Join/Renew Now

Start Lists - Day 8

Women 20000 Meter Race Walk
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 7:00 AM
       World:  1:26:52.3h  9/6/2001    Olimpiada Ivanova, RUS
           Name                        Year Team                   Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    340 Anne Favolise                    Parkside A C     1:45:46.40
  2    522 Deborah Huberty                  New Balance      1:41:59.00
  3    949 Michelle Rohl                    Moving Comfort   1:34:25.00
  4    183 Bobbi Chapman                    Unattached       1:41:20.23
  5     37 Amber Antonia                    NYAC             1:39:55.00
  6     55 Ali Bahr                         Parkside A C     1:47:31.00
  7   1143 Teresa Vaill                     Walk U S A       1:34:32.00
  8    787 Jolene Moore                     Parkside A C     1:39:50.00
  9    199 Sam Cohen                        Parkside A C     1:40:03.00
 10    288 Joanne Dow                       adidas           1:32:54.00
 11    601 Carolyn Kealty                   Unattached       1:47:10.00
 12     40 Susan Armenta                    Unattached       1:40:33.48
 13    804 Pamela Murkowski                 Parkside A C     1:47:31.00
 14    911 Cheryl Rellinger                 NYAC             1:46:05.00
 15    278 Margaret Ditchburn               Unattached       1:44:53.00

Event 26  Women Pole Vault
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 2:30 PM
 Progression:
       World:  4.88m  7/4/2004    Svetlana Feofanova, RUS
    American:  4.83m  6/8/2004    Stacy Draglia
     Stadium:  4.63m  7/23/2000   Stacy Dragila, Reebok
           Name                        Year Team                Prelims     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1   1098 Lindsay Taylor                   Unattached            4.20m
  2    977 Mary Sauer                       Asics                 4.20m
  3    292 Stacy Dragila                    Nike                  4.25m
  4    757 Elizabeth Metzinger              Indiana Invaders      4.20m
  5    990 Jillian Schwartz                 Nike                  4.25m
  6    836 Tracy O'Hara                     Unattached            4.20m
  7   1173 Alicia Warlick                   Santa Monica TC       4.20m
  8   1087 Kellie Suttle                    Nike                  4.20m
  9    667 Amy Linnen                       Unattached            4.20m
 10   1022 Kira Sims                        Akron                 4.20m
 11    566 Chelsea Johnson                  U C L A               4.20m
 12    305 Andrea Dutoit                    Unattached            4.20m
 13   1072 April Steiner                    Unattached            4.20m
 14    507 Becky Holliday                   Unattached            4.20m

Event 15  Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 3:00 PM
 Advance top 4 plus next 4 fastest times to Semi
       World:  12.91  8/20/1993   Collin Jackson, GBR
    American:  12.92  8/16/1989   Roger Kingdom / Allen Johnson - 8/23-96, Adid
     Stadium:  12.97  7/23/2000   Allen Johnson, Nike
           Name                        Year Team                   Qtrs      Semis
===============================================================================
Heat 1  Semis
  1    497 Antwon Hicks                     Ole Miss              13.77
  2    461 Micah Harris                     Holyfield Intl.       13.56
  3    785 Anwar Moore                      Unattached            13.52
  4    952 Duane Ross                       Nike                  13.30
  5    562 Allen Johnson                    Nike                  13.25
  6    108 Ron Bramlett                     Nike                  13.42
  7    779 Eric Mitchum                     Oregon                13.67
  8    495 Aubrey Herring                   Nike                  13.62
Heat 2  Semis
  1    867 David Payne                      Cincinnati            13.48
  2    128 Joel Brown                       Ohio State            13.57
  3    528 Robby Hughes                     Holyfield Intl.       13.57
  4   1178 Arend Watkins                    Nike                  13.33
  5   1130 Terrence Trammell                Mizuno                13.55
  6    229 Mark Crear                       God Speed             13.45
  7    881 Chris Phillips                   Nike                  13.66
  8   1159 Josh Walker                      Florida               13.68

Event 33  Men Discus Throw
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 3:05 PM
       World:  74.08m  6/6/1986    Jurgen Scult, GDR
    American:  72.34m  7/7/1981    Ben Plucknett, S. Cal Striders
     Stadium:  66.94m  7/22/2000   Anthony Washington, unattached
           Name                        Year Team                Prelims     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    915 Doug Reynolds                    Unattached           58.20m
  2   1129 Brian Trainor                    Unattached           59.14m
  3    699 Casey Malone                     Nike                 62.23m
  4   1249 Jason Young                      Texas Tech           58.82m
  5    356 Kevin Fitzpatrick                Unattached           58.80m
  6    903 Joshua Ralston                   Texas A&M            58.36m
  7   1168 Ian Waltz                        Unattached           62.43m
  8    126 Carl Brown                       Nike                 63.84m
  9    938 Michael Robertson                S M U                59.90m
 10    950 Jarred Rome                      Unattached           63.29m
 11   1116 Reedus Thurmond                  Nike                 57.37m
 12    574 Kibw Johnson                    Unattached           58.49m

Event 23  Men High Jump
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 3:10 PM
       World:  2.45m  7/27/1993   Javier Sotomayor, CUB
    American:  2.40m  8/7/1991    Charles Austin, Unattached
     Stadium:  2.35m  5/21/2000   Nathan Leeper, Nike
           Name                        Year Team                Prelims     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    489 Matt Hemingway                   adidas                2.24m
  2    861 Henry Patterson                  Unattached            2.24m
  3    705 Andra Manson                     Unattached            2.24m
  4   1199 Teak Wilburn                     Unattached            2.24m
  5    826 Cedric Norman                    New Balance           2.20m
  6    649 Nathan Leeper                    Nike                  2.24m
  7   1233 Terrance Woods                   Unattached            2.20m
  8   1014 Adam Shunk                       Indiana Invaders      2.20m
  9   1212 Jesse Williams                   Unattached            2.20m
 10    466 Tora Harris                      Nike                  2.24m
 11     52 Charles Austin                   Unattached            2.24m
 12    824 Jamie Nieto                      Nike                  2.24m
 13    198 Charles Clinger                  Nike                  2.24m
 14    780 Keith Moffatt                    Unattached            2.24m

Event 16  Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 3:15 PM
 Advance top 4 places to final
       World:  12.21  8/20/1988   Yordanka Donkova, BUL
    American:  12.33  7/23/2000   Gail Devers, Nike
     Stadium:  12.33  7/23/2000   Gail Devers, Nike
           Name                        Year Team                Prelims      Semis
===============================================================================
Heat 1  Semis
  1    586 Lolo Jones                       L S U                 12.95
  2    170 Danielle Carruthers              Nike                  13.33
  3    480 Joanna Hayes                     Nike                  12.67
  4    582 Sheena Johnson                   Nike                  13.12
  5    265 Nichole Denby                    Nike                  12.86
  6    873 Michelle Perry                   Nike                  13.05
  7   1095 Brenda Taylor                    Nike                  13.26
  8     67 Joyce Bates-Fair                 Holyfield Intl.       13.01
Heat 2  Semis
  1    725 Yolanda McCray                   Holyfield Intl.       13.02
  2    951 Sani Roseby                      U C L A               13.25
  3    793 Melissa Morrison                 adidas                13.08
  4    737 Miesha McKelvy-Jones             Nike                  12.88
  5    272 Gail Devers                      Nike                  12.79
  6      6 Jenny Adams                      Nike                  12.92
  7    735 Raasin McIntosh                  Texas                 12.96
  8    363 Ebony Foster                     N. Carolina St.       13.23

Event 110  Men 1500 Meter Run Wheelchair
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 3:40 PM
           Name                        Year Team                   Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1        Scott Hollonbeck                 US Paralympics           NT
  2        Jacob Heilveil                   US Paralympics           NT
  3        Adam Bleakney                    US Paralympics           NT
  4        Tyler Byers                      US Paralympics           NT
  5        Christopher Waddell              US Paralympics           NT
  6        Joshua George                    US Paralympics           NT
  7
  8

Event 111  Women 800 Meter Run Wheelchair
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 4:00 PM
           Name                        Year Team                   Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1        Shirley Reilly                   US Paralympics           NT
  2        Jessica Galli                    US Paralympics           NT
  3        Tatyana McFadden                 US Paralympics           NT
  4        Cheri Blauwet                    US Paralympics           NT
  5        Jennifer Goekel                  US Paralympics           NT
  6        Miriam Nibley                    US Paralympics           NT
  7
  8

Event 9  Men 1500 Meter Run
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 4:30 PM
       World:  3:26.00  7/7/1998    Hicham El Guerrouj, MAR
    American:  3:29.77  8/25/1985   Sydney Maree, Puma
     Stadium:  3:35.90  7/16/2000   Gabe Jennings, Stanford
           Name                        Year Team                  Semis     Finals
===============================================================================
Section 1  Finals
  1     14 Said Ahmed                       Arkansas            3:44.34
  2    731 Scott McGowan                    New Balance         3:40.97
  3    687 Jason Lunn                       Nike                3:43.89
  4   1073 Michael Stember                  Nike                3:39.74
  5    440 Charlie Gruber                   Nike                3:43.87
  6    806 Rob Myers                        Unattached          3:39.96
  7    944 Nathan Robison                   Unattached          3:43.84
  8    686 Christopher Lukezic              Unattached          3:44.14
  9    971 Donald Sage                      Stanford            3:44.23
 10    434 Zachary Griffin                  Farm Team           3:41.52
 11   1180 Alan Webb                        Nike                3:39.92
 12    329 Christopher Estwanik             Farm Team           3:40.32

Event 10  Women 1500 Meter Run
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 5:00 PM
       World:  3:50.46  9/11/1993   Yunxia Qu, CHN
    American:  3:57.12  7/26/1983   Mary Slaney, Athletics West
     Stadium:  4:01.01  7/16/2000   Regina Jacobs, Nike
           Name                        Year Team                Prelims     Finals
===============================================================================
Section 1  Finals
  1    341 Suzy Favor Hamilton              Nike                4:09.74
  2   1118 Carrie Tollefson                 adidas              4:09.87
  3    456 Mary Jayne Harrelson             Nike                4:16.10
  4    795 Amy Mortimer                     Unattached          4:11.82
  5   1134 Janet Trujillo                   Nike                4:10.66
  6    116 Bethany Brewster                 Wisconsin Ru        4:11.18
  7    260 Jenelle Deatherage               Reebok              4:15.28
  8    959 Amy Rudolph                      adidas              4:15.76
  9    989 Sarah Schwald                    Nike                4:15.55
 10   1120 Jennifer Toomey                  Nike                4:14.53
 11    478 Sally Hauser                     Nike                4:10.99
 12    970 Heather Sagan                    adidas              4:10.47
 13    962 Marla Runyan                     Nike                4:09.63
 14    387 Lindsey Gallo                    Michigan            4:09.94
 15    357 Shalane Flanagan                 Nike                4:11.77

Event 3  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 5:38 PM
 Advance top 3 plus next 4 fastest to Semi
       World:  19.32  8/1/1996    Michael Johnson, USA
    American:  19.32  8/1/1996    Michael Johnson, Nike
     Stadium:  19.85  7/24/2000   John Capel, adidas
           Name                        Year Team                  Semis     Finals
===============================================================================
Section 1  Finals
  1    163 John Capel                       adidas                20.49
  2    435 Mickey Grimes                    Nike                  20.48
  3    573 Joshua Johnson                   Nike                  20.45
  4    862 Darvis Patton                    adidas                20.17
  5    228 Shawn Crawford                   Nike                  20.00
  6   1207 Bernard Williams                 Nike                  20.15
  7    390 Justin Gatlin                    Nike                  20.50
  8    393 Tyson Gay                        Arkansas              20.17

Event 4  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Sunday 7/18/2004 - 5:50 PM
 Top 2 plus next 2 fastest advance to final
       World:  21.34  9/29/1988   Florence Griffith-Joyner, USA
    American:  21.34  9/29/1988   Florence Griffith Joyner, World Class AC
     Stadium:  21.94  7/23/2000   Marion Jones, Nike
           Name                        Year Team                  Semis     Finals
===============================================================================
Section 1  Finals
  1    648 Muna Lee                         Nike                  22.85
  2    100 Rachelle Boone                   Unattached            22.69
  3    304 Stephanie Durst                  L S U                 22.66
  4    317 Torri Edwards                    adidas                22.38
  5    788 LaShaunte'a Moore                Unattached            22.63
  6    342 Allyson Felix                    adidas                22.70
  7    786 Connie Moore                     Nike                  22.77
  8    765 Inger Miller                     Nike                  23.00
Nike Toyota Hershey Garden of Life NCSA Gatorade KT Nationwide Normatec St. Vincent UCS