Join/Renew Now

Results - USATF Region 7 Junior Olympic Track & Field Championships

7/8-11/09 - Indianapolis, IN

Event 1  100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Meier, Kierah                Huskie TC                16.57  
  2 Leflore, Anaya               0716 Sports              17.03  
  3 Wright, Ayannah              Unattached               18.01  
  4 Dickerson, Kailyn            0716 Lawrenc             18.46  
  5 Robinson, Courtney           Zephyrs TC               18.60  
  6 Jones, Ashley                0716 Indiana             19.10  
  7 Gathing, Jessica             Kankakee TC              19.95  
  8 Eggen, Annika                0716 Indiana             20.84  
 
Event 2  200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Madison, Millai              0716 Evansvi             33.45  
  2 Winter, Ashlyn               0716 Indiana             34.40  
  3 Meier, Kierah                Huskie TC                34.41  
  4 Jones, Bayleigh              Unattached               34.62  
  5 Leflore, Anaya               0716 Sports              36.11  
  6 Osborn, Imani                0716 Lawrenc             36.30  
  7 Robinson, Courtney           Zephyrs TC               42.17  
 
Event 3  400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Winter, Ashlyn               0716 Indiana           1:20.62  
  2 Young, Kristian              0716 Lawrenc           1:27.50  
  3 Readinger, Addison           0716 Terre Haute       1:28.32  
  4 Jones, Ashley                0716 Indiana           1:33.02  
  5 Hoosier, Celia               0716 Lawrenc           1:33.08  
  6 Bush, Layla                  Zephyrs TC             1:50.10  
 
Event 4  800 Meter Run Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Readinger, Addison           0716 Terre Haute       3:12.57  
  2 Kerber, Kennedy              0716 Columbu           3:15.61  
  3 Woods, Lauryn                0716 Lawrenc           3:37.89  
  4 Eggen, Annika                0716 Indiana           4:16.24  
 
Event 5  1500 Meter Run Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fruchey, Monroe              Unattached             7:13.35  
  2 Eggen, Annika                0716 Indiana           8:33.42  
 
Event 7  4x100 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 0716 Lawrence Blazers  'A'                          1:11.97  
 
Event 8  4x400 Meter Relay Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 0716 Lawrence Blazers  'A'                          6:32.93  
 
Event 10  Long Jump Sub-Bantam Girls
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
Flight  1  
  1 Meier, Kierah                Huskie TC                3.39m   NWI  11-01.50 
  2 Madison, Millai              0716 Evansvi             3.35m   NWI  11-00.00 
  3 Winter, Ashlyn               0716 Indiana             3.12m   NWI  10-03.00 
  4 Gathing, Jessica             Kankakee TC              2.70m   NWI   8-10.25 
  5 Readinger, Addison           0716 Terre Haute         2.65m   NWI   8-08.50 
  6 Brooks, Lydia                0716 Columbu             2.60m   NWI   8-06.50 
  7 Hunter, Brea                 0716 Columbu             2.44m   NWI   8-00.25 
  8 Collesano, Caroline          0716 Sports              2.13m   NWI   7-00.00 
 
Event 50  100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Christian, Dorsey            North Shore              16.54q 
  2 Moore, Khandrel              0716 Evansvi             16.74q 
  3 Wykes, Chase                 Unattached               22.90  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Wilson, Micah                0716 Lawrenc             16.01q 
  2 Young, Billie                0716 Indiana             16.34q 
  3 Bobo, Khamron                Illinois Sto             17.26q 
  4 Stigall, Dexter              Zephyrs TC               17.28q 
  5 Scott, Xavier                0716 Evansvi             17.31q 
  6 Futter, Noah                 0716 Columbu             18.04q 
  7 Parks, Brandon               Zephyrs TC               18.79  
 
Event 50  100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Wilson, Micah                0716 Lawrenc             15.74  
  2 Christian, Dorsey            North Shore              16.37  
  3 Young, Billie                0716 Indiana             16.58  
  4 Moore, Khandrel              0716 Evansvi             16.70  
  5 Scott, Xavier                0716 Evansvi             17.41  
  6 Stigall, Dexter              Zephyrs TC               17.53  
  7 Bobo, Khamron                Illinois Sto             17.62  
  8 Futter, Noah                 0716 Columbu             17.97  
 
Event 51  200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Wilson, Micah                0716 Lawrenc             32.21q 
  2 Hayes, Darrian               0716 Indiana             32.42q 
  3 Wolfe, Carson                0716 Columbu             34.65q 
  4 Scott, Xavier                0716 Evansvi             35.67q 
  5 Moore, Khandrel              0716 Evansvi             36.01q 
  6 Curry, Xavier                Waukegan Invader         40.34  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Means, Shiloh                0716 Indiana             31.89q 
  2 Christian, Dorsey            North Shore              34.24q 
  3 Young, Billie                0716 Indiana             36.26q 
  4 Bobo, Khamron                Illinois Sto             38.40  
  5 Parks, Brandon               Zephyrs TC               39.57  
  6 Franklin, Kyle               Zephyrs TC               46.41  
 
Event 51  200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Wilson, Micah                0716 Lawrenc             31.90  
  2 Means, Shiloh                0716 Indiana             31.94  
  3 Wolfe, Carson                0716 Columbu             34.58  
  4 Young, Billie                0716 Indiana             34.74  
  5 Christian, Dorsey            North Shore              34.91  
  6 Hayes, Darrian               0716 Indiana             36.30  
  7 Scott, Xavier                0716 Evansvi             36.61  
  8 Moore, Khandrel              0716 Evansvi             38.58  
 
Event 52  400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Means, Shiloh                0716 Indiana           1:15.58  
  2 Wilson, Micah                0716 Lawrenc           1:20.70  
  3 Wolfe, Carson                0716 Columbu           1:21.47  
  4 Young, Billie                0716 Indiana           1:22.32  
  5 Curry, Xavier                Waukegan Invader       1:31.13  
  6 Levy, Caleb                  Waukegan Invader       1:41.37  
  7 Boland, Landon               0716 Terre Haute       1:50.12  
 
Event 53  800 Meter Run Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Futter, Noah                 0716 Columbu           3:19.93  
  2 Boland, Landon               0716 Terre Haute       4:18.18  
 
Event 59  Long Jump Sub-Bantam Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
Flight  1  
  1 Hayes, Darrian               0716 Indiana             3.53m   NWI  11-07.00 
  1 Means, Shiloh                0716 Indiana            J3.53m   NWI  11-07.00 
  3 Wolfe, Carson                0716 Columbu             3.52m   NWI  11-06.75 
  4 Christian, Dorsey            North Shore              3.11m   NWI  10-02.50 
  5 Futter, Noah                 0716 Columbu             3.06m   NWI  10-00.50 
  6 Stigall, Dexter              Zephyrs TC               2.94m   NWI   9-07.75 
  7 Boland, Landon               0716 Terre Haute         2.70m   NWI   8-10.25 
  8 Curry, Xavier                Waukegan Invader         2.65m   NWI   8-08.50 
  9 Levy, Caleb                  Waukegan Invader         2.31m   NWI   7-07.00 
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Wilson, Mylicia              0716 Lawrenc             15.77q 
  2 Johnson, Chante              Chicago Thun             15.91q 
  3 Meier, Taylor                Huskie TC                16.18q 
  4 Pardridge, Abby              Huskie TC                16.20q 
  5 McKinney, Sequanaka          Illinois Sto             16.39  
  6 Klett, Isabelle              North Shore              17.18  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Killebrew, Semira            0716 Indiana             14.22q 
  2 Cannon, Abigail              0716 Indiana             15.50q 
  3 Chestnut, Brooklyn           0716 Lawrenc             16.01q 
  4 Hammonds, Jayana             0716 Indiana             16.10q 
  5 Curry, Nadia                 Waukegan Invader         16.68  
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Killebrew, Semira            0716 Indiana             15.24  
  2 Cannon, Abigail              0716 Indiana             15.65  
  3 Wilson, Mylicia              0716 Lawrenc             15.90  
  4 Johnson, Chante              Chicago Thun             15.94  
  5 Meier, Taylor                Huskie TC                16.06  
  6 Pardridge, Abby              Huskie TC                16.16  
  7 Hammonds, Jayana             0716 Indiana             16.30  
  8 Chestnut, Brooklyn           0716 Lawrenc             16.39  
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Killebrew, Semira            0716 Indiana             30.30q 
  2 Hoosier, Prommyse            0716 Lawrenc             31.88q 
  3 Benion, Jasmin               Zephyrs TC               33.82q 
  4 Hammonds, Jayana             0716 Indiana             36.14  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Christopher, Camille         0716 Lawrenc             30.21q 
  2 Meier, Taylor                Huskie TC                32.91q 
  3 Johnson, Chante              Chicago Thun             33.13q 
  4 Pardridge, Abby              Huskie TC                33.74q 
  5 Jones, Alexis                0716 Indiana             33.75q 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Killebrew, Semira            0716 Indiana             29.15  
  2 Christopher, Camille         0716 Lawrenc             30.45  
  3 Hoosier, Prommyse            0716 Lawrenc             32.68  
  4 Johnson, Chante              Chicago Thun             33.94  
  5 Benion, Jasmin               Zephyrs TC               35.55  
  6 Jones, Alexis                0716 Indiana             37.67  
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
     JO Meet: J 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Killebrew, Semira            0716 Indiana           1:06.98  
  2 Hammonds, Jayana             0716 Indiana           1:20.33  
  3 Jones, Alexis                0716 Indiana           1:22.30  
  4 Jimmar, Kimari               Illinois Ste           1:24.13  
  5 Garnhart, Morgan             Golden Eagle           1:24.53  
  6 Boland, Mavery               0716 Terre Haute       2:05.88  
 
Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Betner, Lily                 0716 Sports            2:57.18  
  2 Benion, Jasmin               Zephyrs TC             3:10.64  
  3 Lohman, Abbie                0716 Sports            3:15.62  
  4 Combs, Gabby                 0716 Sports            3:31.04  
 
Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
     JO Meet: J 7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA             
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Boland, Mavery               0716 Terre Haute            DQ  
 
Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
     JO Meet: J 53.62  7/31/2005   15-Los Angeles Jets, Los Angeles Jets       
                       M George, T Robertson, T Bellows, J Billoups      
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 0716 Lawrence Blazers  'A'                          1:01.79  
 
Event 107  4x400 Meter Relay Bantam Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
     JO Meet: J 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA           
                         Angel Perkins, LaShinda Demus, Quiana Powell, Niss
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 0716 Lawrence Blazers  'A'                          6:23.03  
 
Event 108  High Jump Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Eichenberger, Sabrina        Aurora Flyer             0.95m    3-01.25 
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Johnson, Chante              Chicago Thun             3.49m   NWI  11-05.50 
  2 Meier, Taylor                Huskie TC                3.45m   NWI  11-04.00 
  3 Smith, Mora                  North Shore              3.36m   NWI  11-00.25 
  4 Pardridge, Abby              Huskie TC                3.30m   NWI  10-10.00 
  5 Norwood, Jai-Lynnorwood      0716 Lawrenc             3.21m   NWI  10-06.50 
  6 Klett, Isabelle              North Shore              3.20m   NWI  10-06.00 
  7 Goldsmith, Dejahnae          Angelic Flye             2.89m   NWI   9-05.75 
  8 McFarland, Taryn             0716 Sports              2.78m   NWI   9-01.50 
  9 Jimmar, Kimari               Illinois Ste             2.48m   NWI   8-01.75 
 -- Phelan, Riley                0716 Sports                 ND   NWI           
 
Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 10.46m  7/28/1995   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dixon, Jaelah                0716 Lawrenc             4.93m   16-02.25 
  2 Evans, Cassie                Unattached               4.91m   16-01.50 
  3 Baker, Demetria              0716 Lawrenc             4.24m   13-11.00 
 
Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
     JO Meet: J 37.15m  7/29/2007   Mystasia Alexander, 16 33 LA Jets Gi       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Garnhart, Morgan             Golden Eagle            14.16m      46-05 
  2 Eichenberger, Sabrina        Aurora Flyer            12.39m      40-08 
  3 Baker, Demetria              0716 Lawrenc            10.96m      35-11 
 
Event 112  Triathlon Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
     JO Meet: J  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Meier, Taylor                Huskie TC                  694  
  2 Klett, Isabelle              North Shore                430  
  3 Dixon, Jaelah                0716 Lawrenc               237  
  4 Baker, Demetria              0716 Lawrenc               184  
 
Event 112  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Dixon, Jaelah                0716 Lawrenc             4.85m   15-11.00    199
  2 Meier, Taylor                Huskie TC                4.48m   14-08.50    176
  3 Baker, Demetria              0716 Lawrenc             4.35m   14-03.25    168
  4 Klett, Isabelle              North Shore              3.80m   12-05.75    134
 
Event 112  Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Meier, Taylor                Huskie TC                1.05m    3-05.25    180
  1 Klett, Isabelle              North Shore              1.05m    3-05.25    180
  3 Baker, Demetria              0716 Lawrenc             0.80m    2-07.50     16
 -- Dixon, Jaelah                0716 Lawrenc                NH            
 
Event 112  Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Meier, Taylor                Huskie TC                32.22     338
  2 Klett, Isabelle              North Shore              36.79     116
  3 Dixon, Jaelah                0716 Lawrenc             39.43      38
  4 Baker, Demetria              0716 Lawrenc             44.53  
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Steppe, Noah                 0716 Indiana             14.88q 
  2 Spejcher, Daniel             Dupage TC                15.17q 
  3 Madison, George              0716 Evansvi             15.40q 
  4 Nichols, Christian           0716 Indiana             15.93  
  5 Jarrett, Llorens             Huskie TC                16.30  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Lantz, Jackson               0716 Sports              14.46q 
  2 Perkins, Donovan             Waukegan Invader         14.51q 
  3 Johnson, Donnovan            0716 Indiana             15.15q 
  4 Smith, Zion                  0716 Terre Haute         15.43q 
  5 Gunnell, Joshua              0716 Indiana             15.56q 
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Perkins, Donovan             Waukegan Invader         14.37  
  2 Lantz, Jackson               0716 Sports              14.54  
  3 Steppe, Noah                 0716 Indiana             14.67  
  4 Johnson, Donnovan            0716 Indiana             15.35  
  5 Smith, Zion                  0716 Terre Haute         15.41   15.4056
  6 Madison, George              0716 Evansvi             15.41   15.4071
  7 Spejcher, Daniel             Dupage TC               J15.41   15.4087
  8 Gunnell, Joshua              0716 Indiana             15.88  
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Gunnell, Jeremiah            0716 Indiana             30.63q 
  2 Cunningham, Genesis          0716 Indiana             30.97q 
  3 Madison, George              0716 Evansvi             31.09q 
  4 Abdullah, Hanif              Illinois Ste             33.64  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Perkins, Donovan             Waukegan Invader         29.79q 
  2 Albert, Michael              Huskie TC                30.20q 
  3 Steppe, Noah                 0716 Indiana             30.92q 
  4 Salley, Kyle                 Illinois Ste             31.24q 
  5 Bitting, Colton              0716 Indiana             32.58q 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Perkins, Donovan             Waukegan Invader         30.07  
  2 Albert, Michael              Huskie TC                30.44  
  3 Salley, Kyle                 Illinois Ste             31.07  
  4 Steppe, Noah                 0716 Indiana             31.16  
  5 Gunnell, Jeremiah            0716 Indiana             31.17  
  6 Bitting, Colton              0716 Indiana             32.90  
  7 Madison, George              0716 Evansvi             33.35  
  8 Cunningham, Genesis          0716 Indiana             35.45  
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL               
     JO Meet: J 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL               
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Madison, George              0716 Evansvi           1:08.37  
  2 Perkins, Donovan             Waukegan Invader       1:08.40  
  3 Griffin, Malik               0716 Sports            1:08.91  
  4 Gunnell, Jeremiah            0716 Indiana           1:09.23  
  5 Salley, Kyle                 Illinois Ste           1:14.78  
  6 Jones, Austin                0716 Indiana           1:15.61  
  7 Abdullah, Hanif              Illinois Ste           1:18.05  
  8 Quinn, Rodney                Angelic Flye           1:18.74  
 
Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Salley, Kyle                 Illinois Ste           2:50.30  
  2 Holowach, Simon              0716 Sports            2:50.66  
  3 Futter, Caleb                0716 Columbu           2:53.22  
  4 Nichols, Christian           0716 Indiana           2:55.25  
  5 Jones, Austin                0716 Indiana           3:01.82  
  6 Long, Jarron                 Zephyrs TC             3:11.13  
  7 Sigmon, Nicholas             0716 Indiana           3:15.80  
  8 Readinger, Joshua            0716 Terre Haute       3:29.33  
 
Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Futter, Caleb                0716 Columbu           5:41.60  
  2 Holowach, Simon              0716 Sports            5:41.76  
  3 Readinger, Joshua            0716 Terre Haute       6:10.19  
  4 Sigmon, Nicholas             0716 Indiana           6:13.92  
 
Event 155  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville,  AR          
     JO Meet: J 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville,  AR          
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Peters, Angelo               Elgin Sharks           9:48.47  
 
Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
     JO Meet: J 51.63  8/3/2003    Miamia Metro-Dade, Miami, FL                
                       Leo Simmons, Darryl Brown, Shaquille Kearse, Ranne
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 0716 Sports Track Field  'A'                        1:00.41  
  2 Warrior AC  'A'                                     1:04.55  
 -- 0716 Indiana Storm TC  'A'                               DQ  
 
Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
     JO Meet: J 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Spejcher, Daniel             Dupage TC               J1.20m    3-11.25 
  1 Lantz, Jackson               0716 Sports              1.20m    3-11.25 
  3 Schaus, Tyler                0716 Sports              1.15m    3-09.25 
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Albert, Michael              Huskie TC                3.73m   NWI  12-03.00 
  2 Spejcher, Daniel             Dupage TC                3.69m   NWI  12-01.25 
  3 Williams, Tanner             0716 Sports              3.38m   NWI  11-01.25 
  4 McFarland, Donavan           0716 Sports              3.06m   NWI  10-00.50 
  5 Readinger, Joshua            0716 Terre Haute         2.92m   NWI   9-07.00 
  5 Norwood, Byron               0716 Lawrenc            J2.92m   NWI   9-07.00 
  7 Roberson, Victor             Warrior AC               2.67m   NWI   8-09.25 
  8 Collins, Quinn               Chicago Stri             2.49m   NWI   8-02.00 
 -- Smith, Shawn                 Unattached                  ND   NWI           
 
Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
     JO Meet: J 12.44m  8/2/2003    Jon Allen, Houston,TX                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wilkins, Andrew              0716 Sports              6.56m   21-06.25 
  2 Constable, Tate              Wildcat TC               5.78m   18-11.75 
  3 Bishop, Jeffrey              0716 Sports              5.50m   18-00.50 
  4 Heiking, Quinn               0716 Sports              5.20m   17-00.75 
 
Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Glover, Gabriel              0716 Sports             18.40m      60-04 
  2 Wilkins, Andrew              0716 Sports             18.06m      59-03 
  3 Bishop, Jeffrey              0716 Sports             17.99m      59-00 
  4 Jarrett, Llorens             Huskie TC               17.98m      59-00 
  5 Heiking, Quinn               0716 Sports             12.87m      42-03 
 
Event 162  Triathlon Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
     JO Meet: J  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kammes, Colton               Huskie TC                  176  
 
Event 162  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Kammes, Colton               Huskie TC                3.43m   11-03.00    102
 
Event 162  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kammes, Colton               Huskie TC                0.90m    2-11.50     39
 
Event 162  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Kammes, Colton               Huskie TC              1:16.32      35
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Irby, Lynna                  0716 Indiana             13.46q 
  2 Lewis, Rachel                0716 Evansvi             14.06q 
  3 Wells, Chasz                 Warrior AC               14.10q 
  4 Henderson, Chloe             Unattached               14.76  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Woods, Oleya                 Unattached               13.45q 
  2 Ceaser, Taylor               Waukegan Invader         14.20q 
  3 Brown, Melisa                Lvs Cheetahs             14.30q 
  4 Jimmar, Kyla                 Illinois Ste             14.32q 
  5 Hawkins, Deanna              Zephyrs TC               14.72q 
  6 Cullen, Meghann              0716 Sports              14.73  
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Irby, Lynna                  0716 Indiana             12.81  
  2 Woods, Oleya                 Unattached               13.31  
  3 Ceaser, Taylor               Waukegan Invader         13.96  
  4 Wells, Chasz                 Warrior AC               14.00  
  5 Lewis, Rachel                0716 Evansvi             14.18  
  6 Jimmar, Kyla                 Illinois Ste             14.31  
  7 Brown, Melisa                Lvs Cheetahs             14.37  
  8 Hawkins, Deanna              Zephyrs TC               14.91  
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Woods, Oleya                 Unattached               27.50q 
  2 Wells, Chasz                 Warrior AC               28.95q 
  3 Carter, Nyla                 0716 Indiana             29.02q 
  4 Lewis, Rachel                0716 Evansvi             29.27q 
  5 Brown, Melisa                Lvs Cheetahs             30.57q 
  6 Hawkins, Deanna              Zephyrs TC               31.03q 
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Irby, Lynna                  0716 Indiana             28.67q 
  2 Gibson, Raven                0716 Indiana             29.97q 
  3 Ceaser, Taylor               Waukegan Invader         31.33  
  4 Jones, Bryanna               Unattached               31.42  
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Irby, Lynna                  0716 Indiana             26.68  
  2 Woods, Oleya                 Unattached               28.34  
  3 Wells, Chasz                 Warrior AC               28.60  
  4 Carter, Nyla                 0716 Indiana             28.87  
  5 Gibson, Raven                0716 Indiana             29.86  
  6 Lewis, Rachel                0716 Evansvi             30.07  
  7 Hawkins, Deanna              Zephyrs TC               31.29  
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest             
     JO Meet: J 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest             
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Irby, Lynna                  0716 Indiana             59.71  
  2 Carter, Nyla                 0716 Indiana           1:08.49  
  3 Pyles, Josephine             0716 Indiana           1:11.57  
  4 Dean, Kaylin                 Illinois Ste           1:12.55  
  5 Gibson, Raven                0716 Indiana           1:13.24  
  6 Strokis, Madeleine           Wildcat TC             1:21.44  
 
Event 203  800 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dean, Kaylin                 Illinois Ste           2:54.91  
  2 Pyles, Josephine             0716 Indiana           2:56.82  
  3 Mennemeier, Noelle           Ss TC                  2:59.12  
  4 Nichwitz, Rylee              0716 Sports            3:02.25  
  5 Barker, Alexa                0716 Evansvi           3:02.60  
  6 Wynne, Gabriella             0716 Evansvi           3:09.29  
  7 Shaw, Jossalynn              Golden Eagle           3:38.00  
  8 Pearce, Adrianna             Golden Eagle           3:44.92  
 
Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Skeoch, Shannon              Wildcat TC             5:35.03  
  2 Hernandez, Megan             Elgin Sharks           5:47.27  
  3 Blankemeier, Mary            Oak Park Roa           5:49.93  
  4 Fruchey, Madison             Unattached             6:07.81  
  5 Barker, Alexa                0716 Evansvi           6:16.70  
  6 Carmien, Morgan              Illini Heat            6:18.60  
  7 Wynne, Gabriella             0716 Evansvi           6:18.76  
 
Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
     JO Meet: J 10:12.47  7/29/2005   Claudia Francis, Team Evolution          
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Blankemeier, Mary            Oak Park Roa          12:41.55  
  2 Fruchey, Madison             Unattached            13:11.12  
  3 Carmien, Morgan              Illini Heat           14:56.10  
  4 Brown, Nevian                0716 Indiana          15:39.92  
 
Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Jimmar, Kyla                 Illinois Ste             14.41  
  2 Cullen, Meghann              0716 Sports              17.86  
  3 Edwards, Elena               Huskie TC                18.07  
  4 Metheny, Breckyn             0716 Sports              19.55  
  5 Strokis, Madeleine           Wildcat TC               20.12  
  6 Case, Madison                0716 Columbu             20.18  
 
Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
     JO Meet: J 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Fort Worth, TX                  
                       Chauntae Bayne, Genece Glover, Donette Chambers   
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Warrior AC  'A'                                     1:01.08  
  2 Golden Eagles TC  'A'                               1:03.82  
 
Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Cullen, Meghann              0716 Sports              1.25m    4-01.25 
 -- Edwards, Elena               Huskie TC                   NH            
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA              
     JO Meet: J 5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Woods, Oleya                 Unattached               4.13m   NWI  13-06.75 
  2 Dean, Kaylin                 Illinois Ste             4.08m   NWI  13-04.75 
  3 Gibson, Raven                0716 Indiana             3.96m   NWI  13-00.00 
  4 Jimmar, Kyla                 Illinois Ste             3.95m   NWI  12-11.50 
  5 Barker, Alexa                0716 Evansvi             3.46m   NWI  11-04.25 
  6 Hawkins, Deanna              Zephyrs TC               3.18m   NWI  10-05.25 
  7 Edwards, Elena               Huskie TC                3.07m   NWI  10-01.00 
 
Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
     JO Meet: J 13.51m  7/26/2008   Ashlie Blake, 49 PS Vegas Fly              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Freeman, Nicole              Unattached               9.07m   29-09.25 
  2 McCoy, Alexandria            Golden Eagle             8.74m   28-08.25 
  3 Psenka, Annie                Unattached               8.52m   27-11.50 
  4 Young, Britney               Unattached               7.89m   25-10.75 
  5 Walls, Elaina                Unattached               6.92m   22-08.50 
  6 Jackson, Camryn              Golden Eagle             6.89m   22-07.25 
  7 Cannon, Emma                 0716 Indiana             6.21m   20-04.50 
 
Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
     JO Meet: J 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Freeman, Nicole              Unattached              24.30m      79-09 
  2 Young, Britney               Unattached              21.88m      71-09 
  3 Psenka, Annie                Unattached              16.54m      54-03 
  4 Walls, Elaina                Unattached              16.02m      52-07 
 
Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
     JO Meet: J 42.88m  7/28/2005   Hannah Carson, AZ Cheetahs                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hardy, Shamarra              Golden Eagle            21.05m      69-01 
  2 Shaw, Jossalynn              Golden Eagle            19.39m      63-07 
  3 Jackson, Camryn              Golden Eagle            19.34m      63-05 
  4 McCoy, Alexandria            Golden Eagle            14.20m      46-07 
  5 Pearce, Adrianna             Golden Eagle             8.58m      28-02 
 
Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
     JO Meet: J  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Edwards, Elena               Huskie TC                  781  
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Edwards, Elena               Huskie TC                21.22     117
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Edwards, Elena               Huskie TC                5.71m   18-09.00    253
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Edwards, Elena               Huskie TC                1.10m    3-07.25    222
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Edwards, Elena               Huskie TC                3.38m   NWI  11-01.25    176
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Edwards, Elena               Huskie TC              4:01.05      13
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Mays, Christion              Kankakee TC              13.62  
  2 Chavis, John                 0716 Indiana             13.65  
  3 Barthelemy, Cameron          Swsc                     13.68  
  4 Flynn, Moziah                Illinois Ste             14.07  
  5 Hernandez, Justin            0716 Carmel              14.08  
  6 Coffie, Jaylin               Kankakee TC              14.80  
  7 Eggen, Eirik                 0716 Indiana             15.11  
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Barthelemy, Cameron          Swsc                     28.02q 
  2 Chavis, John                 0716 Indiana             28.57q 
  3 Flynn, Moziah                Illinois Ste             29.31q 
  4 Coffie, Jaylin               Kankakee TC              30.10q 
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Malone, Rogeno               0716 Carmel              28.02q 
  2 Tunstall, Dushawn            0716 Lawrenc             29.33q 
  3 Roach, Ivory                 0716 Indiana             29.66q 
  4 Pettis, Melvin               North Shore              29.67q 
  5 Franklin, Keith              Zephyrs TC               35.80  
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Malone, Rogeno               0716 Carmel              28.08  
  2 Chavis, John                 0716 Indiana             28.16  
  3 Barthelemy, Cameron          Swsc                     28.45  
  4 Roach, Ivory                 0716 Indiana             29.92  
  5 Tunstall, Dushawn            0716 Lawrenc             29.94  
  6 Flynn, Moziah                Illinois Ste             30.00  
  7 Coffie, Jaylin               Kankakee TC              31.26  
  8 Pettis, Melvin               North Shore              31.95  
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Chavis, John                 0716 Indiana           1:03.91  
  2 Roach, Ivory                 0716 Indiana           1:06.85  
  3 Stamm, Jack                  Kankakee TC            1:07.47  
  4 Vinson, Mychal               0716 Indiana           1:08.15  
  5 Pflueger, Robert             0716 Columbu           1:09.42  
  6 Eggen, Eirik                 0716 Indiana           1:10.43  
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mosley, Thomas               Waukegan Invader       2:29.01  
  2 Vinson, Mychal               0716 Indiana           2:41.35  
  3 Stamm, Jack                  Kankakee TC            2:42.55  
  4 Burkett, Nicholas            0716 Indiana           2:42.70  
  5 Wykes, Jordan                Unattached             2:46.63  
  6 Smith, Colby                 Boys Girls C           2:47.33  
  7 Hubbard, Trey                0716 Sports            2:48.14  
  8 Eggen, Eirik                 0716 Indiana           2:49.01  
  9 Hicks, Anthony               Unattached             2:54.45  
 
Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sigmon, Shallmon             0716 Indiana           5:07.07  
  2 Burkett, Nicholas            0716 Indiana           5:31.20  
  3 Wykes, Jordan                Unattached             5:31.44  
  4 Hubbard, Trey                0716 Sports            5:35.36  
  5 Bush, Jairus                 Zephyrs TC             5:38.87  
  6 Dodds, Dawson                Illini Heat            5:40.23  
  7 Dover, William               Dupage TC              5:56.62  
  8 Jones, Ethan                 0716 Evansvi           5:57.45  
  9 Riley, Timothy               0716 Sports            6:35.54  
 10 Young, James                 Illini Heat            6:45.97  
 
Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
     JO Meet: J 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA            
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sigmon, Shallmon             0716 Indiana          11:07.24  
  2 Dodds, Dawson                Illini Heat           12:11.34  
  3 Brooks, Elijah               0716 Columbu          12:16.34  
  4 Bush, Jairus                 Zephyrs TC            12:25.84  
  5 Jones, Ethan                 0716 Evansvi          12:54.54  
 
Event 256  1500 Meter Race Walk Midget Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
     JO Meet: J 6:44.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Peters, Samuel               Elgin Sharks           9:36.83  
 
Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Malone, Rogeno               0716 Carmel              12.77  
  2 Snyder, Jacob                0716 Sports              13.50  
  3 Flynn, Moziah                Illinois Ste             15.49  
  4 Williams, Christian          0716 Sports              15.77  
 
Event 259  4x400 Meter Relay Midget Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
     JO Meet: J 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD          
                         B Haigler, K Lewis, H Jefferson, A Washington     
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 0716 Indiana Storm TC  'A'                          4:44.18  
  2 0716 Sports Track Field  'A'                        5:09.78  
 
Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Snyder, Jacob                0716 Sports              1.47m    4-09.75 
  2 Norris, Madison              0716 Sports             J1.30m    4-03.25 
  2 Poore, James                 0716 Sports              1.30m    4-03.25 
  4 Conley, Nathan               Unattached              J1.15m    3-09.25 
  4 Sullivan, John               Huskie TC               J1.15m    3-09.25 
  4 Franklin, Keith              Zephyrs TC               1.15m    3-09.25 
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Barthelemy, Cameron          Swsc                     4.34m   NWI  14-03.00 
  2 Pflueger, Robert             0716 Columbu             4.24m   NWI  13-11.00 
  3 Tunstall, Dushawn            0716 Lawrenc             4.19m   NWI  13-09.00 
  4 Pettis, Melvin               North Shore              4.04m   NWI  13-03.25 
  5 Stamm, Jack                  Kankakee TC              3.85m   NWI  12-07.75 
  6 Hernandez, Justin            0716 Carmel              3.72m   NWI  12-02.50 
  7 Stigall, Jahi                Zephyrs TC               3.56m   NWI  11-08.25 
  8 Sullivan, John               Huskie TC                3.18m   NWI  10-05.25 
 
Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp             
     JO Meet: J 15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Portis, Avery                Warrior AC               8.82m   28-11.25 
  2 Kosegi, Cameron              0716 Sports              8.48m   27-10.00 
  3 Napariu, Samuel              0716 Sports              8.35m   27-04.75 
  4 Basso, Santiago              Dupage TC                8.06m   26-05.50 
  5 Clott, Tanner                Dupage TC                7.88m   25-10.25 
  6 Hunter, Dashawn              0716 Columbu             7.68m   25-02.50 
  7 Meza, Antonio                Golden Eagle             7.37m   24-02.25 
  8 Robinson, Bomani             Zephyrs TC               6.68m   21-11.00 
  9 Collins, Cameron             Chicago Stri             6.31m   20-08.50 
 10 Sullivan, John               Huskie TC                5.48m   17-11.75 
 
Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kosegi, Cameron              0716 Sports             24.77m      81-03 
  2 Napariu, Samuel              0716 Sports             22.53m      73-11 
  3 Basso, Santiago              Dupage TC               19.07m      62-07 
  4 Clott, Tanner                Dupage TC               18.12m      59-05 
  5 Meza, Antonio                Golden Eagle            16.20m      53-02 
  6 Wilkins, Dominick            0716 Sports             14.30m      46-11 
  7 Collins, Cameron             Chicago Stri            14.16m      46-05 
  8 Young, James                 Illini Heat             12.64m      41-06 
 
Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kosegi, Cameron              0716 Sports             31.89m     104-07 
  2 Snyder, Jacob                0716 Sports             31.56m     103-06 
  3 Meza, Antonio                Golden Eagle            22.06m      72-04 
  4 Young, James                 Illini Heat             20.12m      66-00 
 
Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  2802  6/29/2005   Devon Blackmon, Knoxville, TN               
     JO Meet: J  2730  7/27/2005   James Douglas, Cal Rising Stars             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Snyder, Jacob                0716 Sports               1808  
  2 Bush, Jairus                 Zephyrs TC                1111  
  3 Robinson, Bomani             Zephyrs TC                1015  
  4 Sullivan, John               Huskie TC                  859  
  5 Gregory, Justin              North Shore                472  
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Snyder, Jacob                0716 Sports              13.88     769
  2 Robinson, Bomani             Zephyrs TC               17.89     333
  3 Sullivan, John               Huskie TC                18.65     270
  4 Bush, Jairus                 Zephyrs TC               18.99     244
Section  2     Wind: NWI
  1 Gregory, Justin              North Shore              20.28     156
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Snyder, Jacob                0716 Sports              7.26m   23-10.00    323
  2 Bush, Jairus                 Zephyrs TC               6.50m   21-04.00    278
  3 Robinson, Bomani             Zephyrs TC               6.34m   20-09.75    269
  4 Gregory, Justin              North Shore              6.14m   20-01.75    257
  5 Sullivan, John               Huskie TC                6.06m   19-10.75    252
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Snyder, Jacob                0716 Sports              1.40m    4-07.00    317
  2 Sullivan, John               Huskie TC                1.15m    3-09.25    159
  2 Bush, Jairus                 Zephyrs TC               1.15m    3-09.25    159
  4 Robinson, Bomani             Zephyrs TC               1.00m    3-03.25     81
  5 Gregory, Justin              North Shore              0.95m    3-01.25     59
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Snyder, Jacob                0716 Sports              4.23m   NWI  13-10.50    244
  2 Robinson, Bomani             Zephyrs TC               3.82m   NWI  12-06.50    177
  3 Bush, Jairus                 Zephyrs TC               3.51m   NWI  11-06.25    132
  4 Sullivan, John               Huskie TC                3.26m   NWI  10-08.50     98
 -- Gregory, Justin              North Shore                 ND   NWI           
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Bush, Jairus                 Zephyrs TC             5:52.00     298
  2 Robinson, Bomani             Zephyrs TC             6:30.04     155
  3 Snyder, Jacob                0716 Sports            6:30.10     155
  4 Sullivan, John               Huskie TC              6:57.04      80
  5 Gregory, Justin              North Shore            7:56.29  
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Haney, Morgan                0716 Indiana             12.55  
  2 White, Brienn                0716 Indiana             12.87  
  3 Salley, Christin             Illinois Ste             13.18  
  4 Hammonds, Jayla              0716 Indiana             13.65  
  5 Clark, Morgan                0716 Lawrenc             13.68  
  6 Carter, DeZhane              0716 Terre Haute         14.05  
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Haney, Morgan                0716 Indiana             26.19  
  2 White, Brienn                0716 Indiana             26.48  
  3 Welker, Lindsay              Unattached               26.63  
  4 Salley, Christin             Illinois Ste             27.22  
  5 Bettag, Kaylee               0716 Evansvi             28.48  
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Clark, Morgan                0716 Lawrenc           1:06.49  
  2 Hickey, Kate                 Huskie TC              1:08.74  
Section  2  
  1 White, Brienn                0716 Indiana             59.46  
  2 Welker, Lindsay              Unattached             1:00.34  
  3 Campbell, Danielle           0716 Indiana           1:02.97  
  4 Manson, Mikaela              Unattached             1:05.19  
  5 Bettag, Kaylee               0716 Evansvi           1:05.20  
  6 Townsend, Tiera              Firestarters           1:05.44  
  7 Wischmeier, Chase            0716 Columbu           1:08.77  
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Campbell, Danielle           0716 Indiana           2:27.22  
  2 Stamm, Kayla                 0716 Indiana           2:29.26  
  3 Nichwitz, Rachel             0716 Sports            2:30.92  
  4 Burnes, Monique              0716 Indiana           2:45.23  
  5 Turner, Jessica              North Shore            3:03.50  
  6 Boland, Alora                0716 Terre Haute       3:44.43  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Campbell, Danielle           0716 Indiana           4:57.15  
  2 Nichwitz, Rachel             0716 Sports            4:57.19  
  3 Stamm, Kayla                 0716 Indiana           5:23.44  
  4 Boland, Alora                0716 Terre Haute       8:54.90  
 
Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce             
     JO Meet: J 9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hershman, Samantha           Wildcat TC            12:40.90  
 
Event 306  3000 Meter Race Walk Youth Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
     JO Meet: J 14:46.46  7/30/1992   Anya-Maria Ruoss, Fayetteville,AR        
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lopez, Jennifer              Elgin Sharks          18:38.32  
  2 Nieto, Elizabeth             Elgin Sharks          20:47.29  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Salley, Christin             Illinois Ste             16.04  
  2 Edwards, Lilia               Huskie TC                16.64  
  3 Faber, Mikaella              Wildcat TC               17.95   17.9447
  4 Sherburne, Chelsea           0716 Pokagon             17.95   17.9508
  5 Jones, Abigail               0716 Columbu             20.15  
  6 Evans, Ryan                  Illinois Ste             22.72  
 
Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Salley, Christin             Illinois Ste             30.30  
  2 Burnes, Monique              0716 Indiana             32.57  
  3 Evans, Ryan                  Illinois Ste             39.59  
 
Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 46.58  7/29/2003   Quiet Fire, Mission Viejo, CA               
     JO Meet: J 46.74  8/1/1999    Young Acheivers                             
                       Sarah Davis, Ashlee Ward, Micaela Simmons, Sanya R
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
 -- 0716 Columbus Running Club  'A'                          DQ  
 
Event 310  4x400 Meter Relay Youth Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
     JO Meet: J 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA     
                         Myleik Teele, Regine Caruthers, Malika Edmunson, R
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 0716 Indiana Storm TC  'A'                          4:31.29  
  2 0716 Columbus Running Club  'A'                     5:07.26  
 
Event 312  High Jump Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Bush, Kamaria                Zephyrs TC              J1.40m    4-07.00 
  1 Manson, Mikaela              Unattached               1.40m    4-07.00 
  1 Behnfeldt, Makenna           0716 Pokagon            J1.40m    4-07.00 
  4 Fidler, Macy                 0716 Indiana             1.30m    4-03.25 
  5 Kelly, Sara                  0716 Sports              1.25m    4-01.25 
 
Event 313  Pole Vault Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
     JO Meet: J 3.41m  7/26/2007   Carissa Culver, 16 33 Unattached            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Trine, Kennedy               0716 Pokagon             2.89m    9-05.75 
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Fidler, Macy                 0716 Indiana             4.50m   NWI  14-09.25 
  2 Thomas, Naomi                Warrior AC               4.17m   NWI  13-08.25 
  3 Edwards, Lilia               Huskie TC                4.08m   NWI  13-04.75 
  4 Jones, Abigail               0716 Columbu             3.80m   NWI  12-05.75 
  5 Morris, Michaela             0716 Columbu             3.73m   NWI  12-03.00 
  6 Long, Rebecca                0716 Columbu             3.67m   NWI  12-00.50 
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA               
     JO Meet: J 11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Edwards, Lilia               Huskie TC                9.37m   NWI  30-09.00 
  2 Hickey, Kate                 Huskie TC                9.08m   NWI  29-09.50 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brown, Adriana               Unattached              10.79m   35-05.00 
  2 Abrams, Acquennetta          North Shore              9.86m   32-04.25 
  3 Woods, Aleya                 Unattached               9.72m   31-10.75 
  4 Tuttle, Brianna              Unattached               9.66m   31-08.50 
  5 Fredericks, Jasmine          Golden Eagle             9.12m   29-11.25 
  6 Gregory, Lauren              North Shore              8.91m   29-02.75 
  7 Roehri, Olivia               Unattached               8.80m   28-10.50 
  8 Gable, Chelsea               Unattached               8.44m   27-08.25 
  9 Woodworth, Dana              Unattached               8.25m   27-01.00 
 10 Heath, Daisy                 0716 Let It              7.68m   25-02.50 
 11 Pearce, Talicia              Golden Eagle             7.11m   23-04.00 
 12 Sims, Lauren                 Unattached               7.05m   23-01.75 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roehri, Olivia               Unattached              31.69m     104-00 
  2 Woods, Aleya                 Unattached              28.45m      93-04 
  3 Sims, Lauren                 Unattached              26.29m      86-03 
  4 Tuttle, Brianna              Unattached              26.00m      85-04 
  5 Brown, Adriana               Unattached              25.60m      84-00 
  6 Woodworth, Dana              Unattached              22.67m      74-04 
  7 Gable, Chelsea               Unattached              19.92m      65-04 
  8 Winn, Hayley                 0716 Let It             19.65m      64-06 
  9 Gregory, Lauren              North Shore             17.91m      58-09 
 10 Rodgers, Madelyn             Huskie TC               16.85m      55-03 
 11 Heath, Daisy                 0716 Let It             15.56m      51-00 
 12 Pearce, Talicia              Golden Eagle            14.89m      48-10 
 13 Abrams, Acquennetta          North Shore             12.97m      42-07 
 
Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Simmons, Kaylynn             Golden Eagle            20.49m      67-03 
  2 Sims, Lauren                 Unattached              19.72m      64-08 
  3 Roehri, Olivia               Unattached              18.81m      61-08 
  4 Abrams, Acquennetta          North Shore             16.46m      54-00 
  5 Gregory, Lauren              North Shore             14.76m      48-05 
  6 Winn, Hayley                 0716 Let It             14.42m      47-04 
  7 Fredericks, Jasmine          Golden Eagle            14.03m      46-00 
 
Event 319  Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  3521  7/24/2001   Alyssa Hassan, Williamsville, NY            
     JO Meet: J  3521  7/24/2001   Alyssa Hassan, Williamsville, NY            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bush, Kamaria                Zephyrs TC                2114  
  2 Edwards, Lilia               Huskie TC                 2007  
  3 Glover, Alyssa               0716 Sports                875  
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Edwards, Lilia               Huskie TC                17.23     571
  2 Bush, Kamaria                Zephyrs TC               17.66     524
  3 Glover, Alyssa               0716 Sports              25.55      11
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Edwards, Lilia               Huskie TC                7.75m   25-05.25    383
  2 Bush, Kamaria                Zephyrs TC               7.32m   24-00.25    356
  3 Glover, Alyssa               0716 Sports              6.78m   22-03.00    321
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bush, Kamaria                Zephyrs TC               1.35m    4-05.00    460
  2 Edwards, Lilia               Huskie TC                1.32m    4-04.00    429
  3 Glover, Alyssa               0716 Sports              1.08m    3-06.50    205
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Edwards, Lilia               Huskie TC                4.63m   NWI  15-02.25    461
  2 Bush, Kamaria                Zephyrs TC               3.84m   NWI  12-07.25    272
 -- Glover, Alyssa               0716 Sports                 ND   NWI           
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Bush, Kamaria                Zephyrs TC             2:46.41     502
  2 Glover, Alyssa               0716 Sports            3:02.95     338
  3 Edwards, Lilia               Huskie TC              3:25.81     163
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Allen, Harvey                0716 Indiana             12.38q 
  2 Perkins, Chris               0716 Indiana             12.39q 
  3 Soriano, Reginald            0716 Lawrenc             12.61q 
  4 Norris, Cody                 0716 Indiana             13.10q 
  5 Ferguson, Keagen             0716 Lawrenc             14.40  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Hopkins, Theodore            Chicago TC               12.05q 
  2 Benion, Deviaughn            Zephyrs TC               12.31q 
  3 Schwindenhammer, Trenden     Unattached               12.59q 
  4 Watts, Charlie               0716 Sports              13.35q 
  5 Swaim, Paxton                0716 Columbu             13.40  
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Hopkins, Theodore            Chicago TC               11.37  
  2 Allen, Harvey                0716 Indiana             11.90  
  3 Perkins, Chris               0716 Indiana             12.01  
  4 Schwindenhammer, Trenden     Unattached               12.23  
  5 Benion, Deviaughn            Zephyrs TC               12.25  
  6 Soriano, Reginald            0716 Lawrenc             12.65  
  7 Norris, Cody                 0716 Indiana             12.99  
  8 Watts, Charlie               0716 Sports              13.24  
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Chavis, Patrick              0716 Indiana             25.09q 
  2 Perkins, Chris               0716 Indiana             25.13q 
  3 Soriano, Reginald            0716 Lawrenc             25.54q 
  4 Basso, Giovanni              Dupage TC                25.98q 
  5 Swaim, Paxton                0716 Columbu             28.02  
  6 Ebikwo, Nathan               0716 Indiana             28.09  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Hopkins, Theodore            Chicago TC               23.30q 
  2 Schwindenhammer, Trenden     Unattached               25.04q 
  3 Allen, Harvey                0716 Indiana             25.12q 
  4 Benion, Deviaughn            Zephyrs TC               27.51q 
  5 Watts, Charlie               0716 Sports              27.67  
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Hopkins, Theodore            Chicago TC               22.92  
  2 Perkins, Chris               0716 Indiana             24.64  
  3 Chavis, Patrick              0716 Indiana             24.67  
  4 Allen, Harvey                0716 Indiana             24.80  
  5 Schwindenhammer, Trenden     Unattached               25.18  
  6 Basso, Giovanni              Dupage TC                25.73  
  7 Soriano, Reginald            0716 Lawrenc             27.21  
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Chavis, Patrick              0716 Indiana             53.75  
  2 Hopkins, Theodore            Chicago TC               55.07  
  3 Jones, Derrick               0716 Indiana             56.08  
  4 Madison, Christopher         Zephyrs TC               58.37  
  5 Montgomery, Ashton           Illini Heat            1:02.47  
  6 Ebikwo, Nathan               0716 Indiana           1:08.23  
  7 Ferguson, Keagen             0716 Lawrenc           1:08.47  
  8 Baker, Deriece               0716 Lawrenc           1:11.01  
 
Event 353  800 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bruder, Ryan                 Wildcat TC             2:11.18  
  2 Plowman, Matthew             Unattached             2:17.20  
  3 Quinn, Rajaratnam            0716 Indiana           2:29.56  
  4 Phillips, Nate               Illini Heat            2:34.56  
  5 Steppe, Tyler                0716 Sports            2:42.17  
  6 Massengale, Jared            Unattached             2:49.73  
  7 Anders, Caleb                0716 Sports            3:15.98  
 
Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Plowman, Matthew             Unattached             4:34.46  
  2 Bruder, Ryan                 Wildcat TC             4:35.06  
  3 Quinn, Rajaratnam            0716 Indiana           5:03.00  
  4 Maves, Curtis                0716 Sports            5:03.33  
  5 Cox, Caleb                   0716 Sports            5:23.91  
  6 Williamson, Evan             0716 Indiana           5:23.96  
 
Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Maves, Curtis                0716 Sports           10:53.24  
  2 Quinn, Rajaratnam            0716 Indiana          11:27.34  
  3 Williamson, Evan             0716 Indiana          11:31.14  
  4 Steppe, Tyler                0716 Sports           11:47.54  
  5 Anders, Caleb                0716 Sports           15:12.14  
 
Event 356  3000 Meter Race Walk Youth Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
     JO Meet: J 13:42.07  7/22/2008   Tyler Sorensen, 38 Pleasanton H          
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Peters, Anthony              Elgin Sharks          18:26.14  
  2 Peters, Alexander            Elgin Sharks          18:57.61  
 -- Mancha, Emilio               Elgin Sharks                DQ  
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
     JO Meet: J 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, FL               
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Montgomery, Ashton           Illini Heat              16.73  
  2 Jones, Derrick               0716 Indiana             17.09  
  3 Ishmon, Leon                 Boys Girls C             18.47  
  4 Norris, Cody                 0716 Indiana             18.57  
  5 Greiling, Nathan             0716 Sports              19.62  
 
Event 359  4x100 Meter Relay Youth Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
     JO Meet: J 43.25  8/3/2003    Florida Elite TC, Orlando, FL               
                       Walter Dix, Michael Dowdell, Joshua Wimbley, David
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 0716 Indiana Storm TC  'A'                            46.34  
  2 Kankakee TC  'A'                                      52.83  
 
Event 360  4x400 Meter Relay Youth Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
     JO Meet: J 3:23.96  8/1/1993    Los Angeles Jets, Los Angeles             
                         Lonie Cruel, Aaron Dean, Patrick McCall,Obea Moore
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 0716 Indiana Storm TC  'A'                          3:50.82  
  2 0716 Lawrence Blazers  'A'                          4:53.42  
 
Event 361  4x800 Meter Relay Youth Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
     JO Meet: J 8:24.03  7/27/2005   12-Wildcat Youth Sports, Wildcat Youth Sp 
                         T Wilson, S Warren, J Burkley, H Shephard III     
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 0716 Sports Track Field  'A'                       11:20.62  
 
Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
     JO Meet: J 1.94m  7/29/1993   Grayson Galloway, Brevard, NC               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Madison, Christopher         Zephyrs TC               1.68m    5-06.00 
  2 Wright, Joseph               0716 Columbu            J1.55m    5-01.00 
  2 Filip, Christopher           Dupage TC                1.55m    5-01.00 
  4 Strokis, Nicholas            Wildcat TC               1.25m    4-01.25 
 
Event 363  Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
     JO Meet: J 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Volz, Deakin                 0716 Indiana             2.74m    8-11.75 
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
     JO Meet: J 6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Filip, Christopher           Dupage TC                5.02m   NWI  16-05.75 
  2 Norris, Cody                 0716 Indiana             4.95m   NWI  16-03.00 
  3 Wright, Joseph               0716 Columbu             4.20m   NWI  13-09.50 
 
Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.41m  1980        Michael Martin                             
     JO Meet: J 13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lane, Alexander              Illinois Sto            10.63m   NWI  34-10.50 
  2 Basso, Giovanni              Dupage TC               10.47m   NWI  34-04.25 
  3 Filip, Christopher           Dupage TC               10.41m   NWI  34-02.00 
 
Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Laconi, Vince                Unattached              12.74m   41-09.75 
  2 Montgomery, Jordon           Unattached              11.66m   38-03.25 
  3 Wiram, Nick                  Unattached              11.53m   37-10.00 
  4 Dyer, Nathan                 Huskie TC               11.42m   37-05.75 
  5 Walls, Isaac                 Unattached              10.80m   35-05.25 
  6 Willett, MacAidan            0716 Indiana            10.61m   34-09.75 
  7 Mitchell, Kordell            Illini Heat             10.34m   33-11.25 
  8 Weingartner, Pierce          Unattached               8.54m   28-00.25 
  9 Herlitz, Kyler               Illinois Sto             6.83m   22-05.00 
 
Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE                 
     JO Meet: J 57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dyer, Nathan                 Huskie TC               48.70m     159-09 
  2 Walls, Isaac                 Unattached              35.96m     118-00 
  3 Willett, MacAidan            0716 Indiana            35.75m     117-03 
  4 Wiram, Nick                  Unattached              32.66m     107-02 
  5 Lowry, Logan                 Unattached              31.88m     104-07 
  6 Buie, Nas                    0716 Carmel             30.61m     100-05 
  7 Weingartner, Pierce          Unattached              23.52m      77-02 
  8 Montgomery, Jordon           Unattached              23.30m      76-05 
  9 Mitchell, Kordell            Illini Heat             22.83m      74-11 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dyer, Nathan                 Huskie TC               37.61m     123-05 
  2 Barrett, Anthony             Unattached              25.57m      83-11 
  3 Eichenberger, Blake          Aurora Flyer            23.85m      78-03 
  4 Weingartner, Pierce          Unattached              20.03m      65-08 
 
Event 369  Outdoor Pentathlon Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  3548  7/29/2009   Joseph Delgado, Team Idaho/Ontario,OR       
     JO Meet: J  3485  7/5/1989    Ryan Theriault, Las Vegas, NV               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Phillips, Nate               Illini Heat               1553  
  2 Dyer, Nathan                 Huskie TC                 1423  
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Dyer, Nathan                 Huskie TC                16.64     662
  2 Phillips, Nate               Illini Heat              18.13     512
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Dyer, Nathan                 Huskie TC               10.27m   33-08.50    502
  2 Phillips, Nate               Illini Heat              5.70m   18-08.50    231
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Phillips, Nate               Illini Heat              1.23m    4-00.50    206
 -- Dyer, Nathan                 Huskie TC                   NH            
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Phillips, Nate               Illini Heat              4.19m   NWI  13-09.00    237
 -- Dyer, Nathan                 Huskie TC                   ND   NWI           
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Phillips, Nate               Illini Heat            5:36.68     367
  2 Dyer, Nathan                 Huskie TC              6:01.35     259
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Yeadon, Chelsea              0716 Indiana             12.47q 
  2 Farley, Taylor               Illinois Ste             12.63q 
  3 Scott, Marie                 Zephyrs TC               12.74q 
  4 Jones, Briana                0716 Indiana             12.97q 
  5 Seals, Amanda                Zephyrs TC               12.97q 
  6 Haliburton, Rochelle         0716 Protype             13.75  
  7 Humphries, Christina         Unattached               15.53  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Fairley, Elexis              Firestarters             12.56q 
  2 Badger, Kinnari              Zephyrs TC               12.67q 
  3 Terry, Dejanae               Illinois Ste             12.85q 
  4 Lynch, Taylor                Illinois Cha             12.99  
  5 Lanthier, Jaclyn             0716 Indiana             13.27  
  6 Haliburton, Rashelle         0716 Protype             13.88  
  7 Wilson, Lateryae             0716 Protype             13.97  
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Fairley, Elexis              Firestarters             12.31  
  2 Yeadon, Chelsea              0716 Indiana             12.38  
  3 Farley, Taylor               Illinois Ste             12.46  
  4 Badger, Kinnari              Zephyrs TC               12.57  
  5 Scott, Marie                 Zephyrs TC               12.75  
  6 Terry, Dejanae               Illinois Ste             12.82  
  7 Jones, Briana                0716 Indiana             12.83  
  8 Seals, Amanda                Zephyrs TC               12.87  
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Fairley, Elexis              Firestarters             25.86q 
  2 Farley, Taylor               Illinois Ste             25.87q 
  3 Badger, Kinnari              Zephyrs TC               25.89q 
  4 Johnson, Ashley              Firestarters             26.04q 
  5 Jones, Briana                0716 Indiana             26.95  
  6 Wilson, Lateryae             0716 Protype             29.43  
  7 Humphries, Christina         Unattached               30.06  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Yeadon, Chelsea              0716 Indiana             25.57q 
  2 Scott, Marie                 Zephyrs TC               25.58q 
  3 Strong, Hasheana             Zephyrs TC               25.99q 
  4 Strong, Hasherria            Zephyrs TC               26.66q 
  5 Haliburton, Rashelle         0716 Protype             28.55  
  6 Haliburton, Rochelle         0716 Protype             28.63  
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Fairley, Elexis              Firestarters             25.54  
  2 Scott, Marie                 Zephyrs TC               25.71  
  3 Farley, Taylor               Illinois Ste             25.74  
  4 Yeadon, Chelsea              0716 Indiana             25.83   25.8234
  5 Badger, Kinnari              Zephyrs TC              J25.83   25.8265
  6 Johnson, Ashley              Firestarters             26.08  
  7 Strong, Hasheana             Zephyrs TC               26.44  
  8 Strong, Hasherria            Zephyrs TC               26.86  
 
Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Ransom, Melanie              Illinois Ste             59.64  
  2 Keys, Jada                   North Shore            1:00.43  
  3 Cross, Cortney               Illinois Ste           1:02.22  
  4 Williams, Alexus             Chicago Stri           1:02.23  
  5 Johnson, Ashley              Firestarters           1:03.94  
  6 Adams, Mykel                 Illinois Ste           1:05.28  
 
Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
     JO Meet: J 2:04.83  7/26/2008   Phillis Francis, 06-Team Evolutio         
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nepote, Nicole               Flight TC              2:21.58  
  2 McCoy, Erin                  Zephyrs TC             2:23.05  
  3 Nepote, Kendall              Flight TC              2:33.71  
  4 Redfield, Alexandria         Lvs Cheetahs           2:45.46  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Tillmon, Logan               Golden Eagle             15.53q 
  2 Carmichael, Carolina         Waukegan Invader         15.62q 
  3 Seymour, Natasha             Illinois Ste             16.10q 
  4 Lynch, Taylor                Illinois Cha             16.18q 
  5 Owens, Diamond               0716 Indiana             20.62  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Johnson, Ashley              Firestarters             15.52q 
  2 Lanthier, Jaclyn             0716 Indiana             15.78q 
  3 Salley, Courtney             Illinois Ste             16.53q 
  4 Carlson, Lexie               0716 Terre Haute         18.96q 
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Johnson, Ashley              Firestarters             15.17  
  2 Carmichael, Carolina         Waukegan Invader         15.48  
  3 Salley, Courtney             Illinois Ste             15.63  
  4 Lanthier, Jaclyn             0716 Indiana             15.73  
  5 Seymour, Natasha             Illinois Ste             16.21  
  6 Lynch, Taylor                Illinois Cha             17.43  
  7 Carlson, Lexie               0716 Terre Haute         20.39  
 -- Tillmon, Logan               Golden Eagle               DNF  
 
Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                   
     JO Meet: J 58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                   
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 McCoy, Erin                  Zephyrs TC             1:06.51  
  2 Seymour, Natasha             Illinois Ste           1:13.51  
  3 Salley, Courtney             Illinois Ste           1:18.00  
  4 Fleming, Naquasha            Illinois Sto           1:22.78  
  5 Bush, Karissa                Zephyrs TC             1:24.86  
  6 Lewis, Anita                 Illinois Ste           1:27.62  
 
Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 45.45  7/30/2006   Quiet Fire, Greensboro, NC                  
     JO Meet: J 45.51  7/26/2008   26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T         
                       K Mallard, T Hines, J Mergerson, A Collier        
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Zephyrs TC  'A'                                       48.94  
  2 Zephyrs TC  'B'                                       50.19  
  3 Illinois Stealth  'A'                                 50.23  
  4 Illinois Stealth  'B'                                 50.61  
  5 Zephyrs TC  'C'                                       52.08  
 
Event 411  4x400 Meter Relay Intermediate Girls
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
     JO Meet: J 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Philadelphia, PA            
                         Christina Smith, Tiffany Abney, Tiffany Bradley,  
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Zephyrs TC  'A'                                     4:07.56  
  2 Illinois Stealth  'A'                               4:10.67  
  3 Zephyrs TC  'B'                                     4:12.19  
  4 Illinois Stealth  'B'                               4:21.88  
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Becker, Haley                Wildcat TC               1.60m    5-03.00 
  2 Acton, Hannah                Unattached               1.55m    5-01.00 
  3 McDowell, Meghan             Zephyrs TC               1.50m    4-11.00 
  4 Orton, Lucy                  Zephyrs TC               1.45m    4-09.00 
 -- Culafic, Stefania            Zephyrs TC                  NH            
 
Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carmichael, Carolina         Waukegan Invader         3.35m   10-11.75 
  2 Acton, Hannah                Unattached               2.74m    8-11.75 
  3 Swazay, Laura                Unattached               2.59m    8-06.00 
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Okoro, Uzo                   Zephyrs TC               5.19m   NWI  17-00.50 
  2 Yeadon, Chelsea              0716 Indiana             5.15m   NWI  16-10.75 
  3 Carmichael, Carolina         Waukegan Invader         4.83m   NWI  15-10.25 
  4 Kirksy, Mashayla             Zephyrs TC               4.78m   NWI  15-08.25 
  5 McDowell, Meghan             Zephyrs TC               4.71m   NWI  15-05.50 
  6 Pavletic, Gabriela           Zephyrs TC               4.60m   NWI  15-01.25 
  7 Cross, Cortney               Illinois Ste             4.47m   NWI  14-08.00 
 -- Nwokenkwo, Shayna            Lvs Cheetahs                ND   NWI           
 
Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC           
     JO Meet: J 12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Okoro, Uzo                   Zephyrs TC              11.30m   NWI  37-01.00 
  2 Seals, Amanda                Zephyrs TC              10.76m   NWI  35-03.75 
  3 McDowell, Meghan             Zephyrs TC              10.23m   NWI  33-06.75 
  4 Ziemek, Amanda               Dupage TC                9.40m   NWI  30-10.25 
  5 Milroy, Stephanie            Huskie TC                9.32m   NWI  30-07.00 
  6 Earls, Bria                  Lvs Cheetahs            J9.30m   NWI  30-06.25 
  6 Modzeiewski, Erin            Zephyrs TC               9.30m   NWI  30-06.25 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
     JO Meet: J 15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Compton, Demara              0716 Lawrenc            11.32m   37-01.75 
  2 Hull, Michaela               Unattached               9.77m   32-00.75 
  3 Hazlewood, Micaela           0716 Indiana             9.76m   32-00.25 
  4 Young, Morgan                Illini Heat              8.95m   29-04.50 
  5 Wcislo, Anna                 Unattached               8.87m   29-01.25 
  6 Shanks, Dashia               Waukegan Invader         8.55m   28-00.75 
  7 Powell, Miracle              Golden Eagle             8.35m   27-04.75 
  8 Jackson, Taliyah             Golden Eagle             6.40m   21-00.00 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hull, Michaela               Unattached              35.09m     115-01 
  2 Young, Morgan                Illini Heat             33.40m     109-07 
  3 Lowry, Lauren                Unattached              31.89m     104-07 
  4 Hazlewood, Micaela           0716 Indiana            30.90m     101-04 
  5 Compton, Demara              0716 Lawrenc            30.88m     101-04 
  6 Spaven, Kerrie               Waukegan Invader        29.82m      97-10 
  7 Lindemer, Hayley             0716 Let It             28.98m      95-01 
  8 Wcislo, Anna                 Unattached              27.32m      89-07 
  9 Shanks, Dashia               Waukegan Invader        26.02m      85-04 
 10 Coronado, Katelin            Unattached              25.18m      82-07 
 11 Milroy, Stephanie            Huskie TC               24.05m      78-11 
 12 Powell, Miracle              Golden Eagle            20.46m      67-01 
 13 Jackson, Taliyah             Golden Eagle            16.69m      54-09 
 
Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
     JO Meet: J 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gattone, Ali                 Wildcat TC              33.62m     110-04 
  2 Milroy, Stephanie            Huskie TC               31.91m     104-08 
  3 Compton, Demara              0716 Lawrenc            29.55m      96-11 
  4 Hull, Michaela               Unattached              26.78m      87-10 
  5 Young, Morgan                Illini Heat             25.23m      82-09 
  6 Wcislo, Anna                 Unattached              21.84m      71-08 
  7 Coronado, Katelin            Unattached              20.08m      65-10 
  8 Powell, Miracle              Golden Eagle            14.50m      47-07 
  9 Jackson, Taliyah             Golden Eagle            10.60m      34-09 
 
Event 420  Hammer Throw Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
     JO Meet: J 46.84m  7/28/2007   Lauren Chamers, 45 Throw 1 Deep            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lindemer, Hayley             0716 Let It             26.04m      85-05 
 
Event 421  Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
     JO Meet: J  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Goodale, Sarah               Unattached                3931  
 
Event 421  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Goodale, Sarah               Unattached               16.20     690
 
Event 421  Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Goodale, Sarah               Unattached               1.55m    5-01.00    678
 
Event 421  Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Goodale, Sarah               Unattached               8.85m   29-00.50    454
 
Event 421  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Goodale, Sarah               Unattached               27.83     644
 
Event 421  Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
Flight  1  
  1 Goodale, Sarah               Unattached               4.53m   NWI  14-10.50    436
 
Event 421  Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Goodale, Sarah               Unattached              23.81m      78-01    360
 
Event 421  Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Goodale, Sarah               Unattached             2:31.91     669
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Starns, Dion                 Illinois Sto             11.63q 
  2 Lairston, Camare             0716 Indiana             11.82q 
  3 Thompson, Marvell            Illinois Sto             11.92q 
  4 Gapinski, Zachary            Unattached               12.05q 
  5 Wilson, Michael              0716 Lawrenc             12.44q 
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Qualls, Quinntyn             0716 Indiana             11.30q 
  2 Morrison, Javier             Unattached               11.55q 
  3 Martin, Antwan               0716 Lawrenc             12.48q 
  4 Buie, Anthony                0716 Carmel              12.94  
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Qualls, Quinntyn             0716 Indiana             11.05  
  2 Starns, Dion                 Illinois Sto             11.26  
  3 Morrison, Javier             Unattached               11.52  
  4 Lairston, Camare             0716 Indiana             11.90  
  5 Gapinski, Zachary            Unattached               11.92  
  6 Thompson, Marvell            Illinois Sto             12.09  
  7 Martin, Antwan               0716 Lawrenc             12.33  
  8 Wilson, Michael              0716 Lawrenc             12.38  
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Qualls, Quinntyn             0716 Indiana             22.71q 
  2 Williams, Kaleb              Chicago Stri             22.92q 
  3 Gapinski, Zachary            Unattached               23.91q 
  4 Gordon, Chadane              Zephyrs TC               24.08q 
  5 Wilson, Michael              0716 Lawrenc             25.81  
  6 Buie, Anthony                0716 Carmel              25.85  
  7 Lairston, Camare             0716 Indiana             26.34  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Morrison, Javier             Unattached               23.48q 
  2 Ebikwo, Josh                 0716 Indiana             23.53q 
  3 Benson, Joseph               Unattached               24.41q 
  4 Thompson, Marvell            Illinois Sto             24.70q 
  5 Martin, Antwan               0716 Lawrenc             24.93  
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Qualls, Quinntyn             0716 Indiana             22.16  
  2 Williams, Kaleb              Chicago Stri             23.04  
  3 Morrison, Javier             Unattached               23.55  
  4 Ebikwo, Josh                 0716 Indiana             23.61  
  5 Gordon, Chadane              Zephyrs TC               23.98  
  6 Benson, Joseph               Unattached               24.26  
  7 Gapinski, Zachary            Unattached               24.40  
  8 Thompson, Marvell            Illinois Sto             24.69  
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Gapinski, Zachary            Unattached               53.88  
  2 Martin, Antwan               0716 Lawrenc             54.78  
  3 Stambolie, Bradley           Waukegan Invader         55.16  
  4 Shea, Patrick                Flight TC                55.92  
  5 Morales, Marlon              Ss TC                    56.02  
  6 Jones, Cody                  0716 Indiana             56.93  
Section  2  
  1 Qualls, Quinntyn             0716 Indiana             51.08  
  2 Wilson, Davon                0716 Indiana             51.38  
  3 Dean, Kerry                  Illinois Ste             53.21  
  4 Furlong, Connor              Zephyrs TC               53.43  
  5 Benson, Joseph               Unattached               57.74  
  6 Manson, Jalil                Zephyrs TC             1:08.96  
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Wilson, Davon                0716 Indiana           1:59.39  
  2 Carmin, Andrew               0716 Indiana           2:08.81  
  3 Stambolie, Bradley           Waukegan Invader       2:12.49  
  4 Jones, Cody                  0716 Indiana           2:23.70  
  5 Warren, Tyler                0716 Indiana           2:23.81  
  6 Hill, Cameron                Chicago Stri           2:24.78  
  7 Robinson, Preston            Zephyrs TC             2:31.11  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carmin, Andrew               0716 Indiana           4:25.58  
  2 Bertoli, Jackson             Unattached             4:31.72  
  3 Trobaugh, Seth               Kankakee TC            4:33.52  
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Hulbert, Rashad              Illinois Sto             14.70  
  2 Starns, Dion                 Illinois Sto             15.46  
  3 Najera, Jesus                Swsc                     15.89  
  4 Harris, Matthew              Zephyrs TC               15.93  
  5 Manson, Jalil                Zephyrs TC               16.66  
  6 Helmin, Andrew               Flight TC                17.67  
  7 Filip, Scott                 Dupage TC                18.32  
 
Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Hulbert, Rashad              Illinois Sto             55.14  
  2 Najera, Jesus                Swsc                     59.51  
  3 Para, Chris                  Ss TC                  1:03.15  
  4 Bernard, Christopher         Golden Eagle           1:13.56  
 
Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
     JO Meet: J 40.90  7/27/1997   Los Angeles Jets, Los Angeles, CA           
                       Daniel Mentuhotep, Warren Rogers, Dashaun McCullou
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Dupage TC  'A'                                        46.55  
 -- Zephyrs TC  'A'                                          DQ  
 
Event 461  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
     JO Meet: J 3:13.40  7/29/2001   New Horizon "A", Georgia                  
                         Lawrence Jackson, Cedric Goodman, Reginald Withers
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 0716 Indiana Storm TC  'A'                          4:01.40  
 
Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
     JO Meet: J 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Filip, Scott                 Dupage TC                1.90m    6-02.75 
  2 Reilly, Colin                0716 Indiana             1.85m    6-00.75 
  2 Harris, Matthew              Zephyrs TC              J1.85m    6-00.75 
 
Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
=================================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Clark, Cody                  Unattached               3.95m   12-11.50 
  1 Lewis, Robert                0716 Indiana            J3.95m   12-11.50 
  3 Funk, Rick                   Flight TC                3.80m   12-05.50 
  4 Barrett, Patrick             Unattached               3.50m   11-05.75 
  5 Sweetin, Haeden              Unattached               3.35m   10-11.75 
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lam, Wesley                  Dupage TC                6.17m   NWI  20-03.00 
  2 Dean, Kerry                  Illinois Ste             5.99m   NWI  19-08.00 
  3 Williams, Kaleb              Chicago Stri             5.86m   NWI  19-02.75 
  4 Alimissis, Demetri           Dupage TC                5.77m   NWI  18-11.25 
  5 Trobaugh, Seth               Kankakee TC              5.41m   NWI  17-09.00 
  6 Peters, Brady                Unattached               5.29m   NWI  17-04.25 
  7 Clark, Kelvin                Warrior AC               4.95m   NWI  16-03.00 
  8 Wilson, Michael              0716 Lawrenc             4.78m   NWI  15-08.25 
  9 Martin, Antwan               0716 Lawrenc             4.55m   NWI  14-11.25 
 -- Harris, Matthew              Zephyrs TC                  ND   NWI           
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lam, Wesley                  Dupage TC               13.53m   NWI  44-04.75 
  2 Hulbert, Rashad              Illinois Sto            13.25m   NWI  43-05.75 
  3 Filip, Scott                 Dupage TC               12.81m   NWI  42-00.50 
  4 Dean, Kerry                  Illinois Ste            12.54m   NWI  41-01.75 
  5 Alimissis, Demetri           Dupage TC               12.40m   NWI  40-08.25 
  6 Lane, Antoine                Illinois Sto            11.87m   NWI  38-11.50 
 
Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Golen, Paul                  Dupage TC               13.87m   45-06.25 
  2 Newton, Langston             0716 Indiana            13.12m   43-00.50 
  3 Freeman, Josh                Unattached              12.91m   42-04.25 
  4 Joiner, Devin                Golden Eagle            11.80m   38-08.75 
  5 Rogers, Dion                 0716 Indiana            11.25m   36-11.00 
  6 Crohn, Tyler                 Unattached              11.16m   36-07.50 
  7 Clark, Kelvin                Warrior AC              10.99m   36-00.75 
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Newton, Langston             0716 Indiana            49.54m     162-06 
  2 Freeman, Josh                Unattached              41.70m     136-10 
  3 Golen, Paul                  Dupage TC               41.24m     135-04 
  4 Crohn, Tyler                 Unattached              33.65m     110-05 
  5 Joiner, Devin                Golden Eagle            30.93m     101-06 
 
Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
     JO Meet: J 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Barrett, Patrick             Unattached              43.14m     141-06 
  2 Sweetin, Haeden              Unattached              33.32m     109-04 
  3 Freeman, Josh                Unattached              32.76m     107-06 
  4 Joiner, Devin                Golden Eagle            32.35m     106-02 
  5 Stambolic, Bradley           0716 Indiana            30.23m      99-02 
  6 Bernard, Christopher         Golden Eagle            19.00m      62-04 
 
Event 471  Decathlon Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  7000  7/29/2009   Gunnar Nixon, Eastside Steppers             
     JO Meet: J  6896  7/29/1998   Tim Morse, Shoreline, WA                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Filip, Scott                 Dupage TC                 4876  
  2 Pizzo, Anthony               Unattached                4503  
  3 Amerlan, Michael             Dupage TC                 4169  
  4 Sandoval, Joseph             Swsc                      3325  
 
Event 471  Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Filip, Scott                 Dupage TC                11.56     740
  2 Amerlan, Michael             Dupage TC                11.89     673
  3 Pizzo, Anthony               Unattached               11.92     667
  5 Sandoval, Joseph             Swsc                     13.01     466
 
Event 471  Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
Flight  1  
  1 Filip, Scott                 Dupage TC                6.09m   NWI  19-11.75    606
  2 Amerlan, Michael             Dupage TC                5.81m   NWI  19-00.75    546
  3 Pizzo, Anthony               Unattached               5.46m   NWI  17-11.00    473
  4 Sandoval, Joseph             Swsc                     4.77m   NWI  15-07.75    339
 
Event 471  Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Filip, Scott                 Dupage TC               10.06m   33-00.25    489
  2 Pizzo, Anthony               Unattached               9.47m   31-01.00    454
  3 Amerlan, Michael             Dupage TC                9.32m   30-07.00    445
  4 Sandoval, Joseph             Swsc                     7.66m   25-01.75    346
 
Event 471  Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Filip, Scott                 Dupage TC                1.85m    6-00.75    670
  2 Pizzo, Anthony               Unattached               1.70m    5-07.00    544
  3 Amerlan, Michael             Dupage TC                1.60m    5-03.00    464
  4 Sandoval, Joseph             Swsc                     1.35m    4-05.00    283
 
Event 471  Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Filip, Scott                 Dupage TC                57.02     520
  2 Pizzo, Anthony               Unattached               58.28     474
  3 Sandoval, Joseph             Swsc                     59.08     445
  4 Amerlan, Michael             Dupage TC              1:03.54     301
 
Event 471  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Filip, Scott                 Dupage TC                15.78     758
  2 Pizzo, Anthony               Unattached               19.34     403
  3 Amerlan, Michael             Dupage TC                19.40     398
  4 Sandoval, Joseph             Swsc                     21.07     270
 
Event 471  Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Pizzo, Anthony               Unattached              29.01m      95-02    445
  2 Amerlan, Michael             Dupage TC               26.38m      86-06    394
  3 Filip, Scott                 Dupage TC               25.67m      84-03    380
  4 Sandoval, Joseph             Swsc                    17.42m      57-02    224
 
Event 471  Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Pizzo, Anthony               Unattached               3.50m   11-05.75    482
  2 Amerlan, Michael             Dupage TC                3.20m   10-06.00    406
  3 Filip, Scott                 Dupage TC                2.74m    8-11.75    296
  4 Sandoval, Joseph             Swsc                     2.13m    6-11.75    165
 
Event 471  Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Filip, Scott                 Dupage TC               36.81m     120-09    396
  2 Amerlan, Michael             Dupage TC               29.27m      96-00    289
  3 Pizzo, Anthony               Unattached              27.42m      89-11    263
  4 Sandoval, Joseph             Swsc                    22.14m      72-08    190
 
Event 471  Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Sandoval, Joseph             Swsc                   4:53.54     597
  2 Pizzo, Anthony               Unattached             5:51.88     298
  3 Amerlan, Michael             Dupage TC              6:02.67     253
  4 Filip, Scott                 Dupage TC              7:29.08      21
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Parker, Shannon              0716 Protype             12.51q 
  2 Gordon, Kellion              Zephyrs TC               12.61q 
  3 Brooks, Keyai                Kankakee TC              12.75q 
  4 Bobo, Trinea                 Illinois Sto             12.84q 
  5 Elliott, Brooke              0716 Protype             13.22  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Yeadon, Morgan               0716 Indiana             12.33q 
  2 Watts, Jasmine               Unattached               12.65q 
  3 Byrd, Juanesha               0716 Indiana             12.67q 
  4 Harrison, Brionna            0716 Protype             12.93q 
  5 Ransom, Morgan               Illinois Ste             13.11  
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Gordon, Kellion              Zephyrs TC               12.28  
  2 Byrd, Juanesha               0716 Indiana             12.38  
  3 Parker, Shannon              0716 Protype             12.47  
  4 Watts, Jasmine               Unattached               12.49  
  5 Brooks, Keyai                Kankakee TC              12.58  
  6 Harrison, Brionna            0716 Protype             12.65  
  7 Bobo, Trinea                 Illinois Sto             12.92  
 -- Yeadon, Morgan               0716 Indiana            X12.00  
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Rhone, Raena                 Flight TC                25.15q 
  2 Gordon, Kellion              Zephyrs TC               25.50q 
  3 Harrison, Brionna            0716 Protype             25.63q 
  4 Schwarz, Kayla               Zephyrs TC               25.71q 
  5 Borner, Tianna               Chicago Stri             25.80q 
  6 Ehimwenman, Abie             Illinois Cha             25.87  
  7 Byrd, Juanesha               0716 Indiana             26.17  
  8 Elliott, Brooke              0716 Protype             26.97  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Yeadon, Morgan               0716 Indiana             24.98q 
  2 Bryant, Kirsten              Firestarters             25.38q 
  3 Tabb, Ciana                  Firestarters             25.58q 
  4 Parker, Shannon              0716 Protype             26.17  
  5 Brooks, Keyai                Kankakee TC              26.23  
  6 Ransom, Morgan               Illinois Ste             26.26  
  7 Bobo, Trinea                 Illinois Sto             29.17  
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Rhone, Raena                 Flight TC                24.77  
  2 Gordon, Kellion              Zephyrs TC               25.21  
  3 Bryant, Kirsten              Firestarters             25.39  
  4 Borner, Tianna               Chicago Stri             25.71  
  5 Harrison, Brionna            0716 Protype             25.81  
  6 Tabb, Ciana                  Firestarters             26.06  
 -- Yeadon, Morgan               0716 Indiana            X24.36  
 -- Schwarz, Kayla               Zephyrs TC                  DQ  
 
Event 502  400 Meter Dash Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, Buffalo, NY              
     JO Meet: J 51.45  8/2/1981    Erica Harris, Gig Harbor, WA                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Crane, Courtney              0716 Indiana           1:01.69  
  2 Brown, Ashlee                Unattached             1:02.97  
  3 Turner, Breneia              0716 Indiana           1:04.50  
Section  2  
  1 Rhone, Raena                 Flight TC                54.92  
  2 Spears, Jovanni              Chicago Stri             57.56  
  3 Dambra, Julie                Zephyrs TC               58.14  
  4 Bryant, Kirsten              Firestarters             58.48  
  5 Green, Breonna               Firestarters             59.13  
  6 Bolden, Nyasia               Firestarters           1:00.38  
  7 Ransom, Morgan               Illinois Ste           1:00.72  
  8 Vachuska, Maisie             Zephyrs TC             1:00.97  
 
Event 503  800 Meter Run Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Green, Breonna               Firestarters           2:20.38  
  2 Vachuska, Maisie             Zephyrs TC             2:27.28  
  3 Hodges, Kelly                Unattached             2:30.18  
  4 Crane, Courtney              0716 Indiana           2:30.47  
 
Event 504  1500 Meter Run Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gallagher, Kelley            Wildcat TC             5:00.35  
  2 Hodges, Kelly                Unattached             5:09.71  
  3 Eddings, Nyala               Firestarters           5:13.99  
  4 Plummer, Justice             Chicago Stri           6:22.59  
 
Event 505  3000 Meter Run Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO                
     JO Meet: J 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hodges, Kelly                Unattached            12:00.79  
 
Event 506  2000 Meter Steeplechase Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
     JO Meet: J 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hodges, Kelly                Unattached             8:06.75  
  2 Cotterman-Readinger, Emi     0716 Terre Haute       8:22.63  
  3 Bush, Kai                    Zephyrs TC             9:15.84  
  4 Miller, Kateeva              Chicago Stri           9:29.07  
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Tabb, Ciana                  Firestarters             14.65  
  2 Swenson, Amanda              0716 Indiana             15.29  
  3 Pickett, Kathryn             Zephyrs TC               15.37  
  4 Geldernick, Megan            Unattached               16.20  
  5 Maxey, Chelsea               North Shore              16.48  
  6 Malone, Tenaugrie            0716 Carmel              16.94  
  7 Corder, Ashley               Kankakee TC              18.71  
 
Event 509  400 Meter Hurdles Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Pickett, Kathryn             Zephyrs TC             1:05.13  
  2 Greenlaw, Sharone            Chicago Stri           1:05.66  
  3 Maxey, Chelsea               North Shore            1:06.74  
  4 Jackson, Jasmin              0716 Indiana           1:07.98  
  5 Mitchell, Lydia              Illini Heat           X1:08.03  
 
Event 510  4x100 Meter Relay Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
     JO Meet: J 44.43  7/28/2007   12 26 Dallas Gold TC, 26 Dallas Gold T      
                       L Stewart, A Pegram, B Carr, V Jordan             
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Firestarters  'A'                                     48.59  
  2 Zephyrs TC  'A'                                       48.93  
  3 Illinois Storm TC  'A'                                49.42  
  4 Chicago Striders  'A'                                 49.72  
  5 Kankakee TC  'A'                                      50.86  
  6 Illinois Storm TC  'B'                                51.46  
 
Event 511  4x400 Meter Relay Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
     JO Meet: J 3:35.51  7/29/2001   "United Stars "A", Philadelphia,PA        
                         Evelyn Dwyer,Dominique Darden,Danielle Rogers,Tiff
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Chicago Striders  'A'                               3:55.46  
  2 Zephyrs TC  'A'                                     3:55.82  
  3 Firestarters  'A'                                   3:56.46  
  4 Illinois Storm TC  'A'                              4:06.92  
  5 Zephyrs TC  'B'                                     4:14.36  
 
Event 512  4x800 Meter Relay Young Women
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 8:50.72  7/25/2007   02 08 United Stars, 02 08 United Sta      
                         S Gee, I Iheoma, C Price, B Taylor                
     JO Meet: J 8:50.72  7/25/2007   02 08 United Stars, 02 08 United Sta      
                         S Gee, I Iheoma, C Price, B Taylor                
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Illinois Storm TC  'A'                             11:52.62  
 
Event 513  High Jump Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
     JO Meet: J 1.85m  7/25/1996   Adrienne Sims, Fayettevile, NC              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Harvoth, Amy                 Flight TC                1.65m    5-05.00 
  1 Udelhofen, Sarah             Zephyrs TC              J1.65m    5-05.00 
  3 Kladar, Mary                 Unattached               1.55m    5-01.00 
  3 Majors, Megan                Illinois Sto            J1.55m    5-01.00 
  5 Young, Emily                 Unattached              J1.50m    4-11.00 
  5 Hoffman, Eve                 Zephyrs TC               1.50m    4-11.00 
  7 Bunsen, Simone               Zephyrs TC               1.45m    4-09.00 
 
Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        
     JO Meet: J 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, 29 Flyers                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ciasto-Poor, Hannah          Unattached               3.19m   10-05.50 
  2 Carmichael, Ofelia           Waukegan Invader         3.04m    9-11.75 
  3 Keilly, Erin                 0716 Wabash              2.59m    8-06.00 
  4 Coffey, Emily                Unattached               2.43m    7-11.50 
  4 Follett, Paige               Unattached               2.43m    7-11.50 
 
Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Ehimwenman, Abie             Illinois Cha             5.89m   NWI  19-04.00 
  2 Watts, Jasmine               Unattached               5.38m   NWI  17-08.00 
  3 Jefferson, Dominique         Illinois Sto            J5.20m   NWI  17-00.75 
  3 Brooks, Keyai                Kankakee TC              5.20m   NWI  17-00.75 
  5 McGaha, Samantha             Unattached               5.09m   NWI  16-08.50 
  6 Dambra, Julie                Zephyrs TC               5.08m   NWI  16-08.00 
  7 Thompson, Javell             Illinois Sto             5.00m   NWI  16-05.00 
  8 Swenson, Amanda              0716 Indiana             4.99m   NWI  16-04.50 
  9 Thurmon, Destiny             Illinois Sto             4.78m   NWI  15-08.25 
 10 Phillips, Casey              Unattached               4.50m   NWI  14-09.25 
 
Event 516  Triple Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
     JO Meet: J 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Ehimwenman, Abie             Illinois Cha            11.90m   NWI  39-00.50 
  2 Herlitz, Kelli               Illinois Sto            11.01m   NWI  36-01.50 
  3 Jefferson, Dominique         Illinois Sto            10.74m   NWI  35-03.00 
  4 Ivory, Camille               North Shore             10.39m   NWI  34-01.25 
  5 Thurmon, Destiny             Illinois Sto            10.30m   NWI  33-09.50 
  6 Hoffman, Eve                 Zephyrs TC              10.11m   NWI  33-02.00 
 -- Harris, Basharaa             0716 Indiana                ND   NWI           
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
     JO Meet: J 15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Herzog, Olivia               Illini Heat             12.14m   39-10.00 
  2 Drozdowski, Sarah            Dupage TC               12.11m   39-08.75 
  3 Greer, Briana                Unattached               9.52m   31-03.00 
  4 Greer, Sara                  0716 Let It              8.87m   29-01.25 
  5 Owens, Latesha               North Shore              7.46m   24-05.75 
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                    
     JO Meet: J 52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Herzog, Olivia               Illini Heat             41.10m     134-10 
  2 Drozdowski, Sarah            Dupage TC               35.70m     117-01 
  3 Phillips, Casey              Unattached              34.80m     114-02 
  4 Bermingham, Brittaney        0716 Let It             33.82m     110-11 
  5 Wilson, Kyrsten              Unattached              32.67m     107-02 
  6 Rust, Megan                  0716 Let It             30.86m     101-03 
  7 Greer, Sara                  0716 Let It             29.33m      96-03 
  8 Greer, Briana                Unattached              27.71m      90-11 
  9 Owens, Latesha               North Shore             27.21m      89-03 
 10 Carmichael, Ofelia           Waukegan Invader        26.90m      88-03 
 
Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
     JO Meet: J 45.27m  8/2/2009    Ashley Aldredge, 06-24 Peak Perf           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phillips, Casey              Unattached              29.31m      96-02 
  2 Rust, Megan                  0716 Let It             27.56m      90-05 
  3 Milroy, Jennifer             Huskie TC               24.62m      80-09 
  4 Greer, Sara                  0716 Let It             22.88m      75-01 
  5 Carmichael, Ofelia           Waukegan Invader        21.78m      71-05 
  6 Owens, Latesha               North Shore             20.18m      66-02 
  7 Harris, Basharaa             0716 Indiana            19.78m      64-11 
  8 Bermingham, Brittaney        0716 Let It             19.08m      62-07 
 
Event 520  Hammer Throw Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep, GA          
     JO Meet: J 53.55m  7/28/2009   Lauren Chambers, Throw 1 Deep              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Greer, Sara                  0716 Let It             33.81m     110-11 
  2 Bermingham, Brittaney        0716 Let It             33.60m     110-03 
  3 Rust, Megan                  0716 Let It             33.51m     109-11 
 
Event 521  Heptathlon Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
     JO Meet: J  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bunsen, Simone               Zephyrs TC                3813  
  3 Carmichael, Ofelia           Waukegan Invader          3104  
  2 Mitchell, Lydia              Illini Heat              X3627  
 
Event 521  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Carmichael, Ofelia           Waukegan Invader         16.90     608
  2 Mitchell, Lydia              Illini Heat              16.91     607
  3 Bunsen, Simone               Zephyrs TC               17.84     505
 
Event 521  Heptathlon: #2 High Jump Young Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Bunsen, Simone               Zephyrs TC               1.52m    4-11.75    644
  2 Mitchell, Lydia              Illini Heat              1.43m    4-08.25    544
  3 Carmichael, Ofelia           Waukegan Invader         1.34m    4-04.75    449
 
Event 521  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mitchell, Lydia              Illini Heat              8.49m   27-10.25    431
  1 Bunsen, Simone               Zephyrs TC               8.49m   27-10.25    431
  3 Carmichael, Ofelia           Waukegan Invader         7.92m   26-00.00    394
 
Event 521  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Bunsen, Simone               Zephyrs TC               27.13     701
  2 Carmichael, Ofelia           Waukegan Invader         28.30     607
  2 Mitchell, Lydia              Illini Heat              28.30     607
 
Event 521  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
Flight  1  
  1 Bunsen, Simone               Zephyrs TC               4.74m   NWI  15-06.75    490
  2 Mitchell, Lydia              Illini Heat              4.54m   NWI  14-10.75    438
  3 Carmichael, Ofelia           Waukegan Invader         4.40m   NWI  14-05.25    403
 
Event 521  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bunsen, Simone               Zephyrs TC              25.37m      83-03    389
  2 Carmichael, Ofelia           Waukegan Invader        22.95m      75-03    344
  3 Mitchell, Lydia              Illini Heat             22.40m      73-06    334
 
Event 521  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Mitchell, Lydia              Illini Heat            2:32.13     666
  2 Bunsen, Simone               Zephyrs TC             2:33.23     653
  3 Carmichael, Ofelia           Waukegan Invader       3:07.49     299
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Stryganek, Brandon           Lake County              10.70  
  2 Faust, Timothy               Warrior AC               10.77  
  3 Kimmons, Anthony             Unattached               10.86  
  4 Benion, Devaughn             Zephyrs TC               10.91  
  5 Curry, Antoine               Ssparc                   11.11  
  6 Crawley, Michael             Flight TC                11.20  
  7 Alsup, John                  Unattached               11.32  
  8 Whittington, Joel            0716 Terre Haute         11.64  
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Faust, Timothy               Warrior AC               22.13q 
  2 Crawley, Michael             Flight TC                22.75q 
  3 Whittington, Joel            0716 Terre Haute         22.83q 
  4 Benion, Devaughn             Zephyrs TC               22.85q 
  5 Goode, Danny                 Chicago Expr             23.07q 
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Kimmons, Anthony             Unattached               21.50q 
  2 Stryganek, Brandon           Lake County              22.66q 
  3 Smith, David                 Illinois Sto             23.47q 
  4 Towns, William               Unattached               24.46  
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Stryganek, Brandon           Lake County              21.23  
  2 Kimmons, Anthony             Unattached               21.46  
  3 Faust, Timothy               Warrior AC               21.50  
  4 Crawley, Michael             Flight TC                22.55  
  5 Smith, David                 Illinois Sto             22.59  
  6 Benion, Devaughn             Zephyrs TC               22.80  
  7 Whittington, Joel            0716 Terre Haute         23.11  
  8 Goode, Danny                 Chicago Expr             23.25  
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Goode, Danny                 Chicago Expr             50.87  
  2 Hatcher, Royce               Unattached             1:01.68  
Section  2  
  1 Braxton, Klavins             North Shore              48.55  
  2 Etgen, Cortland              Unattached               48.63  
  3 Carson, Donald               Kankakee TC              50.02  
  4 Weems, Dejon                 Zephyrs TC               50.47  
  5 Washington, Denzel           Illinois Sto             50.82  
  6 Jideonwo, Charles            Illinois Sto             52.59  
  7 Barney, Brian                Illinois Ste             52.68  
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Click, Taylor                Waukegan Invader       1:57.99  
  2 Farley, Henry                Unattached             1:58.50  
  3 Barney, Brian                Illinois Ste           1:59.77  
  4 Montalbano, John             Dupage TC              2:14.06  
  5 Cross, Cahron                Illinois Ste           2:17.50  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Miranda, Sergio              Ssparc                 4:11.25  
  2 Cross, Cahron                Illinois Ste           4:40.51  
  3 Massengale, Jacob            Unattached             4:49.97  
 
Event 555  5000 Meter Run Young Men
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cross, Cahron                Illinois Ste          16:31.08  
 
Event 556  2000 Meter Steeplechase Young Men
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Miranda, Sergio              Ssparc                 6:25.68  
  2 Perkins, Xavier              Swsc                   6:41.14  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Awah, Christian              Zephyrs TC               14.84q 
  2 Person, Tevin                Boys Girls C             16.36q 
  3 Chang, Charles               Zephyrs TC               16.54q 
 -- Powell, Glenn                Unattached              X14.70  
Heat  2 Preliminaries   Wind: NWI
  1 Safer, Marcus                0716 Indiana             14.46q 
  2 Prentice, Sam                Zephyrs TC               15.68q 
  3 Whittington, Joel            0716 Terre Haute         15.94q 
  4 Conde, Emile                 0716 Indiana             15.98q 
  5 Fitch, Alexander             Zephyrs TC               16.99q 
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1 Finals   Wind: NWI
  1 Safer, Marcus                0716 Indiana             14.28  
  2 Awah, Christian              Zephyrs TC               14.60  
  3 Whittington, Joel            0716 Terre Haute         15.55  
  4 Prentice, Sam                Zephyrs TC               15.94  
  5 Conde, Emile                 0716 Indiana             16.07  
  6 Person, Tevin                Boys Girls C             16.41  
  7 Chang, Charles               Zephyrs TC               16.50  
 -- Powell, Glenn                Unattached              X14.33  
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Awah, Christian              Zephyrs TC               55.65  
  2 Whittington, Joel            0716 Terre Haute         56.84  
  3 Safer, Marcus                0716 Indiana             57.51  
  4 Foster, Rahiem               Zephyrs TC               57.88  
  5 Prentice, Sam                Zephyrs TC               58.33  
  6 Person, Tevin                Boys Girls C           1:01.38  
  7 Chang, Charles               Zephyrs TC             1:03.54  
  8 Conde, Emile                 0716 Indiana           1:06.11  
 
Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
     JO Meet: J 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX                  
                       R. Beard, B. Gay, J. Harris, T. Williams          
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Zephyrs TC  'B'                                       44.16  
  2 Zephyrs TC  'C'                                       44.44  
Section  2  
  1 Lake County TC  'A'                                   42.54  
  2 Zephyrs TC  'A'                                       42.62  
  3 Illinois Storm TC  'A'                                42.80  
  4 Kankakee TC  'A'                                      42.96  
  5 North Shore Breeze  'A'                               43.46  
  6 Flight TC  'A'                                        43.82  
  7 Ben Newsom Jr TC  'A'                                 44.42  
 
Event 561  4x400 Meter Relay Young Men
=======================================================================
 Nat'l Youth: N 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC  
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson        
     JO Meet: J 3:06.22  7/29/2007   16 33 So Cal Running Cougars, 16 33 SCRC  
                         R Wyatt, J Hughes, N Gutteriez, J Anderson        
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Zephyrs TC  'A'                                     3:21.28  
  2 Illinois Storm TC  'A'                              3:23.56  
  3 Ben Newsom Jr TC  'A'                               3:31.99  
  4 Kankakee TC  'A'                                    3:32.71  
 
Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Seattle, WA                 
     JO Meet: J 2.23m  7/31/1983   Rick Noji, Maurice Crumby, Seattle, WA      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Spejcher, Kevin              Dupage TC                2.05m    6-08.75 
  2 Foreman, Jeff                Flight TC                2.00m    6-06.75 
  3 Birck, Jeremy                Wildcat TC               1.95m    6-04.75 
  4 Baker, Aaron                 Illinois Sto             1.90m    6-02.75 
  4 Rhim, Shea                   0716 Indiana            J1.90m    6-02.75 
  6 Hill, Daniel                 Zephyrs TC               1.85m    6-00.75 
  7 Anderson, Raymond            Warrior AC               1.70m    5-07.00 
  8 Benson, Thomas               Illinois Ste             1.65m    5-05.00 
 -- Leach, Cody                  Chicago Expr                NH            
 
Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Volz, David                  0716 Indiana             4.88m   16-00.00 
  2 Ziemek, Zachery              Dupage TC                4.55m   14-11.00 
  3 Chalus, Dan                  Orion TC                 4.25m   13-11.25 
  4 Schenck, Wesley              0716 Indiana             4.10m   13-05.25 
  4 Hughes, Joseph               0716 Wabash             J4.10m   13-05.25 
  4 Korzec, Dylan                Flight TC               J4.10m   13-05.25 
  7 Friedman, Kyle               Orion TC                J3.95m   12-11.50 
  7 Berk, David                  Orion TC                 3.95m   12-11.50 
  7 Schweinfurth, Thomas         Orion TC                J3.95m   12-11.50 
 10 Curley, Connor               0716 Wabash              3.80m   12-05.50 
 -- Robinson, Colt               Unattached                  NH            
 -- Knight, Jake                 Unattached                  NH            
 -- Clark, Jacob                 Unattached                  NH            
 
Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Alsup, John                  Unattached               7.19m   NWI  23-07.25 
  2 Gordon, Burnell              Kankakee TC              6.98m   NWI  22-11.00 
  3 Richter-Shea, Emmanuel       Illini Heat              6.80m   NWI  22-03.75 
  4 Ziemek, Zachery              Dupage TC                6.76m   NWI  22-02.25 
  5 Cheeks, Cedric               Angelic Flye             6.59m   NWI  21-07.50 
  6 Carr, Demetrius              Unattached               6.30m   NWI  20-08.00 
  7 Funches, Matthew             Chicago Stri             6.20m   NWI  20-04.25 
  8 Baker, Aaron                 Illinois Sto             6.15m   NWI  20-02.25 
 
Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
     JO Meet: J 16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Richter, Richmond            Ssparc                  14.71m   NWI  48-03.25 
  2 Ziemek, Zachery              Dupage TC               14.47m   NWI  47-05.75 
  3 Oqunleye, Oluwaseyi          Illinois Sto            13.65m   NWI  44-09.50 
  4 Funches, Matthew             Chicago Stri            13.42m   NWI  44-00.50 
  5 Braxton, Klavins             North Shore             13.32m   NWI  43-08.50 
  6 Carr, Demetrius              Unattached              13.26m   NWI  43-06.00 
  7 Leach, Cody                  Chicago Expr            13.24m   NWI  43-05.25 
  8 Miller, Ryan                 Waukegan Invader        13.05m   NWI  42-09.75 
  9 Baker, Aaron                 Illinois Sto            12.56m   NWI  41-02.50 
 -- Conde, Emile                 0716 Indiana                ND   NWI           
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
     JO Meet: J 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hull, Gabe                   Unattached              17.86m   58-07.25 
  2 Clott, Tyler                 Dupage TC               17.70m   58-01.00 
  3 Block, Gregory               Dupage TC               14.82m   48-07.50 
  4 Crohn, Justin                Unattached              12.96m   42-06.25 
  5 Gable, Chad                  Unattached              10.83m   35-06.50 
 
Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
     JO Meet: J 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hull, Gabe                   Unattached              54.68m     179-05 
  2 Reiff, Caleb                 Unattached              48.62m     159-06 
  3 Block, Gregory               Dupage TC               46.17m     151-06 
  4 Clott, Tyler                 Dupage TC               43.77m     143-07 
  5 Shonkwiler, Matthew          Unattached              42.72m     140-02 
  6 Crohn, Justin                Unattached              40.94m     134-04 
  7 Ziemek, Zachery              Dupage TC               38.15m     125-02 
  8 Gable, Chad                  Unattached              27.10m      88-11 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Harris, Idris                0716 Indiana            39.02m     128-00 
  2 Simmons, Aaron               Lvs Cheetahs            34.29m     112-06 
  3 Woodard, Donald              Golden Eagle            27.53m      90-04 
 
Event 570  Hammer Throw Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 79.24m  6/28/2008   Connor McCullough, Unattached, CA          
     JO Meet: J 77.67m  7/28/2009   Connor McCollough, SO Cal Unattache        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Shonkwiler, Matthew          Unattached              28.03m      91-11 
 
Event 571  Decathlon Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N  7405  7/25/2001   Donovan Kilmartin, Meridian, ID             
     JO Meet: J  7405  7/25/2001   Donovan Kilmartin, Meridian, ID             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ziemek, Zachery              Dupage TC                 6006  
  2 Sheehy, Jeremiah             Unattached                5222  
  3 Austin, Quenten              Unattached                5193  
  4 Perkins, Xavier              Swsc                      4746  
  5 Fitch, Alexander             Zephyrs TC                4253  
  6 Tamulewicz, Peter            Swsc                      3950  
  7 Wright, William              Unattached                3859  
 
Event 571  Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Ziemek, Zachery              Dupage TC                11.53     746
  2 Tamulewicz, Peter            Swsc                     11.91     669
  3 Sheehy, Jeremiah             Unattached               12.24     605
  4 Fitch, Alexander             Zephyrs TC               12.39     576
  5 Perkins, Xavier              Swsc                     12.41     573
  6 Wright, William              Unattached               12.43     569
  7 Austin, Quenten              Unattached               12.52     552
 
Event 571  Decathlon: #2 Long Jump Young Men
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
Flight  1  
  1 Ziemek, Zachery              Dupage TC                6.72m   NWI  22-00.75    748
  2 Tamulewicz, Peter            Swsc                     6.26m   NWI  20-06.50    644
  3 Sheehy, Jeremiah             Unattached               5.66m   NWI  18-07.00    514
  4 Wright, William              Unattached               5.56m   NWI  18-03.00    494
  5 Austin, Quenten              Unattached               5.49m   NWI  18-00.25    479
  6 Perkins, Xavier              Swsc                     5.28m   NWI  17-04.00    437
  7 Fitch, Alexander             Zephyrs TC               5.13m   NWI  16-10.00    407
 
Event 571  Decathlon: #3 Shot Put Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sheehy, Jeremiah             Unattached              12.76m   41-10.50    653
  2 Ziemek, Zachery              Dupage TC               11.87m   38-11.50    599
  3 Perkins, Xavier              Swsc                    10.76m   35-03.75    531
  4 Austin, Quenten              Unattached              10.69m   35-01.00    527
  5 Fitch, Alexander             Zephyrs TC               9.23m   30-03.50    440
  6 Tamulewicz, Peter            Swsc                     8.77m   28-09.25    412
  7 Wright, William              Unattached               8.46m   27-09.25    394
 
Event 571  Decathlon: #4 High Jump Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ziemek, Zachery              Dupage TC                1.95m    6-04.75    758
  2 Austin, Quenten              Unattached               1.90m    6-02.75    714
  3 Perkins, Xavier              Swsc                     1.70m    5-07.00    544
  4 Tamulewicz, Peter            Swsc                     1.65m    5-05.00    504
  4 Sheehy, Jeremiah             Unattached               1.65m    5-05.00    504
  6 Fitch, Alexander             Zephyrs TC               1.55m    5-01.00    426
  7 Wright, William              Unattached               1.45m    4-09.00    352
 
Event 571  Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Perkins, Xavier              Swsc                     53.56     658
  2 Ziemek, Zachery              Dupage TC                54.18     632
  3 Sheehy, Jeremiah             Unattached               56.05     557
  4 Fitch, Alexander             Zephyrs TC               56.33     546
  5 Wright, William              Unattached               56.42     543
  6 Austin, Quenten              Unattached               56.58     537
  7 Tamulewicz, Peter            Swsc                     59.37     435
 
Event 571  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1 Austin, Quenten              Unattached               16.56     671
  2 Fitch, Alexander             Zephyrs TC               16.56     671
  3 Tamulewicz, Peter            Swsc                     19.74     370
Section  2     Wind: NWI
  1 Ziemek, Zachery              Dupage TC                16.18     713
  2 Perkins, Xavier              Swsc                     17.18     606
  3 Sheehy, Jeremiah             Unattached               19.32     405
  4 Wright, William              Unattached               21.15     264
 
Event 571  Decathlon: #7 Discus Throw Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1  
  1 Austin, Quenten              Unattached              34.36m     112-09    551
  2 Ziemek, Zachery              Dupage TC               33.43m     109-08    532
  3 Sheehy, Jeremiah             Unattached              29.53m      96-10    455
  4 Fitch, Alexander             Zephyrs TC              24.14m      79-02    351
  5 Wright, William              Unattached              22.44m      73-07    318
  6 Perkins, Xavier              Swsc                    22.33m      73-03    316
  7 Tamulewicz, Peter            Swsc                    17.44m      57-03    224
 
Event 571  Decathlon: #8 Pole Vault Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ziemek, Zachery              Dupage TC                4.42m   14-06.00    737
  2 Sheehy, Jeremiah             Unattached               3.96m   12-11.75    606
  3 Wright, William              Unattached               2.89m    9-05.75    331
  4 Austin, Quenten              Unattached               2.44m    8-00.00    229
  5 Fitch, Alexander             Zephyrs TC               2.13m    6-11.75    165
  5 Tamulewicz, Peter            Swsc                     2.13m    6-11.75    165
  7 Perkins, Xavier              Swsc                     1.98m    6-06.00    136
 
Event 571  Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ziemek, Zachery              Dupage TC               45.75m     150-01    526
  2 Sheehy, Jeremiah             Unattached              38.06m     124-10    414
  3 Austin, Quenten              Unattached              35.51m     116-06    377
  4 Perkins, Xavier              Swsc                    30.00m      98-05    299
  5 Tamulewicz, Peter            Swsc                    29.01m      95-02    285
  6 Fitch, Alexander             Zephyrs TC              27.84m      91-04    269
  7 Wright, William              Unattached              23.48m      77-00    209
 
Event 571  Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Perkins, Xavier              Swsc                   4:45.55     646
  2 Austin, Quenten              Unattached             5:00.62     556
  3 Sheehy, Jeremiah             Unattached             5:08.92     509
  4 Fitch, Alexander             Zephyrs TC             5:29.50     402
  5 Wright, William              Unattached             5:32.87     385
  6 Tamulewicz, Peter            Swsc                   6:05.65     242
  7 Ziemek, Zachery              Dupage TC              7:33.68      15