Join/Renew Now

Results - USATF Alaska Association Junior Olympic Track & Field
Championships

5/28/2011 - Anchorage, AK

Girls 10&U 100 Meter Dash
================================================================
     10&U JO: J 18.23  05/30/2009  Meriella Gallegos Rodriguez, Unattached     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Mary Kate Parks              Unattached               16.64J 
  2 Mariella Rodriguez           Unattached               17.86J 
  3 Marcelina Rodriguez          Unattached               19.31  
  4 Chaunasea Delaney            Unattached               20.19  
  5 Anastasia Faafetai           Unattached               20.94  
 
Girls 13-14 100 Meter Dash
===================================================================
    13-14 JO: J 14.47  05/29/2010  Annett Faafetai, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Raven Thibodeaux             Unattached               16.17   2 
 
Girls 17-18 100 Meter Dash
===================================================================
    17-18 JO: J 11.66  05/29/2010  Shaai Ferguson, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Shaai Ferguson               Unattached               12.97   2 
  2 Hannah Souders               Unattached               13.00   2 
 
Girls 10&U 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Kate Parks              Unattached               36.98  
  2 Mariella Rodriguez           Unattached               42.31  
  3 Marcelina Rodriguez          Unattached               44.28  
 
Girls 17-18 200 Meter Dash
===================================================================
    17-18 JO: J 28.31  05/30/2009  Amber Gardner, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Morgan Dampier               Unattached               26.19J  2 
  2 Hannah Souders               Unattached               26.52J  2 
 
Girls 10&U 400 Meter Dash
===================================================================
     10&U JO: J 1:34.93  05/30/2009  Meriella Gallegos Rodriguez, Unattached   
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Mariella Rodriguez           Unattached             1:23.97J  2 
  2 Mary Kate Parks              Unattached             1:30.76J  2 
 
Girls 17-18 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Morgan Dampier               Unattached               56.66  
  2 Hannah Souders               Unattached             1:02.59  
  3 Gretchen Winter              Unattached             1:04.84  
 
Girls 10&U 800 Meter Run
================================================================
     10&U JO: J 4:23.46  05/30/2009  Meriella Gallegos Rodriguez, Unattached   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mariella Rodriguez           Unattached             3:28.83J 
  2 Marcelina Rodriguez          Unattached             3:35.77J 
 
Girls 17-18 800 Meter Run
================================================================
    17-18 JO: J 2:42.23  05/30/2009  Nicole Leman, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gretchen Winter              Unattached             2:35.93J 
 
Girls 10&U 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Kate Parks              Unattached             6:56.26  
  2 Marcelina Rodriguez          Unattached             7:04.00  
 
Girls 13-14 1500 Meter Run
================================================================
    13-14 JO: J 5:43.49  05/30/2009  Amalia Hennessy, Unattached               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ashlee Weller                Unattached             5:39.28J 
 
Girls 10&U 3000 Meter Run
================================================================
     10&U JO: J 13:49.65  05/30/2009  Briannah Pugh, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Kate Parks              Unattached            14:56.09  
  2 Kylie Pugh                   Unattached            15:57.17  
 
Girls 13-14 100 Meter Hurdles
================================================================
    13-14 JO: J 21.02  05/29/2010  Madison Orth, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Raven Thibodeaux             Unattached               22.21  
 
Girls 17-18 100 Meter Hurdles
===================================================================
    17-18 JO: J 20.89  05/29/2010  Zoe Hickel, Unattached                      
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Morgan Kueter                Unattached               16.29J  2 
 
Girls 10&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Amandu Thomas                Unattached             2-06.00  
 
Girls 13-14 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Kalena Weimer                Unattached                  NH  
 
Girls 17-18 High Jump
================================================================
    17-18 JO: J  4-02  05/29/2010  Zoe Hickel, Unattached                      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Morgan Kueter                Unattached             5-00.00J 
 
Girls 10&U Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Kate Parks              Unattached             9-04.25  
  2 Amandu Thomas                Unattached             4-08.00  
 
Girls 13-14 Long Jump
================================================================
    13-14 JO: J 11-04.25  05/29/2010  Madison Orth, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kalena Weimer                Unattached            10-08.50  
  2 Raven Thibodeaux             Unattached             8-10.00  
 
Girls 10&U Shot Put
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Kate Parks              Unattached            13-00.25  
 
Girls 11-12 Shot Put
================================================================
    11-12 JO: J 3.93m  05/29/2010  Kendall Taplin, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kendall Taplin               Unattached            16-01.50J 
 
Girls 13-14 Shot Put
================================================================
    13-14 JO: J 7.71m  05/29/2010  Annett Faafetai, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Annett Faafetai              Unattached            28-06.50J 
  2 Raven Thibodeaux             Unattached            24-00.75J 
 
Girls 10&U Discus Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mary Kate Parks              Unattached               25-11  
  2 Amandu Thomas                Unattached                5-03  
 
Girls 11-12 Discus Throw
================================================================
    11-12 JO: J 11.27m  05/29/2010  Kendall Taplin, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kendall Taplin               Unattached               51-09J 
 
Girls 13-14 Discus Throw
================================================================
    13-14 JO: J 21.23m  05/29/2010  Annett Faafetai, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Annett Faafetai              Unattached               88-08J 
  2 Raven Thibodeaux             Unattached               50-00J 
 
Girls 11-12 Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kendall Taplin               Unattached            35-10.25  
 
Girls 13-14 Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Raven Thibodeaux             Unattached            35-06.25  
 
Boys 10&U 100 Meter Dash
===================================================================
     10&U JO: J 14.09  05/29/2010  Clayton Southwick, Unattached               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Will Williams                Unattached               16.53   1 
  2 William Parks, II            Unattached               16.66   2 
  3 Quentin Owens                Unattached               17.91   2 
  4 Atlas Faafetai               Unattached               18.48   1 
  5 Gavin Starck                 Unattached               18.80   1 
  6 Michael Halpern              Unattached               19.11   1 
  7 Silas McCrum                 Unattached               19.86   2 
  8 Kenan Green                  Unattached               21.10   1 
  9 Daeron Williams              Unattached             1:30.00   1 
 
Boys 11-12 100 Meter Dash
===================================================================
    11-12 JO: J 14.13  05/29/2010  William Ditmore, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Aron Faafetai                Unattached               14.62   2 
  2 Destiny Owens                Unattached               17.21   2 
  3 Dahnovan Owens               Unattached               17.41   2 
 
Boys 13-14 100 Meter Dash
===================================================================
    13-14 JO: J 13.92  05/30/2009  Stephen Tankersley, Unattached              
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Marquise Rayford             Unattached               12.74J  4 
 
Boys 15-16 100 Meter Dash
===================================================================
    15-16 JO: J 12.61  05/29/2010  Ryan Hickok, Unattached                     
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Taj Showatter                Unattached               12.09J  3 
  2 BJ McKoy                     Unattached               12.18J  3 
  3 Daniel Tedrick               Unattached               12.31J  4 
 
Boys 17-18 100 Meter Dash
===================================================================
    17-18 JO: J 12.91  05/29/2010  Ryan Tracy, Unattached                      
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Darrion Gray                 Unattached               11.94J  4 
  2 Jordan Railing               Unattached               12.34J  3 
  3 Quintavis Holley             Unattached               12.37J  4 
  4 Ryan Williams                Unattached               12.38J  3 
 
Boys 10&U 200 Meter Dash
================================================================
     10&U JO: J 32.08  05/29/2010  Aron Faafetai, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Parks, II            Unattached               35.74  
  2 Will Williams                Unattached               35.83  
  3 Gavin Starck                 Unattached               40.60  
  4 Michael Halpern              Unattached               40.70  
  5 Silas McCrum                 Unattached               45.57  
 
Boys 11-12 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Aron Faafetai                Unattached               31.03   2 
 
Boys 15-16 200 Meter Dash
===================================================================
    15-16 JO: J 26.07  05/30/2009  Quinton Metcalf, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Daniel Tedrick               Unattached               24.97J  2 
 
Boys 17-18 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jordan Railing               Unattached               25.76   2 
 
Boys 10&U 400 Meter Dash
===================================================================
     10&U JO: J 1:15.69  05/29/2010  Clayton Southwick, Unattached             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 William Parks, II            Unattached             1:23.65   2 
  2 Will Williams                Unattached             1:30.72   2 
  3 Michael Halpern              Unattached             1:41.27   2 
  4 Silas McCrum                 Unattached             1:44.09   2 
 
Boys 15-16 400 Meter Dash
================================================================
    15-16 JO: J 57.11  05/30/2009  Quinton Metcalf, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Daniel Tedrick               Unattached               55.76J 
 
Boys 10&U 800 Meter Run
================================================================
     10&U JO: J 3:09.00  05/30/2009  Luje Jager, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Michael Halpern              Unattached             3:59.98  
 
Boys 13-14 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Joel Johnson                 Unattached             2:26.65  
 
Boys 10&U 1500 Meter Run
================================================================
     10&U JO: J 6:15.33  05/30/2009  Luje Jager, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Parks, II            Unattached             6:45.21  
  2 Michael Halpern              Unattached             7:47.91  
 
Boys 13-14 1500 Meter Run
================================================================
    13-14 JO: J 4:48.91  05/30/2009  Stephen Tankersley, Unattached            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Joel Johnson                 Unattached             5:01.14  
 
Boys 10&U 3000 Meter Run
================================================================
     10&U JO: J 12:37.92  05/30/2009  Luje Jager, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Parks, II            Unattached            13:38.36  
  2 Michael Halpern              Unattached            15:45.73  
 
Boys 15-16 3000 Meter Run
================================================================
    15-16 JO: J 9:38.23  05/30/2009  Jacob Kirk, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Daniel Tedrick               Unattached            11:32.82  
 
Boys 13-14 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 William Ditmore              Unattached               17.73   2 
  2 Marquise Rayford             Unattached               19.25   1 
 
Boys 15-16 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 BJ McKoy                     Unattached               16.84   1 
  2 Taj Showatter                Unattached               19.15   2 
  3 Daniel Tedrick               Unattached               20.85   2 
 
Boys 17-18 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ryan Williams                Unattached               17.20  
 
Boys 13-14 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Ditmore              Unattached             1:10.33  
 
Boys 17-18 400 Meter Hurdles
================================================================
    17-18 JO: J 1:01.39  05/29/2010  Quinton Metcalf, Unattached               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jordan Railing               Unattached             1:04.32  
 
Boys 10&U High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gavin Starck                 Unattached             3-00.00  
  2 Billy Thomas                 Unattached             2-06.00  
 -- Michael Halpern              Unattached                  NH  
 
Boys 11-12 High Jump
================================================================
    11-12 JO: J  3-10  05/29/2010  William Ditmore, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Aron Faafetai                Unattached             3-10.00J 
 
Boys 13-14 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Marquise Rayford             Unattached             5-04.00  
 
Boys 15-16 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taj Showatter                Unattached             5-06.00  
 -- Daniel Tedrick               Unattached                  NH  
 
Boys 17-18 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Ryan Williams                Unattached                  NH  
 
Boys 10&U Long Jump
================================================================
     10&U JO: J 11-05  05/29/2010  Aron Faafetai, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Parks, II            Unattached            11-07.25J 
  2 Will Williams                Unattached             8-09.50  
  3 Gavin Starck                 Unattached             7-09.50  
  4 Michael Halpern              Unattached             7-02.25  
  5 Billy Thomas                 Unattached             7-01.25  
  6 Kenan Green                  Unattached             6-04.50  
  7 Daeron Williams              Unattached             2-11.00  
 
Boys 11-12 Long Jump
================================================================
    11-12 JO: J 11-09.50  05/29/2010  Colby Collins, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Aron Faafetai                Unattached            10-01.25  
 
Boys 13-14 Long Jump
================================================================
    13-14 JO: J 18-01.50  05/30/2009  Levi Turner, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Ditmore              Unattached            12-03.50  
 
Boys 15-16 Long Jump
================================================================
    15-16 JO: J 15-04.25  05/29/2010  Josh Pahkala, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 BJ McKoy                     Unattached            17-06.75J 
  2 Daniel Tedrick               Unattached            15-04.75J 
  3 Taj Showatter                Unattached            14-10.00  
 
Boys 17-18 Long Jump
================================================================
    17-18 JO: J 12-07.25  05/29/2010  Calvin Edward, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jordan Railing               Unattached            17-09.00J 
  2 Darrion Gray                 Unattached            14-06.00J 
  3 Erik Johnson                 Unattached            12-09.75J 
 
Boys 10&U Shot Put
================================================================
     10&U JO: J 10-04  05/30/2009  Gavin Starck, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Parks, II            Unattached            15-00.00J 
  2 Gavin Starck                 Unattached            11-08.00J 
  3 Billy Thomas                 Unattached            11-05.00J 
  4 Quentin Owens                Unattached            10-09.50J 
 
Boys 11-12 Shot Put
================================================================
    11-12 JO: J 8.58m  05/29/2010  Charles J Ward, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Destiny Owens                Unattached            16-01.50J 
  2 Dahnovan Owens               Unattached            13-05.50J 
 
Boys 15-16 Shot Put
================================================================
    15-16 JO: J 28-04.50  05/30/2009  Will Crowther, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Zachary Taplin               Unattached            37-02.25J 
  2 Grant George                 Unattached            36-06.50J 
  3 Daniel Tedrick               Unattached            31-02.00J 
 
Boys 10&U Discus Throw
================================================================
     10&U JO: J 17-07  05/30/2009  Gavin Starck, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Will Williams                Unattached            31-09.50J 
  2 William Parks, II            Unattached               22-04J 
  3 Kenan Green                  Unattached               17-03  
  4 Gavin Starck                 Unattached               14-09  
  5 Michael Halpern              Unattached               11-11  
  6 Daeron Williams              Unattached                7-02  
 -- Billy Thomas                 Unattached                  ND  
 
Boys 11-12 Discus Throw
================================================================
    11-12 JO: J 23.87m  05/29/2010  Charles J Ward, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Aron Faafetai                Unattached            57-07.50J 
 
Boys 13-14 Discus Throw
================================================================
    13-14 JO: J 33.48m  05/29/2010  Zach Taplin, Unattached                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Charles J Ward               Unattached               86-07J 
  2 William Ditmore              Unattached               75-02J 
 
Boys 15-16 Discus Throw
================================================================
    15-16 JO: J 79-01.50  05/30/2009  Will Crowther, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Zachary Taplin               Unattached           112-05.50J 
  2 Grant George                 Unattached              102-06J 
  3 Daniel Tedrick               Unattached               48-02  
 
Boys 17-18 Discus Throw
================================================================
    17-18 JO: J 162-02  05/30/2009  Gabriel Holland, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dane Walker                  Unattached              103-09  
 -- Erik Johnson                 Unattached                  ND  
 
Boys 10&U Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Parks, II            Unattached               39-00  
  2 Quentin Owens                Unattached            30-08.75  
  3 Gavin Starck                 Unattached            29-05.75  
  4 Silas McCrum                 Unattached            27-04.50  
  5 Ethan McCrum                 Unattached            22-08.75  
 
Boys 11-12 Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dahnovan Owens               Unattached               30-07  
  2 Destiny Owens                Unattached            26-10.50  
 
Boys 15-16 Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Zachary Taplin               Unattached           129-06.75  
  2 Daniel Tedrick               Unattached            90-05.25  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec