Join/Renew Now

Complete Results
* denotes non-US Citizens

                                  
 
W30 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Bernert, Brandi          W33 Denver, CO               12.35   2.4 
    *McIntyre, Inga          W32 Madison, WI              12.56   2.4 
 
W35 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Harris, Kristy           W37 Austin, TX               12.92   2.0 
  2 Johnson, MaryLou         W38 Oak Hills, CA            13.14   2.0 
  3 Touya, Kimberly          W36 Patchogue, NY            13.36   2.0 
  4 Merritt, Deaneen         W39 Homewood, IL             13.67   2.0 
  5 Dierauer, Isabelle       W39 Jamestown, OH            13.76   2.0 
 
W40 100 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  
  1 Murphy, Toccata          W42 Alexis, NC               12.81Q -0.8  1 
  2 Cypress, Jill            W40 Lancaster, PA            12.69Q  1.9  2 
  3 Brant, Monica            W41 Lakeway, TX              12.83Q -0.8  1 
  4 Downing-Hill, Tasha      W42 Fairburn, GA             13.51q  1.9  2 
  5 Boyd, Sarah              W42 Austin, TX               13.67q  1.9  2 
  6 Walker, Melanie          W43 Lawndale, NC             13.88q -0.8  1 
  7 Kennedy-Johnson, Daphne  W43 Richton Park, IL         14.52  -0.8  1 
    *Birade, Dena            W40 Bellingham, WA           12.50Q  1.9  2 
    *Awidi, Lillian          W44 Larchmont, NY            13.84q  1.9  2 
    *Edwards, Deaneth        W40 Bronx, NY                14.06  -0.8  1 

W40 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  
  1 Cypress, Jill            W40 Lancaster, PA            12.51   2.0 
  2 Brant, Monica            W41 Lakeway, TX              12.61   2.0 
  3 Murphy, Toccata          W42 Alexis, NC               12.66   2.0 
  4 Downing-Hill, Tasha      W42 Fairburn, GA             13.52   2.0 
  5 Walker, Melanie          W43 Lawndale, NC             13.69   2.0 
  6 Boyd, Sarah              W42 Austin, TX               13.76   2.0 
    *Birade, Dena            W40 Bellingham, WA           12.29   2.0  
    *Awidi, Lillian          W44 Larchmont, NY            14.10   2.0 

W45 100 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Henderson, Renee         W48 Merchantville, NJ        12.84Q  0.7  2 
  2 Battle, Tracey           W45 Silver Spring, MD        13.62Q  2.5  1 
  3 Lawson, Sarah            W49 Wayland, MA              13.68Q  2.5  1 
  4 McCarthy, Sue            W49 South Portland, ME       13.72Q  0.7  2 
  5 Schutt, Lori             W47 Yorkville, IL            13.70q  2.5  1 
  6 Mulazim, Jamie           W45 University Heights,      13.83q  2.5  1 
  7 Scott, Menka             W45 Lees Summit, MO          14.01q  0.7  2 
  8 Rath, Terri              W48 Ashburn, VA              14.12q  0.7  2 
  9 Shearer-Hannah, Amanda   W46 Bellingham, WA           14.23   2.5  1 
 10 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ               14.98   2.5  1 
 11 Carty, Linda             W46 Dallas, TX               15.61   0.7  2 
 12 Egipciaco, Patricia      W47 Palatine, IL             15.71   0.7  2 
 
W45 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Henderson, Renee         W48 Merchantville, NJ        12.49   2.0 
  2 McCarthy, Sue            W49 South Portland, ME       13.52   2.0 
  3 Battle, Tracey           W45 Silver Spring, MD        13.61   2.0 
  4 Schutt, Lori             W47 Yorkville, IL            13.65   2.0 
  5 Scott, Menka             W45 Lees Summit, MO          13.81   2.0 
  6 Lawson, Sarah            W49 Wayland, MA              13.89   2.0 
  7 Rath, Terri              W48 Ashburn, VA              13.96   2.0 
 
W50 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Palmer, Liz              W52 Folsom, CA               13.61   1.2 
  2 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN           14.36   1.2 
  3 De Witt, La Vonda        W53 Atlanta, GA              14.37   1.2 
  4 Loyd, Susan              W54 Edina, MN                14.77   1.2 
  5 Kuhnly, Gail             W50 Federal Way, WA          15.34   1.2 
  6 Fox, Vicki               W53 Huntington, NY           15.37   1.2 
  7 Arnold, Linda            W50 Warrenton, MO            15.94   1.2 
  8 Rogers-Adkinson, Diana   W50 Cape Girardeau, MO       16.14   1.2 
 
W55 100 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Woodward, Loretta        W58 Austell, GA              14.43Q  1.2  2 
  2 Hanscom, Rita            W58 San Diego, CA            14.77Q  0.5  1 
  3 Gooch, Cherylyn          W55 Flossmoor, IL            15.06Q  1.2  2 
  4 Johns-Rees, Gail         W57 Salem, NH                15.32Q  0.5  1 
  5 Bowman, Jeanne           W59 Santa Ana, CA            15.59q  1.2  2 
  6 Kay, Mary-Chris          W58 Perrysburg, OH           16.63q  0.5  1 
  7 Allen, Lois              W55 Boise, ID                17.13q  1.2  2 
  8 Clark, Clovis            W56 Ellenwood, GA            17.50q  0.5  1 
  9 Rewolinski, Leah         W58 Dousman, WI              19.74   0.5  1 
 10 O'Brien, Sandra          W58 Shorewood, WI            21.85   1.2  2 
 
W55 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Woodward, Loretta        W58 Austell, GA              14.30   2.6 
  2 Gooch, Cherylyn          W55 Flossmoor, IL            14.84   2.6 
  3 Johns-Rees, Gail         W57 Salem, NH                15.16   2.6 
  4 Bowman, Jeanne           W59 Santa Ana, CA            15.70   2.6 
  5 Kay, Mary-Chris          W58 Perrysburg, OH           16.49   2.6 
  6 Allen, Lois              W55 Boise, ID                17.38   2.6 
 
W60 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Barnes, Jane             W60 Raleigh, NC              14.31   4.0 
  2 Forde, Lorna             W60 New York, NY             14.47   4.0 
  3 Matthews, Brenda         W63 Anaheim, CA              14.58   4.0 
 
W65 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Renfro, Patti            W65 San Antonio, TX          16.12   3.5 
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX              16.44   3.5 
  3 Sarnaik, Sharada         W66 Grosse Pointe Woods      16.60   3.5 
  4 Leighton, Barbara        W67 Malvern, PA              16.88   3.5 
  5 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI                20.13   3.5 
 
W70 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bergen, Kathy            W72 La Canada, CA            15.06   0.9 
  2 Solwazi, Kemisole        W72 Fresno, CA               16.65   0.9 
  3 Robinson, Mary           W70 Gahanna, OH              17.72   0.9 
  4 Carter, Ann              W70 Aiken, SC                18.49   0.9 
  5 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ                22.33   0.9 
 
W75 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jordan, Barbara          W76 South Burlington, V      17.01   1.6 
  2 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            18.67   1.6 
  3 Chou, Fei-Mei            W77 Sunnyvale, CA            20.89   1.6 
    *Bortignon, Christa      W75 West Vancouver, BC       16.65   1.6 
 
W80 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Onodera-Leonard, Sumi    W84 Huntington Beach, C      27.36   1.0 
 
W90 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
    *Kotelko, Olga           W93 Canada                   27.41   1.0 
 
M30 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bynum, Desmond           M31 Pflugerville, TX         10.46   2.4 
  2 Burnett, Sean            M30 Atlanta, GA              10.66   2.4 
  3 Tutskey, Daniel          M32 Naperville, IL           10.74   2.4 
  4 Nguyen, Benjamin         M30 Homer Glen, IL           11.21   2.4 
  5 Smith, Bryan             M30 Downers Grove, IL        11.26   2.4 
  6 Jones, Anthony           M33 Germantown, WI           11.46   2.4 
  7 Wilks, Quinton           M31 Olathe, KS               11.72   2.4 
  8 Wasowski, Kuba           M31 San Diego, CA            11.76   2.4 
  9 Thompson, La Roi         M33 Yeadon, PA               12.16   2.4 
 
M35 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Delisle, Rawle           M37 New York, NY             10.71   3.6 
  2 Mcclelland II, Belgie    M35 Tomball, TX              10.86   3.6 
  3 Ho, Thachvu              M36 San Jose, CA             11.38   3.6 
  4 Owens Jr, Earl           M38 Winterville, NC          11.46   3.6 
  5 Miller, Eugene           M37 Cleveland, OH            12.57   3.6 
  6 Alford, Michael          M39 Indianapolis, IN         12.78   3.6 
    *Ibarreta, Xavier        M36 Kent, WA                 11.90   3.6 
 
M40 100 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 *Williams, Christopher   M40 Colton, CA               10.95Q  0.7  2 
  2 Mack, Jeffery            M40 Clearwater, FL           11.15Q  1.6  1 
  3 Denning, Matt            M41 Layton, UT               11.25Q  1.6  1 
  4 Pittman, Lyndell         M40 Bronx, NY                11.36Q  0.7  2 
  5 Wichman, Scott           M41 Defiance, OH             11.43q  1.6  1 
  6 Prince, Eric             M43 Dallas, TX               11.44q  0.7  2 
  7 Peete, Tecumseh          M42 Lilburn, GA              11.51q  0.7  2 
  8 Drummond, Don            M43 Lawrenceville, GA        11.63q  1.6  1 
  9 Fields, Clinton          M40 Upper Darby, PA          11.95   1.6  1 
 10 Ali, Mohamed             M42 Ellicott City, MD        12.04   0.7  2 
 11 Blackman, Joe            M41 Sierra Madre, CA         12.46   0.7  2 
 12 Padgett, Calvin          M43 Cherryville, NC          12.70   1.6  1 
 13 *Ambrose, Blaisw         M41 Canada                   13.16   0.7  2 
 14 Powell, LaCharles        M40 Chicago, IL              14.75   1.6  1 
 
M40 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
 
  1 Mack, Jeffery            M40 Clearwater, FL           11.12  -0.7 
  2 Denning, Matt            M41 Layton, UT               11.35  -0.7 
  3 Pittman, Lyndell         M40 Bronx, NY                11.40  -0.7  11.392
  4 Prince, Eric             M43 Dallas, TX               11.40  -0.7  11.394
  5 Peete, Tecumseh          M42 Lilburn, GA              11.54  -0.7 
  6 Drummond, Don            M43 Lawrenceville, GA        11.69  -0.7 
  7 Wichman, Scott           M41 Defiance, OH             11.76  -0.7 
    *Williams, Christopher   M40 Colton, CA               10.48  -0.7  

M45 100 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Gosa, Duane              M46 Pickerington, OH         11.88Q -0.2  2 
  2 Merriweather, Eric       M48 Atlanta, GA              12.26Q  1.7  1 
  3 Aurelien, Clinton        M46 Bronx, NY                11.92Q -0.2  2 
  4 Jackson Sr, Lionel       M47 Washington, DC           12.51Q  1.7  1 
  5 Cormier, John            M45 Miami Beach, FL          12.25q -0.2  2 
  6 Parris, Russell          M48 Detroit, MI              12.65q -0.2  2 
  7 Olive, James             M45 Dekalb, IL               13.24q  1.7  1 
  8 Hreib, Kennan            M46 Palm Coast, FL           13.54q -0.2  2 
  9 Culpepper, Clifton       M49 Hazel Crest, IL          14.20  -0.2  2 
 10 Ovares, Guido            M45 Lake St Louis, MO        14.94   1.7  1 
 
M45 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Aurelien, Clinton        M46 Bronx, NY                11.70   3.5 
  2 Gosa, Duane              M46 Pickerington, OH         11.73   3.5 
  3 Merriweather, Eric       M48 Atlanta, GA              12.13   3.5 
  4 Parris, Russell          M48 Detroit, MI              12.26   3.5 
  5 Jackson Sr, Lionel       M47 Washington, DC           12.42   3.5 
  6 Olive, James             M45 Dekalb, IL               13.18   3.5 
 -- Cormier, John            M45 Miami Beach, FL            DNF   3.5 
 -- Hreib, Kennan            M46 Palm Coast, FL             DNF   3.5 
 
M50 100 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Tissenbaum, Allan        M52 Pittsburgh, PA           11.54Q  2.1  2 
  2 Barnwell, Val            M54 Brooklyn, NY             11.61Q  1.8  1 
  3 Waller, Michael          M54 Federal Way, WA          12.08Q  2.1  2 
  4 Disalvo III, Tony        M52 Williamsport, PA         12.10Q  1.8  1 
  5 Neumann, David           M52 East Greenwich, RI       12.18q  2.1  2 
  6 *Dell, Howard            M50 Newport Beach, CA        12.22q  2.1  2 
  7 Butler, Lovell           M52 Wernersville, PA         12.33q  2.1  2 
  8 Granowski, Scott         M51 Dallas, TX               12.35q  1.8  1 
  9 Scissum, Arthur          M51 W. Henrietta, NY         12.62   2.1  2 
 10 Foster, Robert           M50 Mission Viejo, CA        12.64   1.8  1 
 11 Quick, Brian             M51 Naperville, IL           12.82   1.8  1 
 12 Janusey, Michael         M54 Venetia, PA              12.94   2.1  2 
 13 Ricci, Brien             M53 Houghton, MI             13.16   1.8  1 
 14 Novelli, Rich            M54 Highland Park, IL        13.23   2.1  2 
 15 Dennis, Timothy          M51 Plymouth, MI             13.30   1.8  1 
 16 Purcell, Jason           M54 Chicago, IL              13.35   1.8  1 
 17 Finley, Lawrence         M54 Zanesville, OH           13.62   1.8  1 
 18 Kidd, Michael            M50 Redford, MI              14.14   2.1  2 
 
M50 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tissenbaum, Allan        M52 Pittsburgh, PA           11.42   1.6 
  2 Barnwell, Val            M54 Brooklyn, NY             11.59   1.6 
  3 Waller, Michael          M54 Federal Way, WA          11.81   1.6 
  4 Neumann, David           M52 East Greenwich, RI       12.11   1.6 
  5 Disalvo III, Tony        M52 Williamsport, PA         12.21   1.6 
  6 Granowski, Scott         M51 Dallas, TX               12.59   1.6 
  7 Butler, Lovell           M52 Wernersville, PA         12.62   1.6 
    *Dell, Howard            M50 Newport Beach, CA        13.38   1.6 
 
M55 100 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Peyton, Oscar            M59 Accokeek, MD             12.00Q -0.1  2 
  2 Krulee, Marty            M55 Rocklin, CA              12.06Q  0.6  3 
  3 Davis, Craig             M55 Coral Springs, FL        12.28Q  0.4  1 
  4 Jones, Thomas            M58 Glenn Dale, MD           12.29Q -0.1  2 
  5 Thomas, Kenneth          M55 Houston, TX              12.40Q  0.4  1 
    *Gould, Stephen          M55 Merrick, NY              12.69Q  0.6  3 
  6 Graf, Timothy            M55 Crest Hill, IL           12.41q  0.4  1 
  7 Edwards, William         M56 Columbus, OH             12.65q  0.4  1 
  8 McConnell, Chris         M55 Andover, MA              12.66  -0.1  2 
  9 Johnson, Robert          M55 Fort Worth, TX           12.78   0.6  3 
 10 Hastings, Mark           M57 Sugar Land, TX           12.96  -0.1  2 
 11 Kelley, Charles          M58 Woburn, MA               13.06  -0.1  2 
 12 Cummings, Steve          M56 Corona, CA               13.21   0.4  1 
 13 Sebree Jr, Clarence      M58 Indianapolis, IN         13.22   0.4  1 
 14 Schoffman, Jim           M59 Fridley, MN              13.24   0.6  3 
 15 Jurica, John             M57 Manteno, IL              13.38  -0.1  2 
 16 Shufelt, Michael         M57 Lake Dallas, TX          13.40   0.6  3 
 17 Rewolinski, Thomas       M58 Dousman, WI              13.50   0.4  1 
 18 Schroeder, George        M55 Appleton, WI             13.66   0.6  3 
 19 Tinsman, Thomas          M59 Strongstown, PA          14.10   0.6  3 
 20 Dziagwa, David           M55 Prospect Heights, I      14.92  -0.1  2 
 21 Snodgrass, Ernie         M59 Creve Coeur, MO          15.10   0.4  1 
 22 Stewart, Victor          M56 Zionsville, IN           19.36  -0.1  2 
 -- Richardson, Robert       M59 Carson, CA                 DNF   0.6  3 
 
M55 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Peyton, Oscar            M59 Accokeek, MD             11.76   1.2 
  2 Krulee, Marty            M55 Rocklin, CA              11.88   1.2 
  3 Jones, Thomas            M58 Glenn Dale, MD           12.12   1.2 
  4 Davis, Craig             M55 Coral Springs, FL        12.13   1.2 
  5 Edwards, William         M56 Columbus, OH             12.40   1.2 
  6 Graf, Timothy            M55 Crest Hill, IL           12.42   1.2 
  7 Thomas, Kenneth          M55 Houston, TX              12.53   1.2 
    *Gould, Stephen          M55 Merrick, NY              12.84   1.2 
 
M60 100 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Collins, Bill            M61 Houston, TX              12.13Q -0.5  2 
  2 Allie, Charles           M64 Pittsburgh, PA           12.43Q  0.5  1 
  3 Bryant, N Z              M62 Orchard Lake, MI         12.92Q -0.5  2 
  4 Hale, Lester             M60 Detroit, MI              13.16Q  0.5  1 
  5 Stucki, Ernie            M62 Diamond Bar, CA          13.19q -0.5  2 
  6 Powell, Charles          M60 Casper, WY               13.21q -0.5  2 
  7 Bowne, George            M61 Columbus, OH             13.23q -0.5  2 
  8 Wright, Alfred           M60 Carbondale, IL           13.43q  0.5  1 
  9 Worthington, Freddy      M61 Springboro, OH           13.82q  0.5  1 
 10 Zlobicki, Zbigy          M62 West Bloomfield, MI      13.87   0.5  1 
 11 Guerra, Anthony          M64 Lisle, IL                14.19   0.5  1 
    *Acolatse, Joachim       M64 Philadelphia, PA         14.32   0.5  1 
 12 Frontino, James          M62 Brookville, PA           14.96   0.5  1 
 13 Vash, James              M61 Mechanicsburg, PA        15.63  -0.5  2 
 
M60 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Collins, Bill            M61 Houston, TX              11.83   0.6 
  2 Allie, Charles           M64 Pittsburgh, PA           12.33   0.6 
  3 Stucki, Ernie            M62 Diamond Bar, CA          12.93   0.6 
  4 Hale, Lester             M60 Detroit, MI              12.97   0.6 
  5 Bowne, George            M61 Columbus, OH             13.13   0.6 
  6 Powell, Charles          M60 Casper, WY               13.17   0.6 
  7 Wright, Alfred           M60 Carbondale, IL           13.41   0.6 
 
M65 100 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Covey, Bruce             M65 South Haven, MI          12.94Q  2.3  1 
  2 Whitley Sr, Stan         M66 Alta Loma, CA            13.24Q  0.5  2 
  3 Parker, Richard          M65 Indianapolis, IN         13.37Q  0.5  2 
  4 Hathcock, Lloyd          M65 Dayton, OH               13.61Q  2.3  1 
  5 Johnson, Ron             M66 Jamaica, NY              13.39q  0.5  2 
  6 Milewski, Paul           M67 Oak Creek, WI            13.67q  2.3  1 
  7 Leslie, Will             M67 Issaquah, WA             13.72q  2.3  1 
  8 Montgomery, Paul         M66 Woodbury, MN             14.31q  0.5  2 
  9 Etter, James             M65 Fairfax, VA              14.34q  0.5  2 
 10 Snyder, Gary             M69 Boston, MA               15.01   0.5  2 
 11 Sanders, John            M66 Lakewood, OH             15.03   2.3  1 
 12 Biacofsky, John          M67 Willoughby, OH           15.12   0.5  2 
 13 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX                 15.69   2.3  1 
 14 Burns, Michael           M69 Milan, MN                16.84   2.3  1 
 
M65 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Whitley Sr, Stan         M66 Alta Loma, CA            12.74   2.2 
  2 Covey, Bruce             M65 South Haven, MI          12.99   2.2 
  3 Johnson, Ron             M66 Jamaica, NY              13.10   2.2 
  4 Hathcock, Lloyd          M65 Dayton, OH               13.13   2.2 
  5 Parker, Richard          M65 Indianapolis, IN         13.36   2.2 
  6 Milewski, Paul           M67 Oak Creek, WI            13.59   2.2 
  7 Etter, James             M65 Fairfax, VA              13.95   2.2 
  8 Montgomery, Paul         M66 Woodbury, MN             13.97   2.2 
 
M70 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Williams, Albert         M72 Bethesda, MD             13.51   2.3 
  2 Johnson, J Thomas        M71 Dayton, OH               13.68   2.3 
  3 Bowles, Steven           M72 Henderson, NV            13.88   2.3 
  4 Byrd, Jerry              M71 Warsaw, IN               13.92   2.3 
  5 Schurr, Avital           M70 Lagrange, KY             14.68   2.3 
  6 Sagedahl, Sherwood       M73 Fairmont, MN             14.80   2.3 
  7 Lytle, Hank              M70 Punta Gorda, FL          15.09   2.3 
  8 Sawyer, Dale             M74 Tacoma, WA               22.47   2.3 
 
M75 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lida, Robert             M75 Wichita, KS              13.49   0.4 
  2 McKisson, Richard        M75 Arvada, CO               14.78   0.4 
  3 Vergin, Roger            M75 Poulsbo, WA              15.37   0.4 
  4 Leggitt, James           M77 Levelland, TX            15.88   0.4 
  5 Gray, Ronald             M79 Denver, CO               16.34   0.4 
  6 Siegel, Dan              M77 Providence, RI           17.34   0.4 
  7 Dobrovolny, Pierre       M78 Hawthorn Woods, IL       17.52   0.4 
 
M80 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brown, Harry             M82 Wauconda, IL             15.23   2.9 
  2 Summerlin, Joe           M80 Spring, TX               15.63   2.9 
  3 Greenwald, Jack          M84 Seville, OH              16.66   2.9 
  4 Byers, Howard            M84 Deerfield, IL            17.20   2.9 
 
M85 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Melville, William        M85 Platteville, WI          16.72   2.3 
  2 Buursema, John           M85 West St Paul, MN         20.05   2.3 
  3 Soller, Richard          M85 North Bend, OH           20.52   2.3 
  4 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              24.23   2.3 
 
M90 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M92 Alamo, TX                19.86   1.1 
  2 Rogers, Orville          M94 Dallas, TX               23.18   1.1 
 
M95 100 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bulkley, Daniel          M95 Phoenix, OR              27.59   1.1 
 
W30 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bernert, Brandi          W33 Denver, CO               26.39  -3.2 
    *McIntyre, Inga          W32 Madison, WI              26.73  -3.2 
 
W35 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dendy, Latrica           W39 Bronx, NY                25.53  -1.3 
  2 Harris, Kristy           W37 Austin, TX               26.47  -1.3 
  3 Johnson, MaryLou         W38 Oak Hills, CA            27.50  -1.3 
  4 Touya, Kimberly          W36 Patchogue, NY            27.82  -1.3 
  5 Merritt, Deaneen         W39 Homewood, IL             28.69  -1.3 
  6 Dierauer, Isabelle       W39 Jamestown, OH            28.92  -1.3 
 
W40 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Murphy, Toccata          W42 Alexis, NC               26.31   1.0 
  2 Brant, Monica            W41 Lakeway, TX              26.53   1.0 
  3 Boyd, Sarah              W42 Austin, TX               28.45   1.0 
  4 Walker, Melanie          W43 Lawndale, NC             28.57   1.0 
    *Birade, Dena            W40 Bellingham, WA           25.59   1.0 
    *Awidi, Lillian          W44 Larchmont, NY            29.15   1.0

W45 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Henderson, Renee         W48 Merchantville, NJ        26.49  -2.5 
  2 McCarthy, Sue            W49 South Portland, ME       28.17  -2.5 
  3 Schutt, Lori             W47 Yorkville, IL            28.54  -2.5 
  4 Lawson, Sarah            W49 Wayland, MA              28.93  -2.5 
  5 Battle, Tracey           W45 Silver Spring, MD        29.06  -2.5 
  6 Rath, Terri              W48 Ashburn, VA              29.50  -2.5 
  7 Shearer-Hannah, Amanda   W46 Bellingham, WA           29.85  -2.5 
  8 Kazebee, Kris            W46 Charlotte, NC            30.48  -2.5 
  9 Rich, Kelley             W46 Saint Joseph, MI         31.10  -2.5 
 
W50 200 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Hoffman, Debra           W52 Los Altos, CA            29.74Q  3.7  2 
  2 De Witt, La Vonda        W53 Atlanta, GA              31.20Q  4.5  1 
  3 Eversley, Ocean          W54 Vineyard Haven, MA       30.10Q  3.7  2 
  4 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN           31.29Q  4.5  1 
  5 Loyd, Susan              W54 Edina, MN                31.34q  3.7  2 
  6 Fox, Vicki               W53 Huntington, NY           31.82q  4.5  1 
  7 Kuhnly, Gail             W50 Federal Way, WA          32.30q  4.5  1 
  8 Frazier, Karen           W52 Largo, MD                33.33q  4.5  1 
  9 Pratt, Carol             W52 Varna, IL                34.19   3.7  2 
 -- Gagnard, Michelle        W51 Clarendon Hills, IL        DNF   3.7  2 
 
W50 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Hoffman, Debra           W52 Los Altos, CA            29.15  -0.1 
  2 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN           29.39  -0.1 
  3 Eversley, Ocean          W54 Vineyard Haven, MA       30.37  -0.1 
  4 De Witt, La Vonda        W53 Atlanta, GA              30.93  -0.1 
  5 Loyd, Susan              W54 Edina, MN                31.05  -0.1 
  6 Kuhnly, Gail             W50 Federal Way, WA          32.43  -0.1 
  7 Frazier, Karen           W52 Largo, MD                32.95  -0.1 
 
W55 200 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Woodward, Loretta        W58 Austell, GA              30.33Q  1.7  2 
  2 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE             31.73Q  2.2  1 
  3 Johns-Rees, Gail         W57 Salem, NH                32.01Q  2.2  1 
  4 Bowman, Jeanne           W59 Santa Ana, CA            33.08Q  1.7  2 
  5 Lee, Debbie              W55 Trabuco Canyon, CA       33.51q  1.7  2 
  6 Kelleher, Inez           W56 Biloxi, MS               34.91q  1.7  2 
  7 Allen, Lois              W55 Boise, ID                35.18q  2.2  1 
  8 Lutz, Martha             W55 Lexington, KY            39.69q  2.2  1 
  9 O'Brien, Sandra          W58 Shorewood, WI            46.60   1.7  2 
 
W55 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Woodward, Loretta        W58 Austell, GA              30.93  -4.9 
  2 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE             32.53  -4.9 
  3 Johns-Rees, Gail         W57 Salem, NH                33.49  -4.9 
  4 Bowman, Jeanne           W59 Santa Ana, CA            34.17  -4.9 
  5 Lee, Debbie              W55 Trabuco Canyon, CA       34.79  -4.9 
  6 Kelleher, Inez           W56 Biloxi, MS               35.74  -4.9 
  7 Allen, Lois              W55 Boise, ID                36.92  -4.9 
  8 Lutz, Martha             W55 Lexington, KY            39.23  -4.9 
 
W60 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Forde, Lorna             W60 New York, NY             30.53  -0.7 
  2 Barnes, Jane             W60 Raleigh, NC              31.05  -0.7 
  3 Matthews, Brenda         W63 Anaheim, CA              32.33  -0.7 
 
W65 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Renfro, Patti            W65 San Antonio, TX          35.03   1.6 
  2 Sarnaik, Sharada         W66 Grosse Pointe Woods      36.63   1.6 
  3 Aderhold, Susan          W65 Sautee Nacoochee, G      36.74   1.6 
  4 Leighton, Barbara        W67 Malvern, PA              37.28   1.6 
  5 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI                45.44   1.6 
 
W70 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bergen, Kathy            W72 La Canada, CA            33.03  -5.1 
  2 Solwazi, Kemisole        W72 Fresno, CA               35.92  -5.1 
  3 Robinson, Mary           W70 Gahanna, OH              38.66  -5.1 
  4 Carter, Ann              W70 Aiken, SC                43.35  -5.1 
  5 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ                48.65  -5.1 
 
W75 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Daprano, Jeanne          W75 Fayetteville, GA         36.42   1.8 
  2 Jordan, Barbara          W76 South Burlington, V      37.57   1.8 
  3 Chou, Fei-Mei            W77 Sunnyvale, CA            58.46   1.8 
 
W80 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Onodera-Leonard, Sumi    W84 Huntington Beach, C    1:06.79   2.6 
 
W90 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
    *Kotelko, Olga           W93 Canada                 1:23.34   2.6 
 
M30 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bynum, Desmond           M31 Pflugerville, TX         21.71   1.1 
  2 Burnett, Sean            M30 Atlanta, GA              21.92   1.1 
  3 Nguyen, Benjamin         M30 Homer Glen, IL           22.61   1.1 
  4 Wilks, Quinton           M31 Olathe, KS               23.83   1.1 
  5 Thompson, La Roi         M33 Yeadon, PA               24.79   1.1 
 
M35 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dussett, Antwon          M36 Peoria, IL               21.53  -1.1 
  2 Delisle, Rawle           M37 New York, NY             22.07  -1.1 
  3 Owens Jr, Earl           M38 Winterville, NC          23.44  -1.1 
  4 Haack, Peter             M38 La Crescent, MN          23.86  -1.1 
  5 Ho, Thachvu              M36 San Jose, CA             24.11  -1.1 
  6 Miller, Eugene           M37 Cleveland, OH            25.53  -1.1 
  7 Alford, Michael          M39 Indianapolis, IN         26.55  -1.1 
    *Ibarreta, Xavier        M36 Kent, WA                 24.07  -1.1 
M40 200 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
    *Williams, Christopher   M40 Colton, CA               21.92Q  3.2  2 
  1 Denning, Matt            M41 Layton, UT               22.68Q  1.8  1 
  2 Mack, Jeffery            M40 Clearwater, FL           22.90Q  3.2  2 
  3 Prince, Eric             M43 Dallas, TX               23.32Q  1.8  1 
  4 Pittman, Lyndell         M40 Bronx, NY                22.98q  3.2  2 
  5 Peete, Tecumseh          M42 Lilburn, GA              23.53q  1.8  1 
  6 Ali, Mohamed             M42 Ellicott City, MD        24.21q  1.8  1 
  7 Padgett, Calvin          M43 Cherryville, NC          25.17q  3.2  2 
  8 Blackman, Joe            M41 Sierra Madre, CA         25.37q  3.2  2 
    *Ambrose, Blaisw         M41 Canada                   27.15   1.8  1 
  9 Zuehlke, John            M42 New York, NY             28.02   1.8  1 
 10 Powell, LaCharles        M40 Chicago, IL              30.46   3.2  2 
 -- Fields, Clinton          M40 Upper Darby, PA            DNF   3.2  2 
 
M40 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Denning, Matt            M41 Layton, UT               22.89   1.1 
  2 Prince, Eric             M43 Dallas, TX               22.98   1.1 
  3 Mack, Jeffery            M40 Clearwater, FL           23.02   1.1 
  4 Pittman, Lyndell         M40 Bronx, NY                23.36   1.1 
  5 Peete, Tecumseh          M42 Lilburn, GA              23.48   1.1 
  6 Ali, Mohamed             M42 Ellicott City, MD        24.42   1.1 
  7 Padgett, Calvin          M43 Cherryville, NC          25.41   1.1 
  8 Fields, Clinton          M40 Upper Darby, PA          25.91   1.1 
    *Williams, Christopher   M40 Colton, CA               21.00   1.1  

M45 200 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Mulazim, Khalid          M46 Cleveland, OH            23.39Q  2.6  1 
  2 Cureton III, Benjamin    M46 Fayetteville, NC         23.90Q  2.8  2 
  3 Bridges, Lee             M45 Homewood, IL             24.12Q  2.8  2 
  4 Shute Sr, Marcus         M49 Lithonia, GA             24.28Q  2.6  1 
  5 Thomas Jr, Robert        M45 Grand Prairie, TX        24.30q  2.6  1 
  6 Angelo, Michael          M45 San Francisco, CA        24.48q  2.8  2 
  7 Aurelien, Clinton        M46 Bronx, NY                24.63q  2.6  1 
  8 Makino, Shigeki          M46 Boston, MA               24.75q  2.6  1 
  9 Garratt, John            M45 Santa Monica, CA         25.10q  2.8  2 
 10 Parris, Russell          M48 Detroit, MI              25.57   2.8  2 
 11 Oliver, Aubrey           M47 Miami, FL                25.66   2.6  1 
 12 Jackson Sr, Lionel       M47 Washington, DC           25.66   2.8  2 
 13 Ross, Karl               M47 Miami, FL                26.60   2.8  2 
 14 Williams, Jay            M48 Homewood, IL             26.64   2.6  1 
 15 Merriweather, Eric       M48 Atlanta, GA              26.86   2.8  2 
 16 Becker, Chris            M46 Woodbury, MN             28.62   2.6  1 
 17 Culpepper, Clifton       M49 Hazel Crest, IL          29.05   2.6  1 
 
M45 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Mulazim, Khalid          M46 Cleveland, OH            23.38   0.1 
  2 Bridges, Lee             M45 Homewood, IL             23.74   0.1 
  3 Thomas Jr, Robert        M45 Grand Prairie, TX        24.17   0.1 
  4 Cureton III, Benjamin    M46 Fayetteville, NC         24.37   0.1 
  5 Shute Sr, Marcus         M49 Lithonia, GA             24.52   0.1 
  6 Makino, Shigeki          M46 Boston, MA               24.89   0.1 
  7 Angelo, Michael          M45 San Francisco, CA        25.33   0.1 
  8 Garratt, John            M45 Santa Monica, CA         25.47   0.1 
 
M50 200 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Barnwell, Val            M54 Brooklyn, NY             23.82Q  2.9  1 
  2 Tissenbaum, Allan        M52 Pittsburgh, PA           24.11Q  3.0  2 
  3 Waller, Michael          M54 Federal Way, WA          24.70Q  2.9  1 
  4 *Briscoe, Rudolph        M54 Kissimmee, FL            24.88Q  3.0  2 
  5 Yelverton, William       M52 Murfreesboro, TN         24.88q  2.9  1 
  6 Williams, Tyrone         M53 Southfield, MI           25.00q  3.0  2 
  7 Neumann, David           M52 East Greenwich, RI       25.10q  3.0  2 
  8 Disalvo III, Tony        M52 Williamsport, PA         25.16q  2.9  1 
  9 Foster, Robert           M50 Mission Viejo, CA        25.65q  2.9  1 
 10 Wallack, Matthew         M50 Princeton Junction,      25.74   3.0  2 
 11 Stamp, Jeffrey           M52 Minnetonka, MN           26.78   2.9  1 
 12 Quick, Brian             M51 Naperville, IL           26.97   3.0  2 
 13 Thurman, Lindsey         M52 Richmond, KY             27.80   2.9  1 
 14 Smith, Duncan            M53 Kennett Square, PA       28.25   3.0  2 
 15 Webb, Sam                M54 Circleville, OH          28.98   2.9  1 
 -- Finley, Lawrence         M54 Zanesville, OH              DQ   3.0  2 
 
M50 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tissenbaum, Allan        M52 Pittsburgh, PA           23.38   0.8 
  2 Barnwell, Val            M54 Brooklyn, NY             23.86   0.8 
  3 Waller, Michael          M54 Federal Way, WA          24.35   0.8 
  4 Neumann, David           M52 East Greenwich, RI       25.07   0.8 
  5 Yelverton, William       M52 Murfreesboro, TN         25.11   0.8 
  6 Disalvo III, Tony        M52 Williamsport, PA         25.42   0.8 
  7 Foster, Robert           M50 Mission Viejo, CA        25.78   0.8 
    *Briscoe, Rudolph        M54 Kissimmee, FL            24.82   0.8 

M55 200 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Davis, Craig             M55 Coral Springs, FL        24.70Q  2.0  1 
  2 Peyton, Oscar            M59 Accokeek, MD             24.90Q  3.3  3 
  3 James, Bennie            M55 Honeoye Falls, NY        25.27Q  2.4  2 
  4 Graf, Timothy            M55 Crest Hill, IL           25.24Q  3.3  3 
  5 Thomas, Kenneth          M55 Houston, TX              25.39Q  2.0  1 
  6 Edwards, William         M56 Columbus, OH             25.88Q  2.4  2 
  7 Jones, Thomas            M58 Glenn Dale, MD           25.49q  2.0  1 
  8 Kelley, Charles          M58 Woburn, MA               25.65q  3.3  3 
  9 McConnell, Chris         M55 Andover, MA              25.68   3.3  3 
    *Gould, Stephen          M55 Merrick, NY              26.13   2.0  1 
 10 Hill, Philip             M55 Long Beach, CA           26.16   2.4  2 
 11 Hastings, Mark           M57 Sugar Land, TX           26.23   2.4  2 
 12 Schoffman, Jim           M59 Fridley, MN              26.47   2.0  1 
 13 Cummings, Steve          M56 Corona, CA               26.59   2.0  1 
 14 Shufelt, Michael         M57 Lake Dallas, TX          27.04   2.4  2 
 15 Jurica, John             M57 Manteno, IL              27.31   2.0  1 
 16 Rewolinski, Thomas       M58 Dousman, WI              27.49   3.3  3 
 17 Schroeder, George        M55 Appleton, WI             27.62   2.4  2 
 18 Tinsman, Thomas          M59 Strongstown, PA          29.14   3.3  3 
 19 Dziagwa, David           M55 Prospect Heights, I      30.47   2.4  2 
 
M55 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Peyton, Oscar            M59 Accokeek, MD             24.03   0.9 
  2 James, Bennie            M55 Honeoye Falls, NY        24.80   0.9 
  3 Davis, Craig             M55 Coral Springs, FL        25.12   0.9 
  4 Graf, Timothy            M55 Crest Hill, IL           25.14   0.9 
  5 Thomas, Kenneth          M55 Houston, TX              25.73   0.9 
  6 Edwards, William         M56 Columbus, OH             26.27   0.9 
 
M60 200 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Allie, Charles           M64 Pittsburgh, PA           25.16Q  6.0  1 
  2 Collins, Bill            M61 Houston, TX              26.02Q  4.5  2 
  3 Bowne, George            M61 Columbus, OH             26.60Q  4.5  2 
  4 Powell, Charles          M60 Casper, WY               26.82Q  6.0  1 
  5 Stucki, Ernie            M62 Diamond Bar, CA          26.78q  4.5  2 
  6 Herrick, Charles         M60 Issaquah, WA             26.97q  4.5  2 
  7 Melendez, Steve          M63 Burbank, CA              28.01q  4.5  2 
  8 Worthington, Freddy      M61 Springboro, OH           28.20q  6.0  1 
    *Acolatse, Joachim       M64 Philadelphia, PA         29.13   4.5  2 
  9 Wright, Alfred           M60 Carbondale, IL           29.14   6.0  1 
 10 Frontino, James          M62 Brookville, PA           30.03   4.5  2 
 11 Vash, James              M61 Mechanicsburg, PA        32.06   6.0  1 
 12 Sperzel, George          M61 Lake Forest, IL          34.52   6.0  1 
 
M60 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Collins, Bill            M61 Houston, TX              24.46   0.3 
  2 Allie, Charles           M64 Pittsburgh, PA           25.12   0.3 
  3 Powell, Charles          M60 Casper, WY               26.58   0.3 
  4 Stucki, Ernie            M62 Diamond Bar, CA          26.72   0.3 
  5 Bowne, George            M61 Columbus, OH             27.11   0.3 
  6 Herrick, Charles         M60 Issaquah, WA             27.28   0.3 
  7 Worthington, Freddy      M61 Springboro, OH           28.36   0.3 
  8 Melendez, Steve          M63 Burbank, CA              28.55   0.3 
 
M65 200 Meter 
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Ron             M66 Jamaica, NY              28.08Q  2.4  2 
  2 Covey, Bruce             M65 South Haven, MI          28.10Q  1.9  1 
  3 Whitley Sr, Stan         M66 Alta Loma, CA            28.16Q  2.4  2 
  4 Milewski, Paul           M67 Oak Creek, WI            29.03Q  1.9  1 
  5 Etter, James             M65 Fairfax, VA              28.69q  2.4  2 
  6 Horick, Jeffrey          M66 Carlisle, PA             28.71q  2.4  2 
  7 Montgomery, Paul         M66 Woodbury, MN             29.57q  1.9  1 
  8 Shenk, John              M69 Sarasota, FL             31.41q  2.4  2 
  9 Biacofsky, John          M67 Willoughby, OH           31.55   1.9  1 
 10 Snyder, Gary             M69 Boston, MA               31.90   1.9  1 
    *Jones, Eric             M69 Solana Beach, CA         32.32   2.4  2 
 11 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX                 32.69   2.4  2 
 12 Burns, Michael           M69 Milan, MN                32.82   2.4  2 
 
M65 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Whitley Sr, Stan         M66 Alta Loma, CA            26.55  -0.3 
  2 Covey, Bruce             M65 South Haven, MI          26.83  -0.3 
  3 Johnson, Ron             M66 Jamaica, NY              27.90  -0.3 
  4 Milewski, Paul           M67 Oak Creek, WI            29.01  -0.3 
  5 Etter, James             M65 Fairfax, VA              29.14  -0.3 
  6 Horick, Jeffrey          M66 Carlisle, PA             29.23  -0.3 
  7 Montgomery, Paul         M66 Woodbury, MN             29.93  -0.3 
  8 Shenk, John              M69 Sarasota, FL             33.14  -0.3 
 
M70 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Byrd, Jerry              M71 Warsaw, IN               28.68   1.3 
  2 Johnson, J Thomas        M71 Dayton, OH               28.81   1.3 
  3 Bowles, Steven           M72 Henderson, NV            29.36   1.3 
  4 Stewart, Mack            M74 Katy, TX                 30.74   1.3 
  5 Schurr, Avital           M70 Lagrange, KY             31.44   1.3 
  6 Sawyer, Dale             M74 Tacoma, WA               48.69   1.3 
 
M75 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lida, Robert             M75 Wichita, KS              27.73  -0.1 
  2 Vergin, Roger            M75 Poulsbo, WA              33.75  -0.1 
  3 Siegel, Dan              M77 Providence, RI           37.24  -0.1 
 
M80 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brown, Harry             M82 Wauconda, IL             31.64   0.4 
  2 Summerlin, Joe           M80 Spring, TX               32.77   0.4 
  3 Greenwald, Jack          M84 Seville, OH              36.02   0.4 
  4 Byers, Howard            M84 Deerfield, IL            36.41   0.4 
  5 Smith, Alan              M81 Indialantic, FL          45.35   0.4 
 
M85 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Melville, William        M85 Platteville, WI          38.31  -0.4 
  2 Buursema, John           M85 West St Paul, MN         45.00  -0.4 
  3 Soller, Richard          M85 North Bend, OH           45.74  -0.4 
  4 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              59.01  -0.4 
 
M90 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M92 Alamo, TX                44.25  -0.4 
 
M95 200 Meter 
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bulkley, Daniel          M95 Phoenix, OR            1:11.40  -0.4 
 
W35 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dendy, Latrica           W39 Bronx, NY                58.19  
  2 Walles, Maurelhena       W38 Brooklyn, NY           1:04.36  
 
W40 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brant, Monica            W41 Lakeway, TX              59.98  
  2 Murphy, Toccata          W42 Alexis, NC             1:03.10  
  3 Boyd, Sarah              W42 Austin, TX             1:03.82  
  4 Walker, Melanie          W43 Lawndale, NC           1:06.73  
 
W45 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Henderson, Renee         W48 Merchantville, NJ      1:00.33  
  2 Pomeroy, Diane           W46 Pittsfield, MA         1:01.76  
  3 Lawson, Sarah            W49 Wayland, MA            1:04.98  
  4 McCarthy, Sue            W49 South Portland, ME     1:06.10  
  5 Williams, Shemayne       W49 Teaneck, NJ            1:06.83  
  6 Schutt, Lori             W47 Yorkville, IL          1:08.54  
  7 Wilton, Lane             W46 Oak Ridge, NC          1:12.42  
  8 Toro, Wanda              W49 Lompoc, CA             1:19.21  
 
W50 400 Meter 
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Eversley, Ocean          W54 Vineyard Haven, MA     1:07.11Q  1 
  2 Hoffman, Debra           W52 Los Altos, CA          1:09.15Q  2 
  3 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN         1:09.91Q  1 
  4 Fox, Vicki               W53 Huntington, NY         1:10.53Q  2 
  5 Bellaire, Cheryl         W53 Exton, PA              1:11.30q  2 
  6 Loyd, Susan              W54 Edina, MN              1:11.31q  2 
  7 Kuhnly, Gail             W50 Federal Way, WA        1:11.55q  1 
  8 Maxwell, Karen           W53 Salem, OR              1:12.81q  1 
  9 Frazier, Karen           W52 Largo, MD              1:14.21   1 
 10 Pratt, Carol             W52 Varna, IL              1:16.79   2 
 
W50 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Hoffman, Debra           W52 Los Altos, CA          1:06.55  
  2 Eversley, Ocean          W54 Vineyard Haven, MA     1:07.76  
  3 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN         1:08.39  
  4 Fox, Vicki               W53 Huntington, NY         1:10.26  
  5 Loyd, Susan              W54 Edina, MN              1:10.96  
  6 Kuhnly, Gail             W50 Federal Way, WA        1:13.45  
  7 Maxwell, Karen           W53 Salem, OR              1:14.05  
 
W55 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Funk, Leandra            W56 West Lafayette, IN     1:13.96  
  2 Lee, Debbie              W55 Trabuco Canyon, CA     1:14.17  
  3 Bowman, Jeanne           W59 Santa Ana, CA          1:17.06  
  4 Kelleher, Inez           W56 Biloxi, MS             1:20.42  
  5 Allen, Lois              W55 Boise, ID              1:21.62  
 
W60 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steinbach, Coreen        W61 Pompey, NY             1:14.28  
  2 Stiles, Debbie           W63 Saint Louis, MO        1:33.80  
 
W65 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Aderhold, Susan          W65 Sautee Nacoochee, G    1:23.73  
  2 Renfro, Patti            W65 San Antonio, TX        1:30.66  
  3 Leighton, Barbara        W67 Malvern, PA            1:31.41  
  4 Primmer, Cathy           W69 Muncie, IN             1:43.70  
 
W70 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Solwazi, Kemisole        W72 Fresno, CA             1:30.00  
  2 Robinson, Mary           W70 Gahanna, OH            1:33.80  
  3 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ              2:01.81  
 
W75 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Daprano, Jeanne          W75 Fayetteville, GA       1:22.39  
  2 Chou, Fei-Mei            W77 Sunnyvale, CA          1:54.32  
    *Bortignon, Christa      W75 West Vancouver, BC     1:26.80  

W80 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gilmore, Lois            W81 Janesville, WI         1:58.24  
  2 Onodera-Leonard, Sumi    W84 Huntington Beach, C    3:05.53  
 
M30 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bell, Ricardo            M31 Indianapolis, IN         50.05  
  2 Nguyen, Benjamin         M30 Homer Glen, IL           50.66  
  3 Thompson, La Roi         M33 Yeadon, PA               56.68  
 
M35 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dussett, Antwon          M36 Peoria, IL               47.32  
  2 Owens Jr, Earl           M38 Winterville, NC          52.04  
  3 Haack, Peter             M38 La Crescent, MN          52.67  
  4 Rhyne Jr, Edward         M39 Homewood, IL             56.24  
  5 Jackson, Michael         M39 Red Lion, PA             58.51  
 
M40 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Prince, Eric             M43 Dallas, TX               52.89  
  2 Santi, Marcus            M40 Memphis, TN              53.19  
  3 Wright Jr, Phillip       M42 Columbus, OH             54.64  
  4 Zuehlke, John            M42 New York, NY           1:02.13  
  5 Powell, LaCharles        M40 Chicago, IL            1:17.89  
    *Ambrose, Blaisw         M41 Canada                 1:01.90 

M45 400 Meter 
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mulazim, Khalid          M46 Cleveland, OH            53.72Q  1 
  2 Makino, Shigeki          M46 Boston, MA               54.30Q  2 
  3 Cureton III, Benjamin    M46 Fayetteville, NC         53.88Q  1 
  4 Angelo, Michael          M45 San Francisco, CA        55.14Q  2 
  5 Shute Sr, Marcus         M49 Lithonia, GA             54.55q  1 
  6 Bridges, Lee             M45 Homewood, IL             54.76q  1 
  7 Gosa, Duane              M46 Pickerington, OH         55.99q  2 
  8 Garratt, John            M45 Santa Monica, CA         56.68q  2 
  9 Oliver, Aubrey           M47 Miami, FL                58.03   1 
 10 Williams, Jay            M48 Homewood, IL             59.17   1 
 11 Ross, Karl               M47 Miami, FL              1:00.16   1 
 12 Olive, James             M45 Dekalb, IL             1:02.14   2 
 13 Stewart, Daniel          M49 Falls Church, VA       1:10.68   2 
 
M45 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Mulazim, Khalid          M46 Cleveland, OH            50.79  
  2 Bridges, Lee             M45 Homewood, IL             53.20  
  3 Shute Sr, Marcus         M49 Lithonia, GA             53.23  
  4 Gosa, Duane              M46 Pickerington, OH         53.95  
  5 Makino, Shigeki          M46 Boston, MA               54.44  
  6 Angelo, Michael          M45 San Francisco, CA        54.66  
  7 Cureton III, Benjamin    M46 Fayetteville, NC         56.86  
  8 Garratt, John            M45 Santa Monica, CA         57.11  
 
M50 400 Meter 
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
    *Briscoe, Rudolph        M54 Kissimmee, FL            55.12Q  1 
  1 Yelverton, William       M52 Murfreesboro, TN         55.81Q  2 
  2 Williams, Tyrone         M53 Southfield, MI           55.83Q  1 
  3 Moody, Corey             M51 Las Vegas, NV            56.02Q  2 
    *Smith, Ian              M53 Wenham, MA               56.38q  1 
  4 Granowski, Scott         M51 Dallas, TX               56.88q  1 
  5 Neumann, David           M52 East Greenwich, RI       56.95q  2 
  6 Wallack, Matthew         M50 Princeton Junction,      57.35q  2 
  7 Foster, Robert           M50 Mission Viejo, CA        57.85q  2 
  9 Bynoe Sr, David          M50 Williamstown, NJ         58.48   1 
 10 Auch, Bruce              M53 Hazelwood, MO            59.64   2 
 11 Stamp, Jeffrey           M52 Minnetonka, MN         1:00.09   1 
 12 Friend Sr, Byron         M53 Laurel, DE             1:00.17   2 
 13 Lucas Sr, David          M53 Marina Del Rey, CA     1:01.99   1 
 14 Smith, Duncan            M53 Kennett Square, PA     1:03.21   1 
 
M50 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Williams, Tyrone         M53 Southfield, MI           54.75  
  2 Yelverton, William       M52 Murfreesboro, TN         55.48  
  3 Neumann, David           M52 East Greenwich, RI       55.62  
  4 Granowski, Scott         M51 Dallas, TX               56.09  
  5 Wallack, Matthew         M50 Princeton Junction,      56.46  
  6 Foster, Robert           M50 Mission Viejo, CA        57.71  
    *Briscoe, Rudolph        M54 Kissimmee, FL            54.71   
    *Smith, Ian              M53 Wenham, MA               55.95  

M55 400 Meter 
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 James, Bennie            M55 Honeoye Falls, NY        56.36Q  2 
  2 Davis, Craig             M55 Coral Springs, FL        57.51Q  1 
  3 Jones, Thomas            M58 Glenn Dale, MD           57.65Q  2 
  4 Thomas, Kenneth          M55 Houston, TX              57.80Q  1 
  5 Kelley, Charles          M58 Woburn, MA               57.78q  2 
  6 Mason, Reginald          M57 Atlanta, GA              58.24q  1 
  7 Schoffman, Jim           M59 Fridley, MN              58.50q  1 
  8 Wasson, Charles          M57 Orchard Lake, MI         58.72q  1 
  9 Hastings, Mark           M57 Sugar Land, TX         1:00.79   2 
 10 Cummings, Steve          M56 Corona, CA             1:01.44   1 
 11 Turpin, Paul             M56 Middleton, WI          1:01.73   2 
 12 Patton, Russell          M57 King Of Prussia, PA    1:04.09   1 
 13 Hawkins, Walter          M57 Maple Heights, OH      1:06.49   1 
 -- Easley, Ricky            M58 Greenville, TX             DNF   2 
 -- Shufelt, Michael         M57 Lake Dallas, TX            DNF   2 
 -- *Gould, Stephen          M55 Merrick, NY                DNF   2 
 
M55 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 James, Bennie            M55 Honeoye Falls, NY        55.78  
  2 Davis, Craig             M55 Coral Springs, FL        56.62  
  3 Jones, Thomas            M58 Glenn Dale, MD           57.78  
  4 Thomas, Kenneth          M55 Houston, TX              58.08  
  5 Kelley, Charles          M58 Woburn, MA               58.11  
  6 Schoffman, Jim           M59 Fridley, MN            1:00.30  
 
M60 400 Meter 
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Allie, Charles           M64 Pittsburgh, PA           56.10Q  1 
  2 Herrick, Charles         M60 Issaquah, WA             59.15Q  2 
  3 Janson, David            M61 Cincinnati, OH         1:02.44Q  1 
  4 Melendez, Steve          M63 Burbank, CA            1:07.61Q  2 
  5 Powell, Charles          M60 Casper, WY             1:03.71q  1 
  6 Monaco, Nino             M61 Mayfield Hts, OH       1:07.97q  1 
  7 Feldhausen, Jerry        M61 Green Bay, WI          1:10.60q  2 
  8 Thomas, Norman           M62 Solon, OH              1:11.15q  1 
  9 Vash, James              M61 Mechanicsburg, PA      1:12.94q  1 
 10 Sperzel, George          M61 Lake Forest, IL        1:16.54   2 
 11 Cook, Brent              M62 Petoskey, MI           1:21.28   1 
 
M60 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Allie, Charles           M64 Pittsburgh, PA           55.24  
  2 Herrick, Charles         M60 Issaquah, WA             59.24  
  3 Powell, Charles          M60 Casper, WY             1:00.69  
  4 Janson, David            M61 Cincinnati, OH         1:02.47  
  5 Melendez, Steve          M63 Burbank, CA            1:04.81  
  6 Monaco, Nino             M61 Mayfield Hts, OH       1:08.81  
  7 Vash, James              M61 Mechanicsburg, PA      1:16.78  
 
M65 400 Meter 
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Pruitt, Matthew          M67 Corona, CA             1:02.48Q  2 
  2 Covey, Bruce             M65 South Haven, MI        1:02.79Q  1 
  3 Kelly, Dan               M65 Ivins, UT              1:04.11Q  1 
  4 Souppa, Ralph            M65 Swampscott, MA         1:08.23Q  2 
  5 Etter, James             M65 Fairfax, VA            1:05.58q  1 
  6 Leslie, Will             M67 Issaquah, WA           1:07.83q  1 
  7 Horick, Jeffrey          M66 Carlisle, PA           1:07.96q  1 
  8 Hall, Gary               M65 Eugene, OR             1:08.58q  1 
  9 Moon, Richard            M65 Charlottesville, VA    1:10.34   2 
 10 Shenk, John              M69 Sarasota, FL           1:11.12   2 
 11 Shirley, Graeme          M66 San Diego, CA          1:11.92   2 
 12 *Jones, Eric             M69 Solana Beach, CA       1:14.25   1 
 13 Savenas, Leon            M67 Naples, FL             1:14.58   2 
 
M65 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Pruitt, Matthew          M67 Corona, CA             1:00.04  
  2 Covey, Bruce             M65 South Haven, MI        1:02.51  
  3 Souppa, Ralph            M65 Swampscott, MA         1:03.50  
  4 Kelly, Dan               M65 Ivins, UT              1:05.30  
  5 Horick, Jeffrey          M66 Carlisle, PA           1:06.84  
  6 Etter, James             M65 Fairfax, VA            1:08.17  
  7 Hall, Gary               M65 Eugene, OR             1:08.91  
  8 Leslie, Will             M67 Issaquah, WA           1:09.89  
 
M70 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnson, J Thomas        M71 Dayton, OH             1:07.08  
  2 Sagedahl, Sherwood       M73 Fairmont, MN           1:07.11  
  3 Stewart, Mack            M74 Katy, TX               1:10.25  
  4 Graves, Arnold           M71 Bloomfield, IN         1:21.14  
  5 Lazzari, Peter           M70 Arlington Heights,     1:22.69  
  6 Sawyer, Dale             M74 Tacoma, WA             1:55.23  
 
M75 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lida, Robert             M75 Wichita, KS            1:05.08  
  2 Wimberley, Charles       M78 Mandeville, LA         1:16.89  
  3 Leggitt, James           M77 Levelland, TX          1:18.49  
  4 AuBuchon, David          M79 Wilmette, IL           1:34.79  
 
M80 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brown, Harry             M82 Wauconda, IL           1:20.38  
  2 Kane, Donald             M80 North Plains, OR       1:31.72  
  3 Byers, Howard            M84 Deerfield, IL          1:34.39  
  4 Greenwald, Jack          M84 Seville, OH            1:43.38  
  5 Smith, Alan              M81 Indialantic, FL        1:44.07  
 
M85 400 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA            2:39.47  
 
W35 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Walles, Maurelhena       W38 Brooklyn, NY           2:25.33  
  2 Duffy, Amy               W36 Edmond, OK             2:30.28  
  3 Key, Latashia            W39 Indianapolis, IN       2:39.14  
  4 Little, Roberta          W38 New York, NY           2:41.75  
 
W40 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ryan, Lisa               W42 Sioux City, IA         2:25.94  
  2 Lewis, Janet             W40 Bensalem, PA           2:35.81  
  3 Bell, Christine          W44 Naperville, IL         2:45.69  
  4 Lockett, Jan             W42 Chandler, AZ           2:47.82  
 
W45 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kazebee, Kris            W46 Charlotte, NC          2:40.86  
  2 Wilton, Lane             W46 Oak Ridge, NC          2:49.44  
  3 Toro, Wanda              W49 Lompoc, CA             3:01.39  
 
W50 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jasper, Lorraine         W50 Birchville, PA      2:26.48  
  2 Eversley, Ocean          W54 Vineyard Haven, MA     2:39.25  
  3 Bellaire, Cheryl         W53 Exton, PA              2:45.43  
  4 Fox, Vicki               W53 Huntington, NY         2:46.31  
  5 Sersen, Karen            W52 Cary, IL               3:07.12  
  6 Pratt, Carol             W52 Varna, IL              3:10.75  
 
W55 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lee, Debbie              W55 Trabuco Canyon, CA     2:46.74  
  2 Feltz, Deborah           W59 Williamston, MI        2:51.40  
  3 Funk, Leandra            W56 West Lafayette, IN     2:52.44  
  4 Glassman, Wendi          W56 Elizabeth, NJ          2:52.81  
  5 Ozell, Terry             W59 Atlanta, GA            3:20.44  
  6 Lutz, Martha             W55 Lexington, KY          3:52.83  
 
W60 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steinbach, Coreen        W61 Pompey, NY             2:48.40  
  2 Oakey, Joy               W63 Media, PA              3:15.91  
 
W65 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rollins, Nancy           W65 Evanston, IL           3:05.70  
  2 Thelen, Ruth             W67 Saint Johns, MI        3:14.68  
  3 Aderhold, Susan          W65 Sautee Nacoochee, G    3:15.88  
  4 Leighton, Barbara        W67 Malvern, PA            3:44.56  
 
W70 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Solwazi, Kemisole        W72 Fresno, CA             3:56.41  
 
W75 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harada, Mary             W77 West Newbury, MA       4:13.62  
 
W80 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gilmore, Lois            W81 Janesville, WI         4:28.25  
 
M30 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bell, Ricardo            M31 Indianapolis, IN       1:56.89  
  2 Cooke, David             M31 Markham, IL            2:00.53  
  3 Chambers, Keith          M33 Laguna Hills, CA       2:01.72  
  4 Ruston, Jeremy           M32 Algonquin, IL          2:03.59  
 
M35 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wasinger, Randy          M37 Overland Park, KS      1:57.06  
  2 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY         2:01.33  
  3 Lanier, Kyle             M39 Lincoln University,    2:01.91  
  4 Anderson, Ryan           M36 Olathe, KS             2:02.42  
  5 Blondin, Christian       M39 Essex, MA              2:11.91  
  6 Givens, Barry            M38 Irvine, CA             2:23.67  
  7 Santoro, Clint           M37 Phoenix, AZ            3:11.08  
 
M40 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Weeks, Scott             M40 Cortland, NY           1:58.24  
  2 Berra, Nicholas          M43 Enola, PA              1:59.40  
  3 Rhodes, Jason            M40 Pasadena, CA           2:00.58  
  4 Elliott, Lance           M41 Edina, MN              2:01.30  
  5 Owers, Geoffrey          M40 Claremont, CA          2:03.13  
  6 Fishman, Jayme           M41 Middleton, MA          2:05.12  
  7 Baganz, Grant            M41 Naperville, IL         2:07.25  
  8 Wright Jr, Phillip       M42 Columbus, OH           2:09.40  
  9 Walker, Kenny            M43 Lawndale, NC           2:19.28  
 10 Zuehlke, John            M42 New York, NY           2:32.82  
 
M45 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Summay, Landen           M46 Cincinnati, OH         2:06.15Q 
  2 Forde, Kevin             M48 Philadelphia, PA       2:11.35Q 
  3 Scholtz, Michael         M46 Hendersonville, NC     2:07.02Q 
  4 Bailey, David            M49 Davenport, IA          2:14.17Q 
  5 Mason, William           M47 Beloit, KS             2:07.47q 
  6 Erickson, Paul           M45 Bloomingdale, IL       2:07.63q 
  7 Brown, Darin             M45 Madison, NH            2:11.93q 
  8 *Conway, Joe             M45 Katy, TX               2:15.33q 
  9 Oliver, Aubrey           M47 Miami, FL              2:16.77  
 10 Sepulveda, Rene          M46 Livermore, CA          2:18.29  
 11 Stolbom, Steven          M45 Normal, IL             2:20.56  
 12 Hoffman, Thomas          M48 Arlington Heights,     2:21.93  
 13 Grimes, Dan              M49 Swampscott, MA         2:22.33  
 14 Dunham, Dave             M48 Bradford, MA           2:25.19  
 15 Yorges, Christopher      M46 Eugene, OR             2:28.38  
 16 Newsham, Bill            M47 Brookline, NH          2:28.75  
 
M45 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Summay, Landen           M46 Cincinnati, OH         2:01.20  
  2 Forde, Kevin             M48 Philadelphia, PA       2:06.12  
  3 Scholtz, Michael         M46 Hendersonville, NC     2:07.31  
  4 Mason, William           M47 Beloit, KS             2:09.30  
  5 Bailey, David            M49 Davenport, IA          2:09.86  
  6 Erickson, Paul           M45 Bloomingdale, IL       2:11.32  
  7 Brown, Darin             M45 Madison, NH            2:12.98  
    *Conway, Joe             M45 Katy, TX               2:14.33  
 
M50 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Knerr, Ray               M52 Ventura, CA            2:05.13  
  2 Paulk, Kevin             M52 Portland, OR           2:08.43  
  3 Zink, William            M51 Wyckoff, NJ            2:09.00  
  4 Balady, Edward           M52 Phoenix, AZ            2:10.87  
  5 Zook, Rodney             M50 Hutchinson, KS         2:10.94  
  6 Gilbert, James           M50 Boulder, CO            2:14.07  
  7 Bynoe Sr, David          M50 Williamstown, NJ       2:18.63  
  8 Smith, Duncan            M53 Kennett Square, PA     2:26.24  
  9 Lucas Sr, David          M53 Marina Del Rey, CA     2:28.77  
 10 Verrington, Daniel       M50 Bradford, MA           2:29.18  
 -- Walls, Vincent           M53 South Euclid, OH            DQ  
 
M55 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Scott, Robert            M57 Asheboro, NC           2:15.15  
  2 Nelson, Brian            M55 Bakersfield, CA        2:18.31  
  3 Hasan, Naim              M55 Portland, OR           2:19.47  
  4 Patton, Russell          M57 King Of Prussia, PA    2:26.12  
  5 Smithhisler, Dan         M56 Nashville, TN          2:26.63  
  6 Flood, John              M56 Toms River, NJ         2:27.62  
  7 Hawkins, Walter          M57 Maple Heights, OH      2:38.53  
  8 Comiskey Jr, John        M55 Pottstown, PA          2:49.60  
  9 Dickey, James            M58 Springfield, IL        3:28.68  
 
M60 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harper, Turran           M61 Southfield, MI         2:24.11  
  2 Plaster, Tony            M60 Neptune, NJ            2:24.22  
  3 Smith, Jay               M63 Chapel Hill, NC        2:31.72  
  4 Monaco, Nino             M61 Mayfield Hts, OH       2:38.67  
  5 Lassegard, Steve         M60 Laguna Hills, CA       2:43.14  
  6 Feldhausen, Jerry        M61 Green Bay, WI          2:47.33  
  7 Thomas, Norman           M62 Solon, OH              2:52.44  
  8 Viegas, Stephen          M63 Reading, MA            2:55.28  
  9 Sperzel, George          M61 Lake Forest, IL        3:03.22  
 10 McCaskey, Patrick        M63 Lake Forest, IL        3:13.15  
 
M65 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Patton, Gary             M66 Rock Rapids, IA        2:27.39  
  2 Mathes, Stan             M66 Fond Du Lac, WI        2:28.45  
  3 Talib, Salih             M67 Bronx, NY              2:31.63  
  4 Hall, Gary               M65 Eugene, OR             2:34.95  
  5 Nolan, Harold            M65 Navesink, NJ           2:43.77  
  6 Moon, Richard            M65 Charlottesville, VA    2:54.86  
  7 Lieberman, Hal           M69 Brooklyn, NY           2:58.05  
  8 Shenk, John              M69 Sarasota, FL           3:03.73  
  9 O'Connor, Bob            M66 River Forest, IL       3:06.95  
 10 VanCleve Sr, Robert      M69 Reno, NV               3:39.49  
 
M70 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Howard, Sid              M73 Plainfield, NJ         2:40.48  
  2 Sagedahl, Sherwood       M73 Fairmont, MN           2:42.86  
  3 McCormack, Dan           M73 Austin, TX             2:58.96  
  4 Chapman, Allan           M70 Cupertino, CA          3:05.15  
  5 Peacock, Wayne           M74 East Greenwich, RI     3:23.28  
  6 Lazzari, Peter           M70 Arlington Heights,     3:28.77  
 
M75 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wimberley, Charles       M78 Mandeville, LA         3:19.87  
  2 AuBuchon, David          M79 Wilmette, IL           3:38.14  
  3 Ogden, Ken               M76 Salem, OR              3:48.99  
  4 Pratt, Donald            M79 Monticello, IL         4:02.88  
 
M80 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kane, Donald             M80 North Plains, OR       3:47.11  
  2 Culling, Robert          M80 Hacienda Heights, C    3:59.25  
  3 Smith, Alan              M81 Indialantic, FL        4:00.91  
    *Torres Rosa, Luis       M84 Puerto Rico            3:51.40 

M85 800 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA            6:24.20  
 
W35 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Peterson, Christy        W37 Doylestown, PA         4:56.24  
  2 Key, Latashia            W39 Indianapolis, IN       5:41.92  
 
W40 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ryan, Lisa               W42 Sioux City, IA         4:54.16  
  2 Lifka, Tammy             W42 Glen Ellyn, IL         4:55.11  
  3 Lewis, Janet             W40 Bensalem, PA           5:34.04  
  4 Lockett, Jan             W42 Chandler, AZ           5:45.50  
 
W45 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Toro, Wanda              W49 Lompoc, CA             5:58.04  
 
W50 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jasper, Lorraine         W50 Birchville, PA      5:08.32  
  2 Shemyakina, Elena        W53 Geneva, IL             5:15.23  
  3 Cordes, Suzanne          W52 Alamo, CA              5:39.03  
  4 Kyger, Liz               W52 Oldfield, MO           5:45.25  
  5 Fox, Vicki               W53 Huntington, NY         5:50.95  
  6 Lundin, Katherine        W53 Granby, CT             5:56.10  
  7 Pratt, Carol             W52 Varna, IL              6:26.24  
 
W55 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lee, Debbie              W55 Trabuco Canyon, CA     5:33.44  
  2 Glassman, Wendi          W56 Elizabeth, NJ          5:52.16  
  3 Feltz, Deborah           W59 Williamston, MI        5:57.44  
  4 Harper, Joanna           W55 Portland, OR           6:16.86  
  5 Ozell, Terry             W59 Atlanta, GA            6:17.92  
  6 Mullis Dubow, Trenice    W58 Tucker, GA             7:06.27  
 
W60 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steinbach, Coreen        W61 Pompey, NY             5:49.08  
 
W65 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rollins, Nancy           W65 Evanston, IL           5:58.37  
  2 Thelen, Ruth             W67 Saint Johns, MI        6:55.13  
  3 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI              9:01.48  
 
W70 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pratt, Mary Jane         W73 Granville, IL          7:35.36  
  2 Solwazi, Kemisole        W72 Fresno, CA             8:28.62  
 
W75 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Daprano, Jeanne          W75 Fayetteville, GA       6:38.40  
 
W80 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gilmore, Lois            W81 Janesville, WI         8:39.14  
 
M30 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ruston, Jeremy           M32 Algonquin, IL          4:12.13  
  2 Cooke, David             M31 Markham, IL            4:18.70  
  3 Bell, Ricardo            M31 Indianapolis, IN       4:25.10  
  4 Goldthorp, John          M34 Philadelphia, PA       4:27.51  
 
M35 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wasinger, Randy          M37 Overland Park, KS      4:12.64  
  2 Cahoon Jr, Rick          M35 Shepherd, MI           4:18.57  
  3 Givens, Barry            M38 Irvine, CA             4:26.28  
  4 Anderson, Ryan           M36 Olathe, KS             4:29.38  
  5 Lanier, Kyle             M39 Lincoln University,    4:32.68  
  6 Bernard, David           M37 Crown Point, IN        4:34.63  
  7 Sturdevant, Chris        M39 Waukesha, WI           4:37.62  
 
M40 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Berra, Nicholas          M43 Enola, PA              4:09.50  
  2 Weeks, Scott             M40 Cortland, NY           4:10.38  
  3 Elliott, Lance           M41 Edina, MN              4:10.68  
  4 Owers, Geoffrey          M40 Claremont, CA          4:17.54  
  5 Kochanowicz, Ron         M41 Smithville, MO         4:19.30  
  6 Straza, Michael          M42 Bloomington, IL        4:29.83  
  7 Sweet, Nathan            M41 Mundelein, IL          4:35.63  
 -- Cox, Darren              M42 Laguna Hills, CA           DNF  
 
M45 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Duncan, Andrew           M45 Las Vegas, NV          4:14.56  
  2 Summay, Landen           M46 Cincinnati, OH         4:16.58  
  3 Monteau, Daniel          M48 Gainesville, FL        4:18.08  
  4 Forde, Kevin             M48 Philadelphia, PA       4:18.62  
  5 Burdett, Francis         M47 Worcester, MA          4:22.99  
  6 Erickson, Paul           M45 Bloomingdale, IL       4:30.53  
  7 Lundberg, Brian          M46 Edina, MN              4:34.15  
  8 Bailey, David            M49 Davenport, IA          4:35.86  
  9 Bickham, Scott           M46 Corning, NY            4:36.49  
 10 *Conway, Joe             M45 Katy, TX               4:36.72  
 11 Woolley, Lee             M49 Naperville, IL         4:40.79  
 12 Dunham, Dave             M48 Bradford, MA           4:40.98  
 13 Brown, Darin             M45 Madison, NH            4:42.98  
 14 Mason, William           M47 Beloit, KS             4:45.45  
 15 Hoffman, Thomas          M48 Arlington Heights,     4:52.11  
 16 Brenner, Steven          M46 Sterling, IL           4:55.73  
 17 Siriano, Scott           M45 Dillon, CO             4:57.21  
 
M50 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Knerr, Ray               M52 Ventura, CA            4:24.05  
  2 O'Driscoll, Conor        M51 Rye, NY                4:26.40  
  3 Moore, William           M50 Dallas, TX             4:26.89  
  4 Paulk, Kevin             M52 Portland, OR           4:30.47  
  5 Zink, William            M51 Wyckoff, NJ            4:30.93  
  6 Gilbert, James           M50 Boulder, CO            4:37.29  
  7 Zook, Rodney             M50 Hutchinson, KS         4:46.49  
  8 Bonthius Sr, Dan         M52 Iowa City, IA          4:48.77  
  9 Verrington, Daniel       M50 Bradford, MA           4:50.40  
 10 Kollars, Steven          M53 Sacramento, CA         4:53.59  
 11 McLaughlin, Terence      M51 Spotsylvania, VA       4:54.99  
 12 Brandt, Barry            M54 Villa Park, IL         4:57.24  
 13 Gibbons, Phil            M51 Pittsburgh, PA         5:00.48  
 14 Walls, Vincent           M53 South Euclid, OH       5:04.82  
 15 Smith, Duncan            M53 Kennett Square, PA     5:06.03  
 16 Noel, Jeff               M53 Orlando, FL            5:19.31  
 17 Lucas Sr, David          M53 Marina Del Rey, CA     5:32.33  
 18 Keese, Mark              M50 Middletown, DE         5:52.77  
 19 Sullivan, Joseph         M54 Evanston, IL           6:39.78  
 
M55 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Scott, Robert            M57 Asheboro, NC           4:45.56  
  2 Conheady, Timothy        M55 Elmhurst, IL           4:46.90  
  3 Nelson, Brian            M55 Bakersfield, CA        4:47.48  
  4 Scott II, Basil          M57 Kapaa, HI              4:53.43  
  5 Smithhisler, Dan         M56 Nashville, TN          5:01.53  
  6 Patton, Russell          M57 King Of Prussia, PA    5:21.86  
  7 Dunigan, Patrick         M56 Bloomington, IN        5:26.05  
  8 Comiskey Jr, John        M55 Pottstown, PA          5:58.06  
  9 Cunningham, James        M57 Sun Prairie, WI        6:44.33  
 10 Dickey, James            M58 Springfield, IL        6:47.95  
 
M60 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pearson, Paul            M61 El Paso, TX            5:01.55  
  2 Mullin, Peter            M61 Houston, TX            5:04.32  
  3 Harper, Turran           M61 Southfield, MI         5:09.88  
  4 Haines, Patrick          M63 Las Cruces, NM         5:12.17  
  5 Fondren, Ben             M60 Detroit, MI            5:20.15  
  6 Smith, Jay               M63 Chapel Hill, NC        5:28.96  
  7 DeLuna, Javier           M60 Munster, IN            5:30.98  
  8 Monaco, Nino             M61 Mayfield Hts, OH       5:47.21  
  9 Lassegard, Steve         M60 Laguna Hills, CA       5:48.28  
 10 Stross, William          M63 Cleveland, OH          6:02.88  
 11 Viegas, Stephen          M63 Reading, MA            6:08.92  
 12 Schmidt, Stephen         M61 Ingleside, IL          6:39.02  
 
M65 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Patton, Gary             M66 Rock Rapids, IA        5:04.13  
  2 Mathes, Stan             M66 Fond Du Lac, WI        5:12.56  
  3 Nolan, Harold            M65 Navesink, NJ           5:12.85  
  4 Hall, Gary               M65 Eugene, OR             5:12.98  
  5 Pate, Ronald             M65 Honolulu, HI           5:30.06  
  6 Talib, Salih             M67 Bronx, NY              5:31.21  
  7 Shirley, Graeme          M66 San Diego, CA          6:08.57  
  8 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX               6:24.65  
  9 Weiner, Robert           M65 Accokeek, MD           6:48.30  
 10 Shenk, John              M69 Sarasota, FL           7:07.51  
    *Jones, Eric             M69 Solana Beach, CA       6:24.09 

M70 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sagedahl, Sherwood       M73 Fairmont, MN           5:46.77  
  2 Howard, Sid              M73 Plainfield, NJ         6:06.69  
  3 Weddle, Thom             M73 Minneapolis, MN        6:07.83  
  4 McCormack, Dan           M73 Austin, TX             6:22.76  
  5 Hinman, Reed             M70 Avon Lake, OH          6:34.25  
  6 Peacock, Wayne           M74 East Greenwich, RI     7:05.96  
 
M75 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pates, Bob               M76 Glen Ellyn, IL         7:11.30  
  2 AuBuchon, David          M79 Wilmette, IL           7:28.51  
  3 Ogden, Ken               M76 Salem, OR              7:35.27  
  4 Pratt, Donald            M79 Monticello, IL         7:40.98  
 
M80 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Culling, Robert          M80 Hacienda Heights, C    8:38.91  
  2 Smith, Alan              M81 Indialantic, FL        8:48.81  
 
M85 1500 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA           12:13.54  
 
W35 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Baganz, Megan            W35 Naperville, IL        19:15.64  
  2 Key, Latashia            W39 Indianapolis, IN      21:48.29  
  3 Cane, Debra              W36 Boynton Beach, FL     22:02.50  
 
W40 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lifka, Tammy             W42 Glen Ellyn, IL        18:03.97  
  2 Lauff, Barb              W43 Sterling, IL          21:11.91  
  3 Omerza, Abby             W41 Aurora, IL            22:15.83  
 
W45 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stuart, Laura            W47 Encinitas, CA         19:23.58  
  2 Syrstad, Sanya           W47 Glen Ellyn, IL        19:38.01  
  3 Toro, Wanda              W49 Lompoc, CA            21:11.66  
  4 Mason, Renee             W45 Beloit, KS            22:08.84  
 
W50 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shemyakina, Elena        W53 Geneva, IL            19:12.15  
  2 Cordes, Suzanne          W52 Alamo, CA             20:12.11  
  3 O'Malley, Suzanne        W52 Port Orange, FL       20:19.54  
  4 Lundin, Katherine        W53 Granby, CT            21:47.30  
  5 Kyger, Liz               W52 Oldfield, MO          22:05.50  
 
W55 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lee, Debbie              W55 Trabuco Canyon, CA    20:59.21  
  2 Harper, Joanna           W55 Portland, OR          22:56.26  
  3 Ozell, Terry             W59 Atlanta, GA           23:45.64  
  4 Mullis Dubow, Trenice    W58 Tucker, GA            26:27.24  
  5 Lucking, Cynthia         W59 Taylors, SC           26:42.13  
 
W60 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Oakey, Joy               W63 Media, PA             23:29.06  
 
W65 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rollins, Nancy           W65 Evanston, IL          22:10.30  
 
W70 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Solwazi, Kemisole        W72 Fresno, CA            32:02.86  
 
W75 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harada, Mary             W77 West Newbury, MA      29:53.02  
 
W80 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gilmore, Lois            W81 Janesville, WI        30:54.86  
 
M30 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Griffin II, Napoleon     M32 Dallas, TX            20:57.26  
 
M35 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Setzler, Chris           M39 Wonder Lake, IL       16:41.43  
  2 Givens, Barry            M38 Irvine, CA            17:06.50  
  3 Lanier, Kareem           M39 Lincoln University,   17:57.58  
  4 Bernard, David           M37 Crown Point, IN       18:47.47  
  5 Santoro, Clint           M37 Phoenix, AZ           19:00.50  
 
M40 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Newton, Chad             M42 Pisgah Forest, NC     16:22.97  
  2 Straza, Michael          M42 Bloomington, IL       16:28.81  
  3 Laumann, Scott           M41 Chicago, IL           16:33.52  
  4 Van Orden, Tim           M44 Bennington, VT        16:53.79  
  5 Newport, Jason           M41 Eaton, OH             16:59.08  
  6 Carroll, Christopher     M41 Lansdale, PA          18:52.65  
  7 Sweet, Nathan            M41 Mundelein, IL         19:03.43  
  8 Mathis, Peter            M41 Orland Park, IL       19:42.76  
 
M45 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Duncan, Andrew           M45 Las Vegas, NV         16:01.27  
  2 Burdett, Francis         M47 Worcester, MA         16:27.31  
  3 Dunham, Dave             M48 Bradford, MA          16:53.82  
  4 Sepulveda, Rene          M46 Livermore, CA         17:24.48  
  5 Holmes, Guy              M46 Armada, MI            17:32.79  
  6 Zamek, Mark              M49 Macungie, PA          17:39.81  
  7 Bailey, David            M49 Davenport, IA         18:00.47  
  8 Voehringer, Brad         M46 Palatine, IL          19:41.80  
  9 Bunton, Michael          M48 Cedarburg, WI         20:31.12  
 -- Newsham, Bill            M47 Brookline, NH              DNF  
 
M50 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Moore, William           M50 Dallas, TX            16:44.47  
  2 Verrington, Daniel       M50 Bradford, MA          17:22.81  
  3 Brandt, Barry            M54 Villa Park, IL        17:27.48  
  4 Sery, Jim                M51 Clarksboro, NJ        17:29.93  
  5 Henderson Jr, Ruben      M50 Grand Rapids, MI      17:38.64  
  6 Wigglesworth, Henry      M54 Washington, DC        17:45.23  
  7 Francis, Tim             M51 Rock Port, MO         17:53.49  
  8 Gallego, Oliver          M50 Arcadia, CA           18:27.88  
  9 McLaughlin, Terence      M51 Spotsylvania, VA      18:28.33  
 10 Poulos, Ted              M50 McLean, VA            19:10.18  
 11 O'Hearn, Michael         M52 Saint Joseph, MI      19:37.46  
 12 Brumwell, Steve          M54 Palmdale, CA          19:48.85  
 13 Cleary, Mark             M53 Rancho Santa Margar   19:50.97  
 -- Keese, Mark              M50 Middletown, DE             DNF  
 
M55 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Walters, Dave            M56 Lisle, IL             17:09.02  
  2 Conheady, Timothy        M55 Elmhurst, IL          17:39.51  
  3 Porter, Alan             M55 Rienzi, MS            17:52.97  
  4 Nelson, Brian            M55 Bakersfield, CA       18:03.04  
  5 Scott II, Basil          M57 Kapaa, HI             18:29.81  
  6 Smithhisler, Dan         M56 Nashville, TN         18:45.77  
  7 Setnes, Kevin            M58 Eagle, WI             19:02.48  
  8 Orange, Jerry            M59 Floyds Knobs, IN      19:19.33  
  9 Vandervlugt, Leo         M59 Chillicothe, IL       19:35.64  
    *Burns, Keith            M55 Evanston, IL          18:52.87  

M60 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fondren, Ben             M60 Detroit, MI           19:29.60  
  2 Shaheed, Nolan           M63 Pasadena, CA          20:30.63  
  3 Qualls, Robert           M60 Reno, NV              20:51.23  
  4 Stross, William          M63 Cleveland, OH         23:07.94  
 
M65 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Patton, Gary             M66 Rock Rapids, IA       19:14.16  
  2 Pate, Ronald             M65 Honolulu, HI          20:29.08  
  3 Hall, Gary               M65 Eugene, OR            22:02.74  
 
M70 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bixler, Jon              M74 Painesville, OH       23:47.38  
  2 McCormack, Dan           M73 Austin, TX            24:17.25  
  3 Hinman, Reed             M70 Avon Lake, OH         25:25.70  
  4 Peacock, Wayne           M74 East Greenwich, RI    27:39.99  
  5 Shaw, John               M70 Davison, MI           29:15.41  
 
M75 5000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pates, Bob               M76 Glen Ellyn, IL        26:06.27  
  2 Leland, John             M76 Marion, IA            26:29.24  
  3 Ogden, Ken               M76 Salem, OR             29:18.32  
  4 Pratt, Donald            M79 Monticello, IL        29:37.95  
 
W40 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lockett, Jan             W42 Chandler, AZ          45:32.74  
  2 Omerza, Abby             W41 Aurora, IL            47:14.18  
 
W45 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Toro, Wanda              W49 Lompoc, CA            45:52.84  
  2 Timmer, Stephanie        W45 Naperville, IL        57:10.41  
 
W50 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shemyakina, Elena        W53 Geneva, IL            40:50.00  
  2 O'Malley, Suzanne        W52 Port Orange, FL       41:45.41  
  3 Cordes, Suzanne          W52 Alamo, CA             42:26.97  
  4 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ        50:53.35  
 
W55 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ozell, Terry             W59 Atlanta, GA           51:40.30  
  2 Woods, Lydia             W59 Atlanta, GA         1:28:06.74  
 
W65 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rollins, Nancy           W65 Evanston, IL          45:54.02  
 
W80 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gilmore, Lois            W81 Janesville, WI      1:05:32.75  
 
M30 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Griffin II, Napoleon     M32 Dallas, TX            48:31.95  
 -- Brewer, Mark             M30 Madison, WI                DNF  
 
M35 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Setzler, Chris           M39 Wonder Lake, IL       35:02.86  
  2 Cahoon Jr, Rick          M35 Shepherd, MI          36:17.18  
  3 Givens, Barry            M38 Irvine, CA            37:53.61  
  4 Lanier, Kareem           M39 Lincoln University,   40:03.31  
  5 Santoro, Clint           M37 Phoenix, AZ           42:18.04  
 
M40 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Williams, David          M40 Milwaukee, WI         33:56.02  
  2 Newton, Chad             M42 Pisgah Forest, NC     34:28.21  
  3 Kern, Charlie            M43 Elmhurst, IL          34:36.50  
  4 Collins, Liam            M41 West Point, NY        34:47.12  
  5 Laumann, Scott           M41 Chicago, IL           34:53.75  
  6 Huff, Christopher        M40 Las Cruces, NM        36:00.08  
  7 Sheehy, Kevin            M43 Boise, ID             36:19.87  
  8 Van Orden, Tim           M44 Bennington, VT        37:14.17  
 
M45 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Godwin, Craig            M45 Eugene, OR            34:43.20  
  2 Mescal, Jeff             M47 Hebron, IN            38:30.98  
  3 Wooldridge, James        M49 Herrin, IL            39:18.40  
 -- Wasserman, Gary          M49 Omaha, NE                  DNF  
 -- Bickham, Scott           M46 Corning, NY                DNF  
 -- Siriano, Scott           M45 Dillon, CO                 DNF  
 
M50 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Verrington, Daniel       M50 Bradford, MA          36:25.14  
  2 Enicks IV, William       M52 Signal Mountain, TN   36:51.36  
  3 Paige, James             M51 Morrisville, VT       37:05.77  
  4 Henderson Jr, Ruben      M50 Grand Rapids, MI      38:40.92  
  5 Gallego, Oliver          M50 Arcadia, CA           38:46.49  
  6 McLaughlin, Terence      M51 Spotsylvania, VA      39:13.70  
  7 Poulos, Ted              M50 McLean, VA            41:44.76  
  8 Cleary, Mark             M53 Rancho Santa Margar   42:34.53  
 -- Egle, Michael            M50 Glenview, IL               DNF  
 -- Brandt, Barry            M54 Villa Park, IL             DNF  
 
M55 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Setnes, Kevin            M58 Eagle, WI             40:31.23  
  2 Holzmueller, Keith       M56 Evanston, IL          41:46.60  
  3 Vandervlugt, Leo         M59 Chillicothe, IL       42:02.29  
  4 Orange, Jerry            M59 Floyds Knobs, IN      42:19.01  
  5 Lucking, Scott           M58 Taylors, SC           42:43.73  
  6 Argalas, Barton          M59 Green Brook, NJ       47:51.29  
  7 Bowser Sr, Robert        M58 Warwick, RI           48:04.07  
    *Burns, Keith            M55 Evanston, IL          40:39.10  

M60 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mullin, Peter            M61 Houston, TX           39:50.74  
  2 Qualls, Robert           M60 Reno, NV              44:08.45  
  3 Ozell, Phillip           M62 Atlanta, GA         1:07:26.58  
 
M65 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pate, Ronald             M65 Honolulu, HI          44:06.70  
  2 Bolding, Ross            M66 Monticello, AR        44:42.29  
  3 Davis, Frank             M67 Rock Falls, IL        45:43.03  
  4 Kuebler, Bob             M66 Hudson, OH            47:21.76  
 -- Hall, Gary               M65 Eugene, OR                 DNF  
 
M70 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Becker, John             M72 Milwaukee, WI         48:13.46  
  2 Bixler, Jon              M74 Painesville, OH       54:42.59  
  3 Hinman, Reed             M70 Avon Lake, OH         58:40.61  
 
M75 10000 Meter 
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pates, Bob               M76 Glen Ellyn, IL        58:07.10  
  2 Pratt, Donald            M79 Monticello, IL      1:10:06.74  
 
W40 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cypress, Jill            W40 Lancaster, PA            13.42   1.6 
  2 Ryan, Lisa               W42 Sioux City, IA           14.49   1.6 
  3 Bell, Christine          W44 Naperville, IL           14.71   1.6 
 
W45 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Scott, Menka             W45 Lees Summit, MO          12.73   2.1 
  2 Habisreitinger, Kia      W45 Arlington, VA            14.02   2.1 
  3 Andel, Ellen             W45 Juno Beach, FL           14.47   2.1 
  4 Gibson, Koura            W48 Unattached               14.97   2.1 
  5 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ               15.09   2.1 
  6 Wiemer, Susan            W46 Freeport, ME             15.66   2.1 
 
W50 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Palmer, Liz              W52 Folsom, CA               13.45   1.6 
  2 Maxwell, Karen           W53 Salem, OR                14.43   1.6 
  3 Senn-Griffiths, Caryl    W50 Massapequa Park, NY      14.44   1.6 
  4 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN           15.63   1.6 
  5 Arnold, Linda            W50 Warrenton, MO            15.66   1.6 
  6 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ           21.42   1.6 
 
W60 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lowery, Linda            W60 Decatur, GA              17.16   2.9 
 
W70 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Carter, Ann              W70 Aiken, SC                20.28   2.9 
 
M70 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Osterhoudt, Bob          M70 Sun City, AZ             14.83   1.8 
  2 Niedermeyer, Fred        M72 Rancho Palos Verdes      15.04   1.8 
  3 Rowan, Terry             M72 Santa Rosa, CA           15.14   1.8 
  4 Kline, Barry             M72 Washington, PA           16.21   1.8 
  5 Coats, Grover            M73 Warrensville Height      16.91   1.8 
 
M75 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Paulen, Robert           M75 Dewey Beach, DE          14.23   2.7 
  2 McKisson, Richard        M75 Arvada, CO               14.30   2.7 
  3 Vergin, Roger            M75 Poulsbo, WA              19.13   2.7 
 -- Jankovich, William       M78 Racine, WI                 DNF   2.7 
 
M85 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Roudebush, George        M87 Chardon, OH              40.59   NWI 
  2 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              53.34   NWI 
 
W30 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
   *Ciganovic, Dragana      W34 Croatia                  15.71   2.4 
 
W35 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sluder, Anne             W39 Pineville, NC            15.75   2.4 
 
M50 100 Short Hurdles 36"
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Conley, Brian            M52 Livermore, CA            14.96Q  0.9  2 
  2 Garner, Reggie           M52 Arlington, TX            15.30Q  1.9  1 
  3 McConnell, Chris         M50 Sarasota, FL             15.55Q  1.9  1 
  4 Ransbury, Terry          M50 Chapel Hill, NC          15.61Q  0.9  2 
  5 McQuitter, Keith         M53 Milwaukee, WI            15.86q  0.9  2 
  6 Eaton, Kenneth           M53 Atlanta, GA              16.07q  1.9  1 
  7 Ricci, Brien             M53 Houghton, MI             17.63q  1.9  1 
  8 Davison, Jeffery         M54 Laguna Hills, CA         19.49q  0.9  2 
 -- Bayless, Robert          M54 Southlake, TX              DNF   0.9  2 
 -- Jeremiah, Lloyd          M54 Washington, DC             DNF   1.9  1 
 
M50 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Eaton, Kenneth           M53 Atlanta, GA              14.11   1.9 
  2 Conley, Brian            M52 Livermore, CA            14.70   1.9 
  3 Garner, Reggie           M52 Arlington, TX            15.61   1.9 
  4 McConnell, Chris         M50 Sarasota, FL             15.63   1.9 
  5 McQuitter, Keith         M53 Milwaukee, WI            15.81   1.9 
  6 Ransbury, Terry          M50 Chapel Hill, NC          16.58   1.9 
  7 Davison, Jeffery         M54 Laguna Hills, CA         18.83   1.9 
 -- Ricci, Brien             M53 Houghton, MI                DQ   1.9 
 
M55 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hadrick, John            M55 Norristown, PA           15.58   1.4 
  2 McDaniels, Robert        M55 Vallejo, CA              16.28   1.4 
  3 Snodgrass, Ernie         M59 Creve Coeur, MO          16.39   1.4 
  4 Jakubowski, Mark         M55 Casco, MI                18.03   1.4 
  5 Cummings, Steve          M56 Corona, CA               18.06   1.4 
  6 Watry, Jeffrey           M57 Burlington, WI           19.12   1.4 
  7 Stewart, Victor          M56 Zionsville, IN           20.10   1.4 
  8 Thomas, Kenneth          M55 Houston, TX              20.26   1.4 
 
M60 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Wilson Sr, Thaddeus      M61 Oxnard, CA               15.03   1.0 
  2 Broun, James             M60 Sarasota, FL             15.79   1.0 
  3 Angulo, Sergio           M60 Eagle Pass, TX           16.52   1.0 
  4 Nolly, Lawrence          M63 Wilmington, DE           17.07   1.0 
  5 Pontius, Bill            M62 Dalton, NY               18.10   1.0 
  6 Dolezel, Jim             M62 Midwest City, OK         18.44   1.0 
  7 Binion, Ozzie            M64 Bowdon, GA               18.70   1.0 
  8 Jenkins, Thomas          M61 Westlake, OH             19.63   1.0 
  9 Schuster, Neal           M64 Shorewood, WI            22.10   1.0 
 
M65 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Johnston, Joe            M68 Apopka, FL               18.75   1.4 
  2 Clifford, John           M69 Wilmington, NC           20.07   1.4 
  3 Burns, Michael           M69 Milan, MN                20.69   1.4 
 
M35 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Mcclelland II, Belgie    M35 Tomball, TX              14.07   1.8 
  2 Hagans, Edwin            M38 Columbia, KY             14.81   1.8 
  3 Ricketts, Christopher    M35 Kingsport, TN            15.50   1.8 
  4 Ricketts, Brian          M35 Kingsport, TN            16.00   1.8 
  5 Jackson, Michael         M39 Red Lion, PA             17.97   1.8 
  6 Santoro, Clint           M37 Phoenix, AZ              23.70   1.8 
 
M40 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Drummond, Don            M43 Lawrenceville, GA        14.66   2.1 
 
M45 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1. Lowery Jr, Maurice       M46 Charlotte, NC            16.70   2.1 
  2 Smith, James             M46 Chandler, AZ             18.66   2.1 
  3 Burke, Michael           M49 Ephrata, PA              20.87   2.1 
  4 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA            24.08   2.1 
    *Birade, Laurent         M45 Bellingham, WA           16.32   2.1 
 
W75 200 Long Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            47.68  -0.2 
 
M80 200 Long Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Raynor, Alan             M81 Venice, FL               42.78  -0.2 
 
M85 200 Long Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA            1:22.96  -0.2 
 
W50 300 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN           53.25  
  2 Maxwell, Karen           W53 Salem, OR                54.07  
  3 Arnold, Linda            W50 Warrenton, MO          1:01.62  
  4 Jarjisian, Linda         W52 Cochranville, PA       1:05.52  
  5 Phelps, Jo               W53 Chesapeake, VA         1:05.87  
  6 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ         1:14.47  
 
W55 300 Long Hurdles 30"/27"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE           1:02.58  
 
W60 300 Long Hurdles 30"/27"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Oakey, Joy               W63 Media, PA              1:15.31  
 
M60 300 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilson Sr, Thaddeus      M61 Oxnard, CA               45.69  
  2 Pontius, Bill            M62 Dalton, NY               48.77  
  3 Broun, James             M60 Sarasota, FL             49.17  
  4 Angulo, Sergio           M60 Eagle Pass, TX           49.18  
  5 Dolezel, Jim             M62 Midwest City, OK         50.70  
  6 White, Randall           M63 Los Altos, CA            51.30  
  7 Nolly, Lawrence          M63 Wilmington, DE           52.00  
  8 Binion, Ozzie            M64 Bowdon, GA               52.36  
  9 Frontino, James          M62 Brookville, PA           56.29  
 
M65 300 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kelly, Dan               M65 Ivins, UT                50.82  
  2 Hollister, James         M67 Turlock, CA              51.76  
  3 Baker, Robert            M67 Metairie, LA             55.68  
  4 Burns, Michael           M69 Milan, MN                57.78  
 
M70 300 Long Hurdles 27"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rowan, Terry             M72 Santa Rosa, CA           55.72  
  2 Coats, Grover            M73 Warrensville Height    1:00.68  
  3 Murdock, Ev              M71 Ojai, CA               1:15.17  
 -- Pliner, Terry            M74 Green Bay, WI              DNF  
 
M75 300 Long Hurdles 27"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paulen, Robert           M75 Dewey Beach, DE          56.41  
  2 McKisson, Richard        M75 Arvada, CO               57.81  
  3 Vergin, Roger            M75 Poulsbo, WA            1:02.64  
  4 Leggitt, James           M77 Levelland, TX          1:02.86  
  5 Jankovich, William       M78 Racine, WI             1:11.05  
 
W35 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sluder, Anne             W39 Pineville, NC          1:06.65  
 
W40 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cypress, Jill            W40 Lancaster, PA          1:08.94  
  2 Ryan, Lisa               W42 Sioux City, IA         1:13.63  
  3 Bell, Christine          W44 Naperville, IL         1:18.42  
 -- Quiroga, Sarah           W40 Cary, IL                   DNF  
 
W45 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Habisreitinger, Kia      W45 Arlington, VA          1:19.50  
  2 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ             1:20.05  
 
M35 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hagans, Edwin            M38 Columbia, KY             57.66  
  2 Ricketts, Christopher    M35 Kingsport, TN            58.74  
  3 Ricketts, Brian          M35 Kingsport, TN            59.05  
  4 Jackson, Michael         M39 Red Lion, PA           1:00.17  
 
M40 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dittmar, Brad            M42 Edwardsville, IL         57.71  
  2 Drummond, Don            M43 Lawrenceville, GA        59.11  
  3 Ash, David               M41 Spring Valley, NY      1:18.45  
 
M45 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sloan, Kerry             M49 Harker Heights, TX     1:05.09  
  2 Lowery Jr, Maurice       M46 Charlotte, NC          1:06.72  
  3 Smith, James             M46 Chandler, AZ           1:06.97  
 -- Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA              DNF  
    *Birade, Laurent         M45 Bellingham, WA         1:00.40 
M50 400 Long Hurdles 33"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gatling Sr, Darnell      M52 Bronx, NY                58.44  
  2 Garner, Reggie           M52 Arlington, TX          1:04.65  
  3 Friend Sr, Byron         M53 Laurel, DE             1:08.93  
  4 McDermott, Randy         M53 Shawnee, KS            1:15.70  
 
M55 400 Long Hurdles 33"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gallagher, John          M55 Cumming, GA            1:06.45  
  2 Cummings, Steve          M56 Corona, CA             1:06.97  
  3 Hadrick, John            M55 Norristown, PA         1:10.51  
  4 Easley, Ricky            M58 Greenville, TX         1:12.74  
  5 Snodgrass, Ernie         M59 Creve Coeur, MO        1:25.41  
 
W35 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cane, Debra              W36 Boynton Beach, FL      8:57.73  
 
W40 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ryan, Lisa               W42 Sioux City, IA         7:36.02  
 
W45 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hulcy, Paula             W49 Joshua, TX            12:27.36  
 
W50 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bellaire, Cheryl         W53 Exton, PA              8:36.14  
  2 Cassel, Terri            W50 Tulsa, OK              8:46.08  
  3 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ        10:13.83  
 
W55 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Woods, Lydia             W59 Atlanta, GA           15:17.48  
 
W60 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Childs, Ashley           W62 Royal Oak, MD         10:26.75  
 
W65 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI             13:29.83  
 
W70 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michelsohn, Marie-Louise W70 New York, NY          10:20.43  
  2 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ             15:02.59  
 
M60 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Monaco, Nino             M61 Mayfield Hts, OH       9:04.02  
  2 Weigel, William          M61 Franklinville, NY      9:10.49  
  3 Feldhausen, Jerry        M61 Green Bay, WI          9:50.34  
  4 Ozell, Phillip           M62 Atlanta, GA           10:37.06  
  5 De Witt, Mike            M61 Belmont, NC           12:16.44  
 
M65 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bolding, Ross            M66 Monticello, AR         8:11.64  
  2 Nolan, Harold            M65 Navesink, NJ           8:31.11  
  3 Weiner, Robert           M65 Accokeek, MD          10:06.05  
 
M70 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Murdock, Ev              M71 Ojai, CA              10:20.59  
  2 Cordero, Joe             M74 Central Islip, NY     10:50.03  
  3 Shaw, John               M70 Davison, MI           12:29.79  
 
M75 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ogden, Ken               M76 Salem, OR             12:36.15  
 
M80 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Culling, Robert          M80 Hacienda Heights, C   12:07.19  
     Torres Rosa, Luis       M84 Puerto Rico           15:06.95  
 
M85 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA           18:15.67  
 
M30 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 De Witt, Matthew         M32 Union Grove, WI       12:15.76  
 
M35 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Santoro, Clint           M37 Phoenix, AZ           12:02.07  
 
M40 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Collins, Liam            M41 West Point, NY        10:05.61  
  2 Cox, Darren              M42 Laguna Hills, CA      10:47.49  
  3 Chasse, Craig            M42 Reston, VA            11:59.70  
 
M45 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wooldridge, James        M49 Herrin, IL            11:21.25  
  2 Erickson, Paul           M45 Bloomingdale, IL      11:24.45  
  3 Sands, Tim               M48 Parma, OH             11:49.78  
  4 Gottardi, Mike           M45 Gold River, CA        12:06.42  
  5 Yorges, Christopher      M46 Eugene, OR            12:34.45  
  6 Newsham, Bill            M47 Brookline, NH         12:44.30  
 
M50 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kollars, Steven          M53 Sacramento, CA        11:41.88  
  2 Enicks IV, William       M52 Signal Mountain, TN   11:52.69  
  3 Poulos, Ted              M50 McLean, VA            12:17.45  
  4 Miller, Randall          M50 Montville, NJ         12:19.13  
  5 McDermott, Randy         M53 Shawnee, KS           12:59.23  
  6 Johnson, Steven          M51 Palatine, IL          13:20.17  
  7 Wigglesworth, Henry      M54 Washington, DC        15:27.62  
 
M55 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Smithhisler, Dan         M56 Nashville, TN         12:51.74  
  2 Drumright, Elliott       M55 Evergreen, CO         12:56.68  
  3 Argalas, Barton          M59 Green Brook, NJ       13:42.67  
  4 Bowser Sr, Robert        M58 Warwick, RI           13:44.80  
  5 Berndt, Michael          M58 Madison, WI           14:34.76  
 
W30-39 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Carolinas Track & Field Club  'A'                     52.68  
     1) Sluder, Anne 39                 2) Kazebee, Kris 46               
     3) Walker, Melanie 43              4) Murphy, Toccata 42             
  2 Nubian Striders  'A'                                  56.31  
     1) Merritt, Deaneen 39             2) Kennedy-Johnson, Daphne 43     
     3) Slaughter, Jacklyn 51           4) Gooch, Cherylyn 55             
  3 SC Striders Track Club  'A'                           58.58  
     1) Cohn, Linda 59                  2) Bowman, Jeanne 59              
     3) Matthews, Brenda 63             4) Johnson, MaryLou 38            
  4 Tnt International Racing Club  'A'                    59.50  
     1) Kent, Dawn 38                   2) Roemer, Christine 47           
     3) Manns, DaBeth 36                4) Cypress, Jill 40               
 
W30-39 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                         51.84  
     1) Bernert, Brandi 33              2) Touya, Kimberly 36             
     3) Dierauer, Isabelle 39           4) Dendy, Latrica 39              
 
W40-49 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                         55.55  
     1) Schutt, Lori 47                 2) Lawson, Sarah 49               
     3) Shook, Kathleen 51              4) Rath, Terri 48                 
 
W40-49 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mass Velocity Track Club  'A'                         58.70  
     1) McCarthy, Sue 49                2) Wiemer, Susan 46               
     3) Eversley, Ocean 54              4) Loyd, Susan 54                 
  2 So Cal Track Club  'A'                                59.78  
     1) Brant, Monica 41                2) Lockett, Jan 42                
     3) Lifka, Tammy 42                 4) Ryan, Lisa 42                  
 
W50-59 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'C'                                       1:11.56  
     1) Johns-Rees, Gail 57             2) Kuhnly, Gail 50                
     3) Lutz, Martha 55                 4) Allen, Lois 55                 
 
W50-59 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'B'                  1:05.94  
     1) Phelps, Jo 53                   2) Grandison, Delores 59          
     3) Jarjisian, Linda 52             4) Oakey, Joy 63                  
  2 So Cal Track Club  'A'                              1:09.71  
     1) Lee, Debbie 55                  2) Tefft, Jan 54                  
     3) Renfro, Patti 65                4) Solwazi, Kemisole 72           
 
M30-39 4x100 Meter Relay Non Club
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'A'                                         41.81   2 
     1) Tutskey, Daniel 32              2) Burnett, Sean 30               
     3) Jones, Anthony 33               4) Bynum, Desmond 31              
  2 Non Club  'F'                                         42.10   2 
     1) Ho, Thachvu 36                  2) Dussett, Antwon 36             
     3) Owens Jr, Earl 38               4) Mcclelland II, Belgie 35       
 
M30-39 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Nubian Striders  'A'                                  47.22   3 
     1) Nguyen, Benjamin 30             2) Holloway, Warren 30            
     3) Rhyne Jr, Edward 39             4) Culpepper, Clifton 49          
  2 Tnt International Racing Club  'A'                    54.80   3 
     1) Frontino, James 62              2) Nolly, Lawrence 63             
     3) Linner, Bernie 63               4) Thompson, La Roi 33            
 -- Over The Hill TC  'A'                                    DQ   3 
     1) Miller, Eugene 37               2) Webb, Sam 54                   
     3) Walls, Vincent 53               4) Finley, Lawrence 54            
 
M40-49 4x100 Meter Relay Non Club
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'J'                                         43.05   2 
     1) Peete, Tecumseh 42              2) Denning, Matt 41               
     3) Pittman, Lyndell 40             4) Mack, Jeffery 40               
  2 Non Club  'I'                                         48.21   2 
     1) Padgett, Calvin 43              2) Blackman, Joe 41               
     3) Makino, Shigeki 46              4) Lowery Jr, Maurice 46          
  3 Non Club  'G'                                         50.05   2 
     1) Gosa, Duane 46                  2) Aurelien, Clinton 46           
     3) Merriweather, Eric 48           4) Waller, Michael 54             
  4 Non Club  'H'                                         50.11   2 
     1) Johnson, Michael 45             2) Smith, James 46                
     3) Zuehlke, John 42                4) Walker, Kenny 43               
 
M40-49 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Southwest Sprinters TC  'A'                           45.26   3 
     1) Thomas Jr, Robert 45            2) Shute Sr, Marcus 49            
     3) Prince, Eric 43                 4) Mulazim, Khalid 46             
  2 So Cal Track Club  'C'                                48.03   3 
     1) Foster, Robert 50               2) Lucas Sr, David 53             
     3) Stamp, Jeffrey 52               4) *Williams, Christopher 40      
  3 Tnt International Racing Club  'B'                    50.44   3 
     1) Burke, Michael 49               2) Ali, Mohamed 42                
     3) Sloan, Kerry 49                 4) Ash, David 41                  
 
M50-59 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Houston Elite  'B'                                    47.23   2 
     1) Hastings, Mark 57               2) Davis, Craig 55                
     3) Thomas, Kenneth 55              4) Tissenbaum, Allan 52           
  2 Tnt International Racing Club  'C'                    50.60   2 
     1) Friend Sr, Byron 53             2) Hadrick, John 55               
     3) Tinsman, Thomas 59              4) Disalvo III, Tony 52           
  3 So Cal Track Club  'B'                                52.08   2 
     1) Easley, Ricky 58                2) Cramer, Bruce 51               
     3) Davison, Jeffery 54             4) Woody, Curtis 55               
  4 Mass Velocity Track Club  'A'                         55.86   2 
     1) Schoffman, Jim 59               2) Kelley, Charles 58             
     3) McConnell, Chris 55             4) Neumann, David 52              
 
M60-69 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Houston Elite  'A'                                    49.24  
     1) Johnson, Ron 66                 2) Collins, Bill 61               
     3) Allie, Charles 64               4) Riddle, Richard 60             
  2 So Cal Track Club  'A'                              1:00.14  
     1) Powell, Charles 60              2) *Jones, Eric 69                
     3) Talib, Salih 67                 4) Patton, Gary 66                
  3 Over The Hill TC  'B'                               1:01.26  
     1) Biacofsky, John 67              2) Monaco, Nino 61                
     3) Jenkins, Thomas 61              4) Gerson, Jeffrey 65             
 
M60-69 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'D'                                         57.77  
     1) Horick, Jeffrey 66              2) *Acolatse, Joachim 64          
     3) Vash, James 61                  4) Etter, James 65                
 -- Non Club  'E'                                            DQ  
     1) Zlobicki, Zbigy 62              2) Bryant, N Z 62                 
     3) Hale, Lester 60                 4) Covey, Bruce 65                
 -- Non Club  'C'                                            DQ  
     1) Milewski, Paul 67               2) Leslie, Will 67                
     3) Worthington, Freddy 61          4) Bowne, George 61               
 
M70-79 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Houston Elite  'C'                                  1:02.17  
     1) Summerlin, Joe 80               2) Wimberley, Charles 78          
     3) Stewart, Mack 74                4) Lida, Robert 75                
  2 Over The Hill TC  'C'                               1:20.57  
     1) Coats, Grover 73                2) Kline, Barry 72                
     3) Greenwald, Jack 84              4) Roudebush, George 87           
 
M70-79 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                       1:03.78  
     1) Byrd, Jerry 71                  2) Cordero, Joe 74                
     3) Schurr, Avital 70               4) Johnson, J Thomas 71           
  2 Non Club  'K'                                       1:19.06  
     1) Raynor, Alan 81                 2) Langenfeld, Tom 77             
     3) Leis, Donald 80                 4) Shaw, John 70                  
 
W30-39 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'A'                  5:19.97  
     1) Cypress, Jill 40                2) Kent, Dawn 38                  
     3) Roemer, Christine 47            4) Manns, DaBeth 36               
 
W40-49 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                              4:35.68  
     1) Ryan, Lisa 42                   2) Lifka, Tammy 42                
     3) Lockett, Jan 42                 4) Brant, Monica 41               
 
W40-49 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                       5:14.30  
     1) Allen, Lois 55                  2) Boyd, Sarah 42                 
     3) Kuhnly, Gail 50                 4) Frazier, Karen 52              
 
W50-59 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Athena Track Club  'A'                              4:40.38  
     1) Haubrich, Kathy 53              2) Shook, Kathleen 51             
     3) Bellaire, Cheryl 53             4) Hoffman, Debra 52              
  2 Tnt International Racing Club  'B'                  5:48.79  
     1) Grandison, Delores 59           2) Oakey, Joy 63                  
     3) Jarjisian, Linda 52             4) Phelps, Jo 53                  
  3 So Cal Track Club  'A'                              6:07.08  
     1) Lee, Debbie 55                  2) Tefft, Jan 54                  
     3) Renfro, Patti 65                4) Solwazi, Kemisole 72           
 
M30-39 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Nubian Striders  'A'                                3:36.45   2 
     1) Nguyen, Benjamin 30             2) Bridges, Lee 45                
     3) Cooke, David 31                 4) Williams, Jay 48               
  2 Tnt International Racing Club  'A'                  3:50.17   2 
     1) Jackson, Michael 39             2) Thompson, La Roi 33            
     3) Lanier, Kareem 39               4) Lanier, Kyle 39                
  3 Greater Philadelphia TC  'A'                        3:56.58   2 
     1) Yelverton, William 52           2) Forde, Kevin 48                
     3) Berra, Nicholas 43              4) Goldthorp, John 34             
  4 So Cal Track Club  'A'                              4:30.79   2 
     1) Givens, Barry 38                2) Ols, Joseph 48                 
     3) *Williams, Christopher 40       4) Cox, Darren 42                 
 
M30-39 4x400 Meter Relay Non Club
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'A'                                       3:37.18   2 
     1) Hagans, Edwin 38                2) Ricketts, Brian 35             
     3) Ricketts, Christopher 35        4) Haack, Peter 38                
 
M40-49 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Southwest Sprinters TC  'A'                         3:30.11   2 
     1) Thomas Jr, Robert 45            2) Shute Sr, Marcus 49            
     3) Prince, Eric 43                 4) Mulazim, Khalid 46             
  2 So Cal Track Club  'B'                              4:14.53   2 
     1) Foster, Robert 50               2) Stamp, Jeffrey 52              
     3) Nelson, Brian 55                4) Morrow, Art 48                 
  3 Tnt International Racing Club  'B'                  4:19.71   2 
     1) Sloan, Kerry 49                 2) Ali, Mohamed 42                
     3) Keese, Mark 50                  4) Ash, David 41                  
 
M40-49 4x400 Meter Relay Non Club
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'H'                                       3:45.38   2 
     1) Angelo, Michael 45              2) Wright Jr, Phillip 42          
     3) Gosa, Duane 46                  4) Ross, Karl 47                  
  2 Non Club  'I'                                       3:50.97   2 
     1) Blackman, Joe 41                2) Padgett, Calvin 43             
     3) Peete, Tecumseh 42              4) Makino, Shigeki 46             
  3 Non Club  'B'                                       4:29.50   2 
     1) Zuehlke, John 42                2) Drumright, Elliott 55          
     3) Snodgrass, Ernie 59             4) Walker, Kenny 43               
 
M50-59 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'J'                                       4:03.61  
     1) Williams, Tyrone 53             2) Gatling Sr, Darnell 52         
     3) Wasson, Charles 57              4) Garner, Reggie 52              
 
M50-59 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'C'                              4:16.21  
     1) Brumwell, Steve 54              2) Cleary, Mark 53                
     3) Scott, Robert 57                4) Easley, Ricky 58               
  2 Tnt International Racing Club  'C'                  4:18.71  
     1) Hadrick, John 55                2) Friend Sr, Byron 53            
     3) Bynoe Sr, David 50              4) Tinsman, Thomas 59             
  3 Over The Hill TC  'A'                               4:38.84  
     1) Walls, Vincent 53               2) Finley, Lawrence 54            
     3) Webb, Sam 54                    4) Hawkins, Walter 57             
 
M60-69 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'D'                                       4:24.08  
     1) Bryant, N Z 62                  2) Bowne, George 61               
     3) Worthington, Freddy 61          4) Harper, Turran 61              
  2 Non Club  'K'                                       4:57.28  
     1) Pate, Ronald 65                 2) Powers Jr, Herbert 68          
     3) Shenk, John 69                  4) Bolding, Ross 66               
 
M60-69 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'D'                              5:08.08  
     1) Powell, Charles 60              2) *Jones, Eric 69                
     3) Talib, Salih 67                 4) Patton, Gary 66                
 
M70-79 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'E'                                       5:18.26  
     1) Howard, Sid 73                  2) Stewart, Mack 74               
     3) Lida, Robert 75                 4) Wimberley, Charles 78          
 
W30-39 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'A'                 14:07.14  
     1) Kent, Dawn 38                   2) Grandison, Delores 59          
     3) Oakey, Joy 63                   4) Roemer, Christine 47           
 
W40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                             11:35.91  
     1) Lifka, Tammy 42                 2) Lockett, Jan 42                
     3) Brant, Monica 41                4) Ryan, Lisa 42                  
 
W50-59 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Athena Track Club  'A'                             10:45.23  
     1) Haubrich, Kathy 53              2) Bellaire, Cheryl 53            
     3) Cassel, Terri 50                4) Jasper, Lorraine 50            
 
M30-39 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                      11:19.90  
     1) Dunigan, Patrick 56             2) McLaughlin, Terence 51         
     3) Bernard, David 37               4) Peebles, Joseph 52             
 
M30-39 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'A'                  9:20.69  
     1) Jackson, Michael 39             2) Bynoe Sr, David 50             
     3) Lanier, Kareem 39               4) Lanier, Kyle 39                
  2 So Cal Track Club  'B'                              9:43.48  
     1) Givens, Barry 38                2) Santoro, Clint 37              
     3) Scott II, Basil 57              4) Cox, Darren 42                 
 
M40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mass Velocity Track Club  'A'                       9:35.90  
     1) Grimes, Dan 49                  2) Schoffman, Jim 59              
     3) Neumann, David 52               4) Brown, Darin 45                
  2 Tnt International Racing Club  'B'                 13:19.54  
     1) Keese, Mark 50                  2) Frontino, James 62             
     3) Ash, David 41                   4) Tinsman, Thomas 59             
 
M40-49 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'C'                                       8:03.17  
     1) Kern, Charlie 43                2) Berra, Nicholas 43             
     3) Elliott, Lance 41               4) Weeks, Scott 40                
 
M50-59 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'C'                             10:17.30  
     1) Scott, Robert 57                2) Nelson, Brian 55               
     3) Cleary, Mark 53                 4) Brumwell, Steve 54             
 
M50-59 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                      10:49.37  
     1) Patton, Russell 57              2) Comiskey Jr, John 55           
     3) Berndt, Michael 58              4) Smith, Duncan 53               
 
M60-69 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                             12:18.20  
     1) Pearson, Paul 61                2) *Jones, Eric 69                
     3) Patton, Gary 66                 4) Talib, Salih 67                
 
M70-79 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                      16:53.81  
     1) Sawyer, Dale 74                 2) Smith, Alan 81                 
     3) Cordero, Joe 74                 4) McCormack, Dan 73              
 
W40-49 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                         58.84  
     1) Andel, Ellen 45                 2) Roemer, Christine 47           
     3) Scott, Menka 45                 4) Wiemer, Susan 46               
 
W50-59 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'A'                                         59.20   2 
     1) Arnold, Linda 50                2) Maxwell, Karen 53              
     3) Palmer, Liz 52                  4) Shook, Kathleen 51             
 
M35 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'B'                                       1:02.79   3 
     1) Ricketts, Christopher 35        2) Hagans, Edwin 38               
     3) Ricketts, Brian 35              4) Mcclelland II, Belgie 35       
 
M40-49 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'A'                                       1:23.65   3 
     1) Smith, James 46                 2) Anton, Eugene 54               
     3) Johnson, Michael 45             4) Zuehlke, John 42               
 
M50-59 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'B'                                       1:04.29   2 
     1) Garner, Reggie 52               2) McConnell, Chris 50            
     3) McQuitter, Keith 53             4) Janusey, Michael 54            
  2 Non Club  'C'                                       1:11.29   2 
     1) Jakubowski, Mark 55             2) McDaniels, Robert 55           
     3) Snodgrass, Ernie 59             4) Hadrick, John 55               
 -- Non Club  'A'                                            DQ   2 
     1) Ransbury, Terry 50              2) Conley, Brian 52               
     3) Williamson, Mark 54             4) Gatling Sr, Darnell 52         
 
M60-69 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                       1:11.48  
     1) Binion, Ozzie 64                2) Angulo, Sergio 60              
     3) Broun, James 60                 4) Dolezel, Jim 62                
  2 Non Club  'A'                                       1:39.45  
     1) Johnston, Joe 68                2) Bolding, Ross 66               
     3) Schuster, Neal 64               4) Olson, Randall 64              
 
M70-79 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                       1:07.07  
     1) Niedermeyer, Fred 72            2) Osterhoudt, Bob 70             
     3) Pliner, Terry 74                4) Rowan, Terry 72                
 
W30 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Coats, Joslyn            W34 Oakwood Village, OH      1.46m  
 
W35 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sluder, Anne             W39 Pineville, NC            1.55m  
 
W40 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ryan, Lisa               W42 Sioux City, IA           1.02m  
 
W45 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Haddad, Amy              W45 Bradenton, FL            1.38m  
  2 Habisreitinger, Kia      W45 Arlington, VA            1.30m  
 
W50 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W50 Massapequa Park, NY      1.38m  
  2 Phelps, Jo               W53 Chesapeake, VA           1.18m  
  3 Slaughter, Jacklyn       W51 Riverdale, IL            1.14m  
  4 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ           1.14m  
  4 Jarjisian, Linda         W52 Cochranville, PA         1.14m  
 
W55 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Glynn, Kay               W59 Hastings, IA             1.34m  
  2 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE             1.26m  
 
W60 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
   *Steekelenburg, Annelies W64 Malibu, CA               1.30m  
 
W65 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Douglass, Linda          W67 Rosenberg, TX            1.11m  
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX              1.11m  
  3 Schaub, Mary             W65 Smithton, IL             1.00m  
  4 Primmer, Cathy           W69 Muncie, IN               0.97m  
  5 Raham, Sharon            W66 Wellington, CO           0.94m  
 
W70 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bergen, Kathy            W72 La Canada, CA            1.25m  
  2 Carter, Ann              W70 Aiken, SC                1.00m  
  3 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ                0.97m  
 
W75 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            1.05m  
  2 Donley, Christel         W77 Colorado Springs, C      1.03m  
    *Bortignon, Christa      W75 West Vancouver, BC       1.07m  

W90 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
    *Kotelko, Olga           W93 Canada                   0.66m  
 
M30 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Smith, Bryan             M30 Downers Grove, IL        1.70m  
 
M35 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY           1.35m  
  2 Jackson, Michael         M39 Red Lion, PA             1.35m  
 
M40 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gross, Kevin             M42 Eden Prairie, MN         1.80m  
  2 McCubbins, Matthew       M41 South Bend, IN           1.75m  
  2 Ashley, Brian            M44 Altamonte Springs,       1.75m  
  2 Benson, Scott            M42 Rapid City, SD           1.75m  
 
M45 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Boyce, Andrew            M47 Rockford, IL             1.75m  
  2 Johnson, Steven          M48 Mount Horeb, WI          1.70m  
  2 Rose, Todd               M46 Saint Joseph, MI         1.70m  
  4 Rick, Scott              M49 Bellingham, WA           1.70m  
  5 Hill Sr, Reggie          M48 Montgomery, AL           1.60m  
  6 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA            1.50m  
  7 Samiec, James            M45 Trappe, MD               1.40m  
 
M50 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McBarnette, Bruce        M54 Sterling, VA             1.84m  
  2 Vidos, Greg              M51 Lafayette, LA            1.79m  
  3 Foley, Thomas            M53 Plymouth, MA             1.79m  
  4 Hlavin, Peter            M54 Lake Forest, CA          1.74m  
  5 Williamson, Mark         M54 Durham, NC               1.69m  
  6 Sorenson, Wade           M50 Kirksville, MO           1.64m  
  7 Stephens, Jeffrey        M52 Morton, IL               1.54m  
 -- Finley, Lawrence         M54 Zanesville, OH              NH  
 
M55 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Barrineau Jr, James      M57 Burke, VA                1.80m  
  2 Drollinger, Kenneth      M56 Covington, IN            1.71m  
  3 Osland, Doug             M57 Roseville, CA            1.60m  
  4 Allen, Rick              M55 Richfield, MN            1.55m  
  5 Watry, Jeffrey           M57 Burlington, WI           1.55m  
  6 McLaughlin, Kevin        M55 River Falls, WI          1.55m  
  7 Harris, Randy            M56 Schaumburg, IL           1.50m  
  8 Woody, Curtis            M55 Tucson, AZ               1.40m  
  9 Munson, David            M56 Corona, CA               1.40m  
 10 Watson, Richard          M59 Yuma, AZ                 1.30m  
 
M60 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sauers, James            M64 Dacula, GA               1.60m  
  2 Gabbard, Al              M63 Springfield, OH          1.52m  
  3 Jenkins, Thomas          M61 Westlake, OH             1.48m  
  4 Patterson, Bruce         M61 Cincinnati, OH           1.44m  
  5 Pollack, Harvey          M62 Mequon, WI               1.36m  
  6 Ozell, Phillip           M62 Atlanta, GA              1.28m  
 
M65 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Montieth, David          M66 Ridgefield, CT           1.60m  
  2 Parry, Arthur            M66 Marana, AZ               1.40m  
  2 Clifford, John           M69 Wilmington, NC           1.40m  
  4 Johnston, Joe            M68 Apopka, FL               1.36m  
 
M70 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kline, Barry             M72 Washington, PA           1.34m  
  2 Rheams, Larry            M70 Eureka, MO               1.34m  
  3 Isett, Don               M73 Dallas, TX               1.30m  
  4 Bourn, John              M70 Woodson, IL              1.22m  
  5 Coats, Grover            M73 Warrensville Height      1.22m  
  6 Southerlan, Robert       M74 Cookeville, TN           1.14m  
  6 Shooter, Kenneth         M72 Centerville, OH          1.14m  
 
M75 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Langenfeld, Tom          M77 Edina, MN                1.38m  
  2 Shipp, Phil              M77 Sedona, AZ               1.30m  
  3 Vergin, Roger            M75 Poulsbo, WA              1.22m  
  4 Paulen, Robert           M75 Dewey Beach, DE          1.22m  
  5 Gramley, William         M76 Lewisville, NC           1.06m  
 
M80 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Leis, Donald             M80 Pasadena, CA             1.04m  
  2 Donley, Jerry            M82 Colorado Springs, C      1.02m  
 
M85 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roudebush, George        M87 Chardon, OH              1.02m  
  2 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              0.98m  
  3 Soller, Richard          M85 North Bend, OH           0.90m  
 
M90 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M92 Alamo, TX                1.02m  
 
W35 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Croskell, Helen          W39 Houston, TX              1.00m  
 
W45 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rieger, Karen            W48 Indianapolis, IN         2.45m  
  2 Habisreitinger, Kia      W45 Arlington, VA            1.85m  
 
W50 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Babits, Brenda           W52 Fort Wayne, IN           2.45m  
  2 Jarjisian, Linda         W52 Cochranville, PA         1.65m  
 
W55 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Glynn, Kay               W59 Hastings, IA             2.90m  
  2 Anderson, Dinah          W59 Houston, TX              1.85m  
 
W65 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX              1.85m  
  2 Johnston, Janet          W65 Apopka, FL               1.55m  
  3 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI                1.00m  
 
W75 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            1.95m  
 
M30 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lindenberg, David        M33 Minneapolis, MN          4.55m  
  2 Steffen, Jamie           M34 Burnsville, MN           3.80m  
 
M40 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 White, Stephen           M41 Maple Grove, MN          4.40m  
  2 Heath, Anthony           M41 Indianapolis, IN         4.25m  
  3 Gianneschi, Joseph       M42 Chicago, IL              3.95m  
  3 Fontana, Michael         M41 North Aurora, IL         3.95m  
 
M45 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clodfelter, Chet         M48 Roachdale, IN            4.40m  
  2 Bartos, Jonathan         M48 Waynesville, OH          4.25m  
  3 Boyce, Andrew            M47 Rockford, IL             3.95m  
  4 Moeller, James           M49 Eagan, MN                3.65m  
  5 Schuster, Robert         M48 Petersburg, MI           3.50m  
 -- Stacey Sr, Thomas        M49 Carol Stream, IL            NH  
 
M50 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Babits, Paul             M51 Fort Wayne, IN           4.36m  
  2 Gilbert, Dave            M50 Oregon, IL               3.70m  
  3 Nesbitt, William         M50 New York, NY             3.60m  
  4 Negley, Eric             M51 Suwanee, GA              3.50m  
  5 Ransbury, Terry          M50 Chapel Hill, NC          3.35m  
  6 Hansen, Randy            M50 Ames, NE                 3.35m  
  7 Sprague, Jeffrey         M52 Silver Lake, OH          3.35m  
  8 Proops, Martin           M51 Plymouth, MN             3.05m  
 
M55 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hunter, Gary             M56 Fort Wayne, IN           4.00m  
  2 Osland, Doug             M57 Roseville, CA            3.90m  
  3 Curry, Donald            M56 Spring, TX               3.35m  
  4 Drollinger, Kenneth      M56 Covington, IN            3.35m  
  5 Thomas, Kenneth          M55 Houston, TX              3.35m  
  6 Watry, Jeffrey           M57 Burlington, WI           2.90m  
  7 Stewart, Victor          M56 Zionsville, IN           2.75m  
  7 Reed, Joseph             M59 Orange, TX               2.75m  
 -- Petranek, Keith          M57 Downers Grove, IL           NH  
 
M60 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jenkins, Thomas          M61 Westlake, OH             3.40m  
  2 Kochert, Dick            M63 Remington, IN            3.40m  
  3 Eaton, William           M61 Sedona, AZ               3.20m  
  4 Hock, Jerry              M60 Franklin, NC             3.10m  
  5 Prether Sr, Craig        M61 Haslett, MI              2.70m  
  6 Sipe, John               M61 Monroe, IN               2.60m  
  7 Soule, Michael           M60 Wyoming, MN              2.50m  
 -- Gustovich, George        M61 Niles, OH                   NH  
 
M65 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Parry, Arthur            M66 Marana, AZ               3.60m  
  2 Kilpelainen, Matti       M66 Canton, MI               3.40m  
  3 Johnston, Joe            M68 Apopka, FL               3.20m  
  4 Limbaugh, Daniel         M66 Saint Louis, MO          3.00m  
  5 Booth, Howard            M68 Gregory, MI              2.90m  
  6 Baker, Robert            M67 Metairie, LA             2.90m  
 -- Banhagel, Robert         M66 Buckeye Lake, OH            NH  
 
M70 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Isett, Don               M73 Dallas, TX               3.05m  
  2 Warr, Steven             M71 Hockley, TX              2.65m  
  3 Southerlan, Robert       M74 Cookeville, TN           1.90m  
 
M75 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vergin, Roger            M75 Poulsbo, WA              2.20m  
  2 Shipp, Phil              M77 Sedona, AZ               2.15m  
  3 Arledge, Robert          M79 Dayton, OH               2.10m  
  3 Jankovich, William       M78 Racine, WI               2.10m  
  5 McFetters, Douglass      M79 Scottsdale, AZ           2.05m  
 
M80 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hinkes, Tom              M82 Sun City West, AZ        2.30m  
 -- Donley, Jerry            M82 Colorado Springs, C         NH  
 
M85 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              1.00m  
 
W30 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Coats, Joslyn            W34 Oakwood Village, OH      3.99m   0.8 
 
W35 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sluder, Anne             W39 Pineville, NC            5.35m   0.9 
  2 Touya, Kimberly          W36 Patchogue, NY            4.75m   1.0 
  3 Kent, Dawn               W38 Wilmington, DE           4.61m   0.8 
  4 Dierauer, Isabelle       W39 Jamestown, OH            4.44m   1.5 
 
W40 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cypress, Jill            W40 Lancaster, PA            5.06m   2.9 
  2 Downing-Hill, Tasha      W42 Fairburn, GA             4.46m   1.5 
  3 Brant, Monica            W41 Lakeway, TX              4.38m   0.5 
  4 Ryan, Lisa               W42 Sioux City, IA           3.79m  -0.4 
 
W45 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Scott, Menka             W45 Lees Summit, MO          5.06m   1.3 
  2 Battle, Tracey           W45 Silver Spring, MD        4.97m   1.3 
  3 Haddad, Amy              W45 Bradenton, FL            4.40m   1.6 
  4 Carty, Linda             W46 Dallas, TX               3.82m   1.4 
  5 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ               3.46m   1.9 
 
W50 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Amarasekara, Veronica    W51 Fontana, CA              4.63m  -0.3 
  2 Phelps, Jo               W53 Chesapeake, VA           3.66m  +0.0 
  3 Slaughter, Jacklyn       W51 Riverdale, IL            3.38m  +0.0 
  4 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ           2.99m  +0.0 
  5 Jarjisian, Linda         W52 Cochranville, PA         2.96m  -1.0 
 
W55 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cohn, Linda              W59 Northridge, CA           3.89m  +0.0 
  2 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE             3.65m  +0.0 
  3 Kay, Mary-Chris          W58 Perrysburg, OH           3.26m  +0.0 
  4 Lee, Debbie              W55 Trabuco Canyon, CA       2.11m  +0.0 
 
W60 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lowery, Linda            W60 Decatur, GA              3.64m  +0.0 
  2 Matthews, Brenda         W63 Anaheim, CA              3.53m  -0.8 
 
W65 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sarnaik, Sharada         W66 Grosse Pointe Woods      3.16m  +0.0 
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX              2.95m  +0.0 
  3 Raham, Sharon            W66 Wellington, CO           2.87m  +0.0 
  4 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI                2.13m  +0.0 
 
W70 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Carter, Ann              W70 Aiken, SC                2.57m  +0.0 
 
W75 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            2.96m  +0.0 
  2 Chou, Fei-Mei            W77 Sunnyvale, CA            2.04m  +0.0 
    *Bortignon, Christa      W75 West Vancouver, BC       3.32m  +0.0 

W90 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
    *Kotelko, Olga           W93 Canada                   1.42m  +0.0 
 
M30 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Wasowski, Kuba           M31 San Diego, CA            6.41m   1.3 
  2 Wilks, Quinton           M31 Olathe, KS               6.24m   1.2 
  3 Steffen, Jamie           M34 Burnsville, MN           5.38m   1.1 
 
M35 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Mathews, Carlos          M39 Huntsville, AL           5.84m   1.0 
  2 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY           5.39m   1.0 
  3 Alford, Michael          M39 Indianapolis, IN         5.06m  +0.0 
  4 Lanier, Kim              M36 Lincoln Univ, PA         4.14m   1.5 
 
M40 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Robinson, Jerome         M43 New York, NY             6.37m   2.2 
  2 Fenner, Marjock          M40 Edwardsville, IL         5.79m   1.3 
  3 Blackman, Joe            M41 Sierra Madre, CA         5.59m   1.9 
  4 Dolezilek, Shawn         M41 Topeka, KS               5.47m  +0.0 
  5 Ash, David               M41 Spring Valley, NY        4.56m   0.8 
 
M45 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Palacios, Antonio        M46 Bloomington, IN          6.44m  +0.0 
  2 Boyce, Andrew            M47 Rockford, IL             5.98m   0.8 
  3 Hill Sr, Reggie          M48 Montgomery, AL           5.01m  +0.0 
  4 Ovares, Guido            M45 Lake St Louis, MO        4.47m   1.0 
  5 Samiec, James            M45 Trappe, MD               4.15m   1.4 
  6 Simmons, Gregory         M47 Bloomington, IN          4.01m   2.0 
  7 Morrow, Art              M48 Palm Desert, CA          3.88m  -0.8 
 
M50 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hankerson, Brian         M52 Hollywood, FL            6.04m   1.9 
  2 Cramer, Bruce            M51 Santa Clarita, CA        5.73m   0.8 
  3 Long, William            M53 Los Angeles, CA          5.72m   0.4 
  4 Bailey, Anthony          M52 Atpharetta, GA           5.63m  +0.0 
  5 Scissum, Arthur          M51 W. Henrietta, NY         5.17m   1.2 
  6 McConnell, Chris         M50 Sarasota, FL             5.08m   0.9 
  7 Utz, Ronald              M54 Madison, WI              5.05m   0.3 
  8 Choppa, Richard          M53 Latham, NY               5.02m   0.1 
  9 Foster, Robert           M50 Mission Viejo, CA        4.95m  +0.0 
  9 Konsens, Richard         M53 Heathrow, FL             4.95m   0.7 
 -- McKinley, Derek          M51 Hudson, OH                FOUL       
 
M55 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Thomas, Kenneth          M55 Houston, TX              5.49m   1.7 
  2 Woody, Curtis            M55 Tucson, AZ               5.20m   0.4 
  3 Osland, Doug             M57 Roseville, CA            5.10m   1.1 
  4 Allen, Rick              M55 Richfield, MN            4.75m  -1.3 
  5 Tinsman, Thomas          M59 Strongstown, PA          4.68m   1.4 
  6 Schroeder, George        M55 Appleton, WI             4.53m   3.3 
  7 Watry, Jeffrey           M57 Burlington, WI           4.32m   0.5 
 
M60 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Wilson Sr, Thaddeus      M61 Oxnard, CA               4.98m   0.5 
  2 Crockett, Roger          M64 Glasgow, VA              4.66m   1.6 
  3 Patterson, Bruce         M61 Cincinnati, OH           4.58m   1.3 
  4 Gustovich, George        M61 Niles, OH                4.56m   0.7 
  5 Duke, Jeffrey            M63 Carbondale, IL           4.47m  +0.0 
  6 Hale, Lester             M60 Detroit, MI              4.40m   0.8 
  7 Nolly, Lawrence          M63 Wilmington, DE           4.36m   0.8 
  8 Dolezel, Jim             M62 Midwest City, OK         4.08m   1.1 
  9 Schuster, Neal           M64 Shorewood, WI            3.26m   0.8 
 10 O'Brien, John            M61 Gloversville, NY         3.23m   0.4 
 
M65 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Covey, Bruce             M65 South Haven, MI          5.08m   1.2 
  2 Hollister, James         M67 Turlock, CA              4.69m   1.3 
  3 Parry, Arthur            M66 Marana, AZ               4.66m   0.2 
  4 Flowers, Carl            M65 Irvine, CA               4.45m   1.7 
  5 Baker, Robert            M67 Metairie, LA             4.25m  +0.0 
  6 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX                 3.78m   0.6 
  7 Sanders, John            M66 Lakewood, OH             3.54m   2.3 
 
M70 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Schurr, Avital           M70 Lagrange, KY             4.13m   1.7 
  2 Coats, Grover            M73 Warrensville Height      4.10m   2.5 
  3 Isett, Don               M73 Dallas, TX               3.92m   1.3 
  4 Bergen, Bert             M74 La Canada, CA            3.72m  -1.4 
  5 Shooter, Kenneth         M72 Centerville, OH          3.70m   1.5 
 
M75 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Paulen, Robert           M75 Dewey Beach, DE          3.96m   1.0 
  2 Vergin, Roger            M75 Poulsbo, WA              3.89m   1.0 
  3 Shipp, Phil              M77 Sedona, AZ               3.80m   2.7 
  4 Walker, Kermit           M76 Charleston, OR           3.53m   2.0 
 
M80 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
   1 Leis, Donald             M80 Pasadena, CA             2.84m   1.9 
     *Vera, Carlos            M83 Bloomington, MN          3.19m   2.5  

M85 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Soller, Richard          M85 North Bend, OH           2.84m   2.4 
  2 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              1.18m   1.6 
 
M90 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M92 Alamo, TX                2.73m   2.3 
 
W30 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Coats, Joslyn            W34 Oakwood Village, OH      8.84m   2.1 
    *Dina, Sanja             W32 Croatia                 11.03m   1.9  

W35 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Touya, Kimberly          W36 Patchogue, NY           10.45m   2.8 
  2 Kent, Dawn               W38 Wilmington, DE           9.59m   2.3 
  3 Dierauer, Isabelle       W39 Jamestown, OH            8.29m   1.0 
 
W40 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cypress, Jill            W40 Lancaster, PA           11.21m   1.9 
  2 Greenfield-Webster, Ruth W41 Yonkers, NY             10.79m   3.4 
  3 Ryan, Lisa               W42 Sioux City, IA           8.04m   2.7 
  4 Brant, Monica            W41 Lakeway, TX              7.89m   2.2 
 
W45 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Battle, Tracey           W45 Silver Spring, MD        9.97m   2.7 
  2 Haddad, Amy              W45 Bradenton, FL            9.26m   1.7 
  3 Habisreitinger, Kia      W45 Arlington, VA            9.14m   2.3 
  4 Gibson, Koura            W48 Unattached               8.96m   2.3 
 -- Scott, Menka             W45 Lees Summit, MO           FOUL       
 
W50 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Amarasekara, Veronica    W51 Fontana, CA              9.61m   1.0 
  2 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ           6.44m   3.8 
 
W55 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cohn, Linda              W59 Northridge, CA           8.69m   1.6 
  2 Glynn, Kay               W59 Hastings, IA             8.08m   2.6 
  3 Kay, Mary-Chris          W58 Perrysburg, OH           7.95m   2.4 
  4 Lee, Debbie              W55 Trabuco Canyon, CA       5.02m   2.0 
 
W60 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lowery, Linda            W60 Decatur, GA              8.33m   3.4 
  2 Nesbihal-Cordero, Susan  W63 Islip Terrace, NY        4.24m   2.9 
    *Steekelenburg, Annelies W64 Malibu, CA               7.86m   1.7  

W65 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sarnaik, Sharada         W66 Grosse Pointe Woods      6.85m   1.5 
  2 Raham, Sharon            W66 Wellington, CO           5.86m   1.1 
  3 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI                4.88m   1.8 
 
W70 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Carter, Ann              W70 Aiken, SC                5.92m   4.5 
  2 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ                4.75m   1.1 
 
W75 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Donley, Christel         W77 Colorado Springs, C      6.17m   2.3 
  2 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            6.14m   2.0 
  3 Chou, Fei-Mei            W77 Sunnyvale, CA            4.30m   2.2 
  1 *Bortignon, Christa      W75 West Vancouver, BC       7.60m   2.6  WR 7.58 wnd 1.1 

W90 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
    *Kotelko, Olga           W93 Canada                   3.49m   1.8 
 
M35 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Peters, Bart             M39 Highlands Ranch, CO     12.60m   1.6 
  2 Jackson, Michael         M39 Red Lion, PA             9.08m   2.4 
 
M40 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Blackman, Joe            M41 Sierra Madre, CA        10.93m   0.5 
  2 Ashley, Brian            M44 Altamonte Springs,      10.77m   1.2 
  3 Manghera, Mark           M40 De Forest, WI           10.63m  +0.0 
  4 Ash, David               M41 Spring Valley, NY        9.59m  +0.0 
    *Raj, Ravi Kanth         M41 Edgewood, MD             9.82m   1.2 

M45 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Palacios, Antonio        M46 Bloomington, IN         13.47m   3.9 
  2 Johnson, Steven          M48 Mount Horeb, WI         11.59m   2.3 
  3 Sloan, Kerry             M49 Harker Heights, TX      10.29m   1.9 
  4 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA            9.65m   2.5 
  5 Burke, Michael           M49 Ephrata, PA              9.63m   3.6 
  6 Samiec, James            M45 Trappe, MD               9.60m   3.3 
  7 Morrow, Art              M48 Palm Desert, CA          7.70m   1.7 
    *Maguire, Hugh           M49 Canada                  13.04m   3.4 

M50 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hankerson, Brian         M52 Hollywood, FL           11.97m  -2.0 
  2 Mcfadgen Jr, David       M51 Hampton, GA             11.68m  -1.4 
  3 Cramer, Bruce            M51 Santa Clarita, CA       11.30m   0.7 
  4 Battle, Marcus           M53 Silver Spring, MD       10.72m  -0.9 
  5 Foster, Robert           M50 Mission Viejo, CA        8.74m   2.7 
  6 Inman, James             M53 Arlington Heights,       8.14m   0.6 
  7 Sims, Vincent            M51 Maroa, IL                8.07m   2.3 
 
M55 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Smith, Joe               M56 Murray, UT              11.38m  -0.3 
  2 Richardson, Robert       M59 Carson, CA              10.11m  -2.0 
  3 Woody, Curtis            M55 Tucson, AZ               9.78m   0.3 
  4 Berndt, Michael          M58 Madison, WI              8.41m  -1.1 
 -- *Dirkin, Guy             M59 Great Britain             FOUL       
 
M60 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Patterson, Bruce         M61 Cincinnati, OH           9.96m   1.1 
  2 Duke, Jeffrey            M63 Carbondale, IL           9.87m   0.5 
  3 Gustovich, George        M61 Niles, OH                8.83m   0.4 
  4 Crockett, Roger          M64 Glasgow, VA              8.79m  -0.5 
  5 Dolezel, Jim             M62 Midwest City, OK         8.75m  -1.1 
  6 O'Brien, John            M61 Gloversville, NY         8.05m  +0.0 
  7 Ozell, Phillip           M62 Atlanta, GA              7.41m  -2.0 
 
M65 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Flowers, Carl            M65 Irvine, CA               9.46m   1.1 
  2 Parry, Arthur            M66 Marana, AZ               9.37m  -0.6 
  3 Hollister, James         M67 Turlock, CA              9.27m  -0.6 
  4 Schaub, William          M67 Smithton, IL             7.19m  -1.1 
 
M70 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Coats, Grover            M73 Warrensville Height      8.30m  +0.0 
  2 Rowan, Terry             M72 Santa Rosa, CA           7.56m  -1.4 
  3 Bergen, Bert             M74 La Canada, CA            7.44m  -1.6 
  4 Shooter, Kenneth         M72 Centerville, OH          7.18m  -1.5 
 
M75 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vergin, Roger            M75 Poulsbo, WA              8.18m   1.3 
  2 Paulen, Robert           M75 Dewey Beach, DE          8.17m   1.1 
  3 Walker, Kermit           M76 Charleston, OR           8.15m   1.0 
  4 Langenfeld, Tom          M77 Edina, MN                7.82m   0.3 
 
M80 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Raynor, Alan             M81 Venice, FL               7.17m  +0.0 
  2 Leis, Donald             M80 Pasadena, CA             5.70m  +0.0 
    *Vera, Carlos            M83 Bloomington, MN          7.02m   1.4 

M85 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              2.91m   1.1 
 
M90 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M92 Alamo, TX                5.82m  +0.0 
 
W30 Shot Put 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bernert, Brandi          W33 Denver, CO               7.84m  
 
W35 Shot Put 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kent, Dawn               W38 Wilmington, DE           7.21m  
  2 Dierauer, Isabelle       W39 Jamestown, OH            7.11m  
 
W40 Shot Put 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Downing-Hill, Tasha      W42 Fairburn, GA             7.92m  
  2 Brant, Monica            W41 Lakeway, TX              6.79m  
 
W45 Shot Put 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wiemer, Susan            W46 Freeport, ME             9.44m  
  2 Timmer, Stephanie        W45 Naperville, IL           9.22m  
  3 Larsen, Julie            W48 Moline, IL               8.35m  
  4 Mosley, Patricia         W45 West Chester, PA         8.05m  
  5 Sellars, Shaaron         W49 Villa Rica, GA           5.61m  
 
W50 Shot Put 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Amarasekara, Veronica    W51 Fontana, CA             11.15m  
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W50 Massapequa Park, NY     10.25m  
  3 Virden, Kimberly         W50 Madison, WI             10.10m  
  4 Geurkink, Katrina        W51 Hanover, NH              9.91m  
  5 Wilkins, Mary            W51 District Heights, M      9.56m  
  6 Hanson, Robin            W50 Arnold, MO               8.68m  
  7 Alegria, Tamara          W53 Tucson, AZ               8.51m  
  8 Pratt, Carol             W52 Varna, IL                7.21m  
  9 Loyd, Susan              W54 Edina, MN                6.60m  
 10 Ducat, Kathy             W50 Sun Prairie, WI          5.88m  
 11 Ecklund, Deborah         W52 Broad Channel, NY        5.59m  
 
W55 Shot Put 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Finsrud, Carol           W55 Lockhart, TX            11.25m  
  2 Dunton, Linn             W55 Pine Valley, CA         10.38m  
  3 Welding, Ruth            W56 Elk Grove Village,       9.95m  
  4 Cohn, Linda              W59 Northridge, CA           9.55m  
  5 Hallen, Susan            W55 Elk Grove Village,       9.07m  
  6 Clark, Clovis            W56 Ellenwood, GA            8.39m  
  7 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE             8.27m  
  8 O'Brien, Sandra          W58 Shorewood, WI            5.52m  
 
W60 Shot Put 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mensey, Myrle            W63 Saint Louis, MO         10.01m  
  2 Hartzler, Mary           W63 Gahanna, OH              9.46m  
  3 Matthews, Brenda         W63 Anaheim, CA              9.12m  
  4 Rowe, Linda              W60 Bloomfield, IA           8.81m  
  5 Green, Agnes             W60 Belleair, FL             8.69m  
  6 Oakey, Joy               W63 Media, PA                4.84m  
 
W65 Shot Put 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wyatt, Cindy             W68 Lewis Center, OH         9.85m  
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX              7.39m  
  3 Raham, Sharon            W66 Wellington, CO           7.17m  
  4 Cutler, Georgia          W69 Eugene, OR               6.91m  
  5 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI                6.64m  
  6 Schaub, Mary             W65 Smithton, IL             6.50m  
  7 Platis, Mary Lou         W66 Schererville, IN         6.23m  
 
W70 Shot Put 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robinson, Mary           W70 Gahanna, OH              6.37m  
  2 Katz, Roslyn             W70 Flushing, NY             5.93m  
  3 Solwazi, Kemisole        W72 Fresno, CA               5.67m  
  4 Swenson, Linda           W70 Gilford, NH              5.23m  
 
W75 Shot Put 2K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Donley, Christel         W77 Colorado Springs, C      7.96m  
  2 Roman, Mary              W76 Norwalk, CT              7.77m  
  3 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            7.16m  
  4 Moravecsik, Francesca    W78 South Burlington, V      7.09m  
  5 Berman, Joan             W75 Ann Arbor, MI            6.56m  
 
W85 Shot Put 2K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valien, Johnnye          W87 Los Angeles, CA          6.06m  
 
W90 Shot Put 2K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
    *Kotelko, Olga           W93 Canada                   5.07m  
 
M30 Shot Put 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rainis, Mike             M33 Capistrano Beach, C     15.71m  
 
M35 Shot Put 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY          10.06m  
 
M40 Shot Put 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wirtz, John              M43 Avon Lake, OH           14.07m  
  2 Cole, Eric               M42 Flower Mound, TX        13.24m  
  3 Katalinas, John          M44 Lockport, NY            10.58m  
  4 Ash, David               M41 Spring Valley, NY        8.38m  
 
M45 Shot Put 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Adelgren, Todd           M45 Kennard, NE             13.07m  
  2 Gambol, Chris            M47 Glen Ellyn, IL          12.37m  
  3 Bickel, David            M46 Scottsdale, AZ          11.51m  
  4 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA           10.13m  
  5 Dierauer, Peter          M48 Jamestown, OH            7.65m  
  6 White, William           M48 Wood Dale, IL            6.64m  
 
M50 Shot Put 6K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cook, Bruce              M50 Omaha, NE               15.62m  
  2 Arello Jr, Robert        M53 Lakewood Ranch, FL      15.02m  
  3 Fraker Jr, Tom           M54 Peachtree City, GA      13.19m  
  4 Conroy, Brian            M50 Lakewood, OH            10.30m  
  5 Wilson, Lee              M50 Homewood, IL             9.83m  
 
M55 Shot Put 6K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fruguglietti, Ralph      M57 Bakersfield, CA         13.96m  
  2 Baer, Chuck              M57 Evans, GA               13.06m  
  3 Malan, Greg              M58 Salem, IL               12.19m  
  4 Kennedy, Bruce           M58 Sterling Heights, M     11.88m  
 
M60 Shot Put 5K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Torbert, Quenton         M60 Redlands, CA            15.93m  
  2 Myers, Joseph            M60 White Pine, TN          14.72m  
  3 Muller, Tim              M62 Scottsdale, AZ          14.28m  
  4 Goerge, Hilary           M64 Lansing, MI             13.80m  
  5 Filipski, Steve          M62 Plano, TX               13.71m  
  6 Hearn, Edward            M63 Wilmington, NC          13.55m  
  7 Chandler, Dennis         M64 Danby, VT                9.76m  
 
M65 Shot Put 5K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Economides, Paul         M67 Albuquerque, NM         14.30m  
  2 Roll Jr, Charles         M66 Fanwood, NJ             13.92m  
  3 Spencer, Brian           M65 Sacramento, CA          13.44m  
  4 Harvey, William          M66 Glenbrook, NV           12.62m  
  5 Sadoski Jr, Bernard      M65 South Deerfield, MA     12.54m  
  6 Woosencraft, Richard     M65 Menomonee Falls, WI     11.05m  
  7 Bitsko Sr, Michael       M69 Beavercreek, OH         11.00m  
  8 Irish, John              M66 Sussex, WI              10.96m  
  9 Brown, M Geoffrey        M66 Schenectady, NY          9.05m  
 10 Bookin-Weiner, Jerry     M66 Columbia, MD             8.93m  
 
M70 Shot Put 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rheams, Larry            M70 Eureka, MO              13.76m  
  2 Wallin, Carl             M70 Lebanon, NH             12.75m  
  3 Bourn, John              M70 Woodson, IL             12.01m  
  4 Lewis, John              M71 Parkland, FL            10.31m  
  5 Oakey, Richard           M71 Media, PA                6.35m  
 
M75 Shot Put 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shipp, Phil              M77 Sedona, AZ              11.56m  
  2 Gramley, William         M76 Lewisville, NC          10.09m  
  3 Rosen, Leonard           M78 Salem, NH                9.81m  
 
M80 Shot Put 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olson, Leonard           M81 State College, PA        7.32m  
 
M85 Shot Put 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ezerins, Karlis          M85 Three Rivers, MI        10.16m  
  2 Brusca, Phillip          M85 Maryland Heights, M      9.47m  
  3 Roudebush, George        M87 Chardon, OH              6.93m  
  4 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              5.04m  
 
M90 Shot Put 3K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M92 Alamo, TX                6.74m  
 
W35 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dierauer, Isabelle       W39 Jamestown, OH           24.06m  
 
W45 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fritzinger, Rose         W45 Monroeville, IN         28.76m  
  2 Timmer, Stephanie        W45 Naperville, IL          27.69m  
  3 Mosley, Patricia         W45 West Chester, PA        25.52m  
  4 Sellars, Shaaron         W49 Villa Rica, GA          22.64m  
  5 Lanier, Gina             W47 Lincoln University,     18.71m  
  6 Hulcy, Paula             W49 Joshua, TX              18.47m  
  7 Habisreitinger, Kia      W45 Arlington, VA           14.74m  
 
W50 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Virden, Kimberly         W50 Madison, WI             26.83m  
  2 Alegria, Tamara          W53 Tucson, AZ              24.55m  
  3 Geurkink, Katrina        W51 Hanover, NH             24.45m  
  4 Wilkins, Mary            W51 District Heights, M     24.12m  
  5 Hanson, Robin            W50 Arnold, MO              22.63m  
  6 Ecklund, Deborah         W52 Broad Channel, NY       15.93m  
  7 Ducat, Kathy             W50 Sun Prairie, WI         15.77m  
 
W55 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Finsrud, Carol           W55 Lockhart, TX            38.46m  
  2 Welding, Ruth            W56 Elk Grove Village,      31.07m  
  3 Dunton, Linn             W55 Pine Valley, CA         29.02m  
  4 Hallen, Susan            W55 Elk Grove Village,      24.77m  
  5 Cohn, Linda              W59 Northridge, CA          23.34m  
  6 Clark, Clovis            W56 Ellenwood, GA           19.62m  
  7 O'Brien, Sandra          W58 Shorewood, WI           12.32m  
 
W60 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hartzler, Mary           W63 Gahanna, OH             27.76m  
  2 Mensey, Myrle            W63 Saint Louis, MO         26.98m  
  3 Rowe, Linda              W60 Bloomfield, IA          25.00m  
  4 Green, Agnes             W60 Belleair, FL            24.67m  
  5 Nesbihal-Cordero, Susan  W63 Islip Terrace, NY       15.57m  
 
W65 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wyatt, Cindy             W68 Lewis Center, OH        24.32m  
  2 Raham, Sharon            W66 Wellington, CO          20.26m  
  3 Cutler, Georgia          W69 Eugene, OR              18.81m  
  4 Platis, Mary Lou         W66 Schererville, IN        17.75m  
  5 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI               15.35m  
 
W70 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bergen, Kathy            W72 La Canada, CA           20.43m  
  2 Katz, Roslyn             W70 Flushing, NY            16.47m  
  3 Robinson, Mary           W70 Gahanna, OH             14.17m  
  4 Swenson, Linda           W70 Gilford, NH             10.22m  
  5 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ                8.88m  
 
W75 Discus Throw .75k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Berman, Joan             W75 Ann Arbor, MI           20.80m  
  2 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT           20.14m  
  3 Moravecsik, Francesca    W78 South Burlington, V     15.01m  
  4 Roman, Mary              W76 Norwalk, CT             13.82m  
 
W80 Discus Throw .75k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brandt, Barbara          W82 Mesa, AZ                15.54m  
 
W85 Discus Throw .75k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valien, Johnnye          W87 Los Angeles, CA         11.08m  
 
W90 Discus Throw .75k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
    *Kotelko, Olga           W93 Canada                  11.97m  
 
M35 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Coakley, Lee             M35 Greenville, IL          40.74m  
 
M40 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cole, Eric               M42 Flower Mound, TX        46.23m  
  2 Wirtz, John              M43 Avon Lake, OH           45.68m  
  3 Ebert, Alex              M40 Grinnell, IA            35.31m  
  4 Ash, David               M41 Spring Valley, NY       22.89m  
 
M45 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Muse, Steven             M46 Pocatello, ID           45.94m  
  2 Bickel, David            M46 Scottsdale, AZ          38.27m  
  3 Gambol, Chris            M47 Glen Ellyn, IL          35.46m  
  4 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA           30.15m  
  5 Dierauer, Peter          M48 Jamestown, OH           25.66m  
  6 White, William           M48 Wood Dale, IL           17.46m  
 
M50 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McDermott, Arthur        M50 Andover, MA             50.04m  
  2 Williams, Tim            M52 Dallas, TX              48.67m  
  3 Riewerts Jr, Ed          M53 Mansfield, TX           47.63m  
  4 Wright, Shawn            M50 Scottsdale, AZ          47.44m  
  5 Jones, Robert            M50 White Bear Lake, MN     45.73m  
  6 Cook, Bruce              M50 Omaha, NE               43.83m  
  7 Janusey, Michael         M54 Venetia, PA             38.63m  
  8 Conroy, Brian            M50 Lakewood, OH            29.58m  
 -- Wilson, Lee              M50 Homewood, IL              FOUL  
    *Dell, Howard            M50 Newport Beach, CA       43.71m   

M55 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fruguglietti, Ralph      M57 Bakersfield, CA         51.08m  
  2 Baer, Chuck              M57 Evans, GA               43.69m  
  3 Brown, Jeffrey           M55 Vonore, TN              38.80m  
  4 Morse, Tim               M56 Hingham, MA             36.89m  
  5 Kennedy, Bruce           M58 Sterling Heights, M     36.81m  
  6 Watson, Richard          M59 Yuma, AZ                34.50m  
  7 Bzibziak, Raymond        M58 Lancaster, NY           34.41m  
  8 Cunningham, James        M57 Sun Prairie, WI         25.90m  
 
M60 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Muller, Tim              M62 Scottsdale, AZ          51.23m  
  2 Goerge, Hilary           M64 Lansing, MI             46.95m  
  3 Filipski, Steve          M62 Plano, TX               44.91m  
  4 Myers, Joseph            M60 White Pine, TN          44.85m  
  5 Umshler, Dennis          M60 Albuquerque, NM         44.82m  
  6 Sznajder, Christopher    M62 Rochester Hills, MI     44.21m  
  7 Hauser, Patrick          M61 Lake Mills, WI          42.68m  
  8 Ferraro, Ed              M60 Groton, NY              41.68m  
  9 Gilbert, Fritz           M62 Waukesha, WI            41.51m  
 10 Hedendal, Bruce          M64 Boca Raton, FL          38.65m  
 11 Chandler, Dennis         M64 Danby, VT               27.42m  
 
M65 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Economides, Paul         M67 Albuquerque, NM         50.14m  
  2 Truax, William           M65 Chagrin Falls, OH       43.44m  
  3 Harvey, William          M66 Glenbrook, NV           39.62m  
  4 Brown, M Geoffrey        M66 Schenectady, NY         38.82m  
  5 Spencer, Brian           M65 Sacramento, CA          38.02m  
  6 Woosencraft, Richard     M65 Menomonee Falls, WI     35.29m  
  7 Bookin-Weiner, Jerry     M66 Columbia, MD            28.43m  
  8 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX                23.27m  
  9 Gerson, Jeffrey          M65 Lyndhurst, OH           16.24m  
 
M70 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Busch, Roger             M71 Greenwich, CT           39.70m  
  2 Merkowitz, David         M70 Santa Barbara, CA       38.47m  
  3 Rheams, Larry            M70 Eureka, MO              38.42m  
  4 Bourn, John              M70 Woodson, IL             38.08m  
  5 Barry, Robert            M72 Kaneohe, HI             30.92m  
  6 Lewis, John              M71 Parkland, FL            27.38m  
 
M75 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gramley, William         M76 Lewisville, NC          36.76m  
  2 Shipp, Phil              M77 Sedona, AZ              34.00m  
  3 Rosen, Leonard           M78 Salem, NH               28.94m  
 
M80 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Olson, Leonard           M81 State College, PA       20.99m  
 
M85 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brusca, Phillip          M85 Maryland Heights, M     25.46m  
  2 Ezerins, Karlis          M85 Three Rivers, MI        23.54m  
  3 Roudebush, George        M87 Chardon, OH             17.28m  
  4 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              9.49m  
 
M90 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M92 Alamo, TX               15.95m  
 
W30 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Flynn, Jaime             W34 West Chester, PA        15.18m  
 
W45 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Timmer, Stephanie        W45 Naperville, IL          25.32m  
  2 Mosley, Patricia         W45 West Chester, PA        22.62m  
  3 Lanier, Gina             W47 Lincoln University,     20.17m  
  4 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ              18.39m  
 
W50 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alegria, Tamara          W53 Tucson, AZ              31.51m  
  2 Hanson, Robin            W50 Arnold, MO              26.24m  
  3 Wilkins, Mary            W51 District Heights, M     24.85m  
  4 Ecklund, Deborah         W52 Broad Channel, NY       18.87m  
 
W55 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Welding, Ruth            W56 Elk Grove Village,      41.51m  
  2 Finsrud, Carol           W55 Lockhart, TX            39.20m  
  3 Dunton, Linn             W55 Pine Valley, CA         34.29m  
  4 Hallen, Susan            W55 Elk Grove Village,      32.60m  
  5 Clark, Clovis            W56 Ellenwood, GA           26.77m  
  6 Glynn, Kay               W59 Hastings, IA            26.27m  
  7 O'Brien, Sandra          W58 Shorewood, WI           15.79m  
 
W60 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mensey, Myrle            W63 Saint Louis, MO         36.48m  
  2 Hartzler, Mary           W63 Gahanna, OH             35.20m  
  3 Green, Agnes             W60 Belleair, FL            29.78m  
  4 LaRiviere, Martha        W60 North Waterboro, ME     27.30m  
  5 Rowe, Linda              W60 Bloomfield, IA          20.91m  
 
W65 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Raham, Sharon            W66 Wellington, CO          25.86m  
  2 Cutler, Georgia          W69 Eugene, OR              23.72m  
 
W70 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Katz, Roslyn             W70 Flushing, NY            20.43m  
  2 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ               10.63m  
 
W75 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roman, Mary              W76 Norwalk, CT             22.63m  
  2 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT           18.88m  
  3 Moravecsik, Francesca    W78 South Burlington, V     17.96m  
 
W90 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 *Kotelko, Olga           W93 Canada                  15.94m  
 
M30 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Welihozkiy, Nicholas     M31 Sunnyvale, CA           65.96m  
 
M35 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harrison, Kevin          M38 Duluth, GA              53.28m  
  2 Eubanks, Kevin           M39 Bakersfield, CA         50.67m  
  3 Coakley, Lee             M35 Greenville, IL          37.12m  
 
M40 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cole, Eric               M42 Flower Mound, TX        51.61m  
  2 Wirtz, John              M43 Avon Lake, OH           43.24m  
  3 Brown, Michael           M44 Cumming, GA             35.13m  
 
M45 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bickel, David            M46 Scottsdale, AZ          48.64m  
  2 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA           23.86m  
 
M50 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Arello Jr, Robert        M53 Lakewood Ranch, FL      49.96m  
  2 Higgins II, Robert       M52 Flint, MI               49.78m  
  3 Venning, Michael         M54 Cupertino, CA           49.60m  
  4 Jones, Robert            M50 White Bear Lake, MN     49.43m  
  5 Fraker Jr, Tom           M54 Peachtree City, GA      45.13m  
  6 Dixon, Gary              M54 Sarasota, FL            37.17m  
 
M55 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cedrone, Bob             M57 Stoughton, MA           45.44m  
  2 Morse, Tim               M56 Hingham, MA             43.77m  
  3 Broadus, Frank           M56 Louisville, KY          41.42m  
  4 Brown, Jeffrey           M55 Vonore, TN              39.50m  
  5 Edmonston, John          M59 San Marino, CA          39.15m  
  6 Watson, Richard          M59 Yuma, AZ                36.02m  
  7 Bzibziak, Raymond        M58 Lancaster, NY           31.87m  
  8 Cunningham, James        M57 Sun Prairie, WI         26.75m  
 
M60 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Goerge, Hilary           M64 Lansing, MI             41.71m  
  2 Casey, Dale              M63 Thousand Oaks, CA       40.93m  
  3 Muller, Tim              M62 Scottsdale, AZ          39.64m  
  4 Wenzel, Roger            M64 Yukon, OK               37.27m  
  5 Summers Sr, William      M63 Saint Louis, MO         32.54m  
  6 Schuster, Neal           M64 Shorewood, WI           26.90m  
  7 Chandler, Dennis         M64 Danby, VT               24.23m  
 
M65 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mathews, George          M69 Issaquah, WA            46.32m  
  2 Bitsko Sr, Michael       M69 Beavercreek, OH         39.15m  
  3 Maltby Sr, Bob           M66 Omaha, NE               32.69m  
  4 Bookin-Weiner, Jerry     M66 Columbia, MD            29.45m  
  5 Brown, M Geoffrey        M66 Schenectady, NY         27.20m  
  6 Gerson, Jeffrey          M65 Lyndhurst, OH           15.66m  
 
M70 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Burke, Edward            M72 Los Gatos, CA           54.38m  
  2 Rheams, Larry            M70 Eureka, MO              45.17m  
  3 Cahners, Robert          M70 Naples, FL              42.85m  
  4 Wallin, Carl             M70 Lebanon, NH             41.73m  
  5 Osterhoudt, Bob          M70 Sun City, AZ            39.43m  
  6 Bourn, John              M70 Woodson, IL             37.90m  
 
M75 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gramley, William         M76 Lewisville, NC          34.43m  
  2 Cesteros Jr, Jose        M79 Leon, IA                20.10m  
 
M80 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carstensen, Pay          M80 Spring Hill, FL         35.74m  
  2 Olson, Leonard           M81 State College, PA       26.31m  
 
M85 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ezerins, Karlis          M85 Three Rivers, MI        28.17m  
  2 Brusca, Phillip          M85 Maryland Heights, M     25.58m  
  3 Roudebush, George        M87 Chardon, OH             19.70m  
 
W30 Javelin Throw 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Flynn, Jaime             W34 West Chester, PA        15.17m  
 
W40 Javelin Throw 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ryan, Lisa               W42 Sioux City, IA          17.11m  
 
W45 Javelin Throw 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sellars, Shaaron         W49 Villa Rica, GA          21.54m  
  2 Timmer, Stephanie        W45 Naperville, IL          20.83m  
  3 Hulcy, Paula             W49 Joshua, TX              18.41m  
  4 Lanier, Gina             W47 Lincoln University,     14.33m  
  5 Mosley, Patricia         W45 West Chester, PA        13.96m  
 
W50 Javelin Throw 500G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W50 Massapequa Park, NY     33.59m  
  2 Virden, Kimberly         W50 Madison, WI             29.89m  
  3 Alegria, Tamara          W53 Tucson, AZ              29.84m  
  4 Wilkins, Mary            W51 District Heights, M     22.71m  
  5 Arant, Susan             W51 Wichita, KS             22.60m  
  6 Phelps, Jo               W53 Chesapeake, VA          16.83m  
  7 Ecklund, Deborah         W52 Broad Channel, NY       11.53m  
  8 Ducat, Kathy             W50 Sun Prairie, WI          8.86m  
 
W55 Javelin Throw 500G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cohn, Linda              W59 Northridge, CA          37.87m  
  2 Dunton, Linn             W55 Pine Valley, CA         32.94m  
  3 Kay, Mary-Chris          W58 Perrysburg, OH          26.55m  
  4 Finsrud, Carol           W55 Lockhart, TX            25.99m  
  5 O'Brien, Sandra          W58 Shorewood, WI           13.97m  
 
W60 Javelin Throw 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rowe, Linda              W60 Bloomfield, IA          28.92m  
  2 Hartzler, Mary           W63 Gahanna, OH             25.06m  
  3 Mensey, Myrle            W63 Saint Louis, MO         21.59m  
  4 Green, Agnes             W60 Belleair, FL            19.63m  
  5 Nesbihal-Cordero, Susan  W63 Islip Terrace, NY       15.68m  
 
W65 Javelin Throw 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Raham, Sharon            W66 Wellington, CO          25.38m  
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX             22.65m  
  3 Cutler, Georgia          W69 Eugene, OR              18.80m  
  4 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI               16.40m  
  5 Douglass, Linda          W67 Rosenberg, TX           15.85m  
 
W70 Javelin Throw 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bergen, Kathy            W72 La Canada, CA           19.52m  
  2 Robinson, Mary           W70 Gahanna, OH             17.25m  
  3 Katz, Roslyn             W70 Flushing, NY            15.50m  
  4 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ                8.63m  
  5 Swenson, Linda           W70 Gilford, NH              5.73m  
 
W75 Javelin Throw 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Donley, Christel         W77 Colorado Springs, C     14.70m  
  2 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT           12.64m  
  3 Roman, Mary              W76 Norwalk, CT             11.55m  
 
W80 Javelin Throw 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brandt, Barbara          W82 Mesa, AZ                18.16m  
 
W85 Javelin Throw 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valien, Johnnye          W87 Los Angeles, CA         11.52m  
 
W90 Javelin Throw 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
    *Kotelko, Olga           W93 Canada                  11.87m  
 
M35 Javelin Throw 800G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Delisle, Rawle           M37 New York, NY            46.04m  
  2 Coakley, Lee             M35 Greenville, IL          43.37m  
  3 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY          40.62m  
 
M40 Javelin Throw 800G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stack, Matt              M41 Des Plaines, IL         47.11m  
  2 Wirtz, John              M43 Avon Lake, OH           38.40m  
  3 Brown, Michael           M44 Cumming, GA             37.10m  
  4 Ash, David               M41 Spring Valley, NY       29.77m  
 
M45 Javelin Throw 800G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dalke, Thomas            M45 Austin, TX              56.03m  
  2 Rose, Todd               M46 Saint Joseph, MI        51.01m  
  3 Di Leo Razuk, Juan       M46 Evanston, IL            49.26m  
  4 Kielty, Craig            M49 Traverse City, MI       48.77m  
  5 Nixon, Dennis            M49 McKinney, TX            40.19m  
  6 Bickel, David            M46 Scottsdale, AZ          34.25m  
  7 White, William           M48 Wood Dale, IL           14.52m  
 
M50 Javelin Throw 700G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dietz, Troy              M50 Plantation, FL          53.80m  
  2 Janusey, Michael         M54 Venetia, PA             52.78m  
  3 Greene, Charles          M54 Beavercreek, OH         52.16m  
  4 Clemons, Dean            M51 Canton, MI              51.76m  
  5 Hadden, Roy              M53 Waitsfield, VT          44.95m  
  6 Gruenbacher, Kurt        M53 Kansas City, KS         44.16m  
  7 Llewellyn, Darren        M51 Island Lake, IL         43.43m  
  8 Inman, James             M53 Arlington Heights,      27.50m  
  9 Wilson, Lee              M50 Homewood, IL            27.24m  
    *Dell, Howard            M50 Newport Beach, CA       50.75m   

M55 Javelin Throw 700G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brown, Michael           M58 Jacksonville, FL        57.04m  
  2 Sinclair, Tom            M55 Redmond, WA             51.14m  
  3 Maki, Don                M55 Woodbury, CT            49.01m  
  4 Davis, Gregory           M55 Crystal Lake, IL        47.59m  
  5 Makous, Monte            M55 Vienna, VA              44.32m  
  6 Kuntz, Edward            M56 Saint Louis, MO         42.93m  
  7 Clark, Christopher       M55 Louisville, KY          41.29m  
  8 Brown, Jeffrey           M55 Vonore, TN              38.73m  
  9 Easley, Ricky            M58 Greenville, TX          38.66m  
 10 McLaughlin, Kevin        M55 River Falls, WI         38.31m  
 11 Watson, Richard          M59 Yuma, AZ                37.26m  
    *Finkbeiner, Michael     M58 Canada                  39.50m   

M60 Javelin Throw 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Greenberg, Joseph        M62 Pembroke Pines, FL      52.09m  
  2 Hearn, Edward            M63 Wilmington, NC          50.58m  
  3 Daniel, John             M62 Spring Branch, TX       46.23m  
  4 Pelletier, Steven        M61 Kennebunkport, ME       40.62m  
  5 Ray, Keith               M60 Louisville, KY          37.33m  
  6 Schuster, Neal           M64 Shorewood, WI           31.38m  
  7 Chandler, Dennis         M64 Danby, VT               25.71m  
 
M65 Javelin Throw 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gagne, Buzz              M65 Penacook, NH            49.26m  
  2 Baker, Robert            M67 Metairie, LA            35.16m  
  3 Schaub, William          M67 Smithton, IL            26.54m  
  4 Snyder, Gary             M69 Boston, MA              24.79m  
  5 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX                24.64m  
  6 Gerson, Jeffrey          M65 Lyndhurst, OH           19.09m  
  7 Armstrong, Peter         M67 Albuquerque, NM         17.22m  
 
M70 Javelin Throw 500G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sagedahl, Sherwood       M73 Fairmont, MN            35.57m  
  2 Harasti, Thomas          M71 Altamonte Springs,      33.28m  
  3 Lewis, John              M71 Parkland, FL            32.11m  
  4 Rheams, Larry            M70 Eureka, MO              31.55m  
  5 Southerlan, Robert       M74 Cookeville, TN          21.39m  
 
M75 Javelin Throw 500G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shipp, Phil              M77 Sedona, AZ              35.87m  
  2 Jankovich, William       M78 Racine, WI              28.14m  
  3 Vergin, Roger            M75 Poulsbo, WA             24.66m  
 
M80 Javelin Throw 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Righter, Richard         M80 Dayton, OH              23.02m  
 
M85 Javelin Throw 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ezerins, Karlis          M85 Three Rivers, MI        20.96m  
  2 Brusca, Phillip          M85 Maryland Heights, M     18.81m  
  3 Roudebush, George        M87 Chardon, OH             13.42m  
  4 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              4.35m  
 
M90 Javelin Throw 400G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M92 Alamo, TX               15.21m  
 
W30 Weight Throw 20#
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Flynn, Jaime             W34 West Chester, PA         5.84m  
 
W35 Weight Throw 20#
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kent, Dawn               W38 Wilmington, DE           6.57m  
 
W40 Weight Throw 20#
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brant, Monica            W41 Lakeway, TX              6.52m  
  2 Ryan, Lisa               W42 Sioux City, IA           5.38m  
 
W45 Weight Throw 20#
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mosley, Patricia         W45 West Chester, PA         9.66m  
  2 Timmer, Stephanie        W45 Naperville, IL           9.04m  
  3 Lanier, Gina             W47 Lincoln University,      8.13m  
  4 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ               6.73m  
 
W50 Weight Throw 16#
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilkins, Mary            W51 District Heights, M      9.14m  
  2 Hanson, Robin            W50 Arnold, MO               8.49m  
  3 Alegria, Tamara          W53 Tucson, AZ               8.14m  
  4 Ecklund, Deborah         W52 Broad Channel, NY        5.47m  
 
W55 Weight Throw 16#
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Finsrud, Carol           W55 Lockhart, TX            13.18m  
  2 Welding, Ruth            W56 Elk Grove Village,      12.99m  
  3 Dunton, Linn             W55 Pine Valley, CA         11.08m  
  4 Clark, Clovis            W56 Ellenwood, GA           10.07m  
  5 Hallen, Susan            W55 Elk Grove Village,       9.49m  
  6 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE             8.42m  
  7 O'Brien, Sandra          W58 Shorewood, WI            5.05m  
 
W60 Weight Throw 12#
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mensey, Myrle            W63 Saint Louis, MO         16.04m  
  2 Hartzler, Mary           W63 Gahanna, OH             13.13m  
  3 Green, Agnes             W60 Belleair, FL            12.31m  
  4 Rowe, Linda              W60 Bloomfield, IA           9.62m  
 
W65 Weight Throw 12#
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cutler, Georgia          W69 Eugene, OR               9.77m  
  2 Raham, Sharon            W66 Wellington, CO           9.75m  
 
W70 Weight Throw 12#
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Katz, Roslyn             W70 Flushing, NY             8.64m  
  2 Swenson, Linda           W70 Gilford, NH              5.95m  
 
W75 Weight Throw 4k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roman, Mary              W76 Norwalk, CT              9.89m  
  2 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            9.58m  
  3 Berman, Joan             W75 Ann Arbor, MI            7.93m  
 
W85 Weight Throw 4k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valien, Johnnye          W87 Los Angeles, CA          5.64m  
 
W90 Weight Throw 4k
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
    *Kotelko, Olga           W93 Canada                   7.08m  
 
M30 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Welihozkiy, Nicholas     M31 Sunnyvale, CA           20.55m  
 
M35 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY           6.25m  
  2 Lanier, Kim              M36 Lincoln Univ, PA         4.40m  
 
M40 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cole, Eric               M42 Flower Mound, TX        15.20m  
  2 Wirtz, John              M43 Avon Lake, OH           14.70m  
  3 Katalinas, John          M44 Lockport, NY            10.24m  
 
M45 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bickel, David            M46 Scottsdale, AZ          14.94m  
  2 Bajwa, Harminder         M45 Tracy, CA               12.83m  
  3 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA            8.48m  
 
M50 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Arello Jr, Robert        M53 Lakewood Ranch, FL      17.87m  
  2 Higgins II, Robert       M52 Flint, MI               17.47m  
  3 Fraker Jr, Tom           M54 Peachtree City, GA      16.62m  
  4 Jones, Robert            M50 White Bear Lake, MN     15.99m  
  5 Venning, Michael         M54 Cupertino, CA           15.49m  
  6 Dixon, Gary              M54 Sarasota, FL            13.14m  
  7 Wilson, Lee              M50 Homewood, IL            10.50m  
  8 Foster, Robert           M50 Mission Viejo, CA        6.24m  
 
M55 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cedrone, Bob             M57 Stoughton, MA           16.73m  
  2 Morse, Tim               M56 Hingham, MA             16.15m  
  3 Edmonston, John          M59 San Marino, CA          14.12m  
  4 Watson, Richard          M59 Yuma, AZ                12.32m  
  5 Malan, Greg              M58 Salem, IL               11.84m  
  6 Bzibziak, Raymond        M58 Lancaster, NY           11.41m  
 
M60 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Goerge, Hilary           M64 Lansing, MI             17.66m  
  2 Muller, Tim              M62 Scottsdale, AZ          16.48m  
  3 Wenzel, Roger            M64 Yukon, OK               14.51m  
  4 Schuster, Neal           M64 Shorewood, WI           10.41m  
  5 Chandler, Dennis         M64 Danby, VT                9.60m  
 
M65 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mathews, George          M69 Issaquah, WA            16.29m  
  2 Bitsko Sr, Michael       M69 Beavercreek, OH         13.39m  
  3 Maltby Sr, Bob           M66 Omaha, NE               12.91m  
  4 Bookin-Weiner, Jerry     M66 Columbia, MD            11.22m  
    *Jones, Eric             M69 Solana Beach, CA         5.43m  
 
M70 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Burke, Edward            M72 Los Gatos, CA           19.49m  
  2 Rheams, Larry            M70 Eureka, MO              18.07m  
  3 Cahners, Robert          M70 Naples, FL              17.70m  
  4 Wallin, Carl             M70 Lebanon, NH             17.12m  
  5 Osterhoudt, Bob          M70 Sun City, AZ            15.86m  
  6 Bourn, John              M70 Woodson, IL             15.22m  
  7 Oakey, Richard           M71 Media, PA                5.43m  
 
M75 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gramley, William         M76 Lewisville, NC          13.77m  
  2 Vergin, Roger            M75 Poulsbo, WA              9.11m  
 
M80 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carstensen, Pay          M80 Spring Hill, FL         13.24m  
  2 Olson, Leonard           M81 State College, PA       10.55m  
 
M85 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ezerins, Karlis          M85 Three Rivers, MI        12.21m  
  2 Brusca, Phillip          M85 Maryland Heights, M     10.07m  
  3 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              5.61m  
 
M35 200 Meter  Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Taylor, Ryan             M37 Benton Harbor, MI        24.11   1.0    718
  2 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY           24.51   1.0    682
 
M40 200 Meter  Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Wensel, Marek            M43 Cedar Rapids, IA         24.08   1.0    788
  2 Dolezilek, Shawn         M41 Topeka, KS               25.89   1.0    632
  3 Young II, Dale           M40 Steelville, MO           27.41   1.0    513
  4 Ash, David               M41 Spring Valley, NY        30.31   1.0    317
 -- Willis, Jeremy           M40 Raleigh, NC                DNF   1.0 
 
Outdoor Pentathlon: #3 M45 200 Meter  Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sarsony Mr, Chris        M45 Apex, NC                 26.48   2.3    652
  2 Lawson, Robert           M48 Clemson, SC              26.87   2.3    621
  3 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA            26.92   2.3    617
  4 Hill Sr, Reggie          M48 Montgomery, AL           27.46   2.3    576
  5 Barry, Michael           M48 Danville, CA             27.57   2.3    567
  6 Jones, Gathern           M48 Savannah, TX             29.04   2.3    461
  7 Samiec, James            M45 Trappe, MD               30.92   2.3    339
  8 Gallero, Steve           M47 Pontiac, MI            1:12.25   2.3 
 
Outdoor Pentathlon: #3 M50 200 Meter  Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Parker, Raymond          M50 New Hope, PA             25.62  -0.4  1    796
  2 Ransbury, Terry          M50 Chapel Hill, NC          25.92  -0.4  1    770
  3 Janusey, Michael         M54 Venetia, PA              26.87  +0.0  2    692
  4 McCrimmon, James         M51 Colorado Springs, C      26.88  -0.4  1    691
  5 Paolazzi, Nick           M53 Paramus, NJ              27.46  +0.0  2    645
  6 Ricci, Brien             M53 Houghton, MI             27.62  +0.0  2    633
  7 Davis, Makeba            M51 Virgina Beach, VA        28.18  -0.4  1    591
  8 Dumas, Edward            M51 Brookline, MA            29.13  -0.4  1    522
  9 Roberts Sr, Franklin     M53 Raleigh, NC              30.19  +0.0  2    449
 10 Distefano, John          M53 Chesterfield, MO         32.24  +0.0  2    323
 
Outdoor Pentathlon: #3 M55 200 Meter  Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Canfield, Greg           M56 San Ramon, CA            25.32  -0.6  1    897
  2 Bjorkman, Timothy        M55 Canistota, SD            28.50  -0.6  1    639
  3 Jennings, Stephen        M57 No Hollywood, CA         28.78  -0.6  1    619
  4 Tinsman, Thomas          M59 Strongstown, PA          29.01  -0.7  2    602
  5 Arant, TJ                M56 Wichita, KS              30.09  -0.6  1    526
  6 Milan, Michael           M58 North Huntingdon, P      30.52  -0.7  2    497
  7 Demetrio Jr, Theodore    M56 Olympia, WA              30.64  -0.6  1    488
  8 Berndt, Michael          M58 Madison, WI              30.70  -0.7  2    485
  9 Hanson, Gregory          M57 Raleigh, NC              31.55  -0.6  1    430
 10 Reinhard, James          M58 Canton, OH               32.27  -0.7  2    386
 11 Watson, Richard          M59 Yuma, AZ                 37.30  -0.7  2    140
 
M60 200 Meter  Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Salazar, David           M61 Cedar Crest, NM          28.68  -0.2  1    702
  2 Daniels, Michael         M63 Hamilton, OH             29.06  -0.2  1    673
  3 Frontino, James          M62 Brookville, PA           29.88  -0.2  1    614
  4 Effler, Kenneth          M60 North Attleboro, MA      31.21  -0.2  1    523
  5 Olson, Randall           M64 Carroll, NE              31.75  -1.0  2    488
  6 Daniel, John             M62 Spring Branch, TX        31.76  -0.2  1    488
  7 Schuster, Neal           M64 Shorewood, WI            34.51  -1.0  2    326
  8 Pollack, Harvey          M62 Mequon, WI               34.56  -0.2  1    324
  9 Skubic, Paul             M64 Oak Forest, IL           35.05  -1.0  2    298
 -- Turock, Art              M62 Kirkland, WA                DQ  -0.2  1  lane vio
 
M65 200 Meter  Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Baker, Robert            M67 Metairie, LA             30.60  -1.0  2    648
  2 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX                 31.95  -1.0  2    557
  3 Gerson, Jeffrey          M65 Lyndhurst, OH            36.90  -1.0  2    278
 
M70 200 Meter  Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sagedahl, Sherwood       M73 Fairmont, MN             30.37   0.9    766
  2 Pliner, Terry            M74 Green Bay, WI            40.12   0.9    215
 
M75 200 Meter  Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Leggitt, James           M77 Levelland, TX            33.40   0.9    684
  2 Jankovich, William       M78 Racine, WI               36.52   0.9    497
  3 Lipton, Marshall         M79 Kingston, NY             47.81   0.9     56
 
M80 200 Meter  Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Welsh, Bill              M83 Staten Island, NY      1:29.76   0.9 
 
M85 200 Meter  Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              56.47   0.9     66
 
W35 800 Meter  Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kent, Dawn               W38 Wilmington, DE         3:01.64   2    358
 
W40 800 Meter  Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bell, Christine          W44 Naperville, IL         2:48.24   2    568
 
W45 800 Meter  Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ             3:32.94   2    244
 
W50 800 Meter  Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN         2:54.49   2    668
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W50 Massapequa Park, NY    2:57.75   2    634
  3 Westman, Betsy           W52 Burlingame, CA         3:02.32   2    587
  4 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ         3:11.12   2    501
  5 Phelps, Jo               W53 Chesapeake, VA         4:01.12   2    137
  6 Jarjisian, Linda         W52 Cochranville, PA       4:01.54   2    135
 
W55 800 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE           3:45.43     303
 
W60 800 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Childs, Ashley           W62 Royal Oak, MD          3:31.58     505
 
W65 800 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX            4:09.26     338
  2 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI              4:22.19     258
 
W70 800 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ              5:12.31     132
 
W75 800 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT          4:41.85     457
 
M35 1500 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY         4:50.93     628
  2 Taylor, Ryan             M37 Benton Harbor, MI      5:04.20     551
 
M40 1500 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wensel, Marek            M43 Cedar Rapids, IA       4:44.38     740
  2 Young II, Dale           M40 Steelville, MO         4:53.31     685
  3 Ash, David               M41 Spring Valley, NY      5:58.17     347
  4 Willis, Jeremy           M40 Raleigh, NC            6:26.49     233
  5 Dolezilek, Shawn         M41 Topeka, KS             6:33.81     207
 
Outdoor Pentathlon: #5 M45 1500 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarsony Mr, Chris        M45 Apex, NC               5:26.66     571
  2 Barry, Michael           M48 Danville, CA           5:39.14     506
  3 Lawson, Robert           M48 Clemson, SC            5:40.72     499
  4 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA          6:07.72     372
  5 Jones, Gathern           M48 Savannah, TX           6:15.03     341
  6 Hill Sr, Reggie          M48 Montgomery, AL         6:30.50     279
  7 Samiec, James            M45 Trappe, MD             8:29.43       5
 
Outdoor Pentathlon: #5 M50 1500 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Parker, Raymond          M50 New Hope, PA           5:05.87     764
  2 Paolazzi, Nick           M53 Paramus, NJ            5:16.88     701
  3 McCrimmon, James         M51 Colorado Springs, C    5:32.96     614
  4 Dumas, Edward            M51 Brookline, MA          5:50.01     528
  5 Davis, Makeba            M51 Virgina Beach, VA      6:14.68     414
  6 Ransbury, Terry          M50 Chapel Hill, NC        6:24.72     371
  7 Janusey, Michael         M54 Venetia, PA            6:30.99     345
  8 Roberts Sr, Franklin     M53 Raleigh, NC            6:56.56     249
  9 Ricci, Brien             M53 Houghton, MI           7:22.64     166
 
Outdoor Pentathlon: #5 M55 1500 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Berndt, Michael          M58 Madison, WI            5:56.62     575
  2 Bjorkman, Timothy        M55 Canistota, SD          6:01.30     553
  3 Jennings, Stephen        M57 No Hollywood, CA       6:01.76     551
  4 Canfield, Greg           M56 San Ramon, CA          6:16.09     484
  5 Arant, TJ                M56 Wichita, KS            7:01.73     299
  6 Milan, Michael           M58 North Huntingdon, P    7:13.34     259
  7 Hanson, Gregory          M57 Raleigh, NC            7:15.50     252
  8 Demetrio Jr, Theodore    M56 Olympia, WA            7:16.40     249
  9 Tinsman, Thomas          M59 Strongstown, PA        7:30.31     205
 10 Watson, Richard          M59 Yuma, AZ               8:20.16      80
 11 Reinhard, James          M58 Canton, OH             8:28.15      65
 
M60 1500 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Salazar, David           M61 Cedar Crest, NM        5:28.21     808
  2 Pollack, Harvey          M62 Mequon, WI             6:39.80     464
  3 Skubic, Paul             M64 Oak Forest, IL         6:48.49     428
  4 Frontino, James          M62 Brookville, PA         6:54.42     404
  5 Daniel, John             M62 Spring Branch, TX      7:08.15     352
  6 Effler, Kenneth          M60 North Attleboro, MA    7:18.71     314
  7 Turock, Art              M62 Kirkland, WA           7:21.62     304
  8 Daniels, Michael         M63 Hamilton, OH           7:38.55     248
  9 Olson, Randall           M64 Carroll, NE            7:52.45     206
 10 Schuster, Neal           M64 Shorewood, WI          7:53.96     202
 
M65 1500 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX               6:29.76     598
  2 Gerson, Jeffrey          M65 Lyndhurst, OH          6:46.06     527
  3 Baker, Robert            M67 Metairie, LA           7:11.53     425
 
M70 1500 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sagedahl, Sherwood       M73 Fairmont, MN           5:45.96     918
  2 Pliner, Terry            M74 Green Bay, WI          9:38.05      99
 
M75 1500 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leggitt, James           M77 Levelland, TX          7:50.45     512
  2 Jankovich, William       M78 Racine, WI             8:59.05     292
  3 Lipton, Marshall         M79 Kingston, NY          14:14.46  
 
M80 1500 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Welsh, Bill              M83 Staten Island, NY     14:24.92  
 
M85 1500 Meter  Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA           12:10.76     209
 
W35 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Kent, Dawn               W38 Wilmington, DE           22.02   0.9  5    176
 
W40 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Bell, Christine          W44 Naperville, IL           15.18   0.8  4    492
 
W45 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ               15.17   0.8  4    647
 
W50 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W50 Massapequa Park, NY      14.52   0.5  3    724
  2 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN           14.71   0.5  3    698
  3 Westman, Betsy           W52 Burlingame, CA           16.47   0.5  3    482
  4 Jarjisian, Linda         W52 Cochranville, PA         19.07   0.5  3    231
  5 Phelps, Jo               W53 Chesapeake, VA           19.42   0.5  3    203
  6 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ           21.94   0.5  3     54
 
W55 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE             18.02   0.5  3    478
 
W60 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Childs, Ashley           W62 Royal Oak, MD            17.63   0.7  2    541
 
W65 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX              18.97   0.7  2    586
 -- Trotto, Mary             W65 Kihei, HI                   DQ   0.7  2      0
 
W70 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
 -- Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ                   DQ   0.8  	      0
 
W75 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            19.91   0.8    954
 
W35 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kent, Dawn               W38 Wilmington, DE           1.33m     502
 
W40 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bell, Christine          W44 Naperville, IL           1.12m     340
 
W45 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ               1.15m     439
 
W50 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W50 Massapequa Park, NY      1.36m     806
  2 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN           1.24m     632
  2 Westman, Betsy           W52 Burlingame, CA           1.24m     632
  4 Phelps, Jo               W53 Chesapeake, VA           1.21m     599
  5 Jarjisian, Linda         W52 Cochranville, PA         1.18m     555
  6 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ           1.09m     439
 
W55 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE             1.24m     736
 
W60 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Childs, Ashley           W62 Royal Oak, MD            1.09m     621
 
W65 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX              1.06m     678
  2 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI                0.94m     491
 
W70 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ                0.97m     655
 
W75 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            1.03m     928
 
W35 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kent, Dawn               W38 Wilmington, DE           4.65m   0.4    527
 
W40 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bell, Christine          W44 Naperville, IL           3.61m   1.2    308
 
W45 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ               2.74m  +0.0    146
 
W50 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W50 Massapequa Park, NY      3.82m   1.3    500
  2 Westman, Betsy           W52 Burlingame, CA           3.63m   1.4    441
  3 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN           3.42m   0.1    374
  4 Phelps, Jo               W53 Chesapeake, VA           3.39m   0.5    367
  5 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ           3.24m   2.3    322
  6 Jarjisian, Linda         W52 Cochranville, PA         3.18m   0.7    303
 
W55 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE             3.62m   1.9    519
 
W60 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Childs, Ashley           W62 Royal Oak, MD            3.13m   2.0    428
 
W65 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX              2.84m  +0.0    406
  2 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI                2.15m   0.7    168
 
W70 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ                1.58m  -0.5     56
 
W75 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            2.88m  -0.1    665
 
M35 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Taylor, Ryan             M37 Benton Harbor, MI        6.40m  +0.0    720
  2 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY           5.44m  +0.0    504
 
M40 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Dolezilek, Shawn         M41 Topeka, KS               5.68m  -0.3    628
  2 Wensel, Marek            M43 Cedar Rapids, IA         5.54m  -0.8    593
  3 Willis, Jeremy           M40 Raleigh, NC              5.39m   1.0    559
  4 Young II, Dale           M40 Steelville, MO           5.10m  -0.8    492
  5 Ash, David               M41 Spring Valley, NY        4.47m  -1.3    358
 
Outdoor Pentathlon: #1 M45 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Hill Sr, Reggie          M48 Montgomery, AL           5.49m  +0.0    661
  2 Lawson, Robert           M48 Clemson, SC              5.28m   1.0    606
  3 Barry, Michael           M48 Danville, CA             4.87m   1.5    506
  4 Steeves, Scott           M48 Middleton, MA            4.70m   1.2    465
  5 Samiec, James            M45 Trappe, MD               4.60m  +0.0    443
  6 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA            4.47m   1.6    413
  6 Sarsony Mr, Chris        M45 Apex, NC                 4.47m  -1.1    413
  8 Jones, Gathern           M48 Savannah, TX             4.06m  -1.0    323
  9 Gallero, Steve           M47 Pontiac, MI              3.62m  -0.1    235
 
Outdoor Pentathlon: #1 M50 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Davis, Makeba            M51 Virgina Beach, VA        5.49m  -0.2    753
  2 Janusey, Michael         M54 Venetia, PA              5.28m  +0.0    693
  3 Waller, Michael          M54 Federal Way, WA          5.25m  +0.0    686
  4 McCrimmon, James         M51 Colorado Springs, C      5.15m  +0.0    657
  5 Ransbury, Terry          M50 Chapel Hill, NC          4.93m   0.2    597
  6 Ricci, Brien             M53 Houghton, MI             4.69m   0.8    535
  7 Parker, Raymond          M50 New Hope, PA             4.59m   0.7    508
  8 Roberts Sr, Franklin     M53 Raleigh, NC              4.31m   1.1    439
  9 Paolazzi, Nick           M53 Paramus, NJ              4.22m  -1.3    417
 10 Dumas, Edward            M51 Brookline, MA            4.06m  +0.0    378
 11 Distefano, John          M53 Chesterfield, MO         4.02m  +0.0    369
 
Outdoor Pentathlon: #1 M55 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Canfield, Greg           M56 San Ramon, CA            5.45m  +0.0    850
  2 Jennings, Stephen        M57 No Hollywood, CA         4.64m  -0.9    604
  3 Tinsman, Thomas          M59 Strongstown, PA          4.57m  +0.0    584
  4 Bjorkman, Timothy        M55 Canistota, SD            3.90m  +0.0    404
  5 Berndt, Michael          M58 Madison, WI              3.89m  +0.0    402
  6 Arant, TJ                M56 Wichita, KS              3.65m   0.6    341
  7 Demetrio Jr, Theodore    M56 Olympia, WA              3.62m   1.0    333
  8 Watson, Richard          M59 Yuma, AZ                 3.60m  +0.0    330
  9 Milan, Michael           M58 North Huntingdon, P      3.39m  +0.0    280
 10 Reinhard, James          M58 Canton, OH               3.18m  -0.9    234
 11 Hanson, Gregory          M57 Raleigh, NC              3.17m   0.7    230
 
M60 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Daniels, Michael         M63 Hamilton, OH             4.47m   1.9    650
  2 Salazar, David           M61 Cedar Crest, NM          4.42m   1.9    635
  3 Effler, Kenneth          M60 North Attleboro, MA      4.30m   1.6    597
  4 Turock, Art              M62 Kirkland, WA             4.14m   1.9    548
  5 Olson, Randall           M64 Carroll, NE              4.11m   0.8    540
  6 Daniel, John             M62 Spring Branch, TX        3.98m   2.4    502
  7 Pollack, Harvey          M62 Mequon, WI               3.75m   0.9    435
  8 Frontino, James          M62 Brookville, PA           3.58m   2.4    388
  9 Skubic, Paul             M64 Oak Forest, IL           3.49m   1.3    365
 10 Schuster, Neal           M64 Shorewood, WI            3.42m   2.1    346
 11 Hedendal, Bruce          M64 Boca Raton, FL           3.33m   1.2    323
 
M65 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Baker, Robert            M67 Metairie, LA             4.33m   3.1    713
  2 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX                 3.85m   2.3    552
  3 Gerson, Jeffrey          M65 Lyndhurst, OH            2.16m   3.0    100
 
M70 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Sagedahl, Sherwood       M73 Fairmont, MN             3.85m   1.9    661
  2 Pliner, Terry            M74 Green Bay, WI            2.98m   1.4    365
 
M75 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Leggitt, James           M77 Levelland, TX            3.55m   1.3    673
  2 Jankovich, William       M78 Racine, WI               2.89m   2.4    421
  3 Lipton, Marshall         M79 Kingston, NY             2.21m   1.4    203
 
M80 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Welsh, Bill              M83 Staten Island, NY        0.82m   1.4 
 
M85 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              1.31m   1.4     54
 
W35 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kent, Dawn               W38 Wilmington, DE           6.93m     347
 
W40 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bell, Christine          W44 Naperville, IL           5.81m     299
 
W45 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ               5.96m     342
 
W50 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W50 Massapequa Park, NY     10.11m     710
  2 Westman, Betsy           W52 Burlingame, CA           7.91m     527
  3 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN           6.92m     446
  4 Phelps, Jo               W53 Chesapeake, VA           6.84m     440
  5 Jarjisian, Linda         W52 Cochranville, PA         6.29m     394
  6 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ           5.64m     342
 
W55 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE             8.53m     641
 
W60 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Childs, Ashley           W62 Royal Oak, MD            6.01m     465
 
W65 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX              7.56m     697
  2 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI                6.54m     585
 
W70 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ                4.39m     408
 
W75 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT            6.96m     711
 
M35 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor, Ryan             M37 Benton Harbor, MI       32.53m     524
  2 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY          22.20m     319
 
M40 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Willis, Jeremy           M40 Raleigh, NC             38.47m     713
  2 Wensel, Marek            M43 Cedar Rapids, IA        31.26m     552
  3 Young II, Dale           M40 Steelville, MO          26.42m     447
  4 Dolezilek, Shawn         M41 Topeka, KS              23.29m     380
  5 Ash, David               M41 Spring Valley, NY       20.83m     328
 
Outdoor Pentathlon: #4 M45 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarsony Mr, Chris        M45 Apex, NC                32.28m     642
  2 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA           31.41m     621
  3 Lawson, Robert           M48 Clemson, SC             30.55m     600
  4 Jones, Gathern           M48 Savannah, TX            30.15m     590
  5 Hill Sr, Reggie          M48 Montgomery, AL          26.95m     513
  6 Samiec, James            M45 Trappe, MD              25.03m     467
  7 Barry, Michael           M48 Danville, CA            24.38m     452
  8 Gallero, Steve           M47 Pontiac, MI             19.36m     335
 
Outdoor Pentathlon: #4 M50 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Janusey, Michael         M54 Venetia, PA             39.56m     673
  2 Davis, Makeba            M51 Virgina Beach, VA       36.35m     607
  3 Ransbury, Terry          M50 Chapel Hill, NC         35.99m     599
  4 Roberts Sr, Franklin     M53 Raleigh, NC             34.70m     573
  5 Dumas, Edward            M51 Brookline, MA           32.65m     531
  6 McCrimmon, James         M51 Colorado Springs, C     28.07m     439
  7 Ricci, Brien             M53 Houghton, MI            26.64m     410
  8 Parker, Raymond          M50 New Hope, PA            26.00m     397
  9 Paolazzi, Nick           M53 Paramus, NJ             23.43m     347
 
Outdoor Pentathlon: #4 M55 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Canfield, Greg           M56 San Ramon, CA           37.66m     701
  2 Watson, Richard          M59 Yuma, AZ                33.37m     605
  3 Hanson, Gregory          M57 Raleigh, NC             33.02m     597
  4 Jennings, Stephen        M57 No Hollywood, CA        32.75m     591
  5 Reinhard, James          M58 Canton, OH              31.89m     572
  6 Milan, Michael           M58 North Huntingdon, P     29.50m     519
  7 Tinsman, Thomas          M59 Strongstown, PA         28.75m     502
  8 Demetrio Jr, Theodore    M56 Olympia, WA             28.00m     486
  9 Bjorkman, Timothy        M55 Canistota, SD           26.35m     450
 10 Arant, TJ                M56 Wichita, KS             24.31m     406
 11 Berndt, Michael          M58 Madison, WI             23.54m     389
 
M60 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel, John             M62 Spring Branch, TX       36.42m     638
  2 Effler, Kenneth          M60 North Attleboro, MA     34.89m     605
  3 Daniels, Michael         M63 Hamilton, OH            32.27m     549
  4 Turock, Art              M62 Kirkland, WA            32.12m     546
  5 Olson, Randall           M64 Carroll, NE             31.26m     528
  6 Salazar, David           M61 Cedar Crest, NM         30.54m     513
  7 Schuster, Neal           M64 Shorewood, WI           28.69m     474
  8 Skubic, Paul             M64 Oak Forest, IL          24.92m     396
  9 Frontino, James          M62 Brookville, PA          22.50m     346
 10 Pollack, Harvey          M62 Mequon, WI              21.49m     326
 
M65 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Baker, Robert            M67 Metairie, LA            34.31m     663
  2 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX                22.45m     389
  3 Gerson, Jeffrey          M65 Lyndhurst, OH           16.62m     260
 
M70 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sagedahl, Sherwood       M73 Fairmont, MN            33.43m     720
  2 Pliner, Terry            M74 Green Bay, WI           19.46m     365
 
M75 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leggitt, James           M77 Levelland, TX           29.42m     709
  2 Jankovich, William       M78 Racine, WI              26.63m     627
  3 Lipton, Marshall         M79 Kingston, NY            19.92m     436
 
M80 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Welsh, Bill              M83 Staten Island, NY        8.48m     161
 
M85 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              9.68m     251
 
M35 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor, Ryan             M37 Benton Harbor, MI       47.03m     553
  2 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY          39.40m     441
 
M40 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wensel, Marek            M43 Cedar Rapids, IA        39.09m     478
  2 Young II, Dale           M40 Steelville, MO          37.90m     459
  3 Dolezilek, Shawn         M41 Topeka, KS              34.16m     400
  4 Willis, Jeremy           M40 Raleigh, NC             28.79m     317
  5 Ash, David               M41 Spring Valley, NY       26.87m     288
 
Outdoor Pentathlon: #2 M45 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill Sr, Reggie          M48 Montgomery, AL          45.08m     630
  2 Lawson, Robert           M48 Clemson, SC             44.96m     628
  3 Barry, Michael           M48 Danville, CA            42.38m     583
  4 Steeves, Scott           M48 Middleton, MA           40.60m     553
  5 Gallero, Steve           M47 Pontiac, MI             36.89m     489
  6 Jones, Gathern           M48 Savannah, TX            36.20m     477
  7 Sarsony Mr, Chris        M45 Apex, NC                35.31m     462
  8 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA           32.82m     420
  9 Samiec, James            M45 Trappe, MD              24.37m     279
 
Outdoor Pentathlon: #2 M50 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Davis, Makeba            M51 Virgina Beach, VA       53.53m     824
  2 Janusey, Michael         M54 Venetia, PA             52.90m     813
  3 Roberts Sr, Franklin     M53 Raleigh, NC             41.96m     611
  4 Parker, Raymond          M50 New Hope, PA            41.08m     595
  5 Ransbury, Terry          M50 Chapel Hill, NC         36.95m     520
  6 Dumas, Edward            M51 Brookline, MA           36.76m     517
  7 Waller, Michael          M54 Federal Way, WA         35.71m     498
  8 Ricci, Brien             M53 Houghton, MI            31.89m     430
  9 McCrimmon, James         M51 Colorado Springs, C     28.63m     372
 10 Paolazzi, Nick           M53 Paramus, NJ             25.55m     319
 11 Distefano, John          M53 Chesterfield, MO        24.90m     307
 
Outdoor Pentathlon: #2 M55 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Canfield, Greg           M56 San Ramon, CA           42.10m     683
  2 Watson, Richard          M59 Yuma, AZ                39.53m     631
  3 Jennings, Stephen        M57 No Hollywood, CA        35.03m     542
  4 Hanson, Gregory          M57 Raleigh, NC             34.06m     523
  5 Milan, Michael           M58 North Huntingdon, P     32.87m     500
  6 Demetrio Jr, Theodore    M56 Olympia, WA             32.51m     493
  7 Tinsman, Thomas          M59 Strongstown, PA         30.62m     456
  8 Reinhard, James          M58 Canton, OH              30.41m     452
  9 Bjorkman, Timothy        M55 Canistota, SD           29.97m     443
 10 Arant, TJ                M56 Wichita, KS             27.63m     398
 11 Berndt, Michael          M58 Madison, WI             27.03m     387
 
M60 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel, John             M62 Spring Branch, TX       46.51m     825
  2 Effler, Kenneth          M60 North Attleboro, MA     39.01m     665
  3 Olson, Randall           M64 Carroll, NE             34.46m     570
  4 Salazar, David           M61 Cedar Crest, NM         33.08m     541
  5 Schuster, Neal           M64 Shorewood, WI           31.99m     518
  6 Daniels, Michael         M63 Hamilton, OH            30.52m     488
  7 Pollack, Harvey          M62 Mequon, WI              23.44m     344
  8 Skubic, Paul             M64 Oak Forest, IL          20.72m     289
  9 Frontino, James          M62 Brookville, PA          20.68m     289
 -- Turock, Art              M62 Kirkland, WA              FOUL  
 
M65 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Baker, Robert            M67 Metairie, LA            36.61m     696
  2 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX                22.71m     377
  3 Gerson, Jeffrey          M65 Lyndhurst, OH           17.03m     252
 
M70 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sagedahl, Sherwood       M73 Fairmont, MN            35.83m     741
  2 Pliner, Terry            M74 Green Bay, WI           18.90m     324
 
M75 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leggitt, James           M77 Levelland, TX           29.20m     667
  2 Jankovich, William       M78 Racine, WI              26.81m     600
  3 Lipton, Marshall         M79 Kingston, NY            22.75m     487
 
M80 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Welsh, Bill              M83 Staten Island, NY        9.55m     161
 
M85 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA              6.61m     110
 
W35 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kent, Dawn               W38 Wilmington, DE            1910  
 
W40 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bell, Christine          W44 Naperville, IL            2007  
 
W45 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roemer, Christine        W47 Summit, NJ                1818  
 
W50 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W50 Massapequa Park, NY       3374  
  2 Shook, Kathleen          W51 Zionsville, IN            2818  
  3 Westman, Betsy           W52 Burlingame, CA            2669  
  4 Phelps, Jo               W53 Chesapeake, VA            1746  
  5 Tefft, Jan               W54 Scottsdale, AZ            1658  
  6 Jarjisian, Linda         W52 Cochranville, PA          1618  
 
W55 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Grandison, Delores       W59 Townsend, DE              2677  
 
W60 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Childs, Ashley           W62 Royal Oak, MD             2560  
 
W65 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W66 Tomball, TX               2705  
  2 Trotto, Mary             W65 Kihei, HI                 1502  
 
W70 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Simpson, Jane            W71 Wayne, NJ                 1251  
 
W75 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Meiler, Florence         W78 Shelburne, VT             3715  
 
M35 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor, Ryan             M37 Benton Harbor, MI         3066  
  2 Hogue, Andrew            M39 Bronxville, NY            2574  
 
M40 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wensel, Marek            M43 Cedar Rapids, IA          3151  
  2 Young II, Dale           M40 Steelville, MO            2596  
  3 Dolezilek, Shawn         M41 Topeka, KS                2247  
  4 Willis, Jeremy           M40 Raleigh, NC               1822  
  5 Ash, David               M41 Spring Valley, NY         1638  
 
M45 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lawson, Robert           M48 Clemson, SC               2954  
  2 Sarsony Mr, Chris        M45 Apex, NC                  2740  
  3 Hill Sr, Reggie          M48 Montgomery, AL            2659  
  4 Barry, Michael           M48 Danville, CA              2614  
  5 Ols, Joseph              M48 Los Gatos, CA             2443  
  6 Jones, Gathern           M48 Savannah, TX              2192  
  7 Samiec, James            M45 Trappe, MD                1533  
 
M50 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Janusey, Michael         M54 Venetia, PA               3216  
  2 Davis, Makeba            M51 Virgina Beach, VA         3189  
  3 Parker, Raymond          M50 New Hope, PA              3060  
  4 Ransbury, Terry          M50 Chapel Hill, NC           2857  
  5 McCrimmon, James         M51 Colorado Springs, C       2773  
  6 Dumas, Edward            M51 Brookline, MA             2476  
  7 Paolazzi, Nick           M53 Paramus, NJ               2429  
  8 Roberts Sr, Franklin     M53 Raleigh, NC               2321  
  9 Ricci, Brien             M53 Houghton, MI              2174  
 
M55 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Canfield, Greg           M56 San Ramon, CA             3615  
  2 Jennings, Stephen        M57 No Hollywood, CA          2907  
  3 Bjorkman, Timothy        M55 Canistota, SD             2489  
  4 Tinsman, Thomas          M59 Strongstown, PA           2349  
  5 Berndt, Michael          M58 Madison, WI               2238  
  6 Milan, Michael           M58 North Huntingdon, P       2055  
  7 Demetrio Jr, Theodore    M56 Olympia, WA               2049  
  8 Hanson, Gregory          M57 Raleigh, NC               2032  
  9 Arant, TJ                M56 Wichita, KS               1970  
 10 Watson, Richard          M59 Yuma, AZ                  1786  
 11 Reinhard, James          M58 Canton, OH                1709  
 
M60 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Salazar, David           M61 Cedar Crest, NM           3199  
  2 Daniel, John             M62 Spring Branch, TX         2805  
  3 Effler, Kenneth          M60 North Attleboro, MA       2704  
  4 Daniels, Michael         M63 Hamilton, OH              2608  
  5 Olson, Randall           M64 Carroll, NE               2332  
  6 Frontino, James          M62 Brookville, PA            2041  
  7 Pollack, Harvey          M62 Mequon, WI                1893  
  8 Schuster, Neal           M64 Shorewood, WI             1866  
  9 Skubic, Paul             M64 Oak Forest, IL            1776  
 10 Turock, Art              M62 Kirkland, WA              1398  
 
M65 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Baker, Robert            M67 Metairie, LA              3145  
  2 Powers Jr, Herbert       M68 Katy, TX                  2473  
  3 Gerson, Jeffrey          M65 Lyndhurst, OH             1417  
 
M70 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sagedahl, Sherwood       M73 Fairmont, MN              3806  
  2 Pliner, Terry            M74 Green Bay, WI             1368  
 
M75 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Leggitt, James           M77 Levelland, TX             3245  
  2 Jankovich, William       M78 Racine, WI                2437  
  3 Lipton, Marshall         M79 Kingston, NY              1182  
 
M80 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Welsh, Bill              M83 Staten Island, NY          322  
 
M85 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ross, Charles            M89 Conyers, GA                690  
 
W35 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bahr, Ali                W39 Sturtevant, WI        29:22.46  
 
W50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kaelin, Lou              W51 Mount Juliet, TN      39:18.90  
 
W55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Topham, Debbie           W59 Mayville, MI          29:59.11  
  2 DeNoon, Sandra           W57 Clermont, FL          31:41.44  
  3 Green, Donna             W59 Woodridge, IL         32:56.91  
 -- Mears, Susan             W57 Reno, NV                    DQ  
 
W60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martino, Marianne        W62 Littleton, CO         30:30.40  
  2 Harsh, Ann               W62 Ft Lauderdale, FL     31:27.86  
  3 McGuire, Doris           W63 La Grange Park, IL    36:14.88  
 -- Winkler, Alice           W62 Milwaukee, WI              DNF  
 
W65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Geer, Panseluta          W65 Hazlet, NJ            32:13.25  
 
W70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Lavigne, Yvette          W72 Los Angeles, CA             DQ  
 
M30 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 De Witt, Matthew         M32 Union Grove, WI       24:59.48  
 
M35 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nash, Omar               M38 Cincinnati, OH        24:08.28  
 
M45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Swarts, David            M47 Jackson, MI           23:53.11  
  2 Soucheck, John           M46 Little Silver, NJ     27:14.74  
  3 Logan, Bruce             M47 New York, NY          31:00.35  
  4 Morrow, Art              M48 Palm Desert, CA       32:12.32  
 
M50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Scott, Jim               M54 Springfield, IL       28:12.31  
  2 Blanchard, Michael       M51 Castle Rock, CO       29:35.59  
  3 Kaelin, Byron            M52 Mount Juliet, TN      37:34.87  
 
M55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Green, Mark              M56 Reno, NV              26:18.14  
  2 Clements, Damon          M55 Crawfordsville, IN    28:58.84  
  3 Thiedmann, Klaus         M58 Chicago, IL           29:32.58  
 -- Reed, Bill               M59 Kalamazoo, MI              DNF  
 -- Couts, David             M56 Whiteside, MO               DQ  
 
M60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Smith, Andrew            M62 Whittier, NC          26:45.28  
  2 Wiggins, Michael         M63 Hawarden, IA          28:29.63  
  3 De Witt, Mike            M61 Belmont, NC           30:25.80  
  4 Mcguire, Richard         M64 La Grange Park, IL    31:24.76  
  5 Winkler, Ronald          M61 Milwaukee, WI         36:36.36  
 -- Couvillion, Mark         M62 Decatur, GA                 DQ  
 
M65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Schmid, Chris            M65 Wooster, OH           25:31.23  
  2 Jasionowski, Leon        M67 East China, MI        28:09.95  
  3 Armstrong, Peter         M67 Albuquerque, NM       32:28.30  
  4 Moore, Alan              M67 Riverdale, GA         34:04.82  
  5 Dubow, Joel              M69 Tucker, GA            34:24.92  
 
M70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steck, C Gary            M74 San Marcos, CA        33:44.15  
  2 Gordon, David            M71 Fort Worth, TX        34:39.05  
  3 Finch, Bernie            M72 Pepin, WI             38:27.62  
 -- Patt, Daniel             M72 Lisle, IL                   DQ  
 
M75 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bray, Jack               M79 Pardeeville, WI       33:21.14  
 
M80 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Green, Max               M80 Taylor, MI            35:39.03  
  2 Dubois, Alfred           M80 West Allis, WI        36:38.45  
 -- *Torres Rosa, Luis       M84 Puerto Rico                 DQ  
 
W35 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Manns, DaBeth            W36 Washington, DC      1:30:45.10  
 
W50 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Kaelin, Lou              W51 Mount Juliet, TN           DNF  
 
W55 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Topham, Debbie           W59 Mayville, MI        1:01:17.80  
  2 Green, Donna             W59 Woodridge, IL       1:07:34.00  
  3 DeNoon, Sandra           W57 Clermont, FL        1:08:42.60  
 -- Mears, Susan             W57 Reno, NV                    DQ  
 
W60 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martino, Marianne        W62 Littleton, CO       1:03:04.20  
  2 Harsh, Ann               W62 Ft Lauderdale, FL   1:04:13.20  
  3 Mayfield, Cathy          W61 Indianapolis, IN    1:05:41.20  
 -- McGuire, Doris           W63 La Grange Park, IL          DQ  
 
W65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Geer, Panseluta          W65 Hazlet, NJ          1:06:14.60  
 -- Frable, Kathleen         W66 Ivins, UT                  DNF  
 -- Baglin, Mary             W65 Reno, NV                   DNF  
 
W70 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Lavigne, Yvette          W72 Los Angeles, CA             DQ  
 
M30 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 De Witt, Matthew         M32 Union Grove, WI       51:22.00  
 
M35 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nash, Omar               M38 Cincinnati, OH        54:03.60  
 
M45 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Swarts, David            M47 Jackson, MI           49:20.30  
  2 Soucheck, John           M46 Little Silver, NJ     55:15.00  
  3 Logan, Bruce             M47 New York, NY        1:02:57.50  
  4 Morrow, Art              M48 Palm Desert, CA     1:08:48.90  
 
M50 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Scott, Jim               M54 Springfield, IL       58:12.60  
  2 Kaelin, Byron            M52 Mount Juliet, TN    1:16:19.60  
 -- Blanchard, Michael       M51 Castle Rock, CO             DQ  
 
M55 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Green, Mark              M56 Reno, NV              54:53.60  
  2 Couts, David             M56 Whiteside, MO         58:06.70  
  3 Clements, Damon          M55 Crawfordsville, IN    58:44.50  
  4 Thiedmann, Klaus         M58 Chicago, IL           59:31.40  
  5 Peters, Vincent          M58 Yellow Springs, OH  1:05:40.60  
 -- Reed, Bill               M59 Kalamazoo, MI              DNF  
 
M60 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Smith, Andrew            M62 Whittier, NC          55:35.50  
  2 Wiggins, Michael         M63 Hawarden, IA          58:00.30  
  3 De Witt, Mike            M61 Belmont, NC         1:02:44.10  
  4 Mcguire, Richard         M64 La Grange Park, IL  1:04:10.10  
 -- Diedrich, Richard        M63 Bayfield, CO                DQ  
 
M65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Schmid, Chris            M65 Wooster, OH           53:24.40  
  2 Walker, Max              M65 Greenwood, IN         58:43.00  
  3 Jasionowski, Leon        M67 East China, MI        58:52.10  
  4 Armstrong, Peter         M67 Albuquerque, NM     1:05:55.30  
  5 Moore, Alan              M67 Riverdale, GA       1:09:21.80  
  6 Dubow, Joel              M69 Tucker, GA          1:09:43.90  
 
M70 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Finch, Bernie            M72 Pepin, WI           1:21:42.20  
 -- Steck, C Gary            M74 San Marcos, CA              DQ  
 
M75 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bray, Jack               M79 Pardeeville, WI     1:10:01.40  
 -- Hosken, William          M75 Libertyville, IL           DNF  
 
M80 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Green, Max               M80 Taylor, MI          1:10:10.40  
  2 Dubois, Alfred           M80 West Allis, WI      1:14:53.00  
 
M85 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Boyle, Charles           M88 Annapolis, MD               DQ   
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx