Results - USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Intermediate Division

Page 1
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Intermediate Boys - Individual Results at 1 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ================================= ==  ============================== ========
   1.  Elijah Armstrong                 14  11 Pocatello Tc-1154-A          4:44.64
   2.  Estevan De La Rosa               15  15 Obriens Army-1533-A          4:46.74
   3.  Miguel Bautista                  14  15 Equalizers Tc-1533-A         4:47.21
   4.  Alex Hess                        15  07 Indiana Blast-A              4:47.32
   5.  Jack Manesiotis                  15  16 Foot Locker Flyers-0355-A    4:47.45
   6.  Blair Hurlock                    14  14 Pleasanton Heat-A            4:47.63
   7.  Andre Ivankovic                  15  16 Clemson Area Racing Team--A  4:47.67
   8.  Austin Esposito                  15  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A  4:49.84
   9.  Benjamin Huffman                 15  03 Unattached                   4:54.87
  10.  Jareb Duggan                     15  05 Unattached                   4:55.04
  11.  Drake Johnston                   15  15 South Orange County Wi-15-A  4:55.22
  12.  Jovani Gamboa                    14  15 Equalizers Tc-1533-A         4:55.37
  13.  Costa Willets                    15  05 Unattached                   4:55.53
  14.  Christian Vazquez                14  15 Equalizers Tc-1533-A         4:55.68
  15.  John Rodeheffer                  14  13 Whidbey Island Running Cl-A  4:55.78
  16.  Eris De La Torre                 15  15 Equalizers Tc-1533-A         4:55.95
  17.  Bryce Miller                     15  08 Unattached                   4:56.04
  18.  Sean Pino                        14  15 South Orange County Wi-15-A  4:56.07
  19.  Andrew Gawryluk                  14  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        4:56.59
  20.  Jackson Pearce                   15  13 Rain City Flyers-1336-A      4:56.79
  21.  James Withers                    15  11 Ymca Team Idaho-1154-A       4:56.87
  22.  Connor McCarthy                  15  14 Pleasanton Heat-A            4:56.87
  23.  Haydin Herndon                   14  11 Pocatello Tc-1154-A          4:57.09
  24.  Gabriel Haughey                  15  16 Clemson Area Racing Team--A  4:57.39
  25.  Arthur Whitehead                 15  01 Nitehawks Sports Club-A      4:57.70
  26.  James Bradberry                  14  07 Indiana Blast-A              4:58.19
  27.  Nolan Petersen                   15  14 Pleasanton Heat-A            4:58.51
  28.  Jacob Schlachte                  15  14 Pleasanton Heat-A            4:58.81
  29.  Bennett Leitz                    14  10 Unattached                   4:59.22
  30.  James Lindstrom                  13  15 So Cal Roadrunners-1533-A    4:59.30
  31.  Daniel Lucero                    15  08 Unattached                   5:00.56
  32.  Eamon Smythe                     14  15 Equalizers Tc-1533-A         5:00.86
  33.  Michael Smith                    15  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A  5:01.17
  34.  Thurain Hlaing                   14  15 Obriens Army-1533-A          5:02.17
  35.  Austin Magin                     14  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A  5:02.69
  36.  JohnPaul Martinez                15  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A  5:02.71
  37.  Alexander Barton                 15  10 Unattached                   5:03.29
  38.  James Baeskens                   15  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A  5:03.37
  39.  Bryan Ngo                        14  15 Obriens Army-1533-A          5:03.45
  40.  Simon Novich                     14  14 Pamakids-A                   5:04.38
  41.  Leaquan James                    15  02 Quicksilver Tc-A             5:04.46
  42.  Ryan Hanselman                   14  07 Naperville Tc1-A             5:05.18
  43.  Brandon Cromer                   15  03 Flight400 Tc Inc             5:05.47
  44.  Daniel Rau                       15  03 Howard County Striders-03-A  5:05.53
  45.  Sean Kent                        15  06 Unattached                   5:05.89
  46.  Ryan Pagliaro                    15  01 Sentinel Striders-A          5:06.13
  47.  Jake Martinez                    15  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A  5:06.94
  48.  Tyler Valdez                     15  10 Zia Roadrunners-1042-A       5:07.53
  49.  Ryan Smith                       15  07 Team Bird-2-A                5:08.12
  50.  Matthew Smith                    14  07 Evansville Thunderbolts-A    5:08.21

Page 2
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Intermediate Boys - Individual Results at 1 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ================================= ==  ============================== ========
  51.  John Hansell                     15  01 Unattached                   5:08.43
  52.  Mark Fleckenstein                14  03 Richmond Track Field Cl-A    5:08.51
  53.  Ganesh Tilve                     15  15 Go Bananas-1533-A            5:08.81
  54.  Nicholas Ashmead                 14  03 Lanier Lightning Run-A       5:08.85
  55.  Alec Kreilach                    15  07 Indiana Blast-A              5:08.95
  56.  Garrett Craig                    15  07 Southeast Indiana-A          5:09.00
  57.  Jassiel Velo                     15  10 Lancer Running Club-A        5:09.15
  58.  Matthew Nix                      15  03 Lanier Lightning Run-A       5:09.50
  59.  Ryan Phillips                    14  03 Peachtree City Flash-A       5:09.66
  60.  Kevin Mariano                    14  15 South Coast Xc Elite-1533-A  5:09.77
  61.  Ryan Clarke                      15  01 Unattached                   5:10.13
  62.  Ellis Newton                     14  15 Go Bananas-1533-A            5:10.53
  63.  Benjamin Platt                   14  01 Granite State Flash-A        5:10.73
  64.  Gary Smolyak                     15  03 Howard County Striders-03-A  5:11.00
  65.  Christian Chung                  15  15 Equalizers Tc-1533-A         5:11.10
  66.  Noah Oberriter                   14  14 Unattached                   5:11.37
  67.  Joshua Warren                    14  03 Peachtree City Flash-A       5:11.40
  68.  Kevin Carpenter                  14  13 Unattached                   5:11.73
  69.  Mitchell Ripka                   14  01 Granite State Flash-A        5:12.41
  70.  Cooper Goslin                    14  01 South Windsor Spor Gro-A     5:12.49
  71.  Alexis Herrera                   15  10 Lancer Running Club-A        5:12.72
  72.  Shawn Dunphy                     14  01 Granite State Flash-A        5:13.28
  73.  Mark Newport                     15  15 So Cal Roadrunners-1533-A    5:13.33
  74.  Stephen Sartoris                 15  05 Miami Valley Tc-0517-A       5:13.41
  75.  Briar Miller                     15  07 Southeast Indiana-A          5:13.47
  76.  Alex Conn                        14  09 Hays Striders Tc-0928-A      5:13.51
  77.  Chris Salsbury                   15  13 Valley AC 1335-A             5:13.81
  78.  Sergio Flores                    15  15 South Coast Xc Elite-1533-A  5:14.06
  79.  William Thornton                 14  03 Unattached                   5:14.07
  80.  Norman Emineth                   15  05 Ledges TC                    5:14.35
  81.  Rameek Loring                    14  02 Jersey Heat Tc-A             5:14.45
  82.  Mitchell Harris                  15  07 Evansville Thunderbolts-A    5:14.93
  83.  Joshua Long                      15  07 Broncho Running Club-A       5:15.16
  84.  Blake Odell                      15  07 Indiana Blast-A              5:15.21
  85.  Isaac Cohen                      14  14 Marin Waves Track Field-A    5:15.36
  86.  Michael Stone                    14  15 Hyperformers-1533-A          5:15.65
  87.  Bradlee Haggerty                 14  01 Providence Cobras-A          5:15.93
  88.  Colton Hennessey                 15  16 Foot Locker Flyers-0355-A    5:16.77
  89.  James Slavik                     15  03 Lanier Lightning Run-A       5:16.78
  90.  Dashiell Murphy                  14  01 Unattached                   5:16.79
  91.  Peter Saviano                    14  01 Granite State Flash-A        5:17.44
  92.  Kevin Salter                     14  07 Indiana Blast-A              5:17.45
  93.  Tye Smith                        14  13 Unattached                   5:17.84
  94.  Travis Price                     15  05 Unattached                   5:18.27
  95.  Garrett Allen                    15  07 Eagles Cross Countrytraa-A   5:18.37
  96.  Gabriel Joseph                   14  13 Speed Unlimited-1336-A       5:18.43
  97.  Owen Bailey                      14  03 Woodstock Youth Track-A      5:18.58
  98.  Jason Tsugawa                    15  15 Obriens Army-1533-A          5:18.73
  99.  Jon Eaton                        15  07 Evansville Thunderbolts-A    5:18.92
 100.  Samuel Wentworth                 14  05 Unattached                   5:19.01

Page 3
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Intermediate Boys - Individual Results at 1 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ================================= ==  ============================== ========
 101.  Ethan Briggs                     14  07 Indiana Tc-A                 5:19.03
 102.  Andrew Tynes                     15  03 Richmond Track Field Cl-A    5:19.67
 103.  Luke Sumerford                   15  03 Greensboro Pacesetters Tr-A  5:19.73
 104.  Pedro Tejeda                     14  14 Buffalo Chips Running Clu-A  5:20.28
 105.  Stephen Booker                   14  01 Delmar Track Field Club-A    5:20.48
 106.  Cody Mayer                       15  14 Pleasanton Heat-A            5:20.77
 107.  Thomas Martin                    15  05 Unattached                   5:20.85
 108.  Phillip Demers                   14  01 Nashua Pal Gate City-A       5:21.08
 109.  Bryce Schuebert                  14  03 Lanier Lightning Run-A       5:21.65
 110.  Tyler Doveno                     14  01 Nashua Pal Gate City-A       5:21.95
 111.  Samuel Baker                     14  07 Unattached                   5:22.58
 112.  Matthew Green                    14  16 Carolina Homeschool Couga-A  5:22.83
 113.  Thomas Brumbaugh                 14  03 Howard County Striders-03-A  5:23.49
 114.  Zachary Wagler                   15  07 Unattached                   5:23.55
 115.  John Morris                      15  14 Los Gatos Tc-1438-A          5:23.56
 116.  Kevin Burdet                     15  16 Clemson Area Racing Team--A  5:24.14
 117.  Lukas Brant                      14  05 Knight Runners-0517-A        5:24.43
 118.  Zack Hill                        15  03 Lanier Lightning Run-A       5:24.76
 119.  Brett Quinn                      14  01 Granite State Flash-A        5:24.85
 120.  Zachary Beston                   14  14 Pleasanton Heat-A            5:25.27
 121.  Ali Haider                       14  15 Obriens Army-1533-A          5:25.65
 122.  Cordell Miller                   15  07 Unattached                   5:26.13
 123.  Nicholas Vodzak                  15  07 Southeast Indiana-A          5:26.59
 124.  Austin Koch                      14  03 Richmond Track Field Cl-A    5:27.31
 125.  Nicholas Kontopanos              14  03 Richmond Track Field Cl-A    5:27.47
 126.  Logan Veatch                     14  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        5:27.87
 127.  Noah Martel                      15  07 Broncho Running Club-A       5:27.97
 128.  Eli Snyder                       15  10 Unattached                   5:29.25
 129.  Jonathan Zalman                  14  01 Nashua Pal Gate City-A       5:29.62
 130.  Colin Green                      15  02 Unattached                   5:29.81
 131.  Travis Menghini                  15  09 St Louis Blazers-A           5:30.03
 132.  Brian Mcafee                     14  01 Nashua Pal Gate City-A       5:30.21
 133.  Joey Viray                       15  03 Richmond Track Field Cl-A    5:30.22
 134.  Jonathan Sheehan                 14  01 Nashua Pal Gate City-A       5:30.36
 135.  Ian DeMass                       15  16 Palmetto Track Field-0355-A  5:30.52
 136.  Joseph Jackson                   15  16 Carolina Homeschool Couga-A  5:30.97
 137.  Ryan Doyle                       14  01 Nashua Pal Gate City-A       5:31.11
 138.  Mitchell MacInnis                14  12 Rockwall Mustangs Track-A    5:31.11
 139.  Chandler Bolthouse               15  16 Foot Locker Flyers-0355-A    5:31.53
 140.  Harley Norton                    14  14 Unattached                   5:32.38
 141.  Om Chatterji                     15  13 Speed Unlimited-1336-A       5:32.59
 142.  Alexander Franck                 14  03 Richmond Track Field Cl-A    5:33.23
 143.  Brannden Moss                    14  15 Cucamonga Photon Fast Tra-A  5:35.49
 144.  Gulraize Khan                    15  03 Howard County Striders-03-A  5:36.58
 145.  Garrett Brown                    14  01 South Windsor Spor Gro-A     5:36.89
 146.  Christian Kerr                   14  15 Equalizers Tc-1533-A         5:37.79
 147.  Kenneth Vinacco                  14  01 Sentinel Striders-A          5:38.43
 148.  Michael Casey                    14  01 Granite State Flash-A        5:38.91
 149.  John-Michael Baldy               14  16 Unattached                   5:38.96
 150.  Daniel Ray                       14  01 South Windsor Spor Gro-A     5:39.18

Page 4
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Intermediate Boys - Individual Results at 1 Mile

Place FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ================================= ==  ============================== ========
 151.  Kyle Lorden                      14  01 Granite State Flash-A        5:39.47
 152.  Nick Page                        14  01 Granite State Flash-A        5:39.58
 153.  Robert Boland                    15  16 Palmetto Track Field-0355-A  5:39.81
 154.  Adam McFall                      14  16 Palmetto Track Field-0355-A  5:40.37
 155.  Ray Smith                        14  03 Howard County Striders-03-A  5:40.99
 156.  Austin Allen                     15  07 Southeast Indiana-A          5:41.03
 157.  Joe Rector                       14  07 Southeast Indiana-A          5:41.29
 158.  Keegan Desciak                   14  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        5:41.67
 159.  Garrett Yorn                     14  07 Southeast Indiana-A          5:41.95
 160.  Christopher Olmstead             14  03 Lanier Lightning Run-A       5:41.98
 161.  Patrick Swanson                  14  01 Nashua Pal Gate City-A       5:42.22
 162.  Calum Bryne                      14  12 Unattached                   5:42.37
 163.  Blayne Buckler                   14  05 Knight Runners-0517-A        5:43.49
 164.  Harry Barrmorris                 15  05 Ann Arbor Tc-0519-A          5:45.68
 165.  Andrew Quirk                     14  10 Zoom TC -1032-A              5:46.05
 166.  David Duncan                     14  14 Buffalo Chips Running Clu-A  5:47.44
 167.  Trent Barnett                    15  07 Southeast Indiana-A          5:48.43
 168.  Josiah Zarate                    14  02 Unattached                   5:49.61
 169.  Daniel Feltis                    14  07 Broncho Running Club-A       5:49.82
 170.  Michael Allen                    15  06 Peak Performance Track Cl-A  5:50.96
 171.  Charles Young                    15  03 Richmond Track Field Cl-A    5:51.36
 172.  Grant Hall                       14  16 Cheraw Striders-0355-A       5:51.69
 173.  Quintin Talbott                  15  07 Broncho Running Club-A       5:52.46
 174.  Timothy Myers                    14  03 Richmond Track Field Cl-A    5:52.53
 175.  Joshua Austin                    14  06 Mississippi Track Stars-A    5:54.77
 176.  Richard Durecki                  14  05 K-Town Striders-A            5:59.81
 177.  Grafton Leidy                    14  16 Carolina Homeschool Couga-A  6:01.15
 178.  Daniel Wilson                    15  16 Carolina Homeschool Couga-A  6:01.81
 179.  Christian Rice                   14  16 Carolina Homeschool Couga-A  6:02.47
 180.  Ricardo Rivera                   15  02 Jersey Heat Tc-A             6:08.38
 181.  William Lamont                   14  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:12.64
 182.  Phillip Wilson                   15  16 Carolina Homeschool Couga-A  6:13.42
 183.  Percival I'Atala                 14  08 Unattached                   6:13.69
 184.  Nathaniel Fletcher               15  16 Palmetto Track Field-0355-A  6:13.75
 185.  William Patterson                14  16 Carolina Homeschool Couga-A  6:17.60
 186.  Gregory Mcpherson                15  16 Palmetto Track Field-0355-A  6:35.99
 187.  Bryan Eberl                      14  16 Palmetto Track Field-0355-A  6:39.97
 188.  Anthony Randall                  15  16 Carolina Homeschool Couga-A  6:45.05

188 records processed.