Join/Renew Now

Results

USATF 30k Race Walk Championship
 Rockland Lake State Park, Valley Cottage, NY
USATF Course Certification #NY10051JG
30-Oct-11

USATF 30k Championship Women
1 Darlene Backlund So. Cal. Track Club 3:50:15 First overall female, first Masters, 1st 65-69
 
USATF 30k Championship Men
 
1 Dan Serianni World Class Racewalking 2:27:54
2 Tim Seaman NYAC 2:29:02
3 Patrick Stroupe Unattached 2:29:02
4 Jonathan Matthews World Class Racewalking 2:32:43 1st Master, US Masters 55-59 age group records at 15k (1:11:22); 20k (1:35:14); 25k (2:02:19); 30k (2:32:43).
5 Mike Mannozzi Miami Valley TC (USA) 2:33:43
6 Ray Sharp Pegasus 2:38:21 2nd Master, 1st 50-54
7 Erich Cordero Shore AC 2:42:35
8 Yandy Alvarez Shore AC 2:42:35
9 Chris Schmid World Class Racewalking 2:51:56 3rd Master, 1st 60-64
10 Omar Nash Miami Valley TC 2:53:46
11 Steve Harper World Class Racewalking 2:59:07 2nd 60-64
12 Leon Jasionowski Pegasus 2:59:55 1st 65-69
13 Max Walker Pegasus 3:01:39 2nd 65-69
14 Andrew Smith Pegasus 3:10:45 3rd 60-64
15 Rod Craig Pegasus 3:17:54 2nd 50-54
16 Bruce Logan Park Walkers USA 3:25:39 1st 40-44
17 Klaus Thiedman Chicago Walkers 3:32:27 2nd 55-59
18 John Backlund So. Cal. Track Club 3:45:13 1st 70-74
19 William Lipford Tidewater Striders 3:49:58 3rd 55-59
20 Patrick Bivona Shore AC 3:50:09 2nd 70-74
21 Steve Durant Tidewater Striders 4:08:26 3rd 70-74
1 DQ
 
Men's 30k Team Scores
1 World Class Racewalking Serianni, Matthews, Schmid 7:42:32
2 Pegasus AC Sharp, Jasionowski, Walker 8:39:50
3 Shore AC Alvarez, Cordero, Bivona 9:15:19
 
Womens Olympic/US Olympic Trials Qualifier 20k
1 Mayra Carolina Herrera Guest: Guatemala 1:34:39 Betters Olympic B standard
2 Paula Perez Guest: Ecuador 1:35:10 Betters Olympic B standard
3 Johanna Ordonez Guest: Ecuador 1:36:27 Betters Olympic B standard
4 Katie Burnett Champions International 1:40:42 US Olympic Trials Qualifier
5 Maritza Guaman Maza Guest: Ecuador 1:42:09
6 Yadira Guaman Maza Guest: Ecuador 1:45:43
Rachel Zoyhofski Unattached DNF 1:41:37 at 18k
 
Olympic/US Olympic Trials Qualifier 50k
1 Andreas Gustafsson Guest: Sweden 3:54:08 Betters Olympic A standard
2 Erich Cordero Shore AC (USA) 4:28:57 US Olympic Trials Qualifier
3 Yandy Alvarez Shore AC (USA) 4:33:26 US Olympic Trials Qualifier
4 Robinson Vivar Guest: Ecuador 4:37:03
5 Omar Nash Miami Valley TC (USA) 5:02:02
Sandor Racz Guest: Hungary DNF 2:22:30 at 27k
Francisco Pantoja Unattached DNF 2:38:42 at 30k
Patrick Stroupe Unattached DNF 2:36:29 at 31.5k
Fausto Quinde Guest: Ecuador DNF 2:39:28 at 33k
Tim Seaman NYAC (USA) DNF 3:08:01 at 37.5k
3 DQs
 
Mens Olympic/US Olympic Trials Qualifier 20k
1 Mauricio Sanchez Guest: Ecuador 1:23:54 Betters Olympic B standard
2 Leonardo Montana Guest: Colombia 1:27:48
3 Bruno Carriere Guest: Canada 1:35:37  
4 Nick Christie San Diego Pole Vault Club (USA) 1:39:05
 
Non-Championship 10k Women
1 Rebecca Herz World Class Racewalking 1:12:59
1 DQ

 

 

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec