Dozens honored at Awards Breakfasts

12-05-2009

Contact:
Vicky Oddi
Communications Coordinator
USA Track & Field
317-713-4670

INDIANAPOLIS - At the Annual Awards Breakfast Saturday morning at the 2009 USA Track & Field Annual Meeting, award winners were announced for their achievements on and off the track. Winners are listed below:

Youth Athletics Awards:

Frank Sevigne Award - Henry McCullough

Bill Hargrove Award - Nebraska Association

Masters Long Distance Running Awards:

Otto Essig Award - David Katz and David Oja

Paul Spangler Award - Evelyn Tripp and Henry Sypniewski

Outstanding Athletes - Male: Paul Aufdemberge Female: Colleen De Reuck and Joan Benoit Samuelson

Masters Track and Field Awards:

David Pain Distinguished Service Award - John Seto

Race Walk Athletes of the Year - Female: Darlene Backlund Male: Chris Schmid

Associations Awards:

Horace Crow Jr. Award - Paul Morency

Most Improved Award - Southern Association

Cross Country:

Male Athlete of the Year - German Fernandez

Female Athlete - Neely Spence

Cross Country Council Award - Peter Glavin

Masters Harriers of the Year - Simon Gutierrez and Carmen Ayela-Troncoso

Mountain/Ultra/Trail Running Awards:

Mountain Runners of the Year -

Male - Joseph Gray

Female - Brandy Erholtz

Masters Male - Dave Dunham

Masters Female - Laura Haefeli

Contributor of the Year - Paul Kirsch

Ultrarunners of the Year -

Male - Michael Wardian

Female - Kami Semick

Masters Male - Roy Pirrung

Masters Female - Anita Ortiz

Men's Long Distance Running Awards:

H. Browning Ross Merit Award - Jack Daniels

Allan Steinfeld Award - Carey Pinkowski

Scott Hamilton Memorial Award - Jack Leydig

Robert E. DeCelle Jr. Award - Meb Keflezighi

Women's Long Distance Running Awards:

Runner of the Year - Magdalena Lewy Boulet

Marja Bakker Contributor of the Year - Elizabeth Phillips

Athletics for the Disabled Awards:

Distinguished Service Awards - Lionel Leach and Dorothy Dawson

Officials Awards:

Andy Bakjian Award - Ginger Mulanax

Horace Crow Jr. Award - Win Eggers

Charles M. Ruter Award - Karen Krsak

John R. Davis Memorial Award - Finn Hanson

Jim Grey Humanitarian Award - Val Foss

U.S. Track Meet Directors Association Awards:

Howard Schmertz Lifetime Achievement Award - Ray Lumpp

Meet Director of the Year Award - Brian Brown

Sports Medicine and Science Awards:

Dr. C. Harmon Brown Award - Jack Ranson, Rick McGuire and Ralph Vernacchia

Women's Track and Field Awards:

Joseph Robichaux Award - Gary Winkler

C.C. Jackson Awards - Brittney Reese and Sanya Richards

Men's Track and Field Awards:

Harrison Dillard Award - Tyson Gay

Glenn Cunningham Award - Bernard Lagat

Jim Thorpe Award - Dwight Phillips

Al Oerter Award - Christian Cantwell

John Bennett Award - Trey Hardee

Roy Griak Distinguished Service Award - Ed Gorman

For more information on USA Track & Field and the 2008 USATF Annual Meeting, visit: www.usatf.org.