Join/Renew Now

Results - USATF Central California Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/20/10 - Bakersfield, California

Event 1  3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Perez, Jose               00 1446 Rosedal,Bakers            15:20.00    1   
  2 Banuelos, Hector          00 1446 Rosedal,Delano            15:40.10    2   
  3 Garcia, Baltazer          00 Unattached                     15:40.70  
  4 Perez, Carlos             01 1446 Rosedal,Bakers            15:49.40    3   
  5 Reyes, David              01 Unattached                     15:51.00  
  6 Amezquita, Kendrick       00 1446 Rosedal,Bakers            15:52.40    4   
  7 Amezquita, Kelvin         00 1446 Rosedal,Bakers            15:56.50    5   
  8 Mendoza, Christian        03 1446 Rosedal,Bakers            16:10.60    6   
  9 Trevino, Isaac            97 1446 Bakersf,Bakers            16:48.20  
 10 Castro, Abraham           02 Unattached                     16:56.40  
 11 Bishop, Ryan              01 1446 Rosedal,Bakesf            17:02.90    7   
 12 Guzman, Jordan            03 1446 Valley,Corcora            18:09.50  
 13 Peralta, Emmanuel         03 1446 Valley,Hanford            20:31.70  
 
Event 2  3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Clark, Shannon            00 1446 Bakersf,Cresto            15:21.00    1   
  2 DeStasio, Alyssa          00 1446 Central,Fresno            15:23.30  
  3 Cholometes, Macy          01 1446 Bakersf,Bakers            15:28.60    2   
  4 Dominguez, Shayla         00 1446 Rosedal,Bakers            16:31.30    3   
  5 Leyva, Lauren             01 1446 Bakersf,Bakers            17:00.10    4   
  6 Jimmons-Clark, Zaila      00 1446 Bakersf,Bakers            17:11.80  
  7 Guzman, Erika             02 1446 Valley,Hanford            17:15.80  
  8 Lopez, Niurca             01 Unattached                     17:31.20  
  9 Rangel, Marsha            00 Unattached                     17:35.20  
 10 Corral, Arianna           02 1446 Bakersf,Bakers            17:35.80    5   
 11 Ryan, Makenzie            00 1446 Rosedal,Bakers            17:44.10    6   
 12 Patton, Shailyn           01 1446 Rosedal,Delano            17:56.70    7   
 13 Lopez, Moncerrat          01 Unattached                     18:01.60  
 14 Gonzalez, Alexis          03 1446 Valley,Hanford            18:03.30  
 15 Greene, Audrey            01 1446 Rosedal,Bakers            18:06.40    8   
 16 Corral, Alexia            00 1446 Bakersf,Bakers            18:10.50    9   
 17 Amos, Amanda              01 1446 Rosedal,Bakerf            19:42.40   10   
 18 Jones, Veronica           01 1446 Valley,Hanford            20:53.20  
 
Event 3  3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Moronez, Anthony          98 1446 Bakersf,Bakers            12:00.50  
  2 Marquez, Gage             98 1446 Sierra,Clovis,            12:21.10  
  3 Cruz, Pedro               98 1446 Rosedal,Lamont            12:31.10    1   
  4 Lopez, Eduardo            98 1446 Rosedal,Bakers            12:40.00    2   
  5 Lopez, Bryan              98 1446 Rosedal,Bakers            12:43.10    3   
  6 Richardson, Daniel        98 1446 Rosedal,Bakers            12:56.90    4   
  7 Ryan, Jared               98 1446 Rosedal,Bakers            12:59.10    5   
  8 Preciado, Abraham         99 1446 Rosedal,Bakers            13:13.00    6   
  9 Buchanan, Obrian          98 1446 Rosedal,Bakers            14:00.60    7   
 10 Fox, Bryceson             99 1446 Bakersf,Bakers            14:26.90  
 
Event 4  3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Anez, Andera              99 Unattached                     13:11.50  
  2 Cortes, Vanessa           98 Unattached                     14:09.90  
  3 Ortiz, Rocio              99 Unattached                     14:12.50  
  4 Herrera, Damarice         98 Unattached                     15:32.70  
  5 Chavira, VanNessa         99 1446 Central                   15:54.30  
 
Event 5  4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Chavira, Kevin            96 1446 Central,Fresno            15:23.10  
  2 Knevelbaard, Kasey        96 1446 Valley,Caruthe            15:32.30    1   
  3 Ruelas, Jovani            96 1446 Valley,Hanford            15:36.80    2   
  4 Fitzpatrick, Boston       97 1446 Bakersf,Bakers            16:24.30  
  5 Trevino, Isaac            97 1446 Bakersf,Bakers            16:28.20  
  6 Guzman, Joshua            97 1446 Valley,Hanford            16:37.40    3   
  7 Carrillo, Armando         97 Unattached                     17:06.00  
  8 Luna, Moises              97 Unattached                     17:12.50  
  9 Vasquez, Jesus            97 1446 Valley,Hanford            17:14.20    4   
 10 Perez, Jesus              97 1446 Rosedal,Bakers            17:32.50  
 11 Jaime, Nickolas           97 Unattached                     17:45.60  
 12 Frias, Jose               96 1446 Valley,Hanford            18:08.30    5   
 13 Gardella, Joseph          96 1446 Rosedal,Bakers            19:11.10  
 
Event 6  4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Zorn, Jordyn              97 1446 Valley                    16:25.80    1   
  2 Fernandez, Jurnce         97 1446 Central                   17:22.50  
  3 Herrera, Janet            97 Unattached                     19:22.30  
  4 Verzosa, Kayla            96 1446 Central                   19:30.50  
  5 Douthard, Alia            97 1446 Valley                    20:45.20    2   
  6 Gonzalez, Melinda         97 1446 Valley                    20:49.60    3   
  7 Gonzalez, Anais           97 1446 Valley                    21:09.00    4   
  8 Myers, Gillian            97 1446 Valley                    21:56.90    5   
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Rowell, Mark              95 Unattached                     24:11.10  
 -- Sutton, Andrew            95 Unattached                           NT  
 
Event 9  5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wright, Nick              93 Unattached                     17:14.60  
  2 Rodriguez, Albert         93 1446 Central,Fresno            18:07.50  
  3 Villanueva, Marc          93 1446 Valley,Hanford            18:19.10  
  4 Real, Dara                92 1446 Central,Fresno            19:36.30  
 
Event 10  5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Arellano, Jennifer        92 Unattached                     22:08.50  
 
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec