Join/Renew Now

Results - USATF South Texas Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/6/10 - McAllen, TX

Event 1  Girls 2000 Meter Run CC Sub-Bantam
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Mata, Nataly               8 Highland Lakes T       9:52.62  
  2 McCannon, Juliette         8 Highland Lakes T       9:54.34  
  3 Gonzalez, Angela           8 Unattached            14:13.02  
 
Event 2  Boys 2000 Meter Run CC Sub-Bantam
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 King, Clayton              8 Highland Lakes T      12:10.14  
  2 Candelas, Samuel           4 Unattached            13:08.18  
  2 Candelas, Rafael           6 Unattached            13:08.18  
 
Event 3  Girls 3k Run CC Bantam
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Lyles, Jaida               9 Unattached            13:17.68  
  2 Guerra, Hannah             9 Unattached            13:41.80  
  3 Lara, Vanessa              9 Unattached            14:58.64  
 
Event 4  Boys 3k Run CC Bantam
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Hebert, Brendan           10 Highland Lakes T      13:19.23  
  2 Royal, Andre               9 Unattached            14:58.01  
  3 Hancock, Joshua            9 Unattached            15:59.66  
 
Event 5  Girls 3k Run CC Midget
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Guerra, Isha              12 Unattached            12:53.47  
  2 McCannon, Sophie          11 Highland Lakes T      12:56.34  
  3 Gutierrez, Nadia          11 Unattached            13:48.11  
  4 Walker, Kelsey            12 Highland Lakes T      14:35.21  
 
Event 6  Boys 3k Run CC Midget
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Sauerhoff, Devin          12 1243 Hill Co          11:58.57  
  2 Garza, Damian             12 Idea Mission          12:49.15  
  3 Hancock, David            12 Unattached            12:51.59  
  4 Hernandez, Adrian         12 Idea Mission          15:16.72  
 
Event 7  Girls 4k Run CC Youth
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Campbell, Madison         13 Unattached            15:32.00  
  2 Pitts, Kristen            13 Highland Lakes T      16:12.92  
  3 Lewis, Sarah              13 Highland Lakes T      19:05.69  
  4 Lykken, Christina         13 Highland Lakes T      19:26.74  
  5 Hough, Jenna              14 Highland Lakes T      21:05.17  
  6 Hicks, Genevieve          13 Highland Lakes T      22:04.58  
 
Event 8  Boys 4k Run CC Youth
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Din, Christopher          14 Idea Mission          15:39.10  
  2 Wolleat, Casey            13 Highland Lakes T      15:41.87  
 
Event 9  Girls 5k Run CC Intermediate
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Hoffman, Kathleen         15 Unattached            20:26.13  
  2 Gpnzalez, Irania          15 Idea Mission          24:01.96  
 
Event 10  Boys 5k Run CC Intermediate
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Chavez, Mario             15 Idea Mission          20:24.59  
  2 Munoz, Joseph             16 Idea Mission          21:07.10  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec