Join/Renew Now

Results - USATF Lake Erie Association Junior Olympic Track & Field
Championships

6/26/2010 - Geneva, OH

Event 10  100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1       Wilson, Christian      0518 Unified             17.21  
  2     8 Marinelli, Gianna      Unattached               19.05  
  3       Hinton, Camille        0518 Unified             19.29  
 
Event 11  200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Wilson, Christian      0518 Unified             37.93  
  2       Hinton, Camille        0518 Unified             41.50  
 
Event 18  Long Jump Sub-Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1     8 Marinelli, Gianna      Unattached               2.53m    8-03.75 
 
Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Kinsey, Teddi          Unattached               15.80  
  2       Rathburn, Isabella     0518 Austint             16.00  
  3       Bizzi, Madison         Unattached               17.75  
 
Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Bizzi, Madison         Unattached             1:34.78  
 
Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Maples, Tamara         0518 Unified          12:05.11  
 
Event 109  Long Jump Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Kinsey, Teddi          Unattached               3.47m   11-04.75 
  2       Rathburn, Isabella     0518 Austint             3.29m   10-09.50 
  3       Bizzi, Madison         Unattached               2.51m    8-03.00 
  4       Maples, Tamara         0518 Unified             1.88m    6-02.00 
 
Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Kinsey, Teddi          Unattached               4.65m   15-03.25 
 
Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Maples, Tamara         0518 Unified             8.72m      28-07 
 
Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Cobb, Cordell          Unattached               16.93  
  2       Watson, Joel           Unattached               19.25  
 
Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Cobb, Cordell          Unattached               36.19  
 
Event 159  Long Jump Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Cobb, Cordell          Unattached               3.30m   10-10.00 
  2       Watson, Joel           Unattached               2.31m    7-07.00 
 
Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Lindsay, Alia          0518 Unified             15.30  
  2       Jackson, Jala          0518 Unified             16.11  
 
Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Davis, Emily           Unattached               29.34  
  2       Lindsay, Alia          0518 Unified             32.64  
  3       Jackson, Jala          0518 Unified             34.43  
 
Event 212  Long Jump Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Davis, Emily           Unattached               4.71m   15-05.50 
 
Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Waters, Trenell        Unattached               16.86  
 
Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Waters, Trenell        Unattached             1:20.55  
 
Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Waters, Trenell        Unattached             3:17.69  
 
Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1     9 Laster, Joslyn         0518 Unified             13.86  
  2     7 Houston, Bryanna       Unattached               13.86  
  3       Bobak, Summer          0518 Unified             14.99  
 
Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1     7 Houston, Bryanna       Unattached               29.12  
  2     9 Laster, Joslyn         0518 Unified             30.60  
  3       Bobak, Summer          0518 Unified             31.31  
 
Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 --     6 Trucilla, Grace        Unattached            X1:11.72  
 
Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 --     6 Trucilla, Grace        Unattached            X5:24.66  
 
Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Woodruff, Carly        0518 West Ho             19.44  
 
Event 313  Pole Vault Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Woodruff, Carly        0518 West Ho             2.44m    8-00.00 
 
Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Jones, Ciara           Unattached               7.52m   24-08.25 
 
Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Jones, Ciara           Unattached              14.03m      46-00 
 
Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Bizzi, Brandan         Unattached               14.09  
  2       Brown, Arrik           0518 Unified             14.94  
 
Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Brown, Arrik           0518 Unified             31.46  
 
Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Bizzi, Brandan         Unattached             1:10.83  
 
Event 356  3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Brown, Arrik           0518 Unified          22:20.31  
 
Event 364  Long Jump Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Bizzi, Brandan         Unattached               3.58m   11-09.00 
 
Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
 --     5 Trucilla, James        Unattached             X32.89m     107-11 
 
Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       McCully, Jennae        0518 Unified             14.64  
 
Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       McCully, Jennae        0518 Unified             30.68  
 
Event 413  High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Bohan, Christine       Unattached               1.43m    4-08.25 
 
Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Bohan, Christine       Unattached               2.74m    8-11.75 
 
Event 415  Long Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Wagner, Kristine       Unattached               4.72m   15-06.00 
 
Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Hood, Marvis           0518 Unified             13.10  
 
Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Napoli, Ryan           Unattached               25.42  
 
Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Napoli, Ryan           Unattached               55.28  
  2       Hood, Marvis           0518 Unified           1:04.15  
 
Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Weaver, Rhen           0518 West Ho           2:15.31  
  2       Sullins, Darrell       Unattached             2:22.79  
 
Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Weaver, Rhen           0518 West Ho           4:53.32  
 
Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Pierce, Karl           0518 Greater             3.81m   12-06.00 
 
Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1     2 King, Louie            0518 Austint            10.30m   33-09.50 
  2       Pierce, John           0518 Greater             9.93m   32-07.00 
 
Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1     2 King, Louie            0518 Austint            31.05m     101-10 
  2       Pierce, John           0518 Greater            27.20m      89-03 
 
Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1     2 King, Louie            0518 Austint            29.58m      97-00 
 
Event 501  200 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Sullins, Torrie        0518 Unified             32.02  
 
Event 502  400 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Wilson, Jasmine        0518 Unified           1:05.46  
  2       Kimpel, Caroline       Unattached             1:05.57  
  3       Sullins, Torrie        0518 Unified           1:11.97  
 
Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Kimpel, Caroline       Unattached             2:48.79  
 
Event 517  Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Menges, Kaitlyn        Unattached              11.40m   37-05.00 
  2       Taylor, Emily          0518 Austint            10.76m   35-03.75 
  3       Wesner, Megan          Unattached               9.24m   30-03.75 
 
Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Menges, Kaitlyn        Unattached              37.27m     122-03 
  2       Wesner, Megan          Unattached              35.83m     117-07 
  3       Taylor, Emily          0518 Austint            35.08m     115-01 
 
Event 521  Hammer Throw Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Wesner, Megan          Unattached              39.89m     130-10 
 
Event 551  200 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Thompson, Ronnell      0518 Unified             24.05  
 
Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Zollars, Jared         0518 West Ho           2:10.29  
 
Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Hammond, Stephen       0518 West Ho           4:47.13  
 
Event 555  5000 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Stevens, Jacob         0518 West Ho          16:45.07  
 
Event 556  2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Hammond, Stephen       0518 West Ho           6:44.97  
  2       Zollars, Jared         0518 West Ho           7:07.63  
 
Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1       Thompson, Ronnell      0518 Unified             16.51  
 
Event 562  4x800 Meter Relay Young Men
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 0518 West Holmes TC  'A'                            8:50.76  
     1) Derr, Bryan                     2) Hammond, Stephen               
     3) Stevens, Jacob                  4) Zollars, Jared                 
 
Event 564  Pole Vault Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
 --     4 Capolic, Chris         Unattached              X2.74m    8-11.75 
 
Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Brode, Dustin          0518 Austint            18.76m   61-06.75 
  2       Lyons, Stephen         0518 Bears D            16.16m   53-00.25 
  3       Welliver, Jason        0518 Bears D            14.38m   47-02.25 
  4       Iarussi, Keary         0518 Bears D            13.27m   43-06.50 
 
Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1     3 Tayala, Matthias       Unattached              52.83m     173-04 
  2       Brode, Dustin          0518 Austint            51.83m     170-00 
  3       Neu, Conner            Unattached              51.09m     167-07 
  4       Iarussi, Keary         0518 Bears D            45.91m     150-07 
  5       Welliver, Jason        0518 Bears D            43.57m     142-11 
  6       Lyons, Stephen         0518 Bears D            40.99m     134-06 
 
Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1     3 Tayala, Matthias       Unattached              53.61m     175-11 
  2     1 Kaldy, Michael         Unattached              47.95m     157-04 
 
Event 571  Hammer Throw Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1       Brode, Dustin          0518 Austint            59.88m     196-05 
  2     3 Tayala, Matthias       Unattached              48.83m     160-02 
  3       Welliver, Jason        0518 Bears D            38.42m     126-00 
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec