Join/Renew Now

Complete Results
* denotes non-US Citizens

 

updated 11/11/2011

Event 1  W30 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1    63 Bernert, Brandi    W32 Unattached               12.16   0.8 
  2   826 Silas, LeTitia     W34 Dominion Tra             12.57   0.8 
  3   175 Coats, Joslyn      W33 Over The Hil             13.41   0.8 
 
Event 2  W35 100m
=====================================================================
       USATF: # 11.07                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   212 Cypress Turner, Ji W39 Tnt Internat             13.32   1.5 
  2   925 Touya, Kimberly    W35 2nd Wind Tra             13.63   1.5 
  3   236 Dierauer, Isabelle W38 Miami Valley             13.86   1.5 
  4   542 Lue, Jeanice       W38 Unattached               14.26   1.5 
 
Event 3  W40 100m
=====================================================================
       USATF: # 12.31                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   633 Murphy, Toccata    W41 Carolinas Tr             13.19  -0.2 
  2   626 Mulazim, Jamie     W44 Southwest Sp             13.53  -0.2 
  3    46 Battle, Tracey     W44 Potomac Vall             14.10  -0.2 
  4   944 Walker, Melanie    W42 Carolinas Tr             14.29  -0.2 
 
Event 4  W45 100m
=====================================================================
       USATF: # 12.10                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   721 Rath, Terri        W47 Athena                   14.47   0.3 
  2   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat             14.88   0.3 
  3   701 Pope, Rhonda       W49 Unattached               15.21   0.3 
  4   144 Carty, Linda       W45 Southwest Sp             17.39   0.3 
 
Event 5  W50 100m
=====================================================================
       USATF: # 12.50                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   818 Shook, Kathleen    W50 Athena                   14.20   1.2 
  2   581 McCoy, Belinda     W51 Over The Hil             14.54   1.2 
  3   540 Loyd, Susan        W53 Unattached               15.35   1.2 
  4   692 Phelps, Jo         W52 Tnt Internat             15.98   1.2 
  5   433 Jarjisian, Linda   W51 Tnt Internat             16.30   1.2 
  6   620 Morris, Lori       W50 Playmakers R             16.88   1.2 
  7   951 Ward, Penny        W54 Over The Hil             25.49   1.2 
 
Event 6  W55 100m
=====================================================================
       USATF: # 13.30                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   226 *Del Grande, Karla W58 Canada                   13.71   1.0 
  2   994 Woodward, Loretta  W57 Atlanta Trac             14.35   1.0 
  3   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               14.83   1.0 
  4   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat             15.12   1.0 
  5    97 Bowman, Jeanne     W58 SC Striders              15.48   1.0 
  6   978 Williams, Kimberly W56 Mass Velocit             16.51   1.0 
 
Event 7  W60 100m
=====================================================================
       USATF: # 13.91                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   566 Matthews, Brenda   W62 SC Striders              14.55   3.3 
  2   361 Hale-hall, Marcell W60 Unattached               14.92   3.3 
  3   596 Meade, Phyllis     W64 Syracuse Cha             16.94   3.3 
  4   929 Truchelut, Joan    W61 Florida Athl             18.42   3.3 
  5   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac             19.33   3.3 
 
Event 8  W65 100m
=====================================================================
       USATF: # 14.10                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   783 Sarnaik, Sharada   W65 Playmakers R             16.48   0.1 
  2   516 Leighton, Barbara  W66 Philadelphia             16.82   0.1 
  3    84 Bode, Gwen         W68 Philadelphia             17.68   0.1 
  DV   426 Jager, Kathy      W68 So Cal Track         
      
Event 9  W70 100m
=====================================================================
    70 USATF: # 14.76                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                   16.16   0.8 
  2   658 Ols, Monica        W72 Unattached               28.59   0.8 
 
Event 9  W75 100m
=====================================================================
    75 USATF: # 16.26                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   456 Jordan, Barbara    W75 Mass Velocit             16.46   0.8 
  2   505 Lary, Audrey       W77 Potomac Vall             18.26   0.8 
  3   242 Donley, Christel   W76 Colorado Mas             18.39   0.8 
  4   160 Chou, Fei-Mei      W76 Unattached               19.76   0.8 
  5   753 Roman, Mary        W75 Mass Velocit             24.41   0.8 
 
Event 10  W80 100m
=====================================================================
    80 USATF: # 18.76                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   495 Kuehne, Magdalena  W80 SC Striders              20.00   0.3 
 
Event 10  W85 100m
=====================================================================
    85 USATF: # 22.38  7/30/2011   Patricia Peterson, Unattached               
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   689 Peterson, Patricia W85 Unattached               22.38#  0.3 
  2   934 Valien, Johnnye    W86 SC Striders              22.82   0.3 
 
Event 21  W30 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    63 Bernert, Brandi    W32 Unattached               25.54  -0.7 
  2   175 Coats, Joslyn      W33 Over The Hil             28.21  -0.7 
 
Event 21  W35 200m
=====================================================================
    35 USATF: # 22.47                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   723 Readinger, Danelle W35 Unattached               27.66  -0.7 
  2   925 Touya, Kimberly    W35 2nd Wind Tra             28.05  -0.7 
  3   236 Dierauer, Isabelle W38 Miami Valley             28.45  -0.7 
  4   542 Lue, Jeanice       W38 Unattached               29.31  -0.7 
 
Event 23  W40 200m
=====================================================================
       USATF: # 24.84                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   633 Murphy, Toccata    W41 Carolinas Tr             26.56   1.1 
  2   626 Mulazim, Jamie     W44 Southwest Sp             28.08   1.1 
  3   458 Juarez, Vanessa    W41 Unattached               28.49   1.1 
  4   944 Walker, Melanie    W42 Carolinas Tr             29.50   1.1 
  5   375 Harris, Sonita     W43 Unattached               32.71   1.1 
 
Event 24  W45 200m
=====================================================================
       USATF: # 25.33                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   721 Rath, Terri        W47 Athena                   30.06   2.8 
  2   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat             31.19   2.8 
 
Event 25  W50 200m
=====================================================================
       USATF: # 25.72                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   818 Shook, Kathleen    W50 Athena                   29.19  -1.1 
  2   581 McCoy, Belinda     W51 Over The Hil             30.47  -1.1 
  3   386 Haubrich, Kathy    W51 Athena                   31.93  -1.1 
  4   540 Loyd, Susan        W53 Unattached               32.42  -1.1 
  5   294 French, Marie      W53 Unattached               32.56  -1.1 
  6   692 Phelps, Jo         W52 Tnt Internat             33.64  -1.1 
  7   433 Jarjisian, Linda   W51 Tnt Internat             35.30  -1.1 
  8   620 Morris, Lori       W50 Playmakers R             35.38  -1.1 
 
Event 26  W55 200m
=====================================================================
       USATF: # 27.78                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   226 *Del Grande, Karla W58 Canada                   28.54  +0.0 
  2   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               30.35  +0.0 
  3   994 Woodward, Loretta  W57 Atlanta Trac             30.37  +0.0 
  4   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat             31.83  +0.0 
  5    97 Bowman, Jeanne     W58 SC Striders              32.68  +0.0 
  6   664 Orosz, Patsy       W58 Over The Hil             33.80  +0.0 
 
Event 27  W60 200m
=====================================================================
       USATF: # 28.54                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   361 Hale-hall, Marcell W60 Unattached               31.41   1.6 
  2   566 Matthews, Brenda   W62 SC Striders              32.28   1.6 
  3   596 Meade, Phyllis     W64 Syracuse Cha             36.38   1.6 
  4   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac             42.68   1.6 
 
Event 28  W65 200m
=====================================================================
       USATF: # 29.37                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   783 Sarnaik, Sharada   W65 Playmakers R             35.31   0.7 
  2   516 Leighton, Barbara  W66 Philadelphia             36.13   0.7 
  3    84 Bode, Gwen         W68 Philadelphia             36.82   0.7 
  4   398 Hensley, Barbara   W67 Miami Valley             53.59   0.7
  DV   426 Jager, Kathy      W68 So Cal Track             
 
Event 29  W70 200m
=====================================================================
    70 USATF: # 32.35                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                   35.18   1.2 
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West              45.13   1.2 
 
Event 29  W75 200m
=====================================================================
    75 USATF: # 35.26                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   456 Jordan, Barbara    W75 Mass Velocit             35.67   1.2 
  2   505 Lary, Audrey       W77 Potomac Vall             40.55   1.2 
  3   160 Chou, Fei-Mei      W76 Unattached               42.50   1.2 
 
Event 30  W85 200m
=====================================================================
    85 USATF: # 51.74  7/31/2011   Patricia Peterson, Unattached               
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   689 Peterson, Patricia W85 Unattached               51.74#  1.2 
 
Event 42  W30 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   826 Silas, LeTitia     W34 Dominion Tra             57.24  
 
Event 42  W35 400m
================================================================
    35 USATF: # 55.35                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   945 Walles, Maurelhena W37 Shore Athlet             58.74  
  2   723 Readinger, Danelle W35 Unattached             1:03.62  
  3   522 Lewis, Janet       W39 Tnt Internat           1:06.59  
  4   542 Lue, Jeanice       W38 Unattached             1:09.25  
  5   558 Manns, DaBeth      W35 Tnt Internat           1:34.89  
 
Event 43  W40 400m
================================================================
       USATF: # 56.98                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   458 Juarez, Vanessa    W41 Unattached             1:02.47  
  2   770 Ryan, Lisa         W41 So Cal Track           1:03.38  
 
Event 44  W45 400m
================================================================
       USATF: # 56.82                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   699 Pomeroy, Diane     W45 Mass Velocit           1:06.32  
  2   462 Kazebee, Kris      W45 Carolinas Tr           1:06.52  
  3   976 Wilkes, Chrisann   W47 Atlanta Trac           1:10.66  
  4   987 Wilton, Lane       W45 Carolinas Tr           1:13.55  
 
Event 45  W50 400m
================================================================
       USATF: # 1:01.89                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   818 Shook, Kathleen    W50 Athena                 1:06.57  
  2   386 Haubrich, Kathy    W51 Athena                 1:10.58  
  3   537 Lowell, Debra      W51 Unattached             1:13.97  
  4   294 French, Marie      W53 Unattached             1:14.22  
 
Event 46  W55 400m
================================================================
       USATF: # 1:05.29                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   226 *Del Grande, Karla W58 Canada                 1:06.87  
  2    97 Bowman, Jeanne     W58 SC Striders            1:15.47  
  3   605 Miller, Jill       W55 Unattached             1:16.48  
  4   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat           1:16.93  
  5   314 Glassman, Wendi    W55 Athena                 1:17.57  
 
Event 47  W60 400m
================================================================
       USATF: # 1:06.69                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   361 Hale-hall, Marcell W60 Unattached             1:13.26  
  2   872 Steinbach, Coreen  W60 Unattached             1:13.88  
  3   380 Hartzler, Mary     W62 Unattached             1:24.74  
 
Event 48  W65 400m
================================================================
       USATF: # 1:11.45                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   516 Leighton, Barbara  W66 Philadelphia           1:30.24  
  2   871 Steigerwalt, Jolen W67 So Cal Track           1:39.34  
  3   291 Frable, Kathleen   W65 So Cal Track           1:49.40  
  4    23 Backlund, Darlene  W65 So Cal Track           1:55.09  
  5   398 Hensley, Barbara   W67 Miami Valley           2:01.32  
 
Event 49  W70 400m
================================================================
    70 USATF: # 1:17.92                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                 1:25.33  
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West            1:47.64  
 
Event 49  W75 400m
================================================================
    75 USATF: # 1:25.40                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   505 Lary, Audrey       W77 Potomac Vall           1:31.90  
  2   160 Chou, Fei-Mei      W76 Unattached             1:48.47  
 
Event 49  W85 400m
================================================================
    85 USATF: # 2:14.85                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   689 Peterson, Patricia W85 Unattached             2:16.22  
 
Event 61  W35 800m
================================================================
    35 USATF: # 1:57.84                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   522 Lewis, Janet       W39 Tnt Internat           2:31.04  
  2   723 Readinger, Danelle W35 Unattached             2:34.57  
  3   474 Kidwell, Sheri     W38 Fleet Feet R           2:37.24  
  4   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat           3:00.24  
 
Event 61  W40 800m
================================================================
    40 USATF: # 2:07.57                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   295 Friend-Uhl, Sonja  W40 Unattached             2:10.56  
  2   770 Ryan, Lisa         W41 So Cal Track           2:19.88  
  3   458 Juarez, Vanessa    W41 Unattached             2:26.69  
  4   533 Lockett, Jan       W41 Unattached             2:34.80  
 
Event 64  W45 800m
================================================================
       USATF: # 2:18.72                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   436 Jasper, Lorraine   W49 Athena                 2:26.05  
  2   699 Pomeroy, Diane     W45 Mass Velocit           2:33.83  
  3   976 Wilkes, Chrisann   W47 Atlanta Trac           2:48.88  
  4   987 Wilton, Lane       W45 Carolinas Tr           2:50.66  
 
Event 65  W50 800m
================================================================
       USATF: # 2:21.98                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   223 *deBoer, Lynda     W51 Canada                 2:39.31  
  2   386 Haubrich, Kathy    W51 Athena                 2:45.08  
  3   511 Lee, Debbie        W54 So Cal Track           2:50.54  
  4   537 Lowell, Debra      W51 Unattached             2:52.36  
  5   294 French, Marie      W53 Unattached             2:53.05  
  6   984 *Willis, Katherine W52 Canada                 3:09.97  
  7   579 Mcconnell, Lynn    W54 Unattached             4:25.85  
 
Event 66  W55 800m
================================================================
    55 USATF: # 2:30.53                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   888 Suckling, Alison   W56 Unattached             2:48.11  
  2   605 Miller, Jill       W55 Unattached             2:49.90  
  3   314 Glassman, Wendi    W55 Athena                 2:53.70  
 
Event 66  W60 800m
================================================================
    60 USATF: # 2:34.66                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   872 Steinbach, Coreen  W60 Unattached             2:42.44  
  2   846 Smith-Hanna, Carol W60 Genesee Vall           2:52.54  
  3   652 Oakey, Joy         W62 Tnt Internat           3:11.25  
  4   380 Hartzler, Mary     W62 Unattached             3:24.51  
 
Event 67  W65 800m
================================================================
    65 USATF: # 2:44.43                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   871 Steigerwalt, Jolen W67 So Cal Track           3:53.68  
  2   291 Frable, Kathleen   W65 So Cal Track           4:01.22  
  3   398 Hensley, Barbara   W67 Miami Valley           4:32.54  
 
Event 67  W70 800m
================================================================
    70 USATF: # 3:04.26                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    91 Bost, Madeline     W71 Morris Count           4:06.35  
 
Event 67  W75 800m
================================================================
    75 USATF: # 3:25.73                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   370 Harada, Mary       W76 Liberty Athl           4:01.98  
 
Event 81  W35 1500m
================================================================
    35 USATF: # 4:07.08                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   522 Lewis, Janet       W39 Tnt Internat           5:32.40  
 
Event 81  W40 1500m
================================================================
    40 USATF: # 4:32.73                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   295 Friend-Uhl, Sonja  W40 Unattached             4:34.61  
  2   770 Ryan, Lisa         W41 So Cal Track           4:56.86  
 
Event 81  W45 1500m
================================================================
    45 USATF: # 4:43.21                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   436 Jasper, Lorraine   W49 Athena                 4:59.39  
  2   683 Pearsall, Susan    W45 Central Park           5:22.66  
  3   796 Scott, Eileen      W47 So Cal Track           5:52.42  
  4   459 Kalapos, Beth      W46 Springbok Tr           5:55.59  
  5   263 Eisnaugle, Julie   W46 Unattached             7:05.04  
 
Event 85  W50 1500m
================================================================
    50 USATF: # 4:52.55                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   511 Lee, Debbie        W54 So Cal Track           5:40.71  
  2   545 Lundin, Katherine  W52 Hartford Tra           5:46.68  
  3   537 Lowell, Debra      W51 Unattached             5:50.63  
  4   824 Siegel, Joanne     W52 Over The Hil           6:12.17  
 
Event 85  W55 1500m
================================================================
    55 USATF: # 5:10.70                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   561 Martin, Kathryn    W59 Northport Ru           5:14.98  
  2   734 Richards, Mary     W57 Atlanta Trac           5:38.90  
  3   888 Suckling, Alison   W56 Unattached             5:47.04  
  4   605 Miller, Jill       W55 Unattached             5:54.64  
  5   670 Ozell, Terry       W58 Atlanta Trac           6:13.63  
  6   629 Mullis Dubow, Tren W57 Atlanta Trac           6:50.22  
 
Event 87  W60 1500m
================================================================
    60 USATF: # 5:12.27                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   105 Broad, Barbara     W60 Southeast Ru           5:28.70  
  2   872 Steinbach, Coreen  W60 Unattached             5:38.44  
  3   846 Smith-Hanna, Carol W60 Genesee Vall           5:59.81  
  4   652 Oakey, Joy         W62 Tnt Internat           6:41.96  
 
Event 87  W65 1500m
================================================================
    65 USATF: # 5:45.40                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   907 Thelen, Ruth       W66 Playmakers R           6:56.41  
 
Event 87  W70 1500m
================================================================
    70 USATF: # 6:22.77                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    91 Bost, Madeline     W71 Morris Count           8:26.09  
 
Event 100  W35 5000m
================================================================
    35 USATF: # 15:15.20                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   474 Kidwell, Sheri     W38 Fleet Feet R          20:19.54  
 
Event 100  W40 5000m
================================================================
    40 USATF: # 16:02.27                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   770 Ryan, Lisa         W41 So Cal Track          18:10.87  
 
Event 100  W45 5000m
================================================================
    45 USATF: # 16:01.73                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   367 Hankin, Julie      W47 Athena                19:35.44  
  2   293 Franek, Rosalie    W48 Unattached            19:57.44  
  3   306 *Gauthier, Nathali W46 Canada                21:11.41  
  4   322 Golemme, Leslie    W46 Liberty Athl          22:21.27  
  5   263 Eisnaugle, Julie   W46 Unattached            26:23.94  
 
Event 100  W50 5000m
================================================================
    50 USATF: # 17:25.6h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   223 *deBoer, Lynda     W51 Canada                20:36.92  
  2   606 Miller, Joan       W54 Liberty Athl          21:32.31  
  3   511 Lee, Debbie        W54 So Cal Track          21:43.84  
  4   545 Lundin, Katherine  W52 Hartford Tra          22:03.78  
  5   617 Morgan, Margaret   W54 Unattached            22:30.98  
  6   824 Siegel, Joanne     W52 Over The Hil          23:51.26  
 
Event 100  W55 5000m
================================================================
    55 USATF: # 18:43.65                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   561 Martin, Kathryn    W59 Northport Ru          19:25.83  
  2   734 Richards, Mary     W57 Atlanta Trac          21:45.12  
  3   670 Ozell, Terry       W58 Atlanta Trac          24:16.37  
  4   629 Mullis Dubow, Tren W57 Atlanta Trac          25:45.12  
 
Event 100  W60 5000m
================================================================
    60 USATF: # 19:14.8h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   105 Broad, Barbara     W60 Southeast Ru          20:37.54  
  2    95 Bowler, Karen      W61 Unattached            21:12.45  
  3   652 Oakey, Joy         W62 Tnt Internat          23:41.93  
  4   643 Nesbihal-Cordero,  W62 Bohemia Trac          32:11.44  
 
Event 100  W75 5000m
================================================================
    75 USATF: # 26:55.11                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   370 Harada, Mary       W76 Liberty Athl          29:19.21  
 
Event 121  W35 10000m
================================================================
    35 USATF: # 31:28.92                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1000 Wroblewski, Roxana W38 Unattached            42:50.44  
 
Event 121  W40 10000m
================================================================
    40 USATF: # 34:58.54                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   918 Timmer, Stephanie  W44 Unattached            54:40.30  
 
Event 121  W45 10000m
================================================================
    45 USATF: # 34:44.78                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   367 Hankin, Julie      W47 Athena                42:07.73  
  2   263 Eisnaugle, Julie   W46 Unattached            52:54.80  
 
Event 121  W50 10000m
================================================================
    50 USATF: # 37:12.23                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   303 Ganz, Christine    W51 Unattached            43:29.73  
  2   511 Lee, Debbie        W54 So Cal Track          46:03.99  
  3   104 Brell, Joanna      W50 Springbok Tr          48:11.90  
 
Event 121  W55 10000m
================================================================
    55 USATF: # 39:37.78                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   561 Martin, Kathryn    W59 Northport Ru          41:39.65  
  2   670 Ozell, Terry       W58 Atlanta Trac          50:31.37  
 
Event 121  W60 10000m
================================================================
    60 USATF: # 41:43.64                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    95 Bowler, Karen      W61 Unattached            44:50.11  
  2   762 Rowland, Jo Anne   W63 Impala Racin          49:27.13  
  3   643 Nesbihal-Cordero,  W62 Bohemia Trac        1:08:29.71  
 
Event 121  W70 10000m
================================================================
    70 USATF: # 48:11.29                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   407 Hodges-Hite, Joyce W74 Atlanta Trac        1:39:30.13  
 
Event 141  W35 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    35 USATF: # 13.77                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   834 Sluder, Anne       W38 Carolinas Tr             16.56  -1.0 
  2   212 Cypress Turner, Ji W39 Tnt Internat             18.68  -1.0 
  3   723 Readinger, Danelle W35 Unattached               19.19  -1.0 
  4   890 Sullivan, Mya      W39 Over The Hil             20.99  -1.0 
 
Event 144  W40 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    40 USATF: # 11.47                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Tnt Internat             14.83   1.4 
 
Event 144  W45 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    45 USATF: # 12.07                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat             15.05   1.4 
 
Event 145  W55 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    55 USATF: # 13.19                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               15.46   0.6 
 --   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac                DQ   0.6 
 
Event 147  W60 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    60 USATF: # 13.26                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 --   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac                DQ   0.6 
 
Event 147  W75 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    75 USATF: # 18.63                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit             19.69   0.6 
 
Event 162  W30 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 --   826 Silas, LeTitia     W34 Dominion Tra               DNF  
 
Event 162  W35 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    35 USATF: # 1:01.19                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   834 Sluder, Anne       W38 Carolinas Tr           1:07.62  
  2   723 Readinger, Danelle W35 Unattached             1:10.39  
  3   212 Cypress Turner, Ji W39 Tnt Internat           1:14.38  
  4   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat           1:25.05  
 
Event 164  W40 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    40 USATF: # 1:04.40                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   770 Ryan, Lisa         W41 So Cal Track           1:10.32  
  2    34 Banks, Patty       W43 Springbok Tr           1:15.09  
 
Event 164  W45 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    45 USATF: # 1:08.91                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat           1:24.73  
 
Event 165  W50 300 Long Hurdles 30"/27"
================================================================
    50 USATF: # 49.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   818 Shook, Kathleen    W50 Athena                   51.41  
 
Event 165  W55 300 Long Hurdles 30"/27"
================================================================
    55 USATF: # 49.14                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               55.77  
 --   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac                DQ  
 
Event 167  W70 200 Long Hurdles 27"
=====================================================================
    70 USATF: # 56.11                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                   43.71  -0.3 
 
Event 181  W35 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    35 USATF: # 6:30.83                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   723 Readinger, Danelle W35 Unattached             8:58.26  
  2   422 Isabella, Susan    W37 Over The Hil          10:17.62  
 
Event 181  W40 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    40 USATF: # 6:51.92                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   770 Ryan, Lisa         W41 So Cal Track           7:23.31  
 
Event 181  W55 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    55 USATF: # 8:13.10                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   561 Martin, Kathryn    W59 Northport Ru           8:18.87  
  2   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac          15:14.04  
 
Event 181  W60 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    60 USATF: # 8:47.67                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Riadha                10:24.24  
  2   310 Gerson, Cathi      W61 Over The Hil          11:57.72  
  3   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac          12:53.31  
  4   643 Nesbihal-Cordero,  W62 Bohemia Trac          13:52.84  
 
Event 181  W70 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    70 USATF: # 13:21.29                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   828 Simpson, Jane      W70 Golden West           14:28.04  
 
Event 181  W75 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    75 USATF: # 14:03.36  7/29/2011   Florence Meiler, Mass Velocit            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit          14:03.36# 
 
Event 191  W30 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   901 Taylor, Erin       W33 Shore Athlet          25:07.44  
 
Event 191  W35 5000 Meter Race Walk
================================================================
    35 USATF: # 22:49.79                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   558 Manns, DaBeth      W35 Tnt Internat          40:05.67  
 --   199 Cretella, Catherin W35 Tnt Internat                DQ  
 
Event 191  W40 5000 Meter Race Walk
================================================================
    40 USATF: # 22:54.73                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   328 Graff, Darla       W43 World Class           31:29.99  
 
Event 191  W45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    45 USATF: # 23:17.33                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   270 Fassett, Susan     W48 Pegasus A.C.          31:22.25  
 
Event 191  W50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    50 USATF: # 26:27.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   579 Mcconnell, Lynn    W54 Unattached            43:15.76  
 
Event 191  W55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    55 USATF: # 27:29.68                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   922 Topham, Debbie     W58 Pegasus A.C.          30:20.42  
  2   230 DeNoon, Sandra     W56 Florida Athl          31:44.19  
  3   802 Seely, Carol       W56 Unattached            32:12.09  
  4   350 Grudzina-Glaser, Y W56 Unattached            34:49.57  
 --   885 Stross, Karen      W57 Springbok Tr                DQ  
 
Event 193  W60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    60 USATF: # 28:49.35                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   562 Martino, Marianne  W61 High Altitud          30:34.98  
  2   307 Geer, Panseluta    W64 Shore Athlet          31:22.29  
  3   330 Graham, Donna      W61 World Class           31:29.56  
  4   377 Harsh, Ann         W61 South Florid          31:41.23  
  5   712 Prohaska, Joyce    W60 Over The Hil          32:35.78  
  6   171 Clifford, Judith   W62 Unattached            39:42.52  
  7    19 Armbruster, Trent  W62 East Coast H          39:53.16  
 
Event 193  W65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    65 USATF: # 29:29.72                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   871 Steigerwalt, Jolen W67 So Cal Track          35:05.05  
  2    23 Backlund, Darlene  W65 So Cal Track          35:20.83  
  3   291 Frable, Kathleen   W65 So Cal Track          35:20.96  
  4   398 Hensley, Barbara   W67 Miami Valley          39:26.49  
 
Event 193  W70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    70 USATF: # 30:42.96                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   235 Dicker, Lois       W71 Potomac Vall          33:47.77  
  2   407 Hodges-Hite, Joyce W74 Atlanta Trac          47:40.15  
 
Event 201  W30 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   826 Silas, LeTitia     W34 Dominion Tra             5.27m  +0.0 
     5.07m(2.4) 4.94m(0.1) 4.90m(1.5) 5.12m(2.1) 5.02m(+0.0) 5.27m(+0.0)
  2   767 Russell, Amy       W31 Unattached               4.32m   1.8 
     4.21m(3.0) FOUL(1.6) FOUL      4.32m(1.8) 4.16m(1.2) FOUL     
 
Event 201  W35 Long Jump
=====================================================================
    35 USATF: # 6.50m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   834 Sluder, Anne       W38 Carolinas Tr             5.10m   1.9 
     4.72m(1.2) 4.91m(0.4) 5.03m(0.8) 5.10m(1.9) FOUL(0.5) 5.00m(+0.0)
  2   925 Touya, Kimberly    W35 2nd Wind Tra             4.81m   0.9 
     4.81m(0.9) 4.76m(1.0) 4.61m(+0.0) 4.72m(2.5) 4.63m(0.5) 4.55m(0.2)
  3   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat             4.65m   1.1 
     FOUL(1.3) 4.65m(1.1) PASS      PASS      4.42m(0.8) 4.62m(+0.0)
  4   212 Cypress Turner, Ji W39 Tnt Internat             4.64m  +0.0 
     4.21m(1.4) 4.13m(2.4) 4.35m(1.0) 4.55m(0.6) 4.32m(+0.0) 4.64m(+0.0)
  5   236 Dierauer, Isabelle W38 Miami Valley             4.55m   0.1 
     4.48m(0.7) 4.46m(0.4) 4.36m(1.2) 4.55m(0.1) PASS      4.30m(+0.0)
  6   890 Sullivan, Mya      W39 Over The Hil             3.50m   1.5 
     FOUL(1.1) 3.39m(3.5) FOUL      3.50m(1.5) 3.48m(1.7) 3.32m(+0.0)
 
Event 203  W40 Long Jump
=====================================================================
    40 USATF: # 5.68m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    46 Battle, Tracey     W44 Potomac Vall             4.74m  -0.6 
     4.37m(-0.3) 4.74m(-0.6) 4.72m(-1.0) 4.43m(-1.2) 4.66m(-1.8) 4.63m(-2.4)
  2   358 Haddad, Amy        W44 Unattached               4.33m  -2.0 
     4.17m(-0.8) FOUL(-0.3) 3.80m(-0.5) 3.99m(-1.2) 4.26m(-2.5) 4.33m(-2.0)
 
Event 203  W45 Long Jump
=====================================================================
    45 USATF: # 5.37m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Bohemia Trac             3.87m   1.6 
     3.87m(1.6) 3.78m(1.5) PASS      PASS      PASS      PASS     
  2   144 Carty, Linda       W45 Southwest Sp             3.60m  -1.2 
     FOUL      FOUL      3.44m(-0.9) 3.60m(-1.2) FOUL      FOUL     
  3   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat             3.58m  -1.5 
     3.02m(-3.2) 3.18m(-1.8) 3.12m(-0.9) 3.49m(-0.1) FOUL      3.58m(-1.5)
  4   499 Lanier, Gina       W46 Tnt Internat             2.51m   0.9 
     2.51m(0.9) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 205  W50 Long Jump
=====================================================================
    50 USATF: # 5.40m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Tnt Internat             3.31m   0.7 
     2.41m(0.2) 3.31m(0.7) 2.59m(0.7) 2.64m(0.9) FOUL(0.9) 2.87m(0.7)
 
Event 205  W55 Long Jump
=====================================================================
    55 USATF: # 4.90m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               4.22m  +0.0 
     4.17m(0.9) 4.22m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS     
  2   538 Lowery, Linda      W59 Atlanta Trac             3.40m   1.3 
     FOUL(0.7) 3.36m(0.4) 3.09m(0.9) 3.40m(1.3) 3.38m(0.4) FOUL     
  3   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac             2.63m   NWI 
     2.47m(0.9) FOUL(+0.0) 2.63m(NWI) 2.43m(NWI) 2.48m(NWI) PASS     
 
Event 205  W60 Long Jump
=====================================================================
    60 USATF: # 4.73m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   566 Matthews, Brenda   W62 SC Striders              3.52m   0.7 
     FOUL      3.32m(+0.0) 3.52m(0.7) FOUL      3.42m(+0.0) 3.27m(0.3)
  2   596 Meade, Phyllis     W64 Syracuse Cha             3.24m   NWI 
     3.07m(0.8) 3.01m(+0.0) 3.00m(0.7) 3.23m(0.2) 3.24m(NWI) 2.85m(0.2)
  3   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac             2.22m   0.7 
     2.22m(0.7) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 208  W65 Long Jump
=====================================================================
    65 USATF: # 4.26m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================   
  1   783 Sarnaik, Sharada   W65 Playmakers R             3.14m   0.4 
     2.83m(0.9) 3.07m(2.9) 2.88m(1.2) 3.14m(0.4) FOUL      2.74m(+0.0)
  DV   426 Jager, Kathy       W68 So Cal Track  
 
 
Event 208  W70 Long Jump
=====================================================================
    70 USATF: # 3.84m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                   3.47m   1.8 
     FOUL      3.29m(0.2) 3.47m(1.8) PASS      PASS      PASS     
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West              1.88m   0.5 
     1.69m(+0.0) 1.88m(0.5) 1.78m(0.1) FOUL      1.67m(+0.0) 1.71m(0.2)
 
Event 208  W75 Long Jump
=====================================================================
    75 USATF: # 3.33m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   505 Lary, Audrey       W77 Potomac Vall             2.99m   0.2 
     2.66m(0.7) 2.99m(0.2) 2.82m(0.6) FOUL      2.83m(0.3) 2.74m(+0.0)
  2   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit             2.96m   0.1 
     FOUL      2.72m(+0.0) 2.96m(0.1) 2.75m(0.4) 2.75m(0.4) 2.89m(+0.0)
  3   242 Donley, Christel   W76 Colorado Mas             2.55m   0.4 
     2.37m(0.4) 2.55m(0.4) 2.41m(1.5) PASS      PASS      2.32m(+0.0)
  4   160 Chou, Fei-Mei      W76 Unattached               1.89m   0.7 
     1.83m(0.3) 1.69m(0.3) 1.89m(0.7) PASS      PASS      PASS     
 
Event 208  W80 Long Jump
=====================================================================
    80 USATF: # 2.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   495 Kuehne, Magdalena  W80 SC Striders              2.20m   0.5 
     FOUL      1.96m(+0.0) 2.18m(0.4) PASS      1.95m(0.9) 2.20m(0.5)
 
Event 208  W85 Long Jump
=====================================================================
    85 USATF: # 1.85m  7/29/2011   Johnnye Valien, SC Striders                 
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   934 Valien, Johnnye    W86 SC Striders              1.85m# +0.0 
     1.85m(+0.0) 1.79m(0.3) 1.21m(0.4) PASS      PASS      PASS     
 
Event 219  W30 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   767 Russell, Amy       W31 Unattached               8.66m  +0.0 
     8.53m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) PASS      FOUL(+0.0) 8.66m(+0.0)
 
Event 219  W35 Triple Jump
=====================================================================
    35 USATF: # 11.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   212 Cypress Turner, Ji W39 Tnt Internat            10.20m  +0.0 
     9.17m(+0.0) 9.36m(+0.0) 9.54m(-0.2) 9.83m(+0.0) 10.01m(+0.0) 10.20m(+0.0)
  2   925 Touya, Kimberly    W35 2nd Wind Tra            10.11m  +0.0 
     9.59m(+0.0) FOUL(+0.0) 9.96m(+0.0) 9.81m(+0.0) 10.11m(+0.0) 9.93m(+0.0)
  3   834 Sluder, Anne       W38 Carolinas Tr             9.83m  +0.0 
     9.53m(+0.0) 9.83m(+0.0) 9.04m(+0.0) FOUL(-0.3) 9.41m(+0.0) 9.59m(+0.0)
  4   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat             8.96m  +0.0 
     8.60m(+0.0) 8.64m(+0.0) FOUL(+0.0) 8.73m(+0.0) 8.96m(+0.0) FOUL(-0.5)
 --   890 Sullivan, Mya      W39 Over The Hil              FOUL       
     FOUL(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 219  W40 Triple Jump
=====================================================================
    40 USATF: # 11.36m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    46 Battle, Tracey     W44 Potomac Vall             9.29m  +0.0 
     8.61m(0.1) 8.71m(+0.0) 8.70m(+0.0) 8.97m(+0.0) 8.97m(+0.0) 9.29m(+0.0)
  2   358 Haddad, Amy        W44 Unattached               9.19m  -0.2 
     FOUL(+0.0) 8.65m(0.1) 8.92m(+0.0) FOUL(+0.0) 8.82m(+0.0) 9.19m(-0.2)
 
Event 221  W55 Triple Jump
=====================================================================
    55 USATF: # 9.66m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               8.64m  -0.3 
     FOUL(+0.0) 8.08m(+0.0) 8.56m(+0.0) 8.64m(-0.3) 8.58m(+0.0) PASS     
  2   538 Lowery, Linda      W59 Atlanta Trac             8.29m  +0.0 
     8.13m(+0.0) 8.26m(+0.0) 8.29m(+0.0) 8.24m(+0.0) 8.25m(+0.0) FOUL(+0.0)
  3   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac             5.22m  +0.0 
     4.90m(+0.0) 5.22m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 221  W60 Triple Jump
=====================================================================
    60 USATF: # 9.63m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   566 Matthews, Brenda   W62 SC Striders              7.39m  +0.0 
     7.39m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
  2   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac             5.09m  +0.0 
     5.09m(+0.0) FOUL(+0.0) 4.57m(+0.0) 4.72m(+0.0) 4.62m(+0.0) FOUL     
  3   643 Nesbihal-Cordero,  W62 Bohemia Trac             4.53m  +0.0 
     FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 4.00m(+0.0) 3.98m(-2.3) 4.33m(-0.1) 4.53m(+0.0)
 
Event 222  W65 Triple Jump
=====================================================================
    65 USATF: # 8.53m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   783 Sarnaik, Sharada   W65 Playmakers R             7.14m  +0.0 
     6.23m(-0.3) 6.74m(+0.0) 7.14m(+0.0) 7.01m(+0.0) 6.78m(-0.7) 6.24m(-0.2)
  2   143 Carter, Ann        W69 Atlanta Trac             5.34m  -1.9 
     5.34m(-1.9) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 222  W70 Triple Jump
=====================================================================
    70 USATF: # 8.23m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                   6.87m  -0.1 
     6.87m(-0.1) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      PASS     
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West              5.02m  +0.0 
     4.90m(+0.0) 4.95m(+0.0) 4.90m(-0.7) 4.96m(+0.0) 5.02m(+0.0) 4.95m(-1.8)
 
Event 222  W75 Triple Jump
=====================================================================
    75 USATF: # 7.43m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   505 Lary, Audrey       W77 Potomac Vall             6.77m  +0.0 
     6.66m(+0.0) 6.74m(-0.9) 6.73m(-0.9) 6.40m(+0.0) 6.46m(-2.1) 6.77m(+0.0)
  2   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit             6.33m  +0.0 
     6.32m(+0.0) 6.17m(-2.0) 6.31m(+0.0) 6.33m(+0.0) 5.67m(-1.9) 6.14m(-0.5)
  3   242 Donley, Christel   W76 Colorado Mas             6.14m  -0.6 
     5.92m(+0.0) 5.96m(-0.4) 6.14m(-0.6) FOUL      PASS      PASS     
  4   456 Jordan, Barbara    W75 Mass Velocit             6.06m  -1.6 
     5.89m(+0.0) 5.57m(-0.5) 5.82m(+0.0) 5.98m(+0.0) 6.06m(-1.6) 6.04m(-0.7)
  5   160 Chou, Fei-Mei      W76 Unattached               4.38m  +0.0 
     3.70m(+0.0) 4.18m(-0.4) 4.25m(+0.0) 4.31m(-0.6) 4.38m(+0.0) 4.19m(-1.9)
 
Event 222  W80 Triple Jump
=====================================================================
    80 USATF: # 5.78m  7/30/2011   Magdalena Kuehne, SC Striders               
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   495 Kuehne, Magdalena  W80 SC Striders              5.78m# +0.0 
     5.43m(+0.0) 5.63m(-1.9) 5.78m(+0.0) 5.53m(-0.5) 5.53m(+0.0) 5.39m(-0.9)
 
Event 241  W35 High Jump
================================================================
    35 USATF: # 1.86m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   834 Sluder, Anne       W38 Carolinas Tr             1.59m  
  2   876 Stephens, Jennifer W39 Potomac Vall             1.40m  
  3   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat             1.25m  
 
Event 241  W40 High Jump
================================================================
    40 USATF: # 1.76m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   358 Haddad, Amy        W44 Unattached               1.45m  
  2    66 Berra, Melanie     W42 Unattached               1.40m  
  3   206 Cunningham, Ann    W43 Over The Hil             1.35m  
 
Event 241  W45 High Jump
================================================================
    45 USATF: # 1.61m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   704 Porter, Patricia   W48 Unattached               1.45m  
  2   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Bohemia Trac             0.95m  
 
Event 241  W50 High Jump
================================================================
    50 USATF: # 1.55m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Tnt Internat             0.95m  
 
Event 241  W55 High Jump
================================================================
    55 USATF: # 1.47m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               1.20m  
  2   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat             1.05m  
  3   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac             0.95m  
 
Event 247  W60 High Jump
================================================================
    60 USATF: # 1.44m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   596 Meade, Phyllis     W64 Syracuse Cha             1.05m  
  2   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac             0.95m  
 
Event 247  W65 High Jump
================================================================
    65 USATF: # 1.33m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   143 Carter, Ann        W69 Atlanta Trac             0.95m  
 
Event 247  W70 High Jump
================================================================
    70 USATF: # 1.30m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                   1.10m  
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West              0.95m  
 
Event 247  W75 High Jump
================================================================
    75 USATF: # 1.15m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit             1.10m  
  2   242 Donley, Christel   W76 Colorado Mas             1.05m  
  3   456 Jordan, Barbara    W75 Mass Velocit             1.05m  
  4   753 Roman, Mary        W75 Mass Velocit             0.95m  
  5   160 Chou, Fei-Mei      W76 Unattached               0.90m  
 
Event 247  W85 High Jump
================================================================
    85 USATF: # 0.83m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   934 Valien, Johnnye    W86 SC Striders              0.90m# 
 
Event 261  W35 Pole Vault
================================================================
    35 USATF: # 4.55m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   203 Croskell, Helen    W38 Unattached               2.20m  
 
Event 261  W45 Pole Vault
================================================================
    45 USATF: # 3.38m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   739 Rieger, Karen      W47 Unattached               2.40m  
 
Event 261  W50 Pole Vault
================================================================
    50 USATF: # 3.25m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   433 Jarjisian, Linda   W51 Tnt Internat             1.80m  
 
Event 261  W55 Pole Vault
================================================================
    55 USATF: # 3.05m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               2.65m  
  2    12 Anderson, Dinah    W58 Unattached               2.20m  
  3   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac             1.40m  
 
Event 261  W60 Pole Vault
================================================================
    60 USATF: # 3.12m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   449 Johnston, Janet    W64 Florida Athl             1.70m  
  2   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac             1.20m  
 
Event 261  W65 Pole Vault
================================================================
    65 USATF: # 3.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 DV   426 Jager, Kathy       W68 So Cal Track                NH  
 
Event 261  W75 Pole Vault
================================================================
    75 USATF: # 2.03m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit             1.90m  
 
Event 302  W30 Shot Put 4K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   282 Flynn, Jaime       W33 Tnt Internat             5.13m  
      4.56m  5.13m  4.78m  3.92m  PASS  PASS
 
Event 302  W35 Shot Put 4K
================================================================
    35 USATF: # 16.30m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   876 Stephens, Jennifer W39 Potomac Vall             8.86m  
      8.57m  8.50m  FOUL  FOUL  8.86m  FOUL
  2   236 Dierauer, Isabelle W38 Miami Valley             7.19m  
      6.88m  6.51m  PASS  7.19m  6.57m  6.04m
  3   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat             7.14m  
      6.79m  PASS  PASS  PASS  6.88m  7.14m
 
Event 302  W40 Shot Put 4K
================================================================
    40 USATF: # 15.09m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   206 Cunningham, Ann    W43 Over The Hil            10.16m  
      9.81m  10.10m  FOUL  10.16m  FOUL  FOUL
  2   132 Butts, Linda       W42 Tnt Internat             8.60m  
      FOUL  8.15m  FOUL  8.60m  8.49m  FOUL
  3   918 Timmer, Stephanie  W44 Unattached               8.21m  
      7.79m  7.84m  7.47m  8.21m  7.34m  7.89m
  4   625 Mosley, Patricia   W44 Tnt Internat             8.12m  
      7.82m  7.33m  7.22m  8.12m  8.11m  7.67m
  5   874 Stephan, Lizanne   W44 Tnt Internat             7.93m  
      7.93m  6.53m  7.44m  7.88m  7.43m  7.71m
 
Event 304  W45 Shot Put 4K
================================================================
       USATF: # 13.55m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   839 Smith, Cindy       W47 Unattached               9.51m  
      8.54m  8.46m  8.84m  8.86m  9.31m  9.51m
  2   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Bohemia Trac             9.08m  
      7.95m  8.70m  9.08m  9.00m  8.49m  8.66m
  3   941 Virden, Kimberly   W49 Achilles Int             8.43m  
      FOUL  7.97m  7.88m  7.42m  7.69m  8.43m
  4   788 Scanlon, Heather   W48 Philadelphia             8.29m  
      8.29m  7.99m  7.46m  7.92m  6.92m  7.70m
  5   499 Lanier, Gina       W46 Tnt Internat             7.32m  
      6.65m  5.82m  6.75m  6.86m  7.26m  7.32m
  6   249 Ducat, Kathy       W49 Achilles Int             5.46m  
      3.96m  4.68m  4.83m  FOUL  FOUL  5.46m
 
Event 305  W50 Shot Put 3K
================================================================
       USATF: # 14.65m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   523 Lewis, Oneithea    W51 Shore Athlet            12.50m  
      12.33m  12.41m  12.50m  FOUL  11.86m  12.09m
  2   278 Finsrud, Carol     W54 Waterloo Tra            11.41m  
      11.36m  10.90m  11.29m  11.41m  FOUL  11.16m
  3   724 Reardon, Karen     W53 Unattached               9.90m  
      9.20m  9.69m  9.90m  9.80m  9.85m  9.79m
  4   364 Hallen, Susan      W54 Midwest Mast             8.76m  
      8.76m  8.45m  8.28m  8.37m  7.92m  FOUL
  5   258 Ecklund, Deborah   W51 Golden Stars             5.78m  
      5.37m  5.44m  5.26m  5.78m  5.69m  5.29m
 
Event 306  W55 Shot Put 3K
================================================================
       USATF: # 12.32m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   965 Welding, Ruth      W55 Midwest Mast            10.15m  
      9.99m  9.54m  FOUL  10.15m  9.35m  9.65m
  2   884 Stratton, Joan     W59 Unattached               9.47m  
      9.47m  9.21m  FOUL  8.66m  9.06m  9.43m
  3   761 Rowe, Linda        W59 Unattached               8.78m  
      8.54m  8.58m  8.78m  8.58m  8.70m  8.66m
  4   163 Clark, Clovis      W55 Atlanta Trac             8.72m  
      8.50m  8.70m  7.92m  8.17m  8.72m  8.40m
  5   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat             8.62m  
      8.13m  8.62m  7.54m  8.61m  8.43m  7.62m
  6    58 Berg, Marion       W59 Unattached               7.26m  
      6.84m  7.05m  6.72m  7.26m  6.94m  6.95m
  7   649 O'Brien, Sandra    W57 Unattached               5.20m  
      5.20m  4.83m  5.19m  4.67m  5.10m  5.00m
 
Event 307  W60 Shot Put 3K
================================================================
       USATF: # 11.78m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   380 Hartzler, Mary     W62 Unattached               9.48m  
      9.25m  9.00m  9.30m  9.48m  9.27m  9.37m
  2   566 Matthews, Brenda   W62 SC Striders              8.63m  
      8.22m  8.02m  8.20m  8.63m  PASS  FOUL
  3   572 *McBlain, Liz      W63 Canada                   8.19m  
      7.84m  8.06m  7.92m  8.17m  8.19m  8.17m
  4   536 LoPiccolo, Barbara W63 Syracuse Cha             8.09m  
      7.66m  7.56m  8.01m  8.07m  8.09m  8.05m
  5   339 Green, Martha      W60 Unattached               6.89m  
      6.56m  6.89m  6.58m  6.39m  6.64m  6.28m
  6   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac             6.67m  
      6.54m  6.57m  6.67m  6.36m  6.43m  6.53m
 
Event 308  W65 Shot Put 3K
================================================================
    65 USATF: # 10.50m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1002 Wyatt, Cindy       W67 Unattached              10.29m  
      9.79m  9.51m  10.21m  9.95m  10.29m  9.04m
  2   211 Cutler, Georgia    W68 Oregon Track             6.94m  
      6.58m  6.94m  FOUL  6.72m  6.67m  6.86m
  3   461 Katz, Roslyn       W69 Golden Stars             6.44m  
      6.05m  6.08m  5.74m  5.74m  6.44m  6.11m
  4   747 Robinson, Mary     W69 Unattached               6.31m  
      6.26m  6.11m  6.31m  5.78m  5.50m  5.88m
  DV  426 Jager, Kathy       W68 So Cal Track

 
Event 308  W70 Shot Put 3K
================================================================
    70 USATF: # 8.47m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1007 Young, Carol       W71 Throw1deep C             7.07m  
      6.74m  6.72m  6.54m  7.07m  6.47m  6.52m
  2   567 Matz, Rita         W72 Unattached               6.92m  
      6.78m  6.08m  6.57m  6.17m  6.50m  6.92m
 
Event 311  W75 Shot Put 2K
================================================================
    75 USATF: # 8.83m  7/30/2011   Mary Roman, Mass Velocit                    
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   753 Roman, Mary        W75 Mass Velocit             8.83m# 
      7.69m  8.07m  8.01m  8.83m  FOUL  8.26m
  2   242 Donley, Christel   W76 Colorado Mas             7.68m  
      7.34m  7.68m  FOUL  FOUL  7.35m  FOUL
  3   615 Moravecsik, France W77 Green Mounta             7.24m  
      7.24m  7.14m  7.00m  7.22m  7.18m  7.00m
 
Event 311  W80 Shot Put 2K
================================================================
    80 USATF: # 6.86m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  5   495 Kuehne, Magdalena  W80 SC Striders              6.30m  
      5.30m  5.37m  6.04m  5.94m  5.50m  6.30m
 
Event 311  W85 Shot Put 2K
================================================================
    85 USATF: # 6.52m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  4   934 Valien, Johnnye    W86 SC Striders              6.32m  
      5.63m  4.89m  6.32m  5.67m  5.91m  5.91m
 
Event 321  W35 Discus Throw
================================================================
    35 USATF: # 54.52m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   236 Dierauer, Isabelle W38 Miami Valley            22.19m  
      22.19m  18.44m  21.30m  18.56m  20.74m  20.69m
 
Event 321  W40 Discus Throw
================================================================
    40 USATF: # 52.44m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   206 Cunningham, Ann    W43 Over The Hil            28.10m  
      23.98m  21.61m  26.53m  28.10m  24.70m  26.66m
  2   625 Mosley, Patricia   W44 Tnt Internat            25.33m  
      24.99m  24.12m  FOUL  24.82m  FOUL  25.33m
  3   918 Timmer, Stephanie  W44 Unattached              21.70m  
      FOUL  FOUL  21.70m  FOUL  20.45m  FOUL
  4   132 Butts, Linda       W42 Tnt Internat            21.61m  
      20.92m  21.61m  20.93m  FOUL  20.94m  20.96m
 
Event 321  W45 Discus Throw
================================================================
    45 USATF: # 50.85m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   839 Smith, Cindy       W47 Unattached              28.24m  
      28.24m  FOUL  24.36m  28.09m  27.49m  FOUL
  2   941 Virden, Kimberly   W49 Achilles Int            26.17m  
      23.86m  22.88m  24.10m  20.48m  20.95m  26.17m
  3   250 Dulmage, Maria     W47 Unattached              23.75m  
      22.21m  20.89m  22.17m  23.29m  23.75m  FOUL
  4   499 Lanier, Gina       W46 Tnt Internat            19.61m  
      18.08m  19.61m  17.22m  FOUL  15.84m  18.64m
  5   418 Hulcy, Paula       W48 Unattached              19.58m  
      19.22m  18.00m  19.58m  PASS  18.78m  17.78m
  6   788 Scanlon, Heather   W48 Philadelphia            16.75m  
      16.75m  16.59m  FOUL  15.82m  16.01m  15.82m
  7   249 Ducat, Kathy       W49 Achilles Int            15.13m  
      12.97m  13.72m  15.13m  13.41m  FOUL  13.95m
 
Event 322  W50 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 45.67m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   278 Finsrud, Carol     W54 Waterloo Tra            41.16m  
      36.95m  FOUL  FOUL  FOUL  41.16m  FOUL
  2   523 Lewis, Oneithea    W51 Shore Athlet            33.79m  
      32.39m  33.79m  FOUL  30.19m  31.88m  32.20m
  3   724 Reardon, Karen     W53 Unattached              28.00m  
      27.62m  23.85m  27.24m  FOUL  28.00m  24.23m
  4   364 Hallen, Susan      W54 Midwest Mast            23.54m  
      FOUL  21.30m  20.96m  FOUL  20.59m  23.54m
  5     6 Alegria, Tamara    W52 Unattached              21.23m  
      21.23m  FOUL  FOUL  19.88m  FOUL  18.63m
  6   258 Ecklund, Deborah   W51 Golden Stars            15.04m  
      FOUL  15.04m  FOUL  FOUL  FOUL  13.17m
 
Event 323  W55 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 37.60m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   965 Welding, Ruth      W55 Midwest Mast            28.12m  
      19.55m  24.57m  28.12m  FOUL  27.30m  27.91m
  2   761 Rowe, Linda        W59 Unattached              24.90m  
      22.67m  24.51m  22.21m  24.38m  FOUL  24.90m
  3   884 Stratton, Joan     W59 Unattached              24.40m  
      24.40m  24.05m  23.33m  FOUL  23.58m  24.21m
  4    58 Berg, Marion       W59 Unattached              19.96m  
      14.85m  18.45m  18.51m  19.96m  17.21m  FOUL
  5   163 Clark, Clovis      W55 Atlanta Trac            19.09m  
      FOUL  18.14m  FOUL  FOUL  14.74m  19.09m
  6   649 O'Brien, Sandra    W57 Unattached              12.02m  
      11.55m  10.47m  11.42m  11.07m  12.02m  11.72m
 
Event 326  W60 Discus Throw
================================================================
    60 USATF: # 32.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   380 Hartzler, Mary     W62 Unattached              25.30m  
      25.16m  24.89m  FOUL  23.71m  24.03m  25.30m
  2   572 *McBlain, Liz      W63 Canada                  18.76m  
      18.05m  17.21m  18.38m  16.95m  18.76m  17.92m
  3   536 LoPiccolo, Barbara W63 Syracuse Cha            16.67m  
      15.28m  16.48m  FOUL  16.67m  FOUL  FOUL
  4   339 Green, Martha      W60 Unattached              16.11m  
      16.11m  15.70m  14.80m  14.60m  13.32m  13.24m
  5   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac            15.70m  
      12.10m  13.22m  FOUL  14.34m  13.99m  15.70m
 
Event 326  W65 Discus Throw
================================================================
    65 USATF: # 30.30m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1002 Wyatt, Cindy       W67 Unattached              24.18m  
      FOUL  23.18m  24.18m  18.70m  21.93m  16.28m
  2   211 Cutler, Georgia    W68 Oregon Track            19.10m  
      17.98m  17.74m  18.77m  19.10m  18.41m  17.75m
  3   461 Katz, Roslyn       W69 Golden Stars            15.60m  
      12.03m  FOUL  FOUL  12.47m  15.60m  13.58m
  DV  426 Jager, Kathy       W68 So Cal Track
 
Event 327  W70 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 22.54m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   567 Matz, Rita         W72 Unattached              18.78m  
      18.41m  FOUL  17.78m  17.97m  18.78m  17.97m
  2  1007 Young, Carol       W71 Throw1deep C            18.25m  
      16.01m  17.59m  FOUL  FOUL  18.25m  18.05m
 
Event 328  W75 Discus Throw .75k
================================================================
    75 USATF: # 19.35m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   615 Moravecsik, France W77 Green Mounta            18.67m  
      17.45m  18.67m  17.66m  17.36m  18.06m  18.38m
  2   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit            16.86m  
      16.86m    x             
  3   753 Roman, Mary        W75 Mass Velocit            13.97m  
      FOUL  13.20m  13.97m  12.06m  13.02m  13.74m
 
Event 328  W80 Discus Throw .75k
================================================================
    80 USATF: # 17.32m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   495 Kuehne, Magdalena  W80 SC Striders             12.37m  
      11.66m  12.10m  12.37m  10.61m  11.88m  11.13m
 
Event 343  W30 Javelin Throw 600G
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   282 Flynn, Jaime       W33 Tnt Internat            15.39m  
      13.34m  13.40m  13.50m  13.95m  14.70m  15.39m
 
Event 343  W40 Javelin Throw 600G
================================================================
    40 USATF: # 42.05m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   918 Timmer, Stephanie  W44 Unattached              20.58m  
      20.28m  20.20m  20.58m  19.32m  18.90m  18.90m
  2   132 Butts, Linda       W42 Tnt Internat            16.73m  
      14.74m  15.31m  16.73m  15.49m  13.23m  15.65m
  3   625 Mosley, Patricia   W44 Tnt Internat            15.13m  
      14.08m  13.72m  15.13m  FOUL  FOUL  13.95m
 
Event 343  W45 Javelin Throw 600G
================================================================
    45 USATF: # 41.57m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   839 Smith, Cindy       W47 Unattached              32.70m  
      32.70m  31.80m  29.90m  29.09m  28.98m  29.56m
  2   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Bohemia Trac            28.71m  
      26.74m  26.08m  27.25m  28.71m  27.72m  PASS
  3   941 Virden, Kimberly   W49 Achilles Int            23.04m  
      19.73m  19.67m  19.76m  23.04m  22.93m  22.94m
  4   462 Kazebee, Kris      W45 Carolinas Tr            21.27m  
      19.03m  17.85m  21.27m  19.38m  18.04m  19.22m
  5   418 Hulcy, Paula       W48 Unattached              17.64m  
      17.49m  17.64m  FOUL  17.42m  FOUL  16.52m
  6   249 Ducat, Kathy       W49 Achilles Int            11.46m  
      FOUL  7.89m  7.88m  8.97m  FOUL  11.46m
 
Event 345  W50 Javelin Throw 500G
================================================================
    50 USATF: # 43.72m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   213 *Dabrowski, Barbar W54 Canada                  34.25m  
      30.43m  33.98m  33.89m  29.52m  34.25m  32.29m
  2     6 Alegria, Tamara    W52 Unattached              31.88m  
      31.88m  FOUL  29.85m  29.59m  29.08m  29.07m
  3   278 Finsrud, Carol     W54 Waterloo Tra            28.26m  
      24.06m  25.61m  26.75m  25.13m  25.81m  28.26m
  4   692 Phelps, Jo         W52 Tnt Internat            19.54m  
      15.59m  17.84m  13.56m  13.68m  19.54m  18.16m
  5   951 Ward, Penny        W54 Over The Hil            12.88m  
      12.59m  11.55m  10.25m  12.88m  FOUL  12.45m
  6   258 Ecklund, Deborah   W51 Golden Stars            10.78m  
      10.21m  10.78m  10.22m  FOUL  10.72m  10.61m
 
Event 345  W55 Javelin Throw 500G
================================================================
    55 USATF: # 40.23m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   761 Rowe, Linda        W59 Unattached              28.10m  
      23.63m  25.62m  26.11m  25.55m  28.10m  25.03m
  2   315 Glynn, Kay         W58 Unattached              26.68m  
      FOUL  23.85m  26.68m  FOUL  FOUL  PASS
  3    58 Berg, Marion       W59 Unattached              13.24m  
      FOUL  12.37m  13.24m  13.20m  12.52m  12.28m
  4   649 O'Brien, Sandra    W57 Unattached              13.18m  
      13.18m  11.06m  10.79m  9.59m  10.06m  12.02m
 
Event 347  W60 Javelin Throw 400G
================================================================
    60 USATF: # 32.45m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   380 Hartzler, Mary     W62 Unattached              26.98m  
      22.48m  24.50m  23.79m  26.98m  24.88m  24.89m
  2   536 LoPiccolo, Barbara W63 Syracuse Cha            25.25m  
      22.02m  25.25m  23.66m  21.29m  23.49m  23.91m
  3   643 Nesbihal-Cordero,  W62 Bohemia Trac            18.87m  
      16.74m  14.03m  18.45m  17.99m  18.87m  18.03m
  4   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac            17.64m  
      14.71m  15.44m  17.64m  15.95m  16.36m  14.42m
  5   572 *McBlain, Liz      W63 Canada                  16.84m  
      16.45m  16.84m  15.37m  16.24m  15.47m  15.51m
  6   339 Green, Martha      W60 Unattached              13.73m  
      11.96m  13.73m  11.08m  12.43m  FOUL  12.32m
 
Event 347  W65 Javelin Throw 400G
================================================================
    65 USATF: # 31.48m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   211 Cutler, Georgia    W68 Oregon Track            19.49m  
      18.44m  FOUL  16.67m  18.54m  17.99m  19.49m
  2   747 Robinson, Mary     W69 Unattached              17.81m  
      15.13m  17.02m  15.92m  17.81m  17.08m  17.33m
  3   461 Katz, Roslyn       W69 Golden Stars            14.97m  
      14.08m  13.26m  14.97m  14.97m  12.92m  13.57m
  DV  426 Jager, Kathy       W68 So Cal Track  
 
Event 348  W70 Javelin Throw 400G
================================================================
    70 USATF: # 28.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1007 Young, Carol       W71 Throw1deep C            17.57m  
      17.57m  14.59m  FOUL           
 
Event 348  W75 Javelin Throw 400G
================================================================
    75 USATF: # 20.91m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   242 Donley, Christel   W76 Colorado Mas            16.10m  
      14.84m  14.93m     16.10m        
 
Event 362  W30 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   827 Simpson, Beth      W32 Unattached              27.39m  
      FOUL  27.39m  26.33m  FOUL  25.48m  FOUL
 
Event 362  W40 Hammer Throw
================================================================
    40 USATF: # 57.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   132 Butts, Linda       W42 Tnt Internat            25.79m  
      25.12m  25.79m  24.94m  25.50m  23.07m  FOUL
  2   625 Mosley, Patricia   W44 Tnt Internat            24.45m  
      FOUL  22.92m  23.50m  FOUL  21.64m  24.45m
 
Event 362  W45 Hammer Throw
================================================================
    45 USATF: # 56.21m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   499 Lanier, Gina       W46 Tnt Internat            18.41m  
      FOUL  17.29m  16.73m  18.41m  17.51m  17.24m
  2   788 Scanlon, Heather   W48 Philadelphia            17.46m  
      17.46m  16.78m  FOUL  FOUL  FOUL  17.03m
 
Event 364  W50 Hammer Throw
================================================================
       USATF: # 55.46m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   523 Lewis, Oneithea    W51 Shore Athlet            53.36m  
      49.29m  52.97m  53.36m  52.37m  FOUL  48.71m
  2   278 Finsrud, Carol     W54 Waterloo Tra            42.79m  
      41.92m  42.32m  42.79m  42.04m  39.43m  42.58m
  3   364 Hallen, Susan      W54 Midwest Mast            35.72m  
      34.19m  32.30m  35.72m  35.56m  FOUL  33.76m
  4     6 Alegria, Tamara    W52 Unattached              31.86m  
      31.86m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  26.65m
  5   724 Reardon, Karen     W53 Unattached              29.26m  
      28.12m  27.52m  29.26m  28.68m  FOUL  FOUL
  6   258 Ecklund, Deborah   W51 Golden Stars            18.60m  
      17.04m  18.27m  17.18m  18.60m  18.22m  FOUL
 
Event 365  W55 Hammer Throw
================================================================
       USATF: # 49.46m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   965 Welding, Ruth      W55 Midwest Mast            37.03m  
      35.02m  35.70m  FOUL  34.51m  35.88m  37.03m
  2   884 Stratton, Joan     W59 Unattached              32.71m  
      FOUL  30.47m  31.83m  32.71m  32.51m  28.33m
  3   163 Clark, Clovis      W55 Atlanta Trac            27.40m  
      27.40m  26.78m  25.61m  FOUL  26.91m  24.68m
  4    58 Berg, Marion       W59 Unattached              23.66m  
      21.38m  23.66m  23.66m  23.50m  21.83m  22.18m
  5   761 Rowe, Linda        W59 Unattached              22.97m  
      22.04m  22.97m  FOUL  22.22m  21.95m  22.20m
  6   649 O'Brien, Sandra    W57 Unattached              14.81m  
      11.73m  13.17m  14.11m  12.55m  14.81m  13.75m
 --   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 366  W60 Hammer Throw
================================================================
    60 USATF: # 43.54m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   380 Hartzler, Mary     W62 Unattached              36.98m  
      35.21m  36.98m  FOUL  35.63m  34.63m  35.66m
  2   536 LoPiccolo, Barbara W63 Syracuse Cha            27.48m  
      26.47m  FOUL  26.86m  27.48m  26.23m  26.24m
  3   572 *McBlain, Liz      W63 Canada                  23.62m  
      21.99m  22.11m  23.25m  21.96m  22.39m  23.62m
  4   339 Green, Martha      W60 Unattached              21.36m  
      FOUL  19.73m  20.26m  21.36m  20.62m  20.35m
 
Event 366  W65 Hammer Throw
================================================================
    65 USATF: # 35.93m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   211 Cutler, Georgia    W68 Oregon Track            25.60m  
      FOUL  22.46m  17.09m  24.84m  23.51m  25.60m
  2   461 Katz, Roslyn       W69 Golden Stars            21.86m  
      21.86m  21.48m  20.98m  21.75m  21.65m  20.05m
 
Event 366  W70 Hammer Throw
================================================================
    70 USATF: # 29.66m  7/28/2011   Carol Young, Throw1deep C                  
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1007 Young, Carol       W71 Throw1deep C            29.66m# 
      29.66m  23.07m  22.43m  25.17m  23.63m  27.81m
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West              8.69m  
      FOUL  6.86m  8.69m  PASS  PASS  PASS
 --   281 Flynn, Ann         W72 Twilight Thr              FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 --   101 Bradley, Janice    W73 Unattached                FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 367  W75 Hammer Throw
================================================================
    75 USATF: # 25.60m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit            19.87m  
      19.09m  19.87m  18.76m  18.44m  15.84m  17.05m
  2   753 Roman, Mary        W75 Mass Velocit            19.54m  
      15.54m  19.17m  19.54m  19.10m  19.39m  18.64m
  3   615 Moravecsik, France W77 Green Mounta            18.59m  
      17.96m  18.59m  17.55m  18.11m  18.29m  18.52m
 
Event 368  W30 Weight Throw 20#
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   282 Flynn, Jaime       W33 Tnt Internat             5.87m  
      4.86m  5.50m  4.79m  5.10m  5.87m  5.26m
 
Event 368  W35 Weight Throw 20#
================================================================
    35 USATF: # 11.75m  7/30/2011   Jennifer Stephens, Potomac Vall            
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   876 Stephens, Jennifer W39 Potomac Vall            11.75m# 
      FOUL  11.75m  FOUL  11.57m  11.32m  10.49m
  2   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat             8.25m  
      7.74m  7.49m  FOUL  7.34m  8.25m  7.70m
 
Event 368  W40 Weight Throw 20#
================================================================
    40 USATF: # 19.09m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   625 Mosley, Patricia   W44 Tnt Internat             9.13m  
      9.13m  FOUL  FOUL  8.99m  FOUL  8.11m
  2   132 Butts, Linda       W42 Tnt Internat             8.70m  
      8.67m  FOUL  8.32m  FOUL  8.70m  FOUL
 
Event 368  W45 Weight Throw 20#
================================================================
    45 USATF: # 17.88m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   499 Lanier, Gina       W46 Tnt Internat             8.58m  
      7.72m  8.58m  8.44m  8.34m  7.76m  8.47m
  2   788 Scanlon, Heather   W48 Philadelphia             7.61m  
      6.69m  7.61m  FOUL  FOUL  7.20m  FOUL
  3   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat             6.43m  
      4.87m  5.51m  5.76m  5.86m  6.14m  6.43m
 
Event 369  W50 Weight Throw 16#
================================================================
    50 USATF: # 18.10m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   523 Lewis, Oneithea    W51 Shore Athlet            16.83m  
      16.83m  FOUL  15.82m  PASS  PASS  PASS
  2   278 Finsrud, Carol     W54 Waterloo Tra            15.11m  
      14.70m  14.96m  13.87m  14.18m  15.11m  14.41m
  3   364 Hallen, Susan      W54 Midwest Mast             9.67m  
      FOUL  9.20m  9.67m  9.67m  FOUL  FOUL
  4     6 Alegria, Tamara    W52 Unattached               9.29m  
      9.29m  FOUL  9.18m  FOUL  FOUL  9.18m
  5   258 Ecklund, Deborah   W51 Golden Stars             5.79m  
      5.26m  5.36m  FOUL  5.35m  5.01m  5.79m
 
Event 369  W55 Weight Throw 16#
================================================================
    55 USATF: # 13.60m  7/30/2011   Ruth Welding, Midwest Mast                 
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   965 Welding, Ruth      W55 Midwest Mast            13.60m# 
      12.88m  12.35m  12.15m  13.21m  13.60m  12.06m
  2   884 Stratton, Joan     W59 Unattached              10.85m  
      10.85m  9.50m  10.18m  FOUL  9.76m  10.30m
  3   761 Rowe, Linda        W59 Unattached               8.77m  
      FOUL  8.00m  8.36m  8.77m  8.62m  8.42m
  4   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat             8.25m  
      FOUL  7.77m  8.25m  8.18m  7.93m  7.97m
  5   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac             7.83m  
      6.56m  FOUL  FOUL  7.39m  7.75m  7.83m
  6    58 Berg, Marion       W59 Unattached               7.76m  
      6.96m  FOUL  FOUL  7.76m  5.39m  5.54m
 
Event 370  W60 Weight Throw 12#
================================================================
    60 USATF: # 16.24m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   380 Hartzler, Mary     W62 Unattached              14.17m  
      13.65m  13.28m  13.26m  13.50m  13.82m  14.17m
  2   536 LoPiccolo, Barbara W63 Syracuse Cha            10.50m  
      10.21m  9.75m  10.50m  9.54m  FOUL  FOUL
  3   572 *McBlain, Liz      W63 Canada                   9.36m  
      9.36m  9.10m  8.73m  9.14m  9.11m  9.18m
  4   339 Green, Martha      W60 Unattached               8.18m  
      7.65m  8.18m  6.97m  7.22m  7.83m  7.32m
 
Event 370  W65 Weight Throw 12#
================================================================
    65 USATF: # 13.04m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   211 Cutler, Georgia    W68 Oregon Track            10.23m  
      10.23m  FOUL  8.73m  FOUL  9.81m  7.52m
  2   461 Katz, Roslyn       W69 Golden Stars             9.74m  
      FOUL  9.37m  9.31m  9.08m  9.65m  9.74m
  3  1002 Wyatt, Cindy       W67 Unattached               9.69m  
      9.02m  9.69m  FOUL  9.10m  8.18m  FOUL
  DV   426 Jager, Kathy       W68 So Cal Track 
    
 
Event 370  W70 Weight Throw 12#
================================================================
    70 USATF: # 12.73m  7/30/2011   Carol Young, Throw1deep C                  
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1007 Young, Carol       W71 Throw1deep C            12.73m# 
      12.73m  FOUL  10.20m  FOUL  12.55m  12.22m
 
Event 371  W75 Weight Throw 4k
================================================================
    75 USATF: # 10.50m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   505 Lary, Audrey       W77 Potomac Vall             9.90m  
      9.44m  9.51m  9.90m  FOUL  9.43m  9.25m
  2   753 Roman, Mary        W75 Mass Velocit             9.53m  
      8.68m  9.53m  FOUL  9.39m  FOUL  8.58m
 
Event 382  W35 Outdoor Pentathlon
================================================================
    35 USATF: #  3585                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat              1473  
 
Event 382  W40 Outdoor Pentathlon
================================================================
    40 USATF: #  3529                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Tnt Internat              1663  
 
Event 382  W45 Outdoor Pentathlon
================================================================
    45 USATF: #  4254                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Bohemia Trac              3081  
  2   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat              1845  
 
Event 382  W50 Outdoor Pentathlon
================================================================
    50 USATF: #  3876                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Tnt Internat              1957  
  2   433 Jarjisian, Linda   W51 Tnt Internat              1673  
 
Event 382  W55 Outdoor Pentathlon
================================================================
    55 USATF: #  4511                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Unattached                3574  
  2   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat              2952  
  3   664 Orosz, Patsy       W58 Over The Hil              2132  
  4   978 Williams, Kimberly W56 Mass Velocit              1789  
  5  1013 Zukas, Donna       W55 The Western               1194  
  6   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac              1019  
 
Event 382  W60 Outdoor Pentathlon
================================================================
    60 USATF: #  4635                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Riadha                    2480  
  2   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac              1274  
 
Event 382  W70 Outdoor Pentathlon
================================================================
    70 USATF: #  3546                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                    3348  
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West               1595  
 
Event 382  W75 Outdoor Pentathlon
================================================================
    75 USATF: #  3879                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit              3320  
 
Event 382  W35 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat             22.18  -0.6  5    166
 
Event 382  W40 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Tnt Internat             15.20  -0.5  4    489
 
Event 382  W45 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Bohemia Trac             14.89  -0.5  4    683
  2   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat             15.67  -0.5  4    584
 
Event 382  W50 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   433 Jarjisian, Linda   W51 Tnt Internat             18.60  -1.3  3    270
  2   692 Phelps, Jo         W52 Tnt Internat             19.05  -1.3  3    233
 
Event 382  W55 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               15.70  -1.3  3    743
  2   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat             17.23  -1.3  3    562
  3   664 Orosz, Patsy       W58 Over The Hil             18.80  -1.3  3    401
  4   978 Williams, Kimberly W56 Mass Velocit             21.54  -1.3  3    180
  5   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac             28.89  -1.3  3 
 --  1013 Zukas, Donna       W55 The Western                DNF  -1.3  3 
 
Event 382  W60 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Riadha                   18.32  -0.7  2    469
  2   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac             27.29  -0.7  2 
 
Event 382  W70 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                   20.76  -0.7    620
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West              30.54  -0.7     33
 
Event 382  W75 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit             24.72  -0.7    532
 
Event 382  W35 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat             1.24m     409
 
Event 382  W40 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Tnt Internat             1.06m     275
 
Event 382  W45 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Bohemia Trac             1.39m     747
  2   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat             1.15m     439
 
Event 382  W50 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Tnt Internat             1.21m     599
  2   433 Jarjisian, Linda   W51 Tnt Internat             1.15m     512
 
Event 382  W55 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               1.39m     978
  2   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat             1.30m     830
  3   978 Williams, Kimberly W56 Mass Velocit             1.09m     523
  4   664 Orosz, Patsy       W58 Over The Hil             1.06m     481
  5  1013 Zukas, Donna       W55 The Western              1.03m     439
  6   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac             1.00m     399
 
Event 382  W60 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Riadha                   1.09m     621
  2   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac             0.94m     399
 
Event 382  W70 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                   1.06m     818
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West              0.97m     655
 
Event 382  W75 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit             1.06m     991
 
Event 382  W35 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat             6.37m     309
 
Event 382  W40 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Tnt Internat             7.72m     436
 
Event 382  W45 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Bohemia Trac             8.88m     569
  2   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat             6.00m     345
 
Event 382  W50 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Tnt Internat             7.45m     490
  2   433 Jarjisian, Linda   W51 Tnt Internat             5.99m     370
 
Event 382  W55 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat             8.64m     651
  2   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               8.51m     639
  3   664 Orosz, Patsy       W58 Over The Hil             7.95m     588
  4   978 Williams, Kimberly W56 Mass Velocit             6.53m     461
  5   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac             6.13m     425
  6  1013 Zukas, Donna       W55 The Western              6.07m     419
 
Event 382  W60 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac             6.63m     526
  2   156 Childs, Ashley     W61 Riadha                   6.38m     501
 
Event 382  W70 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                   5.92m     594
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West              4.43m     414
 
Event 382  W75 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit             6.82m     694
 
Event 382  W35 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat             3.77m   0.9    296
 
Event 382  W40 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Tnt Internat             3.33m  +0.0    239
 
Event 382  W45 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Bohemia Trac             3.76m   1.3    408
  2   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat             2.93m   1.4    190
 
Event 382  W50 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Tnt Internat             3.61m   2.3    433
  2   433 Jarjisian, Linda   W51 Tnt Internat             3.31m   1.5    343
 
Event 382  W55 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Unattached               4.34m   2.7    792
  2   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat             3.59m   0.9    508
  3   978 Williams, Kimberly W56 Mass Velocit             2.93m   1.0    290
  4   664 Orosz, Patsy       W58 Over The Hil             2.82m   2.1    259
  5   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac             2.45m   1.6    157
  6  1013 Zukas, Donna       W55 The Western              1.99m   1.8     55
 
Event 382  W60 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Riadha                   2.92m   1.0    355
  2   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac             2.19m   2.6    133
 
Event 382  W70 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                   3.36m   0.6    756
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West              1.91m   2.5    148
 
Event 382  W75 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit             2.88m   0.7    665
 
Event 382  W35 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   472 Kent, Dawn         W37 Tnt Internat           3:09.04     293
 
Event 382  W40 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   874 Stephan, Lizanne   W44 Tnt Internat           3:26.50     224
 
Event 382  W45 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   806 Senn-Griffiths, Ca W49 Bohemia Trac           2:46.06     674
  2   750 Roemer, Christine  W46 Tnt Internat           3:27.09     287
 
Event 382  W50 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   692 Phelps, Jo         W52 Tnt Internat           3:49.64     202
  2   433 Jarjisian, Linda   W51 Tnt Internat           3:53.62     178
 
Event 382  W55 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   315 Glynn, Kay         W58 Unattached             3:29.85     422
  2   664 Orosz, Patsy       W58 Over The Hil           3:32.21     403
  3   332 Grandison, Delores W58 Tnt Internat           3:32.47     401
  4   978 Williams, Kimberly W56 Mass Velocit           3:41.05     335
  5  1013 Zukas, Donna       W55 The Western            3:48.53     281
  6   993 Woods, Lydia       W58 Atlanta Trac           4:39.28      38
 
Event 382  W60 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   156 Childs, Ashley     W61 Riadha                 3:28.21     534
  2   927 Trotto, Mary       W64 Bohemia Trac           4:12.29     216
 
Event 382  W70 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    90 *Bortignon, Christ W74 Canada                 3:58.68     560
  2   828 Simpson, Jane      W70 Golden West            4:29.90     345
 
Event 382  W75 800m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   599 Meiler, Florence   W77 Mass Velocit           4:45.00     438
 
Event 437  W30 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   901 Taylor, Erin       W33 Shore Athlet          53:25.70  
 
Event 437  W40 10000 Meter Race Walk
================================================================
    40 USATF: # 48:30.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   328 Graff, Darla       W43 World Class         1:05:18.90  
 
Event 437  W45 10000 Meter Race Walk
================================================================
    45 USATF: # 47:00.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   270 Fassett, Susan     W48 Pegasus A.C.        1:04:00.40  
 
Event 437  W55 10000 Meter Race Walk
================================================================
    55 USATF: # 56:59.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   922 Topham, Debbie     W58 Pegasus A.C.        1:01:42.80  
  2   230 DeNoon, Sandra     W56 Florida Athl        1:05:49.00  
  3   802 Seely, Carol       W56 Unattached          1:07:07.40  
  4   350 Grudzina-Glaser, Y W56 Unattached          1:10:48.70  
 
Event 437  W60 10000 Meter Race Walk
================================================================
    60 USATF: # 59:30.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   562 Martino, Marianne  W61 High Altitud        1:02:53.10  
  2   307 Geer, Panseluta    W64 Shore Athlet        1:03:09.50  
  3   377 Harsh, Ann         W61 South Florid        1:03:14.70  
  4   570 Mayfield, Cathy    W60 Pegasus A.C.        1:05:00.50  
  5   330 Graham, Donna      W61 World Class         1:05:19.30  
  6   712 Prohaska, Joyce    W60 Over The Hil        1:07:36.70  
 
Event 437  W65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    65 USATF: # 1:02.07                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   871 Steigerwalt, Jolen W67 So Cal Track        1:10:23.30  
  2    23 Backlund, Darlene  W65 So Cal Track        1:13:16.20  
  3   291 Frable, Kathleen   W65 So Cal Track        1:16:59.20  
  4   398 Hensley, Barbara   W67 Miami Valley        1:30:03.70  
 
Event 437  W70 10000 Meter Race Walk
================================================================
    70 USATF: # 1:03.44                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   235 Dicker, Lois       W71 Potomac Vall        1:11:00.20  
 
Event 442  W30-39 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 30-39 USATF: # 53.52  7/31/2011   Carolinas Track & Field Club, Carolinas Tr  
                       A Sluder, K Kazebee, M Walker, T Murphy           
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Carolinas Track & Field Club  'A'                     53.52# 
     1) 834 Sluder, Anne 38             2) 462 Kazebee, Kris 45           
     3) 944 Walker, Melanie 42          4) 633 Murphy, Toccata 41         
  2 Tnt International Racing Club  'A'                    57.35  
     1) 472 Kent, Dawn 37               2) 212 Cypress Turner, Jill 39    
     3) 750 Roemer, Christine 46        4) 874 Stephan, Lizanne 44        
  3 Over The Hill TC  'A'                                 57.94  
     1) 581 McCoy, Belinda 51           2) 175 Coats, Joslyn 33           
     3) 422 Isabella, Susan 37          4) 890 Sullivan, Mya 39           
 
Event 442  W50-59 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 50-59 USATF: # 56.69                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Atlanta Track Club  'A'                             1:04.46  
     1) 734 Richards, Mary 57           2) 538 Lowery, Linda 59           
     3) 670 Ozell, Terry 58             4) 993 Woods, Lydia 58            
  2 Tnt International Racing Club  'B'                  1:05.77  
     1) 332 Grandison, Delores 58       2) 433 Jarjisian, Linda 51        
     3) 692 Phelps, Jo 52               4) 652 Oakey, Joy 62              
 
Event 442  W60-69 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 60-69 USATF: # 1:19.90                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  DQ  So Cal Track Club  'A'                              1:21.78  
      1) 871 Steigerwalt, Jolene 67      2) 23 Backlund, Darlene 65        
      3) 291 Frable, Kathleen 65         4) 426 Jager, Kathy 68            
 
Event 443  W30-39 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 30-39 USATF: # 49.04                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                         50.74  
     1) 63 Bernert, Brandi 32           2) 925 Touya, Kimberly 35         
     3) 236 Dierauer, Isabelle 38       4) 826 Silas, LeTitia 34          
 
Event 443  W40-49 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 40-49 USATF: # 50.21                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'D'                                         54.44  
     1) 46 Battle, Tracey 44            2) 626 Mulazim, Jamie 44          
     3) 358 Haddad, Amy 44              4) 458 Juarez, Vanessa 41         
 
Event 443  W50-59 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 50-59 USATF: # 53.39                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                         58.99  
     1) 226 *Del Grande, Karla 58       2) 97 Bowman, Jeanne 58           
     3) 361 Hale-hall, Marcella 60      4) 566 Matthews, Brenda 62        
  2 Non Club  'C'                                         59.22  
     1) 818 Shook, Kathleen 50          2) 540 Loyd, Susan 53             
     3) 386 Haubrich, Kathy 51          4) 294 French, Marie 53           
 
Event 443  W60-69 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 60-69 USATF: # 1:01.85                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'E'                                       1:26.20  
     1) 927 Trotto, Mary 64             2) 160 Chou, Fei-Mei 76           
     3) 934 Valien, Johnnye 86          4) 643 Nesbihal-Cordero, Susan 62 
 
Event 455  W30-39 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
 30-39 USATF: # 5:14.52  7/31/2011   Over The Hill TC, Over The Hil            
                         B McCoy, J Coats, S Isabella, M Sullivan          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Over The Hill TC  'A'                               5:14.52# 
     1) 581 McCoy, Belinda 51           2) 175 Coats, Joslyn 33           
     3) 422 Isabella, Susan 37          4) 890 Sullivan, Mya 39           
  2 Tnt International Racing Club  'N'                  5:20.43  
     1) 522 Lewis, Janet 39             2) 750 Roemer, Christine 46       
     3) 874 Stephan, Lizanne 44         4) 558 Manns, DaBeth 35           
 
Event 455  W40-49 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
 40-49 USATF: # 4:12.64                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Carolinas Track & Field Club  'A'                   4:36.78  
     1) 462 Kazebee, Kris 45            2) 987 Wilton, Lane 45            
     3) 944 Walker, Melanie 42          4) 633 Murphy, Toccata 41         
  2 So Cal Track Club  'A'                              5:49.80  
     1) 511 Lee, Debbie 54              2) 796 Scott, Eileen 47           
     3) 770 Ryan, Lisa 41               4) 871 Steigerwalt, Jolene 67     
 
Event 455  W50-59 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
 50-59 USATF: # 4:50.54                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'A'                  5:51.07  
     1) 332 Grandison, Delores 58       2) 433 Jarjisian, Linda 51        
     3) 692 Phelps, Jo 52               4) 652 Oakey, Joy 62              
  2 Atlanta Track Club  'A'                             6:10.18  
     1) 538 Lowery, Linda 59            2) 670 Ozell, Terry 58            
     3) 629 Mullis Dubow, Trenice 57    4) 993 Woods, Lydia 58            
 
Event 465  W30-39 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
 30-39 USATF: # 9:58.48                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'A'                 13:32.50  
     1) 522 Lewis, Janet 39             2) 472 Kent, Dawn 37              
     3) 652 Oakey, Joy 62               4) 433 Jarjisian, Linda 51        
 
Event 465  W40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
 40-49 USATF: # 9:46.22                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                             12:38.74  
     1) 770 Ryan, Lisa 41               2) 511 Lee, Debbie 54             
     3) 796 Scott, Eileen 47            4) 871 Steigerwalt, Jolene 67     
 
Event 501  M30 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   931 Tutskey, Danny     M31 Unattached               10.92Q  1.6  2 
  2   954 Watson, Leonidas   M31 Unattached               11.10Q  2.0  1 
  3   327 Gosa, Jason        M32 Unattached               11.30Q  2.0  1 
  4   728 Reid, Hugh         M32 Unattached               11.59Q  1.6  2 
  5   737 Ricketts, Christop M34 Unattached               11.70q  1.6  2 
  6   914 Thompson, La Roi   M32 Tnt Internat             12.09q  2.0  1 
  7   736 Ricketts, Brian    M34 Unattached               12.15q  1.6  2  12.142
  8   703 Porter, John       M33 Tnt Internat             12.15q  2.0  1  12.145
  9   204 Crowell, Matthew   M33 Tnt Internat             12.54   1.6  2 
 
Event 501  M30 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   931 Tutskey, Danny     M31 Unattached               10.74   0.7 
  2   327 Gosa, Jason        M32 Unattached               10.86   0.7 
  3   954 Watson, Leonidas   M31 Unattached               11.12   0.7 
  4   728 Reid, Hugh         M32 Unattached               11.52   0.7 
  5   737 Ricketts, Christop M34 Unattached               11.76   0.7 
  6   736 Ricketts, Brian    M34 Unattached               12.04   0.7 
  7   914 Thompson, La Roi   M32 Tnt Internat             12.22   0.7 
 
Event 502  M35 100m
=====================================================================
       USATF: # 10.3h                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   641 Nelson, Etroy      M37 Tnt Internat             10.90   1.7 
  2   189 Cornileus, Mahasse M38 Atlanta Trac             11.02   1.7 
  3   822 Sickerson, Nate    M38 Unattached               11.23   1.7 
  4   853 Sommars, Nathan    M35 Pacific Coas             11.68   1.7 
  5    35 Barlow, Feldon     M39 Greensburg Y             11.92   1.7 
  6   488 Koot, Michael      M37 Tnt Internat             11.95   1.7 
  7   275 Fields, Clinton    M39 Tnt Internat             12.36   1.7 
 
Event 503  M40 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 10.73                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   711 Prince, Eric       M42 Southwest Sp             11.16Q  3.2  1 
  2   972 Wichman, Scott     M40 Unattached               11.64Q  2.1  2 
  3   245 Drummond, Don      M42 Atlanta Trac             11.70Q  2.1  2 
  4   787 Sawyer, Charles    M41 Tnt Internat             11.95Q  3.2  1 
  5   187 Cormier, John      M43 Unattached               12.02q  3.2  1  12.014
  6     7 Ali, Mohamed       M41 Tnt Internat             12.02q  2.1  2  12.017
  7   910 Thomas, Robert     M44 Southwest Sp             12.03q  2.1  2 
  8   671 Padgett, Calvin    M42 Carolinas Tr             12.70q  2.1  2 
  9   956 Watson, William    M41 Unattached               12.72   2.1  2 
 10    10 *Ambrose, Blaise   M40 Canada                   12.96   3.2  1 
 11   446 Johnson, Michael   M44 Atlanta Trac             13.05   3.2  1 
 12   509 Lawton, Daniel     M43 Tnt Internat             13.27   3.2  1 
 
Event 503  M40 100m
=====================================================================
       USATF: # 10.73                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   711 Prince, Eric       M42 Southwest Sp             11.24  -0.6 
  2   245 Drummond, Don      M42 Atlanta Trac             11.50  -0.6 
  3   972 Wichman, Scott     M40 Unattached               11.86  -0.6 
  4   910 Thomas, Robert     M44 Southwest Sp             11.93  -0.6  11.925
  5   187 Cormier, John      M43 Unattached               11.93  -0.6  11.929
  6   787 Sawyer, Charles    M41 Tnt Internat             12.15  -0.6 
  7     7 Ali, Mohamed       M41 Tnt Internat             12.16  -0.6 
  8   671 Padgett, Calvin    M42 Carolinas Tr             12.50  -0.6 
 
Event 504  M45 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 10.72                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   265 Ellis, Kevin       M48 Unattached               11.82Q  1.8  1 
  2   627 Mulazim, Khalid    M45 Southwest Sp             12.16Q  1.1  2 
  3   120 Buckle, Karl       M46 Unattached               11.96Q  1.8  1 
  4   107 Brothers, Barry    M45 Unattached               12.23Q  1.1  2 
  5   123 Bullock, DeVal     M45 Unattached               12.17q  1.8  1 
  6   715 Questelle, Bryan   M45 Unattached               12.29q  1.1  2 
  7   948 Walters, Meirwyn   M47 Mass Velocit             12.62q  1.8  1 
  8   990 Winder, Leon       M46 Tnt Internat             12.66q  1.8  1 
  9   287 Foster, Robert     M49 So Cal Track             12.77   1.1  2 
 10   949 Walters, Robert    M47 Over The Hil             12.94   1.1  2 
 11   442 Johnson, Chip      M48 Unattached               13.33   1.8  1 
 12   851 Snyder Jr., Ronnie M46 Unattached               16.55   1.1  2 
 
Event 504  M45 100m
=====================================================================
       USATF: # 10.72                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   265 Ellis, Kevin       M48 Unattached               11.80   0.1 
  2   120 Buckle, Karl       M46 Unattached               11.91   0.1 
  3   715 Questelle, Bryan   M45 Unattached               12.35   0.1 
  4   107 Brothers, Barry    M45 Unattached               12.58   0.1 
  5   990 Winder, Leon       M46 Tnt Internat             12.74   0.1 
  6   948 Walters, Meirwyn   M47 Mass Velocit             12.84   0.1 
  7   123 Bullock, DeVal     M45 Unattached               21.47   0.1 
 
Event 505  M50 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 10.95                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   256 Eaton, Kenneth     M52 Atlanta Trac             11.88Q  1.6  2 
  2   131 Butler, Lovell     M51 Tnt Internat             11.90Q  0.5  1 
  3   172 Clinkscale, David  M50 Over The Hil             12.28Q  1.6  2 
  4   239 DiSalvo, Tony      M51 Tnt Internat             12.31Q  0.5  1 
  5   289 Fox, Jim           M51 Unattached               13.15q  1.6  2 
  6   147 Catalano, Jon      M54 Over The Hil             13.41q  1.6  2 
  7   959 Webb, Sam          M53 Over The Hil             13.92q  1.6  2 
  8    77 Bjorkman, Timothy  M54 Unattached               14.04q  0.5  1 
 
Event 505  M50 100m
=====================================================================
       USATF: # 10.95                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   256 Eaton, Kenneth     M52 Atlanta Trac             11.68  -0.8 
  2   131 Butler, Lovell     M51 Tnt Internat             11.98  -0.8 
  3   239 DiSalvo, Tony      M51 Tnt Internat             12.49  -0.8 
  4   172 Clinkscale, David  M50 Over The Hil             12.60  -0.8 
  5   147 Catalano, Jon      M54 Over The Hil             13.63  -0.8 
  6    77 Bjorkman, Timothy  M54 Unattached               13.78  -0.8 
  7   959 Webb, Sam          M53 Over The Hil             14.17  -0.8 
 
Event 506  M55 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 11.44                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   845 Smith, Tom         M57 Unattached               12.47Q  1.2  1 
  2   800 Searles, Anthony   M57 Carolinas Tr             13.09Q  0.4  2 
  3   515 Leigh, Gary        M56 Tnt Internat             12.50Q  1.2  1 
  4   819 Shufelt, Michael   M56 Unattached               13.33Q  0.4  2 
  5   738 Riddle, Richard    M59 Houston Elit             12.52q  1.2  1 
  6    93 Bowen, Robert      M59 Sprint Force             12.55q  1.2  1 
  7   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr             13.51q  0.4  2 
  8   831 Sklar, Howard      M55 Unattached               13.85q  1.2  1 
  9   919 Tinsman, Thomas    M58 Over The Hil             14.01   0.4  2 
 10   227 Demetrio, Theodore M55 Unattached               14.28   1.2  1 
 11   630 Munn, Malcolm      M55 Unattached               14.62   0.4  2 
 
Event 506  M55 100m
=====================================================================
       USATF: # 11.44                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   845 Smith, Tom         M57 Unattached               12.23   0.6 
  2   800 Searles, Anthony   M57 Carolinas Tr             12.42   0.6 
  3   738 Riddle, Richard    M59 Houston Elit             12.59   0.6 
  4   515 Leigh, Gary        M56 Tnt Internat             12.69   0.6 
  5    93 Bowen, Robert      M59 Sprint Force             12.71   0.6 
  6   819 Shufelt, Michael   M56 Unattached               13.39   0.6 
  7   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr             13.59   0.6 
  8   831 Sklar, Howard      M55 Unattached               14.04   0.6 
 
Event 507  M60 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
       USATF: # 11.8h                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1     8 Allie, Charles     M63 Houston Elit             12.28Q  2.9  3 
  2   844 Smith, Kenrick     M61 Unattached               12.87Q  2.2  1 
  3    98 Bowne, George      M60 Unattached               12.93Q  1.9  2 
  4   986 Wilson, Thaddeus   M60 Pacific Coas             12.55Q  2.9  3 
  5   998 Worthington, Fredd M60 Unattached               12.99Q  1.9  2 
  6  1011 Zlobicki, Zbigy    M61 Unattached               13.05Q  2.2  1 
  7   193 Covey, Bruce       M64 Unattached               12.82q  2.9  3 
  8   780 Sanders, Leo       M60 Tnt Internat             12.86q  2.9  3 
  9   906 Tharpe, Bill       M62 Unattached               13.26   2.2  1 
 10   859 Spencer, Douglas   M64 Unattached               13.43   1.9  2 
 11   935 Vancleave, Paul    M62 Unattached               13.57   1.9  2 
 12   217 Davis, Clyde       M62 Unattached               13.77   2.2  1 
 13   529 Linner, Bernie     M62 Tnt Internat             14.07   2.9  3 
 14   611 *Mintz, Bruce      M64 Canada                   14.10   1.9  2 
 15   487 *Kokko, Jarmo      M60 Canada                   14.66   2.2  1 
 16   385 Hathcock, Lloyd    M64 Team Ohio Tr             14.81   1.9  2 
 17   936 Vash, James        M60 Philadelphia             15.06   2.9  3 
 18   297 Frontino, James    M61 Tnt Internat             15.19   2.2  1 
 19   234 DeVore, Paul       M60 Unattached               16.89   1.9  2 
 20   614 Moore, Terry       M62 Carolinas Tr             17.05   2.9  3 
 21   482 Klostergaard, Jim  M62 Unattached               17.59   2.2  1 
 
Event 507  M60 100m
=====================================================================
       USATF: # 11.8h                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1     8 Allie, Charles     M63 Houston Elit             12.24   1.0 
  2   844 Smith, Kenrick     M61 Unattached               12.62   1.0 
  3   193 Covey, Bruce       M64 Unattached               12.82   1.0 
  4  1011 Zlobicki, Zbigy    M61 Unattached               12.99   1.0  12.982
  5   998 Worthington, Fredd M60 Unattached               12.99   1.0  12.985
  6    98 Bowne, George      M60 Unattached               13.04   1.0 
  7   780 Sanders, Leo       M60 Tnt Internat             13.09   1.0 
 --   986 Wilson, Thaddeus   M60 Pacific Coas               DNF   1.0 
 
Event 508  M65 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 12.37                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   744 Robbins, Stephen   M68 Over The Hil             12.87Q  1.2  2 
  2   202 *Crombe, Peter     M66 Australia                13.17Q  0.7  1 
  3   693 Pierce, Roger      M66 Mass Velocit             13.55Q  0.7  1 
  4   362 Hall, Samuel       M66 Carolinas Tr             13.64Q  1.2  2 
  5   254 Durante, Daniel    M67 Unattached               14.12q  1.2  2 
  6   308 Geertgens, Douglas M68 Hurley's Her             14.66q  0.7  1 
  7   779 Sanders, John      M65 Unattached               14.98q  0.7  1 
  8   850 Snyder, Gary       M67 Mass Velocit             15.05q  1.2  2 
  9   849 Snook, James       M68 Unattached               15.25   0.7  1 
 10   708 Powers, Herbert    M67 Unattached               15.33   0.7  1 
 11    68 Biacofsky, John    M66 Over The Hil             15.41   1.2  2 
 12   814 Sherry, Dale       M68 Springbok Tr             18.14   1.2  2 
 
Event 508  M65 100m
=====================================================================
       USATF: # 12.37                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   744 Robbins, Stephen   M68 Over The Hil             12.51   2.1 
  2   202 *Crombe, Peter     M66 Australia                12.81   2.1 
  3   693 Pierce, Roger      M66 Mass Velocit             13.19   2.1 
  4   362 Hall, Samuel       M66 Carolinas Tr             13.61   2.1 
  5   254 Durante, Daniel    M67 Unattached               13.82   2.1 
  6   308 Geertgens, Douglas M68 Hurley's Her             14.50   2.1 
  7   850 Snyder, Gary       M67 Mass Velocit             14.84   2.1 
 
Event 509  M70 100m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 12.77                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   524 Lida, Robert       M74 Houston Elit             13.77Q  0.7  1 
  2    96 Bowles, Steven     M71 Unattached               14.27Q  0.9  2 
  3   774 Sagedahl, Sherwood M72 Unattached               14.46Q  0.9  2 
  4    75 Bittner, William   M74 Philadelphia             14.55Q  0.7  1 
  5   136 Byrd, Jerry        M70 Unattached               14.52q  0.9  2 
  6    41 Bartholomew, Charl M71 Over The Hil             14.58q  0.9  2 
  7   877 *Stern, David      M71 Canada                   15.16q  0.9  2 
  8   151 *Chambers, Donald  M74 Australia                15.53q  0.7  1 
  9   518 Lekan, Dennis      M70 Springbok Tr             21.15   0.7  1 
 
Event 509  M70 100m
=====================================================================
       USATF: # 12.77                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   524 Lida, Robert       M74 Houston Elit             13.79  -0.9 
  2    75 Bittner, William   M74 Philadelphia             14.14  -0.9 
  3    96 Bowles, Steven     M71 Unattached               14.36  -0.9 
  4    41 Bartholomew, Charl M71 Over The Hil             14.70  -0.9 
  5   136 Byrd, Jerry        M70 Unattached               14.83  -0.9 
  6   774 Sagedahl, Sherwood M72 Unattached               14.87  -0.9 
  7   877 *Stern, David      M71 Canada                   15.10  -0.9 
  8   151 *Chambers, Donald  M74 Australia                15.58  -0.9 
 
Event 510  M75 100m
=====================================================================
       USATF: # 13.67  7/30/2011   Robert Whilden, Houston Elit                
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   966 Whilden, Robert    M76 Houston Elit             13.67#  0.7 
  2   198 Cozens, Robert     M75 Houston Elit             15.05   0.7 
  3   514 Leggitt, James     M76 Unattached               15.50   0.7 
  4   880 Stone, Glen        M77 Unattached               16.32   0.7 
  5   430 Jankovich, William M77 Unattached               17.07   0.7 
  6   823 Siegel, Dan        M76 Unattached               17.42   0.7 
  7   979 Williams, Paul     M76 Over The Hil             18.00   0.7 
 
Event 511  M80 100m
=====================================================================
       USATF: # 14.35                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   344 Greenwald, Jack    M83 Over The Hil             16.42   0.8 
  2   881 Stookey, James     M81 Potomac Vall             17.40   0.8 
  3   915 *Thompson, William M81 Canada                   17.62   0.8 
  4   197 Cox, Edward        M83 Syracuse Cha             17.64   0.8 
  5   852 Soller, Richard    M84 Unattached               20.96   0.8 
  6   337 Greco, Lawrence    M82 Carolinas Tr             26.36   0.8 
 
Event 512  M85 100m
=====================================================================
       USATF: # 16.22                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   743 Riser, George      M87 Over The Hil             17.97   0.3 
  2   840 Smith, Denver      M85 Unattached               19.30   0.3 
  3    94 Bower, Ray         M87 The Western              21.45   0.3 
  4   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac             21.46   0.3 
 
Event 513  M90 100m
=====================================================================
    90 USATF: # 17.83                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  1015 Means, John        M91 Over The Hil             18.13   1.6 
  2   557 Manno, Jim         M90 North Jersey             19.06   1.6 
  3   568 Maxwell, Ralph     M91 Unattached               19.92   1.6 
 
Event 513  M95 100m
=====================================================================
    95 USATF: # 30.86  7/30/2011   Leland McPhie, So Cal Track                 
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 So Cal Track             30.86#  1.6 
 
Event 521  M30 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   327 Gosa, Jason        M32 Unattached               22.32  -0.5 
  2   954 Watson, Leonidas   M31 Unattached               22.90  -0.5 
  3   728 Reid, Hugh         M32 Unattached               23.27  -0.5 
  4   736 Ricketts, Brian    M34 Unattached               24.42  -0.5 
  5   914 Thompson, La Roi   M32 Tnt Internat             25.22  -0.5 
 
Event 522  M35 200m
=====================================================================
       USATF: # 20.8h                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   641 Nelson, Etroy      M37 Tnt Internat             22.62  -0.3 
  2   822 Sickerson, Nate    M38 Unattached               22.82  -0.3 
  3   668 Owens, Earl        M37 Unattached               23.13  -0.3 
  4   853 Sommars, Nathan    M35 Pacific Coas             23.64  -0.3 
  5   488 Koot, Michael      M37 Tnt Internat             24.37  -0.3 
  6    35 Barlow, Feldon     M39 Greensburg Y             24.58  -0.3 
 
Event 523  M40 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 21.86                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   711 Prince, Eric       M42 Southwest Sp             22.67Q  3.8  2 
  2   910 Thomas, Robert     M44 Southwest Sp             24.36Q  2.0  1 
  3   787 Sawyer, Charles    M41 Tnt Internat             24.75Q  3.8  2 
  4   187 Cormier, John      M43 Unattached               25.38Q  2.0  1 
  5     7 Ali, Mohamed       M41 Tnt Internat             24.76q  3.8  2 
  6   304 Garratt, John      M44 Track Club L             25.40q  2.0  1 
  7   671 Padgett, Calvin    M42 Carolinas Tr             25.67q  3.8  2 
  8    10 *Ambrose, Blaise   M40 Canada                   26.68q  2.0  1 
  9   509 Lawton, Daniel     M43 Tnt Internat             31.13   3.8  2 
 
Event 523  M40 200m
=====================================================================
       USATF: # 21.86                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   711 Prince, Eric       M42 Southwest Sp             22.69   0.9 
  2   910 Thomas, Robert     M44 Southwest Sp             23.57   0.9 
  3     7 Ali, Mohamed       M41 Tnt Internat             24.44   0.9 
  4   787 Sawyer, Charles    M41 Tnt Internat             24.72   0.9 
  5   304 Garratt, John      M44 Track Club L             25.29   0.9 
  6   671 Padgett, Calvin    M42 Carolinas Tr             25.96   0.9 
  7    10 *Ambrose, Blaise   M40 Canada                   26.62   0.9 
 --   187 Cormier, John      M43 Unattached                 DNF   0.9 
 
Event 524  M45 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 21.80                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   627 Mulazim, Khalid    M45 Southwest Sp             22.69Q  1.2  2 
  2   539 Lowery, Maurice    M45 Carolinas Tr             25.85Q  1.8  1 
  3   552 Makino, Shigeki    M45 Mass Velocit             25.03Q  1.2  2 
  4   990 Winder, Leon       M46 Tnt Internat             26.66Q  1.8  1 
  5   574 McCarthy, John     M46 Unattached               25.42q  1.2  2 
  6   287 Foster, Robert     M49 So Cal Track             26.43q  1.2  2 
  7   438 Jefferson, Louis   M47 Unattached               27.30q  1.8  1 
  8   715 Questelle, Bryan   M45 Unattached               28.03q  1.2  2 
  9   878 Stewart, Daniel    M48 Potomac Vall             33.55   1.8  1 
 
Event 524  M45 200m
=====================================================================
       USATF: # 21.80                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   627 Mulazim, Khalid    M45 Southwest Sp             22.77   0.4 
  2   552 Makino, Shigeki    M45 Mass Velocit             25.18   0.4 
  3   574 McCarthy, John     M46 Unattached               25.40   0.4 
  4   539 Lowery, Maurice    M45 Carolinas Tr             25.41   0.4 
  5   990 Winder, Leon       M46 Tnt Internat             26.11   0.4 
  6   438 Jefferson, Louis   M47 Unattached               27.50   0.4 
  7   287 Foster, Robert     M49 So Cal Track             28.62   0.4 
 
Event 525  M50 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 22.53                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   428 James, Bennie      M54 Unattached               24.89Q  1.9  2 
  2   158 Chinn, James       M52 Sprint Force             24.98Q  0.6  1 
  3  1006 Yelverton, William M51 Unattached               25.26Q  1.9  2 
  4   233 Detscher, Patrick  M53 Houston Elit             27.32Q  0.6  1 
  5   333 Granowski, Scott   M50 Unattached               25.74q  1.9  2 
  6   289 Fox, Jim           M51 Unattached               26.57q  1.9  2 
  7   172 Clinkscale, David  M50 Over The Hil             26.59q  1.9  2 
  8   147 Catalano, Jon      M54 Over The Hil             27.98q  0.6  1 
  9   290 Fox, Mark          M50 Unattached               28.49   0.6  1 
 
Event 525  M50 200m
=====================================================================
       USATF: # 22.53                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   428 James, Bennie      M54 Unattached               24.61   0.4 
  2   158 Chinn, James       M52 Sprint Force             25.26   0.4 
  3   333 Granowski, Scott   M50 Unattached               25.61   0.4 
  4  1006 Yelverton, William M51 Unattached               25.66   0.4 
  5   289 Fox, Jim           M51 Unattached               26.66   0.4 
  6   233 Detscher, Patrick  M53 Houston Elit             27.33   0.4 
  7   172 Clinkscale, David  M50 Over The Hil             28.85   0.4 
  8   147 Catalano, Jon      M54 Over The Hil             29.27   0.4 
 
Event 526  M55 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 23.36                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   845 Smith, Tom         M57 Unattached               25.71Q  1.1  1 
  2   515 Leigh, Gary        M56 Tnt Internat             26.15Q  0.5  2 
  3   738 Riddle, Richard    M59 Houston Elit             25.74Q  1.1  1 
  4    93 Bowen, Robert      M59 Sprint Force             26.32Q  0.5  2 
  5   800 Searles, Anthony   M57 Carolinas Tr             27.19q  1.1  1 
  6   819 Shufelt, Michael   M56 Unattached               27.36q  0.5  2 
  7   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr             27.50q  0.5  2 
  8   831 Sklar, Howard      M55 Unattached               28.15q  1.1  1 
  9   898 Taft, Tucker       M58 Mass Velocit             28.16   1.1  1 
 10   919 Tinsman, Thomas    M58 Over The Hil             28.97   1.1  1 
 11   192 Cottrell, Stephen  M59 Tnt Internat             31.80   0.5  2 
 
Event 526  M55 200m
=====================================================================
       USATF: # 23.36                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   845 Smith, Tom         M57 Unattached               25.17  -0.1 
  2   738 Riddle, Richard    M59 Houston Elit             25.67  -0.1 
  3   515 Leigh, Gary        M56 Tnt Internat             25.76  -0.1 
  4    93 Bowen, Robert      M59 Sprint Force             26.71  -0.1 
  5   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr             27.94  -0.1 
  6   831 Sklar, Howard      M55 Unattached               28.39  -0.1 
 
Event 527  M60 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
       USATF: # 24.37                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1     8 Allie, Charles     M63 Houston Elit             25.78Q  1.7  2 
  2   780 Sanders, Leo       M60 Tnt Internat             26.22Q  3.6  1 
  3   193 Covey, Bruce       M64 Unattached               26.27Q  2.7  3  26.261
  4  1011 Zlobicki, Zbigy    M61 Unattached               26.27Q  2.7  3  26.266
  5   906 Tharpe, Bill       M62 Unattached               26.61Q  3.6  1 
  6   466 Kelly, Dan         M63 Mass Velocit             27.38Q  1.7  2 
  7   844 Smith, Kenrick     M61 Unattached               26.62q  3.6  1 
  8    98 Bowne, George      M60 Unattached               27.03q  3.6  1 
  9     3 Aiken, John        M62 The Western              27.46   1.7  2 
 10   859 Spencer, Douglas   M64 Unattached               28.11   2.7  3 
 11   529 Linner, Bernie     M62 Tnt Internat             29.47   2.7  3 
 12   611 *Mintz, Bruce      M64 Canada                   29.82   1.7  2 
 13   487 *Kokko, Jarmo      M60 Canada                   30.30   3.6  1 
 14   385 Hathcock, Lloyd    M64 Team Ohio Tr             31.05   2.7  3 
 15   297 Frontino, James    M61 Tnt Internat             31.66   2.7  3 
 16   936 Vash, James        M60 Philadelphia             31.85   1.7  2 
 17   614 Moore, Terry       M62 Carolinas Tr             35.00   1.7  2 
 18   635 Myers, Robert      M62 Springbok Tr             39.26   1.7  2 
 --   935 Vancleave, Paul    M62 Unattached                 DNF   2.7  3 
 --   998 Worthington, Fredd M60 Unattached                  DQ   3.6  1 
 
Event 527  M60 200m
=====================================================================
       USATF: # 24.37                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1     8 Allie, Charles     M63 Houston Elit             24.95  -1.1 
  2   780 Sanders, Leo       M60 Tnt Internat             26.35  -1.1 
  3   844 Smith, Kenrick     M61 Unattached               26.66  -1.1 
  4   193 Covey, Bruce       M64 Unattached               26.74  -1.1 
  5  1011 Zlobicki, Zbigy    M61 Unattached               26.76  -1.1 
  6   906 Tharpe, Bill       M62 Unattached               26.84  -1.1 
  7    98 Bowne, George      M60 Unattached               27.52  -1.1 
  8   466 Kelly, Dan         M63 Mass Velocit             27.66  -1.1 
 
Event 528  M65 200m
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 25.20                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1   744 Robbins, Stephen   M68 Over The Hil             26.86Q  2.2  1 
  2   202 *Crombe, Peter     M66 Australia                26.87Q  1.9  2 
  3   693 Pierce, Roger      M66 Mass Velocit             27.30Q  2.2  1 
  4   362 Hall, Samuel       M66 Carolinas Tr             28.21Q  1.9  2 
  5   411 Horick, Jeffrey    M65 Philadelphia             28.83q  2.2  1 
  6   254 Durante, Daniel    M67 Unattached               29.14q  1.9  2 
  7   415 Huff, Allen        M66 Unattached               29.56q  1.9  2 
  8   812 Shenk, John        M68 Manasota Tra             31.15q  2.2  1 
  9   850 Snyder, Gary       M67 Mass Velocit             31.46   2.2  1 
 10   452 *Jones, Eric       M68 So Cal Track             31.67   2.2  1 
 11   708 Powers, Herbert    M67 Unattached               31.89   2.2  1 
 12   525 Lieberman, Hal     M68 Central Park             32.08   1.9  2 
 13   849 Snook, James       M68 Unattached               32.39   2.2  1 
 14    68 Biacofsky, John    M66 Over The Hil             38.65   1.9  2 
 
Event 528  M65 200m
=====================================================================
       USATF: # 25.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   744 Robbins, Stephen   M68 Over The Hil             26.01   0.7 
  2   202 *Crombe, Peter     M66 Australia                26.26   0.7 
  3   693 Pierce, Roger      M66 Mass Velocit             27.50   0.7 
  4   362 Hall, Samuel       M66 Carolinas Tr             28.35   0.7 
  5   411 Horick, Jeffrey    M65 Philadelphia             28.93   0.7 
  6   254 Durante, Daniel    M67 Unattached               29.14   0.7 
  7   415 Huff, Allen        M66 Unattached               29.49   0.7 
  8   812 Shenk, John        M68 Manasota Tra             31.94   0.7 
 
Event 529  M70 200m
=====================================================================
       USATF: # 26.80                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   524 Lida, Robert       M74 Houston Elit             27.38   1.7 
  2    96 Bowles, Steven     M71 Unattached               29.62   1.7 
  3   877 *Stern, David      M71 Canada                   31.01   1.7 
  4    41 Bartholomew, Charl M71 Over The Hil             31.14   1.7 
  5   136 Byrd, Jerry        M70 Unattached               31.39   1.7 
  6   151 *Chambers, Donald  M74 Australia                33.21   1.7 
 
Event 530  M75 200m
=====================================================================
       USATF: # 28.14                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   198 Cozens, Robert     M75 Houston Elit             30.84   0.4 
  2   514 Leggitt, James     M76 Unattached               32.93   0.4 
  3   880 Stone, Glen        M77 Unattached               35.57   0.4 
  4   823 Siegel, Dan        M76 Unattached               38.34   0.4 
 
Event 531  M80 200m
=====================================================================
       USATF: # 30.89                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   344 Greenwald, Jack    M83 Over The Hil             35.59  -1.5 
  2   852 Soller, Richard    M84 Unattached               48.19  -1.5 
  3   337 Greco, Lawrence    M82 Carolinas Tr           1:14.03  -1.5 
 
Event 532  M85 200m
=====================================================================
    85 USATF: # 34.41                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   743 Riser, George      M87 Over The Hil             41.27  -0.3 
  2   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac             50.97  -0.3 
  3    94 Bower, Ray         M87 The Western              51.01  -0.3 
 
Event 532  M90 200m
=====================================================================
    90 USATF: # 41.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1  1015 Means, John        M91 Over The Hil             41.60  -0.3 
  2   557 Manno, Jim         M90 North Jersey             43.11  -0.3 
 
Event 541  M30 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   728 Reid, Hugh         M32 Unattached               50.08  
  2   152 Chambers, Keith    M32 Track West               51.61  
  3   914 Thompson, La Roi   M32 Tnt Internat             56.40  
 
Event 542  M35 400m
================================================================
       USATF: # 46.38                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   668 Owens, Earl        M37 Unattached               52.48  
  2   408 Hogue, Andrew      M38 Central Park             52.79  
  3   355 Haack, Peter       M37 Unattached               53.42  
  4   425 Jackson, Michael   M38 Tnt Internat             54.30  
  5   502 Lanier, Kyle       M38 Tnt Internat             54.82  
  6    35 Barlow, Feldon     M39 Greensburg Y             55.78  
 
Event 543  M40 400m
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 48.44                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   231 DeSio, Blair       M40 Potomac Vall             51.40Q  2 
  2   711 Prince, Eric       M42 Southwest Sp             53.45Q  1 
  3   127 Burmeister, Jay    M41 Unattached               53.97Q  1 
  4   910 Thomas, Robert     M44 Southwest Sp             54.45Q  2 
  5   999 Wright, Phillip    M41 Team Ohio Tr             54.45q  1 
  6   110 Brown, Dave        M41 Greater Phil             54.98q  2 
  7     7 Ali, Mohamed       M41 Tnt Internat             55.52q  2 
  8   787 Sawyer, Charles    M41 Tnt Internat             56.28q  1 
  9   671 Padgett, Calvin    M42 Carolinas Tr             56.83   1 
 10   304 Garratt, John      M44 Track Club L             57.72   1 
 11   794 Schwartz, Robert   M42 Unattached               58.14   2 
 12    10 *Ambrose, Blaise   M40 Canada                   59.46   2 
 --   187 Cormier, John      M43 Unattached                 DNF   2 
 --   353 Gustafson, John    M43 Unattached                 DNF   1 
 
Event 543  M40 400m
================================================================
       USATF: # 48.44                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   711 Prince, Eric       M42 Southwest Sp             50.51  
  2   231 DeSio, Blair       M40 Potomac Vall             51.15  
  3   910 Thomas, Robert     M44 Southwest Sp             53.01  
  4   999 Wright, Phillip    M41 Team Ohio Tr             54.17  
  5   127 Burmeister, Jay    M41 Unattached               54.96  
  6   110 Brown, Dave        M41 Greater Phil             55.26  
  7     7 Ali, Mohamed       M41 Tnt Internat             55.93  
  8   787 Sawyer, Charles    M41 Tnt Internat             56.81  
 
Event 544  M45 400m
================================================================
       USATF: # 50.18  7/29/2011   Khalid Mulazim, Southwest Sp                
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   627 Mulazim, Khalid    M45 Southwest Sp             50.18# 
  2   115 Brown, Paul        M48 Atlanta Trac             55.11  
  3   552 Makino, Shigeki    M45 Mass Velocit             55.79  
  4   574 McCarthy, John     M46 Unattached               56.60  
  5   948 Walters, Meirwyn   M47 Mass Velocit             57.46  
  6   595 McSpadden, Bill    M45 Unattached               57.92  
  7   539 Lowery, Maurice    M45 Carolinas Tr             59.43  
  8   990 Winder, Leon       M46 Tnt Internat             59.77  
 
Event 545  M50 400m
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 51.39                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   428 James, Bennie      M54 Unattached               54.94Q  2 
  2   158 Chinn, James       M52 Sprint Force             55.99Q  1 
  3  1006 Yelverton, William M51 Unattached               56.55Q  2 
  4   333 Granowski, Scott   M50 Unattached               56.61Q  1 
  5   981 Williams, Tyrone   M52 Unattached               58.69q  1 
  6   528 Lindsay, Jeff      M52 Unattached               59.36q  1 
  7   290 Fox, Mark          M50 Unattached             1:02.87q  1 
  8   879 Stocking, Carl     M50 Greater Phil           1:03.24q  2 
  9   363 Halladay, John     M50 Unattached             1:04.93   2 
 10   875 Stephens, Christop M54 Over The Hil           1:07.42   2 
 11    50 Beck, Matthew      M54 Unattached             1:13.58   2 
 
Event 545  M50 400m
================================================================
       USATF: # 51.39                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   428 James, Bennie      M54 Unattached               54.18  
  2   158 Chinn, James       M52 Sprint Force             55.12  
  3   981 Williams, Tyrone   M52 Unattached               56.23  
  4   333 Granowski, Scott   M50 Unattached               57.17  
  5  1006 Yelverton, William M51 Unattached               57.61  
  6   879 Stocking, Carl     M50 Greater Phil           1:01.99  
  7   290 Fox, Mark          M50 Unattached             1:02.32  
 
Event 546  M55 400m
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 52.24                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   563 Mason, Reginald    M56 Atlanta Trac           1:00.31Q  2 
  2   738 Riddle, Richard    M59 Houston Elit           1:00.45Q  1 
  3   255 Easley, Ricky      M57 So Cal Track           1:00.42Q  2 
  4   391 Hawkins, Walter    M56 Over The Hil           1:02.71Q  1 
  5   819 Shufelt, Michael   M56 Unattached             1:01.19q  2 
  6   898 Taft, Tucker       M58 Mass Velocit           1:02.43q  2 
  7   831 Sklar, Howard      M55 Unattached             1:04.05q  2 
  8    28 Baker, Anthony     M58 Central Park           1:05.78q  1 
  9   379 Hartshorne, Thomas M57 The Finger L           1:06.24   1 
 10   630 Munn, Malcolm      M55 Unattached             1:06.39   2 
 11   192 Cottrell, Stephen  M59 Tnt Internat           1:09.75   1 
 
Event 546  M55 400m
================================================================
       USATF: # 52.24                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   738 Riddle, Richard    M59 Houston Elit             57.96  
  2   563 Mason, Reginald    M56 Atlanta Trac             59.21  
  3   391 Hawkins, Walter    M56 Over The Hil           1:00.24  
  4   255 Easley, Ricky      M57 So Cal Track           1:00.62  
  5   819 Shufelt, Michael   M56 Unattached             1:00.98  
  6   898 Taft, Tucker       M58 Mass Velocit           1:03.50  
  7    28 Baker, Anthony     M58 Central Park           1:06.18  
  8   831 Sklar, Howard      M55 Unattached             1:06.56  
 
Event 547  M60 400m
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
       USATF: # 54.29                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1     8 Allie, Charles     M63 Houston Elit           1:00.72Q  1 
  2   118 Bryant, NZ         M61 Unattached             1:00.93Q  2 
  3   780 Sanders, Leo       M60 Tnt Internat           1:02.10Q  3 
  4   998 Worthington, Fredd M60 Unattached             1:03.63Q  1 
  5   807 Shaheed, Nolan     M62 So Cal Track           1:03.80Q  2 
  6   466 Kelly, Dan         M63 Mass Velocit           1:06.76Q  3 
  7   611 *Mintz, Bruce      M64 Canada                 1:06.09q  2 
  8   437 Javor, Kenneth     M62 Unattached             1:06.67q  2 
  9   612 Monaco, Nino       M60 Over The Hil           1:07.13   1 
 10   274 Feldhausen, Jerry  M60 Unattached             1:09.75   2 
 11   917 Tillery, John      M60 Carolinas Tr           1:11.05   3 
 12   297 Frontino, James    M61 Tnt Internat           1:11.94   3 
 13   936 Vash, James        M60 Philadelphia           1:12.59   2 
 14   909 Thomas, Norman     M61 Over The Hil           1:13.42   1 
 15   311 Gerson, Jeffrey    M64 Over The Hil           1:21.69   3 
 16   126 Burleson, Joseph   M64 Hartford Tra           1:29.81   1 
 
Event 547  M60 400m
================================================================
       USATF: # 54.29                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1     8 Allie, Charles     M63 Houston Elit             56.05  
  2   780 Sanders, Leo       M60 Tnt Internat             58.66  
  3   807 Shaheed, Nolan     M62 So Cal Track             59.73  
  4   118 Bryant, NZ         M61 Unattached             1:00.10  
  5   466 Kelly, Dan         M63 Mass Velocit           1:01.25  
  6   998 Worthington, Fredd M60 Unattached             1:03.24  
  7   611 *Mintz, Bruce      M64 Canada                 1:06.15  
  8   437 Javor, Kenneth     M62 Unattached             1:06.58  
 
Event 548  M65 400m
===================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
       USATF: # 57.07                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   693 Pierce, Roger      M66 Mass Velocit           1:03.76Q  2 
  2   900 Talib, Salih       M66 So Cal Track           1:05.33Q  1 
  3   415 Huff, Allen        M66 Unattached             1:07.26Q  2 
  4   817 Shirley, Graeme    M65 Unattached             1:10.13Q  1 
  5   411 Horick, Jeffrey    M65 Philadelphia           1:08.34Q  2 
  6   525 Lieberman, Hal     M68 Central Park           1:10.22Q  1 
  7   812 Shenk, John        M68 Manasota Tra           1:09.82q  2 
  8   452 *Jones, Eric       M68 So Cal Track           1:10.62q  2 
  9   786 Savenas, Leon      M66 Unattached             1:11.97   1 
 
Event 548  M65 400m
================================================================
       USATF: # 57.07                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   693 Pierce, Roger      M66 Mass Velocit           1:02.25  
  2   900 Talib, Salih       M66 So Cal Track           1:02.75  
  3   415 Huff, Allen        M66 Unattached             1:07.87  
  4   411 Horick, Jeffrey    M65 Philadelphia           1:08.23  
  5   817 Shirley, Graeme    M65 Unattached             1:10.09  
  6   452 *Jones, Eric       M68 So Cal Track           1:10.13  
  7   812 Shenk, John        M68 Manasota Tra           1:10.19  
  8   525 Lieberman, Hal     M68 Central Park           1:12.17  
 
Event 549  M70 400m
================================================================
       USATF: # 1:01.00                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   524 Lida, Robert       M74 Houston Elit           1:03.97  
  2   584 McDonald, Maurice  M70 Carolina God           1:05.57  
  3   774 Sagedahl, Sherwood M72 Unattached             1:06.47  
  4   580 McCormack, Dan     M72 Unattached             1:16.76  
 
Event 550  M75 400m
================================================================
       USATF: # 1:07.82                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   198 Cozens, Robert     M75 Houston Elit           1:10.32  
  2   754 Rose, Charles      M78 Unattached             1:14.24  
  3   764 Rush, C  Christoph M75 Adirondack A           1:16.48  
  4   547 Macdonald, John    M75 Shore Athlet           1:16.87  
  5   514 Leggitt, James     M76 Unattached             1:18.34  
  6   989 Wimberley, Charles M77 Houston Elit           1:19.44  
  7   430 Jankovich, William M77 Unattached             1:33.94  
  8   253 Dunton, Ross       M79 Unattached             2:56.07  
 
Event 551  M80 400m
================================================================
    80 USATF: # 1:15.4h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   344 Greenwald, Jack    M83 Over The Hil           1:35.66  
  2   836 Smith, Alan        M80 Florida Athl           1:43.50  
 
Event 551  M85 400m
================================================================
    85 USATF: # 1:24.18                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac           2:22.50  
 
Event 551  M90 400m
================================================================
    90 USATF: # 1:39.39                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1015 Means, John        M91 Over The Hil           1:42.69  
 
Event 561  M30 800m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   345 Griffin, Napoleon  M31 Southwest Sp           2:00.66  
  2   152 Chambers, Keith    M32 Track West             2:02.56  
 
Event 561  M35 800m
================================================================
    35 USATF: # 1:43.36                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   408 Hogue, Andrew      M38 Central Park           2:03.38  
  2   502 Lanier, Kyle       M38 Tnt Internat           2:04.59  
  3   238 Dinkins, Delvin    M39 Greater Phil           2:06.14  
  4   313 Givens, Barry      M37 So Cal Track           2:06.75  
  5   642 Nelson, Scott      M36 Unattached             2:09.63  
 --   507 Laws, Gary         M39 Unattached                 DNF  
 
Event 562  M40 800m
================================================================
       USATF: # 1:50.34                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   323 Gomes, Mark        M40 Eliot Track            1:58.38  
  2    67 Berra, Nicholas    M42 Greater Phil           1:58.94  
  3   231 DeSio, Blair       M40 Potomac Vall           2:01.04  
  4   110 Brown, Dave        M41 Greater Phil           2:07.44  
  5   757 Rossen, Gary       M42 Potomac Vall           2:09.21  
  6   942 Walker, Kenny      M42 Carolinas Tr           2:27.47  
  7  1012 Zuehlke, John      M41 Central Park           2:30.72  
 
Event 563  M45 800m
================================================================
       USATF: # 1:54.18                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   891 Summay, Landen     M45 Running Spot           2:03.04  
  2   675 Parks, Terry       M47 So Cal Track           2:07.58  
  3   146 Cashdollar, Scott  M46 Tnt Internat           2:10.45  
  4   455 Jones, Thomas      M47 Unattached             2:10.79  
  5   348 Grove, Phillip     M46 Unattached             2:16.17  
  6    70 Bickham, Scott     M45 Genesee Vall           2:17.69  
 
Event 564  M50 800m
================================================================
       USATF: # 1:58.65                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   148 Cawley, Thomas     M51 Shore Athlet           2:08.41  
  2   528 Lindsay, Jeff      M52 Unattached             2:09.24  
  3    30 Balady, Edward     M51 Unattached             2:11.57  
  4   816 Shields, Charles   M52 Greater Phil           2:16.51  
  5   638 Nearman, Steven    M51 Sprint Force           2:17.58  
  6   797 Scott, Jeff        M52 So Cal Track           2:18.54  
  7   866 Stalder, Craig     M51 Springbok Tr           2:19.60  
  8   946 Walls, Vincent     M52 Over The Hil           2:21.95  
  9   363 Halladay, John     M50 Unattached             2:25.29  
 10    47 Baugh, Michael     M53 Mass Velocit           2:30.39  
 11   402 Heyse, Paul        M50 Unattached             2:34.23  
 12   102 Braschwitz, Eric   M54 Southeastern           3:39.37  
 
Event 565  M55 800m
================================================================
       USATF: # 2:06.53                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   798 Scott, Robert      M56 So Cal Track           2:15.02  
  2   379 Hartshorne, Thomas M57 The Finger L           2:16.03  
  3   696 Plaster, Tony      M59 Shore Athlet           2:17.32  
  4   847 Smithhisler, Dan   M55 Unattached             2:20.22  
  5   908 Thomas, Bob        M56 Over The Hil           2:22.94  
  6     5 Alar, Paul         M55 Unattached             2:25.60  
  7   391 Hawkins, Walter    M56 Over The Hil           2:28.49  
  8   478 Kirby, Gary        M55 Unattached             2:46.24  
  9   531 Liscynesky, Roman  M57 Over The Hil           2:48.89  
 
Event 566  M60 800m
================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 6 Best Times
       USATF: # 2:10.78                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1   973 Wigger, Tim        M63 Golden West            2:27.29Q 
  2    64 Bernhard, Tom      M60 New Balance            2:28.06Q 
  3   684 Pearson, Paul      M60 So Cal Track           2:28.50Q 
  4   372 Harper, Turran     M60 Unattached             2:30.13Q 
  5   842 Smith, Jay         M62 Carolina God           2:30.76Q 
  6   809 Sheehan, Jim       M61 So Cal Track           2:30.77Q 
  7   612 Monaco, Nino       M60 Over The Hil           2:30.86q 
  8   957 Weatherhead, Jeffr M60 Mass Velocit           2:38.58q 
  9   274 Feldhausen, Jerry  M60 Unattached             2:39.31q 
 10   702 Porter, James      M64 Unattached             2:39.45q 
 11   917 Tillery, John      M60 Carolinas Tr           2:40.22q 
 12   940 Viegas, Stephen    M62 Mass Velocit           2:53.19q 
 13   861 Spiro, Jan         M60 Atlanta Trac           2:54.88  
 14   909 Thomas, Norman     M61 Over The Hil           2:57.88  
 15   577 McCaskey, Patrick  M62 Unattached             3:19.20  
 16   126 Burleson, Joseph   M64 Hartford Tra           3:25.71  
 
Event 566  M60 800m
================================================================
       USATF: # 2:10.78                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1    64 Bernhard, Tom      M60 New Balance            2:17.52  
  2   973 Wigger, Tim        M63 Golden West            2:20.57  
  3   684 Pearson, Paul      M60 So Cal Track           2:24.15  
  4   372 Harper, Turran     M60 Unattached             2:26.95  
  5   809 Sheehan, Jim       M61 So Cal Track           2:27.45  
  6   842 Smith, Jay         M62 Carolina God           2:29.80  
  7   612 Monaco, Nino       M60 Over The Hil           2:30.57  
  8   957 Weatherhead, Jeffr M60 Mass Velocit           2:38.16  
  9   917 Tillery, John      M60 Carolinas Tr           2:39.47  
 10   274 Feldhausen, Jerry  M60 Unattached             2:43.16  
 11   940 Viegas, Stephen    M62 Mass Velocit           2:53.41  
 
Event 567  M65 800m
================================================================
       USATF: # 2:17.20                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   679 Patton, Gary       M65 Golden West            2:29.57  
  2   900 Talib, Salih       M66 So Cal Track           2:30.01  
  3   685 Perry, Bobbie      M66 Unattached             2:45.53  
  4   452 *Jones, Eric       M68 So Cal Track           2:46.58  
  5   905 Tetherly, Jonathan M66 Mass Velocit           2:48.51  
  6   525 Lieberman, Hal     M68 Central Park           2:51.23  
  7   708 Powers, Herbert    M67 Unattached             2:55.54  
  8   812 Shenk, John        M68 Manasota Tra           2:57.56  
 
Event 568  M70 800m
================================================================
       USATF: # 2:26.14                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   584 McDonald, Maurice  M70 Carolina God           2:34.74  
  2   774 Sagedahl, Sherwood M72 Unattached             2:37.39  
  3   305 Gauntner, Richard  M70 San Diego Tr           2:50.13  
  4   580 McCormack, Dan     M72 Unattached             2:51.73  
 
Event 569  M75 800m
================================================================
       USATF: # 2:40.00                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   754 Rose, Charles      M78 Unattached             2:49.48  
  2   764 Rush, C  Christoph M75 Adirondack A           2:51.24  
  3   335 Grant, Oliver      M75 Potomac Vall           2:52.79  
  4   858 Spencer, Bill      M75 The New Engl           2:55.41  
  5   406 Hite, Jim          M77 Atlanta Trac           4:25.70  
  6   253 Dunton, Ross       M79 Unattached             7:27.26  
 
Event 570  M80 800m
================================================================
    80 USATF: # 2:53.50                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   590 McMahon, John      M80 Potomac Vall           3:55.06  
  2   836 Smith, Alan        M80 Florida Athl           4:16.18  
  3   647 Norris, Matthew    M83 Springbok Tr           5:00.24  
 
Event 570  M85 800m
================================================================
    85 USATF: # 3:28.15                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   592 McMicken, Craig    M85 Oregon Track           4:53.67  
  2   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac           5:49.14  
 
Event 570  M90 800m
================================================================
    90 USATF: # 4:39.59                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    89 Boots, John        M92 Unattached             4:57.15  
  2    56 Benson, William    M92 Greater LI R           6:40.43  
 
Event 581  M30 1500m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   121 Budic, Timothy     M31 Team Ohio              4:07.03  
  2   932 Tuttle, Joel       M31 Unattached             4:07.82  
  3   321 Goldthorp, John    M33 Greater Phil           4:23.26  
 
Event 581  M35 1500m
================================================================
    35 USATF: # 3:32.51                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   313 Givens, Barry      M37 So Cal Track           4:17.40  
  2   507 Laws, Gary         M39 Unattached             4:24.55  
  3   500 Lanier, Kareem     M38 Tnt Internat           4:30.66  
  4   238 Dinkins, Delvin    M39 Greater Phil           4:36.71  
 
Event 583  M40 1500m
================================================================
       USATF: # 3:44.06                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    67 Berra, Nicholas    M42 Greater Phil           4:04.35    
  2   484 Kochanowicz, Ron   M40 Kansas City            4:17.13  
  3   166 Clark, Neill       M40 Greater Phil           4:22.21  
  4   512 Lee, Kam           M42 Southeast Ru           4:24.22  
  5   705 Porter, William    M41 Team Ohio              4:24.63  
  6   135 Buysse, David      M43 Igloi Track            4:25.54  
  7   196 Cox, Darren        M41 So Cal Track           4:30.37 
  DV   476 Kieser, Frederic   M40 Team Ohio              
 
Event 584  M45 1500m
================================================================
       USATF: # 3:56.39                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   124 Burdett, Francis   M46 Greater Spri           4:16.40  
  2   179 Collins, Christoph M45 Westchester            4:18.38  
  3   891 Summay, Landen     M45 Running Spot           4:19.70  
  4   280 FitzPatrick, Thoma M47 Central Park           4:23.59  
  5   455 Jones, Thomas      M47 Unattached             4:29.03  
  6    79 Blackford, Damon   M45 Team Ohio              4:31.65  
  7    70 Bickham, Scott     M45 Genesee Vall           4:34.89  
  8   326 Gorup, Joseph      M45 Unattached             4:37.96  
  9   544 Lundberg, Brian    M45 Shore Athlet           4:44.21  
 10   424 Jackson, David     M49 So Cal Track           4:57.80  
 
Event 585  M50 1500m
================================================================
       USATF: # 4:05.8h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   651 O'Driscoll, Conor  M50 Westchester            4:27.15  
  2  1010 Zink, William      M50 North Jersey           4:28.65  
  3    73 Bisignano, Joe     M50 Club Northwe           4:30.02  
  4   576 McCarty, Robert    M50 Unattached             4:35.71  
  5   640 Nelson, Brian      M54 So Cal Track           4:37.73  
  6    30 Balady, Edward     M51 Unattached             4:40.04  
  7   117 Brumwell, Steve    M53 So Cal Track           4:40.15  
  8    72 Bird, Daniel       M52 Running Spot           4:40.53  
  9   769 Rutz, Eugene       M51 Running Spot           4:41.64  
 10   816 Shields, Charles   M52 Greater Phil           4:45.60  
 11   112 Brown, Joe         M51 Running Spot           4:48.24  
 12   526 Liebers, Robert    M53 Chautauqua S           4:50.84  
 13    57 Berardi, David     M50 Unattached             4:53.33  
 14   320 Goldstein, Adam    M51 Unattached             5:00.62  
 15    36 Barnes, Tim        M51 Over The Hil           5:01.36  
 16   116 Browning, Scott    M53 So Cal Track           5:06.01  
 17   224 DeCollibus, Angelo M54 Unattached             5:07.29  
 18   246 Drumright, Elliott M54 Unattached             5:08.76  
 19   363 Halladay, John     M50 Unattached             5:11.74  
 20   841 Smith, Don         M54 Unattached             6:19.41  
 21   102 Braschwitz, Eric   M54 Southeastern           7:32.75  
 
Event 586  M55 1500m
================================================================
       USATF: # 4:17.80                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   847 Smithhisler, Dan   M55 Unattached             4:49.10  
  2   798 Scott, Robert      M56 So Cal Track           4:50.40  
  3   379 Hartshorne, Thomas M57 The Finger L           4:54.23  
  4   119 Buchholz, Bob      M55 Nashville St           4:56.90  
  5   257 Eckel, Thomas      M58 Running Spot           4:59.71  
  6   497 Labar, Douglas     M56 Central Park           5:15.92  
  7     5 Alar, Paul         M55 Unattached             5:23.01  
  8   597 Means Jr, John     M56 Over The Hil           5:39.31  
  9   996 Woolford, Robert   M59 Unattached             5:43.04  
 
Event 587  M60 1500m
================================================================
       USATF: # 4:31.93                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    64 Bernhard, Tom      M60 New Balance            4:43.72  
  2   684 Pearson, Paul      M60 So Cal Track           4:59.48  
  3   973 Wigger, Tim        M63 Golden West            5:01.23  
  4   809 Sheehan, Jim       M61 So Cal Track           5:07.57  
  5   586 *McGlynn, Mike     M61 Canada                 5:10.48  
  6   612 Monaco, Nino       M60 Over The Hil           5:19.39  
  7   372 Harper, Turran     M60 Unattached             5:21.06  
  8   842 Smith, Jay         M62 Carolina God           5:25.77  
  9   682 *Payne, Tim        M61 Canada                 5:29.70  
 10   600 Mendat, Randall    M63 Unattached             5:39.05  
 11   917 Tillery, John      M60 Carolinas Tr           5:41.14  
 12   491 Kritzler, Bruce    M62 Unattached             5:49.35  
 13   957 Weatherhead, Jeffr M60 Mass Velocit           5:57.59  
 14   963 Weiner, Robert     M64 Potomac Vall           6:32.99  
 15   669 Ozell, Phillip     M61 Atlanta Trac           6:36.82  
 16   126 Burleson, Joseph   M64 Hartford Tra           7:01.08  
 
Event 588  M65 1500m
================================================================
       USATF: # 4:56.31                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   679 Patton, Gary       M65 Golden West            4:56.76  
  2   686 Perry, Paul        M66 University o           4:59.20  
  3   900 Talib, Salih       M66 So Cal Track           5:32.06  
  4   440 Jennings, Thomas   M67 Greater Phil           5:35.66  
  5   817 Shirley, Graeme    M65 Unattached             5:43.17  
  6   905 Tetherly, Jonathan M66 Mass Velocit           6:02.29  
  7   708 Powers, Herbert    M67 Unattached             6:23.85  
 
Event 589  M70 1500m
================================================================
       USATF: # 5:12.40                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   960 Weddle, Thom       M72 Run N Fun              5:43.25   5:43.243
  2   305 Gauntner, Richard  M70 San Diego Tr           5:43.25   5:43.246
  3   479 Kleyman, Rick      M71 Minnesota Di           5:51.21  
  4   580 McCormack, Dan     M72 Unattached             6:11.84  
  5    76 Bixler, Jon        M73 Over The Hil           6:16.12  
  6   517 Leitz, James       M72 Clifton Road           6:25.21  
  7   186 Cordero, Joe       M73 Bohemia Trac           6:47.95  
  8   520 LeVasseur, Jerry   M73 The New Engl           7:19.77  
 
Event 590  M75 1500m
================================================================
    75 USATF: # 5:28.5h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   754 Rose, Charles      M78 Unattached             5:56.56  
  2   858 Spencer, Bill      M75 The New Engl           6:00.03  
  3   335 Grant, Oliver      M75 Potomac Vall           6:01.98  
  4   764 Rush, C  Christoph M75 Adirondack A           6:05.24  
  5   654 Ogden, Ken         M75 Unattached             7:37.70  
  6   406 Hite, Jim          M77 Atlanta Trac           8:51.86  
  7   383 Harwick, John      M78 Over The Hil          10:56.08  
 
Event 590  M80 1500m
================================================================
    80 USATF: # 6:04.28                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   590 McMahon, John      M80 Potomac Vall           7:49.17  
  2   836 Smith, Alan        M80 Florida Athl           9:28.07  
 
Event 590  M85 1500m
================================================================
    85 USATF: # 7:19.80                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   592 McMicken, Craig    M85 Oregon Track           9:53.01  
  2   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac          11:39.16  
 
Event 590  M90 1500m
================================================================
    90 USATF: # 9:25.20                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    89 Boots, John        M92 Unattached            10:18.56  
  2    56 Benson, William    M92 Greater LI R          15:24.50  
 
Event 601  M30 5000m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   121 Budic, Timothy     M31 Team Ohio             15:42.01  
  2   140 Cahoon, Rick       M34 Unattached            15:52.97  
  3    54 Benesh, Stephen    M31 Team Ohio             15:53.82  
  4   749 Roebling, Charles  M33 Unattached            19:30.39  
 
Event 601  M35 5000m
================================================================
    35 USATF: # 12:54.12                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   313 Givens, Barry      M37 So Cal Track          16:52.06  
  2   500 Lanier, Kareem     M38 Tnt Internat          17:12.25  
  3   911 Thomasson, Thomas  M35 Tnt Internat          18:36.96  
  4   316 Gobble, Kevin      M35 So Cal Track          19:16.72  
 
Event 601  M40 5000m
================================================================
    40 USATF: # 14:17.39                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================ 
  1   705 Porter, William    M41 Team Ohio             16:34.49  
  2   410 Hopple, John       M43 Team Ohio             17:10.42  
  3   772 Ryder, Timothy     M40 Unattached            17:14.41  
  4   484 Kochanowicz, Ron   M40 Kansas City           17:16.15  
  5   264 Elleman, Michael   M42 Unattached            17:18.30  
  6   154 Chasse, Craig      M41 Potomac Vall          17:40.46  
  DV  476 Kieser, Frederic   M40 Team Ohio              

Event 605  M45 5000m
================================================================
    45 USATF: # 14:34.27                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   124 Burdett, Francis   M46 Greater Spri          15:55.06  
  2  1008 Zamek, Mark        M48 Raritan Vall          16:37.31  
  3   284 Forde, Kevin       M47 Greater Phil          16:45.04  
  4    79 Blackford, Damon   M45 Team Ohio             17:00.74  
  5   771 Ryan, Michael      M45 Springbok Tr          17:14.91  
  6   298 *Fullarton, Jim    M46 Canada                17:30.41  
  7   706 Poulos, Ted        M49 Potomac Vall          17:44.17  
  8    49 Bechtel, Richard   M47 Unattached            17:46.77  
  9   865 Stahl, Steven      M47 Team Ohio             18:00.54  
 10   464 Kellogg, John      M49 Unattached            18:01.15  
 11   695 Pillin, Phillip    M49 Eastern Buck          19:52.75  
 --   556 Mann, Jeff         M48 Strawberry C               DNF  
 
Event 605  M50 5000m
================================================================
    50 USATF: # 15:41.67                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   694 Pilcher, Brian     M54 Tamalpa Runn          16:36.39  
  2   962 Weiner, Adam       M51 San Diego Tr          16:37.88  
  3   510 Leck, Donald       M53 Unattached            17:23.53  
  4   640 Nelson, Brian      M54 So Cal Track          17:27.92  
  5    57 Berardi, David     M50 Unattached            17:32.67  
  6   117 Brumwell, Steve    M53 So Cal Track          17:39.41  
  7   623 Mosbrucker, Charli M52 Unattached            17:49.85  
  8   390 Hawkins, Mark      M52 Unattached            18:11.98  
  9   589 McLaughlin, Terenc M50 Potomac Vall          18:17.81  
 10   100 Boyer, Michael     M53 Over The Hil          18:43.01  
 11   224 DeCollibus, Angelo M54 Unattached            19:15.31  
 12    82 Bloch, Christopher M52 Unattached            19:30.96  
 13   167 Cleary, Mark       M52 So Cal Track          20:22.14  
 14   841 Smith, Don         M54 Unattached            24:20.93  
 
Event 607  M55 5000m
================================================================
    55 USATF: # 16:14.55                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   924 Torres, Sam        M58 Dave's Racin          18:27.70  
  2   481 Kloss, William     M55 Atlanta Trac          18:30.70  
  3   119 Buchholz, Bob      M55 Nashville St          18:32.10  
  4   210 Custer, Lane       M55 Igloi Track           18:45.80  
  5   414 Houar, Michael     M55 Fleet Feet R          18:54.60  
  6   663 Orange, Jerry      M58 Unattached            19:01.00  
  7   356 Hackett, Michael   M55 Unattached            20:08.50  
  8   207 Cunningham, James  M56 Achilles Int          25:33.70  
 
Event 607  M60 5000m
================================================================
    60 USATF: # 17:19.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    64 Bernhard, Tom      M60 New Balance           17:22.80  
  2   710 Price, Roger       M62 Raritan Vall          19:17.20  
  3    37 Barr, Michael      M60 Unattached            19:42.00  
  4    59 Bergmann, Seth     M61 South Jersey          19:50.40  
  5   491 Kritzler, Bruce    M62 Unattached            20:46.90  
 
Event 608  M65 5000m
================================================================
    65 USATF: # 18:07.04                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   679 Patton, Gary       M65 Golden West           19:17.88  
  2   324 Goodhue, Doug      M69 Ann Arbor Tr          19:29.42  
  3   569 May, Jim           M65 Genesee Vall          19:59.44  
  4   493 Krummert, Robert   M66 Springbok Tr          20:40.50  
  5   440 Jennings, Thomas   M67 Greater Phil          21:10.42  
  6   405 Hinman, Reed       M69 Springbok Tr          22:25.89  
  7   494 Kuebler, Bob       M65 Springbok Tr          22:30.30  
  8   808 Shaw, John         M69 Unattached            26:09.76  
  9   727 Reed, Keith        M65 Unattached            32:31.06  
 
Event 608  M70 5000m
================================================================
    70 USATF: # 18:43.61                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   305 Gauntner, Richard  M70 San Diego Tr          21:31.74  
  2   960 Weddle, Thom       M72 Run N Fun             22:11.36  
  3   517 Leitz, James       M72 Clifton Road          22:52.48  
  4    76 Bixler, Jon        M73 Over The Hil          23:10.52  
  5   520 LeVasseur, Jerry   M73 The New Engl          27:21.76  
 
Event 608  M75 5000m
================================================================
    75 USATF: # 20:36.80                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   858 Spencer, Bill      M75 The New Engl          23:46.75  
  2   142 Camp, Delbert      M79 Unattached            27:41.21  
  3   654 Ogden, Ken         M75 Unattached            29:09.85  
  4   835 Smartt, Jerry      M79 Unattached            30:55.62  
  5   406 Hite, Jim          M77 Atlanta Trac          34:35.23  
 
Event 608  M85 5000m
================================================================
    85 USATF: # 25:47.54                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   592 McMicken, Craig    M85 Oregon Track          35:01.73  
  2   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac          37:03.13  
 
Event 621  M35 10000m
================================================================
    35 USATF: # 28:02.41                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   551 *Mainwaring, Paul  M36 Great Britain         33:28.60  
  2   500 Lanier, Kareem     M38 Tnt Internat          38:06.14  
  3   911 Thomasson, Thomas  M35 Tnt Internat          40:24.84  
 
Event 621  M40 10000m
================================================================
    40 USATF: # 30:04.43                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   559 Marchinko, Robert  M40 Unattached            33:34.17  
  2   180 Collins, Liam      M40 U.S. Army             33:58.30  
  3   154 Chasse, Craig      M41 Potomac Vall          36:41.04  
 --   205 Culley, Brian      M40 Prado Racing               DNF  
 
Event 621  M45 10000m
================================================================
    45 USATF: # 31:14.21                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   284 Forde, Kevin       M47 Greater Phil          35:27.46  
  2   771 Ryan, Michael      M45 Springbok Tr          35:38.24  
  3   607 Miller, Mark       M47 Unattached            38:36.55  
  4   604 Miller, Anthony    M49 Tnt Internat          39:39.15  
  5    49 Bechtel, Richard   M47 Unattached            40:59.61  
 
Event 621  M50 10000m
================================================================
    50 USATF: # 32:10.4h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   694 Pilcher, Brian     M54 Tamalpa Runn          34:17.04  
  2   962 Weiner, Adam       M51 San Diego Tr          36:20.41  
  3    57 Berardi, David     M50 Unattached            36:49.46  
  4   100 Boyer, Michael     M53 Over The Hil          36:59.18  
  5   640 Nelson, Brian      M54 So Cal Track          37:31.70  
  6   589 McLaughlin, Terenc M50 Potomac Vall          38:16.75  
  7    82 Bloch, Christopher M52 Unattached            40:55.70  
  8   656 Oldrieve, Richard  M52 Eastern Buck          42:34.96  
  9   789 Schipper, Mike     M50 Springbok Tr          44:32.50  
 --   268 Fain, William      M54 So Cal Track               DNF  
 
Event 621  M55 10000m
================================================================
    55 USATF: # 33:00.66                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   210 Custer, Lane       M55 Igloi Track           39:01.32  
  2   414 Houar, Michael     M55 Fleet Feet R          39:29.06  
  3   933 Ubersax, Jeffery   M55 Southeast Ru          41:54.73  
  4   714 Qualls, Robert     M59 Golden West           43:26.10  
  5    99 Bowser, Robert     M57 Central Mass          48:28.65  
 --   663 Orange, Jerry      M58 Unattached                 DNF  
 
Event 627  M60 10000m
================================================================
    60 USATF: # 35:19.8h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   807 Shaheed, Nolan     M62 So Cal Track          40:19.63  
  2   710 Price, Roger       M62 Raritan Vall          40:54.29  
  3   886 Stross, William    M62 Springbok Tr          51:12.64  
 
Event 627  M65 10000m
================================================================
    65 USATF: # 38:38.0h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   513 Legg, Ronald       M65 Unattached            40:52.96  
  2   535 Lombardi, James    M68 The Western           46:05.62  
  3   494 Kuebler, Bob       M65 Springbok Tr          46:42.03  
  4   602 Messina, Louis     M65 Carolinas Tr          49:46.47  
  5   860 Spinner, Paul      M67 Unattached            57:17.50  
 --    86 Bolding, Ross      M65 Unattached                 DNF  
 
Event 627  M70 10000m
================================================================
    70 USATF: # 38:23.69                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   305 Gauntner, Richard  M70 San Diego Tr          46:34.53  
  2   517 Leitz, James       M72 Clifton Road          48:43.12  
  3    76 Bixler, Jon        M73 Over The Hil          49:13.59  
 
Event 628  M75 10000m
================================================================
    75 USATF: # 43:39.40                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   142 Camp, Delbert      M79 Unattached          1:01:30.74  
 
Event 642  M30 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   737 Ricketts, Christop M34 Unattached               15.56  -2.0 
  2   811 Shen, Francis      M33 Greater Bost             15.78  -2.0 
  3   736 Ricketts, Brian    M34 Unattached               17.81  -2.0 
 --   703 Porter, John       M33 Tnt Internat               DNF  -2.0 
 
Event 642  M35 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    35 USATF: # 13.23                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Unattached               15.69  -2.0 
  2   425 Jackson, Michael   M38 Tnt Internat             17.29  -2.0 
 
Event 643  M40 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
       USATF: # 13.73                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   713 Pye, Derek         M43 So Cal Track             14.61  -0.8 
  2   245 Drummond, Don      M42 Atlanta Trac             14.74  -0.8 
  3   200 Cretella, Victor   M41 Tnt Internat             21.95  -0.8 
 
Event 644  M45 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
       USATF: # 14.79                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    44 Bates, Christopher M47 Unattached               16.70  -1.7 
  2   660 Oman, Dave         M49 Carolinas Tr             19.14  -1.7 
  3   578 McConnell, Chris   M49 Unattached               20.57  -1.7 
  4   657 Ols, Joseph        M47 Unattached               20.86  -1.7 
 
Event 645  M50 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================
       USATF: # 13.57                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   982 Williamson, Mark   M53 Unattached               15.03  -0.1 
  2   109 Brower, Jeff       M52 Waterloo Tra             15.39  -0.1 
  3    48 Bayless, Robert    M53 Unattached               15.52  -0.1 
  4   838 Smith, Arthur Gus  M50 Atlanta Trac             15.77  -0.1 
  5    16 Anton, Eugene      M53 Unattached               15.86  -0.1 
  6  1009 Zelmanski, Paul    M51 Unattached               17.38  -0.1 
  7   427 Jakubowski, Mark   M54 Unattached               17.71  -0.1 
  8   221 Davison, Jeffery   M53 So Cal Track             18.57  -0.1 
 
Event 646  M55 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================
       USATF: # 14.49                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   122 Bujalski, Philip   M55 Shore Athlet             16.11   0.1 
  2   848 Snodgrass, Ernie   M58 Big River Ru             16.55   0.1 
  3   182 Combs, Neal        M58 Unattached               25.07   0.1 
 
Event 647  M60 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
       USATF: # 14.37  7/29/2011   Thaddeus Wilson, Pacific Coas               
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   986 Wilson, Thaddeus   M60 Pacific Coas             14.37#  0.4 
  2   646 Nolly, Lawrence    M62 Tnt Internat             16.75   0.4 
  3    71 Binion, Ozzie      M63 Atlanta Trac             18.38   0.4 
  4    78 Black, Ivan        M62 Unattached               20.51   0.4 
  5   792 Schuster, Neal     M63 Unattached               21.87   0.4 
  6   997 Woosley, James     M62 Unattached               21.89   0.4 
 
Event 648  M65 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
       USATF: # 15.48                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   170 Clifford, John     M68 Unattached               18.78  -1.7 
  2   308 Geertgens, Douglas M68 Hurley's Her             22.08  -1.7 
  3    86 Bolding, Ross      M65 Unattached               23.84  -1.7 
 
Event 649  M70 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    70 USATF: # 12.99                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   681 Paulen, Robert     M74 Potomac Vall             14.49   1.5 
  2   151 *Chambers, Donald  M74 Australia                14.93   1.5 
  3   480 Kline, Barry       M71 Over The Hil             16.51   1.5 
  4    41 Bartholomew, Charl M71 Over The Hil             16.70   1.5 
  5   609 Mills, Bruce       M72 Midwest Mast             19.40   1.5 
 
Event 649  M75 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    75 USATF: # 13.62                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   430 Jankovich, William M77 Unattached               19.55   1.5 
 
Event 650  M85 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    85 USATF: # 20.00                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 --   758 Roudebush, George  M86 Over The Hil                DQ   0.2 
 --   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac                DQ   0.2 
 
Event 650  M90 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    90 USATF: # 21.74                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Unattached               22.23   0.2 
 
Event 653  M30 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   736 Ricketts, Brian    M34 Unattached               59.18  
  2   737 Ricketts, Christop M34 Unattached               59.74  
 
Event 653  M35 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    35 USATF: # 48.93                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   425 Jackson, Michael   M38 Tnt Internat           1:00.21  
  2   631 Murdock, Daniel    M37 Tnt Internat           1:13.89  
 
Event 655  M40 400 Long Hurdles 36"
================================================================
       USATF: # 52.76                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   245 Drummond, Don      M42 Atlanta Trac             56.04  
  2   231 DeSio, Blair       M40 Potomac Vall             58.63  
  3   585 McDowell, Sean     M40 Mass Velocit           1:00.11  
  4   200 Cretella, Victor   M41 Tnt Internat           1:08.94  
  5    20 Ash, David         M40 Tnt Internat           1:13.45  
  6   777 Samiec, James      M44 Potomac Vall           1:20.53  
 
Event 656  M45 400 Long Hurdles 36"
================================================================
       USATF: # 55.72                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   691 Phelan, Stephen    M49 Unattached             1:03.05  
  2   833 Sloan, Kerry       M48 A Running St           1:05.40  
  3   657 Ols, Joseph        M47 Unattached             1:11.17  
  4   949 Walters, Robert    M47 Over The Hil           1:15.28  
 
Event 657  M50 400 Long Hurdles 33"
================================================================
       USATF: # 56.88                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   588 McKinley, Derek    M50 Over The Hil           1:04.65  
  2   109 Brower, Jeff       M52 Waterloo Tra           1:05.17  
  3   838 Smith, Arthur Gus  M50 Atlanta Trac           1:05.21  
 --   343 Greene, Vincent    M50 Unattached                  DQ  
 
Event 658  M55 400 Long Hurdles 33"
================================================================
       USATF: # 59.67                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   155 Cheadle, Bill      M58 Unattached             1:10.46  
  2   255 Easley, Ricky      M57 So Cal Track           1:11.42  
  3   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr           1:15.13  
 --   392 Haywood, George    M58 Houston Elit               DNF  
 
Event 659  M60 300 Long Hurdles 30"
================================================================
       USATF: # 43.49                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   646 Nolly, Lawrence    M62 Tnt Internat             51.54  
  2    71 Binion, Ozzie      M63 Atlanta Trac             53.60  
  3   611 *Mintz, Bruce      M64 Canada                   54.65  
  4   997 Woosley, James     M62 Unattached               59.92  
  5   792 Schuster, Neal     M63 Unattached             1:06.78  
 
Event 661  M65 300 Long Hurdles 30"
================================================================
       USATF: # 45.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   329 Graff, Warren      M66 Mass Velocit             54.76  
  2   308 Geertgens, Douglas M68 Hurley's Her             56.03  
 
Event 669  M70 300 Long Hurdles 27"
================================================================
       USATF: # 50.22                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   681 Paulen, Robert     M74 Potomac Vall             56.75  
  2   151 *Chambers, Donald  M74 Australia              1:02.68  
 --   760 Rowan, Terry       M71 Empire Runne                DQ  
 --   174 Coats, Grover      M72 Over The Hil                DQ  
 
Event 671  M75 300 Long Hurdles 27"
================================================================
       USATF: # 53.15                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Unattached             1:04.97  
  2   430 Jankovich, William M77 Unattached             1:10.00  
 
Event 673  M85 200 Long Hurdles 27"
=====================================================================
    85 USATF: # 1:21.44                                                        
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 --   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac                DQ  -0.3 
 
Event 683  M30 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   121 Budic, Timothy     M31 Team Ohio              9:55.05  
  2   921 Tomanek, Brian     M30 Unattached            11:20.10  
 
Event 683  M35 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    35 USATF: # 8:38.8h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   911 Thomasson, Thomas  M35 Tnt Internat          11:37.46  
  2   316 Gobble, Kevin      M35 So Cal Track          12:58.29  
 
Event 683  M40 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    40 USATF: # 9:18.6h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   180 Collins, Liam      M40 U.S. Army              9:59.11  
  2   196 Cox, Darren        M41 So Cal Track          10:36.28  
  3   548 Madaras, Keith     M42 Dave's Racin          11:01.35  
  4   200 Cretella, Victor   M41 Tnt Internat          11:10.03  
  5   154 Chasse, Craig      M41 Potomac Vall          11:42.65  
 
Event 683  M45 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    45 USATF: # 9:39.0h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   706 Poulos, Ted        M49 Potomac Vall          11:49.10  
  2   464 Kellogg, John      M49 Unattached            11:52.83  
  3   608 Miller, Randall    M49 Fleet Feet/E          12:12.34  
  4   424 Jackson, David     M49 So Cal Track          12:18.51  
  5   813 Sherman, Richard   M48 Unattached            12:34.80  
  6   782 Sands, Tim         M47 Unattached            12:34.99  
  7   194 Cowap, Charles     M46 Unattached            12:36.65  
 
Event 685  M50 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    50 USATF: # 10:10.41                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   268 Fain, William      M54 So Cal Track          12:06.29  
  2    36 Barnes, Tim        M51 Over The Hil          12:17.73  
  3   246 Drumright, Elliott M54 Unattached            13:03.12  
  4   325 Gorgol, John       M53 Unattached            13:49.90  
 
Event 685  M55 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    55 USATF: # 10:39.56                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   497 Labar, Douglas     M56 Central Park          12:51.55  
  2    99 Bowser, Robert     M57 Central Mass          14:48.98  
  3    62 Berndt, Michael    M57 Unattached            15:05.16  
  4   301 Gallagher, Michael M57 Unattached            16:06.47  
 
Event 687  M60 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    60 USATF: # 7:21.09                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   961 Weigel, William    M60 Silver Strea           8:58.15  
  2   274 Feldhausen, Jerry  M60 Unattached             9:33.96  
  3   963 Weiner, Robert     M64 Potomac Vall          10:37.01  
 
Event 687  M65 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    65 USATF: # 8:19.63                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    86 Bolding, Ross      M65 Unattached             8:23.06  
  2   111 Brown, Douglas     M66 Raritan Vall           8:55.16  
  3   860 Spinner, Paul      M67 Unattached             9:35.99  
  4   905 Tetherly, Jonathan M66 Mass Velocit           9:43.70  
  5   808 Shaw, John         M69 Unattached            12:10.77  
 
Event 689  M70 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    70 USATF: # 8:39.25                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   188 Cormier, Roland    M71 Shore Athlet          10:11.82  
  2   186 Cordero, Joe       M73 Bohemia Trac          10:27.14  
  3   520 LeVasseur, Jerry   M73 The New Engl          12:21.28  
 
Event 689  M75 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    75 USATF: # 9:48.90                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   654 Ogden, Ken         M75 Unattached            12:02.02  
  2   835 Smartt, Jerry      M79 Unattached            13:36.40  
 
Event 689  M85 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    85 USATF: # 14:28.93                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac          17:23.43  
 
Event 693  M45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    45 USATF: # 21:27.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   534 Logan, Bruce       M46 Park Racewal          30:21.97  
  2   657 Ols, Joseph        M47 Unattached            39:24.77  
 
Event 693  M50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    50 USATF: # 22:02.30                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   168 Clements, Damon    M54 Unattached            28:05.74  
  2   506 Lawrence, Donald   M51 Fleet Feet A          29:53.94  
 --   841 Smith, Don         M54 Unattached                  DQ  
 
Event 693  M55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    55 USATF: # 23:29.51                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   338 Green, Mark        M55 Unattached            25:33.88  
  2   726 Reed, Bill         M58 Pegasus A.C.          28:48.32  
  3   357 Hackney, Tony      M55 Raleigh Walk          29:14.58  
  4   803 Seely, Michael     M58 Unattached            35:33.09  
 
Event 693  M60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    60 USATF: # 24:11.90                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   791 Schmid, Chris      M64 World Class           26:05.80  
  2   837 Smith, Andrew      M61 Pegasus A.C.          27:38.52  
  3   655 Ogelsby, Walter    M64 Raleigh Walk          34:08.39  
 
Event 695  M65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    65 USATF: # 26:01.93                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   292 Frable, Norman     M65 So Cal Track          30:15.88  
  2   248 Dubow, Joel        M68 Atlanta Trac          35:28.73  
 
Event 695  M70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    70 USATF: # 27:35.90                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   781 Sanders, Marshall  M70 Pegasus A.C.          33:04.10  
  2   869 Steck, C Gary      M73 Unattached            33:07.31  
  3   413 Hosken, William    M74 Parkside Ath          33:23.10  
  4    24 Backlund, John     M71 So Cal Track          33:45.63  
  5    60 *Bergson, Frank    M72 Shore Athlet          35:58.26  
  6   184 Contract, Sheldon  M72 Potomac Vall          35:58.39  
 
Event 695  M75 5000 Meter Race Walk
================================================================
    75 USATF: # 30:29.17                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   340 Green, Max         M79 Pegasus A.C.          33:58.80  
 
Event 695  M80 5000 Meter Race Walk
================================================================
    80 USATF: # 33:50.70                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   821 Shuter, Jack       M81 Buckeye Stri          44:40.77  
 
Event 701  M30 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   954 Watson, Leonidas   M31 Unattached               7.62m   1.6 
     6.87m(0.1) 7.36m(0.1) FOUL(0.7) 7.15m(0.3) FOUL(2.1) 7.62m(1.6)
  2   703 Porter, John       M33 Tnt Internat             5.59m   1.8 
     5.34m(+0.0) 5.59m(1.8) 5.50m(0.8) 5.28m(1.7) FOUL(1.2) 5.40m(1.3)
 
Event 701  M35 Long Jump
=====================================================================
    35 USATF: # 8.50m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   275 Fields, Clinton    M39 Tnt Internat             5.94m   1.2 
     5.94m(1.2) PASS      5.53m(1.6) 5.65m(1.5) PASS      PASS     
  2   408 Hogue, Andrew      M38 Central Park             5.18m   1.2 
     5.10m(1.2) 2.90m(0.3) 5.18m(1.2) FOUL      FOUL      FOUL     
  3   645 Nobles, Patrick    M39 Over The Hil             4.29m   1.3 
     0.37m(1.4) FOUL(0.5) 4.29m(1.3) FOUL(1.1) 3.94m(+0.0) 4.22m(1.0)
  4   501 Lanier, Kim        M35 Tnt Internat             4.26m   0.8 
     3.61m(2.8) 3.90m(0.5) 3.74m(1.0) 4.08m(1.1) 4.00m(+0.0) 4.26m(0.8)
  5   316 Gobble, Kevin      M35 So Cal Track             3.33m   1.4 
     3.33m(1.4) 3.27m(1.4) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 703  M40 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 7.68m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   191 Costner, Jason     M41 Unattached               5.98m   2.0 
     5.98m(2.0) 5.53m(2.2) PASS      5.72m(2.6) 5.77m(2.9) 5.68m(0.9)
  2     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Unattached               5.84m   1.8 
     5.63m(1.5) 5.77m(2.2) 5.67m(+0.0) 5.74m(0.8) 5.84m(1.8) 5.45m(2.9)
  3   967 *White, Paul       M44 Canada                   5.33m   1.4 
     5.33m(1.4) 5.18m(1.3) 5.02m(1.6) 4.98m(2.4) 5.03m(+0.0) 5.16m(0.1)
  4    20 Ash, David         M40 Tnt Internat             4.75m   1.6 
     4.68m(2.0) FOUL(1.2) 4.73m(0.9) 4.75m(1.6) FOUL(1.3) FOUL(0.5)
  5   777 Samiec, James      M44 Potomac Vall             4.57m   2.2 
     4.22m(1.1) 4.27m(2.7) 4.34m(2.1) 4.38m(+0.0) 3.43m(1.5) 4.57m(2.2)
 
Event 704  M45 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 6.98m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   672 Palacios, Antonio  M45 Unattached               6.99m   2.4 
     6.44m(+0.0) 6.86m(0.8) 6.99m(2.4) PASS      PASS      PASS     
  2    44 Bates, Christopher M47 Unattached               6.16m   1.4 
     FOUL      5.86m(2.0) 5.85m(0.7) 5.97m(2.3) FOUL      6.16m(1.4)
  3   404 Hill, Reggie       M47 Unattached               5.43m   1.9 
     FOUL      5.39m(0.8)    5.43m(1.9) 5.19m(2.0) 4.96m(0.9)
  4   578 McConnell, Chris   M49 Unattached               5.22m   1.1 
     FOUL      5.18m(1.1) FOUL      5.04m(1.0) 5.22m(1.1) 4.96m(1.4)
  5   587 McKenzie, John     M46 Potomac Vall             4.85m   2.2 
     3.70m(1.0) 4.39m(1.6) 4.40m(0.6) 4.73m(2.1) 4.85m(2.2) 4.84m(1.6)
 
Event 705  M50 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 6.42m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   690 Petrosian, Greg    M52 Potomac Vall             6.03m   1.2 
     5.95m(+0.0) 6.03m(1.2) FOUL      FOUL      5.68m(+0.0) PASS     
  2    48 Bayless, Robert    M53 Unattached               5.61m   0.4 
     5.57m(+0.0) 5.39m(1.2) 5.61m(0.4) 3.99m(0.3) PASS      PASS     
  3   159 Choppa, Richard    M52 Unattached               5.22m  +0.0 
     5.22m(+0.0) FOUL      5.11m(+0.0) FOUL      5.18m(0.4) FOUL     
  4   926 Travers, Michael   M53 Mass Velocit             4.81m   1.2 
     4.70m(+0.0) 4.67m(0.7) 4.81m(1.2) FOUL(-0.6) 4.63m(0.8) 4.58m(0.2)
  5   279 Fisher, Donald     M51 Unattached               4.33m   0.7 
     4.04m(0.6) 3.49m(+0.0) 3.83m(0.2) 4.19m(0.9) 4.33m(0.7) 3.99m(0.3)
  6    77 Bjorkman, Timothy  M54 Unattached               4.29m   1.0 
     FOUL      4.29m(1.0) FOUL      FOUL      FOUL      4.14m(+0.0)
 
Event 706  M55 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 6.12m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   953 Watson, Donald     M56 Unattached               5.50m  +0.0 
     5.50m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.13m(+0.0) PASS      PASS      PASS     
  2   958 Webb, Dennis       M58 Unattached               5.14m   0.3 
     4.79m(0.3) 4.82m(-0.1) PASS      4.91m(-0.2) 5.14m(0.3) PASS     
  3   666 Osland, Doug       M56 Golden West              4.93m  -0.2 
     FOUL(0.2) 4.56m(+0.0) 4.48m(+0.0) 4.93m(-0.2) PASS      PASS     
  4   150 Censullo, Richard  M58 So Cal Track             4.50m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 4.02m(0.3) 4.11m(+0.0) 4.35m(+0.0) 4.50m(+0.0) 4.36m(0.3)
  5   919 Tinsman, Thomas    M58 Over The Hil             4.21m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 4.21m(+0.0) 3.61m(-0.1) 2.92m(+0.0) FOUL(0.4) 4.13m(+0.0)
  6   630 Munn, Malcolm      M55 Unattached               3.54m  -0.5 
     2.80m(+0.0) FOUL(+0.0) 3.54m(-0.5) FOUL(-0.6) PASS      PASS     
 
Event 707  M60 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 6.07m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   986 Wilson, Thaddeus   M60 Pacific Coas             5.17m  +0.0 
     4.70m(0.2) 5.17m(+0.0) PASS      FOUL(+0.0) PASS      PASS     
  2   193 Covey, Bruce       M64 Unattached               4.99m   0.3 
     FOUL(+0.0) 4.89m(+0.0) 4.99m(0.3) FOUL(+0.0) PASS      PASS     
  3   748 Rockwell, Bob      M61 Unattached               4.88m   0.7 
     4.69m(0.2) 4.68m(+0.0) 4.72m(+0.0) 4.73m(+0.0) 4.88m(0.7) FOUL(+0.0)
  4   201 Crockett, Roger    M63 Potomac Vall             4.70m  +0.0 
     4.61m(+0.0) 4.42m(0.4) 4.66m(+0.0) 4.54m(+0.0) 4.70m(+0.0)   
  5   646 Nolly, Lawrence    M62 Tnt Internat             4.66m   1.0 
     FOUL(+0.0) 4.33m(0.9) 4.66m(1.0) 4.65m(-0.1) 4.52m(1.4) FOUL(+0.0)
  6   354 Gustovich, George  M60 Unattached               4.63m   1.3 
     FOUL(+0.0) 4.63m(1.3) 4.47m(+0.0) 4.26m(0.3) FOUL(0.4) 4.13m(1.6)
  7   678 Patterson, Bruce   M60 Unattached               4.58m  +0.0 
     4.55m(+0.0) 4.58m(+0.0) 4.32m(0.7) 4.58m(-0.3) 4.35m(+0.0) 4.43m(0.5)
  8    92 Boswell, Jerry     M64 Unattached               4.49m   0.2 
     4.49m(0.2) 4.49m(+0.0) 4.34m(+0.0) FOUL(+0.0) 4.31m(+0.0) PASS     
  9   346 Griffin, William   M60 Unattached               4.40m   0.5 
     4.11m(0.3) 4.40m(0.5) 4.05m(1.8)         
 10   611 *Mintz, Bruce      M64 Canada                   4.09m  +0.0 
     3.93m(0.2) 3.76m(+0.0) 4.09m(+0.0)         
 11   529 Linner, Bernie     M62 Tnt Internat             4.07m  +0.0 
     4.07m(+0.0) FOUL(+0.0) 3.72m(0.9)         
 12   669 Ozell, Phillip     M61 Atlanta Trac             3.74m   0.4 
     3.74m(0.4) 3.47m(+0.0) FOUL(0.6)         
 13   648 O'Brien, John      M60 Unattached               3.28m   0.9 
     FOUL(+0.0) 3.28m(0.9) 3.24m(1.1)         
 
Event 708  M65 Long Jump
=====================================================================
       USATF: # 5.35m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   308 Geertgens, Douglas M68 Hurley's Her             4.41m  +0.0 
     4.32m(+0.0) 4.33m(+0.0) 4.41m(+0.0) 4.26m(+0.0) 4.03m(+0.0) FOUL(+0.0)
  2   708 Powers, Herbert    M67 Unattached               3.79m   0.4 
     3.71m(+0.0) 3.42m(+0.0) 3.63m(+0.0) 3.79m(0.4) FOUL(+0.0) 3.70m(0.2)
 --    86 Bolding, Ross      M65 Unattached                FOUL       
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
 
Event 709  M70 Long Jump
=====================================================================
    70 USATF: # 5.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   174 Coats, Grover      M72 Over The Hil             4.08m  +0.0 
     3.95m(+0.0) FOUL(+0.0) 3.97m(+0.0) 3.92m(1.0) 4.08m(+0.0) 4.07m(1.2)
  2   471 Kenney, James      M70 Unattached               4.06m   1.2 
     3.74m(0.7) 3.86m(+0.0) 4.00m(1.4) 4.00m(1.6) 4.06m(1.2) 3.95m(0.4)
  3    41 Bartholomew, Charl M71 Over The Hil             3.99m  +0.0 
     3.89m(0.6) 3.98m(0.9) 3.88m(2.1) 3.78m(0.5) 3.99m(+0.0) 3.95m(0.3)
  3   938 Vergin, Roger      M73 Club Northwe             3.99m  +0.0 
     FOUL(1.0) 3.86m(+0.0) 3.63m(+0.0) 3.99m(+0.0) FOUL(0.1) FOUL(1.5)
  5   760 Rowan, Terry       M71 Empire Runne             3.88m  +0.0 
     FOUL(2.0) 3.88m(+0.0) 3.83m(+0.0) 3.81m(+0.0) 3.58m(0.2) 3.83m(1.6)
  6   423 Isett, Don         M72 Texas Expres             3.88m   0.6 
     FOUL(1.7) FOUL(+0.0) 3.81m(+0.0) 3.67m(+0.0) FOUL(2.2) 3.88m(0.6)
  7   681 Paulen, Robert     M74 Potomac Vall             3.82m   1.9 
     FOUL(+0.0) FOUL(0.5) 3.82m(1.9) FOUL(+0.0) 3.29m(0.9) 3.73m(1.6)
  8   151 *Chambers, Donald  M74 Australia                3.78m   1.8 
     FOUL(0.9) 3.72m(1.0) 3.64m(+0.0) 3.43m(0.1) 3.78m(1.8) FOUL(1.9)
  9   741 Rinaldo, Richard   M70 Colonial Roa             3.08m   0.4 
     2.97m(+0.0) 3.08m(0.4) 2.99m(+0.0)         
 10   384 Harwood, Jerry     M72 So Cal Track             2.59m   1.2 
     2.59m(1.2) 2.55m(+0.0) 2.46m(+0.0)         
 
Event 710  M80 Long Jump
=====================================================================
    80 USATF: # 4.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   881 Stookey, James     M81 Potomac Vall             3.21m  -0.1 
     2.86m(-1.7) 2.92m(-0.2) 3.21m(-0.1) 2.87m(+0.0) PASS(+0.0) 3.15m(+0.0)
  2   852 Soller, Richard    M84 Unattached               2.83m  -0.6 
     2.83m(-0.6) 2.77m(-1.1) 2.13m(-0.9) 2.60m(-0.3) 2.55m(-1.1) 2.69m(-1.1)
  3   243 Donley, Jerry      M81 Colorado Mas             2.72m  -0.8 
     2.46m(-2.0) 2.72m(-0.8) FOUL      1.55m(-0.4) 2.55m(-1.7) FOUL     
 
Event 710  M85 Long Jump
=====================================================================
    85 USATF: # 3.46m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac             1.45m  +0.0 
     1.45m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 710  M90 Long Jump
=====================================================================
    90 USATF: # 3.26m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Unattached               2.62m  -0.4 
     2.29m(-1.6) 2.55m(+0.0) 2.58m(-1.4) 2.54m(-0.8) 2.62m(-0.4) 2.47m(-0.1)
 
Event 710  M95 Long Jump
=====================================================================
    95 USATF: # 1.94m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 So Cal Track             1.02m  -1.2 
     FOUL      1.02m(-1.2) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 721  M30 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   954 Watson, Leonidas   M31 Unattached              14.14m   1.1 
     13.50m(+0.0) FOUL      FOUL      FOUL      PASS      14.14m(1.1)
 
Event 721  M35 Triple Jump
=====================================================================
    35 USATF: # 16.95m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   631 Murdock, Daniel    M37 Tnt Internat            10.42m   1.8 
     10.42m(1.8) PASS      PASS      PASS      PASS        
  2   425 Jackson, Michael   M38 Tnt Internat             9.53m   1.3 
     9.53m(1.3) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 723  M40 Triple Jump
=====================================================================
    40 USATF: # 16.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    21 Ashley, Brian      M43 Unattached              11.29m   1.2 
     11.02m(1.6) 10.46m(0.5) 10.91m(0.3) 10.85m(0.2) 11.29m(1.2) 11.11m(-0.3)
  2   777 Samiec, James      M44 Potomac Vall             9.26m   0.7 
     8.85m(2.1) 8.94m(1.6) 8.94m(+0.0) 9.06m(+0.0) PASS      9.26m(0.7)
  3   720 Raj, Ravi Kanth    M40 Unattached               8.09m   0.6 
     FOUL(1.4) FOUL(0.9) FOUL(0.2) FOUL(3.3) FOUL(1.6) 8.09m(0.6)
 
Event 723  M45 Triple Jump
=====================================================================
    45 USATF: # 14.64m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   672 Palacios, Antonio  M45 Unattached              13.53m   0.7 
     13.53m(0.7) FOUL(2.2) 13.10m(1.0) PASS      PASS      PASS     
  2   389 Hawke, Karl        M45 So Cal Track            12.69m   0.4 
     12.44m(+0.0) 12.58m(0.2) 12.24m(1.1) FOUL(2.2) 12.69m(0.4) 12.58m(0.7)
  3   448 Johnson, Steven    M47 Unattached              11.91m   0.6 
     11.37m(0.9) 10.32m(2.2) 11.33m(-0.5) 11.64m(0.2) 11.69m(+0.0) 11.91m(0.6)
  4   833 Sloan, Kerry       M48 A Running St             9.80m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 9.80m(+0.0) FOUL      FOUL      FOUL      PASS     
 
Event 724  M50 Triple Jump
=====================================================================
    50 USATF: # 14.00m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    45 Battle, Marcus     M52 Potomac Vall            11.45m   1.1 
     11.22m(0.9) 11.32m(0.5) 11.45m(1.1) FOUL(2.1) 9.86m(1.9) FOUL(0.7)
  2   546 Lycan, Kelly       M52 Over The Hil            10.66m   1.6 
     10.23m(1.2) 10.66m(1.6) 10.44m(1.2) 10.31m(1.0) 10.09m(1.6) 10.49m(1.4)
  3   417 Hughes, David      M51 Tnt Internat            10.43m   1.1 
     10.03m(0.6) 9.99m(0.8) 10.42m(0.5) 10.20m(+0.0) 10.43m(1.1) 10.35m(+0.0)
  4   279 Fisher, Donald     M51 Unattached               9.50m   0.8 
     9.50m(0.8) 9.11m(2.7) 8.17m(2.0) 7.94m(0.8) 9.15m(1.3) 7.83m(0.8)
 
Event 724  M55 Triple Jump
=====================================================================
    55 USATF: # 12.62m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   953 Watson, Donald     M56 Unattached              11.47m   0.5 
     11.29m(-1.0) 11.29m(0.2) 11.47m(0.5) FOUL(2.3) 11.13m(1.9) PASS     
  2   958 Webb, Dennis       M58 Unattached              10.17m   1.5 
     10.06m(-2.2) 10.17m(1.5) FOUL(-1.9) PASS      PASS      PASS     
  3   164 Clark, Frederick   M58 Unattached              10.05m  -0.3 
     9.71m(-1.1) 10.05m(-0.3) 10.01m(0.8) 9.78m(+0.0) 8.99m(1.7) 9.78m(+0.0)
  4   666 Osland, Doug       M56 Golden West              9.60m   2.0 
     9.50m(1.5) FOUL(1.5) 9.60m(2.0) FOUL(1.2) PASS      PASS     
  5   374 Harris, Ray        M57 Unattached               9.23m   0.9 
     9.12m(1.3) FOUL(-1.2) 7.40m(0.9) FOUL(0.4) 9.23m(0.9) 8.76m(0.6)
  6    62 Berndt, Michael    M57 Unattached               8.88m   1.2 
     8.32m(0.8) 8.67m(2.2) 8.59m(-1.2) 8.52m(1.4) FOUL(-0.2) 8.88m(1.2)
  7   854 Soule, Michael     M59 G-Force Vaul             7.51m   1.2 
     6.79m(1.5) FOUL(1.7) 7.04m(1.7) 6.92m(0.7) 7.51m(1.2) 7.11m(1.2)
 
Event 726  M60 Triple Jump
=====================================================================
       USATF: # 11.96m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   748 Rockwell, Bob      M61 Unattached              10.34m   0.4 
     10.13m(1.7) 10.30m(2.0) 10.23m(0.9) 10.34m(0.4) 9.52m(2.2) 10.11m(1.7)
  2   678 Patterson, Bruce   M60 Unattached              10.13m   1.5 
     9.94m(1.1) 10.00m(1.9) FOUL      10.01m(0.5) 9.90m(1.9) 10.13m(1.5)
  3    78 Black, Ivan        M62 Unattached               9.69m   1.9 
     8.60m(0.1) 8.99m(1.1) 9.30m(+0.0) 9.42m(0.5) 9.69m(1.9) PASS     
  4   201 Crockett, Roger    M63 Potomac Vall             9.40m   0.1 
     9.26m(1.4) 9.23m(1.2) 9.40m(0.1) 9.27m(+0.0) 9.40m(1.6) FOUL(1.5)
  5   354 Gustovich, George  M60 Unattached               9.18m   2.0 
     9.18m(2.0) 8.76m(1.0) 9.11m(1.1) FOUL(0.5) 8.84m(1.7)   
  6    92 Boswell, Jerry     M64 Unattached               8.79m   2.1 
     8.57m(1.9) 8.75m(0.9) 8.71m(1.0) 8.56m(+0.0) 8.79m(2.1) 8.57m(1.6)
  7   646 Nolly, Lawrence    M62 Tnt Internat             8.66m   0.9 
     8.52m(1.4) 8.66m(0.9) PASS      PASS      PASS      PASS     
  8   346 Griffin, William   M60 Unattached               8.53m   1.1 
     8.53m(1.1) FOUL      PASS      PASS      PASS      PASS     
  9   541 Lucci, Robert      M64 Unattached               8.51m   1.8 
     8.38m(0.3) 8.51m(1.8) 8.49m(1.8)           
 10   529 Linner, Bernie     M62 Tnt Internat             8.28m   0.9 
     7.88m(1.7) 8.00m(2.0) 8.28m(0.9)         
 11   669 Ozell, Phillip     M61 Atlanta Trac             8.03m   1.5 
     7.48m(1.1) 8.03m(1.5) 7.58m(1.9)         
 12   648 O'Brien, John      M60 Unattached               7.91m   1.4 
     7.91m(1.4) 7.86m(1.7) 7.85m(1.2)         
 
Event 727  M65 Triple Jump
=====================================================================
       USATF: # 10.84m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   308 Geertgens, Douglas M68 Hurley's Her             8.92m   0.1 
     8.73m(1.6) 8.92m(0.1) FOUL      PASS      PASS      PASS     
  2   849 Snook, James       M68 Unattached               6.42m   0.9 
     5.62m(2.2) 5.85m(1.4) 6.42m(0.9) 6.35m(1.2) PASS      PASS     
  3    86 Bolding, Ross      M65 Unattached               3.02m   1.7 
     3.02m(1.7) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 728  M70 Triple Jump
=====================================================================
       USATF: # 10.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   938 Vergin, Roger      M73 Club Northwe             8.44m   0.3 
     8.44m(0.3) FOUL(+0.0) FOUL(0.2) FOUL(0.2) FOUL(0.3) FOUL(+0.0)
  2   174 Coats, Grover      M72 Over The Hil             8.36m  +0.0 
     FOUL(+0.0) 7.37m(+0.0) 7.83m(+0.0) 8.36m(+0.0) 8.22m(+0.0) 8.31m(+0.0)
  3   681 Paulen, Robert     M74 Potomac Vall             8.32m  +0.0 
     8.24m(+0.0) 8.10m(+0.0) 8.17m(-0.2) 8.15m(+0.0) 8.32m(+0.0) 8.19m(+0.0)
  4   151 *Chambers, Donald  M74 Australia                8.04m  +0.0 
     7.95m(0.2) 7.84m(-0.1) 7.79m(-0.1) 7.79m(+0.0) 7.96m(+0.0) 8.04m(+0.0)
  5   520 LeVasseur, Jerry   M73 The New Engl             7.06m  +0.0 
     6.90m(+0.0) 7.05m(0.2) 7.06m(+0.0) 6.90m(+0.0) FOUL(+0.0) 6.90m(+0.0)
  6   697 Pliner, Terry      M73 So Cal Track             6.64m  +0.0 
     6.13m(+0.0) 6.25m(+0.0) 6.50m(+0.0) 6.63m(+0.0) 6.36m(0.4) 6.64m(+0.0)
  7   384 Harwood, Jerry     M72 So Cal Track             5.27m  +0.0 
     FOUL(0.5) FOUL(+0.0) 5.27m(+0.0) 5.12m(+0.0) 5.12m(+0.0) PASS     
 
Event 729  M75 Triple Jump
=====================================================================
    75 USATF: # 9.30m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   880 Stone, Glen        M77 Unattached               7.17m  +0.0 
     6.42m(0.2) 7.06m(+0.0) 7.17m(+0.0) 6.96m(+0.0) PASS      PASS     
 
Event 729  M80 Triple Jump
=====================================================================
    80 USATF: # 8.27m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   881 Stookey, James     M81 Potomac Vall             6.48m  +0.0 
     6.45m(+0.0) 6.37m(+0.0) 6.48m(+0.0) 6.36m(0.3) 6.45m(+0.0) 6.46m(+0.0)
 
Event 729  M85 Triple Jump
=====================================================================
    85 USATF: # 7.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   840 Smith, Denver      M85 Unattached               6.03m  +0.0 
     5.86m(+0.0) 6.03m(+0.0) 5.99m(+0.0) 5.89m(0.2) 5.86m(+0.0) PASS     
  2   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac             3.01m  +0.0 
     FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 3.01m(+0.0) PASS      PASS      PASS     
 
Event 729  M95 Triple Jump
=====================================================================
    95 USATF: # 4.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 So Cal Track             2.76m  +0.0 
     2.76m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 741  M35 High Jump
================================================================
    35 USATF: # 2.15m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   983 Willis, Jeremy     M39 Unattached               1.73m  
  2   408 Hogue, Andrew      M38 Central Park             1.41m  
 
Event 741  M40 High Jump
================================================================
    40 USATF: # 2.11m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    21 Ashley, Brian      M43 Unattached               1.83m  
  2   582 McCubbins, Matthew M40 Unattached               1.78m  
  3   967 *White, Paul       M44 Canada                   1.58m  
  4   262 Eilers, William    M42 Unattached               1.53m  
 
Event 744  M45 High Jump
================================================================
    45 USATF: # 2.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   448 Johnson, Steven    M47 Unattached               1.78m  
  2   715 Questelle, Bryan   M45 Unattached               1.73m  
  3    44 Bates, Christopher M47 Unattached               1.68m  
  4   825 Siegler, George    M45 Unattached               1.63m  
  5   404 Hill, Reggie       M47 Unattached               1.43m  
 --   389 Hawke, Karl        M45 So Cal Track                NH  
 
Event 744  M50 High Jump
================================================================
    50 USATF: # 1.94m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   571 McBarnette, Bruce  M53 Potomac Vall             1.83m  
  2   283 Foley, Thomas      M52 Big River Ru             1.78m  
  3   982 Williamson, Mark   M53 Unattached               1.68m  
  4    48 Bayless, Robert    M53 Unattached               1.63m  
  5   109 Brower, Jeff       M52 Waterloo Tra             1.58m  
  6   277 Finley, Lawrence   M53 Over The Hil             1.43m  
 
Event 746  M55 High Jump
================================================================
       USATF: # 1.79m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   953 Watson, Donald     M56 Unattached               1.63m  
  2   666 Osland, Doug       M56 Golden West              1.63m  
  3   650 O'Donnell, Timothy M55 Unattached               1.49m  
  4   374 Harris, Ray        M57 Unattached               1.49m  
  5   603 Milan, Michael     M57 Unattached               1.38m  
  6   854 Soule, Michael     M59 G-Force Vaul             1.33m  
 
Event 747  M60 High Jump
================================================================
    60 USATF: # 1.72m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   785 Sauers, James      M63 Atlanta Trac             1.60m  
  2    43 Baskauskas, Edward M61 Unattached               1.56m  
  3   678 Patterson, Bruce   M60 Unattached               1.44m  
  4   698 Pocan, James       M60 Unattached               1.40m  
  5   748 Rockwell, Bob      M61 Unattached               1.40m  
  6   354 Gustovich, George  M60 Unattached               1.36m  
  7    78 Black, Ivan        M62 Unattached               1.32m  
  8   669 Ozell, Phillip     M61 Atlanta Trac             1.32m  
 --   429 Jamrich, Milan     M61 Unattached                  NH  
 
Event 747  M65 High Jump
================================================================
    65 USATF: # 1.66m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   613 Montieth, David    M65 Unattached               1.52m  
  2   676 Parry, Arthur      M65 Unattached               1.48m  
  3   170 Clifford, John     M68 Unattached               1.40m  
  4   292 Frable, Norman     M65 So Cal Track             1.40m  
  5   450 Johnston, Joe      M67 Florida Athl             1.36m  
  6   308 Geertgens, Douglas M68 Hurley's Her             1.24m  
 --   744 Robbins, Stephen   M68 Over The Hil                NH  
 
Event 749  M70 High Jump
================================================================
    70 USATF: # 1.52m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   480 Kline, Barry       M71 Over The Hil             1.35m  
  2   423 Isett, Don         M72 Texas Expres             1.30m  
  3   471 Kenney, James      M70 Unattached               1.25m  
 
Event 749  M75 High Jump
================================================================
    75 USATF: # 1.41m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   498 Langenfeld, Tom    M76 Unattached               1.35m  
  2    80 Blair, Glenn       M76 Unattached               1.15m  
 
Event 749  M80 High Jump
================================================================
    80 USATF: # 1.24m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   881 Stookey, James     M81 Potomac Vall             1.05m  
  2   243 Donley, Jerry      M81 Colorado Mas             1.00m  
  3   852 Soller, Richard    M84 Unattached               0.90m  
 
Event 749  M85 High Jump
================================================================
    85 USATF: # 1.16m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   840 Smith, Denver      M85 Unattached               1.10m  
  2   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac             1.05m  
  3   758 Roudebush, George  M86 Over The Hil             1.05m  
 
Event 749  M90 High Jump
================================================================
    90 USATF: # 1.11m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Unattached               1.03m  
 
Event 749  M95 High Jump
================================================================
    95 USATF: # 0.98m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 So Cal Track             0.70m  
 
Event 761  M30 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   527 Lindenberg, David  M32 Tri-Valley A             4.35m  
 
Event 761  M35 Pole Vault
================================================================
    35 USATF: # 5.86m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   983 Willis, Jeremy     M39 Unattached               3.75m  
 
Event 761  M40 Pole Vault
================================================================
    40 USATF: # 5.70m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   394 Heath, Anthony     M40 Unattached               4.50m  
  2   735 Richards, Trevor   M44 Unattached               3.90m  
  3   190 Cortazzo, Mark     M42 Unattached               3.45m  
  4   967 *White, Paul       M44 Canada                   3.30m  
 --   968 White, Stephen     M40 Unattached                  NH  
 
Event 761  M45 Pole Vault
================================================================
    45 USATF: # 5.10m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    42 Bartos, Jonathan   M47 Unattached               4.35m  
  2   173 Clodfelter, Chet   M47 Unattached               4.05m  
  3   793 Schuster, Robert   M47 Unattached               3.75m  
  4   396 Henderson, Reggie  M49 Rochester Ro             3.60m  
  5   360 Haire, Jeffrey     M49 Carolinas Tr             3.30m  
  6   660 Oman, Dave         M49 Carolinas Tr             3.30m  
  7   195 Cox, Alan          M46 Unattached               3.15m  
 
Event 762  M50 Pole Vault
================================================================
       USATF: # 4.75m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    22 Babits, Paul       M50 Unattached               4.60m  
  2   185 Conway, Gerry      M52 Unattached               4.00m  
  3   687 Peters, Mark       M53 Unattached               3.70m  
  4   349 Grubb, Jack        M54 Unattached               3.50m  
  5   639 Negley, Eric       M50 Unattached               3.40m  
  6   208 Curry, Donald      M54 The Woodland             3.40m  
  7   549 Magerkurth, Brian  M53 Unattached               3.30m  
 --   266 Erb, Ronald        M51 Unattached                  NH  
 --   746 Robertson, Darryl  M50 Unattached                  NH  
 
Event 763  M55 Pole Vault
================================================================
       USATF: # 4.35m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   420 Hunter, Gary       M55 Unattached               4.00m  
  2   856 Sparks, Doug       M58 The Woodland             3.70m  
  3   666 Osland, Doug       M56 Golden West              3.60m  
  4   882 Stover, Thomas     M57 Unattached               3.30m  
  5   958 Webb, Dennis       M58 Unattached               3.30m  
  6   416 Huff, Carlton      M58 Unattached               3.20m  
  7   543 Lund, John         M58 Unattached               3.20m  
  8    14 Angel, David       M59 Unattached               3.00m  
  9   995 Woodward, Terry    M57 Unattached               3.00m  
 10   854 Soule, Michael     M59 G-Force Vaul             2.60m  
 --    40 Barth, Philip      M56 Unattached                  NH  
 
Event 765  M60 Pole Vault
================================================================
    60 USATF: # 4.04m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   503 Large, John        M63 Unattached               3.50m  
  2   485 Kochert, Dick      M62 Unattached               3.30m  
  3   970 Whitsit, Grady     M64 Unattached               3.20m  
  4   718 Ragon, James       M60 Unattached               3.20m  
  5   354 Gustovich, George  M60 Unattached               2.80m  
  6   717 Ragon, Donald      M64 Over The Hil             2.70m  
  7   897 Taft, Thomas       M63 Mass Velocit             2.70m  
  8   830 Sipe, John         M60 Unattached               2.70m  
 
Event 765  M65 Pole Vault
================================================================
    65 USATF: # 3.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   477 Kilpelainen, Matti M65 Unattached               3.35m  
  2   450 Johnston, Joe      M67 Florida Athl             3.30m  
  3    32 Banhagel, Robert   M65 Unattached               3.00m  
  4    15 Angus, William     M68 Unattached               2.50m  
 --   992 Wiser, Ronald      M65 Over The Hil                NH  
 --   676 Parry, Arthur      M65 Unattached                  NH  
 
Event 767  M70 Pole Vault
================================================================
    70 USATF: # 3.20m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   423 Isett, Don         M72 Texas Expres             3.00m  
  2   832 Sloan, John        M71 Over The Hil             2.30m  
  3   938 Vergin, Roger      M73 Club Northwe             2.10m  
  4   697 Pliner, Terry      M73 So Cal Track             1.50m  
 
Event 767  M75 Pole Vault
================================================================
    75 USATF: # 3.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   430 Jankovich, William M77 Unattached               2.10m  
  2    18 Arledge, Robert    M78 Unattached               1.90m  
  3   673 Paradine, Joseph   M75 Philadelphia             1.90m  
 
Event 767  M80 Pole Vault
================================================================
    80 USATF: # 2.75m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   243 Donley, Jerry      M81 Colorado Mas             2.10m  
 
Event 767  M85 Pole Vault
================================================================
    85 USATF: # 2.24m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   840 Smith, Denver      M85 Unattached               1.70m  
  2   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac             0.90m  
 
Event 767  M90 Pole Vault
================================================================
    90 USATF: # 1.43m  7/29/2011   Ralph Maxwell, Unattached                   
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Unattached               1.43m# 
 
Event 801  M30 Shot Put 7.26K
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   719 Rainis, Mike       M32 So Cal Track            15.00m  
      14.57m  14.55m  15.00m  14.94m  14.88m  14.97m
  2   703 Porter, John       M33 Tnt Internat             9.44m  
      8.34m  8.57m  9.44m  7.87m  9.24m  9.19m
 
Event 801  M35 Shot Put 7.26K
================================================================
    35 USATF: # 22.19m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   366 Hampton, Arvil     M39 So Cal Track            12.28m  
      11.44m  11.63m  FOUL  11.90m  12.28m  12.03m
  2   983 Willis, Jeremy     M39 Unattached              10.76m  
      10.24m  10.64m  10.65m  10.76m  10.72m  FOUL
  3   176 Cockerham, Christo M37 Carolinas Tr            10.49m  
      10.05m  FOUL  10.19m  FOUL  FOUL  10.49m
  4   316 Gobble, Kevin      M35 So Cal Track             6.24m  
      5.97m  FOUL  6.24m  FOUL  6.00m  FOUL
 
Event 803  M40 Shot Put 7.26K
================================================================
       USATF: # 21.41m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   991 Wirtz, John        M42 Over The Hil            14.90m  
      FOUL  12.82m  13.95m  14.58m  14.68m  14.90m
  2   716 Ragland, John      M43 Unattached              13.14m  
      12.16m  12.67m  12.64m  FOUL  13.14m  FOUL
  3   130 Butler, Keith      M44 Unattached              13.04m  
      10.98m  12.29m  11.74m  12.63m  13.04m  12.48m
  4   490 Kramer, Richard    M44 Tnt Internat            10.93m  
      9.36m  9.51m  10.59m  FOUL  10.93m  FOUL
  5   376 Harrison, Steve    M44 Unattached              10.65m  
      10.43m  10.36m  10.29m  10.65m  10.42m  10.60m
 
Event 804  M45 Shot Put 7.26K
================================================================
       USATF: # 16.83m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   912 Thompson, Glenn    M48 Long and Str            14.17m  
      12.47m  13.33m  14.13m  14.17m  13.55m  13.97m
  2   920 Toland, Patrick    M45 Shore Athlet            13.56m  
      12.81m  13.06m  13.56m  13.33m  13.24m  FOUL
  3    69 Bickel, David      M45 AZ Desert Th            11.88m  
      FOUL  11.56m  11.30m  11.88m  FOUL  11.84m
  4     2 Agoris, Nicholas   M49 Unattached              11.39m  
      11.35m  11.38m  FOUL  11.39m  11.16m  10.99m
  5   454 Jones, Robert      M49 Unattached              11.18m  
      FOUL  10.47m  11.07m  11.00m  10.69m  11.18m
  6   183 Conroy, Brian      M49 Unattached              10.01m  
      9.31m  9.38m  9.22m  10.01m  9.42m  9.68m
  7   261 Eichholtz, John    M45 Unattached               8.87m  
      FOUL  8.84m  8.85m  8.75m  8.87m  8.35m
  8   237 Dierauer, Peter    M47 Miami Valley             8.16m  
      8.04m  7.97m  FOUL  8.16m  7.30m  7.01m
 
Event 805  M50 Shot Put 6K
================================================================
       USATF: # 17.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    17 Arello, Robert     M52 Twilight Thr            14.88m  
      14.31m  14.88m  14.65m  FOUL  14.52m  FOUL
  2   667 Ossmann, Paul      M54 Unattached              14.69m  
      14.68m  14.69m  13.99m  14.26m  14.47m  14.25m
  3   903 Taylor, Warren     M52 Long and Str            14.10m  
      14.10m  14.04m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4   403 Higgins, Robert    M51 Unattached              13.92m  
      FOUL  13.40m  12.86m  13.57m  13.92m  13.67m
  5  1001 Wroblewski, Thomas M54 Unattached              13.43m  
      13.43m  FOUL  12.52m  13.10m  13.15m  13.00m
  6   378 Hart, Steven       M50 Unattached              11.83m  
      11.51m  11.83m  11.59m  11.73m  11.77m  11.43m
 
Event 806  M55 Shot Put 6K
================================================================
       USATF: # 16.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   634 Myers, Joseph      M59 Unattached              14.13m  
      13.46m  13.97m  FOUL  FOUL  13.12m  14.13m
  2   106 Brodhacker, Albert M57 Unattached              12.94m  
      12.78m  FOUL  12.94m  FOUL  FOUL  12.76m
  3   469 Kennedy, Bruce     M57 Unattached              12.59m  
      11.69m  12.27m  11.99m  11.94m  12.59m  12.43m
  4   790 Schleppi, Joseph   M57 Unattached              11.02m  
      FOUL  10.14m  11.02m  10.91m  10.29m  FOUL
  5   864 Stadler, Marc      M58 Miami Valley            10.20m  
      10.16m  9.46m  FOUL  9.58m  10.20m  9.68m
  6   765 Rusiewicz, Albert  M58 Unattached               8.70m  
      FOUL  8.59m  FOUL  8.55m  8.70m  8.05m
 
Event 807  M60 Shot Put 5K
================================================================
       USATF: # 16.46m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   815 Shiaras, Michael   M60 Unattached              14.11m  
      13.42m  14.11m  13.94m  FOUL  FOUL  13.44m
  2   393 Hearn, Edward      M62 East Coast H            13.72m  
      13.72m  FOUL  12.99m  13.38m  12.77m  FOUL
  3   319 Goerge, Hilary     M63 Playmakers R            13.44m  
      FOUL  12.75m  13.44m  13.28m  FOUL  12.67m
  4   773 Sadoski, Bernard   M64 Unattached              12.43m  
      12.31m  12.12m  12.43m  FOUL  12.16m  12.21m
  5   583 McDonald, Harry    M63 Unattached              11.18m  
      11.18m  10.67m  10.83m  10.71m  10.95m  11.01m
  6   232 DeStefano, Joseph  M64 Philadelphia            10.81m  
      10.72m  FOUL  FOUL  10.48m  10.81m  FOUL
   DV Shumaker, S Craig  M62 Long and Str              
      
 
Event 808  M65 Shot Put 5K
================================================================
       USATF: # 15.12m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   752 Roll, Charles      M65 Shore Athlet            13.78m  
      13.32m  13.78m  13.42m  13.54m  12.62m  12.65m
  2   382 Harvey, William    M65 Unattached              12.38m  
      12.09m  12.38m  12.27m  12.30m  12.26m  FOUL
  3    74 Bitsko, Michael    M68 Unattached              11.08m  
      10.58m  10.81m  11.08m  10.84m  10.48m  10.92m
  4   113 Brown, M Geoffrey  M65 Unattached               9.47m  
      9.46m  8.94m  9.17m  9.47m  FOUL  9.24m
  5    88 Bookin-Weiner, Jer M65 Potomac Vall             8.93m  
      8.85m  8.63m  8.93m  8.87m  FOUL  8.66m
  6   883 Strader, Randy     M68 Unattached               8.78m  
      FOUL  8.37m  8.65m  8.62m  8.46m  8.78m
 
Event 810  M70 Shot Put 4K
================================================================
    70 USATF: # 15.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   444 Johnson, Glen      M72 Unattached              13.23m  
      FOUL  13.18m  FOUL  FOUL  13.23m  FOUL
  2   471 Kenney, James      M70 Unattached              11.10m  
      11.10m  FOUL  10.11m  10.87m  10.34m  10.43m
  3    39 Barry, Robert      M71 Hawaii Maste            10.61m  
      FOUL  FOUL  9.60m  10.61m  9.67m  10.54m
  4   177 Cohen, Stephen     M72 Midwest Mast            10.02m  
      9.63m  9.59m  9.53m  10.02m  9.46m  9.82m
  5   138 Caffrey, Eugene    M70 Unattached               9.54m  
      9.32m  9.18m  9.54m  9.05m  9.22m  9.51m
  6   384 Harwood, Jerry     M72 So Cal Track             9.22m  
      8.82m  9.09m  8.78m  8.91m  9.22m  9.08m
  7   151 *Chambers, Donald  M74 Australia                8.75m  
      8.47m  8.08m  PASS  PASS  PASS  8.75m
  8   653 Oakey, Richard     M70 Tnt Internat             7.02m  
      6.22m  7.02m  6.50m  FOUL  5.98m  6.04m
 
Event 810  M75 Shot Put 4K
================================================================
    75 USATF: # 13.19m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   331 Gramley, William   M75 Carolinas Tr            10.47m  
      9.20m  9.81m  9.73m  FOUL  9.94m  10.47m
  2   755 Rosen, Leonard     M77 Twilight Thr            10.39m  
      FOUL  10.05m  FOUL  10.12m  9.84m  10.39m
  3   273 Feick, Ray         M79 Philadelphia             7.92m  
      7.92m  7.48m  7.62m  7.52m  7.82m  7.68m
 
Event 811  M80 Shot Put 3K
================================================================
    80 USATF: # 13.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   412 Horine, Larry      M80 Unattached              10.44m  
      FOUL  10.10m  10.00m  10.40m  10.20m  10.44m
  2   103 Bredenbeck, Rudolp M80 Over The Hil             9.29m  
      8.45m  8.44m  8.93m  9.20m  9.29m  8.81m
  3   950 Ward, Allan        M83 Unattached               7.17m  
      FOUL  6.60m  7.11m  7.11m  7.17m  6.46m
 
Event 811  M85 Shot Put 3K
================================================================
    85 USATF: # 10.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   743 Riser, George      M87 Over The Hil             9.04m  
      8.79m  8.52m  9.04m  8.80m  8.90m  8.59m
  2   758 Roudebush, George  M86 Over The Hil             7.16m  
      7.16m  6.46m  6.73m  7.01m  6.84m  6.76m
  3   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac             5.28m  
      5.28m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 811  M90 Shot Put 3K
================================================================
    90 USATF: # 9.58m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Unattached               6.36m  
      5.70m  5.95m  6.15m  6.36m  6.10m  5.16m
 
Event 811  M95 Shot Put 3K
================================================================
    95 USATF: # 6.87m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 So Cal Track             4.94m  
      4.94m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 821  M35 Discus Throw
================================================================
    35 USATF: # 71.24m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   508 Lawson, Kunle      M39 Unattached              45.11m  
      40.39m  44.34m  45.11m  43.74m  FOUL  43.81m
  2   366 Hampton, Arvil     M39 So Cal Track            37.32m  
      30.89m  FOUL  37.32m  FOUL  36.85m  FOUL
  3   983 Willis, Jeremy     M39 Unattached              35.62m  
      FOUL  FOUL  32.30m  33.72m  35.62m  FOUL
  4   176 Cockerham, Christo M37 Carolinas Tr            28.59m  
      27.97m  FOUL  26.71m  FOUL  28.59m  FOUL
 
Event 821  M40 Discus Throw
================================================================
    40 USATF: # 69.48m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   991 Wirtz, John        M42 Over The Hil            52.20m  
      FOUL  43.57m  51.01m  52.20m  FOUL  50.33m
  2   397 Hennigan, Peter    M41 Unattached              40.63m  
      39.56m  40.63m  38.15m  39.76m  38.92m  39.50m
  3   376 Harrison, Steve    M44 Unattached              35.61m  
      34.06m  35.29m  34.65m  FOUL  35.61m  33.60m
  4   784 Sarsony, Chris     M44 Carolinas Tr            33.41m  
      31.02m  29.12m  31.90m  30.14m  33.41m  FOUL
  5   465 Kelly, Christopher M42 Unattached              30.35m  
      30.22m  FOUL  29.11m  28.85m  FOUL  30.35m
 
Event 824  M45 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 66.12m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   912 Thompson, Glenn    M48 Long and Str            45.43m  
      40.03m  41.04m  45.43m  41.74m  43.13m  FOUL
  2   421 *Ingleton, Peter   M45 Canada                  39.60m  
      39.60m  FOUL  36.17m  35.94m  FOUL  38.72m
  3   454 Jones, Robert      M49 Unattached              38.07m  
      37.41m  FOUL  38.07m  37.13m  FOUL  FOUL
  4    44 Bates, Christopher M47 Unattached              37.30m  
      32.01m  37.11m  37.10m  36.71m  37.30m  36.96m
  5   730 Retzer, Greg       M47 So Cal Track            36.56m  
      31.99m  34.18m  36.56m  FOUL  FOUL  32.39m
  6    69 Bickel, David      M45 AZ Desert Th            36.27m  
      36.27m  35.95m  34.70m  FOUL  FOUL  35.99m
  7   920 Toland, Patrick    M45 Shore Athlet            35.23m  
      34.81m  FOUL  34.82m  FOUL  33.66m  35.23m
  8   261 Eichholtz, John    M45 Unattached              26.29m  
      26.29m  22.31m  FOUL  22.21m  25.74m  23.01m
  9   237 Dierauer, Peter    M47 Miami Valley            24.27m  
      22.29m  24.10m  23.56m  24.27m  FOUL  23.14m
 
Event 825  M50 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 62.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   903 Taylor, Warren     M52 Long and Str            48.22m  
      48.22m  45.19m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2    55 Benoit, Joseph     M53 Syracuse Cha            46.29m  
      40.32m  43.50m  42.96m  44.31m  46.29m  44.85m
  3   403 Higgins, Robert    M51 Unattached              45.83m  
      45.70m  45.83m  44.68m  43.80m  45.45m  45.57m
  4    27 Bailey, Donald     M52 Unattached              43.34m  
      FOUL  43.29m  FOUL  42.70m  FOUL  43.34m
  5   766 Russ, Jim          M54 Unattached              37.76m  
      35.19m  37.50m  33.93m  37.76m  36.61m  37.44m
  6   977 Willenborg, Daniel M51 Unattached              37.51m  
      FOUL  35.41m  36.84m  37.51m  37.51m  36.26m
  7   378 Hart, Steven       M50 Unattached              36.66m  
      35.63m  36.66m  34.94m  FOUL  FOUL  33.25m
 
Event 826  M55 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 54.44m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   469 Kennedy, Bruce     M57 Unattached              38.97m  
      38.97m  37.58m  35.72m  FOUL  38.54m  26.64m
  2   634 Myers, Joseph      M59 Unattached              37.62m  
      37.62m  36.82m  36.94m  33.28m  37.38m  37.15m
  3   622 Morse, Tim         M55 Twilight Thr            37.47m  
      37.00m  36.78m  FOUL  33.84m  37.47m  34.40m
  4   137 Bzibziak, Raymond  M57 Unattached              36.75m  
      34.51m  FOUL  36.75m  34.83m  35.92m  34.15m
  5   955 Watson, Richard    M58 AZ Desert Th            34.13m  
      30.12m  32.83m  34.13m  FOUL  31.37m  31.77m
  6   207 Cunningham, James  M56 Achilles Int            28.98m  
      FOUL  FOUL  25.72m  16.41m  27.39m  28.98m
  7   765 Rusiewicz, Albert  M58 Unattached              22.39m  
      20.72m  19.66m  FOUL  20.56m  FOUL  22.39m
 
Event 827  M60 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 59.52m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   419 Hume, Robert       M62 Unattached              49.55m  
      FOUL  FOUL  43.91m  49.55m  FOUL  47.97m
  2   319 Goerge, Hilary     M63 Playmakers R            44.89m  
      44.89m  35.63m  41.54m  44.74m  42.49m  38.68m
  3   387 Hauser, Patrick    M60 Unattached              44.51m  
      37.66m  42.85m  38.40m  39.21m  44.51m  42.31m
  4   928 Truax, William     M64 Unattached              43.41m  
      FOUL  43.41m  FOUL  43.32m  FOUL  FOUL
  5   583 McDonald, Harry    M63 Unattached              36.75m  
      36.56m  31.93m  31.40m  FOUL  33.14m  36.75m
  6   742 Ripp, Marvin       M61 Wisconsin Tr            33.93m  
      32.66m  23.49m  27.99m  28.79m  33.18m  33.93m
  7   947 Waltermann, Stefan M61 Carolinas Tr            32.92m  
      32.92m  32.90m  FOUL  31.72m  31.90m  32.92m
  8   482 Klostergaard, Jim  M62 Unattached              25.02m  
      20.63m  FOUL  25.02m 
  DV  Shumaker, S Craig  M62 Long and Str      
              
 
Event 828  M65 Discus Throw
================================================================
       USATF: # 54.99m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   382 Harvey, William    M65 Unattached              39.94m  
      38.14m  FOUL  39.94m  FOUL  39.57m  FOUL
  2   601 Merkowitz, David   M69 Unattached              37.55m  
      31.36m  35.50m  31.00m  33.79m  37.04m  37.55m
  3   113 Brown, M Geoffrey  M65 Unattached              37.07m  
      33.30m  36.69m  35.09m  37.07m  35.31m  35.68m
  4    74 Bitsko, Michael    M68 Unattached              33.76m  
      32.35m  33.76m  31.71m  FOUL  FOUL  FOUL
  5   560 Marcus, Steven     M68 Unattached              32.01m  
      FOUL  32.01m  29.81m  FOUL  FOUL  FOUL
  6    88 Bookin-Weiner, Jer M65 Potomac Vall            30.47m  
      30.47m  30.36m  28.86m  29.73m  FOUL  FOUL
  7    15 Angus, William     M68 Unattached              30.03m  
      30.03m  27.81m  28.63m  28.04m  26.98m  27.91m
  8    86 Bolding, Ross      M65 Unattached              20.87m  
      20.87m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 829  M70 Discus Throw
================================================================
    70 USATF: # 50.27m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   129 Busch, Roger       M70 Thor's Stone            43.92m  
      38.68m  42.59m  FOUL  43.92m  FOUL  FOUL
  2   709 Pratt, Larry       M70 Long and Str            42.83m  
      39.17m  41.81m  42.83m  FOUL  FOUL  FOUL
  3    39 Barry, Robert      M71 Hawaii Maste            32.62m  
      20.30m  32.24m  25.90m  32.22m  32.62m  FOUL
  4   177 Cohen, Stephen     M72 Midwest Mast            31.01m  
      FOUL  28.90m  FOUL  31.01m  28.58m  27.72m
  5   384 Harwood, Jerry     M72 So Cal Track            29.57m  
      26.59m  FOUL  28.64m  FOUL  29.57m  FOUL
 
Event 829  M75 Discus Throw
================================================================
    75 USATF: # 42.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   331 Gramley, William   M75 Carolinas Tr            37.24m  
      37.24m  33.86m  34.50m  36.74m  36.26m  36.76m
  2   755 Rosen, Leonard     M77 Twilight Thr            31.24m  
      31.24m  29.80m  30.56m  FOUL  30.12m  FOUL
  3   273 Feick, Ray         M79 Philadelphia            21.65m  
      21.65m  21.41m  20.73m  20.07m  FOUL  19.61m
 
Event 831  M80 Discus Throw
================================================================
    80 USATF: # 37.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   412 Horine, Larry      M80 Unattached              28.16m  
      27.25m  23.60m  FOUL  23.79m  25.99m  28.16m
  2   267 Ezerins, Karlis    M84 Unattached              25.06m  
      23.69m  FOUL  23.56m  22.18m  23.63m  25.06m
  3   103 Bredenbeck, Rudolp M80 Over The Hil            23.84m  
      20.09m  22.06m  20.85m  FOUL  23.84m  23.06m
 
Event 831  M85 Discus Throw
================================================================
    85 USATF: # 30.81m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   743 Riser, George      M87 Over The Hil            26.78m  
      26.39m  26.57m  25.28m  21.67m  26.67m  26.78m
  2   840 Smith, Denver      M85 Unattached              21.60m  
      18.07m  20.11m  21.08m  20.47m  FOUL  21.60m
  3   758 Roudebush, George  M86 Over The Hil            17.40m  
      16.43m  15.49m  17.40m  FOUL  FOUL  16.39m
  4   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac             9.89m  
      9.89m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 831  M90 Discus Throw
================================================================
    90 USATF: # 27.93m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Unattached              15.83m  
      15.83m  14.48m  14.90m  15.28m  12.12m  15.20m
 
Event 831  M95 Discus Throw
================================================================
    95 USATF: # 15.95m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 So Cal Track             9.76m  
      9.76m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 841  M35 Javelin Throw 800G
================================================================
    35 USATF: # 72.16m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   983 Willis, Jeremy     M39 Unattached              46.71m  
      41.34m  46.71m  41.27m  PASS  PASS  PASS
  2    51 Beckerleg, Thomas  M37 Unattached              39.17m  
      38.60m  38.44m  36.67m  39.17m  36.09m  36.00m
  3   408 Hogue, Andrew      M38 Central Park            38.98m  
      FOUL  30.08m  38.98m  FOUL  FOUL  FOUL
  4   731 Reutter, Jason     M38 Carolinas Tr            37.60m  
      36.69m  36.58m  36.49m  37.60m  30.19m  31.80m
 
Event 841  M40 Javelin Throw 800G
================================================================
    40 USATF: # 76.91m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1     9 Alonzo, Daniel     M44 Carolinas Tr            56.45m  
      55.83m  54.42m  56.06m  56.45m  55.53m  54.68m
  2   490 Kramer, Richard    M44 Tnt Internat            47.99m  
      42.07m  42.55m  42.54m  43.08m  46.93m  47.99m
  3     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Unattached              41.13m  
      39.32m  39.85m  41.13m  39.48m  FOUL  FOUL
 
Event 844  M45 Javelin Throw 800G
================================================================
       USATF: # 71.75m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   475 Kielty, Craig      M48 Unattached              49.97m  
      46.64m  47.77m  49.97m  48.82m  47.94m  49.87m
  2   725 Redmond, Stephen   M46 Unattached              48.41m  
      48.18m  45.82m  46.96m  47.88m  48.41m  FOUL
  3   169 Cleveland, Rick    M48 Unattached              48.21m  
      47.68m  48.21m  PASS  FOUL  47.78m  FOUL
  4   404 Hill, Reggie       M47 Unattached              41.70m  
      38.36m  41.70m  39.81m  38.72m  37.11m  PASS
  5   261 Eichholtz, John    M45 Unattached              19.85m  
      15.18m  19.85m  13.61m  15.71m  19.04m  FOUL
 
Event 845  M50 Javelin Throw 700G
================================================================
       USATF: # 70.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   341 Greene, Charles    M53 Unattached              52.43m  
      51.13m  52.43m  FOUL  FOUL  FOUL  50.13m
  2   619 Morris, Dennis     M54 Unattached              45.47m  
      FOUL  45.47m  FOUL  FOUL  43.50m  FOUL
  3   351 Gruenbacher, Kurt  M51 Unattached              45.30m  
      45.30m  45.23m  45.24m  39.73m  FOUL  43.81m
  4   766 Russ, Jim          M54 Unattached              43.32m  
      39.38m  FOUL  FOUL  40.67m  43.32m  FOUL
  5   532 Llewellyn, Darren  M50 Unattached              43.02m  
      40.99m  43.02m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  6   745 Roberts, Franklin  M52 Unattached              41.33m  
      38.97m  38.34m  39.14m  40.09m  37.58m  41.33m
  7   276 Fina, Paul         M52 Unattached              36.88m  
      35.55m  FOUL  36.88m  35.63m  FOUL  34.92m
  8   985 Wilson, Rodney     M52 Over The Hil            34.61m  
      FOUL  FOUL  34.61m  FOUL  FOUL  FOUL
  9   279 Fisher, Donald     M51 Unattached              27.53m  
      27.07m  27.53m  23.58m         
 
Event 846  M55 Javelin Throw 700G
================================================================
       USATF: # 66.11m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   255 Easley, Ricky      M57 So Cal Track            45.89m  
      44.27m  45.89m  FOUL  41.97m  FOUL  FOUL
  2   593 Mcnelis, William   M59 Unattached              45.79m  
      44.46m  44.28m  45.24m  42.12m  45.79m  42.23m
  3   955 Watson, Richard    M58 AZ Desert Th            39.45m  
      38.00m  39.24m  39.27m  39.45m  37.43m  35.81m
  4   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr            35.52m  
      33.97m  34.27m  FOUL  FOUL  35.52m  FOUL
  5   227 Demetrio, Theodore M55 Unattached              31.84m  
      29.08m  28.81m  FOUL  31.84m  30.51m  FOUL
  6   729 Reinhard, James    M57 Unattached              27.72m  
      27.72m  FOUL  24.93m  FOUL  24.53m  FOUL
 
Event 847  M60 Javelin Throw 600G
================================================================
       USATF: # 58.25m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   299 Gagne, Buzz        M63 Twilight Thr            53.38m  
      44.70m  42.48m  53.38m  42.99m  52.49m  48.56m
  2   393 Hearn, Edward      M62 East Coast H            51.43m  
      43.59m  49.88m  49.22m  51.43m  47.00m  47.46m
  3   707 Powers, Bob        M62 Unattached              50.87m  
      49.15m  45.31m  48.90m  49.90m  50.87m  49.13m
  4   215 Daniel, John       M60 Unattached              44.73m  
      40.74m  41.32m  42.10m  40.27m  43.78m  44.73m
  5   947 Waltermann, Stefan M61 Carolinas Tr            35.58m  
      32.58m  32.09m  33.32m  FOUL  35.58m  32.86m
  6   583 McDonald, Harry    M63 Unattached              32.42m  
      30.15m  FOUL  31.46m  31.69m  32.42m  27.98m
  7   792 Schuster, Neal     M63 Unattached              32.13m  
      27.43m  FOUL  31.85m  32.13m  30.40m  31.88m
  8   354 Gustovich, George  M60 Unattached              30.45m  
      29.67m  29.60m  30.45m  29.52m  FOUL  PASS
  9   311 Gerson, Jeffrey    M64 Over The Hil            22.15m  
      19.76m  FOUL  22.15m  PASS  PASS  PASS
 
Event 848  M65 Javelin Throw 600G
================================================================
       USATF: # 57.67m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   733 Rice, Robert       M65 Unattached              35.48m  
      33.79m  34.69m  35.48m  34.47m  PASS  PASS
  2   873 Stempel, Dennis    M67 Unattached              27.95m  
      FOUL  23.71m  26.22m  25.91m  24.77m  27.95m
  3    86 Bolding, Ross      M65 Unattached              24.72m  
      22.41m  24.72m  FOUL  FOUL  22.03m  PASS
  4   708 Powers, Herbert    M67 Unattached              20.66m  
      18.73m  18.79m  17.82m  19.10m  18.78m  20.66m
 
Event 849  M70 Javelin Throw 500G
================================================================
    70 USATF: # 52.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   471 Kenney, James      M70 Unattached              44.62m  
      42.65m  42.79m  44.62m  FOUL  43.81m  40.45m
  2   774 Sagedahl, Sherwood M72 Unattached              36.68m  
      34.27m  36.68m  35.99m  34.85m  30.70m  36.25m
  3   697 Pliner, Terry      M73 So Cal Track            23.58m  
      23.58m  19.69m  FOUL  19.50m  21.46m  23.15m
  4   938 Vergin, Roger      M73 Club Northwe            22.34m  
      21.81m  20.08m  FOUL  22.34m  21.91m  20.78m
  5   384 Harwood, Jerry     M72 So Cal Track            16.51m  
      14.92m  FOUL  FOUL  16.19m  16.51m  14.39m
 
Event 849  M75 Javelin Throw 500G
================================================================
    75 USATF: # 40.70m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   430 Jankovich, William M77 Unattached              28.83m  
      23.53m  25.75m  FOUL  26.70m  27.45m  28.83m
  2   740 Righter, Richard   M79 Unattached              21.74m  
      18.01m  19.01m  18.70m  20.49m  21.74m  FOUL
  3   273 Feick, Ray         M79 Philadelphia            19.35m  
      15.98m  18.31m  16.79m  14.98m  15.52m  19.35m
 
Event 851  M80 Javelin Throw 400G
================================================================
    80 USATF: # 39.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   412 Horine, Larry      M80 Unattached              24.69m  
      22.90m  22.52m  22.65m  23.78m  24.69m  24.63m
  2   700 Pope, Bruce        M80 Unattached              23.95m  
      FOUL  22.48m  FOUL  23.95m  FOUL  22.69m
  3   267 Ezerins, Karlis    M84 Unattached              21.52m  
      20.75m  20.24m  21.42m  21.52m  18.44m  PASS
  4   103 Bredenbeck, Rudolp M80 Over The Hil            17.38m  
      FOUL  15.99m  17.29m  17.09m  16.02m  17.38m
 
Event 851  M85 Javelin Throw 400G
================================================================
    85 USATF: # 26.16m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   840 Smith, Denver      M85 Unattached              24.12m  
      23.69m  22.82m  FOUL  21.65m  24.12m  FOUL
  2   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac            10.13m  
      4.08m  9.18m  9.69m  10.13m  PASS  PASS
 
Event 851  M90 Javelin Throw 400G
================================================================
    90 USATF: # 22.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   568 Maxwell, Ralph     M91 Unattached              15.44m  
      15.44m  14.02m  FOUL  14.60m  FOUL  FOUL
 
Event 851  M95 Javelin Throw 400G
================================================================
    95 USATF: # 20.80m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 So Cal Track             8.14m  
      8.14m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 861  M30 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   554 Malnoske, John     M32 Unattached              31.37m  
      FOUL  FOUL  28.39m  31.37m  30.73m  FOUL
 
Event 861  M35 Hammer Throw
================================================================
    35 USATF: # 70.84m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   508 Lawson, Kunle      M39 Unattached              48.19m  
      43.27m  45.33m  FOUL  48.19m  FOUL  FOUL
  2   366 Hampton, Arvil     M39 So Cal Track            39.78m  
      36.94m  FOUL  39.78m  39.27m  FOUL  FOUL
  3   176 Cockerham, Christo M37 Carolinas Tr            29.05m  
      27.31m  27.98m  28.82m  27.70m  FOUL  29.05m
 
Event 861  M40 Hammer Throw
================================================================
    40 USATF: # 74.34m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   130 Butler, Keith      M44 Unattached              38.91m  
      FOUL  35.61m  38.91m  38.21m  37.47m  FOUL
  2   209 Curry, Mike        M44 Golden State            38.47m  
      36.92m  37.69m  38.04m  36.26m  37.68m  38.47m
  3   460 Katalinas, John    M43 Unattached              34.69m  
      33.78m  33.48m  FOUL  34.69m  FOUL  34.48m
 
Event 863  M45 Hammer Throw
================================================================
       USATF: # 64.70m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    69 Bickel, David      M45 AZ Desert Th            46.53m  
      43.30m  46.14m  46.53m  FOUL  44.83m  FOUL
  2   730 Retzer, Greg       M47 So Cal Track            44.02m  
      42.53m  44.02m  FOUL  44.02m  FOUL  FOUL
  3   454 Jones, Robert      M49 Unattached              40.29m  
      38.52m  40.29m  38.68m  38.81m  FOUL  38.96m
  4   920 Toland, Patrick    M45 Shore Athlet            32.67m  
      32.67m  32.07m  FOUL  FOUL  31.62m  FOUL
 
Event 865  M50 Hammer Throw
================================================================
    50 USATF: # 71.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    17 Arello, Robert     M52 Twilight Thr            50.56m  
      50.56m  FOUL  FOUL  47.62m  FOUL  47.42m
  2   403 Higgins, Robert    M51 Unattached              49.88m  
      46.98m  47.72m  47.16m  49.88m  49.86m  48.99m
  3    55 Benoit, Joseph     M53 Syracuse Cha            47.63m  
      FOUL  46.76m  47.33m  46.56m  47.63m  45.35m
  4   766 Russ, Jim          M54 Unattached              31.94m  
      30.07m  31.94m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 865  M55 Hammer Throw
================================================================
    55 USATF: # 60.88m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   622 Morse, Tim         M55 Twilight Thr            45.50m  
      FOUL  44.50m  45.50m  FOUL  FOUL  FOUL
  2   892 Summers, Ronald    M58 Unattached              43.03m  
      42.80m  38.97m  42.85m  39.10m  42.88m  43.03m
  3   149 Cedrone, Bob       M56 Twilight Thr            42.67m  
      42.63m  39.38m  FOUL  42.20m  42.67m  41.65m
  4   259 Edmonston, John    M58 Unattached              41.12m  
      39.98m  39.86m  FOUL  41.12m  FOUL  FOUL
  5   955 Watson, Richard    M58 AZ Desert Th            36.29m  
      34.05m  36.29m  FOUL  35.95m  35.75m  35.26m
  6   893 Sutton, Gary       M57 Pony Express            32.30m  
      31.27m  FOUL  32.30m  29.80m  31.03m  FOUL
  7   207 Cunningham, James  M56 Achilles Int            26.09m  
      19.14m  19.42m  23.22m  23.14m  26.09m  FOUL
 
Event 867  M60 Hammer Throw
================================================================
       USATF: # 61.76m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   141 Cameron, Dennis    M62 Reno Tahoe A            43.91m  
      40.78m  40.17m  41.31m  42.23m  43.91m  41.71m
  2   319 Goerge, Hilary     M63 Playmakers R            43.67m  
      40.83m  43.02m  43.67m  42.54m  42.40m  43.10m
  3   260 Edwards, Tim       M63 Colorado Mas            39.48m  
      FOUL  38.40m  FOUL  39.34m  FOUL  39.48m
  4   583 McDonald, Harry    M63 Unattached              31.97m  
      30.46m  31.29m  31.97m  28.23m  FOUL  FOUL
  5   792 Schuster, Neal     M63 Unattached              28.08m  
      FOUL  28.00m  27.29m  FOUL  28.08m  FOUL
  6   311 Gerson, Jeffrey    M64 Over The Hil            16.34m  
      16.34m  15.11m            
 
Event 868  M65 Hammer Throw
================================================================
       USATF: # 55.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   565 Mathews, George    M68 Seattle Mast            46.16m  
      FOUL  46.16m  43.49m  44.31m  44.17m  45.05m
  2   139 Cahners, Robert    M69 Florida Athl            44.82m  
      FOUL  39.34m  41.51m  44.82m  40.46m  39.42m
  3    74 Bitsko, Michael    M68 Unattached              42.22m  
      41.83m  40.57m  39.54m  40.43m  42.22m  FOUL
  4   113 Brown, M Geoffrey  M65 Unattached              28.93m  
      FOUL  FOUL  26.31m  25.60m  27.93m  28.93m
  5    88 Bookin-Weiner, Jer M65 Potomac Vall            26.80m  
      26.80m  FOUL  25.42m  26.39m  FOUL  FOUL
  6   468 Kelly, Gene        M68 Over The Hil            25.48m  
      25.31m  25.48m  FOUL  FOUL  24.00m  25.42m
 
Event 869  M70 Hammer Throw
================================================================
    70 USATF: # 59.04m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   832 Sloan, John        M71 Over The Hil            29.12m  
      FOUL  27.36m  26.75m  26.69m  29.12m  FOUL
  2   151 *Chambers, Donald  M74 Australia               27.98m  
      25.75m  27.82m  27.98m  26.68m  FOUL  26.04m
  3   401 Herron, Robin      M74 Colorado Mas            26.42m  
      24.99m  25.57m  26.42m  23.79m  FOUL  23.83m
  4   810 Sheinker, Abraham  M71 Over The Hil            20.21m  
      FOUL  18.60m  FOUL  20.21m  FOUL  FOUL
 
Event 869  M75 Hammer Throw
================================================================
    75 USATF: # 51.51m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   331 Gramley, William   M75 Carolinas Tr            34.56m  
      34.56m  32.76m  34.21m  31.49m  32.34m  34.13m
  2   659 Olson, Leonard     M79 Unattached              26.63m  
      23.99m  25.27m  23.13m  24.89m  24.06m  26.63m
  3   273 Feick, Ray         M79 Philadelphia            24.69m  
      21.74m  23.71m  24.63m  FOUL  23.96m  24.69m
 
Event 869  M80 Hammer Throw
================================================================
    80 USATF: # 43.11m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   267 Ezerins, Karlis    M84 Unattached              26.45m  
      FOUL  22.91m  25.31m  26.45m  23.93m  FOUL
 
Event 869  M85 Hammer Throw
================================================================
    85 USATF: # 32.20m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   758 Roudebush, George  M86 Over The Hil            19.44m  
      19.44m  19.38m  17.99m  FOUL  18.97m  18.24m
  2   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac             7.93m  
      7.93m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 870  M30 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   703 Porter, John       M33 Tnt Internat             8.30m  
      7.19m  8.30m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 870  M35 Weight Throw
================================================================
    35 USATF: # 16.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   508 Lawson, Kunle      M39 Unattached              16.43m  
      FOUL  FOUL  15.64m  16.43m  16.08m  FOUL
  2   366 Hampton, Arvil     M39 So Cal Track            13.71m  
      13.00m  13.71m  12.82m  FOUL  12.55m  13.32m
  3   176 Cockerham, Christo M37 Carolinas Tr            10.18m  
      9.90m  9.47m  9.12m  9.64m  10.18m  9.66m
  4   501 Lanier, Kim        M35 Tnt Internat             3.85m  
      3.62m  3.85m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 870  M40 Weight Throw
================================================================
    40 USATF: # 15.15m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   209 Curry, Mike        M44 Golden State            13.25m  
      12.43m  13.25m  12.89m  12.43m  12.62m  FOUL
  2   460 Katalinas, John    M43 Unattached              11.92m  
      11.68m  10.71m  11.92m  FOUL  FOUL  10.85m
  3   130 Butler, Keith      M44 Unattached              11.66m  
      FOUL  11.66m  11.34m  11.04m  FOUL  10.58m
 
Event 872  M45 Weight Throw
================================================================
       USATF: # 17.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    69 Bickel, David      M45 AZ Desert Th            14.86m  
      14.31m  FOUL  FOUL  14.60m  FOUL  14.86m
  2   730 Retzer, Greg       M47 So Cal Track            14.32m  
      13.34m  13.95m  14.26m  14.32m  14.14m  FOUL
  3   920 Toland, Patrick    M45 Shore Athlet            13.22m  
      13.21m  12.99m  13.18m  FOUL  12.86m  13.22m
  4   454 Jones, Robert      M49 Unattached              12.65m  
      FOUL  11.90m  FOUL  12.45m  12.22m  12.65m
 
Event 873  M50 Weight Throw
================================================================
    50 USATF: # 24.24m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    55 Benoit, Joseph     M53 Syracuse Cha            18.59m  
      17.77m  17.26m  18.03m  17.58m  18.59m  17.47m
  2   403 Higgins, Robert    M51 Unattached              17.71m  
      17.03m  17.53m  FOUL  FOUL  16.66m  17.71m
  3    17 Arello, Robert     M52 Twilight Thr            17.33m  
      16.55m  FOUL  17.33m  16.74m  FOUL  17.21m
 
Event 873  M55 Weight Throw
================================================================
    55 USATF: # 18.91m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   892 Summers, Ronald    M58 Unattached              18.83m  
      18.06m  17.48m  18.08m  17.56m  18.37m  18.83m
  2   622 Morse, Tim         M55 Twilight Thr            17.51m  
      16.26m  16.80m  17.51m  16.60m  16.88m  16.67m
  3   149 Cedrone, Bob       M56 Twilight Thr            16.10m  
      15.09m  16.06m  15.64m  15.69m  16.10m  15.19m
  4   259 Edmonston, John    M58 Unattached              15.05m  
      13.87m  15.05m  14.38m  FOUL  FOUL  FOUL
  5   137 Bzibziak, Raymond  M57 Unattached              13.64m  
      13.09m  12.16m  13.64m  12.76m  FOUL  12.18m
  6   893 Sutton, Gary       M57 Pony Express            13.49m  
      13.49m  13.15m  FOUL  13.27m  12.80m  12.77m
  7   955 Watson, Richard    M58 AZ Desert Th            12.50m  
      12.50m  12.45m  FOUL  12.09m  11.83m  12.24m
 
Event 875  M60 Weight Throw
================================================================
    60 USATF: # 23.57m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   319 Goerge, Hilary     M63 Playmakers R            18.36m  
      17.92m  FOUL  17.55m  17.76m  17.96m  18.36m
  2   141 Cameron, Dennis    M62 Reno Tahoe A            16.29m  
      15.77m  14.30m  15.99m  16.29m  FOUL  16.09m
  3   260 Edwards, Tim       M63 Colorado Mas            15.24m  
      15.24m  FOUL  14.83m  FOUL  FOUL  PASS
  4   311 Gerson, Jeffrey    M64 Over The Hil             7.93m  
      6.77m  7.93m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 875  M65 Weight Throw
================================================================
    65 USATF: # 20.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   565 Mathews, George    M68 Seattle Mast            18.22m  
      17.22m  17.86m  FOUL  18.22m  FOUL  17.21m
  2   139 Cahners, Robert    M69 Florida Athl            17.58m  
      16.65m  15.91m  17.58m  17.53m  16.41m  FOUL
  3    74 Bitsko, Michael    M68 Unattached              14.46m  
      14.46m  13.61m  13.81m  14.16m  FOUL  14.43m
  4    88 Bookin-Weiner, Jer M65 Potomac Vall             9.86m  
      FOUL  9.86m  FOUL  FOUL  PASS  PASS
 
Event 877  M70 Weight Throw
================================================================
    70 USATF: # 20.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   384 Harwood, Jerry     M72 So Cal Track            12.15m  
      11.27m  11.26m  12.15m  11.74m  FOUL  FOUL
  2   151 *Chambers, Donald  M74 Australia               11.99m  
      11.99m  9.90m  11.72m  11.72m  11.72m  11.73m
  3   401 Herron, Robin      M74 Colorado Mas            11.17m  
      9.08m  10.62m  FOUL  10.97m  11.17m  FOUL
  4   938 Vergin, Roger      M73 Club Northwe             9.19m  
      8.41m  8.65m  9.19m  8.83m  9.04m  8.69m
  5   653 Oakey, Richard     M70 Tnt Internat             6.63m  
      5.44m  6.37m  5.31m  6.33m  5.16m  6.63m
 
Event 877  M75 Weight Throw
================================================================
    75 USATF: # 18.25m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   331 Gramley, William   M75 Carolinas Tr            14.43m  
      13.27m  14.04m  14.43m  13.33m  13.66m  13.82m
  2   659 Olson, Leonard     M79 Unattached              10.21m  
      9.08m  9.55m  10.21m  FOUL  9.13m  10.00m
  3   273 Feick, Ray         M79 Philadelphia             9.79m  
      9.65m  9.10m  9.63m  FOUL  9.59m  9.79m
 
Event 879  M80 Weight Throw
================================================================
    80 USATF: # 16.88m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   267 Ezerins, Karlis    M84 Unattached              11.96m  
      10.20m  11.18m  11.49m  11.17m  11.96m  11.74m
 
Event 879  M85 Weight Throw
================================================================
    85 USATF: # 11.89m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   758 Roudebush, George  M86 Over The Hil             7.03m  
      7.03m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
  2   756 Ross, Charles      M88 Atlanta Trac             5.07m  
      5.07m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 879  M95 Weight Throw
================================================================
    95 USATF: # 7.56m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   594 McPhie, Leland     M97 So Cal Track             4.63m  
      4.63m  4.63m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 881  M35 Outdoor Pentathlon
================================================================
    35 USATF: #  3577                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Unattached                2778  
  2   731 Reutter, Jason     M38 Carolinas Tr              2348  
  3   631 Murdock, Daniel    M37 Tnt Internat              2256  
 
Event 881  M40 Outdoor Pentathlon
================================================================
    40 USATF: #  3508                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Unattached                3006  
  2   784 Sarsony, Chris     M44 Carolinas Tr              2406  
  3    20 Ash, David         M40 Tnt Internat              2010  
  4   777 Samiec, James      M44 Potomac Vall              1710  
  5   114 Brown, Michael     M43 Unattached                1509  
 
Event 881  M35 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Unattached               5.60m   1.9    537
  2   631 Murdock, Daniel    M37 Tnt Internat             5.47m   1.6    510
  3   731 Reutter, Jason     M38 Carolinas Tr             4.64m   1.7    341
 
Event 881  M40 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Unattached               5.99m   1.7    702
  2    83 Bluethmann, Bill   M43 Unattached               5.55m   1.7    595
  3    20 Ash, David         M40 Tnt Internat             5.06m   1.7    483
  4   777 Samiec, James      M44 Potomac Vall             4.73m   1.6    411
  5   784 Sarsony, Chris     M44 Carolinas Tr             4.55m   3.5    373
  6   114 Brown, Michael     M43 Unattached               4.03m   2.4    271
 
Event 881  M35 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Unattached              43.34m     499
  2   731 Reutter, Jason     M38 Carolinas Tr            39.87m     447
  3   631 Murdock, Daniel    M37 Tnt Internat            33.02m     348
 
Event 881  M40 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Unattached              45.06m     573
  2   784 Sarsony, Chris     M44 Carolinas Tr            35.56m     422
  3   114 Brown, Michael     M43 Unattached              35.35m     419
  4   777 Samiec, James      M44 Potomac Vall            30.02m     336
  5    20 Ash, David         M40 Tnt Internat            26.82m     287
 
Event 881  M35 200m Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Unattached               24.56   0.5    679
  2   631 Murdock, Daniel    M37 Tnt Internat             24.91   0.5    648
  3   731 Reutter, Jason     M38 Carolinas Tr             25.10   0.5    632
 
Event 881  M40 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Unattached               25.08   0.5  1    700
  2   784 Sarsony, Chris     M44 Carolinas Tr             26.63  -2.6  2    573
  3    20 Ash, David         M40 Tnt Internat             28.43  -2.6  2    439
  4   777 Samiec, James      M44 Potomac Vall             28.89  -2.6  2    408
  5   114 Brown, Michael     M43 Unattached               29.96  -2.6  2    339
 
Event 881  M35 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Unattached              31.92m     511
  2   731 Reutter, Jason     M38 Carolinas Tr            26.34m     400
  3   631 Murdock, Daniel    M37 Tnt Internat            24.74m     369
 
Event 881  M40 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Unattached              30.87m     544
  2   784 Sarsony, Chris     M44 Carolinas Tr            29.40m     511
  3   114 Brown, Michael     M43 Unattached              27.98m     480
  4   777 Samiec, James      M44 Potomac Vall            26.52m     449
  5    20 Ash, David         M40 Tnt Internat            21.07m     333
 
Event 881  M35 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   855 *Souza, Jeferson   M37 Unattached             5:03.90     552
  2   731 Reutter, Jason     M38 Carolinas Tr           5:08.28     528
  3   631 Murdock, Daniel    M37 Tnt Internat           5:36.72     381
 
Event 881  M40 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   784 Sarsony, Chris     M44 Carolinas Tr           5:21.16     527
  2     4 Aka-Bashorun, Wale M40 Unattached             5:28.76     487
  3    20 Ash, David         M40 Tnt Internat           5:32.60     468
  4   777 Samiec, James      M44 Potomac Vall           7:07.01     106
  5   114 Brown, Michael     M43 Unattached            11:19.63  
 
Event 882  M45 Outdoor Pentathlon
================================================================
       USATF: #  3724                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    44 Bates, Christopher M47 Unattached                3143  
  2   674 Parker, Raymond    M49 Greater Phil              2885  
  3   157 Chilton, Steven    M47 Unattached                2864  
  4   870 Steeves, Scott     M47 Mass Velocit              2862  
  5    38 Barry, Michael     M47 Unattached                2782  
  6   657 Ols, Joseph        M47 Unattached                2622  
  7   404 Hill, Reggie       M47 Unattached                2607  
  8   975 Wilcox, Rod        M45 Club Northwe              2598  
  9   833 Sloan, Kerry       M48 A Running St              2493  
 10   587 McKenzie, John     M46 Potomac Vall              2308  
 11   894 Sutton, James      M48 Unattached                1684  
 
Event 882  Outdoor Pentathlon: #1 M45 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    44 Bates, Christopher M47 Unattached               6.19m   4.5    850
  2   975 Wilcox, Rod        M45 Club Northwe             5.61m   1.5    693
  3   404 Hill, Reggie       M47 Unattached               5.58m   2.6    684
  4   157 Chilton, Steven    M47 Unattached               5.23m   0.2    595
  5    38 Barry, Michael     M47 Unattached               4.83m   1.8    496
  6   657 Ols, Joseph        M47 Unattached               4.77m   0.9    481
  7   870 Steeves, Scott     M47 Mass Velocit             4.76m   1.2    479
  8   674 Parker, Raymond    M49 Greater Phil             4.68m   0.5    461
  9   587 McKenzie, John     M46 Potomac Vall             4.64m   2.3    451
 10   833 Sloan, Kerry       M48 A Running St             4.58m   0.5    439
 11   894 Sutton, James      M48 Unattached               4.35m   1.3    386
 12   162 Cistone, Richard   M45 Unattached               4.13m   2.0    339
 
Event 882  Outdoor Pentathlon: #2 M45 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   404 Hill, Reggie       M47 Unattached              47.45m     672
  2    38 Barry, Michael     M47 Unattached              43.28m     599
  3   870 Steeves, Scott     M47 Mass Velocit            42.24m     581
  4    44 Bates, Christopher M47 Unattached              41.93m     576
  5   894 Sutton, James      M48 Unattached              40.46m     550
  6   674 Parker, Raymond    M49 Greater Phil            38.68m     520
  7   975 Wilcox, Rod        M45 Club Northwe            37.28m     496
  8   157 Chilton, Steven    M47 Unattached              34.54m     449
  9   657 Ols, Joseph        M47 Unattached              33.20m     426
 10   587 McKenzie, John     M46 Potomac Vall            30.14m     375
 11   833 Sloan, Kerry       M48 A Running St            28.73m     351
 
Event 882  Outdoor Pentathlon: #3 M45 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   674 Parker, Raymond    M49 Greater Phil             25.25  -1.7  2    755
  2   975 Wilcox, Rod        M45 Club Northwe             26.11   0.3  1    682
  3   157 Chilton, Steven    M47 Unattached               26.18  -1.7  2    677
  4   833 Sloan, Kerry       M48 A Running St             26.60  -1.7  2    643
  5   657 Ols, Joseph        M47 Unattached               26.82   0.3  1    626
  6   404 Hill, Reggie       M47 Unattached               26.98  -1.7  2    613
  7    38 Barry, Michael     M47 Unattached               27.40   0.3  1    580
  8   870 Steeves, Scott     M47 Mass Velocit             27.47  -1.7  2    575
  9   587 McKenzie, John     M46 Potomac Vall             28.68   0.3  1    486
 10    44 Bates, Christopher M47 Unattached               30.43   0.3  1    369
 11   894 Sutton, James      M48 Unattached               32.57  -1.7  2    247
 
Event 882  Outdoor Pentathlon: #4 M45 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    44 Bates, Christopher M47 Unattached              37.14m     761
  2   975 Wilcox, Rod        M45 Club Northwe            34.00m     684
  3   657 Ols, Joseph        M47 Unattached              31.24m     617
  4    38 Barry, Michael     M47 Unattached              28.64m     554
  5   870 Steeves, Scott     M47 Mass Velocit            26.79m     509
  6   894 Sutton, James      M48 Unattached              26.45m     501
  7   404 Hill, Reggie       M47 Unattached              26.31m     498
  8   674 Parker, Raymond    M49 Greater Phil            25.24m     473
  9   833 Sloan, Kerry       M48 A Running St            23.90m     441
 10   157 Chilton, Steven    M47 Unattached              22.97m     419
 11   587 McKenzie, John     M46 Potomac Vall            21.84m     392
 
Event 882  Outdoor Pentathlon: #5 M45 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   157 Chilton, Steven    M47 Unattached             4:59.39     724
  2   870 Steeves, Scott     M47 Mass Velocit           5:00.30     718
  3   674 Parker, Raymond    M49 Greater Phil           5:07.53     676
  4   833 Sloan, Kerry       M48 A Running St           5:17.72     619
  5   587 McKenzie, John     M46 Potomac Vall           5:20.46     604
  6    44 Bates, Christopher M47 Unattached             5:23.65     587
  7    38 Barry, Michael     M47 Unattached             5:30.01     553
  8   657 Ols, Joseph        M47 Unattached             5:46.11     472
  9   404 Hill, Reggie       M47 Unattached             7:12.56     140
 10   975 Wilcox, Rod        M45 Club Northwe           7:56.60      43
 11   894 Sutton, James      M48 Unattached             9:20.22  
 
Event 884  M50 Outdoor Pentathlon
================================================================
    50 USATF: #  3599                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   432 Janusey, Michael   M53 Unattached                2942  
  2   763 Ruebel, Noel       M54 Unattached                2748  
  3   417 Hughes, David      M51 Tnt Internat              2250  
  4   745 Roberts, Franklin  M52 Unattached                2185  
  5    77 Bjorkman, Timothy  M54 Unattached                1532  
  6   553 Makozy, Frank      M51 The Western               1284  
 
Event 884  M55 Outdoor Pentathlon
================================================================
    55 USATF: #  3687                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   486 Kohls, David       M55 Unattached                2942  
  2   439 Jennings, Stephen  M56 Unattached                2901  
  3   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr              2838  
  4   227 Demetrio, Theodore M55 Unattached                2145  
  5   603 Milan, Michael     M57 Unattached                2125  
  6    62 Berndt, Michael    M57 Unattached                2123  
  7   955 Watson, Richard    M58 AZ Desert Th              1648  
 
Event 884  M50 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   763 Ruebel, Noel       M54 Unattached               5.11m   NWI    646
  2   432 Janusey, Michael   M53 Unattached               4.88m   NWI    584
  3   417 Hughes, David      M51 Tnt Internat             4.41m   NWI    463
  4    77 Bjorkman, Timothy  M54 Unattached               4.13m   NWI    396
  5   745 Roberts, Franklin  M52 Unattached               3.94m   NWI    352
  6   251 Dumas, Edward      M50 Unattached               3.67m   NWI    290
  7   553 Makozy, Frank      M51 The Western              2.62m   NWI     91
 
Event 884  M55 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   439 Jennings, Stephen  M56 Unattached               4.83m   NWI    659
  2   486 Kohls, David       M55 Unattached               4.79m   NWI    648
  3   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr             4.23m   NWI    492
  4   227 Demetrio, Theodore M55 Unattached               3.88m   NWI    400
  5    62 Berndt, Michael    M57 Unattached               3.70m   NWI    354
  6   955 Watson, Richard    M58 AZ Desert Th             3.51m   NWI    308
  7   603 Milan, Michael     M57 Unattached               3.45m   NWI    294
 
Event 884  M50 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   432 Janusey, Michael   M53 Unattached              49.53m     750
  2   745 Roberts, Franklin  M52 Unattached              43.02m     630
  3   417 Hughes, David      M51 Tnt Internat            36.12m     505
  4   763 Ruebel, Noel       M54 Unattached              35.77m     499
  5   251 Dumas, Edward      M50 Unattached              30.70m     409
  6   553 Makozy, Frank      M51 The Western             30.20m     400
 --    77 Bjorkman, Timothy  M54 Unattached                  ND  
 
Event 884  M55 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   486 Kohls, David       M55 Unattached              39.03m     622
  2   955 Watson, Richard    M58 AZ Desert Th            38.53m     612
  3   603 Milan, Michael     M57 Unattached              34.47m     531
  4   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr            33.37m     510
  5   439 Jennings, Stephen  M56 Unattached              31.21m     468
  6   227 Demetrio, Theodore M55 Unattached              30.64m     456
  7    62 Berndt, Michael    M57 Unattached              23.95m     328
 
Event 884  M50 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   432 Janusey, Michael   M53 Unattached               27.85  -1.3  2    615
  2   763 Ruebel, Noel       M54 Unattached               27.93  -1.3  2    609
  3    77 Bjorkman, Timothy  M54 Unattached               29.67  -1.3  2    485
  4   745 Roberts, Franklin  M52 Unattached               30.75  -1.3  2    413
  5   417 Hughes, David      M51 Tnt Internat             31.30  -1.3  2    379
 --   251 Dumas, Edward      M50 Unattached                 DNF  -1.3  2 
 --   553 Makozy, Frank      M51 The Western                DNF  -1.3  2 
 
Event 884  M55 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   486 Kohls, David       M55 Unattached               27.08  -1.7  1    750
  2   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr             28.22  -1.7  1    660
  3   439 Jennings, Stephen  M56 Unattached               28.24  -1.7  1    659
  4   227 Demetrio, Theodore M55 Unattached               30.31  -1.3  2    511
  5    62 Berndt, Michael    M57 Unattached               30.76  -1.7  1    481
  6   603 Milan, Michael     M57 Unattached               30.82  -1.7  1    477
  7   955 Watson, Richard    M58 AZ Desert Th             39.27  -1.7  1     74
 
Event 884  M50 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   432 Janusey, Michael   M53 Unattached              36.33m     606
  2   763 Ruebel, Noel       M54 Unattached              35.97m     599
  3   745 Roberts, Franklin  M52 Unattached              34.24m     563
  4   553 Makozy, Frank      M51 The Western             27.88m     435
  5   417 Hughes, David      M51 Tnt Internat            27.29m     423
  6    77 Bjorkman, Timothy  M54 Unattached              20.46m     289
 
Event 884  M55 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   955 Watson, Richard    M58 AZ Desert Th            33.14m     600
  2   486 Kohls, David       M55 Unattached              29.46m     518
  3   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr            28.63m     500
  4   603 Milan, Michael     M57 Unattached              27.31m     471
  5   227 Demetrio, Theodore M55 Unattached              25.66m     435
  6   439 Jennings, Stephen  M56 Unattached              25.45m     430
  7    62 Berndt, Michael    M57 Unattached              24.93m     419
 
Event 884  M50 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   417 Hughes, David      M51 Tnt Internat           5:59.98     480
  2   763 Ruebel, Noel       M54 Unattached             6:18.99     395
  3   432 Janusey, Michael   M53 Unattached             6:20.83     387
  4    77 Bjorkman, Timothy  M54 Unattached             6:26.81     362
  5   553 Makozy, Frank      M51 The Western            6:27.87     358
  6   745 Roberts, Franklin  M52 Unattached             7:03.19     227
 
Event 884  M55 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   439 Jennings, Stephen  M56 Unattached             5:34.96     685
  2   896 Swindlehurst, Greg M56 Carolinas Tr           5:36.71     676
  3    62 Berndt, Michael    M57 Unattached             6:03.68     541
  4   486 Kohls, David       M55 Unattached             6:34.64     404
  5   603 Milan, Michael     M57 Unattached             6:47.71     352
  6   227 Demetrio, Theodore M55 Unattached             6:49.90     343
  7   955 Watson, Richard    M58 AZ Desert Th           8:34.49      54
 
Event 886  M60 Outdoor Pentathlon
================================================================
    60 USATF: #  3795                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   947 Waltermann, Stefan M61 Carolinas Tr              2604  
  2   215 Daniel, John       M60 Unattached                2484  
  3   717 Ragon, Donald      M64 Over The Hil              2201  
  4   216 Daniels, Michael   M62 Team Ohio Tr              1989  
  5   792 Schuster, Neal     M63 Unattached                1981  
  6   897 Taft, Thomas       M63 Mass Velocit              1974  
  7   742 Ripp, Marvin       M61 Wisconsin Tr              1900  
  8   483 Knott, David       M63 Unattached                1635  
 
Event 886  M65 Outdoor Pentathlon
================================================================
    65 USATF: #  3944                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    86 Bolding, Ross      M65 Unattached                2517  
  2   708 Powers, Herbert    M67 Unattached                2406  
  3  1014 Zukas, Robert      M67 Unattached                1930  
 
Event 886  M60 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   216 Daniels, Michael   M62 Team Ohio Tr             3.90m   NWI    479
  2   717 Ragon, Donald      M64 Over The Hil             3.89m   NWI    475
  3   897 Taft, Thomas       M63 Mass Velocit             3.70m   NWI    421
  4   947 Waltermann, Stefan M61 Carolinas Tr             3.62m   NWI    400
  5   792 Schuster, Neal     M63 Unattached               3.55m   NWI    380
  6   215 Daniel, John       M60 Unattached               3.51m   NWI    371
  7   742 Ripp, Marvin       M61 Wisconsin Tr             3.21m   NWI    292
  8   483 Knott, David       M63 Unattached               2.72m   NWI    177
 
Event 886  M65 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   708 Powers, Herbert    M67 Unattached               3.80m   NWI    537
  2    86 Bolding, Ross      M65 Unattached               3.49m   NWI    439
  3  1014 Zukas, Robert      M67 Unattached               3.48m   NWI    437
 
Event 886  M60 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   215 Daniel, John       M60 Unattached              43.36m     758
  2   483 Knott, David       M63 Unattached              38.49m     654
  3   947 Waltermann, Stefan M61 Carolinas Tr            36.52m     613
  4   717 Ragon, Donald      M64 Over The Hil            35.00m     581
  5   792 Schuster, Neal     M63 Unattached              32.67m     532
  6   216 Daniels, Michael   M62 Team Ohio Tr            32.39m     527
  7   897 Taft, Thomas       M63 Mass Velocit            30.88m     495
  8   742 Ripp, Marvin       M61 Wisconsin Tr            28.63m     449
 
Event 886  M65 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1014 Zukas, Robert      M67 Unattached              27.86m     493
  2    86 Bolding, Ross      M65 Unattached              22.64m     375
  3   708 Powers, Herbert    M67 Unattached              21.72m     355
 
Event 886  M60 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   947 Waltermann, Stefan M61 Carolinas Tr             30.38  -0.1  2    579
  2   717 Ragon, Donald      M64 Over The Hil             31.56  -0.1  2    501
  3   742 Ripp, Marvin       M61 Wisconsin Tr             33.98  -0.1  2    355
  4   216 Daniels, Michael   M62 Team Ohio Tr             34.35  -0.1  2    335
  5   792 Schuster, Neal     M63 Unattached               34.63  -0.1  2    320
  6   215 Daniel, John       M60 Unattached               35.59  -0.1  2    271
  7   897 Taft, Thomas       M63 Mass Velocit             35.69  -0.1  2    266
  8   483 Knott, David       M63 Unattached               38.22  -0.1  2    156
 
Event 886  M65 200m Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    86 Bolding, Ross      M65 Unattached               32.00  +0.0    554
  2   708 Powers, Herbert    M67 Unattached               32.04  +0.0    551
  3  1014 Zukas, Robert      M67 Unattached               36.69  +0.0    288
 
Event 886  M60 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   215 Daniel, John       M60 Unattached              38.29m     679
  2   483 Knott, David       M63 Unattached              36.87m     648
  3   717 Ragon, Donald      M64 Over The Hil            36.69m     644
  4   947 Waltermann, Stefan M61 Carolinas Tr            33.76m     581
  5   742 Ripp, Marvin       M61 Wisconsin Tr            32.46m     553
  6   897 Taft, Thomas       M63 Mass Velocit            28.32m     466
  7   216 Daniels, Michael   M62 Team Ohio Tr            26.30m     424
  8   792 Schuster, Neal     M63 Unattached              25.73m     412
 
Event 886  M65 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1014 Zukas, Robert      M67 Unattached              23.94m     422
  2   708 Powers, Herbert    M67 Unattached              22.99m     401
  3    86 Bolding, Ross      M65 Unattached              17.44m     277
 
Event 886  M60 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   947 Waltermann, Stefan M61 Carolinas Tr           6:47.82     431
  2   215 Daniel, John       M60 Unattached             6:54.11     405
  3   792 Schuster, Neal     M63 Unattached             7:12.19     337
  4   897 Taft, Thomas       M63 Mass Velocit           7:15.26     326
  5   742 Ripp, Marvin       M61 Wisconsin Tr           7:37.53     251
  6   216 Daniels, Michael   M62 Team Ohio Tr           7:46.39     224
 --   483 Knott, David       M63 Unattached                 DNF  
 --   717 Ragon, Donald      M64 Over The Hil               DNF  
 
Event 886  M65 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    86 Bolding, Ross      M65 Unattached             5:33.81     872
  2   708 Powers, Herbert    M67 Unattached             6:37.85     562
  3  1014 Zukas, Robert      M67 Unattached             7:49.96     290
 
Event 888  M70 Outdoor Pentathlon
================================================================
    70 USATF: #  3660                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   774 Sagedahl, Sherwood M72 Unattached                3581  
  2   938 Vergin, Roger      M73 Club Northwe              2455  
  3   174 Coats, Grover      M72 Over The Hil              2445  
  4   151 *Chambers, Donald  M74 Australia                 1922  
  5   741 Rinaldo, Richard   M70 Colonial Roa              1757  
  6   697 Pliner, Terry      M73 So Cal Track              1663  
 
Event 888  M75 Outdoor Pentathlon
================================================================
    75 USATF: #  3510                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Unattached                3097  
  2   430 Jankovich, William M77 Unattached                2381  
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Unattached                1126  
 
Event 888  M70 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   174 Coats, Grover      M72 Over The Hil             4.09m   NWI    753
  2   774 Sagedahl, Sherwood M72 Unattached               3.77m   NWI    632
  3   938 Vergin, Roger      M73 Club Northwe             3.72m   NWI    615
  4   151 *Chambers, Donald  M74 Australia                3.53m   NWI    546
  5   697 Pliner, Terry      M73 So Cal Track             3.09m   NWI    400
  6   741 Rinaldo, Richard   M70 Colonial Roa             2.81m   NWI    313
 
Event 888  M75 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Unattached               3.52m   NWI    661
  2   430 Jankovich, William M77 Unattached               3.02m   NWI    469
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Unattached               2.07m   NWI    164
 
Event 888  M70 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   774 Sagedahl, Sherwood M72 Unattached              37.92m     794
  2   741 Rinaldo, Richard   M70 Colonial Roa            27.10m     523
  3   697 Pliner, Terry      M73 So Cal Track            22.94m     421
  4   174 Coats, Grover      M72 Over The Hil            20.73m     368
  5   938 Vergin, Roger      M73 Club Northwe            20.33m     358
  6   151 *Chambers, Donald  M74 Australia               19.43m     337
 
Event 888  M75 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Unattached              27.34m     615
  2   430 Jankovich, William M77 Unattached              26.51m     591
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Unattached              24.00m     521
 
Event 888  M70 200m Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   774 Sagedahl, Sherwood M72 Unattached               29.93  -0.4  2    797
  2   174 Coats, Grover      M72 Over The Hil             32.30  -0.4  2    632
  3   151 *Chambers, Donald  M74 Australia                32.82  -0.4  2    598
  4   938 Vergin, Roger      M73 Club Northwe             32.99  -0.4  2    588
  5   741 Rinaldo, Richard   M70 Colonial Roa             36.69  -0.4  2    374
  6   697 Pliner, Terry      M73 So Cal Track             40.60  -0.4  2    196
 
Event 888  M75 200m Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Unattached               33.09  -0.8    704
  2   430 Jankovich, William M77 Unattached               37.51  -0.8    443
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Unattached               49.37  -0.8     27
 
Event 888  M70 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   938 Vergin, Roger      M73 Club Northwe            23.59m     467
  2   741 Rinaldo, Richard   M70 Colonial Roa            22.71m     445
  3   151 *Chambers, Donald  M74 Australia               22.54m     441
  4   774 Sagedahl, Sherwood M72 Unattached              21.91m     425
  5   174 Coats, Grover      M72 Over The Hil            20.31m     385
  6   697 Pliner, Terry      M73 So Cal Track            19.78m     372
 
Event 888  M75 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Unattached              28.04m     668
  2   430 Jankovich, William M77 Unattached              25.33m     590
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Unattached              19.13m     414
 
Event 888  M70 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   774 Sagedahl, Sherwood M72 Unattached             5:42.99     933
  2   938 Vergin, Roger      M73 Club Northwe           7:38.45     427
  3   174 Coats, Grover      M72 Over The Hil           8:14.27     307
  4   697 Pliner, Terry      M73 So Cal Track           8:25.17     274
  5   741 Rinaldo, Richard   M70 Colonial Roa           9:36.46     102
 --   151 *Chambers, Donald  M74 Australia                  DNF  
 
Event 888  M75 1500m Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   514 Leggitt, James     M76 Unattached             8:08.52     449
  2   430 Jankovich, William M77 Unattached             9:00.41     288
  3   530 Lipton, Marshall   M78 Unattached            14:24.56  
 
Event 936  M35 10000 Meter Race Walk
================================================================
    35 USATF: # 42:00.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   637 Nash, Omar         M37 Miami Valley          51:34.50  
 
Event 936  M45 10000 Meter Race Walk
================================================================
    45 USATF: # 45:00.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   895 Swarts, David      M46 Pegasus A.C.          54:55.60  
  2   534 Logan, Bruce       M46 Park Racewal        1:01:21.00  
 
Event 936  M50 10000 Meter Race Walk
================================================================
    50 USATF: # 45:00.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   168 Clements, Damon    M54 Unattached            59:11.30  
  2   506 Lawrence, Donald   M51 Fleet Feet A        1:02:51.30  
 
Event 936  M55 10000 Meter Race Walk
================================================================
    55 USATF: # 49:28.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   338 Green, Mark        M55 Unattached            53:40.20  
  2   726 Reed, Bill         M58 Pegasus A.C.          59:32.30  
  3   688 Peters, Vincent    M57 Miami Valley        1:00:25.40  
 
Event 936  M60 10000 Meter Race Walk
================================================================
    60 USATF: # 50:05.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   791 Schmid, Chris      M64 World Class           52:25.50  
  2   837 Smith, Andrew      M61 Pegasus A.C.          56:29.00  
  3   943 Walker, Max        M64 Unattached            58:18.90  
  4   222 De Witt, Mike      M60 Parkside Ath        1:02:12.40  
  5   655 Ogelsby, Walter    M64 Raleigh Walk        1:13:33.90  
 
Event 936  M65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    65 USATF: # 54:04.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   292 Frable, Norman     M65 So Cal Track        1:00:35.70  
  2   248 Dubow, Joel        M68 Atlanta Trac        1:13:41.80  
 
Event 936  M70 10000 Meter Race Walk
================================================================
    70 USATF: # 58:14.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   869 Steck, C Gary      M73 Unattached          1:06:58.90  
  2   781 Sanders, Marshall  M70 Pegasus A.C.        1:07:18.80  
  3   413 Hosken, William    M74 Parkside Ath        1:09:44.10  
  4    24 Backlund, John     M71 So Cal Track        1:13:15.90  
  5   184 Contract, Sheldon  M72 Potomac Vall        1:13:43.70  
  6    60 *Bergson, Frank    M72 Shore Athlet        1:20:24.70  
 
Event 936  M75 10000 Meter Race Walk
================================================================
    75 USATF: # 1:05.10                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   340 Green, Max         M79 Pegasus A.C.        1:10:06.00  
 
Event 936  M80 10000 Meter Race Walk
================================================================
    80 USATF: # 1:12.25                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   821 Shuter, Jack       M81 Buckeye Stri        1:35:08.90  
 
Event 941  M30-39 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
 30-39 USATF: # 44.88                                                          
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'A'                    46.69   2 
     1) 275 Fields, Clinton 39          2) 488 Koot, Michael 37           
     3) 631 Murdock, Daniel 37          4) 641 Nelson, Etroy 37           
 
Event 941  M40-49 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
 40-49 USATF: # 42.20                                                          
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                                47.84   2 
     1) 713 Pye, Derek 43               2) 287 Foster, Robert 49          
     3) 221 Davison, Jeffery 53         4) 318 Godbout, Mike 42           
  2 Tnt International Racing Club  'B'                    47.98   2 
     1) 990 Winder, Leon 46             2) 787 Sawyer, Charles 41         
     3) 7 Ali, Mohamed 41               4) 509 Lawton, Daniel 43          
  3 Atlanta Track Club  'A'                               48.94   2 
     1) 115 Brown, Paul 48              2) 446 Johnson, Michael 44        
     3) 838 Smith, Arthur Gus 50        4) 245 Drummond, Don 42           
  4 Over The Hill TC  'A'                                 53.64   2 
     1) 949 Walters, Robert 47          2) 875 Stephens, Christopher 54   
     3) 919 Tinsman, Thomas 58          4) 946 Walls, Vincent 52          
 
Event 941  M50-59 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
 50-59 USATF: # 44.47                                                          
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Houston Elite Track and Field  'A'                    51.71   2 
     1) 233 Detscher, Patrick 53        2) 738 Riddle, Richard 59         
     3) 8 Allie, Charles 63             4) 198 Cozens, Robert 75          
  2 Over The Hill TC  'B'                                 51.90   2 
     1) 985 Wilson, Rodney 52           2) 588 McKinley, Derek 50         
     3) 959 Webb, Sam 53                4) 147 Catalano, Jon 54           
 
Event 941  M60-69 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 60-69 USATF: # 50.90                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'C'                    55.02  
     1) 297 Frontino, James 61          2) 780 Sanders, Leo 60            
     3) 529 Linner, Bernie 62           4) 646 Nolly, Lawrence 62         
  2 Over The Hill TC  'C'                                 59.97  
     1) 68 Biacofsky, John 66           2) 717 Ragon, Donald 64           
     3) 744 Robbins, Stephen 68         4) 311 Gerson, Jeffrey 64         
  3 So Cal Track Club  'B'                              1:00.98  
     1) 452 *Jones, Eric 68             2) 809 Sheehan, Jim 61            
     3) 900 Talib, Salih 66             4) 684 Pearson, Paul 60           
  4 Mass Velocity Track Club  'A'                       1:01.51  
     1) 466 Kelly, Dan 63               2) 850 Snyder, Gary 67            
     3) 329 Graff, Warren 66            4) 693 Pierce, Roger 66           
  5 So Cal Track Club  'C'                              1:22.00  
     1) 697 Pliner, Terry 73            2) 292 Frable, Norman 65          
     3) 24 Backlund, John 71            4) 384 Harwood, Jerry 72          
 
Event 941  M70-79 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 70-79 USATF: # 51.96                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Over The Hill TC  'D'                               1:11.94  
     1) 174 Coats, Grover 72            2) 832 Sloan, John 71             
     3) 979 Williams, Paul 76           4) 480 Kline, Barry 71            
 
Event 941  M80-89 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
 80-89 USATF: # 1:26.38  7/31/2011   Over The Hill TC, Over The Hil            
                         J Greenwald, G Riser, J Means, G Roudebush        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Over The Hill TC  'E'                               1:26.38# 
     1) 344 Greenwald, Jack 83          2) 743 Riser, George 87           
     3) 1015 Means, John 91             4) 758 Roudebush, George 86       
 
Event 942  M30-39 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 30-39 USATF: # 42.62                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                         43.31  
     1) 327 Gosa, Jason 32              2) 822 Sickerson, Nate 38         
     3) 728 Reid, Hugh 32               4) 954 Watson, Leonidas 31        
  2 Non Club  'A'                                         48.00  
     1) 833 Sloan, Kerry 48             2) 668 Owens, Earl 37             
     3) 671 Padgett, Calvin 42          4) 539 Lowery, Maurice 45         
 
Event 942  M40-49 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 40-49 USATF: # 42.20                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'G'                                         43.54  
     1) 910 Thomas, Robert 44           2) 245 Drummond, Don 42           
     3) 711 Prince, Eric 42             4) 627 Mulazim, Khalid 45         
  2 Non Club  'J'                                         53.50  
     1) 98 Bowne, George 60             2) 844 Smith, Kenrick 61          
     3) 906 Tharpe, Bill 62             4) 254 Durante, Daniel 67         
 
Event 942  M50-59 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 50-59 USATF: # 44.47                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'F'                                         53.61  
     1) 898 Taft, Tucker 58             2) 831 Sklar, Howard 55           
     3) 78 Black, Ivan 62               4) 131 Butler, Lovell 51          
 
Event 942  M60-69 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
 60-69 USATF: # 48.51                                                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'C'                                         50.40  
     1) 1011 Zlobicki, Zbigy 61         2) 118 Bryant, NZ 61              
     3) 998 Worthington, Freddy 60      4) 193 Covey, Bruce 64            
  2 Non Club  'D'                                         56.19  
     1) 411 Horick, Jeffrey 65          2) 487 *Kokko, Jarmo 60           
     3) 936 Vash, James 60              4) 611 *Mintz, Bruce 64           
  3 Non Club  'H'                                       1:05.50  
     1) 708 Powers, Herbert 67          2) 812 Shenk, John 68             
     3) 849 Snook, James 68             4) 415 Huff, Allen 66             
 
Event 951  M30-39 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================
 30-39 USATF: # 3:24.09                                                        
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Southwest Sprinters TC  'A'                         3:29.33   2 
     1) 345 Griffin, Napoleon 31        2) 910 Thomas, Robert 44          
     3) 711 Prince, Eric 42             4) 627 Mulazim, Khalid 45         
  2 Tnt International Racing Club  'A'                  3:40.96   2 
     1) 425 Jackson, Michael 38         2) 631 Murdock, Daniel 37         
     3) 914 Thompson, La Roi 32         4) 502 Lanier, Kyle 38            
  3 So Cal Track Club  'C'                              4:06.87   2 
     1) 675 Parks, Terry 47             2) 196 Cox, Darren 41             
     3) 798 Scott, Robert 56            4) 313 Givens, Barry 37           
  4 Over The Hill TC  'A'                               5:54.82   2 
     1) 645 Nobles, Patrick 39          2) 598 Means, Scott 60            
     3) 597 Means Jr, John 56           4) 1015 Means, John 91            
 
Event 951  M40-49 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================
 40-49 USATF: # 3:20.83                                                        
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'C'                  3:56.62   2 
     1) 990 Winder, Leon 46             2) 787 Sawyer, Charles 41         
     3) 7 Ali, Mohamed 41               4) 20 Ash, David 40               
  2 Potomac Valley Track Club  'A'                      4:10.31   2 
     1) 231 DeSio, Blair 40             2) 154 Chasse, Craig 41           
     3) 757 Rossen, Gary 42             4) 777 Samiec, James 44           
  3 Over The Hill TC  'B'                               4:41.80   2 
     1) 949 Walters, Robert 47          2) 531 Liscynesky, Roman 57       
     3) 147 Catalano, Jon 54            4) 36 Barnes, Tim 51              
 
Event 951  M50-59 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
 50-59 USATF: # 3:37.20                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                              4:15.20  
     1) 797 Scott, Jeff 52              2) 268 Fain, William 54           
     3) 117 Brumwell, Steve 53          4) 640 Nelson, Brian 54           
  2 Atlanta Track Club  'B'                             5:24.52  
     1) 481 Kloss, William 55           2) 71 Binion, Ozzie 63            
     3) 669 Ozell, Phillip 61           4) 248 Dubow, Joel 68             
 
Event 951  M60-69 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
 60-69 USATF: # 4:17.62                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'B'                              4:41.60  
     1) 809 Sheehan, Jim 61             2) 452 *Jones, Eric 68            
     3) 684 Pearson, Paul 60            4) 900 Talib, Salih 66            
  2 Tnt International Racing Club  'B'                  4:46.35  
     1) 780 Sanders, Leo 60             2) 297 Frontino, James 61         
     3) 646 Nolly, Lawrence 62          4) 529 Linner, Bernie 62          
  3 Over The Hill TC  'D'                               5:19.45  
     1) 909 Thomas, Norman 61           2) 612 Monaco, Nino 60            
     3) 311 Gerson, Jeffrey 64          4) 68 Biacofsky, John 66          
  4 Springbok Track Club  'A'                           6:01.83  
     1) 814 Sherry, Dale 68             2) 518 Lekan, Dennis 70           
     3) 635 Myers, Robert 62            4) 886 Stross, William 62         
 
Event 952  M30-39 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
 30-39 USATF: # 3:19.90                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'E'                                       3:57.99  
     1) 671 Padgett, Calvin 42          2) 668 Owens, Earl 37             
     3) 728 Reid, Hugh 32               4) 720 Raj, Ravi Kanth 40         
 
Event 952  M50-59 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
 50-59 USATF: # 3:35.88                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                       4:40.63  
     1) 333 Granowski, Scott 50         2) 831 Sklar, Howard 55           
     3) 28 Baker, Anthony 58            4) 78 Black, Ivan 62              
 
Event 952  M60-69 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
 60-69 USATF: # 3:53.87                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                       4:17.51  
     1) 372 Harper, Turran 60           2) 998 Worthington, Freddy 60     
     3) 415 Huff, Allen 66              4) 118 Bryant, NZ 61              
 
Event 952  M70-79 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
 70-79 USATF: # 4:24.83                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'D'                                       5:11.38  
     1) 198 Cozens, Robert 75           2) 524 Lida, Robert 74            
     3) 584 McDonald, Maurice 70        4) 989 Wimberley, Charles 77      
  2 Non Club  'C'                                       6:12.47  
     1) 520 LeVasseur, Jerry 73         2) 186 Cordero, Joe 73            
     3) 697 Pliner, Terry 73            4) 305 Gauntner, Richard 70       
 
Event 961  M30-39 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'B'                  9:00.78  
     1) 425 Jackson, Michael 38         2) 604 Miller, Anthony 49         
     3) 502 Lanier, Kyle 38             4) 500 Lanier, Kareem 38          
  2 Greater Philadelphia TC  'A'                        9:05.69  
     1) 879 Stocking, Carl 50           2) 816 Shields, Charles 52        
     3) 321 Goldthorp, John 33          4) 238 Dinkins, Delvin 39         
  3 So Cal Track Club  'C'                              9:14.72  
     1) 798 Scott, Robert 56            2) 313 Givens, Barry 37           
     3) 196 Cox, Darren 41              4) 424 Jackson, David 49          
 
Event 961  M40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
 40-49 USATF: # 8:02.12                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Greater Philadelphia TC  'B'                        8:41.81  
     1) 166 Clark, Neill 40             2) 284 Forde, Kevin 47            
     3) 110 Brown, Dave 41              4) 67 Berra, Nicholas 42          
  2 Tnt International Racing Club  'A'                 10:46.93  
     1) 20 Ash, David 40                2) 417 Hughes, David 51           
     3) 787 Sawyer, Charles 41          4) 192 Cottrell, Stephen 59       
 
Event 961  M50-59 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
 50-59 USATF: # 8:45.88                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                              9:50.61  
     1) 640 Nelson, Brian 54            2) 116 Browning, Scott 53         
     3) 167 Cleary, Mark 52             4) 117 Brumwell, Steve 53         
  2 Over The Hill TC  'A'                              10:02.18  
     1) 391 Hawkins, Walter 56          2) 531 Liscynesky, Roman 57       
     3) 908 Thomas, Bob 56              4) 946 Walls, Vincent 52          
  3 Springbok Track Club  'A'                          11:01.03  
     1) 866 Stalder, Craig 51           2) 789 Schipper, Mike 50          
     3) 969 Whitmore, William 54        4) 814 Sherry, Dale 68            
 
Event 961  M60-69 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
 60-69 USATF: # 10:09.10                                                       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'B'                             10:49.29  
     1) 684 Pearson, Paul 60            2) 452 *Jones, Eric 68            
     3) 900 Talib, Salih 66             4) 809 Sheehan, Jim 61            
  2 Mass Velocity Track Club  'A'                      10:59.82  
     1) 47 Baugh, Michael 53            2) 905 Tetherly, Jonathan 66      
     3) 898 Taft, Tucker 58             4) 957 Weatherhead, Jeffrey 60    
  3 Springbok Track Club  'B'                          11:57.18  
     1) 494 Kuebler, Bob 65             2) 405 Hinman, Reed 69            
     3) 886 Stross, William 62          4) 493 Krummert, Robert 66        
  4 Over The Hill TC  'B'                              12:23.02  
     1) 909 Thomas, Norman 61           2) 311 Gerson, Jeffrey 64         
     3) 612 Monaco, Nino 60             4) 598 Means, Scott 60            
 
Event 962  M40-49 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
 40-49 USATF: # 7:54.17                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                      10:39.55  
     1) 1012 Zuehlke, John 41           2) 28 Baker, Anthony 58           
     3) 246 Drumright, Elliott 54       4) 497 Labar, Douglas 56          
 
Event 962  M50-59 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
 50-59 USATF: # 8:40.32                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'C'                                       9:36.71  
     1) 769 Rutz, Eugene 51             2) 112 Brown, Joe 51              
     3) 257 Eckel, Thomas 58            4) 72 Bird, Daniel 52             
 
Event 962  M70-79 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
 70-79 USATF: # 11:09.87                                                       
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                      14:11.47  
     1) 520 LeVasseur, Jerry 73         2) 186 Cordero, Joe 73            
     3) 654 Ogden, Ken 75               4) 305 Gauntner, Richard 70       
 
Event 963  M40-49 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'A'                                       1:14.00   4 
     1) 657 Ols, Joseph 47              2) 833 Sloan, Kerry 48            
     3) 16 Anton, Eugene 53             4) 245 Drummond, Don 42           
 
Event 963  M50-59 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'B'                                       1:04.95   3 
     1) 427 Jakubowski, Mark 54         2) 838 Smith, Arthur Gus 50       
     3) 109 Brower, Jeff 52             4) 982 Williamson, Mark 53        
  2 Over The Hill TC  'A'                               1:20.26   3 
     1) 588 McKinley, Derek 50          2) 959 Webb, Sam 53               
     3) 36 Barnes, Tim 51               4) 875 Stephens, Christopher 54   
 
Event 963  M60-69 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'C'                                       1:30.55   2 
     1) 86 Bolding, Ross 65             2) 792 Schuster, Neal 63          
     3) 71 Binion, Ozzie 63             4) 78 Black, Ivan 62              
 
Event 963  M70-79 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
 70-79 USATF: # 1:10.70  7/31/2011   Over The Hill TC, Over The Hil            
                         B Kline, J Sloan, C Bartholomew, G Coats          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Over The Hill TC  'B'                               1:10.70# 
     1) 480 Kline, Barry 71             2) 832 Sloan, John 71             
     3) 41 Bartholomew, Charles 71      4) 174 Coats, Grover 72           
 
Event 964  W50-59 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
 50-59 USATF: # 1:08.75  7/31/2011   Non Club, Non Club                        
                         K Glynn, L Lowery, J Phelps, K Shook              
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'A'                                       1:08.75# 
     1) 315 Glynn, Kay 58               2) 538 Lowery, Linda 59           
     3) 692 Phelps, Jo 52               4) 818 Shook, Kathleen 50          

                               

Nike Toyota Hershey Garden of Life NCSA Gatorade KT Nationwide Normatec St. Vincent UCS