Join/Renew Now

Results - USATF Alaska Association Junior Olympic Track & Field
Championships

5/29/2010 - Anchorage, AK

Girls 10&U 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1   275 Mia Hickok             Unattached                        19.22   4 
  2   323 Kylie Pugh             Unattached                        22.91   4 
 
Girls 13-14 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1   304 Annett Faafetai        Unattached                        14.47   3 
  2   270 Madison Orth           Unattached                        14.73   3 
  3   276 Kinley Hickok          Unattached                        15.85   2 
 
Girls 15-16 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   310 Tori Hickel            Unattached                        14.5h  
 
Girls 17-18 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   269 Shaai Ferguson         Unattached                        11.7h  
  2   316 Cori Schleich          Unattached                        12.8h  
  3   313 Haley Dampier          Unattached                        13.5h  
  4   311 Zoe Hickel             Unattached                        14.3h  
 
Girls 13-14 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   304 Annett Faafetai        Unattached                        31.94  
 
Girls 10&U 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   275 Mia Hickok             Unattached                      1:43.06  
  2   323 Kylie Pugh             Unattached                      1:48.30  
 
Girls 11-12 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   322 Briannah Pugh          Unattached                      1:28.82  
 
Girls 15-16 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   314 Morgan Dampier         Unattached                      2:26.52  
  2   318 Haley Young            Unattached                      2:49.00  
 
Girls 13-14 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   307 Sarah Minturn          Unattached                      5:46.21  
 
Girls 15-16 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   314 Morgan Dampier         Unattached                      5:02.36  
  2   318 Haley Young            Unattached                      5:41.80  
 
Girls 17-18 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   316 Cori Schleich          Unattached                      5:55.00  
  2   313 Haley Dampier          Unattached                      6:49.85  
 
Girls 11-12 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   322 Briannah Pugh          Unattached                     13:08.33  
 
Girls 13-14 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  2   270 Madison Orth           Unattached                        21.02  
 
Girls 15-16 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  3   310 Tori Hickel            Unattached                        21.67  
  4   318 Haley Young            Unattached                        22.17  
 
Girls 17-18 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   311 Zoe Hickel             Unattached                        20.89  
 
Girls 15-16 High Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   306 Tonya Parish           Unattached                      4-04.00  
  2   310 Tori Hickel            Unattached                      4-00.00  
 
Girls 17-18 High Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   311 Zoe Hickel             Unattached                      4-02.00  
 
Girls 13-14 Long Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  7   270 Madison Orth           Unattached                     11-04.25  
  9   276 Kinley Hickok          Unattached                     10-03.25  
 
Girls 15-16 Long Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   306 Tonya Parish           Unattached                     13-03.75  
  2   314 Morgan Dampier         Unattached                     13-00.75  
  3   318 Haley Young            Unattached                     12-09.50  
  6   310 Tori Hickel            Unattached                     11-07.75  
 
Girls 17-18 Long Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  4   313 Haley Dampier          Unattached                     12-08.75  
  5   311 Zoe Hickel             Unattached                     12-06.00  
  8   316 Cori Schleich          Unattached                     11-01.25  
 
Girls 11-12 Shot Put
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   272 Kendall Taplin         Unattached                        3.93m  
 
Girls 13-14 Shot Put
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   304 Annett Faafetai        Unattached                        7.71m  
 
Girls 17-18 Shot Put
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   303 Jessica Anderson       Unattached                        9.09m  
  1   311 Zoe Hickel             Unattached                        8.05m  
 
Girls 11-12 Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   272 Kendall Taplin         Unattached                       11.27m  
 
Girls 13-14 Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   304 Annett Faafetai        Unattached                       21.23m  
 
Girls 15-16 Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   267 Megan Holand           Unattached                       28.20m  
  2   310 Tori Hickel            Unattached                       21.52m  
 
Girls 17-18 Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   311 Zoe Hickel             Unattached                       29.85m  
  2   303 Jessica Anderson       Unattached                       26.74m  
 
Boys 10&U 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1   321 Clayton Southwick      Unattached                        14.09   3 
  2   305 Aron Faafetai          Unattached                        15.10   2 
  4   302 James Coulombo         Unattached                        16.55   3 
  5   326 Hudson Adams           Unattached                        16.89   1 
  6   274 Michael Halpern        Unattached                        20.24   4 
 
Boys 11-12 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1   273 William Ditmore        Unattached                        14.13   1 
  2   309 Charles J Ward         Unattached                        14.26   2 
  3   320 Brady Southwick        Unattached                        14.45   1 
  3   325 Greyson Adams          Unattached                        15.66   1 
 --   319 Colby Collins          Unattached                           DQ   2 
 
Boys 15-16 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   300 Ryan Hickok            Unattached                        12.61  
  2   315 Josh Pahkala           Unattached                        13.72  
 
Boys 17-18 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   266 Ryan Tracy             Unattached                        12.91  
 
Boys 10&U 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  2   305 Aron Faafetai          Unattached                        32.08  
  3   274 Michael Halpern        Unattached                        49.40  
 
Boys 13-14 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   312 Kade Bullard           Unattached                        25.64  
 
Boys 10&U 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   321 Clayton Southwick      Unattached                      1:15.69  
  2   305 Aron Faafetai          Unattached                      1:16.46  
  3   326 Hudson Adams           Unattached                      1:29.55  
  4   274 Michael Halpern        Unattached                      1:40.68  
 
Boys 11-12 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   325 Greyson Adams          Unattached                      1:13.97  
 
Boys 15-16 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   300 Ryan Hickok            Unattached                        57.67  
 
Boys 17-18 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   266 Ryan Tracy             Unattached                        58.07  
 
Boys 10&U 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  3   326 Hudson Adams           Unattached                      3:58.27  
  4   274 Michael Halpern        Unattached                      4:01.35  
 
Boys 11-12 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  2   325 Greyson Adams          Unattached                      2:58.74  
 
Boys 15-16 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   308 Mason Minturn          Unattached                      2:13.79  
 
Boys 10&U 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   274 Michael Halpern        Unattached                      8:13.04  
 
Boys 11-12 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   327 Tracen Knopp           Unattached                      5:15.29  
  2   320 Brady Southwick        Unattached                      5:30.49  
 
Boys 17-18 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   266 Ryan Tracy             Unattached                      5:02.01  
 
Boys 10&U 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   274 Michael Halpern        Unattached                     15:38.29  
 
Boys 15-16 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   315 Josh Pahkala           Unattached                     10:12.08  
 
Boys 17-18 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   317 Calvin Edward          Unattached                     10:54.26  
 
Boys 11-12 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   273 William Ditmore        Unattached                        19.25  
 
Boys 11-12 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
 --   327 Tracen Knopp           Unattached                          SCR     
 
Boys 17-18 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   324 Quinton Metcalf        Unattached                      1:01.39  
 
Boys 11-12 High Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   273 William Ditmore        Unattached                      3-10.00  
 
Boys 10&U Long Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   305 Aron Faafetai          Unattached                     11-05.00  
  2   274 Michael Halpern        Unattached                      5-09.25  
 
Boys 11-12 Long Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   319 Colby Collins          Unattached                     11-09.50  
  2   273 William Ditmore        Unattached                     10-10.75  
 
Boys 13-14 Long Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   312 Kade Bullard           Unattached                     17-06.25  
 
Boys 15-16 Long Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   315 Josh Pahkala           Unattached                     15-04.25  
 
Boys 17-18 Long Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   317 Calvin Edward          Unattached                     12-07.25  
 
Boys 10&U Shot Put
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  5   305 Aron Faafetai          Unattached                        7.38m  
  6   302 James Coulombo         Unattached                        5.81m  
  7   274 Michael Halpern        Unattached                        2.54m  
 
Boys 11-12 Shot Put
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  2   309 Charles J Ward         Unattached                        8.58m  
 
Boys 13-14 Shot Put
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   268 Zach Taplin            Unattached                       12.38m  
  4   271 Riley Smithwick        Unattached                        8.03m  
 
Boys 15-16 Shot Put
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  3   301 Grant George           Unattached                        8.42m  
 
Boys 10&U Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  6   305 Aron Faafetai          Unattached                       13.59m  
  8   302 James Coulombo         Unattached                       10.27m  
 
Boys 11-12 Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  4   309 Charles J Ward         Unattached                       23.87m  
  5   273 William Ditmore        Unattached                       18.41m  
  7   319 Colby Collins          Unattached                       12.29m  
 
Boys 13-14 Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   268 Zach Taplin            Unattached                       33.48m  
  2   271 Riley Smithwick        Unattached                       26.99m  
 
Boys 15-16 Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  3   301 Grant George           Unattached                       26.89m  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec