Results - USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Bantam Division

 
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Midget Boys - Individual Results at 1 Mile
Ovrall Place Name Age Team 1 Mile Finish

Place   NO. FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ===== ================================= ==  ============================== ========
   1.  2134  Maxwell Wilson                    8  15 San Diego RoadRunners -15-A  5:29.94
   2.  1135  Zachary Wilson                    9  07 Indiana All Star Runnin-A    5:32.37
   3.   443  Andrew Avila                      8  02 Unattached                   5:33.87
   4.   200  Samuel Toolin                     9  01 Sentinel Striders-A          5:33.93
   5.   139  Noah Strout                       9  01 Nashua Pal Gate City-A       5:36.53
   6.  1528  Joseph Boroff                     8  10 Team Bliss Tc-1053-A         5:40.84
   7.  1526  Michael Abeyta                    9  10 Team Bliss Tc-1053-A         5:41.95
   8.  1458  Brycen Schall                     9  10 Cougar Tc-A                  5:45.67
   9.  1930  Thomas Murphy                     9  14 Oak Hill Racing-1438-A       5:46.47
  10.  1493  Derek VanBerkum                   9  10 Penguins Tcxc-1032-A         5:47.43
  11.  1538  Brandon Seagreaves                9  10 Team Bliss Tc-1053-A         5:48.54
  12.  2182  Noah Tamagno                      9  15 So Cal Roadrunners-1533-A    5:48.65
  13.  1953  Patrick Gersh                     9  14 Palo Alto Lightning Track-A  5:49.18
  14.   171  Robert Straight                   9  01 Prospect Park Youth Run-A    5:49.49
  15.   168  Ethan Rice                        8  01 Prospect Park Youth Run-A    5:50.11
  16.     8  Connor Alessi                     9  01 Bradford Huskies-A           5:50.63
  17.   172  Tobias Zinner                     9  01 Prospect Park Youth Run-A    5:50.88
  18.  1790  Luke Houser                       9  13 Unattached                   5:51.51
  19.  1722  Samuel Anderson                   8  13 North Idaho Track Field-A    5:51.91
  20.  1271  Drew Dahlin                       8  08 Distance Demons-0820-A       5:52.01
  21.  1421  Sequoyah Cleveland                9  10 Cougar Tc-A                  5:52.56
  22.   183  Maxwell DiMuccio                  9  01 Sentinel Striders-A          5:52.86
  23.  1114  Chris Perry                       9  07 Indiana All Star Runnin-A    5:52.99
  24.  2179  Ryan Rummens                      9  15 So Cal Roadrunners-1533-A    5:53.23
  25.   707  Reece Collie                      9  03 Ra Running Club-0313-A       5:53.66
  26.  1686  Ruben Luthra                      9  13 Cascade Striders-1336-A      5:54.09
  27.  2110  Ian Dickenson                     9  15 San Diego Cheetahs-1544-A    5:55.35
  28.   246  Shedrick Mitchell                 8  01 Unattached                   5:55.56
  29.  1009  Edward Teal                       9  06 Unattached                   5:55.71
  30.   251  Forest MacKenzie                  9  01 Unattached                   5:56.04
  31.  1048  Thomas Brelage                    9  07 Fishers Fire--A              5:56.78
  32.  1586  Willem Luyten                     9  10 Zoom TC -1032-A              5:56.94
  33.  1983  Jayden Obrochta                   9  14 Unattached                   5:57.29
  34.   850  Sebastian Roa                     9  04 Unattached                   5:57.39
  35.   437  Bryce Derick                      9  02 Unattached                   5:58.84
  36.   876  Collin Graham                     9  05 K-Town Striders-A            5:58.94
  37.  1438  Brian Martinez                    8  10 Cougar Tc-A                  5:59.11
  38.  1946  Miles Worthen                     9  14 Oak Hill Racing-1438-A       5:59.26
  39.  1427  Jonathan Fragua                   7  10 Cougar Tc-A                  5:59.30
  40.  1367  Nathaniel Long                    9  09 St Louis Blazers-A           5:59.53
  41.  1095  Thomas Gastineau                  9  07 Indiana All Star Runnin-A    5:59.87
  42.   743  Aiden Heard                       9  03 River Ridge Youth -0345-A    5:59.87
  43.   362  Harrison Vives                    9  02 Lakeland JR Track Fi-A       6:00.29
  44.  1727  Carter Gordon                     9  13 North Idaho Track Field-A    6:00.51
  45.  1732  Harrison Fitch                    9  13 Rain City Flyers-1336-A      6:00.55
  46.   284  Charles Bakos                     9  02 Crimson Knights-A            6:00.79
  47.  2222  Gregory Suhr                      9  15 Unattached                   6:02.35
  48.   298  David Benoit                      9  02 Elite Runners Tc-A           6:02.62
  49.  1230  Nate Kaiser                       9  07 Unattached                   6:02.77
  50.   299  Caleb Dalgetty                    8  02 Elite Runners Tc-A           6:03.05

Page 2
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Midget Boys - Individual Results at 1 Mile
Ovrall Place Name Age Team 1 Mile Finish

Place   NO. FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ===== ================================= ==  ============================== ========
  51.  1224  Connor Heller                     9  07 Unattached                   6:03.05
  52.  1666  Steven Rowland                    9  13 Bowerman AC 1337-A           6:03.83
  53.  2117  Hunter Fowlie                     9  15 San Diego RoadRunners -15-A  6:04.12
  54.   793  David DeChamplain                 8  03 Unattached                   6:04.13
  55.  1425  Mason Ford                        9  10 Cougar Tc-A                  6:04.15
  56.   500  Tyler Dunston                     9  03 Durham Striders Track Clu-A  6:04.15
  57.    25  Quinten Perrineau                 8  01 Eclipse Track Field In-A     6:04.83
  58.  1394  Colton Salvador                   9  10 Acoma Running Club-1042-A    6:05.09
  59.  2183  Connor Taylor                     9  15 So Cal Roadrunners-1533-A    6:05.14
  60.   165  Demian Lofsnes-Scott              9  01 Prospect Park Youth Run-A    6:05.43
  61.  2214  Cameron Hylton                    9  15 Temecula Valley Time M-15-A  6:05.77
  62.   217  Brennan Foster                    8  01 Team Sports Cente Tc-A       6:06.43
  63.  2143  Antonio Diaz                      8  15 So Cal Roadrunners-1533-A    6:06.81
  64.  2343  Joseph Jenkins                    9  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:07.25
  65.  2327  Benjamin Fayssoux                 9  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:07.25
  66.  1758  Cade Fischer                      9  13 Speed Unlimited-1336-A       6:08.06
  67.   705  Jevon Leonard                     9  03 Premier Athletics-0345-A     6:08.49
  68.   154  Nolan Defreitas                   9  01 New York Starz Tc-A          6:09.92
  69.  1567  Matthias Dunn                     9  11 Unattached                   6:10.88
  70.  1778  Caden Martin                      9  13 Spokane Mercury Athletic-A   6:11.36
  71.   118  Landon Johnson                    9  01 Nashua Pal Gate City-A       6:11.39
  72.   703  Elijah Gray                       8  03 Premier Athletics-0345-A     6:11.47
  73.   121  Alexander Koutsos                 9  01 Nashua Pal Gate City-A       6:11.56
  74.  1136  Darren Yates                      9  07 Indiana All Star Runnin-A    6:11.67
  75.  2146  Thomas Ear                        9  15 So Cal Roadrunners-1533-A    6:12.08
  76.   117  Brendon Frost                     9  01 Nashua Pal Gate City-A       6:12.43
  77.   302  Jaron Jordan                      9  02 Elite Runners Tc-A           6:12.69
  78.  2371  Christopher Richardson            8  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:12.93
  79.  1231  Nigel Kaiser                      8  07 Unattached                   6:13.58
  80.  1372  Daniel Morris                     8  09 St Louis Blazers-A           6:13.73
  81.  1123  Austin Throckmorton               8  07 Indiana All Star Runnin-A    6:14.31
  82.  1760  Callan Hercules                   9  13 Speed Unlimited-1336-A       6:14.61
  83.   746  Khali Madison                     9  03 Southside Pioneers-0345-A    6:15.30
  84.  2075  Bryce Bennett                     9  15 Hyperformers-1533-A          6:15.54
  85.   301  Joseph Gibardi                    9  02 Elite Runners Tc-A           6:16.11
  86.   179  Ashton Burnett                    8  01 Sentinel Striders-A          6:17.53
  87.   170  Isaac Stamper                     9  01 Prospect Park Youth Run-A    6:17.65
  88.  1058  Hunter Kepner                     8  07 Fishers Fire--A              6:17.67
  89.  1588  Joseph Ohagan                     9  10 Zoom TC -1032-A              6:18.28
  90.  1004  John Miller                       9  06 Rapides Tc-0624-A            6:19.21
  91.   114  Connor Dube                       9  01 Nashua Pal Gate City-A       6:20.47
  92.  1079  Andrew Anderson                   8  07 Indiana All Star Runnin-A    6:20.85
  93.  1754  Aidan Cantine                     9  13 Speed Unlimited-1336-A       6:20.97
  94.  1474  James Gregory                     8  10 Fort Collins Tc-1032-A       6:21.26
  95.  1267  Taryn Anderson                    9  08 Des Moines Area Youth Tc-A   6:21.32
  96.  1912  Ryan Bradley                      9  14 Oak Hill Racing-1438-A       6:21.90
  97.  1657  Nate Hicken                       9  13 Bowerman AC 1337-A           6:22.41
  98.   215  Kelby BishopScioli                8  01 Team Sports Cente Tc-A       6:22.56
  99.   324  Owen Curry                        9  02 Lakeland JR Track Fi-A       6:23.89
 100.  1753  Evan Brees                        9  13 Speed Unlimited-1336-A       6:24.12

Page 3
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Midget Boys - Individual Results at 1 Mile
Ovrall Place Name Age Team 1 Mile Finish

Place   NO. FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ===== ================================= ==  ============================== ========
 101.   657  Andrew Nicholl                    9  03 Northside Red Runners-034-A  6:24.42
 102.   846  Dru Newton                        8  04 Team Florida-Tampa Bay       6:24.90
 103.   819  William Brown                     8  03 Walton Youth Tc-0345-A       6:24.99
 104.  1675  Joseph Andersen                   8  13 Cascade Striders-1336-A      6:25.06
 105.  1072  Nicholas Ryan                     9  07 Fishers Fire--A              6:25.18
 106.   925  Luke LaPrad                       8  05 Unattached                   6:26.04
 107.   927  Trevor Malik                      8  05 Unattached                   6:26.48
 108.   480  Kenneth Eheman                    8  03 Chapel Hillcarrboro Pace-A   6:26.57
 109.   773  Niklas Becker                     8  03 Unattached                   6:26.94
 110.  1569  Raynaldo Gachupin                 9  10 Walatowa Running Club-A      6:27.12
 111.  1104  Joseph Kweder                     9  07 Indiana All Star Runnin-A    6:27.41
 112.  1761  Elian Joseph                      8  13 Speed Unlimited-1336-A       6:27.76
 113.  1339  Kael Ecord                        9  09 Flying Angels Cross Count-A  6:28.96
 114.   348  Henry Menke                       8  02 Lakeland JR Track Fi-A       6:29.11
 115.   914  Noah Wentworth                    9  05 Unattached                   6:29.62
 116.   402  Tyler Parrado                     9  02 ST Francis Academy-A         6:29.63
 117.  1535  Eman Lodhi                        9  10 Team Bliss Tc-1053-A         6:29.63
 118.   800  Ethan Selph                       8  03 Unattached                   6:29.89
 119.   824  Alex Poma                         9  03 Walton Youth Tc-0345-A       6:29.91
 120.  1958  Justin Chiao                      8  14 Peninsula Youth Track Fie-A  6:30.92
 121.   107  Zackary Berthiaume                8  01 Nashua Pal Gate City-A       6:31.36
 122.    54  Luke Gomes                        9  01 Granite State Flash-A        6:31.83
 123.   810  Connor Norman                     9  13 Unattached                   6:32.08
 124.  1417  Brian Armijo                      8  10 Cougar Tc-A                  6:32.39
 125.   949  Austin Biddle                     8  05 Unattached                   6:32.41
 126.  1361  Nathan Clem                       8  09 St Louis Blazers-A           6:32.51
 127.  2169  Zachary Nichols                   9  15 So Cal Roadrunners-1533-A    6:32.77
 128.  2364  John Pauldine                     9  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:33.01
 129.  1288  Robert Martin                     9  08 Merton Area Running Clu-A    6:33.29
 130.  1125  Seigo Tomozawa                    9  07 Indiana All Star Runnin-A    6:33.53
 131.  2341  Anderson Infante                  8  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:33.99
 132.  1064  Jacob Mcnair                      9  07 Fishers Fire--A              6:35.16
 133.  1413  Kye Aguilar                       9  10 Cougar Tc-A                  6:35.70
 134.   422  Nicholas Garrett                  9  02 Unattached                   6:35.80
 135.   141  John Sullivan                     8  01 Nashua Pal Gate City-A       6:36.37
 136.  1746  Parker Conrad                     9  13 Seaside Cross Country--A     6:36.37
 137.  1354  Alec Stephens                     9  09 Flying Angels Cross Count-A  6:36.41
 138.   184  Zachary DiMuccio                  9  01 Sentinel Striders-A          6:37.01
 139.  1607  Owen Rogers                       8  11 Ymca Team Idaho-1154-A       6:37.15
 140.   990  Reid Guirlando                    9  06 Peak Performance Track Cl-A  6:37.36
 141.  1763  Bowen Kennedy                     8  13 Speed Unlimited-1336-A       6:37.96
 142.  1749  Samson Sibony                     9  13 Seaside Cross Country--A     6:38.51
 143.  1681  Gannon Forsberg                   8  13 Cascade Striders-1336-A      6:38.78
 144.   590  Noah Walker                       8  03 Jr Striders-                 6:39.07
 145.  1922  Turner LaBrash                    9  14 Oak Hill Racing-1438-A       6:39.13
 146.   431  Nolan Kus                         8  02 Unattached                   6:39.55
 147.   304  Ryan Snyder                       9  02 Elite Runners Tc-A           6:39.72
 148.  1989  Abraham Castro                    7  14 Unattached                   6:40.77
 149.  1409  Zavdiel Toquinto                  9  10 Albuq Tc-1042-A              6:41.26
 150.  2212  Owen Young                        8  15 South Orange County Wi-15-A  6:41.50

Page 4
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Midget Boys - Individual Results at 1 Mile
Ovrall Place Name Age Team 1 Mile Finish

Place   NO. FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ===== ================================= ==  ============================== ========
 151.  1996  David Reyes                       9  14 Unattached                   6:42.28
 152.  1054  Isaac Farah                       9  07 Fishers Fire--A              6:42.60
 153.   156  Merlin Beaufils                   9  01 Prospect Park Youth Run-A    6:43.03
 154.  2192  Scott Dunne                       8  15 South Coast Xc Elite-1533-A  6:43.11
 155.   955  Christopher Miller                8  05 Unattached                   6:43.68
 156.   655  John Davis                        8  03 Northside Red Runners-034-A  6:43.98
 157.  1917  Gabriel Gomez                     8  14 Oak Hill Racing-1438-A       6:44.06
 158.  1357  Trey Topham                       7  09 Flying Angels Cross Count-A  6:44.13
 159.   136  David Pike                        8  01 Nashua Pal Gate City-A       6:44.47
 160.   465  Matthew Lempner                   9  03 Alpha Crush Running -0345-A  6:44.72
 161.   871  Russell Brown                     9  05 K-Town Striders-A            6:44.73
 162.  1661  Lucas Martin                      9  13 Bowerman AC 1337-A           6:45.21
 163.   349  Max Murata                        8  02 Lakeland JR Track Fi-A       6:45.81
 164.  1253  Joel Tiller                       9  16 Unattached                   6:46.26
 165.   775  Owen Daugherty                    8  12 Unattached                   6:46.40
 166.  1664  Coleton Odonnell                  8  13 Bowerman AC 1337-A           6:46.67
 167.  1531  Jesus DeLeon                      8  10 Team Bliss Tc-1053-A         6:46.75
 168.  2279  Jameson Lilly                     8  16 Florence Tc-0355-A           6:47.19
 169.   340  Ryan Kear                         9  02 Lakeland JR Track Fi-A       6:47.32
 170.   641  Devon Brodmyer                    8  03 Lassiter Jr Cc Trac-0345-A   6:47.89
 171.  2259  Gage Kennington                   8  16 City Of Charleston Swamp--A  6:48.41
 172.  1061  Benjamin Lumaye                   8  07 Fishers Fire--A              6:48.44
 173.  2156  Michael Leong                     9  15 So Cal Roadrunners-1533-A    6:48.50
 174.   744  Aj Hale                           8  03 Southside Pioneers-0345-A    6:48.64
 175.   330  Jamesreid Fitzsimons              9  02 Lakeland JR Track Fi-A       6:48.65
 176.  2355  Jack Mays                         8  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:49.18
 177.   670  Quinn Gibson                      9  03 Peachtree City Flash-A       6:49.29
 178.   546  Jacob Isakson                     8  03 Forsyth Flyers-0345-A        6:49.41
 179.  2469  Derek Ewers                       8  03 Peachtree City Flash-A       6:49.80
 180.   895  Christian Send                    9  05 K-Town Striders-A            6:50.74
 181.   665  David Foreman                     8  03 Peachtree City Flash-A       6:50.83
 182.   900  Kaleb Angle                       9  05 Tri-State Ac-A               6:50.91
 183.  1847  Benjamin Reed                     8  14 Buffalo Chips Running Clu-A  6:51.90
 184.  2211  Jack Young                        9  15 South Orange County Wi-15-A  6:52.35
 185.   858  Cobi Haverfield                   8  05 Miami Valley Tc-0517-A       6:55.98
 186.   677  Justin Jones                      8  03 Peachtree City Flash-A       6:56.11
 187.   344  Timothy Lanahan                   8  02 Lakeland JR Track Fi-A       6:56.42
 188.   366  James Zeolla                      8  02 Lakeland JR Track Fi-A       6:56.79
 189.  1637  Jonathan Miller                   9  12 Rockwall Mustangs Track-A    6:57.51
 190.  2316  Trent Courville                   9  16 Mt Pleasant Tc-0355-A        6:57.89
 191.  1337  Grayson Davis                     9  09 Flying Angels Cross Count-A  7:00.99
 192.   181  Nicholas Capalbo                  8  01 Sentinel Striders-A          7:02.63
 193.  2256  Quinn Dewitt                      8  16 City Of Charleston Swamp--A  7:03.19
 194.   661  Ethan Bilsky                      9  03 Peachtree City Flash-A       7:03.55
 195.   934  Conner Rutan                      9  05 Unattached                   7:03.66
 196.   477  Nathan McLaughlin                 9  03 Carrollton Track Team-A      7:04.99
 197.  1956  Elias Nasr                        8  14 Palo Alto Lightning Track-A  7:07.25
 198.  2281  Ivan Morris                       9  16 Florence Tc-0355-A           7:07.49
 199.  1933  Xander Reimers                    9  14 Oak Hill Racing-1438-A       7:10.79
 200.  1060  Riley Lohman                      9  07 Fishers Fire--A              7:11.58

Page 5
USATF National Junior Olympics XC Championships
December 10, 2011 Myrtle Beach, Sc - Whispering Pines Golf Course
Midget Boys - Individual Results at 1 Mile
Ovrall Place Name Age Team 1 Mile Finish

Place   NO. FIRST                             AG  TEAM                               TIME
===== ===== ================================= ==  ============================== ========
 201.   779  Cole Lindhorst                    8  12 Unattached                   7:14.85
 202.  2288  Cameron Ward                      9  16 Florence Tc-0355-A           7:17.14
 203.   748  Haki Wilson                       8  03 Southside Pioneers-0345-A    7:17.54
 204.   937  Eli Schramm                       8  05 Unattached                   7:18.22
 205.  1242  Triston Morgan                    8  16 Unattached                   7:18.39
 206.   747  Tristen Ohonde                    8  03 Southside Pioneers-0345-A    7:20.37
 207.  1952  Joshua Athayde                    9  14 Palo Alto Lightning Track-A  7:21.56
 208.  2397  Kaine Folsch                      9  16 Mt Pleasant Tc-0355-B        7:24.47
 209.  2283  Nicholas Olsen                    9  16 Florence Tc-0355-A           7:39.22
 210.  2253  Jason Albach                      8  16 City Of Charleston Swamp--A  7:40.35
 211.  1346  Evan Mijares                      8  09 Flying Angels Cross Count-A  7:40.51
 212.   903  Ethan Hess                        9  05 Tri-State Ac-A               7:44.87
 213.  1533  Kaleb Hanson                      8  10 Team Bliss Tc-1053-A         7:48.86
 214.   659  Duncan Anderson                   8  03 Peachtree City Flash-A       7:48.97
 215.  1951  Vedant Arun                       8  14 Palo Alto Lightning Track-A  7:50.39
 216.  1954  Ayush Gupta                       9  14 Palo Alto Lightning Track-A  7:50.91
 217.  2235  Evan Leidy                        8  16 Carolina Homeschool Couga-A  7:59.09
 218.  1343  Caden Janzen                      9  09 Flying Angels Cross Count-A  8:00.48
 219.  1049  Michael Brucker                   9  07 Fishers Fire--A              8:05.48
 220.   906  Zachary Finley                    8  05 Unattached                   8:14.43
 221.   986  Zachary Atkison                   9  06 Peak Performance Track Cl-A  8:20.10
 222.   749  Max Zappendorf                    9  03 Southside Pioneers-0345-A    8:22.53
 223.   836  Daniel Quezada                    8  04 Alpha Omega Elite Track      8:27.79
 224.   786  Matthew Schmidt                   8  12 Unattached                   9:20.68

224 records processed.