Join/Renew Now

Results - USATF Inland Northwest Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/13/10 - Mead HS, Spokane,WA

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Thronson, Katherine          Spokane Mercury,Spo   11:43.34    1   
  2 Rieken, Bridget              N. Idaho T&F,Coeur    13:00.51  
  3 Swoboda, Bailey              N. Idaho T&F,Dalton   13:01.79  
  4 Fowler, Riley                N. Idaho T&F,Coeur    13:04.90  
  5 Brunett, Taylor              Spokane Mercury,Spo   13:55.36    2   
  6 McFarland, Anna              Spokane Mercury,Spo   14:12.68    3   
  7 Rhinehart, Kaytlyn           Spokane Mercury,Spo   14:25.16    4   
  8 McMullen, Elizabeth          Spokane Mercury,Dee   15:16.45    5   
  9 Odom, Eva                    Spokane Mercury,Spo   16:36.09    6   
 10 Dedera, Rebekah              Spokane Mercury,Spo   18:11.34    7   
 11 Suter, Rylee                 Spokane Mercury,Spo   18:45.49    8   
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Mahoney, Sheamus             Spokane Mercury,Che   11:42.21    1   
  2 Steiner, Joshua              Spokane Mercury,Yak   12:02.30    2   
  3 English, Luke                N. Idaho T&F,Coeur    12:30.95  
  4 Curl, Mitchell               Spokane Mercury,Lib   12:40.24    3   
  5 Holland, Bas                 Spokane Mercury,Che   12:50.29    4   
  6 Gordon, Carter               N. Idaho T&F,Coeur    13:06.88  
  7 Jensen, Caleb                Spokane Mercury,Spo   13:31.97    5   
  8 Waters, Reid                 1335 Spokane,Ephrat   13:52.12  
  9 Trejo, Maximilian            Spokane Mercury,Lib   13:56.71    6   
 10 Walters, Ethan               Spokane Mercury,Lib   16:04.03    7   
 11 Cote, Hayden                 Spokane Mercury,Spo   18:08.80    8   
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Callahan, Emily              N. Idaho T&F,Coeur    11:43.58  
  2 Aquino, Brittany             Spokane Mercury,Spo   11:55.07    1   
  3 Jensen, Jenna                Spokane Mercury,Spo   12:01.96    2   
  4 Pardue, Maya                 Spokane Mercury,Spo   12:14.87    3   
  5 Hickman, Reilli              N. Idaho T&F,Coeur    12:23.97  
  6 Conway, Caitlin              N. Idaho T&F,Post F   12:24.36  
  7 Myers, Bethany               Spokane Mercury,Spo   12:58.93    4   
  8 Smith, Hanna                 Spokane Mercury,Oma   13:00.18    5   
  9 Floyd, Megan                 Spokane Mercury,Spo   13:05.41    6   
 10 Whiteley, Jolene             Unattached,Spokane,   13:06.75  
 11 Wolfe, Shelby                Spokane Mercury,Spo   13:16.20    7   
 12 Dunlap, Margaret             Spokane Mercury,Spo   13:50.62    8   
 13 Kastning, Katie              Unattached,Rathdrum   14:48.52  
 -- Thronson, Chelsea            1335 Spokane,Spokan         NT  
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Ricks, Jackson               N. Idaho T&F,Rathdr   11:10.43  
  2 Janke, Justin                Spokane Mercury,Spo   11:20.22    1   
  3 Sjoberg, Samual              Spokane Mercury,Spo   11:35.58    2   
  4 Nelson, Hagen                Spokane Mercury,Eph   11:42.09    3   
  5 Wright, Dylan                N. Idaho T&F,Post F   11:47.87  
  6 Shults, Corbin               1335 Spokane,Millwo   11:49.87  
  7 Sobotta, Jett                Unattached,Clarksto   12:12.61  
  8 Nelson, Blaine               Unattached,Priest R   12:15.27  
  9 Kindl, Zak                   1335 Spokane,Spokan   12:17.27  
 10 Innes, Yukon                 Spokane Mercury,Spo   12:25.80    4   
 11 Kittel, Evan                 Spokane Mercury,Spo   12:35.51    5   
 12 Ford, Brett                  Spokane Mercury,Spo   13:03.56    6   
 13 Thomas, Tyrese               Spokane Mercury,Spo   13:10.00    7   
 14 Dixon, Chance                Spokane Mercury,Spo   14:19.75    8   
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Schwendiman, Kelsey          Unattached,Cheney,    15:57.29  
  2 Carlson, Cyra                Spokane Mercury,Spo   16:20.39    1   
  3 Bare, Meaghan                N. Idaho T&F,Coeur    16:22.42  
  4 McInturff, Katey             N. Idaho T&F,Catald   17:15.59  
  5 Koch, Shelby                 1335 Spokane,Ephrat   17:24.15  
  6 Garcia, Ariel                Spokane Mercury,Spo   17:32.30    2   
  7 Husband, Melynda             Spokane Mercury,Oti   18:34.05    3   
  8 Nordby, Madelyn              Unattached,Priest R   18:41.26  
  9 Culbertson, Camille          1335 Spokane          18:51.10  
 10 Overbay, Maiah               Spokane Mercury,Spo   19:10.45    4   
 11 Turnbull, Alice              1335 Spokane,Ephrat   19:10.87  
 12 Gardner, Galen               Spokane Mercury,Fai   19:47.57    5   
 13 Corrigan, Kaelah             Spokane Mercury,Spo   19:59.75    6   
 14 Jensen, Jordan               Spokane Mercury,Tum   22:36.21    7   
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Smith, Tye                   N. Idaho T&F,Coeur    14:18.24    1   
  2 Vandine, Andrew              Spokane Mercury,Spo   14:29.78    2   
  3 Anderson, Tanner             Spokane Mercury,Spo   14:39.92    3   
  4 Conway, David                N. Idaho T&F,Post F   14:46.86    4   
  5 Bayley, Brock                Spokane Mercury,Spo   15:03.40    5   
  6 Galm, Kameron                1335 Spokane,Cheney   15:06.81    6   
  7 Little, Kyler                N. Idaho T&F,Coeur    15:14.73    7   
  8 Peters, Joseph               N. Idaho T&F,Rathdr   15:15.20    8   
  9 Palmer, Bryce                Spokane Mercury,Spo   15:16.89    9   
 10 Eder, Preston                Unattached,Richland   15:24.91  
 11 Barnes, Gavin                1335 Spokane,Ephrat   15:31.33   10   
 12 Sandberg, Austin             1335 Spokane,Ephrat   15:32.40   11   
 13 Waters, Max                  1335 Spokane,Ephrat   15:42.47   12   
 14 Evans, Max                   N. Idaho T&F,Coeur    15:44.56   13   
 15 Finney, Jakob                N. Idaho T&F,Post F   16:06.62   14   
 16 Monson, Stenn                1335 Spokane,Ephrat   17:01.80   15   
 17 Hough, Kerrigan              Spokane Mercury,Spo   17:07.95   16   
 18 Dorantes, Raul               Spokane Mercury,Spo   17:13.82   17   
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Loewus, Sarel                Unattached,Pullman,   21:04.30  
  2 Nelson, Brady                Unattached,Priest R   23:36.54  
  3 Pardue, Katrin               Spokane Mercury,Spo   24:36.37  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Overbay, Collin              Spokane Mercury,Spo   16:54.86    1   
  2 McCandless, Conor            Spokane Mercury,Spo   16:55.27    2   
  3 Schwittay, Matthew           Spokane Mercury,Sel   17:11.05    3   
  4 Weiler, Brad                 1335 Spokane          17:14.41    4   
  5 Plaster, Benjamin            Spokane Mercury,Spo   17:16.85    5   
  6 Sobotta, Kage                Unattached,Clarksto   17:21.99  
  7 Schmick, Jared               1335 Spokane,Spokan   17:31.09    6   
  8 Kahn, Bradly                 1335 Spokane,Selah,   17:31.88    7   
  9 Pochis, Nicholas             1335 Spokane,Spokan   17:36.30    8   
 10 Stanton, Brian               Unattached,Moscow,    17:59.82  
 11 Allen, Scott                 Spokane Mercury,Lib   18:07.37    9   
 12 Helman, Peter                1335 Spokane,Spokan   18:10.72   10   
 13 Teigen, Chase                Unattached            18:49.92  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Haugen, Aaron                Unattached,Pullman,   17:07.34  
  2 Hieronymus, Benjamin         Unattached,Viola, I   17:15.75  
  3 George, Drew                 Unattached,Pullman,   18:19.73  
 
Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Allen, McKenzie              Spokane Mercury,Spo    8:47.92  
  2 Kastning, Summer             Unattached,Rathdrum    8:58.83  
  3 Sisco, Chloe                 N. Idaho T&F,Post F    9:00.92  
  4 Osterman, Kennedy            Spokane Mercury,Spo    9:19.47  
 
Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Innes, Logan                 Spokane Mercury,Spo    9:55.74  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec