Results - USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Intermediate Division

USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Intermediate Boys - Individual Results at 2 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ================================= ==  ============================== ========
   1.  Blair Hurlock                    14  14 Pleasanton Heat-A            9:41.94
   2.  Elijah Armstrong                 14  11 Pocatello Tc-1154-A          9:42.47
   3.  Estevan De La Rosa               15  15 Obriens Army-1533-A          9:42.65
   4.  Miguel Bautista                  14  15 Equalizers Tc-1533-A         9:47.10
   5.  Jack Manesiotis                  15  16 Foot Locker Flyers-0355-A    9:53.73
   6.  Andre Ivankovic                  15  16 Clemson Area Racing Team--A  9:53.97
   7.  Alex Hess                        15  07 Indiana Blast-A             10:01.69
   8.  Austin Esposito                  15  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A 10:02.45
   9.  Haydin Herndon                   14  11 Pocatello Tc-1154-A         10:11.72
  10.  James Withers                    15  11 Ymca Team Idaho-1154-A      10:12.16
  11.  Benjamin Huffman                 15  03 Unattached                  10:12.46
  12.  Drake Johnston                   15  15 South Orange County Wi-15-A 10:12.46
  13.  Bryce Miller                     15  08 Unattached                  10:12.61
  14.  Jovani Gamboa                    14  15 Equalizers Tc-1533-A        10:12.67
  15.  Jareb Duggan                     15  05 Unattached                  10:13.01
  16.  John Rodeheffer                  14  13 Whidbey Island Running Cl-A 10:13.27
  17.  Christian Vazquez                14  15 Equalizers Tc-1533-A        10:13.34
  18.  Gabriel Haughey                  15  16 Clemson Area Racing Team--A 10:13.50
  19.  Eris De La Torre                 15  15 Equalizers Tc-1533-A        10:13.68
  20.  Andrew Gawryluk                  14  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       10:13.98
  21.  Connor McCarthy                  15  14 Pleasanton Heat-A           10:17.60
  22.  James Lindstrom                  13  15 So Cal Roadrunners-1533-A   10:18.04
  23.  Costa Willets                    15  05 Unattached                  10:18.38
  24.  Sean Pino                        14  15 South Orange County Wi-15-A 10:18.42
  25.  Jackson Pearce                   15  13 Rain City Flyers-1336-A     10:18.98
  26.  Ryan Smith                       15  07 Team Bird-2-A               10:21.94
  27.  Bennett Leitz                    14  10 Unattached                  10:22.29
  28.  Jacob Schlachte                  15  14 Pleasanton Heat-A           10:23.98
  29.  Bryan Ngo                        14  15 Obriens Army-1533-A         10:24.56
  30.  James Bradberry                  14  07 Indiana Blast-A             10:25.58
  31.  Austin Magin                     14  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A 10:26.24
  32.  Nolan Petersen                   15  14 Pleasanton Heat-A           10:26.34
  33.  Daniel Rau                       15  03 Howard County Striders-03-A 10:28.80
  34.  James Baeskens                   15  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A 10:29.99
  35.  Michael Smith                    15  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A 10:30.46
  36.  Alexander Barton                 15  10 Unattached                  10:32.43
  37.  Mark Fleckenstein                14  03 Richmond Track Field Cl-A   10:32.89
  38.  Arthur Whitehead                 15  01 Nitehawks Sports Club-A     10:33.29
  39.  Eamon Smythe                     14  15 Equalizers Tc-1533-A        10:33.44
  40.  Nicholas Ashmead                 14  03 Lanier Lightning Run-A      10:33.61
  41.  Matthew Nix                      15  03 Lanier Lightning Run-A      10:34.43
  42.  Ryan Phillips                    14  03 Peachtree City Flash-A      10:37.13
  43.  JohnPaul Martinez                15  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A 10:37.86
  44.  Kevin Carpenter                  14  13 Unattached                  10:38.76
  45.  John Hansell                     15  01 Unattached                  10:39.10
  46.  Simon Novich                     14  14 Pamakids-A                  10:39.56
  47.  Sean Kent                        15  06 Unattached                  10:39.92
  48.  Ryan Hanselman                   14  07 Naperville Tc1-A            10:39.98
  49.  Alec Kreilach                    15  07 Indiana Blast-A             10:41.79
  50.  Ryan Clarke                      15  01 Unattached                  10:42.06

Page 2
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Intermediate Boys - Individual Results at 2 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ================================= ==  ============================== ========
  51.  Jassiel Velo                     15  10 Lancer Running Club-A       10:42.44
  52.  Brandon Cromer                   15  03 Flight400 Tc Inc            10:42.76
  53.  Jake Martinez                    15  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A 10:42.76
  54.  Alex Conn                        14  09 Hays Striders Tc-0928-A     10:43.02
  55.  Gary Smolyak                     15  03 Howard County Striders-03-A 10:43.23
  56.  Daniel Lucero                    15  08 Unattached                  10:44.18
  57.  Stephen Sartoris                 15  05 Miami Valley Tc-0517-A      10:44.36
  58.  Ganesh Tilve                     15  15 Go Bananas-1533-A           10:45.46
  59.  Isaac Cohen                      14  14 Marin Waves Track Field-A   10:45.95
  60.  Kevin Mariano                    14  15 South Coast Xc Elite-1533-A 10:46.26
  61.  Leaquan James                    15  02 Quicksilver Tc-A            10:46.54
  62.  Christian Chung                  15  15 Equalizers Tc-1533-A        10:47.00
  63.  Mark Newport                     15  15 So Cal Roadrunners-1533-A   10:47.67
  64.  Joshua Warren                    14  03 Peachtree City Flash-A      10:47.89
  65.  Blake Odell                      15  07 Indiana Blast-A             10:48.40
  66.  Thurain Hlaing                   14  15 Obriens Army-1533-A         10:48.42
  67.  Matthew Smith                    14  07 Evansville Thunderbolts-A   10:48.44
  68.  Tyler Valdez                     15  10 Zia Roadrunners-1042-A      10:48.89
  69.  Benjamin Platt                   14  01 Granite State Flash-A       10:49.27
  70.  Sergio Flores                    15  15 South Coast Xc Elite-1533-A 10:51.36
  71.  Ellis Newton                     14  15 Go Bananas-1533-A           10:52.38
  72.  William Thornton                 14  03 Unattached                  10:52.66
  73.  Colton Hennessey                 15  16 Foot Locker Flyers-0355-A   10:53.63
  74.  Shawn Dunphy                     14  01 Granite State Flash-A       10:54.22
  75.  Briar Miller                     15  07 Southeast Indiana-A         10:54.84
  76.  Noah Oberriter                   14  14 Unattached                  10:54.96
  77.  Joshua Long                      15  07 Broncho Running Club-A      10:55.10
  78.  Bryce Schuebert                  14  03 Lanier Lightning Run-A      10:55.30
  79.  Thomas Brumbaugh                 14  03 Howard County Striders-03-A 10:55.39
  80.  James Slavik                     15  03 Lanier Lightning Run-A      10:56.47
  81.  Rameek Loring                    14  02 Jersey Heat Tc-A            10:56.50
  82.  Norman Emineth                   15  05 Ledges TC                   10:56.86
  83.  Luke Sumerford                   15  03 Greensboro Pacesetters Tr-A 10:57.02
  84.  Jason Tsugawa                    15  15 Obriens Army-1533-A         10:57.08
  85.  Chris Salsbury                   15  13 Valley AC 1335-A            10:57.32
  86.  Garrett Craig                    15  07 Southeast Indiana-A         10:57.72
  87.  Ethan Briggs                     14  07 Indiana Tc-A                10:58.56
  88.  Mitchell Harris                  15  07 Evansville Thunderbolts-A   10:58.93
  89.  Mitchell Ripka                   14  01 Granite State Flash-A       10:59.01
  90.  Alexis Herrera                   15  10 Lancer Running Club-A       10:59.40
  91.  Tye Smith                        14  13 Unattached                  11:00.28
  92.  Cooper Goslin                    14  01 South Windsor Spor Gro-A    11:01.06
  93.  Kevin Salter                     14  07 Indiana Blast-A             11:01.32
  94.  Andrew Tynes                     15  03 Richmond Track Field Cl-A   11:02.07
  95.  Zack Hill                        15  03 Lanier Lightning Run-A      11:02.32
  96.  Gabriel Joseph                   14  13 Speed Unlimited-1336-A      11:03.56
  97.  Samuel Baker                     14  07 Unattached                  11:03.90
  98.  Matthew Green                    14  16 Carolina Homeschool Couga-A 11:04.07
  99.  Peter Saviano                    14  01 Granite State Flash-A       11:04.20
 100.  Ryan Pagliaro                    15  01 Sentinel Striders-A         11:05.48

Page 3
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Intermediate Boys - Individual Results at 2 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ================================= ==  ============================== ========
 101.  Bradlee Haggerty                 14  01 Providence Cobras-A         11:06.02
 102.  Michael Stone                    14  15 Hyperformers-1533-A         11:06.50
 103.  Tyler Doveno                     14  01 Nashua Pal Gate City-A      11:07.20
 104.  Lukas Brant                      14  05 Knight Runners-0517-A       11:07.62
 105.  Phillip Demers                   14  01 Nashua Pal Gate City-A      11:07.98
 106.  Garrett Allen                    15  07 Eagles Cross Countrytraa-A  11:08.36
 107.  Stephen Booker                   14  01 Delmar Track Field Club-A   11:08.82
 108.  Jon Eaton                        15  07 Evansville Thunderbolts-A   11:10.60
 109.  Thomas Martin                    15  05 Unattached                  11:11.10
 110.  Owen Bailey                      14  03 Woodstock Youth Track-A     11:11.24
 111.  Zachary Wagler                   15  07 Unattached                  11:12.48
 112.  Dashiell Murphy                  14  01 Unattached                  11:13.86
 113.  Nicholas Vodzak                  15  07 Southeast Indiana-A         11:13.97
 114.  Joey Viray                       15  03 Richmond Track Field Cl-A   11:15.00
 115.  Eli Snyder                       15  10 Unattached                  11:15.09
 116.  Austin Koch                      14  03 Richmond Track Field Cl-A   11:15.26
 117.  Cordell Miller                   15  07 Unattached                  11:15.61
 118.  Ali Haider                       14  15 Obriens Army-1533-A         11:15.84
 119.  Nicholas Kontopanos              14  03 Richmond Track Field Cl-A   11:16.00
 120.  Brett Quinn                      14  01 Granite State Flash-A       11:16.43
 121.  Samuel Wentworth                 14  05 Unattached                  11:17.19
 122.  Cody Mayer                       15  14 Pleasanton Heat-A           11:17.64
 123.  John Morris                      15  14 Los Gatos Tc-1438-A         11:18.54
 124.  Joseph Jackson                   15  16 Carolina Homeschool Couga-A 11:19.28
 125.  Zachary Beston                   14  14 Pleasanton Heat-A           11:20.27
 126.  Travis Price                     15  05 Unattached                  11:20.57
 127.  Kevin Burdet                     15  16 Clemson Area Racing Team--A 11:22.86
 128.  Travis Menghini                  15  09 St Louis Blazers-A          11:23.16
 129.  Jonathan Sheehan                 14  01 Nashua Pal Gate City-A      11:23.26
 130.  Pedro Tejeda                     14  14 Buffalo Chips Running Clu-A 11:24.04
 131.  Brian Mcafee                     14  01 Nashua Pal Gate City-A      11:24.37
 132.  Ian DeMass                       15  16 Palmetto Track Field-0355-A 11:27.53
 133.  Colin Green                      15  02 Unattached                  11:28.07
 134.  Jonathan Zalman                  14  01 Nashua Pal Gate City-A      11:28.47
 135.  Logan Veatch                     14  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       11:29.08
 136.  Ryan Doyle                       14  01 Nashua Pal Gate City-A      11:30.42
 137.  Noah Martel                      15  07 Broncho Running Club-A      11:30.78
 138.  Alexander Franck                 14  03 Richmond Track Field Cl-A   11:31.30
 139.  Christian Kerr                   14  15 Equalizers Tc-1533-A        11:36.29
 140.  Chandler Bolthouse               15  16 Foot Locker Flyers-0355-A   11:37.45
 141.  Brannden Moss                    14  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A 11:37.92
 142.  Adam McFall                      14  16 Palmetto Track Field-0355-A 11:38.56
 143.  Gulraize Khan                    15  03 Howard County Striders-03-A 11:41.02
 144.  Ray Smith                        14  03 Howard County Striders-03-A 11:45.97
 145.  Michael Casey                    14  01 Granite State Flash-A       11:46.48
 146.  Om Chatterji                     15  13 Speed Unlimited-1336-A      11:46.94
 147.  Kenneth Vinacco                  14  01 Sentinel Striders-A         11:48.13
 148.  Kyle Lorden                      14  01 Granite State Flash-A       11:48.47
 149.  Joe Rector                       14  07 Southeast Indiana-A         11:49.63
 150.  Garrett Yorn                     14  07 Southeast Indiana-A         11:50.25

Page 4
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Intermediate Boys - Individual Results at 2 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ================================= ==  ============================== ========
 151.  Mitchell MacInnis                14  12 Rockwall Mustangs Track-A   11:51.02
 152.  Nick Page                        14  01 Granite State Flash-A       11:51.05
 153.  Harley Norton                    14  14 Unattached                  11:51.23
 154.  Daniel Ray                       14  01 South Windsor Spor Gro-A    11:52.47
 155.  Blayne Buckler                   14  05 Knight Runners-0517-A       11:52.60
 156.  Garrett Brown                    14  01 South Windsor Spor Gro-A    11:55.50
 157.  David Duncan                     14  14 Buffalo Chips Running Clu-A 11:55.77
 158.  Andrew Quirk                     14  10 Zoom TC -1032-A             11:56.70
 159.  Trent Barnett                    15  07 Southeast Indiana-A         11:58.32
 160.  John-Michael Baldy               14  16 Unattached                  11:58.35
 161.  Christopher Olmstead             14  03 Lanier Lightning Run-A      11:58.87
 162.  Calum Bryne                      14  12 Unattached                  12:01.61
 163.  Patrick Swanson                  14  01 Nashua Pal Gate City-A      12:02.12
 164.  Austin Allen                     15  07 Southeast Indiana-A         12:02.65
 165.  Josiah Zarate                    14  02 Unattached                  12:03.03
 166.  Timothy Myers                    14  03 Richmond Track Field Cl-A   12:03.79
 167.  Daniel Wilson                    15  16 Carolina Homeschool Couga-A 12:06.42
 168.  Grant Hall                       14  16 Cheraw Striders-0355-A      12:07.58
 169.  Keegan Desciak                   14  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       12:09.65
 170.  Harry Barrmorris                 15  05 Ann Arbor Tc-0519-A         12:10.14
 171.  Robert Boland                    15  16 Palmetto Track Field-0355-A 12:14.90
 172.  Quintin Talbott                  15  07 Broncho Running Club-A      12:15.70
 173.  Daniel Feltis                    14  07 Broncho Running Club-A      12:17.15
 174.  Grafton Leidy                    14  16 Carolina Homeschool Couga-A 12:26.72
 175.  Richard Durecki                  14  05 K-Town Striders-A           12:29.38
 176.  Charles Young                    15  03 Richmond Track Field Cl-A   12:46.08
 177.  Christian Rice                   14  16 Carolina Homeschool Couga-A 12:48.27
 178.  Michael Allen                    15  06 Peak Performance Track Cl-A 12:59.27
 179.  William Lamont                   14  16 Mt Pleasant Tc-0355-A       12:59.37
 180.  William Patterson                14  16 Carolina Homeschool Couga-A 12:59.38
 181.  Joshua Austin                    14  06 Mississippi Track Stars-A   13:00.00
 182.  Phillip Wilson                   15  16 Carolina Homeschool Couga-A 13:00.90
 183.  Percival I'Atala                 14  08 Unattached                  13:43.03
 184.  Nathaniel Fletcher               15  16 Palmetto Track Field-0355-A 13:44.74
 185.  Ricardo Rivera                   15  02 Jersey Heat Tc-A            13:45.96
 186.  Anthony Randall                  15  16 Carolina Homeschool Couga-A 13:56.54
 187.  Gregory Mcpherson                15  16 Palmetto Track Field-0355-A 14:01.20
 188.  Bryan Eberl                      14  16 Palmetto Track Field-0355-A 14:31.68

188 records processed.