Join/Renew Now

Results - USATF Colorado Association Junior Olympic Track & Field
Championships

Licensed to USATF Youth Athletics Colorado - Association License
                                        HY-TEK's Meet Manager 7/8/2011 10:29 AM
                      2011 USATF JO Colorado Championship                      
                           Sports Authority Stadium                            
                                    Results                                    
 
4x800 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Zoom Tc-1032  'A'                                           12:06.91  
     1) Archuleta, Haley                2) O'Hagan, Margaret              
     3) Trizna, MaryAnne                4) Vitella, Julia                 
 
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Darnell, Riley               Parker Panth           3:06.35     308
  2 Brennan, Allana              Parker Panth           3:22.76     183
  3 Opp, Elena                   Parker Panth           3:40.41      82
 
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brennan, Allana              Parker Panth             15.19   NWI    684
  2 Darnell, Riley               Parker Panth             17.41   NWI    426
  3 Opp, Elena                   Parker Panth             20.40   NWI    169
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Brennan, Allana              Parker Panth             1.18m    3-10.50    293
  2 Darnell, Riley               Parker Panth             1.13m    3-08.50    248
  3 Opp, Elena                   Parker Panth             0.96m    3-01.75    111
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Brennan, Allana              Parker Panth             3.92m   NWI  12-10.50    290
  2 Darnell, Riley               Parker Panth             3.66m   NWI  12-00.25    233
  3 Opp, Elena                   Parker Panth             3.25m   NWI  10-08.00    151
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Brennan, Allana              Parker Panth             7.86m   25-09.50    390
  2 Opp, Elena                   Parker Panth             6.47m   21-02.75    301
  3 Darnell, Riley               Parker Panth             5.91m   19-04.75    266
 
4x800 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zoom Tc-1032  'A'                                           11:07.83  
     1) Colter, Jordyn                  2) Hall, Julia                    
     3) Jones, McKinley                 4) Till, Katie                    
 
Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Darnell, Alexandria          Parker Panth           3:32.44     123
 
Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Darnell, Alexandria          Parker Panth             20.88   NWI    233
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Darnell, Alexandria          Parker Panth             1.17m    3-10.00    284
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Darnell, Alexandria          Parker Panth             3.78m   NWI  12-05.00    259
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Darnell, Alexandria          Parker Panth             7.57m   24-10.00    372
 
4x800 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zoom Tc-1032  'A'                                           10:01.66  
     1) Foster, Devan                   2) Gerard, Taylor                 
     3) Ivy, Madeline                   4) Lopez, Rachael                 
 
Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Chacon, Alexa                Speed T F-10             26.91   NWI    719
  2 Smith, Katherine             Parker Panth             28.19   NWI    616
  3 Bentz, Kylee                 Fort Collins             29.16   NWI    542
  4 Sutro, Evelina               Glenwood Spr             30.19   NWI    469
  5 Natrasevschi, Josephine      Fort Collins             31.41   NWI    388
 
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Chacon, Alexa                Speed T F-10             15.12   NWI    826
  2 Smith, Katherine             Parker Panth             18.16   NWI    472
  3 Sutro, Evelina               Glenwood Spr             19.12   NWI    379
  4 Natrasevschi, Josephine      Fort Collins             19.13   NWI    378
  5 Bentz, Kylee                 Fort Collins             20.06   NWI    297
 
Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bentz, Kylee                 Fort Collins             1.37m    4-06.00    481
  2 Smith, Katherine             Parker Panth             1.32m    4-04.00    429
  2 Chacon, Alexa                Speed T F-10             1.32m    4-04.00    429
  2 Sutro, Evelina               Glenwood Spr             1.32m    4-04.00    429
  5 Natrasevschi, Josephine      Fort Collins             1.27m    4-02.00    379
 
Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Natrasevschi, Josephine      Fort Collins             8.69m   28-06.25    444
  2 Bentz, Kylee                 Fort Collins             7.86m   25-09.50    390
  3 Smith, Katherine             Parker Panth             7.51m   24-07.75    368
  4 Chacon, Alexa                Speed T F-10             7.14m   23-05.25    344
  5 Sutro, Evelina               Glenwood Spr             4.57m   15-00.00    181
 
Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tuck, Andrea                 Colorado Spr             27.76   NWI    650
  2 Kramer, Addison              Real Trainin             28.08   NWI    625
  3 Roos, Kathryn                Colorado Spr             30.35   NWI    458
 
Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tuck, Andrea                 Colorado Spr             15.82   NWI    736
  2 Kramer, Addison              Real Trainin             16.06   NWI    707
  3 Roos, Kathryn                Colorado Spr             17.20   NWI    574
 
Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Roos, Kathryn                Colorado Spr             1.42m    4-07.75    534
  2 Tuck, Andrea                 Colorado Spr             1.27m    4-02.00    379
 -- Kramer, Addison              Real Trainin                NH            
 
Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Roos, Kathryn                Colorado Spr             9.23m   30-03.50    479
  2 Tuck, Andrea                 Colorado Spr             7.37m   24-02.25    359
  3 Kramer, Addison              Real Trainin             6.30m   20-08.00    290
 
4x800 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zoom Tc-1032  'A'                                           11:38.72  
     1) Churchill, Parker               2) Jungjohann, Jared              
     3) Pousma, Luke                    4) Weil, Aaron                    
  2 Parker Panthers-1032  'A'                                   12:40.30  
     1) Estrella, Tomas                 2) Piggott, Jackson               
     3) Urban, Eric                     4) Wolski, Jesper                 
 
Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dixon, William               Ric Rojas Ru           5:29.82     400
  2 Timmons, Andrew              Parker Panth           5:48.32     314
  3 Banta, Calvin                Unattached             5:53.88     290
  4 Knapke, Jordan               Parker Panth           5:55.19     284
 
Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Dixon, William               Ric Rojas Ru             16.27   NWI    488
  2 Knapke, Jordan               Parker Panth             16.35   NWI    480
  3 Banta, Calvin                Unattached               17.74   NWI    346
  4 Timmons, Andrew              Parker Panth             18.28   NWI    300
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dixon, William               Ric Rojas Ru             1.30m    4-03.25    250
  2 Banta, Calvin                Unattached               1.25m    4-01.25    218
  3 Knapke, Jordan               Parker Panth             1.20m    3-11.25    188
  3 Timmons, Andrew              Parker Panth             1.20m    3-11.25    188
 -- Izmirian, Caleb              Unattached                  NH            
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Dixon, William               Ric Rojas Ru             4.02m   NWI  13-02.25    209
  2 Knapke, Jordan               Parker Panth             3.89m   NWI  12-09.25    188
  3 Banta, Calvin                Unattached               3.67m   NWI  12-00.50    155
  4 Timmons, Andrew              Parker Panth             3.43m   NWI  11-03.00    121
 -- Izmirian, Caleb              Unattached                  ND   NWI           
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dixon, William               Ric Rojas Ru             7.69m   25-02.75    348
  2 Timmons, Andrew              Parker Panth             6.47m   21-02.75    276
  3 Knapke, Jordan               Parker Panth             6.23m   20-05.25    262
  4 Banta, Calvin                Unattached               5.79m   19-00.00    237
 -- Izmirian, Caleb              Unattached                  ND            
 
4x800 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zoom Tc-1032  'A'                                           11:33.22  
     1) O'Hagan, John                   2) Schwartz, Tyler                
     3) Steller, Jack                   4) Tucker, Quinn                  
 
Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ornelas, Tomas               Zoom Tc-1032           5:10.02     503
  2 Rex, Kyle                    Speed T F-10           5:22.02     440
 
Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ornelas, Tomas               Zoom Tc-1032             17.53   NWI    570
  2 Rex, Kyle                    Speed T F-10             17.79   NWI    544
 
Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rex, Kyle                    Speed T F-10             1.47m    4-09.75    367
  2 Ornelas, Tomas               Zoom Tc-1032             1.37m    4-06.00    297
 
Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Rex, Kyle                    Speed T F-10             4.55m   NWI  14-11.25    299
  1 Ornelas, Tomas               Zoom Tc-1032             4.55m   NWI  14-11.25    299
 
Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ornelas, Tomas               Zoom Tc-1032             9.05m   29-08.25    429
  2 Rex, Kyle                    Speed T F-10             7.39m   24-03.00    330
 
4x800 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zoom Tc-1032  'A'                                            9:42.07  
     1) Blackburn, Jake                 2) Book, Daniel                   
     3) Frauenhoff, Henry               4) Lyle, Keane                    
  2 Ric Rojas Running-1032  'A'                                 10:20.35  
     1) Garrels, John                   2) Gilbert, Nathaniel             
     3) Hammond, Sawyer                 4) Sahli, Sam                     
 
Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lee, JR                      Zoom Tc-1032             11.63   NWI    725
  2 Henson, William              Colorado Spr             12.22   NWI    608
 
Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lee, JR                      Zoom Tc-1032             54.34     626
  2 Henson, William              Colorado Spr             55.11     594
 
Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lee, JR                      Zoom Tc-1032             1.63m    5-04.25    488
  2 Henson, William              Colorado Spr             1.27m    4-02.00    231
 
Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Lee, JR                      Zoom Tc-1032             6.31m   NWI  20-08.50    655
  2 Henson, William              Colorado Spr             5.16m   NWI  16-11.25    413
 
Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lee, JR                      Zoom Tc-1032            11.24m   36-10.50    560
  2 Henson, William              Colorado Spr             9.92m   32-06.50    481
  
  
  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec