Join/Renew Now

Results - USATF South Carolina Association Junior Olympic Track & Field
Championships

Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/12/2011 05:12 PM
                      2011 USATF JO National Championship                      
    2011 South Carolina Association Championship  - 6/10/2011 to 6/12/2011     
                             Doug Shaw Stadium

                             
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  2012 Davis, jesiah          Quick Stride                      15.04q  1.7  6 
  2  1587 Elsibai, Zacharia      Myrtle Beach                      15.35q  1.9  2 
  3  1309 Scott, Miles           Greenville J                      15.61q  1.9  2 
  4  1617 Ott, Mattheaus         Myrtle Beach                      15.67q  1.7  6 
  5  1913 Jenkins, Jordan        Summerville                       15.87q  1.7  6 
  6  1297 Lindsay, Sean          Greenville J                      15.93q  1.4  5 
  7  1695 Byrd, Caleb            Quick Stride                      16.19q  2.1  4 
  8  1123 Linton, Andre          Carolina Roc                      16.24q  1.7  6  16.235
  9  1912 Jenkins, Jermain       Summerville                       16.24   1.7  1  16.238
 10  1306 Schuller, Logan        Greenville J                      16.52   2.1  4 
 11  1147 Gambrell, Dominiqu     Classics Tc-                      16.54   1.9  2 
 12  1915 Johnson, Jayvion       Summerville                       16.56   1.9  2 
 13  1298 Pearson, Tyler         Greenville J                      16.64   1.4  5 
 14  1737 Pyles, Maleek          Quick Stride                      16.65   1.4  5 
 15  1598 Griffin, William       Myrtle Beach                      16.66   2.1  3 
 16  1795 Lewis, Adrian          Seneca Blaze           22.06      16.68   2.1  3 
 17  1117 Hursey, Christian      Carolina Roc                      17.01   1.4  5 
 18  1632 Tucker, Samuel         Myrtle Beach                      17.30   2.1  3 
 19  1921 Mazyck, Damien         Summerville                       17.39   2.1  4 
 20  1693 Brown, Roman           Quick Stride                      17.42   1.7  6 
 21  1315 White, Quincy          Greenville J                      17.72   1.7  1 
 22  1112 Glover, Jamavie        Carolina Roc                      17.99   1.4  5 
 23  1122 King, Brandon          Carolina Roc                      18.07   1.9  2 
 24  1777 Campbell, Camsley      Seneca Blaze           17.14      18.31   1.9  2 
 25  1785 Gaines, Omarion        Seneca Blaze           22.17      18.49   1.4  5 
 26  1759 Yowe, William          Quick Stride                      18.51   1.7  6 
 27  1308 Scott, Langston        Greenville J                      18.52   2.1  4 
 28  1441 Evans, Benjamin        Mt Pleasant                       18.59   1.9  2 
 29  1134 Stephens, Nicholas     Carolina Roc                      19.20   1.7  6 
 30  1750 Torbert, Jaden         Quick Stride                      19.33   2.1  3 
 31  1307 Schuller, Luke         Greenville J                      19.69   2.1  3 
 32  1221 Taylor, Christophe     Florence TC                       20.08   1.7  1 
 33  1692 Brown, Micah           Quick Stride                      20.38   2.1  3 
 34  1796 Lewis, Devon           Seneca Blaze           22.36      20.96   2.1  4 
 35  1207 Parham, Arthur         Florence TC                       21.65   2.1  4 
 36  1106 Colter, Keshawn        Carolina Roc                      24.12   2.1  3 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  2012 Davis, jesiah          Quick Stride           15.04      15.51   NWI  10   
  2  1695 Byrd, Caleb            Quick Stride           16.19      15.78   NWI   8   
  3  1617 Ott, Mattheaus         Myrtle Beach           15.67      15.82   NWI   5.50
  3  1587 Elsibai, Zacharia      Myrtle Beach           15.35      15.82   NWI   5.50
  5  1309 Scott, Miles           Greenville J           15.61      16.25   NWI   4   
  6  1913 Jenkins, Jordan        Summerville            15.87      16.35   NWI   3   
  7  1297 Lindsay, Sean          Greenville J           15.93      16.68   NWI   2   
  8  1123 Linton, Andre          Carolina Roc           16.24      16.89   NWI   1   
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1289 Goolsby, William       Greenville J                      32.10q  0.1  3 
  2  2012 Davis, jesiah          Quick Stride                      32.15q  0.9  4 
  3  1587 Elsibai, Zacharia      Myrtle Beach                      32.41q -1.3  1 
  4  1292 Griffith, Chanin       Greenville J                      32.67q  0.1  3 
  5  1695 Byrd, Caleb            Quick Stride                      32.69q  0.9  4 
  6  1617 Ott, Mattheaus         Myrtle Beach                      32.87q  0.1  3 
  7  1730 Nelson, Bryceon        Quick Stride                      33.86q  0.9  4 
  8  1297 Lindsay, Sean          Greenville J                      35.04q -1.5  5 
  9  1123 Linton, Andre          Carolina Roc                      35.07  -1.8  2 
 10  1912 Jenkins, Jermain       Summerville                       35.11  -1.3  1 
 11  1737 Pyles, Maleek          Quick Stride                      35.77  -1.8  2 
 12  1915 Johnson, Jayvion       Summerville                       35.89  -1.5  5 
 13  1298 Pearson, Tyler         Greenville J                      35.96   0.9  4 
 14  1795 Lewis, Adrian          Seneca Blaze           38.12      36.25  -1.3  1 
 14  1598 Griffin, William       Myrtle Beach                      36.25  -1.8  2 
 16  1921 Mazyck, Damien         Summerville                       36.60  -1.3  1 
 17  1693 Brown, Roman           Quick Stride                      36.82   0.9  4 
 18  1105 Boatwright, Desmon     Carolina Roc                      36.84  -1.5  5 
 19  1315 White, Quincy          Greenville J                      37.25  -1.8  2 
 20  1632 Tucker, Samuel         Myrtle Beach                      37.28   0.1  3 
 21  1962 Young, Kent            Summerville                       37.43  -1.5  5 
 22  1117 Hursey, Christian      Carolina Roc                      37.55  -1.8  2 
 23  1759 Yowe, William          Quick Stride                      39.28   0.1  3 
 24  1785 Gaines, Omarion        Seneca Blaze           41.40      39.40  -1.8  2 
 25  1806 Pruitt, Xavier         Seneca Blaze                      40.09   0.9  4 
 26  1112 Glover, Jamavie        Carolina Roc                      41.64  -1.3  1 
 27  1750 Torbert, Jaden         Quick Stride                      41.78  -1.8  2 
 28  1777 Campbell, Camsley      Seneca Blaze           42.68      41.80  -1.5  5 
 29  1441 Evans, Benjamin        Mt Pleasant                       41.83   0.9  4 
 30  1561 Walker, Caleb          Mt Pleasant                       42.37   0.1  3 
 31  1796 Lewis, Devon           Seneca Blaze                      44.34   0.9  4 
 32  1469 Hanak, Connor          Mt Pleasant                       48.20  -1.5  5 
 33  1122 King, Brandon          Carolina Roc                      50.32  -1.8  2 
 --  1106 Colter, Keshawn        Carolina Roc                        DNF  -1.5  5 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  2012 Davis, jesiah          Quick Stride           32.15      32.38  -2.8  10   
  2  1289 Goolsby, William       Greenville J           32.10      32.54  -2.8   8   
  3  1695 Byrd, Caleb            Quick Stride           32.69      33.06  -2.8   6   
  4  1587 Elsibai, Zacharia      Myrtle Beach           32.41      33.08  -2.8   5   
  5  1617 Ott, Mattheaus         Myrtle Beach           32.87      34.35  -2.8   3.50
  5  1292 Griffith, Chanin       Greenville J           32.67      34.35  -2.8   3.50
  7  1730 Nelson, Bryceon        Quick Stride           33.86      35.74  -2.8   2   
  8  1297 Lindsay, Sean          Greenville J           35.04      37.20  -2.8   1   
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
============================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  1640 Watkins, Kyle          Myrtle Beach                    1:11.64q  2 
  2  1289 Goolsby, William       Greenville J                    1:11.73q  3 
  3  1306 Schuller, Logan        Greenville J                    1:15.73q  3 
  4  1292 Griffith, Chanin       Greenville J                    1:16.25q  1 
  5  1309 Scott, Miles           Greenville J                    1:21.39q  3 
  6  1730 Nelson, Bryceon        Quick Stride                    1:22.39q  1 
  7  1105 Boatwright, Desmon     Carolina Roc                    1:23.97q  3 
  8  1123 Linton, Andre          Carolina Roc                    1:26.22q  2 
  9  1297 Lindsay, Sean          Greenville J                    1:26.72   3 
 10  1962 Young, Kent            Summerville                     1:29.45   1 
 11  1394 Boykins, Caleb         Mt Pleasant                     1:30.01   1 
 12  1907 Hasher, Brayden        Summerville                     1:30.15   1 
 13  1561 Walker, Caleb          Mt Pleasant                     1:30.21   1 
 14  1298 Pearson, Tyler         Greenville J                    1:30.27   3 
 15  1797 Lewis, Quayvon         Seneca Blaze         1:21.48    1:30.61   2 
 16  1315 White, Quincy          Greenville J                    1:32.33   3 
 17  1806 Pruitt, Xavier         Seneca Blaze                    1:32.79   2 
 18  1528 Rasheed, Ian           Mt Pleasant                     1:32.90   3 
 19  1216 Spence, Samuel         Florence TC                     1:37.69   1 
 20  1171 Christian, Caulder     Florence TC                     1:39.34   2 
 21  1469 Hanak, Connor          Mt Pleasant                     1:41.64   2 
 22  1379 Austin, Jack           Mt Pleasant                     1:42.46   1 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  1640 Watkins, Kyle          Myrtle Beach         1:11.64    1:07.44   10   
  2  1289 Goolsby, William       Greenville J         1:11.73    1:09.26    8   
  3  1306 Schuller, Logan        Greenville J         1:15.73    1:12.81    6   
  4  1292 Griffith, Chanin       Greenville J         1:16.25    1:12.89    5   
  5  1309 Scott, Miles           Greenville J         1:21.39    1:19.46    4   
  6  1105 Boatwright, Desmon     Carolina Roc         1:23.97    1:22.74    3   
  7  1123 Linton, Andre          Carolina Roc         1:26.22    1:26.78    2   
 
800 Meter Run Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1640 Watkins, Kyle          Myrtle Beach                    2:45.22   10   
  2  1907 Hasher, Brayden        Summerville                     3:12.86    8   
  3  1394 Boykins, Caleb         Mt Pleasant                     3:18.14    6   
  4  1528 Rasheed, Ian           Mt Pleasant                     3:27.08    5   
  5  1386 Barrineau, Robert      Mt Pleasant                     3:33.27    4   
  6  1194 Kistner, Matthew       Florence TC                     3:38.18    3   
  7  1563 Walmet, Luke           Mt Pleasant                     4:02.98    2   
  8  1404 Cocco, Troy            Mt Pleasant                     4:07.55    1   
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1289 Goolsby, William       Greenville J                    5:34.37  
  2  1163 Banner, John           Florence TC                     6:38.61  
  3  1907 Hasher, Brayden        Summerville                     6:57.54  
  4  1386 Barrineau, Robert      Mt Pleasant                     7:08.74  
  5  1379 Austin, Jack           Mt Pleasant                     7:24.78  
  6  1563 Walmet, Luke           Mt Pleasant                     7:47.31  
  7  1516 Moore, Peyton          Mt Pleasant                     8:01.38  
  8  1426 Desantis, Samuel       Mt Pleasant                     8:31.21  
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Quick Striders  'A'                                          1:04.11   10   
  2 Summerville Storm  'A'                                       1:06.96    8   
  3 Seneca Blazers Tc-0355  'A'                                  1:10.05    6   
 
4x400 Meter Relay Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greenville Jets  'A'                                         5:20.99   10   
 
Long Jump Sub-Bantam Boys
===============================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1640 Watkins, Kyle          Myrtle Beach                      3.20m  -0.9  10-06.00  10   
  2  1617 Ott, Mattheaus         Myrtle Beach                      3.19m   0.6  10-05.75   8   
  3  1587 Elsibai, Zacharia      Myrtle Beach                      2.94m   0.1   9-07.75   6   
  4  1598 Griffin, William       Myrtle Beach                      2.84m  +0.0   9-04.00   5   
  5  1561 Walker, Caleb          Mt Pleasant                       2.83m   0.4   9-03.50   4   
  6  1632 Tucker, Samuel         Myrtle Beach                      2.74m   0.8   9-00.00   3   
  7  1147 Gambrell, Dominiqu     Classics Tc-                      2.72m   1.5   8-11.25   2   
  8  1797 Lewis, Quayvon         Seneca Blaze           2.72m      2.51m  +0.0   8-03.00   1   
  9  1379 Austin, Jack           Mt Pleasant                       2.48m   0.6   8-01.75 
 10  1307 Schuller, Luke         Greenville J                      2.29m   1.5   7-06.25 
 11  1441 Evans, Benjamin        Mt Pleasant                       2.25m  +0.0   7-04.75 
 12  1516 Moore, Peyton          Mt Pleasant                       2.15m   0.2   7-00.75 
 13  1163 Banner, John           Florence TC                       2.11m   1.3   6-11.25 
 14  1221 Taylor, Christophe     Florence TC                       2.10m  +0.0   6-10.75 
 15  1216 Spence, Samuel         Florence TC                       1.98m  -0.1   6-06.00 
 16  1190 Johnson, Denim         Florence TC                       1.87m  -0.2   6-01.75 
 17  1404 Cocco, Troy            Mt Pleasant                       1.83m   0.5   6-00.00 
 18  1171 Christian, Caulder     Florence TC                       1.82m  +0.0   5-11.75 
 19  1207 Parham, Arthur         Florence TC                       1.59m   0.8   5-02.75 
 --  1469 Hanak, Connor          Mt Pleasant                        FOUL                 
 --  1394 Boykins, Caleb         Mt Pleasant                        FOUL                 
 --  1134 Stephens, Nicholas     Carolina Roc                       FOUL                 
 --  1194 Kistner, Matthew       Florence TC                        FOUL                 
 
Shot Put 2k Sub-Bantam Boys
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1147 Gambrell, Dominiqu     Classics Tc-                      5.42m   17-09.50 
  2  1307 Schuller, Luke         Greenville J                      4.96m   16-03.25 
  3  1404 Cocco, Troy            Mt Pleasant                       4.38m   14-04.50 
  4  1308 Scott, Langston        Greenville J                      4.12m   13-06.25 
  5  1563 Walmet, Luke           Mt Pleasant                       3.52m   11-06.75 
  6  1189 Hudson, Timothy        Florence TC                       2.85m    9-04.25 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Boys
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1386 Barrineau, Robert      Mt Pleasant                      16.44m      53-11 
  2  1516 Moore, Peyton          Mt Pleasant                      15.75m      51-08 
  3  1163 Banner, John           Florence TC                      13.09m      42-11 
  4  1528 Rasheed, Ian           Mt Pleasant                      11.94m      39-02 
  5  1207 Parham, Arthur         Florence TC                      11.93m      39-02 
  6  1221 Taylor, Christophe     Florence TC                      11.67m      38-03 
  7  1426 Desantis, Samuel       Mt Pleasant                      11.58m      38-00 
  8  1216 Spence, Samuel         Florence TC                      11.05m      36-03 
  9  1171 Christian, Caulder     Florence TC                      10.07m      33-00 
 10  1189 Hudson, Timothy        Florence TC                       8.38m      27-06 
 11  1194 Kistner, Matthew       Florence TC                       7.70m      25-03 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 12.71  6/21/2003   Randell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1893 Ferrell, K'Ron         Summerville                       14.21q -1.7  5 
  2  1880 Bryan, Donovan         Summerville                       14.22q -1.7  5 
  3  1823 Anderson, Mario        Sprint Extre                      14.26q -1.0  4 
  4  1956 Wilder, Perry          Summerville                       14.46q  0.2  3 
  5  1294 Harrison, Rayshon      Greenville J                      14.50q -1.0  1 
  6  1626 Solomon, Kenneth       Myrtle Beach                      14.55q -1.0  4 
  7  2001 Pack, Myles            The Storm TC                      14.57q -1.0  1 
  8  2002 Stanley, Jordan        The Storm TC                      14.70q  0.1  6 
  9  1733 Powers, Fajarie        Quick Stride                      15.17   0.1  6 
 10  1638 Washington, Jaric      Myrtle Beach                      15.22   0.1  6 
 11  1219 Stewart, Winston       Florence TC                       15.77   0.2  3 
 12  1609 Leonhardt, Kenneth     Myrtle Beach                      15.83  -1.7  5 
 13  1169 Carroll II, JT         Florence TC                       15.85   0.2  3 
 14  1233 Dease, Kawanee         Georgetown D                      16.09  -1.5  2 
 15  1929 Nix, Kamari            Summerville                       16.15   0.2  3 
 16  1210 SantiAnna, Anthony     Florence TC                       16.21  -1.5  2 
 17  1963 Anderson, James        Team Blaze-0                      16.23   0.1  6 
 18  1616 Newman, Christian      Myrtle Beach                      16.25   0.2  3 
 18  1783 Gaines, James          Seneca Blaze           16.98      16.25  -1.5  2 
 20  1898 Gadson, Khalid         Summerville                       16.31   0.1  6 
 21  1980 Mitchell, Travis       Team Blaze-0                      16.43  -1.0  1 
 21  1389 Berry, Sykes           Mt Pleasant                       16.43   0.2  3 
 23  1126 Myers, William         Carolina Roc                      16.46  -1.0  4 
 24  1666 Parrish, Michael       Palmetto Tra                      16.54   0.2  3 
 25  1922 Mazyck, Raymond        Summerville                       16.60  -1.0  4 
 26  1143 White, John            Carolina Roc                      17.10  -1.0  1 
 27  1981 Morant, Jabari         Team Blaze-0                      17.20  -1.7  5 
 27  1151 Staton, Robert         Classics Tc-                      17.20   0.2  3 
 29  1745 Smith, Chandler        Quick Stride                      17.23  -1.0  1 
 30  1191 Johnson, Gaige         Florence TC                       17.38  -1.0  1 
 31  1930 Perry, Joshua          Summerville                       17.66  -1.7  5 
 32  1774 Brown, D'Andre         Seneca Blaze                      17.85   0.1  6 
 33  1535 Saxton, Tyler          Mt Pleasant                       18.34  -1.0  1 
 34  1223 Walters, Griffin       Florence TC                       18.48  -1.5  2 
 35  1800 Mayes, Daijawon        Seneca Blaze                      19.02  -1.7  5 
 36  2008 Cuppy, Kellen          Unattached             20.80      21.75  -1.0  4 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.71  6/21/2003   Randell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1893 Ferrell, K'Ron         Summerville            14.21      14.04  -1.3  10   
  2  1956 Wilder, Perry          Summerville            14.46      14.08  -1.3   8   
  3  1823 Anderson, Mario        Sprint Extre           14.26      14.16  -1.3   6   
  4  1880 Bryan, Donovan         Summerville            14.22      14.19  -1.3   5   
  5  1294 Harrison, Rayshon      Greenville J           14.50      14.38  -1.3   4   
  6  1626 Solomon, Kenneth       Myrtle Beach           14.55      14.55  -1.3   3   
  7  2001 Pack, Myles            The Storm TC           14.57      14.76  -1.3   2   
  8  2002 Stanley, Jordan        The Storm TC           14.70      14.85  -1.3   1   
 
200 Meter Dash Bantam Boys
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1893 Ferrell, K'Ron         Summerville                       29.34q  1.2  1 
  2  1880 Bryan, Donovan         Summerville                       29.92q -1.0  6 
  3  2001 Pack, Myles            The Storm TC                      30.48q -2.6  3 
  4  1626 Solomon, Kenneth       Myrtle Beach                      30.53q  1.2  1 
  5  2002 Stanley, Jordan        The Storm TC                      30.61q -2.5  2 
  6  1956 Wilder, Perry          Summerville                       30.76q -1.5  4 
  7  1924 Morrison, Carlantr     Summerville                       30.93q -1.0  6 
  8  1732 Phifer, Miles          Quick Stride                      31.99q -0.5  5 
  9  1638 Washington, Jaric      Myrtle Beach                      33.01  -1.5  4 
 10  1219 Stewart, Winston       Florence TC                       33.03  -0.5  5 
 11  1733 Powers, Fajarie        Quick Stride                      33.53  -2.6  3 
 12  1581 Butler, Malachi        Myrtle Beach                      33.69  -0.5  5 
 13  1783 Gaines, James          Seneca Blaze           30.29      33.79  -2.5  2 
 14  1233 Dease, Kawanee         Georgetown D                      33.80  -0.5  5 
 15  1138 Walker, Jordan         Carolina Roc                      34.04  -2.6  3 
 16  1616 Newman, Christian      Myrtle Beach                      34.06  -2.6  3 
 17  1745 Smith, Chandler        Quick Stride                      34.09   1.2  1 
 18  1929 Nix, Kamari            Summerville                       34.22  -2.5  2 
 19  1392 Bott, Jonathan         Mt Pleasant                       34.30   1.2  1 
 20  1609 Leonhardt, Kenneth     Myrtle Beach                      34.37  -1.0  6 
 21  1666 Parrish, Michael       Palmetto Tra                      34.52  -0.5  5 
 22  1898 Gadson, Khalid         Summerville                       34.60   1.2  1 
 23  1210 SantiAnna, Anthony     Florence TC                       35.01  -1.0  6 
 24  1169 Carroll II, JT         Florence TC                       35.10  -2.6  3 
 25  1922 Mazyck, Raymond        Summerville                       35.33  -2.5  2 
 26  1143 White, John            Carolina Roc                      35.66  -1.0  6 
 27  1904 Green, Abraham         Summerville                       35.70  -1.0  6 
 28  1448 Folsch, Kaine          Mt Pleasant                       36.08  -2.5  2 
 29  1126 Myers, William         Carolina Roc                      36.19  -0.5  5 
 30  1389 Berry, Sykes           Mt Pleasant                       36.46  -2.5  2 
 31  1868 Anderson, Malik        Summerville                       36.85  -0.5  5 
 32  1186 Hilton, Jordan         Florence TC                       37.32  -2.6  3 
 33  1612 Mullen, Connor         Myrtle Beach                      37.38  -1.0  6 
 34  1774 Brown, D'Andre         Seneca Blaze                      38.58  -1.5  4 
 35  1535 Saxton, Tyler          Mt Pleasant                       40.04   1.2  1 
 36  1461 Haddigan, Tucker       Mt Pleasant                       44.07  -1.5  4 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1880 Bryan, Donovan         Summerville            29.92      28.97  -1.9  10   
  2  1893 Ferrell, K'Ron         Summerville            29.34      29.96  -1.9   8   
  3  1924 Morrison, Carlantr     Summerville            30.93      30.45  -1.9   6   
  4  1956 Wilder, Perry          Summerville            30.76      30.56  -1.9   5   
  5  1626 Solomon, Kenneth       Myrtle Beach           30.53      30.58  -1.9   4   
  6  2002 Stanley, Jordan        The Storm TC           30.61      30.71  -1.9   3   
  7  2001 Pack, Myles            The Storm TC           30.48      31.02  -1.9   2   
  8  1732 Phifer, Miles          Quick Stride           31.99      32.07  -1.9   1   
 
400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL               
     JO Meet: J 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL               
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  1924 Morrison, Carlantr     Summerville                     1:07.75q  4 
  2  1969 Catoe, Toddson         Team Blaze-0                    1:08.01q  4 
  3  1294 Harrison, Rayshon      Greenville J                    1:11.77q  3 
  4  1732 Phifer, Miles          Quick Stride                    1:12.25q  2 
  5  1909 Hasher, Logan          Summerville                     1:12.66q  1 
  6  1638 Washington, Jaric      Myrtle Beach                    1:13.21q  3 
  7  1580 Burgess, Tyler         Myrtle Beach                    1:18.07q  4 
  8  1904 Green, Abraham         Summerville                     1:18.47q  4 
  9  1919 Lodge, Coty            Summerville                     1:19.73   2 
 10  1143 White, John            Carolina Roc                    1:19.97   2 
 11  1138 Walker, Jordan         Carolina Roc                    1:20.14   3 
 12  1745 Smith, Chandler        Quick Stride                    1:21.15   1 
 13  1392 Bott, Jonathan         Mt Pleasant                     1:24.52   4 
 14  1549 Thayer, Jake           Mt Pleasant                     1:26.43   2 
 15  1612 Mullen, Connor         Myrtle Beach                    1:27.41   3 
 16  1493 Kowalchick, David      Mt Pleasant                     1:27.50   1 
 17  1206 Olsen, Nicholas        Florence TC                     1:30.59   3 
 18  1911 Hunter, Tyler          Summerville                     1:31.41   4 
 19  1403 Cocco, Ethan           Mt Pleasant                     1:31.63   4 
 20  1449 Frame, Michael         Mt Pleasant                     1:32.29   2 
 21  1494 Kowalchick, Paul       Mt Pleasant                     1:36.41   3 
 22  1517 Morelli, Michael       Mt Pleasant                     1:40.11   1 
 23  1652 Galvan, Bennett        Palmetto Tra                    1:43.07   1 
 
400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL               
     JO Meet: J 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL               
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  1924 Morrison, Carlantr     Summerville          1:07.75    1:06.58   10   
  2  1969 Catoe, Toddson         Team Blaze-0         1:08.01    1:07.25    8   
  3  1909 Hasher, Logan          Summerville          1:12.66    1:09.08    6   
  4  1294 Harrison, Rayshon      Greenville J         1:11.77    1:09.94    5   
  5  1638 Washington, Jaric      Myrtle Beach         1:13.21    1:10.95    4   
  6  1580 Burgess, Tyler         Myrtle Beach         1:18.07    1:16.98    3   
  7  1732 Phifer, Miles          Quick Stride         1:12.25    1:20.00    2   
  8  1904 Green, Abraham         Summerville          1:18.47    1:22.90    1   
 
800 Meter Run Bantam Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.00  5/20/1989   W.Obea Moore, Los Angeles Jets            
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1909 Hasher, Logan          Summerville                     2:40.09   10   
  2  1996 Devaney, Coleman       The Storm TC                    2:48.14    8   
  3  1527 Randles, Chase         Mt Pleasant                     2:50.57    6   
  4  1589 Flannelly, Tyler       Myrtle Beach                    2:51.27    5   
  5  1485 Jenkins, Joseph        Mt Pleasant                     2:53.41    4   
  6  1531 Richardson, Christ     Mt Pleasant                     2:54.11    3   
  7  1919 Lodge, Coty            Summerville                     2:54.99    2   
  8  1992 Arendash, Silas        The Storm TC                    2:57.36    1   
  9  1521 Pauldine, John         Mt Pleasant                     3:00.87  
 10  1530 Reamer, Andrew         Mt Pleasant                     3:02.99  
 11  1580 Burgess, Tyler         Myrtle Beach                    3:04.83  
 12  1138 Walker, Jordan         Carolina Roc                    3:06.12  
 13  1431 Dewitt, Quinn          Mt Pleasant                     3:08.29  
 14  1411 Courville, Trent       Mt Pleasant                     3:09.48  
 15  1549 Thayer, Jake           Mt Pleasant                     3:16.14  
 16  1449 Frame, Michael         Mt Pleasant                     3:22.89  
 17  1652 Galvan, Bennett        Palmetto Tra                    3:35.31  
 18  1911 Hunter, Tyler          Summerville                     3:38.53  
 19  1460 Haddigan, Devin        Mt Pleasant                     3:39.95  
 
1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1909 Hasher, Logan          Summerville                     5:29.16  
  2  1527 Randles, Chase         Mt Pleasant                     5:35.55  
  3  1996 Devaney, Coleman       The Storm TC                    5:36.41  
  4  1919 Lodge, Coty            Summerville                     5:44.03  
  5  1589 Flannelly, Tyler       Myrtle Beach                    5:48.32  
  6  1485 Jenkins, Joseph        Mt Pleasant                     5:49.31  
  7  1531 Richardson, Christ     Mt Pleasant                     5:54.69  
  8  1992 Arendash, Silas        The Storm TC                    6:01.18  
  9  1521 Pauldine, John         Mt Pleasant                     6:07.70  
 10  1530 Reamer, Andrew         Mt Pleasant                     6:18.15  
 11  1476 Hekker, Owen           Mt Pleasant                     6:57.43  
 12  1652 Galvan, Bennett        Palmetto Tra                    7:25.82  
 
4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miami Metro-Dade, Miami, FL                 
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Summerville Storm  'A'                                         57.16   10   
  2 Team Blaze-0355  'A'                              1:04.00    1:02.73    8   
  3 Summerville Storm  'B'                                       1:04.08    6   
 
High Jump Bantam Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.60m  6/30/2010   Sean Lee, Cerritos, CA                      
     JO Meet: J 1.56m  7/31/2010   Sean Lee, Usa High Jump Cl                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1411 Courville, Trent       Mt Pleasant                       1.12m    3-08.00 
  2  1406 Corgill, Christoph     Mt Pleasant                       1.07m    3-06.00 
  2  1581 Butler, Malachi        Myrtle Beach                      1.07m    3-06.00 
  4  1502 Loud, Ryan             Mt Pleasant                       1.07m    3-06.00 
  5  1448 Folsch, Kaine          Mt Pleasant                       1.07m    3-06.00 
  5  1549 Thayer, Jake           Mt Pleasant                       1.07m    3-06.00 
  7  1392 Bott, Jonathan         Mt Pleasant                       1.02m    3-04.00 
  8  1679 Turner, James          Palmetto Tra                      1.02m    3-04.00 
  9  1431 Dewitt, Quinn          Mt Pleasant                       0.97m    3-02.25 
 10  1206 Olsen, Nicholas        Florence TC                       0.97m    3-02.25 
 11  1521 Pauldine, John         Mt Pleasant                       0.92m    3-00.25 
 12  1485 Jenkins, Joseph        Mt Pleasant                       0.92m    3-00.25 
 13  1186 Hilton, Jordan         Florence TC                       0.87m    2-10.25 
 13  1476 Hekker, Owen           Mt Pleasant                       0.87m    2-10.25 
 15  1517 Morelli, Michael       Mt Pleasant                       0.82m    2-08.25 
 
Long Jump Bantam Boys
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1823 Anderson, Mario        Sprint Extre                      4.08m   0.1  13-04.75  10   
  2  1626 Solomon, Kenneth       Myrtle Beach                      3.92m   0.2  12-10.50   8   
  3  1732 Phifer, Miles          Quick Stride                      3.46m   1.3  11-04.25   6   
  4  1527 Randles, Chase         Mt Pleasant                       3.38m   1.9  11-01.25   5   
  5  1581 Butler, Malachi        Myrtle Beach                      3.36m   1.3  11-00.25   4   
  6  1820 Anderson, Damarius     Sprint Extre                      3.33m   0.6  10-11.25   3   
  7  1589 Flannelly, Tyler       Myrtle Beach                      3.28m   0.4  10-09.25   1.50
  7  1219 Stewart, Winston       Florence TC                       3.28m  +0.0  10-09.25   1.50
  9  1502 Loud, Ryan             Mt Pleasant                       3.18m   3.2  10-05.25 
 10  1580 Burgess, Tyler         Myrtle Beach                      3.10m   0.5  10-02.00 
 11  1616 Newman, Christian      Myrtle Beach                      2.98m  +0.0   9-09.50 
 12  1980 Mitchell, Travis       Team Blaze-0                      2.92m   0.2   9-07.00 
 12  1911 Hunter, Tyler          Summerville                       2.92m   0.5   9-07.00 
 14  1431 Dewitt, Quinn          Mt Pleasant                       2.86m   0.4   9-04.75 
 15  1535 Saxton, Tyler          Mt Pleasant                       2.84m   0.5   9-04.00 
 16  1930 Perry, Joshua          Summerville                       2.83m  -0.6   9-03.50 
 17  1448 Folsch, Kaine          Mt Pleasant                       2.81m  +0.0   9-02.75 
 18  1406 Corgill, Christoph     Mt Pleasant                       2.76m   1.5   9-00.75 
 19  1191 Johnson, Gaige         Florence TC                       2.63m   0.2   8-07.50 
 20  1679 Turner, James          Palmetto Tra                      2.56m   2.1   8-04.75 
 20  1223 Walters, Griffin       Florence TC                       2.56m   0.3   8-04.75 
 22  1126 Myers, William         Carolina Roc                      2.53m  +0.0   8-03.75 
 23  1612 Mullen, Connor         Myrtle Beach                      2.52m  +0.0   8-03.25 
 24  1449 Frame, Michael         Mt Pleasant                       2.48m   0.8   8-01.75 
 25  1774 Brown, D'Andre         Seneca Blaze                      2.14m  +0.0   7-00.25 
 26  1800 Mayes, Daijawon        Seneca Blaze                      1.88m   1.5   6-02.00 
 --  1609 Leonhardt, Kenneth     Myrtle Beach                       FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1823 Anderson, Mario        Sprint Extre                      8.28m   27-02.00 
  2  1502 Loud, Ryan             Mt Pleasant                       6.59m   21-07.50 
  3  1783 Gaines, James          Seneca Blaze                      6.14m   20-01.75 
  4  1586 Elsibai, Amar          Myrtle Beach                      6.12m   20-01.00 
  5  1820 Anderson, Damarius     Sprint Extre                      5.64m   18-06.00 
  6  1403 Cocco, Ethan           Mt Pleasant                       5.59m   18-04.25 
  7  1494 Kowalchick, Paul       Mt Pleasant                       5.57m   18-03.25 
  8  1493 Kowalchick, David      Mt Pleasant                       5.26m   17-03.25 
  9  2033 Robinson, Nicholas     Unattached                        5.20m   17-00.75 
 10  1848 Murray-porcher, Ka     Sprint Extre                      4.33m   14-02.50 
 11  1186 Hilton, Jordan         Florence TC                       3.98m   13-00.75 
 12  1461 Haddigan, Tucker       Mt Pleasant                       3.97m   13-00.25 
 13  2008 Cuppy, Kellen          Unattached             2.44m      2.81m    9-02.75 
 
Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1406 Corgill, Christoph     Mt Pleasant                      25.24m      82-10 
  2  1210 SantiAnna, Anthony     Florence TC                      22.33m      73-03 
  3  2033 Robinson, Nicholas     Unattached                       21.93m      71-11 
  4  1403 Cocco, Ethan           Mt Pleasant                      20.98m      68-10 
  5  1531 Richardson, Christ     Mt Pleasant                      19.14m      62-09 
  6  1206 Olsen, Nicholas        Florence TC                      17.72m      58-02 
  7  1223 Walters, Griffin       Florence TC                      17.58m      57-08 
  8  1530 Reamer, Andrew         Mt Pleasant                      17.33m      56-10 
  9  1493 Kowalchick, David      Mt Pleasant                      16.60m      54-05 
 10  1460 Haddigan, Devin        Mt Pleasant                      15.04m      49-04 
 11  1233 Dease, Kawanee         Georgetown D                     14.75m      48-05 
 12  1476 Hekker, Owen           Mt Pleasant                      14.23m      46-08 
 13  1586 Elsibai, Amar          Myrtle Beach                     14.03m      46-00 
 14  1517 Morelli, Michael       Mt Pleasant                      13.54m      44-05 
 15  1461 Haddigan, Tucker       Mt Pleasant                      12.59m      41-04 
 16  1151 Staton, Robert         Classics Tc-                     12.09m      39-08 
 17  2008 Cuppy, Kellen          Unattached             9.58m     11.73m      38-06 
 18  1494 Kowalchick, Paul       Mt Pleasant                      11.41m      37-05 
 19  1820 Anderson, Damarius     Sprint Extre                     10.84m      35-07 
 20  1800 Mayes, Daijawon        Seneca Blaze                     10.52m      34-06 
 
100 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
Top 16 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  2000 Livingston, Lee        The Storm TC                      13.34q -2.1  2  Out of lane
  2  1979 Miller, Montre         Team Blaze-0                      13.64q  0.2  4 
  3  1302 Pinson, Jaylon         Greenville J                      13.72q -0.6  1 
  4  1882 Burgess, Robert        Summerville                       13.78q  0.2  5 
  5  1633 Vereen, Will           Myrtle Beach                      13.79q -0.6  1 
  6  1314 White, Quavian         Greenville J                      14.22q -0.6  1 
  7  1984 Romey, Dermonti        Team Blaze-0                      14.23q -2.1  2 
  8  1869 Austin, Jacquez        Summerville                       14.29q -2.1  2 
  9  1987 Thomas, Chylon         Team Blaze-0                      14.38q  0.4  3 
 10  1116 Harris, Tabret         Carolina Roc                      14.42q  0.2  4 
 11  1165 Bradford, Kam'ron      Florence TC                       14.58q  0.2  4 
 12  1174 Dinkins, Antonio       Florence TC                       14.95q  0.4  3 
 13  1995 Briggman, Jalen        The Storm TC                      15.02q  0.2  5 
 14  1964 Backman, Donte         Team Blaze-0                      15.09q  0.2  4 
 15  1867 Ancrum, Lindberg       Summerville                       15.12q  0.4  3 
 16  1631 Tucker, Edward         Myrtle Beach                      15.22q  0.4  3 
 17  1570 Williams, Ryan         Mt Pleasant                       15.24   0.2  5 
 18  1688 Bonaparte, Xavier      Quick Stride                      15.48   0.2  4 
 18  2003 Weathers, Darius       The Storm TC                      15.48   0.4  3 
 20  1999 Littles, Eric          The Storm TC                      15.66  -0.6  1 
 21  1129 Reed, Clarence         Carolina Roc                      16.01   0.2  4 
 22  1958 Williams, Zyonne       Summerville                       16.39  -0.6  1 
 23  1667 Parrish, Ray           Palmetto Tra                      16.47  -0.6  1 
 24  1735 Pyles, Braylan         Quick Stride                      16.50  -0.6  1 
 25  1574 Alston, Derek          Myrtle Beach                      17.57  -2.1  2 
 26  1422 Delfino, Ethan         Mt Pleasant                       17.73   0.2  5 
 
100 Meter Dash Midget Boys
========================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1  1979 Miller, Montre         Team Blaze-0           13.64      13.35  -1.2  1  10   
  2  2000 Livingston, Lee        The Storm TC           13.34      13.39  -1.2  1   8   
  3  1633 Vereen, Will           Myrtle Beach           13.79      13.56  -1.2  1   6   
  4  1302 Pinson, Jaylon         Greenville J           13.72      13.59  -1.2  1   5   
  5  1882 Burgess, Robert        Summerville            13.78      13.84  -1.2  1   4   
  6  1984 Romey, Dermonti        Team Blaze-0           14.23      14.00  -1.3  2   3   
  7  1314 White, Quavian         Greenville J           14.22      14.04  -1.3  2   2   
  8  1987 Thomas, Chylon         Team Blaze-0           14.38      14.20  -1.3  2   1   
  9  1869 Austin, Jacquez        Summerville            14.29      14.47  -1.3  2 
 
200 Meter Dash Midget Boys
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1302 Pinson, Jaylon         Greenville J                      27.35q -1.4  2 
  2  2000 Livingston, Lee        The Storm TC                      27.46q -1.4  2 
  3  1979 Miller, Montre         Team Blaze-0                      27.53q -1.4  3 
  4  1633 Vereen, Will           Myrtle Beach                      27.75q -1.4  3 
  5  1314 White, Quavian         Greenville J                      28.75q -1.4  3 
  6  1881 Bryan, Jourdon         Summerville                       29.36q -1.4  2 
  7  1869 Austin, Jacquez        Summerville                       29.63q -2.5  4 
  8  1116 Harris, Tabret         Carolina Roc                      29.76q -1.4  3 
  9  1873 Bowens, Darius         Summerville                       29.79  -2.5  4 
 10  2003 Weathers, Darius       The Storm TC                      30.38  -1.4  2 
 11  1177 Durant, Noah           Florence TC                       30.83  -2.6  1 
 12  1995 Briggman, Jalen        The Storm TC                      30.86  -2.6  1 
 13  1886 Davidson, Brian        Summerville                       30.89  -2.6  1 
 14  1174 Dinkins, Antonio       Florence TC                       31.05  -1.4  2 
 15  1109 Felder, Zachary        Carolina Roc                      31.08  -2.6  1 
 16  1942 Simmons, Sha'mar       Summerville                       31.12  -2.6  1 
 17  1631 Tucker, Edward         Myrtle Beach                      31.19  -2.5  4 
 18  1944 Stephens, Harold       Summerville                       31.22  -1.4  3 
 19  1570 Williams, Ryan         Mt Pleasant                       31.33  -1.4  3 
 20  1867 Ancrum, Lindberg       Summerville                       31.60  -2.6  1 
 21  1999 Littles, Eric          The Storm TC                      31.69  -2.5  4 
 22  1952 Wallace, William       Summerville                       33.67  -2.5  4 
 23  1667 Parrish, Ray           Palmetto Tra                      34.19  -1.4  3 
 24  1735 Pyles, Braylan         Quick Stride                      34.59  -1.4  2 
 25  1446 Fitzpatrick, Brend     Mt Pleasant                       34.64  -2.5  4 
 26  1537 Slom, Austin           Mt Pleasant                       34.66  -1.4  3 
 27  1574 Alston, Derek          Myrtle Beach                      34.76  -2.5  4 
 28  1916 Johnson, Nathaniel     Summerville                       34.81  -2.6  1 
 29  1218 Stewart, Osei          Florence TC                       35.81  -1.4  2 
 
200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1979 Miller, Montre         Team Blaze-0           27.53      27.62  -2.4  10   
  2  1302 Pinson, Jaylon         Greenville J           27.35      27.68  -2.4   8   
  3  2000 Livingston, Lee        The Storm TC           27.46      28.00  -2.4   6   
  4  1633 Vereen, Will           Myrtle Beach           27.75      28.35  -2.4   5   
  5  1314 White, Quavian         Greenville J           28.75      28.97  -2.4   4   
  6  1881 Bryan, Jourdon         Summerville            29.36      30.04  -2.4   3   
  7  1116 Harris, Tabret         Carolina Roc           29.76      30.08  -2.4   2   
  8  1869 Austin, Jacquez        Summerville            29.63      30.34  -2.4   1   
 
400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2000 Livingston, Lee        The Storm TC                    1:03.47q  3 
  2  2032 Priest, DaShawn        Unattached           1:10.00    1:05.80q  1 
  3  1314 White, Quavian         Greenville J                    1:06.72q  3 
  4  1873 Bowens, Darius         Summerville                     1:07.15q  1 
  5  1881 Bryan, Jourdon         Summerville                     1:07.28q  1 
  6  1592 Generette, Kendrel     Myrtle Beach                    1:12.23q  3 
  7  1555 Vanvliet, Charles      Mt Pleasant                     1:12.25q  1 
  8  1383 Barnhart, Noah         Mt Pleasant                     1:13.91q  3 
  9  1952 Wallace, William       Summerville                     1:14.76   3 
 10  1415 Cutright, Adam         Mt Pleasant                     1:23.01   1 
 11  1917 Kello, Jaylen          Summerville                     1:24.73   3 
 12  1451 Gawryluk, Lucas        Mt Pleasant                     1:26.22   3 
 
400 Meter Dash Midget Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  2032 Priest, DaShawn        Unattached           1:05.80    1:03.67   10   
  2  1314 White, Quavian         Greenville J         1:06.72    1:03.82    8   
  3  2000 Livingston, Lee        The Storm TC         1:03.47    1:05.24    6   
  4  1873 Bowens, Darius         Summerville          1:07.15    1:06.68    5   
  5  1881 Bryan, Jourdon         Summerville          1:07.28    1:06.87    4   
  6  1592 Generette, Kendrel     Myrtle Beach         1:12.23    1:07.73    3   
  7  1555 Vanvliet, Charles      Mt Pleasant          1:12.25    1:09.62    2   
  8  1383 Barnhart, Noah         Mt Pleasant          1:13.91    1:11.88    1   
 
800 Meter Run Midget Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1891 Ellenburg, Jackson     Summerville                     2:35.19   10   
  2  1592 Generette, Kendrel     Myrtle Beach                    2:41.63    8   
  3  1642 Weston, Christophe     Myrtle Beach                    2:43.16    6   
  4  1407 Corgill, James         Mt Pleasant                     2:43.66    5   
  5  2032 Priest, DaShawn        Unattached           2:50.00    2:44.69    4   
  6  1464 Haigler, Palmer        Mt Pleasant                     2:44.72    3   
  7  1110 Gillison, Imythent     Carolina Roc                    2:46.04    2   
  8  1555 Vanvliet, Charles      Mt Pleasant                     2:46.71    1   
  9  1542 Spychalski, Patric     Mt Pleasant                     2:49.81  
 10  1668 Potvin, John           Palmetto Tra                    2:56.15  
 11  1335 Pressley, Nasjean      Jumpstart At                    2:56.93  
 12  1434 Dominiak, Seth         Mt Pleasant                     3:04.25  
 13  1446 Fitzpatrick, Brend     Mt Pleasant                     3:06.55  
 14  1660 McKeel, Brian          Palmetto Tra                    3:08.88  
 15  1452 Gawryluk, Ryan         Mt Pleasant                     3:45.27  
 16  1877 Brookshire, Bryson     Summerville                     4:10.88  
 
1500 Meter Run Midget Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1540 Spencer, Noah          Mt Pleasant                     5:01.44  
  2  1891 Ellenburg, Jackson     Summerville                     5:02.18  
  3  1464 Haigler, Palmer        Mt Pleasant                     5:17.55  
  4  1668 Potvin, John           Palmetto Tra                    5:22.27  
  5  1592 Generette, Kendrel     Myrtle Beach                    5:24.77  
  6  1542 Spychalski, Patric     Mt Pleasant                     5:28.37  
  7  1399 Casey, Collin          Mt Pleasant                     5:31.88  
  8  1562 Walker, Jack           Mt Pleasant                     5:47.13  
  9  1513 McKay, Richard         Mt Pleasant                     5:50.94  
 10  1335 Pressley, Nasjean      Jumpstart At                    5:56.11  
 11  1660 McKeel, Brian          Palmetto Tra                    5:59.36  
 12  1434 Dominiak, Seth         Mt Pleasant                     6:08.47  
 
3000 Meter Run Midget Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1540 Spencer, Noah          Mt Pleasant                    11:12.12   10   
  2  1464 Haigler, Palmer        Mt Pleasant                    11:20.26    8   
  3  1399 Casey, Collin          Mt Pleasant                    11:40.44    6   
  4  1542 Spychalski, Patric     Mt Pleasant                    11:41.09    5   
  5  1668 Potvin, John           Palmetto Tra                   11:45.58    4   
  6  1627 Stamp, Devin           Myrtle Beach                   11:46.69    3   
  7  1199 Madsen, John           Florence TC                    12:46.04    2   
  8  1562 Walker, Jack           Mt Pleasant                    12:49.22    1   
  9  1660 McKeel, Brian          Palmetto Tra                   12:53.02  
 10  1513 McKay, Richard         Mt Pleasant                    13:50.66  
 11  1196 Lorenz, Douglas        Florence TC                    14:45.24  
 
80 Meter Hurdles Midget Boys
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1906 Harvey, Isaiah         Summerville                       14.68q -0.6  2 
  2  1821 Anderson, Damien       Sprint Extre                      15.08q -0.6  2 
  3  1509 Mahan, Ethan           Mt Pleasant                       17.47q  0.2  1 
  4  1383 Barnhart, Noah         Mt Pleasant                       17.55q -0.6  2 
  5  1109 Felder, Zachary        Carolina Roc                      18.34q  0.2  1 
  6  1452 Gawryluk, Ryan         Mt Pleasant                       20.22q  0.2  1 
  7  1514 Meis, Colin            Mt Pleasant                       21.07q -0.6  2 
 
80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1821 Anderson, Damien       Sprint Extre           15.08      14.58  -0.3  10   
  2  1906 Harvey, Isaiah         Summerville            14.68      14.74  -0.3   8   
  3  1509 Mahan, Ethan           Mt Pleasant            17.47      16.98  -0.3   6   
  4  1383 Barnhart, Noah         Mt Pleasant            17.55      17.04  -0.3   5   
  5  1514 Meis, Colin            Mt Pleasant            21.07      20.57  -0.3   4   
  6  1452 Gawryluk, Ryan         Mt Pleasant            20.22      20.70  -0.3   3   
 
4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 47.54  7/15/2004   Dallas Blade, Arlington, TX                 
     JO Meet: J 47.75  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD            
                       B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Team Blaze-0355  'A'                                57.00      54.88   10   
  2 Summerville Storm  'A'                                         55.53    8   
  3 Summerville Storm  'C'                                       1:02.08    6   
 
High Jump Midget Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1177 Durant, Noah           Florence TC                       1.40m    4-07.00 
  2  1642 Weston, Christophe     Myrtle Beach                      1.28m    4-02.25 
  2  1882 Burgess, Robert        Summerville                       1.28m    4-02.25 
  2  1627 Stamp, Devin           Myrtle Beach                      1.28m    4-02.25 
  5  1109 Felder, Zachary        Carolina Roc                      1.28m    4-02.25 
  6  1624 Sessions, Keyonte      Myrtle Beach                      1.28m    4-02.25 
  6  1148 Gambrell, Kristoph     Classics Tc-                      1.28m    4-02.25 
  8  1607 Johnson, Markell       Myrtle Beach                      1.23m    4-00.50 
  9  1174 Dinkins, Antonio       Florence TC                       1.23m    4-00.50 
 10  1540 Spencer, Noah          Mt Pleasant                       1.23m    4-00.50 
 11  1204 Nelson, Landon         Florence TC                       1.11m    3-07.75 
 12  1562 Walker, Jack           Mt Pleasant                       1.11m    3-07.75 
 13  1917 Kello, Jaylen          Summerville                       1.08m    3-06.50 
 
Long Jump Midget Boys
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.92m  1974        Anthony Green, San Fernando, CA             
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1624 Sessions, Keyonte      Myrtle Beach                      4.38m   0.5  14-04.50 
  1  1633 Vereen, Will           Myrtle Beach                      4.38m  +0.0  14-04.50 
  3  1383 Barnhart, Noah         Mt Pleasant                       4.36m   2.6  14-03.75 
  4  1116 Harris, Tabret         Carolina Roc                      4.22m  +0.0  13-10.25 
  5  1165 Bradford, Kam'ron      Florence TC                       4.21m   0.4  13-09.75 
  6  1407 Corgill, James         Mt Pleasant                       4.19m   0.3  13-09.00 
  7  1110 Gillison, Imythent     Carolina Roc                      4.18m  +0.0  13-08.75 
  8  2032 Priest, DaShawn        Unattached             4.27m      4.10m   0.9  13-05.50 
  9  1906 Harvey, Isaiah         Summerville                       4.09m   1.3  13-05.00 
 10  1944 Stephens, Harold       Summerville                       4.03m   0.8  13-02.75 
 11  1177 Durant, Noah           Florence TC                       3.99m  +0.0  13-01.25 
 12  1302 Pinson, Jaylon         Greenville J                      3.93m  +0.0  12-10.75 
 13  1886 Davidson, Brian        Summerville                       3.88m   2.4  12-08.75 
 14  1631 Tucker, Edward         Myrtle Beach                      3.78m   0.2  12-05.00 
 15  1607 Johnson, Markell       Myrtle Beach                      3.63m   0.6  11-11.00 
 16  1129 Reed, Clarence         Carolina Roc                      3.47m   1.9  11-04.75 
 17  1204 Nelson, Landon         Florence TC                       3.39m   3.3  11-01.50 
 18  1555 Vanvliet, Charles      Mt Pleasant                       3.36m  +0.0  11-00.25 
 19  1399 Casey, Collin          Mt Pleasant                       3.28m   1.3  10-09.25 
 20  1148 Gambrell, Kristoph     Classics Tc-                      3.23m   0.4  10-07.25 
 21  1434 Dominiak, Seth         Mt Pleasant                       3.07m   0.1  10-01.00 
 22  1509 Mahan, Ethan           Mt Pleasant                       3.06m   0.4  10-00.50 
 23  1891 Ellenburg, Jackson     Summerville                       2.73m   1.3   8-11.50 
 24  1451 Gawryluk, Lucas        Mt Pleasant                       2.68m  +0.0   8-09.50 
 25  1574 Alston, Derek          Myrtle Beach                      2.67m   1.2   8-09.25 
 26  1667 Parrish, Ray           Palmetto Tra                      2.46m   1.8   8-01.00 
 27  1877 Brookshire, Bryson     Summerville                       2.14m   0.3   7-00.25 
 28  1570 Williams, Ryan         Mt Pleasant                       1.70m   1.7   5-07.00 
 --  1422 Delfino, Ethan         Mt Pleasant                        FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.36m  8/1/2010    Elijah Zoucha, West O Throwers             
     JO Meet: J 16.36m  8/1/2010    Elijah Zoucha, West O Throws               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1821 Anderson, Damien       Sprint Extre                     12.19m   40-00.00 
  2  1903 Goodwin, Ellis         Summerville                       9.46m   31-00.50 
  3  1689 Brown, Davario         Quick Stride                      7.87m   25-10.00 
  4  1218 Stewart, Osei          Florence TC                       7.45m   24-05.50 
  5  1446 Fitzpatrick, Brend     Mt Pleasant                       7.25m   23-09.50 
  6  1176 Docherty, Samuel       Florence TC                       5.18m   17-00.00 
  7  1204 Nelson, Landon         Florence TC                       5.11m   16-09.25 
  8  1451 Gawryluk, Lucas        Mt Pleasant                       4.76m   15-07.50 
 
Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 48.65m  6/19/1982   Michael Stubblefield, Bakersfield, CA      
     JO Meet: J 40.81m  7/30/2010   Daniel Richardson, Team Raw TC             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1218 Stewart, Osei          Florence TC                      16.82m      55-02  10   
  2  1689 Brown, Davario         Quick Stride                     15.26m      50-01   8   
  3  1537 Slom, Austin           Mt Pleasant                      14.25m      46-09   6   
  4  1452 Gawryluk, Ryan         Mt Pleasant                      11.76m      38-07   5   
 
Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 53.30m  7/29/2010   Otis Statum, 3M TC                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1624 Sessions, Keyonte      Myrtle Beach                     38.02m     124-09 
  2  1407 Corgill, James         Mt Pleasant                      32.86m     107-10 
  3  1537 Slom, Austin           Mt Pleasant                      24.75m      81-02 
  4  1642 Weston, Christophe     Myrtle Beach                     24.68m      81-00 
  5  1916 Johnson, Nathaniel     Summerville                      22.30m      73-02 
  6  1514 Meis, Colin            Mt Pleasant                      19.07m      62-07 
  7  1148 Gambrell, Kristoph     Classics Tc-                     14.64m      48-00 
  8  1877 Brookshire, Bryson     Summerville                      10.98m      36-00 
 
1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
     JO Meet: J 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1110 Gillison, Imythent     Carolina Roc                   10:29.10  
 
100 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1974 Harley, D'Andre        Team Blaze-0                      12.02q  1.3  3 
  2  1241 Grant, Tyriq           Georgetown D                      12.25q  0.2  4 
  3  1976 Mack, Charles          Team Blaze-0                      12.29q -0.2  2 
  4  1346 Felder, Qwantaviou     Low Country                       12.34q  0.2  4 
  5  1844 Linton, Matthew        Sprint Extre                      12.48q  0.2  4 
  6  1247 Johnson, Maleek        Georgetown D                      12.53q  1.3  3 
  6  1871 Basley, Reginald       Summerville                       12.53q  0.3  1 
  8  1883 Capers, Juwan          Summerville                       12.65q  1.3  3 
  9  1239 Gasque, Kevin          Georgetown D                      12.69   0.3  1 
 10  1894 Ford, Darrell          Summerville                       12.72   0.2  4 
 11  1714 Johnson, Wayne         Quick Stride                      12.78   0.2  4 
 12  1301 Pinson, Corbyn         Greenville J                      12.79   0.2  4 
 13  1397 Carrick, Bryant        Mt Pleasant                       13.39  -0.2  2 
 14  1973 Guyton, Dequan         Team Blaze-0                      13.45   0.3  1 
 15  1120 Jones, Jarin           Carolina Roc                      13.73   0.3  1 
 16  1975 Johnson, Brandon       Team Blaze-0                      14.35  -0.2  2 
 17  1914 Johnson, David         Summerville                       14.40   0.2  4 
 18  1928 Nesmith, JaQuon        Summerville                       14.67  -0.2  2 
 19  2004 Woodard, Tranham       The Storm TC                      14.76  -0.2  2 
 20  1291 Griffin, Jay           Greenville J                      15.40  -0.2  2 
 
100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1241 Grant, Tyriq           Georgetown D           12.25      12.03  -2.4  10   
  2  1974 Harley, D'Andre        Team Blaze-0           12.02      12.35  -2.4   8   
  3  1976 Mack, Charles          Team Blaze-0           12.29      12.39  -2.4   6   
  4  1871 Basley, Reginald       Summerville            12.53      12.64  -2.4   5   
  5  1346 Felder, Qwantaviou     Low Country            12.34      12.74  -2.4   4   
  6  1247 Johnson, Maleek        Georgetown D           12.53      12.82  -2.4   3   
  7  1844 Linton, Matthew        Sprint Extre           12.48      13.03  -2.4   2   
  8  1883 Capers, Juwan          Summerville            12.65      13.26  -2.4   1   
 
200 Meter Dash Youth Boys
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1871 Basley, Reginald       Summerville                       25.24q -2.4  3 
  2  1239 Gasque, Kevin          Georgetown D                      25.37q -2.4  3 
  3  1834 Givens, Kinard         Sprint Extre                      25.39q -2.3  1 
  4  1346 Felder, Qwantaviou     Low Country                       25.82q -2.3  1 
  5  1247 Johnson, Maleek        Georgetown D                      25.83q -2.3  1 
  6  1301 Pinson, Corbyn         Greenville J                      26.09q -1.1  4 
  7  1844 Linton, Matthew        Sprint Extre                      26.18q -2.4  3 
  8  1894 Ford, Darrell          Summerville                       26.21q -1.1  4 
  9  1883 Capers, Juwan          Summerville                       27.21  -2.3  1 
 10  1158 Johnson, Terik         East Coast T                      27.25  -2.4  3 
 11  1120 Jones, Jarin           Carolina Roc                      27.27  -2.4  3 
 12  1414 Crowley, Clayton       Mt Pleasant                       27.28  -2.4  2 
 13  1779 Campbell, Predon       Seneca Blaze                      27.38  -2.4  2 
 14  1519 Norton, Matthew        Mt Pleasant                       27.71  -1.1  4 
 15  1363 McAteer, Donte         Low Country            25.50      27.74  -2.4  3 
 16  1781 Cobb, Dajuan           Seneca Blaze           31.42      28.14  -2.3  1 
 17  1854 Searles, Adrian        Sprint Extre                      28.87  -1.1  4 
 18  1619 Perez, Angel           Myrtle Beach                      30.80  -1.1  4 
 19  2004 Woodard, Tranham       The Storm TC                      31.83  -2.4  2 
 20  1291 Griffin, Jay           Greenville J                      33.07  -1.1  4 
 21  1993 Becerra, Eviatar       The Storm TC                      34.38  -2.4  2 
 22  1510 Mahan, Jacob           Mt Pleasant                       36.79  -2.4  2 
 
200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1834 Givens, Kinard         Sprint Extre           25.39      25.25  -2.0  10   
  2  1871 Basley, Reginald       Summerville            25.24      25.40  -2.0   8   
  3  1239 Gasque, Kevin          Georgetown D           25.37      25.92  -2.0   6   
  4  1346 Felder, Qwantaviou     Low Country            25.82      26.06  -2.0   5   
  5  1301 Pinson, Corbyn         Greenville J           26.09      26.30  -2.0   4   
  6  1844 Linton, Matthew        Sprint Extre           26.18      26.31  -2.0   3   
  7  1247 Johnson, Maleek        Georgetown D           25.83      26.45  -2.0   2   
  8  1894 Ford, Darrell          Summerville            26.21      26.56  -2.0   1   
 
400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  1834 Givens, Kinard         Sprint Extre                      57.87q  3 
  2  1158 Johnson, Terik         East Coast T                    1:00.02q  2 
  3  1414 Crowley, Clayton       Mt Pleasant                     1:00.40q  3 
  4  1519 Norton, Matthew        Mt Pleasant                     1:00.77q  1 
  5  1779 Campbell, Predon       Seneca Blaze                    1:00.93q  3 
  6  1120 Jones, Jarin           Carolina Roc                    1:01.86q  4 
  7  1781 Cobb, Dajuan           Seneca Blaze         1:02.56    1:03.17q  2 
  8  1950 Tolliver, Nakil        Summerville                     1:03.73q  2 
  9  1363 McAteer, Donte         Low Country            56.50    1:04.17   1 
 10  1854 Searles, Adrian        Sprint Extre                    1:04.28   4 
 11  1237 Funnie, Jonathan       Georgetown D                    1:08.05   1 
 12  2004 Woodard, Tranham       The Storm TC                    1:08.16   4 
 13  1619 Perez, Angel           Myrtle Beach                    1:08.41   2 
 14  1597 Goldsmith, John        Myrtle Beach                    1:09.10   4 
 15  1993 Becerra, Eviatar       The Storm TC                    1:10.10   3 
 16  1437 Dziamniski, Matthe     Mt Pleasant                     1:11.53   4 
 17  1424 Desantis, Aaron        Mt Pleasant                     1:11.72   4 
 18  1344 Collier, Kyle          Low Country            58.00    1:12.56   4 
 19  1432 Dibona, Nicholas       Mt Pleasant                     1:15.43   1 
 20  1291 Griffin, Jay           Greenville J                    1:17.80   1 
 21  1510 Mahan, Jacob           Mt Pleasant                     1:23.42   1 
 
400 Meter Dash Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  1834 Givens, Kinard         Sprint Extre           57.87      56.74   10   
  2  1158 Johnson, Terik         East Coast T         1:00.02      59.15    8   
  3  1779 Campbell, Predon       Seneca Blaze         1:00.93      59.92    6   
  4  1414 Crowley, Clayton       Mt Pleasant          1:00.40      59.97    5   
  5  1519 Norton, Matthew        Mt Pleasant          1:00.77    1:00.78    4   
  6  1120 Jones, Jarin           Carolina Roc         1:01.86    1:00.84    3   
  7  1781 Cobb, Dajuan           Seneca Blaze         1:03.17    1:02.87    2   
  8  1950 Tolliver, Nakil        Summerville          1:03.73    1:03.44    1   
 
800 Meter Run Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1900 Gillette, Stephen      Summerville                     2:15.89   10   
  2  1158 Johnson, Terik         East Coast T                    2:20.59    8   
  3  1465 Haigler, Reid          Mt Pleasant                     2:26.16    6   
  4  1807 Ramsey, Nicquan        Seneca Blaze         2:16.76    2:26.54    5   
  5  1559 Venning, Terrell       Mt Pleasant                     2:32.63    4   
  6  1463 Haigler, Matthew       Mt Pleasant                     2:34.42    3   
  7  1414 Crowley, Clayton       Mt Pleasant                     2:35.22    2   
  8  1363 McAteer, Donte         Low Country          2:45.00    2:41.31    1   
  9  1428 Desciak, Jared         Mt Pleasant                     2:44.12  
 10  1740 Richburg, Amani        Quick Stride                    2:45.10  
 11  1466 Haigler, William       Mt Pleasant                     2:46.87  
 12  1437 Dziamniski, Matthe     Mt Pleasant                     2:52.10  
 13  1381 Bailey, Evan           Mt Pleasant                     2:54.81  
 14  1344 Collier, Kyle          Low Country          2:45.00    2:55.00  
 15  1424 Desantis, Aaron        Mt Pleasant                     3:00.93  
 16  1661 McKeel, David          Palmetto Tra                    3:06.77  
 17  1193 Jones, Grayson         Florence TC                     3:14.11  
 18  1543 Stadtmueller, Nich     Mt Pleasant                     3:22.89  
 
1500 Meter Run Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1900 Gillette, Stephen      Summerville                     4:52.69  
  2  1465 Haigler, Reid          Mt Pleasant                     4:56.32  
  3  1538 Spencer, Jacob         Mt Pleasant                     5:06.64  
  4  1484 Inman, Matthew         Mt Pleasant                     5:08.61  
  5  1463 Haigler, Matthew       Mt Pleasant                     5:09.74  
  6  1477 Hekker, Sean           Mt Pleasant                     5:10.87  
  7  1534 Sawyer, Glenn          Mt Pleasant                     5:14.86  
  8  1565 Walter, Nicolas        Mt Pleasant                     5:18.39  
  9  1588 Epstein, Ethan         Myrtle Beach                    5:18.86  
 10  2025 Jones, Herbert         Unattached           5:20.00    5:22.57  
 11  1428 Desciak, Jared         Mt Pleasant                     5:23.36  
 12  1740 Richburg, Amani        Quick Stride                    5:25.10  
 13  1466 Haigler, William       Mt Pleasant                     5:30.50  
 14  1498 Lamont, Jackson        Mt Pleasant                     5:38.35  
 15  1495 Krivohlavek, Micha     Mt Pleasant                     5:39.19  
 16  1214 Shake, Steven          Florence TC                     5:40.36  
 17  1381 Bailey, Evan           Mt Pleasant                     5:59.42  
 18  1491 Kale, Maverick         Mt Pleasant                     6:02.16  
 19  1432 Dibona, Nicholas       Mt Pleasant                     6:10.84  
 20  1661 McKeel, David          Palmetto Tra                    6:11.54  
 21  1628 Stamp, Dylan           Myrtle Beach                    6:32.78  
 22  1425 Desantis, Garrett      Mt Pleasant                     6:37.60  
 23  1543 Stadtmueller, Nich     Mt Pleasant                     6:45.31  
 
3000 Meter Run Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:04.06  7/3/2010    Bailey Roth, Trail Monkey                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1465 Haigler, Reid          Mt Pleasant                    10:49.75   10   
  2  1538 Spencer, Jacob         Mt Pleasant                    11:02.19    8   
  3  1484 Inman, Matthew         Mt Pleasant                    11:06.89    6   
  4  1565 Walter, Nicolas        Mt Pleasant                    11:17.98    5   
  5  1463 Haigler, Matthew       Mt Pleasant                    11:28.50    4   
  6  1534 Sawyer, Glenn          Mt Pleasant                    11:40.53    3   
  7  1588 Epstein, Ethan         Myrtle Beach                   11:41.61    2   
  8  1495 Krivohlavek, Micha     Mt Pleasant                    11:50.07    1   
  9  2025 Jones, Herbert         Unattached          11:45.00   11:52.73  
 10  1466 Haigler, William       Mt Pleasant                    11:53.76  
 11  1539 Spencer, Logan         Mt Pleasant                    11:59.25  
 12  1214 Shake, Steven          Florence TC                    12:13.76  
 13  1740 Richburg, Amani        Quick Stride                   12:47.08  
 14  1661 McKeel, David          Palmetto Tra                   12:51.84  
 15  1432 Dibona, Nicholas       Mt Pleasant                    13:21.03  
 
100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1  1690 Brown, Hasani          Quick Stride                      17.28  -1.2  10   
  2  1477 Hekker, Sean           Mt Pleasant                       17.95  -1.2   8   
  3  1950 Tolliver, Nakil        Summerville                       18.16  -1.2   6   
  4  1914 Johnson, David         Summerville                       19.57  -1.2   5   
  5  1489 Jung, Halden           Mt Pleasant                       20.21  -1.2   4   
 
200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
     JO Meet: J 23.99  8/3/2003    Trey Charles, Smyrna, GA                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1  1690 Brown, Hasani          Quick Stride                      30.16  -2.8  10   
  2  1158 Johnson, Terik         East Coast T                      30.26  -2.8   8   
  3  1950 Tolliver, Nakil        Summerville                       31.78  -2.8   6   
  4  1477 Hekker, Sean           Mt Pleasant                       32.17  -2.8   5   
  5  1559 Venning, Terrell       Mt Pleasant                       32.43  -2.8   4   
  6  1519 Norton, Matthew        Mt Pleasant                       32.58  -2.8   3   
  7  1465 Haigler, Reid          Mt Pleasant                       32.84  -2.8   2   
 
4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Georgetown Dusters-0355  'A'                                   48.28   10   
  2 Team Blaze-0355  'A'                                48.66      49.04    8   
  3 Summerville Storm  'A'                                         51.10    6   
  4 Seneca Blazers Tc-0355  'A'                         51.25      52.16    5   
 
High Jump Youth Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1815 Webb, Christopher      Seneca Blaze                      1.40m    4-07.00  10   
  2  1950 Tolliver, Nakil        Summerville                       1.40m    4-07.00   8   
  3  1539 Spencer, Logan         Mt Pleasant                       1.30m    4-03.25   5.50
  3  1534 Sawyer, Glenn          Mt Pleasant                       1.30m    4-03.25   5.50
  5  1628 Stamp, Dylan           Myrtle Beach                      1.30m    4-03.25   4   
  6  1428 Desciak, Jared         Mt Pleasant                       1.30m    4-03.25   3   
  7  1492 Kitten, Evan           Mt Pleasant                       1.25m    4-01.25   2   
  8  1489 Jung, Halden           Mt Pleasant                       1.25m    4-01.25   1   
  9  1491 Kale, Maverick         Mt Pleasant                       1.20m    3-11.25 
 10  1565 Walter, Nicolas        Mt Pleasant                       1.20m    3-11.25 
 11  1602 Ivey, Isaiah           Myrtle Beach                      1.15m    3-09.25 
 11  1193 Jones, Grayson         Florence TC                       1.15m    3-09.25 
 13  1220 Stone, Daniel          Florence TC                       1.05m    3-05.25 
 --  1170 Cherry, Cody           Florence TC                          NH            
 
Pole Vault Youth Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
     JO Meet: J 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1491 Kale, Maverick         Mt Pleasant                       1.85m    6-00.75 
  2  1764 Fleming, Maxwell       Rusty Shealy           3.05m      3.05m   10-00.00 
  3  1381 Bailey, Evan           Mt Pleasant                       2.30m    7-06.50 
  4  1534 Sawyer, Glenn          Mt Pleasant                       2.30m    7-06.50 
  5  1430 Despeaux, Jonathan     Mt Pleasant                       1.85m    6-00.75 
 
Long Jump Youth Boys
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.02m  1976        Anthony Gibson, San Fernando, CA            
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1414 Crowley, Clayton       Mt Pleasant                       5.13m   0.1  16-10.00 
  2  1844 Linton, Matthew        Sprint Extre                      5.08m   0.1  16-08.00 
  3  1559 Venning, Terrell       Mt Pleasant                       5.03m  +0.0  16-06.00 
  4  1215 Spence, Austin         Florence TC                       4.95m   0.7  16-03.00 
  5  1871 Basley, Reginald       Summerville                       4.77m   1.1  15-07.75 
  6  1597 Goldsmith, John        Myrtle Beach                      4.49m   1.9  14-08.75 
  7  1807 Ramsey, Nicquan        Seneca Blaze                      4.39m  +0.0  14-05.00 
  8  1301 Pinson, Corbyn         Greenville J                      4.37m   0.5  14-04.00 
  9  1815 Webb, Christopher      Seneca Blaze                      4.16m  +0.0  13-07.75 
 10  1237 Funnie, Jonathan       Georgetown D                      4.05m   0.8  13-03.50 
 11  1914 Johnson, David         Summerville                       4.00m   0.2  13-01.50 
 12  1973 Guyton, Dequan         Team Blaze-0                      3.98m   0.7  13-00.75 
 13  1602 Ivey, Isaiah           Myrtle Beach                      3.58m   0.1  11-09.00 
 13  1583 Dehart, Logan          Myrtle Beach                      3.58m   1.6  11-09.00 
 15  1437 Dziamniski, Matthe     Mt Pleasant                       3.56m   0.2  11-08.25 
 16  1489 Jung, Halden           Mt Pleasant                       3.54m   0.1  11-07.50 
 17  1220 Stone, Daniel          Florence TC                       3.08m  +0.0  10-01.25 
 --  1976 Mack, Charles          Team Blaze-0                       FOUL                 
 
Triple Jump Youth Boys
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1215 Spence, Austin         Florence TC                      10.55m   2.0  34-07.50  10   
 
Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1397 Carrick, Bryant        Mt Pleasant                       8.50m   27-10.75  10   
  2  1338 Sharber, Linwood       Jumpstart At                      8.46m   27-09.25   8   
  3  1498 Lamont, Jackson        Mt Pleasant                       7.58m   24-10.50   6   
  4  1707 Hayes, Jonathon        Quick Stride                      7.57m   24-10.00   5   
  5  1175 Docherty, James        Florence TC                       7.42m   24-04.25   4   
  6  1510 Mahan, Jacob           Mt Pleasant                       6.68m   21-11.00   3   
  7  1424 Desantis, Aaron        Mt Pleasant                       5.66m   18-07.00   2   
  8  1185 Hill, Samuel           Florence TC                       5.48m   17-11.75   1   
  9  1425 Desantis, Garrett      Mt Pleasant                       5.18m   17-00.00 
 10  1220 Stone, Daniel          Florence TC                       4.67m   15-04.00 
 
Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 58.32m  7/29/2010   Annthony Dudley, Unattached                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1559 Venning, Terrell       Mt Pleasant                      45.32m     148-08 
  2  1519 Norton, Matthew        Mt Pleasant                      23.08m      75-09 
  3  1193 Jones, Grayson         Florence TC                      17.11m      56-02 
  4  1185 Hill, Samuel           Florence TC                      16.79m      55-01 
  5  1707 Hayes, Jonathon        Quick Stride                     15.75m      51-08 
  6  1425 Desantis, Garrett      Mt Pleasant                      15.14m      49-08 
 
Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1834 Givens, Kinard         Sprint Extre                     32.08m     105-03 
  2  1215 Spence, Austin         Florence TC                      30.25m      99-03 
  3  1583 Dehart, Logan          Myrtle Beach                     23.88m      78-04 
  4  1477 Hekker, Sean           Mt Pleasant                      23.60m      77-05 
  5  1492 Kitten, Evan           Mt Pleasant                      21.90m      71-10 
  6  1424 Desantis, Aaron        Mt Pleasant                      20.80m      68-03 
  7  1619 Perez, Angel           Myrtle Beach                     20.70m      67-11 
  8  1602 Ivey, Isaiah           Myrtle Beach                     17.52m      57-06 
  9  1543 Stadtmueller, Nich     Mt Pleasant                      14.83m      48-08 
 10  1214 Shake, Steven          Florence TC                      14.53m      47-08 
 
3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
     JO Meet: J 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2025 Jones, Herbert         Unattached          19:23.00   19:16.70  
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1568 Waring, Kenneth        Mt Pleasant                       11.45q  0.9  1 
  2  1887 Davis, Jordan          Summerville                       11.60q  0.3  3 
  3  1365 Pinckney, Olin         Low Country                       11.74q  0.5  4 
  4  1955 White, Kendjuan        Summerville                       11.81q  0.3  3 
  5  1673 Schoultz, Deandre      Palmetto Tra                      11.83q  0.9  1 
  6  1253 McBride, Adonius       Georgetown D                      11.85q  0.9  1 
  7  1863 White, Christopher     Sprint Extre                      11.95q  1.6  2 
  8  1698 Crate, Keyondre        Quick Stride                      12.03q  1.6  2 
  9  1347 Frasier, Romante       Low Country            11.40      12.06   0.3  3 
 10  1323 Dodd, Thomas           Jumpstart At           11.50      12.13   0.9  1 
 10  1959 Wilson, Troy           Summerville                       12.13   0.3  3 
 12  1136 Tarte, Wallie          Carolina Roc                      12.14   1.6  2 
 13  1348 Gaillard, Montrai      Low Country                       12.16   0.5  4 
 14  1837 Guinn, Desmond         Sprint Extre                      12.37   0.3  3 
 15  1961 Woods, Justin          Summerville                       12.49   0.5  4 
 16  1162 Addison, Christoph     Florence TC                       12.50   0.9  1 
 17  1857 Shuler, Noah           Sprint Extre                      12.51   0.5  4 
 18  2040 Smalls, Wesley         Lowcountry Wee W                  12.82   1.6  2 
 19  1742 Rosemond, Kelvin       Quick Stride                      12.99   1.6  2 
 20  1654 Haley, Kendall         Palmetto Tra                      13.21   1.6  2 
 21  2039 Murray, Paul           Lowcountry Wee W                  13.53   0.9  1 
 22  1545 Strahorn, Joseph       Mt Pleasant                       14.19   0.3  3 
 23  1244 Hemingway, Shyheim     Georgetown D                      14.54   0.5  4 
 
100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1568 Waring, Kenneth        Mt Pleasant            11.45      11.64  -2.3  10   
  2  1887 Davis, Jordan          Summerville            11.60      11.77  -2.3   8   
  3  1253 McBride, Adonius       Georgetown D           11.85      11.87  -2.3   6   
  4  1365 Pinckney, Olin         Low Country            11.74      11.88  -2.3   5   
  5  1955 White, Kendjuan        Summerville            11.81      11.92  -2.3   4   
  6  1863 White, Christopher     Sprint Extre           11.95      11.99  -2.3   3   
  7  1673 Schoultz, Deandre      Palmetto Tra           11.83      12.12  -2.3   2   
  8  1698 Crate, Keyondre        Quick Stride           12.03      12.21  -2.3   1   
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1568 Waring, Kenneth        Mt Pleasant                       23.21q -2.3  4 
  2  1365 Pinckney, Olin         Low Country                       23.71q -1.0  2 
  3  1955 White, Kendjuan        Summerville                       24.23q -2.3  4 
  4  1673 Schoultz, Deandre      Palmetto Tra                      24.24q -1.0  2 
  5  1345 Daniels, Deondre       Low Country            23.50      24.41q -2.3  4 
  6  1253 McBride, Adonius       Georgetown D                      24.46q -2.3  4 
  7  1108 Felder, Samuel         Carolina Roc                      24.47q -0.2  3 
  8  1863 White, Christopher     Sprint Extre                      24.63q -0.2  3  24.621
  9  1887 Davis, Jordan          Summerville                       24.63  -1.6  1  24.623
 10  1836 Goodwin, Devontae      Sprint Extre                      24.70  -2.3  4 
 11  1323 Dodd, Thomas           Jumpstart At           24.80      24.73  -1.6  1 
 12  1136 Tarte, Wallie          Carolina Roc                      24.89  -1.0  2 
 13  1959 Wilson, Troy           Summerville                       25.00  -1.6  1 
 14  1680 Williams, Davon        Palmetto Tra                      25.10  -1.6  1 
 15  1698 Crate, Keyondre        Quick Stride                      25.12  -0.2  3 
 16  1348 Gaillard, Montrai      Low Country                       25.41  -0.2  3 
 17  1275 Windley, Deion         Georgetown D                      25.45  -0.2  3 
 18  1837 Guinn, Desmond         Sprint Extre                      25.60  -1.6  1 
 19  1857 Shuler, Noah           Sprint Extre                      25.97  -2.3  4 
 20  1654 Haley, Kendall         Palmetto Tra                      26.85  -1.6  1 
 21  1157 Eldridge, Aaron        East Coast T           27.64      26.94  -1.0  2 
 22  1161 Singleton, Shounde     East Coast T                      27.12  -1.6  1 
 23  1791 Jenkins, Jalen         Seneca Blaze           27.98      28.14  -0.2  3 
 24  1545 Strahorn, Joseph       Mt Pleasant                       29.72  -1.0  2 
 
200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1568 Waring, Kenneth        Mt Pleasant            23.21      23.75  -2.0  10   
  2  1253 McBride, Adonius       Georgetown D           24.46      24.41  -2.0   8   
  3  1955 White, Kendjuan        Summerville            24.23      24.50  -2.0   6   
  4  1365 Pinckney, Olin         Low Country            23.71      24.63  -2.0   5   
  5  1345 Daniels, Deondre       Low Country            24.41      24.78  -2.0   4   
  6  1108 Felder, Samuel         Carolina Roc           24.47      24.80  -2.0   3   
  7  1863 White, Christopher     Sprint Extre           24.63      25.18  -2.0   2   
 --  1673 Schoultz, Deandre      Palmetto Tra           24.24         FS  -2.0 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2016 Edmond, Allen          Unattached             49.87      52.04q  3 
  2  1345 Daniels, Deondre       Low Country            52.30      52.77q  1 
  3  1568 Waring, Kenneth        Mt Pleasant                       53.93q  2 
  4  1831 Duncan, Devon          Sprint Extre                      54.62q  2 
  5  1836 Goodwin, Devontae      Sprint Extre                      54.83q  3 
  6  1813 Washington, Emal       Seneca Blaze           56.59      57.26q  2 
  7  1742 Rosemond, Kelvin       Quick Stride                      57.52q  1 
  8  1222 Truman, Andy           Florence TC                       58.31q  3 
  9  1654 Haley, Kendall         Palmetto Tra                      59.18   3 
 10  1157 Eldridge, Aaron        East Coast T         1:02.00    1:00.29   3 
 11  1410 Courville, Ethan       Mt Pleasant                     1:04.07   2 
 12  1236 Funnie, Jairus         Georgetown D                    1:05.56   1 
 13  1161 Singleton, Shounde     East Coast T                    1:05.71   2 
 14  1183 Goss, Cole             Florence TC                     1:06.33   1 
 15  1791 Jenkins, Jalen         Seneca Blaze         1:09.65    1:10.86   3 
 
400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  2016 Edmond, Allen          Unattached             52.04      50.66   10   
  2  1345 Daniels, Deondre       Low Country            52.77      52.85    8   
  3  1568 Waring, Kenneth        Mt Pleasant            53.93      54.27    6   
  4  1836 Goodwin, Devontae      Sprint Extre           54.83      54.63    5   
  5  1813 Washington, Emal       Seneca Blaze           57.26      56.22    4   
  6  1742 Rosemond, Kelvin       Quick Stride           57.52      57.22    3   
  7  1222 Truman, Andy           Florence TC            58.31      58.53    2   
 
800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2020 Gordon, Nathaniel      Unattached           1:57.00    2:00.20   10   
  2  2016 Edmond, Allen          Unattached           2:05.67    2:07.75    8   
  3  1831 Duncan, Devon          Sprint Extre                    2:08.33    6   
  4  1450 Gawryluk, Andrew       Mt Pleasant                     2:16.26    5   
  5  1742 Rosemond, Kelvin       Quick Stride                    2:18.58    4   
  6  1222 Truman, Andy           Florence TC                     2:24.02    3   
  7  1429 Desciak, Keegan        Mt Pleasant                     2:26.89    2   
  8  1787 Grant, Marqui          Seneca Blaze         2:24.70    2:26.93    1   
  9  1708 Hayes, Roy             Quick Stride                    2:32.43  
 10  1198 Ma, Dongzhe            Florence TC                     2:34.46  
 11  1675 Soto, Gabriel          Palmetto Tra                    2:37.07  
 12  1168 Cagle, Taylor          Florence TC                     2:45.09  
 
1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1450 Gawryluk, Andrew       Mt Pleasant                     4:28.12  
  2  2020 Gordon, Nathaniel      Unattached           4:09.00    4:28.20  
  3  1708 Hayes, Roy             Quick Stride                    4:46.17  
  4  1675 Soto, Gabriel          Palmetto Tra                    5:02.18  
  5  1553 Turner, Bryn           Mt Pleasant                     5:05.81  
  6  1429 Desciak, Keegan        Mt Pleasant                     5:11.06  
  7  1475 Hekker, Aidan          Mt Pleasant                     5:15.87  
  8  1198 Ma, Dongzhe            Florence TC                     5:20.24  
  9  1468 Hall, John             Mt Pleasant                     5:44.84  
 
3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1450 Gawryluk, Andrew       Mt Pleasant                     9:43.52   10   
  2  1708 Hayes, Roy             Quick Stride                   10:49.44    8   
  3  1553 Turner, Bryn           Mt Pleasant                    11:16.45    6   
  4  1675 Soto, Gabriel          Palmetto Tra                   11:17.31    5   
  5  1198 Ma, Dongzhe            Florence TC                    11:48.39    4   
 
110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1822 Anderson, Davon        Sprint Extre                      14.96q -1.5  2 
  2  1701 Edwards, Alvontai      Quick Stride                      17.02q -1.1  1 
  3  1751 Turner, Jermale        Quick Stride                      18.38q -1.5  2 
  4  1268 Techer, Eric           Georgetown D                      18.73q -1.1  1 
  5  1161 Singleton, Shounde     East Coast T                      19.74q -1.5  2 
  6  1157 Eldridge, Aaron        East Coast T           19.77      20.62q -1.1  1 
  7  1697 Cooley, Kori           Quick Stride                      20.81q -1.5  2 
 
110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1822 Anderson, Davon        Sprint Extre           14.96      14.99  -1.6  10   
  2  1751 Turner, Jermale        Quick Stride           18.38      16.49  -1.6   8   
  3  1701 Edwards, Alvontai      Quick Stride           17.02      17.43  -1.6   6   
  4  1697 Cooley, Kori           Quick Stride           20.81      18.51  -1.6   5   
  5  1268 Techer, Eric           Georgetown D           18.73      20.03  -1.6   4   
 
400 Meter Hurdles Intermediate Boys
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1  1751 Turner, Jermale        Quick Stride                      58.15   1  10   
  2  1822 Anderson, Davon        Sprint Extre                      59.57   1   8   
  3  1701 Edwards, Alvontai      Quick Stride                    1:06.54   1   6   
  4  1475 Hekker, Aidan          Mt Pleasant                     1:06.60   2   5   
  5  1157 Eldridge, Aaron        East Coast T                    1:07.73   2   4   
  6  1268 Techer, Eric           Georgetown D                    1:08.57   2   3   
  7  1275 Windley, Deion         Georgetown D                    1:09.44   1   2   
  8  1697 Cooley, Kori           Quick Stride                    1:13.31   1   1   
  9  1161 Singleton, Shounde     East Coast T                    1:15.33   1 
 
2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
     JO Meet: J 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1553 Turner, Bryn           Mt Pleasant                     8:03.03  
  2  1500 Lamont, William        Mt Pleasant                     8:13.15  
 
4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sprint Extreme-0355  'A'                                       44.97   10   
  2 Low Country Express Tc-0355  'A'                               45.14    8   
  3 Summerville Storm  'A'                                         46.12    6   
  4 Georgetown Dusters-0355  'A'                                   47.65    5   
  5 Seneca Blazers Tc-0355  'A'                         49.33      48.77    4   
 
4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
     JO Meet: J 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sprint Extreme-0355  'A'                                     3:37.77   10   
  2 Low Country Express Tc-0355  'A'                             4:00.62    8   
  3 Georgetown Dusters-0355  'A'                                 4:03.98    6   
 
High Jump Intermediate Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1108 Felder, Samuel         Carolina Roc                      1.76m    5-09.25  10   
  2  1680 Williams, Davon        Palmetto Tra                      1.71m    5-07.25   8   
  3  1816 Webb, Darrius          Seneca Blaze           1.73m      1.66m    5-05.25   6   
  4  1788 Hall, Danny            Seneca Blaze           1.73m      1.66m    5-05.25   5   
  5  1410 Courville, Ethan       Mt Pleasant                       1.56m    5-01.25   4   
  6  1400 Christensen, Danie     Mt Pleasant                       1.56m    5-01.25   3   
  7  1837 Guinn, Desmond         Sprint Extre                      1.56m    5-01.25   2   
  8  1429 Desciak, Keegan        Mt Pleasant                       1.51m    4-11.50   1   
 --  1787 Grant, Marqui          Seneca Blaze           1.52m         NH            
 
Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1772 Reaves, Matthew        Rusty Shealy           4.11m      3.95m   12-11.50 
  2  1765 Hix, Harrison          Rusty Shealy           3.81m      3.50m   11-05.75 
  2  1382 Banks, Davis           Mt Pleasant                       3.50m   11-05.75 
  4  1649 Cady, Joshua           Palmetto Tra           3.20m      2.90m    9-06.25 
  5  1475 Hekker, Aidan          Mt Pleasant                       2.60m    8-06.25 
  6  1468 Hall, John             Mt Pleasant                       1.85m    6-00.75 
 --  1471 Harrelson, Dylan       Mt Pleasant                          NH            
 
Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1568 Waring, Kenneth        Mt Pleasant                       6.28m   2.1  20-07.25 
  2  1347 Frasier, Romante       Low Country                       5.89m   0.1  19-04.00 
  3  1234 Drayton, Jeremy        Georgetown D                      5.53m  +0.0  18-01.75 
  4  1698 Crate, Keyondre        Quick Stride                      5.52m   2.8  18-01.50 
  5  1949 Tolliver, Juwan        Summerville                       5.47m  +0.0  17-11.50 
  6  1475 Hekker, Aidan          Mt Pleasant                       5.42m   1.0  17-09.50 
  7  1673 Schoultz, Deandre      Palmetto Tra                      5.36m   1.5  17-07.00 
  8  1816 Webb, Darrius          Seneca Blaze           5.31m      5.32m   NWI  17-05.50 
  9  1680 Williams, Davon        Palmetto Tra                      5.30m   1.0  17-04.75 
 10  1842 Johnson, Jourdon       Sprint Extre                      5.15m  -0.6  16-10.75 
 11  1788 Hall, Danny            Seneca Blaze           5.16m      5.02m  -0.6  16-05.75 
 12  1162 Addison, Christoph     Florence TC                       4.84m  +0.0  15-10.50 
 13  1961 Woods, Justin          Summerville                       4.69m   0.8  15-04.75 
 14  1500 Lamont, William        Mt Pleasant                       4.66m   0.1  15-03.50 
 15  1553 Turner, Bryn           Mt Pleasant                       4.47m  -1.3  14-08.00 
 16  1183 Goss, Cole             Florence TC                       4.38m  +0.0  14-04.50 
 17  1654 Haley, Kendall         Palmetto Tra                      4.15m   1.3  13-07.50 
 18  1198 Ma, Dongzhe            Florence TC                       3.87m   1.1  12-08.50 
 19  1959 Wilson, Troy           Summerville                       3.77m  -0.1  12-04.50 
 --  1787 Grant, Marqui          Seneca Blaze           4.52m       FOUL                 
 
Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1949 Tolliver, Juwan        Summerville                      12.35m   2.4  40-06.25  10   
  2  1842 Johnson, Jourdon       Sprint Extre                     12.33m   2.3  40-05.50   8   
  3  1673 Schoultz, Deandre      Palmetto Tra                     12.06m   0.8  39-07.00   6   
  4  1788 Hall, Danny            Seneca Blaze                     11.00m   1.3  36-01.25   5   
  5  1816 Webb, Darrius          Seneca Blaze                     10.96m   0.8  35-11.50   4   
  6  1222 Truman, Andy           Florence TC                      10.96m   2.1  35-11.50   3   
  7  1168 Cagle, Taylor          Florence TC                      10.87m   1.8  35-08.00   2   
 
Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1503 Loy, Joseph            Mt Pleasant                      13.14m   43-01.50  10   
  2  1830 Deveaux, Alvin         Sprint Extre                     12.73m   41-09.25   8   
  3  1244 Hemingway, Shyheim     Georgetown D                      9.84m   32-03.50   6   
  4  1132 Singletary, Justic     Carolina Roc                      9.78m   32-01.00   5   
  5  1681 Aleruchi, Anthony      Quick Stride                      9.77m   32-00.75   4   
  6  1857 Shuler, Noah           Sprint Extre                      8.97m   29-05.25   3   
 
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 58.80m  6/1/1985    Kamy Keshamiri                             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1503 Loy, Joseph            Mt Pleasant                      42.05m     137-11 
  2  1830 Deveaux, Alvin         Sprint Extre                     37.53m     123-01 
  3  1681 Aleruchi, Anthony      Quick Stride                     34.16m     112-01 
  4  1410 Courville, Ethan       Mt Pleasant                      24.43m      80-02 
  5  1183 Goss, Cole             Florence TC                      17.61m      57-09 
 
Hammer Throw Intermediate Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 72.53m  7/3/2008    Connor McCullough                          
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1830 Deveaux, Alvin         Sprint Extre                     25.83m      84-09 
 
Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 61.81m  7/6/2001    Dustin Johnson, 13 Salem Track             
     JO Meet: J 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1830 Deveaux, Alvin         Sprint Extre                     41.19m     135-02 
  2  1222 Truman, Andy           Florence TC                      35.22m     115-07 
  3  1500 Lamont, William        Mt Pleasant                      34.34m     112-08 
  4  1168 Cagle, Taylor          Florence TC                      24.20m      79-05 
  5  1183 Goss, Cole             Florence TC                      18.54m      60-10 
  6  1649 Cady, Joshua           Palmetto Tra                     18.36m      60-03 
 
100 Meter Dash Young Men
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1860 Thomas, Michael        Sprint Extre                      10.99q  0.7  2 
  2  1354 Heyward-Fludd, Zor     Low Country                       11.15q  0.2  1 
  3  1847 Murray, Kaishon        Sprint Extre                      11.16q  0.7  2 
  4  1249 Jones, Jordan          Georgetown D                      11.24q  0.2  1 
  4  1369 Rohner, Robert         Low Country                       11.24q  0.7  2 
  6  1325 Gibson, Douglas        Jumpstart At           11.64      11.33q  0.7  2 
  7  1864 White, Vance           Sprint Extre                      11.35q  0.7  2 
  7  1124 Mcdonald, Nykia        Carolina Roc                      11.35q  0.2  3 
  9  1839 Hornsby, Jumill        Sprint Extre                      11.46   0.2  3 
 10  2015 Durham, Jaquial        Unattached             11.00      11.56   0.2  1 
 11  1343 Brown, Deangelo        Low Country            11.00      11.57   0.7  2 
 12  1104 Benjamin, Sadaris      Carolina Roc                      11.58   0.2  3 
 13  1757 Williams, Markeus      Quick Stride                      11.63   0.2  1 
 14  1230 Canteen, Christian     Georgetown D                      11.72   0.2  1 
 15  1265 Smith, Sajahra         Georgetown D                      11.73   0.2  3 
 16  1146 Davis, Vernon          Classics Tc-                      11.93   0.2  1 
 17  1310 Shaw, Travicus         Greenville J                      11.99   0.7  2 
 18  1352 Hamilton, Mardriqu     Low Country            11.50      12.10   0.2  1 
 19  1676 Soto, Joshua           Palmetto Tra                      12.18   0.2  1 
 20  1444 Favier, Christian      Mt Pleasant                       12.66   0.2  3 
 
100 Meter Dash Young Men
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1847 Murray, Kaishon        Sprint Extre           11.16      11.04  -1.3  10   
  2  1860 Thomas, Michael        Sprint Extre           10.99      11.19  -1.3   8   
  3  1354 Heyward-Fludd, Zor     Low Country            11.15      11.25  -1.3   6   
  4  1369 Rohner, Robert         Low Country            11.24      11.30  -1.3   5   
  5  1249 Jones, Jordan          Georgetown D           11.24      11.32  -1.3   4   
  6  1864 White, Vance           Sprint Extre           11.35      11.41  -1.3   3   
  7  1124 Mcdonald, Nykia        Carolina Roc           11.35      11.48  -1.3   2   
  8  1325 Gibson, Douglas        Jumpstart At           11.33      11.57  -1.3   1   
 
200 Meter Dash Young Men
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1274 Wilson, Joseph         Georgetown D                      22.20q -0.7  5 
  2  1838 Harris, Domonique      Sprint Extre                      22.27q -0.7  5 
  3  1847 Murray, Kaishon        Sprint Extre                      22.70q -2.6  3 
  4  1712 Jeter, Jarad           Quick Stride                      22.72q -0.2  4 
  5  1720 Lipscomb, Deandra      Quick Stride                      22.97q -0.2  4 
  6  1355 Isaac, Shaitaun        Low Country                       23.00q -0.2  4 
  7  1860 Thomas, Michael        Sprint Extre                      23.04q -2.6  3 
  8  1229 Brown, Tyler           Georgetown D                      23.15q -2.6  1 
  9  1864 White, Vance           Sprint Extre                      23.25  -2.6  3 
 10  1325 Gibson, Douglas        Jumpstart At           23.23      23.41  -2.6  3 
 11  1230 Canteen, Christian     Georgetown D                      23.49  -2.6  1 
 12  1676 Soto, Joshua           Palmetto Tra                      23.95  -0.7  5 
 13  1757 Williams, Markeus      Quick Stride                      24.01  -2.6  1 
 14  1610 Lindsey, Christoff     Myrtle Beach                      24.09  -2.6  1 
 15  1127 Parker, Forrest        Carolina Roc                      24.24  -2.6  3 
 16  1265 Smith, Sajahra         Georgetown D                      24.28  -2.6  3 
 17  1104 Benjamin, Sadaris      Carolina Roc                      24.33  -2.6  1 
 18  1310 Shaw, Travicus         Greenville J                      24.53  -0.2  4 
 19  1694 Brown, Shakeem         Quick Stride                      25.41  -0.7  5 
 20  1444 Favier, Christian      Mt Pleasant                       25.72  -2.6  3 
 
200 Meter Dash Young Men
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1274 Wilson, Joseph         Georgetown D           22.20      22.65  -1.9  10   
  2  1847 Murray, Kaishon        Sprint Extre           22.70      22.82  -1.9   8   
  3  1838 Harris, Domonique      Sprint Extre           22.27      22.88  -1.9   6   
  4  1720 Lipscomb, Deandra      Quick Stride           22.97      23.14  -1.9   5   
  5  1229 Brown, Tyler           Georgetown D           23.15      23.27  -1.9   4   
  6  1860 Thomas, Michael        Sprint Extre           23.04      23.58  -1.9   3   
  7  1355 Isaac, Shaitaun        Low Country            23.00      23.78  -1.9   2   
 
400 Meter Dash Young Men
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  1712 Jeter, Jarad           Quick Stride                      49.05q  2 
  2  1354 Heyward-Fludd, Zor     Low Country                       49.57q  2 
  3  1865 Williams, Harold       Sprint Extre                      50.00q  5 
  4  1369 Rohner, Robert         Low Country                       50.11q  2 
  5  1866 Williams, Tevin        Sprint Extre                      50.20q  3 
  6  1838 Harris, Domonique      Sprint Extre                      50.32q  1 
  7  1859 Simmons, Kyle          Sprint Extre                      50.45q  1 
  8  1846 Moorer, Etroy          Sprint Extre                      50.52q  4 
  9  1720 Lipscomb, Deandra      Quick Stride                      50.86   3 
 10  1324 Gibson, Bradley        Jumpstart At           49.04      51.58   1 
 11  1229 Brown, Tyler           Georgetown D                      51.96   5 
 12  1355 Isaac, Shaitaun        Low Country                       52.63   4 
 13  1610 Lindsey, Christoff     Myrtle Beach                      53.38   4 
 14  1841 Jenkins, Justin        Sprint Extre                      53.85   5 
 15  1285 Edwards, Wesley        Greenville J                      54.26   4 
 16  1856 Shuler, Matthew        Sprint Extre                      54.47   2 
 17  1250 Knowlin, Mandrik       Georgetown D                      54.53   5 
 18  1828 Collier, Emanuel       Sprint Extre                      54.82   5 
 19  1127 Parker, Forrest        Carolina Roc                      54.92   1 
 20  1284 Carter, Justin         Greenville J                      55.07   3 
 21  1810 Smith, Micah           Seneca Blaze                      59.30   5 
 22  1746 Smith, Daquan          Quick Stride                    1:13.16   3 
 
400 Meter Dash Young Men
================================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  1846 Moorer, Etroy          Sprint Extre           50.52      49.45   10   
  2  1866 Williams, Tevin        Sprint Extre           50.20      49.70    8   
  3  1712 Jeter, Jarad           Quick Stride           49.05      49.71    6   
  4  1865 Williams, Harold       Sprint Extre           50.00      49.93    5   
  5  1354 Heyward-Fludd, Zor     Low Country            49.57      50.26    4   
  6  1859 Simmons, Kyle          Sprint Extre           50.45      50.53    3   
  7  1369 Rohner, Robert         Low Country            50.11      51.43    2   
  8  1838 Harris, Domonique      Sprint Extre           50.32      51.46    1   
 
800 Meter Run Young Men
================================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1593 Goings, Eric           Myrtle Beach                    2:00.80   10   
  2  1550 Thesing, Gabriel       Mt Pleasant                     2:03.06    8   
  3  1865 Williams, Harold       Sprint Extre                    2:04.42    6   
  4  1856 Shuler, Matthew        Sprint Extre                    2:05.84    5   
  5  1532 Righi, Claudio         Mt Pleasant                     2:06.54    4   
  6  1841 Jenkins, Justin        Sprint Extre                    2:08.13    3   
  7  1828 Collier, Emanuel       Sprint Extre                    2:12.16    2   
  8  1832 Gaines, Michael        Sprint Extre                    2:14.07    1   
  9  1866 Williams, Tevin        Sprint Extre                    2:15.87  
 10  2021 Hackett, Peter         Unattached           2:02.00    2:21.10  
 11  1717 Lewis, Danquez         Quick Stride                    2:22.21  
 12  1284 Carter, Justin         Greenville J                    2:22.54  
 13  1243 Hazel, Dontre          Georgetown D                    2:23.53  
 14  1427 Desciak, Jacob         Mt Pleasant                     2:34.30  
 15  1746 Smith, Daquan          Quick Stride                    3:04.38  
 
1500 Meter Run Young Men
================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:51.21  7/7/1985    John Quade, Woodinville, WA               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1550 Thesing, Gabriel       Mt Pleasant                     4:24.94  
  2  1532 Righi, Claudio         Mt Pleasant                     4:35.32  
  3  1284 Carter, Justin         Greenville J                    4:42.18  
  4  1137 Vergara, Ediberto      Carolina Roc                    4:48.47  
  5  1832 Gaines, Michael        Sprint Extre                    5:01.83  
  6  1243 Hazel, Dontre          Georgetown D                    5:06.05  
  7  1455 Grant, David           Mt Pleasant                     5:09.14  
  8  1488 Jones, Samuel          Mt Pleasant                     5:14.50  
  9  1427 Desciak, Jacob         Mt Pleasant                     5:19.89  
 10  1655 Johnson, Jeffrey       Palmetto Tra                    6:02.37  
 
3000 Meter Run Young Men
================================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
     JO Meet: J 14:27.14                                                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1137 Vergara, Ediberto      Carolina Roc                   10:11.05J  10   
  2  1488 Jones, Samuel          Mt Pleasant                    11:56.52J   8   
  3  1655 Johnson, Jeffrey       Palmetto Tra                   14:05.62J   6   
 
110 Meter Hurdles Young Men
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1139 Wallace, Desmond       Carolina Roc                      14.90q -1.5  2 
  2  1608 Kinlaw, Devante        Myrtle Beach                      15.26q -1.5  2 
  3  1719 Lights, Matthew        Quick Stride                      15.72q -2.4  1 
  4  1704 Grant, Deion           Quick Stride                      15.85q -2.4  1 
  5  1310 Shaw, Travicus         Greenville J                      16.48q -1.5  2 
  6  1858 Simmons, Jermaine      Sprint Extre                      16.68q -2.4  1 
  7  1672 Sanders, Terrance      Palmetto Tra                      17.88q -1.5  2 
  8  1706 Harkins, Hunter        Quick Stride                      22.96q -1.5  2 
 --  1808 Ramsey, Romel          Seneca Blaze                        DNF  -2.4  1 
 
110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1139 Wallace, Desmond       Carolina Roc           14.90      14.88  -2.0  10   
  2  1608 Kinlaw, Devante        Myrtle Beach           15.26      15.35  -2.0   8   
  3  1719 Lights, Matthew        Quick Stride           15.72      15.80  -2.0   6   
  4  1704 Grant, Deion           Quick Stride           15.85      16.20  -2.0   5   
  5  1858 Simmons, Jermaine      Sprint Extre           16.68      16.44  -2.0   4   
  6  1310 Shaw, Travicus         Greenville J           16.48      16.76  -2.0   3   
  7  1672 Sanders, Terrance      Palmetto Tra           17.88      18.09  -2.0   2   
  8  1706 Harkins, Hunter        Quick Stride           22.96      18.13  -2.0   1   
 
400 Meter Hurdles Young Men
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1  1608 Kinlaw, Devante        Myrtle Beach                      55.91   2  10   
  2  1719 Lights, Matthew        Quick Stride                      56.07   2   8   
  3  1706 Harkins, Hunter        Quick Stride                    1:00.90   2   6   
  4  1277 Wingate, Rashaud       Georgetown D                    1:02.24   2   5   
  5  1858 Simmons, Jermaine      Sprint Extre                    1:06.11   2   4   
  6  1672 Sanders, Terrance      Palmetto Tra                    1:07.09   2   3   
  7  1310 Shaw, Travicus         Greenville J                    1:07.14   2   2   
  8  1808 Ramsey, Romel          Seneca Blaze                    1:09.61   2   1   
 
2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1137 Vergara, Ediberto      Carolina Roc                    7:01.31  
  2  1455 Grant, David           Mt Pleasant                     7:42.44  
  3  1488 Jones, Samuel          Mt Pleasant                     7:42.46  
 
4x100 Meter Relay Young Men
================================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sprint Extreme-0355  'A'                                       42.73   10   
  2 Low Country Express Tc-0355  'A'                               43.01    8   
  3 Quick Striders  'A'                                            43.47    6   
  4 Georgetown Dusters-0355  'B'                                   45.21    5   
  5 Palmetto Track Field  'A'                                      47.02    4   
 -- Georgetown Dusters-0355  'A'                                     DNF  
 
4x400 Meter Relay Young Men
================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC  
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson        
     JO Meet: J 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC  
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sprint Extreme-0355  'A'                                     3:21.64   10   
  2 Myrtle Beach Track And Fi-0355  'A'               3:27.91    3:25.30    8   
  3 Low Country Express Tc-0355  'A'                             3:28.26    6   
  4 Sprint Extreme-0355  'B'                                     3:30.56    5   
  5 Quick Striders  'A'                                          3:37.29    4   
  6 Georgetown Dusters-0355  'A'                                 3:46.87    3   
 
4x800 Meter Relay Young Men
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
     JO Meet: J 7:35.27  8/2/1981    East Coast Classics, Lincoln, NE          
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sprint Extreme-0355  'A'                                     8:18.43  
  2 Sprint Extreme-0355  'B'                                     8:41.80  
  3 Georgetown Dusters-0355  'A'                                10:05.96  
 
High Jump Young Men
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1606 Johnson, Emaray        Myrtle Beach                      1.88m    6-02.00  10   
  2  1753 Watkins, Jared         Quick Stride                      1.88m    6-02.00   8   
  3  1285 Edwards, Wesley        Greenville J                      1.83m    6-00.00   6   
  4  1817 Webb, Major            Seneca Blaze                      1.78m    5-10.00   5   
  5  1472 Hart, Christian        Mt Pleasant                       1.78m    5-10.00   4   
  6  1444 Favier, Christian      Mt Pleasant                       1.73m    5-08.00   3   
 --  2030 McCauley, Chadwick     Unattached             1.73m         NH            
 
Pole Vault Young Men
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  2035 Squibbs, Brett         Unattached             4.88m      4.40m   14-05.25 
  2  1341 Linta, Jeffrey         Lojo Vault A           4.42m      4.25m   13-11.25 
  3  1762 Cheung, William        Rusty Shealy           4.27m      4.10m   13-05.25 
  4  1647 Buxton, Colin          Palmetto Tra           4.42m      4.10m   13-05.25 
  5  1766 Holliday, Justin       Rusty Shealy           4.17m      3.95m   12-11.50 
  6  1771 Paul, Brandon          Rusty Shealy           3.51m      3.95m   12-11.50 
  7  2019 Gagliano, Joshua       Unattached             3.35m      3.95m   12-11.50 
 --  1770 Lloyd, Christian       Rusty Shealy           3.35m         NH            
 --  1651 Ferguson, Matthew      Palmetto Tra           3.96m         NH            
 --  2024 Herring, Robert        Unattached             3.15m         NH            
 
Long Jump Young Men
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 7.87m  1977        Lamont King, Surprise, AZ                   
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1142 White, Christopher     Carolina Roc                      6.66m  -1.6  21-10.25 
  2  1839 Hornsby, Jumill        Sprint Extre                      6.54m   NWI  21-05.50 
  3  1114 Greene, Travaris       Carolina Roc                      6.39m  -1.8  20-11.75 
  3  1845 Moorer, Etron          Sprint Extre                      6.39m   NWI  20-11.75 
  5  2031 McCauley, Corbin       Unattached             6.71m      6.24m   NWI  20-05.75 
  6  1324 Gibson, Bradley        Jumpstart At           6.40m      6.19m  -1.2  20-03.75 
  7  1325 Gibson, Douglas        Jumpstart At           5.39m      6.09m   NWI  19-11.75 
  8  2030 McCauley, Chadwick     Unattached             6.76m      5.99m   NWI  19-08.00 
  9  1676 Soto, Joshua           Palmetto Tra                      5.98m   NWI  19-07.50 
 10  1646 Bussey, Carl           Palmetto Tra                      5.89m   NWI  19-04.00 
 11  2015 Durham, Jaquial        Unattached             6.22m      5.87m   NWI  19-03.25 
 12  1753 Watkins, Jared         Quick Stride                      5.78m   NWI  18-11.75 
 13  1810 Smith, Micah           Seneca Blaze                      5.55m   NWI  18-02.50 
 14  1377 Anderson-Rolfes, A     Mt Pleasant                       5.28m   NWI  17-04.00 
 15  1670 Richards, Tillman      Palmetto Tra                      5.20m   NWI  17-00.75 
 15  1264 Smith, Jamel           Georgetown D                      5.20m   NWI  17-00.75 
 17  1817 Webb, Major            Seneca Blaze                      5.10m   NWI  16-08.75 
 18  1558 Venning, Dezmon        Mt Pleasant                       4.90m   NWI  16-01.00 
 19  1238 Funnie, Ma'kedric      Georgetown D                      4.73m   NWI  15-06.25 
 20  1455 Grant, David           Mt Pleasant                       4.70m   NWI  15-05.00 
 21  1230 Canteen, Christian     Georgetown D                      4.67m   NWI  15-04.00 
 22  1273 White, Tyron           Georgetown D                      4.48m   NWI  14-08.50 
 23  1427 Desciak, Jacob         Mt Pleasant                       4.25m   NWI  13-11.50 
 --  1472 Hart, Christian        Mt Pleasant                        FOUL                 
 --  1694 Brown, Shakeem         Quick Stride                       FOUL                 
 
Triple Jump Young Men
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1246 Israel, John           Georgetown D                     13.95m   1.3  45-09.25  10   
  2  1142 White, Christopher     Carolina Roc                     13.51m   1.3  44-04.00   8   
  3  1845 Moorer, Etron          Sprint Extre                     13.47m   3.2  44-02.50   6   
  4  2031 McCauley, Corbin       Unattached            13.87m     13.44m   3.6  44-01.25   5   
  5  1720 Lipscomb, Deandra      Quick Stride                     13.33m   1.1  43-09.00   4   
  6  2030 McCauley, Chadwick     Unattached            13.72m     13.27m   1.2  43-06.50   3   
  7  1839 Hornsby, Jumill        Sprint Extre                     13.10m   3.9  42-11.75   2   
  8  1324 Gibson, Bradley        Jumpstart At          14.03m     13.00m   1.3  42-08.00   1   
  9  1817 Webb, Major            Seneca Blaze                     12.75m   5.3  41-10.00 
 10  1646 Bussey, Carl           Palmetto Tra                     12.72m   4.6  41-08.75 
 11  1606 Johnson, Emaray        Myrtle Beach                     12.21m   4.8  40-00.75 
 12  1810 Smith, Micah           Seneca Blaze                     12.14m   2.6  39-10.00 
 13  1670 Richards, Tillman      Palmetto Tra                     11.21m   0.1  36-09.50 
 --  1325 Gibson, Douglas        Jumpstart At          12.83m       FOUL                 
 
Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1682 Aleruchi, Mathew       Quick Stride                     13.56m   44-06.00  10   
  2  1152 Stevenson, Daniel      Classics Tc-                     12.33m   40-05.50   8   
  3  1663 Moseley, Michael       Palmetto Tra                     11.20m   36-09.00   6   
  4  1377 Anderson-Rolfes, A     Mt Pleasant                      10.12m   33-02.50   5   
  5  1391 Bordon, Adrian         Mt Pleasant                       8.73m   28-07.75   4   
 
Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
     JO Meet: J 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1558 Venning, Dezmon        Mt Pleasant                      48.90m     160-05 
  2  1682 Aleruchi, Mathew       Quick Stride                     47.29m     155-02 
  3  1663 Moseley, Michael       Palmetto Tra                     36.63m     120-02 
  4  1377 Anderson-Rolfes, A     Mt Pleasant                      36.21m     118-09 
  5  1152 Stevenson, Daniel      Classics Tc-                     33.58m     110-02 
  6  1391 Bordon, Adrian         Mt Pleasant                      24.78m      81-03 
 
Hammer Throw Young Men
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 79.24m  6/28/2008   Connor McCullough, Unattached, CA          
     JO Meet: J 77.67m  7/28/2009   Connor McCollough, SO Cal Unattache        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1669 Rafanan, Ryan          Palmetto Tra                     36.08m     118-04 
  2  1651 Ferguson, Matthew      Palmetto Tra                     24.17m      79-03 
  3  1149 Jacobs, James          Classics Tc-                     22.09m      72-06 
 --  1145 Davis, Nehemiah        Classics Tc-                       FOUL            
 
Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 70.94m  8/1/1998    Brian Kollar, Virginia Beach, VA           
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1651 Ferguson, Matthew      Palmetto Tra                     39.92m     131-00 
  2  1663 Moseley, Michael       Palmetto Tra                     38.18m     125-03 
  3  1472 Hart, Christian        Mt Pleasant                      29.94m      98-03 
  4  1152 Stevenson, Daniel      Classics Tc-                     29.81m      97-10 
  5  1391 Bordon, Adrian         Mt Pleasant                      26.39m      86-07 
  6  1864 White, Vance           Sprint Extre                     22.42m      73-07 
 
3000 Meter Race Walk Young Men
================================================================================
 Nat'l Youth: N 12:54.88  7/31/1994   Kevin Eastler, Farmington, ME            
     JO Meet: J 12:54.88  7/31/1994   Kevin Eastler, Farmington, ME            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2022 Hallman, Jonathan      Unattached          13:43.00   17:53.92  
  2  1145 Davis, Nehemiah        Classics Tc-                   24:24.38  
 
              Women - Sub-Bantam - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Summerville Storm           60        2) Greenville Jets            36   
    3) Quick Striders              32        4) Myrtle Beach Track And FI  30   
    4) Mt Pleasant Tc-0355         30        6) Team Blaze-0355            11   
    7) Carolina Rockets-0355       10        8) Florence TC                 3   
 
               Women - Bantam - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Mt Pleasant Tc-0355         60.50     2) Summerville Storm          47   
    3) Team Blaze-0355             36        4) Greenville Jets            27   
    5) Myrtle Beach Track And FI-   8        5) Seneca Blazers Tc-0355      8   
    7) Greenwood Gazelles-0355      6        7) Carolina Rockets-0355       6   
    9) Florence TC                  4.50    10) Sprint Extreme-0355         4   
   11) Quick Striders               3       12) The Storm TC-0355           1   
 
               Women - Midget - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Mt Pleasant Tc-0355         73        2) Greenville Jets            46   
    3) Summerville Storm           39        4) Sprint Extreme-0355        22   
    5) Florence TC                 20        5) Team Blaze-0355            20   
    7) The Storm TC-0355           16        7) East Coast Track Field Ac  16   
    9) Low Country Express Tc-035  14       10) Georgetown Dusters-0355    13   
   10) Palmetto Track Field        13       12) Carolina Rockets-0355       3   
   13) Myrtle Beach Track And FI-   2       13) Quick Striders              2   
 
                Women - Youth - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Greenville Jets             84        2) Mt Pleasant Tc-0355        75.50
    3) Summerville Storm           63        4) Seneca Blazers Tc-0355     58   
    5) Team Blaze-0355             31        6) East Coast Track Field Ac  27   
    7) Quick Striders              22        8) Low Country Express Tc-03  20   
    9) Myrtle Beach Track And FI-  12       10) Florence TC                 8.50
   11) Jumpstart Athletics-0355     5       12) Palmetto Track Field        4   
 
            Women - Intermediate - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
    1) Quick Striders              71        2) Jumpstart Athletics-0355   65   
    3) Sprint Extreme-0355         37        4) Georgetown Dusters-0355    35.50
    5) Classics TC-0355            28        6) Myrtle Beach Track And FI  24   
    7) Greenville Jets             18        8) Mt Pleasant Tc-0355        17   
    9) Palmetto Track Field        15       10) Carolina Rockets-0355       8   
   11) East Coast Track Field Aca   2       12) Summerville Storm           1   
   12) Florence TC                  1       12) Seneca Blazers Tc-0355      1   
 
                Women - Young - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Quick Striders              77        2) Sprint Extreme-0355        57   
    3) Jumpstart Athletics-0355    52        4) Seneca Blazers Tc-0355     32   
    5) Carolina Rockets-0355       31        6) Mt Pleasant Tc-0355        21   
    6) Palmetto Track Field        21        6) Myrtle Beach Track And FI  21   
    9) Greenville Jets              8       10) Summerville Storm           5   
   10) Georgetown Dusters-0355      5       12) Classics TC-0355            3   
 
              Men - Sub-Bantam - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
    1) Myrtle Beach Track And FI-  71.50     2) Greenville Jets            51.50
    3) Quick Striders              46        4) Mt Pleasant Tc-0355        22   
    5) Summerville Storm           19        6) Seneca Blazers Tc-0355      7   
    7) Carolina Rockets-0355        6        8) Florence TC                 3   
    9) Classics TC-0355             2                                           
 
                Men - Bantam - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
    1) Summerville Storm           97        2) Myrtle Beach Track And FI  32.50
    3) Sprint Extreme-0355         19        4) Mt Pleasant Tc-0355        18   
    5) The Storm TC-0355           17        6) Team Blaze-0355            16   
    7) Greenville Jets              9        7) Quick Striders              9   
    9) Florence TC                  1.50                                        
 
                Men - Midget - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Mt Pleasant Tc-0355         71        2) Summerville Storm          49   
    3) Team Blaze-0355             34        4) Myrtle Beach Track And FI  31   
    5) Greenville Jets             27        6) The Storm TC-0355          20   
    7) Florence TC                 12        8) Sprint Extreme-0355        10   
    9) Quick Striders               8       10) Carolina Rockets-0355       4   
   10) Palmetto Track Field         4                                           
 
                Men - Youth - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Mt Pleasant Tc-0355        125        2) Summerville Storm          57   
    3) Georgetown Dusters-0355     31        4) Seneca Blazers Tc-0355     28   
    5) Quick Striders              25        5) Sprint Extreme-0355        25   
    7) East Coast Track Field Aca  24        8) Team Blaze-0355            22   
    9) Florence TC                 15       10) Low Country Express Tc-03  10   
   11) Jumpstart Athletics-0355     8       12) Myrtle Beach Track And FI   6   
   13) Greenville Jets              4       14) Carolina Rockets-0355       3   
 
             Men - Intermediate - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Sprint Extreme-0355         75        2) Mt Pleasant Tc-0355        72   
    3) Quick Striders              56        4) Georgetown Dusters-0355    40   
    5) Low Country Express Tc-035  38        6) Summerville Storm          34   
    7) Seneca Blazers Tc-0355      29        8) Palmetto Track Field       21   
    9) Carolina Rockets-0355       18       10) Florence TC                14   
   11) East Coast Track Field Aca   4                                           
 
                Men - Young - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
    1) Sprint Extreme-0355        123        2) Quick Striders             69   
    3) Myrtle Beach Track And FI-  46        4) Georgetown Dusters-0355    41   
    5) Mt Pleasant Tc-0355         36        6) Low Country Express Tc-03  33   
    7) Carolina Rockets-0355       30        8) Palmetto Track Field       21   
    9) Greenville Jets             11       10) Classics TC-0355            8   
   11) Seneca Blazers Tc-0355       6       12) Jumpstart Athletics-0355    2   



Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/12/2011 05:12 PM
                      2011 USATF JO National Championship                      
    2011 South Carolina Association Championship  - 6/10/2011 to 6/12/2011     
                             Doug Shaw Stadium

                             
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  2013 Davis, Kayla           Quick Stride                      15.29q  0.6  3 
  2  1937 Richard, Timmyra-A     Summerville                       16.34q  0.6  3 
  3  1311 Suber, Breasia         Greenville J                      16.36q  0.6  3 
  4  1741 Richburg, Ayana        Quick Stride                      16.55q  1.7  4 
  5  1113 Green, Briana          Carolina Roc                      16.97q  1.7  4 
  5  1972 Gainey, Erin           Team Blaze-0                      16.97q  0.6  3 
  7  1643 Wilson, Mackenzie      Myrtle Beach                      17.47q -0.6  2 
  8  1305 Pinson, Sophia         Greenville J                      17.71q  0.5  1 
  9  1734 Powers-Johnson, Ni     Quick Stride                      18.13  -0.6  2 
 10  1686 Blando, Paris          Quick Stride                      18.38   0.6  3 
 11  1721 Madison, La'kel        Quick Stride                      18.39  -0.6  2 
 12  1167 Brown, Erin            Florence TC                       18.54   0.5  1 
 13  1991 Arendash, Prisca       The Storm TC                      18.84  -0.6  2 
 14  1918 Knotts, Alexandra      Summerville                       18.85   0.5  1 
 15  1280 Bennon, Alexandria     Greenville J                      18.99   1.7  4 
 16  1299 Pepper, Jarin          Greenville J                      19.15   1.7  4 
 17  1282 Brown, Anraeya         Greenville J                      19.17   0.6  3 
 18  1205 Olsen, Lauren          Florence TC                       20.24   0.5  1 
 19  1805 Paul, Damaria          Seneca Blaze           20.59      20.36   0.5  1 
 20  1780 Campbell, Treaszur     Seneca Blaze           20.03      20.46   1.7  4 
 21  1678 Tolias, Abigail        Palmetto Tra                      20.49   1.7  4 
 22  1187 Hitch, Cassandrz       Florence TC                       24.16   0.5  1 
 23  1801 Mayes, Daizha          Seneca Blaze                      25.20  -0.6  2 
 
100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  2013 Davis, Kayla           Quick Stride           15.29      16.11  -2.0  10   
  2  1937 Richard, Timmyra-A     Summerville            16.34      16.58  -2.0   8   
  3  1311 Suber, Breasia         Greenville J           16.36      16.81  -2.0   6   
  4  1113 Green, Briana          Carolina Roc           16.97      17.68  -2.0   5   
  5  1972 Gainey, Erin           Team Blaze-0           16.97      17.69  -2.0   4   
  6  1643 Wilson, Mackenzie      Myrtle Beach           17.47      17.81  -2.0   3   
  7  1741 Richburg, Ayana        Quick Stride           16.55      17.90  -2.0   2   
  8  1305 Pinson, Sophia         Greenville J           17.71      18.40  -2.0   1   
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  2013 Davis, Kayla           Quick Stride                      33.14q -2.0  4 
  2  1937 Richard, Timmyra-A     Summerville                       34.60q -2.0  4 
  3  1288 Goolsby, Whitni        Greenville J                      35.52q -1.7  2 
  4  1741 Richburg, Ayana        Quick Stride                      35.85q -1.9  1 
  5  1932 Poinsette, Kayla       Summerville                       35.86q -0.1  3 
  6  1311 Suber, Breasia         Greenville J                      36.77q -1.7  2 
  7  1972 Gainey, Erin           Team Blaze-0                      37.41q -2.0  4 
  8  1584 Elias, Serena          Myrtle Beach                      38.52q -0.1  3 
  9  1305 Pinson, Sophia         Greenville J                      39.36  -1.9  1 
 10  1918 Knotts, Alexandra      Summerville                       39.93  -1.7  2 
 11  1167 Brown, Erin            Florence TC                       40.58  -0.1  3 
 12  1721 Madison, La'kel        Quick Stride                      40.79  -0.1  3 
 13  1982 Morant, Jeanne         Team Blaze-0                      40.84  -2.0  4 
 14  1113 Green, Briana          Carolina Roc                      41.04  -1.7  2 
 15  1991 Arendash, Prisca       The Storm TC                      42.37  -1.9  1 
 16  1263 Smith, Jahslyn         Georgetown D                      44.33  -0.1  3 
 17  1209 Parham, Mary Tinda     Florence TC                       44.45  -1.7  2 
 18  1780 Campbell, Treaszur     Seneca Blaze           43.28      44.97  -1.7  2 
 19  1805 Paul, Damaria          Seneca Blaze           44.92      45.23  -1.9  1 
 20  1734 Powers-Johnson, Ni     Quick Stride                      45.57  -0.1  3 
 21  1686 Blando, Paris          Quick Stride                      45.63  -2.0  4 
 22  1282 Brown, Anraeya         Greenville J                      46.35  -2.0  4 
 23  1508 Mahan, Catalina        Mt Pleasant                       51.36  -1.9  1 
 
200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  2013 Davis, Kayla           Quick Stride           33.14      32.58  -2.1  10   
  2  1288 Goolsby, Whitni        Greenville J           35.52      34.39  -2.1   8   
  3  1937 Richard, Timmyra-A     Summerville            34.60      34.71  -2.1   6   
  4  1932 Poinsette, Kayla       Summerville            35.86      35.19  -2.1   5   
  5  1741 Richburg, Ayana        Quick Stride           35.85      35.91  -2.1   4   
  6  1972 Gainey, Erin           Team Blaze-0           37.41      35.94  -2.1   3   
  7  1311 Suber, Breasia         Greenville J           36.77      36.57  -2.1   2   
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
============================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  1932 Poinsette, Kayla       Summerville                     1:19.46q  3 
  2  1288 Goolsby, Whitni        Greenville J                    1:20.36q  1 
  3  1643 Wilson, Mackenzie      Myrtle Beach                    1:21.23q  2 
  4  1741 Richburg, Ayana        Quick Stride                    1:22.50q  3 
  5  1584 Elias, Serena          Myrtle Beach                    1:26.35q  2 
  6  1299 Pepper, Jarin          Greenville J                    1:28.70q  2 
  7  1948 Thomas, Kierra         Summerville                     1:29.75q  2 
  8  1474 Heinold, Sophie        Mt Pleasant                     1:30.50q  2 
  9  1209 Parham, Mary Tinda     Florence TC                     1:34.59   1 
 10  1280 Bennon, Alexandria     Greenville J                    1:34.63   1 
 11  1902 Gonzalez, Natalie      Summerville                     1:35.69   3 
 12  1991 Arendash, Prisca       The Storm TC                    1:37.52   3 
 13  1554 Ullo, Isabella         Mt Pleasant                     1:40.84   3 
 14  1282 Brown, Anraeya         Greenville J                    1:50.31   2 
 15  1805 Paul, Damaria          Seneca Blaze         1:44.06    1:50.33   3 
 16  1548 Thayer, Emmy           Mt Pleasant                     1:53.16   1 
 17  1384 Barnhart, Piper        Mt Pleasant                     1:56.17   3 
 18  1187 Hitch, Cassandrz       Florence TC                     1:59.93   1 
 
400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  1932 Poinsette, Kayla       Summerville          1:19.46    1:18.46   10   
  2  1288 Goolsby, Whitni        Greenville J         1:20.36    1:18.84    8   
  3  1741 Richburg, Ayana        Quick Stride         1:22.50    1:20.30    6   
  4  1643 Wilson, Mackenzie      Myrtle Beach         1:21.23    1:22.66    5   
  5  1584 Elias, Serena          Myrtle Beach         1:26.35    1:25.54    4   
  6  1299 Pepper, Jarin          Greenville J         1:28.70    1:26.48    3   
  7  1948 Thomas, Kierra         Summerville          1:29.75    1:31.12    2   
  8  1474 Heinold, Sophie        Mt Pleasant          1:30.50    1:31.59    1   
 
800 Meter Run Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1584 Elias, Serena          Myrtle Beach                    3:12.71   10   
  2  1902 Gonzalez, Natalie      Summerville                     3:29.87    8   
  3  1433 Dominiak, Ally         Mt Pleasant                     3:31.74    6   
  4  1920 Mathis, Grace          Summerville                     3:39.84    5   
  5  1554 Ullo, Isabella         Mt Pleasant                     3:41.00    4   
  6  1378 Arnold, Kylee          Mt Pleasant                     3:42.45    3   
  7  1525 Quattro, Kenna         Mt Pleasant                     3:50.84    2   
  8  1474 Heinold, Sophie        Mt Pleasant                     3:54.65    1   
  9  1515 Meis, Elizabeth        Mt Pleasant                     4:04.03  
 10  1384 Barnhart, Piper        Mt Pleasant                     4:33.68  
 
1500 Meter Run Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1209 Parham, Mary Tinda     Florence TC                     6:48.81  
  2  1902 Gonzalez, Natalie      Summerville                     6:55.06  
  3  1433 Dominiak, Ally         Mt Pleasant                     7:13.65  
  4  1378 Arnold, Kylee          Mt Pleasant                     7:18.59  
  5  1920 Mathis, Grace          Summerville                     7:21.13  
  6  1525 Quattro, Kenna         Mt Pleasant                     7:44.38  
  7  1515 Meis, Elizabeth        Mt Pleasant                     7:52.22  
 
4x100 Meter Relay Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Summerville Storm  'A'                                       1:08.81   10   
  2 Greenville Jets  'A'                                         1:10.85    8   
 
Long Jump Sub-Bantam Girls
===============================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1474 Heinold, Sophie        Mt Pleasant                       2.91m   0.2   9-06.75  10   
  2  1643 Wilson, Mackenzie      Myrtle Beach                      2.85m  +0.0   9-04.25   8   
  3  1948 Thomas, Kierra         Summerville                       2.73m   0.2   8-11.50   6   
  4  1113 Green, Briana          Carolina Roc                      2.60m   0.7   8-06.50   5   
  5  1972 Gainey, Erin           Team Blaze-0                      2.55m   0.7   8-04.50   4   
  6  1378 Arnold, Kylee          Mt Pleasant                       2.28m   1.3   7-05.75   3   
  7  1205 Olsen, Lauren          Florence TC                       2.19m  +0.0   7-02.25   2   
  8  1197 Lyde, Jazmyne          Florence TC                       1.96m  +0.0   6-05.25   1   
  9  1548 Thayer, Emmy           Mt Pleasant                       1.87m   0.5   6-01.75 
 10  1384 Barnhart, Piper        Mt Pleasant                       1.83m   0.6   6-00.00 
 11  1515 Meis, Elizabeth        Mt Pleasant                       1.70m   1.0   5-07.00 
 12  1554 Ullo, Isabella         Mt Pleasant                       1.40m  +0.0   4-07.25 
 13  1678 Tolias, Abigail        Palmetto Tra                      1.35m   1.3   4-05.25 
 --  1982 Morant, Jeanne         Team Blaze-0                       FOUL                 
 --  1187 Hitch, Cassandrz       Florence TC                        FOUL                 
 
Shot Put 2k Sub-Bantam Girls
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1801 Mayes, Daizha          Seneca Blaze                      4.32m   14-02.25 
  2  1433 Dominiak, Ally         Mt Pleasant                       4.21m   13-09.75 
  3  1508 Mahan, Catalina        Mt Pleasant                       3.15m   10-04.00 
  4  1197 Lyde, Jazmyne          Florence TC                       3.14m   10-03.75 
  5  1525 Quattro, Kenna         Mt Pleasant                       2.77m    9-01.25 
  6  1678 Tolias, Abigail        Palmetto Tra                      2.15m    7-00.75 
 
Javelin Throw 300g Sub-Bantam Girls
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1197 Lyde, Jazmyne          Florence TC                      10.06m      33-00 
  2  1801 Mayes, Daizha          Seneca Blaze                      9.55m      31-04 
  3  1167 Brown, Erin            Florence TC                       8.21m      26-11 
  4  1205 Olsen, Lauren          Florence TC                       7.02m      23-00 
  5  1508 Mahan, Catalina        Mt Pleasant                       6.59m      21-07 
  6  1548 Thayer, Emmy           Mt Pleasant                       6.12m      20-01 
  7  1920 Mathis, Grace          Summerville                       4.52m      14-10 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1943 Smith, Taylor          Summerville                       14.37q  0.7  1 
  2  1989 Williams, Debriell     Team Blaze-0                      14.92q  0.7  1 
  3  1933 Portis, Nia            Summerville                       15.08q -1.6  4 
  4  1895 Frank, Angel           Summerville                       15.29q -0.4  3 
  5  1300 Pepper, Tariney        Greenville J                      15.39q  0.7  1 
  6  1967 Brooks, Alliyah        Team Blaze-0                      15.46q -1.4  2 
  7  1133 Stephens, Jazzmine     Carolina Roc                      15.60q -1.4  2 
  8  1776 Campbell, Areya        Seneca Blaze           15.82      15.61q -1.6  4 
  9  1181 Evans, Kadasia         Florence TC                       15.74  -1.4  2 
 10  1303 Pinson, Madison        Greenville J                      15.94   0.7  1 
 11  1985 Romey, Shakira         Team Blaze-0                      16.00  -0.4  3 
 12  1726 McCarroll, Camille     Quick Stride                      16.21  -1.6  4 
 13  1923 McDowell, Zhane        Summerville                       16.45  -1.6  4 
 14  1103 Barnwell, Talaysia     Carolina Roc                      16.47  -0.4  3 
 15  1102 Backmon-webb, Nyla     Carolina Roc                      16.94  -1.6  4 
 16  1885 Danielski, Emily       Summerville                       17.32  -0.4  3 
 17  1756 Williams, Kianna       Quick Stride                      17.33  -1.6  4 
 18  1267 Sparkman, Taryn        Georgetown D                      17.67  -1.4  2 
 19  1994 Bolton, Olivia         The Storm TC                      17.76  -0.4  3 
 20  1687 Bonaparte, Jimeace     Quick Stride                      17.79  -0.4  3 
 21  1257 Rutledge, Zahmeah      Georgetown D                      18.21  -1.4  2 
 22  1131 Scott, Daisha          Carolina Roc                      18.31   0.7  1 
 23  1260 Sherald, Jamezia       Georgetown D                      18.35  -1.6  4 
 24  1128 Pringle, Ashton        Carolina Roc                      18.55  -1.4  2 
 25  1957 Williams, Daniela      Summerville                       18.95  -1.4  2 
 26  1605 Jenerette, Wilson      Myrtle Beach                      19.96   0.7  1 
 27  1573 Alston, Dameia         Myrtle Beach                      20.81  -1.4  2 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1943 Smith, Taylor          Summerville            14.37      14.45  -2.1  10   
  2  1989 Williams, Debriell     Team Blaze-0           14.92      14.72  -2.1   8   
  3  1300 Pepper, Tariney        Greenville J           15.39      14.87  -2.1   6   
  4  1933 Portis, Nia            Summerville            15.08      14.99  -2.1   5   
  5  1133 Stephens, Jazzmine     Carolina Roc           15.60      15.33  -2.1   4   
  6  1895 Frank, Angel           Summerville            15.29      15.43  -2.1   3   
  7  1967 Brooks, Alliyah        Team Blaze-0           15.46      15.48  -2.1   2   
 
200 Meter Dash Bantam Girls
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1943 Smith, Taylor          Summerville                       29.36q -0.2  1 
  2  1989 Williams, Debriell     Team Blaze-0                      30.65q -0.2  1 
  3  1933 Portis, Nia            Summerville                       31.10q -1.2  3 
  4  1300 Pepper, Tariney        Greenville J                      31.25q -2.1  5 
  5  1895 Frank, Angel           Summerville                       31.65q -1.0  2 
  6  1967 Brooks, Alliyah        Team Blaze-0                      32.01q -1.0  2 
  7  1965 Bellamy, Shania        Team Blaze-0                      32.41q -1.0  2 
  8  1133 Stephens, Jazzmine     Carolina Roc                      32.79q -2.1  5 
  9  1985 Romey, Shakira         Team Blaze-0                      33.33  -1.2  4 
 10  1819 Addison, Shiann        Sprint Extre                      33.63  -2.1  5 
 11  1978 McKinzie, Gabriell     Team Blaze-0                      33.80  -1.2  4 
 12  1303 Pinson, Madison        Greenville J                      34.43  -1.2  3 
 13  1103 Barnwell, Talaysia     Carolina Roc                      34.66  -1.2  3 
 14  1726 McCarroll, Camille     Quick Stride                      35.24  -0.2  1 
 15  1756 Williams, Kianna       Quick Stride                      36.06  -1.2  4 
 16  1102 Backmon-webb, Nyla     Carolina Roc                      36.40  -2.1  5 
 17  1994 Bolton, Olivia         The Storm TC                      38.14  -1.0  2 
 18  1413 Cox, Cameron           Mt Pleasant                       38.45  -1.2  4 
 19  1257 Rutledge, Zahmeah      Georgetown D                      39.00  -0.2  1 
 20  1402 Clark, Angel           Mt Pleasant                       39.30  -2.1  5 
 21  1687 Bonaparte, Jimeace     Quick Stride                      39.34  -2.1  5 
 22  1267 Sparkman, Taryn        Georgetown D                      39.40  -1.0  2 
 23  1128 Pringle, Ashton        Carolina Roc                      40.70  -1.2  4 
 24  1418 Davis, Riley           Mt Pleasant                       40.81  -2.1  5 
 25  1957 Williams, Daniela      Summerville                       41.49  -0.2  1 
 26  1131 Scott, Daisha          Carolina Roc                      42.09  -1.2  3 
 27  1605 Jenerette, Wilson      Myrtle Beach                      43.80  -2.1  5 
 28  1260 Sherald, Jamezia       Georgetown D                      43.93  -0.2  1 
 29  1208 Parham, Margaret       Florence TC                       43.98  -0.2  1 
 30  1470 Hanak, Cora            Mt Pleasant                       45.53  -1.2  3 
 31  1573 Alston, Dameia         Myrtle Beach                      45.81  -1.2  4 
 
200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.50  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1943 Smith, Taylor          Summerville            29.36      29.77  -2.8  10   
  2  1989 Williams, Debriell     Team Blaze-0           30.65      30.78  -2.8   8   
  3  1933 Portis, Nia            Summerville            31.10      31.09  -2.8   6   
  4  1300 Pepper, Tariney        Greenville J           31.25      31.26  -2.8   5   
  5  1967 Brooks, Alliyah        Team Blaze-0           32.01      32.17  -2.8   4   
  6  1895 Frank, Angel           Summerville            31.65      32.19  -2.8   3   
  7  1133 Stephens, Jazzmine     Carolina Roc           32.79      32.35  -2.8   2   
 
400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
     JO Meet: J 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  1300 Pepper, Tariney        Greenville J                    1:10.20q  2 
  2  1473 Heinold, Lily          Mt Pleasant                     1:11.37q  1 
  3  1756 Williams, Kianna       Quick Stride                    1:14.20q  3 
  4  1819 Addison, Shiann        Sprint Extre                    1:15.30q  3 
  5  1303 Pinson, Madison        Greenville J                    1:17.18q  2 
  6  1965 Bellamy, Shania        Team Blaze-0                    1:17.73q  2 
  7  1507 MacFarlane, Lauren     Mt Pleasant                     1:19.65q  1 
  8  1978 McKinzie, Gabriell     Team Blaze-0                    1:20.50q  3 
  9  1620 Perez, Nandi           Myrtle Beach                    1:21.00   1 
 10  1102 Backmon-webb, Nyla     Carolina Roc                    1:22.84   2 
 11  1529 Ray, Summer            Mt Pleasant                     1:26.63   2 
 12  1541 Spychalski, Kate       Mt Pleasant                     1:26.66   3 
 13  1413 Cox, Cameron           Mt Pleasant                     1:29.13   3 
 14  1418 Davis, Riley           Mt Pleasant                     1:30.64   2 
 15  1504 Lutz, Grayson          Mt Pleasant                     1:36.65   3 
 16  1208 Parham, Margaret       Florence TC                     1:38.87   1 
 17  1470 Hanak, Cora            Mt Pleasant                     1:40.36   2 
 
400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
     JO Meet: J 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  1300 Pepper, Tariney        Greenville J         1:10.20    1:08.51   10   
  2  1473 Heinold, Lily          Mt Pleasant          1:11.37    1:11.92    8   
  3  1303 Pinson, Madison        Greenville J         1:17.18    1:15.32    6   
  4  1965 Bellamy, Shania        Team Blaze-0         1:17.73    1:16.22    5   
  5  1819 Addison, Shiann        Sprint Extre         1:15.30    1:17.22    4   
  6  1756 Williams, Kianna       Quick Stride         1:14.20    1:19.52    3   
  7  1507 MacFarlane, Lauren     Mt Pleasant          1:19.65    1:20.81    2   
  8  1978 McKinzie, Gabriell     Team Blaze-0         1:20.50    1:20.96    1   
 
800 Meter Run Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:21.00  7/3/2010    Kennedy Simon, Gazelle Trac               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1496 Kuisel, Katherine      Mt Pleasant                     2:52.94   10   
  2  1620 Perez, Nandi           Myrtle Beach                    3:02.68    8   
  3  1317 Carles, Sofia          Greenwood Ga                    3:06.24    6   
  4  1507 MacFarlane, Lauren     Mt Pleasant                     3:06.65    5   
  5  1473 Heinold, Lily          Mt Pleasant                     3:09.83    4   
  6  1512 Mathisen, Caroline     Mt Pleasant                     3:11.04    3   
  7  1398 Casey, Caitlin         Mt Pleasant                     3:11.73    2   
  8  1387 Berda, Chloe           Mt Pleasant                     3:13.65    1   
  9  1541 Spychalski, Kate       Mt Pleasant                     3:17.52  
 10  1529 Ray, Summer            Mt Pleasant                     3:18.33  
 11  1889 Dunn, Mia              Summerville                     3:20.61  
 12  1547 Stribling, Kate        Mt Pleasant                     3:27.91  
 13  1208 Parham, Margaret       Florence TC                     3:35.07  
 14  1486 Jenkins, Mallory       Mt Pleasant                     3:37.70  
 15  1385 Barrineau, Elizabe     Mt Pleasant                     3:38.32  
 16  1569 Welborn, Caroline      Mt Pleasant                     3:40.97  
 17  1799 Martin, Jeannine       Seneca Blaze         4:01.53    4:15.46  
 
1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1496 Kuisel, Katherine      Mt Pleasant                     5:57.42  
  2  1512 Mathisen, Caroline     Mt Pleasant                     6:07.78  
  3  1620 Perez, Nandi           Myrtle Beach                    6:10.63  
  4  1317 Carles, Sofia          Greenwood Ga                    6:19.01  
  5  1398 Casey, Caitlin         Mt Pleasant                     6:21.50  
  6  1905 Hamilton, Elizabet     Summerville                     6:23.25  
  7  1387 Berda, Chloe           Mt Pleasant                     6:26.65  
  8  1541 Spychalski, Kate       Mt Pleasant                     6:34.01  
  9  1889 Dunn, Mia              Summerville                     6:42.83  
 10  1946 Strickland, Perry      Summerville                     7:30.31  
 11  1486 Jenkins, Mallory       Mt Pleasant                     7:33.00  
 
4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Summerville Storm  'A'                                         58.58   10   
  2 Team Blaze-0355  'A'                              1:00.00    1:00.20    8   
 
High Jump Bantam Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Pleasant Hill, MO             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1634 Walker, Anna           Myrtle Beach                      1.22m    4-00.00 
  2  1385 Barrineau, Elizabe     Mt Pleasant                       0.95m    3-01.25 
  3  1547 Stribling, Kate        Mt Pleasant                       0.90m    2-11.50 
  4  1486 Jenkins, Mallory       Mt Pleasant                       0.90m    2-11.50 
 
Long Jump Bantam Girls
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.78m  6/30/2005   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.67m  7/28/2007   Margaux Jones, Redland CA                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1473 Heinold, Lily          Mt Pleasant                       3.56m  +0.0  11-08.25  10   
  2  1776 Campbell, Areya        Seneca Blaze                      3.49m  +0.0  11-05.50   8   
  3  1512 Mathisen, Caroline     Mt Pleasant                       3.26m   0.3  10-08.50   6   
  4  1181 Evans, Kadasia         Florence TC                       3.19m   2.4  10-05.75   4.50
  4  1496 Kuisel, Katherine      Mt Pleasant                       3.19m  +0.0  10-05.75   4.50
  6  1507 MacFarlane, Lauren     Mt Pleasant                       3.18m  +0.0  10-05.25   3   
  7  1398 Casey, Caitlin         Mt Pleasant                       2.93m   0.1   9-07.50   2   
  8  1994 Bolton, Olivia         The Storm TC                      2.63m   0.6   8-07.50   1   
  9  1885 Danielski, Emily       Summerville                       2.40m   0.3   7-10.50 
 10  1923 McDowell, Zhane        Summerville                       2.36m  +0.0   7-09.00 
 11  1569 Welborn, Caroline      Mt Pleasant                       2.20m   0.1   7-02.75 
 12  1418 Davis, Riley           Mt Pleasant                       2.06m   2.5   6-09.25 
 13  1529 Ray, Summer            Mt Pleasant                       2.04m  +0.0   6-08.50 
 14  1385 Barrineau, Elizabe     Mt Pleasant                       1.84m   1.2   6-00.50 
 15  1504 Lutz, Grayson          Mt Pleasant                       1.43m   0.1   4-08.25 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1402 Clark, Angel           Mt Pleasant                       5.76m   18-10.75 
  2  1819 Addison, Shiann        Sprint Extre                      4.78m   15-08.25 
  3  1413 Cox, Cameron           Mt Pleasant                       4.24m   13-11.00 
  4  1504 Lutz, Grayson          Mt Pleasant                       3.03m    9-11.25 
 
Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1387 Berda, Chloe           Mt Pleasant                      13.35m      43-09 
  2  1547 Stribling, Kate        Mt Pleasant                      11.15m      36-07 
  3  1905 Hamilton, Elizabet     Summerville                      11.08m      36-04 
 
1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1799 Martin, Jeannine       Seneca Blaze                   11:48.28  
 
100 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1971 Eliscar, Johnaida      Team Blaze-0                      13.98q -1.4  4 
  2  1160 Patterson, Imagine     East Coast T           14.14      14.09q  0.1  1 
  3  1364 Myers, Abriel          Low Country                       14.26q  0.1  1 
  4  1261 Smith, Alisha          Georgetown D                      14.65q -1.3  2 
  5  1130 Scott, Chaymia         Carolina Roc                      14.67q  1.6  3 
  6  1591 Frazier, MyKa'h        Myrtle Beach                      14.74q -1.4  5 
  7  1245 Heyward, Tanasia       Georgetown D                      14.75q -1.4  4 
  8  1304 Pinson, Morgan         Greenville J                      14.82q -1.4  5 
  9  1272 White, Fayta           Georgetown D                      14.85  -1.3  2 
 10  1287 Goolsby, Mia           Greenville J                      14.93  -1.4  5 
 11  1954 Washington, Janiah     Summerville                       14.99   1.6  3 
 12  1357 Johnson, Taneshia      Low Country                       15.00  -1.4  5 
 13  1724 Mayberry, Chyna        Quick Stride                      15.20  -1.4  4 
 14  1784 Gaines, Makayla        Seneca Blaze           13.55      15.23  -1.4  4 
 15  1356 Jefferson, Zhania      Low Country                       15.24   0.1  1 
 16  1367 Pringle, Carlasia      Low Country                       15.25  -1.3  2 
 17  1792 Johnson, Kiara         Seneca Blaze                      15.34   1.6  3 
 18  1371 Walker, Kaulandra      Low Country            14.50      15.37  -1.3  2 
 19  1818 Wright, Emerald        Seneca Blaze           14.97      15.41  -1.4  5 
 20  1939 Scott, Arianna         Summerville                       15.58  -1.3  2 
 21  1876 Broadway, Kennedy      Summerville                       15.59   0.1  1 
 22  1825 Brown, Nailah          Sprint Extre                      15.68   1.6  3 
 23  1725 McCarroll, Ashae       Quick Stride                      15.70  -1.4  5 
 24  1936 Richard, Timmiea-A     Summerville                       15.96  -1.4  5 
 25  1833 Geddis, Genesis        Sprint Extre                      16.00  -1.4  4 
 26  1884 Conley, Jordan         Summerville                       16.31  -1.3  2 
 27  1200 Marechal, Ellen Gr     Florence TC                       16.43   1.6  3 
 28  1658 Law-Anderson, Mia      Palmetto Tra                      16.91   0.1  1 
 29  1154 Welch, Madison         Classics Tc-                      17.73  -1.4  4 
 
100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1971 Eliscar, Johnaida      Team Blaze-0           13.98      13.86  -1.1  10   
  2  1160 Patterson, Imagine     East Coast T           14.09      14.01  -1.1   8   
  3  1245 Heyward, Tanasia       Georgetown D           14.75      14.22  -1.1   6   
  4  1364 Myers, Abriel          Low Country            14.26      14.26  -1.1   5   
  5  1304 Pinson, Morgan         Greenville J           14.82      14.56  -1.1   4   
  6  1130 Scott, Chaymia         Carolina Roc           14.67      14.73  -1.1   3   
  7  1591 Frazier, MyKa'h        Myrtle Beach           14.74      14.78  -1.1   2   
  8  1261 Smith, Alisha          Georgetown D           14.65      15.07  -1.1   1   
 
200 Meter Dash Midget Girls
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1829 Deveaux, Aaliyah       Sprint Extre                      28.13q -2.0  5 
  2  1295 Haywood, Jordan        Greenville J                      28.14q -2.0  5 
  3  1279 Bennon, Adia           Greenville J                      28.57q -1.7  4 
  4  1160 Patterson, Imagine     East Coast T           30.04      29.34q -0.4  1 
  5  1261 Smith, Alisha          Georgetown D                      30.21q -1.7  4 
  6  1357 Johnson, Taneshia      Low Country                       30.63q -1.5  6 
  7  1954 Washington, Janiah     Summerville                       30.81q -1.5  6 
  8  1245 Heyward, Tanasia       Georgetown D                      30.91q -2.6  3 
  9  1304 Pinson, Morgan         Greenville J                      31.19  -0.3  2 
 10  1818 Wright, Emerald        Seneca Blaze           31.48      31.41  -1.5  6 
 11  1861 Traylor-Johnson, N     Sprint Extre                      31.78  -1.7  4 
 12  1272 White, Fayta           Georgetown D                      31.86  -1.5  6 
 13  1130 Scott, Chaymia         Carolina Roc                      32.03  -2.6  3 
 14  1367 Pringle, Carlasia      Low Country                       32.14  -1.5  6 
 15  1421 Deforest, Elise        Mt Pleasant                       32.26  -2.0  5 
 16  1784 Gaines, Makayla        Seneca Blaze           18.16      32.40  -0.3  2 
 17  1876 Broadway, Kennedy      Summerville                       32.48  -2.0  5 
 18  1825 Brown, Nailah          Sprint Extre                      32.50  -2.6  3 
 19  1792 Johnson, Kiara         Seneca Blaze                      33.02  -1.5  6 
 20  1724 Mayberry, Chyna        Quick Stride                      33.07  -0.4  1 
 21  1725 McCarroll, Ashae       Quick Stride                      33.21  -0.3  2 
 22  1939 Scott, Arianna         Summerville                       34.35  -2.6  3 
 23  1884 Conley, Jordan         Summerville                       34.39  -1.5  6 
 24  1482 Houpe, Lilly           Mt Pleasant                       34.96  -0.3  2 
 25  1658 Law-Anderson, Mia      Palmetto Tra                      37.69  -0.3  2 
 26  1154 Welch, Madison         Classics Tc-                      38.99  -1.7  4 
 27  1447 Fitzpatrick, Madal     Mt Pleasant                       40.52  -0.4  1 
 28  1833 Geddis, Genesis        Sprint Extre                      42.92  -0.4  1 
 
200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1295 Haywood, Jordan        Greenville J           28.14      28.11  -2.1  10   
  2  1279 Bennon, Adia           Greenville J           28.57      28.70  -2.1   8   
  3  1829 Deveaux, Aaliyah       Sprint Extre           28.13      28.83  -2.1   6   
  4  1160 Patterson, Imagine     East Coast T           29.34      29.30  -2.1   5   
  5  1245 Heyward, Tanasia       Georgetown D           30.91      30.29  -2.1   4   
  6  1357 Johnson, Taneshia      Low Country            30.63      31.58  -2.1   3   
  7  1954 Washington, Janiah     Summerville            30.81      31.97  -2.1   2   
  8  1261 Smith, Alisha          Georgetown D           30.21      32.37  -2.1   1   
 
400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest             
     JO Meet: J 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  1279 Bennon, Adia           Greenville J                    1:05.50q  4 
  2  1971 Eliscar, Johnaida      Team Blaze-0                    1:05.86q  3 
  3  1287 Goolsby, Mia           Greenville J                    1:08.09q  2 
  4  1849 Pinckney, Kaliece      Sprint Extre                    1:08.25q  3 
  5  1160 Patterson, Imagine     East Coast T         1:11.00    1:10.10q  3 
  6  1421 Deforest, Elise        Mt Pleasant                     1:12.32q  2 
  7  1245 Heyward, Tanasia       Georgetown D                    1:13.17q  4 
  8  1724 Mayberry, Chyna        Quick Stride                    1:13.95q  1 
  9  1367 Pringle, Carlasia      Low Country                     1:13.96   3 
 10  1405 Cook, Megan            Mt Pleasant                     1:14.95   3 
 11  2009 Cuppy, Lauren          Unattached           1:17.79    1:15.15   1 
 12  1784 Gaines, Makayla        Seneca Blaze         1:17.00    1:17.23   2 
 13  1481 Holden, Bethany        Mt Pleasant                     1:17.63   4 
 14  1614 Mullen, Rachel         Myrtle Beach                    1:19.42   1 
 15  1551 Thorpe, Regan          Mt Pleasant                     1:19.73   2 
 16  1523 Poulnot, Anne          Mt Pleasant                     1:20.61   4 
 17  1613 Mullen, Lea            Myrtle Beach                    1:21.83   2 
 18  1130 Scott, Chaymia         Carolina Roc                    1:23.65   4 
 19  1656 King, Sophie           Palmetto Tra                    1:23.82   1 
 20  1371 Walker, Kaulandra      Low Country          1:15.00    1:24.65   4 
 21  1447 Fitzpatrick, Madal     Mt Pleasant                     1:26.39   3 
 22  1380 Austin, Julia          Mt Pleasant                     1:26.82   3 
 23  1645 Bryce, Audrey          Palmetto Tra                    1:30.63   2 
 --  1375 Alquza, Tamara         Mt Pleasant                         DNF   1 
 
400 Meter Dash Midget Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 54.73  7/2/2006    Robin Reynolds, Miami Northwest             
     JO Meet: J 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  1971 Eliscar, Johnaida      Team Blaze-0         1:05.86    1:03.66   10   
  2  1279 Bennon, Adia           Greenville J         1:05.50    1:04.64    8   
  3  1287 Goolsby, Mia           Greenville J         1:08.09    1:07.15    6   
  4  1849 Pinckney, Kaliece      Sprint Extre         1:08.25    1:10.46    5   
  5  1421 Deforest, Elise        Mt Pleasant          1:12.32    1:12.08    4   
  6  1160 Patterson, Imagine     East Coast T         1:10.10    1:13.22    3   
  7  1724 Mayberry, Chyna        Quick Stride         1:13.95    1:17.01    2   
  8  1245 Heyward, Tanasia       Georgetown D         1:13.17    1:19.53    1   
 
800 Meter Run Midget Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1925 Nasir, Maryah          Summerville                     2:41.67   10   
  2  1908 Hasher, Faith          Summerville                     2:47.46    8   
  3  1997 Henderson, Lauren      The Storm TC                    2:48.69    6   
  4  1217 Spence, Sarah          Florence TC                     2:58.46    5   
  5  1656 King, Sophie           Palmetto Tra                    3:04.00    4   
  6  1890 Ellenburg, Amanda      Summerville                     3:06.65    3   
  7  1481 Holden, Bethany        Mt Pleasant                     3:08.41    2   
  8  1849 Pinckney, Kaliece      Sprint Extre                    3:18.03    1   
  9  1938 Savage, Ansley         Summerville                     3:20.79  
 10  1499 Lamont, Kendall        Mt Pleasant                     3:22.74  
 11  1522 Pauldine, Madison      Mt Pleasant                     3:25.27  
 
1500 Meter Run Midget Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1925 Nasir, Maryah          Summerville                     5:21.66  
  2  1997 Henderson, Lauren      The Storm TC                    5:25.66  
  3  1908 Hasher, Faith          Summerville                     5:49.18  
  4  1483 Inman, Caroline        Mt Pleasant                     5:51.39  
  5  1467 Hall, Carly            Mt Pleasant                     5:59.18  
  6  1217 Spence, Sarah          Florence TC                     6:01.06  
  7  1396 Caraway, Meagan        Mt Pleasant                     6:10.86  
  8  1564 Walmet, Rachel         Mt Pleasant                     6:13.82  
  9  1656 King, Sophie           Palmetto Tra                    6:16.11  
 10  1875 Bozarth, Brooke        Summerville                     6:21.20  
 11  1938 Savage, Ansley         Summerville                     6:28.07  
 12  1890 Ellenburg, Amanda      Summerville                     6:28.71  
 13  1645 Bryce, Audrey          Palmetto Tra                    7:10.93  
 
3000 Meter Run Midget Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 10:03.54  7/29/1988   Heather Burroughs                        
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1997 Henderson, Lauren      The Storm TC                   11:50.40   10   
  2  1483 Inman, Caroline        Mt Pleasant                    12:58.86    8   
  3  1467 Hall, Carly            Mt Pleasant                    13:05.21    6   
  4  1564 Walmet, Rachel         Mt Pleasant                    13:40.10    5   
  5  1396 Caraway, Meagan        Mt Pleasant                    14:05.02    4   
  6  1645 Bryce, Audrey          Palmetto Tra                   15:16.14    3   
 
80 Meter Hurdles Midget Girls
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 11.85  7/21/2002   Jasmine Isley, Charlotte, NC                
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1551 Thorpe, Regan          Mt Pleasant                       16.77q -0.5  1 
  2  1872 Biering, Natalie       Summerville                       17.13q  0.3  2 
  3  1481 Holden, Bethany        Mt Pleasant                       17.90q  0.3  2 
  4  1523 Poulnot, Anne          Mt Pleasant                       18.61q -0.5  1 
  5  1522 Pauldine, Madison      Mt Pleasant                       19.23q  0.3  2 
  6  1490 Jung, Lauren           Mt Pleasant                       19.67q -0.5  1 
  7  2009 Cuppy, Lauren          Unattached             18.78      20.00q  0.3  2 
  8  1658 Law-Anderson, Mia      Palmetto Tra                      20.92q  0.3  2 
 
80 Meter Hurdles Midget Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.85  7/21/2002   Jasmine Isley, Charlotte, NC                
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1551 Thorpe, Regan          Mt Pleasant            16.77      16.34  -0.1  10   
  2  1872 Biering, Natalie       Summerville            17.13      16.95  -0.1   8   
  3  1481 Holden, Bethany        Mt Pleasant            17.90      17.10  -0.1   6   
  4  1523 Poulnot, Anne          Mt Pleasant            18.61      18.41  -0.1   5   
  5  1522 Pauldine, Madison      Mt Pleasant            19.23      18.50  -0.1   4   
  6  2009 Cuppy, Lauren          Unattached             20.00      18.53  -0.1   3   
  7  1490 Jung, Lauren           Mt Pleasant            19.67      19.48  -0.1   2   
 
4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sprint Extreme-0355  'A'                                       57.46   10   
  2 Summerville Storm  'A'                                         57.47    8   
  3 Low Country Express Tc-0355  'A'                    57.50      58.02    6   
 
4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:56.63  5/30/2010   Quiet Fire, Quiet Fire TC                 
                         L Williams, J Paul, K Richardson, K Richardson    
     JO Meet: J 3:56.86  8/1/2010    15 Quiet Fire TC, Quiet Fire TC           
                         L Williams, J Paul, K Richardson, K Richardson    
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greenville Jets  'A'                                         4:42.50   10   
 
High Jump Midget Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1490 Jung, Lauren           Mt Pleasant                       1.34m    4-04.75 
  2  1591 Frazier, MyKa'h        Myrtle Beach                      1.18m    3-10.50 
  3  1166 Brown, Courtney        Florence TC                       1.18m    3-10.50 
  4  1405 Cook, Megan            Mt Pleasant                       1.13m    3-08.50 
  5  1217 Spence, Sarah          Florence TC                       1.08m    3-06.50 
  6  1884 Conley, Jordan         Summerville                       0.98m    3-02.50 
  7  1200 Marechal, Ellen Gr     Florence TC                       0.93m    3-00.50 
 
Long Jump Midget Girls
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1639 Watkins, Kayla         Myrtle Beach                      4.13m  +0.0  13-06.75 
  2  1614 Mullen, Rachel         Myrtle Beach                      3.65m  -1.4  11-11.75 
  3  1872 Biering, Natalie       Summerville                       3.61m   0.1  11-10.25 
  4  1421 Deforest, Elise        Mt Pleasant                       3.59m   NWI  11-09.50 
  5  1818 Wright, Emerald        Seneca Blaze           2.69m      3.57m  -0.6  11-08.50 
  6  1405 Cook, Megan            Mt Pleasant                       3.51m   1.9  11-06.25 
  7  1551 Thorpe, Regan          Mt Pleasant                       3.22m  -0.2  10-06.75 
  8  1908 Hasher, Faith          Summerville                       3.20m  -0.2  10-06.00  3.10
  9  1272 White, Fayta           Georgetown D                      3.20m  -2.9  10-06.00  foul
 10  1490 Jung, Lauren           Mt Pleasant                       3.12m  -0.8  10-03.00 
 11  2009 Cuppy, Lauren          Unattached             3.12m      3.08m  +0.0  10-01.25 
 12  1792 Johnson, Kiara         Seneca Blaze                      2.97m  -1.0   9-09.00 
 13  1613 Mullen, Lea            Myrtle Beach                      2.96m  -2.7   9-08.50 
 14  1482 Houpe, Lilly           Mt Pleasant                       2.79m  -1.5   9-02.00 
 15  1261 Smith, Alisha          Georgetown D                      2.72m  -1.7   8-11.25 
 16  1938 Savage, Ansley         Summerville                       2.54m  -0.8   8-04.00 
 17  1499 Lamont, Kendall        Mt Pleasant                       2.49m  -2.3   8-02.00 
 --  1447 Fitzpatrick, Madal     Mt Pleasant                        FOUL                 
 
Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.90m  7/11/1987   Johanna Gambill, Vancouver, WA             
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1829 Deveaux, Aaliyah       Sprint Extre                      9.51m   31-02.50 
  2  1934 Portis, Satori         Summerville                       8.06m   26-05.50 
  3  1166 Brown, Courtney        Florence TC                       7.25m   23-09.50 
  4  1662 Molina, Sydney         Palmetto Tra                      5.77m   18-11.25 
  5  1483 Inman, Caroline        Mt Pleasant                       5.52m   18-01.50 
  6  1497 Kurtz, Elizabeth       Mt Pleasant                       4.88m   16-00.25 
 
Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1166 Brown, Courtney        Florence TC                      13.78m      45-02  10   
  2  1396 Caraway, Meagan        Mt Pleasant                      13.15m      43-02   8   
  3  1662 Molina, Sydney         Palmetto Tra                     13.04m      42-09   6   
  4  1200 Marechal, Ellen Gr     Florence TC                      12.76m      41-10   5   
  5  1467 Hall, Carly            Mt Pleasant                      12.26m      40-03   4   
  6  1482 Houpe, Lilly           Mt Pleasant                      10.31m      33-10   3   
  7  1564 Walmet, Rachel         Mt Pleasant                       8.61m      28-03   2   
 
Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 45.84m  6/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1934 Portis, Satori         Summerville                      19.04m      62-06 
  2  1523 Poulnot, Anne          Mt Pleasant                      18.92m      62-01 
  3  1591 Frazier, MyKa'h        Myrtle Beach                     16.40m      53-10 
  4  1875 Bozarth, Brooke        Summerville                      16.14m      52-11 
  5  1662 Molina, Sydney         Palmetto Tra                     16.03m      52-07 
  6  1522 Pauldine, Madison      Mt Pleasant                      15.88m      52-01 
  7  1497 Kurtz, Elizabeth       Mt Pleasant                      13.58m      44-07 
  8  1499 Lamont, Kendall        Mt Pleasant                      10.63m      34-10 
 
100 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1313 Vance, Teeasiah        Greenville J                      12.75q  0.6  3 
  2  1968 Bush, Arlicia          Team Blaze-0                      12.81q -1.8  4 
  3  1368 Robinson, Tamarra      Low Country                       13.01q -1.8  4 
  4  1286 Egbula, Riley          Greenville J                      13.06q  0.6  3 
  5  1699 Dennis, Kennedy        Quick Stride                      13.21q -0.1  1 
  6  1718 Lightfoot, Breana      Quick Stride                      13.36q -1.8  4 
  7  1977 McFadden, Dominiqu     Team Blaze-0                      13.53q  0.1  2 
  8  1318 Alston, Dakota         Jumpstart At                      13.69q  0.6  3 
  9  1121 Keitt, Makayla         Carolina Roc                      13.72   0.6  3 
 10  1755 Whitmire, Sariah       Quick Stride                      13.77   0.1  2 
 11  1970 Corbett, Desiree       Team Blaze-0                      13.84  -0.1  1 
 12  1778 Campbell, Chyna        Seneca Blaze           13.73      13.88   0.1  2 
 13  1359 Keith, Ciara           Low Country                       13.93   0.1  2 
 14  1329 Manning, Jayda         Jumpstart At                      13.94  -1.8  4 
 15  1360 Kinlaw, Anastasia      Low Country                       13.95   0.1  2 
 16  1897 Gadson, Khalia         Summerville                       14.28  -0.1  1 
 17  1727 McCarroll, Peterra     Quick Stride                      14.34   0.1  2 
 18  1320 Anderson, Imani        Jumpstart At                      14.37  -0.1  1 
 19  1988 Tucker, Alexis         Team Blaze-0                      14.52   0.1  2 
 20  1281 Brown, Aniya           Greenville J                      14.54  -1.8  4 
 21  1899 Gadson, Kiasa          Summerville                       14.63  -1.8  4 
 22  1775 Brown, Dreyona         Seneca Blaze           14.56      14.88   0.6  3 
 23  1590 Frasier, Quashawn      Myrtle Beach                      14.91   0.6  3 
 24  1782 Gaines, De'Asia        Seneca Blaze           14.81      15.10  -1.8  4 
 25  2038 Duncan, Jasmine        Palmetto Tra                      17.37  -1.8  4 
 
100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1968 Bush, Arlicia          Team Blaze-0           12.81      12.78  -2.7  10   
  2  1313 Vance, Teeasiah        Greenville J           12.75      12.81  -2.7   8   
  3  1368 Robinson, Tamarra      Low Country            13.01      13.25  -2.7   6   
  4  1286 Egbula, Riley          Greenville J           13.06      13.36  -2.7   5   
  5  1699 Dennis, Kennedy        Quick Stride           13.21      13.49  -2.7   4   
  6  1718 Lightfoot, Breana      Quick Stride           13.36      13.58  -2.7   3   
  7  1318 Alston, Dakota         Jumpstart At           13.69      13.97  -2.7   2   
  8  1977 McFadden, Dominiqu     Team Blaze-0           13.53      14.10  -2.7   1   
 
200 Meter Dash Youth Girls
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1968 Bush, Arlicia          Team Blaze-0                      26.13q -1.4  5 
  2  1296 Heyward, Kelsey        Greenville J                      26.41q -0.5  2 
  3  1286 Egbula, Riley          Greenville J                      26.73q -0.5  2 
  4  1313 Vance, Teeasiah        Greenville J                      26.76q -1.8  1 
  5  1368 Robinson, Tamarra      Low Country                       27.47q -1.8  1 
  6  1699 Dennis, Kennedy        Quick Stride                      27.75q -1.4  5 
  7  1718 Lightfoot, Breana      Quick Stride                      27.88q -1.6  4 
  8  1159 McKnight, Destiny      East Coast T                      28.05q -0.5  2 
  9  1318 Alston, Dakota         Jumpstart At                      28.45  -0.4  3 
 10  1755 Whitmire, Sariah       Quick Stride                      28.94  -1.6  4 
 11  1359 Keith, Ciara           Low Country                       29.12  -1.6  4 
 12  1778 Campbell, Chyna        Seneca Blaze                      29.27  -1.4  5 
 13  1320 Anderson, Imani        Jumpstart At                      29.41  -1.8  1 
 14  1953 Washington, Aaliyi     Summerville                       29.55  -1.8  1 
 15  1951 Turner, Autumn         Summerville                       29.92  -1.8  1 
 16  1329 Manning, Jayda         Jumpstart At                      30.15  -1.4  5 
 17  1897 Gadson, Khalia         Summerville                       30.32  -0.5  2 
 18  1966 Boudreaux, Keonna      Team Blaze-0                      30.48  -0.5  2 
 19  1727 McCarroll, Peterra     Quick Stride                      30.71  -0.4  3 
 20  1342 Neal, Chandler         Lojo Vault A                      30.83  -0.4  3 
 21  1988 Tucker, Alexis         Team Blaze-0                      31.22  -0.4  3 
 22  1353 Heyward, Ashley        Low Country                       31.27  -1.4  5 
 23  1899 Gadson, Kiasa          Summerville                       31.72  -1.4  5 
 24  1782 Gaines, De'Asia        Seneca Blaze                      31.89  -1.6  4 
 25  1935 Pringle, Paris         Summerville                       32.02  -0.4  3 
 26  1281 Brown, Aniya           Greenville J                      32.46  -1.8  1 
 27  1259 Shaw, Johnnie          Georgetown D                      34.21  -0.5  2 
 28  2038 Duncan, Jasmine        Palmetto Tra                      36.23  -0.4  3 
 
200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1968 Bush, Arlicia          Team Blaze-0           26.13      25.82  -2.2  10   
  2  1313 Vance, Teeasiah        Greenville J           26.76      26.17  -2.2   8   
  3  1296 Heyward, Kelsey        Greenville J           26.41      26.56  -2.2   6   
  4  1286 Egbula, Riley          Greenville J           26.73      26.98  -2.2   5   
  5  1699 Dennis, Kennedy        Quick Stride           27.75      27.96  -2.2   4   
  6  1159 McKnight, Destiny      East Coast T           28.05      28.28  -2.2   3   
 
400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  1286 Egbula, Riley          Greenville J                      59.76q  4 
  2  1296 Heyward, Kelsey        Greenville J                    1:00.71q  3 
  3  1159 McKnight, Destiny      East Coast T         1:03.00    1:02.68q  4 
  4  1718 Lightfoot, Breana      Quick Stride                    1:02.74q  2 
  5  1390 Blalock, Elizabeth     Mt Pleasant                     1:03.71q  2 
  6  1699 Dennis, Kennedy        Quick Stride                    1:05.01q  4 
  7  1293 Harris, Alexus         Greenville J                    1:05.42q  1 
  8  1320 Anderson, Imani        Jumpstart At                    1:06.13q  3 
  9  1951 Turner, Autumn         Summerville                     1:06.78   3 
 10  1329 Manning, Jayda         Jumpstart At                    1:06.97   3 
 11  1970 Corbett, Desiree       Team Blaze-0                    1:07.12   3 
 12  1575 Arambula, Emily        Myrtle Beach                    1:10.90   2 
 13  1342 Neal, Chandler         Lojo Vault A         1:12.00    1:11.80   1 
 14  1966 Boudreaux, Keonna      Team Blaze-0                    1:13.07   4 
 15  1353 Heyward, Ashley        Low Country                     1:14.16   2 
 16  1360 Kinlaw, Anastasia      Low Country                     1:15.18   4 
 17  1935 Pringle, Paris         Summerville                     1:16.15   1 
 18  1625 Shimer, Crystal        Myrtle Beach                    1:17.56   2 
 19  1259 Shaw, Johnnie          Georgetown D                    1:21.66   4 
 20  1281 Brown, Aniya           Greenville J                    1:24.52   3 
 
400 Meter Dash Youth Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  1296 Heyward, Kelsey        Greenville J         1:00.71      59.06   10   
  2  1286 Egbula, Riley          Greenville J           59.76      59.07    8   
  3  1159 McKnight, Destiny      East Coast T         1:02.68    1:02.20    6   
  4  1390 Blalock, Elizabeth     Mt Pleasant          1:03.71    1:03.04    5   
  5  1293 Harris, Alexus         Greenville J         1:05.42    1:03.30    4   
  6  1320 Anderson, Imani        Jumpstart At         1:06.13    1:04.43    3   
  7  1718 Lightfoot, Breana      Quick Stride         1:02.74    1:05.24    2   
  8  1699 Dennis, Kennedy        Quick Stride         1:05.01    1:09.49    1   
 
800 Meter Run Youth Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1293 Harris, Alexus         Greenville J                    2:38.87   10   
  2  1940 Shuler, Emily          Summerville                     2:41.83    8   
  3  1809 Rawlings, Emmalee      Seneca Blaze         2:50.76    2:45.38    6   
  4  1443 Fairey, Kristin        Mt Pleasant                     2:52.57    5   
  5  1575 Arambula, Emily        Myrtle Beach                    2:52.78    4   
  6  1439 Edwards, Carlyann      Mt Pleasant                     2:53.21    3   
  7  1578 Booth, Rebekah         Myrtle Beach                    2:54.40    2   
  8  1910 Holt, Madison          Summerville                     2:55.35    1   
  9  1520 Paraskeva, Madison     Mt Pleasant                     3:02.58  
 10  2006 Boatwright, Ashant     Unattached           3:00.00    3:05.96  
 11  1546 Stribling, Eileen      Mt Pleasant                     3:06.11  
 12  1653 Galvan, Maya           Palmetto Tra                    3:09.38  
 13  1945 Stover, Trinity        Summerville                     3:10.33  
 14  1544 Stadtmueller, Vict     Mt Pleasant                     3:48.77  
 
1500 Meter Run Youth Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1940 Shuler, Emily          Summerville                     5:22.90  
  2  1293 Harris, Alexus         Greenville J                    5:27.08  
  3  1874 Bozarth, Abigail       Summerville                     5:33.46  
  4  1248 Jones, Amelia          Georgetown D                    5:35.59  
  5  1443 Fairey, Kristin        Mt Pleasant                     5:45.91  
  6  1604 Jenerette, Drake       Myrtle Beach                    5:47.11  
  7  1439 Edwards, Carlyann      Mt Pleasant                     5:58.36  
  8  1454 Grant, Amy             Mt Pleasant                     6:05.40  
  9  1520 Paraskeva, Madison     Mt Pleasant                     6:07.07  
 10  1578 Booth, Rebekah         Myrtle Beach                    6:13.28  
 11  1910 Holt, Madison          Summerville                     6:23.83  
 12  1544 Stadtmueller, Vict     Mt Pleasant                     6:34.23  
 13  1653 Galvan, Maya           Palmetto Tra                    6:35.38  
 14  1533 Ruddock, Kylie         Mt Pleasant                     6:52.33  
 15  2006 Boatwright, Ashant     Unattached           6:55.00    6:55.21  
 16  1892 Farthing, Shelby       Summerville                     7:31.06  
 
3000 Meter Run Youth Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce             
     JO Meet: J 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1940 Shuler, Emily          Summerville                    11:57.94   10   
  2  1874 Bozarth, Abigail       Summerville                    12:20.84    8   
  3  1443 Fairey, Kristin        Mt Pleasant                    13:16.02    6   
  4  1454 Grant, Amy             Mt Pleasant                    13:44.98    5   
  5  1653 Galvan, Maya           Palmetto Tra                   14:18.89    4   
  6  1520 Paraskeva, Madison     Mt Pleasant                    14:25.13    3   
  7  1604 Jenerette, Drake       Myrtle Beach                   14:58.14    2   
  8  1544 Stadtmueller, Vict     Mt Pleasant                    16:52.14    1   
 
100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1  1296 Heyward, Kelsey        Greenville J                      16.40  -0.8  10   
  2  1159 McKnight, Destiny      East Coast T           16.05      16.58  -0.8   8   
  3  1390 Blalock, Elizabeth     Mt Pleasant                       16.77  -0.8   6   
  4  1454 Grant, Amy             Mt Pleasant                       18.60  -0.8   5   
  5  1773 Blassingame, Maliq     Seneca Blaze           21.30      19.73  -0.8   4   
  6  1164 Bellamy, Kiersten      Florence TC                       20.79  -0.8   3   
  7  1803 Moore, Alexus          Seneca Blaze           19.11      21.83  -0.8   2   
  8  1793 Johnson, Myesha        Seneca Blaze                      23.22  -0.8   1   
 
200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.55  7/31/2010   Jasmyne Graham, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1  1159 McKnight, Destiny      East Coast T                    2:27.88  -0.1  10   
  2  1773 Blassingame, Maliq     Seneca Blaze                    2:30.88  -0.1   8   
  3  1803 Moore, Alexus          Seneca Blaze                    2:32.05  -0.1   6   
  4  1454 Grant, Amy             Mt Pleasant                     2:32.46  -0.1   5   
  5  1793 Johnson, Myesha        Seneca Blaze                    2:35.18  -0.1   4   
 
4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  6/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Team Blaze-0355  'A'                                53.80      53.10   10   
  2 Quick Striders  'A'                                            53.12    8   
  3 Low Country Express Tc-0355  'A'                    53.00      53.44    6   
  4 Seneca Blazers Tc-0355  'B'                         55.17      55.21    5   
  5 Seneca Blazers Tc-0355  'A'                         58.41      55.45    4   
  6 Summerville Storm  'A'                                         56.05    3   
 
4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greenville Jets  'A'                                         4:16.20   10   
  2 Low Country Express Tc-0355  'A'                  4:30.00    4:54.07    8   
 
High Jump Youth Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.74m  6/8/1986    Christy Mills, Tarzana, CA                  
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1901 Goettee, Reeves        Summerville                       1.38m    4-06.25  10   
  2  1798 Littles, Oreia         Seneca Blaze                      1.38m    4-06.25   8   
  3  1164 Bellamy, Kiersten      Florence TC                       1.28m    4-02.25   5.50
  3  1533 Ruddock, Kylie         Mt Pleasant                       1.28m    4-02.25   5.50
  5  1625 Shimer, Crystal        Myrtle Beach                      1.23m    4-00.50   4   
  6  1945 Stover, Trinity        Summerville                       1.23m    4-00.50   3   
 --  1910 Holt, Madison          Summerville                          NH            
 
Pole Vault Youth Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
     JO Meet: J 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1390 Blalock, Elizabeth     Mt Pleasant                       2.60m    8-06.25 
  2  1342 Neal, Chandler         Lojo Vault A           2.59m      1.98m    6-06.00 
  3  1546 Stribling, Eileen      Mt Pleasant                       1.68m    5-06.00 
 
Long Jump Youth Girls
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1951 Turner, Autumn         Summerville                       4.18m   0.7  13-08.75 
  2  1625 Shimer, Crystal        Myrtle Beach                      3.93m   0.8  12-10.75 
  3  1798 Littles, Oreia         Seneca Blaze                      3.90m   1.4  12-09.50 
  4  1901 Goettee, Reeves        Summerville                       3.79m   2.8  12-05.25 
  5  1953 Washington, Aaliyi     Summerville                       3.74m   1.5  12-03.25 
  6  1590 Frasier, Quashawn      Myrtle Beach                      3.63m   2.5  11-11.00 
  7  1811 Walker, Destiny        Seneca Blaze                      3.59m  +0.0  11-09.50 
  7  1259 Shaw, Johnnie          Georgetown D                      3.59m   0.3  11-09.50 
  9  1571 Woodberry, Sarah       Mt Pleasant                       3.32m   2.5  10-10.75 
 10  1809 Rawlings, Emmalee      Seneca Blaze                      3.31m   1.2  10-10.50 
 10  1544 Stadtmueller, Vict     Mt Pleasant                       3.31m  +0.0  10-10.50 
 12  1935 Pringle, Paris         Summerville                       2.74m   1.8   9-00.00 
 13  1188 Hudson, Taylor         Florence TC                       2.23m   1.1   7-03.75 
 
Triple Jump Youth Girls
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1775 Brown, Dreyona         Seneca Blaze                      8.59m   NWI  28-02.25  10   
  2  1901 Goettee, Reeves        Summerville                       8.09m   NWI  26-06.50   8   
 
Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.88m  7/31/2010   Kennedy Blahnik, Unattached                
     JO Meet: J 15.88m  7/31/2010   Kennedy Blahnik, Unattached                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1888 Dixson, Sara           Summerville                       9.43m   30-11.25 
  2  1556 Vanvliet, Molly        Mt Pleasant                       8.83m   28-11.75 
  3  1546 Stribling, Eileen      Mt Pleasant                       7.93m   26-00.25 
  4  1388 Berda, Courtney        Mt Pleasant                       7.57m   24-10.00 
  5  1960 Wood, Bailey           Summerville                       6.46m   21-02.50 
  6  1164 Bellamy, Kiersten      Florence TC                       6.36m   20-10.50 
 
Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.32m  6/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 43.69m  7/29/2010   Kennedy Blahnik, Unattached                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1443 Fairey, Kristin        Mt Pleasant                      20.45m      67-01  10   
  2  1546 Stribling, Eileen      Mt Pleasant                      20.42m      67-00   8   
  3  1888 Dixson, Sara           Summerville                      18.98m      62-03   6   
  4  1556 Vanvliet, Molly        Mt Pleasant                      18.79m      61-08   5   
  5  1901 Goettee, Reeves        Summerville                      17.36m      56-11   4   
  6  1388 Berda, Courtney        Mt Pleasant                      16.86m      55-04   3   
  7  1960 Wood, Bailey           Summerville                      15.79m      51-10   2   
 
Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1533 Ruddock, Kylie         Mt Pleasant                      17.48m      57-04 
  2  1188 Hudson, Taylor         Florence TC                      15.68m      51-05 
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1155 Williams, Mariah       Classics Tc-                      12.36q  0.2  2 
  2  1696 Carter, Acura          Quick Stride                      12.50q  0.2  2 
  3  1255 Richardson, Daniel     Georgetown D                      12.69q  1.6  1 
  4  1715 Kelly, Taasia          Quick Stride                      12.70q  1.2  3 
  5  1337 Sharber, Brandi        Jumpstart At           12.40      12.76q  1.2  3 
  6  1332 Miller, Aliyah         Jumpstart At           12.61      12.84q  1.6  1 
  7  1319 Alston, Jena           Jumpstart At           13.46      12.89q  0.2  2 
  8  1328 Jenkins-Dodd, Take     Jumpstart At           12.41      12.90q  0.2  2 
  9  1358 Johnson, Tichina       Low Country            12.90      12.92   1.6  1 
 10  1153 Walters, Autumn        Classics Tc-                      12.98   1.2  3 
 11  2005 Blow, Elissan          Unattached             13.52      13.16   1.2  3 
 12  1790 Hunter, Katrice        Seneca Blaze                      13.17   0.2  2 
 13  1339 Taylor, Brandi         Jumpstart At                      13.94   1.6  1 
 14  1896 Fuller, Anna           Summerville                       14.16   1.2  3 
 15  1851 Powell, Alissa         Sprint Extre                      14.35   1.2  3 
 16  1256 Rutledge, Shakyra      Georgetown D                      14.44   0.2  2 
 17  1736 Pyles, Brittany        Quick Stride                      14.48   1.6  1 
 18  1240 Gilliard, Sha'Tama     Georgetown D                      14.53   0.2  2 
 19  1629 Starbuck, Heather      Myrtle Beach                      14.58   0.2  2 
 20  1615 Natale, Kaity          Myrtle Beach                      15.26   1.2  3 
 21  1266 Smith, Shakira         Georgetown D                      15.33   1.6  1 
 22  1409 Cotten, Julisa         Mt Pleasant                       15.47   1.2  3 
 
100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1155 Williams, Mariah       Classics Tc-           12.36      12.43  -2.1  10   
  2  1696 Carter, Acura          Quick Stride           12.50      12.51  -2.1   8   
  3  1255 Richardson, Daniel     Georgetown D           12.69      12.54  -2.1   6   
  4  1332 Miller, Aliyah         Jumpstart At           12.84      12.71  -2.1   5   
  5  1328 Jenkins-Dodd, Take     Jumpstart At           12.90      12.84  -2.1   4   
  6  1715 Kelly, Taasia          Quick Stride           12.70      12.87  -2.1   3   
  7  1337 Sharber, Brandi        Jumpstart At           12.76      12.94  -2.1   2   
  8  1319 Alston, Jena           Jumpstart At           12.89      12.97  -2.1   1   
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1155 Williams, Mariah       Classics Tc-                      25.30q -1.1  3 
  2  1696 Carter, Acura          Quick Stride                      25.53q -2.8  2 
  3  1715 Kelly, Taasia          Quick Stride                      26.10q -1.1  3 
  4  1334 Pressley, Brianna      Jumpstart At           26.32      26.47q  0.3  4 
  5  1790 Hunter, Katrice        Seneca Blaze                      26.48q -0.5  1 
  6  1255 Richardson, Daniel     Georgetown D                      26.49q -0.6  5 
  7  1319 Alston, Jena           Jumpstart At                      26.59q  0.3  4 
  8  1850 Pinckney, Marissa      Sprint Extre                      26.84q -2.8  2 
  9  1153 Walters, Autumn        Classics Tc-                      26.89   0.3  4 
 10  1358 Johnson, Tichina       Low Country            27.20      27.06  -0.5  1 
 11  1337 Sharber, Brandi        Jumpstart At           26.06      27.21  -1.1  3 
 12  1501 Lee, Sarah             Mt Pleasant                       27.39   0.3  4 
 13  1824 Anderson, Shatasha     Sprint Extre                      27.44  -0.6  5 
 14  1752 Vandross, Lasamrae     Quick Stride                      27.60  -0.6  5 
 15  1339 Taylor, Brandi         Jumpstart At           28.14      27.75  -2.8  2 
 16  2005 Blow, Elissan          Unattached             26.78      27.80  -2.8  2 
 17  1729 Nash, Myia             Quick Stride                      27.84   0.3  4 
 18  1340 White, Alexus          Jumpstart At           28.00      27.93  -0.5  1 
 19  1256 Rutledge, Shakyra      Georgetown D                      29.63  -0.6  5 
 20  1896 Fuller, Anna           Summerville                       29.74   0.3  4 
 21  1851 Powell, Alissa         Sprint Extre                      29.85  -0.5  1 
 22  1731 Pegues, Daija          Quick Stride                      29.99  -1.1  3 
 23  1736 Pyles, Brittany        Quick Stride                      30.14  -0.6  5 
 24  1409 Cotten, Julisa         Mt Pleasant                       32.38  -1.1  3 
 25  1278 Barksdale, Audrey      Greenville J                      33.07   0.3  4 
 26  1445 Firestone, Satima      Mt Pleasant                       33.94  -0.6  5 
 
200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1696 Carter, Acura          Quick Stride           25.53      25.46  -1.7  10   
  2  1155 Williams, Mariah       Classics Tc-           25.30      25.73  -1.7   8   
  3  1850 Pinckney, Marissa      Sprint Extre           26.84      26.36  -1.7   6   
  4  1255 Richardson, Daniel     Georgetown D           26.49      26.47  -1.7   5   
  5  1334 Pressley, Brianna      Jumpstart At           26.47      26.49  -1.7   4   
  6  1715 Kelly, Taasia          Quick Stride           26.10      26.58  -1.7   3   
  7  1319 Alston, Jena           Jumpstart At           26.59      26.86  -1.7   2   
  8  1790 Hunter, Katrice        Seneca Blaze           26.48      27.46  -1.7   1   
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  1328 Jenkins-Dodd, Take     Jumpstart At           56.71      57.66q  2 
  2  2007 Boatwright, Imani      Unattached             58.90    1:01.28q  3 
  3  1850 Pinckney, Marissa      Sprint Extre                    1:01.40q  1 
  4  1752 Vandross, Lasamrae     Quick Stride                    1:01.52q  3 
  5  1330 Manning, Jazmine       Jumpstart At         1:01.17    1:02.32q  1 
  6  1283 Brown, Sequoia         Greenville J                    1:02.48q  2 
  7  1339 Taylor, Brandi         Jumpstart At         1:05.21    1:03.07q  2 
  8  1334 Pressley, Brianna      Jumpstart At         1:00.32    1:03.27q  1 
  9  1153 Walters, Autumn        Classics Tc-                    1:03.86   2 
 10  1333 Morris, Lauren         Jumpstart At         1:06.00    1:04.93   2 
 11  1340 White, Alexus          Jumpstart At         1:05.00    1:05.25   3 
 12  1896 Fuller, Anna           Summerville                     1:08.99   1 
 13  2005 Blow, Elissan          Unattached           1:07.48    1:09.49   3 
 14  1736 Pyles, Brittany        Quick Stride                    1:10.34   3 
 15  1231 Clark, Tanaze          Georgetown D                    1:10.91   1 
 16  1731 Pegues, Daija          Quick Stride                    1:12.51   1 
 17  1156 Dickerson, Alexand     East Coast T                    1:13.02   3 
 18  1423 Delfino, Sarah         Mt Pleasant                     1:22.00   1 
 19  1118 Irick, Taleisha        Carolina Roc                    1:36.83   1 
 
400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  1850 Pinckney, Marissa      Sprint Extre         1:01.40      58.73   10   
  2  2007 Boatwright, Imani      Unattached           1:01.28      59.99    8   
  3  1752 Vandross, Lasamrae     Quick Stride         1:01.52    1:01.04    6   
  4  1330 Manning, Jazmine       Jumpstart At         1:02.32    1:01.63    5   
  5  1328 Jenkins-Dodd, Take     Jumpstart At           57.66    1:01.97    4   
  6  1334 Pressley, Brianna      Jumpstart At         1:03.27    1:03.00    3   
  7  1339 Taylor, Brandi         Jumpstart At         1:03.07    1:03.58    2   
 
800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2007 Boatwright, Imani      Unattached           2:25.00    2:26.50   10   
  2  1728 Miller, London         Quick Stride                    2:32.88    8   
  3  1283 Brown, Sequoia         Greenville J                    2:35.74    6   
  4  1321 Bass, Savannah         Jumpstart At         2:32.00    2:36.29    5   
  5  1270 Thornton, Rachel       Georgetown D                    2:37.33    4   
  6  2027 Jones, Jenae           Unattached           2:33.00    2:40.07    3   
  7  1603 Jenerette, Benjami     Myrtle Beach                    2:40.32    2   
  8  1752 Vandross, Lasamrae     Quick Stride                    2:40.61    1   
  9  1333 Morris, Lauren         Jumpstart At         2:40.00    2:43.02  
 10  1226 Arnold, Mackenzie      Georgetown D                    2:45.08  
 11  1456 Grant, Kristina        Mt Pleasant                     2:50.44  
 
1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
     JO Meet: J 4:25.57  7/24/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI             
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1603 Jenerette, Benjami     Myrtle Beach                    5:07.41  
  2  1227 Barnett, Grace         Georgetown D                    5:22.10  
  3  1111 Gillison, Qu-essen     Carolina Roc                    5:25.94  
  4  2027 Jones, Jenae           Unattached           5:30.00    5:26.97  
  5  1728 Miller, London         Quick Stride                    5:28.09  
  6  1462 Hadtstein, Tara        Mt Pleasant                     5:44.21  
  7  2026 Jones, Jazmyne         Unattached           6:26.00    6:03.39  
 
3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
     JO Meet: J 9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1603 Jenerette, Benjami     Myrtle Beach                   11:12.22   10   
  2  1111 Gillison, Qu-essen     Carolina Roc                   11:31.05    8   
  3  1728 Miller, London         Quick Stride                   12:15.91    6   
  4  2027 Jones, Jenae           Unattached          12:02.00   12:16.46    5   
  5  1462 Hadtstein, Tara        Mt Pleasant                    12:32.78    4   
  6  2026 Jones, Jazmyne         Unattached          13:15.00   13:13.84    3   
 
100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.81  7/14/1984   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  8/1/2010    Trinity Wilson, EOYDC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1  1155 Williams, Mariah       Classics Tc-                      16.38  -1.0  10   
  2  1716 Kesley, Sha'Anthon     Quick Stride                      16.80  -1.0   8   
  3  1671 Richards, Tyi          Palmetto Tra                      18.47  -1.0   6   
  4  1615 Natale, Kaity          Myrtle Beach                      18.94  -1.0   5   
  5  1629 Starbuck, Heather      Myrtle Beach                      21.16  -1.0   4   
  6  1445 Firestone, Satima      Mt Pleasant                       22.02  -1.0   3   
 
400 Meter Hurdles Intermediate Girls
===================================================================================
 Nat'l Youth: N 57.87  7/1/2005    Ebony Collins, Quiet Fire                   
     JO Meet: J 58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1  1716 Kesley, Sha'Anthon     Quick Stride                    1:10.71   2  10   
  2  1824 Anderson, Shatasha     Sprint Extre                    1:13.27   2   8   
  3  1501 Lee, Sarah             Mt Pleasant                     1:15.49   2   6   
  4  1671 Richards, Tyi          Palmetto Tra                    1:15.98   2   5   
  5  1456 Grant, Kristina        Mt Pleasant                     1:17.20   2   4   
  6  1615 Natale, Kaity          Myrtle Beach                    1:24.53   2   3   
  7  1156 Dickerson, Alexand     East Coast T                    1:29.08   2   2   
  8  1947 Strickland, Taylor     Summerville                     1:29.84   2   1   
 
2000 Meter Steeplechase Intermediate Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
     JO Meet: J 6:56.97  7/22/2008   Eleanor Fulton, 32 Zoom                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1462 Hadtstein, Tara        Mt Pleasant                     8:37.81  
  2  1456 Grant, Kristina        Mt Pleasant                     8:48.32  
  3  1111 Gillison, Qu-essen     Carolina Roc                    8:49.51  
 
4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 45.45  7/30/2006   Quiet Fire, Greensboro, NC                  
     JO Meet: J 45.51  7/26/2008   26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T         
                       K Mallard, T Hines, J Mergerson, A Collier        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jumpstart Athletics-0355  'A'                       49.20      49.03   10   
  2 Quick Striders  'A'                                            50.95    8   
  3 Georgetown Dusters-0355  'A'                                   53.80    6   
  4 Sprint Extreme-0355  'A'                                     1:02.30    5   
 
4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
     JO Meet: J 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jumpstart Athletics-0355  'A'                     4:10.00    8:07.01   10   
  2 Sprint Extreme-0355  'A'                                     8:15.20    8   
  3 Georgetown Dusters-0355  'A'                                 8:47.06    6   
 
4x800 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 8:54.95  2005        United Stars TC, 08-Ced Val               
                         D. Williams C. Price S. Gee B. Taylor             
     JO Meet: J 8:54.95  2005        United Stars TC, 08-Ced Val               
                         D. Williams C. Price S. Gee B. Taylor             
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Georgetown Dusters-0355  'A'                                11:02.78  
 
High Jump Intermediate Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1644 Wright, Cristina       Myrtle Beach                      1.56m    5-01.25 
  2  1710 Holmes, Tymarri        Quick Stride                      1.41m    4-07.50 
  3  1242 Greene, D'Etta         Georgetown D                      1.36m    4-05.50 
  4  1458 Grimm, Shelby          Mt Pleasant                       1.26m    4-01.50 
  5  1423 Delfino, Sarah         Mt Pleasant                       1.13m    3-08.50 
 
Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1501 Lee, Sarah             Mt Pleasant                       3.08m   10-01.25 
  2  1760 Aune, Madeline         Rusty Shealy           3.66m      3.08m   10-01.25 
  3  1769 Lawson, Elizabeth      Rusty Shealy           2.92m      2.89m    9-05.75 
  4  1518 Noll, Daina            Mt Pleasant                       2.74m    8-11.75 
 
Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1330 Manning, Jazmine       Jumpstart At           5.05m      5.07m   1.7  16-07.75 
  2  1827 Burgess, Kristen       Sprint Extre                      4.81m   2.5  15-09.50 
  3  1242 Greene, D'Etta         Georgetown D                      4.50m   1.9  14-09.25 
  4  1644 Wright, Cristina       Myrtle Beach                      4.43m   0.2  14-06.50 
  5  1340 White, Alexus          Jumpstart At           4.62m      4.34m   1.4  14-03.00 
  6  1671 Richards, Tyi          Palmetto Tra                      3.93m  +0.0  12-10.75 
  7  1710 Holmes, Tymarri        Quick Stride                      3.91m   1.5  12-10.00 
  8  1232 Cromedy, Ashauna       Georgetown D                      3.66m   4.6  12-00.25 
  9  1409 Cotten, Julisa         Mt Pleasant                       3.54m   2.4  11-07.50 
 --  1251 Lance, Ke'Asia         Georgetown D                       FOUL                 
 
Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1283 Brown, Sequoia         Greenville J                      9.88m  -0.1  32-05.00  10   
  2  1340 White, Alexus          Jumpstart At           9.58m      9.21m   1.4  30-02.75   8   
 
Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  2034 Scott, Biqualia        Unattached                        7.98m   26-02.25  10   
  2  2037 Gordon, Nadia          Unattached                        7.51m   24-07.75   8   
  3  2017 Ferguson, Amber        Unattached                        7.40m   24-03.50   5.50
  3  1269 Thompson, Eartha       Georgetown D                      7.40m   24-03.50   5.50
  5  1664 Moseley, Michelle      Palmetto Tra                      7.31m   23-11.75   4   
  6  1276 Wineglass, Markayl     Georgetown D                      7.30m   23-11.50   3   
  7  1278 Barksdale, Audrey      Greenville J                      6.75m   22-01.75   2   
  8  1173 Davis, Isabelle        Florence TC                       6.51m   21-04.25   1   
 
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  2034 Scott, Biqualia        Unattached                       30.41m      99-09 
  2  2017 Ferguson, Amber        Unattached                       24.40m      80-01 
  3  2037 Gordon, Nadia          Unattached                       22.21m      72-10 
  4  1664 Moseley, Michelle      Palmetto Tra                     22.10m      72-06 
  5  1269 Thompson, Eartha       Georgetown D                     20.60m      67-07 
  6  1173 Davis, Isabelle        Florence TC                      17.30m      56-09 
  7  1278 Barksdale, Audrey      Greenville J                     15.45m      50-08 
  8  1276 Wineglass, Markayl     Georgetown D                     14.39m      47-02 
 
Hammer Throw Intermediate Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 47.75m  6/29/2010   Ashlen Veatch, unattached                  
     JO Meet: J 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  2017 Ferguson, Amber        Unattached                       22.83m      74-11 
  2  2034 Scott, Biqualia        Unattached                       14.60m      47-11 
 
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1173 Davis, Isabelle        Florence TC                      23.14m      75-11 
  2  2034 Scott, Biqualia        Unattached                       21.87m      71-09 
  3  1664 Moseley, Michelle      Palmetto Tra                     18.82m      61-09 
  4  2017 Ferguson, Amber        Unattached                       12.13m      39-09 
 
3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
================================================================================
 Nat'l Youth: N 13:41.25  7/2/1994    Ana Marie Ruoss, Fayetteville, AR        
     JO Meet: J 14:29.81  7/30/1996   Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY         
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2027 Jones, Jenae           Unattached          19:29.00   23:05.07  
  2  2026 Jones, Jazmyne         Unattached          21:23.00   23:14.75  
  3  1278 Barksdale, Audrey      Greenville J                   28:05.54  
 
100 Meter Dash Young Women
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1331 Martin, Shekara        Jumpstart At           12.00      12.32q  0.5  2 
  2  1691 Brown, Keziah          Quick Stride                      12.50q -0.3  1 
  3  1853 Sanderson, Nykeili     Sprint Extre                      12.72q  0.5  2 
  4  1814 Washington, Talena     Seneca Blaze                      12.80q  NWI  3 
  5  1327 Jenkins, Kanisha       Jumpstart At           12.96      13.17q -0.3  1 
  6  1115 Harris, Justis         Carolina Roc                      13.30q -0.3  1 
  7  1700 Durham, Ruby           Quick Stride                      13.31q -0.3  1 
  8  1684 Austin, Alexis         Quick Stride                      13.65q  0.5  2 
  9  1125 Myers, Quianna         Carolina Roc                      13.71   NWI  3 
 10  1144 Williams, Atira        Carolina Roc                      13.78   NWI  3 
 11  1135 Stroman, Kiwaya        Carolina Roc                      13.82   NWI  3 
 12  1804 Morris, Hailey         Seneca Blaze                      13.92   NWI  3 
 13  1931 Pierson, Chelesa       Summerville                       14.06   0.5  2 
 14  1254 Reed, Quawana          Georgetown D                      14.37   0.5  2 
 
100 Meter Dash Young Women
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1331 Martin, Shekara        Jumpstart At           12.32      12.34  -2.1  10   
  2  1691 Brown, Keziah          Quick Stride           12.50      12.65  -2.1   8   
  3  1814 Washington, Talena     Seneca Blaze           12.80      12.66  -2.1   6   
  4  1853 Sanderson, Nykeili     Sprint Extre           12.72      12.78  -2.1   5   
  5  1327 Jenkins, Kanisha       Jumpstart At           13.17      13.43  -2.1   4   
  6  1115 Harris, Justis         Carolina Roc           13.30      13.50  -2.1   3   
  7  1700 Durham, Ruby           Quick Stride           13.31      13.57  -2.1   2   
  8  1684 Austin, Alexis         Quick Stride           13.65      13.62  -2.1   1   
 
200 Meter Dash Young Women
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1326 Green, Christal        Jumpstart At           24.00      24.60q  NWI  3 
  2  1630 Thompson, Qwontaja     Myrtle Beach                      24.72q -2.0  1 
  3  1331 Martin, Shekara        Jumpstart At           25.01      25.25q -2.0  1 
  4  1691 Brown, Keziah          Quick Stride                      25.84q  NWI  3 
  5  1853 Sanderson, Nykeili     Sprint Extre                      25.88q  NWI  3 
  6  1862 Waring, Nyala          Sprint Extre                      25.96q -2.0  1 
  7  1135 Stroman, Kiwaya        Carolina Roc                      28.16q -2.0  1 
  8  1327 Jenkins, Kanisha       Jumpstart At           31.31      28.17q -2.0  1 
  9  1684 Austin, Alexis         Quick Stride                      28.72   NWI  3 
 10  1931 Pierson, Chelesa       Summerville                       29.42   NWI  3 
 
200 Meter Dash Young Women
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1326 Green, Christal        Jumpstart At           24.60      24.61  -3.7  10   
  2  1630 Thompson, Qwontaja     Myrtle Beach           24.72      25.41  -3.7   8   
  3  1331 Martin, Shekara        Jumpstart At           25.25      25.63  -3.7   6   
  4  1853 Sanderson, Nykeili     Sprint Extre           25.88      26.19  -3.7   5   
  5  1691 Brown, Keziah          Quick Stride           25.84      26.75  -3.7   4   
  6  1135 Stroman, Kiwaya        Carolina Roc           28.16      29.11  -3.7   3   
  7  1327 Jenkins, Kanisha       Jumpstart At           28.17      29.34  -3.7   2   
 
400 Meter Dash Young Women
============================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.31  7/27/2000   Monique Henderson                           
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  1326 Green, Christal        Jumpstart At           54.27      54.37q  1 
  2  1630 Thompson, Qwontaja     Myrtle Beach                      58.00q  1 
  3  1789 Holland, Kendra        Seneca Blaze                      58.67q  1 
  4  1862 Waring, Nyala          Sprint Extre                      58.81q  2 
  5  1312 Thomas, Lachelsie      Greenville J                    1:03.24q  1 
  6  1855 Searles, Alexandri     Sprint Extre                    1:03.42q  2 
  7  1125 Myers, Quianna         Carolina Roc                    1:04.15q  2 
  8  1744 Sitton, Ashley         Quick Stride                    1:04.70q  2 
  9  1119 Jones, Audriana        Carolina Roc                    1:07.29   1 
 10  1743 Singleton, Jasmine     Quick Stride                    1:08.13   2 
 11  1852 Raisbeck, Isabel       Sprint Extre                    1:09.18   1 
 
400 Meter Dash Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.31  7/27/2000   Monique Henderson                           
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  1326 Green, Christal        Jumpstart At           54.37      54.61   10   
  2  1862 Waring, Nyala          Sprint Extre           58.81      58.36    8   
  3  1789 Holland, Kendra        Seneca Blaze           58.67      59.01    6   
  4  1125 Myers, Quianna         Carolina Roc         1:04.15    1:03.78    5   
  5  1855 Searles, Alexandri     Sprint Extre         1:03.42    1:03.90    4   
  6  1744 Sitton, Ashley         Quick Stride         1:04.70    1:04.19    3   
 
800 Meter Run Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/24/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:05.27  7/24/2005   Sarah Bowman                              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2036 Wright, Meagan         Unattached           2:27.00    2:26.44   10   
  2  1312 Thomas, Lachelsie      Greenville J                    2:26.73    8   
  3  1582 Chandler, Kristina     Myrtle Beach                    2:30.59    6   
  4  1618 Payne, Nia             Myrtle Beach                    2:31.13    5   
  5  1395 Brandli, Meagan        Mt Pleasant                     2:31.65    4   
  6  1442 Fairey, Anna           Mt Pleasant                     2:33.81    3   
  7  1744 Sitton, Ashley         Quick Stride                    2:34.68    2   
  8  1852 Raisbeck, Isabel       Sprint Extre                    2:39.85    1   
  9  1855 Searles, Alexandri     Sprint Extre                    2:54.62  
 
1500 Meter Run Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilla Hopp, Cos  Cob, CT                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1395 Brandli, Meagan        Mt Pleasant                     5:06.05  
  2  1442 Fairey, Anna           Mt Pleasant                     5:09.98  
  3  2036 Wright, Meagan         Unattached           5:15.00    5:11.87  
  4  1582 Chandler, Kristina     Myrtle Beach                    5:48.52  
  5  1657 Landeene, Rebekah      Palmetto Tra                    6:12.44  
 
3000 Meter Run Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO                
     JO Meet: J 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1442 Fairey, Anna           Mt Pleasant                    11:44.80   10   
 
100 Meter Hurdles Young Women
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1758 Wilson, Jemekia        Quick Stride                      15.39q -0.3  2 
  2  1705 Grant, Dorian          Quick Stride                      16.58q -0.3  2 
  3  1107 Delts, Georgia         Carolina Roc                      16.81q -0.3  2 
  4  1723 Malone, Sherin         Quick Stride                      16.90q  1.5  1 
  5  1747 Terry, Tierra          Quick Stride                      16.96q -0.3  2 
  6  1659 Matthews, Qwaneshi     Palmetto Tra                      17.06q  1.5  1 
  7  1599 Hancock, Mallory       Myrtle Beach                      17.91q  1.5  1 
  8  2010 Dantzler, Mykera       Unattached             17.12      18.33q -0.3  2 
  9  1254 Reed, Quawana          Georgetown D                      19.67   1.5  1 
 10  1150 McMichael, Tamara      Classics Tc-                      19.89  -0.3  2 
 11  1804 Morris, Hailey         Seneca Blaze           17.99      20.48   1.5  1 
 12  1826 Brown, Shaakira        Sprint Extre                      21.05  -0.3  2 
 
100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1758 Wilson, Jemekia        Quick Stride           15.39      15.44  -0.1  10   
  2  1107 Delts, Georgia         Carolina Roc           16.81      15.75  -0.1   8   
  3  1747 Terry, Tierra          Quick Stride           16.96      15.77  -0.1   6   
  4  1705 Grant, Dorian          Quick Stride           16.58      16.28  -0.1   5   
  5  1723 Malone, Sherin         Quick Stride           16.90      16.98  -0.1   4   
  6  1659 Matthews, Qwaneshi     Palmetto Tra           17.06      17.41  -0.1   3   
  7  1599 Hancock, Mallory       Myrtle Beach           17.91      18.04  -0.1   2   
  8  2010 Dantzler, Mykera       Unattached             18.33      18.16  -0.1   1   
 
400 Meter Hurdles Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1758 Wilson, Jemekia        Quick Stride                    1:07.41   10   
  2  1659 Matthews, Qwaneshi     Palmetto Tra                    1:11.41    8   
  3  1723 Malone, Sherin         Quick Stride                    1:12.01    6   
  4  1144 Williams, Atira        Carolina Roc                    1:18.05    5   
  5  1804 Morris, Hailey         Seneca Blaze                    1:24.64    4   
 
2000 Meter Steeplechase Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
     JO Meet: J 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1395 Brandli, Meagan        Mt Pleasant                     8:14.50  
  2  1657 Landeene, Rebekah      Palmetto Tra                    9:09.17  
 
4x100 Meter Relay Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jumpstart Athletics-0355  'A'                       48.00      48.33   10   
  2 Seneca Blazers Tc-0355  'A'                         49.28      49.09    8   
  3 Sprint Extreme-0355  'A'                                       49.44    6   
  4 Quick Striders  'A'                                            50.86    5   
 
4x400 Meter Relay Young Women
================================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sprint Extreme-0355  'A'                                     8:09.12   10   
  2 Quick Striders  'A'                                          8:12.64    8   
 
High Jump Young Women
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 --  1835 Glover, Roshani        Sprint Extre                         NH            
 --  1228 Benson, Shantel        Georgetown D                         NH            
 
Pole Vault Young Women
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        
     JO Meet: J 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, 29 Flyers                   
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1768 Kwasnik, Breana        Rusty Shealy           3.51m      3.36m   11-00.25 
  2  2028 Jurewicz, Katie        Unattached             3.05m      3.05m   10-00.00 
  3  1648 Cady, Ashley           Palmetto Tra           3.45m      3.05m   10-00.00 
  4  1767 Huegel, Marie          Rusty Shealy           3.20m      2.90m    9-06.25 
  5  1761 Castles, Mary Etta     Rusty Shealy           2.90m      2.75m    9-00.25 
  6  1763 Deligt, Hannah         Rusty Shealy           2.35m      2.60m    8-06.25 
  7  1599 Hancock, Mallory       Myrtle Beach                      2.45m    8-00.50 
  8  1677 Stewart, Katharine     Palmetto Tra                      1.85m    6-00.75 
 --  2029 Lloyd, Chelsea         Unattached                           NH            
 
Long Jump Young Women
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1802 Mills, Alexandria      Seneca Blaze                      5.39m   2.1  17-08.25 
  2  1835 Glover, Roshani        Sprint Extre                      5.23m   3.1  17-02.00 
  3  1119 Jones, Audriana        Carolina Roc                      4.80m  -0.6  15-09.00 
  4  2010 Dantzler, Mykera       Unattached             4.70m      4.77m  -0.7  15-07.75 
  5  1101 Austin, Jenay          Carolina Roc                      4.43m  -1.6  14-06.50 
  6  1228 Benson, Shantel        Georgetown D                      4.32m   1.8  14-02.25 
  7  1722 Malone, Erin           Quick Stride                      4.07m   0.2  13-04.25 
 
Triple Jump Young Women
===============================================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1  1835 Glover, Roshani        Sprint Extre                     11.56m   4.7  37-11.25  10   
  2  1802 Mills, Alexandria      Seneca Blaze                     11.13m   2.8  36-06.25   8   
  3  2010 Dantzler, Mykera       Unattached             9.88m     10.22m   3.2  33-06.50   6   
  4  1228 Benson, Shantel        Georgetown D                     10.18m   0.5  33-04.75   5   
  5  1119 Jones, Audriana        Carolina Roc                     10.05m   2.9  32-11.75   4   
  6  1101 Austin, Jenay          Carolina Roc                      9.92m   2.0  32-06.50   3   
  7  1684 Austin, Alexis         Quick Stride                      9.92m   2.0  32-06.50   2   
  8  1722 Malone, Erin           Quick Stride                      9.50m   1.2  31-02.00   1   
 
Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1650 Cardoso, Jovan         Palmetto Tra                      9.02m   29-07.25  10   
  2  1840 Hughes, Malana         Sprint Extre                      8.68m   28-05.75   8   
  3  2014 Duckett, Diamond       Unattached                        7.35m   24-01.50   6   
  4  1941 Simmons, Ashley        Summerville                       7.26m   23-10.00   5   
  5  1524 Poulnot, Marjorie      Mt Pleasant                       7.13m   23-04.75   4   
  6  1150 McMichael, Tamara      Classics Tc-                      5.57m   18-03.25   3   
 
Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1650 Cardoso, Jovan         Palmetto Tra                     31.65m     103-10 
  2  2014 Duckett, Diamond       Unattached                       28.11m      92-03 
  3  1677 Stewart, Katharine     Palmetto Tra                     26.24m      86-01 
  4  1840 Hughes, Malana         Sprint Extre                     25.74m      84-05 
  5  1941 Simmons, Ashley        Summerville                      24.76m      81-03 
  6  1524 Poulnot, Marjorie      Mt Pleasant                      15.23m      50-00 
 
Hammer Throw Young Women
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep, GA          
     JO Meet: J 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep              
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1677 Stewart, Katharine     Palmetto Tra                     27.42m      89-11 
 
Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================================
 Nat'l Youth: N 48.35m  7/24/1999   Sarah Malone                               
     JO Meet: J 48.33m  7/31/2010   Avione Allgood, Vegas Valley TC            
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1  1840 Hughes, Malana         Sprint Extre                     24.48m      80-04 
  2  1677 Stewart, Katharine     Palmetto Tra                     22.67m      74-04 
  3  1150 McMichael, Tamara      Classics Tc-                     21.75m      71-04 
  4  1941 Simmons, Ashley        Summerville                      13.53m      44-05 
  5  1524 Poulnot, Marjorie      Mt Pleasant                       8.87m      29-01 
 
              Women - Sub-Bantam - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Summerville Storm           60        2) Greenville Jets            36   
    3) Quick Striders              32        4) Myrtle Beach Track And FI  30   
    4) Mt Pleasant Tc-0355         30        6) Team Blaze-0355            11   
    7) Carolina Rockets-0355       10        8) Florence TC                 3   
 
               Women - Bantam - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Mt Pleasant Tc-0355         60.50     2) Summerville Storm          47   
    3) Team Blaze-0355             36        4) Greenville Jets            27   
    5) Myrtle Beach Track And FI-   8        5) Seneca Blazers Tc-0355      8   
    7) Greenwood Gazelles-0355      6        7) Carolina Rockets-0355       6   
    9) Florence TC                  4.50    10) Sprint Extreme-0355         4   
   11) Quick Striders               3       12) The Storm TC-0355           1   
 
               Women - Midget - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Mt Pleasant Tc-0355         73        2) Greenville Jets            46   
    3) Summerville Storm           39        4) Sprint Extreme-0355        22   
    5) Florence TC                 20        5) Team Blaze-0355            20   
    7) The Storm TC-0355           16        7) East Coast Track Field Ac  16   
    9) Low Country Express Tc-035  14       10) Georgetown Dusters-0355    13   
   10) Palmetto Track Field        13       12) Carolina Rockets-0355       3   
   13) Myrtle Beach Track And FI-   2       13) Quick Striders              2   
 
                Women - Youth - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Greenville Jets             84        2) Mt Pleasant Tc-0355        75.50
    3) Summerville Storm           63        4) Seneca Blazers Tc-0355     58   
    5) Team Blaze-0355             31        6) East Coast Track Field Ac  27   
    7) Quick Striders              22        8) Low Country Express Tc-03  20   
    9) Myrtle Beach Track And FI-  12       10) Florence TC                 8.50
   11) Jumpstart Athletics-0355     5       12) Palmetto Track Field        4   
 
            Women - Intermediate - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
    1) Quick Striders              71        2) Jumpstart Athletics-0355   65   
    3) Sprint Extreme-0355         37        4) Georgetown Dusters-0355    35.50
    5) Classics TC-0355            28        6) Myrtle Beach Track And FI  24   
    7) Greenville Jets             18        8) Mt Pleasant Tc-0355        17   
    9) Palmetto Track Field        15       10) Carolina Rockets-0355       8   
   11) East Coast Track Field Aca   2       12) Summerville Storm           1   
   12) Florence TC                  1       12) Seneca Blazers Tc-0355      1   
 
                Women - Young - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Quick Striders              77        2) Sprint Extreme-0355        57   
    3) Jumpstart Athletics-0355    52        4) Seneca Blazers Tc-0355     32   
    5) Carolina Rockets-0355       31        6) Mt Pleasant Tc-0355        21   
    6) Palmetto Track Field        21        6) Myrtle Beach Track And FI  21   
    9) Greenville Jets              8       10) Summerville Storm           5   
   10) Georgetown Dusters-0355      5       12) Classics TC-0355            3   
 
              Men - Sub-Bantam - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
    1) Myrtle Beach Track And FI-  71.50     2) Greenville Jets            51.50
    3) Quick Striders              46        4) Mt Pleasant Tc-0355        22   
    5) Summerville Storm           19        6) Seneca Blazers Tc-0355      7   
    7) Carolina Rockets-0355        6        8) Florence TC                 3   
    9) Classics TC-0355             2                                           
 
                Men - Bantam - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
    1) Summerville Storm           97        2) Myrtle Beach Track And FI  32.50
    3) Sprint Extreme-0355         19        4) Mt Pleasant Tc-0355        18   
    5) The Storm TC-0355           17        6) Team Blaze-0355            16   
    7) Greenville Jets              9        7) Quick Striders              9   
    9) Florence TC                  1.50                                        
 
                Men - Midget - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Mt Pleasant Tc-0355         71        2) Summerville Storm          49   
    3) Team Blaze-0355             34        4) Myrtle Beach Track And FI  31   
    5) Greenville Jets             27        6) The Storm TC-0355          20   
    7) Florence TC                 12        8) Sprint Extreme-0355        10   
    9) Quick Striders               8       10) Carolina Rockets-0355       4   
   10) Palmetto Track Field         4                                           
 
                Men - Youth - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Mt Pleasant Tc-0355        125        2) Summerville Storm          57   
    3) Georgetown Dusters-0355     31        4) Seneca Blazers Tc-0355     28   
    5) Quick Striders              25        5) Sprint Extreme-0355        25   
    7) East Coast Track Field Aca  24        8) Team Blaze-0355            22   
    9) Florence TC                 15       10) Low Country Express Tc-03  10   
   11) Jumpstart Athletics-0355     8       12) Myrtle Beach Track And FI   6   
   13) Greenville Jets              4       14) Carolina Rockets-0355       3   
 
             Men - Intermediate - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Sprint Extreme-0355         75        2) Mt Pleasant Tc-0355        72   
    3) Quick Striders              56        4) Georgetown Dusters-0355    40   
    5) Low Country Express Tc-035  38        6) Summerville Storm          34   
    7) Seneca Blazers Tc-0355      29        8) Palmetto Track Field       21   
    9) Carolina Rockets-0355       18       10) Florence TC                14   
   11) East Coast Track Field Aca   4                                           
 
                Men - Young - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
    1) Sprint Extreme-0355        123        2) Quick Striders             69   
    3) Myrtle Beach Track And FI-  46        4) Georgetown Dusters-0355    41   
    5) Mt Pleasant Tc-0355         36        6) Low Country Express Tc-03  33   
    7) Carolina Rockets-0355       30        8) Palmetto Track Field       21   
    9) Greenville Jets             11       10) Classics TC-0355            8   
   11) Seneca Blazers Tc-0355       6       12) Jumpstart Athletics-0355    2   
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec