Join/Renew Now

Results - USATF Region 6 Junior Olympic Cross Country Championships

11/20/10 - Veterans Park, Hoover, Alabama

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Anderson, Emily           01 Unnattached Tenn,Na   13:12.76  
  2 Sims, Brittney            00 0624 Rapides,Fort P   13:15.12  
  3 Lavastida, Sara           00 Unnattached Sout,Po   14:00.30  
  4 Buchanan, Kelsea          00 0615 Contine,Nashvi   14:11.69  
  5 Serret, Brianna           00 0624 Rapides,Alexan   14:27.03  
  6 Travis, Hally             00 0624 Peak Pe,Monroe   14:47.47  
  7 Gragg, Michelle           00 0615 William,Frankl   14:49.14  
  8 Hilburn, Ashlynn          00 0624 Peak Pe,Monroe   15:19.27  
  9 Mcrae, Emily              00 0624 Rapides,Alexan   15:31.71  
 10 Gillen, Kati              01 0624 Rapides,Pinevi   15:32.81  
 11 Murphy, Willow            01 Unnattached Tenn,Fr   18:27.95  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Lee, Michael              00 0624 Rapides,Baton    12:02.47  
  2 Arsenault, Andre          00 0624 Rapides,Alexan   12:21.87  
  3 Fowler, Jacob             00 0624 Rapides,Sieper   12:31.01  
  4 Moss, Johnblake           01 Unnattached Sout,Ru   12:56.82  
  5 Vreeland, Oliver          00 0624 Rapides,Lafaye   13:08.46  
  6 Miller, John              01 0624 Rapides,Natchi   13:28.91  
  7 Guirlando, Reid           01 0624 Peak Pe,Calhou   13:38.01  
  8 Shoemaker, Haydn          02 0624 Kingdom,Dubach   14:03.84  
  9 Hartwell, Harrison        01 Unnattached Sout,Du   14:20.25  
 10 Kelley, Ethan             01 Unnattached Sout,Cl   14:36.91  
 11 Daniel, William           01 0624 Rapides,Pinevi   15:03.31  
 12 Jenkins, Jacob            02 0624 Kingdom,Ruston   16:58.20  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Schuyler, Kailey          98 0615 William,Spring   12:20.68  
  2 Hughes, Emily             98 0615 William,Brentw   12:33.68  
  3 Mattox, Katherine         98 0624 Starkvi,Starkv   12:54.80  
  4 Ahrens, Katherine         99 0624 Rapides,Alexan   13:06.65  
  5 Howard, Peyton            98 0624 Kingdom,Ruston   13:22.28  
  6 McFarland, Taylor         98 0624 Rapides,Boyce,   14:08.57  
  7 McFarland, Allie          98 0624 Rapides,Boyce,   14:13.89  
  8 Walker, Jocelyn           98 Unnattached Sout,Sh   14:25.70  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Smith, Em                 99 0624 Rapides,Pinevi   11:49.39  
  2 Taylor, Spencer           98 0624 Rapides,Alexan   11:49.94  
  3 Guirlando, Garrett        99 0624 Peak Pe,Calhou   12:19.49  
  4 Evans, Hayden             99 0624 Rapides,Pinevi   12:32.41  
  5 Smith, Marco              99 0624 Rapides,Pinevi   12:40.04  
  6 Gallien, Matthew          98 0624 Rapides,Natchi   12:56.10  
  7 Brunini, Brockman         99 0624 Peak Pe,Monroe   12:59.54  
  8 Anderson, Nathan          98 0624 Kingdom,Choudr   13:02.02  
  9 Teal, Jackson             99 Unnattached Sout      13:24.00  
 10 Atkison, Anthony          99 0624 Peak Pe,Ruston   13:38.24  
 11 Sexton-Davis, Jarod       98 0624 Kingdom,Choudr   13:39.44  
 12 Miller, Nicholas          98 0624 Rapides,Natchi   13:40.05  
 13 Cagle, Cole               98 0624 Peak Pe,Monroe   13:42.05  
 14 Robichaux, Gage           99 Unnattached Sout,Ru   13:56.60  
 15 Flynn, Matt               98 0624 Peak Pe,Homer,   14:16.34  
 16 McElduff, Evan            99 0624 Kingdom,Choudr   14:26.17  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Myers, Danielle           97 0615 William,Collie   15:32.04  
  2 Scott, Elizabeth          96 0615 William,Brentw   15:48.67  
  3 Shiveley, Hannah          97 0624 Peak Pe,Sibley   16:41.66  
  4 Arinder, Abigail          96 0624 Starkvi,Starkv   17:09.68  
  5 Mattox, Walker            97 0624 Starkvi,Starkv   17:30.56  
  6 Caldwell, Hannah          97 0615 William,Brentw   18:13.63  
  7 Eberhardt, Elizabeth      97 0624 Rapides,Alexan   19:16.10  
  8 Walker, Chelsey           97 Unnattached Sout,Sh   21:04.44  
  9 Thompson, Judith          96 0615 Contine,Antioc   21:30.89  
 10 Little, Alanja            97 0615 Contine,Nashvi   21:47.58  
 11 Robinson, Eshe            97 0615 Contine,Nashvi   22:39.60  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 MacGown, Joseph           96 0624 Starkvi,Starkv   14:21.41  
  2 Guirlando, Marco          96 0624 Peak Pe,Calhou   14:58.69  
  3 Smith, Zachary            97 0624 Peak Pe,Sibley   15:07.53  
  4 Cochran, Colton           96 0624 Peak Pe,Simsbo   15:17.45  
  5 Dotson, Jacob             97 0615 William,Frankl   15:39.87  
  6 Kingery, Christian        96 0624 Starkvi,Starkv   15:44.53  
  7 Maggio, Scott             97 0624 Peak Pe,Natchi   15:44.98  
  8 Ross, Alex                96 0624 Starkvi,Starkv   15:48.46  
  9 Woomer, Stuart            96 0624 Starkvi,Starkv   15:55.71  
 10 Remotigue, Aaron          95 0624 Starkvi,Starkv   15:57.25  
 11 Foster, Peyton            96 0615 William,Frankl   16:30.69  
 12 Kelley, Colton            97 0624 Peak Pe,Clinto   16:39.05  
 13 Godley, Michael           97 0624 Starkvi,Starkv   16:39.44  
 14 Josey, Luke               96 0624 Starkvi,Starkv   16:39.86  
 15 Fondren, William          97 0624 Starkvi,Starkv   16:55.13  
 16 Workman, Eric             97 Unnattached Tenn,Ar   18:11.37  
 17 Pike, Austin              97 0624 Peak Pe,Sibley   22:18.12  
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Denton, Hannah            94 0615 William,Burns,   20:44.29  
  2 Grimes, Kaycee            94 0615 William,Adams,   21:05.19  
  3 Hodges, Megan             95 Unnattached Sout,Cl   24:07.81  
  4 Wilburn, Christa          95 0624 Starkvi,Starkv   24:54.60  
  5 Hester, Alexia            95 Unnattached Sout,Ca   25:19.33  
  6 Adewumi, Justice          95 0615 Contine,Antioc   25:24.76  
  7 Chesnut, Courtney         95 0624 Starkvi,Starkv   26:38.73  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Soto, Eddy                94 0624 Peak Pe,Dubber   16:47.42  
  2 Chicola, Jacob            94 0624 Rapides,Devill   17:30.27  
  3 Jackson, Kraemer          95 Unnattached Sout,Ha   17:32.18  
  4 Bostic, Kamau             94 0624 Starkvi,Starkv   17:40.79  
  5 Hinchliffe, Will          94 0624 Peak Pe,Monroe   18:41.33  
  6 Halfacre, Kason           95 0615 William,Hohenw   18:44.12  
  7 Levesque, Zachary         94 0624 Peak Pe,Sibley   18:49.42  
  8 Taylor, James             95 0624 Peak Pe,Sibley   18:56.83  
  9 McGinity, Austin          94 0624 Peak Pe,Sibley   19:22.97  
 10 Woomer, Donald            94 0624 Starkvi,Starkv   19:34.03  
 11 Musser, Ethan             95 0624 Starkvi,Starkv   19:37.81  
 12 Caldwell, Taylor          95 0615 William,Brentw   19:55.83  
 13 Gaudin, Nathan            94 0624 Starkvi,Starkv   20:51.57  
 14 Loyed, Austin             95 0624 Peak Pe,Bossie   21:42.60  
 15 Remotigue, Aaron          95 0624 Starkvi,Starkv   21:49.21  
 16 Conway, Dakota            95 0624 Peak Pe,Sibley   22:29.15  
 17 Walker, Travis            95 0624 Peak Pe,Sibley   22:49.02  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kazery, William           92 0624 Peak Pe,Clinto   17:30.87  
  2 Carr, Devin               93 0624 Peak Pe,Clinto   19:04.53  
  3 Bickford, Bryan           93 0624 Peak Pe,Sibley   19:25.29  
  4 Poe, Cody                 93 0624 Peak Pe,Sibley   20:12.47  
  5 Singletary, Brandon       92 0624 Peak Pe,Bossie   20:49.24  
  6 Woomer, Hudson            92 0624 Starkvi,Starkv   21:12.12  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec