Join/Renew Now

Results - USATF Potomac Valley Association Junior Olympic Cross Country Championships

10/31/10 - Smithsburg, MD

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 DiBari, Genevieve         00 Unattached,Bethesda            14:20.00  
  2 Vogel, Amelia             00 0310 Fpyc Ch,Fairfa            14:24.00  
  3 Reading, Zoe              01 0310 Howard,Columbi            14:28.00  
  4 Krause, Haley             00 0310 Howard,Brookev            14:32.00  
  5 Covey, Margaret           00 0310 Vienna,Vienna,            14:38.00  
  6 Martin, Kaia              00 Unattached,Alexandr            14:45.00  
  7 Willen, Seneca            01 0310 Fpyc Ch,Fairfa            15:16.00  
  8 Orozco, Nina              01 0310 Fpyc Ch,Vienna            16:03.50  
  9 Brown, Alexandra          00 0310 Southwe,Clifto            16:03.80  
 10 Ball, Shelby              01 0310 Dc Spee,Washin            18:01.00    1   
 11 Richardson, Megan         00 0310 Dc Spee,Washin            18:35.00    2   
 12 Dennis, Marakah           01 0310 Dc Spee,Washig            18:51.00    3   
 13 Richardson, Katherine     00 0310 Dc Spee,Washin            20:32.00    4   
 14 West, Melita              01 0310 Dc Spee,Washin            30:00.20    5   
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 McCarty, Thomas           00 0310 Howard,Columbi            13:00.00    1   
  2 Cortellese, Luca          00 0310 Dc Spee,Washin            13:01.00  
  3 Elhabashy, Hamzah         01 0310 Howard,Columbi            13:05.00    2   
  4 Chattin, Anders           00 0310 Howard,Columbi            13:14.09    3   
  5 Alder, Joshua             01 0310 Howard,Cooksvi            13:23.00    4   
  6 Malhotra, Rayaan          01 0310 Fpyc Ch,McLean            13:42.00  
  7 Howell, Nicholas          00 0310 Southwe,Fairfa            13:56.00  
  8 Chesner, William          00 0310 Vienna,Great F            14:02.00  
  9 Smith, Mason              00 0310 Vienna,Vienna,            14:22.00  
 10 Zajkowski, Evan           01 0310 Vienna,Vienna,            14:56.00  
 11 Canavan, Connor           01 0310 Southwe,Clifto            14:59.00  
 12 Hodge, Finnpatrick        01 0310 Fpyc Ch,Burke,            15:07.00  
 13 Ames, Colin               01 0310 Fpyc Ch,Fairfa            15:13.00  
 14 Miller, Elijah            00 0310 Howard,Glenwoo            15:38.00    5   
 15 Kim, Noah                 01 0310 Howard,Laurel,            15:53.00    6   
 16 Miller, Seth              01 0310 Howard,Glenwoo            16:03.20    7   
 17 Sullivan, Johnathan       00 0310 Vienna,Vienna,            16:38.00  
 18 Blagg, Alec               00 0310 Mclean,Arlingt            16:45.00  
 19 Delpo, Rocco              01 0310 Howard,Columbi            16:46.00    8   
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Lang, Brittany            98 0310 Howard,Columbi            12:36.00    1   
  2 Miller, Madeleine         98 0310 Howard,Glenwoo            12:47.00    2   
  3 McAnally, Alexa           98 0310 Southwe,Centre            13:57.10  
  4 Prescott, Megan           99 0310 Howard,Ellicot            13:57.20    3   
  5 Smith, Kathryn            98 0310 Fpyc Ch,Fairfa            13:58.00  
  6 Perkins, Natalie          99 0310 Howard,Laurel,            14:37.00    4   
  7 Corinaldi, Michelle       98 0310 Fpyc Ch,Fairfa            14:47.00  
  8 Dunkleberger, Sabrina     98 0310 Howard,Glenwoo            15:22.00    5   
  9 Sidor, MacKenzie          99 0310 Fpyc Ch,Fairfa            15:26.00  
 10 Dunkleberger, Stephanie   98 0310 Howard,Glenwoo            16:23.00    6   
 11 Farjadi, Tatjana          99 0310 Fpyc Ch,Oakton            16:40.00  
 12 Smith, Lindsay            99 0310 Vienna,Washing            16:40.10  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Wegner, Kevin             98 0310 Howard,Columbi            11:45.00    1   
  2 Johnson, Christian        99 0310 Fpyc Ch,Fairfa            11:48.00    2   
  3 Martin, Eric              98 Unattached,Alexandr            11:56.00  
  4 Bowden, Clark             98 0310 Vienna,Vienna,            12:24.00    3   
  5 McGinn, Thaddeus          98 0310 Vienna,Oakton,            12:27.00    4   
  6 Gates, Robert             98 0310 Fpyc Ch,Fairfa            12:28.00    5   
  7 Porfiri, Isaac            98 0310 Fpyc Ch,Fairfa            12:42.00    6   
  8 Hamilton, Corey           98 0310 Howard,Ellicot            12:53.00    7   
  9 McGovern, Shane           98 0310 Howard,Silver             12:55.00    8   
 10 Lifland, Eli              98 0310 Fpyc Ch,Fairfa            12:58.00    9   
 11 Baxley, William           99 0310 Mclean,McLean,            13:00.00  
 12 Reynolds, Kevin           99 0310 Howard,Dayton,            13:20.00   10   
 13 Shutler, David            99 0310 Fpyc Ch,Annand            13:25.00   11   
 14 Rosicky, Benjamin         99 0310 Howard,Columbi            13:27.00   12   
 15 Sullivan, Phillip         98 0310 Vienna,Vienna,            13:34.00   13   
 16 Vanisko, Jason            98 0310 Howard,Ellicot            14:17.00   14   
 17 Oldhouser, Benjamin       99 0310 Howard,Ellicot            14:34.00   15   
 18 Wood, Jacob               98 0310 Fpyc Ch,Annand            14:55.00   16   
 19 Ames, Connor              99 0310 Fpyc Ch,Fairfa            14:57.00   17   
 20 Walsh, Owen               99 0310 Vienna,Vienna,            15:03.00   18   
 21 Perez, Sebastian          98 0310 Southwe,Fairfa            16:04.00  
 22 Comstock, Christopher     98 0310 Mclean,Falls C            16:35.00  
 23 Smith, Alexander          98 0310 Vienna,Washing            16:35.10   19   
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Nardone, Julia            97 0310 Howard,Glenelg            16:49.00  
  2 Hessler, Lauren           97 0310 Howard,Clarksv            17:25.00  
  3 Berman, Lauren            96 0310 Fpyc Ch,Fairfa            17:36.00  
  4 Sullivan, Laura           96 0310 Vienna,Vienna,            17:56.00    1   
  5 Malhotra, Ana             97 0310 Fpyc Ch,McLean            19:03.00  
  6 Lannen, Monica            97 0310 Vienna,Reston,            19:23.00    2   
  7 Ayers, Kelly              96 0310 Vienna,Vienna,            20:07.00    3   
  8 Kruus, Kirsten            97 0310 Howard,Clarksv            20:26.00  
  9 Testa, Camille            97 0310 Vienna,Vienna,            20:36.00    4   
 10 Pass Tucker, Simone       97 0310 Mclean,Falls C            21:07.00  
 11 Boulineaux, Julianne      97 0310 Vienna,Vienna,            23:14.00    5   
 12 Dava, Briana              96 0310 Southwe,Centre            23:29.00  
 13 Stumvoll, Haley           97 0310 Vienna,Oakton,            23:29.10    6   
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Wegner, Michael           96 0310 Howard,Columbi            13:45.00    1   
  2 Baginski, Jonaton         96 Unattached                     14:35.00  
  3 Calem, Matthew            96 0310 Vienna,Oakton,            14:42.00  
  4 Falcone, David            96 0310 Fpyc Ch,Fairfa            15:19.00  
  5 Dunn, Bobby               97 0310 Southwe,Clifto            15:32.00  
  6 Rosicky, Bryce            97 0310 Howard,Columbi            15:40.10    2   
  7 Keating, Joseph           97 0310 Howard,Columbi            15:40.40    3   
  8 Jackson, Matthew          97 0310 Howard,Laurel,            16:18.00    4   
  9 Maguire, Alexander        97 0310 Fpyc Ch,Fairfa            16:22.00  
 10 Bergan, Bryan             97 0310 Fpyc Ch,Spring            17:22.00  
 11 Bidinger, Jonathan        97 0310 Southwe,Centre            19:50.00  
 12 Miller, Kyle              96 0310 Howard,Glenwoo            20:05.00    5   
 13 Holtslander, Thomas       96 0310 Fpyc Ch,Fairfa            21:57.00  
 14 Delis, Nicholas           97 0310 Vienna,Vienna,            21:57.10  
 15 Krayer, William           96 0310 Vienna,Oakton,            21:57.20  
 16 Bodmer, Wyatt             96 0310 Vienna,Oakton,            21:57.30  
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Dawson, Nicole            94 0310 Howard,Jessup,            22:00.00    2   
  1 Lang, Tiffany             94 0310 Howard,Columbi            22:00.00    1   
  3 MacDermott, Caragh        94 0310 Howard,Woodbin            22:20.00    3   
  3 Oneda, Hannah             94 0310 Howard,Westmin            22:20.00    4   
  3 Brand, Sarah              95 0310 Howard,Columbi            22:20.00    5   
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Pickens, Joey             95 0310 Howard,Glenelg            20:00.00  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hall, Tobias              93 0310 Howard,Clarksv            19:00.00    2   
  1 Parlette, Andrew          93 0310 Howard,Clarksv            19:00.00    1   
  3 Brown, Wendall            93 Unattached,District            19:01.00  
  4 McGowan, David            93 0310 Howard,Clarksv            19:10.00    3   
  5 Korbelak, Nikolas         92 0310 Howard,Odenton            19:12.00    4   
  6 King, Rylan               93 0310 Howard,Laurel,            20:02.00    5   
  7 Nellis, Brett             93 0310 Howard,Columbi            20:21.00    6   
  8 Belson, Connor            93 0310 Howard,Columbi            20:26.00    7   
  9 Cox, Javon                93 0310 Dc Spee,Washin            23:05.00  
 
Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Orozco, Hannah            02 0310 Fpyc Ch,Vienna            10:03.00  
  2 Vogel, Abigail            02 0310 Fpyc Ch,Fairfa            10:43.00  
  3 Strong, Katherine         04 0310 Mclean,McLean,            10:57.00  
  4 Sullivan, Anna            02 0310 Vienna,Vienna,            11:10.00  
  5 Hodge, Fiona              03 0310 Fpyc Ch,Burke,            11:16.00  
  6 Christadore, Sicilia      04 0310 Fpyc Ch,Burke,            11:29.00  
  7 Lewis, Taylor             02 0310 New Wav,Upper             12:11.00  
  8 Delpo, Romy               04 0310 Howard,Columbi            14:34.00  
 
Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Johnson, Robert           02 0310 Fpyc Ch,Annand             8:21.00    1   
  2 Brown, Samuel             03 0310 Southwe,Clifto             8:51.00  
  3 Harrison, Rheinhardt      04 0310 Fpyc Ch,Falls              8:56.00    2   
  4 Richardson, Tyler         02 0310 Howard,Fort Me             8:57.00  
  5 Faison, Yafait            02 0310 Dc Spee,Washin             9:03.00  
  6 McCaffrey, Liam           03 0310 Howard,Ellicot             9:09.00  
  7 Strong, Matthew           02 0310 Mclean,Mc Lean             9:28.00  
  8 Smith, Patrick            02 0310 Vienna,Vienna,             9:45.00  
  9 Cekanskis, Arnas          02 0310 Southwe,Centre             9:48.00  
 10 Hicks, Owen               02 0310 Fpyc Ch,Fairfa             9:53.00    3   
 11 Christadore, Nicholas     02 0310 Fpyc Ch,Burke,             9:56.00    4   
 12 Walker, Aaron             02 0310 Fpyc Ch,Fairfa            10:06.00    5   
 13 Chattin, Mats             03 0310 Howard,Columbi            10:15.00  
 14 Crum, Tyler               03 0310 Mclean,McLean,            10:32.00  
 15 Rengarajan, Anish         03 0310 Fpyc Ch,Fairfa            10:42.00    6   
 16 Cronin, Sean              03 0310 Fpyc Ch,Fairfa            12:21.00    7 
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec