Join/Renew Now

Results - USATF Alabama Association
Junior Olympic Cross Country Championships

                            Licensed to Xpress Timing
               Contractor License HY-TEK's Meet Manager 11/21/2011
                   Sponsored by Alabama USATF   - 11/19/2011                   
                         Veterans Park, Hoover Alabama                         
                                    Results                                    
 
2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Pts
================================================================================
Results - Women
  1 Kowalski, Chloe           03 Montgomery, AL                 11:19.75  
  2 Peterson, Rebekah         04 Trussville, AL                 12:11.29  
 
3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Pts
================================================================================
  1 Rowland, Isabella         02 Hoover Parks                   14:25.01  
  2 Blakely, Audriana         01 Huntsville, AL                 14:50.50  
  3 Villani, Hannah           01 Hoover, AL                     15:32.51  
  4 Pichon, Angelina          01 Huntsville, AL                 16:24.24  
  5 Hutto, Virginia           02 Tuscaloosa, AL                 16:31.88  
  6 Green, Aisha              02 Prattville, AL                 16:33.31  
  7 Crowley, Mia              02 Calera, AL                     17:51.94  
 
3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Pts
================================================================================
  1 Peterson, Sarah           00 Trussville, AL                 13:56.38  
  2 Miles, Elizabeth          99 Killen, AL                     14:34.38  
  3 McKee, Madison            00 Wetumpka, AL                   14:46.41  
  4 McDonald, Brooke          00 Trussville, AL                 14:48.53  
  5 Sanders, Haleigh          99 Tuscaloosa, AL                 16:05.24  
 
4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Pts
================================================================================
  1 Womack, Ashlea            98 Trussville, AL                 21:00.53  
  2 Capley, Hadassah          97 Northport, AL                  21:40.78  
  3 Holmes, Heather           97 Pinson, AL                     21:49.12  
  4 Rogers, Melody            98 Tuscaloosa, AL                 26:12.85  
 
5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Pts
================================================================================
  1 Millsaps, Sierra          96 Trussville, AL                 21:39.38  
  2 Macuga, Maya              96 Brownsboro, AL                 25:55.78  
  3 Neal, Danielle            95 Montgomery, AL                 26:37.73  
  4 Marvin, Sydney            96 Alabaster, AL                  26:49.40  
  5 Canant, Laney             96 Tuscaloosa, AL                 28:20.04  
 
2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Pts
================================================================================
Results - Men
  1 VanWinkle, Jaren          03 Pinson, AL                      9:28.29  
  2 Salmon, Bailey            03 Trussville, AL                  9:39.43  
  3 Pinn, Justin              03 Montgomery, AL                 10:14.34  
  4 Sanders, Holden           03 Tuscaloosa, AL                 10:59.72  
  5 Watson, Camyieus          04 Sheffield, AL                  14:42.01  
 
3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Pts
================================================================================
  1 Pierce, Russell           01 Maylene, AL                    15:29.74  
  2 Capley, Elisha            02 Northport, AL                  16:12.18  
  3 Sanders, Hayden           01 Tuscaloosa, AL                 16:51.27  
 
3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Pts
================================================================================
  1 Jenkins, Jonathan         99 Opelika, AL                    12:02.46  
  2 VanWinkle, Ian            00 Pinson, AL                     12:25.02  
  3 Peck, Adam                99 Montgomery, AL                 12:26.09  
  4 Ammons, Mackenzie         99 Coker, AL                      12:52.34  
  5 Messick, Jacob            99 Montgomery, AL                 13:25.61  
  6 Baylis, William           00 Alabaster, AL                  13:28.54  
  7 Marvin, Jacob             00 Alabaster, AL                  13:53.32  
  8 Washington, Lashaun       99 Prattville, AL                 14:42.34  
  9 Liles, Freddy             00 Florence, AL                   15:23.30  
 10 Ingram, Micah             00 Sheffield, AL                  24:17.64  
 
4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Pts
================================================================================
  1 Farrow, Joseph            98 Auburn, AL                     15:50.78  
  2 Covington, Corey          97 Pelham, AL                     16:11.97    1   
  3 Covington, Cameron        98 Pelham, AL                     16:24.74    2   
  4 Webster, Logan            98 Pelham, AL                     16:28.08    3   
  5 Sahrmann, Patrick         97 Madison, AL                    16:30.69  
  6 Ammons, Alden             98 Buhl, AL                       16:56.77  
  7 Patterson, Timothy        98 Montgomery, AL                 17:39.94  
  8 Porter, Thaddeus          98 Montgomery, AL                 17:58.87  
  9 Marvin, Joshua            98 Alabaster, AL                  18:27.68    4   
 10 Satterfield, Justice      98 Alabaster, AL                  22:09.40    5   
 
5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Pts
================================================================================
  1 Kent, Sean                95 Dothan, AL                     17:57.01  
  2 Rivette, James            96 Huntsville, AL                 20:22.41    1   
  3 Robison, Brad             96 Hampton Cove, AL               20:36.97    2   
  4 Tigner, Randall           95 Alabama Heat                   21:12.18  
  5 Williams, Joerell         95 Alabama Heat                   21:14.12  
  6 Bradley, Noah             95 Toney, AL                      21:18.76    3   
  7 Taube, Matthew            96 Pelham, AL                     22:21.42  
  8 Denard, Caleb             96 Trussville, AL                 22:23.08  
  9 Moye, Herbert             95 Alabama Heat                   24:08.54  
 10 Capley, Josiah            96 Northport, AL                  24:53.22  
 11 Koelbl, Joseph            96 Madison, AL                    25:12.95    4   
 12 Crisp, Andrew             96 Owens Cross Roads,             26:04.92    5   
 13 Washington, Erick         96 Prattville, AL                 26:11.89  
 
5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Pts
================================================================================
  1 Leahy, Stephen            94 Madison, AL                    19:55.00  
  2 Session, Damon            93 Alabama Heat                   20:02.90  
  3 Koelbl, Thomas            94 Madison, AL                    24:51.78  

Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx