Results - USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Bantam Division

USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Midget Girls - Individual Results
Ovrall Place Name Age Team 1 Mile Finish

Place   NO. FIRST                             AG  TEAM                            TIME
===== ===== ================================= ==  ============================== =====
   1.  2024  Emma Arriaga                      9  15 Equalizers Tc-1533-A         5:54
   2.  1942  Marina Soares                     9  14 Oak Hill Racing-1438-A       5:55
   3.  2023  Chloe Arriaga                     9  15 Equalizers Tc-1533-A         5:56
   4.    49  Caroline Fischer                  8  01 Granite State Flash-A        5:57
   5.  1991  Quinn Hagerman                    9  14 Unattached                   6:00
   6.  1480  Alyssa Valenzuela                 9  10 Life Sports Tc-1053-A        6:01
   7.  1931  Kiana Perez                       8  14 Oak Hill Racing-1438-A       6:02
   8.  1549  Marianna Annest                   9  10 Unattached                   6:03
   9.  2216  Catherine Garritson               9  15 Unattached                   6:03
  10.   242  Sarah Flynn                       9  01 Unattached                   6:03
  11.   911  Ashley Rulison                    9  05 Unattached                   6:04
  12.   337  Julia Herraiz                     9  02 Lakeland JR Track Fi-A       6:04
  13.   346  Abby Loveys                       9  02 Lakeland JR Track Fi-A       6:05
  14.   521  Sydney Runyan                     9  03 Etowah Youth Tc-0345-A       6:06
  15.  1080  Maria Anderson                    9  07 Indiana All Star Runnin-A    6:07
  16.   671  Tenae Grigsby                     9  03 Peachtree City Flash-A       6:07
  17.   489  Nyah Hernandez                    8  03 Creekview Youth Track-034-A  6:08
  18.  1669  Makenna Schumacher                9  13 Bowerman AC 1337-A           6:08
  19.   216  Catherine Farrell                 9  01 Team Sports Cente Tc-A       6:08
  20.  2029  Rebecca Cushing-murray            9  15 Equalizers Tc-1533-A         6:09
  21.   505  KaiAishah Mitchell                9  03 Durham Striders Track Clu-A  6:09
  22.    81  Violet Sullivan                   9  01 Granite State Flash-A        6:09
  23.  1460  Isabella Schrader                 9  10 Cougar Tc-A                  6:09
  24.  1654  Greta Anderson                    9  13 Bowerman AC 1337-A           6:12
  25.  1463  Brianna Toya                      8  10 Cougar Tc-A                  6:12
  26.  2348  Katherine Kuisel                  9  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:13
  27.    52  Oneill Galinson                   9  01 Granite State Flash-A        6:13
  28.   872  Aubrie Deal                       9  05 K-Town Striders-A            6:13
  29.  1860  Emily Perez                       9  14 Castro Valley Tc-A           6:14
  30.  1017  Emily Anderson                    9  06 Williamson Youth Track Cl-A  6:14
  31.  1735  Anya Hirschfeld                   9  13 Rain City Flyers-1336-A      6:14
  32.  2026  Ashling Carr                      8  15 Equalizers Tc-1533-A         6:15
  33.  1356  Erin Topham                       9  09 Flying Angels Cross Count-A  6:17
  34.  1628  Liah Collins                      9  12 Rockwall Mustangs Track-A    6:17
  35.  1069  Ellie Pedersen                    9  07 Fishers Fire--A              6:18
  36.  1869  Jaxin Woodward                    8  14 Full Stride Tc-A             6:21
  37.  2028  Autumn Clarke                     8  15 Equalizers Tc-1533-A         6:21
  38.  1418  AbbyAnn Bedonie                   8  10 Cougar Tc-A                  6:21
  39.  2171  Olivia Paez                       9  15 So Cal Roadrunners-1533-A    6:22
  40.  1027  Kennedy Kerber                    8  07 Columbus Running Club-A      6:22
  41.   167  Sage Naimoli                      9  01 Prospect Park Youth Run-A    6:22
  42.  2035  Anna Goeller                      9  15 Equalizers Tc-1533-A         6:23
  43.  1324  Tessa Laska                       9  08 Unattached                   6:23
  44.  1979  Reilly Johnson                    9  14 Unattached                   6:23
  45.   847  Emma Cavendish                    8  04 Unattached                   6:24
  46.   784  Natane Randall                    9  12 Unattached                   6:26
  47.   143  Tylee Thurber                     9  01 Nashua Pal Gate City-A       6:26
  48.  1546  Khadija Lapahie                   9  10 Unattached                   6:28
  49.   244  Klarke Mitchell                   8  01 Unattached                   6:28
  50.  1689  Emma Brooks                       9  13 Central Oregon Running Kl-A  6:29

Page 2
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Midget Girls - Individual Results
Ovrall Place Name Age Team 1 Mile Finish

Place   NO. FIRST                             AG  TEAM                            TIME
===== ===== ================================= ==  ============================== =====
  51.   873  Katelyn Duffing                   9  05 K-Town Striders-A            6:29
  52.  1695  RuthAviv Bernstein-livne          9  13 Emerald Valley Tc-1337-A     6:29
  53.  2082  Ryan Tarver                       9  15 Hyperformers-1533-A          6:29
  54.  1674  Jane Andersen                     9  13 Cascade Striders-1336-A      6:30
  55.   781  Jaida Lyles                       9  12 Unattached                   6:30
  56.  1453  Savreena Rael                     9  10 Cougar Tc-A                  6:31
  57.   883  Jacie King                        9  05 K-Town Striders-A            6:31
  58.  1449  Reina Paredes                     9  10 Cougar Tc-A                  6:32
  59.  1696  Lillian Nowatzke                  8  13 Emerald Valley Tc-1337-A     6:32
  60.  1073  Corinne Yorkman                   8  07 Fishers Fire--A              6:32
  61.  2068  Natalie Haman                     9  15 Equalizers Tc-1533-B         6:33
  62.  2021  Mia Allred                        9  15 Equalizers Tc-1533-A         6:33
  63.  2312  Caitlin Casey                     9  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:33
  64.  1719  Kate Jendrezak                    8  13 Issaquah Parks Rec Glid-A    6:33
  65.  2360  Quinna Muthard                    8  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:34
  66.   161  Gillian Dunsky                    9  01 Prospect Park Youth Run-A    6:35
  67.  1547  Jasmine Pino                      9  10 Unattached                   6:35
  68.   250  Erin Johnston                     9  01 Unattached                   6:36
  69.  1776  Chelsea LE                        9  13 Spokane Mercury Athletic-A   6:37
  70.   947  Anastasia Newsome                 9  05 Unattached                   6:37
  71.  1515  Sharnelle Manygoats               9  10 Tcm Rez Runners-1048-A       6:38
  72.  1736  Danielle Jaculewicz               8  13 Rain City Flyers-1336-A      6:38
  73.   445  Samantha Boris                    9  02 Unattached                   6:38
  74.    23  Brooke Wright                     8  01 Delmar Track Field Club-A    6:39
  75.   484  Morgan Ribisl                     8  03 Chapel Hillcarrboro Pace-A   6:39
  76.  1682  Katherine Forsberg                8  13 Cascade Striders-1336-A      6:39
  77.  1644  Faith Pinnow                      8  12 South Austin Steel-1243-A    6:39
  78.  1465  Ariana Valdez                     8  10 Cougar Tc-A                  6:39
  79.  1836  Sydney Gunderson                  9  14 Buffalo Chips Running Clu-A  6:40
  80.  1729  Chloe Sisco                       8  13 North Idaho Track Field-A    6:40
  81.  2184  Morgan Taylor                     9  15 So Cal Roadrunners-1533-A    6:40
  82.  1088  Emerson Dykstra                   9  07 Indiana All Star Runnin-A    6:42
  83.  1780  Kennedy Osterman                  8  13 Spokane Mercury Athletic-A   6:43
  84.    99  Sierra Dinneen                    8  01 Island Express Tc-A          6:43
  85.  2308  Chloe Berda                       8  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:43
  86.  2353  Caroline Mathisen                 9  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:43
  87.  1651  Erica Schulz                      8  15 Unattached                   6:44
  88.  1813  Serena Tyran                      8  13 Whatcom Tesseract-A          6:44
  89.    85  Jordan Vaillancourt               9  01 Granite State Flash-A        6:45
  90.  1338  Elizabeth Dixon                   9  09 Flying Angels Cross Count-A  6:45
  91.   704  Faith Hill                        8  03 Premier Athletics-0345-A     6:45
  92.    42  Taylor Clark                      9  01 Granite State Flash-A        6:45
  93.   930  Adeline Meyers                    9  05 Unattached                   6:46
  94.   203  Lexie von der Luft                9  01 South Shore Fireboltz-A      6:46
  95.  1868  Kylie Tseng                       9  14 Diablo Valley Track Field-A  6:46
  96.    90  Lily Robinson                     9  01 Greater Lowell Rr-A          6:46
  97.  1397  Zoe Victorino                     9  10 Acoma Running Club-1042-A    6:46
  98.    87  Mckenzie Clark                    8  01 Greater Lowell Rr-A          6:46
  99.  2042  Devin Ito                         8  15 Equalizers Tc-1533-A         6:48
 100.  1041  Tennille Maclean                  9  07 Evansville Speedsters-A      6:48

Page 3
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Midget Girls - Individual Results
Ovrall Place Name Age Team 1 Mile Finish

Place   NO. FIRST                             AG  TEAM                            TIME
===== ===== ================================= ==  ============================== =====
 101.  2421  Nandi Perez                       8  16 Myrtle Beach Track And Fi-A  6:48
 102.   162  Bella Faber-Rico                  9  01 Prospect Park Youth Run-A    6:49
 103.  2157  Jalina Lindstrom                  8  15 So Cal Roadrunners-1533-A    6:49
 104.   506  Kekoa-qamra Mitchell              8  03 Durham Striders Track Clu-A  6:49
 105.   482  EllaMarie Pedersen                8  03 Chapel Hillcarrboro Pace-A   6:49
 106.   843  Rileigh Powers                    9  04 Central Florida Gliders T-A  6:50
 107.  1745  Mina Young                        9  13 Rain City Flyers-1336-A      6:50
 108.   527  Simone Johnson                    9  03 First Light Tc-0345-A        6:51
 109.  2310  Caitlin Brennan                   9  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:52
 110.  2088  Toi Carter                        9  15 Los Angeles Jets Track-15-A  6:52
 111.   249  Lucy Glueck                       8  01 Unattached                   6:52
 112.   400  Trinity Clark                     8  02 ST Francis Academy-A         6:52
 113.    91  Devyn Veits                       9  01 Greater Lowell Rr-A          6:53
 114.   820  Ellen Chamberlain                 8  03 Walton Youth Tc-0345-A       6:54
 115.   451  Olivia Oriente                    9  02 Unattached                   6:55
 116.  1388  Sidney Cheromiah                  7  10 Acoma Running Club-1042-A    6:55
 117.  1057  Emma Julien                       8  07 Fishers Fire--A              6:55
 118.   552  Sawyer Kolls                      9  03 Greensboro Pacesetters Tr-A  6:55
 119.  1040  Shelby Luker                      8  07 Evansville Speedsters-A      6:56
 120.   750  Kathleen Allden                   9  03 Triangle Champions Track-A   6:57
 121.  1349  Anna Reimer                       9  09 Flying Angels Cross Count-A  6:57
 122.    79  Anissa Sroka                      9  01 Granite State Flash-A        6:58
 123.  2215  Sophie Mendelson                  9  15 Temecula Valley Time M-15-A  6:59
 124.   797  Caprice Konitshek                 9  03 Unattached                   6:59
 125.   502  Jada Green                        9  03 Durham Striders Track Clu-A  6:59
 126.  1842  Milana Marshall                   8  14 Buffalo Chips Running Clu-A  7:00
 127.  1820  Alaina Baxter                     9  14 Buffalo Chips Running Clu-A  7:00
 128.  1977  Katherine Jacob                   9  14 Unattached                   7:00
 129.  1855  Amy Wilmoth                       8  14 Buffalo Chips Running Clu-A  7:01
 130.   508  Taylor Robinson                   8  03 Durham Striders Track Clu-A  7:01
 131.    72  Keegan Pepin                      8  01 Granite State Flash-A        7:02
 132.   507  Akoya Penny-campbell              8  03 Durham Striders Track Clu-A  7:02
 133.  2077  Jillian Fairchild                 7  15 Hyperformers-1533-A          7:02
 134.  1390  Jayda Lucario                     9  10 Acoma Running Club-1042-A    7:03
 135.    71  Katelyn Pepin                     8  01 Granite State Flash-A        7:04
 136.   399  Alana Clark                       8  02 ST Francis Academy-A         7:05
 137.  2380  Kate Spychalski                   8  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        7:05
 138.  1082  Meredith Ashburn                  8  07 Indiana All Star Runnin-A    7:06
 139.   564  Bridgette Kim                     9  03 Howard County Striders-03-A  7:06
 140.   943  Madison Vore                      9  05 Unattached                   7:07
 141.  1815  Trinity Wilhite                   8  13 Whatcom Tesseract-A          7:07
 142.   828  Anna Bailey                       9  03 Woodstock Youth Track-A      7:08
 143.   882  Kennedy Kibbey                    8  05 K-Town Striders-A            7:10
 144.   814  Rachel Shoemaker                  9  03 Vienna Youth Inc-0310-A      7:10
 145.  1730  Sylvia Bergerud                   9  13 Rain City Flyers-1336-A      7:12
 146.  2462  Jasmine Herrell                   8  07 Unattached                   7:14
 147.  1667  Kayah Ryerson                     8  13 Bowerman AC 1337-A           7:14
 148.   879  Payton Johns                      9  05 K-Town Striders-A            7:17
 149.  2487  Khalia Sanders                    7  06 Continental T Belles TC      7:17
 150.  1066  Sydney Miller                     8  07 Fishers Fire--A              7:18

Page 4
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Midget Girls - Individual Results
Ovrall Place Name Age Team 1 Mile Finish

Place   NO. FIRST                             AG  TEAM                            TIME
===== ===== ================================= ==  ============================== =====
 151.  1821  Carina Baxter                     9  14 Buffalo Chips Running Clu-A  7:18
 152.  2451  Mia Dunn                          8  16 Summerville Storm-0355-A     7:18
 153.   935  Kedzie Rutan                      9  05 Unattached                   7:18
 154.  1383  Riley Fisher                      9  09 Unattached                   7:19
 155.  1808  Grace Playstead                   8  13 Whatcom Tesseract-A          7:19
 156.  1389  Caitlin Felipe                    8  10 Acoma Running Club-1042-A    7:21
 157.  2393  Madeline Davis                    8  16 Mt Pleasant Tc-0355-B        7:21
 158.    88  Alisa Crueger-cain                9  01 Greater Lowell Rr-A          7:21
 159.   558  Gabriella Esquivel                9  03 Howard County Striders-03-A  7:22
 160.   973  Audriana Blakely                  9  06 Huntsville Metro Tc--A       7:22
 161.   575  Zoe Reading                       9  03 Howard County Striders-03-A  7:22
 162.  2344  Mallory Jenkins                   8  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        7:22
 163.  1232  Taylor Kennedy                    9  16 Unattached                   7:22
 164.   706  Mya Solomon                       8  03 Premier Athletics-0345-A     7:25
 165.  2260  Anne Lawrence                     8  16 City Of Charleston Swamp--A  7:29
 166.   582  Claire Warman                     9  03 Howard County Striders-03-A  7:31
 167.  1340  Claudia Fury                      8  09 Flying Angels Cross Count-A  7:31
 168.   512  Sei Kayee                         9  03 Durham Striders Track Clu-B  7:34
 169.   513  Teteateh Snoh                     8  03 Durham Striders Track Clu-B  7:34
 170.   971  Isabella Rowland                  8  06 Hoover Parks And Recreati-A  7:36
 171.  1611  Giona Collins                     9  12 CL Stars-A                   7:38
 172.  1062  Nathalie Mcleish                  8  07 Fishers Fire--A              7:38
 173.  2230  Ruth Evans                        9  16 Carolina Homeschool Couga-A  7:40
 174.   375  Samantha Savercool                9  02 Montville Tc-A               7:42
 175.  1992  NiurcaLopez Lopez                 9  14 Unattached                   7:42
 176.   160  Marie Collins                     8  01 Prospect Park Youth Run-A    7:42
 177.   496  Marie Bennett                     8  03 Durham Striders Track Clu-A  7:43
 178.  2415  Madeline Swentor                  8  16 Mt Pleasant Tc-0355-B        7:46
 179.  2406  Adrianna Loor                     8  16 Mt Pleasant Tc-0355-B        7:46
 180.  1613  Kennedy Henton                    8  12 CL Stars-A                   7:48
 181.  1737  Marlena Kramer                    9  13 Rain City Flyers-1336-A      7:50
 182.  2280  Sarah McCown                      8  16 Florence Tc-0355-A           7:51
 183.  1619  Kristina Macias                   9  12 Highland Lakes Tc-A          7:51
 184.  1177  Megan Cole                        9  07 Southeast Indiana-A          7:53
 185.   335  Ava Halpin                        8  02 Lakeland JR Track Fi-A       7:53
 186.   972  Hannah Villani                    9  06 Hoover Parks And Recreati-A  7:55
 187.   345  Rosemary Lauezzari                9  02 Lakeland JR Track Fi-A       7:57
 188.  1377  Nora Stith                        9  09 St Louis Blazers-A           7:59
 189.  2274  Rachael Dauksch                   9  16 Florence Tc-0355-A           8:02
 190.  2391  Elizabeth Barrineau               9  16 Mt Pleasant Tc-0355-B        8:02
 191.  2398  Angeline Gaglione                 8  16 Mt Pleasant Tc-0355-B        8:02
 192.  2284  Margaret Parham                   9  16 Florence Tc-0355-A           8:03
 193.  2458  Aislinn Donnelly                  8  16 York County Homeschool At-A  8:04
 194.   494  Zoe Tallmadge                     9  03 Durham Striders Track Clu-B  8:09
 195.    89  Kimesha Lewis                     9  01 Greater Lowell Rr-A          8:10
 196.   974  Angelina Pichon                   9  06 Huntsville Metro Tc--A       8:15
 197.   325  Sarah Daly                        9  02 Lakeland JR Track Fi-A       8:31
 198.  2413  Kate Stribling                    8  16 Mt Pleasant Tc-0355-B        8:51
 199.  2417  Virginia Tompkins                 9  16 Mt Pleasant Tc-0355-B        8:51
 200.   514  Jori Wilks                        8  03 Durham Striders Track Clu-B  9:17

Page 5
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Midget Girls - Individual Results
Ovrall Place Name Age Team 1 Mile Finish

Place   NO. FIRST                             AG  TEAM                            TIME
===== ===== ================================= ==  ============================== =====
 201.   490  Danyell Hinton                    8  03 Durham Striders Track Clu-B  9:39
 202.  1378  Sarah Stith                       9  09 St Louis Blazers-A          10:05
 203.  1395  Makayla Victorino                 9  10 Acoma Running Club-1042-A   10:06
 204.   511  Faith Kayee                       9  03 Durham Striders Track Clu-B 10:49
 205.   642  Katie Jung                        7  03 Lassiter Jr Cc Trac-0345-A  22:56

205 records processed.