Join/Renew Now

Results - Day 4
provided by LYNX

Event 36  Women Hammer Throw
==========================================================================
Top 12 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims
==========================================================================
Preliminaries
  1 Erin Gilreath                Nyac                    67.93mq    222-10
      67.93m x  x
  2 Anna Mahon                   Nike                    67.58mq    221-09
      67.58m x  x
  3 Amber Campbell               Coastal Carolina        66.46mq    218-00
      66.46m  PASS  PASS
  4 Leslie Coons                 Unattached              66.33mq    217-07
      64.90m  FOUL  66.33m
  5 Loree Smith                  Unattached              65.94mq    216-04
      64.87m  62.31m  65.94m
  6 Jamine Moton                 Unattached              65.26mq    214-01
      61.97m  63.31m  65.26m
  7 Jaclyn Jeschelnig            Ashland Elite           65.18mq    213-10
      63.44m  65.18m  62.84m
  8 Bethany Hart                 New Haven Ag            64.96mq    213-01
      64.96m  61.71m  59.26m
  9 Jessica Cosby                U C L A                 62.80mq    206-00
      62.80m  57.50m  FOUL
 10 Keturah Lofton               Unattached              62.51mq    205-01
      62.51m  61.50m  61.72m
 11 LaQuanda Cotten              Unattached              62.08mq    203-08
      62.08m  61.59m  60.35m
 12 Dawn Ellerbe                 Nyac                    61.81mq    202-09
      61.81m  FOUL  FOUL
 13 Maureen Griffin              Unattached              61.74m     202-07
      FOUL  61.74m  FOUL
 14 Jukina Dickerson             Florida                 61.56m     202-00
      58.63m  60.03m  61.56m
 15 Britney Henry                L S U                   61.49m     201-09
      FOUL  61.49m  FOUL
 16 April Wiechmann              Unattached              60.83m     199-07
      57.42m  58.22m  60.83m
 17 Amy Palmer                   Unattached              60.77m     199-04
      FOUL  60.77m  60.50m
 18 Michelle Clayton-Boswell     Unattached              60.73m     199-03
      59.58m  60.73m  59.54m
 19 Cari Soong                   U C L A                 60.31m     197-10
      60.31m  56.81m  FOUL
 20 Katherine McCoy              Unattached              59.15m     194-01
      59.15m  57.98m  58.22m
 21 Vanessa Wilhelm              Unattached              57.11m     187-04
      55.61m  FOUL  57.11m
 22 Angela Foster                Unattached              56.48m     185-04
      54.20m  52.63m  56.48m
 23 Alexandria Earl-Givan        New Haven Ag            55.71m     182-09
      55.71m  55.60m  FOUL
 24 Tara Loper                   Ashland Elite           52.95m     173-09
      FOUL  FOUL  52.95m

Event 35  Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Finals
  1 James Parker                 U.S. Air Force          77.58m     254-06
      74.71m  75.44m  76.61m  77.58m  FOUL  FOUL
  2 A.G. Kruger                  Ashland Elite           76.02m     249-05
      71.61m  FOUL  72.85m  76.02m  74.98m  FOUL
  3 Travis Nutter                Pacific Bay             72.46m     237-09
      70.79m  70.11m  72.35m  72.46m  FOUL  72.27m
  4 Kevin McMahon                Nyac                    71.32m     234-00
      71.32m  70.72m  FOUL  69.62m  71.28m  69.73m
  5 James Heizman                Shore AC                70.01m     229-08
      70.01m  FOUL  69.06m  FOUL  68.53m  67.68m
  6 Thomas Freeman               Unattached              69.10m     226-08
      FOUL  69.10m  FOUL  66.68m  FOUL  FOUL
  7 Christopher Nulle            Unattached              68.98m     226-04
      FOUL  FOUL  68.45m  68.98m  FOUL  8.11m
  8 Michael Mai                  U.S. Army               68.86m     225-11
      FOUL  68.41m  FOUL  68.86m  67.61m  68.58m
  9 Luke Woydziak                Pacific Bay             68.23m     223-10
      68.23m  FOUL  FOUL
 10 Zachary Riley                Indiana Invaders        68.15m     223-07
      68.15m  67.88m  66.26m
 11 Jud Logan                    Ashland Elite           67.67m     222-00
      67.67m  FOUL  FOUL
 12 Drew Loftin                  Unattached              62.40m     204-09
      62.40m  62.30m  FOUL

Event 8  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jearl Miles-Clark            New Balance            1:59.06
  2 Nicole Teter                 Nike                   2:00.25
  3 Hazel Clark                  Nike                   2:00.37
  4 Kameisha Bennett             Nike                   2:01.57
  5 Francis Santin               Santa Monica TC        2:02.55
  6 Chantee Earl                 Nike                   2:03.06
  7 Nicole Cook                  Tennessee              2:03.66
  8 Sasha Spencer                Nike                   2:06.70

Event 7  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jonathan Johnson             Texas Tech             1:44.77
  2 Khadevis Robinson            Nike                   1:44.91
  3 Derrick Peterson             adidas                 1:45.08
  4 David Krummenacker           adidas                 1:45.67
  5 Jesse O'Connell              Unattached             1:46.55
  6 Jebreh Harris                Holyfield Intl.        1:46.66
  7 Samuel Burley                Asics                  1:46.84
  8 Jacob Koczman                Indiana Invaders       1:47.06

Event 24  Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Tisha Waller                 Nike                     1.98m    6-06.00
     1.79 1.84 1.89 1.92 1.95 1.98 2.04
        O    O    O    O    O  XXO  XXX
  2 Chaunte Howard               Ga Tech                  1.95m    6-04.75
     1.79 1.84 1.89 1.92 1.95 1.98
        O    O   XO  XXO   XO  XXX
  3 Amy Acuff                    Asics                    1.95m    6-04.75
     1.79 1.84 1.89 1.92 1.95 1.98
        O    O    O    O  XXO  XXX
  4 Erin Aldrich                 Unattached               1.89m    6-02.25
     1.79 1.84 1.89 1.92
        O    O    O  XXX
  5 Stacy Ann Grant              Shore AC                 1.84m    6-00.50
     1.79 1.84 1.89
        O    O  XXX
  5 Kaylene Wagner               Cal Poly/S L O           1.84m    6-00.50
     1.79 1.84 1.89
        O    O  XXX
  7 Ifoma Jones                  Unattached               1.84m    6-00.50
     1.79 1.84 1.89
        O   XO  XXX
  8 Sheena Gordon                Unattached               1.84m    6-00.50
     1.79 1.84 1.89
       XO   XO  XXX
  9 Lindsey Metcalf              Unattached               1.84m    6-00.50
     1.79 1.84 1.89
      XXO  XXO  XXX
 10 Robyn Burkhardt              Unattached               1.79m    5-10.50
     1.79 1.84
        O  XXX
 10 Carri Long                   Indiana Invaders         1.79m    5-10.50
     1.79 1.84
        O  XXX
 10 Gina Rickert                 Unattached               1.79m    5-10.50
     1.79 1.84
        O  XXX
 -- Morgan High                  Kansas St.                  NH
     1.79
      XXX
 -- Beth Ann Castagno            Shore AC                    NH
     1.79
      XXX

Event 6  Women 400 Meter Dash
===================================================================
16 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sanya Richards               Nike                     50.22Q  2
  2 Monique Hennagan             Unattached               50.31Q  4
  3 DeeDee Trotter               Tennessee                50.52Q  1
  4 Demetria Washington          Nike                     52.13Q  3
  5 Suziann Reid                 Nike                     51.03Q  2
  6 Monique Henderson            U C L A                  51.06Q  4
  7 Crystal Cox                  Nike                     51.44Q  1
  8 Tonette Dyer                 Nike                     52.14Q  3
  9 Debbie Dunn                  Nike                     51.67Q  1
 10 Mary Danner                  Unattached               51.88Q  2
 11 Angel Perkins                Arizona                  52.46Q  4
 12 Charlette Greggs             Miami                    53.71Q  3
 13 Moushaumi Robinson           Nike                     52.14q  1
 14 Jerrika Chapple              Unattached               52.16q  2
 15 MeLisa Barber                Nike                     52.30q  2
 16 Kia Davis                    New Balance              52.51q  4
 17 Monique Hall                 L S U                    52.71   1
 18 Jessica Fox                  Unattached               53.11   1
 19 Cassandra Reed               Unattached               53.14   4
 20 Licretia Sibley              Texas Tech               53.24   4
 -- Tiffany Barnes               Unattached                 DNF   2
 -- Miki Barber                  Dada Supreme               DNF   3

Event 34  Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Finals
  1 Aretha Hill                  Nike                    63.55m     208-06
      63.55m  FOUL  FOUL  FOUL  58.35m  FOUL
  2 Stephanie Brown              Moreno Trenching        61.90m     203-01
      61.90m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Seilala Sua                  Nike                    61.60m     202-01
      61.60m  FOUL  55.95m  FOUL  FOUL  61.13m
  4 Rebecca Breisch              Nebraska                59.28m     194-06
      59.28m  FOUL  56.09m  46.46m  52.49m  51.27m
  5 Kris Kuehl                   Nike                    58.81m     192-11
      56.28m  58.81m  57.50m  57.12m  58.54m  56.11m
  6 Suzy Powell                  Asics                   58.19m     190-11
      FOUL  57.95m  56.79m  54.20m  FOUL  58.19m
  7 Gina LoMonaco                Unattached              57.89m     189-11
      FOUL  55.01m  57.44m  57.47m  FOUL  57.89m
  8 Deshaya Williams             Unattached              57.83m     189-09
      FOUL  55.88m  57.83m  57.25m  56.51m  56.45m
  9 Summer Pierson               Unattached              56.69m     186-00
      56.34m  56.60m  56.69m
 10 Gia Lewis                    Unattached              56.28m     184-08
      56.28m  54.45m  FOUL
 11 Rachel Varner                Unattached              55.83m     183-02
      51.79m  55.83m  FOUL
 12 Amarachi Ukabam              Ohio State              54.98m     180-04
      48.77m  54.98m  47.86m
 13 Rachel Longfors              Florida                 52.23m     171-04
      52.23m  FOUL  51.76m

Event 19  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
14 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 6 Best Times
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Anthoney Famiglietti         adidas                 8:26.51Q
  2 Daniel Lincoln               Nike                   8:26.57Q
  3 Robert Gary                  adidas                 8:27.00Q
  4 Steve Slattery               Nike                   8:28.85Q
  5 Jared Cordes                 Wisconsin Ru           8:30.01Q
  6 Isaiah Festa                 Wisconsin Ru           8:30.89Q
  7 Sandu Rebenciuc              U.S. Army              8:30.45Q
  8 Jordan Desilets              E. Michigan            8:31.25Q
  9 Darin Shearer                Unattached             8:32.20q
 10 John Mortimer                Boston AA              8:32.50q
 11 Raymond Hughes               Nike                   8:33.33q
 12 David Cullum                 Farm Team              8:33.43q
 13 Kevin Barra                  Unattached             8:35.19q
 14 Jacques Sallberg             Unattached             8:35.27q
 15 Michael DiGennaro            Unattached             8:36.48
 16 Michael Spence               Unattached             8:36.68
 17 Andy Smith                   N. Carolina St.        8:38.35
 18 Carl Blackhurst              Unattached             8:39.29
 19 Ian Dobson                   Stanford               8:40.08
 20 Christopher Dugan            Unattached             8:47.11
 21 Tom Chorny                   Nike                   8:47.30
 22 Thomas Brooks                Unattached             8:49.40
 23 Lyle Weese                   Team Usa Min           8:52.71
 24 Benjamin Bruce               Unattached             8:57.64

Event 5  Men 400 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year Team                     Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 Derrick Brew                 Nike                     44.75Q  1
  2 Jeremy Wariner               Baylor                   44.81Q  2
  3 Kelly Willie                 L S U                    44.89Q  1
  4 Andrew Rock                  adidas                   44.97Q  2
  5 Darold Williamson            Baylor                   44.92Q  1
  6 Calvin Harrison              Nike                     44.98Q  2
  7 Jerry Harris                 adidas                   45.07Q  2
  8 Otis Harris                  Nike                     45.13Q  1
  9 Craig Everhart               U C L A                  45.16   1
 10 Jerome Young                 adidas                   45.24   2
 11 Tyree Washington             Nike                     45.46   2
 12 Jerome Davis                 Nike                     45.63   1
 13 Mitch Potter                 Minnesota                45.67   2
 14 Milton Campbell              Holyfield Intl.          46.05   2
 15 Jason Barton                 Arizona St.              46.28   1
 -- Alvin Harrison               Nike                        DV   1

Event 28  Women Long Jump
===============================================================================
Top 12 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ola Sesay                    Unattached               6.63mq  1.2  21-09.00
     FOUL(NWI) 6.63m(1.2) PASS(NWI)
  2 Grace Upshaw                 Nike                     6.54mq  1.4  21-05.50
     6.54m(1.4) PASS(NWI) PASS(NWI)
  3 Shakeema Walker              Unattached               6.45mq  1.8  21-02.00
     6.29m(1.7) 6.45m(1.8) PASS(NWI)
  4 Jernae Wright                Unattached               6.44mq  1.7  21-01.50
     6.44m(1.7) PASS(NWI) PASS(NWI)
  4 Tianna Madison               Unattached               6.44mq  1.4  21-01.50
     6.44m(1.4) PASS(NWI) PASS(NWI)
  6 Tameisha King                Unattached               6.41mq  1.8  21-00.50
     6.41m(1.8) PASS(NWI) PASS(NWI)
  7 Marion Jones                 Nike                     6.39mq  0.9  20-11.75
     6.39m(0.9) 6.34m(0.8) 6.31m(0.7)
  8 Brianna Glenn                Unattached               6.39mq  2.5  20-11.75
     FOUL(NWI) 6.16m(1.7) 6.39m(2.5)
  9 Rose Richmond                Unattached               6.38mq  1.3  20-11.25
     FOUL(NWI) 6.38m(1.3) FOUL(NWI)
 10 Starlie Graves               Unattached               6.33mq  1.2  20-09.25
     6.33m(1.2) 6.16m(0.4) 6.25m(1.3)
 11 Sharifa Jones                Arizona                  6.33mq  1.8  20-09.25
     FOUL(NWI) 5.75m(0.5) 6.33m(1.8)
 12 Akiba McKinney               Unattached               6.33mq  2.0  20-09.25
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 6.33m(2.0)
 13 Hyleas Fountain              Nike                     6.32m   0.5  20-09.00
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 6.32m(0.5)
 14 Nolle Graham                 Lemans                   6.27m   0.8  20-07.00
     6.06m(1.3) 6.10m(0.3) 6.27m(0.8)
 15 Chi-Chi Aduba                Unattached               6.24m   1.0  20-05.75
     6.24m(1.0) 5.98m(0.4) 6.15m(0.4)
 16 Kiamesha Otey                Unattached               6.23m   2.9  20-05.25
     6.23m(2.9) FOUL(NWI) 6.13m(1.1)
 17 April Holliness              Baylor                   6.20m   2.2  20-04.25
     6.12m(1.4) 6.20m(2.2) FOUL(NWI)
 18 Francesca Green              Indiana Invaders         6.17m   1.2  20-03.00
     6.03m(1.2) 4.23m(0.9) 6.17m(1.2)
 19 Nikki Hughes                 Unattached               6.16m   1.1  20-02.50
     FOUL(NWI) 6.16m(1.1) 6.14m(1.0)
 20 Shameka Marshall             Rutgers                  6.13m   1.0  20-01.50
     6.13m(1.0) 6.12m(0.8) 6.09m(0.6)
 21 Lavada Hill                  Unattached               6.10m   0.4  20-00.25
     FOUL(NWI) 6.10m(0.4) FOUL(NWI)
 22 Monique Freeman              Unattached               6.06m   0.5  19-10.75
     FOUL(NWI) 6.06m(0.5) 6.02m(1.2)
 23 Pamela Simpson               U.S. Army                6.05m   0.6  19-10.25
     6.05m(0.6) 6.00m(1.0) FOUL(NWI)
 24 Heather Sterlin              Nike                     5.97m   1.1  19-07.00
     FOUL(NWI) 5.97m(1.1) FOUL(NWI)

Event 11  Men 5000 Meter Run
================================================================
16 Advance:  Top 6 Each Heat plus Next 4 Best Times
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
  1 Tim Broe                     adidas                13:42.19Q
  2 Matthew Gonzales             New Mexico            13:44.19Q
  3 Bolota Asmerom               Nike                  13:42.49Q
  4 Chad Johnson                 Nike                  13:44.53Q
  5 Brendan Rodgers              Farm Team             13:42.76Q
  6 Eric Savoth                  Farm Team             13:44.55Q
  7 Jonathon Riley               Nike                  13:42.93Q
  8 Matt Lane                    Nike                  13:44.99Q
  9 James Carney                 Team Usa/M B          13:43.02Q
 10 Luke Watson                  adidas                13:45.53Q
 11 Sean Graham                  Unattached            13:43.36Q
 12 Louis Luchini                Nike                  13:46.62Q
 13 Jorge Torres                 Reebok                13:44.78q
 14 Mark Menefee                 Hansons-Broo          13:47.02q
 15 Ahman Dirks                  Team Eugene           13:47.97q
 16 Seth Hejny                   Stanford              13:49.62q
 17 Matthew Gabrielson           adidas                13:55.43
 18 Clint Wells                  Nike                  13:57.97
 19 Adam Goucher                 Nike                  13:58.55
 20 Ryan Kirkpatrick             U.S. Army             14:08.82
 21 Thomas Morgon                Kentucky              14:23.98
 22 Ryan Bak                     Team Usa/M B          15:41.41

Event 12  Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Shayne Culpepper             adidas                15:07.41
  2 Marla Runyan                 Nike                  15:07.48
  3 Shalane Flanagan             Nike                  15:10.52
  4 Amy Rudolph                  adidas                15:13.74
  5 Jennifer Rhines              adidas                15:19.15
  6 Carrie Tollefson             adidas                15:25.55
  7 Molly Huddle                 Notre Dame            15:37.92
  8 Melissa Buttry               Unattached            15:46.21
  9 Amy Begley                   Asics                 15:52.12
 10 Melissa Gulli                Texas A&M             15:52.30
 11 Sara Bei                     Stanford              15:52.43
 12 Kristen Nicolini             Team Usa Min          15:53.47
 13 Katherine Newberry           Unattached            16:14.89
 14 Sarah Hann                   New Balance           16:27.73
Nike Toyota Hershey Garden of Life NCSA Gatorade KT Nationwide Normatec St. Vincent UCS