Join/Renew Now

Results - USATF Mid-Atlantic Association Preliminary Junior Olympic Track & Field Championships

6/5/10 - Hawley, PA

EVENT DIVISION NAME TIME PLACE
100m Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys Dean Ambosie 16.33 1st
Andrew Maitski 17.47 2nd
Bantam Girls NONE
Midget Boys Christopher Maitski 14.92 1st
Seth Miller 16.20 2nd
Wyatt Koeller 16.94 3rd
Peter Gerhard 17.73 4th
Midget Girls Mariah Lombardi 15.81 1st
Youth Boys Raheem Twyman 13.08 1st
Noah Koeller 14.62 2nd
Youth Girls NONE
Intermediate Boys Cody Hawk 12.12 1st
Intermediate Girls Sarah Larkin 12.85 1st
Amanda Keegan 13.07 2nd
Quieterriula Gross 13.40 3rd
Emily Williams 13.76 4th
Young Men NONE
Young Women NONE
       
100m Hurdles Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys NONE
Bantam Girls NONE
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys Raheem Twyman 15.96 1st
Noah Koeller 21.50 2nd
Youth Girls NONE
Intermediate Boys NONE
Intermediate Girls Quieterriula Gross 15.90 1st
Danielle Spencer 17.41 2nd
Lanza Olivia 17.46 3rd
Young Men NONE
Young Women NONE
       
110m Hurdles Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys NONE
Bantam Girls NONE
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys NONE
Youth Girls NONE
Intermediate Boys Lucas Benton 18.30 1st
Intermediate Girls NONE
Young Men NONE
Young Women NONE
       
200m Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls Mackenzie Robbins 44.20 1st
Bantam Boys Dean Ambosie 34.40 1st
Bantam Girls NONE
Midget Boys Christopher Maitski 32.20 1st
Midget Girls Mariah Lombardi 33.70 1st
Youth Boys NONE
Youth Girls Allison Lewis 28.40 1st
Intermediate Boys Lucas Benton 24.14 1st
Cody Hawk 24.90 2nd
Intermediate Girls Sarah Larkin 26.90 1st
Amanda Keegan 27.55 2nd
Emily Williams 28.30 3rd
Young Men NONE
Young Women NONE
       
200m Hurdles Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys NONE
Bantam Girls NONE
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys Raheem Twyman 28.57 1st
Youth Girls NONE
Intermediate Boys NONE
Intermediate Girls NONE
Young Men NONE
Young Women NONE
       
400m Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls Kristie Kromko 01:38.0 1st
Mackenzie Robbins 01:44.5 2nd
Bantam Boys Andrew Maitski 01:28.9 1st
Bantam Girls NONE
Midget Boys Christopher Maitski 01:21.8 1st
Seth Miller 01:24.9 2nd
Wyatt Koeller 01:27.5 3rd
Peter Gerhard 01:28.1 4th
Midget Girls NONE
Youth Boys Rian Fowley 53.37 1st
Youth Girls Marissa Keegan 01:23.1 1st
Intermediate Boys Lucas Benton 54.44 1st
Dylan Catapane 54.75 2nd
Intermediate Girls Amanda Keegan 01:05.0 1st
Kaitlyn Kuchta 01:05.8 2nd
Kristen Lombardo 01:10.5 3rd
Jordan Cumbo 01:18.6 4th
Young Men Eric Grego 01:00.3 1st
Young Women NONE
       
400m Hurdles Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys NONE
Bantam Girls NONE
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys NONE
Youth Girls NONE
Intermediate Boys NONE
Intermediate Girls Lanza Olivia 01:13.6 1st
Young Men Thomas Salkoskas 01:03.9 1st
Young Women NONE
       
800m Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls Kristie Kromko 03:47.0 1st
Bantam Boys NONE
Bantam Girls NONE
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys Logan Miller 02:23.0 1st
Justin Schantz 02:33.0 2nd
Youth Girls Marissa Keegan 02:54.0 1st
Intermediate Boys Dylan Catapane 02:14.0 1st
Ethan Hoolick 02:21.0 2nd
Intermediate Girls Genevieve Gerhard 02:22.0 1st
Catherine Lombardo 02:31.0 2nd
Kaitlyn Kuchta 02:34.0 3rd
Kristen Lombardo 02:39.0 4th
Morgan Gilhooley 02:40.0 5th
Jordan Cumbo 02:57.0 6th
Young Men Brandon Bednash 02:11.0 1st
Young Women Bianca Bolton 02:38.0 1st
       
1500m Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys NONE
Bantam Girls NONE
Midget Boys Alexei Walutes 06:44.0 1st
Midget Girls NONE
Youth Boys Logan Miller 05:16.0 1st
Youth Girls Eleanor Gerhard 06:08.0 1st
Intermediate Boys NONE
Intermediate Girls Morgan Gilhooley 06:07.0 1st
Catherine Lombardo 06:07.0 2nd
Young Men NONE
Young Women Bianca Bolton 06:07.0 1st
       
3000m Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys NONE
Bantam Girls NONE
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys NONE
Youth Girls NONE
Intermediate Boys NONE
Intermediate Girls NONE
Young Men Eric Grego 11:29.7 1st
Young Women NONE
       
4X100m Intermediate Girls Emily Williams
Intermediate Girls Ashton Boyarsky
Intermediate Girls Sarah Larkin
Intermediate Girls Quieterriula Gross 53.30
Intermediate Girls Rachel Scanlon
Intermediate Girls Olivia Lanza
Intermediate Girls Alyssa Donato
Intermediate Girls Howrasha Bryan 54.90
       
4X400m Young Men Justin Fowler
Young Men Matthew Cunningham
Young Men Lionel Wilson
Young Men Kyle Rickard 3:28:00
Intermediate Girls Kaitlyn Kuchta
Intermediate Girls Olivia Lanza
Intermediate Girls Kristin Lombardo
Intermediate Girls Jordan Cumbo 4:51:00
Intermediate Girls Bianca Bolton
Intermediate Girls Morgan Gilhooley
Intermediate Girls Howrasha Bryan
Intermediate Girls Catherine Lombardo 4:36:00

Event Division Name Best Throw Place
Discus Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys NONE
Bantam Girls Jessica Slagus 30' 2" 1st
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys Brad Bieski 103' 5" 1st
Matt Slagus 73' 8.5" 2nd
Youth Girls NONE
Intermediate Boys Andrew Romeo 126' 8" 1st
Bryan Pearson 122' 4" 2nd
Kyle Davis 121' 8" 3rd
Intermediate Girls Jen Slagus 114' 1" 1st
Skylar Carmody 88' 8" 2nd
Gigi Elashram 85' 10" 3rd
Taylor Campfield 85' 3" 4th
Kayla Guerierri 81' 4" 5th
Young Men Jonathan Gilbert 147' 4" 1st
Guy Bruno 124' 9" 2nd
Frank Bruno 121' 11" 3rd
Young Women Alex Williams 90' 4" 1st
Javelin Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys Dean Ambosie 62' 7" 1st
Bantam Girls NONE
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys Brad Bieski 103' 7" 1st
Youth Girls NONE
Intermediate Boys NONE
Intermediate Girls Tanner Englehart 101' 3" 1st
Taylor Campfield 74' 9" 2nd
Young Men NONE
Young Women NONE
Shot Put Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls Kristi Kromko 15' 9.1" 1st
Bantam Boys NONE
Bantam Girls Jessica Slagus 17' 7" 1st
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys Brad Bieski 35' 4" 1st
Matt Slagus 29' 4" 2nd
Youth Girls NONE
Intermediate Boys Andrew Romeo 37' 10" 1st
Bryan Pearson 36' 8.75" 2nd
Intermediate Girls Jen Slagus 30' 5" 1st
Taylor Campfield 27' 7" 2nd
Young Men Guy Bruno 43' 7" 1st
Frank Bruno 40' 7" 2nd
Young Women Alex Williams 29' 3.5" 1st
Carly Satterfield 27' 7" 2nd

Event Division Name Best Jump Place
High Jump Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys NONE
Bantam Girls NONE
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys NONE
Youth Girls NONE
Intermediate Boys NONE
Intermediate Girls Howrasha Bryan 4' 10" 1st
Young Men NONE
Young Women NONE
Long Jump Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys NONE
Bantam Girls NONE
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys Raheem Twyman 15' 11" 1st
Craig Stanley 14' 11" 2nd
Noah Koeller 13' 10" 3rd
Brett Hepler 12' 5" 4th
Youth Girls Allison Lewis 15' 4" 1st
Intermediate Boys Dylan Catapane 17' 7" 1st
Jon Weaver 8' 7" 2nd
Intermediate Girls Ashton Boyarsky 16' 2" 1st
Quieterriula Gross 15' 4.5" 2nd
Young Men Mike Sylvester 19' 10" 1st
Isaiah Slutter 19' 9" 2nd
Sean Stanley 17' 6" 3rd
Young Women Rachel Scanlon 15' 1" 1st
Alyssa Donato 14' 4" 2nd
Triple Jump Sub-Bantam Boys NONE
Sub-Bantam Girls NONE
Bantam Boys NONE
Bantam Girls NONE
Midget Boys NONE
Midget Girls NONE
Youth Boys Craig Stanley 27' 3" 1st
Brett Hepler 32' 1" 2nd
Youth Girls NONE
Intermediate Boys Jason Simonovich 39' 8" 1st
Intermediate Girls Achton Boyarsky 31' 6" 1st
Young Men Sean Stanley 38' 1" 1st
Isaiah Slutter 38' 1" 2nd
Young Women Alyssa Donato 30' 0" 1st
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec