Join/Renew Now

Results - USATF Region 2 Junior Olympic Cross Country Championships

11/21/10 - Roadman Park, California University, PA

2000 Meter Run Sub-Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Quainoo, Felicia          02 0207 Elite R           8:15.30  
  2 Ceaser, Serena            02 0207 Lightni           8:42.10  
  3 Meddings, Morgan          02 0211 Pacer T           9:00.30  
  4 Torchia, Kase             03 NJ Unattached          9:07.00  
  5 Lopapa, Alayna            03 MA Unattached          9:14.40  
  6 Watson, Michelle          02 0207 Roselle           9:24.50  
  7 Timoney, Shannon          02 0207 Lakelan           9:24.60  
  8 Paden, Amanda             02 0207 Westfie           9:24.80  
  9 Oliphant, Presley         03 0211 South P           9:35.60  
 10 Picard, Erin              03 0207 Crimson           9:55.30  
 11 Brusco, Julia             02 NJ Unattached         10:47.10  
 12 Kraft, Emelia             04 0207 Crimson          11:36.30  
 
3000 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tiboni, Hope              00 0207 Lakelan          12:19.30  
  2 Spence, Emily             00 NJ Unattached         12:21.70  
  3 Loveys, Abby              01 0207 Lakelan          12:57.50  
  4 Herraiz, Julia            01 0207 Lakelan          13:02.30  
  5 Brown, Elisabeth          00 0207 Lakelan          13:36.70  
  6 Hakes, Regan              01 0207 Lakelan          13:42.30  
  7 Boris, Samantha           01 TR Unattached         13:43.40  
  8 Lemke, Alison             00 NJ Unattached         13:47.60  
  9 Anderson, Malia           00 0211 Greensb          14:00.10  
 10 Timoney, Megan            01 0207 Lakelan          14:21.90  
 11 Stratton, Koreah          00 0207 Quick S          14:34.50  
 12 Wyant, Sarah              00 0211 Valley           14:38.10  
 13 Shoemaker, Rachel         01 0211 Pacer T          15:00.30  
 14 Shelpman, Kelly           01 TR Unattached         15:00.60  
 15 Ceaser, Kayla             00 0207 Lightni          15:15.70  
 16 Cammararta, Jessica       00 0207 Lakelan          15:38.70  
 17 Rauh, Logan               00 0207 Lakelan          16:00.20  
 
3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dwyer, Grace              98 NJ Unattached         12:02.40  
  2 Golowko, Michelle         98 NJ Unattached         12:27.30  
  3 Wehn, Sydney              99 0211 Pacer T          12:33.20  
  4 McLaughlin, Kelly         99 NJ Unattached         12:34.10  
  5 Timoney, Elizabeth        99 0207 Lakelan          12:38.10  
  6 Basla, Juliana            98 Nia Unattached        12:53.10  
  7 Butler, Emily             98 Nia Unattached        12:55.10  
  8 Sauerborn, Erin           99 0207 Lakelan          12:58.20  
  9 Paytas, Abby              99 0211 Ispeed           13:00.30  
 10 Tarris, Bearett           98 0211 Wings O          13:00.70  
 11 Stotz, Karina             98 0211 Ispeed           13:05.70  
 12 McGann, Abigail           98 0207 Crimson          13:07.20  
 13 Bardecker, Emily          98 NJ Unattached         13:08.20  
 14 Dimarcello, Anna          99 NJ Unattached         13:11.10  
 15 Murray, Jennifer          99 NJ Unattached         13:20.40  
 16 Tye, Dominique            99 0207 Lakelan          13:22.80  
 17 Piccinic, Shelby          99 0207 Crimson          13:30.70  
 18 Robosky, Micaela          98 0211 Westmorelan      13:35.50  
 19 Wallace, Jaclyn           98 Nia Unattached        13:40.00  
 20 Sement, Defne             98 0207 Lakelan          13:46.30  
 21 Johnson, Asia             98 0207 Lightni          13:49.00  
 22 Chewning-Kulick, Morgan   98 Nia Unattached        13:53.30  
 23 Palumbo, Alexandra        98 0207 Lakelan          13:54.20  
 24 Picard, Madeline          98 0207 Crimson          13:56.70  
 25 Abdalah, Marianne         99 TR Unattached         14:00.60  
 26 Wehn, Ally                99 0211 Pacer T          14:00.80  
 27 Herraiz, Kristen          98 0207 Lakelan          14:05.50  
 28 Poerstel, Cassidy         99 0211 Pacer T          14:07.40  
 29 McGee, Allison            98 0207 Crimson          14:08.30  
 30 Bernt, Juliana            99 0207 Lakelan          14:08.60  
 31 Schueller, Olivia         99 0207 Crimson          14:35.40  
 32 Lacey, Erin               98 0207 Lakelan          14:37.80  
 33 Byrne, Lauren             99 0207 Crimson          14:39.70  
 34 Montgomery, Paige         99 0211 Pacer T          14:51.00  
 35 Shoemaker, Abigail        99 0211 Pacer T          15:27.60  
 36 Kelley, Erin              98 NJ Unattached         15:32.50  
 37 Leuthold, Taylor          98 0211 Westmorelan      16:02.10  
 38 McCall, Shannon           99 0211 Pacer T          16:23.10  
 39 Romero, Genesis           99 0207 Lakelan          18:12.60  
 40 Gilchrist, Aja            99 0211 Ispeed           20:50.30  
 
4000 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lansing, Elizabeth        97 0207 Lakelan          15:15.30  
  2 Harsch, Carole            97 0207 Lakelan          15:51.90  
  3 Traylor, Mary             97 NJ Unattached         16:12.10  
  4 Tressler, MacKenzie       97 0211 Westmorelan      16:24.00  
  5 Trucilla, Grace           97 TR Unattached         16:37.40  
  6 Lansing, Marisa           97 0207 Lakelan          16:44.60  
  7 Ansell, Morgan            97 0211 Westmorelan      16:48.70  
  8 Driscoll, Meaghan         96 NJ Unattached         16:52.70  
  9 Paytas, Emma              96 0211 Ispeed           16:56.10  
 10 Key, Kayla                96 0211 Ispeed           17:00.50  
 11 McLaughlin, Erin          97 NJ Unattached         17:03.50  
 12 McMichael, Kirsten        96 TR Unattached         17:10.70  
 13 Dippold, Victoria         97 TR Unattached         17:37.80  
 14 Shibata, Emily            97 0207 Elite R          17:44.60  
 15 Keaveny, Chelsea          97 0207 Holmdel          18:25.20  
 16 Metzheiser, Paige         97 NJ Unattached         18:27.40  
 17 Bond, Julie               96 NJ Unattached         18:30.30  
 18 Donegan, Lindsay          97 NJ Unattached         19:01.70  
 19 Spann, Monique            96 0207 Jersey           19:12.50  
 20 Regan, Brianna            97 0207 Lakelan          19:33.10  
 21 Dworsky, Amy              97 0207 Elite R          20:18.60  
 22 Whaley, Eleanor           97 NJ Unattached         20:38.10  
 23 Tregonig, Lauren          96 0207 Lakelan          20:45.70  
 24 Barmore, Kaitlyn          96 0207 Lakelan          20:47.00  
 25 Garland, Paige            97 0207 Lakelan          23:09.40  
 
5000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Weisner, Kennedy          95 TR Unattached         20:33.80  
  2 Sonneborn, Mikayla        94 TR Unattached         21:44.00  
  3 Key, Amber                94 0211 Ispeed           22:39.50  
  4 Wallace, Jenna            95 Nia Unattached        23:57.30  
  5 Mnych, Rebecca            95 NJ Unattached         25:07.50  
  6 Koch, Lillian             95 0207 Holmdel          27:44.30  
 
5000 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Caraballo, Angelica       92 0207 Quick S          21:44.70  
  2 Koch, Julia               93 0207 Holmdel          22:05.60  
 
2000 Meter Run Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armijo, Gage              02 NJ Unattached          7:40.50  
  2 Robinson, Ahmad           02 0207 Lightni           8:13.80  
  3 Vella, Dylan              02 0207 Elite R           8:14.90  
  4 Mack, Noah                02 0207 Lightni           8:17.70  
  5 Menke, Henry              02 0207 Lakelan           8:20.00  
  6 Kus, Nolan                02 0207 Jackson           8:37.40  
  7 Kraft, Evan               02 0207 Crimson           8:48.40  
  8 Hammond, Blaine           02 0207 Lakelan           8:50.50  
  9 Stjacques, Evan           02 0207 Lakelan           8:58.50  
 10 Rauh, Donovan             03 0207 Lakelan           9:01.00  
 11 Parrish, Gregory          02 TR Unattached          9:14.60  
 12 Durham, Gage              03 0207 Quick S           9:20.50  
 13 Paden, Dustin             02 0207 Westfie           9:35.50  
 14 Kus, Gavin                04 0207 Jackson           9:49.30  
 15 Obeldobel, Alex           02 0211 Wings O           9:55.70  
 16 Mensah, Pharrell          03 0207 Elite R          10:07.60  
 17 Shepherd, Noah            03 0208 Juniata          10:22.50  
 18 Watson, Micai             04 0207 Roselle          10:33.20  
 19 Lanahan, Timothy          02 0207 Lakelan          10:35.50  
 20 Tressler, Aaron           04 0211 Westmorelan      11:04.80  
 
3000 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Payne, Steven             00 0207 Elite R          11:50.80  
  2 Bakos, Charles            01 0207 Elite R          12:15.30  
  3 Grayson, Derek            00 0207 Lakelan          12:21.30  
  4 Sement, Kaya              00 0207 Lakelan          12:26.10  
  5 Mann, Ethan               00 0211 Pacer T          12:28.40  
  6 Andres, Jonah             00 0211 Pacer T          12:34.80  
  7 Lundberg, Nicholas        00 0207 Crimson          12:45.50  
  7 Stanley, Jack             00 0207 Lakelan          12:45.50  
  9 Kweder, Joel              00 TR Unattached         12:51.70  
 10 Costello, Matthew         00 0207 Crimson          12:54.80  
 11 Mayo, Gavin               01 0211 Greensb          12:55.40  
 12 Boris, Noah               00 TR Unattached         12:59.50  
 13 Cawley, Matthew           00 0207 Crimson          12:59.70  
 14 Carlin, Matthew           00 0211 South P          13:25.40  
 15 Fowler, Jake              00 0207 Lakelan          13:44.70  
 16 Gibardi, Joseph           01 0207 Elite R          13:51.70  
 17 Potash, Luke              00 0207 Lakelan          13:53.30  
 18 Omalley, Brendan          00 0211 South P          13:56.20  
 19 Casale, Sam               00 0211 Ispeed           13:58.00  
 20 Regan, Shane              01 0207 Lakelan          14:00.90  
 21 Pernia, Nolan             00 MA Unattached         14:37.30  
 22 McGann, James             01 0207 Crimson          14:59.20  
 23 Miller, Lance             00 MA Unattached         15:26.10  
 24 Warfield-Payne, Mikal     00 0211 Ispeed           15:30.10  
 25 Carver, Austin            00 0211 South P          17:25.70  
 26 English, Bret             01 0207 Crimson          17:46.50  
 -- Schueller, Alex           01 0207 Crimson                DQ   
 
3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Novak, Luke               98 NJ Unattached         11:03.50  
  2 Hay, Shaun                98 TR Unattached         11:10.20  
  3 Defeo, Joseph             98 0207 Lakelan          11:18.30  
  4 Brubacher, David          98 NJ Unattached         11:41.70  
  5 Ciccolini, Jay            98 0208 Juniata          11:47.60  
  6 Luptak, Amos              98 TR Unattached         11:51.30  
  7 Gray, Keith               98 0207 Elite R          11:51.70  
  8 Skolnekovich, Zachary     99 TR Unattached         11:51.90  
  9 Andersen, Felix           99 0207 Lakelan          11:55.70  
 10 Provenzo, Mark            99 0211 Westmorelan      11:58.00  
 11 Parrado, Brandon          98 NJ Unattached         11:59.90  
 12 Wolk, Nicholas            98 TR Unattached         12:01.10  
 13 Stjacques, Bayley         98 0207 Lakelan          12:04.20  
 14 Hehmeyer, Jenks           98 0207 Lakelan          12:06.40  
 15 Lopapa, Nicholas          98 MA Unattached         12:13.00  
 16 Johnson, Tahaj            98 0207 Jersey           12:14.20  
 17 Ill, Alexander            98 NJ Unattached         12:15.20  
 18 Hammond, Robert           98 0207 Lakelan          12:15.40  
 19 Walsh, Shane              98 NJ Unattached         12:16.40  
 20 Key, Emmanuel             98 0211 Ispeed           12:19.80  
 21 Luzio, Nicholas           98 0207 Crimson          12:26.30  
 22 Montaperto, Andrew        98 0207 Crimson          12:28.20  
 23 Friscia, Casey            99 0204 Syracus          12:36.40  
 24 Kemp, Paul                99 0207 Lakelan          12:37.80  
 25 Smaha, Anthony            99 0207 Lakelan          12:48.10  
 26 Boris, Austin             98 TR Unattached         12:55.10  
 27 Durham, William           98 0207 Quick S          12:56.40  
 28 Schwear, Brendan          99 0207 Crimson          12:57.40  
 29 Lanahan, Christopher      99 0207 Lakelan          13:01.00  
 30 Woodward, Jordan          98 0211 Ispeed           13:11.50  
 31 Freeman, Sean             98 0207 Quick S          13:24.10  
 32 McCarthy, Jack            99 0207 Lakelan          13:24.20  
 33 Nusbaum, Kyle             98 0207 Crimson          14:17.50  
 34 Wyant, Jordan             98 0211 Valley           14:18.90  
 35 Lang, Billy               99 0211 Pacer T          14:30.20  
 36 Rauh, George              98 0207 Lakelan          14:36.40  
 37 Costello, Thomas          98 0207 Crimson          14:59.40  
 38 Kemp, John                98 0207 Lakelan          16:20.60  
 
4000 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Andersen, Patrik          96 0207 Lakelan          14:14.50  
  2 Ehmann, Paul              96 0207 Lakelan          14:20.10  
  3 Szuhaj, Benjamin          96 MA Unattached         14:36.60  
  4 Howley, Sean              96 NJ Unattached         15:05.10  
  5 Kildal-Brandt, Christian  96 0207 Lakelan          15:16.70  
  6 Ward, Jimmy               96 NJ Unattached         15:17.50  
  7 Duvall, Nathan            96 0207 Lakelan          15:22.20  
  8 Boris, Mark               96 TR Unattached         15:30.70  
  9 Young, Daniel             97 0211 Ispeed           15:37.90  
 10 Lundberg, Joseph          97 0207 Crimson          15:39.70  
 11 Cawley, Joseph            97 0207 Crimson          15:41.70  
 12 Fox, David                96 NJ Unattached         15:45.80  
 13 Bagley, Scott             96 Nia Unattached        16:01.80  
 14 Agosto, Shawn             96 0207 Quick S          16:14.50  
 15 Chamberlain, Joshua       96 TR Unattached         16:18.10  
 16 Levine, Matthew           97 0207 Lakelan          16:18.30  
 17 Loring, Rameek            96 0207 Jersey           16:18.50  
 18 Heraghty, Dylan           96 0207 Lakelan          16:33.10  
 19 Driscoll, Coles           96 NJ Unattached         16:35.90  
 20 Anderson, Mitchell        96 0207 Lakelan          16:59.80  
 21 Smith, Noah               96 TR Unattached         17:25.00  
 22 Julian, Daniel            96 0207 Lakelan          17:30.60  
 23 Alston, Divine            96 0207 Jersey           17:44.00  
 24 Rich, Andrew              97 0207 Crimson          17:52.90  
 25 Kochka-Puskar, Logan      97 0211 Pacer T          18:20.50  
 26 Garland, Brian            97 0207 Lakelan          18:27.60  
 27 Olive, Joshua             96 0207 Quick S          18:50.50  
 28 Garland, Kevin            97 0207 Lakelan          21:35.40  
 
5000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jaskowak, Daniel          94 TR Unattached         16:52.20  
  2 Shearn, Brendan           95 MA Unattached         16:56.10  
  3 Adams, Jess               94 MA Unattached         17:40.60  
  4 Kelly, George             94 0211 River City       18:02.80  
  5 Labash, Christian         95 0211 Westmorelan      18:17.80  
  6 McCann, Alex              94 TR Unattached         19:06.90  
  7 Pendleton, Jeffrey        95 MA Unattached         19:54.80  
  8 Lefer, Matthew            94 NJ Unattached         20:14.70  
  9 Berguche, Darnell         94 0211 Ispeed           22:01.70  
 10 Ciccolini, Jonah          95 0208 Juniata          22:14.40  
 11 Clanagan, Kamau           94 0211 Ispeed           22:40.90  
 12 Finney, Lamar             94 0207 Quick S          26:13.10  
 
5000 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cain, Michael             93 TR Unattached         17:08.50  
  2 Custard, Ty               93 TR Unattached         20:24.60  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec