Join/Renew Now

Results - USATF Region 11 Junior Olympic Track & Field Championships

6/24-26/2010 - Bozeman, Montana

Event 1  100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 18.01  6/24/2010   Cadence Huntsinger, Unattached              
   Region 11: R 16.08  6/25/2009   Hallie Livingstone, YMCA Team Idaho         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Huntsinger, Cadence       03 Unattached,Belgrade      18.01N  NWI 
  2 Harms, Anja               03 1150 Wind Ri,Rivert      18.60   NWI 
  3 Fred, Hadely              03 Unattached,Missoula      19.05   NWI 
  4 Murphy, Erin              02 Unattached,Missoula      20.15   NWI 
  5 Campbell, Cadence         03 1150 Wind Ri,Lander      20.40   NWI 
 
Event 2  200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 40.10  6/24/2010   Anja Harms, 1150 Wind Ri                    
   Region 11: R 36.36  6/25/2009   Hallie Livingstone, YMCA Team Idaho         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Harms, Anja               03 1150 Wind Ri,Rivert      40.10N  NWI 
  2 Fred, Hadely              03 Unattached,Missoula      41.14   NWI 
  3 Campbell, Cadence         03 1150 Wind Ri,Lander      45.14   NWI 
 
Event 3  400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:15.21  6/24/2010   Abigail Wilcox, Unattached                
   Region 11: R 1:21.36  6/25/2009   Hallie Livingstone, YMCA Team Idaho       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilcox, Abigail           03 Unattached,Casper,     2:15.21N 
 
Event 4  800 Yard Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:40.14  6/24/2010   Abigail Wilcox, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilcox, Abigail           03 Unattached,Casper,     4:40.14N 
 
Event 5  1500 Yard Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:18.24  6/24/2010   Abigail Wilcox, Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilcox, Abigail           03 Unattached,Casper,     9:18.24N 
 
Event 10  Long Jump Sub-Bantam Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 2.98m  6/24/2010   Cadence Huntsinger, Unattached              
   Region 11: R 2.83m  6/19/2008   Taylor Leistiko, Missoula Track C           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Huntsinger, Cadence       03 Unattached,Belgrade      2.98mN  NWI   9-09.50 
  2 Fred, Hadely              03 Unattached,Missoula      2.49m   NWI   8-02.00 
  3 Harms, Anja               03 1150 Wind Ri,Rivert      2.17m   NWI   7-01.50 
  4 Murphy, Erin              02 Unattached,Missoula      2.00m   NWI   6-06.75 
  5 Campbell, Cadence         03 1150 Wind Ri,Lander      1.38m   NWI   4-06.50 
 
Event 12  Javelin Throw Sub-Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.37m  6/24/2010   Cadence Huntsinger, Unattached             
   Region 11: R 11.90m  6/19/2008   Taylor Leistiko, Missoula Track C          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Huntsinger, Cadence       03 Unattached,Belgrade     12.37mN     40-07 
 
Event 50  100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 18.66  6/24/2010   Ryan Flack, 1131 UNA                        
   Region 11: R 16.12  6/19/2008   Matt Ingersoll, Butte Track Club            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Flack, Ryan               03 1131 Una,Rawlins, W      18.66N  NWI 
  2 Wilcox, Kaeden            04 Unattached,Casper,       20.19   NWI 
 
Event 51  200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 37.06  6/24/2010   Justin Archambault, Unattached              
   Region 11: R 34.59  6/19/2008   Matt Ingersoll, Butte Track Club            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Archambault, Justin       02 Unattached,Browning      37.06N  NWI 
  2 Flack, Ryan               03 1131 Una,Rawlins, W      41.20   NWI 
 
Event 52  400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 79.52  6/24/2010   Justin Archambault, Unattached              
   Region 11: R 79.37  6/19/2008   Matt Ingersoll, Butte Track Club            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Archambault, Justin       02 Unattached,Browning      79.52N 
  2 Wilcox, Kaeden            04 Unattached,Casper,     1:38.96  
 
Event 54  1500 Meter Run Sub-Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:04.22  6/24/2010   Justin Archambault, Unattached            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Archambault, Justin       02 Unattached,Browning    6:04.22N 
 
Event 59  Long Jump Sub-Bantam Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 2.44m  6/24/2010   Kaeden Wilcox, Unattached                   
   Region 11: R 2.79m  6/19/2008   Dyllon McDermid, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Wilcox, Kaeden            04 Unattached,Casper,       2.44mN  NWI   8-00.25 
  2 Flack, Ryan               03 1131 Una,Rawlins, W      2.36m   NWI   7-09.00 
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA                
   Region 11: R 13.60  1996        Melissa Bentley                             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dunbar, Hannah            01 Unattached,Casper,       15.72   NWI 
  2 Garza, Allie              00 Unattached,Burlingt      16.21   NWI 
  3 Delaney, Allison          00 1131 Mountain,Misso      16.78   NWI 
  4 Ingersoll, Maire          01 Unattached,Butte, M      18.45   NWI 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
     JO Meet: J 26.70  7/31/2004   Robin Reynolds, Miami, FL                   
   Region 11: R 29.80  1996        Melissa Bentley/TMID                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Dunbar, Hannah            01 Unattached,Casper,       32.18   NWI  2 
  2 Garza, Allie              00 Unattached,Burlingt      35.02   NWI  2 
  3 Davis, Jaliegah           00 Unattached,Casper,       35.81   NWI  2 
  4 Delaney, Allison          00 1131 Mountain,Misso      36.82   NWI  1 
  5 Hayes, Katie              00 Unattached,Bozeman,      36.99   NWI  2 
  6 Dupree, McKenna           00 1154 Ymca Te,Eagle,      37.24   NWI  1 
  7 Haverkamp, Brieanna       00 1150 Wind Ri,Lander      37.52   NWI  1 
  8 Ingersoll, Maire          01 Unattached,Butte, M      42.13   NWI  1 
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
     JO Meet: J 59.81  7/30/1993   Monique Henderson, San Diego, CA            
   Region 11: R 68.00  6/30/2007   Ali Eisenbeiss, TMID                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dupree, McKenna           00 1154 Ymca Te,Eagle,    1:21.47  
  2 Hayes, Katie              00 Unattached,Bozeman,    1:21.85  
  3 Campbell, Kirsys          00 1150 Wind Ri,Lander    1:22.34  
 
Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:22.78  7/4/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade P               
     JO Meet: J 2:23.16  8/1/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
   Region 11: R 2:48.23  1981        Heidi Ackerly/MT                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Campbell, Kirsys          00 1150 Wind Ri,Lander    2:56.11  
  2 Combs, Hannah             00 1154 Ymca Te,Nampa,    3:00.30  
 
Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:50.97  7/5/2009    Daesha Rogers, Miami-Dade                 
     JO Meet: J 4:51.62  8/2/2009    Daesha Rogers, 14 Miami Dade TC           
   Region 11: R 5:40.97  1981        Heidi Ackerly/MT                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Combs, Hannah             00 1154 Ymca Te,Nampa,    6:35.33  
 
Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA            
     JO Meet: J  7:30.8h  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA            
   Region 11: R 11:15.10  6/30/2001   Misty Goings/MT                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Haverkamp, Brieanna       00 1150 Wind Ri,Lander   12:10.88  
 
Event 108  High Jump Bantam Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.45m  7/24/2009   Carlie Queen, Unattach/Missouri Valley      
     JO Meet: J 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GZA               
   Region 11: R  4-03  1981        Jana Delson/MT                              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Garza, Allie              00 Unattached,Burlingt      1.07m    3-06.00 
  2 Davis, Jaliegah           00 Unattached,Casper,       1.02m    3-04.00 
  3 Hayes, Katie              00 Unattached,Bozeman,      1.02m    3-04.00 
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.66m  7/28/2007   Ramona Carryl, Knoxville,TN                 
     JO Meet: J 4.66m  7/28/2007   Tiani Reeves, Gothenburg T C                
   Region 11: R 13-09  6/29/2002   Kaydi Blackstock, Team ID                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Dunbar, Hannah            01 Unattached,Casper,       3.08m   NWI  10-01.25 
  2 Delaney, Allison          00 1131 Mountain,Misso      2.95m   NWI   9-08.25 
  3 Davis, Jaliegah           00 Unattached,Casper,       2.62m   NWI   8-07.25 
  4 Haverkamp, Brieanna       00 1150 Wind Ri,Lander      2.55m   NWI   8-04.50 
  5 Ingersoll, Maire          01 Unattached,Butte, M      1.98m   NWI   6-06.00 
 
Event 112  Triathlon Bantam Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
     JO Meet: J  1460  7/23/2008   Victoria Powell, Jaguar TC, NJ              
   Region 11: R  1039  1988        Marissa Robinson                            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Haverkamp, Brieanna       00 1150 Wind Ri,Lander        356  
 
Event 112  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Haverkamp, Brieanna       00 1150 Wind Ri,Lander      4.57m   15-00.00    181
 
Event 112  Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Haverkamp, Brieanna       00 1150 Wind Ri,Lander      0.90m    2-11.50     71
 
Event 112  Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Haverkamp, Brieanna       00 1150 Wind Ri,Lander      37.12   NWI    104
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
     JO Meet: J 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA           
   Region 11: R 13.71  6/24/2008   Connor Matthews, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Miller, Zayne             00 Unattached,Butte, M      15.29   NWI  2 
  2 McDermid, Dyllon          00 Unattached,Deer Lod      15.35   NWI  2 
  3 Owens, Jesse              00 Unattached,Billings      15.40   NWI  1 
  4 Porter, Gabriel           00 Unattached,Boise, I      15.43   NWI  2 
  5 Bair, Peyton              01 Unattached,Hansen,       15.46   NWI  2 
  6 Ingersoll, Matt           00 Unattached,Butte, M      15.58   NWI  2 
  7 Roth, Logan               00 Unattached,Stevensv      16.06   NWI  2 
  8 Flack, Dylan              00 1131 Una,Rawlins, W      16.42   NWI  1 
  9 Fred, Everett             01 Unattached,Missoula      17.08   NWI  1 
 10 Taubert, Harrison         01 1131 Una,Casper, WY      17.63   NWI  1 
 11 Steinmetz, Payton         01 Unattached,Glenrock      17.70   NWI  2 
 12 Marshbank, Eli            01 Unattached,Ammon, I      18.35   NWI  1 
 13 Osman, Dawson             00 1131 Una,Casper, WY      19.30   NWI  1 
 14 Harms, Liam               00 1150 Wind Ri,Rivert      19.60   NWI  1 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
     JO Meet: J 25.83  8/2/2003    Rannell Hall, Miami, FL                     
   Region 11: R 28.29  6/23/2008   Connor Matthews, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Ingersoll, Matt           00 Unattached,Butte, M      32.95   NWI  1 
  2 Flack, Dylan              00 1131 Una,Rawlins, W      35.43   NWI  2 
  3 Fred, Everett             01 Unattached,Missoula      35.94   NWI  1 
  4 Taubert, Harrison         01 1131 Una,Casper, WY      36.08   NWI  1 
  5 Osman, Dawson             00 1131 Una,Casper, WY      42.47   NWI  2 
  6 Harms, Liam               00 1150 Wind Ri,Rivert      44.91   NWI  2 
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL               
     JO Meet: J 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Boynton Beach, FL               
   Region 11: R 66.37  6/28/2003   Cody McCarthy, Team ID                      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ingersoll, Matt           00 Unattached,Butte, M      79.03  
 
Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 2:19.74  7/30/2005   Robert Amick, unattached-14               
   Region 11: R 2:42.61  6/30/2007   Matt Sewall, TMID                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hayes, Brendan            00 Unattached,Bozeman,    2:56.73  
 
Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
     JO Meet: J 4:43.70  7/31/2005   Robert Amick, unattached-14               
   Region 11: R 5:17.99  6/25/2005   Aaron Daley, Wind River Storm             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hayes, Brendan            00 Unattached,Bozeman,    6:01.09  
 
Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N   1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA               
     JO Meet: J   1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA               
   Region 11: R 4-05.25  2000        James McLaughlin/WY                       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Owens, Jesse              00 Unattached,Billings      1.22m    4-00.00 
  2 McDermid, Dyllon          00 Unattached,Deer Lod      1.07m    3-06.00 
  3 Roth, Logan               00 Unattached,Stevensv      1.07m    3-06.00 
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
     JO Meet: J 4.97m  7/29/2003   Thomas Johnson, Dallas, TX                  
   Region 11: R 14-00  1983        Donnie Wetzel/MT                            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Owens, Jesse              00 Unattached,Billings      3.65m   NWI  11-11.75 
  2 Miller, Zayne             00 Unattached,Butte, M      3.35m   NWI  11-00.00 
  3 Bair, Peyton              01 Unattached,Hansen,       3.20m   NWI  10-06.00 
  4 Flack, Dylan              00 1131 Una,Rawlins, W      3.17m   NWI  10-05.00 
  5 Marshbank, Eli            01 Unattached,Ammon, I      3.17m   NWI  10-05.00 
  6 Roth, Logan               00 Unattached,Stevensv      3.15m   NWI  10-04.00 
  7 Taubert, Harrison         01 1131 Una,Casper, WY      3.06m   NWI  10-00.50 
  8 Hayes, Brendan            00 Unattached,Bozeman,      2.79m   NWI   9-02.00 
  9 Steinmetz, Payton         01 Unattached,Glenrock      2.74m   NWI   9-00.00 
 10 Fred, Everett             01 Unattached,Missoula      2.43m   NWI   7-11.75 
 11 Harms, Liam               00 1150 Wind Ri,Rivert      1.94m   NWI   6-04.50 
 
Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 41.16m  6/10/2007   Armand Shyne, Fairoaks, CA                 
     JO Meet: J 40.47m  7/26/2008   Otis Statum, 38 3M Track Clu               
   Region 11: R  78-02  6/28/2003   Camron Janzen, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McDermid, Dyllon          00 Unattached,Deer Lod     20.49m      67-03 
 
Event 162  Triathlon Bantam Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
     JO Meet: J  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Moreno Valley, CA        
   Region 11: R   567  1995        Brandon Christofferson                      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 McDermid, Dyllon          00 Unattached,Deer Lod        405  
  2 Marshbank, Eli            01 Unattached,Ammon, I        259  
 
Event 162  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDermid, Dyllon          00 Unattached,Deer Lod      5.84m   19-02.00    240
  2 Marshbank, Eli            01 Unattached,Ammon, I      4.36m   14-03.75    154
 
Event 162  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDermid, Dyllon          00 Unattached,Deer Lod      1.16m    3-09.50    165
  2 Marshbank, Eli            01 Unattached,Ammon, I      1.05m    3-05.25    105
 
Event 162  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 McDermid, Dyllon          00 Unattached,Deer Lod    1:22.79  
  2 Marshbank, Eli            01 Unattached,Ammon, I    1:24.42  
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
     JO Meet: J 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, Ca                
   Region 11: R 13.00  6/26/2004   Taylor-Grace Hagood, TMID                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Palin, Tendra             98 1131 Rocky Mtn,Bill      16.20   NWI 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
     JO Meet: J 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA                
   Region 11: R 27.30  1989        Melissa Bentley/TMID                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Smiedala, Carly           98 1131 Bozeman,Montan      31.02   NWI 
  2 Palin, Tendra             98 1131 Rocky Mtn,Bill      34.68   NWI 
  3 Sheffield, Skylar         98 Unattached,Casper,       35.13   NWI 
  4 Combs, Sarah              99 1154 Ymca Te,Nampa,      36.21   NWI 
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest             
     JO Meet: J 55.01  7/31/2005   Robin Reynolds, Miami Northwest             
   Region 11: R 65.72  1989        Becky Ward                                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Smiedala, Carly           98 1131 Bozeman,Montan      72.98  
  2 Combs, Sarah              99 1154 Ymca Te,Nampa,    1:20.84  
 
Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
     JO Meet: J 2:13.12  7/26/2008   Raevyn Rogers, 25 Wings                   
   Region 11: R 2:36.10  1986        Kara Ackerly/MT                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Smiedala, Carly           98 1131 Bozeman,Montan    2:36.64  
  2 May, Marley               99 Unattached,Bozeman,    2:58.61  
  3 Smiedala, Maggie          99 1131 Bozeman,Montan    3:31.02  
  4 Garza, Pacee              99 Unattached,Burlingt    3:55.76  
 
Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
     JO Meet: J 4:41.62  7/31/2005   Claudia Francis, Team Evolution           
   Region 11: R 5:13.90  1989        Emily Nay/MT                              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 May, Marley               99 Unattached,Bozeman,    6:01.15  
  2 Sheffield, Skylar         98 Unattached,Casper,     6:27.76  
  3 Garza, Pacee              99 Unattached,Burlingt    7:50.63  
 
Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 12.25  7/26/2008   Dior Hall, 32 Colorado Flye                 
     JO Meet: J 11.94  8/2/2009    Jasmyne Graham, Cal Rising Stars            
   Region 11: R 14.42  1993        Jessica Zattica/TMID                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Taubert, Lauren           98 1131 Una                 14.17R  NWI 
  2 Combs, Sarah              99 1154 Ymca Te,Nampa,      19.93   NWI 
  3 Smiedala, Maggie          99 1131 Bozeman,Montan      20.26   NWI 
 
Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
     JO Meet: J 1.69m  7/24/2008   Stacey Destin, Unattached                   
   Region 11: R  4-08  6/29/2002   Jessica Leslie, Rim Runners                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Taubert, Lauren           98 1131 Una                 1.32m    4-04.00 
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N    5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Lake Charles, LA           
     JO Meet: J    5.52m  7/27/1991   Myra Combs, Lake Charles, LA             
   Region 11: R 16-01.50  1989        Jamie Hope/MT                            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Taubert, Lauren           98 1131 Una                 4.48m   NWI  14-08.50 
  2 Palin, Tendra             98 1131 Rocky Mtn,Bill      3.35m   NWI  11-00.00 
  3 Sheffield, Skylar         98 Unattached,Casper,       2.82m   NWI   9-03.00 
 
Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
     JO Meet: J  3412  7/23/2008   Stacey Destin, Boynton Beach, FL            
   Region 11: R  2298  1996        Melanie Green                               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taubert, Lauren           98 1131 Una                  2542R 
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Taubert, Lauren           98 1131 Una                 13.70   NWI    888
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Taubert, Lauren           98 1131 Una                 7.13m   23-04.75    343
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Taubert, Lauren           98 1131 Una                 1.36m    4-05.50    470
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Taubert, Lauren           98 1131 Una                 4.37m   NWI  14-04.00    396
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Taubert, Lauren           98 1131 Una               2:51.76     445
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 11.64  7/26/2009   Bryce Love, Carolina Elite/Dunham,NC        
     JO Meet: J 11.70  8/2/1998    Michael Grant,  Darian Trout Brown 08, Decat
   Region 11: R 12.50  1996        Matthew Erickson                            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Matthews, Connor          98 Unattached,Helena,       13.35   NWI  2 
  2 Mozer, Zander             99 Unattached,Helena,       14.03   NWI  1 
  3 Almond, Kaden             98 1131 Mountain,Corva      14.60   NWI  1 
  4 Kester, Kalen             99 1131 Una,Green Rive      14.99   NWI  2 
  5 Roth, Braxton             98 Unattached,Stevensv      15.38   NWI  1 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.37  8/1/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 23.37  8/1/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
   Region 11: R 26.50  1996        Matthew Erickson/TMID                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Matthews, Connor          98 Unattached,Helena,       27.29   NWI 
  2 Almond, Kaden             98 1131 Mountain,Corva      29.64   NWI 
  3 Johnson, McCade           98 Unattached,Laramie,      30.09   NWI 
  4 Kester, Kalen             99 1131 Una,Green Rive      31.67   NWI 
  5 Petsch, Simon             98 1131 Rocky Mtn,Bill      31.68   NWI 
  6 Collins, Riley            98 1131 Bozeman,Bozema      34.16   NWI 
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 50.75  8/2/2009    Bryce Love, Carolina Elite/Raleigh,N        
     JO Meet: J 50.75  8/2/2009    Bryce Love, 16 Carolina Elit                
   Region 11: R 62.20  1992        Marcus Christofferson/TMID                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Matthews, Connor          98 Unattached,Helena,       62.25  
  2 Mozer, Zander             99 Unattached,Helena,       64.12  
  3 Johnson, McCade           98 Unattached,Laramie,      68.07  
  4 Collins, Riley            98 1131 Bozeman,Bozema      75.26  
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:07.21  7/29/2001   Reginald Warren, Sacramento, CA           
     JO Meet: J 2:06.51  7/30/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
   Region 11: R 2:20.90  1992        Marcus Christoffersen/TMID                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armstrong, Malachi        98 Unattached,Pocatell    2:42.69  
 
Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:22.58  1980        Tony Perez, Eugene, OR                    
     JO Meet: J 4:30.87  7/31/2005   Elias Gedyon, Quiet Fire                  
   Region 11: R 4:45.50  1988        Justin Atkins/TMID                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armstrong, Malachi        98 Unattached,Pocatell    5:25.81  
  2 Fisher, Zander            99 1131 Bozeman,Belgra    7:22.54  
 
Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA           
     JO Meet: J  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA           
   Region 11: R 10:51.80  1988        Justin Atkins/TMID                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armstrong, Malachi        98 Unattached,Pocatell   11:55.73  
 
Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
     JO Meet: J 11.74  7/26/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC                
   Region 11: R 13.60  1996        Donovan Kilmartin/TMID                      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Johnson, McCade           98 Unattached,Laramie,      15.63   NWI 
 
Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
     JO Meet: J 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA                 
   Region 11: R  5-00  6/29/2002   James McLaughlin, Unattaced                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roth, Braxton             98 Unattached,Stevensv      1.22m    4-00.00 
  1 Mozer, Zander             99 Unattached,Helena,       1.22m    4-00.00 
  3 Suisse, Richard           98 1131 Bozeman,Bozema      1.07m    3-06.00 
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
     JO Meet: J 5.51m  7/30/2005   Matthew Green, Mon Valley                   
   Region 11: R 17-00  1996        Matthew Erickson/TMID                       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Almond, Kaden             98 1131 Mountain,Corva      4.04m   NWI  13-03.25 
  2 Kester, Kalen             99 1131 Una,Green Rive      3.85m   NWI  12-07.75 
  3 Petsch, Simon             98 1131 Rocky Mtn,Bill      3.64m   NWI  11-11.50 
  4 Roth, Braxton             98 Unattached,Stevensv      3.62m   NWI  11-10.50 
  5 Suisse, Richard           98 1131 Bozeman,Bozema      3.41m   NWI  11-02.25 
  6 Collins, Riley            98 1131 Bozeman,Bozema      3.31m   NWI  10-10.50 
  7 Fisher, Zander            99 1131 Bozeman,Belgra      2.92m   NWI   9-07.00 
 
Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N   14.70m  7/28/2006   Ashton Henderson, 09-Tulsa Exp           
     JO Meet: J   15.77m  8/2/2009    Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC            
   Region 11: R 37-00.50  1986        Lance Dandiker/MT                        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marks, Derek              98 Unattached,Belgrade      8.60m   28-02.75 
  2 Forson, Austin            99 Unattached,Deer Lod      8.57m   28-01.50 
  3 Wessel, Cade              98 Unattached,Big Timb      8.16m   26-09.25 
  4 Steinmetz, Piper          99 Unattached,Glenrock      5.20m   17-00.75 
 
Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 38.62m  7/28/1994   Phillip Tabor, Ardmore, OK                 
     JO Meet: J 39.32m  7/30/2009   Aaron Hanna, 14 Miami Dade TC              
   Region 11: R 106-02  1991        Nick Waller/MT                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Forson, Austin            99 Unattached,Deer Lod     20.98m      68-10 
  2 Wessel, Cade              98 Unattached,Big Timb     16.33m      53-07 
  3 Steinmetz, Piper          99 Unattached,Glenrock     12.87m      42-03 
 
Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.53m  7/21/2006   Aaron Potter, Eugene, OR                   
     JO Meet: J 51.98m  7/30/2009   Armand Shyne, 14-38 3M Track C             
   Region 11: R 134-04  6/29/2002   James McLaughlin, Unattached               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marks, Derek              98 Unattached,Belgrade     29.96m      98-03 
  2 Wessel, Cade              98 Unattached,Big Timb     27.09m      88-10 
  3 Fisher, Zander            99 1131 Bozeman,Belgra     17.63m      57-10 
  4 Forson, Austin            99 Unattached,Deer Lod     17.22m      56-06 
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 11.73  7/31/2009   Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 11.61  8/1/1999    Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
   Region 11: R 12.91  6/26/2004   Alyssa Covington, TMID                      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Davis, Jerayah            96 Unattached,Casper,       12.40R  NWI  2 
  2 Birch, Rhianna            96 1154 Ymca Te,Nampa,      13.17   NWI  2 
  3 Gellner, Haley            96 1131 Rocky Mtn,Bill      13.38   NWI  1 
  4 Steinmetz, Paige          96 Unattached,Glenrock      13.43   NWI  2 
  5 Semenza, Darby            96 Unattached,Great Fa      13.65   NWI  1 
  6 Fred, Rylee               97 1131 Mountain,Misso      13.79   NWI  2 
  7 Bair, Aubry               96 Unattached,Townsend      14.11   NWI  2 
  8 Latimore, Breanna         96 Unattached,Billings      14.13   NWI  1 
  9 Morris, Jordan            96 1154 Ymca Te,Eagle,      14.16   NWI  1 
 10 Haverkamp, Danielle       96 1150 Wind Ri,Lander      14.71   NWI  2 
 11 Ayers, Genevieve          96 1131 Rocky Mtn,Bill      15.48   NWI  1 
 12 Jansma, Beth              97 1131 Bozeman,Bozema      15.51   NWI  2 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 23.69  8/1/2009    Kendall Baisden, Motor City TC, MI          
     JO Meet: J 23.63  7/31/1999   Sanya Richards, Pembrooke Pines, FL         
   Region 11: R 26.67  6/23/2008   Alexandria Van Halder, YMCA Team Idaho      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Davis, Jerayah            96 Unattached,Casper,       25.98R  NWI  2 
  2 Gellner, Haley            96 1131 Rocky Mtn,Bill      27.48   NWI  2 
  3 Fred, Rylee               97 1131 Mountain,Misso      29.08   NWI  1 
  4 Semenza, Darby            96 Unattached,Great Fa      29.40   NWI  2 
  5 Morley, Makena            96 Unattached,Bigfork,      29.56   NWI  1 
  6 Bair, Aubry               96 Unattached,Townsend      29.69   NWI  1 
  7 Latimore, Breanna         96 Unattached,Billings      29.73   NWI  2 
  8 Haverkamp, Danielle       96 1150 Wind Ri,Lander      30.27   NWI  2 
  9 Ayers, Genevieve          96 1131 Rocky Mtn,Bill      33.95   NWI  1 
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 53.10  7/8/2007    Robin Reynolds, Lisle, IL                   
     JO Meet: J 53.40  7/28/2002   Brandi Cross, Houston, TX                   
   Region 11: R 62.20  6/30/2007   Jacarei Echevarnia, TMID                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Birch, Rhianna            96 1154 Ymca Te,Nampa,      60.90R 
  2 Steinmetz, Paige          96 Unattached,Glenrock      64.49  
  3 Lawson, Kristine          97 1154 Ymca Te,Star,       64.58  
  4 Jansma, Beth              97 1131 Bozeman,Bozema      71.35  
  5 Fisher, Kyra              97 1131 Bozeman,Belgra      72.83  
  6 Sheffield, Jade           97 Unattached,Casper,     1:24.43  
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:06.90  7/4/2009    Raevyn Rogers, The Wings Tr               
     JO Meet: J 2:08.17  8/1/2009    Raevyn Rogers, 25-Wings                   
   Region 11: R 2:23.70  1990        Camee Mocurson/WY                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Morley, Makena            96 Unattached,Bigfork,    2:27.95  
  2 Dupree, Megan             96 1154 Ymca Te,Eagle,    2:37.42  
  3 Smiedala, Josey           96 1131 Bozeman,Montan    2:42.82  
  4 Lammers, Sydney           96 Unattached,Pocatell    2:43.24  
  5 Sheffield, Jade           97 Unattached,Casper,     2:47.20  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
     JO Meet: J 4:28.61  7/29/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance          
   Region 11: R 4:59.00  1991        Emily Nay/MT                              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Morley, Makena            96 Unattached,Bigfork,    5:06.88  
  2 Dupree, Megan             96 1154 Ymca Te,Eagle,    5:26.19  
  3 Sheffield, Jade           97 Unattached,Casper,     5:30.61  
  4 Smiedala, Josey           96 1131 Bozeman,Montan    5:39.49  
  5 Aiken, Nikki              96 Unattached,Belgrade    5:41.31  
  6 Lammers, Sydney           96 Unattached,Pocatell    5:51.15  
  7 Fisher, Kyra              97 1131 Bozeman,Belgra    6:10.20  
  8 Jansma, Beth              97 1131 Bozeman,Bozema    6:18.16  
 
Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hasay, San Luis Dstnce            
     JO Meet: J  9:35.12  7/30/2005   Jordan Hassay, San Luis Distance         
   Region 11: R 10:42.00  6/28/2003   Karleigh Gempler, Team ID                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lammers, Sydney           96 Unattached,Pocatell   12:33.23  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
     JO Meet: J 13.85  7/27/2008   Trinity Wilson, 38 EOYDC                    
   Region 11: R 15.82  6/30/2001   Megan Perner/TMID, Team Idaho               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Birch, Rhianna            96 1154 Ymca Te,Nampa,      16.17   NWI 
  2 George, Kylie             96 1154 Ymca Te,Boise,      16.57   NWI 
  3 Gellner, Haley            96 1131 Rocky Mtn,Bill      16.90   NWI 
  4 Haverkamp, Danielle       96 1150 Wind Ri,Lander      19.00   NWI 
  5 Fisher, Kyra              97 1131 Bozeman,Belgra      19.13   NWI 
  6 Ortiz, Tatum              96 1131 Una                 19.22   NWI 
  7 Haring, Aspen             97 1131 Mountain,Flore      20.18   NWI 
  8 Ayers, Genevieve          96 1131 Rocky Mtn,Bill      21.41   NWI 
 
Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
     JO Meet: J 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL                 
   Region 11: R 30.60  1995        Jessica Zatica/TMID                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 George, Kylie             96 1154 Ymca Te,Boise,      31.28   NWI 
  2 Fisher, Kyra              97 1131 Bozeman,Belgra      34.02   NWI 
  3 Ortiz, Tatum              96 1131 Una                 34.23   NWI 
  4 Morris, Jordan            96 1154 Ymca Te,Eagle,      35.02   NWI 
  5 Lawson, Ashley            97 1154 Ymca Te,Star,       36.14   NWI 
 
Event 312  High Jump Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
     JO Meet: J 1.71m  7/27/1990   Sondra Biere, Des Moines, IA                
   Region 11: R  5-03  1989        Cathy Schwend/MT                            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 George, Kylie             96 1154 Ymca Te,Boise,      1.42m    4-07.75 
  2 Birch, Rhianna            96 1154 Ymca Te,Nampa,      1.42m    4-07.75 
  3 Davis, Jerayah            96 Unattached,Casper,       1.37m    4-06.00 
  4 Latimore, Breanna         96 Unattached,Billings      1.32m    4-04.00 
  5 Semenza, Darby            96 Unattached,Great Fa      1.32m    4-04.00 
  6 Aiken, Nikki              96 Unattached,Belgrade      1.22m    4-00.00 
 -- Jansma, Beth              97 1131 Bozeman,Bozema         NH            
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Las Vegas, NV                
     JO Meet: J 5.84m  7/29/2005   Karynn Dunn, Inl Emp Sprint                 
   Region 11: R 17-05  1994        Tami Mathewson/MT                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Steinmetz, Paige          96 Unattached,Glenrock      4.72m   NWI  15-06.00 
  2 Davis, Jerayah            96 Unattached,Casper,       4.52m   NWI  14-10.00 
  3 Fred, Rylee               97 1131 Mountain,Misso      4.45m   NWI  14-07.25 
  4 Semenza, Darby            96 Unattached,Great Fa      4.31m   NWI  14-01.75 
  5 Lawson, Kristine          97 1154 Ymca Te,Star,       4.25m   NWI  13-11.50 
  6 Morris, Jordan            96 1154 Ymca Te,Eagle,      4.16m   NWI  13-07.75 
  7 Haverkamp, Danielle       96 1150 Wind Ri,Lander      3.99m   NWI  13-01.25 
  8 Latimore, Breanna         96 Unattached,Billings      3.90m   NWI  12-09.50 
  9 Lawson, Ashley            97 1154 Ymca Te,Star,       3.78m   NWI  12-05.00 
 10 Haring, Aspen             97 1131 Mountain,Flore      3.44m   NWI  11-03.50 
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N   11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Riverside, CA             
     JO Meet: J   11.68m  7/28/2006   Nefertiti Smith, 03 Norfolk Real         
   Region 11: R 36-00.25  6/30/2001   Katie Eamon/TMID, Team ID                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Steinmetz, Paige          96 Unattached,Glenrock      9.37m   NWI  30-09.00 
  2 Lawson, Kristine          97 1154 Ymca Te,Star,       9.33m   NWI  30-07.50 
  3 Lawson, Ashley            97 1154 Ymca Te,Star,       8.60m   NWI  28-02.75 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
     JO Meet: J 15.59m  7/29/1989   Teri Steer, Crete, NE                      
   Region 11: R  39-02  1987        Kari Thacker/MT                            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ferry, Afton              96 Unattached,Butte         9.49m   31-01.75 
  2 Harvey, Mariah            96 Unattached,Manhatta      8.71m   28-07.00 
  3 Morris, Jordan            96 1154 Ymca Te,Eagle,      8.65m   28-04.50 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 64.80m  6/27/2010   Mariah Harvey, Unattached                  
     JO Meet: J 42.92m  7/26/1990   Suzy Powell, Modesto, CA                   
   Region 11: R 135-00  1993        Shelly Dove/WY                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Harvey, Mariah            96 Unattached,Manhatta     64.80mN    212-07 
  2 Ferry, Afton              96 Unattached,Butte        60.10mJ    197-02 
 
Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
     JO Meet: J 52.90m  7/26/2007   Hannah Carson, 10 48 Arizona Ch            
   Region 11: R  81-10  1991        Sara Gunderson/MT                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Weed, Kelsey              97 Unattached,Kalispel     22.35m      73-04 
 
Event 319  Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  3521  7/24/2001   Alyssa Hassan, Williamsville, NY            
     JO Meet: J  3521  7/24/2001   Alyssa Hassan, Williamsville, NY            
   Region 11: R  2759  6/24/2005   Kaycee Brunel, TMID                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Morris, Jordan            96 1154 Ymca Te,Eagle,       1838  
  2 Haverkamp, Danielle       96 1150 Wind Ri,Lander       1632  
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Morris, Jordan            96 1154 Ymca Te,Eagle,      19.08   NWI    383
  2 Haverkamp, Danielle       96 1150 Wind Ri,Lander      19.13   NWI    378
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Morris, Jordan            96 1154 Ymca Te,Eagle,      8.13m   26-08.25    408
  2 Haverkamp, Danielle       96 1150 Wind Ri,Lander      6.43m   21-01.25    299
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Morris, Jordan            96 1154 Ymca Te,Eagle,      1.22m    4-00.00    331
  2 Haverkamp, Danielle       96 1150 Wind Ri,Lander      1.12m    3-08.00    239
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Haverkamp, Danielle       96 1150 Wind Ri,Lander      4.17m   NWI  13-08.25    347
  2 Morris, Jordan            96 1154 Ymca Te,Eagle,      4.03m   NWI  13-02.75    315
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Morris, Jordan            96 1154 Ymca Te,Eagle,    2:56.23     401
  2 Haverkamp, Danielle       96 1150 Wind Ri,Lander    2:59.63     369
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 10.94  7/28/2000   Michael Grant, GA                           
   Region 11: R 11.50  1998        Mathew Erickson                             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Romsa, Seth               97 Unattached,Casper,       12.75   NWI 
  2 Windsor, Jw               96 1131 Rocky Mtn,Bill      13.02   NWI 
  3 Jacobs, Joesef            97 Unattached,Casper,       13.31   NWI 
  4 Morren, Alexander         96 1131 Mountain,Misso      14.04   NWI 
  5 Lindeman, Lukas           96 Unattached,Missoula      14.13   NWI 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.84              Michael Grant, GA                           
     JO Meet: J 21.84              Michael Grant, GA                           
   Region 11: R 23.34  1998        Mathew Erickson/TMID                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Romsa, Seth               97 Unattached,Casper,       25.85   NWI 
  2 Windsor, Jw               96 1131 Rocky Mtn,Bill      27.08   NWI 
  3 Jacobs, Joesef            97 Unattached,Casper,       27.54   NWI 
  4 Morren, Alexander         96 1131 Mountain,Misso      28.66   NWI 
  5 Lindeman, Lukas           96 Unattached,Missoula      29.78   NWI 
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
     JO Meet: J 47.16  8/1/1993    W.Obea Moore, Los Angeles, CA               
   Region 11: R 55.09  6/23/2006   Mahlone Jessop, Unattached                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Romsa, Seth               97 Unattached,Casper,       56.87  
  2 Windsor, Jw               96 1131 Rocky Mtn,Bill      63.18  
 
Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
     JO Meet: J 1:56.36  7/1/2001    Cody Harper, Albuquerque, NM              
   Region 11: R 2:11.10  1994        Marcus Christoffersen/TMID                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armstrong, Elijah         96 Unattached,Pocatell    2:14.82  
  2 Brott, Mitch              97 1131 Rocky Mtn,Bill    2:36.19  
 
Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lienau, Eugene,OR                   
     JO Meet: J 4:05.25  7/29/2007   Elias Gedyon, 16 33 Quiet Fire            
   Region 11: R 4:35.30  1996        Tery Allen/TMID                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armstrong, Elijah         96 Unattached,Pocatell    4:34.10R 
  2 Sewall, Matt              97 1154 Ymca Te,Boise,    4:46.17  
  3 Kingfisher, Hayden        97 Unattached,Great Fa    4:48.38  
  4 Rather, James             96 1131 Mountain,Misso    4:50.01  
  5 Brott, Mitch              97 1131 Rocky Mtn,Bill    5:10.95  
  6 Jensen, Parker            96 Unattached,Pocatell    5:20.62  
  7 McGee, Conor              96 1131 Butte,Butte, M    5:51.01  
 
Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, McFarland TC                 
     JO Meet: J 9:08.13  8/1/2009    Erik Garcia, 14-46-McFarland              
   Region 11: R 9:58.10  1996        Terry Allen/TMID                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Armstrong, Elijah         96 Unattached,Pocatell   10:01.82  
  2 Rather, James             96 1131 Mountain,Misso   10:18.45  
  3 Jensen, Parker            96 Unattached,Pocatell   11:17.16  
  4 McGee, Conor              96 1131 Butte,Butte, M   12:46.51  
 
Event 363  Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N    4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ               
     JO Meet: J    4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater,NJ               
   Region 11: R 12-07.50  1998        Donovan Kilmartin/TMID                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kido, Grant               96 Unattached,Nampa, I      3.35m   10-11.75 
 -- Duncan, Ian               96 Unattached,Lingle,          NH            
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N    6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E       
     JO Meet: J    6.68m  7/29/2007   Javier Rodriguez, 04 Alpha Omega E       
   Region 11: R 21-01.50  6/25/2009   Joseph Delgado, YMCA Team Idaho          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Romsa, Seth               97 Unattached,Casper,       4.96m   NWI  16-03.25 
  2 Duncan, Ian               96 Unattached,Lingle,       4.85m   NWI  15-11.00 
  3 Morren, Alexander         96 1131 Mountain,Misso      4.45m   NWI  14-07.25 
  4 Jacobs, Joesef            97 Unattached,Casper,       4.39m   NWI  14-05.00 
  5 McGee, Conor              96 1131 Butte,Butte, M      3.62m   NWI  11-10.50 
  6 Marks, Dillon             96 1131 Una,Belgrade,       3.48m   NWI  11-05.00 
 
Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N   13.41m  1980        Michael Martin                           
     JO Meet: J   13.19m  7/27/2006   Kason Covington, 11 YMCA TEAM IDA        
   Region 11: R 39-09.25  1990        Thomas Puffell/ID                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Morren, Alexander         96 1131 Mountain,Misso     10.10m   NWI  33-01.75 
 
Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Houston, TX                 
     JO Meet: J 17.66m  7/30/1994   Van Mounts, Bakersfield, CA                
   Region 11: R  49-05  1988        Lance Dandiker/MT                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ostermiller, Brady        96 Unattached,Billings     10.28m   33-08.75 
  2 Marks, Dillon             96 1131 Una,Belgrade,       9.08m   29-09.50 
  3 Wessel, Chance            96 Unattached,Big Timb      9.08m   29-09.50 
  4 Blubaugh, Drew            96 1131 Mountain,Misso      7.85m   25-09.25 
 
Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N    61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Ralston, NE              
     JO Meet: J    57.63m  8/2/2009    Grant Hill, 06-09 Huntsville            
   Region 11: R 156-07.25  1996        Billy Battaiola/MT                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lindeman, Lukas           96 Unattached,Missoula     36.74m     120-06 
  2 Olsen, Tylor              96 Unattached,Corvalli     36.65m     120-03 
  3 Wessel, Chance            96 Unattached,Big Timb     36.48m     119-08 
  4 Ostermiller, Brady        96 Unattached,Billings     34.42m     112-11 
  5 Williams, Trae            96 Unattached,Dillon,      29.53m      96-10 
  6 Marks, Dillon             96 1131 Una,Belgrade,      28.25m      92-08 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 59.73m  6/5/2008    Adam Sparks, Unatt Tuscalossa, AL          
     JO Meet: J 56.23m  7/25/2008   David Reinhardt, Unatt Three Riv           
   Region 11: R 178-11  1987        Chad McKinney/MT                           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Olsen, Tylor              96 Unattached,Corvalli     42.80m     140-05 
  2 Williams, Trae            96 Unattached,Dillon,      33.04m     108-05 
  3 Lindeman, Lukas           96 Unattached,Missoula     29.96m      98-03 
  4 Ostermiller, Brady        96 Unattached,Billings     29.93m      98-02 
  5 Wessel, Chance            96 Unattached,Big Timb     24.91m      81-09 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
 Nat'l Youth: N 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
     JO Meet: J 11.34  7/28/1995   Angela Will.iams, Ontario, CA               
   Region 11: R 12.74  1991        Jackie Bridgeman/WY                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Vanhalder, Alexandria     94 1154 Ymca Te,Nampa,      13.00   NWI  2 
  2 Smith, Kennedy            95 1131 Rocky Mtn,Bill      13.12   NWI  2 
  3 Schlender, Rachel         94 1131 Bozeman,Bozema      13.51   NWI  2 
  4 Kerr, Tawnie              94 1131 Mountain,Misso      13.55   NWI  1 
  5 Benjamin, Janessa         94 1131 Bozeman,Belgra      13.96   NWI  2 
  6 Garza, Deja               95 Unattached,Burlingt      14.13   NWI  2 
  7 Murphy, Lauren            94 Unattached,Missoula      14.22   NWI  2 
  8 Urias, Caridad            94 1154 Ymca Te,Meridi      14.46   NWI  2 
  9 Pope, Hannah              95 1131 Una,Casper, WY      14.80   NWI  1 
 10 Urias, Laura              95 1154 Ymca Te,Meridi      16.03   NWI  1 
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
     JO Meet: J 23.06  7/31/2004   Bianca Knight, Ridgeland, MS                
   Region 11: R 26.34  1991        Christy Otte/MT                             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vanhalder, Alexandria     94 1154 Ymca Te,Nampa,      27.12   NWI 
  2 Smith, Kennedy            95 1131 Rocky Mtn,Bill      27.14   NWI 
  3 Kerr, Tawnie              94 1131 Mountain,Misso      27.95   NWI 
  4 Murphy, Lauren            94 Unattached,Missoula      29.65   NWI 
  5 Garza, Deja               95 Unattached,Burlingt      30.17   NWI 
  6 Pope, Hannah              95 1131 Una,Casper, WY      30.68   NWI 
 
Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
     JO Meet: J 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA                  
   Region 11: R 59.13  6/30/2001   Danielle Pridgen/TMID, Team ID              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Garza, Deja               95 Unattached,Burlingt      71.35  
  2 Pope, Hannah              95 1131 Una,Casper, WY      71.91  
 
Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
     JO Meet: J  9:37.09  7/30/2005   Caitlin Lane, unattached-1               
   Region 11: R 10:35.50  1992        Emily Nay/MT                             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wood, Olivia              94 Unattached,Anaconda   11:47.90  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
     JO Meet: J 13.87  7/29/1994   Yolanda Johnson, Denver. CO                 
   Region 11: R 14.90  1981        Jennifer Harlan/MT                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cox, Rhandy               94 1131 Mountain,Super      18.16   NWI 
  2 Stromme, Courtney         95 Unattached,Belgrade      18.27   NWI 
 -- Urias, Caridad            94 1154 Ymca Te,Meridi         DQ   NWI 
 
Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N 58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                   
     JO Meet: J 58.26  7/31/2005   Ebony Collins, Quiet Fire                   
   Region 11: R 65.80  1981        Jennifer Harlin/MT                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cox, Rhandy               94 1131 Mountain,Super      74.62  
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
     JO Meet: J 1.82m  7/29/2007   Shanay Briscoe, 25 Northwest Fly            
   Region 11: R  5-06  1996        A.Ballero/Jessica Zatica/TMID               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Benjamin, Janessa         94 1131 Bozeman,Belgra      1.57m    5-01.75 
  2 Gilchrist, Alisa          94 Unattached,East Hel      1.52m    4-11.75 
  3 Schlender, Rachel         94 1131 Bozeman,Bozema      1.47m    4-09.75 
  4 Stromme, Courtney         95 Unattached,Belgrade      1.37m    4-06.00 
  4 Garza, Deja               95 Unattached,Burlingt      1.37m    4-06.00 
  6 Jacoby, Kelci             94 Unattached,Helena,       1.27m    4-02.00 
 -- Robinson, Mikaela         95 Unattached,Billings         NH            
 
Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.01m  7/11/2008   Morgan LeLeax, New Heights GYM,LA           
     JO Meet: J 4.00m  7/29/2005   Katie Veith, Bruin TC                       
   Region 11: R 12-06  6/29/2001   Julene Bailey/TMID                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Robinson, Mikaela         95 Unattached,Billings      2.83m    9-03.25 
  2 Schlender, Rachel         94 1131 Bozeman,Bozema      2.30m    7-06.50 
  3 Callahan, Kaitlyn         95 1131 Bozeman,Bozema      2.15m    7-00.50 
 -- Suisse, Katie             94 1131 Bozeman,Bozema         NH            
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Cheyne, WA                       
     JO Meet: J 6.15m  8/15/1980   Kathy Harrison, East Point, GA              
   Region 11: R 17-09  1986        Tami Mattewson/MT                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Owens, Brittany           94 1154 Ymca Te,Meridi      5.60m   NWI  18-04.50 
  2 Smith, Kennedy            95 1131 Rocky Mtn,Bill      4.91m   NWI  16-01.50 
  3 Suisse, Katie             94 1131 Bozeman,Bozema      4.43m   NWI  14-06.50 
  4 Jacoby, Kelci             94 Unattached,Helena,       4.36m   NWI  14-03.75 
  5 Urias, Caridad            94 1154 Ymca Te,Meridi      4.27m   NWI  14-00.25 
  6 Murphy, Lauren            94 Unattached,Missoula      4.26m   NWI  13-11.75 
  7 Callahan, Kaitlyn         95 1131 Bozeman,Bozema      4.20m   NWI  13-09.50 
  8 Urias, Laura              95 1154 Ymca Te,Meridi      3.67m   NWI  12-00.50 
 
Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 Nat'l Youth: N   12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, Mission Valley TC         
     JO Meet: J   12.94m  7/30/2009   Ciarra Brewer, 14-38 Mission Va          
   Region 11: R 36-06.25  1998        Katie Grant/TMID                         
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Owens, Brittany           94 1154 Ymca Te,Meridi     11.44m   NWI  37-06.50 
  2 Smith, Kennedy            95 1131 Rocky Mtn,Bill     10.63m   NWI  34-10.50 
  3 Nielson, Phoebe           95 1154 Ymca Te,Boise,     10.02m   NWI  32-10.50 
  4 Murphy, Lauren            94 Unattached,Missoula      9.53m   NWI  31-03.25 
  5 Jacoby, Kelci             94 Unattached,Helena,       8.89m   NWI  29-02.00 
  6 Urias, Laura              95 1154 Ymca Te,Meridi      8.17m   NWI  26-09.75 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N   15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX             
     JO Meet: J   15.19m  7/27/2001   Michelle  Carter, Ovilla, TX             
   Region 11: R 41-05.50  1988        Kelly Pilcher/MT                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hodgson, Samantha         94 Unattached,Billings     10.54m   34-07.00 
  2 Childs, Jordan            95 Unattached,Pocatell      9.73m   31-11.25 
  3 Buell, Jayane             95 1131 Una,Dillon, MT      8.13m   26-08.25 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL            
     JO Meet: J 46.40m  7/28/2006   Natalie Baird, 03 Loudoun Track            
   Region 11: R 131-00  1992        Sara Griffin/MTTC                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hodgson, Samantha         94 Unattached,Billings     33.27m     109-02 
  2 Buell, Jayane             95 1131 Una,Dillon, MT     32.99m     108-03 
  3 Childs, Jordan            95 Unattached,Pocatell     28.62m      93-11 
 
Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
 Nat'l Youth: N    46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                           
     JO Meet: J    46.53m  7/29/2000   Rachel Walker                           
   Region 11: R 135-08.25  2000        Hannah Warfield/MT                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Estes, Malia              94 Unattached,Anaconda     33.98m     111-06 
  2 Weed, Katie               95 1131 Una,Kalispell,     23.11m      75-10 
 
Event 421  Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
 Nat'l Youth: N  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
     JO Meet: J  5052  7/29/2004   Shana Woods, Long Beach, CA                 
   Region 11: R  4254  1981        Jennifer Harlin                             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nielson, Phoebe           95 1154 Ymca Te,Boise,       2591  
 
Event 421  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Nielson, Phoebe           95 1154 Ymca Te,Boise,      18.04   NWI    484
 
Event 421  Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nielson, Phoebe           95 1154 Ymca Te,Boise,      1.31m    4-03.50    419
 
Event 421  Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nielson, Phoebe           95 1154 Ymca Te,Boise,      5.91m   19-04.75    266
 
Event 421  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Nielson, Phoebe           95 1154 Ymca Te,Boise,      30.65   NWI    438
 
Event 421  Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Nielson, Phoebe           95 1154 Ymca Te,Boise,      4.27m   NWI  14-00.25    371
 
Event 421  Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nielson, Phoebe           95 1154 Ymca Te,Boise,     20.72m      68-00    302
 
Event 421  Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nielson, Phoebe           95 1154 Ymca Te,Boise,    3:06.00     311
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
 Nat'l Youth: N 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
     JO Meet: J 10.51  7/28/2006   Jeremy Rankin, Unattached                   
   Region 11: R 11.12  1995        Marc Johnson/WY                             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Kester, Kolby             94 1131 Una,Green Rive      11.35   NWI  1 
  2 Rios, Bobby               94 Unattached,Twin Fal      11.63   NWI  2 
  3 Linabary, Gabriel         95 1131 Bozeman,Belgra      11.71   NWI  2 
  4 Smith, Mitko              94 1154 Ymca Te,Eagle,      12.28   NWI  2 
  5 Nash, Ryan                94 1131 Rocky Mtn,Bill      12.39   NWI  1 
  6 Seder, Austin             95 1131 Rocky Mtn,Bill      12.74   NWI  2 
  7 White, Damien             95 1131 Rocky Mtn,Bill      12.85   NWI  1 
  8 Witt, Brett               95 Unattached,Deer Lod      12.88   NWI  1 
  9 Jacobs, Keiffer           95 Unattached,Casper,       13.80   NWI  1 
 10 Reyes, Koby               95 1131 Rocky Mtn,Bill      14.27   NWI  2 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 21.10  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
   Region 11: R 22.58  2000        Mathew Erickson/TMID                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kester, Kolby             94 1131 Una,Green Rive      23.29   NWI 
  2 Rios, Bobby               94 Unattached,Twin Fal      23.86   NWI 
  3 Smith, Mitko              94 1154 Ymca Te,Eagle,      25.11   NWI 
  4 Nash, Ryan                94 1131 Rocky Mtn,Bill      26.07   NWI 
  5 Reyes, Koby               95 1131 Rocky Mtn,Bill      27.43   NWI 
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
     JO Meet: J 45.99  7/29/1995   W. Obea Moore, Los Angeles, CA              
   Region 11: R 51.23  2000        Mathew Erickson/TMID                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rios, Bobby               94 Unattached,Twin Fal      53.16  
  2 Cowan, Dain               95 1131 Mountain,Misso      55.73  
  3 Smith, Mitko              94 1154 Ymca Te,Eagle,      56.70  
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
     JO Meet: J 1:50.51  7/28/2007   Howard Shepard, 26 Texas Stars T          
   Region 11: R 2:01.90  1992        Kirk Whittig/TMID                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Milton, Beau              94 Unattached,Joliet,     2:02.31  
  2 Brott, Wilson             95 1131 Rocky Mtn,Bill    2:24.45  
  3 Petsch, Fredrick          94 1131 Rocky Mtn,Bill    2:27.77  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
     JO Meet: J 3:54.02  7/29/2007   Nathan Mathabane, 13 unattached           
   Region 11: R 4:16.19  6/26/2004   Nick Bolinder, TMID                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Petsch, Fredrick          94 1131 Rocky Mtn,Bill    4:55.77  
  2 Brott, Wilson             95 1131 Rocky Mtn,Bill    4:56.38  
  3 Hintt, Conner             95 1131 Rocky Mtn,Bill    5:03.53  
  4 Beamer, Keegan            95 Unattached,Casper,     5:40.35  
 
Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
     JO Meet: J 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR               
   Region 11: R 9:20.99  1992        Justin Atkins/TMID                        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Beamer, Keegan            95 Unattached,Casper,    12:36.09  
 
Event 456  2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
     JO Meet: J 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT                    
   Region 11: R 6:24.50  1985        Mike Larstae                              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Beamer, Keegan            95 Unattached,Casper,     8:59.54  
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
     JO Meet: J 13.74  7/29/2007   Wayne Davis II, 13 Hurdles First            
   Region 11: R 15.30  1983        Tom Garrison/MT                             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kester, Kolby             94 1131 Una,Green Rive      14.86R  NWI 
  2 Nash, Ryan                94 1131 Rocky Mtn,Bill      17.91   NWI 
  3 Benight, Shaun            94 1154 Ymca Te,Nampa,      18.05   NWI 
 -- Linabary, Gabriel         95 1131 Bozeman,Belgra        DNF   NWI 
 -- Reyes, Koby               95 1131 Rocky Mtn,Bill         DQ   NWI 
 
Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
 Nat'l Youth: N 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
     JO Meet: J 51.56  7/30/2006   William Wynne, 03 Titans                    
   Region 11: R 59.03  6/26/2004   Mike Hurd, TMID                             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nash, Ryan                94 1131 Rocky Mtn,Bill      69.63  
 
Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, San Antonio, TX                
     JO Meet: J 4.88m  7/25/1987   Jason Lavender, Wichita Falls, TX           
   Region 11: R 15-00  1999        Donovan Kilmartin/TMID                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Engelbrecht, David        94 Unattached,Lingle,       3.35m   10-11.75 
  2 Witt, Brett               95 Unattached,Deer Lod      3.20m   10-06.00 
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
     JO Meet: J 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ             
   Region 11: R 22-03  1996        Davin Hodges/TMID                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Linabary, Gabriel         95 1131 Bozeman,Belgra      6.18m   NWI  20-03.50 
  2 Baldwin, Tyler            94 1154 Ymca Te,Meridi      5.77m   NWI  18-11.25 
  3 Cowan, Dain               95 1131 Mountain,Misso      5.47m   NWI  17-11.50 
  4 Witt, Brett               95 Unattached,Deer Lod      5.45m   NWI  17-10.75 
  5 Riebe, Paul               94 1131 Una,Belgrade,       5.12m   NWI  16-09.75 
  6 White, Damien             95 1131 Rocky Mtn,Bill      5.00m   NWI  16-05.00 
  7 Seder, Austin             95 1131 Rocky Mtn,Bill      4.66m   NWI  15-03.50 
  8 Jacobs, Keiffer           95 Unattached,Casper,       4.44m   NWI  14-07.00 
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
     JO Meet: J 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL               
   Region 11: R  45-06  1996        Marc Johnson/WY                            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Baldwin, Tyler            94 1154 Ymca Te,Meridi     13.07m   NWI  42-10.75 
  2 Riebe, Paul               94 1131 Una,Belgrade,      11.52m   NWI  37-09.50 
  3 Clow, Justis              95 1154 Ymca Te,Meridi      9.99m   NWI  32-09.50 
 
Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
     JO Meet: J 19.29m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene OR                   
   Region 11: R  55-07  1989        Dennis Black/MT                            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jackson, Nick             94 Unattached,Billings     14.25m   46-09.00 
  2 Maier, Darby              94 Unattached,Missoula     13.78m   45-02.50 
  3 Wilcox, Austin            95 Unattached,Casper,       7.05m   23-01.75 
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
     JO Meet: J 54.58m  7/26/2007   Daniel Block, 07 21 Unattached             
   Region 11: R 179-00  1994        Travis Haynes/MT                           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jackson, Nick             94 Unattached,Billings     43.38m     142-04 
  2 Maier, Darby              94 Unattached,Missoula     41.20m     135-02 
  3 Wilcox, Austin            95 Unattached,Casper,      26.00m      85-04 
 
Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
     JO Meet: J 60.96m  7/26/2007   Alex Cartwright, 13 Salem Track            
   Region 11: R 196-02  1988        Chad McKinney/MT                           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Maier, Darby              94 Unattached,Missoula     42.59m     139-09 
  2 Riebe, Paul               94 1131 Una,Belgrade,      40.15m     131-09 
  3 Wilcox, Austin            95 Unattached,Casper,      19.02m      62-05 
 
Event 470  Hammer Throw Intermediate Boys
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
     JO Meet: J 63.73m  7/22/2008   Bradley Bolton, 33 Wildcats TC             
   Region 11: R 37.80m  6/28/2007   Blake Anderson, Unattached                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Maier, Darby              94 Unattached,Missoula     46.30mR    151-11 
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
     JO Meet: J 11.1h  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ             
   Region 11: R 12.16  1996        Shae Jones/TMID                             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Almond, Kelsi             92 1131 Mountain,Corva      12.87   NWI 
  2 Niemeir, Annamarie        93 1131 Mountain,Flore      13.92   NWI 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
     JO Meet: J 23.24  7/26/2007   Victoria Jordan, 26 Dallas Gold T           
   Region 11: R 25.99  1989        Julie Briggs/ID                             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Almond, Kelsi             92 1131 Mountain,Corva      26.76   NWI 
  2 Trollope, Lindsey         93 1131 Rocky Mtn,Bill      27.31   NWI 
 
Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 2:05.27  7/30/2005   Sarah Bowman, Indianapolis, IN            
     JO Meet: J 2:07.73  7/30/1994   Tamieka Grizzle, Bronx. NY                
   Region 11: R 2:25.30  6/21/2006   Kara DeWalt, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rietz, Nicole             92 1131 Rocky Mtn,Bill    2:20.73R 
 
Event 504  1500 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
     JO Meet: J 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos  Cob, CT                
   Region 11: R 4:47.31  6/30/2001   Jennifer McPherson/TMID, Team ID          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rietz, Nicole             92 1131 Rocky Mtn,Bill    4:51.35  
  2 Young, Shannon            93 1131 Bozeman,Pony,     5:13.38  
 
Event 505  3000 Meter Run Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
     JO Meet: J  9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO               
   Region 11: R 10:41.10  6/29/2001   Jennifer McPherson/TMID, Team ID         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Young, Shannon            93 1131 Bozeman,Pony,    11:12.46  
 
Event 506  2000 Meter Steeplechase Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
     JO Meet: J 6:54.37  7/22/2008   Alyssa Allison, 22 Team Missouri          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Herning, Megan            93 1131 Mountain,Misso    8:49.23  
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
     JO Meet: J 13.35  7/29/2006   April Williams, unattached                  
   Region 11: R 14.71  1989        Claudine Robinson/MT                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Smith, Marie              92 1154 Ymca Te,Boise,      15.46   NWI 
  2 Trollope, Lindsey         93 1131 Rocky Mtn,Bill      17.74   NWI 
  3 Roberts, Nicole           92 1154 Ymca Te,Meridi      22.36   NWI 
 
Event 509  400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
     JO Meet: J 57.67  7/27/2008   Turquoise Thompson, 33 Together Elit        
   Region 11: R 61.00  6/23/2005   Lauren Kisner, TMID                         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Trollope, Lindsey         93 1131 Rocky Mtn,Bill      72.88  
  2 Roberts, Nicole           92 1154 Ymca Te,Meridi    1:24.88  
 
Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, Cornhusker Flyers,NE        
     JO Meet: J 4.21m  7/25/2008   Natalie Willer, 29 Flyers                   
   Region 11: R 13-00  6/29/2002   Julene Bailey, Team ID                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Clark, Rebecca            92 1154 Ymca Te,Meridi      3.66m   12-00.00 
  2 Lubke, Sara               92 1131 Una,Helena, MT      3.35m   10-11.75 
 
Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
     JO Meet: J 6.36m  7/23/1994   Angela Henry, Omaha, NE                     
   Region 11: R 17-06  6/29/2002   Ashley Holly, Unattaced                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Almond, Kelsi             92 1131 Mountain,Corva      4.91m   NWI  16-01.50 
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N   15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX              
     JO Meet: J   15.82m  7/31/2003   Michelle Carter, Ovilla, TX              
   Region 11: R 44-00.75  2000        Hollie Tyler/ID                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Amoth, Whitney            92 Unattached,Buhl, ID     12.46m   40-10.50 
  2 Ostermiller, Amy          92 1131 Una,Billings,      11.32m   37-01.75 
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
 Nat'l Youth: N    53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Joplin, MO                 
     JO Meet: J    52.49m  8/1/1982    Cindy Johnson, Mesa, AZ                 
   Region 11: R 148-06.50  1986        Shelly Dove/WY                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ostermiller, Amy          92 1131 Una,Billings,      38.00m     124-08 
  2 Amoth, Whitney            92 Unattached,Buhl, ID     35.34m     115-11 
 
Event 521  Heptathlon Young Women
================================================================
 Nat'l Youth: N  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
     JO Meet: J  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX                    
   Region 11: R  4665  1993        Holly Maloney                               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Smith, Marie              92 1154 Ymca Te,Boise,       3585  
 
Event 521  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Smith, Marie              92 1154 Ymca Te,Boise,      15.82   NWI    736
 
Event 521  Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Smith, Marie              92 1154 Ymca Te,Boise,      1.46m    4-09.50    577
 
Event 521  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Smith, Marie              92 1154 Ymca Te,Boise,      7.41m   24-03.75    361
 
Event 521  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Smith, Marie              92 1154 Ymca Te,Boise,      27.67   NWI    657
 
Event 521  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Smith, Marie              92 1154 Ymca Te,Boise,      4.54m   NWI  14-10.75    438
 
Event 521  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Smith, Marie              92 1154 Ymca Te,Boise,     21.72m      71-03    321
 
Event 521  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Marie              92 1154 Ymca Te,Boise,    2:47.00     495
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 10.08  6/27/2005   J-Mee Samuel, Greensbooro, NC               
     JO Meet: J 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA            
   Region 11: R 10.90  1998        John McCauley/TMID                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bowens, Nicholas          93 1154 Ymca Te,Meridi      11.05   NWI 
  2 Johnston, Aaron           93 1131 Mountain,Darby      11.75   NWI 
  3 Skelton, Shawn            92 1131 Bozeman,Bozema      11.77   NWI 
  4 Urias, Luis               92 1154 Ymca Te,Meridi      12.51   NWI 
  5 Kirby, Carsten            92 1131 Bozeman,Bozema      12.88   NWI 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
     JO Meet: J 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills                
   Region 11: R 22.20  1998        John McCauley/TMID                          
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bowens, Nicholas          93 1154 Ymca Te,Meridi      22.50   NWI 
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Salt Lake City, UT      
     JO Meet: J 45.63  7/30/1995   Jerome Young, Hartford, CT                  
   Region 11: R 50.30  1999        Samuel Burley/WY                            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnston, Aaron           93 1131 Mountain,Darby      51.55  
  2 Morris, Levi              93 1131 Mountain,Misso      54.37  
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
     JO Meet: J 1:49.49  7/27/1999   Nick Davenport, Texas                     
   Region 11: R 2:00.14  6/28/2003   Matthew Helgath, Whitefish                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Turner, Jake              93 1131 Mountain,Lolo,    2:07.03  
  2 Morris, Levi              93 1131 Mountain,Misso    2:10.54  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
     JO Meet: J 3:54.71  7/28/1991   Paul Kinser, Greensboro, NC               
   Region 11: R 4:07.50  1981        Rob Welo/WY                               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Turner, Jake              93 1131 Mountain,Lolo,    4:21.95  
  2 Thompson, Ryan            93 1131 Una,Lincoln, M    4:52.82  
 
Event 555  5000 Meter Run Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
     JO Meet: J 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA          
   Region 11: R 15:39.80  1998        Jed Barta/TMID                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Thompson, Ryan            93 1131 Una,Lincoln, M   19:12.18  
 
Event 556  2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
     JO Meet: J 5:53.71  7/29/1983   Orla Kastberg, Grantville, NY             
   Region 11: R 6:13.70  1997        Chris Kranz/TMID                          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Turner, Jake              93 1131 Mountain,Lolo,    6:50.99  
  2 Thompson, Ryan            93 1131 Una,Lincoln, M    8:05.50  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
 Nat'l Youth: N 13.38  7/25/2009   Wayne Davis, 13 Track Eastern               
     JO Meet: J 13.41  7/27/2008   Booker Nunley, 13 Track Eastern             
   Region 11: R 14.16  1991        Matt Fuller/TMID                            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Skelton, Shawn            92 1131 Bozeman,Bozema      15.67   NWI 
  2 Barber, Marcus            93 1154 Ymca Te,Meridi      16.20   NWI 
  3 Doxtator, Chris           92 1154 Ymca Te,Boise,      16.72   NWI 
  4 Emmer, Riley              92 1131 Bozeman,Bozema      17.12   NWI 
  5 Albertson, Evan           93 1131 Bozeman,Bozema      17.20   NWI 
 -- Maguire, Peter            93 1154 Ymca Te,Boise,         DQ   NWI 
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
     JO Meet: J 49.77  7/29/2002   Kerron Clement, Missouri City, TX           
   Region 11: R 54.80  6/23/2005   Kevin Pabst, TMID                           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Skelton, Shawn            92 1131 Bozeman,Bozema      57.58  
  2 Albertson, Evan           93 1131 Bozeman,Bozema      61.54  
  3 Barber, Marcus            93 1154 Ymca Te,Meridi      61.84  
  4 Doxtator, Chris           92 1154 Ymca Te,Boise,      64.79  
 
Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
     JO Meet: J 5.31m  7/30/2006   Casey Roche, UNA 38                         
   Region 11: R 15-06  1987        Steve McMorris/MT/Matt Taylor/ID            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sullivan, Matt            93 Unattached,Caldwell      4.55m   14-11.00 
  2 Kropp, Ryan               92 Unattached,Helena,       4.40m   14-05.25 
  3 Sprenger, Austin          93 1131 Bozeman,Bozema      4.40m   14-05.25 
  4 Thomas, Woodrow           93 Unattached,Payette,      4.10m   13-05.25 
  4 Reidelbach, Jake          92 1131 Una,Clancy, MT      4.10m   13-05.25 
  6 Duncan, Jesse             92 Unattached,Lingle,       4.10m   13-05.25 
  7 Kido, Charlie             92 Unattached,Nampa, I      3.95m   12-11.50 
  7 Holden, Emery             93 1154 Ymca Te,Boise,      3.95m   12-11.50 
  9 Latulippe, Cameron        92 1154 Ymca Te,Boise,      3.05m   10-00.00 
 10 Kirby, Carsten            92 1131 Bozeman,Bozema      2.90m    9-06.25 
 
Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
     JO Meet: J 7.60m  7/25/1991   Sheddric Fields, Dallas, TX                 
   Region 11: R 23-05  1992        J. Hasser/TMID                              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lanser, Jon               93 1154 Ymca Te,Garden      6.28m   NWI  20-07.25 
  2 Gale, Jae                 93 1154 Ymca Te,Meridi      5.65m   NWI  18-06.50 
  3 Bowens, Nicholas          93 1154 Ymca Te,Meridi      5.47m   NWI  17-11.50 
  4 Fries, Chris              92 1154 Ymca Te,Meridi      5.42m   NWI  17-09.50 
  5 Callahan, Kyler           93 1131 Bozeman,Bozema      5.37m   NWI  17-07.50 
 
Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
 Nat'l Youth: N   16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                 
     JO Meet: J   16.72m  7/29/2004   Kenneth Hall, Baker , LA                 
   Region 11: R 46-00.75  1997        Davin Williams                           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lanser, Jon               93 1154 Ymca Te,Garden     13.65m   NWI  44-09.50 
  2 Fries, Chris              92 1154 Ymca Te,Meridi     12.49m   NWI  40-11.75 
  3 Callahan, Kyler           93 1131 Bozeman,Bozema     12.07m   NWI  39-07.25 
  4 Gale, Jae                 93 1154 Ymca Te,Meridi     11.55m   NWI  37-10.75 
  5 Emmer, Riley              92 1131 Bozeman,Bozema     11.20m   NWI  36-09.00 
  6 Urias, Luis               92 1154 Ymca Te,Meridi     10.94m   NWI  35-10.75 
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N   20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ              
     JO Meet: J   20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ              
   Region 11: R 59-09.75  1986        Shane Collins/ID                         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Forson, Brandon           92 Unattached,Deer Lod     15.55m   51-00.25 
 
Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
     JO Meet: J 63.20m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS           
   Region 11: R 173-03  1988        Ryan Butler/ID                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Forson, Brandon           92 Unattached,Deer Lod     48.45m     158-11 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
     JO Meet: J 66.94m  7/26/1994   Patrick Ramsey, Simsboro, LA               
   Region 11: R 220-11  1988        Chad McKinney/MT                           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Funston, Sean             92 Unattached,Anaconda     52.93m     173-08 
  2 Sullivan, Matt            93 Unattached,Caldwell     44.16m     144-10 
  3 Duncan, Jesse             92 Unattached,Lingle,      36.92m     121-01 
  4 Urias, Luis               92 1154 Ymca Te,Meridi     28.99m      95-01 
 
Event 571  Decathlon Young Men
================================================================
 Nat'l Youth: N  7405  7/25/2001   Donovan Kilmartin, Meridian, ID             
     JO Meet: J  7405  7/25/2001   Donovan Kilmartin, Meridian, ID             
   Region 11: R  6168  1993        Gregg Sawyer                                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Walker, Jackson           92 Unattached,Idaho Fa       5571  
  2 Dopp, Dillon              93 Unattached,Ammon, I       4264  
 
Event 571  Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Walker, Jackson           92 Unattached,Idaho Fa      11.76   NWI    699
  2 Dopp, Dillon              93 Unattached,Ammon, I      12.46   NWI    563
 
Event 571  Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Walker, Jackson           92 Unattached,Idaho Fa      5.83m   NWI  19-01.50    550
  2 Dopp, Dillon              93 Unattached,Ammon, I      5.00m   NWI  16-05.00    382
 
Event 571  Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Walker, Jackson           92 Unattached,Idaho Fa     10.28m   33-08.75    502
  2 Dopp, Dillon              93 Unattached,Ammon, I      9.02m   29-07.25    427
 
Event 571  Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Walker, Jackson           92 Unattached,Idaho Fa      1.77m    5-09.75    602
  2 Dopp, Dillon              93 Unattached,Ammon, I      1.57m    5-01.75    441
 
Event 571  Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Walker, Jackson           92 Unattached,Idaho Fa      53.97     641
  2 Dopp, Dillon              93 Unattached,Ammon, I      58.20     476
 
Event 571  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Walker, Jackson           92 Unattached,Idaho Fa      16.63   NWI    663
  2 Dopp, Dillon              93 Unattached,Ammon, I      18.58   NWI    470
 
Event 571  Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Walker, Jackson           92 Unattached,Idaho Fa     28.90m      94-10    443
  2 Dopp, Dillon              93 Unattached,Ammon, I     20.31m      66-08    278
 
Event 571  Decathlon: #8 Pole Vault Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dopp, Dillon              93 Unattached,Ammon, I      3.20m   10-06.00    406
  2 Walker, Jackson           92 Unattached,Idaho Fa      2.89m    9-05.75    331
 
Event 571  Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Walker, Jackson           92 Unattached,Idaho Fa     43.70m     143-04    496
  2 Dopp, Dillon              93 Unattached,Ammon, I     28.13m      92-03    273
 
Event 571  Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Walker, Jackson           92 Unattached,Idaho Fa    4:45.87     644
  2 Dopp, Dillon              93 Unattached,Ammon, I    5:01.97     548
 
Event 580  High Jump Young Men
==========================================================================
 Nat'l Youth: N 1.72m  6/24/2010   Michael Frey, 1154 Ymca Te                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Frey, Michael             93 1154 Ymca Te,Payett      1.72mN   5-07.75 
 
 
 
 
 
 
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec