Join/Renew Now

Complete Results
* denotes non-US Citizens


updated 11/11/2011

Event 1  W30 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1    63 Bernert, Brandi    W32 Denver, CO               12.16   0.8 
  2   826 Silas, LeTitia     W34 Jacksonville, FL         12.57   0.8 
  3   175 Coats, Joslyn      W33 Oakwood Village, OH      13.41   0.8 
 
Event 2  W35 100m
=====================================================================
       USATF: # 11.07                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   212 Cypress Turner, Ji W39 Lancaster, PA            13.32   1.5 
  2   925 Touya, Kimberly    W35 Patchogue, NY            13.63   1.5 
  3   236 Dierauer, Isabelle W38 Jamestown, OH            13.86   1.5 
  4   542 Lue, Jeanice       W38 Brooklyn, NY             14.26   1.5 
 
Event 3  W40 100m
=====================================================================
       USATF: # 12.31                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   633 Murphy, Toccata    W41 Alexis, NC               13.19  -0.2 
  2   626 Mulazim, Jamie     W44 Lyndhurst, OH            13.53  -0.2 
  3    46 Battle, Tracey     W44 Silver Spring, MD        14.10  -0.2 
  4   944 Walker, Melanie    W42 Lawndale, NC             14.29  -0.2 
 
Event 4  W45 100m
=====================================================================
       USATF: # 12.10                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   721 Rath, Terri        W47 Ashburn, VA              14.47   0.3 
  2   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ               14.88   0.3 
  3   701 Pope, Rhonda       W49 Cleveland, OH            15.21   0.3 
  4   144 Carty, Linda       W45 Dallas, TX               17.39   0.3 
 
Event 5  W50 100m
=====================================================================
       USATF: # 12.50                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   818 Shook, Kathleen    W50 Zionsville, IN           14.20   1.2 
  2   581 McCoy, Belinda     W51 Cleveland, OH            14.54   1.2 
  3   540 Loyd, Susan        W53 Edina, MN                15.35   1.2 
  4   692 Phelps, Jo         W52 Chesapeake, VA           15.98   1.2 
  5   433 Jarjisian, Linda   W51 Cochranville, PA         16.30   1.2 
  6   620 Morris, Lori       W50 Webberville, MI          16.88   1.2 
  7   951 Ward, Penny        W54 Lansing, MI              25.49   1.2 
 
Event 6  W55 100m
=====================================================================
       USATF: # 13.30                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   226 *Del Grande, Karla W58 Scarborough              13.71   1.0 
  2   994 Woodward, Loretta  W57 Austell, GA              14.35   1.0 
  3   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             14.83   1.0 
  4   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE             15.12   1.0 
  5    97 Bowman, Jeanne     W58 Santa Ana, CA            15.48   1.0 
  6   978 Williams, Kimberly W56 South Portland, ME       16.51   1.0 
 
Event 7  W60 100m
=====================================================================
       USATF: # 13.91                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   566 Matthews, Brenda   W62 Anaheim, CA              14.55   3.3 
  2   361 Hale-hall, Marcell W60 Kannapolis, NC           14.92   3.3 
  3   596 Meade, Phyllis     W64 Endicott, NY             16.94   3.3 
  4   929 Truchelut, Joan    W61 Casselberry, FL          18.42   3.3 
  5   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                19.33   3.3 
 
Event 8  W65 100m
=====================================================================
       USATF: # 14.10                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   783 Sarnaik, Sharada   W65 Grosse Pointe Woods      16.48   0.1 
  2   516 Leighton, Barbara  W66 Malvern, PA              16.82   0.1 
  3    84 Bode, Gwen         W68 Media, PA                17.68   0.1 
  DV  426 Jager, Kathy       W68 Glendale, AZ
   
Event 9  W70 100m
=====================================================================
    70 USATF: # 14.76                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC       16.16   0.8 
  2   658 Ols, Monica        W72 Parma, OH                28.59   0.8 
 
Event 9  W75 100m
=====================================================================
    75 USATF: # 16.26                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   456 Jordan, Barbara    W75 South Burlington, V      16.46   0.8 
  2   505 Lary, Audrey       W77 Frederick, MD            18.26   0.8 
  3   242 Donley, Christel   W76 Colorado Springs, C      18.39   0.8 
  4   160 Chou, Fei-Mei      W76 Sunnyvale, CA            19.76   0.8 
  5   753 Roman, Mary        W75 Norwalk, CT              24.41   0.8 
 
Event 10  W80 100m
=====================================================================
    80 USATF: # 18.76                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   495 Kuehne, Magdalena  W80 Tujunga, CA              20.00   0.3 
 
Event 10  W85 100m
=====================================================================
    85 USATF: # 22.38  7/30/2011   Patricia Peterson, Unattached               
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   689 Peterson, Patricia W85 Albany, NY               22.38#  0.3 
  2   934 Valien, Johnnye    W86 Los Angeles, CA          22.82   0.3 
 
Event 21  W30 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    63 Bernert, Brandi    W32 Denver, CO               25.54  -0.7 
  2   175 Coats, Joslyn      W33 Oakwood Village, OH      28.21  -0.7 
 
Event 21  W35 200m
=====================================================================
    35 USATF: # 22.47                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   723 Readinger, Danelle W35 Terre Haute, IN          27.66  -0.7 
  2   925 Touya, Kimberly    W35 Patchogue, NY            28.05  -0.7 
  3   236 Dierauer, Isabelle W38 Jamestown, OH            28.45  -0.7 
  4   542 Lue, Jeanice       W38 Brooklyn, NY             29.31  -0.7 
 
Event 23  W40 200m
=====================================================================
       USATF: # 24.84                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   633 Murphy, Toccata    W41 Alexis, NC               26.56   1.1 
  2   626 Mulazim, Jamie     W44 Lyndhurst, OH            28.08   1.1 
  3   458 Juarez, Vanessa    W41 Buena Park, CA           28.49   1.1 
  4   944 Walker, Melanie    W42 Lawndale, NC             29.50   1.1 
  5   375 Harris, Sonita     W43 South Lyon, MI           32.71   1.1 
 
Event 24  W45 200m
=====================================================================
       USATF: # 25.33                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   721 Rath, Terri        W47 Ashburn, VA              30.06   2.8 
  2   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ               31.19   2.8 
 
Event 25  W50 200m
=====================================================================
       USATF: # 25.72                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   818 Shook, Kathleen    W50 Zionsville, IN           29.19  -1.1 
  2   581 McCoy, Belinda     W51 Cleveland, OH            30.47  -1.1 
  3   386 Haubrich, Kathy    W51 Shakopee, MN             31.93  -1.1 
  4   540 Loyd, Susan        W53 Edina, MN                32.42  -1.1 
  5   294 French, Marie      W53 Chatfield, MN            32.56  -1.1 
  6   692 Phelps, Jo         W52 Chesapeake, VA           33.64  -1.1 
  7   433 Jarjisian, Linda   W51 Cochranville, PA         35.30  -1.1 
  8   620 Morris, Lori       W50 Webberville, MI          35.38  -1.1 
 
Event 26  W55 200m
=====================================================================
       USATF: # 27.78                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   226 *Del Grande, Karla W58 Scarborough              28.54  +0.0 
  2   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             30.35  +0.0 
  3   994 Woodward, Loretta  W57 Austell, GA              30.37  +0.0 
  4   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE             31.83  +0.0 
  5    97 Bowman, Jeanne     W58 Santa Ana, CA            32.68  +0.0 
  6   664 Orosz, Patsy       W58 Mentor, OH               33.80  +0.0 
 
Event 27  W60 200m
=====================================================================
       USATF: # 28.54                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   361 Hale-hall, Marcell W60 Kannapolis, NC           31.41   1.6 
  2   566 Matthews, Brenda   W62 Anaheim, CA              32.28   1.6 
  3   596 Meade, Phyllis     W64 Endicott, NY             36.38   1.6 
  4   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                42.68   1.6 
 
Event 28  W65 200m
=====================================================================
       USATF: # 29.37                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   783 Sarnaik, Sharada   W65 Grosse Pointe Woods      35.31   0.7 
  2   516 Leighton, Barbara  W66 Malvern, PA              36.13   0.7 
  3    84 Bode, Gwen         W68 Media, PA                36.82   0.7 
  4   398 Hensley, Barbara   W67 Medway, OH               53.59   0.7 
 DV   426 Jager, Kathy       W68 Glendale, AZ             32.85   0.7
 
 
Event 29  W70 200m
=====================================================================
    70 USATF: # 32.35                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC       35.18   1.2 
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ                45.13   1.2 
 
Event 29  W75 200m
=====================================================================
    75 USATF: # 35.26                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   456 Jordan, Barbara    W75 South Burlington, V      35.67   1.2 
  2   505 Lary, Audrey       W77 Frederick, MD            40.55   1.2 
  3   160 Chou, Fei-Mei      W76 Sunnyvale, CA            42.50   1.2 
 
Event 30  W85 200m
=====================================================================
    85 USATF: # 51.74  7/31/2011   Patricia Peterson, Unattached               
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   689 Peterson, Patricia W85 Albany, NY               51.74#  1.2 
 
Event 42  W30 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   826 Silas, LeTitia     W34 Jacksonville, FL         57.24  
 
Event 42  W35 400m
================================================================
    35 USATF: # 55.35                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   945 Walles, Maurelhena W37 Brooklyn, NY             58.74  
  2   723 Readinger, Danelle W35 Terre Haute, IN        1:03.62  
  3   522 Lewis, Janet       W39 Bensalem, PA           1:06.59  
  4   542 Lue, Jeanice       W38 Brooklyn, NY           1:09.25  
  5   558 Manns, DaBeth      W35 Washington, DC         1:34.89  
 
Event 43  W40 400m
================================================================
       USATF: # 56.98                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   458 Juarez, Vanessa    W41 Buena Park, CA         1:02.47  
  2   770 Ryan, Lisa         W41 Sioux City, IA         1:03.38  
 
Event 44  W45 400m
================================================================
       USATF: # 56.82                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   699 Pomeroy, Diane     W45 Pittsfield, MA         1:06.32  
  2   462 Kazebee, Kris      W45 Charlotte, NC          1:06.52  
  3   976 Wilkes, Chrisann   W47 Norcross, GA           1:10.66  
  4   987 Wilton, Lane       W45 Oak Ridge, NC          1:13.55  
 
Event 45  W50 400m
================================================================
       USATF: # 1:01.89                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   818 Shook, Kathleen    W50 Zionsville, IN         1:06.57  
  2   386 Haubrich, Kathy    W51 Shakopee, MN           1:10.58  
  3   537 Lowell, Debra      W51 Ellsworth, IL          1:13.97  
  4   294 French, Marie      W53 Chatfield, MN          1:14.22  
 
Event 46  W55 400m
================================================================
       USATF: # 1:05.29                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   226 *Del Grande, Karla W58 Scarborough            1:06.87  
  2    97 Bowman, Jeanne     W58 Santa Ana, CA          1:15.47  
  3   605 Miller, Jill       W55 Elizabeth, CO          1:16.48  
  4   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE           1:16.93  
  5   314 Glassman, Wendi    W55 Elizabeth, NJ          1:17.57  
 
Event 47  W60 400m
================================================================
       USATF: # 1:06.69                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   361 Hale-hall, Marcell W60 Kannapolis, NC         1:13.26  
  2   872 Steinbach, Coreen  W60 Pompey, NY             1:13.88  
  3   380 Hartzler, Mary     W62 Gahanna, OH            1:24.74  
 
Event 48  W65 400m
================================================================
       USATF: # 1:11.45                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   516 Leighton, Barbara  W66 Malvern, PA            1:30.24  
  2   871 Steigerwalt, Jolen W67 San Diego, CA          1:39.34  
  3   291 Frable, Kathleen   W65 Ivins, UT              1:49.40  
  4    23 Backlund, Darlene  W65 Redmond, OR            1:55.09  
  5   398 Hensley, Barbara   W67 Medway, OH             2:01.32  
 
Event 49  W70 400m
================================================================
    70 USATF: # 1:17.92                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC     1:25.33  
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ              1:47.64  
 
Event 49  W75 400m
================================================================
    75 USATF: # 1:25.40                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   505 Lary, Audrey       W77 Frederick, MD          1:31.90  
  2   160 Chou, Fei-Mei      W76 Sunnyvale, CA          1:48.47  
 
Event 49  W85 400m
================================================================
    85 USATF: # 2:14.85                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   689 Peterson, Patricia W85 Albany, NY             2:16.22  
 
Event 61  W35 800m
================================================================
    35 USATF: # 1:57.84                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   522 Lewis, Janet       W39 Bensalem, PA           2:31.04  
  2   723 Readinger, Danelle W35 Terre Haute, IN        2:34.57  
  3   474 Kidwell, Sheri     W38 Forest Ranch, CA       2:37.24  
  4   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE         3:00.24  
 
Event 61  W40 800m
================================================================
    40 USATF: # 2:07.57                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   295 Friend-Uhl, Sonja  W40 Brentwood, TN          2:10.56  
  2   770 Ryan, Lisa         W41 Sioux City, IA         2:19.88  
  3   458 Juarez, Vanessa    W41 Buena Park, CA         2:26.69  
  4   533 Lockett, Jan       W41 Chandler, AZ           2:34.80  
 
Event 64  W45 800m
================================================================
       USATF: # 2:18.72                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   436 Jasper, Lorraine   W49 Birchrunville, PA      2:26.05  
  2   699 Pomeroy, Diane     W45 Pittsfield, MA         2:33.83  
  3   976 Wilkes, Chrisann   W47 Norcross, GA           2:48.88  
  4   987 Wilton, Lane       W45 Oak Ridge, NC          2:50.66  
 
Event 65  W50 800m
================================================================
       USATF: # 2:21.98                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   223 *deBoer, Lynda     W51 Etobicoke              2:39.31  
  2   386 Haubrich, Kathy    W51 Shakopee, MN           2:45.08  
  3   511 Lee, Debbie        W54 Trabuco Canyon, CA     2:50.54  
  4   537 Lowell, Debra      W51 Ellsworth, IL          2:52.36  
  5   294 French, Marie      W53 Chatfield, MN          2:53.05  
  6   984 *Willis, Katherine W52 Cambridge              3:09.97  
  7   579 Mcconnell, Lynn    W54 Quaker City, OH        4:25.85  
 
Event 66  W55 800m
================================================================
    55 USATF: # 2:30.53                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   888 Suckling, Alison   W56 Arnold, MD             2:48.11  
  2   605 Miller, Jill       W55 Elizabeth, CO          2:49.90  
  3   314 Glassman, Wendi    W55 Elizabeth, NJ          2:53.70  
 
Event 66  W60 800m
================================================================
    60 USATF: # 2:34.66                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   872 Steinbach, Coreen  W60 Pompey, NY             2:42.44  
  2   846 Smith-Hanna, Carol W60 Pittsford, NY          2:52.54  
  3   652 Oakey, Joy         W62 Media, PA              3:11.25  
  4   380 Hartzler, Mary     W62 Gahanna, OH            3:24.51  
 
Event 67  W65 800m
================================================================
    65 USATF: # 2:44.43                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   871 Steigerwalt, Jolen W67 San Diego, CA          3:53.68  
  2   291 Frable, Kathleen   W65 Ivins, UT              4:01.22  
  3   398 Hensley, Barbara   W67 Medway, OH             4:32.54  
 
Event 67  W70 800m
================================================================
    70 USATF: # 3:04.26                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    91 Bost, Madeline     W71 Randolph, NJ           4:06.35  
 
Event 67  W75 800m
================================================================
    75 USATF: # 3:25.73                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   370 Harada, Mary       W76 West Newbury, MA       4:01.98  
 
Event 81  W35 1500m
================================================================
    35 USATF: # 4:07.08                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   522 Lewis, Janet       W39 Bensalem, PA           5:32.40  
 
Event 81  W40 1500m
================================================================
    40 USATF: # 4:32.73                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   295 Friend-Uhl, Sonja  W40 Brentwood, TN          4:34.61  
  2   770 Ryan, Lisa         W41 Sioux City, IA         4:56.86  
 
Event 81  W45 1500m
================================================================
    45 USATF: # 4:43.21                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   436 Jasper, Lorraine   W49 Birchrunville, PA      4:59.39  
  2   683 Pearsall, Susan    W45 New York, NY           5:22.66  
  3   796 Scott, Eileen      W47 Glendale, AZ           5:52.42  
  4   459 Kalapos, Beth      W46 Lakewood, OH           5:55.59  
  5   263 Eisnaugle, Julie   W46 Gahanna, OH            7:05.04  
 
Event 85  W50 1500m
================================================================
    50 USATF: # 4:52.55                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   511 Lee, Debbie        W54 Trabuco Canyon, CA     5:40.71  
  2   545 Lundin, Katherine  W52 Granby, CT             5:46.68  
  3   537 Lowell, Debra      W51 Ellsworth, IL          5:50.63  
  4   824 Siegel, Joanne     W52 Cleveland Heights,     6:12.17  
 
Event 85  W55 1500m
================================================================
    55 USATF: # 5:10.70                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   561 Martin, Kathryn    W59 Northport, NY          5:14.98  
  2   734 Richards, Mary     W57 Atlanta, GA            5:38.90  
  3   888 Suckling, Alison   W56 Arnold, MD             5:47.04  
  4   605 Miller, Jill       W55 Elizabeth, CO          5:54.64  
  5   670 Ozell, Terry       W58 Atlanta, GA            6:13.63  
  6   629 Mullis Dubow, Tren W57 Tucker, GA             6:50.22  
 
Event 87  W60 1500m
================================================================
    60 USATF: # 5:12.27                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   105 Broad, Barbara     W60 Pepper Pike, OH        5:28.70  
  2   872 Steinbach, Coreen  W60 Pompey, NY             5:38.44  
  3   846 Smith-Hanna, Carol W60 Pittsford, NY          5:59.81  
  4   652 Oakey, Joy         W62 Media, PA              6:41.96  
 
Event 87  W65 1500m
================================================================
    65 USATF: # 5:45.40                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   907 Thelen, Ruth       W66 Saint Johns, MI        6:56.41  
 
Event 87  W70 1500m
================================================================
    70 USATF: # 6:22.77                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    91 Bost, Madeline     W71 Randolph, NJ           8:26.09  
 
Event 100  W35 5000m
================================================================
    35 USATF: # 15:15.20                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   474 Kidwell, Sheri     W38 Forest Ranch, CA      20:19.54  
 
Event 100  W40 5000m
================================================================
    40 USATF: # 16:02.27                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   770 Ryan, Lisa         W41 Sioux City, IA        18:10.87  
 
Event 100  W45 5000m
================================================================
    45 USATF: # 16:01.73                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   367 Hankin, Julie      W47 West Chester, PA      19:35.44  
  2   293 Franek, Rosalie    W48 Hiram, OH             19:57.44  
  3   306 *Gauthier, Nathali W46 Bunnell, FL           21:11.41  
  4   322 Golemme, Leslie    W46 Norwell, MA           22:21.27  
  5   263 Eisnaugle, Julie   W46 Gahanna, OH           26:23.94  
 
Event 100  W50 5000m
================================================================
    50 USATF: # 17:25.6h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   223 *deBoer, Lynda     W51 Etobicoke             20:36.92  
  2   606 Miller, Joan       W54 Chestnut Hill, MA     21:32.31  
  3   511 Lee, Debbie        W54 Trabuco Canyon, CA    21:43.84  
  4   545 Lundin, Katherine  W52 Granby, CT            22:03.78  
  5   617 Morgan, Margaret   W54 Rootstown, OH         22:30.98  
  6   824 Siegel, Joanne     W52 Cleveland Heights,    23:51.26  
 
Event 100  W55 5000m
================================================================
    55 USATF: # 18:43.65                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   561 Martin, Kathryn    W59 Northport, NY         19:25.83  
  2   734 Richards, Mary     W57 Atlanta, GA           21:45.12  
  3   670 Ozell, Terry       W58 Atlanta, GA           24:16.37  
  4   629 Mullis Dubow, Tren W57 Tucker, GA            25:45.12  
 
Event 100  W60 5000m
================================================================
    60 USATF: # 19:14.8h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   105 Broad, Barbara     W60 Pepper Pike, OH       20:37.54  
  2    95 Bowler, Karen      W61 Clermont, FL          21:12.45  
  3   652 Oakey, Joy         W62 Media, PA             23:41.93  
  4   643 Nesbihal-Cordero,  W62 Islip Terrace, NY     32:11.44  
 
Event 100  W75 5000m
================================================================
    75 USATF: # 26:55.11                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   370 Harada, Mary       W76 West Newbury, MA      29:19.21  
 
Event 121  W35 10000m
================================================================
    35 USATF: # 31:28.92                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1000 Wroblewski, Roxana W38 Frisco, TX            42:50.44  
 
Event 121  W40 10000m
================================================================
    40 USATF: # 34:58.54                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   918 Timmer, Stephanie  W44 Naperville, IL        54:40.30  
 
Event 121  W45 10000m
================================================================
    45 USATF: # 34:44.78                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   367 Hankin, Julie      W47 West Chester, PA      42:07.73  
  2   263 Eisnaugle, Julie   W46 Gahanna, OH           52:54.80  
 
Event 121  W50 10000m
================================================================
    50 USATF: # 37:12.23                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   303 Ganz, Christine    W51 Broadview Heights,    43:29.73  
  2   511 Lee, Debbie        W54 Trabuco Canyon, CA    46:03.99  
  3   104 Brell, Joanna      W50 Lakewood, OH          48:11.90  
 
Event 121  W55 10000m
================================================================
    55 USATF: # 39:37.78                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   561 Martin, Kathryn    W59 Northport, NY         41:39.65  
  2   670 Ozell, Terry       W58 Atlanta, GA           50:31.37  
 
Event 121  W60 10000m
================================================================
    60 USATF: # 41:43.64                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    95 Bowler, Karen      W61 Clermont, FL          44:50.11  
  2   762 Rowland, Jo Anne   W63 Concord, CA           49:27.13  
  3   643 Nesbihal-Cordero,  W62 Islip Terrace, NY   1:08:29.71  
 
Event 121  W70 10000m
================================================================
    70 USATF: # 48:11.29                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   407 Hodges-Hite, Joyce W74 Millen, GA          1:39:30.13  
 
Event 141  W35 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    35 USATF: # 13.77                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   834 Sluder, Anne       W38 Pineville, NC            16.56  -1.0 
  2   212 Cypress Turner, Ji W39 Lancaster, PA            18.68  -1.0 
  3   723 Readinger, Danelle W35 Terre Haute, IN          19.19  -1.0 
  4   890 Sullivan, Mya      W39 Garfield Heights, O      20.99  -1.0 
 
Event 144  W40 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    40 USATF: # 11.47                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Gettysburg, PA           14.83   1.4 
 
Event 144  W45 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    45 USATF: # 12.07                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ               15.05   1.4 
 
Event 145  W55 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    55 USATF: # 13.19                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             15.46   0.6 
 --   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA                 DQ   0.6 
 
Event 147  W60 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    60 USATF: # 13.26                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 --   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                   DQ   0.6 
 
Event 147  W75 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    75 USATF: # 18.63                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT            19.69   0.6 
 
Event 162  W30 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 --   826 Silas, LeTitia     W34 Jacksonville, FL           DNF  
 
Event 162  W35 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    35 USATF: # 1:01.19                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   834 Sluder, Anne       W38 Pineville, NC          1:07.62  
  2   723 Readinger, Danelle W35 Terre Haute, IN        1:10.39  
  3   212 Cypress Turner, Ji W39 Lancaster, PA          1:14.38  
  4   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE         1:25.05  
 
Event 164  W40 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    40 USATF: # 1:04.40                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   770 Ryan, Lisa         W41 Sioux City, IA         1:10.32  
  2    34 Banks, Patty       W43 Bay Village, OH        1:15.09  
 
Event 164  W45 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    45 USATF: # 1:08.91                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ             1:24.73  
 
Event 165  W50 300 Long Hurdles 30"/27"
================================================================
    50 USATF: # 49.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   818 Shook, Kathleen    W50 Zionsville, IN           51.41  
 
Event 165  W55 300 Long Hurdles 30"/27"
================================================================
    55 USATF: # 49.14                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             55.77  
 --   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA                 DQ  
 
Event 167  W70 200 Long Hurdles 27"
=====================================================================
    70 USATF: # 56.11                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC       43.71  -0.3 
 
Event 181  W35 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    35 USATF: # 6:30.83                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   723 Readinger, Danelle W35 Terre Haute, IN        8:58.26  
  2   422 Isabella, Susan    W37 Highland Heights, O   10:17.62  
 
Event 181  W40 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    40 USATF: # 6:51.92                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   770 Ryan, Lisa         W41 Sioux City, IA         7:23.31  
 
Event 181  W55 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    55 USATF: # 8:13.10                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   561 Martin, Kathryn    W59 Northport, NY          8:18.87  
  2   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA           15:14.04  
 
Event 181  W60 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    60 USATF: # 8:47.67                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Royal Oak, MD         10:24.24  
  2   310 Gerson, Cathi      W61 Lyndhurst, OH         11:57.72  
  3   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI             12:53.31  
  4   643 Nesbihal-Cordero,  W62 Islip Terrace, NY     13:52.84  
 
Event 181  W70 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    70 USATF: # 13:21.29                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ             14:28.04  
 
Event 181  W75 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    75 USATF: # 14:03.36  7/29/2011   Florence Meiler, Mass Velocit            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT         14:03.36# 
 
Event 191  W30 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   901 Taylor, Erin       W33 Owego, NY             25:07.44  
 
Event 191  W35 5000 Meter Race Walk
================================================================
    35 USATF: # 22:49.79                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   558 Manns, DaBeth      W35 Washington, DC        40:05.67  
 --   199 Cretella, Catherin W35 New market, MD              DQ  
 
Event 191  W40 5000 Meter Race Walk
================================================================
    40 USATF: # 22:54.73                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   328 Graff, Darla       W43 Denver, CO            31:29.99  
 
Event 191  W45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    45 USATF: # 23:17.33                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   270 Fassett, Susan     W48 Fenton, MI            31:22.25  
 
Event 191  W50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    50 USATF: # 26:27.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   579 Mcconnell, Lynn    W54 Quaker City, OH       43:15.76  
 
Event 191  W55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    55 USATF: # 27:29.68                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   922 Topham, Debbie     W58 Mayville, MI          30:20.42  
  2   230 DeNoon, Sandra     W56 Clermont, FL          31:44.19  
  3   802 Seely, Carol       W56 Vienna, WV            32:12.09  
  4   350 Grudzina-Glaser, Y W56 New Smyrna Beach, F   34:49.57  
 --   885 Stross, Karen      W57 Cleveland, OH               DQ  
 
Event 193  W60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    60 USATF: # 28:49.35                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   562 Martino, Marianne  W61 Littleton, CO         30:34.98  
  2   307 Geer, Panseluta    W64 Hazlet, NJ            31:22.29  
  3   330 Graham, Donna      W61 Lowell, OH            31:29.56  
  4   377 Harsh, Ann         W61 Ft Lauderdale, FL     31:41.23  
  5   712 Prohaska, Joyce    W60 Lakewood, OH          32:35.78  
  6   171 Clifford, Judith   W62 Akron, OH             39:42.52  
  7    19 Armbruster, Trent  W62 Wilmington, NC        39:53.16  
 
Event 193  W65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    65 USATF: # 29:29.72                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   871 Steigerwalt, Jolen W67 San Diego, CA         35:05.05  
  2    23 Backlund, Darlene  W65 Redmond, OR           35:20.83  
  3   291 Frable, Kathleen   W65 Ivins, UT             35:20.96  
  4   398 Hensley, Barbara   W67 Medway, OH            39:26.49  
 
Event 193  W70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    70 USATF: # 30:42.96                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   235 Dicker, Lois       W71 Silver Spring, MD     33:47.77  
  2   407 Hodges-Hite, Joyce W74 Millen, GA            47:40.15  
 
Event 201  W30 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   826 Silas, LeTitia     W34 Jacksonville, FL         5.27m  +0.0 
     5.07m(2.4) 4.94m(0.1) 4.90m(1.5) 5.12m(2.1) 5.02m(+0.0) 5.27m(+0.0)
  2   767 Russell, Amy       W31 Davis, CA                4.32m   1.8 
     4.21m(3.0) FOUL(1.6) FOUL      4.32m(1.8) 4.16m(1.2) FOUL     
 
Event 201  W35 Long Jump
=====================================================================
    35 USATF: # 6.50m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   834 Sluder, Anne       W38 Pineville, NC            5.10m   1.9 
     4.72m(1.2) 4.91m(0.4) 5.03m(0.8) 5.10m(1.9) FOUL(0.5) 5.00m(+0.0)
  2   925 Touya, Kimberly    W35 Patchogue, NY            4.81m   0.9 
     4.81m(0.9) 4.76m(1.0) 4.61m(+0.0) 4.72m(2.5) 4.63m(0.5) 4.55m(0.2)
  3   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE           4.65m   1.1 
     FOUL(1.3) 4.65m(1.1) PASS      PASS      4.42m(0.8) 4.62m(+0.0)
  4   212 Cypress Turner, Ji W39 Lancaster, PA            4.64m  +0.0 
     4.21m(1.4) 4.13m(2.4) 4.35m(1.0) 4.55m(0.6) 4.32m(+0.0) 4.64m(+0.0)
  5   236 Dierauer, Isabelle W38 Jamestown, OH            4.55m   0.1 
     4.48m(0.7) 4.46m(0.4) 4.36m(1.2) 4.55m(0.1) PASS      4.30m(+0.0)
  6   890 Sullivan, Mya      W39 Garfield Heights, O      3.50m   1.5 
     FOUL(1.1) 3.39m(3.5) FOUL      3.50m(1.5) 3.48m(1.7) 3.32m(+0.0)
 
Event 203  W40 Long Jump
=====================================================================
    40 USATF: # 5.68m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    46 Battle, Tracey     W44 Silver Spring, MD        4.74m  -0.6 
     4.37m(-0.3) 4.74m(-0.6) 4.72m(-1.0) 4.43m(-1.2) 4.66m(-1.8) 4.63m(-2.4)
  2   358 Haddad, Amy        W44 Bradenton, FL            4.33m  -2.0 
     4.17m(-0.8) FOUL(-0.3) 3.80m(-0.5) 3.99m(-1.2) 4.26m(-2.5) 4.33m(-2.0)
 
Event 203  W45 Long Jump
=====================================================================
    45 USATF: # 5.37m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Massapequa Park, NY      3.87m   1.6 
     3.87m(1.6) 3.78m(1.5) PASS      PASS      PASS      PASS     
  2   144 Carty, Linda       W45 Dallas, TX               3.60m  -1.2 
     FOUL      FOUL      3.44m(-0.9) 3.60m(-1.2) FOUL      FOUL     
  3   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ               3.58m  -1.5 
     3.02m(-3.2) 3.18m(-1.8) 3.12m(-0.9) 3.49m(-0.1) FOUL      3.58m(-1.5)
  4   499 Lanier, Gina       W46 Lincoln University,      2.51m   0.9 
     2.51m(0.9) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 205  W50 Long Jump
=====================================================================
    50 USATF: # 5.40m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Chesapeake, VA           3.31m   0.7 
     2.41m(0.2) 3.31m(0.7) 2.59m(0.7) 2.64m(0.9) FOUL(0.9) 2.87m(0.7)
 
Event 205  W55 Long Jump
=====================================================================
    55 USATF: # 4.90m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             4.22m  +0.0 
     4.17m(0.9) 4.22m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS     
  2   538 Lowery, Linda      W59 Decatur, GA              3.40m   1.3 
     FOUL(0.7) 3.36m(0.4) 3.09m(0.9) 3.40m(1.3) 3.38m(0.4) FOUL     
  3   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA              2.63m   NWI 
     2.47m(0.9) FOUL(+0.0) 2.63m(NWI) 2.43m(NWI) 2.48m(NWI) PASS     
 
Event 205  W60 Long Jump
=====================================================================
    60 USATF: # 4.73m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   566 Matthews, Brenda   W62 Anaheim, CA              3.52m   0.7 
     FOUL      3.32m(+0.0) 3.52m(0.7) FOUL      3.42m(+0.0) 3.27m(0.3)
  2   596 Meade, Phyllis     W64 Endicott, NY             3.24m   NWI 
     3.07m(0.8) 3.01m(+0.0) 3.00m(0.7) 3.23m(0.2) 3.24m(NWI) 2.85m(0.2)
  3   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                2.22m   0.7 
     2.22m(0.7) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 208  W65 Long Jump
=====================================================================
    65 USATF: # 4.26m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===================================================================== 
  1   783 Sarnaik, Sharada   W65 Grosse Pointe Woods      3.14m   0.4 
     2.83m(0.9) 3.07m(2.9) 2.88m(1.2) 3.14m(0.4) FOUL      2.74m(+0.0)
  DV  426 Jager, Kathy       W68 Glendale, AZ
   
Event 208  W70 Long Jump
=====================================================================
    70 USATF: # 3.84m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC       3.47m   1.8 
     FOUL      3.29m(0.2) 3.47m(1.8) PASS      PASS      PASS     
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ                1.88m   0.5 
     1.69m(+0.0) 1.88m(0.5) 1.78m(0.1) FOUL      1.67m(+0.0) 1.71m(0.2)
 
Event 208  W75 Long Jump
=====================================================================
    75 USATF: # 3.33m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   505 Lary, Audrey       W77 Frederick, MD            2.99m   0.2 
     2.66m(0.7) 2.99m(0.2) 2.82m(0.6) FOUL      2.83m(0.3) 2.74m(+0.0)
  2   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT            2.96m   0.1 
     FOUL      2.72m(+0.0) 2.96m(0.1) 2.75m(0.4) 2.75m(0.4) 2.89m(+0.0)
  3   242 Donley, Christel   W76 Colorado Springs, C      2.55m   0.4 
     2.37m(0.4) 2.55m(0.4) 2.41m(1.5) PASS      PASS      2.32m(+0.0)
  4   160 Chou, Fei-Mei      W76 Sunnyvale, CA            1.89m   0.7 
     1.83m(0.3) 1.69m(0.3) 1.89m(0.7) PASS      PASS      PASS     
 
Event 208  W80 Long Jump
=====================================================================
    80 USATF: # 2.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   495 Kuehne, Magdalena  W80 Tujunga, CA              2.20m   0.5 
     FOUL      1.96m(+0.0) 2.18m(0.4) PASS      1.95m(0.9) 2.20m(0.5)
 
Event 208  W85 Long Jump
=====================================================================
    85 USATF: # 1.85m  7/29/2011   Johnnye Valien, SC Striders                 
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   934 Valien, Johnnye    W86 Los Angeles, CA          1.85m# +0.0 
     1.85m(+0.0) 1.79m(0.3) 1.21m(0.4) PASS      PASS      PASS     
 
Event 219  W30 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   767 Russell, Amy       W31 Davis, CA                8.66m  +0.0 
     8.53m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) PASS      FOUL(+0.0) 8.66m(+0.0)
 
Event 219  W35 Triple Jump
=====================================================================
    35 USATF: # 11.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   212 Cypress Turner, Ji W39 Lancaster, PA           10.20m  +0.0 
     9.17m(+0.0) 9.36m(+0.0) 9.54m(-0.2) 9.83m(+0.0) 10.01m(+0.0) 10.20m(+0.0)
  2   925 Touya, Kimberly    W35 Patchogue, NY           10.11m  +0.0 
     9.59m(+0.0) FOUL(+0.0) 9.96m(+0.0) 9.81m(+0.0) 10.11m(+0.0) 9.93m(+0.0)
  3   834 Sluder, Anne       W38 Pineville, NC            9.83m  +0.0 
     9.53m(+0.0) 9.83m(+0.0) 9.04m(+0.0) FOUL(-0.3) 9.41m(+0.0) 9.59m(+0.0)
  4   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE           8.96m  +0.0 
     8.60m(+0.0) 8.64m(+0.0) FOUL(+0.0) 8.73m(+0.0) 8.96m(+0.0) FOUL(-0.5)
 --   890 Sullivan, Mya      W39 Garfield Heights, O       FOUL       
     FOUL(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 219  W40 Triple Jump
=====================================================================
    40 USATF: # 11.36m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    46 Battle, Tracey     W44 Silver Spring, MD        9.29m  +0.0 
     8.61m(0.1) 8.71m(+0.0) 8.70m(+0.0) 8.97m(+0.0) 8.97m(+0.0) 9.29m(+0.0)
  2   358 Haddad, Amy        W44 Bradenton, FL            9.19m  -0.2 
     FOUL(+0.0) 8.65m(0.1) 8.92m(+0.0) FOUL(+0.0) 8.82m(+0.0) 9.19m(-0.2)
 
Event 221  W55 Triple Jump
=====================================================================
    55 USATF: # 9.66m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             8.64m  -0.3 
     FOUL(+0.0) 8.08m(+0.0) 8.56m(+0.0) 8.64m(-0.3) 8.58m(+0.0) PASS     
  2   538 Lowery, Linda      W59 Decatur, GA              8.29m  +0.0 
     8.13m(+0.0) 8.26m(+0.0) 8.29m(+0.0) 8.24m(+0.0) 8.25m(+0.0) FOUL(+0.0)
  3   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA              5.22m  +0.0 
     4.90m(+0.0) 5.22m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 221  W60 Triple Jump
=====================================================================
    60 USATF: # 9.63m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   566 Matthews, Brenda   W62 Anaheim, CA              7.39m  +0.0 
     7.39m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
  2   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                5.09m  +0.0 
     5.09m(+0.0) FOUL(+0.0) 4.57m(+0.0) 4.72m(+0.0) 4.62m(+0.0) FOUL     
  3   643 Nesbihal-Cordero,  W62 Islip Terrace, NY        4.53m  +0.0 
     FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 4.00m(+0.0) 3.98m(-2.3) 4.33m(-0.1) 4.53m(+0.0)
 
Event 222  W65 Triple Jump
=====================================================================
    65 USATF: # 8.53m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   783 Sarnaik, Sharada   W65 Grosse Pointe Woods      7.14m  +0.0 
     6.23m(-0.3) 6.74m(+0.0) 7.14m(+0.0) 7.01m(+0.0) 6.78m(-0.7) 6.24m(-0.2)
  2   143 Carter, Ann        W69 Aiken, SC                5.34m  -1.9 
     5.34m(-1.9) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 222  W70 Triple Jump
=====================================================================
    70 USATF: # 8.23m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC       6.87m  -0.1 
     6.87m(-0.1) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      PASS     
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ                5.02m  +0.0 
     4.90m(+0.0) 4.95m(+0.0) 4.90m(-0.7) 4.96m(+0.0) 5.02m(+0.0) 4.95m(-1.8)
 
Event 222  W75 Triple Jump
=====================================================================
    75 USATF: # 7.43m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   505 Lary, Audrey       W77 Frederick, MD            6.77m  +0.0 
     6.66m(+0.0) 6.74m(-0.9) 6.73m(-0.9) 6.40m(+0.0) 6.46m(-2.1) 6.77m(+0.0)
  2   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT            6.33m  +0.0 
     6.32m(+0.0) 6.17m(-2.0) 6.31m(+0.0) 6.33m(+0.0) 5.67m(-1.9) 6.14m(-0.5)
  3   242 Donley, Christel   W76 Colorado Springs, C      6.14m  -0.6 
     5.92m(+0.0) 5.96m(-0.4) 6.14m(-0.6) FOUL      PASS      PASS     
  4   456 Jordan, Barbara    W75 South Burlington, V      6.06m  -1.6 
     5.89m(+0.0) 5.57m(-0.5) 5.82m(+0.0) 5.98m(+0.0) 6.06m(-1.6) 6.04m(-0.7)
  5   160 Chou, Fei-Mei      W76 Sunnyvale, CA            4.38m  +0.0 
     3.70m(+0.0) 4.18m(-0.4) 4.25m(+0.0) 4.31m(-0.6) 4.38m(+0.0) 4.19m(-1.9)
 
Event 222  W80 Triple Jump
=====================================================================
    80 USATF: # 5.78m  7/30/2011   Magdalena Kuehne, SC Striders               
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   495 Kuehne, Magdalena  W80 Tujunga, CA              5.78m# +0.0 
     5.43m(+0.0) 5.63m(-1.9) 5.78m(+0.0) 5.53m(-0.5) 5.53m(+0.0) 5.39m(-0.9)
 
Event 241  W35 High Jump
================================================================
    35 USATF: # 1.86m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   834 Sluder, Anne       W38 Pineville, NC            1.59m  
  2   876 Stephens, Jennifer W39 Fairfax, VA              1.40m  
  3   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE           1.25m  
 
Event 241  W40 High Jump
================================================================
    40 USATF: # 1.76m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   358 Haddad, Amy        W44 Bradenton, FL            1.45m  
  2    66 Berra, Melanie     W42 Enola, PA                1.40m  
  3   206 Cunningham, Ann    W43 Fishers, IN              1.35m  
 
Event 241  W45 High Jump
================================================================
    45 USATF: # 1.61m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   704 Porter, Patricia   W48 Albuquerque, NM          1.45m  
  2   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Massapequa Park, NY      0.95m  
 
Event 241  W50 High Jump
================================================================
    50 USATF: # 1.55m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Chesapeake, VA           0.95m  
 
Event 241  W55 High Jump
================================================================
    55 USATF: # 1.47m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             1.20m  
  2   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE             1.05m  
  3   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA              0.95m  
 
Event 247  W60 High Jump
================================================================
    60 USATF: # 1.44m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   596 Meade, Phyllis     W64 Endicott, NY             1.05m  
  2   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                0.95m  
 
Event 247  W65 High Jump
================================================================
    65 USATF: # 1.33m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   143 Carter, Ann        W69 Aiken, SC                0.95m  
 
Event 247  W70 High Jump
================================================================
    70 USATF: # 1.30m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC       1.10m  
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ                0.95m  
 
Event 247  W75 High Jump
================================================================
    75 USATF: # 1.15m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT            1.10m  
  2   242 Donley, Christel   W76 Colorado Springs, C      1.05m  
  3   456 Jordan, Barbara    W75 South Burlington, V      1.05m  
  4   753 Roman, Mary        W75 Norwalk, CT              0.95m  
  5   160 Chou, Fei-Mei      W76 Sunnyvale, CA            0.90m  
 
Event 247  W85 High Jump
================================================================
    85 USATF: # 0.83m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   934 Valien, Johnnye    W86 Los Angeles, CA          0.90m# 
 
Event 261  W35 Pole Vault
================================================================
    35 USATF: # 4.55m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   203 Croskell, Helen    W38 Houston, TX              2.20m  
 
Event 261  W45 Pole Vault
================================================================
    45 USATF: # 3.38m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   739 Rieger, Karen      W47 Indianapolis, IN         2.40m  
 
Event 261  W50 Pole Vault
================================================================
    50 USATF: # 3.25m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   433 Jarjisian, Linda   W51 Cochranville, PA         1.80m  
 
Event 261  W55 Pole Vault
================================================================
    55 USATF: # 3.05m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             2.65m  
  2    12 Anderson, Dinah    W58 Houston, TX              2.20m  
  3   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA              1.40m  
 
Event 261  W60 Pole Vault
================================================================
    60 USATF: # 3.12m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   449 Johnston, Janet    W64 Apopka, FL               1.70m  
  2   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                1.20m  
 
Event 261  W65 Pole Vault
================================================================
    65 USATF: # 3.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 DV   426 Jager, Kathy       W68 Glendale, AZ                NH  
 
Event 261  W75 Pole Vault
================================================================
    75 USATF: # 2.03m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT            1.90m  
 
Event 302  W30 Shot Put 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   282 Flynn, Jaime       W33 West Chester, PA         5.13m  
      4.56m  5.13m  4.78m  3.92m  PASS  PASS
 
Event 302  W35 Shot Put 4K
================================================================
    35 USATF: # 16.30m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   876 Stephens, Jennifer W39 Fairfax, VA              8.86m  
      8.57m  8.50m  FOUL  FOUL  8.86m  FOUL
  2   236 Dierauer, Isabelle W38 Jamestown, OH            7.19m  
      6.88m  6.51m  PASS  7.19m  6.57m  6.04m
  3   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE           7.14m  
      6.79m  PASS  PASS  PASS  6.88m  7.14m
 
Event 302  W40 Shot Put 4K
================================================================
    40 USATF: # 15.09m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   206 Cunningham, Ann    W43 Fishers, IN             10.16m  
      9.81m  10.10m  FOUL  10.16m  FOUL  FOUL
  2   132 Butts, Linda       W42 Lancaster, PA            8.60m  
      FOUL  8.15m  FOUL  8.60m  8.49m  FOUL
  3   918 Timmer, Stephanie  W44 Naperville, IL           8.21m  
      7.79m  7.84m  7.47m  8.21m  7.34m  7.89m
  4   625 Mosley, Patricia   W44 West Chester, PA         8.12m  
      7.82m  7.33m  7.22m  8.12m  8.11m  7.67m
  5   874 Stephan, Lizanne   W44 Gettysburg, PA           7.93m  
      7.93m  6.53m  7.44m  7.88m  7.43m  7.71m
 
Event 304  W45 Shot Put 4K
================================================================
       USATF: # 13.55m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   839 Smith, Cindy       W47 Paris, KY                9.51m  
      8.54m  8.46m  8.84m  8.86m  9.31m  9.51m
  2   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Massapequa Park, NY      9.08m  
      7.95m  8.70m  9.08m  9.00m  8.49m  8.66m
  3   941 Virden, Kimberly   W49 Madison, WI              8.43m  
      FOUL  7.97m  7.88m  7.42m  7.69m  8.43m
  4   788 Scanlon, Heather   W48 Flourtown, PA            8.29m  
      8.29m  7.99m  7.46m  7.92m  6.92m  7.70m
  5   499 Lanier, Gina       W46 Lincoln University,      7.32m  
      6.65m  5.82m  6.75m  6.86m  7.26m  7.32m
  6   249 Ducat, Kathy       W49 Sun Prairie, WI          5.46m  
      3.96m  4.68m  4.83m  FOUL  FOUL  5.46m
 
Event 305  W50 Shot Put 3K
================================================================
       USATF: # 14.65m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   523 Lewis, Oneithea    W51 Oakland Gardens, NY     12.50m  
      12.33m  12.41m  12.50m  FOUL  11.86m  12.09m
  2   278 Finsrud, Carol     W54 Lockhart, TX            11.41m  
      11.36m  10.90m  11.29m  11.41m  FOUL  11.16m
  3   724 Reardon, Karen     W53 Saco, ME                 9.90m  
      9.20m  9.69m  9.90m  9.80m  9.85m  9.79m
  4   364 Hallen, Susan      W54 Elk Grove Village,       8.76m  
      8.76m  8.45m  8.28m  8.37m  7.92m  FOUL
  5   258 Ecklund, Deborah   W51 Little Neck, NY          5.78m  
      5.37m  5.44m  5.26m  5.78m  5.69m  5.29m
 
Event 306  W55 Shot Put 3K
================================================================
       USATF: # 12.32m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   965 Welding, Ruth      W55 Elk Grove Village,      10.15m  
      9.99m  9.54m  FOUL  10.15m  9.35m  9.65m
  2   884 Stratton, Joan     W59 Zephyr Cove, NV          9.47m  
      9.47m  9.21m  FOUL  8.66m  9.06m  9.43m
  3   761 Rowe, Linda        W59 Bloomfield, IA           8.78m  
      8.54m  8.58m  8.78m  8.58m  8.70m  8.66m
  4   163 Clark, Clovis      W55 Ellenwood, GA            8.72m  
      8.50m  8.70m  7.92m  8.17m  8.72m  8.40m
  5   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE             8.62m  
      8.13m  8.62m  7.54m  8.61m  8.43m  7.62m
  6    58 Berg, Marion       W59 Hot Springs, SD          7.26m  
      6.84m  7.05m  6.72m  7.26m  6.94m  6.95m
  7   649 O'Brien, Sandra    W57 Shorewood, WI            5.20m  
      5.20m  4.83m  5.19m  4.67m  5.10m  5.00m
 
Event 307  W60 Shot Put 3K
================================================================
       USATF: # 11.78m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   380 Hartzler, Mary     W62 Gahanna, OH              9.48m  
      9.25m  9.00m  9.30m  9.48m  9.27m  9.37m
  2   566 Matthews, Brenda   W62 Anaheim, CA              8.63m  
      8.22m  8.02m  8.20m  8.63m  PASS  FOUL
  3   572 *McBlain, Liz      W63 Edmonton                 8.19m  
      7.84m  8.06m  7.92m  8.17m  8.19m  8.17m
  4   536 LoPiccolo, Barbara W63 Norwich, NY              8.09m  
      7.66m  7.56m  8.01m  8.07m  8.09m  8.05m
  5   339 Green, Martha      W60 Des Moines, IA           6.89m  
      6.56m  6.89m  6.58m  6.39m  6.64m  6.28m
  6   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                6.67m  
      6.54m  6.57m  6.67m  6.36m  6.43m  6.53m
 
Event 308  W65 Shot Put 3K
================================================================
    65 USATF: # 10.50m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1002 Wyatt, Cindy       W67 East Amherst, NY        10.29m  
      9.79m  9.51m  10.21m  9.95m  10.29m  9.04m
  2   211 Cutler, Georgia    W68 Eugene, OR               6.94m  
      6.58m  6.94m  FOUL  6.72m  6.67m  6.86m
  3   461 Katz, Roslyn       W69 Flushing, NY             6.44m  
      6.05m  6.08m  5.74m  5.74m  6.44m  6.11m
  4   747 Robinson, Mary     W69 Gahanna, OH              6.31m  
      6.26m  6.11m  6.31m  5.78m  5.50m  5.88m
 DV   426 Jager, Kathy       W68 Glendale, AZ 
 
Event 308  W70 Shot Put 3K
================================================================
    70 USATF: # 8.47m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1007 Young, Carol       W71 Marietta, GA             7.07m  
      6.74m  6.72m  6.54m  7.07m  6.47m  6.52m
  2   567 Matz, Rita         W72 Lebanon, OH              6.92m  
      6.78m  6.08m  6.57m  6.17m  6.50m  6.92m
 
Event 311  W75 Shot Put 2K
================================================================
    75 USATF: # 8.83m  7/30/2011   Mary Roman, Mass Velocit                    
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   753 Roman, Mary        W75 Norwalk, CT              8.83m# 
      7.69m  8.07m  8.01m  8.83m  FOUL  8.26m
  2   242 Donley, Christel   W76 Colorado Springs, C      7.68m  
      7.34m  7.68m  FOUL  FOUL  7.35m  FOUL
  3   615 Moravecsik, France W77 South Burlington, V      7.24m  
      7.24m  7.14m  7.00m  7.22m  7.18m  7.00m
 
Event 311  W80 Shot Put 2K
================================================================
    80 USATF: # 6.86m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  5   495 Kuehne, Magdalena  W80 Tujunga, CA              6.30m  
      5.30m  5.37m  6.04m  5.94m  5.50m  6.30m
 
Event 311  W85 Shot Put 2K
================================================================
    85 USATF: # 6.52m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  4   934 Valien, Johnnye    W86 Los Angeles, CA          6.32m  
      5.63m  4.89m  6.32m  5.67m  5.91m  5.91m
 
Event 321  W35 Discus Throw
================================================================
    35 USATF: # 54.52m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   236 Dierauer, Isabelle W38 Jamestown, OH           22.19m  
      22.19m  18.44m  21.30m  18.56m  20.74m  20.69m
 
Event 321  W40 Discus Throw
================================================================
    40 USATF: # 52.44m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   206 Cunningham, Ann    W43 Fishers, IN             28.10m  
      23.98m  21.61m  26.53m  28.10m  24.70m  26.66m
  2   625 Mosley, Patricia   W44 West Chester, PA        25.33m  
      24.99m  24.12m  FOUL  24.82m  FOUL  25.33m
  3   918 Timmer, Stephanie  W44 Naperville, IL          21.70m  
      FOUL  FOUL  21.70m  FOUL  20.45m  FOUL
  4   132 Butts, Linda       W42 Lancaster, PA           21.61m  
      20.92m  21.61m  20.93m  FOUL  20.94m  20.96m
 
Event 321  W45 Discus Throw
================================================================
    45 USATF: # 50.85m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   839 Smith, Cindy       W47 Paris, KY               28.24m  
      28.24m  FOUL  24.36m  28.09m  27.49m  FOUL
  2   941 Virden, Kimberly   W49 Madison, WI             26.17m  
      23.86m  22.88m  24.10m  20.48m  20.95m  26.17m
  3   250 Dulmage, Maria     W47 Alameda, CA             23.75m  
      22.21m  20.89m  22.17m  23.29m  23.75m  FOUL
  4   499 Lanier, Gina       W46 Lincoln University,     19.61m  
      18.08m  19.61m  17.22m  FOUL  15.84m  18.64m
  5   418 Hulcy, Paula       W48 Joshua, TX              19.58m  
      19.22m  18.00m  19.58m  PASS  18.78m  17.78m
  6   788 Scanlon, Heather   W48 Flourtown, PA           16.75m  
      16.75m  16.59m  FOUL  15.82m  16.01m  15.82m
  7   249 Ducat, Kathy       W49 Sun Prairie, WI         15.13m  
      12.97m  13.72m  15.13m  13.41m  FOUL  13.95m
 
Event 322  W50 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 45.67m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   278 Finsrud, Carol     W54 Lockhart, TX            41.16m  
      36.95m  FOUL  FOUL  FOUL  41.16m  FOUL
  2   523 Lewis, Oneithea    W51 Oakland Gardens, NY     33.79m  
      32.39m  33.79m  FOUL  30.19m  31.88m  32.20m
  3   724 Reardon, Karen     W53 Saco, ME                28.00m  
      27.62m  23.85m  27.24m  FOUL  28.00m  24.23m
  4   364 Hallen, Susan      W54 Elk Grove Village,      23.54m  
      FOUL  21.30m  20.96m  FOUL  20.59m  23.54m
  5     6 Alegria, Tamara    W52 Tucson, AZ              21.23m  
      21.23m  FOUL  FOUL  19.88m  FOUL  18.63m
  6   258 Ecklund, Deborah   W51 Little Neck, NY         15.04m  
      FOUL  15.04m  FOUL  FOUL  FOUL  13.17m
 
Event 323  W55 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 37.60m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   965 Welding, Ruth      W55 Elk Grove Village,      28.12m  
      19.55m  24.57m  28.12m  FOUL  27.30m  27.91m
  2   761 Rowe, Linda        W59 Bloomfield, IA          24.90m  
      22.67m  24.51m  22.21m  24.38m  FOUL  24.90m
  3   884 Stratton, Joan     W59 Zephyr Cove, NV         24.40m  
      24.40m  24.05m  23.33m  FOUL  23.58m  24.21m
  4    58 Berg, Marion       W59 Hot Springs, SD         19.96m  
      14.85m  18.45m  18.51m  19.96m  17.21m  FOUL
  5   163 Clark, Clovis      W55 Ellenwood, GA           19.09m  
      FOUL  18.14m  FOUL  FOUL  14.74m  19.09m
  6   649 O'Brien, Sandra    W57 Shorewood, WI           12.02m  
      11.55m  10.47m  11.42m  11.07m  12.02m  11.72m
 
Event 326  W60 Discus Throw
================================================================
    60 USATF: # 32.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   380 Hartzler, Mary     W62 Gahanna, OH             25.30m  
      25.16m  24.89m  FOUL  23.71m  24.03m  25.30m
  2   572 *McBlain, Liz      W63 Edmonton                18.76m  
      18.05m  17.21m  18.38m  16.95m  18.76m  17.92m
  3   536 LoPiccolo, Barbara W63 Norwich, NY             16.67m  
      15.28m  16.48m  FOUL  16.67m  FOUL  FOUL
  4   339 Green, Martha      W60 Des Moines, IA          16.11m  
      16.11m  15.70m  14.80m  14.60m  13.32m  13.24m
  5   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI               15.70m  
      12.10m  13.22m  FOUL  14.34m  13.99m  15.70m
 
Event 326  W65 Discus Throw
================================================================
    65 USATF: # 30.30m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1002 Wyatt, Cindy       W67 East Amherst, NY        24.18m  
      FOUL  23.18m  24.18m  18.70m  21.93m  16.28m
  2   211 Cutler, Georgia    W68 Eugene, OR              19.10m  
      17.98m  17.74m  18.77m  19.10m  18.41m  17.75m
  3   461 Katz, Roslyn       W69 Flushing, NY            15.60m  
      12.03m  FOUL  FOUL  12.47m  15.60m  13.58m
 DV   426 Jager, Kathy       W68 Glendale, AZ            18.00m  
      17.00m  17.11m  18.00m  16.92m  FOUL  FOUL
      
Event 327  W70 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 22.54m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   567 Matz, Rita         W72 Lebanon, OH             18.78m  
      18.41m  FOUL  17.78m  17.97m  18.78m  17.97m
  2  1007 Young, Carol       W71 Marietta, GA            18.25m  
      16.01m  17.59m  FOUL  FOUL  18.25m  18.05m
 
Event 328  W75 Discus Throw .75k
================================================================
    75 USATF: # 19.35m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   615 Moravecsik, France W77 South Burlington, V     18.67m  
      17.45m  18.67m  17.66m  17.36m  18.06m  18.38m
  2   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT           16.86m  
      16.86m    x             
  3   753 Roman, Mary        W75 Norwalk, CT             13.97m  
      FOUL  13.20m  13.97m  12.06m  13.02m  13.74m
 
Event 328  W80 Discus Throw .75k
================================================================
    80 USATF: # 17.32m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   495 Kuehne, Magdalena  W80 Tujunga, CA             12.37m  
      11.66m  12.10m  12.37m  10.61m  11.88m  11.13m
 
Event 343  W30 Javelin Throw 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   282 Flynn, Jaime       W33 West Chester, PA        15.39m  
      13.34m  13.40m  13.50m  13.95m  14.70m  15.39m
 
Event 343  W40 Javelin Throw 600G
================================================================
    40 USATF: # 42.05m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   918 Timmer, Stephanie  W44 Naperville, IL          20.58m  
      20.28m  20.20m  20.58m  19.32m  18.90m  18.90m
  2   132 Butts, Linda       W42 Lancaster, PA           16.73m  
      14.74m  15.31m  16.73m  15.49m  13.23m  15.65m
  3   625 Mosley, Patricia   W44 West Chester, PA        15.13m  
      14.08m  13.72m  15.13m  FOUL  FOUL  13.95m
 
Event 343  W45 Javelin Throw 600G
================================================================
    45 USATF: # 41.57m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   839 Smith, Cindy       W47 Paris, KY               32.70m  
      32.70m  31.80m  29.90m  29.09m  28.98m  29.56m
  2   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Massapequa Park, NY     28.71m  
      26.74m  26.08m  27.25m  28.71m  27.72m  PASS
  3   941 Virden, Kimberly   W49 Madison, WI             23.04m  
      19.73m  19.67m  19.76m  23.04m  22.93m  22.94m
  4   462 Kazebee, Kris      W45 Charlotte, NC           21.27m  
      19.03m  17.85m  21.27m  19.38m  18.04m  19.22m
  5   418 Hulcy, Paula       W48 Joshua, TX              17.64m  
      17.49m  17.64m  FOUL  17.42m  FOUL  16.52m
  6   249 Ducat, Kathy       W49 Sun Prairie, WI         11.46m  
      FOUL  7.89m  7.88m  8.97m  FOUL  11.46m
 
Event 345  W50 Javelin Throw 500G
================================================================
    50 USATF: # 43.72m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   213 *Dabrowski, Barbar W54 Waterloo                34.25m  
      30.43m  33.98m  33.89m  29.52m  34.25m  32.29m
  2     6 Alegria, Tamara    W52 Tucson, AZ              31.88m  
      31.88m  FOUL  29.85m  29.59m  29.08m  29.07m
  3   278 Finsrud, Carol     W54 Lockhart, TX            28.26m  
      24.06m  25.61m  26.75m  25.13m  25.81m  28.26m
  4   692 Phelps, Jo         W52 Chesapeake, VA          19.54m  
      15.59m  17.84m  13.56m  13.68m  19.54m  18.16m
  5   951 Ward, Penny        W54 Lansing, MI             12.88m  
      12.59m  11.55m  10.25m  12.88m  FOUL  12.45m
  6   258 Ecklund, Deborah   W51 Little Neck, NY         10.78m  
      10.21m  10.78m  10.22m  FOUL  10.72m  10.61m
 
Event 345  W55 Javelin Throw 500G
================================================================
    55 USATF: # 40.23m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   761 Rowe, Linda        W59 Bloomfield, IA          28.10m  
      23.63m  25.62m  26.11m  25.55m  28.10m  25.03m
  2   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA            26.68m  
      FOUL  23.85m  26.68m  FOUL  FOUL  PASS
  3    58 Berg, Marion       W59 Hot Springs, SD         13.24m  
      FOUL  12.37m  13.24m  13.20m  12.52m  12.28m
  4   649 O'Brien, Sandra    W57 Shorewood, WI           13.18m  
      13.18m  11.06m  10.79m  9.59m  10.06m  12.02m
 
Event 347  W60 Javelin Throw 400G
================================================================
    60 USATF: # 32.45m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   380 Hartzler, Mary     W62 Gahanna, OH             26.98m  
      22.48m  24.50m  23.79m  26.98m  24.88m  24.89m
  2   536 LoPiccolo, Barbara W63 Norwich, NY             25.25m  
      22.02m  25.25m  23.66m  21.29m  23.49m  23.91m
  3   643 Nesbihal-Cordero,  W62 Islip Terrace, NY       18.87m  
      16.74m  14.03m  18.45m  17.99m  18.87m  18.03m
  4   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI               17.64m  
      14.71m  15.44m  17.64m  15.95m  16.36m  14.42m
  5   572 *McBlain, Liz      W63 Edmonton                16.84m  
      16.45m  16.84m  15.37m  16.24m  15.47m  15.51m
  6   339 Green, Martha      W60 Des Moines, IA          13.73m  
      11.96m  13.73m  11.08m  12.43m  FOUL  12.32m
 
Event 347  W65 Javelin Throw 400G
================================================================
    65 USATF: # 31.48m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   211 Cutler, Georgia    W68 Eugene, OR              19.49m  
      18.44m  FOUL  16.67m  18.54m  17.99m  19.49m
  2   747 Robinson, Mary     W69 Gahanna, OH             17.81m  
      15.13m  17.02m  15.92m  17.81m  17.08m  17.33m
  3   461 Katz, Roslyn       W69 Flushing, NY            14.97m  
      14.08m  13.26m  14.97m  14.97m  12.92m  13.57m
 DV   426 Jager, Kathy       W68 Glendale, AZ            15.78m  
      15.77m  FOUL  FOUL  15.60m  15.78m  FOUL
      
Event 348  W70 Javelin Throw 400G
================================================================
    70 USATF: # 28.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1007 Young, Carol       W71 Marietta, GA            17.57m  
      17.57m  14.59m  FOUL           
 
Event 348  W75 Javelin Throw 400G
================================================================
    75 USATF: # 20.91m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   242 Donley, Christel   W76 Colorado Springs, C     16.10m  
      14.84m  14.93m     16.10m        
 
Event 362  W30 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   827 Simpson, Beth      W32 Conneaut, OH            27.39m  
      FOUL  27.39m  26.33m  FOUL  25.48m  FOUL
 
Event 362  W40 Hammer Throw
================================================================
    40 USATF: # 57.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   132 Butts, Linda       W42 Lancaster, PA           25.79m  
      25.12m  25.79m  24.94m  25.50m  23.07m  FOUL
  2   625 Mosley, Patricia   W44 West Chester, PA        24.45m  
      FOUL  22.92m  23.50m  FOUL  21.64m  24.45m
 
Event 362  W45 Hammer Throw
================================================================
    45 USATF: # 56.21m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   499 Lanier, Gina       W46 Lincoln University,     18.41m  
      FOUL  17.29m  16.73m  18.41m  17.51m  17.24m
  2   788 Scanlon, Heather   W48 Flourtown, PA           17.46m  
      17.46m  16.78m  FOUL  FOUL  FOUL  17.03m
 
Event 364  W50 Hammer Throw
================================================================
       USATF: # 55.46m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   523 Lewis, Oneithea    W51 Oakland Gardens, NY     53.36m  
      49.29m  52.97m  53.36m  52.37m  FOUL  48.71m
  2   278 Finsrud, Carol     W54 Lockhart, TX            42.79m  
      41.92m  42.32m  42.79m  42.04m  39.43m  42.58m
  3   364 Hallen, Susan      W54 Elk Grove Village,      35.72m  
      34.19m  32.30m  35.72m  35.56m  FOUL  33.76m
  4     6 Alegria, Tamara    W52 Tucson, AZ              31.86m  
      31.86m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  26.65m
  5   724 Reardon, Karen     W53 Saco, ME                29.26m  
      28.12m  27.52m  29.26m  28.68m  FOUL  FOUL
  6   258 Ecklund, Deborah   W51 Little Neck, NY         18.60m  
      17.04m  18.27m  17.18m  18.60m  18.22m  FOUL
 
Event 365  W55 Hammer Throw
================================================================
       USATF: # 49.46m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   965 Welding, Ruth      W55 Elk Grove Village,      37.03m  
      35.02m  35.70m  FOUL  34.51m  35.88m  37.03m
  2   884 Stratton, Joan     W59 Zephyr Cove, NV         32.71m  
      FOUL  30.47m  31.83m  32.71m  32.51m  28.33m
  3   163 Clark, Clovis      W55 Ellenwood, GA           27.40m  
      27.40m  26.78m  25.61m  FOUL  26.91m  24.68m
  4    58 Berg, Marion       W59 Hot Springs, SD         23.66m  
      21.38m  23.66m  23.66m  23.50m  21.83m  22.18m
  5   761 Rowe, Linda        W59 Bloomfield, IA          22.97m  
      22.04m  22.97m  FOUL  22.22m  21.95m  22.20m
  6   649 O'Brien, Sandra    W57 Shorewood, WI           14.81m  
      11.73m  13.17m  14.11m  12.55m  14.81m  13.75m
 --   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA               FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 366  W60 Hammer Throw
================================================================
    60 USATF: # 43.54m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   380 Hartzler, Mary     W62 Gahanna, OH             36.98m  
      35.21m  36.98m  FOUL  35.63m  34.63m  35.66m
  2   536 LoPiccolo, Barbara W63 Norwich, NY             27.48m  
      26.47m  FOUL  26.86m  27.48m  26.23m  26.24m
  3   572 *McBlain, Liz      W63 Edmonton                23.62m  
      21.99m  22.11m  23.25m  21.96m  22.39m  23.62m
  4   339 Green, Martha      W60 Des Moines, IA          21.36m  
      FOUL  19.73m  20.26m  21.36m  20.62m  20.35m
 
Event 366  W65 Hammer Throw
================================================================
    65 USATF: # 35.93m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   211 Cutler, Georgia    W68 Eugene, OR              25.60m  
      FOUL  22.46m  17.09m  24.84m  23.51m  25.60m
  2   461 Katz, Roslyn       W69 Flushing, NY            21.86m  
      21.86m  21.48m  20.98m  21.75m  21.65m  20.05m
 
Event 366  W70 Hammer Throw
================================================================
    70 USATF: # 29.66m  7/28/2011   Carol Young, Throw1deep C                  
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1007 Young, Carol       W71 Marietta, GA            29.66m# 
      29.66m  23.07m  22.43m  25.17m  23.63m  27.81m
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ                8.69m  
      FOUL  6.86m  8.69m  PASS  PASS  PASS
 --   281 Flynn, Ann         W72 Westport, CT              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 --   101 Bradley, Janice    W73 Battle Ground, WA         FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 367  W75 Hammer Throw
================================================================
    75 USATF: # 25.60m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT           19.87m  
      19.09m  19.87m  18.76m  18.44m  15.84m  17.05m
  2   753 Roman, Mary        W75 Norwalk, CT             19.54m  
      15.54m  19.17m  19.54m  19.10m  19.39m  18.64m
  3   615 Moravecsik, France W77 South Burlington, V     18.59m  
      17.96m  18.59m  17.55m  18.11m  18.29m  18.52m
 
Event 368  W30 Weight Throw 20#
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   282 Flynn, Jaime       W33 West Chester, PA         5.87m  
      4.86m  5.50m  4.79m  5.10m  5.87m  5.26m
 
Event 368  W35 Weight Throw 20#
================================================================
    35 USATF: # 11.75m  7/30/2011   Jennifer Stephens, Potomac Vall            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   876 Stephens, Jennifer W39 Fairfax, VA             11.75m# 
      FOUL  11.75m  FOUL  11.57m  11.32m  10.49m
  2   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE           8.25m  
      7.74m  7.49m  FOUL  7.34m  8.25m  7.70m
 
Event 368  W40 Weight Throw 20#
================================================================
    40 USATF: # 19.09m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   625 Mosley, Patricia   W44 West Chester, PA         9.13m  
      9.13m  FOUL  FOUL  8.99m  FOUL  8.11m
  2   132 Butts, Linda       W42 Lancaster, PA            8.70m  
      8.67m  FOUL  8.32m  FOUL  8.70m  FOUL
 
Event 368  W45 Weight Throw 20#
================================================================
    45 USATF: # 17.88m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   499 Lanier, Gina       W46 Lincoln University,      8.58m  
      7.72m  8.58m  8.44m  8.34m  7.76m  8.47m
  2   788 Scanlon, Heather   W48 Flourtown, PA            7.61m  
      6.69m  7.61m  FOUL  FOUL  7.20m  FOUL
  3   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ               6.43m  
      4.87m  5.51m  5.76m  5.86m  6.14m  6.43m
 
Event 369  W50 Weight Throw 16#
================================================================
    50 USATF: # 18.10m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   523 Lewis, Oneithea    W51 Oakland Gardens, NY     16.83m  
      16.83m  FOUL  15.82m  PASS  PASS  PASS
  2   278 Finsrud, Carol     W54 Lockhart, TX            15.11m  
      14.70m  14.96m  13.87m  14.18m  15.11m  14.41m
  3   364 Hallen, Susan      W54 Elk Grove Village,       9.67m  
      FOUL  9.20m  9.67m  9.67m  FOUL  FOUL
  4     6 Alegria, Tamara    W52 Tucson, AZ               9.29m  
      9.29m  FOUL  9.18m  FOUL  FOUL  9.18m
  5   258 Ecklund, Deborah   W51 Little Neck, NY          5.79m  
      5.26m  5.36m  FOUL  5.35m  5.01m  5.79m
 
Event 369  W55 Weight Throw 16#
================================================================
    55 USATF: # 13.60m  7/30/2011   Ruth Welding, Midwest Mast                 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   965 Welding, Ruth      W55 Elk Grove Village,      13.60m# 
      12.88m  12.35m  12.15m  13.21m  13.60m  12.06m
  2   884 Stratton, Joan     W59 Zephyr Cove, NV         10.85m  
      10.85m  9.50m  10.18m  FOUL  9.76m  10.30m
  3   761 Rowe, Linda        W59 Bloomfield, IA           8.77m  
      FOUL  8.00m  8.36m  8.77m  8.62m  8.42m
  4   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE             8.25m  
      FOUL  7.77m  8.25m  8.18m  7.93m  7.97m
  5   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA              7.83m  
      6.56m  FOUL  FOUL  7.39m  7.75m  7.83m
  6    58 Berg, Marion       W59 Hot Springs, SD          7.76m  
      6.96m  FOUL  FOUL  7.76m  5.39m  5.54m
 
Event 370  W60 Weight Throw 12#
================================================================
    60 USATF: # 16.24m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   380 Hartzler, Mary     W62 Gahanna, OH             14.17m  
      13.65m  13.28m  13.26m  13.50m  13.82m  14.17m
  2   536 LoPiccolo, Barbara W63 Norwich, NY             10.50m  
      10.21m  9.75m  10.50m  9.54m  FOUL  FOUL
  3   572 *McBlain, Liz      W63 Edmonton                 9.36m  
      9.36m  9.10m  8.73m  9.14m  9.11m  9.18m
  4   339 Green, Martha      W60 Des Moines, IA           8.18m  
      7.65m  8.18m  6.97m  7.22m  7.83m  7.32m
 
Event 370  W65 Weight Throw 12#
================================================================
    65 USATF: # 13.04m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   211 Cutler, Georgia    W68 Eugene, OR              10.23m  
      10.23m  FOUL  8.73m  FOUL  9.81m  7.52m
  2   461 Katz, Roslyn       W69 Flushing, NY             9.74m  
      FOUL  9.37m  9.31m  9.08m  9.65m  9.74m
  3  1002 Wyatt, Cindy       W67 East Amherst, NY         9.69m  
      9.02m  9.69m  FOUL  9.10m  8.18m  FOUL
 DV   426 Jager, Kathy       W68 Glendale, AZ             8.06m  
      7.98m  8.06m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 370  W70 Weight Throw 12#
================================================================
    70 USATF: # 12.73m  7/30/2011   Carol Young, Throw1deep C                  
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1007 Young, Carol       W71 Marietta, GA            12.73m# 
      12.73m  FOUL  10.20m  FOUL  12.55m  12.22m
 
Event 371  W75 Weight Throw 4k
================================================================
    75 USATF: # 10.50m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   505 Lary, Audrey       W77 Frederick, MD            9.90m  
      9.44m  9.51m  9.90m  FOUL  9.43m  9.25m
  2   753 Roman, Mary        W75 Norwalk, CT              9.53m  
      8.68m  9.53m  FOUL  9.39m  FOUL  8.58m
 
Event 382  W35 Outdoor Pentathlon
================================================================
    35 USATF: #  3585                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE            1473  
 
Event 382  W40 Outdoor Pentathlon
================================================================
    40 USATF: #  3529                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Gettysburg, PA            1663  
 
Event 382  W45 Outdoor Pentathlon
================================================================
    45 USATF: #  4254                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Massapequa Park, NY       3081  
  2   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ                1845  
 
Event 382  W50 Outdoor Pentathlon
================================================================
    50 USATF: #  3876                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Chesapeake, VA            1957  
  2   433 Jarjisian, Linda   W51 Cochranville, PA          1673  
 
Event 382  W55 Outdoor Pentathlon
================================================================
    55 USATF: #  4511                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA              3574  
  2   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE              2952  
  3   664 Orosz, Patsy       W58 Mentor, OH                2132  
  4   978 Williams, Kimberly W56 South Portland, ME        1789  
  5  1013 Zukas, Donna       W55 Apollo, PA                1194  
  6   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA               1019  
 
Event 382  W60 Outdoor Pentathlon
================================================================
    60 USATF: #  4635                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Royal Oak, MD             2480  
  2   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                 1274  
 
Event 382  W70 Outdoor Pentathlon
================================================================
    70 USATF: #  3546                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC        3348  
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ                 1595  
 
Event 382  W75 Outdoor Pentathlon
================================================================
    75 USATF: #  3879                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT             3320  
 
Event 382  W35 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE           22.18  -0.6  5    166
 
Event 382  W40 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Gettysburg, PA           15.20  -0.5  4    489
 
Event 382  W45 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Massapequa Park, NY      14.89  -0.5  4    683
  2   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ               15.67  -0.5  4    584
 
Event 382  W50 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   433 Jarjisian, Linda   W51 Cochranville, PA         18.60  -1.3  3    270
  2   692 Phelps, Jo         W52 Chesapeake, VA           19.05  -1.3  3    233
 
Event 382  W55 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             15.70  -1.3  3    743
  2   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE             17.23  -1.3  3    562
  3   664 Orosz, Patsy       W58 Mentor, OH               18.80  -1.3  3    401
  4   978 Williams, Kimberly W56 South Portland, ME       21.54  -1.3  3    180
  5   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA              28.89  -1.3  3 
 --  1013 Zukas, Donna       W55 Apollo, PA                 DNF  -1.3  3 
 
Event 382  W60 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Royal Oak, MD            18.32  -0.7  2    469
  2   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                27.29  -0.7  2 
 
Event 382  W70 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC       20.76  -0.7    620
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ                30.54  -0.7     33
 
Event 382  W75 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT            24.72  -0.7    532
 
Event 382  W35 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE           1.24m     409
 
Event 382  W40 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Gettysburg, PA           1.06m     275
 
Event 382  W45 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Massapequa Park, NY      1.39m     747
  2   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ               1.15m     439
 
Event 382  W50 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Chesapeake, VA           1.21m     599
  2   433 Jarjisian, Linda   W51 Cochranville, PA         1.15m     512
 
Event 382  W55 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             1.39m     978
  2   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE             1.30m     830
  3   978 Williams, Kimberly W56 South Portland, ME       1.09m     523
  4   664 Orosz, Patsy       W58 Mentor, OH               1.06m     481
  5  1013 Zukas, Donna       W55 Apollo, PA               1.03m     439
  6   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA              1.00m     399
 
Event 382  W60 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Royal Oak, MD            1.09m     621
  2   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                0.94m     399
 
Event 382  W70 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC       1.06m     818
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ                0.97m     655
 
Event 382  W75 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT            1.06m     991
 
Event 382  W35 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE           6.37m     309
 
Event 382  W40 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Gettysburg, PA           7.72m     436
 
Event 382  W45 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Massapequa Park, NY      8.88m     569
  2   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ               6.00m     345
 
Event 382  W50 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Chesapeake, VA           7.45m     490
  2   433 Jarjisian, Linda   W51 Cochranville, PA         5.99m     370
 
Event 382  W55 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE             8.64m     651
  2   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             8.51m     639
  3   664 Orosz, Patsy       W58 Mentor, OH               7.95m     588
  4   978 Williams, Kimberly W56 South Portland, ME       6.53m     461
  5   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA              6.13m     425
  6  1013 Zukas, Donna       W55 Apollo, PA               6.07m     419
 
Event 382  W60 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                6.63m     526
  2   156 Childs, Ashley     W61 Royal Oak, MD            6.38m     501
 
Event 382  W70 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC       5.92m     594
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ                4.43m     414
 
Event 382  W75 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT            6.82m     694
 
Event 382  W35 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE           3.77m   0.9    296
 
Event 382  W40 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Gettysburg, PA           3.33m  +0.0    239
 
Event 382  W45 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Massapequa Park, NY      3.76m   1.3    408
  2   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ               2.93m   1.4    190
 
Event 382  W50 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Chesapeake, VA           3.61m   2.3    433
  2   433 Jarjisian, Linda   W51 Cochranville, PA         3.31m   1.5    343
 
Event 382  W55 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA             4.34m   2.7    792
  2   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE             3.59m   0.9    508
  3   978 Williams, Kimberly W56 South Portland, ME       2.93m   1.0    290
  4   664 Orosz, Patsy       W58 Mentor, OH               2.82m   2.1    259
  5   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA              2.45m   1.6    157
  6  1013 Zukas, Donna       W55 Apollo, PA               1.99m   1.8     55
 
Event 382  W60 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Royal Oak, MD            2.92m   1.0    355
  2   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI                2.19m   2.6    133
 
Event 382  W70 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC       3.36m   0.6    756
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ                1.91m   2.5    148
 
Event 382  W75 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT            2.88m   0.7    665
 
Event 382  W35 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Wilmington, DE         3:09.04     293
 
Event 382  W40 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Gettysburg, PA         3:26.50     224
 
Event 382  W45 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Massapequa Park, NY    2:46.06     674
  2   750 Roemer, Christine  W46 Summit, NJ             3:27.09     287
 
Event 382  W50 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Chesapeake, VA         3:49.64     202
  2   433 Jarjisian, Linda   W51 Cochranville, PA       3:53.62     178
 
Event 382  W55 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Hastings, IA           3:29.85     422
  2   664 Orosz, Patsy       W58 Mentor, OH             3:32.21     403
  3   332 Grandison, Delores W58 Townsend, DE           3:32.47     401
  4   978 Williams, Kimberly W56 South Portland, ME     3:41.05     335
  5  1013 Zukas, Donna       W55 Apollo, PA             3:48.53     281
  6   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta, GA            4:39.28      38
 
Event 382  W60 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Royal Oak, MD          3:28.21     534
  2   927 Trotto, Mary       W64 Kihei, HI              4:12.29     216
 
Event 382  W70 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 West Vancouver, BC     3:58.68     560
  2   828 Simpson, Jane      W70 Wayne, NJ              4:29.90     345
 
Event 382  W75 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Shelburne, VT          4:45.00     438
 
Event 437  W30 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   901 Taylor, Erin       W33 Owego, NY             53:25.70  
 
Event 437  W40 10000 Meter Race Walk
================================================================
    40 USATF: # 48:30.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   328 Graff, Darla       W43 Denver, CO          1:05:18.90  
 
Event 437  W45 10000 Meter Race Walk
================================================================
    45 USATF: # 47:00.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   270 Fassett, Susan     W48 Fenton, MI          1:04:00.40  
 
Event 437  W55 10000 Meter Race Walk
================================================================
    55 USATF: # 56:59.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   922 Topham, Debbie     W58 Mayville, MI        1:01:42.80  
  2   230 DeNoon, Sandra     W56 Clermont, FL        1:05:49.00  
  3   802 Seely, Carol       W56 Vienna, WV          1:07:07.40  
  4   350 Grudzina-Glaser, Y W56 New Smyrna Beach, F 1:10:48.70  
 
Event 437  W60 10000 Meter Race Walk
================================================================
    60 USATF: # 59:30.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   562 Martino, Marianne  W61 Littleton, CO       1:02:53.10  
  2   307 Geer, Panseluta    W64 Hazlet, NJ          1:03:09.50  
  3   377 Harsh, Ann         W61 Ft Lauderdale, FL   1:03:14.70  
  4   570 Mayfield, Cathy    W60 Indianapolis, IN    1:05:00.50  
  5   330 Graham, Donna      W61 Lowell, OH          1:05:19.30  
  6   712 Prohaska, Joyce    W60 Lakewood, OH        1:07:36.70  
 
Event 437  W65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    65 USATF: # 1:02.07                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   871 Steigerwalt, Jolen W67 San Diego, CA       1:10:23.30  
  2    23 Backlund, Darlene  W65 Redmond, OR         1:13:16.20  
  3   291 Frable, Kathleen   W65 Ivins, UT           1:16:59.20  
  4   398 Hensley, Barbara   W67 Medway, OH          1:30:03.70  
 
Event 437  W70 10000 Meter Race Walk
================================================================
    70 USATF: # 1:03.44                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   235 Dicker, Lois       W71 Silver Spring, MD   1:11:00.20  
 
Event 442  W30-39 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 30-39 USATF: # 53.52  7/31/2011   Carolinas Track & Field Club, Carolinas Tr  
                       A Sluder, K Kazebee, M Walker, T Murphy           
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Carolinas Track & Field Club  'A'                     53.52# 
     1) 834 Sluder, Anne 38             2) 462 Kazebee, Kris 45           
     3) 944 Walker, Melanie 42          4) 633 Murphy, Toccata 41         
  2 Tnt International Racing Club  'A'                    57.35  
     1) 472 Kent, Dawn 37               2) 212 Cypress Turner, Jill 39    
     3) 750 Roemer, Christine 46        4) 874 Stephan, Lizanne 44        
  3 Over The Hill TC  'A'                                 57.94  
     1) 581 McCoy, Belinda 51           2) 175 Coats, Joslyn 33           
     3) 422 Isabella, Susan 37          4) 890 Sullivan, Mya 39           
 
Event 442  W50-59 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 50-59 USATF: # 56.69                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Atlanta Track Club  'A'                             1:04.46  
     1) 734 Richards, Mary 57           2) 538 Lowery, Linda 59           
     3) 670 Ozell, Terry 58             4) 993 Woods, Lydia 58            
  2 Tnt International Racing Club  'B'                  1:05.77  
     1) 332 Grandison, Delores 58       2) 433 Jarjisian, Linda 51        
     3) 692 Phelps, Jo 52               4) 652 Oakey, Joy 62              
 
Event 442  W60-69 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 60-69 USATF: # 1:19.90                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  DQ  So Cal Track Club  'A'                              1:21.78  
      1) 871 Steigerwalt, Jolene 67      2) 23 Backlund, Darlene 65        
      3) 291 Frable, Kathleen 65         4) 426 Jager, Kathy 68            
 
Event 443  W30-39 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 30-39 USATF: # 49.04                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                         50.74  
     1) 63 Bernert, Brandi 32           2) 925 Touya, Kimberly 35         
     3) 236 Dierauer, Isabelle 38       4) 826 Silas, LeTitia 34          
 
Event 443  W40-49 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 40-49 USATF: # 50.21                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'D'                                         54.44  
     1) 46 Battle, Tracey 44            2) 626 Mulazim, Jamie 44          
     3) 358 Haddad, Amy 44              4) 458 Juarez, Vanessa 41         
 
Event 443  W50-59 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 50-59 USATF: # 53.39                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                         58.99  
     1) 226 *Del Grande, Karla 58       2) 97 Bowman, Jeanne 58           
     3) 361 Hale-hall, Marcella 60      4) 566 Matthews, Brenda 62        
  2 Non Club  'C'                                         59.22  
     1) 818 Shook, Kathleen 50          2) 540 Loyd, Susan 53             
     3) 386 Haubrich, Kathy 51          4) 294 French, Marie 53           
 
Event 443  W60-69 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 60-69 USATF: # 1:01.85                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'E'                                       1:26.20  
     1) 927 Trotto, Mary 64             2) 160 Chou, Fei-Mei 76           
     3) 934 Valien, Johnnye 86          4) 643 Nesbihal-Cordero, Susan 62 
 
Event 455  W30-39 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
 30-39 USATF: # 5:14.52  7/31/2011   Over The Hill TC, Over The Hil            
                         B McCoy, J Coats, S Isabella, M Sullivan          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Over The Hill TC  'A'                               5:14.52# 
     1) 581 McCoy, Belinda 51           2) 175 Coats, Joslyn 33           
     3) 422 Isabella, Susan 37          4) 890 Sullivan, Mya 39           
  2 Tnt International Racing Club  'N'                  5:20.43  
     1) 522 Lewis, Janet 39             2) 750 Roemer, Christine 46       
     3) 874 Stephan, Lizanne 44         4) 558 Manns, DaBeth 35           
 
Event 455  W40-49 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
 40-49 USATF: # 4:12.64                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Carolinas Track & Field Club  'A'                   4:36.78  
     1) 462 Kazebee, Kris 45            2) 987 Wilton, Lane 45            
     3) 944 Walker, Melanie 42          4) 633 Murphy, Toccata 41         
  2 So Cal Track Club  'A'                              5:49.80  
     1) 511 Lee, Debbie 54              2) 796 Scott, Eileen 47           
     3) 770 Ryan, Lisa 41               4) 871 Steigerwalt, Jolene 67     
 
Event 455  W50-59 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
 50-59 USATF: # 4:50.54                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'A'                  5:51.07  
     1) 332 Grandison, Delores 58       2) 433 Jarjisian, Linda 51        
     3) 692 Phelps, Jo 52               4) 652 Oakey, Joy 62              
  2 Atlanta Track Club  'A'                             6:10.18  
     1) 538 Lowery, Linda 59            2) 670 Ozell, Terry 58            
     3) 629 Mullis Dubow, Trenice 57    4) 993 Woods, Lydia 58            
 
Event 465  W30-39 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
 30-39 USATF: # 9:58.48                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'A'                 13:32.50  
     1) 522 Lewis, Janet 39             2) 472 Kent, Dawn 37              
     3) 652 Oakey, Joy 62               4) 433 Jarjisian, Linda 51        
 
Event 465  W40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
 40-49 USATF: # 9:46.22                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                             12:38.74  
     1) 770 Ryan, Lisa 41               2) 511 Lee, Debbie 54             
     3) 796 Scott, Eileen 47            4) 871 Steigerwalt, Jolene 67     
 
Event 501  M30 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   931 Tutskey, Danny     M31 Naperville, IL           10.92Q  1.6  2 
  2   954 Watson, Leonidas   M31 Vista, CA                11.10Q  2.0  1 
  3   327 Gosa, Jason        M32 Wales, WI                11.30Q  2.0  1 
  4   728 Reid, Hugh         M32 Brooklyn, NY             11.59Q  1.6  2 
  5   737 Ricketts, Christop M34 Kingsport, TN            11.70q  1.6  2 
  6   914 Thompson, La Roi   M32 Yeadon, PA               12.09q  2.0  1 
  7   736 Ricketts, Brian    M34 Kingsport, TN            12.15q  1.6  2  12.142
  8   703 Porter, John       M33 Wrightsville, PA         12.15q  2.0  1  12.145
  9   204 Crowell, Matthew   M33 Downingtown, PA          12.54   1.6  2 
 
Event 501  M30 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   931 Tutskey, Danny     M31 Naperville, IL           10.74   0.7 
  2   327 Gosa, Jason        M32 Wales, WI                10.86   0.7 
  3   954 Watson, Leonidas   M31 Vista, CA                11.12   0.7 
  4   728 Reid, Hugh         M32 Brooklyn, NY             11.52   0.7 
  5   737 Ricketts, Christop M34 Kingsport, TN            11.76   0.7 
  6   736 Ricketts, Brian    M34 Kingsport, TN            12.04   0.7 
  7   914 Thompson, La Roi   M32 Yeadon, PA               12.22   0.7 
 
Event 502  M35 100m
=====================================================================
       USATF: # 10.3h                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   641 Nelson, Etroy      M37 Abingdon, MD             10.90   1.7 
  2   189 Cornileus, Mahasse M38 Sandy Springs, GA        11.02   1.7 
  3   822 Sickerson, Nate    M38 Ankeny, IA               11.23   1.7 
  4   853 Sommars, Nathan    M35 Ventura, CA              11.68   1.7 
  5    35 Barlow, Feldon     M39 New Stanton, PA          11.92   1.7 
  6   488 Koot, Michael      M37 Washington, PA           11.95   1.7 
  7   275 Fields, Clinton    M39 Upper Darby, PA          12.36   1.7 
 
Event 503  M40 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 10.73                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   711 Prince, Eric       M42 Dallas, TX               11.16Q  3.2  1 
  2   972 Wichman, Scott     M40 Napoleon, OH             11.64Q  2.1  2 
  3   245 Drummond, Don      M42 Lawrenceville, GA        11.70Q  2.1  2 
  4   787 Sawyer, Charles    M41 Phila, PA                11.95Q  3.2  1 
  5   187 Cormier, John      M43 Miami Beach, FL          12.02q  3.2  1  12.014
  6     7 Ali, Mohamed       M41 Ellicott City, MD        12.02q  2.1  2  12.017
  7   910 Thomas, Robert     M44 Indianapolis, IN         12.03q  2.1  2 
  8   671 Padgett, Calvin    M42 Cherryville, NC          12.70q  2.1  2 
  9   956 Watson, William    M41 Maple Heights, OH        12.72   2.1  2 
 10    10 *Ambrose, Blaise   M40 Toronto                  12.96   3.2  1 
 11   446 Johnson, Michael   M44 Atlanta, GA              13.05   3.2  1 
 12   509 Lawton, Daniel     M43 Bloomsburg, PA           13.27   3.2  1 
 
Event 503  M40 100m
=====================================================================
       USATF: # 10.73                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   711 Prince, Eric       M42 Dallas, TX               11.24  -0.6 
  2   245 Drummond, Don      M42 Lawrenceville, GA        11.50  -0.6 
  3   972 Wichman, Scott     M40 Napoleon, OH             11.86  -0.6 
  4   910 Thomas, Robert     M44 Indianapolis, IN         11.93  -0.6  11.925
  5   187 Cormier, John      M43 Miami Beach, FL          11.93  -0.6  11.929
  6   787 Sawyer, Charles    M41 Phila, PA                12.15  -0.6 
  7     7 Ali, Mohamed       M41 Ellicott City, MD        12.16  -0.6 
  8   671 Padgett, Calvin    M42 Cherryville, NC          12.50  -0.6 
 
Event 504  M45 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 10.72                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   265 Ellis, Kevin       M48 Oconomowoc, WI           11.82Q  1.8  1 
  2   627 Mulazim, Khalid    M45 Cleveland, OH            12.16Q  1.1  2 
  3   120 Buckle, Karl       M46 Jamaica, NY              11.96Q  1.8  1 
  4   107 Brothers, Barry    M45 Marshall, MI             12.23Q  1.1  2 
  5   123 Bullock, DeVal     M45 Ft Washington, MD        12.17q  1.8  1 
  6   715 Questelle, Bryan   M45 Harrisburg, IL           12.29q  1.1  2 
  7   948 Walters, Meirwyn   M47 South Hamilton, MA       12.62q  1.8  1 
  8   990 Winder, Leon       M46 Lindenwold, NJ           12.66q  1.8  1 
  9   287 Foster, Robert     M49 Mission Viejo, CA        12.77   1.1  2 
 10   949 Walters, Robert    M47 Painesville, OH          12.94   1.1  2 
 11   442 Johnson, Chip      M48 Bedford Hts, OH          13.33   1.8  1 
 12   851 Snyder Jr., Ronnie M46 Sarasota, FL             16.55   1.1  2 
 
Event 504  M45 100m
=====================================================================
       USATF: # 10.72                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   265 Ellis, Kevin       M48 Oconomowoc, WI           11.80   0.1 
  2   120 Buckle, Karl       M46 Jamaica, NY              11.91   0.1 
  3   715 Questelle, Bryan   M45 Harrisburg, IL           12.35   0.1 
  4   107 Brothers, Barry    M45 Marshall, MI             12.58   0.1 
  5   990 Winder, Leon       M46 Lindenwold, NJ           12.74   0.1 
  6   948 Walters, Meirwyn   M47 South Hamilton, MA       12.84   0.1 
  7   123 Bullock, DeVal     M45 Ft Washington, MD        21.47   0.1 
 
Event 505  M50 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 10.95                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   256 Eaton, Kenneth     M52 Atlanta, GA              11.88Q  1.6  2 
  2   131 Butler, Lovell     M51 Wernersville, PA         11.90Q  0.5  1 
  3   172 Clinkscale, David  M50 Chagrin Falls, OH        12.28Q  1.6  2 
  4   239 DiSalvo, Tony      M51 Williamsport, PA         12.31Q  0.5  1 
  5   289 Fox, Jim           M51 Denville, NJ             13.15q  1.6  2 
  6   147 Catalano, Jon      M54 Mayfield Hts, OH         13.41q  1.6  2 
  7   959 Webb, Sam          M53 Circleville, OH          13.92q  1.6  2 
  8    77 Bjorkman, Timothy  M54 Canistota, SD            14.04q  0.5  1 
 
Event 505  M50 100m
=====================================================================
       USATF: # 10.95                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   256 Eaton, Kenneth     M52 Atlanta, GA              11.68  -0.8 
  2   131 Butler, Lovell     M51 Wernersville, PA         11.98  -0.8 
  3   239 DiSalvo, Tony      M51 Williamsport, PA         12.49  -0.8 
  4   172 Clinkscale, David  M50 Chagrin Falls, OH        12.60  -0.8 
  5   147 Catalano, Jon      M54 Mayfield Hts, OH         13.63  -0.8 
  6    77 Bjorkman, Timothy  M54 Canistota, SD            13.78  -0.8 
  7   959 Webb, Sam          M53 Circleville, OH          14.17  -0.8 
 
Event 506  M55 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 11.44                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   845 Smith, Tom         M57 Fort Wayne, IN           12.47Q  1.2  1 
  2   800 Searles, Anthony   M57 Charlotte, NC            13.09Q  0.4  2 
  3   515 Leigh, Gary        M56 Kennett Square, PA       12.50Q  1.2  1 
  4   819 Shufelt, Michael   M56 Lake Dallas, TX          13.33Q  0.4  2 
  5   738 Riddle, Richard    M59 Pantego, TX              12.52q  1.2  1 
  6    93 Bowen, Robert      M59 Bardonia, NY             12.55q  1.2  1 
  7   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC            13.51q  0.4  2 
  8   831 Sklar, Howard      M55 Shreveport, LA           13.85q  1.2  1 
  9   919 Tinsman, Thomas    M58 Strongstown, PA          14.01   0.4  2 
 10   227 Demetrio, Theodore M55 Olympia, WA              14.28   1.2  1 
 11   630 Munn, Malcolm      M55 Maryland Hts, MO         14.62   0.4  2 
 
Event 506  M55 100m
=====================================================================
       USATF: # 11.44                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   845 Smith, Tom         M57 Fort Wayne, IN           12.23   0.6 
  2   800 Searles, Anthony   M57 Charlotte, NC            12.42   0.6 
  3   738 Riddle, Richard    M59 Pantego, TX              12.59   0.6 
  4   515 Leigh, Gary        M56 Kennett Square, PA       12.69   0.6 
  5    93 Bowen, Robert      M59 Bardonia, NY             12.71   0.6 
  6   819 Shufelt, Michael   M56 Lake Dallas, TX          13.39   0.6 
  7   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC            13.59   0.6 
  8   831 Sklar, Howard      M55 Shreveport, LA           14.04   0.6 
 
Event 507  M60 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
       USATF: # 11.8h                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1     8 Allie, Charles     M63 Pittsburgh, PA           12.28Q  2.9  3 
  2   844 Smith, Kenrick     M61 St. Albans Queens,       12.87Q  2.2  1 
  3    98 Bowne, George      M60 Columbus, OH             12.93Q  1.9  2 
  4   986 Wilson, Thaddeus   M60 Oxnard, CA               12.55Q  2.9  3 
  5   998 Worthington, Fredd M60 Springboro, OH           12.99Q  1.9  2 
  6  1011 Zlobicki, Zbigy    M61 West Bloomfield, MI      13.05Q  2.2  1 
  7   193 Covey, Bruce       M64 South Haven, MI          12.82q  2.9  3 
  8   780 Sanders, Leo       M60 San Diego, CA            12.86q  2.9  3 
  9   906 Tharpe, Bill       M62 Tallahassee, FL          13.26   2.2  1 
 10   859 Spencer, Douglas   M64 Warren, AR               13.43   1.9  2 
 11   935 Vancleave, Paul    M62 Bloomington, IN          13.57   1.9  2 
 12   217 Davis, Clyde       M62 West Mifflin, PA         13.77   2.2  1 
 13   529 Linner, Bernie     M62 Belle Vernon, PA         14.07   2.9  3 
 14   611 *Mintz, Bruce      M64 Edmonton                 14.10   1.9  2 
 15   487 *Kokko, Jarmo      M60 Huntsville, Ont          14.66   2.2  1 
 16   385 Hathcock, Lloyd    M64 Dayton, OH               14.81   1.9  2 
 17   936 Vash, James        M60 Mechanicsburg, PA        15.06   2.9  3 
 18   297 Frontino, James    M61 Brookville, PA           15.19   2.2  1 
 19   234 DeVore, Paul       M60 Mansfield, OH            16.89   1.9  2 
 20   614 Moore, Terry       M62 Lancaster, SC            17.05   2.9  3 
 21   482 Klostergaard, Jim  M62 Kingwood, TX             17.59   2.2  1 
 
Event 507  M60 100m
=====================================================================
       USATF: # 11.8h                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1     8 Allie, Charles     M63 Pittsburgh, PA           12.24   1.0 
  2   844 Smith, Kenrick     M61 St. Albans Queens,       12.62   1.0 
  3   193 Covey, Bruce       M64 South Haven, MI          12.82   1.0 
  4  1011 Zlobicki, Zbigy    M61 West Bloomfield, MI      12.99   1.0  12.982
  5   998 Worthington, Fredd M60 Springboro, OH           12.99   1.0  12.985
  6    98 Bowne, George      M60 Columbus, OH             13.04   1.0 
  7   780 Sanders, Leo       M60 San Diego, CA            13.09   1.0 
 --   986 Wilson, Thaddeus   M60 Oxnard, CA                 DNF   1.0 
 
Event 508  M65 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 12.37                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   744 Robbins, Stephen   M68 Cleveland Heights,       12.87Q  1.2  2 
  2   202 *Crombe, Peter     M66 Dee Why                  13.17Q  0.7  1 
  3   693 Pierce, Roger      M66 Essex, MA                13.55Q  0.7  1 
  4   362 Hall, Samuel       M66 Kannapolis, NC           13.64Q  1.2  2 
  5   254 Durante, Daniel    M67 Gainesville, VA          14.12q  1.2  2 
  6   308 Geertgens, Douglas M68 Cooperstown, NY          14.66q  0.7  1 
  7   779 Sanders, John      M65 Lakewood, OH             14.98q  0.7  1 
  8   850 Snyder, Gary       M67 Boston, MA               15.05q  1.2  2 
  9   849 Snook, James       M68 Overland Park, KS        15.25   0.7  1 
 10   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX                 15.33   0.7  1 
 11    68 Biacofsky, John    M66 Willoughby, OH           15.41   1.2  2 
 12   814 Sherry, Dale       M68 Amherst, OH              18.14   1.2  2 
 
Event 508  M65 100m
=====================================================================
       USATF: # 12.37                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   744 Robbins, Stephen   M68 Cleveland Heights,       12.51   2.1 
  2   202 *Crombe, Peter     M66 Dee Why                  12.81   2.1 
  3   693 Pierce, Roger      M66 Essex, MA                13.19   2.1 
  4   362 Hall, Samuel       M66 Kannapolis, NC           13.61   2.1 
  5   254 Durante, Daniel    M67 Gainesville, VA          13.82   2.1 
  6   308 Geertgens, Douglas M68 Cooperstown, NY          14.50   2.1 
  7   850 Snyder, Gary       M67 Boston, MA               14.84   2.1 
 
Event 509  M70 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 12.77                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   524 Lida, Robert       M74 Wichita, KS              13.77Q  0.7  1 
  2    96 Bowles, Steven     M71 Springfield, IL          14.27Q  0.9  2 
  3   774 Sagedahl, Sherwood M72 Fairmont, MN             14.46Q  0.9  2 
  4    75 Bittner, William   M74 Pipersville, PA          14.55Q  0.7  1 
  5   136 Byrd, Jerry        M70 Warsaw, IN               14.52q  0.9  2 
  6    41 Bartholomew, Charl M71 Mercer, PA               14.58q  0.9  2 
  7   877 *Stern, David      M71 Toronto                  15.16q  0.9  2 
  8   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen               15.53q  0.7  1 
  9   518 Lekan, Dennis      M70 Bay Village, OH          21.15   0.7  1 
 
Event 509  M70 100m
=====================================================================
       USATF: # 12.77                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   524 Lida, Robert       M74 Wichita, KS              13.79  -0.9 
  2    75 Bittner, William   M74 Pipersville, PA          14.14  -0.9 
  3    96 Bowles, Steven     M71 Springfield, IL          14.36  -0.9 
  4    41 Bartholomew, Charl M71 Mercer, PA               14.70  -0.9 
  5   136 Byrd, Jerry        M70 Warsaw, IN               14.83  -0.9 
  6   774 Sagedahl, Sherwood M72 Fairmont, MN             14.87  -0.9 
  7   877 *Stern, David      M71 Toronto                  15.10  -0.9 
  8   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen               15.58  -0.9 
 
Event 510  M75 100m
=====================================================================
       USATF: # 13.67  7/30/2011   Robert Whilden, Houston Elit                
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   966 Whilden, Robert    M76 Houston, TX              13.67#  0.7 
  2   198 Cozens, Robert     M75 Houston, TX              15.05   0.7 
  3   514 Leggitt, James     M76 Levelland, TX            15.50   0.7 
  4   880 Stone, Glen        M77 McAlester, OK            16.32   0.7 
  5   430 Jankovich, William M77 Racine, WI               17.07   0.7 
  6   823 Siegel, Dan        M76 Providence, RI           17.42   0.7 
  7   979 Williams, Paul     M76 Richmond Hts, OH         18.00   0.7 
 
Event 511  M80 100m
=====================================================================
       USATF: # 14.35                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   344 Greenwald, Jack    M83 Seville, OH              16.42   0.8 
  2   881 Stookey, James     M81 Dickerson, MD            17.40   0.8 
  3   915 *Thompson, William M81 Hamilton                 17.62   0.8 
  4   197 Cox, Edward        M83 Binghamton, NY           17.64   0.8 
  5   852 Soller, Richard    M84 North Bend, OH           20.96   0.8 
  6   337 Greco, Lawrence    M82 Hendersonville, NC       26.36   0.8 
 
Event 512  M85 100m
=====================================================================
       USATF: # 16.22                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   743 Riser, George      M87 Lyndhurst, OH            17.97   0.3 
  2   840 Smith, Denver      M85 Louisville, OH           19.30   0.3 
  3    94 Bower, Ray         M87 Pittsburgh, PA           21.45   0.3 
  4   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA              21.46   0.3 
 
Event 513  M90 100m
=====================================================================
    90 USATF: # 17.83                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  1015 Means, John        M91 Richmond Hts, OH         18.13   1.6 
  2   557 Manno, Jim         M90 Oradell, NJ              19.06   1.6 
  3   568 Maxwell, Ralph     M91 Alamo, TX                19.92   1.6 
 
Event 513  M95 100m
=====================================================================
    95 USATF: # 30.86  7/30/2011   Leland McPhie, So Cal Track                 
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 San Diego, CA            30.86#  1.6 
 
Event 521  M30 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   327 Gosa, Jason        M32 Wales, WI                22.32  -0.5 
  2   954 Watson, Leonidas   M31 Vista, CA                22.90  -0.5 
  3   728 Reid, Hugh         M32 Brooklyn, NY             23.27  -0.5 
  4   736 Ricketts, Brian    M34 Kingsport, TN            24.42  -0.5 
  5   914 Thompson, La Roi   M32 Yeadon, PA               25.22  -0.5 
 
Event 522  M35 200m
=====================================================================
       USATF: # 20.8h                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   641 Nelson, Etroy      M37 Abingdon, MD             22.62  -0.3 
  2   822 Sickerson, Nate    M38 Ankeny, IA               22.82  -0.3 
  3   668 Owens, Earl        M37 Winterville, NC          23.13  -0.3 
  4   853 Sommars, Nathan    M35 Ventura, CA              23.64  -0.3 
  5   488 Koot, Michael      M37 Washington, PA           24.37  -0.3 
  6    35 Barlow, Feldon     M39 New Stanton, PA          24.58  -0.3 
 
Event 523  M40 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 21.86                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   711 Prince, Eric       M42 Dallas, TX               22.67Q  3.8  2 
  2   910 Thomas, Robert     M44 Indianapolis, IN         24.36Q  2.0  1 
  3   787 Sawyer, Charles    M41 Phila, PA                24.75Q  3.8  2 
  4   187 Cormier, John      M43 Miami Beach, FL          25.38Q  2.0  1 
  5     7 Ali, Mohamed       M41 Ellicott City, MD        24.76q  3.8  2 
  6   304 Garratt, John      M44 Santa Monica, CA         25.40q  2.0  1 
  7   671 Padgett, Calvin    M42 Cherryville, NC          25.67q  3.8  2 
  8    10 *Ambrose, Blaise   M40 Toronto                  26.68q  2.0  1 
  9   509 Lawton, Daniel     M43 Bloomsburg, PA           31.13   3.8  2 
 
Event 523  M40 200m
=====================================================================
       USATF: # 21.86                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   711 Prince, Eric       M42 Dallas, TX               22.69   0.9 
  2   910 Thomas, Robert     M44 Indianapolis, IN         23.57   0.9 
  3     7 Ali, Mohamed       M41 Ellicott City, MD        24.44   0.9 
  4   787 Sawyer, Charles    M41 Phila, PA                24.72   0.9 
  5   304 Garratt, John      M44 Santa Monica, CA         25.29   0.9 
  6   671 Padgett, Calvin    M42 Cherryville, NC          25.96   0.9 
  7    10 *Ambrose, Blaise   M40 Toronto                  26.62   0.9 
 --   187 Cormier, John      M43 Miami Beach, FL            DNF   0.9 
 
Event 524  M45 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 21.80                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   627 Mulazim, Khalid    M45 Cleveland, OH            22.69Q  1.2  2 
  2   539 Lowery, Maurice    M45 Charlotte, NC            25.85Q  1.8  1 
  3   552 Makino, Shigeki    M45 Weston, MA               25.03Q  1.2  2 
  4   990 Winder, Leon       M46 Lindenwold, NJ           26.66Q  1.8  1 
  5   574 McCarthy, John     M46 Yorktown Hts, NY         25.42q  1.2  2 
  6   287 Foster, Robert     M49 Mission Viejo, CA        26.43q  1.2  2 
  7   438 Jefferson, Louis   M47 San Diego, CA            27.30q  1.8  1 
  8   715 Questelle, Bryan   M45 Harrisburg, IL           28.03q  1.2  2 
  9   878 Stewart, Daniel    M48 Fall Church, VA          33.55   1.8  1 
 
Event 524  M45 200m
=====================================================================
       USATF: # 21.80                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   627 Mulazim, Khalid    M45 Cleveland, OH            22.77   0.4 
  2   552 Makino, Shigeki    M45 Weston, MA               25.18   0.4 
  3   574 McCarthy, John     M46 Yorktown Hts, NY         25.40   0.4 
  4   539 Lowery, Maurice    M45 Charlotte, NC            25.41   0.4 
  5   990 Winder, Leon       M46 Lindenwold, NJ           26.11   0.4 
  6   438 Jefferson, Louis   M47 San Diego, CA            27.50   0.4 
  7   287 Foster, Robert     M49 Mission Viejo, CA        28.62   0.4 
 
Event 525  M50 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 22.53                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   428 James, Bennie      M54 Honeoye Falls, NY        24.89Q  1.9  2 
  2   158 Chinn, James       M52 Del Mar, CA              24.98Q  0.6  1 
  3  1006 Yelverton, William M51 Murfreesboro, TN         25.26Q  1.9  2 
  4   233 Detscher, Patrick  M53 Tallahassee, FL          27.32Q  0.6  1 
  5   333 Granowski, Scott   M50 Dallas, TX               25.74q  1.9  2 
  6   289 Fox, Jim           M51 Denville, NJ             26.57q  1.9  2 
  7   172 Clinkscale, David  M50 Chagrin Falls, OH        26.59q  1.9  2 
  8   147 Catalano, Jon      M54 Mayfield Hts, OH         27.98q  0.6  1 
  9   290 Fox, Mark          M50 Cincinnati, OH           28.49   0.6  1 
 
Event 525  M50 200m
=====================================================================
       USATF: # 22.53                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   428 James, Bennie      M54 Honeoye Falls, NY        24.61   0.4 
  2   158 Chinn, James       M52 Del Mar, CA              25.26   0.4 
  3   333 Granowski, Scott   M50 Dallas, TX               25.61   0.4 
  4  1006 Yelverton, William M51 Murfreesboro, TN         25.66   0.4 
  5   289 Fox, Jim           M51 Denville, NJ             26.66   0.4 
  6   233 Detscher, Patrick  M53 Tallahassee, FL          27.33   0.4 
  7   172 Clinkscale, David  M50 Chagrin Falls, OH        28.85   0.4 
  8   147 Catalano, Jon      M54 Mayfield Hts, OH         29.27   0.4 
 
Event 526  M55 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 23.36                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   845 Smith, Tom         M57 Fort Wayne, IN           25.71Q  1.1  1 
  2   515 Leigh, Gary        M56 Kennett Square, PA       26.15Q  0.5  2 
  3   738 Riddle, Richard    M59 Pantego, TX              25.74Q  1.1  1 
  4    93 Bowen, Robert      M59 Bardonia, NY             26.32Q  0.5  2 
  5   800 Searles, Anthony   M57 Charlotte, NC            27.19q  1.1  1 
  6   819 Shufelt, Michael   M56 Lake Dallas, TX          27.36q  0.5  2 
  7   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC            27.50q  0.5  2 
  8   831 Sklar, Howard      M55 Shreveport, LA           28.15q  1.1  1 
  9   898 Taft, Tucker       M58 Lexington, MA            28.16   1.1  1 
 10   919 Tinsman, Thomas    M58 Strongstown, PA          28.97   1.1  1 
 11   192 Cottrell, Stephen  M59 Landenberg, PA           31.80   0.5  2 
 
Event 526  M55 200m
=====================================================================
       USATF: # 23.36                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   845 Smith, Tom         M57 Fort Wayne, IN           25.17  -0.1 
  2   738 Riddle, Richard    M59 Pantego, TX              25.67  -0.1 
  3   515 Leigh, Gary        M56 Kennett Square, PA       25.76  -0.1 
  4    93 Bowen, Robert      M59 Bardonia, NY             26.71  -0.1 
  5   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC            27.94  -0.1 
  6   831 Sklar, Howard      M55 Shreveport, LA           28.39  -0.1 
 
Event 527  M60 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
       USATF: # 24.37                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1     8 Allie, Charles     M63 Pittsburgh, PA           25.78Q  1.7  2 
  2   780 Sanders, Leo       M60 San Diego, CA            26.22Q  3.6  1 
  3   193 Covey, Bruce       M64 South Haven, MI          26.27Q  2.7  3  26.261
  4  1011 Zlobicki, Zbigy    M61 West Bloomfield, MI      26.27Q  2.7  3  26.266
  5   906 Tharpe, Bill       M62 Tallahassee, FL          26.61Q  3.6  1 
  6   466 Kelly, Dan         M63 Ivins, UT                27.38Q  1.7  2 
  7   844 Smith, Kenrick     M61 St. Albans Queens,       26.62q  3.6  1 
  8    98 Bowne, George      M60 Columbus, OH             27.03q  3.6  1 
  9     3 Aiken, John        M62 Monroeville, PA          27.46   1.7  2 
 10   859 Spencer, Douglas   M64 Warren, AR               28.11   2.7  3 
 11   529 Linner, Bernie     M62 Belle Vernon, PA         29.47   2.7  3 
 12   611 *Mintz, Bruce      M64 Edmonton                 29.82   1.7  2 
 13   487 *Kokko, Jarmo      M60 Huntsville, Ont          30.30   3.6  1 
 14   385 Hathcock, Lloyd    M64 Dayton, OH               31.05   2.7  3 
 15   297 Frontino, James    M61 Brookville, PA           31.66   2.7  3 
 16   936 Vash, James        M60 Mechanicsburg, PA        31.85   1.7  2 
 17   614 Moore, Terry       M62 Lancaster, SC            35.00   1.7  2 
 18   635 Myers, Robert      M62 Westlake, OH             39.26   1.7  2 
 --   935 Vancleave, Paul    M62 Bloomington, IN            DNF   2.7  3 
 --   998 Worthington, Fredd M60 Springboro, OH              DQ   3.6  1 
 
Event 527  M60 200m
=====================================================================
       USATF: # 24.37                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1     8 Allie, Charles     M63 Pittsburgh, PA           24.95  -1.1 
  2   780 Sanders, Leo       M60 San Diego, CA            26.35  -1.1 
  3   844 Smith, Kenrick     M61 St. Albans Queens,       26.66  -1.1 
  4   193 Covey, Bruce       M64 South Haven, MI          26.74  -1.1 
  5  1011 Zlobicki, Zbigy    M61 West Bloomfield, MI      26.76  -1.1 
  6   906 Tharpe, Bill       M62 Tallahassee, FL          26.84  -1.1 
  7    98 Bowne, George      M60 Columbus, OH             27.52  -1.1 
  8   466 Kelly, Dan         M63 Ivins, UT                27.66  -1.1 
 
Event 528  M65 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 25.20                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   744 Robbins, Stephen   M68 Cleveland Heights,       26.86Q  2.2  1 
  2   202 *Crombe, Peter     M66 Dee Why                  26.87Q  1.9  2 
  3   693 Pierce, Roger      M66 Essex, MA                27.30Q  2.2  1 
  4   362 Hall, Samuel       M66 Kannapolis, NC           28.21Q  1.9  2 
  5   411 Horick, Jeffrey    M65 Carlisle, PA             28.83q  2.2  1 
  6   254 Durante, Daniel    M67 Gainesville, VA          29.14q  1.9  2 
  7   415 Huff, Allen        M66 Dayton, OH               29.56q  1.9  2 
  8   812 Shenk, John        M68 Sarasota, FL             31.15q  2.2  1 
  9   850 Snyder, Gary       M67 Boston, MA               31.46   2.2  1 
 10   452 *Jones, Eric       M68 Solana Beach, CA         31.67   2.2  1 
 11   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX                 31.89   2.2  1 
 12   525 Lieberman, Hal     M68 Brooklyn, NY             32.08   1.9  2 
 13   849 Snook, James       M68 Overland Park, KS        32.39   2.2  1 
 14    68 Biacofsky, John    M66 Willoughby, OH           38.65   1.9  2 
 
Event 528  M65 200m
=====================================================================
       USATF: # 25.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   744 Robbins, Stephen   M68 Cleveland Heights,       26.01   0.7 
  2   202 *Crombe, Peter     M66 Dee Why                  26.26   0.7 
  3   693 Pierce, Roger      M66 Essex, MA                27.50   0.7 
  4   362 Hall, Samuel       M66 Kannapolis, NC           28.35   0.7 
  5   411 Horick, Jeffrey    M65 Carlisle, PA             28.93   0.7 
  6   254 Durante, Daniel    M67 Gainesville, VA          29.14   0.7 
  7   415 Huff, Allen        M66 Dayton, OH               29.49   0.7 
  8   812 Shenk, John        M68 Sarasota, FL             31.94   0.7 
 
Event 529  M70 200m
=====================================================================
       USATF: # 26.80                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   524 Lida, Robert       M74 Wichita, KS              27.38   1.7 
  2    96 Bowles, Steven     M71 Springfield, IL          29.62   1.7 
  3   877 *Stern, David      M71 Toronto                  31.01   1.7 
  4    41 Bartholomew, Charl M71 Mercer, PA               31.14   1.7 
  5   136 Byrd, Jerry        M70 Warsaw, IN               31.39   1.7 
  6   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen               33.21   1.7 
 
Event 530  M75 200m
=====================================================================
       USATF: # 28.14                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   198 Cozens, Robert     M75 Houston, TX              30.84   0.4 
  2   514 Leggitt, James     M76 Levelland, TX            32.93   0.4 
  3   880 Stone, Glen        M77 McAlester, OK            35.57   0.4 
  4   823 Siegel, Dan        M76 Providence, RI           38.34   0.4 
 
Event 531  M80 200m
=====================================================================
       USATF: # 30.89                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   344 Greenwald, Jack    M83 Seville, OH              35.59  -1.5 
  2   852 Soller, Richard    M84 North Bend, OH           48.19  -1.5 
  3   337 Greco, Lawrence    M82 Hendersonville, NC     1:14.03  -1.5 
 
Event 532  M85 200m
=====================================================================
    85 USATF: # 34.41                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   743 Riser, George      M87 Lyndhurst, OH            41.27  -0.3 
  2   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA              50.97  -0.3 
  3    94 Bower, Ray         M87 Pittsburgh, PA           51.01  -0.3 
 
Event 532  M90 200m
=====================================================================
    90 USATF: # 41.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  1015 Means, John        M91 Richmond Hts, OH         41.60  -0.3 
  2   557 Manno, Jim         M90 Oradell, NJ              43.11  -0.3 
 
Event 541  M30 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   728 Reid, Hugh         M32 Brooklyn, NY             50.08  
  2   152 Chambers, Keith    M32 Laguna Hills, CA         51.61  
  3   914 Thompson, La Roi   M32 Yeadon, PA               56.40  
 
Event 542  M35 400m
================================================================
       USATF: # 46.38                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   668 Owens, Earl        M37 Winterville, NC          52.48  
  2   408 Hogue, Andrew      M38 Bronxville, NY           52.79  
  3   355 Haack, Peter       M37 La Crescent, MN          53.42  
  4   425 Jackson, Michael   M38 Red Lion, PA             54.30  
  5   502 Lanier, Kyle       M38 Lincoln University,      54.82  
  6    35 Barlow, Feldon     M39 New Stanton, PA          55.78  
 
Event 543  M40 400m
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 48.44                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   231 DeSio, Blair       M40 Arlington, VA            51.40Q  2 
  2   711 Prince, Eric       M42 Dallas, TX               53.45Q  1 
  3   127 Burmeister, Jay    M41 Bloomfield Hills, M      53.97Q  1 
  4   910 Thomas, Robert     M44 Indianapolis, IN         54.45Q  2 
  5   999 Wright, Phillip    M41 Columbus, OH             54.45q  1 
  6   110 Brown, Dave        M41 Bensalem, PA             54.98q  2 
  7     7 Ali, Mohamed       M41 Ellicott City, MD        55.52q  2 
  8   787 Sawyer, Charles    M41 Phila, PA                56.28q  1 
  9   671 Padgett, Calvin    M42 Cherryville, NC          56.83   1 
 10   304 Garratt, John      M44 Santa Monica, CA         57.72   1 
 11   794 Schwartz, Robert   M42 Abington, PA             58.14   2 
 12    10 *Ambrose, Blaise   M40 Toronto                  59.46   2 
 --   187 Cormier, John      M43 Miami Beach, FL            DNF   2 
 --   353 Gustafson, John    M43 West Henrietta, NY         DNF   1 
 
Event 543  M40 400m
================================================================
       USATF: # 48.44                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   711 Prince, Eric       M42 Dallas, TX               50.51  
  2   231 DeSio, Blair       M40 Arlington, VA            51.15  
  3   910 Thomas, Robert     M44 Indianapolis, IN         53.01  
  4   999 Wright, Phillip    M41 Columbus, OH             54.17  
  5   127 Burmeister, Jay    M41 Bloomfield Hills, M      54.96  
  6   110 Brown, Dave        M41 Bensalem, PA             55.26  
  7     7 Ali, Mohamed       M41 Ellicott City, MD        55.93  
  8   787 Sawyer, Charles    M41 Phila, PA                56.81  
 
Event 544  M45 400m
================================================================
       USATF: # 50.18  7/29/2011   Khalid Mulazim, Southwest Sp                
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   627 Mulazim, Khalid    M45 Cleveland, OH            50.18# 
  2   115 Brown, Paul        M48 Lawrenceville, GA        55.11  
  3   552 Makino, Shigeki    M45 Weston, MA               55.79  
  4   574 McCarthy, John     M46 Yorktown Hts, NY         56.60  
  5   948 Walters, Meirwyn   M47 South Hamilton, MA       57.46  
  6   595 McSpadden, Bill    M45 Kingsport, TN            57.92  
  7   539 Lowery, Maurice    M45 Charlotte, NC            59.43  
  8   990 Winder, Leon       M46 Lindenwold, NJ           59.77  
 
Event 545  M50 400m
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 51.39                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   428 James, Bennie      M54 Honeoye Falls, NY        54.94Q  2 
  2   158 Chinn, James       M52 Del Mar, CA              55.99Q  1 
  3  1006 Yelverton, William M51 Murfreesboro, TN         56.55Q  2 
  4   333 Granowski, Scott   M50 Dallas, TX               56.61Q  1 
  5   981 Williams, Tyrone   M52 Southfield, MI           58.69q  1 
  6   528 Lindsay, Jeff      M52 Tulsa, OK                59.36q  1 
  7   290 Fox, Mark          M50 Cincinnati, OH         1:02.87q  1 
  8   879 Stocking, Carl     M50 Westfield, NJ          1:03.24q  2 
  9   363 Halladay, John     M50 Strongsville, OH       1:04.93   2 
 10   875 Stephens, Christop M54 Solon, OH              1:07.42   2 
 11    50 Beck, Matthew      M54 Dayton, OH             1:13.58   2 
 
Event 545  M50 400m
================================================================
       USATF: # 51.39                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   428 James, Bennie      M54 Honeoye Falls, NY        54.18  
  2   158 Chinn, James       M52 Del Mar, CA              55.12  
  3   981 Williams, Tyrone   M52 Southfield, MI           56.23  
  4   333 Granowski, Scott   M50 Dallas, TX               57.17  
  5  1006 Yelverton, William M51 Murfreesboro, TN         57.61  
  6   879 Stocking, Carl     M50 Westfield, NJ          1:01.99  
  7   290 Fox, Mark          M50 Cincinnati, OH         1:02.32  
 
Event 546  M55 400m
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 52.24                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   563 Mason, Reginald    M56 Atlanta, GA            1:00.31Q  2 
  2   738 Riddle, Richard    M59 Pantego, TX            1:00.45Q  1 
  3   255 Easley, Ricky      M57 Greenville, TX         1:00.42Q  2 
  4   391 Hawkins, Walter    M56 Maple Heights, OH      1:02.71Q  1 
  5   819 Shufelt, Michael   M56 Lake Dallas, TX        1:01.19q  2 
  6   898 Taft, Tucker       M58 Lexington, MA          1:02.43q  2 
  7   831 Sklar, Howard      M55 Shreveport, LA         1:04.05q  2 
  8    28 Baker, Anthony     M58 New York, NY           1:05.78q  1 
  9   379 Hartshorne, Thomas M57 Ithaca, NY             1:06.24   1 
 10   630 Munn, Malcolm      M55 Maryland Hts, MO       1:06.39   2 
 11   192 Cottrell, Stephen  M59 Landenberg, PA         1:09.75   1 
 
Event 546  M55 400m
================================================================
       USATF: # 52.24                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   738 Riddle, Richard    M59 Pantego, TX              57.96  
  2   563 Mason, Reginald    M56 Atlanta, GA              59.21  
  3   391 Hawkins, Walter    M56 Maple Heights, OH      1:00.24  
  4   255 Easley, Ricky      M57 Greenville, TX         1:00.62  
  5   819 Shufelt, Michael   M56 Lake Dallas, TX        1:00.98  
  6   898 Taft, Tucker       M58 Lexington, MA          1:03.50  
  7    28 Baker, Anthony     M58 New York, NY           1:06.18  
  8   831 Sklar, Howard      M55 Shreveport, LA         1:06.56  
 
Event 547  M60 400m
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
       USATF: # 54.29                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1     8 Allie, Charles     M63 Pittsburgh, PA         1:00.72Q  1 
  2   118 Bryant, NZ         M61 Orchard Lake, MI       1:00.93Q  2 
  3   780 Sanders, Leo       M60 San Diego, CA          1:02.10Q  3 
  4   998 Worthington, Fredd M60 Springboro, OH         1:03.63Q  1 
  5   807 Shaheed, Nolan     M62 Pasadena, CA           1:03.80Q  2 
  6   466 Kelly, Dan         M63 Ivins, UT              1:06.76Q  3 
  7   611 *Mintz, Bruce      M64 Edmonton               1:06.09q  2 
  8   437 Javor, Kenneth     M62 Concord Twp., OH       1:06.67q  2 
  9   612 Monaco, Nino       M60 Mayfield Hts, OH       1:07.13   1 
 10   274 Feldhausen, Jerry  M60 Green Bay, WI          1:09.75   2 
 11   917 Tillery, John      M60 Charlotte, NC          1:11.05   3 
 12   297 Frontino, James    M61 Brookville, PA         1:11.94   3 
 13   936 Vash, James        M60 Mechanicsburg, PA      1:12.59   2 
 14   909 Thomas, Norman     M61 Solon, OH              1:13.42   1 
 15   311 Gerson, Jeffrey    M64 Lyndhurst, OH          1:21.69   3 
 16   126 Burleson, Joseph   M64 West Hartford, CT      1:29.81   1 
 
Event 547  M60 400m
================================================================
       USATF: # 54.29                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1     8 Allie, Charles     M63 Pittsburgh, PA           56.05  
  2   780 Sanders, Leo       M60 San Diego, CA            58.66  
  3   807 Shaheed, Nolan     M62 Pasadena, CA             59.73  
  4   118 Bryant, NZ         M61 Orchard Lake, MI       1:00.10  
  5   466 Kelly, Dan         M63 Ivins, UT              1:01.25  
  6   998 Worthington, Fredd M60 Springboro, OH         1:03.24  
  7   611 *Mintz, Bruce      M64 Edmonton               1:06.15  
  8   437 Javor, Kenneth     M62 Concord Twp., OH       1:06.58  
 
Event 548  M65 400m
===================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
       USATF: # 57.07                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   693 Pierce, Roger      M66 Essex, MA              1:03.76Q  2 
  2   900 Talib, Salih       M66 Bronx, NY              1:05.33Q  1 
  3   415 Huff, Allen        M66 Dayton, OH             1:07.26Q  2 
  4   817 Shirley, Graeme    M65 San Diego, CA          1:10.13Q  1 
  5   411 Horick, Jeffrey    M65 Carlisle, PA           1:08.34Q  2 
  6   525 Lieberman, Hal     M68 Brooklyn, NY           1:10.22Q  1 
  7   812 Shenk, John        M68 Sarasota, FL           1:09.82q  2 
  8   452 *Jones, Eric       M68 Solana Beach, CA       1:10.62q  2 
  9   786 Savenas, Leon      M66 Naples, FL             1:11.97   1 
 
Event 548  M65 400m
================================================================
       USATF: # 57.07                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   693 Pierce, Roger      M66 Essex, MA              1:02.25  
  2   900 Talib, Salih       M66 Bronx, NY              1:02.75  
  3   415 Huff, Allen        M66 Dayton, OH             1:07.87  
  4   411 Horick, Jeffrey    M65 Carlisle, PA           1:08.23  
  5   817 Shirley, Graeme    M65 San Diego, CA          1:10.09  
  6   452 *Jones, Eric       M68 Solana Beach, CA       1:10.13  
  7   812 Shenk, John        M68 Sarasota, FL           1:10.19  
  8   525 Lieberman, Hal     M68 Brooklyn, NY           1:12.17  
 
Event 549  M70 400m
================================================================
       USATF: # 1:01.00                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   524 Lida, Robert       M74 Wichita, KS            1:03.97  
  2   584 McDonald, Maurice  M70 Chapel Hill, NC        1:05.57  
  3   774 Sagedahl, Sherwood M72 Fairmont, MN           1:06.47  
  4   580 McCormack, Dan     M72 Austin, TX             1:16.76  
 
Event 550  M75 400m
================================================================
       USATF: # 1:07.82                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   198 Cozens, Robert     M75 Houston, TX            1:10.32  
  2   754 Rose, Charles      M78 Mooresville, NC        1:14.24  
  3   764 Rush, C  Christoph M75 Schenectady, NY        1:16.48  
  4   547 Macdonald, John    M75 Princeton, NJ          1:16.87  
  5   514 Leggitt, James     M76 Levelland, TX          1:18.34  
  6   989 Wimberley, Charles M77 Mandeville, LA         1:19.44  
  7   430 Jankovich, William M77 Racine, WI             1:33.94  
  8   253 Dunton, Ross       M79 Sevierville, TN        2:56.07  
 
Event 551  M80 400m
================================================================
    80 USATF: # 1:15.4h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   344 Greenwald, Jack    M83 Seville, OH            1:35.66  
  2   836 Smith, Alan        M80 Indialantic, FL        1:43.50  
 
Event 551  M85 400m
================================================================
    85 USATF: # 1:24.18                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA            2:22.50  
 
Event 551  M90 400m
================================================================
    90 USATF: # 1:39.39                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1015 Means, John        M91 Richmond Hts, OH       1:42.69  
 
Event 561  M30 800m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   345 Griffin, Napoleon  M31 Dallas, TX             2:00.66  
  2   152 Chambers, Keith    M32 Laguna Hills, CA       2:02.56  
 
Event 561  M35 800m
================================================================
    35 USATF: # 1:43.36                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   408 Hogue, Andrew      M38 Bronxville, NY         2:03.38  
  2   502 Lanier, Kyle       M38 Lincoln University,    2:04.59  
  3   238 Dinkins, Delvin    M39 West Chester, PA       2:06.14  
  4   313 Givens, Barry      M37 Irvine, CA             2:06.75  
  5   642 Nelson, Scott      M36 Mansfield, OH          2:09.63  
 --   507 Laws, Gary         M39 Arden, NC                  DNF  
 
Event 562  M40 800m
================================================================
       USATF: # 1:50.34                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   323 Gomes, Mark        M40 Miami Beach, FL        1:58.38  
  2    67 Berra, Nicholas    M42 Enola, PA              1:58.94  
  3   231 DeSio, Blair       M40 Arlington, VA          2:01.04  
  4   110 Brown, Dave        M41 Bensalem, PA           2:07.44  
  5   757 Rossen, Gary       M42 Springfield, VA        2:09.21  
  6   942 Walker, Kenny      M42 Lawndale, NC           2:27.47  
  7  1012 Zuehlke, John      M41 New York, NY           2:30.72  
 
Event 563  M45 800m
================================================================
       USATF: # 1:54.18                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   891 Summay, Landen     M45 Cincinnati, OH         2:03.04  
  2   675 Parks, Terry       M47 Foster City, CA        2:07.58  
  3   146 Cashdollar, Scott  M46 N.Huntingdon, PA       2:10.45  
  4   455 Jones, Thomas      M47 W. Hartford, CT        2:10.79  
  5   348 Grove, Phillip     M46 Natrona Heights, PA    2:16.17  
  6    70 Bickham, Scott     M45 Corning, NY            2:17.69  
 
Event 564  M50 800m
================================================================
       USATF: # 1:58.65                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   148 Cawley, Thomas     M51 Hazlet, NJ             2:08.41  
  2   528 Lindsay, Jeff      M52 Tulsa, OK              2:09.24  
  3    30 Balady, Edward     M51 Phoenix, AZ            2:11.57  
  4   816 Shields, Charles   M52 Abington, PA           2:16.51  
  5   638 Nearman, Steven    M51 Alexandria, VA         2:17.58  
  6   797 Scott, Jeff        M52 Mesa, AZ               2:18.54  
  7   866 Stalder, Craig     M51 Strongsville, OH       2:19.60  
  8   946 Walls, Vincent     M52 Cleveland, OH          2:21.95  
  9   363 Halladay, John     M50 Strongsville, OH       2:25.29  
 10    47 Baugh, Michael     M53 Stoughton, MA          2:30.39  
 11   402 Heyse, Paul        M50 Parma Heights, OH      2:34.23  
 12   102 Braschwitz, Eric   M54 Cary, NC               3:39.37  
 
Event 565  M55 800m
================================================================
       USATF: # 2:06.53                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   798 Scott, Robert      M56 Asheboro, NC           2:15.02  
  2   379 Hartshorne, Thomas M57 Ithaca, NY             2:16.03  
  3   696 Plaster, Tony      M59 Neptune, NJ            2:17.32  
  4   847 Smithhisler, Dan   M55 Nashville, TN          2:20.22  
  5   908 Thomas, Bob        M56 Westlake, OH           2:22.94  
  6     5 Alar, Paul         M55 Smyrna, GA             2:25.60  
  7   391 Hawkins, Walter    M56 Maple Heights, OH      2:28.49  
  8   478 Kirby, Gary        M55 Brunswick, OH          2:46.24  
  9   531 Liscynesky, Roman  M57 Seven Hills, OH        2:48.89  
 
Event 566  M60 800m
================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 6 Best Times
       USATF: # 2:10.78                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1   973 Wigger, Tim        M63 Shawnee, KS            2:27.29Q 
  2    64 Bernhard, Tom      M60 Castro Valley, CA      2:28.06Q 
  3   684 Pearson, Paul      M60 El Paso, TX            2:28.50Q 
  4   372 Harper, Turran     M60 Southfield, MI         2:30.13Q 
  5   842 Smith, Jay         M62 Chapel Hill, NC        2:30.76Q 
  6   809 Sheehan, Jim       M61 Ham Lake, MN           2:30.77Q 
  7   612 Monaco, Nino       M60 Mayfield Hts, OH       2:30.86q 
  8   957 Weatherhead, Jeffr M60 Granby, CT             2:38.58q 
  9   274 Feldhausen, Jerry  M60 Green Bay, WI          2:39.31q 
 10   702 Porter, James      M64 Pulaski, WI            2:39.45q 
 11   917 Tillery, John      M60 Charlotte, NC          2:40.22q 
 12   940 Viegas, Stephen    M62 Reading, MA            2:53.19q 
 13   861 Spiro, Jan         M60 Atlanta, GA            2:54.88  
 14   909 Thomas, Norman     M61 Solon, OH              2:57.88  
 15   577 McCaskey, Patrick  M62 Lake Forest, IL        3:19.20  
 16   126 Burleson, Joseph   M64 West Hartford, CT      3:25.71  
 
Event 566  M60 800m
================================================================
       USATF: # 2:10.78                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1    64 Bernhard, Tom      M60 Castro Valley, CA      2:17.52  
  2   973 Wigger, Tim        M63 Shawnee, KS            2:20.57  
  3   684 Pearson, Paul      M60 El Paso, TX            2:24.15  
  4   372 Harper, Turran     M60 Southfield, MI         2:26.95  
  5   809 Sheehan, Jim       M61 Ham Lake, MN           2:27.45  
  6   842 Smith, Jay         M62 Chapel Hill, NC        2:29.80  
  7   612 Monaco, Nino       M60 Mayfield Hts, OH       2:30.57  
  8   957 Weatherhead, Jeffr M60 Granby, CT             2:38.16  
  9   917 Tillery, John      M60 Charlotte, NC          2:39.47  
 10   274 Feldhausen, Jerry  M60 Green Bay, WI          2:43.16  
 11   940 Viegas, Stephen    M62 Reading, MA            2:53.41  
 
Event 567  M65 800m
================================================================
       USATF: # 2:17.20                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   679 Patton, Gary       M65 Rock Rapids, IA        2:29.57  
  2   900 Talib, Salih       M66 Bronx, NY              2:30.01  
  3   685 Perry, Bobbie      M66 Wake Forest, NC        2:45.53  
  4   452 *Jones, Eric       M68 Solana Beach, CA       2:46.58  
  5   905 Tetherly, Jonathan M66 Chicopee, MA           2:48.51  
  6   525 Lieberman, Hal     M68 Brooklyn, NY           2:51.23  
  7   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX               2:55.54  
  8   812 Shenk, John        M68 Sarasota, FL           2:57.56  
 
Event 568  M70 800m
================================================================
       USATF: # 2:26.14                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   584 McDonald, Maurice  M70 Chapel Hill, NC        2:34.74  
  2   774 Sagedahl, Sherwood M72 Fairmont, MN           2:37.39  
  3   305 Gauntner, Richard  M70 San Diego, CA          2:50.13  
  4   580 McCormack, Dan     M72 Austin, TX             2:51.73  
 
Event 569  M75 800m
================================================================
       USATF: # 2:40.00                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   754 Rose, Charles      M78 Mooresville, NC        2:49.48  
  2   764 Rush, C  Christoph M75 Schenectady, NY        2:51.24  
  3   335 Grant, Oliver      M75 Chevy Chase, MD        2:52.79  
  4   858 Spencer, Bill      M75 Litchfield, NH         2:55.41  
  5   406 Hite, Jim          M77 Millen, GA             4:25.70  
  6   253 Dunton, Ross       M79 Sevierville, TN        7:27.26  
 
Event 570  M80 800m
================================================================
    80 USATF: # 2:53.50                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   590 McMahon, John      M80 Silver Spring, MD      3:55.06  
  2   836 Smith, Alan        M80 Indialantic, FL        4:16.18  
  3   647 Norris, Matthew    M83 Olmsted Falls, OH      5:00.24  
 
Event 570  M85 800m
================================================================
    85 USATF: # 3:28.15                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   592 McMicken, Craig    M85 Florence, OR           4:53.67  
  2   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA            5:49.14  
 
Event 570  M90 800m
================================================================
    90 USATF: # 4:39.59                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    89 Boots, John        M92 Slidell, LA            4:57.15  
  2    56 Benson, William    M92 Valley Stream, NY      6:40.43  
 
Event 581  M30 1500m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   121 Budic, Timothy     M31 Berea, OH              4:07.03  
  2   932 Tuttle, Joel       M31 West Des Moines, IA    4:07.82  
  3   321 Goldthorp, John    M33 Philadelphia, PA       4:23.26  
 
Event 581  M35 1500m
================================================================
    35 USATF: # 3:32.51                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   313 Givens, Barry      M37 Irvine, CA             4:17.40  
  2   507 Laws, Gary         M39 Arden, NC              4:24.55  
  3   500 Lanier, Kareem     M38 Lincoln University,    4:30.66  
  4   238 Dinkins, Delvin    M39 West Chester, PA       4:36.71  
 
M40 1500 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 3:44.06
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Berra, Nicholas          M42 Enola, PA            4:04.35    8
  2 Kochanowicz, Ron         M40 Smithville, MO       4:17.13    6
  3 Clark, Neill             M40 Wynnewood, PA        4:22.21    4
  4 Lee, Kam                 M42 Middleburg Heights,  4:24.22    3
  5 Porter, William          M41 Fairlawn, OH         4:24.63    2
  6 Buysse, David            M43 Carmel, IN           4:25.54    1
  7 Cox, Darren              M41 Laguna Hills, CA     4:30.37
 DV Kieser, Frederic         M40 Cleveland, OH        
 
Event 584  M45 1500m
================================================================
       USATF: # 3:56.39                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   124 Burdett, Francis   M46 Worcester, MA          4:16.40  
  2   179 Collins, Christoph M45 Wappingers Falls, N    4:18.38  
  3   891 Summay, Landen     M45 Cincinnati, OH         4:19.70  
  4   280 FitzPatrick, Thoma M47 New York, NY           4:23.59  
  5   455 Jones, Thomas      M47 W. Hartford, CT        4:29.03  
  6    79 Blackford, Damon   M45 Akron, OH              4:31.65  
  7    70 Bickham, Scott     M45 Corning, NY            4:34.89  
  8   326 Gorup, Joseph      M45 Wheaton, IL            4:37.96  
  9   544 Lundberg, Brian    M45 Whiting, NJ            4:44.21  
 10   424 Jackson, David     M49 Santa Teresa, NM       4:57.80  
 
Event 585  M50 1500m
================================================================
       USATF: # 4:05.8h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   651 O'Driscoll, Conor  M50 Rye, NY                4:27.15  
  2  1010 Zink, William      M50 Wyckoff, NJ            4:28.65  
  3    73 Bisignano, Joe     M50 Seattle, WA            4:30.02  
  4   576 McCarty, Robert    M50 Cuyahoga Falls, OH     4:35.71  
  5   640 Nelson, Brian      M54 Bakersfield, CA        4:37.73  
  6    30 Balady, Edward     M51 Phoenix, AZ            4:40.04  
  7   117 Brumwell, Steve    M53 Palmdale, CA           4:40.15  
  8    72 Bird, Daniel       M52 Cincinnati, OH         4:40.53  
  9   769 Rutz, Eugene       M51 Cincinnati, OH         4:41.64  
 10   816 Shields, Charles   M52 Abington, PA           4:45.60  
 11   112 Brown, Joe         M51 Mason, OH              4:48.24  
 12   526 Liebers, Robert    M53 Lakewood, NY           4:50.84  
 13    57 Berardi, David     M50 Baltimore, MD          4:53.33  
 14   320 Goldstein, Adam    M51 Coral Gables, FL       5:00.62  
 15    36 Barnes, Tim        M51 North Royalton, OH     5:01.36  
 16   116 Browning, Scott    M53 Mission Viejo, CA      5:06.01  
 17   224 DeCollibus, Angelo M54 Huntington Beach, C    5:07.29  
 18   246 Drumright, Elliott M54 Evergreen, CO          5:08.76  
 19   363 Halladay, John     M50 Strongsville, OH       5:11.74  
 20   841 Smith, Don         M54 Milwaukee, WI          6:19.41  
 21   102 Braschwitz, Eric   M54 Cary, NC               7:32.75  
 
Event 586  M55 1500m
================================================================
       USATF: # 4:17.80                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   847 Smithhisler, Dan   M55 Nashville, TN          4:49.10  
  2   798 Scott, Robert      M56 Asheboro, NC           4:50.40  
  3   379 Hartshorne, Thomas M57 Ithaca, NY             4:54.23  
  4   119 Buchholz, Bob      M55 Franklin, TN           4:56.90  
  5   257 Eckel, Thomas      M58 Milford, OH            4:59.71  
  6   497 Labar, Douglas     M56 New York, NY           5:15.92  
  7     5 Alar, Paul         M55 Smyrna, GA             5:23.01  
  8   597 Means Jr, John     M56 Richmond Hts, OH       5:39.31  
  9   996 Woolford, Robert   M59 Bloomington, IN        5:43.04  
 
Event 587  M60 1500m
================================================================
       USATF: # 4:31.93                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    64 Bernhard, Tom      M60 Castro Valley, CA      4:43.72  
  2   684 Pearson, Paul      M60 El Paso, TX            4:59.48  
  3   973 Wigger, Tim        M63 Shawnee, KS            5:01.23  
  4   809 Sheehan, Jim       M61 Ham Lake, MN           5:07.57  
  5   586 *McGlynn, Mike     M61 Jackson, MI            5:10.48  
  6   612 Monaco, Nino       M60 Mayfield Hts, OH       5:19.39  
  7   372 Harper, Turran     M60 Southfield, MI         5:21.06  
  8   842 Smith, Jay         M62 Chapel Hill, NC        5:25.77  
  9   682 *Payne, Tim        M61 Orillia                5:29.70  
 10   600 Mendat, Randall    M63 Charlotte, NC          5:39.05  
 11   917 Tillery, John      M60 Charlotte, NC          5:41.14  
 12   491 Kritzler, Bruce    M62 Saint Simons Island    5:49.35  
 13   957 Weatherhead, Jeffr M60 Granby, CT             5:57.59  
 14   963 Weiner, Robert     M64 Accokeek, MD           6:32.99  
 15   669 Ozell, Phillip     M61 Atlanta, GA            6:36.82  
 16   126 Burleson, Joseph   M64 West Hartford, CT      7:01.08  
 
Event 588  M65 1500m
================================================================
       USATF: # 4:56.31                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   679 Patton, Gary       M65 Rock Rapids, IA        4:56.76  
  2   686 Perry, Paul        M66 Orland Park, IL        4:59.20  
  3   900 Talib, Salih       M66 Bronx, NY              5:32.06  
  4   440 Jennings, Thomas   M67 Ft Washington, PA      5:35.66  
  5   817 Shirley, Graeme    M65 San Diego, CA          5:43.17  
  6   905 Tetherly, Jonathan M66 Chicopee, MA           6:02.29  
  7   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX               6:23.85  
 
Event 589  M70 1500m
================================================================
       USATF: # 5:12.40                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   960 Weddle, Thom       M72 Minneapolis, MN        5:43.25   5:43.243
  2   305 Gauntner, Richard  M70 San Diego, CA          5:43.25   5:43.246
  3   479 Kleyman, Rick      M71 Plymouth, MN           5:51.21  
  4   580 McCormack, Dan     M72 Austin, TX             6:11.84  
  5    76 Bixler, Jon        M73 Painesville, OH        6:16.12  
  6   517 Leitz, James       M72 Bayonne, NJ            6:25.21  
  7   186 Cordero, Joe       M73 Islip Terrace, NY      6:47.95  
  8   520 LeVasseur, Jerry   M73 Brunswick, ME          7:19.77  
 
Event 590  M75 1500m
================================================================
    75 USATF: # 5:28.5h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   754 Rose, Charles      M78 Mooresville, NC        5:56.56  
  2   858 Spencer, Bill      M75 Litchfield, NH         6:00.03  
  3   335 Grant, Oliver      M75 Chevy Chase, MD        6:01.98  
  4   764 Rush, C  Christoph M75 Schenectady, NY        6:05.24  
  5   654 Ogden, Ken         M75 Salem, OR              7:37.70  
  6   406 Hite, Jim          M77 Millen, GA             8:51.86  
  7   383 Harwick, John      M78 Indiana, PA           10:56.08  
 
Event 590  M80 1500m
================================================================
    80 USATF: # 6:04.28                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   590 McMahon, John      M80 Silver Spring, MD      7:49.17  
  2   836 Smith, Alan        M80 Indialantic, FL        9:28.07  
 
Event 590  M85 1500m
================================================================
    85 USATF: # 7:19.80                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   592 McMicken, Craig    M85 Florence, OR           9:53.01  
  2   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA           11:39.16  
 
Event 590  M90 1500m
================================================================
    90 USATF: # 9:25.20                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    89 Boots, John        M92 Slidell, LA           10:18.56  
  2    56 Benson, William    M92 Valley Stream, NY     15:24.50  
 
Event 601  M30 5000m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   121 Budic, Timothy     M31 Berea, OH             15:42.01  
  2   140 Cahoon, Rick       M34 Blanchard, MI         15:52.97  
  3    54 Benesh, Stephen    M31 North Ridgeville, O   15:53.82  
  4   749 Roebling, Charles  M33 Matthews, NC          19:30.39  
 
Event 601  M35 5000m
================================================================
    35 USATF: # 12:54.12                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   313 Givens, Barry      M37 Irvine, CA            16:52.06  
  2   500 Lanier, Kareem     M38 Lincoln University,   17:12.25  
  3   911 Thomasson, Thomas  M35 West Deptford, NJ     18:36.96  
  4   316 Gobble, Kevin      M35 Whitsett, NC          19:16.72  
 
 
 Event 601  M40 5000 Meter Run
================================================================================
    40 USATF: # 14:17.39
    Name                     Age Team               Finals  Points
================================================================================
  1 Porter, William          M41 Fairlawn, OH        16:34.49    8
  2 Hopple, John             M43 Canton, OH          17:10.42    6
  3 Ryder, Timothy           M40 Bloomington, IN     17:14.41    4
  4 Kochanowicz, Ron         M40 Smithville, MO      17:16.15    3
  5 Elleman, Michael         M42 New Hartford, NY    17:18.30    2
  6 Chasse, Craig            M41 Reston, VA          17:40.46    1
 DV Kieser, Frederic         M40 Cleveland, OH  
 
Event 605  M45 5000m
================================================================
    45 USATF: # 14:34.27                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   124 Burdett, Francis   M46 Worcester, MA         15:55.06  
  2  1008 Zamek, Mark        M48 Macungie, PA          16:37.31  
  3   284 Forde, Kevin       M47 Philadelphia, PA      16:45.04  
  4    79 Blackford, Damon   M45 Akron, OH             17:00.74  
  5   771 Ryan, Michael      M45 Strongsville, OH      17:14.91  
  6   298 *Fullarton, Jim    M46 Bunnell, FL           17:30.41  
  7   706 Poulos, Ted        M49 McLean, VA            17:44.17  
  8    49 Bechtel, Richard   M47 Medina, OH            17:46.77  
  9   865 Stahl, Steven      M47 Bay Village, OH       18:00.54  
 10   464 Kellogg, John      M49 Bexley, OH            18:01.15  
 11   695 Pillin, Phillip    M49 Poland, OH            19:52.75  
 --   556 Mann, Jeff         M48 Reno, NV                   DNF  
 
Event 605  M50 5000m
================================================================
    50 USATF: # 15:41.67                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   694 Pilcher, Brian     M54 Ross, CA              16:36.39  
  2   962 Weiner, Adam       M51 San Diego, CA         16:37.88  
  3   510 Leck, Donald       M53 Maumee, OH            17:23.53  
  4   640 Nelson, Brian      M54 Bakersfield, CA       17:27.92  
  5    57 Berardi, David     M50 Baltimore, MD         17:32.67  
  6   117 Brumwell, Steve    M53 Palmdale, CA          17:39.41  
  7   623 Mosbrucker, Charli M52 Indianapolis, IN      17:49.85  
  8   390 Hawkins, Mark      M52 Belpre, OH            18:11.98  
  9   589 McLaughlin, Terenc M50 Spotsylvania, VA      18:17.81  
 10   100 Boyer, Michael     M53 Maple Heights, OH     18:43.01  
 11   224 DeCollibus, Angelo M54 Huntington Beach, C   19:15.31  
 12    82 Bloch, Christopher M52 Grove City, PA        19:30.96  
 13   167 Cleary, Mark       M52 Rancho Santa Margar   20:22.14  
 14   841 Smith, Don         M54 Milwaukee, WI         24:20.93  
 
Event 607  M55 5000m
================================================================
    55 USATF: # 16:14.55                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   924 Torres, Sam        M58 Toledo, OH            18:27.70  
  2   481 Kloss, William     M55 Roswell, GA           18:30.70  
  3   119 Buchholz, Bob      M55 Franklin, TN          18:32.10  
  4   210 Custer, Lane       M55 West Lafayette, IN    18:45.80  
  5   414 Houar, Michael     M55 Forest Ranch, CA      18:54.60  
  6   663 Orange, Jerry      M58 Floyds Knobs, IN      19:01.00  
  7   356 Hackett, Michael   M55 Avon, OH              20:08.50  
  8   207 Cunningham, James  M56 Sun Prairie, WI       25:33.70  
 
Event 607  M60 5000m
================================================================
    60 USATF: # 17:19.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    64 Bernhard, Tom      M60 Castro Valley, CA     17:22.80  
  2   710 Price, Roger       M62 Randolph, NJ          19:17.20  
  3    37 Barr, Michael      M60 Bexley, OH            19:42.00  
  4    59 Bergmann, Seth     M61 Glassboro, NJ         19:50.40  
  5   491 Kritzler, Bruce    M62 Saint Simons Island   20:46.90  
 
Event 608  M65 5000m
================================================================
    65 USATF: # 18:07.04                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   679 Patton, Gary       M65 Rock Rapids, IA       19:17.88  
  2   324 Goodhue, Doug      M69 Milford, MI           19:29.42  
  3   569 May, Jim           M65 Williamson, NY        19:59.44  
  4   493 Krummert, Robert   M66 Bay Village, OH       20:40.50  
  5   440 Jennings, Thomas   M67 Ft Washington, PA     21:10.42  
  6   405 Hinman, Reed       M69 Avon Lake, OH         22:25.89  
  7   494 Kuebler, Bob       M65 Hudson, OH            22:30.30  
  8   808 Shaw, John         M69 Davison, MI           26:09.76  
  9   727 Reed, Keith        M65 Lockport, IL          32:31.06  
 
Event 608  M70 5000m
================================================================
    70 USATF: # 18:43.61                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   305 Gauntner, Richard  M70 San Diego, CA         21:31.74  
  2   960 Weddle, Thom       M72 Minneapolis, MN       22:11.36  
  3   517 Leitz, James       M72 Bayonne, NJ           22:52.48  
  4    76 Bixler, Jon        M73 Painesville, OH       23:10.52  
  5   520 LeVasseur, Jerry   M73 Brunswick, ME         27:21.76  
 
Event 608  M75 5000m
================================================================
    75 USATF: # 20:36.80                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   858 Spencer, Bill      M75 Litchfield, NH        23:46.75  
  2   142 Camp, Delbert      M79 Griggsville, IL       27:41.21  
  3   654 Ogden, Ken         M75 Salem, OR             29:09.85  
  4   835 Smartt, Jerry      M79 Warsaw, MO            30:55.62  
  5   406 Hite, Jim          M77 Millen, GA            34:35.23  
 
Event 608  M85 5000m
================================================================
    85 USATF: # 25:47.54                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   592 McMicken, Craig    M85 Florence, OR          35:01.73  
  2   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA           37:03.13  
 
Event 621  M35 10000m
================================================================
    35 USATF: # 28:02.41                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   551 *Mainwaring, Paul  M36 Charlotte, NC         33:28.60  
  2   500 Lanier, Kareem     M38 Lincoln University,   38:06.14  
  3   911 Thomasson, Thomas  M35 West Deptford, NJ     40:24.84  
 
Event 621  M40 10000m
================================================================
    40 USATF: # 30:04.43                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   559 Marchinko, Robert  M40 Salisbury, NC         33:34.17  
  2   180 Collins, Liam      M40 Cortlandt Manor, NY   33:58.30  
  3   154 Chasse, Craig      M41 Reston, VA            36:41.04  
 --   205 Culley, Brian      M40 Encinitas, CA              DNF  
 
Event 621  M45 10000m
================================================================
    45 USATF: # 31:14.21                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   284 Forde, Kevin       M47 Philadelphia, PA      35:27.46  
  2   771 Ryan, Michael      M45 Strongsville, OH      35:38.24  
  3   607 Miller, Mark       M47 Fulton, MD            38:36.55  
  4   604 Miller, Anthony    M49 Reading, PA           39:39.15  
  5    49 Bechtel, Richard   M47 Medina, OH            40:59.61  
 
Event 621  M50 10000m
================================================================
    50 USATF: # 32:10.4h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   694 Pilcher, Brian     M54 Ross, CA              34:17.04  
  2   962 Weiner, Adam       M51 San Diego, CA         36:20.41  
  3    57 Berardi, David     M50 Baltimore, MD         36:49.46  
  4   100 Boyer, Michael     M53 Maple Heights, OH     36:59.18  
  5   640 Nelson, Brian      M54 Bakersfield, CA       37:31.70  
  6   589 McLaughlin, Terenc M50 Spotsylvania, VA      38:16.75  
  7    82 Bloch, Christopher M52 Grove City, PA        40:55.70  
  8   656 Oldrieve, Richard  M52 Bowling Green, OH     42:34.96  
  9   789 Schipper, Mike     M50 Lakewood, OH          44:32.50  
 --   268 Fain, William      M54 Valley Center, CA          DNF  
 
Event 621  M55 10000m
================================================================
    55 USATF: # 33:00.66                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   210 Custer, Lane       M55 West Lafayette, IN    39:01.32  
  2   414 Houar, Michael     M55 Forest Ranch, CA      39:29.06  
  3   933 Ubersax, Jeffery   M55 Pepper Pike, OH       41:54.73  
  4   714 Qualls, Robert     M59 Reno, NV              43:26.10  
  5    99 Bowser, Robert     M57 Warwick, RI           48:28.65  
 --   663 Orange, Jerry      M58 Floyds Knobs, IN           DNF  
 
Event 627  M60 10000m
================================================================
    60 USATF: # 35:19.8h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   807 Shaheed, Nolan     M62 Pasadena, CA          40:19.63  
  2   710 Price, Roger       M62 Randolph, NJ          40:54.29  
  3   886 Stross, William    M62 Cleveland, OH         51:12.64  
 
Event 627  M65 10000m
================================================================
    65 USATF: # 38:38.0h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   513 Legg, Ronald       M65 Beach City, OH        40:52.96  
  2   535 Lombardi, James    M68 Meadville, PA         46:05.62  
  3   494 Kuebler, Bob       M65 Hudson, OH            46:42.03  
  4   602 Messina, Louis     M65 Mint Hill, NC         49:46.47  
  5   860 Spinner, Paul      M67 Paris, IL             57:17.50  
 --    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR             DNF  
 
Event 627  M70 10000m
================================================================
    70 USATF: # 38:23.69                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   305 Gauntner, Richard  M70 San Diego, CA         46:34.53  
  2   517 Leitz, James       M72 Bayonne, NJ           48:43.12  
  3    76 Bixler, Jon        M73 Painesville, OH       49:13.59  
 
Event 628  M75 10000m
================================================================
    75 USATF: # 43:39.40                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   142 Camp, Delbert      M79 Griggsville, IL     1:01:30.74  
 
Event 642  M30 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   737 Ricketts, Christop M34 Kingsport, TN            15.56  -2.0 
  2   811 Shen, Francis      M33 Saint Louis, MO          15.78  -2.0 
  3   736 Ricketts, Brian    M34 Kingsport, TN            17.81  -2.0 
 --   703 Porter, John       M33 Wrightsville, PA           DNF  -2.0 
 
Event 642  M35 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    35 USATF: # 13.23                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Miami, FL                15.69  -2.0 
  2   425 Jackson, Michael   M38 Red Lion, PA             17.29  -2.0 
 
Event 643  M40 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
       USATF: # 13.73                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   713 Pye, Derek         M43 Long Beach, CA           14.61  -0.8 
  2   245 Drummond, Don      M42 Lawrenceville, GA        14.74  -0.8 
  3   200 Cretella, Victor   M41 New Market, MD           21.95  -0.8 
 
Event 644  M45 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
       USATF: # 14.79                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    44 Bates, Christopher M47 Portland, OR             16.70  -1.7 
  2   660 Oman, Dave         M49 Kannapolis, NC           19.14  -1.7 
  3   578 McConnell, Chris   M49 Sarasota, FL             20.57  -1.7 
  4   657 Ols, Joseph        M47 Los Gatos, CA            20.86  -1.7 
 
Event 645  M50 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================
       USATF: # 13.57                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   982 Williamson, Mark   M53 Durham, NC               15.03  -0.1 
  2   109 Brower, Jeff       M52 Austin, TX               15.39  -0.1 
  3    48 Bayless, Robert    M53 Southlake, TX            15.52  -0.1 
  4   838 Smith, Arthur Gus  M50 Alpharetta, GA           15.77  -0.1 
  5    16 Anton, Eugene      M53 Saint Charles, MO        15.86  -0.1 
  6  1009 Zelmanski, Paul    M51 Macomb, MI               17.38  -0.1 
  7   427 Jakubowski, Mark   M54 Casco, MI                17.71  -0.1 
  8   221 Davison, Jeffery   M53 Laguna Hills, CA         18.57  -0.1 
 
Event 646  M55 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================
       USATF: # 14.49                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   122 Bujalski, Philip   M55 Colonia, NJ              16.11   0.1 
  2   848 Snodgrass, Ernie   M58 Creve Coeur, MO          16.55   0.1 
  3   182 Combs, Neal        M58 Norwalk, OH              25.07   0.1 
 
Event 647  M60 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
       USATF: # 14.37  7/29/2011   Thaddeus Wilson, Pacific Coas               
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   986 Wilson, Thaddeus   M60 Oxnard, CA               14.37#  0.4 
  2   646 Nolly, Lawrence    M62 Wilmington, DE           16.75   0.4 
  3    71 Binion, Ozzie      M63 Bowdon, GA               18.38   0.4 
  4    78 Black, Ivan        M62 New York, NY             20.51   0.4 
  5   792 Schuster, Neal     M63 Shorewood, WI            21.87   0.4 
  6   997 Woosley, James     M62 Louisville, KY           21.89   0.4 
 
Event 648  M65 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
       USATF: # 15.48                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   170 Clifford, John     M68 Wilmington, NC           18.78  -1.7 
  2   308 Geertgens, Douglas M68 Cooperstown, NY          22.08  -1.7 
  3    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR           23.84  -1.7 
 
Event 649  M70 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    70 USATF: # 12.99                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   681 Paulen, Robert     M74 Dewey Beach, DE          14.49   1.5 
  2   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen               14.93   1.5 
  3   480 Kline, Barry       M71 Washington, PA           16.51   1.5 
  4    41 Bartholomew, Charl M71 Mercer, PA               16.70   1.5 
  5   609 Mills, Bruce       M72 Gurnee, IL               19.40   1.5 
 
Event 649  M75 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    75 USATF: # 13.62                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   430 Jankovich, William M77 Racine, WI               19.55   1.5 
 
Event 650  M85 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    85 USATF: # 20.00                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 --   758 Roudebush, George  M86 Chardon, OH                 DQ   0.2 
 --   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA                 DQ   0.2 
 
Event 650  M90 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    90 USATF: # 21.74                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Alamo, TX                22.23   0.2 
 
Event 653  M30 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   736 Ricketts, Brian    M34 Kingsport, TN            59.18  
  2   737 Ricketts, Christop M34 Kingsport, TN            59.74  
 
Event 653  M35 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    35 USATF: # 48.93                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   425 Jackson, Michael   M38 Red Lion, PA           1:00.21  
  2   631 Murdock, Daniel    M37 Brookville, PA         1:13.89  
 
Event 655  M40 400 Long Hurdles 36"
================================================================
       USATF: # 52.76                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   245 Drummond, Don      M42 Lawrenceville, GA        56.04  
  2   231 DeSio, Blair       M40 Arlington, VA            58.63  
  3   585 McDowell, Sean     M40 Andover, MA            1:00.11  
  4   200 Cretella, Victor   M41 New Market, MD         1:08.94  
  5    20 Ash, David         M40 Spring Valley, NY      1:13.45  
  6   777 Samiec, James      M44 Trappe, MD             1:20.53  
 
Event 656  M45 400 Long Hurdles 36"
================================================================
       USATF: # 55.72                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   691 Phelan, Stephen    M49 Hopewell, NJ           1:03.05  
  2   833 Sloan, Kerry       M48 Harker Heights, TX     1:05.40  
  3   657 Ols, Joseph        M47 Los Gatos, CA          1:11.17  
  4   949 Walters, Robert    M47 Painesville, OH        1:15.28  
 
Event 657  M50 400 Long Hurdles 33"
================================================================
       USATF: # 56.88                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   588 McKinley, Derek    M50 Hudson, OH             1:04.65  
  2   109 Brower, Jeff       M52 Austin, TX             1:05.17  
  3   838 Smith, Arthur Gus  M50 Alpharetta, GA         1:05.21  
 --   343 Greene, Vincent    M50 Culver City, CA             DQ  
 
Event 658  M55 400 Long Hurdles 33"
================================================================
       USATF: # 59.67                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   155 Cheadle, Bill      M58 Louisville, KY         1:10.46  
  2   255 Easley, Ricky      M57 Greenville, TX         1:11.42  
  3   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC          1:15.13  
 --   392 Haywood, George    M58 Washington, DC             DNF  
 
Event 659  M60 300 Long Hurdles 30"
================================================================
       USATF: # 43.49                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   646 Nolly, Lawrence    M62 Wilmington, DE           51.54  
  2    71 Binion, Ozzie      M63 Bowdon, GA               53.60  
  3   611 *Mintz, Bruce      M64 Edmonton                 54.65  
  4   997 Woosley, James     M62 Louisville, KY           59.92  
  5   792 Schuster, Neal     M63 Shorewood, WI          1:06.78  
 
Event 661  M65 300 Long Hurdles 30"
================================================================
       USATF: # 45.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   329 Graff, Warren      M66 Merrimac, MA             54.76  
  2   308 Geertgens, Douglas M68 Cooperstown, NY          56.03  
 
Event 669  M70 300 Long Hurdles 27"
================================================================
       USATF: # 50.22                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   681 Paulen, Robert     M74 Dewey Beach, DE          56.75  
  2   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen             1:02.68  
 --   760 Rowan, Terry       M71 Santa Rosa, CA              DQ  
 --   174 Coats, Grover      M72 Warrensville Height         DQ  
 
Event 671  M75 300 Long Hurdles 27"
================================================================
       USATF: # 53.15                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Levelland, TX          1:04.97  
  2   430 Jankovich, William M77 Racine, WI             1:10.00  
 
Event 673  M85 200 Long Hurdles 27"
=====================================================================
    85 USATF: # 1:21.44                                                        
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 --   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA                 DQ  -0.3 
 
Event 683  M30 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   121 Budic, Timothy     M31 Berea, OH              9:55.05  
  2   921 Tomanek, Brian     M30 East Lansing, MI      11:20.10  
 
Event 683  M35 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    35 USATF: # 8:38.8h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   911 Thomasson, Thomas  M35 West Deptford, NJ     11:37.46  
  2   316 Gobble, Kevin      M35 Whitsett, NC          12:58.29  
 
Event 683  M40 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    40 USATF: # 9:18.6h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   180 Collins, Liam      M40 Cortlandt Manor, NY    9:59.11  
  2   196 Cox, Darren        M41 Laguna Hills, CA      10:36.28  
  3   548 Madaras, Keith     M42 Pemberville, OH       11:01.35  
  4   200 Cretella, Victor   M41 New Market, MD        11:10.03  
  5   154 Chasse, Craig      M41 Reston, VA            11:42.65  
 
Event 683  M45 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    45 USATF: # 9:39.0h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   706 Poulos, Ted        M49 McLean, VA            11:49.10  
  2   464 Kellogg, John      M49 Bexley, OH            11:52.83  
  3   608 Miller, Randall    M49 Montville, NJ         12:12.34  
  4   424 Jackson, David     M49 Santa Teresa, NM      12:18.51  
  5   813 Sherman, Richard   M48 Jefferson, OR         12:34.80  
  6   782 Sands, Tim         M47 Parma, OH             12:34.99  
  7   194 Cowap, Charles     M46 Shaker Heights, OH    12:36.65  
 
Event 685  M50 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    50 USATF: # 10:10.41                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   268 Fain, William      M54 Valley Center, CA     12:06.29  
  2    36 Barnes, Tim        M51 North Royalton, OH    12:17.73  
  3   246 Drumright, Elliott M54 Evergreen, CO         13:03.12  
  4   325 Gorgol, John       M53 New Hope, PA          13:49.90  
 
Event 685  M55 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    55 USATF: # 10:39.56                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   497 Labar, Douglas     M56 New York, NY          12:51.55  
  2    99 Bowser, Robert     M57 Warwick, RI           14:48.98  
  3    62 Berndt, Michael    M57 Madison, WI           15:05.16  
  4   301 Gallagher, Michael M57 Westlake, OH          16:06.47  
 
Event 687  M60 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    60 USATF: # 7:21.09                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   961 Weigel, William    M60 Franklinville, NY      8:58.15  
  2   274 Feldhausen, Jerry  M60 Green Bay, WI          9:33.96  
  3   963 Weiner, Robert     M64 Accokeek, MD          10:37.01  
 
Event 687  M65 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    65 USATF: # 8:19.63                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR         8:23.06  
  2   111 Brown, Douglas     M66 East Brunswick, NJ     8:55.16  
  3   860 Spinner, Paul      M67 Paris, IL              9:35.99  
  4   905 Tetherly, Jonathan M66 Chicopee, MA           9:43.70  
  5   808 Shaw, John         M69 Davison, MI           12:10.77  
 
Event 689  M70 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    70 USATF: # 8:39.25                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   188 Cormier, Roland    M71 Jackson, NJ           10:11.82  
  2   186 Cordero, Joe       M73 Islip Terrace, NY     10:27.14  
  3   520 LeVasseur, Jerry   M73 Brunswick, ME         12:21.28  
 
Event 689  M75 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    75 USATF: # 9:48.90                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   654 Ogden, Ken         M75 Salem, OR             12:02.02  
  2   835 Smartt, Jerry      M79 Warsaw, MO            13:36.40  
 
Event 689  M85 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    85 USATF: # 14:28.93                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA           17:23.43  
 
Event 693  M45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    45 USATF: # 21:27.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   534 Logan, Bruce       M46 New York, NY          30:21.97  
  2   657 Ols, Joseph        M47 Los Gatos, CA         39:24.77  
 
Event 693  M50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    50 USATF: # 22:02.30                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   168 Clements, Damon    M54 Crawfordsville, IN    28:05.74  
  2   506 Lawrence, Donald   M51 Troy, NY              29:53.94  
 --   841 Smith, Don         M54 Milwaukee, WI               DQ  
 
Event 693  M55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    55 USATF: # 23:29.51                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   338 Green, Mark        M55 Reno, NV              25:33.88  
  2   726 Reed, Bill         M58 Kalamazoo, MI         28:48.32  
  3   357 Hackney, Tony      M55 Bahama, NC            29:14.58  
  4   803 Seely, Michael     M58 Vienna, WV            35:33.09  
 
Event 693  M60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    60 USATF: # 24:11.90                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   791 Schmid, Chris      M64 Wooster, OH           26:05.80  
  2   837 Smith, Andrew      M61 Whittier, NC          27:38.52  
  3   655 Ogelsby, Walter    M64 Blowing Rock, NC      34:08.39  
 
Event 695  M65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    65 USATF: # 26:01.93                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   292 Frable, Norman     M65 Ivins, UT             30:15.88  
  2   248 Dubow, Joel        M68 Tucker, GA            35:28.73  
 
Event 695  M70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    70 USATF: # 27:35.90                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   781 Sanders, Marshall  M70 Flushing, MI          33:04.10  
  2   869 Steck, C Gary      M73 San Marcos, CA        33:07.31  
  3   413 Hosken, William    M74 Libertyville, IL      33:23.10  
  4    24 Backlund, John     M71 Redmond, OR           33:45.63  
  5    60 *Bergson, Frank    M72 Whitehouse Station,   35:58.26  
  6   184 Contract, Sheldon  M72 Rockville, MD         35:58.39  
 
Event 695  M75 5000 Meter Race Walk
================================================================
    75 USATF: # 30:29.17                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   340 Green, Max         M79 Taylor, MI            33:58.80  
 
Event 695  M80 5000 Meter Race Walk
================================================================
    80 USATF: # 33:50.70                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   821 Shuter, Jack       M81 Worthington, OH       44:40.77  
 
Event 701  M30 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   954 Watson, Leonidas   M31 Vista, CA                7.62m   1.6 
     6.87m(0.1) 7.36m(0.1) FOUL(0.7) 7.15m(0.3) FOUL(2.1) 7.62m(1.6)
  2   703 Porter, John       M33 Wrightsville, PA         5.59m   1.8 
     5.34m(+0.0) 5.59m(1.8) 5.50m(0.8) 5.28m(1.7) FOUL(1.2) 5.40m(1.3)
 
Event 701  M35 Long Jump
=====================================================================
    35 USATF: # 8.50m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   275 Fields, Clinton    M39 Upper Darby, PA          5.94m   1.2 
     5.94m(1.2) PASS      5.53m(1.6) 5.65m(1.5) PASS      PASS     
  2   408 Hogue, Andrew      M38 Bronxville, NY           5.18m   1.2 
     5.10m(1.2) 2.90m(0.3) 5.18m(1.2) FOUL      FOUL      FOUL     
  3   645 Nobles, Patrick    M39 Dover, DE                4.29m   1.3 
     0.37m(1.4) FOUL(0.5) 4.29m(1.3) FOUL(1.1) 3.94m(+0.0) 4.22m(1.0)
  4   501 Lanier, Kim        M35 Lincoln Univ, PA         4.26m   0.8 
     3.61m(2.8) 3.90m(0.5) 3.74m(1.0) 4.08m(1.1) 4.00m(+0.0) 4.26m(0.8)
  5   316 Gobble, Kevin      M35 Whitsett, NC             3.33m   1.4 
     3.33m(1.4) 3.27m(1.4) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 703  M40 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 7.68m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   191 Costner, Jason     M41 Perry Hall, MD           5.98m   2.0 
     5.98m(2.0) 5.53m(2.2) PASS      5.72m(2.6) 5.77m(2.9) 5.68m(0.9)
  2     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Mill Valley, CA          5.84m   1.8 
     5.63m(1.5) 5.77m(2.2) 5.67m(+0.0) 5.74m(0.8) 5.84m(1.8) 5.45m(2.9)
  3   967 *White, Paul       M44 Dorchester               5.33m   1.4 
     5.33m(1.4) 5.18m(1.3) 5.02m(1.6) 4.98m(2.4) 5.03m(+0.0) 5.16m(0.1)
  4    20 Ash, David         M40 Spring Valley, NY        4.75m   1.6 
     4.68m(2.0) FOUL(1.2) 4.73m(0.9) 4.75m(1.6) FOUL(1.3) FOUL(0.5)
  5   777 Samiec, James      M44 Trappe, MD               4.57m   2.2 
     4.22m(1.1) 4.27m(2.7) 4.34m(2.1) 4.38m(+0.0) 3.43m(1.5) 4.57m(2.2)
 
Event 704  M45 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 6.98m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   672 Palacios, Antonio  M45 Bloomington, IN          6.99m   2.4 
     6.44m(+0.0) 6.86m(0.8) 6.99m(2.4) PASS      PASS      PASS     
  2    44 Bates, Christopher M47 Portland, OR             6.16m   1.4 
     FOUL      5.86m(2.0) 5.85m(0.7) 5.97m(2.3) FOUL      6.16m(1.4)
  3   404 Hill, Reggie       M47 Montgomery, AL           5.43m   1.9 
     FOUL      5.39m(0.8)    5.43m(1.9) 5.19m(2.0) 4.96m(0.9)
  4   578 McConnell, Chris   M49 Sarasota, FL             5.22m   1.1 
     FOUL      5.18m(1.1) FOUL      5.04m(1.0) 5.22m(1.1) 4.96m(1.4)
  5   587 McKenzie, John     M46 Silver Spring, MD        4.85m   2.2 
     3.70m(1.0) 4.39m(1.6) 4.40m(0.6) 4.73m(2.1) 4.85m(2.2) 4.84m(1.6)
 
Event 705  M50 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 6.42m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   690 Petrosian, Greg    M52 Reston, VA               6.03m   1.2 
     5.95m(+0.0) 6.03m(1.2) FOUL      FOUL      5.68m(+0.0) PASS     
  2    48 Bayless, Robert    M53 Southlake, TX            5.61m   0.4 
     5.57m(+0.0) 5.39m(1.2) 5.61m(0.4) 3.99m(0.3) PASS      PASS     
  3   159 Choppa, Richard    M52 Latham, NY               5.22m  +0.0 
     5.22m(+0.0) FOUL      5.11m(+0.0) FOUL      5.18m(0.4) FOUL     
  4   926 Travers, Michael   M53 Watertown, MA            4.81m   1.2 
     4.70m(+0.0) 4.67m(0.7) 4.81m(1.2) FOUL(-0.6) 4.63m(0.8) 4.58m(0.2)
  5   279 Fisher, Donald     M51 Waynesville, OH          4.33m   0.7 
     4.04m(0.6) 3.49m(+0.0) 3.83m(0.2) 4.19m(0.9) 4.33m(0.7) 3.99m(0.3)
  6    77 Bjorkman, Timothy  M54 Canistota, SD            4.29m   1.0 
     FOUL      4.29m(1.0) FOUL      FOUL      FOUL      4.14m(+0.0)
 
Event 706  M55 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 6.12m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   953 Watson, Donald     M56 Danville, CA             5.50m  +0.0 
     5.50m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.13m(+0.0) PASS      PASS      PASS     
  2   958 Webb, Dennis       M58 Wichita, KS              5.14m   0.3 
     4.79m(0.3) 4.82m(-0.1) PASS      4.91m(-0.2) 5.14m(0.3) PASS     
  3   666 Osland, Doug       M56 Roseville, CA            4.93m  -0.2 
     FOUL(0.2) 4.56m(+0.0) 4.48m(+0.0) 4.93m(-0.2) PASS      PASS     
  4   150 Censullo, Richard  M58 Whittier, CA             4.50m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 4.02m(0.3) 4.11m(+0.0) 4.35m(+0.0) 4.50m(+0.0) 4.36m(0.3)
  5   919 Tinsman, Thomas    M58 Strongstown, PA          4.21m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 4.21m(+0.0) 3.61m(-0.1) 2.92m(+0.0) FOUL(0.4) 4.13m(+0.0)
  6   630 Munn, Malcolm      M55 Maryland Hts, MO         3.54m  -0.5 
     2.80m(+0.0) FOUL(+0.0) 3.54m(-0.5) FOUL(-0.6) PASS      PASS     
 
Event 707  M60 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 6.07m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   986 Wilson, Thaddeus   M60 Oxnard, CA               5.17m  +0.0 
     4.70m(0.2) 5.17m(+0.0) PASS      FOUL(+0.0) PASS      PASS     
  2   193 Covey, Bruce       M64 South Haven, MI          4.99m   0.3 
     FOUL(+0.0) 4.89m(+0.0) 4.99m(0.3) FOUL(+0.0) PASS      PASS     
  3   748 Rockwell, Bob      M61 Taylors, SC              4.88m   0.7 
     4.69m(0.2) 4.68m(+0.0) 4.72m(+0.0) 4.73m(+0.0) 4.88m(0.7) FOUL(+0.0)
  4   201 Crockett, Roger    M63 Glasgow, VA              4.70m  +0.0 
     4.61m(+0.0) 4.42m(0.4) 4.66m(+0.0) 4.54m(+0.0) 4.70m(+0.0)   
  5   646 Nolly, Lawrence    M62 Wilmington, DE           4.66m   1.0 
     FOUL(+0.0) 4.33m(0.9) 4.66m(1.0) 4.65m(-0.1) 4.52m(1.4) FOUL(+0.0)
  6   354 Gustovich, George  M60 Niles, OH                4.63m   1.3 
     FOUL(+0.0) 4.63m(1.3) 4.47m(+0.0) 4.26m(0.3) FOUL(0.4) 4.13m(1.6)
  7   678 Patterson, Bruce   M60 Cincinnati, OH           4.58m  +0.0 
     4.55m(+0.0) 4.58m(+0.0) 4.32m(0.7) 4.58m(-0.3) 4.35m(+0.0) 4.43m(0.5)
  8    92 Boswell, Jerry     M64 Steubenville, OH         4.49m   0.2 
     4.49m(0.2) 4.49m(+0.0) 4.34m(+0.0) FOUL(+0.0) 4.31m(+0.0) PASS     
  9   346 Griffin, William   M60 Thompsons Station,       4.40m   0.5 
     4.11m(0.3) 4.40m(0.5) 4.05m(1.8)         
 10   611 *Mintz, Bruce      M64 Edmonton                 4.09m  +0.0 
     3.93m(0.2) 3.76m(+0.0) 4.09m(+0.0)         
 11   529 Linner, Bernie     M62 Belle Vernon, PA         4.07m  +0.0 
     4.07m(+0.0) FOUL(+0.0) 3.72m(0.9)         
 12   669 Ozell, Phillip     M61 Atlanta, GA              3.74m   0.4 
     3.74m(0.4) 3.47m(+0.0) FOUL(0.6)         
 13   648 O'Brien, John      M60 Gloversville, NY         3.28m   0.9 
     FOUL(+0.0) 3.28m(0.9) 3.24m(1.1)         
 
Event 708  M65 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 5.35m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   308 Geertgens, Douglas M68 Cooperstown, NY          4.41m  +0.0 
     4.32m(+0.0) 4.33m(+0.0) 4.41m(+0.0) 4.26m(+0.0) 4.03m(+0.0) FOUL(+0.0)
  2   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX                 3.79m   0.4 
     3.71m(+0.0) 3.42m(+0.0) 3.63m(+0.0) 3.79m(0.4) FOUL(+0.0) 3.70m(0.2)
 --    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR            FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
 
Event 709  M70 Long Jump
=====================================================================
    70 USATF: # 5.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   174 Coats, Grover      M72 Warrensville Height      4.08m  +0.0 
     3.95m(+0.0) FOUL(+0.0) 3.97m(+0.0) 3.92m(1.0) 4.08m(+0.0) 4.07m(1.2)
  2   471 Kenney, James      M70 White Plains, MD         4.06m   1.2 
     3.74m(0.7) 3.86m(+0.0) 4.00m(1.4) 4.00m(1.6) 4.06m(1.2) 3.95m(0.4)
  3    41 Bartholomew, Charl M71 Mercer, PA               3.99m  +0.0 
     3.89m(0.6) 3.98m(0.9) 3.88m(2.1) 3.78m(0.5) 3.99m(+0.0) 3.95m(0.3)
  3   938 Vergin, Roger      M73 Poulsbo, WA              3.99m  +0.0 
     FOUL(1.0) 3.86m(+0.0) 3.63m(+0.0) 3.99m(+0.0) FOUL(0.1) FOUL(1.5)
  5   760 Rowan, Terry       M71 Santa Rosa, CA           3.88m  +0.0 
     FOUL(2.0) 3.88m(+0.0) 3.83m(+0.0) 3.81m(+0.0) 3.58m(0.2) 3.83m(1.6)
  6   423 Isett, Don         M72 Dallas, TX               3.88m   0.6 
     FOUL(1.7) FOUL(+0.0) 3.81m(+0.0) 3.67m(+0.0) FOUL(2.2) 3.88m(0.6)
  7   681 Paulen, Robert     M74 Dewey Beach, DE          3.82m   1.9 
     FOUL(+0.0) FOUL(0.5) 3.82m(1.9) FOUL(+0.0) 3.29m(0.9) 3.73m(1.6)
  8   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen               3.78m   1.8 
     FOUL(0.9) 3.72m(1.0) 3.64m(+0.0) 3.43m(0.1) 3.78m(1.8) FOUL(1.9)
  9   741 Rinaldo, Richard   M70 Newport News, VA         3.08m   0.4 
     2.97m(+0.0) 3.08m(0.4) 2.99m(+0.0)         
 10   384 Harwood, Jerry     M72 Oxnard, CA               2.59m   1.2 
     2.59m(1.2) 2.55m(+0.0) 2.46m(+0.0)         
 
Event 710  M80 Long Jump
=====================================================================
    80 USATF: # 4.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   881 Stookey, James     M81 Dickerson, MD            3.21m  -0.1 
     2.86m(-1.7) 2.92m(-0.2) 3.21m(-0.1) 2.87m(+0.0) PASS(+0.0) 3.15m(+0.0)
  2   852 Soller, Richard    M84 North Bend, OH           2.83m  -0.6 
     2.83m(-0.6) 2.77m(-1.1) 2.13m(-0.9) 2.60m(-0.3) 2.55m(-1.1) 2.69m(-1.1)
  3   243 Donley, Jerry      M81 Colorado Springs, C      2.72m  -0.8 
     2.46m(-2.0) 2.72m(-0.8) FOUL      1.55m(-0.4) 2.55m(-1.7) FOUL     
 
Event 710  M85 Long Jump
=====================================================================
    85 USATF: # 3.46m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA              1.45m  +0.0 
     1.45m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 710  M90 Long Jump
=====================================================================
    90 USATF: # 3.26m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Alamo, TX                2.62m  -0.4 
     2.29m(-1.6) 2.55m(+0.0) 2.58m(-1.4) 2.54m(-0.8) 2.62m(-0.4) 2.47m(-0.1)
 
Event 710  M95 Long Jump
=====================================================================
    95 USATF: # 1.94m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 San Diego, CA            1.02m  -1.2 
     FOUL      1.02m(-1.2) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 721  M30 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   954 Watson, Leonidas   M31 Vista, CA               14.14m   1.1 
     13.50m(+0.0) FOUL      FOUL      FOUL      PASS      14.14m(1.1)
 
Event 721  M35 Triple Jump
=====================================================================
    35 USATF: # 16.95m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   631 Murdock, Daniel    M37 Brookville, PA          10.42m   1.8 
     10.42m(1.8) PASS      PASS      PASS      PASS        
  2   425 Jackson, Michael   M38 Red Lion, PA             9.53m   1.3 
     9.53m(1.3) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 723  M40 Triple Jump
=====================================================================
    40 USATF: # 16.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    21 Ashley, Brian      M43 Orlando, FL             11.29m   1.2 
     11.02m(1.6) 10.46m(0.5) 10.91m(0.3) 10.85m(0.2) 11.29m(1.2) 11.11m(-0.3)
  2   777 Samiec, James      M44 Trappe, MD               9.26m   0.7 
     8.85m(2.1) 8.94m(1.6) 8.94m(+0.0) 9.06m(+0.0) PASS      9.26m(0.7)
  3   720 Raj, Ravi Kanth    M40 Edgewood, MD             8.09m   0.6 
     FOUL(1.4) FOUL(0.9) FOUL(0.2) FOUL(3.3) FOUL(1.6) 8.09m(0.6)
 
Event 723  M45 Triple Jump
=====================================================================
    45 USATF: # 14.64m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   672 Palacios, Antonio  M45 Bloomington, IN         13.53m   0.7 
     13.53m(0.7) FOUL(2.2) 13.10m(1.0) PASS      PASS      PASS     
  2   389 Hawke, Karl        M45 New York, NY            12.69m   0.4 
     12.44m(+0.0) 12.58m(0.2) 12.24m(1.1) FOUL(2.2) 12.69m(0.4) 12.58m(0.7)
  3   448 Johnson, Steven    M47 Mount Horeb, WI         11.91m   0.6 
     11.37m(0.9) 10.32m(2.2) 11.33m(-0.5) 11.64m(0.2) 11.69m(+0.0) 11.91m(0.6)
  4   833 Sloan, Kerry       M48 Harker Heights, TX       9.80m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 9.80m(+0.0) FOUL      FOUL      FOUL      PASS     
 
Event 724  M50 Triple Jump
=====================================================================
    50 USATF: # 14.00m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    45 Battle, Marcus     M52 Silver Spring, MD       11.45m   1.1 
     11.22m(0.9) 11.32m(0.5) 11.45m(1.1) FOUL(2.1) 9.86m(1.9) FOUL(0.7)
  2   546 Lycan, Kelly       M52 Lawton, MI              10.66m   1.6 
     10.23m(1.2) 10.66m(1.6) 10.44m(1.2) 10.31m(1.0) 10.09m(1.6) 10.49m(1.4)
  3   417 Hughes, David      M51 Hummelstown, PA         10.43m   1.1 
     10.03m(0.6) 9.99m(0.8) 10.42m(0.5) 10.20m(+0.0) 10.43m(1.1) 10.35m(+0.0)
  4   279 Fisher, Donald     M51 Waynesville, OH          9.50m   0.8 
     9.50m(0.8) 9.11m(2.7) 8.17m(2.0) 7.94m(0.8) 9.15m(1.3) 7.83m(0.8)
 
Event 724  M55 Triple Jump
=====================================================================
    55 USATF: # 12.62m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   953 Watson, Donald     M56 Danville, CA            11.47m   0.5 
     11.29m(-1.0) 11.29m(0.2) 11.47m(0.5) FOUL(2.3) 11.13m(1.9) PASS     
  2   958 Webb, Dennis       M58 Wichita, KS             10.17m   1.5 
     10.06m(-2.2) 10.17m(1.5) FOUL(-1.9) PASS      PASS      PASS     
  3   164 Clark, Frederick   M58 Highland Mills, NY      10.05m  -0.3 
     9.71m(-1.1) 10.05m(-0.3) 10.01m(0.8) 9.78m(+0.0) 8.99m(1.7) 9.78m(+0.0)
  4   666 Osland, Doug       M56 Roseville, CA            9.60m   2.0 
     9.50m(1.5) FOUL(1.5) 9.60m(2.0) FOUL(1.2) PASS      PASS     
  5   374 Harris, Ray        M57 bay Village, OH          9.23m   0.9 
     9.12m(1.3) FOUL(-1.2) 7.40m(0.9) FOUL(0.4) 9.23m(0.9) 8.76m(0.6)
  6    62 Berndt, Michael    M57 Madison, WI              8.88m   1.2 
     8.32m(0.8) 8.67m(2.2) 8.59m(-1.2) 8.52m(1.4) FOUL(-0.2) 8.88m(1.2)
  7   854 Soule, Michael     M59 Wyoming, MN              7.51m   1.2 
     6.79m(1.5) FOUL(1.7) 7.04m(1.7) 6.92m(0.7) 7.51m(1.2) 7.11m(1.2)
 
Event 726  M60 Triple Jump
=====================================================================
       USATF: # 11.96m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   748 Rockwell, Bob      M61 Taylors, SC             10.34m   0.4 
     10.13m(1.7) 10.30m(2.0) 10.23m(0.9) 10.34m(0.4) 9.52m(2.2) 10.11m(1.7)
  2   678 Patterson, Bruce   M60 Cincinnati, OH          10.13m   1.5 
     9.94m(1.1) 10.00m(1.9) FOUL      10.01m(0.5) 9.90m(1.9) 10.13m(1.5)
  3    78 Black, Ivan        M62 New York, NY             9.69m   1.9 
     8.60m(0.1) 8.99m(1.1) 9.30m(+0.0) 9.42m(0.5) 9.69m(1.9) PASS     
  4   201 Crockett, Roger    M63 Glasgow, VA              9.40m   0.1 
     9.26m(1.4) 9.23m(1.2) 9.40m(0.1) 9.27m(+0.0) 9.40m(1.6) FOUL(1.5)
  5   354 Gustovich, George  M60 Niles, OH                9.18m   2.0 
     9.18m(2.0) 8.76m(1.0) 9.11m(1.1) FOUL(0.5) 8.84m(1.7)   
  6    92 Boswell, Jerry     M64 Steubenville, OH         8.79m   2.1 
     8.57m(1.9) 8.75m(0.9) 8.71m(1.0) 8.56m(+0.0) 8.79m(2.1) 8.57m(1.6)
  7   646 Nolly, Lawrence    M62 Wilmington, DE           8.66m   0.9 
     8.52m(1.4) 8.66m(0.9) PASS      PASS      PASS      PASS     
  8   346 Griffin, William   M60 Thompsons Station,       8.53m   1.1 
     8.53m(1.1) FOUL      PASS      PASS      PASS      PASS     
  9   541 Lucci, Robert      M64 Parker, CO               8.51m   1.8 
     8.38m(0.3) 8.51m(1.8) 8.49m(1.8)           
 10   529 Linner, Bernie     M62 Belle Vernon, PA         8.28m   0.9 
     7.88m(1.7) 8.00m(2.0) 8.28m(0.9)         
 11   669 Ozell, Phillip     M61 Atlanta, GA              8.03m   1.5 
     7.48m(1.1) 8.03m(1.5) 7.58m(1.9)         
 12   648 O'Brien, John      M60 Gloversville, NY         7.91m   1.4 
     7.91m(1.4) 7.86m(1.7) 7.85m(1.2)         
 
Event 727  M65 Triple Jump
=====================================================================
       USATF: # 10.84m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   308 Geertgens, Douglas M68 Cooperstown, NY          8.92m   0.1 
     8.73m(1.6) 8.92m(0.1) FOUL      PASS      PASS      PASS     
  2   849 Snook, James       M68 Overland Park, KS        6.42m   0.9 
     5.62m(2.2) 5.85m(1.4) 6.42m(0.9) 6.35m(1.2) PASS      PASS     
  3    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR           3.02m   1.7 
     3.02m(1.7) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 728  M70 Triple Jump
=====================================================================
       USATF: # 10.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   938 Vergin, Roger      M73 Poulsbo, WA              8.44m   0.3 
     8.44m(0.3) FOUL(+0.0) FOUL(0.2) FOUL(0.2) FOUL(0.3) FOUL(+0.0)
  2   174 Coats, Grover      M72 Warrensville Height      8.36m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 7.37m(+0.0) 7.83m(+0.0) 8.36m(+0.0) 8.22m(+0.0) 8.31m(+0.0)
  3   681 Paulen, Robert     M74 Dewey Beach, DE          8.32m  +0.0 
     8.24m(+0.0) 8.10m(+0.0) 8.17m(-0.2) 8.15m(+0.0) 8.32m(+0.0) 8.19m(+0.0)
  4   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen               8.04m  +0.0 
     7.95m(0.2) 7.84m(-0.1) 7.79m(-0.1) 7.79m(+0.0) 7.96m(+0.0) 8.04m(+0.0)
  5   520 LeVasseur, Jerry   M73 Brunswick, ME            7.06m  +0.0 
     6.90m(+0.0) 7.05m(0.2) 7.06m(+0.0) 6.90m(+0.0) FOUL(+0.0) 6.90m(+0.0)
  6   697 Pliner, Terry      M73 Green Bay, WI            6.64m  +0.0 
     6.13m(+0.0) 6.25m(+0.0) 6.50m(+0.0) 6.63m(+0.0) 6.36m(0.4) 6.64m(+0.0)
  7   384 Harwood, Jerry     M72 Oxnard, CA               5.27m  +0.0 
     FOUL(0.5) FOUL(+0.0) 5.27m(+0.0) 5.12m(+0.0) 5.12m(+0.0) PASS     
 
Event 729  M75 Triple Jump
=====================================================================
    75 USATF: # 9.30m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   880 Stone, Glen        M77 McAlester, OK            7.17m  +0.0 
     6.42m(0.2) 7.06m(+0.0) 7.17m(+0.0) 6.96m(+0.0) PASS      PASS     
 
Event 729  M80 Triple Jump
=====================================================================
    80 USATF: # 8.27m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   881 Stookey, James     M81 Dickerson, MD            6.48m  +0.0 
     6.45m(+0.0) 6.37m(+0.0) 6.48m(+0.0) 6.36m(0.3) 6.45m(+0.0) 6.46m(+0.0)
 
Event 729  M85 Triple Jump
=====================================================================
    85 USATF: # 7.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   840 Smith, Denver      M85 Louisville, OH           6.03m  +0.0 
     5.86m(+0.0) 6.03m(+0.0) 5.99m(+0.0) 5.89m(0.2) 5.86m(+0.0) PASS     
  2   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA              3.01m  +0.0 
     FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 3.01m(+0.0) PASS      PASS      PASS     
 
Event 729  M95 Triple Jump
=====================================================================
    95 USATF: # 4.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 San Diego, CA            2.76m  +0.0 
     2.76m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 741  M35 High Jump
================================================================
    35 USATF: # 2.15m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   983 Willis, Jeremy     M39 Raleigh, NC              1.73m  
  2   408 Hogue, Andrew      M38 Bronxville, NY           1.41m  
 
Event 741  M40 High Jump
================================================================
    40 USATF: # 2.11m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    21 Ashley, Brian      M43 Orlando, FL              1.83m  
  2   582 McCubbins, Matthew M40 South Bend, IN           1.78m  
  3   967 *White, Paul       M44 Dorchester               1.58m  
  4   262 Eilers, William    M42 Georgetown, TX           1.53m  
 
Event 744  M45 High Jump
================================================================
    45 USATF: # 2.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   448 Johnson, Steven    M47 Mount Horeb, WI          1.78m  
  2   715 Questelle, Bryan   M45 Harrisburg, IL           1.73m  
  3    44 Bates, Christopher M47 Portland, OR             1.68m  
  4   825 Siegler, George    M45 Westfield Center, O      1.63m  
  5   404 Hill, Reggie       M47 Montgomery, AL           1.43m  
 --   389 Hawke, Karl        M45 New York, NY                NH  
 
Event 744  M50 High Jump
================================================================
    50 USATF: # 1.94m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   571 McBarnette, Bruce  M53 Sterling, VA             1.83m  
  2   283 Foley, Thomas      M52 Chesterfield, MO         1.78m  
  3   982 Williamson, Mark   M53 Durham, NC               1.68m  
  4    48 Bayless, Robert    M53 Southlake, TX            1.63m  
  5   109 Brower, Jeff       M52 Austin, TX               1.58m  
  6   277 Finley, Lawrence   M53 Zanesville, OH           1.43m  
 
Event 746  M55 High Jump
================================================================
       USATF: # 1.79m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   953 Watson, Donald     M56 Danville, CA             1.63m  
  2   666 Osland, Doug       M56 Roseville, CA            1.63m  
  3   650 O'Donnell, Timothy M55 Indianapolis, IN         1.49m  
  4   374 Harris, Ray        M57 bay Village, OH          1.49m  
  5   603 Milan, Michael     M57 North Huntingdon, P      1.38m  
  6   854 Soule, Michael     M59 Wyoming, MN              1.33m  
 
Event 747  M60 High Jump
================================================================
    60 USATF: # 1.72m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   785 Sauers, James      M63 Dacula, GA               1.60m  
  2    43 Baskauskas, Edward M61 Martinez, CA             1.56m  
  3   678 Patterson, Bruce   M60 Cincinnati, OH           1.44m  
  4   698 Pocan, James       M60 Lansing, MI              1.40m  
  5   748 Rockwell, Bob      M61 Taylors, SC              1.40m  
  6   354 Gustovich, George  M60 Niles, OH                1.36m  
  7    78 Black, Ivan        M62 New York, NY             1.32m  
  8   669 Ozell, Phillip     M61 Atlanta, GA              1.32m  
 --   429 Jamrich, Milan     M61 Houston, TX                 NH  
 
Event 747  M65 High Jump
================================================================
    65 USATF: # 1.66m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   613 Montieth, David    M65 Ridgefield, CT           1.52m  
  2   676 Parry, Arthur      M65 Marana, AZ               1.48m  
  3   170 Clifford, John     M68 Wilmington, NC           1.40m  
  4   292 Frable, Norman     M65 Ivins, UT                1.40m  
  5   450 Johnston, Joe      M67 Apopka, FL               1.36m  
  6   308 Geertgens, Douglas M68 Cooperstown, NY          1.24m  
 --   744 Robbins, Stephen   M68 Cleveland Heights,          NH  
 
Event 749  M70 High Jump
================================================================
    70 USATF: # 1.52m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   480 Kline, Barry       M71 Washington, PA           1.35m  
  2   423 Isett, Don         M72 Dallas, TX               1.30m  
  3   471 Kenney, James      M70 White Plains, MD         1.25m  
 
Event 749  M75 High Jump
================================================================
    75 USATF: # 1.41m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   498 Langenfeld, Tom    M76 Edina, MN                1.35m  
  2    80 Blair, Glenn       M76 Medina, OH               1.15m  
 
Event 749  M80 High Jump
================================================================
    80 USATF: # 1.24m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   881 Stookey, James     M81 Dickerson, MD            1.05m  
  2   243 Donley, Jerry      M81 Colorado Springs, C      1.00m  
  3   852 Soller, Richard    M84 North Bend, OH           0.90m  
 
Event 749  M85 High Jump
================================================================
    85 USATF: # 1.16m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   840 Smith, Denver      M85 Louisville, OH           1.10m  
  2   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA              1.05m  
  3   758 Roudebush, George  M86 Chardon, OH              1.05m  
 
Event 749  M90 High Jump
================================================================
    90 USATF: # 1.11m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Alamo, TX                1.03m  
 
Event 749  M95 High Jump
================================================================
    95 USATF: # 0.98m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 San Diego, CA            0.70m  
 
Event 761  M30 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   527 Lindenberg, David  M32 Minneapolis, MN          4.35m  
 
Event 761  M35 Pole Vault
================================================================
    35 USATF: # 5.86m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   983 Willis, Jeremy     M39 Raleigh, NC              3.75m  
 
Event 761  M40 Pole Vault
================================================================
    40 USATF: # 5.70m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   394 Heath, Anthony     M40 Indianapolis, IN         4.50m  
  2   735 Richards, Trevor   M44 West Des Moines, IA      3.90m  
  3   190 Cortazzo, Mark     M42 Warren, NJ               3.45m  
  4   967 *White, Paul       M44 Dorchester               3.30m  
 --   968 White, Stephen     M40 Maple Grove, MN             NH  
 
Event 761  M45 Pole Vault
================================================================
    45 USATF: # 5.10m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    42 Bartos, Jonathan   M47 Waynesville, OH          4.35m  
  2   173 Clodfelter, Chet   M47 Roachdale, IN            4.05m  
  3   793 Schuster, Robert   M47 Petersburg, MI           3.75m  
  4   396 Henderson, Reggie  M49 Rochester, NY            3.60m  
  5   360 Haire, Jeffrey     M49 Charlotte, NC            3.30m  
  6   660 Oman, Dave         M49 Kannapolis, NC           3.30m  
  7   195 Cox, Alan          M46 Johnson City, TN         3.15m  
 
Event 762  M50 Pole Vault
================================================================
       USATF: # 4.75m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    22 Babits, Paul       M50 Fort Wayne, IN           4.60m  
  2   185 Conway, Gerry      M52 Marion, IN               4.00m  
  3   687 Peters, Mark       M53 Palm Bay, FL             3.70m  
  4   349 Grubb, Jack        M54 Chillicothe, OH          3.50m  
  5   639 Negley, Eric       M50 Suwanee, GA              3.40m  
  6   208 Curry, Donald      M54 Spring, TX               3.40m  
  7   549 Magerkurth, Brian  M53 Hickory, NC              3.30m  
 --   266 Erb, Ronald        M51 Worthington, OH             NH  
 --   746 Robertson, Darryl  M50 Aurora, IL                  NH  
 
Event 763  M55 Pole Vault
================================================================
       USATF: # 4.35m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   420 Hunter, Gary       M55 Fort Wayne, IN           4.00m  
  2   856 Sparks, Doug       M58 The Woodlands, TX        3.70m  
  3   666 Osland, Doug       M56 Roseville, CA            3.60m  
  4   882 Stover, Thomas     M57 Canal Winchester, O      3.30m  
  5   958 Webb, Dennis       M58 Wichita, KS              3.30m  
  6   416 Huff, Carlton      M58 East Brunswick, NJ       3.20m  
  7   543 Lund, John         M58 Stillwater, MN           3.20m  
  8    14 Angel, David       M59 Kearney, MO              3.00m  
  9   995 Woodward, Terry    M57 Brighton, MI             3.00m  
 10   854 Soule, Michael     M59 Wyoming, MN              2.60m  
 --    40 Barth, Philip      M56 Fairfax, VA                 NH  
 
Event 765  M60 Pole Vault
================================================================
    60 USATF: # 4.04m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   503 Large, John        M63 Belding, MI              3.50m  
  2   485 Kochert, Dick      M62 Remington, IN            3.30m  
  3   970 Whitsit, Grady     M64 Raleigh, NC              3.20m  
  4   718 Ragon, James       M60 Zoar, OH                 3.20m  
  5   354 Gustovich, George  M60 Niles, OH                2.80m  
  6   717 Ragon, Donald      M64 North Canton, OH         2.70m  
  7   897 Taft, Thomas       M63 Ambler, PA               2.70m  
  8   830 Sipe, John         M60 Monroe, IN               2.70m  
 
Event 765  M65 Pole Vault
================================================================
    65 USATF: # 3.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   477 Kilpelainen, Matti M65 Canton, MI               3.35m  
  2   450 Johnston, Joe      M67 Apopka, FL               3.30m  
  3    32 Banhagel, Robert   M65 Unattached               3.00m  
  4    15 Angus, William     M68 Salem, OH                2.50m  
 --   992 Wiser, Ronald      M65 Sligo, PA                   NH  
 --   676 Parry, Arthur      M65 Marana, AZ                  NH  
 
Event 767  M70 Pole Vault
================================================================
    70 USATF: # 3.20m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   423 Isett, Don         M72 Dallas, TX               3.00m  
  2   832 Sloan, John        M71 Hartville, OH            2.30m  
  3   938 Vergin, Roger      M73 Poulsbo, WA              2.10m  
  4   697 Pliner, Terry      M73 Green Bay, WI            1.50m  
 
Event 767  M75 Pole Vault
================================================================
    75 USATF: # 3.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   430 Jankovich, William M77 Racine, WI               2.10m  
  2    18 Arledge, Robert    M78 Dayton, OH               1.90m  
  3   673 Paradine, Joseph   M75 Swarthmore, PA           1.90m  
 
Event 767  M80 Pole Vault
================================================================
    80 USATF: # 2.75m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   243 Donley, Jerry      M81 Colorado Springs, C      2.10m  
 
Event 767  M85 Pole Vault
================================================================
    85 USATF: # 2.24m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   840 Smith, Denver      M85 Louisville, OH           1.70m  
  2   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA              0.90m  
 
Event 767  M90 Pole Vault
================================================================
    90 USATF: # 1.43m  7/29/2011   Ralph Maxwell, Unattached                   
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Alamo, TX                1.43m# 
 
Event 801  M30 Shot Put 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   719 Rainis, Mike       M32 Capistrano Beach, C     15.00m  
      14.57m  14.55m  15.00m  14.94m  14.88m  14.97m
  2   703 Porter, John       M33 Wrightsville, PA         9.44m  
      8.34m  8.57m  9.44m  7.87m  9.24m  9.19m
 
Event 801  M35 Shot Put 7.26K
================================================================
    35 USATF: # 22.19m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   366 Hampton, Arvil     M39 Bakersfield, CA         12.28m  
      11.44m  11.63m  FOUL  11.90m  12.28m  12.03m
  2   983 Willis, Jeremy     M39 Raleigh, NC             10.76m  
      10.24m  10.64m  10.65m  10.76m  10.72m  FOUL
  3   176 Cockerham, Christo M37 Clemmons, NC            10.49m  
      10.05m  FOUL  10.19m  FOUL  FOUL  10.49m
  4   316 Gobble, Kevin      M35 Whitsett, NC             6.24m  
      5.97m  FOUL  6.24m  FOUL  6.00m  FOUL
 
Event 803  M40 Shot Put 7.26K
================================================================
       USATF: # 21.41m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   991 Wirtz, John        M42 Avon Lake, OH           14.90m  
      FOUL  12.82m  13.95m  14.58m  14.68m  14.90m
  2   716 Ragland, John      M43 Rocky River, OH         13.14m  
      12.16m  12.67m  12.64m  FOUL  13.14m  FOUL
  3   130 Butler, Keith      M44 Levittown, NY           13.04m  
      10.98m  12.29m  11.74m  12.63m  13.04m  12.48m
  4   490 Kramer, Richard    M44 Ronks, PA               10.93m  
      9.36m  9.51m  10.59m  FOUL  10.93m  FOUL
  5   376 Harrison, Steve    M44 Cross Lanes, WV         10.65m  
      10.43m  10.36m  10.29m  10.65m  10.42m  10.60m
 
Event 804  M45 Shot Put 7.26K
================================================================
       USATF: # 16.83m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   912 Thompson, Glenn    M48 Carlisle, PA            14.17m  
      12.47m  13.33m  14.13m  14.17m  13.55m  13.97m
  2   920 Toland, Patrick    M45 Shrewsbury, NJ          13.56m  
      12.81m  13.06m  13.56m  13.33m  13.24m  FOUL
  3    69 Bickel, David      M45 Scottsdale, AZ          11.88m  
      FOUL  11.56m  11.30m  11.88m  FOUL  11.84m
  4     2 Agoris, Nicholas   M49 Reisterstown, MD        11.39m  
      11.35m  11.38m  FOUL  11.39m  11.16m  10.99m
  5   454 Jones, Robert      M49 White Bear Lake, MN     11.18m  
      FOUL  10.47m  11.07m  11.00m  10.69m  11.18m
  6   183 Conroy, Brian      M49 Lakewood, OH            10.01m  
      9.31m  9.38m  9.22m  10.01m  9.42m  9.68m
  7   261 Eichholtz, John    M45 Canton, MI               8.87m  
      FOUL  8.84m  8.85m  8.75m  8.87m  8.35m
  8   237 Dierauer, Peter    M47 Jamestown, OH            8.16m  
      8.04m  7.97m  FOUL  8.16m  7.30m  7.01m
 
Event 805  M50 Shot Put 6K
================================================================
       USATF: # 17.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    17 Arello, Robert     M52 Lakewood Ranch, FL      14.88m  
      14.31m  14.88m  14.65m  FOUL  14.52m  FOUL
  2   667 Ossmann, Paul      M54 Alpharetta, GA          14.69m  
      14.68m  14.69m  13.99m  14.26m  14.47m  14.25m
  3   903 Taylor, Warren     M52 Columbia, PA            14.10m  
      14.10m  14.04m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4   403 Higgins, Robert    M51 Flint, MI               13.92m  
      FOUL  13.40m  12.86m  13.57m  13.92m  13.67m
  5  1001 Wroblewski, Thomas M54 Indianapolis, IN        13.43m  
      13.43m  FOUL  12.52m  13.10m  13.15m  13.00m
  6   378 Hart, Steven       M50 Winfield, WV            11.83m  
      11.51m  11.83m  11.59m  11.73m  11.77m  11.43m
 
Event 806  M55 Shot Put 6K
================================================================
       USATF: # 16.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   634 Myers, Joseph      M59 Cuba, NY                14.13m  
      13.46m  13.97m  FOUL  FOUL  13.12m  14.13m
  2   106 Brodhacker, Albert M57 Greenwood, IN           12.94m  
      12.78m  FOUL  12.94m  FOUL  FOUL  12.76m
  3   469 Kennedy, Bruce     M57 Sterling Heights, M     12.59m  
      11.69m  12.27m  11.99m  11.94m  12.59m  12.43m
  4   790 Schleppi, Joseph   M57 Bexley, OH              11.02m  
      FOUL  10.14m  11.02m  10.91m  10.29m  FOUL
  5   864 Stadler, Marc      M58 Urbana, OH              10.20m  
      10.16m  9.46m  FOUL  9.58m  10.20m  9.68m
  6   765 Rusiewicz, Albert  M58 New Kensington, PA       8.70m  
      FOUL  8.59m  FOUL  8.55m  8.70m  8.05m
 
Event 807  M60 Shot Put 5K
================================================================
       USATF: # 16.46m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================

  1   815 Shiaras, Michael   M60 Scottsdale, AZ          14.11m  
      13.42m  14.11m  13.94m  FOUL  FOUL  13.44m
  2   393 Hearn, Edward      M62 Wilmington, NC          13.72m  
      13.72m  FOUL  12.99m  13.38m  12.77m  FOUL
  3   319 Goerge, Hilary     M63 Lansing, MI             13.44m  
      FOUL  12.75m  13.44m  13.28m  FOUL  12.67m
  4   773 Sadoski, Bernard   M64 South Deerfield, MA     12.43m  
      12.31m  12.12m  12.43m  FOUL  12.16m  12.21m
  5   583 McDonald, Harry    M63 Olathe, KS              11.18m  
      11.18m  10.67m  10.83m  10.71m  10.95m  11.01m
  6   232 DeStefano, Joseph  M64 Bellefonte, PA          10.81m  
      10.72m  FOUL  FOUL  10.48m  10.81m  FOUL
  DV  820 Shumaker, S Craig  M62 Glenmoore, PA             
      
 
Event 808  M65 Shot Put 5K
================================================================
       USATF: # 15.12m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   752 Roll, Charles      M65 Fanwood, NJ             13.78m  
      13.32m  13.78m  13.42m  13.54m  12.62m  12.65m
  2   382 Harvey, William    M65 Glenbrook, NV           12.38m  
      12.09m  12.38m  12.27m  12.30m  12.26m  FOUL
  3    74 Bitsko, Michael    M68 Beavercreek, OH         11.08m  
      10.58m  10.81m  11.08m  10.84m  10.48m  10.92m
  4   113 Brown, M Geoffrey  M65 Schenectady, NY          9.47m  
      9.46m  8.94m  9.17m  9.47m  FOUL  9.24m
  5    88 Bookin-Weiner, Jer M65 Columbia, MD             8.93m  
      8.85m  8.63m  8.93m  8.87m  FOUL  8.66m
  6   883 Strader, Randy     M68 Salem, OH                8.78m  
      FOUL  8.37m  8.65m  8.62m  8.46m  8.78m
 
Event 810  M70 Shot Put 4K
================================================================
    70 USATF: # 15.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   444 Johnson, Glen      M72 Bristol, TN             13.23m  
      FOUL  13.18m  FOUL  FOUL  13.23m  FOUL
  2   471 Kenney, James      M70 White Plains, MD        11.10m  
      11.10m  FOUL  10.11m  10.87m  10.34m  10.43m
  3    39 Barry, Robert      M71 Kaneohe, HI             10.61m  
      FOUL  FOUL  9.60m  10.61m  9.67m  10.54m
  4   177 Cohen, Stephen     M72 Northbrook, IL          10.02m  
      9.63m  9.59m  9.53m  10.02m  9.46m  9.82m
  5   138 Caffrey, Eugene    M70 Sarasota, FL             9.54m  
      9.32m  9.18m  9.54m  9.05m  9.22m  9.51m
  6   384 Harwood, Jerry     M72 Oxnard, CA               9.22m  
      8.82m  9.09m  8.78m  8.91m  9.22m  9.08m
  7   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen               8.75m  
      8.47m  8.08m  PASS  PASS  PASS  8.75m
  8   653 Oakey, Richard     M70 Media, PA                7.02m  
      6.22m  7.02m  6.50m  FOUL  5.98m  6.04m
 
Event 810  M75 Shot Put 4K
================================================================
    75 USATF: # 13.19m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   331 Gramley, William   M75 Lewisville, NC          10.47m  
      9.20m  9.81m  9.73m  FOUL  9.94m  10.47m
  2   755 Rosen, Leonard     M77 Salem, NH               10.39m  
      FOUL  10.05m  FOUL  10.12m  9.84m  10.39m
  3   273 Feick, Ray         M79 Gilbertsville, PA        7.92m  
      7.92m  7.48m  7.62m  7.52m  7.82m  7.68m
 
Event 811  M80 Shot Put 3K
================================================================
    80 USATF: # 13.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   412 Horine, Larry      M80 Boone, NC               10.44m  
      FOUL  10.10m  10.00m  10.40m  10.20m  10.44m
  2   103 Bredenbeck, Rudolp M80 Sagamore Hills, OH       9.29m  
      8.45m  8.44m  8.93m  9.20m  9.29m  8.81m
  3   950 Ward, Allan        M83 Miamisburg, OH           7.17m  
      FOUL  6.60m  7.11m  7.11m  7.17m  6.46m
 
Event 811  M85 Shot Put 3K
================================================================
    85 USATF: # 10.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   743 Riser, George      M87 Lyndhurst, OH            9.04m  
      8.79m  8.52m  9.04m  8.80m  8.90m  8.59m
  2   758 Roudebush, George  M86 Chardon, OH              7.16m  
      7.16m  6.46m  6.73m  7.01m  6.84m  6.76m
  3   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA              5.28m  
      5.28m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 811  M90 Shot Put 3K
================================================================
    90 USATF: # 9.58m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Alamo, TX                6.36m  
      5.70m  5.95m  6.15m  6.36m  6.10m  5.16m
 
Event 811  M95 Shot Put 3K
================================================================
    95 USATF: # 6.87m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 San Diego, CA            4.94m  
      4.94m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 821  M35 Discus Throw
================================================================
    35 USATF: # 71.24m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   508 Lawson, Kunle      M39 Richmond, VA            45.11m  
      40.39m  44.34m  45.11m  43.74m  FOUL  43.81m
  2   366 Hampton, Arvil     M39 Bakersfield, CA         37.32m  
      30.89m  FOUL  37.32m  FOUL  36.85m  FOUL
  3   983 Willis, Jeremy     M39 Raleigh, NC             35.62m  
      FOUL  FOUL  32.30m  33.72m  35.62m  FOUL
  4   176 Cockerham, Christo M37 Clemmons, NC            28.59m  
      27.97m  FOUL  26.71m  FOUL  28.59m  FOUL
 
Event 821  M40 Discus Throw
================================================================
    40 USATF: # 69.48m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   991 Wirtz, John        M42 Avon Lake, OH           52.20m  
      FOUL  43.57m  51.01m  52.20m  FOUL  50.33m
  2   397 Hennigan, Peter    M41 Easton, PA              40.63m  
      39.56m  40.63m  38.15m  39.76m  38.92m  39.50m
  3   376 Harrison, Steve    M44 Cross Lanes, WV         35.61m  
      34.06m  35.29m  34.65m  FOUL  35.61m  33.60m
  4   784 Sarsony, Chris     M44 Apex, NC                33.41m  
      31.02m  29.12m  31.90m  30.14m  33.41m  FOUL
  5   465 Kelly, Christopher M42 Clarence, NY            30.35m  
      30.22m  FOUL  29.11m  28.85m  FOUL  30.35m
 
Event 824  M45 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 66.12m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   912 Thompson, Glenn    M48 Carlisle, PA            45.43m  
      40.03m  41.04m  45.43m  41.74m  43.13m  FOUL
  2   421 *Ingleton, Peter   M45 Mississanga             39.60m  
      39.60m  FOUL  36.17m  35.94m  FOUL  38.72m
  3   454 Jones, Robert      M49 White Bear Lake, MN     38.07m  
      37.41m  FOUL  38.07m  37.13m  FOUL  FOUL
  4    44 Bates, Christopher M47 Portland, OR            37.30m  
      32.01m  37.11m  37.10m  36.71m  37.30m  36.96m
  5   730 Retzer, Greg       M47 Huntington Beach, C     36.56m  
      31.99m  34.18m  36.56m  FOUL  FOUL  32.39m
  6    69 Bickel, David      M45 Scottsdale, AZ          36.27m  
      36.27m  35.95m  34.70m  FOUL  FOUL  35.99m
  7   920 Toland, Patrick    M45 Shrewsbury, NJ          35.23m  
      34.81m  FOUL  34.82m  FOUL  33.66m  35.23m
  8   261 Eichholtz, John    M45 Canton, MI              26.29m  
      26.29m  22.31m  FOUL  22.21m  25.74m  23.01m
  9   237 Dierauer, Peter    M47 Jamestown, OH           24.27m  
      22.29m  24.10m  23.56m  24.27m  FOUL  23.14m
 
Event 825  M50 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 62.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   903 Taylor, Warren     M52 Columbia, PA            48.22m  
      48.22m  45.19m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2    55 Benoit, Joseph     M53 Cazenovia, NY           46.29m  
      40.32m  43.50m  42.96m  44.31m  46.29m  44.85m
  3   403 Higgins, Robert    M51 Flint, MI               45.83m  
      45.70m  45.83m  44.68m  43.80m  45.45m  45.57m
  4    27 Bailey, Donald     M52 Traverse City, MI       43.34m  
      FOUL  43.29m  FOUL  42.70m  FOUL  43.34m
  5   766 Russ, Jim          M54 Charlotte, NC           37.76m  
      35.19m  37.50m  33.93m  37.76m  36.61m  37.44m
  6   977 Willenborg, Daniel M51 South Lyon, MI          37.51m  
      FOUL  35.41m  36.84m  37.51m  37.51m  36.26m
  7   378 Hart, Steven       M50 Winfield, WV            36.66m  
      35.63m  36.66m  34.94m  FOUL  FOUL  33.25m
 
Event 826  M55 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 54.44m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   469 Kennedy, Bruce     M57 Sterling Heights, M     38.97m  
      38.97m  37.58m  35.72m  FOUL  38.54m  26.64m
  2   634 Myers, Joseph      M59 Cuba, NY                37.62m  
      37.62m  36.82m  36.94m  33.28m  37.38m  37.15m
  3   622 Morse, Tim         M55 Hingham, MA             37.47m  
      37.00m  36.78m  FOUL  33.84m  37.47m  34.40m
  4   137 Bzibziak, Raymond  M57 Lancaster, NY           36.75m  
      34.51m  FOUL  36.75m  34.83m  35.92m  34.15m
  5   955 Watson, Richard    M58 Yuma, AZ                34.13m  
      30.12m  32.83m  34.13m  FOUL  31.37m  31.77m
  6   207 Cunningham, James  M56 Sun Prairie, WI         28.98m  
      FOUL  FOUL  25.72m  16.41m  27.39m  28.98m
  7   765 Rusiewicz, Albert  M58 New Kensington, PA      22.39m  
      20.72m  19.66m  FOUL  20.56m  FOUL  22.39m
 
Event 827  M60 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 59.52m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   419 Hume, Robert       M62 Middleburg, FL          49.55m  
      FOUL  FOUL  43.91m  49.55m  FOUL  47.97m
  2   319 Goerge, Hilary     M63 Lansing, MI             44.89m  
      44.89m  35.63m  41.54m  44.74m  42.49m  38.68m
  3   387 Hauser, Patrick    M60 Lake Mills, WI          44.51m  
      37.66m  42.85m  38.40m  39.21m  44.51m  42.31m
  4   928 Truax, William     M64 Chagrin Falls, OH       43.41m  
      FOUL  43.41m  FOUL  43.32m  FOUL  FOUL
  5   583 McDonald, Harry    M63 Olathe, KS              36.75m  
      36.56m  31.93m  31.40m  FOUL  33.14m  36.75m
  6   742 Ripp, Marvin       M61 Middleton, WI           33.93m  
      32.66m  23.49m  27.99m  28.79m  33.18m  33.93m
  7   947 Waltermann, Stefan M61 Hickory, NC             32.92m  
      32.92m  32.90m  FOUL  31.72m  31.90m  32.92m
  8   482 Klostergaard, Jim  M62 Kingwood, TX            25.02m  
      20.63m  FOUL  25.02m      
  DV 820 Shumaker, S Craig  M62 Glenmoore, PA           
     
 
Event 828  M65 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 54.99m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   382 Harvey, William    M65 Glenbrook, NV           39.94m  
      38.14m  FOUL  39.94m  FOUL  39.57m  FOUL
  2   601 Merkowitz, David   M69 Santa Barbara, CA       37.55m  
      31.36m  35.50m  31.00m  33.79m  37.04m  37.55m
  3   113 Brown, M Geoffrey  M65 Schenectady, NY         37.07m  
      33.30m  36.69m  35.09m  37.07m  35.31m  35.68m
  4    74 Bitsko, Michael    M68 Beavercreek, OH         33.76m  
      32.35m  33.76m  31.71m  FOUL  FOUL  FOUL
  5   560 Marcus, Steven     M68 New Rochelle, NY        32.01m  
      FOUL  32.01m  29.81m  FOUL  FOUL  FOUL
  6    88 Bookin-Weiner, Jer M65 Columbia, MD            30.47m  
      30.47m  30.36m  28.86m  29.73m  FOUL  FOUL
  7    15 Angus, William     M68 Salem, OH               30.03m  
      30.03m  27.81m  28.63m  28.04m  26.98m  27.91m
  8    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR          20.87m  
      20.87m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 829  M70 Discus Throw
================================================================
    70 USATF: # 50.27m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   129 Busch, Roger       M70 Greenwich, CT           43.92m  
      38.68m  42.59m  FOUL  43.92m  FOUL  FOUL
  2   709 Pratt, Larry       M70 Newark, DE              42.83m  
      39.17m  41.81m  42.83m  FOUL  FOUL  FOUL
  3    39 Barry, Robert      M71 Kaneohe, HI             32.62m  
      20.30m  32.24m  25.90m  32.22m  32.62m  FOUL
  4   177 Cohen, Stephen     M72 Northbrook, IL          31.01m  
      FOUL  28.90m  FOUL  31.01m  28.58m  27.72m
  5   384 Harwood, Jerry     M72 Oxnard, CA              29.57m  
      26.59m  FOUL  28.64m  FOUL  29.57m  FOUL
 
Event 829  M75 Discus Throw
================================================================
    75 USATF: # 42.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   331 Gramley, William   M75 Lewisville, NC          37.24m  
      37.24m  33.86m  34.50m  36.74m  36.26m  36.76m
  2   755 Rosen, Leonard     M77 Salem, NH               31.24m  
      31.24m  29.80m  30.56m  FOUL  30.12m  FOUL
  3   273 Feick, Ray         M79 Gilbertsville, PA       21.65m  
      21.65m  21.41m  20.73m  20.07m  FOUL  19.61m
 
Event 831  M80 Discus Throw
================================================================
    80 USATF: # 37.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   412 Horine, Larry      M80 Boone, NC               28.16m  
      27.25m  23.60m  FOUL  23.79m  25.99m  28.16m
  2   267 Ezerins, Karlis    M84 Three Rivers, MI        25.06m  
      23.69m  FOUL  23.56m  22.18m  23.63m  25.06m
  3   103 Bredenbeck, Rudolp M80 Sagamore Hills, OH      23.84m  
      20.09m  22.06m  20.85m  FOUL  23.84m  23.06m
 
Event 831  M85 Discus Throw
================================================================
    85 USATF: # 30.81m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   743 Riser, George      M87 Lyndhurst, OH           26.78m  
      26.39m  26.57m  25.28m  21.67m  26.67m  26.78m
  2   840 Smith, Denver      M85 Louisville, OH          21.60m  
      18.07m  20.11m  21.08m  20.47m  FOUL  21.60m
  3   758 Roudebush, George  M86 Chardon, OH             17.40m  
      16.43m  15.49m  17.40m  FOUL  FOUL  16.39m
  4   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA              9.89m  
      9.89m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 831  M90 Discus Throw
================================================================
    90 USATF: # 27.93m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Alamo, TX               15.83m  
      15.83m  14.48m  14.90m  15.28m  12.12m  15.20m
 
Event 831  M95 Discus Throw
================================================================
    95 USATF: # 15.95m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 San Diego, CA            9.76m  
      9.76m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 841  M35 Javelin Throw 800G
================================================================
    35 USATF: # 72.16m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   983 Willis, Jeremy     M39 Raleigh, NC             46.71m  
      41.34m  46.71m  41.27m  PASS  PASS  PASS
  2    51 Beckerleg, Thomas  M37 Bradenton, FL           39.17m  
      38.60m  38.44m  36.67m  39.17m  36.09m  36.00m
  3   408 Hogue, Andrew      M38 Bronxville, NY          38.98m  
      FOUL  30.08m  38.98m  FOUL  FOUL  FOUL
  4   731 Reutter, Jason     M38 Greensboro, NC          37.60m  
      36.69m  36.58m  36.49m  37.60m  30.19m  31.80m
 
Event 841  M40 Javelin Throw 800G
================================================================
    40 USATF: # 76.91m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1     9 Alonzo, Daniel     M44 Raleigh, NC             56.45m  
      55.83m  54.42m  56.06m  56.45m  55.53m  54.68m
  2   490 Kramer, Richard    M44 Ronks, PA               47.99m  
      42.07m  42.55m  42.54m  43.08m  46.93m  47.99m
  3     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Mill Valley, CA         41.13m  
      39.32m  39.85m  41.13m  39.48m  FOUL  FOUL
 
Event 844  M45 Javelin Throw 800G
================================================================
       USATF: # 71.75m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   475 Kielty, Craig      M48 Traverse City, MI       49.97m  
      46.64m  47.77m  49.97m  48.82m  47.94m  49.87m
  2   725 Redmond, Stephen   M46 Gray, ME                48.41m  
      48.18m  45.82m  46.96m  47.88m  48.41m  FOUL
  3   169 Cleveland, Rick    M48 Fort Wayne, IN          48.21m  
      47.68m  48.21m  PASS  FOUL  47.78m  FOUL
  4   404 Hill, Reggie       M47 Montgomery, AL          41.70m  
      38.36m  41.70m  39.81m  38.72m  37.11m  PASS
  5   261 Eichholtz, John    M45 Canton, MI              19.85m  
      15.18m  19.85m  13.61m  15.71m  19.04m  FOUL
 
Event 845  M50 Javelin Throw 700G
================================================================
       USATF: # 70.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   341 Greene, Charles    M53 Dayton, OH              52.43m  
      51.13m  52.43m  FOUL  FOUL  FOUL  50.13m
  2   619 Morris, Dennis     M54 Covington, LA           45.47m  
      FOUL  45.47m  FOUL  FOUL  43.50m  FOUL
  3   351 Gruenbacher, Kurt  M51 Kansas City, KS         45.30m  
      45.30m  45.23m  45.24m  39.73m  FOUL  43.81m
  4   766 Russ, Jim          M54 Charlotte, NC           43.32m  
      39.38m  FOUL  FOUL  40.67m  43.32m  FOUL
  5   532 Llewellyn, Darren  M50 Island Lake, IL         43.02m  
      40.99m  43.02m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  6   745 Roberts, Franklin  M52 Raleigh, NC             41.33m  
      38.97m  38.34m  39.14m  40.09m  37.58m  41.33m
  7   276 Fina, Paul         M52 Yorkville, IL           36.88m  
      35.55m  FOUL  36.88m  35.63m  FOUL  34.92m
  8   985 Wilson, Rodney     M52 Lansing, MI             34.61m  
      FOUL  FOUL  34.61m  FOUL  FOUL  FOUL
  9   279 Fisher, Donald     M51 Waynesville, OH         27.53m  
      27.07m  27.53m  23.58m         
 
Event 846  M55 Javelin Throw 700G
================================================================
       USATF: # 66.11m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   255 Easley, Ricky      M57 Greenville, TX          45.89m  
      44.27m  45.89m  FOUL  41.97m  FOUL  FOUL
  2   593 Mcnelis, William   M59 Altoona, PA             45.79m  
      44.46m  44.28m  45.24m  42.12m  45.79m  42.23m
  3   955 Watson, Richard    M58 Yuma, AZ                39.45m  
      38.00m  39.24m  39.27m  39.45m  37.43m  35.81m
  4   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC           35.52m  
      33.97m  34.27m  FOUL  FOUL  35.52m  FOUL
  5   227 Demetrio, Theodore M55 Olympia, WA             31.84m  
      29.08m  28.81m  FOUL  31.84m  30.51m  FOUL
  6   729 Reinhard, James    M57 Canton, OH              27.72m  
      27.72m  FOUL  24.93m  FOUL  24.53m  FOUL
 
Event 847  M60 Javelin Throw 600G
================================================================
       USATF: # 58.25m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   299 Gagne, Buzz        M63 Penacook, NH            53.38m  
      44.70m  42.48m  53.38m  42.99m  52.49m  48.56m
  2   393 Hearn, Edward      M62 Wilmington, NC          51.43m  
      43.59m  49.88m  49.22m  51.43m  47.00m  47.46m
  3   707 Powers, Bob        M62 Santa Cruz, CA          50.87m  
      49.15m  45.31m  48.90m  49.90m  50.87m  49.13m
  4   215 Daniel, John       M60 Spring Branch, TX       44.73m  
      40.74m  41.32m  42.10m  40.27m  43.78m  44.73m
  5   947 Waltermann, Stefan M61 Hickory, NC             35.58m  
      32.58m  32.09m  33.32m  FOUL  35.58m  32.86m
  6   583 McDonald, Harry    M63 Olathe, KS              32.42m  
      30.15m  FOUL  31.46m  31.69m  32.42m  27.98m
  7   792 Schuster, Neal     M63 Shorewood, WI           32.13m  
      27.43m  FOUL  31.85m  32.13m  30.40m  31.88m
  8   354 Gustovich, George  M60 Niles, OH               30.45m  
      29.67m  29.60m  30.45m  29.52m  FOUL  PASS
  9   311 Gerson, Jeffrey    M64 Lyndhurst, OH           22.15m  
      19.76m  FOUL  22.15m  PASS  PASS  PASS
 
Event 848  M65 Javelin Throw 600G
================================================================
       USATF: # 57.67m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   733 Rice, Robert       M65 Corvallis, OR           35.48m  
      33.79m  34.69m  35.48m  34.47m  PASS  PASS
  2   873 Stempel, Dennis    M67 West Sacramento, CA     27.95m  
      FOUL  23.71m  26.22m  25.91m  24.77m  27.95m
  3    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR          24.72m  
      22.41m  24.72m  FOUL  FOUL  22.03m  PASS
  4   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX                20.66m  
      18.73m  18.79m  17.82m  19.10m  18.78m  20.66m
 
Event 849  M70 Javelin Throw 500G
================================================================
    70 USATF: # 52.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   471 Kenney, James      M70 White Plains, MD        44.62m  
      42.65m  42.79m  44.62m  FOUL  43.81m  40.45m
  2   774 Sagedahl, Sherwood M72 Fairmont, MN            36.68m  
      34.27m  36.68m  35.99m  34.85m  30.70m  36.25m
  3   697 Pliner, Terry      M73 Green Bay, WI           23.58m  
      23.58m  19.69m  FOUL  19.50m  21.46m  23.15m
  4   938 Vergin, Roger      M73 Poulsbo, WA             22.34m  
      21.81m  20.08m  FOUL  22.34m  21.91m  20.78m
  5   384 Harwood, Jerry     M72 Oxnard, CA              16.51m  
      14.92m  FOUL  FOUL  16.19m  16.51m  14.39m
 
Event 849  M75 Javelin Throw 500G
================================================================
    75 USATF: # 40.70m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   430 Jankovich, William M77 Racine, WI              28.83m  
      23.53m  25.75m  FOUL  26.70m  27.45m  28.83m
  2   740 Righter, Richard   M79 Dayton, OH              21.74m  
      18.01m  19.01m  18.70m  20.49m  21.74m  FOUL
  3   273 Feick, Ray         M79 Gilbertsville, PA       19.35m  
      15.98m  18.31m  16.79m  14.98m  15.52m  19.35m
 
Event 851  M80 Javelin Throw 400G
================================================================
    80 USATF: # 39.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   412 Horine, Larry      M80 Boone, NC               24.69m  
      22.90m  22.52m  22.65m  23.78m  24.69m  24.63m
  2   700 Pope, Bruce        M80 Paducah, KY             23.95m  
      FOUL  22.48m  FOUL  23.95m  FOUL  22.69m
  3   267 Ezerins, Karlis    M84 Three Rivers, MI        21.52m  
      20.75m  20.24m  21.42m  21.52m  18.44m  PASS
  4   103 Bredenbeck, Rudolp M80 Sagamore Hills, OH      17.38m  
      FOUL  15.99m  17.29m  17.09m  16.02m  17.38m
 
Event 851  M85 Javelin Throw 400G
================================================================
    85 USATF: # 26.16m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   840 Smith, Denver      M85 Louisville, OH          24.12m  
      23.69m  22.82m  FOUL  21.65m  24.12m  FOUL
  2   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA             10.13m  
      4.08m  9.18m  9.69m  10.13m  PASS  PASS
 
Event 851  M90 Javelin Throw 400G
================================================================
    90 USATF: # 22.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Alamo, TX               15.44m  
      15.44m  14.02m  FOUL  14.60m  FOUL  FOUL
 
Event 851  M95 Javelin Throw 400G
================================================================
    95 USATF: # 20.80m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 San Diego, CA            8.14m  
      8.14m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 861  M30 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   554 Malnoske, John     M32 Horseheads, NY          31.37m  
      FOUL  FOUL  28.39m  31.37m  30.73m  FOUL
 
Event 861  M35 Hammer Throw
================================================================
    35 USATF: # 70.84m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   508 Lawson, Kunle      M39 Richmond, VA            48.19m  
      43.27m  45.33m  FOUL  48.19m  FOUL  FOUL
  2   366 Hampton, Arvil     M39 Bakersfield, CA         39.78m  
      36.94m  FOUL  39.78m  39.27m  FOUL  FOUL
  3   176 Cockerham, Christo M37 Clemmons, NC            29.05m  
      27.31m  27.98m  28.82m  27.70m  FOUL  29.05m
 
Event 861  M40 Hammer Throw
================================================================
    40 USATF: # 74.34m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   130 Butler, Keith      M44 Levittown, NY           38.91m  
      FOUL  35.61m  38.91m  38.21m  37.47m  FOUL
  2   209 Curry, Mike        M44 Elk Grove, CA           38.47m  
      36.92m  37.69m  38.04m  36.26m  37.68m  38.47m
  3   460 Katalinas, John    M43 Lockport, NY            34.69m  
      33.78m  33.48m  FOUL  34.69m  FOUL  34.48m
 
Event 863  M45 Hammer Throw
================================================================
       USATF: # 64.70m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    69 Bickel, David      M45 Scottsdale, AZ          46.53m  
      43.30m  46.14m  46.53m  FOUL  44.83m  FOUL
  2   730 Retzer, Greg       M47 Huntington Beach, C     44.02m  
      42.53m  44.02m  FOUL  44.02m  FOUL  FOUL
  3   454 Jones, Robert      M49 White Bear Lake, MN     40.29m  
      38.52m  40.29m  38.68m  38.81m  FOUL  38.96m
  4   920 Toland, Patrick    M45 Shrewsbury, NJ          32.67m  
      32.67m  32.07m  FOUL  FOUL  31.62m  FOUL
 
Event 865  M50 Hammer Throw
================================================================
    50 USATF: # 71.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    17 Arello, Robert     M52 Lakewood Ranch, FL      50.56m  
      50.56m  FOUL  FOUL  47.62m  FOUL  47.42m
  2   403 Higgins, Robert    M51 Flint, MI               49.88m  
      46.98m  47.72m  47.16m  49.88m  49.86m  48.99m
  3    55 Benoit, Joseph     M53 Cazenovia, NY           47.63m  
      FOUL  46.76m  47.33m  46.56m  47.63m  45.35m
  4   766 Russ, Jim          M54 Charlotte, NC           31.94m  
      30.07m  31.94m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 865  M55 Hammer Throw
================================================================
    55 USATF: # 60.88m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   622 Morse, Tim         M55 Hingham, MA             45.50m  
      FOUL  44.50m  45.50m  FOUL  FOUL  FOUL
  2   892 Summers, Ronald    M58 Jacksonville, IL        43.03m  
      42.80m  38.97m  42.85m  39.10m  42.88m  43.03m
  3   149 Cedrone, Bob       M56 Stoughton, MA           42.67m  
      42.63m  39.38m  FOUL  42.20m  42.67m  41.65m
  4   259 Edmonston, John    M58 San Marino, CA          41.12m  
      39.98m  39.86m  FOUL  41.12m  FOUL  FOUL
  5   955 Watson, Richard    M58 Yuma, AZ                36.29m  
      34.05m  36.29m  FOUL  35.95m  35.75m  35.26m
  6   893 Sutton, Gary       M57 Richmond, VA            32.30m  
      31.27m  FOUL  32.30m  29.80m  31.03m  FOUL
  7   207 Cunningham, James  M56 Sun Prairie, WI         26.09m  
      19.14m  19.42m  23.22m  23.14m  26.09m  FOUL
 
Event 867  M60 Hammer Throw
================================================================
       USATF: # 61.76m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   141 Cameron, Dennis    M62 Reno, NV                43.91m  
      40.78m  40.17m  41.31m  42.23m  43.91m  41.71m
  2   319 Goerge, Hilary     M63 Lansing, MI             43.67m  
      40.83m  43.02m  43.67m  42.54m  42.40m  43.10m
  3   260 Edwards, Tim       M63 Commerce City, CO       39.48m  
      FOUL  38.40m  FOUL  39.34m  FOUL  39.48m
  4   583 McDonald, Harry    M63 Olathe, KS              31.97m  
      30.46m  31.29m  31.97m  28.23m  FOUL  FOUL
  5   792 Schuster, Neal     M63 Shorewood, WI           28.08m  
      FOUL  28.00m  27.29m  FOUL  28.08m  FOUL
  6   311 Gerson, Jeffrey    M64 Lyndhurst, OH           16.34m  
      16.34m  15.11m            
 
Event 868  M65 Hammer Throw
================================================================
       USATF: # 55.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   565 Mathews, George    M68 Hayden Lake, ID         46.16m  
      FOUL  46.16m  43.49m  44.31m  44.17m  45.05m
  2   139 Cahners, Robert    M69 Naples, FL              44.82m  
      FOUL  39.34m  41.51m  44.82m  40.46m  39.42m
  3    74 Bitsko, Michael    M68 Beavercreek, OH         42.22m  
      41.83m  40.57m  39.54m  40.43m  42.22m  FOUL
  4   113 Brown, M Geoffrey  M65 Schenectady, NY         28.93m  
      FOUL  FOUL  26.31m  25.60m  27.93m  28.93m
  5    88 Bookin-Weiner, Jer M65 Columbia, MD            26.80m  
      26.80m  FOUL  25.42m  26.39m  FOUL  FOUL
  6   468 Kelly, Gene        M68 Stow, OH                25.48m  
      25.31m  25.48m  FOUL  FOUL  24.00m  25.42m
 
Event 869  M70 Hammer Throw
================================================================
    70 USATF: # 59.04m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   832 Sloan, John        M71 Hartville, OH           29.12m  
      FOUL  27.36m  26.75m  26.69m  29.12m  FOUL
  2   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen              27.98m  
      25.75m  27.82m  27.98m  26.68m  FOUL  26.04m
  3   401 Herron, Robin      M74 Fort Collins, CO        26.42m  
      24.99m  25.57m  26.42m  23.79m  FOUL  23.83m
  4   810 Sheinker, Abraham  M71 Youngstown, OH          20.21m  
      FOUL  18.60m  FOUL  20.21m  FOUL  FOUL
 
Event 869  M75 Hammer Throw
================================================================
    75 USATF: # 51.51m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   331 Gramley, William   M75 Lewisville, NC          34.56m  
      34.56m  32.76m  34.21m  31.49m  32.34m  34.13m
  2   659 Olson, Leonard     M79 State College, PA       26.63m  
      23.99m  25.27m  23.13m  24.89m  24.06m  26.63m
  3   273 Feick, Ray         M79 Gilbertsville, PA       24.69m  
      21.74m  23.71m  24.63m  FOUL  23.96m  24.69m
 
Event 869  M80 Hammer Throw
================================================================
    80 USATF: # 43.11m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   267 Ezerins, Karlis    M84 Three Rivers, MI        26.45m  
      FOUL  22.91m  25.31m  26.45m  23.93m  FOUL
 
Event 869  M85 Hammer Throw
================================================================
    85 USATF: # 32.20m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   758 Roudebush, George  M86 Chardon, OH             19.44m  
      19.44m  19.38m  17.99m  FOUL  18.97m  18.24m
  2   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA              7.93m  
      7.93m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 870  M30 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   703 Porter, John       M33 Wrightsville, PA         8.30m  
      7.19m  8.30m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 870  M35 Weight Throw
================================================================
    35 USATF: # 16.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   508 Lawson, Kunle      M39 Richmond, VA            16.43m  
      FOUL  FOUL  15.64m  16.43m  16.08m  FOUL
  2   366 Hampton, Arvil     M39 Bakersfield, CA         13.71m  
      13.00m  13.71m  12.82m  FOUL  12.55m  13.32m
  3   176 Cockerham, Christo M37 Clemmons, NC            10.18m  
      9.90m  9.47m  9.12m  9.64m  10.18m  9.66m
  4   501 Lanier, Kim        M35 Lincoln Univ, PA         3.85m  
      3.62m  3.85m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 870  M40 Weight Throw
================================================================
    40 USATF: # 15.15m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   209 Curry, Mike        M44 Elk Grove, CA           13.25m  
      12.43m  13.25m  12.89m  12.43m  12.62m  FOUL
  2   460 Katalinas, John    M43 Lockport, NY            11.92m  
      11.68m  10.71m  11.92m  FOUL  FOUL  10.85m
  3   130 Butler, Keith      M44 Levittown, NY           11.66m  
      FOUL  11.66m  11.34m  11.04m  FOUL  10.58m
 
Event 872  M45 Weight Throw
================================================================
       USATF: # 17.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    69 Bickel, David      M45 Scottsdale, AZ          14.86m  
      14.31m  FOUL  FOUL  14.60m  FOUL  14.86m
  2   730 Retzer, Greg       M47 Huntington Beach, C     14.32m  
      13.34m  13.95m  14.26m  14.32m  14.14m  FOUL
  3   920 Toland, Patrick    M45 Shrewsbury, NJ          13.22m  
      13.21m  12.99m  13.18m  FOUL  12.86m  13.22m
  4   454 Jones, Robert      M49 White Bear Lake, MN     12.65m  
      FOUL  11.90m  FOUL  12.45m  12.22m  12.65m
 
Event 873  M50 Weight Throw
================================================================
    50 USATF: # 24.24m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    55 Benoit, Joseph     M53 Cazenovia, NY           18.59m  
      17.77m  17.26m  18.03m  17.58m  18.59m  17.47m
  2   403 Higgins, Robert    M51 Flint, MI               17.71m  
      17.03m  17.53m  FOUL  FOUL  16.66m  17.71m
  3    17 Arello, Robert     M52 Lakewood Ranch, FL      17.33m  
      16.55m  FOUL  17.33m  16.74m  FOUL  17.21m
 
Event 873  M55 Weight Throw
================================================================
    55 USATF: # 18.91m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   892 Summers, Ronald    M58 Jacksonville, IL        18.83m  
      18.06m  17.48m  18.08m  17.56m  18.37m  18.83m
  2   622 Morse, Tim         M55 Hingham, MA             17.51m  
      16.26m  16.80m  17.51m  16.60m  16.88m  16.67m
  3   149 Cedrone, Bob       M56 Stoughton, MA           16.10m  
      15.09m  16.06m  15.64m  15.69m  16.10m  15.19m
  4   259 Edmonston, John    M58 San Marino, CA          15.05m  
      13.87m  15.05m  14.38m  FOUL  FOUL  FOUL
  5   137 Bzibziak, Raymond  M57 Lancaster, NY           13.64m  
      13.09m  12.16m  13.64m  12.76m  FOUL  12.18m
  6   893 Sutton, Gary       M57 Richmond, VA            13.49m  
      13.49m  13.15m  FOUL  13.27m  12.80m  12.77m
  7   955 Watson, Richard    M58 Yuma, AZ                12.50m  
      12.50m  12.45m  FOUL  12.09m  11.83m  12.24m
 
Event 875  M60 Weight Throw
================================================================
    60 USATF: # 23.57m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   319 Goerge, Hilary     M63 Lansing, MI             18.36m  
      17.92m  FOUL  17.55m  17.76m  17.96m  18.36m
  2   141 Cameron, Dennis    M62 Reno, NV                16.29m  
      15.77m  14.30m  15.99m  16.29m  FOUL  16.09m
  3   260 Edwards, Tim       M63 Commerce City, CO       15.24m  
      15.24m  FOUL  14.83m  FOUL  FOUL  PASS
  4   311 Gerson, Jeffrey    M64 Lyndhurst, OH            7.93m  
      6.77m  7.93m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 875  M65 Weight Throw
================================================================
    65 USATF: # 20.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   565 Mathews, George    M68 Hayden Lake, ID         18.22m  
      17.22m  17.86m  FOUL  18.22m  FOUL  17.21m
  2   139 Cahners, Robert    M69 Naples, FL              17.58m  
      16.65m  15.91m  17.58m  17.53m  16.41m  FOUL
  3    74 Bitsko, Michael    M68 Beavercreek, OH         14.46m  
      14.46m  13.61m  13.81m  14.16m  FOUL  14.43m
  4    88 Bookin-Weiner, Jer M65 Columbia, MD             9.86m  
      FOUL  9.86m  FOUL  FOUL  PASS  PASS
 
Event 877  M70 Weight Throw
================================================================
    70 USATF: # 20.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   384 Harwood, Jerry     M72 Oxnard, CA              12.15m  
      11.27m  11.26m  12.15m  11.74m  FOUL  FOUL
  2   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen              11.99m  
      11.99m  9.90m  11.72m  11.72m  11.72m  11.73m
  3   401 Herron, Robin      M74 Fort Collins, CO        11.17m  
      9.08m  10.62m  FOUL  10.97m  11.17m  FOUL
  4   938 Vergin, Roger      M73 Poulsbo, WA              9.19m  
      8.41m  8.65m  9.19m  8.83m  9.04m  8.69m
  5   653 Oakey, Richard     M70 Media, PA                6.63m  
      5.44m  6.37m  5.31m  6.33m  5.16m  6.63m
 
Event 877  M75 Weight Throw
================================================================
    75 USATF: # 18.25m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   331 Gramley, William   M75 Lewisville, NC          14.43m  
      13.27m  14.04m  14.43m  13.33m  13.66m  13.82m
  2   659 Olson, Leonard     M79 State College, PA       10.21m  
      9.08m  9.55m  10.21m  FOUL  9.13m  10.00m
  3   273 Feick, Ray         M79 Gilbertsville, PA        9.79m  
      9.65m  9.10m  9.63m  FOUL  9.59m  9.79m
 
Event 879  M80 Weight Throw
================================================================
    80 USATF: # 16.88m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   267 Ezerins, Karlis    M84 Three Rivers, MI        11.96m  
      10.20m  11.18m  11.49m  11.17m  11.96m  11.74m
 
Event 879  M85 Weight Throw
================================================================
    85 USATF: # 11.89m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   758 Roudebush, George  M86 Chardon, OH              7.03m  
      7.03m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
  2   756 Ross, Charles      M88 Conyers, GA              5.07m  
      5.07m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 879  M95 Weight Throw
================================================================
    95 USATF: # 7.56m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 San Diego, CA            4.63m  
      4.63m  4.63m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 881  M35 Outdoor Pentathlon
================================================================
    35 USATF: #  3577                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Miami, FL                 2778  
  2   731 Reutter, Jason     M38 Greensboro, NC            2348  
  3   631 Murdock, Daniel    M37 Brookville, PA            2256  
 
Event 881  M40 Outdoor Pentathlon
================================================================
    40 USATF: #  3508                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Mill Valley, CA           3006  
  2   784 Sarsony, Chris     M44 Apex, NC                  2406  
  3    20 Ash, David         M40 Spring Valley, NY         2010  
  4   777 Samiec, James      M44 Trappe, MD                1710  
  5   114 Brown, Michael     M43 Cumming, GA               1509  
 
Event 881  M35 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Miami, FL                5.60m   1.9    537
  2   631 Murdock, Daniel    M37 Brookville, PA           5.47m   1.6    510
  3   731 Reutter, Jason     M38 Greensboro, NC           4.64m   1.7    341
 
Event 881  M40 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Mill Valley, CA          5.99m   1.7    702
  2    83 Bluethmann, Bill   M43 Bloomfield Hills, M      5.55m   1.7    595
  3    20 Ash, David         M40 Spring Valley, NY        5.06m   1.7    483
  4   777 Samiec, James      M44 Trappe, MD               4.73m   1.6    411
  5   784 Sarsony, Chris     M44 Apex, NC                 4.55m   3.5    373
  6   114 Brown, Michael     M43 Cumming, GA              4.03m   2.4    271
 
Event 881  M35 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Miami, FL               43.34m     499
  2   731 Reutter, Jason     M38 Greensboro, NC          39.87m     447
  3   631 Murdock, Daniel    M37 Brookville, PA          33.02m     348
 
Event 881  M40 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Mill Valley, CA         45.06m     573
  2   784 Sarsony, Chris     M44 Apex, NC                35.56m     422
  3   114 Brown, Michael     M43 Cumming, GA             35.35m     419
  4   777 Samiec, James      M44 Trappe, MD              30.02m     336
  5    20 Ash, David         M40 Spring Valley, NY       26.82m     287
 
Event 881  M35 200m Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Miami, FL                24.56   0.5    679
  2   631 Murdock, Daniel    M37 Brookville, PA           24.91   0.5    648
  3   731 Reutter, Jason     M38 Greensboro, NC           25.10   0.5    632
 
Event 881  M40 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Mill Valley, CA          25.08   0.5  1    700
  2   784 Sarsony, Chris     M44 Apex, NC                 26.63  -2.6  2    573
  3    20 Ash, David         M40 Spring Valley, NY        28.43  -2.6  2    439
  4   777 Samiec, James      M44 Trappe, MD               28.89  -2.6  2    408
  5   114 Brown, Michael     M43 Cumming, GA              29.96  -2.6  2    339
 
Event 881  M35 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Miami, FL               31.92m     511
  2   731 Reutter, Jason     M38 Greensboro, NC          26.34m     400
  3   631 Murdock, Daniel    M37 Brookville, PA          24.74m     369
 
Event 881  M40 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Mill Valley, CA         30.87m     544
  2   784 Sarsony, Chris     M44 Apex, NC                29.40m     511
  3   114 Brown, Michael     M43 Cumming, GA             27.98m     480
  4   777 Samiec, James      M44 Trappe, MD              26.52m     449
  5    20 Ash, David         M40 Spring Valley, NY       21.07m     333
 
Event 881  M35 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Miami, FL              5:03.90     552
  2   731 Reutter, Jason     M38 Greensboro, NC         5:08.28     528
  3   631 Murdock, Daniel    M37 Brookville, PA         5:36.72     381
 
Event 881  M40 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   784 Sarsony, Chris     M44 Apex, NC               5:21.16     527
  2     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Mill Valley, CA        5:28.76     487
  3    20 Ash, David         M40 Spring Valley, NY      5:32.60     468
  4   777 Samiec, James      M44 Trappe, MD             7:07.01     106
  5   114 Brown, Michael     M43 Cumming, GA           11:19.63  
 
Event 882  M45 Outdoor Pentathlon
================================================================
       USATF: #  3724                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    44 Bates, Christopher M47 Portland, OR              3143  
  2   674 Parker, Raymond    M49 New Hope, PA              2885  
  3   157 Chilton, Steven    M47 Longs, SC                 2864  
  4   870 Steeves, Scott     M47 Middleton, MA             2862  
  5    38 Barry, Michael     M47 Danville, CA              2782  
  6   657 Ols, Joseph        M47 Los Gatos, CA             2622  
  7   404 Hill, Reggie       M47 Montgomery, AL            2607  
  8   975 Wilcox, Rod        M45 Edmonds, WA               2598  
  9   833 Sloan, Kerry       M48 Harker Heights, TX        2493  
 10   587 McKenzie, John     M46 Silver Spring, MD         2308  
 11   894 Sutton, James      M48 Irving, TX                1684  
 
Event 882  Outdoor Pentathlon: #1 M45 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    44 Bates, Christopher M47 Portland, OR             6.19m   4.5    850
  2   975 Wilcox, Rod        M45 Edmonds, WA              5.61m   1.5    693
  3   404 Hill, Reggie       M47 Montgomery, AL           5.58m   2.6    684
  4   157 Chilton, Steven    M47 Longs, SC                5.23m   0.2    595
  5    38 Barry, Michael     M47 Danville, CA             4.83m   1.8    496
  6   657 Ols, Joseph        M47 Los Gatos, CA            4.77m   0.9    481
  7   870 Steeves, Scott     M47 Middleton, MA            4.76m   1.2    479
  8   674 Parker, Raymond    M49 New Hope, PA             4.68m   0.5    461
  9   587 McKenzie, John     M46 Silver Spring, MD        4.64m   2.3    451
 10   833 Sloan, Kerry       M48 Harker Heights, TX       4.58m   0.5    439
 11   894 Sutton, James      M48 Irving, TX               4.35m   1.3    386
 12   162 Cistone, Richard   M45 Phoenix, AZ              4.13m   2.0    339
 
Event 882  Outdoor Pentathlon: #2 M45 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   404 Hill, Reggie       M47 Montgomery, AL          47.45m     672
  2    38 Barry, Michael     M47 Danville, CA            43.28m     599
  3   870 Steeves, Scott     M47 Middleton, MA           42.24m     581
  4    44 Bates, Christopher M47 Portland, OR            41.93m     576
  5   894 Sutton, James      M48 Irving, TX              40.46m     550
  6   674 Parker, Raymond    M49 New Hope, PA            38.68m     520
  7   975 Wilcox, Rod        M45 Edmonds, WA             37.28m     496
  8   157 Chilton, Steven    M47 Longs, SC               34.54m     449
  9   657 Ols, Joseph        M47 Los Gatos, CA           33.20m     426
 10   587 McKenzie, John     M46 Silver Spring, MD       30.14m     375
 11   833 Sloan, Kerry       M48 Harker Heights, TX      28.73m     351
 
Event 882  Outdoor Pentathlon: #3 M45 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   674 Parker, Raymond    M49 New Hope, PA             25.25  -1.7  2    755
  2   975 Wilcox, Rod        M45 Edmonds, WA              26.11   0.3  1    682
  3   157 Chilton, Steven    M47 Longs, SC                26.18  -1.7  2    677
  4   833 Sloan, Kerry       M48 Harker Heights, TX       26.60  -1.7  2    643
  5   657 Ols, Joseph        M47 Los Gatos, CA            26.82   0.3  1    626
  6   404 Hill, Reggie       M47 Montgomery, AL           26.98  -1.7  2    613
  7    38 Barry, Michael     M47 Danville, CA             27.40   0.3  1    580
  8   870 Steeves, Scott     M47 Middleton, MA            27.47  -1.7  2    575
  9   587 McKenzie, John     M46 Silver Spring, MD        28.68   0.3  1    486
 10    44 Bates, Christopher M47 Portland, OR             30.43   0.3  1    369
 11   894 Sutton, James      M48 Irving, TX               32.57  -1.7  2    247
 
Event 882  Outdoor Pentathlon: #4 M45 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    44 Bates, Christopher M47 Portland, OR            37.14m     761
  2   975 Wilcox, Rod        M45 Edmonds, WA             34.00m     684
  3   657 Ols, Joseph        M47 Los Gatos, CA           31.24m     617
  4    38 Barry, Michael     M47 Danville, CA            28.64m     554
  5   870 Steeves, Scott     M47 Middleton, MA           26.79m     509
  6   894 Sutton, James      M48 Irving, TX              26.45m     501
  7   404 Hill, Reggie       M47 Montgomery, AL          26.31m     498
  8   674 Parker, Raymond    M49 New Hope, PA            25.24m     473
  9   833 Sloan, Kerry       M48 Harker Heights, TX      23.90m     441
 10   157 Chilton, Steven    M47 Longs, SC               22.97m     419
 11   587 McKenzie, John     M46 Silver Spring, MD       21.84m     392
 
Event 882  Outdoor Pentathlon: #5 M45 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   157 Chilton, Steven    M47 Longs, SC              4:59.39     724
  2   870 Steeves, Scott     M47 Middleton, MA          5:00.30     718
  3   674 Parker, Raymond    M49 New Hope, PA           5:07.53     676
  4   833 Sloan, Kerry       M48 Harker Heights, TX     5:17.72     619
  5   587 McKenzie, John     M46 Silver Spring, MD      5:20.46     604
  6    44 Bates, Christopher M47 Portland, OR           5:23.65     587
  7    38 Barry, Michael     M47 Danville, CA           5:30.01     553
  8   657 Ols, Joseph        M47 Los Gatos, CA          5:46.11     472
  9   404 Hill, Reggie       M47 Montgomery, AL         7:12.56     140
 10   975 Wilcox, Rod        M45 Edmonds, WA            7:56.60      43
 11   894 Sutton, James      M48 Irving, TX             9:20.22  
 
Event 884  M50 Outdoor Pentathlon
================================================================
    50 USATF: #  3599                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   432 Janusey, Michael   M53 Venetia, PA               2942  
  2   763 Ruebel, Noel       M54 Winston Salem, NC         2748  
  3   417 Hughes, David      M51 Hummelstown, PA           2250  
  4   745 Roberts, Franklin  M52 Raleigh, NC               2185  
  5    77 Bjorkman, Timothy  M54 Canistota, SD             1532  
  6   553 Makozy, Frank      M51 Beaver Falls, PA          1284  
 
Event 884  M55 Outdoor Pentathlon
================================================================
    55 USATF: #  3687                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   486 Kohls, David       M55 Lafayette, CA             2942  
  2   439 Jennings, Stephen  M56 North Hollywood, CA       2901  
  3   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC             2838  
  4   227 Demetrio, Theodore M55 Olympia, WA               2145  
  5   603 Milan, Michael     M57 North Huntingdon, P       2125  
  6    62 Berndt, Michael    M57 Madison, WI               2123  
  7   955 Watson, Richard    M58 Yuma, AZ                  1648  
 
Event 884  M50 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   763 Ruebel, Noel       M54 Winston Salem, NC        5.11m   NWI    646
  2   432 Janusey, Michael   M53 Venetia, PA              4.88m   NWI    584
  3   417 Hughes, David      M51 Hummelstown, PA          4.41m   NWI    463
  4    77 Bjorkman, Timothy  M54 Canistota, SD            4.13m   NWI    396
  5   745 Roberts, Franklin  M52 Raleigh, NC              3.94m   NWI    352
  6   251 Dumas, Edward      M50 Brookline, MA            3.67m   NWI    290
  7   553 Makozy, Frank      M51 Beaver Falls, PA         2.62m   NWI     91
 
Event 884  M55 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   439 Jennings, Stephen  M56 North Hollywood, CA      4.83m   NWI    659
  2   486 Kohls, David       M55 Lafayette, CA            4.79m   NWI    648
  3   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC            4.23m   NWI    492
  4   227 Demetrio, Theodore M55 Olympia, WA              3.88m   NWI    400
  5    62 Berndt, Michael    M57 Madison, WI              3.70m   NWI    354
  6   955 Watson, Richard    M58 Yuma, AZ                 3.51m   NWI    308
  7   603 Milan, Michael     M57 North Huntingdon, P      3.45m   NWI    294
 
Event 884  M50 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   432 Janusey, Michael   M53 Venetia, PA             49.53m     750
  2   745 Roberts, Franklin  M52 Raleigh, NC             43.02m     630
  3   417 Hughes, David      M51 Hummelstown, PA         36.12m     505
  4   763 Ruebel, Noel       M54 Winston Salem, NC       35.77m     499
  5   251 Dumas, Edward      M50 Brookline, MA           30.70m     409
  6   553 Makozy, Frank      M51 Beaver Falls, PA        30.20m     400
 --    77 Bjorkman, Timothy  M54 Canistota, SD               ND  
 
Event 884  M55 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   486 Kohls, David       M55 Lafayette, CA           39.03m     622
  2   955 Watson, Richard    M58 Yuma, AZ                38.53m     612
  3   603 Milan, Michael     M57 North Huntingdon, P     34.47m     531
  4   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC           33.37m     510
  5   439 Jennings, Stephen  M56 North Hollywood, CA     31.21m     468
  6   227 Demetrio, Theodore M55 Olympia, WA             30.64m     456
  7    62 Berndt, Michael    M57 Madison, WI             23.95m     328
 
Event 884  M50 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   432 Janusey, Michael   M53 Venetia, PA              27.85  -1.3  2    615
  2   763 Ruebel, Noel       M54 Winston Salem, NC        27.93  -1.3  2    609
  3    77 Bjorkman, Timothy  M54 Canistota, SD            29.67  -1.3  2    485
  4   745 Roberts, Franklin  M52 Raleigh, NC              30.75  -1.3  2    413
  5   417 Hughes, David      M51 Hummelstown, PA          31.30  -1.3  2    379
 --   251 Dumas, Edward      M50 Brookline, MA              DNF  -1.3  2 
 --   553 Makozy, Frank      M51 Beaver Falls, PA           DNF  -1.3  2 
 
Event 884  M55 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   486 Kohls, David       M55 Lafayette, CA            27.08  -1.7  1    750
  2   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC            28.22  -1.7  1    660
  3   439 Jennings, Stephen  M56 North Hollywood, CA      28.24  -1.7  1    659
  4   227 Demetrio, Theodore M55 Olympia, WA              30.31  -1.3  2    511
  5    62 Berndt, Michael    M57 Madison, WI              30.76  -1.7  1    481
  6   603 Milan, Michael     M57 North Huntingdon, P      30.82  -1.7  1    477
  7   955 Watson, Richard    M58 Yuma, AZ                 39.27  -1.7  1     74
 
Event 884  M50 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   432 Janusey, Michael   M53 Venetia, PA             36.33m     606
  2   763 Ruebel, Noel       M54 Winston Salem, NC       35.97m     599
  3   745 Roberts, Franklin  M52 Raleigh, NC             34.24m     563
  4   553 Makozy, Frank      M51 Beaver Falls, PA        27.88m     435
  5   417 Hughes, David      M51 Hummelstown, PA         27.29m     423
  6    77 Bjorkman, Timothy  M54 Canistota, SD           20.46m     289
 
Event 884  M55 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   955 Watson, Richard    M58 Yuma, AZ                33.14m     600
  2   486 Kohls, David       M55 Lafayette, CA           29.46m     518
  3   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC           28.63m     500
  4   603 Milan, Michael     M57 North Huntingdon, P     27.31m     471
  5   227 Demetrio, Theodore M55 Olympia, WA             25.66m     435
  6   439 Jennings, Stephen  M56 North Hollywood, CA     25.45m     430
  7    62 Berndt, Michael    M57 Madison, WI             24.93m     419
 
Event 884  M50 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   417 Hughes, David      M51 Hummelstown, PA        5:59.98     480
  2   763 Ruebel, Noel       M54 Winston Salem, NC      6:18.99     395
  3   432 Janusey, Michael   M53 Venetia, PA            6:20.83     387
  4    77 Bjorkman, Timothy  M54 Canistota, SD          6:26.81     362
  5   553 Makozy, Frank      M51 Beaver Falls, PA       6:27.87     358
  6   745 Roberts, Franklin  M52 Raleigh, NC            7:03.19     227
 
Event 884  M55 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   439 Jennings, Stephen  M56 North Hollywood, CA    5:34.96     685
  2   896 Swindlehurst, Greg M56 Charlotte, NC          5:36.71     676
  3    62 Berndt, Michael    M57 Madison, WI            6:03.68     541
  4   486 Kohls, David       M55 Lafayette, CA          6:34.64     404
  5   603 Milan, Michael     M57 North Huntingdon, P    6:47.71     352
  6   227 Demetrio, Theodore M55 Olympia, WA            6:49.90     343
  7   955 Watson, Richard    M58 Yuma, AZ               8:34.49      54
 
Event 886  M60 Outdoor Pentathlon
================================================================
    60 USATF: #  3795                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   947 Waltermann, Stefan M61 Hickory, NC               2604  
  2   215 Daniel, John       M60 Spring Branch, TX         2484  
  3   717 Ragon, Donald      M64 North Canton, OH          2201  
  4   216 Daniels, Michael   M62 Hamilton, OH              1989  
  5   792 Schuster, Neal     M63 Shorewood, WI             1981  
  6   897 Taft, Thomas       M63 Ambler, PA                1974  
  7   742 Ripp, Marvin       M61 Middleton, WI             1900  
  8   483 Knott, David       M63 Lafayette, IN             1635  
 
Event 886  M65 Outdoor Pentathlon
================================================================
    65 USATF: #  3944                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR            2517  
  2   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX                  2406  
  3  1014 Zukas, Robert      M67 Saxonburg, PA             1930  
 
Event 886  M60 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   216 Daniels, Michael   M62 Hamilton, OH             3.90m   NWI    479
  2   717 Ragon, Donald      M64 North Canton, OH         3.89m   NWI    475
  3   897 Taft, Thomas       M63 Ambler, PA               3.70m   NWI    421
  4   947 Waltermann, Stefan M61 Hickory, NC              3.62m   NWI    400
  5   792 Schuster, Neal     M63 Shorewood, WI            3.55m   NWI    380
  6   215 Daniel, John       M60 Spring Branch, TX        3.51m   NWI    371
  7   742 Ripp, Marvin       M61 Middleton, WI            3.21m   NWI    292
  8   483 Knott, David       M63 Lafayette, IN            2.72m   NWI    177
 
Event 886  M65 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX                 3.80m   NWI    537
  2    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR           3.49m   NWI    439
  3  1014 Zukas, Robert      M67 Saxonburg, PA            3.48m   NWI    437
 
Event 886  M60 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   215 Daniel, John       M60 Spring Branch, TX       43.36m     758
  2   483 Knott, David       M63 Lafayette, IN           38.49m     654
  3   947 Waltermann, Stefan M61 Hickory, NC             36.52m     613
  4   717 Ragon, Donald      M64 North Canton, OH        35.00m     581
  5   792 Schuster, Neal     M63 Shorewood, WI           32.67m     532
  6   216 Daniels, Michael   M62 Hamilton, OH            32.39m     527
  7   897 Taft, Thomas       M63 Ambler, PA              30.88m     495
  8   742 Ripp, Marvin       M61 Middleton, WI           28.63m     449
 
Event 886  M65 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1014 Zukas, Robert      M67 Saxonburg, PA           27.86m     493
  2    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR          22.64m     375
  3   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX                21.72m     355
 
Event 886  M60 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   947 Waltermann, Stefan M61 Hickory, NC              30.38  -0.1  2    579
  2   717 Ragon, Donald      M64 North Canton, OH         31.56  -0.1  2    501
  3   742 Ripp, Marvin       M61 Middleton, WI            33.98  -0.1  2    355
  4   216 Daniels, Michael   M62 Hamilton, OH             34.35  -0.1  2    335
  5   792 Schuster, Neal     M63 Shorewood, WI            34.63  -0.1  2    320
  6   215 Daniel, John       M60 Spring Branch, TX        35.59  -0.1  2    271
  7   897 Taft, Thomas       M63 Ambler, PA               35.69  -0.1  2    266
  8   483 Knott, David       M63 Lafayette, IN            38.22  -0.1  2    156
 
Event 886  M65 200m Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR           32.00  +0.0    554
  2   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX                 32.04  +0.0    551
  3  1014 Zukas, Robert      M67 Saxonburg, PA            36.69  +0.0    288
 
Event 886  M60 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   215 Daniel, John       M60 Spring Branch, TX       38.29m     679
  2   483 Knott, David       M63 Lafayette, IN           36.87m     648
  3   717 Ragon, Donald      M64 North Canton, OH        36.69m     644
  4   947 Waltermann, Stefan M61 Hickory, NC             33.76m     581
  5   742 Ripp, Marvin       M61 Middleton, WI           32.46m     553
  6   897 Taft, Thomas       M63 Ambler, PA              28.32m     466
  7   216 Daniels, Michael   M62 Hamilton, OH            26.30m     424
  8   792 Schuster, Neal     M63 Shorewood, WI           25.73m     412
 
Event 886  M65 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1014 Zukas, Robert      M67 Saxonburg, PA           23.94m     422
  2   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX                22.99m     401
  3    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR          17.44m     277
 
Event 886  M60 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   947 Waltermann, Stefan M61 Hickory, NC            6:47.82     431
  2   215 Daniel, John       M60 Spring Branch, TX      6:54.11     405
  3   792 Schuster, Neal     M63 Shorewood, WI          7:12.19     337
  4   897 Taft, Thomas       M63 Ambler, PA             7:15.26     326
  5   742 Ripp, Marvin       M61 Middleton, WI          7:37.53     251
  6   216 Daniels, Michael   M62 Hamilton, OH           7:46.39     224
 --   483 Knott, David       M63 Lafayette, IN              DNF  
 --   717 Ragon, Donald      M64 North Canton, OH           DNF  
 
Event 886  M65 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    86 Bolding, Ross      M65 Monticello, AR         5:33.81     872
  2   708 Powers, Herbert    M67 Katy, TX               6:37.85     562
  3  1014 Zukas, Robert      M67 Saxonburg, PA          7:49.96     290
 
Event 888  M70 Outdoor Pentathlon
================================================================
    70 USATF: #  3660                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   774 Sagedahl, Sherwood M72 Fairmont, MN              3581  
  2   938 Vergin, Roger      M73 Poulsbo, WA               2455  
  3   174 Coats, Grover      M72 Warrensville Height       2445  
  4   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen                1922  
  5   741 Rinaldo, Richard   M70 Newport News, VA          1757  
  6   697 Pliner, Terry      M73 Green Bay, WI             1663  
 
Event 888  M75 Outdoor Pentathlon
================================================================
    75 USATF: #  3510                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Levelland, TX             3097  
  2   430 Jankovich, William M77 Racine, WI                2381  
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Kingston, NY              1126  
 
Event 888  M70 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   174 Coats, Grover      M72 Warrensville Height      4.09m   NWI    753
  2   774 Sagedahl, Sherwood M72 Fairmont, MN             3.77m   NWI    632
  3   938 Vergin, Roger      M73 Poulsbo, WA              3.72m   NWI    615
  4   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen               3.53m   NWI    546
  5   697 Pliner, Terry      M73 Green Bay, WI            3.09m   NWI    400
  6   741 Rinaldo, Richard   M70 Newport News, VA         2.81m   NWI    313
 
Event 888  M75 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Levelland, TX            3.52m   NWI    661
  2   430 Jankovich, William M77 Racine, WI               3.02m   NWI    469
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Kingston, NY             2.07m   NWI    164
 
Event 888  M70 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   774 Sagedahl, Sherwood M72 Fairmont, MN            37.92m     794
  2   741 Rinaldo, Richard   M70 Newport News, VA        27.10m     523
  3   697 Pliner, Terry      M73 Green Bay, WI           22.94m     421
  4   174 Coats, Grover      M72 Warrensville Height     20.73m     368
  5   938 Vergin, Roger      M73 Poulsbo, WA             20.33m     358
  6   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen              19.43m     337
 
Event 888  M75 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Levelland, TX           27.34m     615
  2   430 Jankovich, William M77 Racine, WI              26.51m     591
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Kingston, NY            24.00m     521
 
Event 888  M70 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   774 Sagedahl, Sherwood M72 Fairmont, MN             29.93  -0.4  2    797
  2   174 Coats, Grover      M72 Warrensville Height      32.30  -0.4  2    632
  3   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen               32.82  -0.4  2    598
  4   938 Vergin, Roger      M73 Poulsbo, WA              32.99  -0.4  2    588
  5   741 Rinaldo, Richard   M70 Newport News, VA         36.69  -0.4  2    374
  6   697 Pliner, Terry      M73 Green Bay, WI            40.60  -0.4  2    196
 
Event 888  M75 200m Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Levelland, TX            33.09  -0.8    704
  2   430 Jankovich, William M77 Racine, WI               37.51  -0.8    443
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Kingston, NY             49.37  -0.8     27
 
Event 888  M70 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   938 Vergin, Roger      M73 Poulsbo, WA             23.59m     467
  2   741 Rinaldo, Richard   M70 Newport News, VA        22.71m     445
  3   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen              22.54m     441
  4   774 Sagedahl, Sherwood M72 Fairmont, MN            21.91m     425
  5   174 Coats, Grover      M72 Warrensville Height     20.31m     385
  6   697 Pliner, Terry      M73 Green Bay, WI           19.78m     372
 
Event 888  M75 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Levelland, TX           28.04m     668
  2   430 Jankovich, William M77 Racine, WI              25.33m     590
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Kingston, NY            19.13m     414
 
Event 888  M70 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   774 Sagedahl, Sherwood M72 Fairmont, MN           5:42.99     933
  2   938 Vergin, Roger      M73 Poulsbo, WA            7:38.45     427
  3   174 Coats, Grover      M72 Warrensville Height    8:14.27     307
  4   697 Pliner, Terry      M73 Green Bay, WI          8:25.17     274
  5   741 Rinaldo, Richard   M70 Newport News, VA       9:36.46     102
 --   151 *Chambers, Donald  M74 Rutherglen                 DNF  
 
Event 888  M75 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Levelland, TX          8:08.52     449
  2   430 Jankovich, William M77 Racine, WI             9:00.41     288
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Kingston, NY          14:24.56  
 
Event 936  M35 10000 Meter Race Walk
================================================================
    35 USATF: # 42:00.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   637 Nash, Omar         M37 Cincinnati, OH        51:34.50  
 
Event 936  M45 10000 Meter Race Walk
================================================================
    45 USATF: # 45:00.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   895 Swarts, David      M46 Jackson, MI           54:55.60  
  2   534 Logan, Bruce       M46 New York, NY        1:01:21.00  
 
Event 936  M50 10000 Meter Race Walk
================================================================
    50 USATF: # 45:00.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   168 Clements, Damon    M54 Crawfordsville, IN    59:11.30  
  2   506 Lawrence, Donald   M51 Troy, NY            1:02:51.30  
 
Event 936  M55 10000 Meter Race Walk
================================================================
    55 USATF: # 49:28.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   338 Green, Mark        M55 Reno, NV              53:40.20  
  2   726 Reed, Bill         M58 Kalamazoo, MI         59:32.30  
  3   688 Peters, Vincent    M57 Yellow Springs, OH  1:00:25.40  
 
Event 936  M60 10000 Meter Race Walk
================================================================
    60 USATF: # 50:05.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   791 Schmid, Chris      M64 Wooster, OH           52:25.50  
  2   837 Smith, Andrew      M61 Whittier, NC          56:29.00  
  3   943 Walker, Max        M64 Greenwood, IN         58:18.90  
  4   222 De Witt, Mike      M60 Kenosha, WI         1:02:12.40  
  5   655 Ogelsby, Walter    M64 Blowing Rock, NC    1:13:33.90  
 
Event 936  M65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    65 USATF: # 54:04.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   292 Frable, Norman     M65 Ivins, UT           1:00:35.70  
  2   248 Dubow, Joel        M68 Tucker, GA          1:13:41.80  
 
Event 936  M70 10000 Meter Race Walk
================================================================
    70 USATF: # 58:14.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   869 Steck, C Gary      M73 San Marcos, CA      1:06:58.90  
  2   781 Sanders, Marshall  M70 Flushing, MI        1:07:18.80  
  3   413 Hosken, William    M74 Libertyville, IL    1:09:44.10  
  4    24 Backlund, John     M71 Redmond, OR         1:13:15.90  
  5   184 Contract, Sheldon  M72 Rockville, MD       1:13:43.70  
  6    60 *Bergson, Frank    M72 Whitehouse Station, 1:20:24.70  
 
Event 936  M75 10000 Meter Race Walk
================================================================
    75 USATF: # 1:05.10                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   340 Green, Max         M79 Taylor, MI          1:10:06.00  
 
Event 936  M80 10000 Meter Race Walk
================================================================
    80 USATF: # 1:12.25                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   821 Shuter, Jack       M81 Worthington, OH     1:35:08.90  
 
Event 941  M30-39 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
 30-39 USATF: # 44.88                                                          
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'A'                    46.69   2 
     1) 275 Fields, Clinton 39          2) 488 Koot, Michael 37           
     3) 631 Murdock, Daniel 37          4) 641 Nelson, Etroy 37           
 
Event 941  M40-49 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
 40-49 USATF: # 42.20                                                          
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                                47.84   2 
     1) 713 Pye, Derek 43               2) 287 Foster, Robert 49          
     3) 221 Davison, Jeffery 53         4) 318 Godbout, Mike 42           
  2 Tnt International Racing Club  'B'                    47.98   2 
     1) 990 Winder, Leon 46             2) 787 Sawyer, Charles 41         
     3) 7 Ali, Mohamed 41               4) 509 Lawton, Daniel 43          
  3 Atlanta Track Club  'A'                               48.94   2 
     1) 115 Brown, Paul 48              2) 446 Johnson, Michael 44        
     3) 838 Smith, Arthur Gus 50        4) 245 Drummond, Don 42           
  4 Over The Hill TC  'A'                                 53.64   2 
     1) 949 Walters, Robert 47          2) 875 Stephens, Christopher 54   
     3) 919 Tinsman, Thomas 58          4) 946 Walls, Vincent 52          
 
Event 941  M50-59 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
 50-59 USATF: # 44.47                                                          
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Houston Elite Track and Field  'A'                    51.71   2 
     1) 233 Detscher, Patrick 53        2) 738 Riddle, Richard 59         
     3) 8 Allie, Charles 63             4) 198 Cozens, Robert 75          
  2 Over The Hill TC  'B'                                 51.90   2 
     1) 985 Wilson, Rodney 52           2) 588 McKinley, Derek 50         
     3) 959 Webb, Sam 53                4) 147 Catalano, Jon 54           
 
Event 941  M60-69 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 60-69 USATF: # 50.90                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'C'                    55.02  
     1) 297 Frontino, James 61          2) 780 Sanders, Leo 60            
     3) 529 Linner, Bernie 62           4) 646 Nolly, Lawrence 62         
  2 Over The Hill TC  'C'                                 59.97  
     1) 68 Biacofsky, John 66           2) 717 Ragon, Donald 64           
     3) 744 Robbins, Stephen 68         4) 311 Gerson, Jeffrey 64         
  3 So Cal Track Club  'B'                              1:00.98  
     1) 452 *Jones, Eric 68             2) 809 Sheehan, Jim 61            
     3) 900 Talib, Salih 66             4) 684 Pearson, Paul 60           
  4 Mass Velocity Track Club  'A'                       1:01.51  
     1) 466 Kelly, Dan 63               2) 850 Snyder, Gary 67            
     3) 329 Graff, Warren 66            4) 693 Pierce, Roger 66           
  5 So Cal Track Club  'C'                              1:22.00  
     1) 697 Pliner, Terry 73            2) 292 Frable, Norman 65          
     3) 24 Backlund, John 71            4) 384 Harwood, Jerry 72          
 
Event 941  M70-79 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 70-79 USATF: # 51.96                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Over The Hill TC  'D'                               1:11.94  
     1) 174 Coats, Grover 72            2) 832 Sloan, John 71             
     3) 979 Williams, Paul 76           4) 480 Kline, Barry 71            
 
Event 941  M80-89 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 80-89 USATF: # 1:26.38  7/31/2011   Over The Hill TC, Over The Hil            
                         J Greenwald, G Riser, J Means, G Roudebush        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Over The Hill TC  'E'                               1:26.38# 
     1) 344 Greenwald, Jack 83          2) 743 Riser, George 87           
     3) 1015 Means, John 91             4) 758 Roudebush, George 86       
 
Event 942  M30-39 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 30-39 USATF: # 42.62                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                         43.31  
     1) 327 Gosa, Jason 32              2) 822 Sickerson, Nate 38         
     3) 728 Reid, Hugh 32               4) 954 Watson, Leonidas 31        
  2 Non Club  'A'                                         48.00  
     1) 833 Sloan, Kerry 48             2) 668 Owens, Earl 37             
     3) 671 Padgett, Calvin 42          4) 539 Lowery, Maurice 45         
 
Event 942  M40-49 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 40-49 USATF: # 42.20                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'G'                                         43.54  
     1) 910 Thomas, Robert 44           2) 245 Drummond, Don 42           
     3) 711 Prince, Eric 42             4) 627 Mulazim, Khalid 45         
  2 Non Club  'J'                                         53.50  
     1) 98 Bowne, George 60             2) 844 Smith, Kenrick 61          
     3) 906 Tharpe, Bill 62             4) 254 Durante, Daniel 67         
 
Event 942  M50-59 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 50-59 USATF: # 44.47                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'F'                                         53.61  
     1) 898 Taft, Tucker 58             2) 831 Sklar, Howard 55           
     3) 78 Black, Ivan 62               4) 131 Butler, Lovell 51          
 
Event 942  M60-69 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 60-69 USATF: # 48.51                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'C'                                         50.40  
     1) 1011 Zlobicki, Zbigy 61         2) 118 Bryant, NZ 61              
     3) 998 Worthington, Freddy 60      4) 193 Covey, Bruce 64            
  2 Non Club  'D'                                         56.19  
     1) 411 Horick, Jeffrey 65          2) 487 *Kokko, Jarmo 60           
     3) 936 Vash, James 60              4) 611 *Mintz, Bruce 64           
  3 Non Club  'H'                                       1:05.50  
     1) 708 Powers, Herbert 67          2) 812 Shenk, John 68             
     3) 849 Snook, James 68             4) 415 Huff, Allen 66             
 
Event 951  M30-39 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================
 30-39 USATF: # 3:24.09                                                        
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Southwest Sprinters TC  'A'                         3:29.33   2 
     1) 345 Griffin, Napoleon 31        2) 910 Thomas, Robert 44          
     3) 711 Prince, Eric 42             4) 627 Mulazim, Khalid 45         
  2 Tnt International Racing Club  'A'                  3:40.96   2 
     1) 425 Jackson, Michael 38         2) 631 Murdock, Daniel 37         
     3) 914 Thompson, La Roi 32         4) 502 Lanier, Kyle 38            
  3 So Cal Track Club  'C'                              4:06.87   2 
     1) 675 Parks, Terry 47             2) 196 Cox, Darren 41             
     3) 798 Scott, Robert 56            4) 313 Givens, Barry 37           
  4 Over The Hill TC  'A'                               5:54.82   2 
     1) 645 Nobles, Patrick 39          2) 598 Means, Scott 60            
     3) 597 Means Jr, John 56           4) 1015 Means, John 91            
 
Event 951  M40-49 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================
 40-49 USATF: # 3:20.83                                                        
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'C'                  3:56.62   2 
     1) 990 Winder, Leon 46             2) 787 Sawyer, Charles 41         
     3) 7 Ali, Mohamed 41               4) 20 Ash, David 40               
  2 Potomac Valley Track Club  'A'                      4:10.31   2 
     1) 231 DeSio, Blair 40             2) 154 Chasse, Craig 41           
     3) 757 Rossen, Gary 42             4) 777 Samiec, James 44           
  3 Over The Hill TC  'B'                               4:41.80   2 
     1) 949 Walters, Robert 47          2) 531 Liscynesky, Roman 57       
     3) 147 Catalano, Jon 54            4) 36 Barnes, Tim 51              
 
Event 951  M50-59 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
 50-59 USATF: # 3:37.20                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                              4:15.20  
     1) 797 Scott, Jeff 52              2) 268 Fain, William 54           
     3) 117 Brumwell, Steve 53          4) 640 Nelson, Brian 54           
  2 Atlanta Track Club  'B'                             5:24.52  
     1) 481 Kloss, William 55           2) 71 Binion, Ozzie 63            
     3) 669 Ozell, Phillip 61           4) 248 Dubow, Joel 68             
 
Event 951  M60-69 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
 60-69 USATF: # 4:17.62                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'B'                              4:41.60  
     1) 809 Sheehan, Jim 61             2) 452 *Jones, Eric 68            
     3) 684 Pearson, Paul 60            4) 900 Talib, Salih 66            
  2 Tnt International Racing Club  'B'                  4:46.35  
     1) 780 Sanders, Leo 60             2) 297 Frontino, James 61         
     3) 646 Nolly, Lawrence 62          4) 529 Linner, Bernie 62          
  3 Over The Hill TC  'D'                               5:19.45  
     1) 909 Thomas, Norman 61           2) 612 Monaco, Nino 60            
     3) 311 Gerson, Jeffrey 64          4) 68 Biacofsky, John 66          
  4 Springbok Track Club  'A'                           6:01.83  
     1) 814 Sherry, Dale 68             2) 518 Lekan, Dennis 70           
     3) 635 Myers, Robert 62            4) 886 Stross, William 62         
 
Event 952  M30-39 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
 30-39 USATF: # 3:19.90                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'E'                                       3:57.99  
     1) 671 Padgett, Calvin 42          2) 668 Owens, Earl 37             
     3) 728 Reid, Hugh 32               4) 720 Raj, Ravi Kanth 40         
 
Event 952  M50-59 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
 50-59 USATF: # 3:35.88                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                       4:40.63  
     1) 333 Granowski, Scott 50         2) 831 Sklar, Howard 55           
     3) 28 Baker, Anthony 58            4) 78 Black, Ivan 62              
 
Event 952  M60-69 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
 60-69 USATF: # 3:53.87                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                       4:17.51  
     1) 372 Harper, Turran 60           2) 998 Worthington, Freddy 60     
     3) 415 Huff, Allen 66              4) 118 Bryant, NZ 61              
 
Event 952  M70-79 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
 70-79 USATF: # 4:24.83                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'D'                                       5:11.38  
     1) 198 Cozens, Robert 75           2) 524 Lida, Robert 74            
     3) 584 McDonald, Maurice 70        4) 989 Wimberley, Charles 77      
  2 Non Club  'C'                                       6:12.47  
     1) 520 LeVasseur, Jerry 73         2) 186 Cordero, Joe 73            
     3) 697 Pliner, Terry 73            4) 305 Gauntner, Richard 70       
 
Event 961  M30-39 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'B'                  9:00.78  
     1) 425 Jackson, Michael 38         2) 604 Miller, Anthony 49         
     3) 502 Lanier, Kyle 38             4) 500 Lanier, Kareem 38          
  2 Greater Philadelphia TC  'A'                        9:05.69  
     1) 879 Stocking, Carl 50           2) 816 Shields, Charles 52        
     3) 321 Goldthorp, John 33          4) 238 Dinkins, Delvin 39         
  3 So Cal Track Club  'C'                              9:14.72  
     1) 798 Scott, Robert 56            2) 313 Givens, Barry 37           
     3) 196 Cox, Darren 41              4) 424 Jackson, David 49          
 
Event 961  M40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
 40-49 USATF: # 8:02.12                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Greater Philadelphia TC  'B'                        8:41.81  
     1) 166 Clark, Neill 40             2) 284 Forde, Kevin 47            
     3) 110 Brown, Dave 41              4) 67 Berra, Nicholas 42          
  2 Tnt International Racing Club  'A'                 10:46.93  
     1) 20 Ash, David 40                2) 417 Hughes, David 51           
     3) 787 Sawyer, Charles 41          4) 192 Cottrell, Stephen 59       
 
Event 961  M50-59 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
 50-59 USATF: # 8:45.88                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                              9:50.61  
     1) 640 Nelson, Brian 54            2) 116 Browning, Scott 53         
     3) 167 Cleary, Mark 52             4) 117 Brumwell, Steve 53         
  2 Over The Hill TC  'A'                              10:02.18  
     1) 391 Hawkins, Walter 56          2) 531 Liscynesky, Roman 57       
     3) 908 Thomas, Bob 56              4) 946 Walls, Vincent 52          
  3 Springbok Track Club  'A'                          11:01.03  
     1) 866 Stalder, Craig 51           2) 789 Schipper, Mike 50          
     3) 969 Whitmore, William 54        4) 814 Sherry, Dale 68            
 
Event 961  M60-69 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
 60-69 USATF: # 10:09.10                                                       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'B'                             10:49.29  
     1) 684 Pearson, Paul 60            2) 452 *Jones, Eric 68            
     3) 900 Talib, Salih 66             4) 809 Sheehan, Jim 61            
  2 Mass Velocity Track Club  'A'                      10:59.82  
     1) 47 Baugh, Michael 53            2) 905 Tetherly, Jonathan 66      
     3) 898 Taft, Tucker 58             4) 957 Weatherhead, Jeffrey 60    
  3 Springbok Track Club  'B'                          11:57.18  
     1) 494 Kuebler, Bob 65             2) 405 Hinman, Reed 69            
     3) 886 Stross, William 62          4) 493 Krummert, Robert 66        
  4 Over The Hill TC  'B'                              12:23.02  
     1) 909 Thomas, Norman 61           2) 311 Gerson, Jeffrey 64         
     3) 612 Monaco, Nino 60             4) 598 Means, Scott 60            
 
Event 962  M40-49 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
 40-49 USATF: # 7:54.17                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                      10:39.55  
     1) 1012 Zuehlke, John 41           2) 28 Baker, Anthony 58           
     3) 246 Drumright, Elliott 54       4) 497 Labar, Douglas 56          
 
Event 962  M50-59 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
 50-59 USATF: # 8:40.32                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'C'                                       9:36.71  
     1) 769 Rutz, Eugene 51             2) 112 Brown, Joe 51              
     3) 257 Eckel, Thomas 58            4) 72 Bird, Daniel 52             
 
Event 962  M70-79 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
 70-79 USATF: # 11:09.87                                                       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                      14:11.47  
     1) 520 LeVasseur, Jerry 73         2) 186 Cordero, Joe 73            
     3) 654 Ogden, Ken 75               4) 305 Gauntner, Richard 70       
 
Event 963  M40-49 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'A'                                       1:14.00   4 
     1) 657 Ols, Joseph 47              2) 833 Sloan, Kerry 48            
     3) 16 Anton, Eugene 53             4) 245 Drummond, Don 42           
 
Event 963  M50-59 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'B'                                       1:04.95   3 
     1) 427 Jakubowski, Mark 54         2) 838 Smith, Arthur Gus 50       
     3) 109 Brower, Jeff 52             4) 982 Williamson, Mark 53        
  2 Over The Hill TC  'A'                               1:20.26   3 
     1) 588 McKinley, Derek 50          2) 959 Webb, Sam 53               
     3) 36 Barnes, Tim 51               4) 875 Stephens, Christopher 54   
 
Event 963  M60-69 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'C'                                       1:30.55   2 
     1) 86 Bolding, Ross 65             2) 792 Schuster, Neal 63          
     3) 71 Binion, Ozzie 63             4) 78 Black, Ivan 62              
 
Event 963  M70-79 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
 70-79 USATF: # 1:10.70  7/31/2011   Over The Hill TC, Over The Hil            
                         B Kline, J Sloan, C Bartholomew, G Coats          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Over The Hill TC  'B'                               1:10.70# 
     1) 480 Kline, Barry 71             2) 832 Sloan, John 71             
     3) 41 Bartholomew, Charles 71      4) 174 Coats, Grover 72           
 
Event 964  W50-59 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
 50-59 USATF: # 1:08.75  7/31/2011   Non Club, Non Club                        
                         K Glynn, L Lowery, J Phelps, K Shook              
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                       1:08.75# 
     1) 315 Glynn, Kay 58               2) 538 Lowery, Linda 59           
     3) 692 Phelps, Jo 52               4) 818 Shook, Kathleen 50         
                               

Nike Toyota Hershey Garden of Life NCSA Gatorade KT Nationwide Normatec St. Vincent UCS