Join/Renew Now


USA Outdoor Track & Field Champions


Men's Pole Vault

2018 5.85m/19-2.25 Sam Kendricks Nike
2017 6.00m/19-8.25 Sam Kendricks Nike
2016 5.91m/19-4.75 Sam Kendricks Nike
2015 5.75m/18-10.25 Sam Kendricks Nike
2014 5.75m/18-10.25 Sam Kendricks Mississippi
2013 5.65m / 18-6.5 Brad Walker Nike
2012 5.67m / 18-7.25 Brad Walker Nike
2011 5.66m / 18-6.75 Derek Miles Nike
2010 5.60m / 18-4.50 Mark Hollis Unattached
2009 5.75m / 18-10.25 Brad Walker Nike
2008 5.80m / 19-0.25 Derek Miles Nike
2007 5.70m / 18-8.25 Brad Walker Nike
2006 5.80m / 19-0.25 Russ Buller Asics
2005 5.75m / 18-10.25 Brad Walker Nike
2004 5.90m / 19-4.25 Timothy Mack Nike
2003 5.70m / 18-8.25 Jeff Hartwig Nike
2002 19-2 Jeff Hartwig Nike
2001 19-2.25 Lawrence Johnson adidas
2000 19-1.5 Lawrence Johnson adidas
1999 19-9 Jeff Hartwig Nike
1998 19-2.25 Jeff Hartwig Bell Athletics
1997 19-4.25 Lawrence Johnson adidas
1996 19-0.25 Lawrence Johnson Tennessee
1995 19-0.25 Scott Huffman Foot Locker
1994 19-7 Scott Huffman Ft Locker
1993 18-8.25 Scott Huffman Mizuno
1992 19-0.25 Tim Bright Mizuno TC
1991 18-8.25 Tim Bright Mizuno TC
1990 18-10 Earl Bell Pacific CC
1989 19-0 Kory Tarpenning Pac CC
1988 18-6.5 Kory Tarpenning Pac CC
1987 19-0.25 Joe Dial Athletics West
1986 19-0.25 Mike Tully NYAC
1985 18-9.25 Joe Dial Athletics West
1984 19-0.25 Earl Bell Pac Coast Cl
1983 18-0.5 Jeff Buckingham Ath.Attic
1982 18-9.25 Billy Olson Pac Coast
  18-9.25 Dan Ripley Pac Coast
1981 18-2.5 Billy Olson Pac Coast
1980 18-2.5 Tom Hintnaus AF Strid
1979 18-0.5 Mike Tully IAA
1978 18-3 Dan Ripley Pac Coast Cl
1977 18-2 Mike Tully UCLA
1976 17-10.25 Earl Bell Ark. State
1975 17-6 Don Baird Lg Bch St/AUS
1974 17-6 Dave Roberts Gulf CoastTC
1973 17-4 Mike Cotton Florida
1972 18-0.25 Dave Roberts Rice
1971 17-0 Jan Johnson UCTC
1970 17-2 Bob Seagren SC Striders
1969 17-6 Bob Seagren Sn Cal
1968 17-0.25 Dick Railsback SCS
1967 17-7.75 Paul Wilson SC Strid
1966 17-0 Bob Seagren SC Strid
1965 17-0 John Pennel Unat
1964 17-0 Fred Hansen Unat-TX
1963 16-4 Brian Sternberg Wash
1962 16-0.25 Ron Morris SC Striders
1961 15-8 Ron Morris SC Striders
1960 15-0.75 Aubrey Dooley Okla. St
1959 15-3 Don Bragg US Army
1958 14-9 Ron Morris SC Striders
1957 15-1.5 Bob Richards LAAC
1956 15-0 Bob Richards LAAC
1955 15-0 Bob Richards LAAC
1954 15-3.5 Bob Richards LAAC
1953 14-1 Don Laz Unat-IL
  14-1 George Mattos US Army
1952 14-8 Bob Richards Unat-CA
  14-8 Don Laz Unat-IL
1951 14-4 Bob Richards Illinois AC
1950 14-8 Bob Richards Illinois AC
1949 14-4 Bob Richards Illinois
1948 14-6 Boo Morcom NH State AA
  14-6 Bob Richards Illinois AC
1947 14-0 Boo Morcom New Hampshire
1946 14-4.75 Irving Moore SFOC
1945 13-6 Boo Morcom US Army
  13-6 Robert Phelps Illinois
1944 15-0 Cornelius Warmerdam SFOC
1943 15-0 Cornelius Warmerdam SFOC
1942 15-2.5 Cornelius Warmerdam SFOC
1941 15-0 Cornelius Warmerdam SFOC
1940 15-1.125 Cornelius Warmerdam SFOC
1939 14-4 George Varoff SFOC
1938 14-5.5 Cornelius Warmerdam SFOC
1937 14-7.625 Bill Sefton SCSA
1936 14-6.5 George Varoff SFOC
1935 13-10.375 Earle Meadows Unat-CA
  13-10.375 Bill Sefton Unat-CA
1934 13-11.375 Keith Brown NYAC
  13-11.375 Bill Graber Unat
  13-11.375 Wirt Thompson Meadowbrook Cl
1933 14-0 Matt Gordy LSU
  14-0 Keith Brown NYAC
1932 14-4.375 Bill Graber Sn Cal
1931 13-4.5 Jack Wool SFOC
1930 13-6 Fred Sturdy LAAC
1929 13-9.25 Fred Sturdy LAAC
1928 13-9 Lee Barnes Los Angeles AC
1927 13-6 Lee Barnes Hollywood AC
1926 13-0 Paul Harrington Boston AA
1925 12-11.5 Harry Smith LAAC
1924 13-0 Ed Meyers Chicago AA
1923 13-1 Ed Meyers Chicago AA
1922 13-0 Ed Knourek Illinois AC
1921 12-7.5 Ed Knourek Illinois AC
1920 13-1 Frank Foss Chicago AA
1919 12-9 Frank Foss Chicago AA
1918 12-3 Carl Buck Chicago AA
1917 12-9 Ed Knourek Illinois AC
1916 12-9 Sherman Landers Chi AA
1915 12-9 Sam Bellah Multnomah AC
1914 12-3 Ken Curtis NYAC
1913 13-0 Sam Wagoner Missouri AC
1912 12-0 Harold Babcock NYAC
1911 12-6 Edwin Cook Cleveland AC
  12-6 Frank Coyle Chicago
  12-6 Sam Bellah SFOC
1910 12-1 Harold Babcock NYAC
1909 11-0 Roy Paulding Seattle AC
1908 11-9 Wm. Hapenny Mont AA/CAN
  11-6 2-Claude Allen Irish AAC
1907 12-3 Edward Cook Irish AAC
1906 11-5 LeRoy Samse Chicago AA
1905 11-6 Edward Glover Chicago AA
1904 10-5.25 H.L. Gardner NYAC
1903 11-0 Charles Dvorak 1 Reg AA
1902 10-9 August Anderson NYAC
1901 11-3 Charles Dvorak Detroit AC
1900 11-3 Bascom Johnson NYAC
1899 10-9 Irving Baxter NYAC
1898 10-9 Raymond Clapp NYAC
1897 11-1 Jesse Hurlburt NYAC
1896 10-5 Franklin Allis Yale
1895 10-0 Hermann Thomas NYAC
1894 11-0 Christian Buchholz Bank Cl
1893 10-6 Christian Buchholz Bank Cl
1892 11-0 Theodore Luce Detroit AC
1891 10-6.5 Theodore Luce Detroit AC
1890 10-6 Walter Rodenbaugh Sch.Nav
1889 10-0 Lat Stones GBR
  9-6 D.F. O'Brien Detroit AC
1888 10-0 Lincoln Godshall Man. AC
1888 10-1 G.P. Quinn Penn
1887 11-.75 Tom Ray GBR
  10-7 2-Hugh Baxter NYAC
1886 10-0.5 Hugh Baxter NYAC
1885 10-3 Hugh Baxter NYAC
1884 10-6 Hugh Baxter NYAC
1883 11-0.5 Hugh Baxter NYAC
1882 10-0 B.F. Richardson ScotAAC
1881 10-6 Wm. van Houten Scot-AM AC
1880 10-11 Wm. van Houten Scot-Am AC
1879 10-4.75 Wm. van Houten Scot-Am AC
1878 9-4 Alfred Ing Scot-Am AC
1877 9-7 George McNichol Scot-AmAC
1876- Not held

Nike Toyota Hershey Garden of Life UCS Gatorade NCSA KT Nationwide St. Vincent Normatec
© 2001-2019 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.