Join/Renew Now


USA Outdoor Track & Field Champions


Men's High Jump

2017 2.30m/7-6.5 Bryan McBride Unat
2016 2.29m/7-6 Erik Kynard Brand Jordan
2015 2.37m/7-9.25 Erik Kynard Brand Jordan
2014 2.35m/7-8.5 Erik Kynard Nike
2013 2.28m/7-5.75 Erik Kynard Nike
2012 2.28m / 7-5.75 Jamie Nieto NYAC
2011 2.37m / 7-9.25 Jesse Williams OTC
2010 2.26m / 7-5 Jesse Williams Nike
2009 2.31m / 7-7 Tora Harris Asics
2008 2.30m / 7-6.5 Jesse Williams Nike
2007 2.27m / 7-5.25 Jim Dilling Unat
2006 2.33m / 7-7.75 Tora Harris Shore AC
2005 2.27m / 7-5.25 Matt Hemingway adidas
2004 2.33m / 7-7.75 Jamie Nieto Nike
2003 2.30m / 7-6.5 Jamie Nieto Unat
2002 7-7.25 Nathan Leeper Nike
2001 7-6.5 Nathan Leeper Nike
2000 7-7.25 Charles Austin Nike
1999 7-5.75 Charles Austin Unat-TX
1998 7-6.5 Charles Austin Mizuno
1997 7-7 Charles Austin Mizuno TC
1996 7-6.5 Charles Austin Unat-TX
1995 7-6.5 Charles Austin Unat-TX
1994 7-5.75 Hollis Conway Reebok
1993 7-7 Hollis Conway Nike Int
1992 7-8.5 Hollis Conway Nike Int
1991 7-7.25 Hollis Conway Nike Int
1990 7-8.75 Hollis Conway Nike Int
1989 7-7.25 Brian Brown Unat-LA
1988 7-8 Doug Nordquist Tiger TC
1987 7-7 Jerome Carter Unat
1986 7-7.75 Doug Nordquist Tiger TC
1985 7-6.5 Brian Stanton Stars&Str
1984 7-7.25 Jim Howard Pac Coast
1983 7-6 Dwight Stones Pac Coast
1982 7-5.75 Milt Ottey Pac Coast/CAN
1981 7-4.5 Tyke Peacock Modesto JC
1980 7-4.25 Franklin Jacobs Ath Attic
1979 7-5 Franklin Jacobs Ath Attic
1978 7-6.5 Dwight Stones D. Oasis TC
1977 7-6.25 Dwight Stones D. Oasis TC
1976 7-4.25 Dwight Stones CS L Beach
1975 7-5.5 Tom Woods Oregon St
1974 7-3.25 Dwight Stones Pac Coast
1973 7-5 Dwight Stones Pac Coast
1972 7-2 Barry Schur Kansas
1971 7-3 Reynaldo Brown Cal TC
1970 7-1 Reynaldo Brown Cal TC
1969 7-1 Otis Burrell SC Striders
1968 6-11 Ed Hanks BYU
1967 7-0.25 Otis Burrell Unat-CA
1966 7-2 Otis Burrell Unat-CA
1965 7-0 Otis Burrell SC Striders
1964 7-1 Ed Caruthers SC Striders
1963 7-0 Gene Johnson SCVYV
1962 6-10 John Thomas Boston U
1961 7-0 Bob Avant SC Striders
1960 7-2 John Thomas Boston AA
1959 6-9 Charles Dumas SC Striders
1958 6-9.75 Charles Dumas SC Striders
1957 6-10.25 Charles Dumas SC Striders
1956 6-10 Charles Dumas Compton JC
1955 6-10 Charles Dumas Calif. HS
  6-10 Ernie Shelton LAAC
1954 6-9.75 Ernie Shelton LAAC
1953 6-11.625 Walt Davis Houston AC
1952 6-10.5 Walt Davis San Ant AC
1951 6-8 Lewis Hall Florida
1950 6-5.5 Dave Albritton Unat-OH
  6-5.5 Jack Heitzman Bradley
  6-5.5 Jack Razzeto LAAC
  6-5.5 Virgil Severns Kansas St
1949 6-6.875 Dick Phillips Brown
1948 6-7.625 Tom Schofield Kansas
  6-7.625 Bill Vessie NYAC
1947 6-6 Dave Albritton Unat-OH
1946 6-6.875 Dave Albritton Dayton AC
1945 6-5.75 Dave Albritton Unat-OH
  6-5.75 Lester Howe US Navy
  6-5.75 Richard Schnacke MAA
  6-5.75 Joshua Williamson US Army
1944 6-7 Fred Sheffield Utah
  6-7 Willard Smith Unat-CA
1943 6-7.75 Pete Watkins US Army
1942 6-7 Adam Berry Southern U
1941 6-9.75 Wm. Stewart Sn Cal AA
1940 6-8.75 Les Steers SFOC
1939 6-8.125 Les Steers SFOC
1938 6-7 Mel Walker Unat-OH
  6-7 Dave Albritton Ohio State
1937 6-8.625 Dave Albritton Ohio State
1936 6-8 Cornelius Johnson Comp JC
  6-8 Dave Albritton Ohio State
1935 6-7 Cornelius Johnson Comp JC
1934 6-8.625 Cornelius Johnson Comp JC
  6-8.625 Walter Marty SFOC
1933 6-7 Cornelius Johnson Cal HS
1932 6-6.625 Cornelius Johnson Cal.HS
  6-6.625 George Spitz NYAC
  6-6.625 Robert van Osdel Sn Cal
1931 6-5.375 Anton Burg Illinois AC
1930 6-4.875 Anton Burg Illinois AC
1929 6-3.625 Henry Lassalette LAAC
1928 6-5 Robert King Stanford
  6-5 Charles McGinnis Chi AA
1927 6-2.625 Robert King SFOC
1926 6-4.5 Harold Osborn Illinois AC
1925 6-7 Harold Osborn Illinois AC
1924 6-4 Robert Juday Penn RR
1923 6-5.625 LeRoy Brown NYAC
1922 6-5.125 Dewey Alberts Chicago AA
1921 6-4 Dewey Alberts Chicago AA
1920 6-4.25 John Murphy Mult. AC
1919 6-3.225 John Murphy Mult. AC
1918 6-1 Carl Rice US Army
1917 6-2.5 Clint Larsen BYU
1916 6-2 Wes Oler NYAC
1915 6-0.75 George Horine SFOC
1914 6-1.875 Jo Loomis Chicago AA
1913 6-1.375 Alma Richards Illinois AC
1912 6-3 John Johnstone Bos. AA
1911 6-3 Harry Grumpelt NYAC
  6-3 Harry Porter Irish AAC
1910 6-2 Walter Thomason NYAC
1909 5-11.75 Egon Erickson Mott Haven
1908 5-11.25 Harry Porter Irish AAC
1907 6-1 Con Leahy IRELAND
  6-0.5 2-Herbert Gidney Bos.AA
1906 5-11.5 Neil Patterson Chi. AA
1905 6-1 Herbert Kerrigan Mult.AC
1904 5-9 Sam Jones NYAC
1903 6-0 Sam Jones NYAC
1902 5-7.5 Irving Baxter NYAC
1901 6-2 Sam Jones NYAC
1900 6-1 Irving Baxter NYAC
1899 6-1 Irving Baxter NYAC
1898 6-0 Irving Baxter NYAC
1897 6-2.25 Irving Baxter NYAC
1896 5-9.5 Charles Powell Knicker.AC
1895 6-0 Mike Sweeney Xavier AA
1894 6-0 Mike Sweeney Xavier AA
1893 5-11 Mike Sweeney Xavier AA
1892 6-0 Mike Sweeney Xavier AA
1891 5-8.125 Alvah Nickerson NYAC
1890 5-10 Alvah Nickerson NYAC
1889 5-10.5 R.K. Pritchard Stat.Isl.AC
1888 5-8.5 Daniel Webster Man. AC
1888 5-9.5 Tim O'Connor GaelicAA/IRL
1887 6-0.5 William Page Penn
1886 5-9 William Page Penn
1885 5-9.875 William Page Phila. F&SC
1884 5-8 J.T. Rinehart American AC
1883 5-8.5 Malcolm Ford NYAC
1882 5-7 Alfred Carroll St.Isl.AC
1881 5-8 C.W. Durand St. Isl. AC
1880 5-5 Alfred Carroll St.Isl.AC
1879 5-7 William Wunder Phila.OC
1878 5-5 Edwards Ficken NYAC
1877 5-4 Edwards Ficken NYAC
1876 5-5 Edwards Ficken NYAC
1875- Not held

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec
© 2001-2018 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.