Join/Renew Now

Results - USATF Region 5 Junior Olympic Cross Country Championships

11/20/09 - Coonskin Park, Charleston, WV

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Rulison, Ashley           01 Unattached,Burton,    12:12.00  
  2 McNair, Bethany           00 K-Town Strid,Kingsl   12:42.00  
  3 Laprad, Elisabeth         00 Unattached,Monroe,    12:58.00  
  4 Duffing, Katelyn          01 K-Town Strid,Kingsl   13:20.00  
  5 King, Remmi               00 K-Town Strid,Kingsl   13:34.00  
  6 Thornton, Kathryn         00 Unattached,Monroe,    13:42.00  
  7 Wentworth, Ariel          00 Unattached,Gnadenhu   13:48.00  
  8 Pierson, Marie            00 K-Town Strid,Kingsl   14:02.00  
  9 King, Jacie               01 K-Town Strid,Kingsl   14:25.00  
 10 Nelson, Sydni             02 K-Town Strid,Canadi   15:50.00  
 11 Kibbey, Kennedysue        02 Unattached,Kingsley   17:51.00  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Gemmaka, Garrett          00 0517 Miami V,New Ca   11:59.00  
  2 Graham, Collin            01 K-Town Strid,Kingsl   12:31.00  
  3 Mangus, Matthew           00 0517 Miami V,Hillsb   12:39.00  
  4 Angle, Kaleb              01 0551 Tri-Sta,Huntin   12:50.00  
  5 Laprad, Luke              02 Unattached,Monroe,    12:51.00  
  6 Wentworth, Noah           01 Unattached,Gnadenhu   13:05.00  
  7 Rittinger, Noah           02 0551 Mcmilli,Red Ho   13:11.00  
  8 Miller, Christopher       02 Unattached            13:20.00  
  9 Schramm, Isaiah           00 Unattached,Milan, M   13:31.00  
 10 Castro, Noah              02 0551 Capital,Charle   13:53.00  
 11 Stevenson, Perry          02 Unattached            15:41.00  
 12 Hess, Ethan               01 0551 Tri-Sta,Barbou   15:51.00  
 13 Page, Ethan               02 Unattached            16:09.00  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Iacofano, Rachel          98 Unattached,Medina,    12:02.00  
  2 Sweeney, Rachel           98 0517 Miami V,Xenia,   12:14.00  
  3 Wentworth, Rachel         98 Unattached,Gnadenhu   12:24.00  
  4 Sperry, Hannah            98 K-Town Strid,Hesper   12:34.00  
  5 Douglas, Natalie          98 Unattached,Livonia,   12:37.00  
  6 Rittinger, Alyssa         99 0551 Mcmilli,Red Ho   12:43.00  
  7 Graham, Kelsey            98 K-Town Strid,Kingsl   13:09.00  
  8 Hyme, Samantha            98 0517 Ww Tc-A,Patask   13:27.00  
  9 Lynch, Macy               98 Unattached,Shelby,    13:37.00  
 10 Harrand, Elana            99 K-Town Strid,Grawn,   13:49.00  
 11 Durecki, Josephine        99 K-Town Strid,Kingsl   13:51.00  
 12 Rulison, Amber            99 Unattached,Burton,    14:02.00  
 13 McIntyre, Masha           98 Unattached,Newport,   14:37.00  
 14 Gray, Madison             99 0551 Mcmilli,Scott    15:11.00  
 15 Nelon, Allison            99 0551 Mcmilli,Winfie   15:30.00  
 16 Berns, Erica              99 Unattached,Monroe,    17:54.00  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Seibert, Thomas           98 Unattached,Cincinna   10:55.00  
  2 Ottolini, Josiah          98 Unattached,Spring A   11:04.00  
  3 Thomas, Samuel            98 0551 Capital,Charle   11:14.00  
  4 Weiford, Robert           98 0551 Mcmilli,Hurric   11:23.00  
  5 Hilt, Calvin              98 Unattached,Livonia,   11:54.00  
  6 Nielsen, Collin           98 K-Town Strid,Hesper   12:00.00  
  7 Whistle, Brandon          99 Unattached,Owensbor   12:39.00  
  8 King, Jake                98 K-Town Strid,Kingsl   13:07.00  
  9 Gero, Jacob               98 0517 Ww Tc-A,Patask   13:10.00  
 10 Nelson, Brayden           99 K-Town Strid,Canadi   15:43.00  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Oneil, Megan              96 K-Town Strid,Stanwo   15:11.00  
  2 Fuller, Annie             97 K-Town Strid,Barryt   15:32.00  
  3 Shillinger, Kayleigh      96 Unattached,Ludingto   16:03.00  
  4 Zawacki, Lindsey          97 Unattached,Monroe,    16:41.00  
  5 Johnston, Mhairi          97 Unattached,Powell,    16:49.00  
  6 Belovich, Emily           97 0517 Miami V,South    16:54.00  
  7 Tozer, Mary               97 K-Town Strid,Hesper   17:18.00  
  8 Ko, Ashley                97 Unattached,Traverse   17:23.00  
  9 Nelson, Taylor            96 K-Town Strid,Canadi   17:28.00  
 10 Starck, Emily             97 K-Town Strid,Hesper   17:32.00  
 11 Dennis, Courtney          97 K-Town Strid,Barryt   17:54.00  
 12 Rulison, Courtney         96 Unattached,Burton,    18:05.00  
 13 Martin, Tabitha           96 K-Town Strid,Barryt   18:10.00  
 14 Miles, Jessica            96 Unattached,South Ha   18:13.00  
 15 Schafer, Kylie            97 K-Town Strid,Big Ra   18:41.00  
 16 Nichols, Olivia           96 Unattached,South Ha   19:07.00  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Beebe, Michael            97 Unattached,Chardon,   14:03.00  
  2 Merinar, Abraham          96 0551 Capital,Charle   14:11.00  
  3 Keena, Jacob              97 K-Town Strid,Kingsl   14:29.00  
  4 Elkins, Eli               97 0517 Knight,Mainevi   14:40.00  
  5 Pell, Caleb               96 0551 Capital,Charle   14:47.00  
  6 Zorick, Austen            96 Unattached,Stonewoo   14:48.00  
  7 Brant, Lukas              96 0517 Knight,Lovelan   14:49.00  
  8 Oates, Christian          97 K-Town Strid,Remus,   14:49.00  
  9 Jones, Keenan             97 Unattached,Livonia,   14:59.00  
 10 Dowis, Austin             96 0517 Ww Tc-A,Patask   15:04.00  
 11 Tennant, Owen             96 0517 Ww Tc-A,Patask   15:08.00  
 12 Gemmaka, Andrew           96 0517 Miami V,New Ca   15:11.00  
 13 Widdig, Luke              97 0517 Knight,Kings M   15:19.00  
 14 Zenner, Dylan             96 K-Town Strid,Traver   15:28.00  
 15 Logan, Davion             96 Unattached,Pontiac,   15:31.00  
 16 Hollandsworth, Chad       97 0551 Capital,Charle   15:51.00  
 17 Sleeper, Cameron          96 Unattached,South Ha   15:56.00  
 18 Appel, Jason              96 Unattached,Canal Wi   15:57.00  
 19 Roda, Richard             96 0551 Mcmilli,Charle   15:57.00  
 20 Soter, Sean               96 Dearborn Str,Dearbo   15:58.00  
 21 Kramer, Noah              97 Unattached,New Huds   16:06.00  
 22 Godden, Corey             96 K-Town Strid,Barryt   16:47.00  
 23 Parker, Tyler             97 K-Town Strid,Rodney   16:53.00  
 24 Brewer, Gerald            97 0517 Ww Tc-A,Patask   17:05.00  
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Brown, Alexandra          95 0517 Miami V,Spring   20:42.00  
  2 Zishka, Sammie            95 Unattached,Lancaste   20:52.00  
  3 McMillion, Cherish        95 0551 Mcmilli,Winfie   22:20.00  
  4 Malicoate, Ashton         95 Unattached,Reynolds   24:40.00  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Moreno, Jesse             94 0517 Miami V,Dayton   16:14.00  
  2 Soter, Nicholas           94 Dearborn Str,Dearbo   16:30.00  
  3 Oehrli, Timothy           94 K-Town Strid,Hersey   16:57.00  
  4 Miller, Griffin           95 Dearborn Str,Dearbo   17:08.00  
  5 Higle-Ralbovsky, Jacob    94 Dearborn Str,Ypsila   17:11.00  
  6 Willetts, Costa           95 Unattached,Ann Arbo   17:23.00  
  7 Iacofano, Michael         94 Unattached,Medina,    17:30.00  
  8 Uresti, Wyatt             95 Unattached,Caledoni   17:48.00  
  9 Brafford, Matthew         95 0551 Capital,Charle   17:56.00  
 10 Duggan, Jareb             95 Unattached,Hartland   18:00.00  
 11 Emineth, Norman           95 Ledges Tc-A,Charlot   18:01.00  
 12 Carlton, Nigel            95 0517 Miami V,Englew   18:52.00  
 13 Marschall, Cameron        95 K-Town Strid,Traver   18:53.00  
 14 Thomas, Andrew            94 0517 Miami V,New Ca   19:17.00  
 15 Strange, Kyle             94 Ledges Tc-A,Grand L   19:20.00  
 16 Payne, Cody               94 Unattached,Louisa,    19:54.00  
 17 Gero, Edward              95 0517 Ww Tc-A,Patask   19:58.00  
 18 Brewer, Roy               95 0517 Ww Tc-A,Patask   19:59.00  
 19 Sellitto, Drew            95 Unattached,Reynolds   20:02.00  
 20 Ulm, Jerry                95 Unattached,Cincinna   20:08.00  
 21 Harlan, Grant             95 0517 Miami V,Ketter   20:53.00  
 22 Harmon, Scott             95 0517 Miami V,New Ca   21:02.00  
 23 Justice, Brian            95 Unattached            21:17.00  
 24 Harris, Matthew           94 0551 Tri-Sta,South    22:25.00  
 
Event 9  5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Harris, Amanda            93 0551 Tri-Sta,South    23:11.00  
  2 Campbell, Catie           93 Unattached,Blacklic   23:12.00  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Butcher, Nicholas         93 0519 Far Fre,Fremon   16:36.00  
  2 Peacock, Matthew          92 0519 Far Fre,Hesper   16:46.00  
  3 Madendorp, Greg           92 0519 Far Fre,Whiteh   16:56.00  
  4 DiLernia, Andrew          93 0519 Far Fre,Potter   17:00.00  
  5 Gomez, Evan               93 0519 Far Fre,Luding   17:00.00  
  6 Gilman, Jake              92 0519 Far Fre,Sparta   17:03.00  
  7 Christafferson, Alden     92 0519 Far Fre,Sparta   17:15.00  
  8 Jones, Austin             93 Unattached,Livonia,   17:25.00  
  9 Smith, Andrew             93 Unattached,Ann Arbo   17:25.00  
 10 Ebner, Zachary            92 Unattached,Columbus   17:29.00  
 11 Kennedy, Tyler            93 0517 Miami V,Dayton   17:35.00  
 12 Martin, Zackery           93 Unattached,Blaine,    18:22.00  
 13 Crystal, Brock            93 K-Town Strid,Barryt   18:52.00  
 14 Alvarado, Mark            93 K-Town Strid,Remus,   18:55.00  
 15 Miller, Dylan             93 Unattached,Ann Arbo   19:02.00  
 16 Logan, Quashan            93 Unattached,Pontiac,   20:21.00  
 17 Davis, Christopher        92 Unattached            21:40.00  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec