Join/Renew Now

Results - USATF Metropolitan Association Junior Olympic Cross Country Championships

10/31/10 - Van Cortlandt Park, New York, NY

Event 1  Boys 4-8 3k Run CC 8&Under (Sub Bantam)
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 4-8
  1 Mitchell, Kahari             0106 Unattached                12:00.79  
  2 Suchecki, Joe                0106 Unattached                12:55.05  
  3 Gilhuley, Sean               0106 Prospec                   13:10.86  
  4 Facey, Jacjson               0106 Unattached                13:18.70  
  5 Collins, Joseph              0106 Prospec                   14:58.25  
  6 Spezio, Dario                0106 Prospec                   15:20.63  
  7 Miller, Emmett               0106 Prospec                   15:29.29  
  8 Lall-Lewis, Anthony          0106 Prospec                   16:21.37  
  9 Guerra, Joaquin              0106 Prospec                   16:25.30  
 10 Nicholas, Chase              0106 Prospec                   16:41.97  
 11 Fugua, Harry                 0106 Prospec                   17:16.43  
 12 Thompson, Alex               0106 Prospec                   17:40.75  
 13 Criste, Ian                  0106 Prospec                   17:53.23  
 14 Bran, Ian                    0106 Prospec                   19:34.66  
 
Event 2  Girls 4-8 3k Run CC 8&Under (Sub Bantam)
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 4-8
  1 Mitchell, Klarke             0106 Unattached                12:23.22  
  2 Claxton, London              0106 Unattached                13:10.57  
  3 Marin, Anesia                0106 Unattached                13:54.09  
  4 Mcdermott, Olivia            0106 Unattached                14:51.66  
  5 Shanks, Maeve                0106 Prospec                   16:19.93  
  6 Williams, Trinice            0106 Prospec                   19:24.46  
  7 Bermudez, Paige              0106 Prospec                   19:42.56  
  8 Shanks, Kayley               0106 Prospec                   19:43.17  
  9 Berkowitz-Henkin, Orly       0106 Prospec                   19:45.80  
 
Event 3  Boys 9-10 3k Run CC 9-10 (Bantam)
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 9-10
  1 Claxton, Syncere             0106 Unattached                11:41.77  
  2 Rice, Ethan                  0106 Prospec                   11:43.83  
  3 Rust, Bart                   0106 Unattached                11:56.97  
  4 Gwyn-Rowson, Sawyer          0106 Prospec                   12:23.26  
  5 Lofsnes-Scott, Demian        0106 Prospec                   12:32.95  
  6 Hall, Allester               0106 Halls E                   12:48.50  
  7 Heskin, Ryan                 0106 Unattached                12:58.16  
  8 Stoddard, Jasper             0106 Prospec                   13:13.16  
  9 Brown, Tai                   0106 Unattached                13:25.82  
 10 Defreitas, Nolan             0106 Unattached                13:38.44  
 11 Lane, Dylangrant             0106 Prospec                   13:40.77  
 12 Beaufils, Merlin             0106 Prospec                   13:59.32  
 13 Spezio, Niko                 0106 Prospec                   14:07.63  
 14 Torras, Lisandro             0106 Prospec                   15:01.96  
 15 Boutin, Bishopp              0106 Prospec                   15:03.21  
 16 Bjork-Jones, Owen            0106 Prospec                   15:27.21  
 17 Ohara, Liam                  0106 Prospec                   15:27.97  
 18 Monica, Riccardo             0106 Prospec                   15:29.26  
 19 Carroll, Zo                  0106 Prospec                   15:44.14  
 20 Guerra, Carlitos             0106 Prospec                   15:52.06  
 21 Ring, Nicholas               0106 Prospec                   16:09.91  
 22 Guerra, Patricio             0106 Prospec                   16:52.57  
 
Event 4  Girls 9-10 3k Run CC 9-10 (Bantam)
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 9-10
  1 Thybulle, Zhaneia            0106 Unattached                11:36.76  
  2 Williams, Ariel              0106 Halls E                   12:45.12  
  3 Jones, Brianna               0106 Unattached                12:50.68  
  4 Whyte, Khalia                0106 Unattached                13:07.45  
  5 Duncan, Marley               0106 Prospec                   13:07.81  
  6 Mitchell, Keiana             0106 Prospec                   13:11.73  
  7 Bernard, Alana               0106 Unattached                13:12.78  
  8 Davis, De Janay              0106 Unattached                13:26.21  
  9 Davis, Sade                  0106 Halls E                   13:27.24  
 10 Rust, Anneka                 0106 Unattached                13:42.93  
 11 Guerrero, Lindsay            0106 Awesome Pw                13:45.46  
 12 Garcia, Sofia                0106 Island Expr               14:01.38  
 13 Griffith, Daniella           0106 Awesome Pw                14:01.57  
 14 McGloin, Taylor              0106 Prospec                   14:13.58  
 15 Freeman, Sarah               0106 Island Expr               14:27.79  
 16 Perez, Abigail               0106 Awesome Pw                14:37.52  
 17 Ring, Sabrina                0106 Prospec                   14:41.54  
 18 Collins, Marie               0106 Prospec                   15:10.80  
 19 Desinone, Gabriella          0106 Unattached                15:14.07  
 20 Faber-Rico, Bella            0106 Prospec                   15:14.44  
 21 Henry, Mary                  0106 Prospec                   15:22.05  
 22 Kelsey, Zara                 0106 Awesome Pw                15:28.69  
 23 Johnson, Sayyidah            0106 Unattached                16:09.99  
 24 Mclean, Nia                  0106 Unattached                16:15.05  
 25 Stephenson, Madison          0106 Prospec                   16:59.08  
 26 Cohen, Pearl                 0106 Awesome Pw                17:14.47  
 27 McDonald, Breanna            0106 Prospec                   17:29.40  
 28 Simmons, Macy                0106 Prospec                   18:31.67  
 29 Louis, Samantha              0106 Prospec                   19:55.64  
 30 Johnson, Caliyah             0106 Prospec                   20:17.72  
 31 Stclair, Ashley              0106 Prospec                   20:57.49  
 
Event 5  Boys 11-12 3k Run CC 11-12 (Midget)
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 11-12
  1 Simmons, Derrick             0106 Unattached                11:04.25  
  2 Shapiro, Sasha               0106 Prospec                   11:15.00  
  3 Javois, Keshaun              0106 Young E                   11:19.64  
  4 Jackson, Spencer             0106 Unattached                11:31.79  
  5 Zolotarevsky, Jacob          0106 Prospec                   11:32.46  
  6 McGloin, Kevn                0106 Prospec                   11:33.49  
  7 Lane, Williamwiley           0106 Prospec                   11:39.18  
  8 Last4, First4                0106 Unattached                12:04.11  
  9 Davis, Sheldon               0106 Unattached                12:05.74  
 10 Knight, Anthony              0106 Prospec                   12:08.87  
 11 Bidwell, Alec                0106 Unattached                12:18.52  
 12 Barnette, Marek              0106 Prospec                   12:25.22  
 13 Sayre, Matthew               0106 Unattached                12:29.46  
 14 Torras, Teseo                0106 Prospec                   12:40.34  
 15 Dulchin, Ellis               0106 Prospec                   12:55.30  
 16 Faber-Rico, Jacob            0106 Prospec                   13:09.04  
 17 Richard, Alex                0106 Prospec                   13:10.67  
 18 Schendler-Terry, Benjami     0106 Prospec                   13:26.51  
 19 Goldrosen, Nicholas          0106 Prospec                   13:37.82  
 20 Degale, Rikki                0106 Prospec                   15:29.67  
 21 Rowson, Cooer                0106 Prospec                   17:14.81  
 22 Guerra, Manuel               0106 Prospec                   19:10.43  
 -- Dougherty, Joe               0106 Unattached                      DQ  
 
Event 6  Girls 11-12 3k Run CC 11-12 (Midget)
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 11-12
  1 Goode, Aviana                0106 Unattached                11:08.05  
  2 Lee, Veronica                0106 Unattached                11:23.39  
  3 Lundy, Nia                   0106 Halls E                   11:25.05  
  4 Mueller, Samantha            0106 Unattached                11:31.48  
  5 Drennan, Mary Kate           0106 Island Expr               11:37.16  
  6 Feurtado, Erika              0106 Ruff Ku                   11:37.54  
  7 Perez, Elizabeth             0106 Awesome Pw                11:56.43  
  8 Pennacchio, Caroline         0106 Unattached                11:59.49  
  9 Garcia, Ariella              0106 Island Expr               12:08.68  
 10 Davis, Shenece               0106 Unattached                12:09.66  
 11 Rice, Sydney                 0106 Prospec                   12:10.17  
 12 Tucci, Annaliese             0106 Prospec                   12:12.27  
 13 Wong, Channelle              0106 Unattached                12:25.20  
 14 Wandres, Olivia              0106 Prospec                   12:47.31  
 15 Sumter, Kijara               0106 Unattached                12:55.01  
 16 Perez, Emily                 0106 Awesome Pw                13:39.99  
 17 Soravilla, Caitlin           0106 Unattached                13:45.50  
 18 Manstra, Anevay              0106 Metro Eagle               13:59.42  
 19 Acheampong-Tieku, Vaness     0106 Unattached                14:02.99  
 20 Pynn, Bridget                0106 Prospec                   14:04.31  
 21 Freedman, Sylvie             0106 Awesome Pw                14:07.74  
 22 Ramos, Amber                 0106 Awesome Pw                14:08.58  
 23 Haugh, Kali                  0106 Awesome Pw                14:10.88  
 24 Brisco, Danica               0106 Prospec                   14:51.60  
 25 Clarke, Ciara                0106 Prospec                   15:04.71  
 26 Gordon, Nia                  0106 Awesome Pw                15:15.22  
 27 Marin, Aaaaarton             0106 Unattached                16:04.45  
 28 Last107, First107            0106 Unattached                17:33.04  
 29 Traore, Youma                0106 Unattached                17:57.27  
 30 Desimonei, Isabella          0106 Unattached                18:24.67  
 31 Mello, Sydney                0106 Prospec                   18:43.49  
 32 Wiltshire, Yasmeen           0106 Metro Eagle               22:21.84  
 
Event 7  Boys 13-14 4k Run CC 13-14 (Youth)
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 13-14
  1 Rice, John                   0106 Prospec                   14:40.82  
  2 McGuinness, Ulysses          0106 Unattached                14:49.63  
  3 Freeman, Brandon             0106 Prospec                   15:12.97  
  4 Lawson, Amado                0106 Ruff Ku                   15:40.45  
  5 Arnold, Rodney               0106 Unattached                15:43.92  
  6 Vandervalk, Ryan             0106 Unattached                15:46.44  
  7 Rose, Richard                0106 Unattached                16:27.27  
  8 Vazquez, Louis               0106 Prospec                   16:32.68  
  9 Edwards, DeVaugh             0106 Unattached                16:45.82  
 10 Suchecki, Tom                0106 Unattached                16:57.11  
 11 Trimmer, Matthew             0106 Prospec                   17:22.66  
 12 Powers, Bryan                0106 Prospec                   17:25.83  
 13 McCabe, Rory                 0106 Prospec                   17:26.21  
 14 Bermudez, George             0106 Prospec                   17:31.00  
 15 Claxton, Isaah               0106 Unattached                17:35.10  
 16 Newton, Jean                 0106 Unattached                17:46.84  
 17 Pierre, Kyle                 0106 Awesome Pw                18:09.45  
 18 Drennan, Sean                0106 Island Expr               18:14.71  
 19 Wade, Jason                  0106 Unattached                18:44.58  
 20 Waldman, Joshua              0106 Prospec                   18:52.26  
 21 Anderson, Ashton             0106 Unattached                20:27.55  
 22 Artis, Geald                 0106 Unattached                20:31.34  
 23 Shanks, Liam                 0106 Prospec                   22:32.77  
 
Event 8  Girls 13-14 4k Run CC 13-14 (Youth)
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 13-14
  1 Creagh, Taylor               0106 Unattached                16:59.33  
  2 Baptiste, Terri              0106 Unattached                17:40.01  
  3 Kirkpatrick, Shaniqua        0106 Ruff Ku                   17:45.49  
  4 Fraye, Jazmine               0106 Unattached                18:20.33  
  5 Lifsec, Gabriella            0106 Unattached                19:28.36  
  6 Desaro, Justine              0106 Island Expr               19:46.91  
  7 Last9, First9                0106 Unattached                20:45.11  
  8 Wade, Tanaya                 0106 Unattached                21:33.15  
  9 Wong, Carmin                 0106 Unattached                22:50.11  
 10 Williams, Ahlynah            0106 Unattached                23:25.56  
 11 Wakefield, Joshane           0106 Unattached                24:03.63  
 
Event 9  Men 15-16 5k Run CC 15-16 Intermediate
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 15-16
  1 Chepigin, Alexandre          0106 Unattached                18:28.05  
  2 Vanega, Oriel                0106 Halls E                   18:34.22  
  3 Griffith, Dillon             0106 Awesome Pw                18:37.77  
 
Event 10  Women 15-16 5k Run CC 15-16 Intermediate
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 15-16
  1 Kendall, Kali                0106 Atoms                     19:31.91  
  2 Donaldson, Alicia            0106 Unattached                27:54.54  
  3 Traore, Mariam               0106 Unattached                30:52.49  
 
Event 11  Men 17-18 5k Run CC 17-18 Young
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 17-18
  1 Walker, Damion               0106 Ruff Ku                   17:35.63  
  2 Fairweather, Benjamin        0106 Unattached                20:44.09  
 
Event 12  Women 17-18 5k Run CC 17-18 Young
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 17-18
  1 Phillips, Deon               0106 Awesome Pw                22:20.44  
  2 Pierre, Kassandra            0106 Awesome Pw                22:26.04  
  3 Amberson, Larissa            0106 Awesome Pw                25:45.52  
  4 Benjamin, Jerily             0106 Awesome Pw                26:11.27  
  5 Paul, Shani                  0106 Awesome Pw                27:27.07  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec