Join/Renew Now

Results - USATF Region 16 Junior Olympic Cross Country Championships

11/20/10 - Veterans Park - Hoover, Alabama

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Peterson, Sarah           00 0609 Cc Flye,Trussv   13:45.15  
  2 Blakely, Audriana         01 0609 Huntsvi,Huntsv   14:38.78  
  3 Harden, Anna              00 0609 Cc Flye,Trussv   15:30.20  
  4 Vinson, Alysa             00 0609 Montgom,Montgo   15:40.28  
  5 McDonald, Brooke          00 0609 Cc Flye,Trussv   15:46.84  
  6 Irby, Hannah              01 Unattached            15:59.40  
  7 Strozier, Katherine       00 Unattached,Pelham,    16:13.89  
  8 Rowland, Isabella         02 0609 Hoover           16:16.24  
  9 Tarver, Takaria           01 0609 Montgom,Montgo   16:32.48  
 10 Mitchell, Lauren          01 0609 Cc Flye,Trussv   16:38.92  
 11 Pichon, Angelina          01 0609 Huntsvi,Huntsv   18:59.18  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Strand, Ethan             02 0609 Hoover,Hoover,   12:29.82  
  2 Vanwinkle, Ian            00 0609 Cc Flye,Pinson   13:20.86  
  3 Harrison, Ridge           02 Unattached,Town Cre   13:34.49  
  4 Huber, Caleb              00 Unattached,Birmingh   13:55.83  
  5 Salmon, Bailey            03 0609 Cc Flye,Trussv   14:47.19  
  6 Harden, Michael           01 0609 Cc Flye,Trussv   14:48.49  
  7 Lawson, Andrew            00 Unattached,Kilen, A   15:01.52  
  8 Hyche, Gavrie             00 0609 Cc Flye,Trussv   15:17.94  
  9 Symasek, Luke             02 0609 Cc Flye,Trussv   17:21.31  
 10 Ingram, Macah             00 0609 Track A          18:04.92  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Strozier, Marygrace       98 Unattached,Pelham,    12:04.24  
  2 Holdbrooks, Emmakate      98 Unattached,Winfield   13:32.85  
  3 Foster, Madelyn           99 0609 Hoover,Hoover,   15:07.39  
  4 Hyche, Katerina           99 0609 Cc Flye,Trussv   15:49.62  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Hurren, Daniel            99 0609 Florence St,Fl   11:49.63  
  2 Smith, Andrew             99 0609 Cc Flye,Trussv   11:59.28  
  3 Ammons, Alden             98 Unattached,Buhl, AL   12:36.17  
  4 Covington, Cameron        98 Unattached,Pelham,    12:37.56  
  5 Atkinson, Will            98 0609 Auburn,Auburn,   12:49.85  
  6 Jenkins, Jonathan         99 0609 Auburn,Opelika   12:51.74  
  7 Dingman, Cody             98 0609 Auburn,Auburn,   12:52.73  
  8 Rogers, Jack              99 0609 Auburn,Auburn,   12:53.69  
  9 Russell, Jacob            98 0609 Huntsvi,Huntsv   13:01.47  
 10 Dunkin, Devin             99 Unattached,Pelham,    13:06.66  
 11 Hume, Vincent             98 0609 Auburn,Auburn,   13:16.46  
 12 Norton, Elliott           98 0609 Auburn,Auburn,   13:27.57  
 13 Patterson, Timothy        98 0609 Montgom,Montgo   14:10.56  
 14 Gunther, Daniel           98 0609 Alabama,Madiso   14:16.09  
 15 Jensen, Matthew           99 0609 Cc Flye,Pell C   14:34.33  
 16 Murray, Jansen            98 0609 Alabama,Pelham   15:23.05  
 17 Ghoston, Keishawn         99 0609 Track A          23:51.58  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Davidson, Haley           96 0609 Hoover,Birming   16:24.09  
  2 Sharp, Gillianne          97 Unattached,Huntsvil   16:38.48  
  3 Buckelew, Sarah           96 0609 Alabama,Madiso   16:51.51  
  4 Lackey, Lesya             97 0609 Hoover,Helena,   17:17.28  
  5 Millsaps, Sierra          96 0609 Cc Flye,Trussv   17:28.11  
  6 Hassen, Samantha          97 0609 Hoover,Helena,   17:49.13  
  7 Sisk, Katherine           96 0609 Mercury,Huntsv   17:53.42  
  8 Shamblin, Katelynn        97 0609 Hoover,Coker,    18:03.62  
  9 Sharrow, Maia             96 0609 Hoover,Leeds,    18:28.01  
 10 Mitchell, Jessica         97 0609 Cc Flye,Trussv   19:52.55  
 11 Lorge, Moriah             96 0609 Alabama,Madiso   19:59.01  
 12 Hayes, Kristen            96 0609 Hoover           20:06.52  
 13 MacUga, Maya              96 0609 Mercury,Huntsv   20:11.82  
 14 Browder, Rachel           96 0609 Florence St,Ki   20:52.44  
 15 King, Anna                96 0609 Mercury,Huntsv   22:09.15  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Payne, Stephen            97 0609 Hoover,Birming   13:48.93  
  2 Harvey, Jonathan          96 0609 Hoover,Hoover,   14:09.55  
  3 Barrett, Tristan          96 0609 Auburn,Opelika   14:27.89  
  4 Ogburn, Dylan             96 0609 Auburn,Waverly   14:28.90  
  5 Treadwell, Tyler          96 0609 Hoover,Helena,   15:10.63  
  6 Oneal, Miles              96 0609 Hoover,Birming   15:14.70  
  7 Blackmon, Chazden         97 0609 Auburn,Opelika   15:20.16  
  8 Gunther, David            96 0609 Alabama,Madiso   15:37.09  
  9 Reeder, Randy             96 0609 Hoover,Birming   15:40.30  
 10 Hurren, Byron             97 0609 Mercury,Floren   15:40.80  
 11 Britt, Trevor             97 0609 Auburn,Salem,    16:05.04  
 12 Gilley, Michael           96 0609 Mercury,Huntsv   16:18.41  
 13 Pardi, Andrew             96 0609 Mercury,Huntsv   16:31.79  
 14 Howell, Joshua            96 0609 Mercury,Killen   16:42.45  
 15 Lawson, Samual            97 0609 Mercury,Killen   16:47.80  
 16 Peterson, Benjamin        96 0609 Mercury,Huntsv   17:30.75  
 17 Tillman, Tyler            96 0609 Mercury,Killen   17:39.56  
 18 Tofani, Jacob             96 0609 Hoover           17:42.15  
 19 Ellison, Jackson          96 0609 Montgom,Millbr   18:55.10  
 20 Gilbertson, Hayden        97 0609 Cc Flye,Moody,   19:24.26  
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Taylor, Victoria          94 Unattached,Dothan,    22:22.22  
  2 Franco, Marielle          95 Unattached,Enterpri   22:27.81  
  3 Sharp, Madeline           94 Unattached,Huntsvil   22:52.92  
  4 Neal, Danielle            95 0609 Montgom,Maxwel   24:22.30  
  5 Taylor, Veronica          94 Unattached,Dothan,    26:18.08  
  6 Howell, Lauren            95 0609 Florence St,Ki   27:50.61  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Whitehead, Cordaryl       94 0609 Auburn,Opelika   17:07.12  
  2 Brackin, Blake            94 0609 Florence St,To   17:54.90  
  3 Strother, John            94 0609 Auburn,Auburn,   18:07.63  
  4 Kent, Sean                95 Unattached,Dothan,    18:18.79  
  5 Browning, Ty              94 0609 Auburn,Auburn,   18:25.79  
  6 Stewart, Austin           95 0609 Auburn,Smiths    18:32.55  
  7 Mays, Jesse               94 0609 Montgom,Montgo   18:43.13  
  8 Parker, Shakiel           95 0609 Auburn,Opelika   18:45.60  
  9 Toner, Wesley             95 0609 Hoover,Hoover,   19:05.64  
 10 Alexander, Benjamin       94 0609 Hoover,Annisto   19:14.54  
 11 McClenny, Garrett         95 0609 Auburn,Phenix    19:17.26  
 12 Blanchard, Christian      94 0609 Montgom,Montgo   19:19.13  
 13 Britt, Kyle               95 0609 Auburn,Salem,    19:39.16  
 14 McPhee, Dylan             94 0609 Hoover,Annisto   19:49.21  
 15 Thrash, James             94 0609 Auburn,Opelika   19:51.60  
 16 Hurren, Troy              94 0609 Florence St,Fl   20:15.47  
 17 Harris, John              95 0609 Florence St,Ki   20:16.64  
 18 Soprano, Ryan             95 0609 Mercury,Huntsv   20:27.34  
 19 Kachelman, Stephen        95 0609 Florence St,Ki   21:13.13  
 20 Pridgen, Logan            95 0609 Auburn,Opelika   21:15.66  
 21 Tigner, Randall           95 0609 Alabama,Center   21:25.48  
 22 Almon, Deondre            95 0609 Florence St,Fl   22:04.67  
 23 Walker, Daniel            94 0609 Cc Flye,Ashvil   22:31.52  
 24 Juhasz, Krisztian         94 0609 Hoover,Annisto   22:45.66  
 25 Fuqua, Cannon             95 0609 Cc Flye,Birmin   23:13.66  
 26 Allen, Kareom             95 0609 Florence St,Fl   23:40.70  
 27 Koelbl, Thomas            94 0609 Mercury,Huntsv   23:44.92  
 28 Moye, Herbert             95 0609 Alabama,Center   25:32.47  
 29 Eatman, Kristopher        95 0609 Alabama,Center   25:33.25  
 
Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Lovelace, Lori-Anna       93 Unattached,Killen,    21:21.53  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Hudman, David             92 0609 Hoover           17:12.50  
  2 Crouch, Jesse             92 0609 Auburn,Phenix    17:18.70  
  3 Perry, Jayson             93 Unattached,Madison,   18:03.38  
  4 Covington, Christean      92 Unattached,Pelham,    18:12.22  
  5 Guinane, Zinzan           92 0609 Auburn,Auburn,   18:36.30  
  6 Grantham, Judd            93 Unattached,Semmes,    19:03.01  
  7 Goodman, Robert           93 0609 Auburn,Auburn,   19:40.60  
  8 Grantham, Jaron           93 Unattached,Semmes,    19:41.10  
  9 Thornton, Wesley          93 0609 Hoover,Annisto   21:54.82  
 10 Young, Dylan              92 0609 Track A,Floren   27:07.43  
 
Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Berry, Cameron            05 0609 Track A,Sheffi   18:04.66  
  2 Watrson, Camyieus         04 0609 Track A          18:18.14  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec