Join/Renew Now

Results - USATF Michigan Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/13/10 - Northville, MI

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1  3036 McNair, Bethany     00 K-Town Striders                12:57.00    1   
  2  3031 King, Remmi         00 K-Town Striders                13:15.00    2   
  3  3018 Duffing, Katelyn    01 K-Town Striders                13:32.00    3   
  4  3064 Laprad, Elisabeth   00 Unattached,Monroe,             13:47.00  
  5  3029 King, Jacie         01 K-Town Striders                13:54.00    4   
  6  3107 Thornton, Kathryn   00 Unattached                     14:02.00  
  7  3046 Pierson, Marie      00 K-Town Striders                14:34.00    5   
  8  3038 Nelson, Sydni       02 K-Town Striders                16:00.00    6   
  9  3079 Kibbey, Kennedy Su  02 Unattached                     16:53.00  
 10  3092 Toloday, Rachel     01 Unattached                     17:23.00  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1  3065 LaPrad, Luke        02 Unattached,Monroe,             13:00.00  
  2  3024 Graham, Colin       01 K-Town Striders                13:05.00  
  3  3084 Schramm, Isaiah     00 Unattached                     14:34.00  
  4  3100 Martin, Aidan       01 K-Town Striders                15:00.00  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1  3050 Sperry, Hannah      98 K-Town Striders                13:07.00  
  2  3075 Douglas, Natalie    98 Unattached                     13:14.00  
  3  3025 Graham, Kelsey      98 K-Town Striders                13:29.00  
  4  3070 Seabron, Zaria      99 Unattached,Bloomfie            13:40.00  
  5  3019 Durecki, Josephine  99 K-Town Striders                14:14.00  
  6  3026 Harrand, Elana      99 K-Town Striders                14:23.00  
  7  3067 Mcintyre, Masha     98 Unattached,Newport,            15:30.00  
  8  3106 Berns, Erica        99 Unattached                     17:32.00  
  9  3056 Charnesky, Grace    98 Unattached,Rocheste            18:00.00  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1  3111 Ottolini, Josiah    98 Unattached                     11:11.00  
  2  3093 Weekley, James      98 Unattached                     11:52.00  
  3  3104 Vanderbosch, Jimmy  98 K-Town Striders                12:03.00  
  4  3077 Hilt, Calvin        98 Unattached                     12:08.00  
  5  3041 Nielsen, Collin     98 K-Town Striders                12:48.00  
  6  3082 Paoletti, Dominic   98 Unattached                     13:04.00  
  7  3030 King, Jake          98 K-Town Striders                13:30.00  
  8  3012 Ghareeb, Nicholas   99 Unattached                     13:39.00  
  9  3117 Albaugh, Stuart     99 Unattached                     14:58.00  
 10  3037 Nelson, Brayden     99 K-Town Striders                15:22.00  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1  3042 O'Neil, Megan       96 K-Town Striders                15:15.00    1   
  2  3022 Fuller, Annie       97 K-Town Striders                15:33.00    2   
  3  3120 Schwartz, Kelsiey   96 Unattached                     15:38.00  
  4  3083 Schillinger, Kayle  96 Unattached                     16:16.00  
  5  3051 Starck, Emily       97 K-Town Striders                16:34.00    3   
  6  3072 Zawacki, Lindsey    97 Unattached,Monroe,             16:59.00  
  7  3110 Ko, Ashley          97 Unattached                     17:26.00  
  8  3112 Koepke, Danielle    96 Unattached                     17:32.00  
  9  3052 Tozer, Mary         97 K-Town Striders                17:35.00    4   
 10  3076 Ford, Claire        97 Unattached                     17:44.00  
 11  3066 McFarlane, Megan    96 Unattached,Livonia,            17:54.00  
 11  3124 Twigg, Julia        96 Detroit Cheetah                17:54.00  
 13  3068 Miles, Jessica      96 Unattached,South Ha            18:01.00  
 14  3039 Nelson, Taylor      96 K-Town Striders                18:08.00    5   
 15  3123 Murrary, Brooke     97 Unattached                     18:23.00  
 16  3017 Dennis, Courtney    97 K-Town Striders                18:31.00    6   
 17  3035 Martin, Tabitha     96 K-Town Striders                18:35.00    7   
 18  3047 Schafer, Kylie      97 K-Town Striders                18:44.00  
 19  3080 Lazarczyk, Alexis   97 Unattached                     18:56.00  
 20  3099 Martin, Mae         97 Unattached                     19:23.00  
 21  3040 Nichols, Olivia     96 Unattached                     19:53.00  
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1  3118 Albaugh, Samuel     96 Unattached                     13:55.00  
  2  3122 Robinson, Ryan      96 Unattached                     13:58.00  
  3  3119 Albaugh, Simon      96 Unattached                     14:21.00  
  4  3028 Keena, Jacob        97 K-Town Striders                14:24.00    1   
  5  3090 Steiff, Jordan      96 Unattached                     14:49.00  
  6  3133 Meadows, John       96 The Edge                       15:15.00  
  7  3055 Zenner, Dylan       96 K-Town Striders                15:41.00    2   
  8  3085 Sleeper, Cameron    96 Unattached                     15:57.00  
  9  3061 Jones, Keenan       97 Unattached,Livonia,            16:01.00  
 10  3063 Kramer, Noah        97 Unattached,New Huds            16:06.00  
 11  3108 Logan, Davion       96 Unattached                     16:09.00  
 12  3116 Peterson, Lucas     97 Unattached                     16:10.00  
 13  3087 Sollestre, Duncan   96 Unattached                     16:27.00  
 14  3043 Oates, Christian    97 K-Town Striders                16:35.00    3   
 15  3089 Soter, Sean         96 Dearborn Strider               16:36.00  
 16  3132 Hartonian, James    96 Unattached                     16:54.00  
 17  3045 Parker, Tyler       97 K-Town Striders                17:29.00    4   
 18  3023 Godeen, Corey       96 K-Town Striders                17:40.00    5   
 19  3101 Pearigen, Andrew    96 Unattached                     17:48.00  
 20  3126 Lerner, Trevor      96 The Edge                       17:54.00  
 21  3121 Taylor, Andrew      96 Unattached                     19:03.00  
 22  3114 Antonczak, Luke     96 Dearborn Strider               19:45.00  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  3088 Soter, Nicholas     94 Dearborn Strider               16:37.00    1   
  2  3102 Snavley, Cody       95 Ledges Track Clu               16:55.00    2   
  3  3069 Miller, Griffin     95 Dearborn Strider,De            17:22.00    3   
  4  3027 Higle-Ralbovsky, J  94 Dearborn Strider               17:29.00    4   
  5  3010 Fenech, John        95 Dearborn Strider               17:37.00    5   
  6  3125 Lerner, Jason       94 The Edge                       17:43.00  
  7  3044 Oehrli, Timothy     94 K-Town Striders                17:50.00  
  8  3094 Willetts, Costa     95 Unattached                     17:50.05  
  9  3103 Housel, Christophe  95 Ledges Track Clu               17:58.00    6   
 10  3128 Rios, Austin        94 Ledges Track Clu               18:08.00    7   
 11  3129 Marschall, Cameron  95 K-Town Striders                18:16.00  
 12  3009 Brichta, Michael    94 Dearborn Strider               18:31.00    8   
 13  3115 Emineth, Norman     95 Ledges Track Clu               18:43.00    9   
 14  3139 Ruff, James         95 Detroit Cheetah                18:58.00  
 15  3057 Davis, Drake        94 Unattached,Wyandott            19:21.00  
 16  3127 Strange, Kyle       94 Ledges Track Clu               19:23.00   10   
 17  3098 Martin, Thomas      95 Unattached                     19:38.00  
 18  3140 Winn, Casey         94 Detroit Cheetah                19:43.00  
 19  3086 Sollestre, Connor   94 Unattached                     19:48.00  
 20  3137 Pearson, Justin     95 The Edge                       20:11.00  
 21  3134 Hofman, Brandt      95 Unattached                     20:32.00  
 22  3062 Kramer, Jeremy      94 Unattached,New Huds            21:29.00  
 23  3136 Diver, Preston      95 The Edge                       21:53.00  
 24  3135 Eckles, Michael     95 Unattached                     23:35.00  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  3001 Butcher, Nicholas   93 0519 Far Fre,Fremon            16:36.00    1   
  2  3008 Peacock, Matthew    92 0519 Far Fre,Hesper            16:39.00    2   
  3  3109 Logan, Quashan      93 Unattached                     17:00.00  
  4  3097 Hofess, Ryan        93 Unattached                     17:01.00  
  5  3006 Madendorp, Greg     92 0519 Far Fre,Whiteh            17:03.00    3   
  6  3005 Gomez, Evan         93 0519 Far Fre,Luding            17:12.00    4   
  7  3004 Gilman, Jake        92 0519 Far Fre,Sparta            17:20.00    5   
  8  3096 Benton, Nathan      93 Unattached                     17:22.00  
  9  3002 Christafferson, Al  92 0519 Far Fre,Sparta            17:29.00    6   
 10  3071 Smith, Andrew       93 Unattached,Ann Arbo            17:36.00  
 11  3138 Ruff, Benjamin      93 Detroit Cheetah                17:45.00  
 12  3060 Jones, Austin       93 Unattached,Livonia,            17:57.00  
 13  3003 Featherstone, Jaco  92 0519 Far Fre,Fremon            18:00.00    7   
 14  3054 Waggoner, Adam      93 K-Town Striders                18:19.00  
 15  3113 Larson, Tyler       93 Unattached                     18:23.00  
 16  3130 Lance, Joshua       93 K-Town Striders                18:25.00  
 17  3141 Bochenek, Lucas     93 Dearborn Strider               19:04.00  
 18  3081 Miller, Dylan       93 Unattached                     19:14.00  
 19  3013 Alvarado, Mark      93 K-Town Striders                19:51.00  
 20  3016 Crystal, Brock      93 K-Town Striders                20:00.00  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec