Join/Renew Now

Results - Men's Age Division


Men 40-44 
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 40-44
  1 Kern, Charlie             42 unattached            17:03.94  
  2 Collins, Liam             40 U.S. Army             17:16.07  
  3 Van Orden, Tim            43 Central Mass          17:18.54  
  4 Slinskey, Michael         42 Niagara Una           17:47.07  
  5 Sweeney, Robert           44 Westchester           18:00.88  
  6 Fitzgerald, Neil          43 Central Park          18:18.58  
  7 Greenberg, David          44 Central Park          18:56.35  
  8 Engst, Adam               43 Niagara Una           19:21.39  
  9 Carroll, Christopher      40 Greater Phil          19:40.36  
 10 Ahern, Michael            44 Central Park          19:51.15  
 11 Herrick, Michael          42 Syracuse TC           20:03.76  
 12 Brown, Dave               42 Greater Phil          20:35.99  
 13 Miller, Don               41 Genesee Vall          21:22.80  
 14 Vanboden, Kevin           43 Syracuse TC           21:48.97  
 15 Zuehlke, John             41 Central Park          22:42.46  
 16 Krichbaum, William        43 unattached            23:25.86  
 
Men 45-49 
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 45-49
  1 Derick, James             46 Genesee Vall          17:27.35  
  2 Hixson, Mark              46 Hartford Tra          17:35.72  
  3 Collins, Christopher      45 Westchester           18:00.01  
  4 Nier, Mike                46 Genesee Vall          18:01.85  
  5 Grimm, Erik               46 Genesee Vall          18:17.29  
  6 Bischoff, David           49 Genesee Vall          18:18.27  
  7 Siriano, Scott            45 unattached            18:24.07  
  8 Forde, Kevin              47 Greater Phil          18:28.37  
  9 Cunningham, John          46 Westchester           18:52.50  
 10 Tung, Eugene              45 Greater Phil          18:54.79  
 11 Bickham, Scott            45 Genesee Vall          18:57.45  
 12 Shearer, Andrew           47 Greater Phil          19:10.03  
 13 Van Kerkhove, John        49 Genesee Vall          19:52.21  
 14 Gray, Greg                45 Genesee Vall          20:19.87  
 15 Crandall, Wayne           48 Genesee Vall          20:28.20  
 16 Herred, Ron               46 unattached            21:18.10  
 17 Mckee, Dan                45 High Noon AC          21:49.84  
 18 Carroll, David            48 Checkers AC Mast      22:15.47  
 19 Guzman, Steven            46 unattached            22:47.61  
 20 MACGOWAN, Greg            45 unattached            23:38.39  
 
Men 50-54 
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 50-54
  1 Bottomley, Pete           50 Dirigo R.C.           17:33.51  
  2 Carlstrom, Casey          52 The Finger L          18:04.69  
  3 Droze, Gary               50 Atlanta Trac          18:10.68  
  4 Mora, Joseph              50 Syracuse Tra          18:15.13  
  5 Rooney, Daniel            51 St. Louis Tr          18:16.24  
  6 O'Driscoll, Conor         50 Westchester           18:20.80  
  7 Tuttle, John              53 Atlanta Trac          18:23.24  
  8 Griffin, Gary             50 Genesee Vall          18:47.37  
  9 Shields, Charles          52 Greater Phil          18:48.27  
 10 Richey, Phil              54 Atlanta Trac          18:51.61  
 11 Pelican, Greg             52 unattached            19:01.41  
 12 Hughes, Don               54 Syracuse Tra          19:05.73  
 13 Vodacek, Anthony          52 Genesee Vall          19:14.75  
 14 Rimkis, Robert            50 Greater Phil          19:16.22  
 15 Andrews, Charlie          54 Genesee Vall          19:18.05  
 16 Dwyer, Tim                51 Genesee Vall          19:30.06  
 17 Radford, Gary             54 Genesee Vall          19:32.01  
 18 Nugent, Bob               51 Syracuse Cha          19:33.60  
 19 Waldron, James            51 Niagara Una           19:43.76  
 20 Cico, John                52 Syracuse TC           19:44.13  
 21 Kinney, Dennis            51 Genesee Vall          19:44.77  
 22 Davies, Keith             52 Greater Phil          19:46.77  
 23 Duggan, Jay               51 Westchester           19:55.71  
 24 Rhyant, Sid               50 Syracuse Tra          19:57.27  
 25 Lindo, Edward             50 Syracuse Tra          20:05.14  
 26 Hawkins, Mark             52 unattached            20:05.91  
 27 Giza, Robert              53 Checkers AC Mast      20:23.21  
 28 Bitsko, Jim               50 Atlanta Trac          20:24.03  
 29 Williams, Scott           50 Genesee Vall          20:26.35  
 30 McCutcheon, Richard       51 The Finger L          20:31.29  
 31 Mason, Wayne              54 Syracuse Tra          20:34.55  
 32 George, Guy               52 Checkers AC           20:37.34  
 33 Blacklocks, Stephen       54 unattached            20:39.91  
 34 Liebers, Robert           53 Chautauqua S          20:44.22  
 35 Machulskis, Tony          51 Genesee Vall          20:51.73  
 36 McElroy, Brian            50 Greater Buff          21:19.93  
 37 VanKerkhove, Dennis       51 Genesee Vall          22:08.93  
 38 Quinlisk, Dan             51 unattached            23:16.29  
 39 Osayi, Victor             54 Central Park          23:29.77  
 40 McCullough, Michael       54 Fleet Feet S          23:30.56  
 41 Discenza, Leonard         54 unattached            23:47.23  
 42 King, Bill                52 Greater Phil          24:11.20  
 43 Ferrimani, Jay            52 Genesee Vall          24:44.69  
 
Men 55-59 
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 55-59
  1 Rybinski, Mark            56 Genesee Vall          18:44.32  
  2 Moore, Gary               55 Genesee Vall          19:42.03  
  3 Cummins, Brian            56 The Finger L          19:43.13  
  4 Robinson, James           57 Genesee Vall          19:54.98  
  5 Fay, Charles              58 The Finger L          20:09.88  
  6 Hulslander, Ronald        55 The Finger L          20:16.51  
  7 Hartshorne, Thomas        57 The Finger L          20:21.45  
  8 Dodge, Brian              58 Genesee Vall          21:20.70  
  9 Blackmore, Ron            58 Genesee Vall          21:38.46  
 10 Moore, Mitch              57 Genesee Vall          22:22.68  
 11 Henderson, Richard        59 unattached            22:29.29  
 12 Bowen, David              59 Genesee Vall          22:53.90  
 13 Wrobel, Patrick           59 Genesee Vall          23:28.18  
 14 Muhlnickel, Anthony       58 Syracuse Tra          23:37.40  
 15 Gallant, Ken              59 unattached            23:40.65  
 16 Weaver, Al                58 Syracuse TC           23:50.21  
 17 Lavis, Greg               56 Checkers AC           24:13.23  
 
Men 60-64 
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 60-64
  1 McCluskey, Terry          63 Ann Arbor Tr          19:58.54  
  2 Giambalvo, Bob            62 unattached            20:02.96  
  3 Price, Roger              62 Raritan Vall          20:27.06  
  4 Ward, David               60 Checkers AC           20:52.75  
  5 Schiffman, Hank           62 Central Park          21:06.50  
  6 Irving, Gerard            60 Checkers AC           21:28.92  
  7 Waters, William           61 Eastside Run          21:39.99  
  8 Longmuir, David           64 Eastside Run          21:40.41  
  9 Paget, Ted                60 Checkers AC           21:55.54  
 10 Wood, Douglas             61 Syracuse Tra          21:59.56  
 11 Van Durme, Gayle          60 unattached            22:10.87  
 12 Clauss, William           60 Genesee Vall          22:30.31  
 13 Daley, Joe                61 The Finger L          22:34.04  
 14 Weaver, Carl              62 Raritan Vall          22:35.45  
 15 Neovakul, Vasan           61 Atlanta Trac          22:44.22  
 16 Gingello, Tony            64 Genesee Vall          22:53.12  
 17 Kelly, Kevin              60 Syracuse Tra          23:10.46  
 18 Cook, Dixon               64 unattached            23:11.23  
 19 Saylor, John              64 High Noon AC          23:22.87  
 20 Huddle, Bob               64 The Finger L          23:31.59  
 21 Sievert, Robert           63 Atlanta Trac          23:54.14  
 22 Riccardi, Patrick         61 Syracuse Tra          24:02.80  
 23 Hogan, Peter              60 Checkers AC           24:05.43  
 24 Zygo, Larry               61 Genesee Vall          24:09.51  
 25 Miner, James              63 Syracuse Tra          24:14.20  
 26 Garner, Mitchell          61 Ann Arbor Tr          24:15.06  
 27 Norman, Jeffrey           62 Eastside Run          24:22.70  
 28 Smith, Doug               60 unattached            25:09.52  
 29 Reif, Michael             62 Genesee Vall          25:17.19  
 30 Macknight, Bruce          60 Syracuse Tra          27:04.28  
 
Men 65-69 
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 65-69
  1 Patton, Gary              65 unattached            21:00.18  
  2 Deladurantaye, Paul       65 Ann Arbor Tr          21:30.63  
  3 Delph, Terry              66 Raritan Vall          21:39.01  
  4 O'Loughlin, Kieran        67 Checkers AC Mast      21:54.93  
  5 May, Jim                  65 Genesee Vall          22:07.87  
  6 Talib, Salih              66 So Cal Track          22:38.28  
  7 Brown, Donald             66 Atlanta Trac          23:27.00  
  8 Dwyer, Patrick            65 Eastside Run          24:23.59  
  9 Engman, Herbert           66 The Finger L          24:26.18  
 10 Brown, Douglas            66 Raritan Vall          24:52.09  
 11 Glinsky, Jim              65 Genesee Vall          25:12.59  
 12 Smith, Jerry              68 Syracuse Tra          25:23.13  
 13 Robbins, Donald           65 Syracuse Tra          26:17.68  
 14 Lieberman, Hal            68 Central Park          26:22.34  
 15 Christy, Edward           65 Salt City St          28:34.27  
 16 Powell, John              67 unattached            35:24.40  
 
Men 70-74 
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 70-74
  1 Weddle, Thom              73 Run N Fun             23:39.94  
  2 Christensen, Vern         70 unattached            23:43.42  
  3 Geddes, Jack              74 unattached            24:54.11  
  4 Peterlin, Hilary          70 Clifton Road          26:37.02  
  5 Leitz, James              72 Clifton Road          26:43.34  
  6 Saley, Joseph             71 Clifton Road          28:32.25  
  7 Swan, Al                  71 Clifton Road          31:17.54  
 
Men 75-79 
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 75-79
  1 Sullivan, Ted             79 Belle Watlin          35:15.29  
 
Men 80-84 
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 80-84
  1 Sullivan, Richard         83 Belle Watlin          35:31.15  



 
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec