Join/Renew Now

Results - USATF Region 10 Junior Olympic Track & Field Championships

7/8-11/2010 - Pueblo, CO

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
    Region X: R 12.27  7/19/1998   Judith Onyepunuka, Arizona/ARS              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Emily Sloan                  Zoom TC                  13.80Q  1.8  2 
  2 Zaire Chest                  AZ Cheetahs              14.12Q  NWI  1 
  3 Nydiah Mgbam                 Miles Per Hour           14.28Q  NWI  1 
  4 Dawnielle Lewis              CO Steppers              14.51Q  1.8  2 
  5 Jada Ragin                   Mercury of Utah          14.42Q  NWI  1 
  6 Tajene McCoy                 Duke City                14.65Q  1.8  2 
  7 Shaunice Dedner              CO Steppers              14.74q  1.8  2 
  8 Trevelynn Monk               Cougar TC                15.22q  NWI  1 
  9 Malakah Crespin              Rio Rancho               15.58   NWI  1 
 10 Amaya Taylor                 Texas Heat               15.83   NWI  1 
 11 Savannah Marenco             El Paso Flames           16.20   1.8  2 
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Region X: R 12.27  7/19/1998   Judith Onyepunuka, Arizona/ARS              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Emily Sloan                  Zoom TC                  14.33  -2.4 
  2 Zaire Chest                  AZ Cheetahs              14.47  -2.4 
  3 Nydiah Mgbam                 Miles Per Hour           14.59  -2.4 
  4 Jada Ragin                   Mercury of Utah          14.78  -2.4 
  5 Dawnielle Lewis              CO Steppers              14.79  -2.4 
  6 Tajene McCoy                 Duke City                15.29  -2.4 
  7 Shaunice Dedner              CO Steppers              15.31  -2.4 
  8 Trevelynn Monk               Cougar TC                15.94  -2.4 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
    Region X: R 25.71  7/19/1998   Judith Onyepunuka, Arizona/ARS              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Zaire Chest                  AZ Cheetahs              28.94Q  2.3  2 
  2 Jada Ragin                   Mercury of Utah          29.05Q  2.8  1 
  3 Emily Sloan                  Zoom TC                  29.14Q  2.3  2 
  4 Asiah Fields                 Spartan                  29.49Q  2.8  1 
  5 Deneba Mbouissou             Team Bliss               29.17Q  2.3  2 
  6 Dawnielle Lewis              CO Steppers              29.56Q  2.8  1 
  7 Jai Gruenwald                AZ Cheetahs              30.43q  2.8  1 
  8 Shaunice Dedner              CO Steppers              30.47q  2.8  1 
  9 Breona Pinkney               TX Shooting Strs         30.49   2.3  2 
 10 Tajene McCoy                 Duke City                30.76   2.8  1 
 11 Aiyana Reyes                 Cedric Benson            31.55   2.3  2 
 12 Malakah Crespin              Rio Rancho               31.76   2.3  2 
 13 Brianna Toya                 Cougar TC                32.81   2.8  1 
 
Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Region X: R 25.71  7/19/1998   Judith Onyepunuka, Arizona/ARS              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Emily Sloan                  Zoom TC                  29.38  -2.5 
  2 Deneba Mbouissou             Team Bliss               29.46  -2.5 
  3 Dawnielle Lewis              CO Steppers              29.47  -2.5 
  4 Zaire Chest                  AZ Cheetahs              29.72  -2.5 
  5 Jada Ragin                   Mercury of Utah          29.87  -2.5 
  6 Asiah Fields                 Spartan                  30.27  -2.5 
  7 Jai Gruenwald                AZ Cheetahs              30.53  -2.5 
  8 Shaunice Dedner              CO Steppers              31.68  -2.5 
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
    Region X: R 1:04.59  7/18/2004   Ginasia Hamilton, Colorado/JG             
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alexis Copeland              Team Bliss             1:07.89Q  1 
  2 Anna Foreman                 AZ Cheetahs            1:10.20Q  2 
  3 Breona Pinkney               TX Shooting Strs       1:10.31Q  2 
  4 Asiah Fields                 Spartan                1:15.03Q  1 
  5 Malakah Crespin              Rio Rancho             1:12.62Q  2 
  6 Elizabeth Moore              Ric Rojas              1:15.54Q  1 
  7 Ava Hamilton                 Gtd Go The Dist        1:16.15q  2 
  8 Lexi Baca                    Cougar TC              1:17.03q  2 
  9 Lilliana Hamilton            CS Gold Rush           1:17.07   1 
 10 Jordan Pinson                El Paso Flames         1:19.20   1 
 11 Israel Swanson               Albuquerque TC         1:19.51   2 
 12 Brianna Baumann              UT Unattached          1:20.54   1 
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Region X: R 1:04.59  7/18/2004   Ginasia Hamilton, Colorado/JG             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Anna Foreman                 AZ Cheetahs            1:04.58R 
  2 Alexis Copeland              Team Bliss             1:05.42  
  3 Breona Pinkney               TX Shooting Strs       1:07.46  
  4 Asiah Fields                 Spartan                1:07.69  
  5 Malakah Crespin              Rio Rancho             1:09.87  
  6 Elizabeth Moore              Ric Rojas              1:13.41  
  7 Ava Hamilton                 Gtd Go The Dist        1:13.45  
  8 Lexi Baca                    Cougar TC              1:14.26  
 
Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Region X: R 2:35.34  7/10/2009   Lauren Gregory, CO Fort Collins           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lauren Turner                Team Bliss             2:30.30R 
  2 Anna Foreman                 AZ Cheetahs            2:42.31  
  3 Breona Pinkney               TX Shooting Strs       2:44.59  
  4 Ava Hamilton                 Gtd Go The Dist        2:44.97  
  5 Tessa Quinter                Gtd Go The Dist        2:45.55  
  6 Elizabeth Moore              Ric Rojas              2:47.08  
  7 Lilliana Hamilton            CS Gold Rush           2:52.95  
  8 Esther Beck                  Abq Athletics          2:54.76  
  9 Anna Hall                    Zoom TC                2:57.95  
 10 Victoria Garcia              Texas Heat             2:58.15  
 11 Isabel Padilla               Cougar TC              3:14.88  
 
Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Region X: R 5:20.23  7/18/2004   Shannon Luevano, Border/WTC               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lauren Turner                Team Bliss             5:04.75R 
  2 Lilliana Hamilton            CS Gold Rush           5:43.25  
  3 Ava Hamilton                 Gtd Go The Dist        5:47.37  
  4 Rose Cobbin                  AZ Bushmasters         5:48.85  
  5 Alyssa Valenzuela            Life Sports            5:52.32  
  6 Esther Beck                  Abq Athletics          5:54.91  
  7 Victoria Garcia              Texas Heat             6:05.47  
  8 Isabel Padilla               Cougar TC              6:21.32  
  9 Kelly Durkin                 Parker Panthers        6:46.09  
 10 Arianna Cordova              Mercury                7:51.97  
 
Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
    Region X: R 8:23.84  7/16/1990   Nicole Jenkins, Arizona/DH                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Renita Jackson               Do Right              10:06.49  
  2 Tabitha Cionelo              Cougar TC             10:19.23  
  3 Sherry Martinez              AZ Bushmasters        10:40.37  
  4 Alynnette Reyes              TX Shooting Strs      10:58.15  
  5 Ashley Benedict              TX Shooting Strs      11:22.66  
  6 Kiera Toya                   Cougar TC             11:25.36  
 
Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
===================================================================
    Region X: R 56.10  7/19/1998   Arizona Cheetahs, Arizona                   
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                       R 55.30Q  2 
  2 1048 Mustangs TC  'A'                                 59.35Q  1 
  3 1042 Cougar TC  'A'                                 1:03.09Q  1 
  4 1048 Do Right  'A'                                  1:03.21Q  2 
  5 1053 Team Bliss  'B'                                1:04.85Q  2 
  6 1032 Parker Panthers  'A'                           1:05.45Q  1 
  7 1032 Colorado Springs Striders  'A'                 1:05.09q  2 
  8 1053 El Paso Wings TC  'A'                          1:06.99q  1 
 -- 1042 Cougar TC  'B'                                     DNF   2 
 -- 1053 Team Bliss  'A'                                     DQ   1 
 
Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
    Region X: R 56.10  7/19/1998   Arizona Cheetahs, Arizona                   
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                         55.71R 
  2 1048 Mustangs TC  'A'                               1:00.55  
  3 1042 Cougar TC  'A'                                 1:02.77  
  4 1048 Do Right  'A'                                  1:02.78  
  5 1053 Team Bliss  'B'                                1:03.92  
  6 1053 El Paso Wings TC  'A'                          1:06.00  
  7 1032 Colorado Springs Striders  'A'                 1:06.73  
  8 1032 Parker Panthers  'A'                           1:08.26  
 
Event 107  4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
    Region X: R 4:31.96  7/13/2008   AZ  Rising Suns, AZ Rising Suns           
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1053 Team Bliss  'A'                                4:36.99  
  2 1048 Do Right  'A'                                  5:13.93  
  3 1042 Cougar TC  'A'                                 5:17.18  
  4 1048 Arizona Titans  'A'                            5:24.04  
  5 1053 Team Bliss  'B'                                5:47.87  
 
Event 108  High Jump Bantam Girls
==========================================================================
    Region X: R 1.36m  7/17/2004   Brittany Jones, Arizona/TT                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Allison Mooney               AZ Puma                  1.20m    3-11.25 
  2 Kaori Simmons                AZ Puma                  1.15m    3-09.25 
  3 Anna Hall                    Zoom TC                  1.10m    3-07.25 
  4 Fiona Perschke               CS Striders             J1.10m    3-07.25 
  5 Hallie Scott                 Mercury of Utah         J1.10m    3-07.25 
  6 Khaiya Bates                 Team Bliss               1.05m    3-05.25 
  7 Myles Hilbert                Fort Collins             1.00m    3-03.25 
  8 Chole Fraley                 AZ Flames                0.95m    3-01.25 
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
    Region X: R 4.49m  7/16/1995   Tiffany McDonald, Arizona/JOM               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jai Gruenwald                AZ Cheetahs              4.29m  +0.0  14-01.00 
  2 Allison Mooney               AZ Puma                  3.81m   2.4  12-06.00 
  3 Laci Turner                  Team Bliss               3.64m  +0.0  11-11.50 
  4 Nydiah Mgbam                 Miles Per Hour           3.59m   2.3  11-09.50 
  5 Trevelynn Monk               Cougar TC                3.52m   1.5  11-06.75 
  6 Marina Ramos                 Ravens TC                3.44m   1.2  11-03.50 
  7 Khaiya Bates                 Team Bliss               3.31m  +0.0  10-10.50 
  8 Audrey Tweeton               Fort Collins             3.00m  +0.0   9-10.25 
  9 MacKenzie Hochstetler        Parker Panthers          2.98m   0.9   9-09.50 
 10 Hallie Scott                 Mercury of Utah          2.92m   1.8   9-07.00 
 11 Amaya Taylor                 Texas Heat               2.88m  +0.0   9-05.50 
 12 Brianna Baumann              UT Unattached            2.60m   0.5   8-06.50 
 -- Dawnielle Lewis              CO Steppers               FOUL   NWI           
 -- Tajene McCoy                 Duke City                 FOUL   NWI           
 
Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
    Region X: R 8.40m  7/14/1999   C.J. Navarro, Arizona/UNA                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Destinee Johnson-Henry       Do Right                 7.86m   25-09.50 
  2 Tyonna Singleton             Mustangs                 6.44m   21-01.50 
  3 Elena Opp                    Parker Panthers          5.44m   17-10.25 
  4 Erin Kemman                  Zoom TC                  5.01m   16-05.25 
  5 Abigail Garcia               Cougar TC                4.45m   14-07.25 
  6 Adaysha Williams             Big Red Express          4.41m   14-05.75 
  7 Maci Cameron                 Parker Panthers          4.11m   13-06.00 
 
Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
    Region X: R 32.01m  7/12/2003   Hannah Carson, Arizona/AC                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marina Ramos                 Ravens TC               20.27m      66-06 
  2 Destinee Johnson-Henry       Do Right                20.02m      65-08 
  3 Kiera Toya                   Cougar TC               16.21m      53-02 
  4 Abigail Garcia               Cougar TC               15.32m      50-03 
  5 Kortnee Incardone            AZ Flames               14.75m      48-05 
  6 Madalyne Flores              El Paso Wildcats        12.08m      39-07 
  7 Alynnette Reyes              TX Shooting Strs         7.01m      23-00 
 
Event 112  Triathlon Bantam Girls
================================================================
    Region X: R  1236  7/13/2007   Jasmyne Graham, Arizona/DR                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tyonna Singleton             Mustangs                   878  
  2 Allison Mooney               AZ Puma                    767  
  3 Laci Turner                  Team Bliss                 748  
  4 Breona Pinkney               TX Shooting Strs           736  
  5 Khaiya Bates                 Team Bliss                 647  
  6 Cera Moots                   Cougar TC                  491  
  7 Erin Kemman                  Zoom TC                    453  
  8 Audrey Tweeton               Fort Collins               402  
  9 Elena Opp                    Parker Panthers            331  
 10 Abigail Garcia               Cougar TC                  238  
 
Event 112  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tyonna Singleton             Mustangs                 6.40m   21-00.00  297  
  2 Allison Mooney               AZ Puma                  5.52m   18-01.50  241  
  3 Breona Pinkney               TX Shooting Strs         5.27m   17-03.50  225  
  4 Cera Moots                   Cougar TC                5.14m   16-10.50  217  
  5 Erin Kemman                  Zoom TC                  5.12m   16-09.75  216  
  6 Laci Turner                  Team Bliss               4.99m   16-04.50  208  
  7 Khaiya Bates                 Team Bliss               4.80m   15-09.00  196  
  8 Elena Opp                    Parker Panthers          4.68m   15-04.25  188  
  9 Abigail Garcia               Cougar TC                4.33m   14-02.50  167  
 10 Audrey Tweeton               Fort Collins             3.88m   12-08.75  139  
 
Event 112  Triathlon: #2 High Jump Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Khaiya Bates                 Team Bliss               1.20m    3-11.25  312  
  2 Allison Mooney               AZ Puma                  1.15m    3-09.25  266  
  3 Erin Kemman                  Zoom TC                  1.10m    3-07.25  222  
  3 Tyonna Singleton             Mustangs                 1.10m    3-07.25  222  
  5 Laci Turner                  Team Bliss               1.00m    3-03.25  141  
  6 Cera Moots                   Cougar TC                0.95m    3-01.25  104  
  6 Elena Opp                    Parker Panthers          0.95m    3-01.25  104  
  6 Breona Pinkney               TX Shooting Strs         0.95m    3-01.25  104  
  9 Audrey Tweeton               Fort Collins             0.90m    2-11.50   71  
  9 Abigail Garcia               Cougar TC                0.90m    2-11.50   71  
 
Event 112  Triathlon: #3 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Breona Pinkney               TX Shooting Strs         31.11  -2.5  1  407  
  2 Laci Turner                  Team Bliss               31.24  -0.6  2  399  
  3 Tyonna Singleton             Mustangs                 31.88  -0.6  2  359  
  4 Allison Mooney               AZ Puma                  33.61  -0.6  2  260  
  5 Audrey Tweeton               Fort Collins             34.98  -2.5  1  192  
  6 Cera Moots                   Cougar TC                35.47  -2.5  1  170  
  7 Khaiya Bates                 Team Bliss               36.20  -0.6  2  139  
  8 Elena Opp                    Parker Panthers          39.35  -2.5  1   39  
  9 Erin Kemman                  Zoom TC                  40.66  -0.6  2   15  
 10 Abigail Garcia               Cougar TC                43.55  -2.5  1 
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
    Region X: R 12.85  7/14/2007   Paul Lucas, Arizona/DR                      
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jordan Byrd                  Duke City                13.19Q  1.1  2 
  2 Marquis Griffin              AZ Titans                13.36Q  2.3  1 
  3 Keshaud White                Do Right                 13.63Q  2.3  1 
  4 Alhassan El-Amin             CO Unattached            13.91Q  1.1  2 
  5 Adedamola Akomolafe          El Paso Athletic         13.92Q  2.3  1 
  6 Greg Tremble                 AZ Unattached            13.99Q  1.1  2 
  7 Dalton Schroeder             Fort Collins             14.01q  2.3  1 
  8 Andrew Erickson              Abq Athletics            14.35q  1.1  2 
  9 Porter Ellis                 Lone Peak                14.74   2.3  1 
 10 Toristeju Etiwe              TX Shooting Strs         15.09   1.1  2 
 11 Brady Baumann                UT Unattached            15.74   2.3  1 
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Region X: R 12.85  7/14/2007   Paul Lucas, Arizona/DR                      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Jordan Byrd                  Duke City                13.41  -4.0 
  2 Marquis Griffin              AZ Titans                13.78  -4.0 
  3 Alhassan El-Amin             CO Unattached            14.26  -4.0 
  4 Keshaud White                Do Right                 14.27  -4.0 
  5 Greg Tremble                 AZ Unattached            14.50  -4.0 
  6 Adedamola Akomolafe          El Paso Athletic         14.62  -4.0 
  7 Dalton Schroeder             Fort Collins             14.69  -4.0 
  8 Andrew Erickson              Abq Athletics            15.12  -4.0 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
    Region X: R 26.38  7/15/2007   Paul Lucas, Arizona/DR                      
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Marquis Griffin              AZ Titans                27.93Q  2.8  1 
  2 Adedamola Akomolafe          El Paso Athletic         28.72Q  NWI  2 
  3 Greg Tremble                 AZ Unattached            28.82Q  2.8  1 
  4 Chris Russell                Mustangs                 29.17Q  NWI  2 
  5 Alhassan El-Amin             CO Unattached            29.14Q  2.8  1 
  6 Dalton Schroeder             Fort Collins             29.40Q  NWI  2 
  7 Daeshawn Duffie              Team Bliss               30.14q  2.8  1 
  8 Emmanuel Oyetunde            Texas Heat               31.58q  NWI  2 
  9 Porter Ellis                 Lone Peak                31.66   2.8  1 
 10 Ian Gray                     Zoom TC                  32.03   NWI  2 
 11 Austin Erickson              Abq Athletics            32.11   2.8  1 
 12 Brady Baumann                UT Unattached            34.76   NWI  2 
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
=====================================================================
    Region X: R 26.38  7/15/2007   Paul Lucas, Arizona/DR                      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Marquis Griffin              AZ Titans                28.11  -1.6 
  2 Adedamola Akomolafe          El Paso Athletic         28.67  -1.6 
  3 Alhassan El-Amin             CO Unattached            28.70  -1.6 
  4 Chris Russell                Mustangs                 28.94  -1.6 
  5 Greg Tremble                 AZ Unattached            29.27  -1.6 
  6 Dalton Schroeder             Fort Collins             29.67  -1.6 
  7 Daeshawn Duffie              Team Bliss               30.61  -1.6 
  8 Emmanuel Oyetunde            Texas Heat               32.60  -1.6 
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
    Region X: R 59.87  7/15/2007   Paul Lucas, Arizona/DR                      
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jordan Byrd                  Duke City              1:03.96Q  2 
  2 Malcolm Williams             Pops TC                1:07.27Q  1 
  3 Alhassan El-Amin             CO Unattached          1:07.77Q  1 
  4 William Dixon                Ric Rojas              1:08.51Q  2 
  5 Adedamola Akomolafe          El Paso Athletic       1:08.16Q  1 
  6 Joshua White                 Team Bliss             1:09.42Q  2 
  7 Greg Tremble                 AZ Unattached          1:08.46q  1 
  8 Wyatt Shedrick               Do Right               1:12.95q  2 
  9 Emmanuel Oyetunde            Texas Heat             1:16.44   2 
 10 Justin Thompson              Glenwood Springr       1:23.74   1 
 11 Porter Ellis                 Lone Peak              1:36.08   1 
 
Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Region X: R 59.87  7/15/2007   Paul Lucas, Arizona/DR                      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Jordan Byrd                  Duke City              1:01.96  
  2 Malcolm Williams             Pops TC                1:03.13  
  3 Alhassan El-Amin             CO Unattached          1:03.99  
  4 Adedamola Akomolafe          El Paso Athletic       1:04.25  
  5 William Dixon                Ric Rojas              1:05.34  
  6 Greg Tremble                 AZ Unattached          1:05.54  
  7 Wyatt Shedrick               Do Right               1:08.48  
  8 Joshua White                 Team Bliss             1:15.59  
 
Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Region X: R 2:26.23  7/14/1991   Ethan Smith, New Mexico/LOV               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tyler Scholl                 Eliterrunningus        2:28.28  
  2 William Dixon                Ric Rojas              2:34.40  
  3 Zachary Lewis                Mustangs               2:39.05  
  4 Llyod Frilot                 Team Bliss             2:39.16  
  5 Gabriel Gonzales             AZ Titans              2:43.26  
  6 Joseph Boroff                Team Bliss             2:44.94  
  7 Michael Abeyta               Texas Heat             2:50.73  
  8 Andrew Timmons               Parker Panthers        2:51.35  
  9 Eddy Yescas                  AZ Goldrush            2:58.29  
 
Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Region X: R 5:00.05  7/19/1998   Joseph Tennson, Colorado/UNA              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tyler Scholl                 Eliterrunningus        4:58.81R 
  2 Joseph Boroff                Team Bliss             5:22.34  
  3 Gabriel Gonzales             AZ Titans              5:31.05  
  4 Brayden Green                Gtd Go The Dist        5:37.75  
  5 Tomas Estrella               Parker Panthers        5:38.40  
  6 Michael Abeyta               Texas Heat             5:39.48  
  7 Joseph Ohagan                Zoom TC                5:59.04  
 
Event 155  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
================================================================
    Region X: R 7:46.50  7/14/1991   James Magdaleno, Arizona//EV              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicolas Santistevan          Abq Athletics         10:07.30  
  2 Devin Haynes                 Abq Athletics         10:17.97  
  3 Juan Ramirezjr               AZ Bushmasters        12:30.67  
 
Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
    Region X: R 52.63  7/17/1993   North Valley, Utah                          
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Do Right  'A'                                    55.45  
  2 1053 Team Bliss  'A'                                  58.49  
  3 1042 Big Red Express TC  'A'                        1:00.36  
  4 1032 Zoom TC  'A'                                   1:00.99  
  5 1042 Albuquerque Athletics Tra  'A'                 1:01.31  
 -- 1048 Mustangs TC  'A'                                    DQ  
 -- 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                         DQ  
 
Event 157  4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
    Region X: R 4:36.50  7/12/1992   Jesse Owens, Arizona                      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Arizona Titans  'A'                            4:38.74  
  2 1048 Do Right  'A'                                  4:40.13  
  3 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                    4:42.02  
  4 1053 Team Bliss  'A'                                4:53.41  
  5 1042 Albuquerque Athletics Tra  'A'                 5:12.10  
 
Event 158  High Jump Bantam Boys
==========================================================================
    Region X: R 1.40m  7/15/2001   Erwin Jones, Arizona/PBC                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carlan Naisant               AZ Flames                1.20m    3-11.25 
  2 Bryce Risner                 Glenwood Springr        J1.20m    3-11.25 
  3 James Smith                  AZ Flames               J1.20m    3-11.25 
  4 William Dixon                Ric Rojas               J1.20m    3-11.25 
  5 Sequoyah Cleveland           Cougar TC               J1.20m    3-11.25 
  6 Carmayne White               Do Right                 1.15m    3-09.25 
  7 Andrew Timmons               Parker Panthers          1.00m    3-03.25 
  8 Tanique Jones                Texas Heat               0.90m    2-11.50 
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
    Region X: R 4.80m  7/16/1995   G. Helekiah/J. Hobson(7-13-97), New Mexico/B
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Malcolm Williams             Pops TC                  4.21m   NWI  13-09.75 
  2 Dalton Schroeder             Fort Collins             4.16m   NWI  13-07.75 
  3 Toristeju Etiwe              TX Shooting Strs         3.83m   NWI  12-06.75 
  4 James Smith                  AZ Flames                3.78m   NWI  12-05.00 
  5 Joshua Tavasci               Cougar TC                3.61m   NWI  11-10.25 
  6 Justin Thompson              Glenwood Springr         3.60m   NWI  11-09.75 
  7 Tanique Jones                Texas Heat               3.40m   NWI  11-02.00 
  8 Brady Baumann                UT Unattached            3.15m   NWI  10-04.00 
 
Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
    Region X: R 10.06m  7/11/1987   Jason Fogel, Arizona/MP                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kolbe Pitts                  AZ Cheetahs              7.44m   24-05.00 
  2 Lance Opp                    Parker Panthers          7.31m   23-11.75 
  3 Kain Medrano                 Mercury                  7.23m   23-08.75 
  4 Robert White                 AZ Saints                7.17m   23-06.25 
  5 Carlan Naisant               AZ Flames                7.14m   23-05.25 
  6 David Supnet                 El Paso Athletic         6.66m   21-10.25 
  7 Jericho Cleveland            Cougar TC                6.28m   20-07.25 
  8 Kyronn Young                 Big Red Express          6.10m   20-00.25 
  9 Troy Husted                  Parker Panthers          5.59m   18-04.25 
 
Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
    Region X: R 37.28m  7/14/2007   Cedric Jacobs-Jones, Arizona/PBC           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carlan Naisant               AZ Flames               36.17m     118-08 
  2 Alexander Ramirez            AZ Unattached           33.85m     111-01 
  3 Carmayne White               Do Right                28.61m      93-10 
  4 Jericho Cleveland            Cougar TC               26.19m      85-11 
  5 Garrett Wade                 Cougar TC               24.61m      80-09 
  6 David Supnet                 El Paso Athletic        19.49m      63-11 
  7 Levi Grimlund                CO Speed                19.46m      63-10 
  8 Justin Delgado               El Paso Wildcats        19.16m      62-10 
 
Event 162  Triathlon Bantam Boys
================================================================
    Region X: R   991  7/15/1986   T. Tromean, Utah                            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Dixon                Ric Rojas                  663  
  2 James Smith                  AZ Flames                  522  
  3 Carlan Naisant               AZ Flames                  494  
  4 Andrew Timmons               Parker Panthers            479  
  5 Jericho Cleveland            Cougar TC                  453  
  6 Sequoyah Cleveland           Cougar TC                  446  
  6 Devion Jackson               Do Right                   446  
 
Event 162  Triathlon: #1 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 James Smith                  AZ Flames                7.42m   24-04.25  332  
  2 William Dixon                Ric Rojas                7.40m   24-03.50  331  
  3 Carlan Naisant               AZ Flames                6.82m   22-04.50  297  
  4 Jericho Cleveland            Cougar TC                6.34m   20-09.75  269  
  5 Andrew Timmons               Parker Panthers          6.03m   19-09.50  251  
  6 Devion Jackson               Do Right                 5.74m   18-10.00  234  
  7 Sequoyah Cleveland           Cougar TC                5.56m   18-03.00  223  
 
Event 162  Triathlon: #2 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Carlan Naisant               AZ Flames                1.20m    3-11.25  188  
  1 Sequoyah Cleveland           Cougar TC                1.20m    3-11.25  188  
  3 Devion Jackson               Do Right                 1.15m    3-09.25  159  
  4 Jericho Cleveland            Cougar TC                1.10m    3-07.25  131  
  5 William Dixon                Ric Rojas                1.05m    3-05.25  105  
  5 Andrew Timmons               Parker Panthers          1.05m    3-05.25  105  
  5 James Smith                  AZ Flames                1.05m    3-05.25  105  
 
Event 162  Triathlon: #3 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Dixon                Ric Rojas              1:06.19   227  
  2 Andrew Timmons               Parker Panthers        1:10.70   123  
  3 James Smith                  AZ Flames              1:12.81    85  
  4 Jericho Cleveland            Cougar TC              1:14.91    53  
  5 Devion Jackson               Do Right               1:14.93    53  
  6 Sequoyah Cleveland           Cougar TC              1:16.32    35  
  7 Carlan Naisant               AZ Flames              1:19.22     9  
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
    Region X: R 12.17  7/19/1998   Jessica Onyepunuka, Arizona/ARS             
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Lashira Tremble              AZ Unattached            13.07Q -1.7  1 
  2 Vivica Caldwell              AZ Titans                13.38Q -1.9  2 
  3 Alexis Center                Do Right                 13.15Q -1.7  1 
  4 Jahyda Dixon                 Team Bliss               13.46Q -1.9  2 
  5 Carlie Jacobson              Mercury of Utah          13.45Q -1.7  1 
  6 Nia Powdrell                 Duke City                13.51Q -1.9  2 
  7 Abby Hood                    Parker Panthers          13.86q -1.9  2 
  8 Kasie Gilfert                Parker Panthers          14.01q -1.9  2 
  9 Taylor Nez                   Cougar TC                14.23  -1.9  2 
 10 Maya Ries                    Colorado Flyers          14.29  -1.7  1 
 11 Hannah Thompson              Duke City                14.30  -1.7  1 
 12 Sarah Jensen                 Mercury of Utah          14.36  -1.7  1 
 13 Sophia Foresta               Mercury of Utah          14.52  -1.7  1 
 14 Ayana Wright                 Team Bliss               14.80  -1.9  2 
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Region X: R 12.17  7/19/1998   Jessica Onyepunuka, Arizona/ARS             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Lashira Tremble              AZ Unattached            13.06  -1.1 
  2 Vivica Caldwell              AZ Titans                13.39  -1.1 
  3 Alexis Center                Do Right                 13.45  -1.1 
  4 Jahyda Dixon                 Team Bliss               13.46  -1.1 
  5 Nia Powdrell                 Duke City                13.65  -1.1 
  6 Abby Hood                    Parker Panthers          13.79  -1.1 
  7 Kasie Gilfert                Parker Panthers          14.00  -1.1 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
    Region X: R 24.15  7/19/1998   Jessica Onyepunuka, Arizona/ARS             
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Lashira Tremble              AZ Unattached            27.17Q  7.0  1 
  2 Jahyda Dixon                 Team Bliss               27.32Q  5.3  2 
  3 Alexis Center                Do Right                 27.62Q  5.3  2 
  4 Nia Powdrell                 Duke City                28.26Q  7.0  1 
  5 Jayda Mack                   MB Cheetah               28.46Q  7.0  1 
  6 Emily Ellis                  Lone Peak                29.36Q  5.3  2 
  7 Elle Zeller                  CO Unattached            29.44q  5.3  2 
  8 Jaida Harris                 Colorado Flyers          29.53q  7.0  1 
  9 Hannah Thompson              Duke City                29.75   5.3  2 
 10 Karionnia Brown              Duke City                30.20   7.0  1 
 11 Sophia Foresta               Mercury of Utah          30.97   7.0  1 
 12 Amanda Minter                El Paso Wings            31.15   5.3  2 
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Region X: R 24.15  7/19/1998   Jessica Onyepunuka, Arizona/ARS             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Lashira Tremble              AZ Unattached            26.79  -0.6 
  2 Jahyda Dixon                 Team Bliss               27.19  -0.6 
  3 Alexis Center                Do Right                 27.81  -0.6 
  4 Nia Powdrell                 Duke City                27.84  -0.6 
  5 Jayda Mack                   MB Cheetah               28.87  -0.6 
  6 Emily Ellis                  Lone Peak                29.41  -0.6 
  7 Elle Zeller                  CO Unattached            31.08  -0.6 
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
    Region X: R 59.40  7/17/2005   Gin Asia Hamilton, Colorado/JGT             
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Drianna Mustin               AZ Rising Suns         1:03.79Q  1 
  2 Carlie Jacobson              Mercury of Utah        1:06.61Q  2 
  3 Emily Ellis                  Lone Peak              1:08.42Q  1 
  4 Amanda Minter                El Paso Wings          1:11.67Q  2 
  5 Mason Swanson                Albuquerque TC         1:11.06Q  1 
  6 Sydney Matthews              Parker Panthers        1:13.14Q  2 
  7 Elle Zeller                  CO Unattached          1:11.70q  1 
  8 Tyana Stroman                El Paso Wings          1:13.94q  1 
  9 Sydney Phillips              Cougar TC              1:14.50   2 
 10 Gwendalynn Roebke            CO Unattached          1:14.54   2 
 11 Andrea Abeyta                Texas Heat             1:15.99   2 
 
Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Region X: R 59.40  7/17/2005   Gin Asia Hamilton, Colorado/JGT             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Drianna Mustin               AZ Rising Suns         1:01.48  
  2 Emily Ellis                  Lone Peak              1:04.37  
  3 Mason Swanson                Albuquerque TC         1:08.48  
  4 Amanda Minter                El Paso Wings          1:10.55  
  5 Sydney Matthews              Parker Panthers        1:10.82  
  6 Tyana Stroman                El Paso Wings          1:10.86  
  7 Elle Zeller                  CO Unattached          1:11.13  
 
Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Region X: R 2:21.61  7/16/2005   Tia Gamble, Border/NESS                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Drianna Mustin               AZ Rising Suns         2:28.65  
  2 Julia Yescas                 AZ Goldrush            2:34.92  
  3 Toni-Marie Gonzales          Cougar TC              2:37.80  
  4 Rachel Crutcher              MB Cheetah             2:38.49  
  5 Amanda Worthy                Ric Rojas              2:40.36  
  6 Katalina Cardenas            Team Bliss             2:42.21  
  7 Claudia Feind                Texastrong             2:43.27  
  8 Meredith Yepa                Cougar TC              2:46.68  
  9 Andrea Abeyta                Texas Heat             2:47.07  
 10 Cayley Hensley               Pops TC                2:48.89  
 
Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Region X: R 5:01.04  7/14/1999   Darlisha Jones, Border/NESS               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lauren Gregory               Fort Collins           5:05.87  
  2 Brooke Woodson               TX Shooting Strs       5:18.72  
  3 MacKenna Balman              Zoom TC                5:19.40  
  4 Molly Klein                  Cougar TC              5:19.97  
  5 Camila Orozco                Abq Athletics          5:27.05  
  6 Cayley Hensley               Pops TC                5:28.65  
  7 Ayla Lopez                   Texastrong             5:30.97  
  8 Clare Moots                  Cougar TC              5:31.99  
  9 Katalina Cardenas            Team Bliss             5:36.09  
 10 Julia Yescas                 AZ Goldrush            5:38.74  
 
Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Region X: R 10:55.20  7/13/2002   Precious Lyons, CO/BTC                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lauren Gregory               Fort Collins          10:59.52  
  2 MacKenna Balman              Zoom TC               11:22.94  
  3 Cayley Hensley               Pops TC               11:36.90  
  4 Brooke Woodson               TX Shooting Strs      11:48.58  
  5 Molly Klein                  Cougar TC             11:51.86  
  6 Camila Orozco                Abq Athletics         11:58.07  
  7 Sarah Carter                 Gtd Go The Dist       12:05.83  
  8 Ayla Lopez                   Texastrong            12:22.00  
  9 Joana Fernandez              Cougar TC             12:27.51  
 10 Roxanne Reza                 El Paso Wings         13:34.99  
 
Event 206  1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
    Region X: R 7:43.00  7/16/1994   Brandy Woodly, New Mexico/AOC             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor Gonzales              Ravens TC             10:00.76  
  2 Lauren Moran                 AZ Flames             10:03.22  
  3 Mercedes Lucero              NM Unattached         10:44.79  
 
Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
========================================================================
    Region X: R 11.88  7/13/2008   Dior Hall, Colorado Flyers                  
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Aubree Incardone             AZ Flames                13.33Q  1.7  1 
  2 Maya Ries                    Colorado Flyers          13.66Q  1.7  2 
  3 Jaida Harris                 Colorado Flyers          13.88Q  1.7  2 
  4 Ayolion Spruell              Do Right                 14.12Q  1.7  1 
  5 Autumn Smith                 Do Right                 14.47Q  1.7  1 
  6 Krystal Brown                Cougar TC                17.85Q  1.7  2 
  7 Imani Hanson                 Team Bliss               16.42q  1.7  1 
  8 Amber Minter                 El Paso Wings            18.17q  1.7  1 
  9 Taylor Henry                 El Paso Wings            19.57   1.7  2 
 
Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
=====================================================================
    Region X: R 11.88  7/13/2008   Dior Hall, Colorado Flyers                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Aubree Incardone             AZ Flames                13.38  -1.7 
  2 Autumn Smith                 Do Right                 13.78  -1.7 
  3 Maya Ries                    Colorado Flyers          13.94  -1.7 
  4 Jaida Harris                 Colorado Flyers          14.15  -1.7 
  5 Ayolion Spruell              Do Right                 14.20  -1.7 
  6 Imani Hanson                 Team Bliss               16.38  -1.7 
  7 Krystal Brown                Cougar TC                17.64  -1.7 
  8 Amber Minter                 El Paso Wings            18.26  -1.7 
 
Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
===================================================================
    Region X: R 50.12  7/14/2001   Arizona Cheetahs, Arizona                   
    Team                                                Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 1048 Do Right  'A'                                    53.75Q  1 
  2 1048 Arizona Titans  'A'                              55.22Q  2 
  3 1048 Do Right  'B'                                    55.68Q  1 
  4 1042 Duke City Track  'A'                             56.04Q  2 
  5 1032 Parker Panthers  'A'                             56.33Q  2 
  6 1032 Montbello Cheetah TC  'A'                        57.11Q  1 
  7 1042 Cougar TC  'A'                                   57.23q  2 
  8 1053 Team Bliss  'A'                                  57.46q  1 
  9 1034 Mercury Tc Of Utah  'A'                          57.70   1 
 -- 1053 El Paso Wings TC  'A'                               DQ   2 
 
Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    Region X: R 50.12  7/14/2001   Arizona Cheetahs, Arizona                   
    Team                                                 Finals 
================================================================
Finals
  1 1048 Do Right  'A'                                    53.01  
  2 1048 Arizona Titans  'A'                              54.02  
  3 1042 Duke City Track  'A'                             55.20  
  4 1048 Do Right  'B'                                    55.34  
  5 1053 Team Bliss  'A'                                  56.18  
  6 1032 Montbello Cheetah TC  'A'                        56.48  
  7 1032 Parker Panthers  'A'                             56.66  
  8 1042 Cougar TC  'A'                                   57.22  
 
Event 209  4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    Region X: R 4:18.86  7/9/2006    Arizona Rising Suns, Arizona              
                         A Pinkney, J Smith, J Pratt, J Wilson             
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Do Right  'A'                                  4:29.56  
  2 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                    4:30.20  
  3 1032 Montbello Cheetah TC  'A'                      4:35.94  
  4 1042 Cougar TC  'A'                                 4:47.33  
  5 1053 Texastrong  'A'                                4:54.45  
  6 1053 Team Bliss  'A'                                4:56.54  
  7 1032 Parker Panthers  'A'                           5:04.98  
 -- 1048 Arizona Titans  'A'                                 DQ  
 
Event 210  4x800 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    Region X: R 10:38.98  7/12/2003   Do Right, Arizona                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1042 Cougar TC  'A'                                10:50.26  
  2 1053 Texastrong  'A'                               11:06.21  
  3 1048 Do Right  'A'                                 11:13.65  
  4 1053 Team Bliss  'A'                               11:25.94  
  5 1032 Zoom TC  'A'                                  11:46.96  
 
Event 211  High Jump Midget Girls
==========================================================================
    Region X: R 1.65m  7/14/1996   Jacquelyn Johnson, Arizona/YVF              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Megan Schiffmacher           AZ Rising Suns           1.45m    4-09.00 
  2 Aubree Incardone             AZ Flames                1.30m    4-03.25 
  3 Kennedi Sheppard             Gilbert                 J1.30m    4-03.25 
  4 Jaimee Morand                Parker Panthers          1.20m    3-11.25 
  5 Zoey Cochran                 Fort Collins            J1.20m    3-11.25 
  6 Zoe Challacombe              NM Unattached           J1.20m    3-11.25 
  7 Sophie Brussell              Ric Rojas                1.15m    3-09.25 
  8 Raquel Romero                Texas Heat              J1.15m    3-09.25 
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
    Region X: R 4.93m  7/14/1996   Jacquelyn Johnson, Arizona/YVF              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kasie Gilfert                Parker Panthers          4.46m  +0.0  14-07.75 
  2 Tiana Poirier-Shelton        AZ Flames                4.45m   0.6  14-07.25 
  3 Aubree Incardone             AZ Flames                4.41m   2.1  14-05.75 
  4 Maya Ries                    Colorado Flyers          4.18m   1.1  13-08.75 
  5 Elena Abeyta                 Ravens TC                4.05m   1.1  13-03.50 
  6 Aaliyah Wright               Team Bliss               3.90m  +0.0  12-09.50 
  7 Taylor Nez                   Cougar TC                3.86m   0.1  12-08.00 
  8 Leilani Baker                Cougar TC                3.80m   2.0  12-05.75 
  9 Emily Ellis                  Lone Peak                3.77m  +0.0  12-04.50 
 10 Avadney Osbourne             Tucson Elite             3.76m  +0.0  12-04.00 
 11 Karen Pallares               Texastrong               3.75m   2.0  12-03.75 
 
Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
    Region X: R 12.42m  7/14/1979   Carla Garrett, New Mexico                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cairra Page-Stevens          Mustangs                10.10m   33-01.75 
  2 Ashanti Grayer               AZ Cheetahs              8.83m   28-11.75 
  3 Paige Davis                  TX Shooting Strs         8.70m   28-06.50 
  4 Adrienne Holguin             El Paso Wings            8.49m   27-10.25 
  5 Gloria Oyetunde              Texas Heat               8.32m   27-03.75 
  6 Abby Pennix                  Tucson Elite             7.23m   23-08.75 
  7 Ellen Durkin                 Parker Panthers          6.07m   19-11.00 
  8 Zoe Challacombe              NM Unattached            6.01m   19-08.75 
  9 Mercedes Lucero              NM Unattached            5.31m   17-05.25 
 10 Kiera Carney                 Parker Panthers          4.96m   16-03.25 
 
Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
    Region X: R 29.55m  7/14/2001   C.J. Navarro, Arizona/UNA                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kennedi Sheppard             Gilbert                 22.33m      73-03 
  2 Alyssa Watkins               AZ Flames               20.85m      68-05 
  3 Paige Davis                  TX Shooting Strs        18.48m      60-07 
  4 Victoria Hernandez           Team Bliss              16.24m      53-03 
  5 Ashanti Grayer               AZ Cheetahs             15.88m      52-01 
  6 Ellen Durkin                 Parker Panthers         13.27m      43-06 
  7 Sydney White                 Parker Panthers         11.01m      36-01 
 
Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
    Region X: R 40.08m  7/16/2005   Hannah Carson, Arizona/AC                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Imani Harvey                 Tucson Elite            27.56m      90-05 
  2 Kendall Williams             AZ Flames               24.94m      81-10 
  3 Cairra Page-Stevens          Mustangs                23.61m      77-05 
  4 Arabella Delgado             El Paso Wildcats        23.11m      75-10 
  5 Clare Moots                  Cougar TC               22.10m      72-06 
  6 Veronica Silva               Ravens TC               19.84m      65-01 
  7 Gloria Oyetunde              Texas Heat              18.87m      61-11 
  8 Meredith Yepa                Cougar TC               16.65m      54-07 
  9 Ana Ablanedomorales          Texastrong               9.80m      32-02 
 
Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
    Region X: R  3168  7/12/1996   Jacquelyn Johnson, Arizona/YVF              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Aubree Incardone             AZ Flames                 2682  
  2 Drianna Mustin               AZ Rising Suns            2639  
  3 Megan Schiffmacher           AZ Rising Suns            2150  
  4 Clare Moots                  Cougar TC                 2126  
  5 Jaimee Morand                Parker Panthers           1794  
  6 Toni-Marie Gonzales          Cougar TC                 1644  
  7 Imani Hanson                 Team Bliss                1593  
  8 Riley Darnell                Parker Panthers           1363  
  9 Zoe Challacombe              NM Unattached             1330  
 10 Raquel Romero                Texas Heat                1075  

Event 216  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Aubree Incardone             AZ Flames                13.52  -0.4  1  914  
  2 Drianna Mustin               AZ Rising Suns           13.95  -0.4  1  852  
  3 Clare Moots                  Cougar TC                15.87  -2.3  2  599  
  4 Megan Schiffmacher           AZ Rising Suns           16.01  -2.3  2  582  
  5 Jaimee Morand                Parker Panthers          16.51  -0.4  1  524  
  6 Imani Hanson                 Team Bliss               16.68  -0.4  1  505  
  7 Riley Darnell                Parker Panthers          17.49  -2.3  2  418  
  8 Toni-Marie Gonzales          Cougar TC                17.60  -2.3  2  406  
  9 Raquel Romero                Texas Heat               18.68  -2.3  2  304  
 10 Zoe Challacombe              NM Unattached            19.23  -0.4  1  257  
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Aubree Incardone             AZ Flames                7.43m   24-04.50  363  
  2 Clare Moots                  Cougar TC                7.02m   23-00.50  336  
  3 Megan Schiffmacher           AZ Rising Suns           7.01m   23-00.00  336  
  4 Drianna Mustin               AZ Rising Suns           6.96m   22-10.00  332  
  5 Jaimee Morand                Parker Panthers          6.38m   20-11.25  295  
  6 Zoe Challacombe              NM Unattached            5.85m   19-02.50  262  
  7 Toni-Marie Gonzales          Cougar TC                5.62m   18-05.25  247  
  8 Riley Darnell                Parker Panthers          5.33m   17-06.00  229  
  9 Imani Hanson                 Team Bliss               4.69m   15-04.75  189  
 10 Raquel Romero                Texas Heat               4.23m   13-10.50  160  
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Aubree Incardone             AZ Flames                1.40m    4-07.00  512  
  1 Megan Schiffmacher           AZ Rising Suns           1.40m    4-07.00  512  
  3 Drianna Mustin               AZ Rising Suns           1.35m    4-05.00  460  
  4 Jaimee Morand                Parker Panthers          1.20m    3-11.25  312  
  4 Clare Moots                  Cougar TC                1.20m    3-11.25  312  
  6 Riley Darnell                Parker Panthers          1.15m    3-09.25  266  
  6 Raquel Romero                Texas Heat               1.15m    3-09.25  266  
  6 Imani Hanson                 Team Bliss               1.15m    3-09.25  266  
  6 Zoe Challacombe              NM Unattached            1.15m    3-09.25  266  
 10 Toni-Marie Gonzales          Cougar TC                1.05m    3-05.25  180  
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Aubree Incardone             AZ Flames                4.37m  -3.7  14-04.00  396  
  2 Drianna Mustin               AZ Rising Suns           4.15m  -2.7  13-07.50  343  
  3 Clare Moots                  Cougar TC                3.89m  -3.2  12-09.25  283  
  4 Megan Schiffmacher           AZ Rising Suns           3.78m  -3.8  12-05.00  259  
  5 Toni-Marie Gonzales          Cougar TC                3.76m  -4.3  12-04.00  254  
  6 Imani Hanson                 Team Bliss               3.66m  -4.2  12-00.25  233  
  7 Raquel Romero                Texas Heat               3.61m  -4.1  11-10.25  223  
  7 Jaimee Morand                Parker Panthers          3.61m  -3.2  11-10.25  223  
  9 Zoe Challacombe              NM Unattached            3.44m  -5.0  11-03.50  188  
 10 Riley Darnell                Parker Panthers          3.26m  -1.9  10-08.50  153  
 
Event 216  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Drianna Mustin               AZ Rising Suns         2:33.28   652  
  2 Clare Moots                  Cougar TC              2:38.03   596  
  3 Toni-Marie Gonzales          Cougar TC              2:41.35   557  
  4 Aubree Incardone             AZ Flames              2:46.81   497  
  5 Megan Schiffmacher           AZ Rising Suns         2:50.21   461  
  6 Jaimee Morand                Parker Panthers        2:52.31   440  
  7 Imani Hanson                 Team Bliss             2:56.33   400  
  8 Zoe Challacombe              NM Unattached          3:00.90   357  
  9 Riley Darnell                Parker Panthers        3:07.68   297  
 10 Raquel Romero                Texas Heat             3:32.62   122  
  
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
    Region X: R 12.16  7/12/2001   Mikhail Barton, Arizona/AC                  
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dajon Griffin                AZ Saints                12.67Q -0.1  2 
  2 Austyn Brandon               AZ Flames                12.78Q -0.1  1 
  3 Jake Jutkins                 Mercury of Utah          12.90Q -0.1  1 
  4 Ashton Riley                 MB Cheetah               13.03Q -0.1  2 
  5 Mason Roomes                 AZ Flames                13.09Q -0.1  1 
  6 Kyree Owens                  CO Unattached            13.11Q -0.1  2 
  7 Marcus Howard                Colorado Flyers          13.25q -0.1  1 
  8 Jonathan Baumler             El Paso Wings            13.61q -0.1  1 
  9 Jacob Bowen                  El Paso Wings            13.84  -0.1  2 
 10 Alejandro Goldston           Abq Olympette            13.85  -0.1  2 
 11 Christopher Streetz          Cougar TC                14.11  -0.1  1 
 12 Eric Callaway                Team Bliss               14.22  -0.1  2 
 13 Cade Matheson                Mercury of Utah          17.10  -0.1  2 
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Region X: R 12.16  7/12/2001   Mikhail Barton, Arizona/AC                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dajon Griffin                AZ Saints                12.72  -2.8 
  2 Austyn Brandon               AZ Flames                12.86  -2.8 
  3 Ashton Riley                 MB Cheetah               13.17  -2.8 
  4 Jake Jutkins                 Mercury of Utah          13.28  -2.8 
  5 Marcus Howard                Colorado Flyers          13.38  -2.8 
  6 Mason Roomes                 AZ Flames                13.39  -2.8 
  7 Kyree Owens                  CO Unattached            13.70  -2.8 
  8 Jonathan Baumler             El Paso Wings            13.95  -2.8 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
    Region X: R 25.00  7/14/2002   Edryse Kelly, CO/BTC                        
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Mason Roomes                 AZ Flames                25.79Q  8.4  2 
  2 Joshua McGowen               Team Bliss               25.86Q  6.2  1 
  3 Kyree Owens                  CO Unattached            26.08Q  8.4  2 
  4 Aaron Sauls                  AZ Titans                26.32Q  6.2  1 
  5 Austyn Brandon               AZ Flames                26.18Q  8.4  2 
  6 Tayler Hefty                 Mercury                  26.35Q  6.2  1 
  7 Jalen Martin                 CO Unattached            26.52q  6.2  1 
  8 Jake Jutkins                 Mercury of Utah          26.67q  6.2  1 
  9 Alejandro Goldston           Abq Olympette            27.99   8.4  2 
 10 Jonathan Baumler             El Paso Wings            28.00   8.4  2 
 11 Otho Redding                 Team Bliss               28.41   8.4  2 
 12 Alexander Bierly             Rio Rancho               28.68   6.2  1 
 
Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Region X: R 25.00  7/14/2002   Edryse Kelly, CO/BTC                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Austyn Brandon               AZ Flames                26.47  -1.7 
  2 Joshua McGowen               Team Bliss               26.49  -1.7 
  3 Kyree Owens                  CO Unattached            26.52  -1.7 
  4 Mason Roomes                 AZ Flames                26.53  -1.7 
  5 Tayler Hefty                 Mercury                  27.00  -1.7 
  6 Jake Jutkins                 Mercury of Utah          27.28  -1.7 
  7 Jalen Martin                 CO Unattached            27.42  -1.7 
  8 Aaron Sauls                  AZ Titans                27.62  -1.7 
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
    Region X: R 56.31  7/10/2009   Paul Lucas, AZ Do Right TC                  
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ki-Jana Phillips             MB Cheetah             1:02.31Q  1 
  2 Kyree Owens                  CO Unattached          1:08.17Q  2 
  3 Tayler Hefty                 Mercury                1:04.81Q  1 
  4 Stanley Berryhill            AZ Titans              1:08.28Q  2 
  5 Tavian Ross                  AZ Titans              1:06.86Q  1 
  6 Alexander Bierly             Rio Rancho             1:09.83Q  2 
  7 Jake Jutkins                 Mercury of Utah        1:06.98q  1 
  8 Scieneaux Jarmon             AZ Goldrush            1:10.01q  2 
  9 Zack Baca                    Cougar TC              1:14.40   2 
 10 Travis Lay                   Team Bliss             1:18.95   1 
 11 Andrew Crank                 El Paso Flames         1:21.13   2 
 12 Miles Brinson                Cougar TC              1:22.11   1 
 13 Jacob Bowen                  El Paso Wings          1:22.57   2 
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Region X: R 56.31  7/10/2009   Paul Lucas, AZ Do Right TC                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Kyree Owens                  CO Unattached            58.01  
  2 Ki-Jana Phillips             MB Cheetah               58.34  
  3 Tayler Hefty                 Mercury                  59.07  
  4 Tavian Ross                  AZ Titans              1:00.07  
  5 Stanley Berryhill            AZ Titans              1:02.54  
  6 Jake Jutkins                 Mercury of Utah        1:03.39  
  7 Scieneaux Jarmon             AZ Goldrush            1:04.66  
  8 Alexander Bierly             Rio Rancho             1:08.15  
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Region X: R 2:12.34  7/14/1999   Michael Ricks Jr., Colorado/HTC           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Frilot               Team Bliss             2:23.53  
  2 Austin Hornbaker             AZ Cheetahs            2:27.96  
  3 Tavian Ross                  AZ Titans              2:29.71  
  4 Esaias Gandy                 MB Cheetah             2:31.71  
  5 Scieneaux Jarmon             AZ Goldrush            2:33.96  
  6 Dakota Cleveland             Cougar TC              2:34.77  
  7 Cristian Hernandez           El Paso Wings          2:37.14  
  8 Monteil McWilliams           CO Unattached          2:40.80  
  9 Michael Armijo               Valley                 2:41.76  
 10 Kai Rodgers                  Blazers                2:42.51  
 11 Sergio Talavera              El Paso Wings          3:00.89  
 
Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Region X: R 4:38.50  7/18/2004   Rublet Muhudin, CO/BTC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Stanopiewicz         Abq Athletics          4:52.54  
  2 William Frilot               Team Bliss             4:54.17  
  3 Cade Burks                   AZ Cheetahs            5:13.02  
  4 Kai Rodgers                  Blazers                5:14.56  
  5 Branden Bohling              Colorado Flyers        5:18.50  
  6 Cameron Dimas                Fort Collins           5:19.47  
  7 Makari Hawkins               Do Right               5:43.79  
  8 Luis Gonzalez                El Paso Wings          5:48.98  
  9 Franco Ferrer                Life Sports            5:51.80  
 
Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Region X: R 10:02.61  7/17/2004   Rublet Muhudin, CO/BTC                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 William Stanopiewicz         Abq Athletics         10:30.87  
  2 Isaac Cole                   Abq Athletics         11:00.05  
  3 Cade Burks                   AZ Cheetahs           11:00.10  
  4 Branden Bohling              Colorado Flyers       11:17.15  
  5 Parker Churchill             Zoom TC               11:38.45  
  6 Kai Rodgers                  Blazers               12:20.41  
  7 Sergio Talavera              El Paso Wings         12:27.63  
  8 Franco Ferrer                Life Sports           12:31.73  
  9 Luis Gonzalez                El Paso Wings         13:24.56  
 
Event 256  1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
    Region X: R 7:46.50  7/1/1984    Derek West, New Mexico                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 August Roberts               CO Unattached          8:51.75  
  2 Ryan Rapanut                 Texastrong            11:48.13  
 
Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
========================================================================
    Region X: R 12.40  7/15/1986   Brian Crow, Utah/UNA                        
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Marcus Howard                Colorado Flyers          12.84Q  2.6  2 
  2 Keith Holmes                 Colorado Flyers          13.38Q  1.3  1 
  3 Kyree Woods                  AZ Cheetahs              13.52Q  2.6  2 
  4 Alexander Jackson            Parker Panthers          13.67Q  1.3  1 
  5 Nathaniel Marshall           AZ Cheetahs              13.66Q  2.6  2 
  6 Donivan Ortega               Texas Heat               14.18Q  1.3  1 
  7 Rakevion White               Do Right                 14.34q  1.3  1 
  8 Miguelangel Castano          Texastrong               15.22q  2.6  2 
  9 Devin Woolsey                Albuquerque TC           17.55   2.6  2 
 
Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
    Region X: R 12.40  7/15/1986   Brian Crow, Utah/UNA                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Marcus Howard                Colorado Flyers          13.16   NWI 
  2 Keith Holmes                 Colorado Flyers          13.40   NWI 
  3 Nathaniel Marshall           AZ Cheetahs              13.64   NWI 
  4 Alexander Jackson            Parker Panthers          13.74   NWI 
  5 Kyree Woods                  AZ Cheetahs              14.01   NWI 
  6 Rakevion White               Do Right                 14.30   NWI 
  7 Donivan Ortega               Texas Heat               14.40   NWI 
 
Event 258  4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    Region X: R 50.33  7/9/2006    Arizona Rising Suns, Arizona                
                       R Pierce, N Simpson                               
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Do Right  'A'                                    52.09  
  2 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                         52.86  
  3 1053 Team Bliss  'A'                                  54.62  
  4 1053 Texas Shooting Stars Trac  'A'                   55.12  
  5 1042 Cougar TC  'A'                                   57.01  
 -- 1048 Arizona Titans  'A'                                DNF  
 
Event 259  4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    Region X: R 4:10.98  7/9/2006    Arizona Rising Suns, Arizona              
                         G Pascascio, D Titsworth, N Simpson, C Williford  
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Arizona Titans  'A'                            4:09.66R 
  2 1032 Montbello Cheetah TC  'A'                      4:14.37  
  3 1048 Arizona Saints  'A'                            4:21.84  
  4 1048 Do Right  'A'                                  4:30.26  
  5 1053 El Paso Wings TC  'A'                          4:42.16  
  6 1053 Texas Shooting Stars Trac  'A'                 4:51.78  
 -- 1053 Team Bliss  'A'                                     DQ  
 
Event 260  4x800 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    Region X: R 10:01.65  7/17/2004   Mercury Track Club, Utah                 
                          J Barton, T Howard, S Kirtright, S Larsen         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1042 Cougar TC  'A'                                10:51.65  
  2 1053 El Paso Wings TC  'A'                         11:18.13  
  3 1032 Zoom TC  'A'                                  11:29.15  
  4 1053 Texas Shooting Stars Trac  'A'                11:45.18  
  5 1053 Team Bliss  'A'                               12:30.10  
 
Event 261  High Jump Midget Boys
==========================================================================
    Region X: R 1.63m  7/10/2009   Rico Tipton, AZ Speed United                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Justice Summerset            Tucson Elite             1.65mR   5-05.00 
  2 Alexander Jackson            Parker Panthers          1.60m    5-03.00 
  3 Shavel Evans-Austin          Tucson Elite             1.45m    4-09.00 
  4 Nathaniel Marshall           AZ Cheetahs              1.40m    4-07.00 
  5 Donivan Ortega               Texas Heat               1.35m    4-05.00 
  6 Nevin Arevalo                TX Shooting Strs         1.25m    4-01.25 
  7 Sharay Ratliffe              Albuquerque TC           1.20m    3-11.25 
  8 Blake Williams               Zoom TC                 J1.20m    3-11.25 
  9 Joshua Matheson              Mercury of Utah          1.10m    3-07.25 
  9 Parker Churchill             Zoom TC                  1.10m    3-07.25 
 
Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
    Region X: R 5.42m  7/10/2009   Jazon Love, CO Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Joshua McGowen               Team Bliss               5.04m   NWI  16-06.50 
  2 Dajon Griffin                AZ Saints                5.03m   NWI  16-06.00 
  3 Mason Roomes                 AZ Flames                5.01m   NWI  16-05.25 
  4 Tehran Thomas                AZ Saints                4.86m   NWI  15-11.50 
  5 Keith Holmes                 Colorado Flyers          4.70m   NWI  15-05.00 
  6 Miles Brinson                Cougar TC                4.36m   NWI  14-03.75 
  7 Donivan Ortega               Texas Heat               4.35m   NWI  14-03.25 
  8 Mondarius Johnson            Team Bliss               3.97m   NWI  13-00.25 
  9 Alejandro Goldston           Abq Olympette            3.92m   NWI  12-10.50 
 10 Max Ermisch                  Parker Panthers          3.78m   NWI  12-05.00 
 11 Clayton Henriques            Real Training            3.63m   NWI  11-11.00 
 
Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
    Region X: R 13.36m  7/12/2008   Brandon Ruiz, Northwest Xp                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dominic Sinatra              Mercury                 11.96m   39-03.00 
  2 Hunter Jones                 AZ Saints               11.04m   36-02.75 
  3 Andre Elmorejr               Do Right                10.66m   34-11.75 
  4 Armani Rice                  Mustangs                10.47m   34-04.25 
  5 Miguelangel Castano          Texastrong               8.99m   29-06.00 
  6 Malik Decquir                TX Shooting Strs         8.80m   28-10.50 
  7 Joren Dickey                 Cougar TC                8.13m   26-08.25 
  8 Joshua Hernandez             Team Bliss               8.10m   26-07.00 
  9 Riley Lopez                  Ravens TC                7.79m   25-06.75 
 10 Kyle Ehardt                  CO Unattached            7.51m   24-07.75 
 11 Aaron Weil                   Zoom TC                  6.91m   22-08.00 
 
Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
    Region X: R 33.51m  7/13/2008   Brandon Ruiz, Northwest Xp                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Andre Elmorejr               Do Right                29.80m      97-09 
  2 Dominic Sinatra              Mercury                 29.23m      95-11 
  3 Miguelangel Castano          Texastrong              28.57m      93-09 
  4 Joshua Hernandez             Team Bliss              27.01m      88-07 
  5 William Dowlearn             Mustangs                26.07m      85-06 
  6 Malik Decquir                TX Shooting Strs        24.59m      80-08 
  7 Armani Rice                  Mustangs                23.68m      77-08 
  8 Aaron Weil                   Zoom TC                 18.30m      60-00 
  9 Riley Lopez                  Ravens TC               17.74m      58-02 
 10 August Roberts               CO Unattached           15.90m      52-02 
 11 Neal Bitsie                  Abq Athletics           15.16m      49-09 
 12 Lorenzo Romero               Ravens TC               13.60m      44-07 
 
Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
    Region X: R 45.61m  7/10/2009   Aaron Ramirez, AZ Unattached               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marcus Naisant               AZ Flames               40.91m     134-03 
  2 Malik Mason                  Do Right                40.36m     132-05 
  3 Nicholas Gurule              Valley                  39.19m     128-07 
  4 Dakota Cleveland             Cougar TC               35.42m     116-02 
  5 Antonio Ramos                Ravens TC               33.71m     110-07 
  6 Andre Elmorejr               Do Right                29.28m      96-01 
  7 Steven Garcia                Texas Heat              25.41m      83-04 
  8 Bryce Knapp                  Mercury of Utah         25.03m      82-01 
  9 Rodolfo Delgado              El Paso Wildcats        22.63m      74-03 
 10 Joshua Hernandez             Team Bliss              20.92m      68-08 
 11 Cade Matheson                Mercury of Utah         18.01m      59-01 
 12 Joshua Matheson              Mercury of Utah         16.22m      53-02 
 
Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
    Region X: R  2687  7/15/1984   Darren Reid, Arizona/PP                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Austin Hornbaker             AZ Cheetahs               2105  
  2 Alexander Jackson            Parker Panthers           2088  
  3 Joshua McGowen               Team Bliss                2024  
  4 Donivan Ortega               Texas Heat                1907  
  5 Shamar Moreland              Do Right                  1890  
  6 Dakota Cleveland             Cougar TC                 1771  
  7 Jerome Green                 Do Right                  1683  
  8 William Frilot               Team Bliss                1513  
  9 Blake Williams               Zoom TC                   1381  

Event 266  Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Joshua McGowen               Team Bliss               13.65  -1.2  1  799  
  2 Shamar Moreland              Do Right                 14.38  -1.2  1  706  
  3 Alexander Jackson            Parker Panthers          14.50  -1.8  2  691  
  4 Donivan Ortega               Texas Heat               14.77  -1.2  1  657  
  5 Austin Hornbaker             AZ Cheetahs              14.93  -1.8  2  638  
  6 Dakota Cleveland             Cougar TC                15.01  -1.8  2  628  
  7 Jerome Green                 Do Right                 16.34  -1.8  2  481  
  8 William Frilot               Team Bliss               17.23  -1.2  1  393  
  9 Blake Williams               Zoom TC                  17.30  -1.8  2  386  
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Austin Hornbaker             AZ Cheetahs             10.66m   34-11.75  525  
  2 Alexander Jackson            Parker Panthers          9.15m   30-00.25  435  
  3 Joshua McGowen               Team Bliss               8.77m   28-09.25  412  
  4 Shamar Moreland              Do Right                 8.38m   27-06.00  389  
  5 Jerome Green                 Do Right                 8.23m   27-00.00  380  
  6 Dakota Cleveland             Cougar TC                8.19m   26-10.50  378  
  7 Blake Williams               Zoom TC                  6.92m   22-08.50  303  
  8 William Frilot               Team Bliss               6.79m   22-03.50  295  
  9 Donivan Ortega               Texas Heat               6.45m   21-02.00  275  
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Alexander Jackson            Parker Panthers          1.55m    5-01.00  426  
  2 Donivan Ortega               Texas Heat               1.50m    4-11.00  389  
  3 Joshua McGowen               Team Bliss               1.40m    4-07.00  317  
  4 Austin Hornbaker             AZ Cheetahs              1.30m    4-03.25  250  
  4 Jerome Green                 Do Right                 1.30m    4-03.25  250  
  6 William Frilot               Team Bliss               1.25m    4-01.25  218  
  6 Shamar Moreland              Do Right                 1.25m    4-01.25  218  
  6 Dakota Cleveland             Cougar TC                1.25m    4-01.25  218  
  6 Blake Williams               Zoom TC                  1.25m    4-01.25  218  
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Jerome Green                 Do Right                 4.59m  -2.7  15-00.75  306  
  2 Austin Hornbaker             AZ Cheetahs              4.42m  -2.9  14-06.00  276  
  3 Donivan Ortega               Texas Heat               4.37m  -3.3  14-04.00  267  
  4 Alexander Jackson            Parker Panthers          4.21m  -3.2  13-09.75  240  
  5 Joshua McGowen               Team Bliss               4.18m  -3.1  13-08.75  235  
  6 Shamar Moreland              Do Right                 4.04m  -3.8  13-03.25  212  
  7 Dakota Cleveland             Cougar TC                3.70m  -0.8  12-01.75  159  
  8 Blake Williams               Zoom TC                  3.42m  -3.0  11-02.75  119  
  9 William Frilot               Team Bliss               2.96m  -2.7   9-08.50   61  
 
Event 266  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Frilot               Team Bliss             5:02.39   546  
  2 Austin Hornbaker             AZ Cheetahs            5:26.59   416  
  3 Dakota Cleveland             Cougar TC              5:32.31   388  
  4 Shamar Moreland              Do Right               5:37.01   365  
  5 Blake Williams               Zoom TC                5:39.24   355  
  6 Donivan Ortega               Texas Heat             5:47.07   319  
  7 Alexander Jackson            Parker Panthers        5:52.31   296  
  8 Jerome Green                 Do Right               5:59.51   266  
  9 Joshua McGowen               Team Bliss             6:00.69   261  
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
    Region X: R 11.81  7/13/2003   Terra Evans, Arizona/AC                     
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Chyna Ries                   Colorado Flyers          11.95Q  1.0  1 
  2 Ky Westbrook                 AZ Cheetahs              12.44Q -1.3  2 
  3 Takerra Waters               AZ Cheetahs              12.33Q  1.0  1 
  4 Kassadi Beckstead            Mercury of Utah          12.74Q -1.3  2 
  5 Tope Williams                AZ Cheetahs              12.52Q  1.0  1 
  6 Vennitra Fields              Abq Olympette            12.96Q -1.3  2 
  7 Payton Miller                Colorado Flyers          12.87q  1.0  1 
  8 Adeola Akomolafe             El Paso Athletic         13.03q -1.3  2 
  9 Renee Brinson                Cougar TC                13.52   1.0  1 
 10 Daniela Ochoa                El Paso Wildcats         14.45  -1.3  2 
 11 Candace Baity                Team Bliss               14.89  -1.3  2 
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Region X: R 11.81  7/13/2003   Terra Evans, Arizona/AC                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ky Westbrook                 AZ Cheetahs              12.19  -2.8 
  2 Chyna Ries                   Colorado Flyers          12.24  -2.8 
  3 Takerra Waters               AZ Cheetahs              12.80  -2.8 
  4 Tope Williams                AZ Cheetahs              12.81  -2.8 
  5 Adeola Akomolafe             El Paso Athletic         13.17  -2.8 
  6 Vennitra Fields              Abq Olympette            13.24  -2.8 
  7 Kassadi Beckstead            Mercury of Utah          13.38  -2.8 
  8 Payton Miller                Colorado Flyers          13.46  -2.8 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
    Region X: R 24.35  7/17/2005   Serene Williams, Arizona/ARS                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Chyna Ries                   Colorado Flyers          24.67Q  6.7  1 
  2 Dior Hall                    Real Training            25.01Q  7.1  2 
  3 Ky Westbrook                 AZ Cheetahs              25.48Q  7.1  2 
  4 Takerra Waters               AZ Cheetahs              25.81Q  6.7  1 
  5 Adeola Akomolafe             El Paso Athletic         25.84Q  6.7  1 
  6 Kassadi Beckstead            Mercury of Utah          26.31Q  7.1  2 
  7 Payton Miller                Colorado Flyers          26.36q  6.7  1 
  8 Imani Adams                  AZ Cheetahs              26.58q  7.1  2 
  9 Vennitra Fields              Abq Olympette            26.66   6.7  1 
 10 Felicienne Axel              Texas Heat               27.79   7.1  2 
 11 Renee Brinson                Cougar TC                27.94   7.1  2 
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Region X: R 24.35  7/17/2005   Serene Williams, Arizona/ARS                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dior Hall                    Real Training            24.34R -0.7 
  2 Chyna Ries                   Colorado Flyers          24.76  -0.7 
  3 Ky Westbrook                 AZ Cheetahs              25.30  -0.7 
  4 Takerra Waters               AZ Cheetahs              26.02  -0.7 
  5 Kassadi Beckstead            Mercury of Utah          26.36  -0.7 
  6 Adeola Akomolafe             El Paso Athletic         26.55  -0.7 
  7 Payton Miller                Colorado Flyers          27.06  -0.7 
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
    Region X: R 56.73  7/14/1996   Tish Galloway, Colorado/MIZA                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alysoune Coleman             AZ Flames              1:03.09Q  2 
  2 Jazzmine Yarbrough           AZ Titans              1:06.20Q  1 
  3 Payton Miller                Colorado Flyers        1:05.52Q  2 
  4 Kassadi Beckstead            Mercury of Utah        1:06.78Q  1 
  5 Kathryn Hall                 Zoom TC                1:05.85Q  2 
  6 Imani Adams                  AZ Cheetahs            1:07.09Q  1 
  7 Alexandra Cerise             Glenwood Springr       1:07.30q  1 
  8 Jamie Eckford                Team Bliss             1:08.88q  2 
  9 Patrice Daniels              TX Shooting Strs       1:09.10   2 
 10 Felicienne Axel              Texas Heat             1:10.23   1 
 11 Marissa Gutierrez            Abq Olympette          1:15.19   2 
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Region X: R 56.73  7/14/1996   Tish Galloway, Colorado/MIZA                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Alysoune Coleman             AZ Flames                58.87  
  2 Payton Miller                Colorado Flyers        1:00.04  
  3 Jazzmine Yarbrough           AZ Titans              1:00.56  
  4 Kathryn Hall                 Zoom TC                1:00.74  
  5 Imani Adams                  AZ Cheetahs            1:02.17  
  6 Kassadi Beckstead            Mercury of Utah        1:04.01  
  7 Jamie Eckford                Team Bliss             1:04.82  
  8 Alexandra Cerise             Glenwood Springr       1:04.86  
 
Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Region X: R 2:16.67  7/15/2001   Mackenzie Edwards, Border/EPYS            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Alysoune Coleman             AZ Flames              2:19.51  
  2 Sierra Knapp                 Mercury of Utah        2:21.16  
  3 Taylor Gerard                Zoom TC                2:21.53  
  4 Jazzmine Yarbrough           AZ Titans              2:22.34  
  5 Tabor Scholl                 Eliterrunningus        2:23.43  
  6 Alexandra Cerise             Glenwood Springr       2:26.42  
  7 Jessica Molloy               Gtd Go The Dist        2:27.85  
  8 Stephanie Diaz               TX Shooting Strs       2:33.76  
  9 Kalei Yepa                   Cougar TC              2:35.41  
 10 Marissa Gutierrez            Abq Olympette          2:37.25  
 11 Kayla Pallares               Texastrong             2:40.02  
 12 Rebecca Castillo             Cougar TC              2:40.80  
 13 Valerie Bright               El Paso Wildcats       2:43.00  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Region X: R 4:41.91  7/15/2001   Mackenzie Edwards, Border/EPYS            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tabor Scholl                 Eliterrunningus        4:51.75  
  2 Jordyn Colter                Zoom TC                4:55.26  
  3 Taylor Gerard                Zoom TC                4:58.47  
  4 Sierra Knapp                 Mercury of Utah        4:59.92  
  5 Jessica Molloy               Gtd Go The Dist        5:12.81  
  6 Patricia Ablanedo-Morale     Texastrong             5:19.33  
  7 Lauren Kinzle                Gtd Go The Dist        5:19.72  
  8 Mariah Castillo              Duke City              5:33.82  
  9 Lia Stefanovich              Abq Athletics          5:36.30  
 10 Kayla Pallares               Texastrong             5:40.38  
 11 Adriana Villalva             Texastrong             5:47.43  
 12 Alina Barnhouse              Abq Olympette          6:21.46  
 
Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Region X: R 10:29.00  7/1/1984    Janis Strickland, Colorado/SKY           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jordyn Colter                Zoom TC               10:44.47  
  2 Aubrey Till                  Zoom TC               10:54.83  
  3 Taylor Gerard                Zoom TC               11:14.67  
  4 Savannah Gaffney             Gtd Go The Dist       11:28.82  
  5 Shannon Molvin               Gtd Go The Dist       11:30.00  
  6 Lia Stefanovich              Abq Athletics         11:45.32  
  7 Xury Deputy                  Feel The Heat         12:03.17  
  8 Tania Orozco                 Abq Athletics         12:09.84  
  9 Patricia Ablanedo-Morale     Texastrong            12:11.13  
 10 Madison McDonald             El Paso Wildcats      12:20.12  
 
Event 306  3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
    Region X: R 16:10.00  7/14/1996   Brandy Woodly, New Mexico/ATC            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Moriah Cionelo               Cougar TC             17:26.76  
  2 Raven Padilla                Cougar TC             21:28.49  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Region X: R 14.38  7/11/2009   Dior Hall, CO Flyers                        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dior Hall                    Real Training            14.38R -2.8 
  2 Khayla Doublin               Real Training            15.97  -2.8 
  3 Carly Lester                 Fort Collins             16.29  -2.8 
  4 Arniesha Mitchell            AZ Cheetahs              16.88  -2.8 
  5 Angela Robinson              AZ Rising Suns           16.91  -2.8 
  6 Teryn Kayser                 Mountainer Speed         19.53  -2.8 
  7 Joy Newman                   Abq Athletics            19.58  -2.8 
  8 Breanna Sims                 Do Right                 20.78  -2.8 
 
Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Region X: R 27.31  7/13/1997   Jacqueline Johnson, Arizona/YVF             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Khayla Doublin               Real Training            29.90  -2.7 
  2 Arniesha Mitchell            AZ Cheetahs              30.13  -2.7 
  3 Taylor Patton                AZ Cheetahs              30.18  -2.7 
  4 Carly Lester                 Fort Collins             30.37  -2.7 
  5 MacKenzie Howie              Speed T F                30.46  -2.7 
  6 Grace Ashu                   AZ Cheetahs              30.56  -2.7 
  7 Teryn Kayser                 Mountainer Speed         35.20  -2.7 
  8 Joy Newman                   Abq Athletics            35.57  -2.7 
 
Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Region X: R 47.25  7/14/2002   Arizona Rising Suns, Arizona                
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                         47.76  
  2 1032 Zoom TC  'A'                                     51.95  
  2 1048 Arizona Cheetahs TC  'B'                         51.95  
  4 1032 Ric Rojas Running  'A'                           53.63  
  5 1048 Arizona Elite Track Field  'A'                   54.08  
  6 1032 Fort Collins TC  'A'                             54.52  
  7 1042 Albuquerque Olympette Clu  'A'                   56.33  
 -- 1053 Texas Shooting Stars Trac  'A'                      DQ  
 
Event 310  4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Region X: R 3:57.86  7/14/2002   Track Denver, Colorado                    
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                       4:18.32  
  2 1048 Arizona Flames TC  'A'                         4:21.64  
  3 1032 Ric Rojas Running  'A'                         4:25.32  
  4 1048 Arizona Elite Track Field  'A'                 4:25.46  
  5 1053 Texas Shooting Stars Trac  'A'                 4:30.25  
  6 1053 Texastrong  'A'                                4:38.16  
  7 1053 Team Bliss  'A'                                4:42.74  
  8 1042 Albuquerque Olympette Clu  'A'                 4:48.88  
 
Event 311  4x800 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Region X: R 10:09.21  7/12/2008   Pops TC, Pops                            
                          A Thompson, E Wilkinson, A Bruno, B Jones         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1032 Zoom TC  'A'                                  10:04.04R 
  2 1048 Gtd Go The Distance  'A'                      10:05.04R 
  3 1048 Arizona Flames TC  'A'                        10:08.28R 
  4 1042 Cougar TC  'A'                                10:37.31  
  5 1053 Texastrong  'A'                               10:43.03  
  6 1048 Gtd Go The Distance  'B'                      10:58.86  
  7 1032 Zoom TC  'B'                                  11:24.49  
  8 1053 Texastrong  'B'                               11:47.68  
  9 1053 Texas Shooting Stars Trac  'A'                11:52.69  
 
Event 312  High Jump Youth Girls
==========================================================================
    Region X: R 1.70m  7/14/1979   Jaci Tyme, Colorado/CSUN                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chelsea Challacombe          NM Unattached            1.50m    4-11.00 
  2 Jalissa Smith                AZ Flames                1.45m    4-09.00 
  3 Olivia Perry                 Parker Panthers          1.40m    4-07.00 
  3 Taylor Reiter                Tucson Elite             1.40m    4-07.00 
  5 Ashlyn Hare                  Speed T F               J1.40m    4-07.00 
  6 Jamie Williams               Zoom TC                  1.35m    4-05.00 
  7 Claire Feind                 Texastrong              J1.35m    4-05.00 
  8 Felicienne Axel              Texas Heat              J1.35m    4-05.00 
  9 Courtney Ulrich              Tucson Elite             1.30m    4-03.25 
 10 Kaylyn Clifford              Cougar TC                1.20m    3-11.25 
 
Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
    Region X: R 5.71m  7/14/2001   Shawnee Slade, Utah/UF                      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Chyna Ries                   Colorado Flyers          5.57m  +0.0  18-03.25 
  2 Adeola Akomolafe             El Paso Athletic         5.14m   2.1  16-10.50 
  3 Carly Lester                 Fort Collins             4.92m   1.3  16-01.75 
  4 Felicienne Axel              Texas Heat              J4.92m   1.7  16-01.75 
  5 Kassadi Beckstead            Mercury of Utah          4.89m   2.0  16-00.50 
  6 Taylor Patton                AZ Cheetahs              4.82m   0.3  15-09.75 
  7 Kennedy Broom                AZ Cheetahs              4.61m   0.8  15-01.50 
  8 Arniesha Mitchell            AZ Cheetahs              4.50m   2.9  14-09.25 
  9 Chelsea Challacombe          NM Unattached            4.49m   1.7  14-08.75 
 10 Katherine Smith              Parker Panthers          4.47m   2.9  14-08.00 
 11 Johanna Wilson               El Paso Wings            4.37m   1.7  14-04.00 
 12 Renee Brinson                Cougar TC                4.09m   1.8  13-05.00 
 13 Jordyn Nez                   Cougar TC                4.07m   2.2  13-04.25 
 
Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
    Region X: R 10.95m  7/18/2004   Jessica Ubanyionwu, Border/WTC             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kennedy Broom                AZ Cheetahs              9.86m  +0.0  32-04.25 
  2 Tarah Vijayasarathy          Fort Collins             9.81m  +0.0  32-02.25 
  3 Johanna Wilson               El Paso Wings            9.51m  +0.0  31-02.50 
  4 Jayla Balman                 Zoom TC                  9.15m  -0.2  30-00.25 
  5 Jalissa Smith                AZ Flames                9.10m   0.4  29-10.25 
  6 Renee Brinson                Cougar TC                9.08m  +0.0  29-09.50 
  7 Hannah Phillips              Speed T F                8.76m  -0.9  28-09.00 
  8 Jordyn Nez                   Cougar TC                8.52m  +0.0  27-11.50 
  9 Kaia Babers                  El Paso Wings            7.53m  +0.0  24-08.50 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
    Region X: R 14.93m  7/15/2007   Hannah Carson, Arizona/AC                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Haley Showalter              CO Unattached           11.76m   38-07.00 
  2 Ky Westbrook                 AZ Cheetahs             11.62m   38-01.50 
  3 Rebecca Finley               Fort Collins            11.35m   37-03.00 
  4 Rikki Newland                Abq Athletics           11.19m   36-08.50 
  5 Matia Finley                 Fort Collins            11.16m   36-07.50 
  6 Chelsea Challacombe          NM Unattached           11.11m   36-05.50 
  7 Whitney Belford              Coldwater Exp            9.38m   30-09.25 
  8 Mikaela Ochoa                El Paso Wings            9.05m   29-08.25 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
    Region X: R 39.74m  7/14/2007   Hannah Carson, Arizona/AC                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Haley Showalter              CO Unattached           30.49m     100-00 
  2 Makenzi Holmes-Digiovine     AZ Unattached           29.75m      97-07 
  3 Nicole Kauffman              CO Unattached           28.72m      94-03 
  4 Rikki Newland                Abq Athletics           27.58m      90-06 
  5 Matia Finley                 Fort Collins            26.82m      88-00 
  6 Taleisha Thompson            Do Right                26.44m      86-09 
  7 Breyonn Alexander-Shaw       AZ Speedstars           16.49m      54-01 
  8 Laura Flynn                  Team Bliss              13.43m      44-01 
 
Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
    Region X: R 44.94m  7/15/2007   Hannah Carson, Arizona/AC                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rikki Newland                Abq Athletics           29.77m      97-08 
  2 Nicole Kauffman              CO Unattached           27.58m      90-06 
  3 Taleisha Thompson            Do Right                26.89m      88-03 
  4 Chrissy Glasmann             Mercury of Utah         26.56m      87-02 
  5 Caitlyn Acosta               Abq Olympette           25.62m      84-01 
  6 Whitney Belford              Coldwater Exp           22.25m      73-00 
  7 Madalyn Eder                 AZ Flames               20.20m      66-03 
 
Event 319  Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
    Region X: R  3413  7/13/2007   Cadija Caldwell-Harris, Arizona/AC          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor Polson                CO Unattached             2631  
  2 Chelsea Challacombe          NM Unattached             2465  
  3 Angela Robinson              AZ Rising Suns            2347  
  4 Katherine Smith              Parker Panthers           2276  
  5 Jamie Williams               Zoom TC                   2194  
  6 Jalissa Smith                AZ Flames                 1969  
  7 Jessica Williams             AZ Flames                 1717  
  8 Patrice Daniels              TX Shooting Strs          1651  
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Angela Robinson              AZ Rising Suns           16.57   2.1  1  646  
  2 Taylor Polson                CO Unattached            17.11   2.1  1  584  
  3 Patrice Daniels              TX Shooting Strs         17.83   1.2  2  506  
  4 Jamie Williams               Zoom TC                  18.20   1.2  2  468  
  5 Katherine Smith              Parker Panthers          18.21   2.1  1  467  
  6 Chelsea Challacombe          NM Unattached            18.61   2.1  1  427  
  7 Jalissa Smith                AZ Flames                20.98   1.2  2  226  
  8 Jessica Williams             AZ Flames                21.40   1.2  2  196  
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Chelsea Challacombe          NM Unattached           10.92m   35-10.00  590  
  2 Jamie Williams               Zoom TC                  8.87m   29-01.25  456  
  3 Katherine Smith              Parker Panthers          8.73m   28-07.75  447  
  4 Taylor Polson                CO Unattached            8.22m   26-11.75  414  
  5 Jalissa Smith                AZ Flames                8.02m   26-03.75  401  
  6 Angela Robinson              AZ Rising Suns           7.74m   25-04.75  383  
  7 Patrice Daniels              TX Shooting Strs         6.90m   22-07.75  329  
  8 Jessica Williams             AZ Flames                5.55m   18-02.50  243  
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Chelsea Challacombe          NM Unattached            1.50m    4-11.00  621  
  2 Taylor Polson                CO Unattached            1.45m    4-09.00  566  
  3 Jalissa Smith                AZ Flames                1.40m    4-07.00  512  
  4 Jamie Williams               Zoom TC                  1.35m    4-05.00  460  
  4 Angela Robinson              AZ Rising Suns           1.35m    4-05.00  460  
  6 Katherine Smith              Parker Panthers          1.30m    4-03.25  409  
  6 Jessica Williams             AZ Flames                1.30m    4-03.25  409  
  8 Patrice Daniels              TX Shooting Strs         1.15m    3-09.25  266  
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Katherine Smith              Parker Panthers          4.64m  -2.7  15-02.75  464  
  2 Chelsea Challacombe          NM Unattached            4.41m  -1.8  14-05.75  406  
  3 Jalissa Smith                AZ Flames                4.38m  -1.4  14-04.50  398  
  4 Angela Robinson              AZ Rising Suns           4.33m  -2.0  14-02.50  386  
  5 Taylor Polson                CO Unattached            4.32m  -1.9  14-02.25  384  
  6 Jamie Williams               Zoom TC                  3.70m  -2.0  12-01.75  242  
  7 Jessica Williams             AZ Flames                3.62m   1.6  11-10.50  225  
 -- Patrice Daniels              TX Shooting Strs          FOUL   NWI           
 
Event 319  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor Polson                CO Unattached          2:30.78   683  
  2 Jessica Williams             AZ Flames              2:33.93   644  
  3 Jamie Williams               Zoom TC                2:40.43   568  
  4 Patrice Daniels              TX Shooting Strs       2:42.05   550  
  5 Katherine Smith              Parker Panthers        2:47.61   489  
  6 Angela Robinson              AZ Rising Suns         2:49.17   472  
  7 Jalissa Smith                AZ Flames              2:53.07   432  
  8 Chelsea Challacombe          NM Unattached          2:54.23   421  
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
    Region X: R 10.98  7/15/2001   Keegan Herring, Arizona/ARS                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Max Ornelas                  Zoom TC                  11.25Q  NWI  2 
  2 Mykeal Ham                   AZ Flames                11.59Q  1.0  1 
  3 Oche Myers                   AZ Rising Suns           11.61Q  NWI  2 
  4 Dominican Waynewood          CO Unattached            11.74Q  1.0  1 
  5 Isak Washington              Texas Heat               11.79Q  NWI  2 
  6 Kyle Baca                    Abq Olympette            12.22Q  1.0  1 
  7 Ethan Marks                  Ric Rojas                12.05q  NWI  2 
  8 Samuel Acosta                Texas Heat               12.29q  NWI  2 
  9 Xavier Barkley               TX Shooting Strs         12.38   1.0  1 
 10 Ivan Cornelius               Duke City                12.40   1.0  1 
 11 Glen Hills                   Mercury of Utah          14.11   NWI  2 
 12 Braedon Broadwater           Mercury of Utah          14.12   1.0  1 
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Region X: R 10.98  7/15/2001   Keegan Herring, Arizona/ARS                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Max Ornelas                  Zoom TC                  11.62   NWI 
  2 Mykeal Ham                   AZ Flames                11.84   NWI 
  3 Oche Myers                   AZ Rising Suns           12.01   NWI 
  4 Dominican Waynewood          CO Unattached            12.03   NWI 
  5 Isak Washington              Texas Heat               12.09   NWI 
  6 Kyle Baca                    Abq Olympette            12.33   NWI 
  7 Ethan Marks                  Ric Rojas                12.34   NWI 
  8 Samuel Acosta                Texas Heat               12.60   NWI 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
    Region X: R 22.85  7/15/2001   Keegan Herring, Arizona/ARS                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Max Ornelas                  Zoom TC                  22.97Q  4.6  1 
  2 Oche Myers                   AZ Rising Suns           23.25Q  5.2  2 
  3 Mykeal Ham                   AZ Flames                23.49Q  5.2  2 
  4 Isak Washington              Texas Heat               23.85Q  4.6  1 
  5 Dominican Waynewood          CO Unattached            23.74Q  5.2  2 
  6 Benjamin Brown               CS Gold Rush             24.51Q  4.6  1 
  7 Kyle Baca                    Abq Olympette            24.53q  5.2  2 
  8 Xavier Barkley               TX Shooting Strs         24.94q  4.6  1 
  9 Elmando McCoy                Duke City                25.11   4.6  1 
 10 Samuel Acosta                Texas Heat               25.22   5.2  2 
 11 Jonathon Peele               Duke City                26.22   5.2  2 
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Region X: R 22.85  7/15/2001   Keegan Herring, Arizona/ARS                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Max Ornelas                  Zoom TC                  23.13  -2.0 
  2 Mykeal Ham                   AZ Flames                23.61  -2.0 
  3 Oche Myers                   AZ Rising Suns           23.62  -2.0 
  4 Dominican Waynewood          CO Unattached            24.56  -2.0 
  5 Isak Washington              Texas Heat               24.61  -2.0 
  6 Benjamin Brown               CS Gold Rush             24.76  -2.0 
  7 Kyle Baca                    Abq Olympette            25.13  -2.0 
  8 Xavier Barkley               TX Shooting Strs         25.60  -2.0 
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Region X: R 51.10  7/17/2004   Dominick Roberts, Colorado/GH               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Oche Myers                   AZ Rising Suns           52.49  
  2 Zane Jeffress                Ric Rojas                52.54  
  3 Brenden Wallace              Tucson Elite             53.24  
  4 Benjamin Brown               CS Gold Rush             53.74  
  5 Elmando McCoy                Duke City                54.46  
  6 Jayden Rodriguez             Team Bliss               58.23  
  7 Devon Stroman                El Paso Wings            59.62  
 
Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Region X: R 2:00.92  7/15/2001   Cody Harper, New Mexico/ATC               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jack Robb                    CO Unattached          2:03.54  
  2 Zane Jeffress                Ric Rojas              2:07.74  
  3 David Torres                 Kfm Int'l              2:07.81  
  4 Daniel Book                  Zoom TC                2:08.25  
  5 Brenden Wallace              Tucson Elite           2:08.53  
  6 Austin Anaya                 NM Unattached          2:10.43  
  7 Martin Carvajal              Coldwater Exp          2:15.82  
  8 Cameron Laverty              El Paso Flames         2:21.21  
  9 Jayden Rodriguez             Team Bliss             2:23.72  
 10 Roshon Roomes                AZ Flames              2:27.03  
 
Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Region X: R 4:19.13  7/9/2006    Roblet Muhudin, Colorado/BTC              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jack Robb                    CO Unattached          4:25.47  
  2 David Torres                 Kfm Int'l              4:27.74  
  3 Austin Anaya                 NM Unattached          4:31.05  
  4 Daniel Book                  Zoom TC                4:32.96  
  5 Cameron Laverty              El Paso Flames         4:45.86  
  6 Richard Sanchez              Ric Rojas              4:47.02  
  7 Mufasa Guerrero              Coldwater Exp          4:56.97  
  8 Eddie Loughran               Tcm Rez                5:01.49  
  9 Larramy Roberts              Mountainer Speed       5:03.09  
 10 Truman Davidson              El Paso Wildcats       5:12.16  
 11 Markez Butler                AZ Saints              5:22.08  
 
Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Region X: R 9:34.04  7/19/1998   Billy Smith, Arizona/UNA                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Austin Anaya                 NM Unattached         10:05.50  
  2 William Mayhew               CO Unattached         10:06.45  
  3 Mufasa Guerrero              Coldwater Exp         10:23.07  
  4 John Ohagan                  Zoom TC               10:23.20  
  5 Christian Deleon             Team Bliss            10:59.45  
  6 Eddie Loughran               Tcm Rez               11:11.20  
  7 Truman Davidson              El Paso Wildcats      11:23.14  
  8 Dominic Borunda              Ravens TC             11:25.34  
  9 Michael Rice                 Cougar TC             12:04.45  
 10 Matthew Buruato              Texastrong            12:21.00  
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
========================================================================
    Region X: R 13.53  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, Arizona/AC               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Tevin Mayfield               AZ Cheetahs              14.05Q  4.3  1 
  2 Adam Turner                  Mustangs                 14.27Q  4.9  2 
  3 Bryce Perkins                AZ Cheetahs              14.59Q  4.9  2 
  4 Keandre Bates                Team Bliss               14.68Q  4.3  1 
  5 Isaiah McIntyre              NM Unattached            15.57Q  4.3  1 
  6 Daniel Powell                Texas Heat               15.95Q  4.9  2 
  7 Dominican Waynewood          CO Unattached            16.18q  4.3  1 
  8 Irving Avila                 Texas Heat               16.69q  4.9  2 
  9 Nathan Courtney              Speed T F                16.83   4.9  2 
 10 Joseph Parker                CO Unattached            17.14   4.3  1 
 11 Bailey Brooks                UT Unattached            18.69   4.9  2 
 
Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Region X: R 13.53  7/16/2000   Kaybrin Stevenson, Arizona/AC               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tevin Mayfield               AZ Cheetahs              14.31   1.6 
  2 Keandre Bates                Team Bliss               14.52   1.6 
  3 Adam Turner                  Mustangs                 14.57   1.6 
  4 Bryce Perkins                AZ Cheetahs              14.89   1.6 
  5 Daniel Powell                Texas Heat               15.89   1.6 
  6 Dominican Waynewood          CO Unattached            16.23   1.6 
  7 Irving Avila                 Texas Heat               16.26   1.6 
 
Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
========================================================================
    Region X: R 25.65  7/15/2001   Brian Stroughter, Arizona/ARS               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Tevin Mayfield               AZ Cheetahs              25.67Q -1.0  1 
  2 Bryce Perkins                AZ Cheetahs              27.14Q -0.6  2 
  3 Keandre Bates                Team Bliss               26.47Q -1.0  1 
  4 Adam Turner                  Mustangs                 27.83Q -0.6  2 
  5 Ben Beauchamp                CO Unattached            29.66Q -1.0  1 
  6 Irving Avila                 Texas Heat               29.84Q -0.6  2 
  7 Kaden Weller                 Glenwood Springr         30.49q -0.6  2 
  8 Victor Zamora                Mountainer Speed         31.46q -1.0  1 
  9 Nathan Courtney              Speed T F                31.86  -0.6  2 
 10 Bailey Brooks                UT Unattached            32.79  -1.0  1 
 
Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Region X: R 25.65  7/15/2001   Brian Stroughter, Arizona/ARS               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tevin Mayfield               AZ Cheetahs              25.81   0.1 
  2 Keandre Bates                Team Bliss               26.41   0.1 
  3 Bryce Perkins                AZ Cheetahs              27.26   0.1 
  4 Adam Turner                  Mustangs                 27.62   0.1 
  5 Ben Beauchamp                CO Unattached            28.85   0.1 
  6 Irving Avila                 Texas Heat               30.18   0.1 
  7 Kaden Weller                 Glenwood Springr         30.70   0.1 
  8 Victor Zamora                Mountainer Speed         31.91   0.1 
 
Event 359  4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
    Region X: R 44.71  7/14/2001   Arizona Rising Suns, Arizona                
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1042 Duke City Track  'A'                             48.48  
 -- 1048 Mustangs TC  'A'                                   DNF  
 -- 1053 Texas Heat TC  'A'                                  DQ  
 
Event 360  4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
    Region X: R 3:37.89  7/14/1996   Arizona Cheetahs, Arizona                 
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1042 Duke City Track  'A'                           3:52.34  
  2 1048 Mustangs TC  'A'                               3:56.12  
  3 1032 Ric Rojas Running  'A'                         4:00.94  
  4 1053 Team Bliss  'A'                                4:12.07  
  5 1032 Zoom TC  'A'                                   4:13.57  
  6 1053 El Paso Wings TC  'A'                          4:21.49  
 
Event 361  4x800 Meter Relay Youth Boys
================================================================
    Region X: R 9:11.91  7/17/2004   Comets, Border                            
                         R Castanon, J Garcia, M Hernandez, B Lira         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1032 Zoom TC  'A'                                   9:46.90  
  2 1042 Cougar TC  'A'                                 9:54.36  
  3 1053 Team Bliss  'A'                               10:03.45  
  4 1048 Arizona Flames TC  'A'                        10:15.48  
  5 1032 Zoom TC  'B'                                  11:03.45  
 
Event 362  High Jump Youth Boys
==========================================================================
    Region X: R 1.88m  7/18/2004   Aaron Martinez, Border/WTC                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Austin Walashek              AZ Puma                  1.70m    5-07.00 
  2 Ben Beauchamp                CO Unattached           J1.70m    5-07.00 
  3 Timothy Duckworth            Phoenix Bobcats          1.65m    5-05.00 
  4 Isaiah McIntyre              NM Unattached            1.60m    5-03.00 
  5 Daniel Powell                Texas Heat               1.55m    5-01.00 
  5 Zane Jeffress                Ric Rojas                1.55m    5-01.00 
  7 Bailey Brooks                UT Unattached            1.40m    4-07.00 
  8 Victor Zamora                Mountainer Speed         1.30m    4-03.25 
 -- Carter Radke                 AZ Puma                     NH            
 
Event 363  Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
    Region X: R 3.65m  7/13/1997   Matt Merrit, Colrado/CSS                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Timothy Duckworth            Phoenix Bobcats          2.90m    9-06.25 
  2 Paulo Benavides              BD Unattached            2.75m    9-00.25 
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
    Region X: R 6.25m  7/13/1997   Gerren Crochet, Colorado/FTC                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Tevin Mayfield               AZ Cheetahs              5.76m   NWI  18-10.75 
  2 Keandre Bates                Team Bliss               5.75m   NWI  18-10.50 
  3 Max Ornelas                  Zoom TC                  5.55m   NWI  18-02.50 
  4 Bryce Perkins                AZ Cheetahs              5.43m   NWI  17-09.75 
  5 Timothy Duckworth            Phoenix Bobcats          5.26m   NWI  17-03.25 
  6 Daniel Svistun               Zoom TC                  4.95m   NWI  16-03.00 
  7 Ivan Cornelius               Duke City                4.79m   NWI  15-08.75 
  8 Glen Hills                   Mercury of Utah          4.45m   NWI  14-07.25 
  9 Bailey Brooks                UT Unattached            4.30m   NWI  14-01.25 
 -- Isaiah McIntyre              NM Unattached             FOUL   NWI           
 -- Tomas Ornelas                Zoom TC                   FOUL   NWI           
 
Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
    Region X: R 12.90m  7/18/2004   Eric Arce, Border/UNA                      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Keandre Bates                Team Bliss              12.91mR  1.5  42-04.25 
  2 Francisco Sanchez            Texas Heat              11.54m   3.1  37-10.50 
  3 Victor Zamora                Mountainer Speed         9.62m   3.6  31-06.75 
  4 Kyle Petrey                  Rio Rancho               9.46m   2.4  31-00.50 
  5 Brian Boylen                 Speed T F                9.31m   3.9  30-06.50 
  6 Chris Yonkaitis              Fort Collins             8.73m   3.3  28-07.75 
 
Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
    Region X: R 15.89m  7/13/2008   Travis Colby, UNATTACHED                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Josh Brady                   BD Unattached           15.13m   49-07.75 
  2 Nikaeus Mercer               Do Right                13.89m   45-07.00 
  3 Austin Walashek              AZ Puma                 12.44m   40-09.75 
  4 Austin Brant                 CO Unattached           12.32m   40-05.00 
  5 Christian Shaver             Phoenix Bobcats         12.25m   40-02.25 
  6 Marcos Delgado               El Paso Wildcats        11.71m   38-05.00 
  7 Noah Madrid                  Duke City               10.99m   36-00.75 
  8 Devaughn Fuller              Duke City               10.20m   33-05.75 
  9 Liam Moots                   Cougar TC                9.85m   32-03.75 
 10 Josh Kueffner                Mercury of Utah          8.02m   26-03.75 
 11 Conor Bertles                CO Unattached            7.78m   25-06.25 
 
Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
    Region X: R 50.08m  7/12/1992   Dan Righetti, Arizona/UNA                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Annthony Dudley              BD Unattached           53.73mR    176-03 
  2 Josh Brady                   BD Unattached           41.23m     135-03 
  3 Christian Shaver             Phoenix Bobcats         40.51m     132-11 
  4 Austin Brant                 CO Unattached           38.00m     124-08 
  5 Charles Bisbee               CO Unattached           37.94m     124-06 
  6 Jared Douglass               BD Unattached           32.96m     108-02 
  7 Lorenzo Maldonado            Abq Athletics           32.45m     106-05 
  8 Noah Madrid                  Duke City               31.52m     103-05 
  9 Nikaeus Mercer               Do Right                31.31m     102-09 
 10 Devaughn Fuller              Duke City               30.83m     101-02 
 11 Austin Walashek              AZ Puma                 30.59m     100-04 
 12 Conor Bertles                CO Unattached           21.49m      70-06 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
    Region X: R 53.04m  7/13/2008   Travis Colby, UNATTACHED                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Archie Rice                  Mustangs                52.33m     171-08 
  2 Christopher Acosta           Abq Olympette           43.49m     142-08 
  3 Christian Shaver             Phoenix Bobcats        J43.49m     142-08 
  4 Aaron Ramirez                AZ Unattached           41.21m     135-02 
  5 Marc Martinez                Duke City               39.30m     128-11 
  6 Abran Ramos                  Ravens TC               37.75m     123-10 
  7 Marcos Delgado               El Paso Wildcats        35.60m     116-09 
  8 Jacob Cobos                  El Paso Wings           34.75m     114-00 
  9 Antonio Cabrera              CO Speed                20.27m      66-06 
 10 Josh Kueffner                Mercury of Utah         19.81m      65-00 
 
Event 369  Outdoor Pentathlon Youth Boys
================================================================
    Region X: R  2997  7/14/1995   Jamie Carrillo, Border/DB                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Timothy Duckworth            Phoenix Bobcats           2592  
  2 Ben Beauchamp                CO Unattached             2530  
  3 Muhammed Oliver              AZ Rising Suns            2284  
  4 Austin Walashek              AZ Puma                   2151  
  5 Bailey Brooks                UT Unattached             1776  
  6 Sequoyah Copeland            Denver Lightning          1427  
 

Event 369  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Timothy Duckworth            Phoenix Bobcats          15.03   1.3  1  846  
  2 Ben Beauchamp                CO Unattached            16.02   1.2  2  730  
  3 Muhammed Oliver              AZ Rising Suns           16.13   1.2  2  718  
  4 Austin Walashek              AZ Puma                  16.43   1.3  1  685  
  5 Bailey Brooks                UT Unattached            18.45   1.2  2  482  
  6 Sequoyah Copeland            Denver Lightning         19.80   1.3  1  365  
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Austin Walashek              AZ Puma                 12.22m   40-01.25  620  
  2 Ben Beauchamp                CO Unattached            9.88m   32-05.00  478  
  3 Timothy Duckworth            Phoenix Bobcats          8.50m   27-10.75  396  
  4 Muhammed Oliver              AZ Rising Suns           8.36m   27-05.25  388  
  5 Bailey Brooks                UT Unattached            8.11m   26-07.25  373  
  6 Sequoyah Copeland            Denver Lightning         6.41m   21-00.50  273  
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ben Beauchamp                CO Unattached            1.70m    5-07.00  544  
  2 Timothy Duckworth            Phoenix Bobcats          1.65m    5-05.00  504  
  3 Austin Walashek              AZ Puma                  1.60m    5-03.00  464  
  4 Muhammed Oliver              AZ Rising Suns           1.50m    4-11.00  389  
  5 Bailey Brooks                UT Unattached            1.45m    4-09.00  352  
  6 Sequoyah Copeland            Denver Lightning         1.30m    4-03.25  250  
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Timothy Duckworth            Phoenix Bobcats          5.40m  -1.6  17-08.75  461  
  2 Ben Beauchamp                CO Unattached            5.04m  -1.4  16-06.50  390  
  3 Muhammed Oliver              AZ Rising Suns           4.93m  -2.3  16-02.25  369  
  4 Austin Walashek              AZ Puma                  4.87m  -1.1  15-11.75  358  
  5 Bailey Brooks                UT Unattached            4.50m  -1.4  14-09.25  290  
  6 Sequoyah Copeland            Denver Lightning         3.65m  -1.8  11-11.75  152  
 
Event 369  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Muhammed Oliver              AZ Rising Suns         5:25.81   420  
  2 Ben Beauchamp                CO Unattached          5:32.30   388  
  3 Sequoyah Copeland            Denver Lightning       5:32.46   387  
  4 Timothy Duckworth            Phoenix Bobcats        5:32.90   385  
  5 Bailey Brooks                UT Unattached          5:56.49   279  
  6 Austin Walashek              AZ Puma                7:26.88    24  
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
    Region X: R 11.47  7/14/2002   Jessica Onyepunuka, Arizona/ARS             
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jasmin Pratt                 AZ Rising Suns           12.21Q  2.6  1 
  2 Maryelizabeth Sant           Colorado Flyers          12.22Q  1.3  2 
  3 Delana Moore                 AZ Rising Suns           12.46Q  2.6  1 
  4 Jaszmyne Smith               AZ Rising Suns           12.55Q  1.3  2 
  5 Lisa Bennett                 TX Shooting Strs         12.48Q  2.6  1 
  6 Kamiyanna Mendez             Colorado Flyers          12.64Q  1.3  2 
  7 Natalia Font                 TX Shooting Strs         12.77q  2.6  1 
  8 Megan Bond                   Mercury of Utah          12.83q  1.3  2 
  9 Kelsey Turner                Team Bliss               12.94   2.6  1 
 10 Rachel Brooks                UT Unattached            13.05   2.6  1 
 11 Kacee Ramos                  Ksc Elite                13.18   1.3  2 
 12 Desiree Gonzales             Valley                   14.01   1.3  2 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Region X: R 11.47  7/14/2002   Jessica Onyepunuka, Arizona/ARS             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Maryelizabeth Sant           Colorado Flyers          12.25  -1.1 
  2 Delana Moore                 AZ Rising Suns           12.48  -1.1 
  3 Jasmin Pratt                 AZ Rising Suns           12.51  -1.1 
  4 Kamiyanna Mendez             Colorado Flyers          12.67  -1.1 
  5 Lisa Bennett                 TX Shooting Strs         12.75  -1.1 
  6 Jaszmyne Smith               AZ Rising Suns           12.99  -1.1 
  7 Megan Bond                   Mercury of Utah          13.08  -1.1 
  8 Natalia Font                 TX Shooting Strs         13.16  -1.1 
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
    Region X: R 23.99  7/13/2003   Judith Onyepunuka, Arizona/ARS              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ginasia Hamilton             CS Striders              24.24Q  4.2  2 
  2 Lisa Bennett                 TX Shooting Strs         24.94Q  4.7  1 
  3 Jasmin Pratt                 AZ Rising Suns           24.94Q  4.2  2 
  4 Maryelizabeth Sant           Colorado Flyers          25.27Q  4.7  1 
  5 Jaide Stepter                Pops TC                  25.50Q  4.2  2 
  6 Kelsey Turner                Team Bliss               26.38Q  4.7  1 
  7 Megan Bond                   Mercury of Utah          26.28q  4.2  2 
  8 Paris Ware                   El Paso Wings            26.58q  4.2  2 
  9 Kacee Ramos                  Ksc Elite                27.51   4.7  1 
 10 Desiree Gonzales             Valley                   29.10   4.2  2 
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Region X: R 23.99  7/13/2003   Judith Onyepunuka, Arizona/ARS              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ginasia Hamilton             CS Striders              24.85   NWI 
  2 Jasmin Pratt                 AZ Rising Suns           25.39   NWI 
  3 Jaide Stepter                Pops TC                  25.41   NWI 
  4 Lisa Bennett                 TX Shooting Strs         25.75   NWI 
  5 Paris Ware                   El Paso Wings            27.13   NWI 
  6 Kelsey Turner                Team Bliss               27.75   NWI 
 
Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Region X: R 54.65  7/17/2005   Taylor Evans, Arizona/AC                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ginasia Hamilton             CS Striders              55.61  
  2 Chelsie Horton               Fast Traxx               57.35  
  3 Paris Ware                   El Paso Wings            59.14  
  4 Jasmin Pratt                 AZ Rising Suns           59.64  
  5 Alesondra Colbert            AZ Cheetahs            1:00.55  
  6 Megan Bond                   Mercury of Utah        1:00.72  
  7 Esther Oyetunde              Texas Heat             1:03.60  
  8 Liliana Gallardo             Texas Heat             1:06.65  
 
Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Region X: R 2:14.38  7/12/2008   Samantha Berggren, CO Unattached          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gina Hauptman                Peak Distance          2:20.67  
  2 Ashley Pinkney               AZ Rising Suns         2:23.35  
  3 Devan Foster                 Zoom TC                2:24.32  
  4 Vivian Diaz                  TX Shooting Strs       2:26.03  
  5 Kierra Jackson               AZ Rising Suns         2:26.90  
  6 Laura Rice                   Cougar TC              2:27.39  
  7 Paris Ware                   El Paso Wings          2:27.62  
  8 Szilarda Mendoza             Texas Heat             2:27.82  
 
Event 404  1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Region X: R 4:40.10  7/13/2008   Eleanor Fulton, ZOOM Track Club           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gina Hauptman                Peak Distance          4:50.70  
  2 Sydney Scott                 Eliterrunningus        4:59.67  
  3 Josefina Dorado              Texastrong             5:40.57  
  4 Kandy Torres                 El Paso Flames         5:43.00  
 
Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Region X: R 10:19.19  7/12/2008   Eleanor Fulton, ZOOM Track Club          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sydney Scott                 Eliterrunningus       11:47.98  
  2 Kassidy Knutson              Eliterrunningus       12:01.55  
  3 Josefina Dorado              Texastrong            12:40.33  
  4 Kandy Torres                 El Paso Flames        13:48.77  
 
Event 406  2000 Meter Steeplechase Intermediate Girls
================================================================
    Region X: R 7:16.24  7/11/2008   Eleanor Fulton, ZOOM Track Club           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cassandra Hardy              CO Unattached          8:23.85  
  2 Laura Rice                   Cougar TC              8:36.00  
  3 Jordan Hare                  Speed T F              8:49.05  
  4 Shannon Ferguson             Zoom TC                9:01.89  
  5 Melissa Selzer               Texas Heat             9:37.53  
 
Event 407  3000 Meter Race Walk Intermediate Girls
================================================================
    Region X: R 12:15.18  7/15/1988   Vera Jenkins, Arizona/DH                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cierra Hagans                TX Shooting Strs      22:45.32  
  2 Tamara Silcott               TX Shooting Strs      22:47.75  
  3 Acacia Covington             TX Shooting Strs      24:04.35  
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
========================================================================
    Region X: R 14.19  7/16/2000   Jacquelyn Johnson, Arizona/YVF              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Sherrelle Jordan             AZ Cheetahs              14.70Q  5.2  2 
  2 Jaide Stepter                Pops TC                  14.95Q  6.8  1 
  3 Kamiyanna Mendez             Colorado Flyers          15.09Q  5.2  2 
  4 Ashlee Moore                 AZ Flames                15.47Q  6.8  1 
  5 Tahja Doublin                Real Training            16.00Q  5.2  2 
  6 Rachel Brooks                UT Unattached            16.27Q  6.8  1 
  7 Katie Weber                  Fort Collins             16.29q  6.8  1 
  8 Camila Trespalacios          El Paso Wildcats         17.90q  5.2  2 
  9 Jamie Loper                  Texas Heat               17.95   5.2  2 
 10 Jennifer Rojas               El Paso Wings            20.93   6.8  1 
 
Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
    Region X: R 14.19  7/16/2000   Jacquelyn Johnson, Arizona/YVF              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ashlee Moore                 AZ Flames                15.66  -4.1 
  2 Jaide Stepter                Pops TC                  15.82  -4.1 
  3 Kamiyanna Mendez             Colorado Flyers          15.87  -4.1 
  4 Tahja Doublin                Real Training            16.41  -4.1 
  5 Rachel Brooks                UT Unattached            17.05  -4.1 
  6 Katie Weber                  Fort Collins             18.13  -4.1 
  7 Camila Trespalacios          El Paso Wildcats         18.98  -4.1 
  8 Sherrelle Jordan             AZ Cheetahs              23.17  -4.1 
 
Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Region X: R 1:02.66  7/17/1993   Patrica Davis, Arizona/YVF                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Krista Armstead              NM Unattached          1:01.22R 
  2 Jaide Stepter                Pops TC                1:04.12  
  3 Chelsie Horton               Fast Traxx             1:06.13  
  4 Madison Kuyawa               Texas Heat             1:10.31  
  5 Elizabeth Oyetunde           Texas Heat             1:11.19  
  6 Sha-Ray Nelson               Colorado Flyers        1:11.59  
  7 Jordan Hare                  Speed T F              1:15.36  
  8 Cierra Hagans                TX Shooting Strs       1:17.56  
 
Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
    Region X: R 46.70  7/18/2004   Arizona Rising Suns, Arifzona               
                       A Menhennet, J Onyepunuka, T Robinson, K Wilson   
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1032 Colorado Flyers TC  'A'                          49.23  
  2 1032 Colorado Springs Striders  'A'                   49.35  
  3 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                      50.40  
  4 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                         50.63  
  5 1053 Texas Shooting Stars Trac  'A'                   51.24  
  6 1053 Texas Shooting Stars Trac  'B'                   54.05  
  7 1053 Texas Shooting Stars Trac  'C'                   56.74  
 
Event 411  4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
    Region X: R 3:58.28  7/18/2004   Arizona Cheetahs, Arizona                 
                         A Cunningham, K Hardt, M Tiger, N Johnson         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Arizona Cheetahs TC  'A'                       4:02.99  
  2 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                    4:08.75  
  3 1053 Texas Heat TC  'A'                             4:10.22  
  4 1053 Texas Shooting Stars Trac  'A'                 4:15.00  
  5 1053 Texas Shooting Stars Trac  'B'                 4:33.59  
 
Event 412  4x800 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
    Region X: R 9:57.57  7/14/2007   El Paso Youth Sports, Border              
                         N Herrera, M Paz, B Oliveras, A Ruiz              
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1053 Texas Heat TC  'A'                            10:37.31  
  2 1053 Texas Shooting Stars Trac  'A'                10:57.80  
  3 1053 Texastrong  'A'                               11:15.09  
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Region X: R 1.80m  7/16/1994   Bianca McKell, Border/PC                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ashlee Moore                 AZ Flames                1.70m    5-07.00 
  2 Cassie House                 NM Unattached            1.60m    5-03.00 
  3 Shelley Heilig               Tucson Elite             1.50m    4-11.00 
  4 Shannon Smythe               NM Unattached            1.45m    4-09.00 
  5 Paris Ware                   El Paso Wings           J1.45m    4-09.00 
  6 Melissa Barella              Zoom TC                  1.40m    4-07.00 
  7 Summer Avery                 Tucson Elite            J1.40m    4-07.00 
 -- Koree Willer                 Fort Collins                NH            
 
Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
    Region X: R 3.52m  7/15/2001   April Kubishta, Arizona/HTC                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chandler Marshall            CO Unattached            3.05m   10-00.00 
  2 Addy Neibauer                CO Unattached            2.75m    9-00.25 
  3 Sopha Daniels                Ultimate High            2.45m    8-00.50 
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Region X: R 5.72m  7/10/2009   Abrianna Torres, AZ Tucson Elite            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Brianna Rodriguez            Tucson Elite             5.72mR +0.0  18-09.25 
  2 Ashlee Moore                 AZ Flames                5.44m  -2.3  17-10.25 
  3 Shamon Bailey                AZ Elite                 5.12m  -1.7  16-09.75 
  4 Kelsey Turner                Team Bliss               5.08m  -0.5  16-08.00 
  5 Koree Willer                 Fort Collins             4.90m   1.3  16-01.00 
  6 Alexis Taylorseifert         CO Unattached            4.88m   0.9  16-00.25 
  7 Mariah Yarbrough             CO Unattached            4.57m  +0.0  15-00.00 
  8 Shalicia Lamons              TX Shooting Strs         4.56m   1.1  14-11.50 
  9 Jazmin Padilla               TX Shooting Strs         4.46m  -1.1  14-07.75 
 10 Desiree Gonzales             Valley                   4.14m  -1.7  13-07.00 
 
Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
    Region X: R 11.76m  7/13/1997   Margaret Ike, Border/EPF                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Danielle Williams            Colorado Flyers         12.04mR  NWI  39-06.00 
  2 Koree Willer                 Fort Collins            10.89m   NWI  35-08.75 
  3 Alyssa Thompson              Pops TC                 10.83m   NWI  35-06.50 
  4 Ashlee Moore                 AZ Flames               10.82m   NWI  35-06.00 
  5 MacKenzie Comstock           Zoom TC                 10.60m   NWI  34-09.50 
  6 Shamon Bailey                AZ Elite                10.40m   NWI  34-01.50 
  7 Kelsey Turner                Team Bliss              10.36m   NWI  34-00.00 
  8 Shannon Smythe               NM Unattached            9.55m   NWI  31-04.00 
 
Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Region X: R 13.78m  7/12/1992   Collinus Newsome, Colorado/CF              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Megan Patterson              CO Unattached           13.53m   44-04.75 
  2 Clarissa Salazar             Tucson Elite            10.73m   35-02.50 
  3 Adebola Akomolafe            El Paso Athletic         9.98m   32-09.00 
  4 Christina Fasci              CO Unattached            9.89m   32-05.50 
  5 Casidy Callahan              UT Unattached            9.87m   32-04.75 
  6 Danielle Gurule              Valley                   9.50m   31-02.00 
  7 Daizhane Colley              AZ Puma                  9.33m   30-07.50 
  8 Katherine Ruvalcaba          Texastrong               6.18m   20-03.50 
 
Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Region X: R 40.50m  7/14/1991   Shelly Greathouse, Colorado/CF             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Simone Concepcion            El Paso Wings           34.76m     114-00 
  2 Megan Patterson              CO Unattached           33.67m     110-05 
  3 Adebola Akomolafe            El Paso Athletic        31.84m     104-05 
  4 Danielle Gurule              Valley                  31.68m     103-11 
  5 Christina Fasci              CO Unattached           31.38m     102-11 
  6 Christina Esparza            AZ Unattached           31.37m     102-11 
  7 Casidy Callahan              UT Unattached           31.02m     101-09 
  8 Clarissa Salazar             Tucson Elite            29.43m      96-07 
  9 Taylor Dyson                 Phoenix Bobcats         25.76m      84-06 
 10 Tamara Silcott               TX Shooting Strs        17.97m      58-11 
 -- Marissa Rudd                 CS Striders               FOUL            
 
Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
    Region X: R 43.88m  7/13/2008   Hannah Carson, AZ Cheetas                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Renee Dyson                  Phoenix Bobcats         38.87m     127-06 
  2 Megan Glasmann               Mercury of Utah         35.07m     115-01 
  3 Taylor Dyson                 Phoenix Bobcats         32.21m     105-08 
  4 Lizabeth Dyson               Phoenix Bobcats         28.93m      94-11 
  5 Simone Concepcion            El Paso Wings           28.83m      94-07 
  6 Christina Fasci              CO Unattached           28.66m      94-00 
  7 Casidy Callahan              UT Unattached           27.27m      89-06 
 
Event 420  Hammer Throw Intermediate Girls
==========================================================================
    Region X: R 42.77m  7/11/2009   Ashley Weber, AZ Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Megan Patterson              CO Unattached           35.59m     116-09 
  2 Casidy Callahan              UT Unattached           24.54m      80-06 
 
Event 421  Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
    Region X: R  4825  7/17/1998   Nina Grubbs, Arizona/JOM                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Alyssa Thompson              Pops TC                   3784  
  2 Rachel Brooks                UT Unattached             3314  
  3 Megan Bond                   Mercury of Utah           2932  
  4 Kyetiil Vicenti              NM Unattached             2887  
  5 Addy Neibauer                CO Unattached             2722  
  6 Lindsay Read                 Fort Collins              2612  
  7 Cierra Hagans                TX Shooting Strs          2073  


Event 421  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Rachel Brooks                UT Unattached            16.45  -1.5  1  660  
  2 Alyssa Thompson              Pops TC                  17.17  -1.5  1  577  
  3 Addy Neibauer                CO Unattached            17.56   NWI  2  535  
  4 Megan Bond                   Mercury of Utah          18.44   NWI  2  444  
  5 Lindsay Read                 Fort Collins             19.32   NWI  2  361  
  6 Kyetiil Vicenti              NM Unattached            19.61   NWI  2  335  
  7 Cierra Hagans                TX Shooting Strs         19.65  -1.5  1  332  
 
Event 421  Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Alyssa Thompson              Pops TC                  1.50m    4-11.00  621  
  2 Kyetiil Vicenti              NM Unattached            1.45m    4-09.00  566  
  3 Lindsay Read                 Fort Collins             1.35m    4-05.00  460  
  4 Rachel Brooks                UT Unattached            1.30m    4-03.25  409  
  5 Megan Bond                   Mercury of Utah          1.25m    4-01.25  359  
  5 Addy Neibauer                CO Unattached            1.25m    4-01.25  359  
  7 Cierra Hagans                TX Shooting Strs         1.20m    3-11.25  312  
 
Event 421  Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kyetiil Vicenti              NM Unattached            8.03m   26-04.25  401  
  2 Megan Bond                   Mercury of Utah          7.31m   23-11.75  355  
  3 Alyssa Thompson              Pops TC                  7.19m   23-07.25  347  
  4 Cierra Hagans                TX Shooting Strs         7.06m   23-02.00  339  
  5 Rachel Brooks                UT Unattached            6.86m   22-06.25  326  
  6 Addy Neibauer                CO Unattached            6.83m   22-05.00  324  
  7 Lindsay Read                 Fort Collins             6.63m   21-09.00  311  
 
Event 421  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Alyssa Thompson              Pops TC                  26.46  -1.3  757  
  2 Megan Bond                   Mercury of Utah          26.54  -1.3  751  
  3 Rachel Brooks                UT Unattached            27.53  -1.3  668  
  4 Cierra Hagans                TX Shooting Strs         28.94  -1.3  559  
  5 Addy Neibauer                CO Unattached            30.13  -1.3  473  
  6 Lindsay Read                 Fort Collins             30.65  -1.3  438  
  7 Kyetiil Vicenti              NM Unattached            31.10  -1.3  408  

Event 421  Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Alyssa Thompson              Pops TC                  4.88m  +0.0  16-00.25  527  
  2 Lindsay Read                 Fort Collins             4.49m   1.5  14-08.75  426  
  3 Rachel Brooks                UT Unattached            4.26m   0.4  13-11.75  369  
  4 Addy Neibauer                CO Unattached            4.18m   0.8  13-08.75  350  
  5 Kyetiil Vicenti              NM Unattached            3.67m   0.9  12-00.50  235  
  6 Megan Bond                   Mercury of Utah          3.38m   1.9  11-01.25  176  
  7 Cierra Hagans                TX Shooting Strs         3.32m  -0.9  10-10.75  165  
 
Event 421  Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kyetiil Vicenti              NM Unattached           32.58m     106-11  526  
  2 Addy Neibauer                CO Unattached           23.32m      76-06  351  
  3 Alyssa Thompson              Pops TC                 22.29m      73-01  332  
  4 Rachel Brooks                UT Unattached           20.35m      66-09  295  
  5 Megan Bond                   Mercury of Utah         19.79m      64-11  285  
  6 Lindsay Read                 Fort Collins            17.18m      56-04  237  
  7 Cierra Hagans                TX Shooting Strs        12.51m      41-00  151  
 
Event 421  Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alyssa Thompson              Pops TC                2:35.71   623  
  2 Rachel Brooks                UT Unattached          2:38.77   587  
  3 Megan Bond                   Mercury of Utah        2:40.92   562  
  4 Kyetiil Vicenti              NM Unattached          2:54.73   416  
  5 Lindsay Read                 Fort Collins           2:58.53   379  
  6 Addy Neibauer                CO Unattached          3:03.91   330  
  7 Cierra Hagans                TX Shooting Strs       3:18.17   215  
 

 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
    Region X: R 10.59  7/9/2006    Jeremy Rankin, Colorado/UNA                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Devon Allen                  AZ Rising Suns           10.63Q  NWI  1 
  2 Benjamin Garcia              Rio Rancho               10.82Q  NWI  2 
  3 Jalen Ortiz                  AZ Rising Suns           10.99Q  NWI  2 
  4 Orlando Coleman              Mustangs                 11.11Q  NWI  1 
  5 David Svistun                Zoom TC                  11.13Q  NWI  2 
  6 Marcus Smoots                TX Shooting Strs         11.28Q  NWI  1 
  7 Kenneth Jones                Texas Heat               11.25q  NWI  2 
  8 Jesse Dunn                   CO Unattached            11.32q  NWI  1 
  9 Troy Aldredge                Cougar TC                11.59q  NWI  2 
 10 Anthony Walker               TX Shooting Strs         11.88q  NWI  1 
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Region X: R 10.59  7/9/2006    Jeremy Rankin, Colorado/UNA                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Devon Allen                  AZ Rising Suns           11.03   NWI 
  2 Orlando Coleman              Mustangs                 11.45   NWI 
  3 Benjamin Garcia              Rio Rancho               11.46   NWI 
  4 Jalen Ortiz                  AZ Rising Suns           11.55   NWI 
  5 Jesse Dunn                   CO Unattached            11.57   NWI 
  6 David Svistun                Zoom TC                  11.68   NWI 
  7 Marcus Smoots                TX Shooting Strs         11.69   NWI 
  8 Kenneth Jones                Texas Heat               11.84   NWI 
  9 Anthony Walker               TX Shooting Strs         11.93   NWI 
 10 Troy Aldredge                Cougar TC                12.28   NWI 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
    Region X: R 21.43  7/9/2006    Jeremy Rankin, Colorado/UNA                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kordell Deffebaugh           MB Cheetah               22.13Q  3.5  2 
  2 Giovanni Pascascio           AZ Rising Suns           22.49Q  NWI  1 
  3 Benjamin Garcia              Rio Rancho               22.73Q  NWI  1 
  4 Jesse Dunn                   CO Unattached            22.76Q  3.5  2 
  5 Raymond Sottak               Texastrong               23.06Q  3.5  2 
  5 Jalane Jackson               Duke City                23.06Q  NWI  1 
  7 Anthony Walker               TX Shooting Strs         23.11q  3.5  2 
  8 Marcus Smoots                TX Shooting Strs         23.26q  NWI  1 
  9 Jalen Ortiz                  AZ Rising Suns           23.27   NWI  1 
 10 Hunter Leachman              Ric Rojas                23.32   NWI  1 
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Region X: R 21.43  7/9/2006    Jeremy Rankin, Colorado/UNA                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Giovanni Pascascio           AZ Rising Suns           22.89  -2.6 
  2 Benjamin Garcia              Rio Rancho               23.10  -2.6 
  3 Jesse Dunn                   CO Unattached            23.26  -2.6 
  4 Jalane Jackson               Duke City                23.52  -2.6 
  5 Marcus Smoots                TX Shooting Strs         23.89  -2.6 
  6 Anthony Walker               TX Shooting Strs         25.03  -2.6 
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
    Region X: R 47.76  7/15/2007   Jamal Miles, Arizona/ARS                    
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kordell Deffebaugh           MB Cheetah               51.46Q  2 
  2 Giovanni Pascascio           AZ Rising Suns           52.17Q  1 
  3 Jalane Jackson               Duke City                52.95Q  2 
  4 Gabriel Martell              Texas Heat               53.26Q  1 
  5 Raymond Sottak               Texastrong               53.19Q  2 
  6 Gilberto Castano             Texastrong               55.10Q  1 
  7 Kejavon Moore                AZ Rising Suns           54.84q  2 
  8 Troy Aldredge                Cougar TC                55.15q  2 
  9 Deon Parks                   AZ Rising Suns           58.07   1 
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Region X: R 47.76  7/15/2007   Jamal Miles, Arizona/ARS                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Gabriel Martell              Texas Heat               50.28  
  2 Giovanni Pascascio           AZ Rising Suns           51.07  
  3 Jalane Jackson               Duke City                51.42  
  4 Raymond Sottak               Texastrong               51.49  
  5 Troy Aldredge                Cougar TC                52.69  
  6 Kejavon Moore                AZ Rising Suns           53.38  
  7 Kordell Deffebaugh           MB Cheetah             1:00.85  
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Region X: R 1:55.89  7/15/2000   Matt Burton, Arizona/AB                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nathan Riech                 Bears TC               2:03.02  
  2 Gabriel Martell              Texas Heat             2:03.29  
  3 Johnwayne Ruggles            Rio Rancho             2:06.02  
  4 Cameron Smith                Sahuarita Speed        2:09.04  
  5 Derrick Shaver               CO Unattached          2:09.07  
  6 Blake Ellis                  Lone Peak              2:10.01  
  7 Walter Hensley               Pops TC                2:17.32  
  8 Raul Buruato                 Texastrong             2:19.40  
  9 Matthew Trujillo             Cougar TC              2:19.67  
 10 Jeffrey Johnson              Mercury of Utah        2:39.71  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Region X: R 4:06.70  7/15/1990   Jason Beatty, Arizona/UNA                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Manuel Lopez                 Texastrong             4:21.95  
  2 Chandler Reid                Ric Rojas              4:22.44  
  3 Nathan Riech                 Bears TC               4:23.85  
  4 Taylor Anders                Fort Collins           4:23.86  
  5 Ashanafe Geberkidane         Nite Moves             4:25.20  
  6 Raul Buruato                 Texastrong             4:46.34  
  7 Walter Hensley               Pops TC                4:47.02  
  8 Josh Hamric                  Falcons                4:47.65  
  9 Matthew Pena                 AZ Flames              4:48.73  
 
Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Region X: R 8:54.49  7/17/2004   Steven Weeks, Colorado/FTC                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor Anders                Fort Collins           9:34.01  
  2 Ashanafe Geberkidane         Nite Moves             9:34.06  
  3 Chandler Reid                Ric Rojas              9:50.11  
  4 Walter Hensley               Pops TC               10:26.23  
  5 Matthew Trujillo             Cougar TC             10:34.96  
  6 Raul Buruato                 Texastrong            11:33.89  
  7 Patrick Lopez                Tucson Elite          11:56.10  
 
Event 456  2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
================================================================
    Region X: R 6:23.77  7/12/1992   Jeremy Covey, Border/WTC                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor Anders                Fort Collins           6:48.27  
  2 Chandler Reid                Ric Rojas              6:53.88  
  3 Derrick Shaver               CO Unattached          7:06.88  
  4 Manuel Lopez                 Texastrong             7:42.94  
  5 John Reniewcki               AZ Elite               7:59.77  
 
Event 457  3000 Meter Race Walk Intermediate Boys
================================================================
    Region X: R 15:30.31  7/9/2009    Joshua Haertel, UT Unattached            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Killian Tooke                Texastrong            19:05.95  
  2 Daniel Nickerson             Albuquerque TC        20:08.74  
  3 Grayson Cole                 Abq Athletics         20:25.99  
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
========================================================================
    Region X: R 14.20  7/8/2006    Dion Jordan, Arizona/AC                     
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Charles Rappe                Fort Collins             15.49Q  4.6  1 
  2 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats          15.69Q  5.4  2 
  3 Tareek Collier               Teamew                   16.79Q  4.6  1 
  4 Todd Hunsaker                Phoenix Bobcats          16.80Q  5.4  2 
  5 Kale Brown                   Cougar TC                17.40Q  5.4  2 
  6 Cody Bassett                 Cougar TC                17.78Q  4.6  1 
  7 Erick Avila                  Texas Heat               17.42q  5.4  2 
  8 Andre Enriquez               Texas Heat               18.04q  5.4  2 
  9 Preston Holding              Phoenix Bobcats          19.38   4.6  1 
 
Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
    Region X: R 14.20  7/8/2006    Dion Jordan, Arizona/AC                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Charles Rappe                Fort Collins             15.87  -1.6 
  2 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats          15.88  -1.6 
  3 Todd Hunsaker                Phoenix Bobcats          16.96  -1.6 
  4 Tareek Collier               Teamew                   17.34  -1.6 
  5 Kale Brown                   Cougar TC                18.02  -1.6 
  6 Andre Enriquez               Texas Heat               18.04  -1.6 
  7 Erick Avila                  Texas Heat               18.05  -1.6 
  8 Cody Bassett                 Cougar TC                18.46  -1.6 
 
Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
    Region X: R 54.46  7/14/1991   Doug Deming, Border/PS                      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Raymond Sottak               Texastrong               56.08  
  2 Tyler Baron                  CO Unattached            58.87  
  3 Charles Rappe                Fort Collins             59.78  
  4 Cody Bassett                 Cougar TC              1:00.39  
  5 Erick Avila                  Texas Heat             1:05.68  
  6 Kale Brown                   Cougar TC              1:11.97  
 
Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
    Region X: R 42.59  7/16/2000   Big Red Express, New Mexico                 
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                      43.00  
  2 1048 Mustangs TC  'A'                                 43.31  
  3 1048 Spartan Speedsters  'A'                          44.35  
  4 1053 Texas Shooting Stars Trac  'A'                   45.60  
  5 1042 Rio Rancho Running Rams  'A'                     46.09  
  6 1032 Zoom TC  'A'                                     47.12  
 -- 1053 Texas Heat TC  'A'                                  DQ  
 
Event 461  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
    Region X: R 3:27.41  7/19/1993   Joe Gentry Track Club, Colorado           
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Arizona Rising Suns TC  'A'                    3:26.53R 
  2 1042 Rio Rancho Running Rams  'A'                   3:32.88  
  3 1053 Texastrong  'A'                                3:34.32  
  4 1053 Texas Shooting Stars Trac  'A'                 3:42.76  
  5 1053 Texas Heat TC  'A'                             3:43.19  
  6 1032 Ric Rojas Running  'A'                         3:47.15  
  7 1034 Mercury Tc Of Utah  'A'                        4:29.32  
 
Event 463  High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Region X: R 2.09m  7/16/1994   Kevin Dotson, New Mexico/SFLA               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Andrew McDonald              AZ Puma                  1.95m    6-04.75 
  2 Ethan Karp                   Fort Collins             1.85m    6-00.75 
  3 Daniel Hernandez             TX Shooting Strs         1.80m    5-10.75 
  4 Travis Colby                 AZ Puma                 J1.80m    5-10.75 
  5 Tony Carodine                Fast Traxx              J1.80m    5-10.75 
  6 Cameron Morley               CO Unattached           J1.80m    5-10.75 
  7 Will Hooper                  AZ Puma                  1.75m    5-08.75 
  8 Keoni Baty                   Big Red Express         J1.75m    5-08.75 
  9 Cody Bassett                 Cougar TC                1.60m    5-03.00 
 10 Tyler Esprit                 Mercury of Utah          1.50m    4-11.00 
 -- Andre Enriquez               Texas Heat                  NH            
 
Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
    Region X: R 4.32m  7/13/2008   Emilio Arias, Heat                          
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Will Hooper                  AZ Puma                  3.95m   12-11.50 
 -- Zach Seitz                   CO Unattached               NH            
 -- Aidan Foster                 Ultimate High               NH            
 
Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Region X: R 7.00m  7/16/1983   Chuck Shepherd, Utah/BC                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Felix Obi                    Texas Heat               6.41m   NWI  21-00.50 
  2 Tony Carodine                Fast Traxx               6.27m   NWI  20-07.00 
  3 Zachary Peschke              Red Roos                 6.23m   NWI  20-05.25 
  4 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats          5.86m   NWI  19-02.75 
  5 Cheyne Dorsey                NM Unattached            5.64m   NWI  18-06.00 
  6 Josh Hamric                  Falcons                  4.93m   NWI  16-02.25 
  7 Phillip Gonzales             Texastrong               4.78m   NWI  15-08.25 
  8 David Svistun                Zoom TC                  4.53m   NWI  14-10.50 
 
Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
    Region X: R 14.98m  7/9/2006    Bryce Lamb, Arizona/AC                     
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Felix Obi                    Texas Heat              14.01m   NWI  45-11.75 
  2 Zachary Peschke              Red Roos                13.55m   NWI  44-05.50 
  3 Tony Carodine                Fast Traxx              13.50m   NWI  44-03.50 
  4 Kale Brown                   Cougar TC               11.79m   NWI  38-08.25 
  5 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats         11.76m   NWI  38-07.00 
  6 Cody Bassett                 Cougar TC               11.16m   NWI  36-07.50 
 
Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
    Region X: R 16.43m  7/17/2005   Colin Boevers, Utah/UNA                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Daniel Weirich               CO Unattached           15.12m   49-07.25 
  2 Travis Colby                 AZ Puma                 14.96m   49-01.00 
  3 Rogelio Garcia               Mustangs                13.95m   45-09.25 
  4 Ethan Karp                   Fort Collins            13.76m   45-01.75 
  5 Grayson Bundick              CO Unattached           13.16m   43-02.25 
  6 Chris Shaver                 Mustangs                12.10m   39-08.50 
  7 Michael Wolski               TX Shooting Strs        11.40m   37-05.00 
  8 Kevin-Allen Rincon           BD Unattached           10.75m   35-03.25 
  9 Christopher Fierro           El Paso Wings           10.31m   33-10.00 
 10 Mike Budick                  Duke City               10.00m   32-09.75 
 11 Malik Woodard                Abq Olympette            9.94m   32-07.50 
 12 Marquise Montoya             Abq Olympette            9.43m   30-11.25 
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
    Region X: R 51.77m  7/10/2009   Jeremy Tuttle, AZ Unattached               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rogelio Garcia               Mustangs                44.65m     146-06 
  2 Daniel Weirich               CO Unattached           41.91m     137-06 
  3 Ethan Karp                   Fort Collins            39.94m     131-00 
  4 John Duggan                  AZ Puma                 38.47m     126-02 
  5 Grayson Bundick              CO Unattached           36.77m     120-08 
  6 Christopher Fierro           El Paso Wings           31.94m     104-09 
  7 Michael Wolski               TX Shooting Strs        31.86m     104-06 
  8 Mike Budick                  Duke City               31.44m     103-02 
  9 Marquise Montoya             Abq Olympette           26.57m      87-02 
 10 Christopher Robb             Las Cruces TF           22.54m      73-11 
 
Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
    Region X: R 53.69m  7/11/2009   Travis Colby, AZ Puma                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Travis Colby                 AZ Puma                 55.13mR    180-10 
  2 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats         48.38m     158-09 
  3 Kevin-Allen Rincon           BD Unattached           46.92m     153-11 
  4 Austin Dancer                AZ Rising Suns          38.38m     125-11 
  5 Timoteo Vasquez              Albuquerque TC          37.49m     123-00 
  6 Michael Wolski               TX Shooting Strs        35.70m     117-01 
  7 Tyler Burns                  CO Unattached           32.71m     107-04 
  8 Christopher Robb             Las Cruces TF           32.30m     106-00 
 
Event 470  Hammer Throw Intermediate Boys
==========================================================================
    Region X: R 39.56m  7/11/2009   Jeremy Tuttle, AZ Unattached               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rogelio Garcia               Mustangs                37.67m     123-07 
  2 John Duggan                  AZ Puma                 35.86m     117-08 
  3 Maximino Jimenez             AZ Bushmasters          32.31m     106-00 
  4 Kevin-Allen Rincon           BD Unattached           30.74m     100-10 
  5 Christopher Fierro           El Paso Wings           24.60m      80-08 
  6 Christopher Robb             Las Cruces TF           20.57m      67-06 
 
Event 471  Decathlon 800g Intermediate Boys
================================================================
    Region X: R  6013  7/14/1995   Josh Pearson, Arizona/SS                    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats           5087  
  2 Will Hooper                  AZ Puma                   4270  
  3 Nick Schneeberger            Fort Collins              3456  
  4 Joshua Timmons               Parker Panthers           2514  
 
Event 471  Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats          11.78  -0.8  695  
  2 Will Hooper                  AZ Puma                  12.76  -0.8  509  
  3 Nick Schneeberger            Fort Collins             12.99  -0.8  470  
  4 Joshua Timmons               Parker Panthers          13.54  -0.8  380  
 
Event 471  Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Will Hooper                  AZ Puma                  5.45m  +0.0  17-10.75  471  
  2 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats          5.39m  +0.0  17-08.25  459  
  3 Joshua Timmons               Parker Panthers          4.42m  +0.0  14-06.00  276  
  4 Nick Schneeberger            Fort Collins             4.26m  +0.0  13-11.75  249  
 
Event 471  Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats         11.89m   39-00.25  600  
  2 Will Hooper                  AZ Puma                 10.61m   34-09.75  522  
  3 Nick Schneeberger            Fort Collins             9.72m   31-10.75  469  
  4 Joshua Timmons               Parker Panthers          5.26m   17-03.25  206  
 
Event 471  Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats          1.55m    5-01.00  426  
  2 Nick Schneeberger            Fort Collins             1.50m    4-11.00  389  
  3 Joshua Timmons               Parker Panthers          1.45m    4-09.00  352  
 -- Will Hooper                  AZ Puma                     NH            
 
Event 471  Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats          55.60   575  
  2 Nick Schneeberger            Fort Collins           1:00.98   380  
  3 Will Hooper                  AZ Puma                1:01.75   356  
  4 Joshua Timmons               Parker Panthers        1:02.26   339  

Event 471  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats          16.27   NWI  703  
  2 Will Hooper                  AZ Puma                  18.20   NWI  505  
  3 Nick Schneeberger            Fort Collins             19.68   NWI  375  
  4 Joshua Timmons               Parker Panthers          22.25   NWI  193  
 
Event 471  Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats         31.26m     102-07  489  
  2 Will Hooper                  AZ Puma                 28.80m      94-06  441  
  3 Nick Schneeberger            Fort Collins            28.48m      93-05  435  
  4 Joshua Timmons               Parker Panthers         11.23m      36-10  113  
 
Event 471  Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Will Hooper                  AZ Puma                  4.10m   13-05.25  645  
  2 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats          2.75m    9-00.25  298  
  3 Nick Schneeberger            Fort Collins             2.60m    8-06.25  264  
  4 Joshua Timmons               Parker Panthers          1.85m    6-00.75  112  
 
Event 471  Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats         45.53m     149-04  523  
  2 Will Hooper                  AZ Puma                 42.34m     138-11  476  
  3 Nick Schneeberger            Fort Collins            29.70m      97-05  295  
  4 Joshua Timmons               Parker Panthers         13.26m      43-06   73  
 
Event 471  Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joshua Timmons               Parker Panthers        5:16.24   470  
  2 Will Hooper                  AZ Puma                5:41.44   345  
  3 Jamaal Jones                 Phoenix Bobcats        5:47.16   319  
  4 Nick Schneeberger            Fort Collins           6:38.03   130  
 


Event 500  100 Meter Dash Young Women
========================================================================
    Region X: R 11.30  7/8/2006    Kenyanna Wilson, Arizona/ARS                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Serene Williams              AZ Rising Suns           11.97Q  1.5  2 
  2 Kadeshia Rose                Speed T F                12.04Q  0.5  1 
  3 Jasmine Todd                 AZ Cheetahs              12.20Q  0.5  1 
  4 Jenna Banegas                Ksc Elite                12.32Q  1.5  2 
  5 Icenia Anderson              Speed T F                12.36Q  1.5  2 
  6 Shannon Jacobs               AZ Elite                 12.42Q  0.5  1 
  7 Kendra Walker                NM Unattached            12.47q  0.5  1 
  8 Stephanie McCorkle           Duke City                12.76q  1.5  2 
  9 Jallycia Pearson             El Paso Wildcats         12.84   1.5  2 
 10 Jasmine Williams             Texas Heat               13.08   0.5  1 
 
Event 500  100 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Region X: R 11.30  7/8/2006    Kenyanna Wilson, Arizona/ARS                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Serene Williams              AZ Rising Suns           12.04  -2.5 
  2 Jasmine Todd                 AZ Cheetahs              12.27  -2.5 
  3 Icenia Anderson              Speed T F                12.39  -2.5 
  4 Shannon Jacobs               AZ Elite                 12.56  -2.5 
  5 Jenna Banegas                Ksc Elite                12.71  -2.5 
  6 Kadeshia Rose                Speed T F                12.72  -2.5 
  7 Kendra Walker                NM Unattached            12.94  -2.5 
  8 Stephanie McCorkle           Duke City                13.08  -2.5 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
========================================================================
    Region X: R 23.45  7/17/2005   Kenyanna Wilson, Arizona/ARS                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kadeshia Rose                Speed T F                24.60Q  2.8  2 
  2 Serene Williams              AZ Rising Suns           24.81Q  3.1  1 
  3 Jenna Banegas                Ksc Elite                25.33Q  2.8  2 
  4 Sydnee Freeman               AZ Elite                 25.37Q  3.1  1 
  5 Icenia Anderson              Speed T F                25.34Q  2.8  2 
  6 Emily Elliott                Fort Collins             25.71Q  3.1  1 
  7 Kendra Walker                NM Unattached            25.78q  3.1  1 
  8 Bianca Burrell               AZ Rising Suns           25.84q  2.8  2 
  9 Stephanie McCorkle           Duke City                26.40   2.8  2 
 10 Katrina Fisher               El Paso Wildcats         27.71   3.1  1 
 11 Jocelyn Smith                TX Shooting Strs         29.47   2.8  2 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Region X: R 23.45  7/17/2005   Kenyanna Wilson, Arizona/ARS                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Kadeshia Rose                Speed T F                24.74  -1.9 
  2 Serene Williams              AZ Rising Suns           24.75  -1.9 
  3 Icenia Anderson              Speed T F                25.62  -1.9 
  4 Sydnee Freeman               AZ Elite                 26.07  -1.9 
  5 Emily Elliott                Fort Collins             26.21  -1.9 
  6 Bianca Burrell               AZ Rising Suns           26.38  -1.9 
  7 Jenna Banegas                Ksc Elite                26.45  -1.9 
  8 Kendra Walker                NM Unattached            26.53  -1.9 
 
Event 502  400 Meter Dash Young Women
===================================================================
    Region X: R 55.52  7/15/2007   Tanisha Kendrick, Arizona/TE                
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Michelle Kreutzberg          Aag Panther              58.70Q  2 
  2 Abigail Barbera              Pops TC                1:00.32Q  1 
  3 Emily Elliott                Fort Collins             59.23Q  2 
  4 Kadeshia Rose                Speed T F              1:02.41Q  1 
  5 Emily Smith                  Speed T F              1:01.72Q  2 
  6 Bianca Burrell               AZ Rising Suns         1:02.60Q  1 
  7 Amber Lalla                  NM Unattached          1:03.81q  2 
  8 Lucretia Vigil               Big Red Express        1:07.02q  1 
  9 Taylor McDonald              Texas Heat             1:09.48   2 
 10 Jocelyn Smith                TX Shooting Strs       1:10.36   2 
 
Event 502  400 Meter Dash Young Women
================================================================
    Region X: R 55.52  7/15/2007   Tanisha Kendrick, Arizona/TE                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Kadeshia Rose                Speed T F                55.46R 
  2 Abigail Barbera              Pops TC                  56.80  
  3 Emily Elliott                Fort Collins             57.13  
  4 Michelle Kreutzberg          Aag Panther              57.67  
  5 Bianca Burrell               AZ Rising Suns           58.08  
  6 Emily Smith                  Speed T F                59.17  
  7 Amber Lalla                  NM Unattached            59.59  
  8 Lucretia Vigil               Big Red Express        1:03.71  
 
Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
    Region X: R 2:12.46  7/1/1984    Peg Millican, Colorado/UNA                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Marissa Opatz                Aag Panther            2:19.71  
  2 Laura Yarrow                 Speed T F              2:20.11  
  3 April Steward                Pops TC                2:20.55  
  4 Dominique Gerard             Zoom TC                2:21.50  
  5 Taylor McDonald              Texas Heat             2:35.97  
  6 Kassandra Pallares           Texastrong             2:41.09  
  7 Kristen Martinez             CO Unattached          2:52.51  
 
Event 504  1500 Meter Run Young Women
================================================================
    Region X: R 4:08.95  7/12/1992   Michelle Rademacher, Colorado/JG          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dominique Gerard             Zoom TC                4:53.35  
  2 Ruth-Ann Hadjis              CO Unattached          4:56.33  
  3 Marissa Opatz                Aag Panther            5:00.68  
  4 April Steward                Pops TC                5:12.14  
  5 Kassandra Pallares           Texastrong             5:15.89  
  6 Kristina Vanderhout          AZ Flames              5:19.17  
 
Event 505  3000 Meter Run Young Women
================================================================
    Region X: R 9:44.91  7/19/1998   Dana Boyle, Colorado/GSS                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kassandra Pallares           Texastrong            12:03.46  
  2 Colleen Quinn                Bears TC              12:51.25  
  3 Kristen Martinez             CO Unattached         12:56.53  
 
Event 506  2000 Meter Steeplechase Young Women
================================================================
    Region X: R 7:35.20  7/11/2008   Lynnea Sjoerdsma, CS Gold Rush            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kristina Vanderhout          AZ Flames              7:44.31  
  2 Dominique Gerard             Zoom TC                7:50.82  
  3 Miranda Lahman               Ric Rojas              8:01.96  
 
Event 507  3000 Meter Race Walk Young Women
================================================================
    Region X: R 16:00.00  7/16/1994   Aimee Parson, New Mexico/UNA             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ellerie Lagerhausen          AZ Cheetahs           18:28.05  
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
========================================================================
    Region X: R 13.60  7/17/2005   Kira Robinson, Colorado/CF                  
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Alexis Clay                  AZ Cheetahs              14.50Q  6.2  1 
  2 Kelsey Ankoviak              CO Unattached            14.65Q  4.1  2 
  3 Cadijah Harris               AZ Cheetahs              14.68Q  4.1  2 
  4 Sara Benson                  Speed T F                14.69Q  6.2  1 
  5 Jallycia Pearson             El Paso Wildcats         15.22Q  4.1  2 
  6 Julia Kline                  AZ Elite                 15.75Q  6.2  1 
  7 Lauren Crockett              UT Unattached            15.93q  4.1  2 
  8 Justine Kueffner             Mercury of Utah          17.55q  4.1  2 
  9 Ashli Schulz                 Lone Peak                17.66   6.2  1 
 10 Mariah Sanchez               Big Red Express          18.35   6.2  1 
 
Event 508  100 Meter Hurdles Young Women
=====================================================================
    Region X: R 13.60  7/17/2005   Kira Robinson, Colorado/CF                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Alexis Clay                  AZ Cheetahs              15.05  -2.9 
  2 Cadijah Harris               AZ Cheetahs              15.21  -2.9 
  3 Jallycia Pearson             El Paso Wildcats         15.39  -2.9 
  4 Kelsey Ankoviak              CO Unattached            15.65  -2.9 
  5 Lauren Crockett              UT Unattached            16.34  -2.9 
  6 Julia Kline                  AZ Elite                 16.36  -2.9 
  7 Sara Benson                  Speed T F                16.82  -2.9 
 
Event 509  400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
    Region X: R 59.47  7/16/2005   Bethany Zahn, Arizona/PTC                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sara Benson                  Speed T F              1:02.95  
  2 Victoria McArthur            Feel The Heat          1:05.00  
  3 Laura Yarrow                 Speed T F              1:05.08  
  4 Chasity Woodard              AZ Flames              1:09.13  
  5 Porche Parnell               Speed T F              1:10.80  
  6 Mariah Sanchez               Big Red Express        1:11.36  
  7 Shea Grant                   AZ Goldrush            1:11.75  
  8 Justine Kueffner             Mercury of Utah        1:13.05  
 
Event 510  4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
    Region X: R 45.52  7/16/2005   Arizona Cheetahs, Arizona                   
                       D Adams, J Easley, C Trotter                      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Aag Panther TC  'A'                              49.73  
  2 1032 Zoom TC  'A'                                     51.27  
 -- 1048 Arizona Elite Track Field  'A'                      DQ  
 -- 1042 Big Red Express TC  'A'                             DQ  
 
Event 511  4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
    Region X: R 3:58.59  7/1/1984    Arizona Puma, Arizona                     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Aag Panther TC  'A'                            3:57.88R 
  2 1048 Arizona Flames TC  'A'                         4:04.14  
 
Event 513  High Jump Young Women
==========================================================================
    Region X: R 1.75m              T. Olsen/B. Mckell, Utah/Colorado           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lauren Crockett              UT Unattached            1.70m    5-07.00 
  2 Cadijah Harris               AZ Cheetahs              1.65m    5-05.00 
  3 Yeshemabet Turner            Big Red Express          1.60m    5-03.00 
  4 Elizabeth Portanova          AZ Unattached            1.40m    4-07.00 
 
Event 514  Pole Vault Young Women
==========================================================================
    Region X: R 3.97m  7/12/2003   April Kubishta, Arizona                     
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Morgan Griffin               CO Unattached            3.50m   11-05.75 
  2 Courtney Reginato            Ultimate High           J3.50m   11-05.75 
  3 Valentina Pauna              Fort Collins             3.35m   10-11.75 
  3 Annie Stirling               NM Unattached            3.35m   10-11.75 
  5 Elizabeth Portanova          AZ Unattached            3.20m   10-06.00 
  6 Cici Cordova                 Rio Rancho               2.90m    9-06.25 
  7 Elisa Isakson                CO Unattached            2.75m    9-00.25 
 
Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
    Region X: R 6.11m  7/14/1991   Lanell Scarbrough, New Mexico/UNA           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jasmine Todd                 AZ Cheetahs              5.71m  +0.0  18-09.00 
  2 Brittany Lewis               CO Steppers              5.64m   1.0  18-06.00 
  3 Shannon Jacobs               AZ Elite                 5.61m   1.8  18-05.00 
  4 Yeshemabet Turner            Big Red Express          5.43m   1.6  17-09.75 
  5 Alexis Clay                  AZ Cheetahs              5.29m   0.3  17-04.25 
  6 Pam Yu                       CO Unattached            5.24m   1.6  17-02.25 
  7 Lauren Crockett              UT Unattached            4.85m  +0.0  15-11.00 
  8 Jallycia Pearson             El Paso Wildcats         4.68m   1.0  15-04.25 
  9 Ashli Schulz                 Lone Peak                4.31m  +0.0  14-01.75 
 10 Mercedes Johnson             Texas Heat               4.22m  +0.0  13-10.25 
 
Event 516  Triple Jump Young Women
===============================================================================
    Region X: R 11.80m  7/17/2005   Kaile Wilson, Colorado/CF                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jasmine Todd                 AZ Cheetahs             11.63m  -3.9  38-02.00 
  2 Jallycia Pearson             El Paso Wildcats        10.85m  -4.0  35-07.25 
  3 Pam Yu                       CO Unattached           10.61m  -4.4  34-09.75 
  4 Yeshemabet Turner            Big Red Express         10.47m  -5.9  34-04.25 
  5 Cheyenne Hall                Fort Collins            10.19m  -5.5  33-05.25 
  6 Courtney Clark               AZ Elite                10.08m  -5.5  33-01.00 
 -- Katrina Fisher               El Paso Wildcats          FOUL   NWI           
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
    Region X: R 14.79m  7/17/1993   Collinus Newsome, Colorado/CF              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ashley Weber                 AZ Unattached           12.58m   41-03.25 
  2 Kali Wolaver                 CO Unattached           11.97m   39-03.25 
  3 Rachel Hubbard               Pops TC                 11.25m   36-11.00 
  4 Lori Weirich                 CO Unattached           10.55m   34-07.50 
  5 Ashley Ehardt                CO Unattached           10.34m   33-11.25 
  6 Tiffany Gerber               Las Cruces TF           10.03m   32-11.00 
  7 Vanessa McGee                Las Cruces TF            9.86m   32-04.25 
  8 Audrianna Baldonado          Las Cruces TF            6.79m   22-03.50 
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
    Region X: R 45.50m  7/12/1992   Shelly Greathouse, Colorado/CF             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jamesse Evans                Do Right                36.96m     121-03 
  2 Ashley Weber                 AZ Unattached           36.45m     119-07 
  3 Montoya Walker               CO Unattached           35.99m     118-01 
  4 Lori Weirich                 CO Unattached           35.59m     116-09 
  5 Tiffany Gerber               Las Cruces TF           35.36m     116-00 
  6 Rachel Hubbard               Pops TC                 34.84m     114-04 
  7 Allie Dudley                 BD Unattached           34.05m     111-08 
  8 Ashley Ehardt                CO Unattached           33.09m     108-07 
  9 Vanessa McGee                Las Cruces TF           27.74m      91-00 
 10 Audrianna Baldonado          Las Cruces TF           20.11m      66-00 
 
Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
    Region X: R 45.58m  7/16/1983   Niki Nye, Utah                             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Amethyst Boyd                Aag Panther             45.71mR    150-00 
  2 Tiffany Gerber               Las Cruces TF           35.82m     117-06 
  3 Cierra Holston               Do Right                30.44m      99-10 
  4 Ashli Schulz                 Lone Peak               29.11m      95-06 
  5 Vanessa McGee                Las Cruces TF           28.29m      92-10 
  6 Amanda Sims                  AZ Flames               25.77m      84-06 
  7 Audrianna Baldonado          Las Cruces TF           25.34m      83-02 
  8 Mercedes Johnson             Texas Heat              23.55m      77-03 
  9 Stephanie Clark              Texas Heat              19.23m      63-01 
 10 Erika Kemman                 Zoom TC                 18.62m      61-01 
 11 Mary Burns                   CO Unattached           15.49m      50-10 
 
Event 520  Hammer Throw Young Women
==========================================================================
    Region X: R 47.06m  7/16/2004   Michelle Amete, Arizona                    
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ashley Weber                 AZ Unattached           42.44m     139-03 
  2 Jamesse Evans                Do Right                30.52m     100-01 
  3 Tiffany Gerber               Las Cruces TF           29.34m      96-03 
  4 Sadie Jimenez                AZ Bushmasters          20.19m      66-03 
  5 Vanessa McGee                Las Cruces TF           19.44m      63-09 
  6 Audrianna Baldonado          Las Cruces TF           17.31m      56-09 
 
Event 521  Heptathlon Young Women
================================================================
    Region X: R  5286  7/14/2002   Jacquelyn Johnson, Arizona/YVF              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brittany Lewis               CO Steppers               4624  
  2 Kelsey Ankoviak              CO Unattached             3965  
  3 Sonora Williams              AZ Rising Suns            3676  
  4 Amanda Sims                  AZ Flames                 3509  
  5 Takara Reed                  Gazelle                   3491  
  6 Juliet Summers-Hernandez     Phoenix Bobcats           3272  
  7 Justine Kueffner             Mercury of Utah           3056  
  8 Ashli Schulz                 Lone Peak                 3031  

Event 521  Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Young Women Heptathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Kelsey Ankoviak              CO Unattached            15.39  -2.3  1  791  
  2 Takara Reed                  Gazelle                  15.99  -0.6  2  715  
  3 Brittany Lewis               CO Steppers              16.02  -2.3  1  712  
  4 Juliet Summers-Hernandez     Phoenix Bobcats          17.20  -2.3  1  574  
  5 Sonora Williams              AZ Rising Suns           17.48  -0.6  2  543  
  6 Amanda Sims                  AZ Flames                17.82  -0.6  2  507  
  7 Ashli Schulz                 Lone Peak                18.16  -0.6  2  472  
  8 Justine Kueffner             Mercury of Utah          18.19  -2.3  1  469  
 
Event 521  Heptathlon: #2 High Jump Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Brittany Lewis               CO Steppers              1.55m    5-01.00  678  
  2 Sonora Williams              AZ Rising Suns           1.50m    4-11.00  621  
  3 Takara Reed                  Gazelle                  1.45m    4-09.00  566  
  3 Justine Kueffner             Mercury of Utah          1.45m    4-09.00  566  
  5 Amanda Sims                  AZ Flames                1.35m    4-05.00  460  
  5 Kelsey Ankoviak              CO Unattached            1.35m    4-05.00  460  
  5 Juliet Summers-Hernandez     Phoenix Bobcats          1.35m    4-05.00  460  
  8 Ashli Schulz                 Lone Peak                1.25m    4-01.25  359  
 
Event 521  Heptathlon: #3 Shot Put Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Brittany Lewis               CO Steppers             10.33m   33-10.75  551  
  2 Takara Reed                  Gazelle                  9.44m   30-11.75  493  
  3 Sonora Williams              AZ Rising Suns           8.41m   27-07.25  426  
  4 Amanda Sims                  AZ Flames                8.21m   26-11.25  413  
  5 Kelsey Ankoviak              CO Unattached            8.00m   26-03.00  399  
  6 Justine Kueffner             Mercury of Utah          7.29m   23-11.00  354  
  7 Ashli Schulz                 Lone Peak                7.10m   23-03.50  341  
  8 Juliet Summers-Hernandez     Phoenix Bobcats          6.96m   22-10.00  332  
 
Event 521  Heptathlon: #4 200 Meter Dash Young Women Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brittany Lewis               CO Steppers              26.49  -1.8  755  
  2 Sonora Williams              AZ Rising Suns           26.85  -1.8  724  
  3 Amanda Sims                  AZ Flames                27.16  -1.8  699  
  4 Kelsey Ankoviak              CO Unattached            27.22  -1.8  694  
  5 Juliet Summers-Hernandez     Phoenix Bobcats          27.64  -1.8  659  
  6 Takara Reed                  Gazelle                  28.08  -1.8  625  
  7 Ashli Schulz                 Lone Peak                29.75  -1.8  500  
  8 Justine Kueffner             Mercury of Utah          29.79  -1.8  497  

Event 521  Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Brittany Lewis               CO Steppers              5.26m  -1.2  17-03.25  631  
  2 Takara Reed                  Gazelle                  4.98m  -0.1  16-04.25  554  
  3 Kelsey Ankoviak              CO Unattached            4.90m  -0.3  16-01.00  532  
  4 Sonora Williams              AZ Rising Suns           4.68m   0.6  15-04.25  474  
  5 Juliet Summers-Hernandez     Phoenix Bobcats          4.55m   0.9  14-11.25  441  
  6 Amanda Sims                  AZ Flames                4.35m  -0.8  14-03.25  391  
  7 Ashli Schulz                 Lone Peak                4.21m  +0.0  13-09.75  357  
  8 Justine Kueffner             Mercury of Utah          3.81m  +0.0  12-06.00  265  
 
Event 521  Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Brittany Lewis               CO Steppers             32.96m     108-02  533  
  2 Kelsey Ankoviak              CO Unattached           27.56m      90-05  430  
  3 Amanda Sims                  AZ Flames               27.28m      89-06  425  
  4 Ashli Schulz                 Lone Peak               25.86m      84-10  398  
  5 Takara Reed                  Gazelle                 21.39m      70-02  315  
  6 Justine Kueffner             Mercury of Utah         20.29m      66-07  294  
  7 Juliet Summers-Hernandez     Phoenix Bobcats         17.60m      57-09  244  
  8 Sonora Williams              AZ Rising Suns          17.37m      57-00  240  
 
Event 521  Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brittany Lewis               CO Steppers            2:24.44   764  
  2 Kelsey Ankoviak              CO Unattached          2:32.73   659  
  3 Sonora Williams              AZ Rising Suns         2:33.61   648  
  4 Amanda Sims                  AZ Flames              2:36.50   614  
  5 Justine Kueffner             Mercury of Utah        2:36.75   611  
  6 Ashli Schulz                 Lone Peak              2:37.30   604  
  7 Juliet Summers-Hernandez     Phoenix Bobcats        2:40.93   562  
  8 Takara Reed                  Gazelle                3:17.05   223  

  
Event 550  100 Meter Dash Young Men
========================================================================
    Region X: R 10.47  7/10/2009   Jeremy Rankin, CO Unattached                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Shaun Powell                 Texas Heat               10.75Q  1.8  2 
  2 Dan Summers                  Colorado Flyers          10.77Q  NWI  1 
  3 Demaje Roper                 Colorado Flyers          11.00Q  1.8  2 
  4 Miguel Edwards               Texas Heat               11.06Q  NWI  1 
  5 Patrick Yonas                Tucson Elite             11.06Q  1.8  2 
  6 Daniel Kim                   AZ Cheetahs              11.12Q  NWI  1 
  7 Vince Lewis                  Speed T F                11.12q  1.8  2 
  8 Alex Compton                 Mercury of Utah          11.15q  NWI  1 
  8 Skylar Burmingham            Mercury of Utah          11.15q  1.8  2 
 10 Mickey Williams              El Paso Wings            11.30   NWI  1 
 11 Brett Anderson               Gilbert                  11.56   NWI  1 
 12 Nathaniel Wilkins            NM Unattached            11.58   1.8  2 
 13 Alexander Hinton             NM Unattached            11.73   1.8  2 
 
Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Region X: R 10.47  7/10/2009   Jeremy Rankin, CO Unattached                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Shaun Powell                 Texas Heat               11.12  -3.3 
  2 Dan Summers                  Colorado Flyers          11.20  -3.3 
  3 Demaje Roper                 Colorado Flyers          11.37  -3.3 
  4 Patrick Yonas                Tucson Elite             11.46  -3.3 
  5 Miguel Edwards               Texas Heat               11.61  -3.3 
  6 Daniel Kim                   AZ Cheetahs              11.68  -3.3 
  7 Alex Compton                 Mercury of Utah          11.71  -3.3 
  8 Skylar Burmingham            Mercury of Utah          11.86  -3.3 
  9 Vince Lewis                  Speed T F                12.48  -3.3 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
========================================================================
    Region X: R 20.79  7/17/2005   Jeremy Dodson, Colorado/DTAC                
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Eddison Mason                CS Striders              22.08Q  3.2  1 
  2 Shaun Powell                 Texas Heat               22.09Q  3.0  2 
  3 Skylar Burmingham            Mercury of Utah          22.30Q  3.2  1 
  4 Mickey Williams              El Paso Wings            22.45Q  3.0  2 
  5 John Burt                    Pops TC                  22.30Q  3.2  1 
  6 Blake Eichler                Phoenix Bobcats          22.46Q  3.0  2 
  7 Alex Compton                 Mercury of Utah          22.33q  3.2  1 
  8 Siraaj Ghori                 Tucson Elite             22.95q  3.0  2 
  9 Nathaniel Wilkins            NM Unattached            23.55   3.2  1 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Region X: R 20.79  7/17/2005   Jeremy Dodson, Colorado/DTAC                
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Shaun Powell                 Texas Heat               22.08   0.1 
  2 Eddison Mason                CS Striders              22.23   0.1 
  3 Skylar Burmingham            Mercury of Utah          22.72   0.1 
  4 Blake Eichler                Phoenix Bobcats          22.77   0.1 
  5 Alex Compton                 Mercury of Utah          23.09   0.1 
  6 Siraaj Ghori                 Tucson Elite             23.19   0.1 
  7 Mickey Williams              El Paso Wings            23.28   0.1 
  8 John Burt                    Pops TC                  24.57   0.1 
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
===================================================================
    Region X: R 46.80  7/15/2007   Dominick Roberts, Colorado/MZA              
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 John Burt                    Pops TC                  50.21Q  2 
  2 Jacob Garcia                 Texas Heat               50.48Q  1 
  3 Skylar Burmingham            Mercury of Utah          50.87Q  1 
  4 Eddison Mason                CS Striders              51.00Q  2 
  5 Leo Arroyo                   Texas Heat               50.88Q  1 
  6 Christopher Sterling         CO Unattached            51.24Q  2 
  7 Rexford Quartarone           CO Unattached            51.06q  1 
  8 Christopher Sottak           Texastrong               52.68q  2 
  9 Blake Eichler                Phoenix Bobcats          53.01   1 
 10 Armando Rueda                NM Unattached            56.86   2 
 
Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Region X: R 46.80  7/15/2007   Dominick Roberts, Colorado/MZA              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 John Burt                    Pops TC                  48.73  
  2 Rexford Quartarone           CO Unattached            48.90  
  3 Skylar Burmingham            Mercury of Utah          48.92  
  4 Jacob Garcia                 Texas Heat               49.15  
  5 Leo Arroyo                   Texas Heat               49.17  
  6 Eddison Mason                CS Striders              50.00  
  7 Christopher Sterling         CO Unattached            50.69  
  8 Christopher Sottak           Texastrong               50.74  
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
    Region X: R 1:53.68  7/16/1995   Mohammed Yagoub, Colorado/JG              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Travis Marshall              AZ Flames              1:59.32  
  2 Kori Hazel                   Zoom TC                1:59.91  
  3 Colin Brown                  AZ Elite               2:02.09  
  4 Trevor Landry                1048 NW Xpress         2:03.37  
  5 Armando Rueda                NM Unattached          2:08.20  
  6 Dylan Villescas              NM Unattached          2:09.67  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
    Region X: R 4:00.65  7/13/2008   Michael Williams, Peak Distance           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jadon Rankins                El Paso Wings          4:08.77  
  2 Travis Marshall              AZ Flames              4:13.96  
  3 Dylan Villescas              NM Unattached          4:19.02  
  4 Alec Johnson                 Bears TC               4:31.14  
  5 Matthew Smith                Rio Rancho             4:35.76  
  6 Armando Rueda                NM Unattached          4:36.41  
  7 Daniel Perez                 Bears TC               5:01.81  
 
Event 555  5000 Meter Run Young Men
================================================================
    Region X: R 15:29.31  7/12/2008   Kevin Johnson, CS Striders               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Daniel Wong                  Pops TC               16:14.48  
  2 Jadon Rankins                El Paso Wings         16:31.91  
  3 Josh Conner                  CO Unattached         16:40.62  
  4 Dylan Villescas              NM Unattached         17:13.99  
  5 Matt Lopez                   Bears TC              17:25.67  
  6 Erik Williams                Peak Distance         17:38.92  
  7 Matthew Smith                Rio Rancho            18:38.28  
  8 Caleb Moseley                Peak Distance         19:03.02  
 
Event 556  2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
    Region X: R 6:12.40  7/16/1994   Jeremy Covey, Border/WTC                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jadon Rankins                El Paso Wings          6:25.87  
  2 Dylan Villescas              NM Unattached          6:32.20  
  3 Erik Williams                Peak Distance          6:37.62  
  4 Alec Johnson                 Bears TC               7:07.20  
  5 Peter Reniewicki             AZ Elite               7:55.82  
 
Event 557  3000 Meter Race Walk Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Adam Moseley                 Peak Distance         20:57.27  
  2 Josh Conner                  CO Unattached         22:10.38  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
========================================================================
    Region X: R 13.81  7/9/2006    Darius Reed, Colorado/CF                    
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Williamcameron Taylor        AZ Flames                13.94Q  6.3  1 
  2 Tevin Blaylark               AZ Panthers              14.32Q  4.1  2 
  3 Charles Lewis                Big Red Express          14.55Q  6.3  1 
  3 Yusuf Muhammad               AZ Cheetahs              14.55Q  4.1  2 
  5 Ian Reinhard                 Speed T F                15.05Q  6.3  1 
  6 Garland Cook                 Texas Heat               15.15Q  4.1  2 
  7 Reginald Allison             CO Unattached            15.24q  4.1  2 
  8 Tommy McCoy                  El Paso Flames           15.43q  4.1  2 
  9 Steven Lewis                 Big Red Express          15.74   6.3  1 
 10 Jared Elmore                 El Paso Flames           15.93   6.3  1 
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
    Region X: R 13.81  7/9/2006    Darius Reed, Colorado/CF                    
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Williamcameron Taylor        AZ Flames                14.12  -2.0 
  2 Charles Lewis                Big Red Express          14.56  -2.0 
  3 Tevin Blaylark               AZ Panthers              14.71  -2.0 
  4 Ian Reinhard                 Speed T F                15.15  -2.0 
  5 Yusuf Muhammad               AZ Cheetahs              15.16  -2.0 
  6 Garland Cook                 Texas Heat               15.48  -2.0 
  7 Tommy McCoy                  El Paso Flames           15.93  -2.0 
  8 Reginald Allison             CO Unattached            15.94  -2.0 
 
Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Region X: R 52.88  7/16/2000   Gerren Crochet, Colorado/FI                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Charles Lewis                Big Red Express          53.60  
  2 Christopher Sterling         CO Unattached            55.09  
  3 Lesean Marks                 AZ Flames                55.17  
  4 Andy Kemmer                  Fort Collins             56.61  
  5 Yusuf Muhammad               AZ Cheetahs              56.67  
  6 Garland Cook                 Texas Heat               58.97  
  7 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats          59.99  
  8 Steven Lewis                 Big Red Express        1:01.45  
 
Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
    Region X: R 41.52  7/14/1991   Track Arizona All Stars, Arizona            
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1053 Texas Heat TC  'A'                               42.53  
  2 1048 Arizona Flames TC  'A'                           43.72  
 
Event 561  4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
    Region X: R 3:15.18  7/17/2005   Kryptonite Track Club, Colorado           
                         R Friese, J Schuerman, S Cronin, Z ANCELL         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1048 Arizona Flames TC  'A'                         3:21.56  
  2 1053 Texas Heat TC  'A'                             3:21.81  
  3 1048 Bears TC  'A'                                  3:35.58  
 
Event 562  4x800 Meter Relay Young Men
================================================================
    Region X: R 8:08.60  7/12/2001   El Paso Wings, Border                     
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 1032 Peak Distance  'A'                             8:23.30  
 
Event 563  High Jump Young Men
==========================================================================
    Region X: R 2.18m  7/15/1990   Teddy Williams, Arizona/TAA                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carlos Hernandez             TX Shooting Strs         2.15m    7-00.50 
  2 Bryan McBride                AZ Puma                  2.05m    6-08.75 
  3 Ryan Scott                   Mercury of Utah          1.95m    6-04.75 
  4 Edmond Baker                 AZ Elite                 1.90m    6-02.75 
  5 Julian Maldonado             El Paso Wings            1.85m    6-00.75 
  6 Trevor Matheson              Mercury of Utah          1.70m    5-07.00 
  7 Jordan Czarnecki             Teamew                  J1.70m    5-07.00 
 
Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
    Region X: R 4.75m  7/12/1992   Chris Chancey, Arizona/SS                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Paul Corona                  AZ Unattached            4.40m   14-05.25 
  2 Emilio Arias                 BD Unattached            4.25m   13-11.25 
  3 Trey Richardson              MB Cheetah               4.10m   13-05.25 
 
Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
    Region X: R 7.31m  7/12/2003   Paul Hubbard, Colorado/SPD                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Tevin Blaylark               AZ Panthers              7.09m   NWI  23-03.25 
  2 Aaron Hill                   AZ Unattached            7.06m   NWI  23-02.00 
  3 Lewis Todd                   AZ Cheetahs              6.92m   NWI  22-08.50 
  4 Ryan Scott                   Mercury of Utah          6.68m   NWI  21-11.00 
  5 Marcus Irons                 CO Steppers              6.43m   NWI  21-01.25 
  6 Warrick Campbell             Big Red Express          6.36m   NWI  20-10.50 
  7 Reginald Allison             CO Unattached            6.30m   NWI  20-08.00 
  8 Tommy McCoy                  El Paso Flames           6.15m   NWI  20-02.25 
  9 Jr Lee                       CO Unattached            6.00m   NWI  19-08.25 
 10 Xavier Armitage              NM Unattached            5.91m   NWI  19-04.75 
 11 Trevor Matheson              Mercury of Utah          5.89m   NWI  19-04.00 
 
Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
    Region X: R 15.86m  7/13/2008   William Clay, Do Right TC                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Tevin Blaylark               AZ Panthers             15.00m   NWI  49-02.50 
  2 Warrick Campbell             Big Red Express         14.91m   NWI  48-11.00 
  3 Lewis Todd                   AZ Cheetahs             14.79m   NWI  48-06.25 
  4 Robert Matthews              AZ Cheetahs             13.87m   NWI  45-06.25 
  5 Graham Gilliland             Fort Collins            13.76m   NWI  45-01.75 
  6 Trey Richardson              MB Cheetah              13.70m   NWI  44-11.50 
  7 Reginald Allison             CO Unattached           13.62m   NWI  44-08.25 
  8 Xavier Armitage              NM Unattached           12.10m   NWI  39-08.50 
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
    Region X: R 18.97m  7/12/1987   Dwight Johnson, Arizona/JOM                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Gerard Ingallina             AZ Unattached           16.50m   54-01.75 
  2 Jake Schneeberger            Fort Collins            15.79m   51-09.75 
  3 Jeremy Tuttle                AZ Unattached           15.47m   50-09.25 
  4 Mason Simmons                AZ Puma                 14.45m   47-05.00 
  5 Dylan Brant                  CO Unattached           13.64m   44-09.00 
  6 Tyler Vanoort                CO Unattached           13.62m   44-08.25 
  7 Justin Mathewson             Big Red Express         13.47m   44-02.50 
  8 Aaron Ellis                  Las Cruces TF           11.88m   38-11.75 
  9 Anthony Barron               El Paso Wings           11.26m   36-11.50 
 
Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
    Region X: R 65.33m  7/12/1987   Dwight Johnson, Arizona/JOM                
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jeremy Tuttle                AZ Unattached           50.46m     165-07 
  2 Mason Simmons                AZ Puma                 49.96m     163-11 
  3 Jake Schneeberger            Fort Collins            47.62m     156-03 
  4 Alan Perez                   Mustangs                45.90m     150-07 
  5 Tyler Vanoort                CO Unattached           39.37m     129-02 
  6 Justin Mathewson             Big Red Express         38.93m     127-09 
  7 Dylan Brant                  CO Unattached           38.86m     127-06 
  8 Aaron Ellis                  Las Cruces TF           36.19m     118-09 
  9 Clarence Caldwell            Team Bliss              34.90m     114-06 
 10 Daniel Cruncleton            Texas Heat              33.54m     110-00 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
    Region X: R 65.02m  7/1/1984    Fred Mondragon, New Mexico                 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Christopher Rodriguez        Tucson Elite            61.62m     202-02 
  2 Jeremy Tuttle                AZ Unattached           53.86m     176-08 
  3 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats         52.79m     173-02 
  4 Aaron Ellis                  Las Cruces TF           52.21m     171-03 
  5 Antonio Romero               Abq Olympette           45.95m     150-09 
  6 Matthew Randall              CO Unattached           41.79m     137-01 
  7 Daniel Cruncleton            Texas Heat              34.30m     112-06 
  8 Bryce Turner                 Team Bliss              21.39m      70-02 
 
Event 570  Hammer Throw Young Men
==========================================================================
    Region X: R 45.69m  7/13/2008   Michael Cartwright, UNATTACHED             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mason Simmons                AZ Puma                 52.86mR    173-05 
  2 Jeremy Tuttle                AZ Unattached           47.54mR    156-00 
  3 Alan Perez                   Mustangs                40.57m     133-01 
  4 Aaron Ellis                  Las Cruces TF           39.13m     128-04 
  5 Clarence Caldwell            Team Bliss              25.85m      84-10 
  6 Kevin Nguyen                 Texastrong              14.52m      47-08 
 
Event 571  Decathlon Young Men
================================================================
    Region X: R  6980  7/15/1993   Tage Peterson, Arizona                      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kobi Rex                     Speed T F                 6001  
  2 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats           5694  
  3 Michael Thomas               AZ Puma                   5453  
  4 Christopher Sottak           Texastrong                4256  

Event 571  Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Michael Thomas               AZ Puma                  11.66  -0.9  719  
  2 Christopher Sottak           Texastrong               12.00  -0.9  651  
  3 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats          12.27  -0.9  599  
  4 Kobi Rex                     Speed T F                12.61  -0.9  536  
  5 Riley Bitner                 Fort Collins             12.66  -0.9  527  
 
Event 571  Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kobi Rex                     Speed T F                6.17m  +0.0  20-03.00  624  
  2 Christopher Sottak           Texastrong               5.70m  +0.0  18-08.50  523  
  3 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats          5.65m  +0.0  18-06.50  512  
  4 Michael Thomas               AZ Puma                  5.64m  +0.0  18-06.00  510  
  5 Riley Bitner                 Fort Collins             5.47m  +0.0  17-11.50  475  
 
Event 571  Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats         11.99m   39-04.00  606  
  2 Kobi Rex                     Speed T F               11.61m   38-01.25  583  
  3 Michael Thomas               AZ Puma                 10.41m   34-02.00  510  
  4 Christopher Sottak           Texastrong               9.05m   29-08.25  429  
  5 Riley Bitner                 Fort Collins             8.91m   29-02.75  420  
 
Event 571  Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kobi Rex                     Speed T F                1.95m    6-04.75  758  
  2 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats          1.80m    5-10.75  627  
  3 Michael Thomas               AZ Puma                  1.75m    5-08.75  585  
  4 Christopher Sottak           Texastrong               1.60m    5-03.00  464  
  5 Riley Bitner                 Fort Collins             1.50m    4-11.00  389  
 
Event 571  Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christopher Sottak           Texastrong               51.37   753  
  2 Michael Thomas               AZ Puma                  52.67   696  
  3 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats          53.88   645  
  4 Kobi Rex                     Speed T F                55.65   573  
  5 Riley Bitner                 Fort Collins             55.68   572  

Event 571  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Michael Thomas               AZ Puma                  15.04   NWI  845  
  2 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats          15.22   NWI  823  
  3 Kobi Rex                     Speed T F                16.21   NWI  709  
  4 Christopher Sottak           Texastrong               19.52   NWI  388  
 
Event 571  Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kobi Rex                     Speed T F               38.40m     126-00  632  
  2 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats         29.45m      96-07  454  
  3 Michael Thomas               AZ Puma                 28.78m      94-05  440  
  4 Christopher Sottak           Texastrong              17.11m      56-02  218  
 
Event 571  Decathlon: #8 Pole Vault Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kobi Rex                     Speed T F                3.95m   12-11.50  603  
  2 Michael Thomas               AZ Puma                  3.20m   10-06.00  406  
  2 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats          3.20m   10-06.00  406  
 -- Christopher Sottak           Texastrong                  NH            
 
Event 571  Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats         48.94m     160-07  573  
  2 Kobi Rex                     Speed T F               37.12m     121-09  401  
  3 Michael Thomas               AZ Puma                 31.86m     104-06  325  
  4 Christopher Sottak           Texastrong              29.52m      96-10  292  
 
Event 571  Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kobi Rex                     Speed T F              4:56.10   582  
  2 Christopher Sottak           Texastrong             5:03.78   538  
  3 Erwin Jones                  Phoenix Bobcats        5:20.15   449  
  4 Michael Thomas               AZ Puma                5:26.44   417  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec