Join/Renew Now

Results - USATF Virginia Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/14/10 - Pole Green Park, Mechanicsville, VA

2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Giese, Caitlyn            02 Unattached                     10:26.20  
  2 Ubert, Maggie             03 Unattached                     11:05.50  
 
3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ubert, Camryn             01 Unattached                     12:33.20  
  2 Weaver, Mikayla           00 Unattached                     12:40.80  
  3 Moss, Kaleigh             01 Unattached                     13:36.90  
  4 Couillard, Olivia         01 Unattached                     13:48.50  
  5 Henson-Vendrell, Antonel  00 Unattached                     14:15.30  
  6 Hansen, Samantha          00 Unattached                     15:42.00  
  7 Anderson, Eileen          00 Unattached                     18:32.40  
  8 Bentley, Kaci             01 Unattached                     18:39.60  
 
3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wood, Julia               98 Unattached                     12:03.40  
  2 Lewis, Morgan             99 Unattached                     12:14.70  
  3 Link, Jessica             99 Unattached                     12:38.50  
  4 Simmons, Isabella         98 Unattached                     12:59.10  
  5 Burns, Virginia           98 Unattached                     13:25.80  
  6 Henson-Vendrell, Raphael  99 Unattached                     14:13.40  
  7 Becker, Elena             99 Unattached                     16:11.50  
 
4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 De Carmo, Kamryn          97 Unattached                     16:47.60  
  2 Mason, Kaitlyn            97 0312 Richmon                   16:55.40  
  3 Devon, Burger             97 Unattached                     17:00.50  
  4 Coggins, Caroline         97 Unattached                     17:29.60  
  5 Earls, Emily              96 0312 Richmon                   22:24.00  
 
5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hawkins, Amber            95 Unattached                     21:01.00  
  2 Richardson, Malina        95 0312 Richmon                   21:05.00  
  3 Duimstra, Nicole          94 0312 Richmon                   21:40.30  
  4 Harrar, Paige             95 0312 Richmon                   21:41.10  
  5 Napps, Elizabeth          94 0312 Richmon                   22:16.00  
  6 Kuno, Julia               95 0312 Richmon                   22:33.40  
  7 Bavin, Scarlett           95 0312 Richmon                   22:35.30  
  8 Hall, Bailey              95 0312 Richmon                   23:26.50  
  9 Franck, Elizabeth         95 Unattached                     24:52.30  
 10 Hansen, Jessica           95 Unattached                     26:42.80  
 
5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Kelsey            93 0312 Richmon                   20:39.00  
  2 Stockton, Jessica         92 Unattached                     22:03.50  
 
2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Becker, Niklas            02 Unattached                      8:26.70  
  2 Skelton, Theordore        02 Unattached                     10:11.20  
  3 Gillen, George            02 Unattached                     12:34.40  
 
3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Currens, Maxwell          00 Unattached                     13:16.00  
  2 Moss, Ethan               01 Unattached                     13:52.40  
 
3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jenkins, Gavin            98 Unattached                     11:25.90  
  2 MacFarlane, Fernando      99 Unattached                     11:33.70  
  3 Schade, Spencer           98 Unattached                     12:23.20  
  4 Kontopanos, Victor        98 Unattached                     12:33.80  
  5 Jessen, John              98 Unattached                     12:34.00  
  6 Carder, Collin            99 Unattached                     14:34.30  
 
4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clikeman, Miles           97 Unattached                     13:56.40  
  2 Fleckenstein, Mark        96 0312 Richmon                   14:15.60  
  3 Wiggins, Grant            96 Unattached                     14:20.00  
  4 Fitch, Robert             96 Unattached                     14:24.90  
  5 Kontopanos, Nicholas      96 Unattached                     14:50.60  
  6 Small, Joshua             97 Unattached                     15:04.80  
  7 Koch, Austin              96 0312 Richmon                   15:12.90  
  8 Longest, Matthew          96 0312 Richmon                   15:33.10  
  9 Wichelman, Matt           96 0312 Richmon                   15:38.30  
 10 Joyner, Tyus              97 Unattached                     15:39.50  
 11 Amabile, Thomas           97 Unattached                     15:41.00  
 12 Novak, Matthew            96 Unattached                     15:49.30  
 13 Franck, Alexander         96 Unattached                     15:52.90  
 14 Small, Ryan               97 Unattached                     15:53.50  
 15 Myers, Timothy            96 0312 Richmon                   15:54.60  
 16 Cross, Philip             97 Unattached                     16:21.20  
 17 Horton, Matthew           96 Unattached                     16:30.90  
 18 Weiss, Jordan             97 Unattached                     17:23.80  
 19 Culbertson, Tyler         97 Unattached                     22:57.10  
 
5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pickering, Matthew        94 0312 Richmon                   17:53.40  
  2 Adam, Paul                95 0312 Richmon                   18:10.90  
  3 Ziegler, John             94 0312 Richmon                   18:23.00  
  4 Heide, David              95 Unattached                     18:30.40  
  5 Mallory, Scott            94 0312 Richmon                   19:02.10  
  6 Hooe, Austin              95 0312 Richmon                   20:19.60  
  7 Furman, Marschall         94 0312 Richmon                   20:19.80  
  8 Morgan, Gabrial           95 0312 Richmon                   20:49.40  
  9 Barnette, Zachary         95 Unattached                     22:16.00  
 10 Young, Charles            95 Unattached                     27:56.00  
 
5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Breidenbaugh, Marc        93 0312 Richmon                   17:29.70  
  2 Anderson, Andrew          93 0312 Richmon                   18:00.00  
  3 Anderson, Ross            93 0312 Richmon                   18:04.40  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec