Results - USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Youth Division

Page 1
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Youth Girls - Individual Results at 2 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                            TIME
===== ================================= ==  ============================== =====
   1.  Cassie Pontius                   12  07 Three Rivers Racing-A       11:17
   2.  Chloe Pigg                       13  14 Unattached                  11:18
   3.  Sierra Manzer                    13  11 Unattached                  11:32
   4.  Rachel Werking                   12  08 Unattached                  11:33
   5.  Kathryn Foreman                  13  03 Peachtree City Flash-A      11:33
   6.  Brooke Starn                     12  14 Oak Hill Racing-1438-A      11:34
   7.  Logan Morris                     12  16 Unattached                  11:34
   8.  Rylee Gillen                     12  01 Team Run-A                  11:34
   9.  Grace Dwyer                      12  02 Unattached                  11:34
  10.  Mimi Meggison                    12  13 Whatcom Tesseract-A         11:35
  11.  Mary Vaughn                      12  05 Unattached                  11:41
  12.  Caitlin Schmitt                  12  01 Bullet Hill Striders-A      11:41
  13.  Kelly Fairchild                  12  15 Hyperformers-1533-A         11:41
  14.  Megan McCandless                 12  14 Oak Hill Racing-1438-A      11:41
  15.  Alexis Fuller                    13  13 Evergreen Storm Tc-A        11:43
  16.  Olivia Hayden                    13  10 Penguins Tcxc-1032-A        11:43
  17.  Claire Graves                    12  15 So Cal Roadrunners-1533-A   11:43
  18.  Leah Brams                       12  01 Waltham Tc-A                11:46
  19.  Sara Tarascio                    12  01 Bullet Hill Striders-A      11:46
  20.  Bianca Alonzo                    12  15 Equalizers Tc-1533-A        11:47
  21.  Emily Callahan                   12  13 North Idaho Track Field-A   11:47
  22.  Antonia Bronars                  13  15 Millennium Express Tr-154-A 11:47
  23.  Michelle Green                   12  14 Oak Hill Racing-1438-A      11:47
  24.  Madison Fruchey                  12  07 Three Rivers Racing-A       11:47
  25.  Ruby Watson                      12  13 Whatcom Tesseract-A         11:47
  26.  Christa Kloha                    13  15 San Diego RoadRunners -15-A 11:47
  27.  Savannah Carnahan                13  03 Lanier Lightning Run-A      11:48
  28.  Sonya Jampel                     13  01 Waltham Tc-A                11:49
  29.  Madeleine Davison                12  02 Unattached                  11:49
  30.  Jasmine Herrell                   8  07 Unattached                  11:49
  31.  Gwenyth Winship                  13  01 Granite State Flash-A       11:50
  32.  Aaliyah Wajid                    13  01 Zodiacs Track Foundatio-A   11:50
  33.  Claire Swafford                  12  15 San Diego RoadRunners -15-A 11:50
  34.  Lauren Jacob                     12  14 Unattached                  11:51
  35.  Juliet Kohli                     12  02 Tru Velocity Ac-A           11:51
  36.  Peyton Bilo                      13  14 Buffalo Chips Running Clu-A 11:51
  37.  Rebecca Grusby                   12  01 Waltham Tc-A                11:52
  38.  Lauren Ilsley                    13  01 Waltham Tc-A                11:52
  39.  Jenna Storms                     13  14 Pacific United-A            11:53
  40.  Jane Miller                      13  10 Go The Distance-1048-A      11:53
  41.  Haley Rach                       13  10 Cougar Tc-A                 11:56
  42.  Jordan Stiewig                   13  15 Equalizers Tc-1533-A        11:57
  43.  Elizabeth Ramsey                 13  03 Greensboro Pacesetters Tr-A 11:58
  44.  Alissa Pudlitzke                 13  13 Evergreen Storm Tc-A        11:58
  45.  Amy Laverty                      12  01 NC Surge Advance Run        12:00
  46.  Lydia Downs                      13  10 Zoom TC -1032-A             12:01
  47.  Elizabeth Mang                   12  15 San Diego RoadRunners -15-A 12:01
  48.  Emily Starck                     13  05 K-Town Striders-A           12:02
  49.  Amber Rose                       13  13 Unattached                  12:02
  50.  Krista Mccormick                 12  07 Three Rivers Racing-A       12:04

Page 2
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Youth Girls - Individual Results at 2 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                            TIME
===== ================================= ==  ============================== =====
  51.  Cyra Carlson                     13  13 Spokane Mercury Athletic-A  12:04
  52.  Brittany Blackwell               12  15 So Cal Roadrunners-1533-A   12:05
  53.  Eleanor Velez                    13  14 Buffalo Chips Running Clu-A 12:05
  54.  Toni-marie Gonzales              12  10 Cougar Tc-A                 12:06
  55.  Kyra Hunsberger                  12  14 Silver State Striders-A     12:07
  56.  Amanda Gehrich                   13  15 South Orange County Wi-15-A 12:09
  57.  Kendall Derry                    13  14 Buffalo Chips Running Clu-A 12:09
  58.  Madeleine Hunt                   12  01 Granite State Flash-A       12:09
  59.  Penny Fenn                       12  10 Aftershock Distance Club--A 12:09
  60.  Brittany Aquino                  12  13 Spokane Mercury Athletic-A  12:10
  61.  Sophia Ebihara                   12  03 Unattached                  12:10
  62.  Julia Wood                       12  03 Unattached                  12:12
  63.  Cassie McKinney                  12  13 Evergreen Storm Tc-A        12:12
  64.  Isabella Walker                  12  15 Equalizers Tc-1533-A        12:13
  65.  Samantha Miller                  12  07 Indiana All Star Runnin-A   12:13
  66.  Bailey Wolf                      12  08 Distance Demons-0820-A      12:14
  67.  Kaitlin Derry                    13  14 Buffalo Chips Running Clu-A 12:14
  68.  Madison Woodson                  12  13 Evergreen Storm Tc-A        12:15
  69.  Sarah Nadeau                     12  01 Granite State Flash-A       12:15
  70.  Megan Slamkowski                 12  07 Indiana All Star Runnin-A   12:16
  71.  Amari Onque-Shabazz              12  02 Tru Velocity Ac-A           12:16
  72.  Maily Wong                       13  15 Equalizers Tc-1533-A        12:16
  73.  Olivia Murphy                    12  07 Indiana All Star Runnin-A   12:17
  74.  Brittany Lang                    12  03 Howard County Striders-03-A 12:18
  75.  Kennedy Allen                    12  13 Bowerman AC 1337-A          12:18
  76.  Savannah Santiago                12  15 San Diego RoadRunners -15-A 12:19
  77.  Greer Jacobs                     12  15 Equalizers Tc-1533-A        12:20
  78.  Sara Dunleavy                    12  01 Fairfield Woods Run C-A     12:20
  79.  Jasmine Banks                    12  10 Aftershock Distance Club--A 12:21
  80.  Allison Meyer                    12  01 Bullet Hill Striders-A      12:23
  81.  Melissa Menghini                 12  09 St Louis Blazers-A          12:23
  82.  Bailey Coleman                   13  07 Fishers Fire--A             12:23
  83.  Valerie Kehoe                    12  01 Team Sports Cente Tc-A      12:24
  84.  Margaret Coogan                  12  01 Granite State Flash-A       12:25
  85.  Alaina Cousineau                 13  15 South Orange County Wi-15-A 12:25
  86.  Samantha Houghton                12  03 Unattached                  12:25
  87.  Rebekah Oviatt                   12  13 Whatcom Tesseract-A         12:25
  88.  Madison Leapaldt                 13  13 Central Oregon Running Kl-A 12:25
  89.  Megan Theismann                  12  07 Three Rivers Racing-A       12:26
  90.  Kate Bermingham                  12  01 Granite State Flash-A       12:26
  91.  Jocelyn Brown                    12  03 Walton Youth Tc-0345-A      12:27
  92.  Kiah Leonard                     13  10 Unattached                  12:27
  93.  Megan Goettl                     12  10 Aftershock Distance Club--A 12:27
  94.  Helen Lopez                      12  15 San Diego RoadRunners -15-A 12:27
  95.  Bethany Nunnery                  12  01 Sentinel Striders-A         12:29
  96.  Kajol Maheshwari                 12  12 Rockwall Mustangs Track-A   12:29
  97.  Jessica Finley                   13  05 Unattached                  12:30
  98.  Colleen Daday                    12  02 Unattached                  12:31
  99.  Casey Hecox                      13  01 Granite State Flash-A       12:32
 100.  Miranda Middleton                13  10 Unattached                  12:32

Page 3
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Youth Girls - Individual Results at 2 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                            TIME
===== ================================= ==  ============================== =====
 101.  Rachel Wentworth                 12  05 Unattached                  12:33
 102.  Sarah Carter                     11  10 Go The Distance-1048-A      12:33
 103.  Nicolette Jones                  12  10 Cougar Tc-A                 12:33
 104.  Hannah Gunther                   13  10 Cougar Tc-A                 12:34
 105.  Nicole Fosnough                  12  07 Three Rivers Racing-A       12:35
 106.  Alexandra Novacek                13  10 Go The Distance-1048-A      12:35
 107.  Grace Ling                       13  14 Los Gatos Tc-1438-A         12:36
 108.  Hadley Karandjeff                12  09 St Louis Blazers-A          12:36
 109.  Patryce McWilliams               13  13 Whatcom Tesseract-A         12:37
 110.  Sabrina Quijano                  12  04 Unattached                  12:38
 111.  Diana Gorin                      13  07 Indiana All Star Runnin-A   12:38
 112.  Kaleigh Roach                    13  16 Unattached                  12:39
 113.  Sophia Gullo                     12  07 Illinois Harriers-A         12:39
 114.  Sofia Miguez                     12  04 Alpha Omega Elite Track     12:40
 115.  Megan James                      13  14 Pacific United-A            12:40
 116.  Shelby Rensel                    12  03 Etowah Youth Tc-0345-A      12:41
 117.  Pascale DeSaeSilva               13  13 Cascade Striders-1336-A     12:41
 118.  Allison Topham                   12  09 Flying Angels Cross Count-A 12:42
 119.  Kaitlyn Umsted                   12  15 San Diego RoadRunners -15-A 12:43
 120.  Mary Wilson                      12  16 City Of Charleston Swamp--A 12:43
 121.  Courtney Aylaian                 13  01 Waltham Tc-A                12:44
 122.  Sarah Dolley                     11  14 Buffalo Chips Running Clu-A 12:44
 123.  Lauren Olsen                     12  03 Alpha Crush Running -0345-A 12:44
 124.  Cassandra Harasts                12  02 Montville Tc-A              12:44
 125.  Emily Yates                      12  15 Equalizers Tc-1533-A        12:44
 126.  Karen Arellano                   12  10 Aftershock Distance Club--A 12:46
 127.  Olivia Evans                     12  16 Carolina Homeschool Couga-A 12:46
 128.  Molly Power                      12  01 Granite State Flash-A       12:47
 129.  Kate White                       13  07 Three Rivers Racing-A       12:48
 130.  Juliana Basla                    12  02 Syracuse Chargers Tc-A      12:48
 131.  Defne Sement                     12  02 Lakeland JR Track Fi-A      12:48
 132.  Zoe Gompers                      12  01 Waltham Tc-A                12:50
 133.  Carley McGlinn                   12  16 Foot Locker Flyers-0355-A   12:50
 134.  Larissa Morse                    13  15 So Cal Roadrunners-1533-A   12:50
 135.  Annie Hughes                     12  08 Ymca Road Runners-0820-A    12:52
 136.  Megan Kress                      12  07 Indiana All Star Runnin-A   12:52
 137.  Ariel Vaillancourt               12  01 Granite State Flash-A       12:54
 138.  Jenna Hinds                      12  05 Unattached                  12:54
 139.  Meghan Finley                    12  13 Evergreen Storm Tc-A        12:55
 140.  Chase Worthen                    12  14 Oak Hill Racing-1438-A      12:57
 141.  Maya Pardue                      12  13 Spokane Mercury Athletic-A  12:57
 142.  Gabrielle Milton                 13  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       12:57
 143.  Rylee Owen                       12  15 San Diego RoadRunners -15-A 12:59
 144.  Devon Burger                     13  03 Unattached                  13:00
 145.  Sunshine Flamer                  12  03 Alpha Crush Running -0345-A 13:00
 146.  Marija Crook                     12  03 Chapel Hillcarrboro Pace-A  13:00
 147.  Dakota Holzem                    12  08 Unattached                  13:00
 148.  Lillian Price                    12  03 Chapel Hillcarrboro Pace-A  13:01
 149.  Michaela Meyer                   12  01 Bullet Hill Striders-A      13:02
 150.  Erin Sanzone                     12  02 Montville Tc-A              13:03

Page 4
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Youth Girls - Individual Results at 2 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                            TIME
===== ================================= ==  ============================== =====
 151.  Madeleine Miller                 12  03 Howard County Striders-03-A 13:03
 152.  Kara Taylor                      11  03 Howard County Striders-03-A 13:03
 153.  Chloe Volkman                    12  08 Distance Demons-0820-A      13:03
 154.  Emily Butler                     12  02 Syracuse Chargers Tc-A      13:03
 155.  Sarah Kalthoff                   13  07 Indiana All Star Runnin-A   13:03
 156.  Molly McGuire                    12  07 Indiana All Star Runnin-A   13:04
 157.  Jaclyn Wallace                   12  02 Unattached                  13:04
 158.  Kristi Capello                   12  14 Buffalo Chips Running Clu-A 13:04
 159.  Iesha Magallanes                 12  15 So Cal Roadrunners-1533-A   13:04
 160.  Madison Miller                   12  07 Indiana Blast-A             13:05
 161.  Alexis Lewandowski               13  07 Indiana Tc-A                13:05
 162.  Kelly Hulme                      13  15 Equalizers Tc-1533-A        13:06
 163.  Madison Copeland                 12  14 Oak Hill Racing-1438-A      13:06
 164.  Anissa Urueta                    13  10 Aftershock Distance Club--A 13:07
 165.  Grentria Shell                   13  06 Continental T Belles TC     13:09
 166.  Elisabeth Marshall               13  03 Triangle Champions Track-A  13:12
 167.  Kylie Hennessey                  13  03 Fit 180 Athletics-0313      13:12
 168.  Alexa Jones                      13  13 Evergreen Storm Tc-A        13:14
 169.  Summer Smith                     12  16 City Of Charleston Swamp--A 13:14
 170.  Kaleigh Studdert                 12  01 Bullet Hill Striders-A      13:15
 171.  Alexandria Comingore             13  07 Indiana Tc-A                13:16
 172.  Meridian Lee                     12  15 Equalizers Tc-1533-A        13:16
 173.  Alison Burt                      13  07 Indiana Tc-A                13:17
 174.  Julia Englebert                  13  08 Distance Demons-0820-A      13:17
 175.  Morgan Chewning-Kulick           12  02 Syracuse Chargers Tc-A      13:17
 176.  Emma DuPree                      12  16 City Of Charleston Swamp--A 13:18
 177.  Katherine Rickels                12  16 City Of Charleston Swamp--A 13:18
 178.  Caitlyn Fairey                   13  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       13:18
 179.  Keely Hanley                     13  08 Unattached                  13:18
 180.  Ashli Cole                       12  03 Richmond Track Field Cl-A   13:18
 181.  Drake Jenerette                  13  16 Myrtle Beach Track And Fi-A 13:19
 182.  Makayla Peterson                 12  03 Richmond Track Field Cl-A   13:20
 183.  Mary Tozer                       13  05 K-Town Striders-A           13:21
 184.  Emily Shibata                    13  02 Elite Runners Tc-A          13:21
 185.  Maia Sanders                     12  07 Windy City Hammers-A        13:22
 186.  Amanda Burroughs                 12  16 City Of Charleston Swamp--A 13:22
 187.  Lindsay Lickers                  13  03 Richmond Track Field Cl-A   13:23
 188.  Alexandra Gaff                   12  07 Three Rivers Racing-A       13:23
 189.  Emily Bardecker                  12  02 Hunterdon Hawks TC          13:24
 190.  Jourdyn LaBadie                  13  14 Silver State Striders-A     13:25
 191.  Aleksa Hogan                     12  11 Unattached                  13:25
 192.  Kori Cortez                      12  15 San Diego RoadRunners -15-A 13:25
 193.  Kimberly Amelsberg               12  01 Bullet Hill Striders-A      13:26
 194.  Madison Shainline                13  10 Unattached                  13:26
 195.  Premila Rowles                   12  14 Unattached                  13:27
 196.  Kasey Grossman                   13  16 Summerville Storm-0355-A    13:27
 197.  Shaine Sauter                    11  02 Tru Velocity Ac-A           13:30
 198.  Janeth Dominguez                 11  15 So Cal Roadrunners-1533-A   13:30
 199.  Odaisa Gann                      12  13 Evergreen Storm Tc-A        13:30
 200.  Abigail McGann                   12  02 Crimson Knights-A           13:31

Page 5
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Youth Girls - Individual Results at 2 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                            TIME
===== ================================= ==  ============================== =====
 201.  Hannah Zenker                    12  03 North Wake Tc-0313-A        13:32
 202.  Nicole Renwick                   12  03 Fit 180 Athletics-0313      13:33
 203.  Jenna Kugel                      13  02 Unattached                  13:33
 204.  Claire Scott                     13  13 Whatcom Tesseract-A         13:36
 205.  Libby Ebeling                    13  03 Richmond Track Field Cl-A   13:38
 206.  Megan Grabowski                  13  07 Indiana Tc-A                13:39
 207.  Keeley Miller                    12  07 Fishers Fire--A             13:40
 208.  Elena Joseph                     13  13 Whatcom Tesseract-A         13:43
 209.  Kim Theleen                      12  01 Bullet Hill Striders-A      13:45
 210.  Madeleine Murphy                 12  14 Oak Hill Racing-1438-A      13:46
 211.  Autumn Jensen                    13  12 Cougar Cross Country-A      13:46
 212.  Elana Lim                        12  14 Oak Hill Racing-1438-A      13:46
 213.  Andrea Diaz                      12  15 So Cal Roadrunners-1533-A   13:51
 214.  Sarah Thimmesch                  13  08 Distance Demons-0820-A      13:51
 215.  Kristin Fairey                   12  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       13:53
 216.  Kendyll Schulz                   12  07 Indiana Tc-A                13:55
 217.  Jenny Kirschman                  12  09 Unattached                  13:56
 218.  Charlotte Sykes                  12  01 Waltham Tc-A                13:57
 219.  Mary Earl                        12  10 Aftershock Distance Club--A 13:59
 220.  Brooke Freitag                   13  08 Distance Demons-0820-A      14:00
 221.  Kanani Collins                   13  03 Richmond Track Field Cl-A   14:00
 222.  Alexis Mijares                   12  09 Flying Angels Cross Count-A 14:01
 223.  Lindsay Donegan                  13  02 Tru Velocity Ac-A           14:03
 224.  Graziana Mangione                12  03 Fit 180 Athletics-0313      14:04
 225.  Eileen Ying                      12  03 Howard County Striders-03-A 14:05
 226.  Kaycee Jackson                   13  05 K-Town Striders-A           14:06
 227.  Lindsey Mogan                    13  01 Waltham Tc-A                14:11
 228.  Sarah Hudgins                    13  16 Jumpstart Athletics-0355-A  14:14
 229.  Alexandra Stamps                 13  09 Flying Angels Cross Count-A 14:15
 230.  Alyssa Fraga                     12  04 Alpha Omega Elite Track     14:16
 231.  Caitlyn Raber                    12  16 Unattached                  14:17
 232.  Amy Grant                        12  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       14:17
 233.  Lia Abarzua                      12  01 Bullet Hill Striders-A      14:19
 234.  Jessa Potvin                     13  16 Palmetto Track Field-0355-A 14:23
 235.  Gillian Wadley                   12  02 Lakeland JR Track Fi-A      14:26
 236.  Abigail Hines                    12  03 Howard County Striders-03-A 14:26
 237.  Grace Hess                       13  07 Three Rivers Racing-A       14:27
 238.  Breanna Abram                    13  07 Indiana Tc-A                14:28
 239.  Chelsea Keaveny                  12  02 Tru Velocity Ac-A           14:34
 240.  Sofia Rodriguez                  13  15 So Cal Roadrunners-1533-A   14:35
 241.  Elizabeth Sauers                 12  02 Unattached                  14:39
 242.  Alison Clark                     12  16 City Of Charleston Swamp--A 14:41
 243.  Katie Aten                       12  03 Fit 180 Athletics-0313      14:43
 244.  Kristen Herraiz                  11  02 Lakeland JR Track Fi-A      14:44
 245.  Tia Livingston                   12  02 Tru Velocity Ac-A           14:45
 246.  Lillian Coward                   11  03 Richmond Track Field Cl-A   14:45
 247.  Katie Delidow                    12  02 Lakeland JR Track Fi-A      14:48
 248.  Mae Martin                       13  05 Unattached                  14:54
 249.  Mary Tompkins                    12  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       15:00
 250.  Rebekah Booth                    12  16 Myrtle Beach Track And Fi-A 15:09

Page 6
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Youth Girls - Individual Results at 2 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                            TIME
===== ================================= ==  ============================== =====
 251.  Suzannah Way                     13  16 Carolina Homeschool Couga-A 15:10
 252.  Cody Aguilar                     12  10 Cougar Tc-A                 15:10
 253.  Susannah Coleman                 12  16 Carolina Homeschool Couga-A 15:16
 254.  Maya Rawls                       13  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       15:18
 255.  Madison Paraskeva                12  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       15:19
 256.  Taylor Gates                     12  03 Fit 180 Athletics-0313      15:20
 257.  Chloe Satzger                    12  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       15:20
 258.  Heather Holmes                   13  06 CC Flyers-0609-A            16:46
 259.  Anna Evans                       13  16 Carolina Homeschool Couga-A 16:59
 260.  Catherine Wilson                 12  16 Carolina Homeschool Couga-A 17:24
 261.  Emma Schramm                     12  05 Unattached                  17:43
 262.  Abigail Ellenburg                13  16 Carolina Homeschool Couga-A 17:48

262 records processed.