Join/Renew Now

Results - USATF Alaska Association Junior Olympic Cross Country Championships

    	       Licensed to Anchorage Christian High School
                 HY-TEK's Meet Manager 10/09/2011 09:14 PM
         USATF Alaska Association XC Championships - 10/05/2011             
                              Cheney Lake
                                  
Girls 8&U 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 8 & Under
  1 Pugh, Kylie                7 Girls 8 & under       26:22.44  
  2 Demientieff, Kaysee        6 Girls 8 & under       31:49.94  
 
Girls 9-10 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 9-10
  1 Eski, Ivy                  9 Girls 8 & under       24:59.01  
  2 Parks, Mary               10 Girls 9-10            25:03.94  
  3 Alderman, Elle            10 Girls 9-10            26:18.19  
  4 Demientieff, Charlee      10 Girls 9-10            28:54.94  
 
Girls 11-12 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 11-12
  1 Kopsack, Alyson           11 Girls 11-12           22:15.91  
  2 Houston, Jayden           11 Girls 11-12           25:18.94  
 
Girls 13-14 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 13-14
  1 Kopsack, Jocelyn          14 Girls 13-14           21:45.87  
  2 Balsan, Elizabeth         13 Girls 13-14           21:49.19  
 
Girls 15-16 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 15-16
  1 Arnold, Elle              15 Girls 15-16           19:39.87  
  2 Applegate, Cheyenne       15 Girls 15-16           20:18.77  
  3 Tirgillo, Claire          16 Girls 15-16           20:24.22  
  4 Davis, Jodi               16 Girls 15-16           20:50.54  
  5 Johnston, Rachel          15 Girls 15-16           21:40.94  
  6 Diolte, Bekah             15 Girls 15-16           23:16.44  
 
Girls 17-18 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 17-18
  1 Michaelson, Audrey        17 Girls 17-18           18:48.80  
  2 Wilson, Kailey            17 Girls 17-18           19:27.91  
  3 Davis, Beth               18 Girls 17-18           19:50.16  
  4 Jaconette, Olivia         17 Girls 17-18           24:35.12  
 
Girls 20-29 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 20-29
  1 Mortenson, Ashley         27 Womens 20-29          19:51.54  
  2 Lewis, Madison            22 Womens 20-29          25:28.04  
 
Girls 30-39 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 30-39
  1 Halpern, April            35 Womens 30-39          28:23.44  
  2 Demientieff, Aimee        37 Womens 30-39          31:49.66  
 
Girls 40-49 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 40-49
  1 Peterson, Melissa         43 Womesn 40-49          26:58.30  
 
Girls 50-59 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 50-59
  1 Anderson, Lynne           53 Womens 50-59          32:04.00  
  2 Clauson, Dawn             51 Womens 50-59          32:26.94  


		Licensed to Anchorage Christian High School
                   HY-TEK's Meet Manager 10/09/2011 09:15 PM
            USATF Alaska Association XC Championships - 10/05/2011             
                                  Cheney Lake                                  
                                    Results                                    
 
Boys 8&U 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 8 & Under
  1 Main, Isaac                7 Boys 8 & under        25:04.10  
  2 Halpern, Michael           7 Boys 8 & under        28:23.17  
 
Boys 9-10 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 9-10
  1 Parks III, William        10 Boys 9-10             22:55.57  
  2 Moses Jr, Patrick          9 Boys 9-10             26:12.87  
 
Boys 11-12 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 11-12
  1 Hofacker, Joel            12 Boys 11-12            36:43.64  
 
Boys 13-14 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 13-14
  1 Elsholz, Christian        14 Boys 13-14            22:51.64  
  2 Stropulil, Edwin          14 Boys 13-14            28:56.43  
  3 Scott, Tyler              14 Boys 13-14            36:51.79  
  4 Nohr, Gabriel             14 Boys 13-14            37:15.62  
 
Boys 15-16 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 15-16
  1 Knotek, Miles             16 Boys 15-16            16:54.60  
  2 Monzon, Austin            16 Boys 15-16            17:41.20  
  3 MaAchacek, Nathan         15 Boys 15-16            18:00.00  
  4 Marshal, Michael          15 Boys 15-16            18:02.00  
  5 Brayton, Eli              15 Boys 15-16            18:28.50  
  6 Berry, Tannen             15 Boys 15-16            18:48.70  
  7 Reynolds, Daniel          15 Boys 15-16            22:23.89  
  8 Gilroy, Wesley            15 Boys 15-16            22:35.33  
  9 Arnes, Colton             16 Boys 15-16            23:48.53  
 10 Clauson, Joe              15 Boys 15-16            32:26.81  
 
Boys 17-18 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 17-18
  1 Skinner, Corey            17 Boys 17-18            17:55.40  
  2 Tedrick, Daniel           17 Boys 17-18            18:13.40  
  3 Railing, Jordan           17 Boys 17-18            19:43.99  
  4 Gilroy, Cody              17 Boys 17-18            20:47.88  
  5 Edmonds, Roman            17 Boys 17-18            22:42.81  
  6 Kelly, Brandon            17 Boys 17-18            24:27.33  
 
Boys 19 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 19 Year Olds
  1 Finn, Matthew             19 Boys 19               19:31.00  
 
Boys 20-29 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 20-29
  1 Flory, David              28 Mens 20-29            25:32.80  
 
Boys 30-39 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 30-39
  1 Ross, Josh                32 Mens 30-39            37:15.90  
 
Boys 40-49 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 40-49
  1 Melendez, Victor          47 Mens 40-49            21:43.36  
 
Boys 50-59 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 50-59
  1 Johnson, Jeff             54 Mens 50-59            20:26.37  
  2 Johnson, Timothy          51 Mens 50-59            21:20.93  

Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx