Join/Renew Now

Results - USATF Region 13 Junior Olympic Cross Country Championships

11/19/11 - Lower Woodland Park, Seattle, WA

                        
 
Event 1  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Stone, Jazmyn                Federal Way Tc-1336    9:02.20        
  2 Forster, Lauren              North Idaho            9:06.83        
  3 DeJarlais, Emily             Cascade Stri           9:16.29        
  4 Nichols, Taylor              Unattached             9:28.77        
  5 Quesinberry, Elizabeth       Spokane Merc           9:35.13        
  6 Mason, Jaida                 Whidbey Isla           9:42.48        
  7 Silenzi, Olivia              Bowerman AC 1337-A     9:46.77        
  8 Johnson, Keeley              Spokane Merc           9:50.87        
  9 Hutton, Holly                Southern Ore          10:13.46        
 10 Reiss, Emma                  Unattached            10:17.38        
 11 Odonnell, Rebecca            Salem Tc-1337-A       10:19.82        
 12 Gates, Emma                  Salem Tc-1337-A       10:20.42        
 13 DeBoer, Emily                Federal Way Tc-1336   10:27.63        
 14 Drake, Sawyer                Unattached            10:38.34        
 15 Margarones, Jocelyn          Rain City Fl          10:42.14        
 16 Gruen, Ella                  Rain City Fl          10:48.44        
 17 Lamb, Emily                  Whidbey Isla          10:54.44        
 18 Lovett, Jordyn               Whidbey Isla          11:11.06        
 19 Mcgranahan, Mariah           Salem Tc-1337-A       11:15.19        
 20 Anderson, Jasmine            Rain City Fl          11:22.54        



 USATF Pacific N.W. Youth Association - Association License
            REGION 13  J.O. XC CHAMPIONSHIPS   - 11/19/2011            
                    LOWER WOODLAND PARK SEATTLE WA                     
                         Last Completed Event                          
 
Event 2  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Strang, Jack                 Central Oreg           8:12.15        
  2 Settlemier, Canon            Central Oreg           8:22.88        
  3 Anderson, Maximilian         North Idaho            8:26.60        
  4 Schoenleber, Beckett         Cheney Tc-1335         8:38.35        
  5 Ngaida, Yafan                Unattached             8:48.73        
  6 Rathbun, Rowan               Rain City Fl           8:58.84        
  7 Schenck, Bram                Speed Unlimi           9:01.32        
  8 Keating, Harrison            Whidbey Isla           9:16.78        
  9 Bell, Patrick                Rain City Fl           9:29.02        
 10 Sibony, Everest              Seaside Cros           9:34.11        
 11 Davio, Peter                 Central Oreg           9:49.16        
 12 Fallon, Ryan                 Issaquah Par          10:02.80        
 13 Strang, Benjamin             Central Oreg          10:03.90        
 14 Medvinsky, Noah              Cascade Stri          10:31.90        
 15 Purdon, Simon                Issaquah Par          10:36.28        
 16 Seegert, Will                Rain City Fl          11:22.33        



 USATF Pacific N.W. Youth Association - Association License HY-TEK's Meet Manager
                 REGION 13  J.O. XC CHAMPIONSHIPS   - 11/19/2011                 
                         LOWER WOODLAND PARK SEATTLE WA                          
                              Last Completed Event                               
 
Event 3  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Hirschfeld, Anya             Rain City Fl          12:16.45    1             
  2 Isaac, Taylor                Bowerman AC 1337-A    12:32.03    2             
  3 Schumacher, Makenna          Bowerman AC 1337-A    12:32.52    3             
  4 Butz, Madison                Issaquah Par          12:43.46                  
  5 Jaculewicz, Danielle         Rain City Fl          12:47.22    4             
  6 Anderson, Greta              Bowerman AC 1337-A    12:57.07    5             
  7 Forsberg, Katherine          Cascade Stri          13:02.24                  
  8 LE, Chelsea                  Spokane Merc          13:02.44                  
  9 Rinck, Elizabeth             Bowerman AC 1337-A    13:03.61    6             
 10 Andersen, Jane               Cascade Stri          13:03.86                  
 11 Volkmer, Abby                Bowerman AC 1337-A    13:07.14    7             
 12 Nowatzke, Lillian            Emerald Vall          13:12.80                  
 13 Tyran, Serena                Whatcom Tess          13:13.09    8             
 14 Young, Mina                  Rain City Fl          13:15.39    9             
 15 Caprino, Mackenzie           Salem Tc-1337-A       13:16.58                  
 16 Bernstein-livne, RuthAvi     Emerald Vall          13:18.04                  
 17 Osterman, Kennedy            Spokane Merc          13:21.64                  
 18 Brooks, Emma                 Central Oreg          13:23.81                  
 19 Jendrezak, Kate              Issaquah Par          13:27.93                  
 20 Sisco, Chloe                 North Idaho           13:28.18                  
 21 Allen, Mackenzie             Spokane Merc          13:34.73                  
 22 Montgomery, Lydia            Rain City Fl          13:39.31   10             
 23 Nichols, Maya                Issaquah Par          13:43.04                  
 24 Hodges, Jaelen               Emerald Vall          13:54.47                  
 25 Van Winkle, Vanessa          Bowerman AC 1337-A    14:00.74   11             
 26 Sullivan, Emerson            Whatcom Tess          14:02.24   12             
 27 Ryerson, Kayah               Bowerman AC 1337-A    14:03.54   13             
 28 Forster, Alison              North Idaho           14:12.51                  
 29 Bergerud, Sylvia             Rain City Fl          14:17.21   14             
 30 Kirker, Elizabeth            Whatcom Tess          14:27.32   15             
 31 Wilhite, Trinity             Whatcom Tess          14:33.38   16             
 32 Playstead, Grace             Whatcom Tess          14:41.79   17             
 33 Kramer, Marlena              Rain City Fl          14:47.37   18             
 34 Holz, Makenna                Whatcom Tess          14:49.39   19             
 35 Thomas, Annika               Rain City Fl          14:56.34   20             
 36 Vaternick, Lindsey           Bowerman AC 1337-A    15:04.45   21             
 37 Park, Samara                 Emerald Vall          15:07.85                  
 38 Wicker, Catherine            Whidbey Isla          15:09.56                  
 39 Senanayake, Kelly            Issaquah Par          15:37.30                  
 40 Reiss, Anna                  Unattached            15:50.68                  
 41 Knox, Kennedy                Rain City Fl          16:11.67                  
 42 Grein, Davis                 Rain City Fl          16:25.22   22             
 43 Roberts, Tess                Rain City Fl          16:27.46                  
 44 Hansen, Altanie              Whidbey Isla          17:07.18                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bowerman AC 1337-A           23    2    3    5    6    7   11   13   21     
      Total Time:  1:04:12.37                                                    
         Average:    12:50.48                                                    
   2 Rain City Flyers-1336-A      38    1    4    9   10   14   18   20   22     
      Total Time:  1:06:15.58                                                    
         Average:    13:15.12                                                    
   3 Whatcom Tesseract-1336-A     68    8   12   15   16   17   19               
      Total Time:  1:10:57.82                                                    
         Average:    14:11.57                                                    



 USATF Pacific N.W. Youth Association - Association License HY-TEK's Meet Manager
                 REGION 13  J.O. XC CHAMPIONSHIPS   - 11/19/2011                 
                         LOWER WOODLAND PARK SEATTLE WA                          
                              Last Completed Event                               
 
Event 4  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Houser, Luke                 Unattached            11:51.76                  
  2 Luthra, Ruben                Cascade Stri          11:52.78    1             
  3 Fitch, Harrison              Rain City Fl          11:58.27                  
  4 Anderson, Samuel             North Idaho           11:58.71                  
  5 Rowland, Steven              Bowerman AC 1337-A    12:03.51                  
  6 Gordon, Carter               North Idaho           12:06.44                  
  7 Hercules, Callan             Speed Unlimi          12:09.26    2             
  8 Martin, Caden                Spokane Merc          12:12.51                  
  9 Secheyron, Tom               Cascade Stri          12:15.90    3             
 10 Rhinehart, Matthew           Spokane Merc          12:19.32                  
 11 Cantine, Aidan               Speed Unlimi          12:23.03    4             
 12 Sibony, Samson               Seaside Cros          12:31.39                  
 13 Martin, Lucas                Bowerman AC 1337-A    12:32.70                  
 14 Hicken, Nate                 Bowerman AC 1337-A    12:33.21                  
 15 O'Donnell, Coleton           Bowerman AC 1337-A    12:33.72                  
 16 Brees, Evan                  Speed Unlimi          12:38.56    5             
 17 Laird, Cooper                Cascade Stri          12:39.16    6             
 18 Joseph, Elian                Speed Unlimi          12:39.87    7             
 19 Conrad, Parker               Seaside Cros          12:43.60                  
 20 Forsberg, Gannon             Cascade Stri          12:45.64    8             
 21 Foss, Casey                  Emerald Vall          12:46.59                  
 22 Cabe, Harrison               Issaquah Par          12:58.15                  
 23 Fischer, Cade                Speed Unlimi          13:02.74    9             
 24 Andersen, Joseph             Cascade Stri          13:08.54   10             
 25 Maton, Daniel                Central Oreg          13:11.06                  
 26 Afenegus, Elijah             Evergreen St          13:24.51                  
 27 Kennedy, Bowen               Speed Unlimi          13:31.06   11             
 28 Woodward, Peter              Issaquah Par          13:37.14                  
 29 Willis, Carter               Speed Unlimi          13:39.20   12             
 30 Barker, Ethan                Central Oreg          13:57.34                  
 31 McGehee, Lewis               Rain City Fl          14:09.91                  
 32 Thompson, Micah              Whidbey Isla          14:41.34                  
 33 Cook, Benjamin               Cascade Stri          14:49.39   13             
 34 Hansen, Noa                  Unattached            14:50.72                  
 35 Innes, Logan                 Spokane Merc          14:52.34                  
 36 Hassell, Forrest             Central Oreg          15:03.96                  
 37 Settlemier, Chance           Central Oreg          17:16.49                  
 38 Crebs, Cameron               Federal Way Tc-1336   18:34.25                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Speed Unlimited-1336-A       27    2    4    5    7    9   11   12          
      Total Time:  1:02:53.46                                                    
         Average:    12:34.70                                                    
   2 Cascade Striders-1336-A      28    1    3    6    8   10   13               
      Total Time:  1:02:42.02                                                    
         Average:    12:32.41                                                    



 USATF Pacific N.W. Youth Association - Association License HY-TEK's Meet Manager
                 REGION 13  J.O. XC CHAMPIONSHIPS   - 11/19/2011                 
                         LOWER WOODLAND PARK SEATTLE WA                          
                              Last Completed Event                               
 
Event 5  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Cantine, Sophia              Speed Unlimi          11:20.12    1             
  2 Copeland, Katherine          Speed Unlimi          11:31.74    2             
  3 Thronson, Katherine          Spokane Merc          11:39.39    3             
  4 Brooks, Olivia               Central Oreg          11:46.25    4             
  5 Lefore, Marley               Evergreen St          11:55.48    5             
  6 Jones, Ciara                 Central Oreg          12:00.58    6             
  7 Wilhite, Ariel               Speed Unlimi          12:02.32    7             
  8 Hutton, Sailor               Southern Ore          12:03.46                  
  9 Flannery, Piper              Central Oreg          12:03.68    8             
 10 Hartmann, Delaney            Bowerman AC 1337-A    12:04.84                  
 11 Ramirez, Lexia               Snohomish Tc-1336-A   12:07.56                  
 12 Neumann, Meissa              Speed Unlimi          12:08.64    9             
 13 Corman, Samantha             Issaquah Par          12:10.45   10             
 14 Doyle, Darby                 Spokane Merc          12:10.78   11             
 15 Luthra, Yasmin               Cascade Stri          12:12.30   12             
 16 Wilson, Emily                Evergreen St          12:12.54   13             
 17 Conway, Caitlin              North Idaho           12:12.93   14             
 18 Rodeheffer, Laura            Whidbey Isla          12:16.95   15             
 19 Krawczyk, Angelina           Evergreen St          12:18.77   16             
 20 Myers, Bethany               Spokane Merc          12:22.78   17             
 21 Meyers, Isabel               Rain City Fl          12:25.84                  
 22 Rosenkranz, Samantha         Evergreen St          12:26.12   18             
 23 Swoboda, Bailey              North Idaho           12:27.83   19             
 24 Brunett, Taylor              Spokane Merc          12:28.35   20             
 25 Chelberg, Kaitlyn            Whidbey Isla          12:31.48   21             
 26 Fowler, Riley                North Idaho           12:34.73   22             
 27 London, Ellee                Cascade Stri          12:37.38   23             
 28 Martin, Mckenna              Bowerman AC 1337-A    12:38.57                  
 29 Smith, Hanna                 Spokane Merc          12:39.40   24             
 30 Schenck, Aliya               Speed Unlimi          12:43.80   25             
 31 Reed, Carlee                 Evergreen St          12:44.71   26             
 32 Smith, Heidi                 Snohomish Tc-1336-A   12:44.94                  
 33 Sharp, Karey                 Cascade Stri          12:55.03   27             
 34 Nowatzke, Natalie            Emerald Vall          12:56.49                  
 35 Pletcher, Alexandra          Issaquah Par          12:57.75   28             
 36 Mcvay, Marley                Issaquah Par          12:58.94   29             
 37 Cosgrove, Chloe              Issaquah Par          13:01.21   30             
 38 Bolton, Shea                 Redmond Oreg          13:02.37                  
 39 Ramos, Ashlyn                Speed Unlimi          13:03.11   31             
 40 Nelson, Molly                Unattached            13:03.68                  
 41 Sullivan, Emily              Issaquah Par          13:04.31   32             
 42 Gorman, SadieAnn             Central Oreg          13:05.96   33             
 43 Hansen, Adalene              Whidbey Isla          13:06.18   34             
 44 Wicker, Carolynn             Whidbey Isla          13:06.38   35             
 45 Cornett, Megan               Central Oreg          13:06.83   36             
 46 Timmons, Presley             Flanagan Cla          13:07.20                  
 47 Harrison, Angel              Unattached            13:07.64                  
 48 Rhinehart, Kaytlyn           Spokane Merc          13:08.07   37             
 49 Howe, Holly                  Bowerman AC 1337-A    13:16.70                  
 50 Winter, Lexi                 Issaquah Par          13:19.75   38             
 51 Rieken, Bridget              North Idaho           13:21.76   39             
 52 Pletcher, Erin               Issaquah Par          13:22.26   40             
 53 Gorman, Michaela             Central Oreg          13:33.24   41             
 54 Sisco, Abigail               North Idaho           13:34.31   42             
 55 Keating, Megan               Whidbey Isla          13:39.90   43             
 56 Mcgranahan, Vanessa          Salem Tc-1337-A       13:43.27                  
 57 Tran, Zette                  Federal Way Tc-1336   13:46.99                  
 58 Odom, Eva                    Spokane Merc          13:49.95   44             
 59 Park, Talia                  Emerald Vall          13:54.70                  
 60 Montgomery, Grace            Cascade Stri          13:54.91   45             
 61 Odell, Jenny                 Spokane Merc          13:59.36   46             
 62 Andersen, Natalie            Cascade Stri          13:59.83   47             
 63 Ngaida, Kalulusno            Unattached            14:11.66                  
 64 Dunlap, Margaret             Spokane Merc          14:17.45                  
 65 Mejia, Callie                Issaquah Par          14:22.00   48             
 66 Graham, Brooke               Unattached            14:28.86                  
 67 Henry, Alyssa                Evergreen St          15:26.95   49             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Speed Unlimited-1336-A       44    1    2    7    9   25   31               
      Total Time:    59:46.62                                                    
         Average:    11:57.33                                                    
   2 Spokane Mercury Athletic-    75    3   11   17   20   24   37   44   46     
      Total Time:  1:01:20.70                                                    
         Average:    12:16.14                                                    
   3 Evergreen Storm Track Clu    78    5   13   16   18   26   49               
      Total Time:  1:01:37.62                                                    
         Average:    12:19.53                                                    
   4 Central Oregon Running Kl    87    4    6    8   33   36   41               
      Total Time:  1:02:03.30                                                    
         Average:    12:24.66                                                    
   5 Issaquah Parks Rec Glid-1   129   10   28   29   30   32   38   40   48     
      Total Time:  1:04:12.66                                                    
         Average:    12:50.54                                                    
   6 North Idaho Track Field-1   136   14   19   22   39   42                    
      Total Time:  1:04:11.56                                                    
         Average:    12:50.32                                                    
   7 Whidbey Island Running Cl   148   15   21   34   35   43                    
      Total Time:  1:04:40.89                                                    
         Average:    12:56.18                                                    
   8 Cascade Striders-1336-A     154   12   23   27   45   47                    
      Total Time:  1:05:39.45                                                    
         Average:    13:07.89                                                    



 USATF Pacific N.W. Youth Association - Association License HY-TEK's Meet Manager
                 REGION 13  J.O. XC CHAMPIONSHIPS   - 11/19/2011                 
                         LOWER WOODLAND PARK SEATTLE WA                          
                              Last Completed Event                               
 
Event 6  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Wallace, Noah                Snohomish Tc-1336-A   10:46.45    1             
  2 Fendel, Gabriel              Cascade Stri          10:57.88                  
  3 Schumacher, Joshua           Bowerman AC 1337-A    10:58.08    2             
  4 Mahoney, Sheamus             Spokane Merc          11:01.39    3             
  5 Donlea, Leo                  Rain City Fl          11:02.16    4             
  6 Thompson, Cameron            Bowerman AC 1337-A    11:02.86    5             
  7 Sibony, Rafael               Seaside Cros          11:06.89                  
  8 Shields, Jack                Rain City Fl          11:07.60    6             
  9 English, Luke                North Idaho           11:09.34                  
 10 Fisher, Mykel                Federal Way Tc-1336   11:11.59    7             
 11 Ricks, Jackson               North Idaho           11:13.24                  
 12 Blake, Zachary               Federal Way Tc-1336   11:15.05    8             
 13 Whalen, Alex                 Rain City Fl          11:20.62    9             
 14 Bianchini, Chris             Snohomish Tc-1336-A   11:22.53   10             
 15 Swaim, Spencer               Spokane Merc          11:22.91   11             
 16 Deaver, Tyler                Issaquah Par          11:25.59                  
 17 Ross, Logan                  Redmond Oreg          11:26.94                  
 18 Whalen, Owen                 Rain City Fl          11:27.44   12             
 19 Rathbun, Parker              Rain City Fl          11:29.49   13             
 20 Quatre, Kambel               Central Oreg          11:31.55   14             
 21 Woodward, Duncan             Issaquah Par          11:34.52                  
 22 Humble, Deklan               Bowerman AC 1337-A    11:35.00   15             
 23 Steiner, Joshua              Spokane Merc          11:35.49   16             
 24 Smith-Nilsen, Gabriel        Bowerman AC 1337-A    11:36.12   17             
 25 Henderson, Donovan           Federal Way Tc-1336   11:36.36   18             
 26 Lance, Brady                 Bowerman AC 1337-A    11:36.58   19             
 27 Goldstone, Jesse             Federal Way Tc-1336   11:38.01   20             
 28 Innes, Yukon                 Spokane Merc          11:41.32   21             
 29 Vasileff, Ryan               Whidbey Isla          11:42.52                  
 30 Hicken, Jackson              Bowerman AC 1337-A    11:48.09   22             
 31 Austin, Levi                 Central Oreg          11:48.84   23             
 32 Peloquin, Bradley            Rain City Fl          11:53.21   24             
 33 Holz, Derek                  Whatcom Tess          11:54.46                  
 34 McCormack, RJ                Cascade Stri          12:01.87                  
 35 Harbert, Alex                Bowerman AC 1337-A    12:02.19   25             
 36 Fisher, Matthew              Issaquah Par          12:08.07                  
 37 Glick, William               Federal Way Tc-1336   12:08.28   26             
 38 Wyatt, Luke                  Snohomish Tc-1336-A   12:08.94   27             
 39 London, Kellen               Cascade Stri          12:15.00                  
 40 Carroll, Corbin              Unattached            12:17.02                  
 41 Jones, Eric                  Federal Way Tc-1336   12:18.55   28             
 42 Castedo-Kimball, Jake        North Idaho           12:18.78                  
 43 Switzer, Kyle                Central Oreg          12:19.58   29             
 44 Matthias, Kiran              Issaquah Par          12:20.11                  
 45 Vossler, Jake                Central Oreg          12:22.41   30             
 46 Rzewnicki, Bradley           Seaside Cros          12:23.21                  
 47 McKinney, William            Evergreen St          12:24.43                  
 48 Brecht, Eric                 Bowerman AC 1337-B    12:25.24                  
 49 Gruen, Henry                 Rain City Fl          12:25.47   31             
 50 Houser, Zane                 Unattached            12:26.52                  
 51 Silenzi, Nathan              Bowerman AC 1337-A    12:29.42   32             
 52 Curl, Mitchell               Spokane Merc          12:30.62   33             
 53 Mohammed, Bona               Rain City Fl          12:31.91   34             
 54 Davio, Hugh                  Central Oreg          12:33.53   35             
 55 Rene, Cole                   Tigard Youth          12:34.81                  
 56 Blunden, Carter              Federal Way Tc-1336   12:38.55   36             
 57 Evans, Jeffrey               Unattached            12:39.79                  
 58 Mellott, Atticus             Emerald Vall          12:40.32                  
 59 MacMillan, Parker            Bowerman AC 1337-B    12:42.83                  
 60 Watson, Wyatt                Whatcom Tess          12:44.10                  
 61 Miller, Dylan                Barron Park           12:45.70                  
 62 Joseph, Ruben                Snohomish Tc-1336-A   12:54.98   37             
 63 Graziano, Conner             Bowerman AC 1337-B    12:56.74                  
 64 Brindle, Calvin              Snohomish Tc-1336-A   12:58.48   38             
 65 Grant, Jay                   Salem Tc-1337-A       13:05.94                  
 66 Kuffel, Peyton               Tigard Youth          13:17.31                  
 67 Grater, Cody                 Bowerman AC 1337-B    13:20.03                  
 68 Cardosi, Peter               Unattached            13:46.22                  
 69 Hercules, Caden              Snohomish Tc-1336-A   13:50.37   39             
 70 Dixon, Chance                Spokane Merc          13:54.21   40             
 71 Barth, Jake                  Unattached            13:59.62                  
 72 Flieger, Ross                North Spokan          14:08.80                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers-1336-A      44    4    6    9   12   13   24   31   34     
      Total Time:    56:27.31                                                    
         Average:    11:17.47                                                    
   2 Bowerman AC 1337-A           58    2    5   15   17   19   22   25   32     
      Total Time:    56:48.64                                                    
         Average:    11:21.73                                                    
   3 Federal Way Tc-1336          79    7    8   18   20   26   28   36          
      Total Time:    57:49.29                                                    
         Average:    11:33.86                                                    
   4 Spokane Mercury Athletic-    84    3   11   16   21   33   40               
      Total Time:    58:11.73                                                    
         Average:    11:38.35                                                    
   5 Snohomish Tc-1336-A         113    1   10   27   37   38   39               
      Total Time:  1:00:11.38                                                    
         Average:    12:02.28                                                    
   6 Central Oregon Running Kl   131   14   23   29   30   35                    
      Total Time:  1:00:35.91                                                    
         Average:    12:07.19                                                    



 USATF Pacific N.W. Youth Association - Association License HY-TEK's Meet Manager
                 REGION 13  J.O. XC CHAMPIONSHIPS   - 11/19/2011                 
                         LOWER WOODLAND PARK SEATTLE WA                          
                              Last Completed Event                               
 
Event 7  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Meggison, Mimi               Whatcom Tess          15:12.87    1             
  2 Griffiths, Nicole            Bowerman AC 1337-A    15:19.24    2             
  3 Rose, Amber                  Unattached            15:22.25                  
  4 Allen, Kennedy               Bowerman AC 1337-A    15:28.93    3             
  5 Callahan, Emily              North Idaho           15:30.22                  
  6 Pudlitzke, Alissa            Evergreen St          15:32.21    4             
  7 Carlson, Cyra                Spokane Merc          15:41.98    5             
  8 Aquino, Brittany             Spokane Merc          15:42.24    6             
  9 McKinney, Cassie             Evergreen St          15:46.19    7             
 10 Conner, Lacey                Bowerman AC 1337-A    15:47.26    8             
 11 Watson, Ruby                 Whatcom Tess          15:48.98    9             
 12 Kendrick, Rennie             Bowerman AC 1337-A    15:49.79   10             
 13 Chuhlantseff, Brooke         Unattached            15:50.77                  
 14 Oviatt, Rebekah              Whatcom Tess          15:57.85   11             
 15 DeSaeSilva, Pascale          Cascade Stri          16:01.35   12             
 16 McWilliams, Patryce          Whatcom Tess          16:03.01   13             
 17 Leapaldt, Madison            Central Oreg          16:06.07   14             
 18 Pardue, Maya                 Spokane Merc          16:09.94   15             
 19 Scott, Claire                Whatcom Tess          16:13.49   16             
 20 Hassell, Sage                Central Oreg          16:19.35   17             
 21 Manns, Alexis                Cascade Stri          16:21.88   18             
 22 Zhang, Sharon                Bowerman AC 1337-A    16:24.70   19             
 23 Cornett, Jessica             Central Oreg          16:28.62   20             
 24 Sullivan, Zanna              Whatcom Tess          16:38.04   21             
 25 Craig, Savanna               Evergreen St          16:38.51   22             
 26 Cardosi, Avery               Unattached            16:43.54                  
 27 Fuhrman, Madison             Unattached            16:44.51                  
 28 Boettner, Madison            Central Oreg          16:51.32   23             
 29 Hickman, Reilli              North Idaho           16:57.08                  
 30 Woodson, Madison             Evergreen St          16:58.52   24             
 31 Johnson, Laurel              Central Oreg          16:59.99   25             
 32 Jones, Alexa                 Evergreen St          17:02.93   26             
 33 Ricks, Alexa                 North Idaho           17:04.49                  
 34 Finley, Meghan               Evergreen St          17:10.59   27             
 35 Mitchem, Mallorie            Whidbey Isla          17:12.45                  
 36 Rich, Whitney                Unattached            17:13.19                  
 37 Leavy, Katie                 Bowerman AC 1337-A    17:17.86   28             
 38 Herrera, Alicia              Pacific Beac          17:24.44                  
 39 McGaughey, Hannaly           Tigard Youth          17:27.42                  
 40 Samuelson, Annie             Unattached            17:44.93                  
 41 Belceto, Angelina            Issaquah Par          17:48.89                  
 42 Barthel, Haley               Cascade Stri          17:49.80   29             
 43 Montes, Diana                Spokane Merc          17:52.23   30             
 44 Donnel, Emily                Cascade Stri          17:52.84   31             
 45 Gallo, Sararose              Pacific Beac          17:54.06                  
 46 Bower, Elle                  Whatcom Tess          17:54.96   32             
 47 Farkas, Paloma               Rain City Fl          17:55.66                  
 48 Yanny, Kyra                  Rain City Fl          18:04.69                  
 49 Gundersen, Kelsey            Pacific Beac          18:05.24                  
 50 Vaternick, Marissa           Bowerman AC 1337-A    18:06.86   33             
 51 Gann, Odaisa                 Evergreen St          18:10.05   34             
 52 Wilsie, Emma                 Whatcom Tess          18:11.15                  
 53 Joseph, Elena                Whatcom Tess          18:15.61   35             
 54 Osborn, Jennifer             Bowerman AC 1337-A    18:23.44   36             
 55 Richards, Annie              Emerald Vall          18:27.27                  
 56 Mejia, Addie                 Issaquah Par          18:30.33                  
 57 Latimer, Lindsey             Evergreen St          18:33.55   37             
 58 Morin, Emily                 Unattached            18:34.42                  
 59 Roberts, Emery               Bowerman AC 1337-B    18:52.87                  
 60 Corrigan, Kaelah             Spokane Merc          18:55.07   38             
 61 Martinez, Anna               Bowerman AC 1337-B    19:09.25                  
 62 Odell, Sarah                 Spokane Merc          19:48.07   39             
 63 Husband, Melynda             Spokane Merc          20:37.87   40             
 64 Barnett, Emily               Troutdale Tc-1337-A   20:42.53                  
 65 Jurgensen, Olivia            Cascade Stri          24:18.18   41             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bowerman AC 1337-A           42    2    3    8   10   19   28   33   36     
      Total Time:  1:18:49.92                                                    
         Average:    15:45.99                                                    
   2 Whatcom Tesseract-1336-A     50    1    9   11   13   16   21   32   35     
      Total Time:  1:19:16.20                                                    
         Average:    15:51.24                                                    
   3 Evergreen Storm Track Clu    83    4    7   22   24   26   27   34   37     
      Total Time:  1:21:58.36                                                    
         Average:    16:23.68                                                    
   4 Spokane Mercury Athletic-    94    5    6   15   30   38   39   40          
      Total Time:  1:24:21.46                                                    
         Average:    16:52.30                                                    
   5 Central Oregon Running Kl    99   14   17   20   23   25                    
      Total Time:  1:22:45.35                                                    
         Average:    16:33.07                                                    
   6 Cascade Striders-1336-A     131   12   18   29   31   41                    
      Total Time:  1:32:24.05                                                    
         Average:    18:28.81                                                    



 USATF Pacific N.W. Youth Association - Association License HY-TEK's Meet Manager
                 REGION 13  J.O. XC CHAMPIONSHIPS   - 11/19/2011                 
                         LOWER WOODLAND PARK SEATTLE WA                          
                              Last Completed Event                               
 
Event 8  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Finney, Jakob                Unattached            13:50.11                  
  2 Wyllie, Gabe                 Central Oreg          13:50.33    1             
  3 Stevens, Alexander           Central Oreg          13:51.90    2             
  4 Hoffmann, Caleb              Central Oreg          13:54.62    3             
  5 Little, Kyler                Unattached            14:00.65                  
  6 Gillman, Sam                 Unattached            14:07.07                  
  7 Magnusson, Collin            Whatcom Tess          14:08.22                  
  8 Vik, Gunnar                  Bowerman AC 1337-A    14:09.45    4             
  9 Lanser, Alexander            Federal Way Tc-1336   14:11.62    5             
 10 Markezich, Jordan            Cascade Stri          14:21.16    6             
 11 Wilson, Devon                Bowerman AC 1337-A    14:24.12    7             
 12 Davis, Luke                  Unattached            14:24.55                  
 13 Lukens, Leo                  Central Oreg          14:26.38    8             
 14 Ammon, Jack                  Unattached            14:29.01                  
 15 Lavier, Zack                 Bowerman AC 1337-A    14:29.28    9             
 16 Fetrow, William              Central Oreg          14:34.89   10             
 17 Thompson, Daniel             Bowerman AC 1337-A    14:35.15   11             
 18 Bennett, Dylan               Unattached            14:35.41                  
 19 O'Donnell, Tyler             Bowerman AC 1337-B    14:36.21   12             
 20 Glouner, Thomas              Cascade Stri          14:38.96   13             
 21 Evans, Max                   North Idaho           14:42.03                  
 22 Frank, Jackson               Bowerman AC 1337-A    14:43.42   14             
 23 Ostertag-Hill, Luca          Bowerman AC 1337-A    14:45.36   15             
 24 Merlos, Chris                Bowerman AC 1337-A    14:49.82   16             
 25 Schoderbek, Thomas           Central Oreg          14:50.14   17             
 26 Beauchamp, Luke              Cascade Stri          15:05.18   18             
 27 Glouner, Brendan             Cascade Stri          15:05.59   19             
 28 Migchelbrink, Austin         Bowerman AC 1337-A    15:07.13   20             
 29 Clark, Logan                 Whidbey Isla          15:09.17   21             
 30 Dellsite, Andrew             Unattached            15:15.41                  
 31 VandeKamp, Ian               Cascade Stri          15:15.65   22             
 32 McCoy, Quintin               Central Oreg          15:15.86   23             
 33 Woodruff, Alec               Federal Way Tc-1336   15:17.04   24             
 34 Wagner, Jackson              Unattached            15:17.23                  
 35 Morehouse, Emmett            Unattached            15:23.14                  
 36 Cooper, Andrew               Cascade Stri          15:28.34   25             
 37 Arce, Dominic                Bowerman AC 1337-B    15:30.87   26             
 38 Langenderfer, Lucas          North Idaho           15:31.08                  
 39 Hillman, Jacob               Bowerman AC 1337-B    15:31.78   27             
 40 Janke, Justin                North Spokan          15:36.09                  
 41 Haas, Beej                   Federal Way Tc-1336   15:36.31   28             
 42 Erickson, Joel               Whidbey Isla          15:38.23   29             
 43 Miller, Justin               Step Ur Game          15:39.61                  
 44 Powers, Dakota               Whidbey Isla          15:39.83   30             
 45 Mahovlich, Colton            Issaquah Par          15:41.87                  
 46 Schrag, Kennan               Issaquah Par          15:44.73                  
 47 Myrick, Brendan              Federal Way Tc-1336   15:48.99   31             
 48 Thompson, Caleb              Whidbey Isla          15:57.88   32             
 49 Buckley-Noonan, Brennan      Redmond Oreg          16:00.32                  
 50 Howard, David                Federal Way Tc-1336   16:03.76   33             
 51 Lindgren, Thomas             Snohomish Tc-1336-A   16:05.21                  
 52 Halverson, Joseph            Rain City Fl          16:10.99                  
 53 Reiss, Spencer               Unattached            16:11.82                  
 54 Rutherford, Jared            Bowerman AC 1337-B    16:15.65   34             
 55 Guzman, Miguel               Whidbey Isla          16:15.94   35             
 56 Winton, Jose                 North Idaho           16:17.96                  
 57 Nelson, Jonathan             Unattached            16:25.00                  
 58 Grant, Connor                Bowerman AC 1337-B    16:30.73   36             
 59 Yaso, Nobuki                 Bowerman AC 1337-B    16:40.78   37             
 60 Hooper, William              Cascade Stri          16:47.99   38             
 61 Warren, William              Cascade Stri          16:54.27   39             
 62 Haneberg, Mats               Snohomish Tc-1336-A   16:59.57                  
 63 Ruffner, Jordan              Issaquah Par          17:12.01                  
 64 McFall, Zachary              Tigard Youth          17:21.45                  
 65 Wyatt, Sam                   Snohomish Tc-1336-A   17:22.52                  
 66 Mulford, Caleb               North Spokan          17:23.51                  
 67 Saine, Jonas                 Unattached            17:26.84                  
 68 Garrett, Ben                 Federal Way Tc-1336   17:28.74   40             
 69 Barth, Adam                  Bowerman AC 1337-B    18:10.08   41             
 70 Brogley, Ryan                Central Oreg          18:35.22   42             
 71 Jepsen, Joseph               Whidbey Isla          19:17.89   43             
 72 Blair, Scott                 Federal Way Tc-1336   19:25.49   44             
 73 Howe, Ryan                   Bowerman AC 1337-B    20:49.79   45             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Central Oregon Running Kl    24    1    2    3    8   10   17   23   42     
      Total Time:  1:10:38.12                                                    
         Average:    14:07.63                                                    
   2 Bowerman AC 1337-A           45    4    7    9   11   14   15   16   20     
      Total Time:  1:12:21.42                                                    
         Average:    14:28.29                                                    
   3 Cascade Striders-1336-A      78    6   13   18   19   22   25   38   39     
      Total Time:  1:14:26.54                                                    
         Average:    14:53.31                                                    
   4 Federal Way Tc-1336         121    5   24   28   31   33   40   44          
      Total Time:  1:16:57.72                                                    
         Average:    15:23.55                                                    
   5 Bowerman AC 1337-B          135   12   26   27   34   36   37   41   45     
      Total Time:  1:18:25.24                                                    
         Average:    15:41.05                                                    
   6 Whidbey Island Running Cl   147   21   29   30   32   35   43               
      Total Time:  1:18:41.05                                                    
         Average:    15:44.21                                                    



 USATF Pacific N.W. Youth Association - Association License
            REGION 13  J.O. XC CHAMPIONSHIPS   - 11/19/2011            
                    LOWER WOODLAND PARK SEATTLE WA                     
                         Last Completed Event                          
 
Event 9  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wicker, Christina            Whidbey Isla          20:37.60        
  2 Martin, Kennedy              Unattached            20:47.11        
  3 Hallstrom, Paige             Federal Way Tc-1336   20:57.39        
  4 Asper, Leanne                Unattached            20:59.72        
  5 Bowlin, Allie                Central Oreg          21:02.97        
  6 Mitchell-Hoegh, Tefna        Redmond Oreg          21:06.38        
  7 Krahling, Samantha           Issaquah Par          21:11.27        
  8 Scott, Bailey                Issaquah Par          21:58.47        
  9 Gray, Sydney                 Whatcom Tess          22:09.60        
 10 Presta, Mikayla              Spokane Merc          22:14.03        
 11 Won, Danielle                Unattached            22:30.19        
 12 Groen, Maddi                 Unattached            22:36.89        
 13 Pardue, Katrin               Spokane Merc          22:40.11        
 14 Larson, Kari                 Federal Way Tc-1336   22:49.93        
 15 Pletcher, Elise              Issaquah Par          22:56.26        
 16 Smith, Christina             Issaquah Par          23:10.96        
 17 Jewett, Samantha             Rain City Fl          26:27.00        



 USATF Pacific N.W. Youth Association - Association License HY-TEK's Meet Manager
                 REGION 13  J.O. XC CHAMPIONSHIPS   - 11/19/2011                 
                         LOWER WOODLAND PARK SEATTLE WA                          
                              Last Completed Event                               
 
Event 10  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Hunter, Corey                Valley AC 1335-A      16:48.44    1             
  2 Rodeheffer, John             Whidbey Isla          17:11.74                  
  3 Pearce, Jackson              Rain City Fl          17:13.97                  
  4 Knutzen, Brent               Unattached            17:22.36                  
  5 Hommel, Matt                 Valley AC 1335-A      17:25.84    2             
  6 Freeman, Kenny               Bowerman AC 1337-A    17:31.37                  
  7 Seely, Austin                Valley AC 1335-A      17:33.21    3             
  8 Carpenter, Kevin             Unattached            17:36.84                  
  9 Freshwaters, Cameron         Fort Steilac          17:46.74                  
 10 Salsbury, Chris              Valley AC 1335-A      17:49.74    4             
 11 Smith, Tye                   Unattached            17:51.08                  
 12 Howe, Tom                    Issaquah Par          17:57.39                  
 13 Wiedmer, Colin               Unattached            17:58.51                  
 14 Glackin-Coley, Shay          Speed Unlimi          18:11.83    5             
 15 Andres, Ian                  Spokane Merc          18:15.52                  
 16 Sisley, Jonathan             Unattached            18:16.44                  
 17 Long, Brendan                Speed Unlimi          18:16.69    6             
 18 Helman, Peter                Spokane Merc          18:34.31                  
 19 Odell, Morgan                Spokane Merc          18:36.92                  
 20 Joseph, Gabriel              Speed Unlimi          18:47.05    7             
 21 Keeve, Drew                  Valley AC 1335-A      18:50.52    8             
 22 Cossette, Liam               Spokane Merc          18:57.13                  
 23 Kosinski, Nicholas           Speed Unlimi          19:02.00    9             
 24 Barnett, Jacob               Troutdale Tc-1337-A   19:13.60                  
 25 Graham, Peyton               Speed Unlimi          19:21.44   10             
 26 Garcia, Irvin                Unattached            19:38.12                  
 27 McCammon, Riley              Bowerman AC 1337-A    19:38.39                  
 28 Hammock, Trevor              Unattached            19:49.68                  
 29 Poole, Christopher           Unattached            19:50.25                  
 30 Chatterji, Om                Speed Unlimi          20:38.23   11             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Valley AC 1335-A             18    1    2    3    4    8                    
      Total Time:  1:28:27.75                                                    
         Average:    17:41.55                                                    
   2 Speed Unlimited-1336-A       37    5    6    7    9   10   11               
      Total Time:  1:33:39.01                                                    
         Average:    18:43.81                                                    



 USATF Pacific N.W. Youth Association - Association License
            REGION 13  J.O. XC CHAMPIONSHIPS   - 11/19/2011            
                    LOWER WOODLAND PARK SEATTLE WA                     
                         Last Completed Event                          
 
Event 11  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dreher, Alexandra            Unattached            22:07.80        
  2 Nizer, Erica                 Unattached            22:59.65        
  3 Sullivan, Madison            Whatcom Tess          23:02.76        
  4 Jackson, Ashley              Issaquah Par          25:08.33        



 USATF Pacific N.W. Youth Association - Association License
            REGION 13  J.O. XC CHAMPIONSHIPS   - 11/19/2011            
                    LOWER WOODLAND PARK SEATTLE WA                     
                         Last Completed Event                          
 
Event 12  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Seward, Isaac                Valley AC 1335-A      17:09.38        
  2 Seckel, Jared                Valley AC 1335-A      17:15.04        
  3 Raleigh, Brandon             Troutdale Tc-1337-A   17:52.06        
  4 Comer, Brian                 Unattached            17:52.06        
  5 Dubuque, Dylan               Whatcom Tess          17:59.52        
  6 Benson, Morgan               Unattached            18:03.39        
  7 Smith, Phillip               Valley AC 1335-A      18:05.99        
  8 Taylor, Zacharie             Unattached            18:42.12        
  9 Durant, Chris                Unattached            18:56.91        
 10 Sidhu, Manraj                Unattached            19:35.75        
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx