Join/Renew Now

Results

20k Men (Qualifying standard - 1:36:00):
PLACE    NAME    AGE    AFFILIATION                    TIME
---------------------------------------------------------------
1. Trevor Barron (18) New York AC                      1:27:32.2
2. Patrick Stroupe (26) unatt                          1:27:35
3. John Nunn (33) US ARMY                              1:29:08
4. Dan Serianni (20) World Class RWers                 1:32:57
5. Creighton Connolly (23)  unatt  (Canada - Guest)    1:33:03
6. Michael Mannozzi (24) Miami Valley TC               1:37:32
7. Dave Talcott (50) Shore AC (NJ)                     1:42:40
8. Juan Moscoso (38) Florida Athletics Club            1:53:31
9. Juan Yanes (61)  Walk USA                           2:05:30
 
 
20k Women (Qualifying standard - 1:48:00):
PLACE    NAME    AGE    AFFILIATION                    TIME
---------------------------------------------------------------
  1. Maria Michta (24) Walk USA (NY)                    1:36:30.8   
(Olympic "B" Standard)
  2. Rachel Seaman (25) New York AC (Canada - guest)    1:40:03
  3. Erin Gray (23)  Bowerman AC (Oregon)               1:40:11
  4. Miranda Melville (21) University of Wis. Parkside  1:41:40
  5. Solomiya Login (30) Southeastern PA RWers          1:41:45
  6. Erin Talcott (32) Shore AC (NJ)                    1:45:01
  7. Susan Randall (36) World Class RWers               1:46:33
  8. Maite Moscoso (38) Florida Athletics Club          1:56:40
  9. Loretta Schuellin-McGovern (33) World Class RWers  1:56:47 
  10. Rachel Phillips (20) Huntingdon College (Alabama)  2:06:29
--  Carolyn Kealty (48)  unatt (Florida)               DNF
--  Teresa Vaill (48)  unatt (Florida)                 DNF
 
10k Junior Women (Qualifying standard 54:30):
PLACE    NAME    AGE    AFFILIATION                    TIME
---------------------------------------------------------------
1. Erika Shaver (18) World Class RWers                52:36.5
  2. Nicolette Sorensen (15) unatt (San Diego, CA)      54:07
  3. Maite Moscoso (15) Central Fla Gliders             54:21
  4. Mallory White (17) Breakaway TC                  1:02:09
 
 
10k Junior Men (Qualifying standard 50:00):
PLACE    NAME    AGE    AFFILIATION                    TIME
---------------------------------------------------------------
  1. Tyler Sorenson (16) New York AC 42:54.0  (AJM 10K Road Course record)
  2. Trevor Barron (18) New York AC                     43:12 (continued 
on to 20k)
  3. Alex Chavez (17) South Texas WC                    46:55
  4. Johnathan Hallman (17) unatt (South Carolina)      58:21
--  Brandon Kruppenback (15) Breakaway TC              DQ
 
 
Open 10k Women
PLACE    NAME    AGE    AFFILIATION                    TIME
---------------------------------------------------------------
  1. Katie Burnett (22) William Penn University         51:55
  2. Rachel Zoyhofski (20) Walk USA                     56:50
--  Devin Philson (21)  unatt                          DNF
 
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec