Join/Renew Now

Results

 

                             Men Team Scores                               
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 Central Park Track Club (Cptc)     A7              130  
                2 Norfolk Real Deal Track Club       A19             105  
                3 Club Northwest                     A8               90  
                4 Team Nebraska Brooks               A30              76  
                5 ConnQuest                          A10              60  
                6 Vegas Lightning Track Club         A36              55  
                7 Greater Boston Track Club          A14              49  
                8 Shore Athletic Club                A25              30  
                9 SC Striders                        A24              23  
               10 Golden West Athletics Club/ No     A13              20  
               11 Track West                         A33              17  
               12 U.S. Elite International Track     A35              16  
               13 Kansas City Smoke                  A16              13  
               14 West Valley Track Club Inc         A37              12  
               14 Cal Coast Track Club               A6               12  
               16 Colonial Track Club                A9               11  
               17 Boulder Express                    A4               10  
               17 East Oakland Youth Development     A11              10  
               17 Track Club L.A.                    A32              10  
               20 Transports adidas Racing Team      A34               8  
               20 River City Rebels                  A21               8  
               22 Southwest Sprinters TC             A26               7  
               23 Pacific Coast Track Club           A20               5  
               23 Wnc Track Club                     A38               5  
               23 New Balance Excelsior              A17               5  
               26 Tamalpa ners Inc.               A29               3  
               26 Beast Athletic Performance         A3                3  
               26 Strawberry Canyon Track Club       A27               3  
               26 Bowerman Athletic Club             A5                3  
               30 Salem Track Club                   A23               2 
               
                            Women Team Scores                               
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 Norfolk Real Deal Track Club       A19             160  
                2 Central Park Track Club (Cptc)     A7              158  
                3 Greater Boston Track Club          A14             116  
                4 Club Northwest                     A8              111  
                5 Team Nebraska Brooks               A30              74  
                6 ConnQuest                          A10              50  
                7 Shore Athletic Club                A25              40  
                8 Impala Racing Team                 A15              17  
                9 Eugene Marathon                    A12              14  
               10 The Janes Elite Racing             A31              12  
               11  Portland                       A22              10  
               11 New Balance Silicon Valley         A18              10  
               11 Golden West Athletics Club/ No     A13              10  
               11 Tailwind Pole Vault                A28              10  
               15 Strawberry Canyon Track Club       A27               4  
               16 West Valley Track Club Inc         A37               1 


                           Combined Team Scores                              
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 Central Park Track Club (Cptc)     A7              288  
                2 Norfolk Real Deal Track Club       A19             265  
                3 Club Northwest                     A8              201  
                4 Greater Boston Track Club          A14             165  
                5 Team Nebraska Brooks               A30             150  
                6 ConnQuest                          A10             110  
                7 Shore Athletic Club                A25              70  
                8 Vegas Lightning Track Club         A36              55  
                9 Golden West Athletics Club/ No     A13              30  
               10 SC Striders                        A24              23  
               11 Track West                         A33              17  
               11 Impala Racing Team                 A15              17  
               13 U.S. Elite International Track     A35              16  
               14 Eugene Marathon                    A12              14  
               15 West Valley Track Club Inc         A37              13  
               15 Kansas City Smoke                  A16              13  
               17 The Janes Elite Racing             A31              12  
               17 Cal Coast Track Club               A6               12  
               19 Colonial Track Club                A9               11  
               20 East Oakland Youth Development     A11              10  
               20  Portland                       A22              10  
               20 New Balance Silicon Valley         A18              10  
               20 Boulder Express                    A4               10  
               20 Tailwind Pole Vault                A28              10  
               20 Track Club L.A.                    A32              10  
               26 Transports adidas Racing Team      A34               8  
               26 River City Rebels                  A21               8  
               28 Southwest Sprinters TC             A26               7  
               28 Strawberry Canyon Track Club       A27               7  
               30 Wnc Track Club                     A38               5  
               30 Pacific Coast Track Club           A20               5  
               30 New Balance Excelsior              A17               5  
               33 Bowerman Athletic Club             A5                3  
               33 Tamalpa ners Inc.               A29               3  
               33 Beast Athletic Performance         A3                3  
               36 Salem Track Club                   A23               2
               
               
               
Women 100m 
================================================================
 Sponsor: Safeco Insurance personal lines, auto, home, fire
 Meet Record: R 11.21  2003        Nolle Graham, LeMans TC                     
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.1 
  1 Yvette Lewis                 Norfolk Real             11.61Q 
  2 Nicolette Hay                ConnQuest                12.50Q 
  3 Casey Taylor                 Greater Bost             12.51q 
  4 Khadeja Kearney              Norfolk Real             12.79q 
  5 Fayanne Francis              Central Park             13.78  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.6 
  1 Aliann Pompey                Shore Athlet             11.69Q 
  2 Falesha Ankton               Club Northwe             12.01Q 
  3 Taranisha Taylor             Norfolk Real             12.14q 
  4 Teiara Denmark               Norfolk Real             12.71q 
  5 Yasmin Wooten                Colonial Tra             13.18  
 
Women 100m 
================================================================
 Sponsor: Safeco Insurance personal lines, auto, home, fire
 Meet Record: R 11.21  2003        Nolle Graham, LeMans TC                     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.1 
  1 Yvette Lewis                 Norfolk Real             11.71  
  2 Aliann Pompey                Shore Athlet             11.83  
  3 Falesha Ankton               Club Northwe             12.05  
  4 Taranisha Taylor             Norfolk Real             12.34  
  5 Nicolette Hay                ConnQuest                12.51  
  6 Casey Taylor                 Greater Bost             12.90  
  7 Teiara Denmark               Norfolk Real             12.95  
  8 Khadeja Kearney              Norfolk Real             13.17  
 
Women 200m 
================================================================
 Sponsor: Safeco Insurance
 Meet Record: R 22.70  2002        Crystal Cox, NC Elite                       
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.4 
  1 Aliann Pompey                Shore Athlet             23.89Q 
  2 Yvette Lewis                 Norfolk Real             24.44Q 
  3 Lisa Daley                   Central Park             25.66q 
  4 Tiera Fletcher               Greater Bost             25.81q 
  5 Champagne Bell               Norfolk Real             26.01  
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Angee Henry                  Team Nebrask             24.38Q 
  2 Taranisha Taylor             Norfolk Real             25.24Q 
  3 Nicolette Hay                ConnQuest                25.53q 
  4 Tiffany Ellick               Norfolk Real             25.64q 
  5 Khadeja Kearney              Norfolk Real             26.62  
 -- Karis Anderson               Club Northwe               DNS  
 
Women 200m 
================================================================
 Sponsor: Safeco Insurance
 Meet Record: R 22.70  2002        Crystal Cox, NC Elite                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 0.6 
  1 Aliann Pompey                Shore Athlet             24.11  
  2 Yvette Lewis                 Norfolk Real             24.38  
  3 Angee Henry                  Team Nebrask             25.07  
  4 Nicolette Hay                ConnQuest                25.57  
  5 Lisa Daley                   Central Park             25.77  
  6 Taranisha Taylor             Norfolk Real             25.83  
  7 Tiera Fletcher               Greater Bost             25.95  
  8 Tiffany Ellick               Norfolk Real             26.81  
 
Women 400m 
================================================================
 Sponsor: craigslist Charitable Fund
 Meet Record: R 51.61  2007        Aliann Pompey, Shore Athletic Club          
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Angee Henry                  Team Nebrask             54.16Q 
  2 Champagne Bell               Norfolk Real             57.96Q 
  3 Maurelhena Walles            Shore Athlet             58.97q 
  4 Joy Romulus                  Central Park           1:00.55q 
  5 Alexandra Nkrumah            Central Park           1:01.06  
Heat  2 Preliminaries
  1 Britiny Ogunmokun            Shore Athlet             57.16Q 
  2 Tiera Fletcher               Greater Bost             58.98Q 
  3 Lisa Daley                   Central Park             59.01q 
  4 Maureen Zivic                Central Park             59.25q 
 
Women 400m 
================================================================
 Sponsor: craigslist Charitable Fund
 Meet Record: R 51.61  2007        Aliann Pompey, Shore Athletic Club          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals
  1 Angee Henry                  Team Nebrask             53.18  
  2 Britiny Ogunmokun            Shore Athlet             56.00  
  3 Champagne Bell               Norfolk Real             57.36  
  4 Tiera Fletcher               Greater Bost             57.78  
  5 Lisa Daley                   Central Park             58.31  
  6 Maurelhena Walles            Shore Athlet             59.14  
  7 Maureen Zivic                Central Park             59.55  
  8 Joy Romulus                  Central Park           1:00.45  
 
Women 800m  Alley Start
================================================================
 Meet Record: R 2:03.94  2007        Neisha Bernard-Thomas, U.S. Elite Internat
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Victoria Barnaby             Greater Bost               SCR  
 -- Jennifer Lee                 Greater Bost               SCR  
Section  1  
  1 Angee Henry                  Team Nebrask           2:08.12  
  2 Stephanie Herrick            Central Park           2:10.81  
  3 Melissal Salerno             Central Park           2:11.86  
  4 Cydney Robinson              Norfolk Real           2:15.32  
  5 Megan Johnson                Club Northwe           2:15.54  
  6 Shannon Morton               Norfolk Real           2:15.93  
  7 Ashley O'Brien               ConnQuest              2:16.05  
  8 Lauren Henkel                Shore Athlet           2:16.92  
  9 April Montgomery             New Balance            2:17.07  
 10 Allison Howard               Impala Racin           2:19.59  
 11 Andrea Bradshaw              Central Park           2:23.57  
 12 Deanna Clark                 Greater Bost           2:33.63  
 
Women 1500m 
================================================================
 Sponsor: craigslist Charitable Fund
 Meet Record: R 4:13.79  2001        Collette Liss, Indiana Invaders           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Jennifer Lee                 Greater Bost               SCR  
Section  1  
  1 Rose Wetzel                  Club Northwe           4:32.23  
  2 Jordyn Smith                 Eugene Marat           4:33.93  
  3 Melissal Salerno             Central Park           4:36.21  
  4 Michaela van der Westhui     Team Nebrask           4:37.48  
  5 Aileen Conlon                Central Park           4:40.24  
  6 Stephanie Herrick            Central Park           4:40.65  
  7 Elizabeth Cornell            Norfolk Real           4:40.83  
  8 Nicole Campbell              West Valley            4:43.31  
 -- Victoria Barnaby             Greater Bost               DNS  
 -- Katharine Irvin              Central Park               DNS  
 -- Jennifer Gardynski           Greater Bost               DNS  
 
Women 5000m 
================================================================
 Sponsor: The Vrange -high tech sportswear for women
 Meet Record: R 16:11.07  2006        Emily Field, Luke's Locker               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rose Wetzel                  Club Northwe          16:37.45  
  2 Erika Aklufi                 The Janes El          16:40.50  
  3 Jane Rudkin                  Eugene Marat          16:46.49  
  4 Shaluinn Fullove             Impala Racin          16:55.45  
  5 Kirsten Leetch               The Janes El          16:59.19  
  6 Katharine Irvin              Central Park          17:20.24  
  7 Michaela van der Westhui     Team Nebrask          17:22.82  
  8 Aileen Conlon                Central Park          17:29.41  
  9 Kristina Maletz              Central Park          17:29.92  
 10 Lindsey Maclise              Impala Racin          17:31.52  
 11 Emily Bates                  Impala Racin          17:37.09  
 12 Jordyn Smith                 Eugene Marat          17:50.16  
 13 Ashley Carroll               Impala Racin          18:11.06  
 14 Amanda DiPaolo               ConnQuest             18:31.81  
 15 Nicole Falcaro               Central Park          18:37.95  
 16 Blossom Marimpietri          Impala Racin          18:44.31  
 17 Maria Pavkovitch             Central Park          18:51.03  
 -- YiOu Wang                    Tamalpa n               DNS  
 -- Jennifer Lee                 Greater Bost               DNS  
 -- Allison Howard               Impala Racin               DNS  
 -- Julia Rudd                    Portland               DNS  
 -- Tiffany Hall                 New Balance                DNS  
 
Women 10000m 
================================================================
 Meet Record: R 37:03.86  2009        Vanessa Martell, Brockport Distance Prjct
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Verity Breen                 Impala Racin               SCR  
Section  1  
  1 Claudia Copeland             Club Northwe          35:19.79R 
  2 Aileen Conlon                Central Park          35:58.51R 
  3 Katharine Irvin              Central Park          36:09.04R 
  4 Kristi Houk                  Club Northwe          36:59.67R 
  5 Amanda DiPaolo               ConnQuest             37:46.28  
  6 Maria Pavkovitch             Central Park          38:02.20  
  7 Jennifer Lee                 Greater Bost          38:03.58  
  8 Nicole Falcaro               Central Park          38:10.65  
  9 Sloan Siegrist Palmore       Impala Racin          39:01.33  
 -- Blossom Marimpietri          Impala Racin               DNS  
 
Women 100m Hurdles
================================================================
 Sponsor: craigslist Charitable Fund for sexually abused women
 Meet Record: R 13.15  2005        Antoinette Wilks, New York Elite            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 0.5 
  1 Yvette Lewis                 Norfolk Real             13.49  
  2 Samaiyah Islam               Norfolk Real             13.80  
  3 Falesha Ankton               Club Northwe             14.55  
  4 Amani Harper                 Norfolk Real             15.21  
  5 Alexandra Nkrumah            Central Park             16.14  
  6 Jessica Klett                Greater Bost             16.99  
  7 Jeana Fletcher               Central Park             17.11  
  8 Carolyn Lewis                Norfolk Real             17.22  
 
Women 400m Hurdles
================================================================
 Meet Record: R 57.83  2006        Michelle Burger, Executive TC               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Jessica Klett                Greater Bost           1:02.63  
  2 Falesha Ankton               Club Northwe           1:04.25  
  3 Lisa Daley                   Central Park           1:04.40  
  4 Khadeja Kearney              Norfolk Real           1:05.55  
  5 Alexandra Nkrumah            Central Park           1:06.58  
  6 Amani Harper                 Norfolk Real           1:06.64  
  7 Ashley O'Brien               ConnQuest              1:09.19  
  8 Deanna Clark                 Greater Bost           1:14.87  
 
Women 3000m Steeplechase
================================================================
 Sponsor: Nomadic Outfitters yoga & five-finger toes shoes
 Meet Record: R 10:08.80  2007        Dawn Cromer, Pacers/Brooks RT            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Julia Rudd                    Portland          10:38.79  
  2 Jennifer Gardynski           Greater Bost          11:10.29  
  3 Victoria Barnaby             Greater Bost          11:31.95  
  4 Bevin Peters                 Central Park          11:52.11  
  5 Emily Bartlett               Strawberry C          11:55.59  
 -- Jane Rudkin                  Eugene Marat               DNS  
 -- Amanda DiPaolo               ConnQuest                  DNS  
 
 
 Women 5000m Race Walk
================================================================
 Meet Record: R 22:54.73  2005        Joanne Dow, New England Race Walkers     
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Susan Armenta                New Balance           24:25.16  
 
Women 4x100m Relay
================================================================
 Meet Record: R 45.75  2006        Executive Track Club, Executive Track Club  
                       Berger, Render, Dawkins, Robinson                 
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Norfolk Real Deal Track Club  'A'                     48.05  
     1) Samaiyah Islam                  2) Taranisha Taylor               
     3) Tiffany Ellick                  4) Champagne Bell                 
  2 Greater Boston Track Club  'A'                        49.04  
     1) Ayanna Alexander                2) Tiera Fletcher                 
     3) Jessica Klett                   4) Casey Taylor                   
 -- Central Park Track Club (Cptc)  'A'                  X51.56  
     1) Lisa Daley                      2) Alexandra Nkrumah              
     3) Fayanne Francis                 4) Jeana Fletcher                 
 
Women 4x400m Relay
================================================================
 Meet Record: R 3:45.35  2003        Indiana Invaders, Indiana Invaders        
                         Jones, Plowden, Schnell, Sanders                  
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- Club Northwest  'A'                                     SCR  
     1) Falesha Ankton                  2) Megan Johnson                  
     3) Kristi Houk                     4) Rose Wetzel                    
Section  1  
  1 Norfolk Real Deal Track Club  'A'                   3:55.43  
     1) Samaiyah Islam                  2) Amani Harper                   
     3) Cydney Robinson                 4) Champagne Bell                 
  2 Central Park Track Club (Cptc)  'A'                 4:00.34  
     1) Alexandra Nkrumah               2) Maureen Zivic                  
     3) Joy Romulus                     4) Lisa Daley                     
 -- Shore Athletic Club  'A'                                DNS  
     1) Maurelhena Walles               2) Lauren Henkel                  
     3) Britiny Ogunmokun               4) Aliann Pompey                  
 -- Greater Boston Track Club  'A'                          DNS  
     1) Jessica Klett                   2) Victoria Barnaby               
     3) Casey Taylor                    4) Tiera Fletcher                 
 
Women 4x800m Relay
================================================================
 Meet Record: R 8:51.80  2006        Greater Boston TC, Greater Boston TC      
                         Powell, Lee, Occean, Willard                      
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Central Park Track Club (Cptc)  'A'                 9:16.86  
     1) Bevin Peters                    2) Andrea Bradshaw                
     3) Melissal Salerno                4) Stephanie Herrick              
  2 Norfolk Real Deal Track Club  'A'                   9:17.93  
     1) Shannon Morton                  2) Khadeja Kearney                
     3) Elizabeth Cornell               4) Cydney Robinson                
  3 Impala Racing Team  'A'                             9:35.93  
     1) Allison Howard                  2) Lindsey Maclise                
     3) Megan Daly                      4) Jennifer Dolson                
 -- Greater Boston Track Club  'A'                    X10:00.79  
     1) Victoria Barnaby                2) Deanna Clark                   
     3) Jennifer Gardynski              4) Jennifer Lee                   
 
Women 1600 Sprint Medley
================================================================
 Meet Record: R 4:10.64  2004        Indiana Invaders, Indiana Invaders        
                         Jones, Green, Sanders, Lothery                    
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Shore Athletic Club  'A'                            4:04.93R 
     1) Maurelhena Walles               2) Aliann Pompey                  
     3) Lauren Henkel                   4) Britiny Ogunmokun              
  2 Central Park Track Club (Cptc)  'A'                 4:07.07R 
     1) Fayanne Francis                 2) Joy Romulus                    
     3) Andrea Bradshaw                 4) Stephanie Herrick              
  3 Club Northwest  'A'                                 4:07.42R 
     1) Karis Anderson                  2) Falesha Ankton                 
     3) Rose Wetzel                     4) Megan Johnson                  
  4 Norfolk Real Deal Track Club  'A'                   4:08.28R 
     1) Yvette Lewis                    2) Taranisha Taylor               
     3) Shannon Morton                  4) Elizabeth Cornell              
  5 Greater Boston Track Club  'A'                      4:20.99  
     1) Casey Taylor                    2) Jessica Klett                  
     3) Tiera Fletcher                  4) Victoria Barnaby               
  6 ConnQuest  'A'                                      4:24.34  
     1) Jasmine Jennings                2) Nicolette Hay                  
     3) Amanda DiPaolo                  4) Ashley O'Brien                 
 
Women Distance Medley
================================================================
 Meet Record: R 11:06.56  2004        Indiana Invaders, Indiana Invaders       
                          French, Smith, Hein, Liss                         
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Central Park Track Club (Cptc)  'A'                12:01.30  
     1) Melissal Salerno                2) Andrea Bradshaw                
     3) Stephanie Herrick               4) Katharine Irvin                
  2 Club Northwest  'A'                                12:20.92  
     1) Kristi Houk                     2) Falesha Ankton                 
     3) Megan Johnson                   4) Rose Wetzel                    
  3 Impala Racing Team  'A'                            12:44.63  
     1) Jennifer Dolson                 2) Allison Howard                 
     3) Ashley Carroll                  4) Megan Daly                     
  4 Greater Boston Track Club  'A'                     12:58.57  
     1) Jennifer Gardynski              2) Jessica Klett                  
     3) Deanna Clark                    4) Jennifer Lee                   
 
Women High Jump
==========================================================================
 Meet Record: R 1.83m  2001        Stacy-Ann Grant, Shore Athletic Club        
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Jeana Fletcher               Central Park             1.59m    5-02.50  2-1
     1.49 1.54 1.59 1.64 
       XO    O   XO  XXX 
  2 Teiara Denmark               Norfolk Real            J1.59m    5-02.50  3-2
     1.49 1.54 1.59 1.64 
        O    O  XXO  XXX 
  3 Tiera Fletcher               Greater Bost             1.49m    4-10.50 
     1.49 1.54 
      XXO   XX 
 -- Amani Harper                 Norfolk Real                NH            
     1.49 
      XXX 
 -- Carolyn Lewis                Norfolk Real                NH            
     1.49 
      XXX 
 
Women Pole Vault
==========================================================================
 Meet Record: R 4.11m  2002        Shannon Gallagher, Indiana Invaders         
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stephanie Simpkins           Tailwind Pol             3.51m   11-06.25 
     3.06 3.21 3.36 3.51 3.66 
        P    P   XO    O  XXX 
  2 Carolyn Lewis                Norfolk Real             3.36m   11-00.25 
     3.06 3.21 3.36 3.51 
       XO   XO   XO  XXX 
  3 Karis Anderson               Club Northwe             3.06m   10-00.50 
     3.06 3.21 
      XXO  XXX 
 
Women Long Jump
===============================================================================
 Meet Record: R 6.70m  2009        Alice Falaiye, Southwest Sprinters TC       
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
 -- Karis Anderson               Club Northwe               SCR   NWI           
Flight  1  
  1 Casey Taylor                 Greater Bost             5.67m   0.3  18-07.25 
     5.63m(-0.8) 5.40m(-1.1) FOUL      FOUL      FOUL      5.67m(0.3)
  2 Nicolette Hay                ConnQuest                5.65m   1.0  18-06.50 
     FOUL      4.92m(-0.8) 5.29m(-1.5) 5.65m(1.0) 5.30m(1.0) FOUL     
  3 Teiara Denmark               Norfolk Real             5.53m   2.2  18-01.75 
     5.12m(+0.0) 5.43m(1.7) 5.53m(2.2) 5.40m(1.3) FOUL      5.31m(-0.4)
  4 Carolyn Lewis                Norfolk Real             5.46m  -1.1  17-11.00 
     5.29m(2.2) 5.46m(-1.1) FOUL      FOUL      FOUL      5.21m(0.2)
  5 Tiffany Ellick               Norfolk Real             5.44m   0.9  17-10.25 
     FOUL      5.44m(0.9) 5.18m(-2.5) 5.11m(-1.5) FOUL      FOUL     
  6 Champagne Bell               Norfolk Real             5.24m   0.1  17-02.25 
     5.12m(-0.5) 5.11m(0.1) 5.24m(0.1) 5.06m(0.4) 4.81m(-0.2) 5.17m(1.4)
  7 Fayanne Francis              Central Park             4.87m  -0.1  15-11.75 
     4.68m(0.7) FOUL      FOUL      FOUL      4.87m(-0.1) 4.65m(1.8)
  8 Alexandra Nkrumah            Central Park             4.79m   0.8  15-08.75 
     4.49m(0.2) 4.74m(0.2) 4.45m(-1.0) 4.74m(1.8) 4.79m(0.8) 4.76m(1.0)
 -- Falesha Ankton               Club Northwe               DNS   NWI           
 
Women Triple Jump
===============================================================================
 Meet Record: R 13.92m  2009        Ayanna Alexander, Greater Boston TC        
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Ayanna Alexander             Greater Bost            13.28m   1.0  43-07.00 
     13.07m(2.0) 12.51m(-0.1) 13.09m(2.3) 12.68m(0.6) 12.94m(-0.5) 13.28m(1.0)
  2 Casey Taylor                 Greater Bost            12.19m   1.5  40-00.00 
     12.19m(1.5) 11.78m(-0.1) PASS      FOUL      PASS      PASS     
  3 Nicolette Hay                ConnQuest               11.70m   0.6  38-04.75 
     FOUL      11.10m(0.4) 11.42m(0.4) FOUL      FOUL      11.70m(0.6)
  4 Teiara Denmark               Norfolk Real            11.48m  -0.1  37-08.00 
     11.31m(1.3) 11.37m(-0.9) 11.27m(-1.2) FOUL      11.48m(-0.1) 11.07m(0.2)
  5 Tiffany Ellick               Norfolk Real           J11.48m  -0.5  37-08.00 
     11.04m(-0.2) 11.21m(-0.0) 11.11m(-0.0) FOUL      10.79m(1.1) 11.48m(-0.5)
  6 Carolyn Lewis                Norfolk Real            11.28m  -0.4  37-00.25 
     11.28m(-0.4) FOUL      FOUL      FOUL      10.85m(0.3) FOUL     
  7 Fayanne Francis              Central Park             9.22m   1.2  30-03.00 
     9.22m(1.2) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Women Shot Put
==========================================================================
 Meet Record: R 15.32m  2002        DeeDee Nathan, Indiania Invaders           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Aubrey Baxter                Team Nebrask            14.93m   48-11.75 
      12.80m  FOUL  14.55m  14.93m  14.88m  14.93m
  2 Krissy Tandle                Club Northwe            14.13m   46-04.25 
      13.27m  13.67m  14.13m  FOUL  14.04m  FOUL
  3 Lisa Wilson                  Greater Bost            14.04m   46-00.75 
      13.18m  13.94m  13.68m  14.04m  13.53m  13.74m
  4 Jennifer Steiner             Team Nebrask            13.85m   45-05.25 
      13.55m  13.81m  FOUL  13.85m  FOUL  FOUL
  5 Kateema Riettie              Central Park            13.05m   42-09.75 
      11.98m  11.59m  13.05m  FOUL  11.75m  FOUL
  6 Chanel King                  Central Park            12.91m   42-04.25 
      11.55m  12.06m  12.91m  12.42m  12.31m  12.11m
  7 Jasmine Jennings             ConnQuest               12.86m   42-02.25 
      12.27m  12.86m  12.36m  12.37m  12.34m  FOUL
  8 Stacey Connor                Greater Bost            11.78m   38-07.75 
      11.78m  FOUL  11.49m  11.37m  FOUL  11.78m
  9 Korede Oyetuga               Club Northwe            11.28m   37-00.25 
      FOUL  11.04m  11.28m         
 10 Ashley Beaver                Central Park             7.75m   25-05.25 
      7.30m  7.54m  7.75m         
 -- Carolyn Lewis                Norfolk Real              FOUL            
      FOUL  PASS  PASS         
 
Women Discus Throw
==========================================================================
 Meet Record: R 48.51m  2008        Katelyn Ciarelli, VS Athletics             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Aubrey Baxter                Team Nebrask            47.05m     154-04 
      FOUL  42.29m  FOUL  44.78m  44.44m  47.05m
  2 Kimery Hern                  Club Northwe            45.19m     148-03 
      44.18m  FOUL  FOUL  FOUL  43.79m  45.19m
  3 Lisa Wilson                  Greater Bost            45.09m     147-11 
      45.09m  42.15m  FOUL  FOUL  42.99m  FOUL
  4 Jennifer Steiner             Team Nebrask            43.66m     143-03 
      42.61m  41.37m  41.16m  43.66m  FOUL  FOUL
  5 Stacey Connor                Greater Bost            42.16m     138-04 
      41.56m  42.16m  39.61m  FOUL  FOUL  37.61m
  6 Jasmine Jennings             ConnQuest               40.50m     132-10 
      34.91m  32.74m  40.50m  FOUL  36.54m  FOUL
  7 Korede Oyetuga               Club Northwe            39.19m     128-07 
      39.19m  39.05m  FOUL  FOUL  35.62m  FOUL
  8 Krissy Tandle                Club Northwe            38.90m     127-07 
      36.46m  FOUL  38.90m  FOUL  37.96m  36.93m
  9 Chanel King                  Central Park            37.95m     124-06 
      36.10m  37.95m  FOUL            
 -- Samaiyah Islam               Norfolk Real              FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Women Hammer Throw
==========================================================================
 Meet Record: R 60.28m  2009        Amy Thayer, Shore Athletic Club            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Stacey Connor                Greater Bost               SCR            
Flight  1  
  1 Amy Haapanen                 Golden West             62.43mR    204-10 
      62.43m  58.24m  60.51m  61.58m  60.30m  60.22m
  2 Aubrey Baxter                Team Nebrask            59.93m     196-07 
      FOUL  54.86m  59.22m  59.03m  59.93m  FOUL
  3 Kimery Hern                  Club Northwe            56.98m     186-11 
      FOUL  54.45m  FOUL  56.98m  FOUL  FOUL
  4 Jasmine Jennings             ConnQuest               56.81m     186-05 
      FOUL  53.68m  FOUL  FOUL  56.81m  FOUL
  5 Lisa Wilson                  Greater Bost            52.30m     171-07 
      FOUL  FOUL  52.30m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Jennifer Steiner             Team Nebrask            47.66m     156-04 
      47.66m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Krissy Tandle                Club Northwe            42.79m     140-05 
      40.11m  42.79m  40.97m  FOUL  FOUL  40.11m
  8 Chanel King                  Central Park            41.15m     135-00 
      39.91m  41.15m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Korede Oyetuga               Club Northwe            40.16m     131-09 
      FOUL  FOUL  40.16m            
 
Women Javelin Throw
==========================================================================
 Meet Record: R 54.78m  2008        Kateema Riettie, Nike Central              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kateema Riettie              Central Park            54.18m     177-09 
      51.91m  48.46m  48.75m  48.07m  54.18m  50.36m
  2 Stephanie Zollman            Central Park            49.04m     160-11 
      49.04m  FOUL  43.82m  FOUL  44.53m  45.97m
  3 Jasmine Jennings             ConnQuest               31.04m     101-10 
      FOUL  21.49m  26.76m  23.61m  FOUL  31.04m
  4 Krissy Tandle                Club Northwe            31.01m     101-09 
      28.20m  31.01m  28.78m  29.57m  28.83m  29.36m
  5 Stacey Connor                Greater Bost            28.85m      94-08 
      25.43m  28.85m  FOUL  FOUL  28.64m  24.23m
  6 Amani Harper                 Norfolk Real            18.35m      60-02 
      16.26m  16.66m  18.35m  17.13m  16.74m  16.55m
 

 
Men 100m 
================================================================
 Sponsor: Safeco Insurance
 Meet Record: R 10.20  2006        C.Moore/C.Campbell, Cheetahs Int/Executive  
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.6 
  1 Jeff Laynes                  East Oakland             10.52Q 
  2 Adrian Crichlow              Central Park             10.88Q 
  3 Aaron Harris                 Vegas Lightn             11.02q 
  4 Rawle Delisle                Central Park             11.10   11.096
  5 Emil Tolliver                Athenian Ath             11.24  
  6 Kuba Wasowski                SC Striders              11.38  
  7 David Pickett                Wnc Track Cl             11.79  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.5 
  1 Thomas Speller               Norfolk Real             10.66Q 
  2 Keantwon Gray                Southwest Sp             10.83Q 
  3 Lex Bannister                Club Northwe             10.96q 
  4 Michael Hern                 Beast Athlet             11.05q 
  5 Oronde Vassell               Central Park             11.10q  11.093
  6 LeRon Williams               Team Nebrask             11.17  
  7 Lyndon Walters               Central Park             11.22  
 -- Francis Shen                 Greater Bost               DNS  
 
Men 100m 
================================================================
 Sponsor: Safeco Insurance
 Meet Record: R 10.20  2006        C.Moore/C.Campbell, Cheetahs Int/Executive  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.7
  1 Jeff Laynes                  East Oakland             10.51  
  2 Thomas Speller               Norfolk Real             10.71  
  3 Keantwon Gray                Southwest Sp             10.78  
  4 Adrian Crichlow              Central Park             10.98  
  5 Aaron Harris                 Vegas Lightn             11.18  
  6 Oronde Vassell               Central Park             11.21  
 -- Michael Hern                 Beast Athlet               DNS  
 -- Lex Bannister                Club Northwe               DNS  
 
Men 200m 
================================================================
 Sponsor: Safeco Insurance
 Meet Record: R 20.54  2006        Clement Campbell, Executive TC              
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.6
  1 Walter Mitchell              Norfolk Real             21.84Q 
  2 Thomas Speller               Norfolk Real             21.90Q 
  3 Justin Burke                 Norfolk Real             21.98q 
  4 Lyndon Walters               Central Park             22.75q 
  5 Steven Benedict              Shore Athlet             22.94  
  6 Jeremiah Kilgore             Wnc Track Cl             23.08  
  7 Terence Maxwell              Wnc Track Cl             23.46  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.2 
  1 Adrian Crichlow              Central Park             22.15Q 
  2 Rawle Delisle                Central Park             22.41Q 
  3 Daveon Collins               Vegas Lightn             22.42q 
  4 Alexander Engel              Greater Bost             22.56q 
  5 Oronde Vassell               Central Park             23.03  
 -- Lex Bannister                Club Northwe               DNF  
 -- Christian Tirella            Greater Bost               DNS  
 
Men 200m 
================================================================
 Sponsor: Safeco Insurance
 Meet Record: R 20.54  2006        Clement Campbell, Executive TC              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 1.6 
  1 Thomas Speller               Norfolk Real             21.56  
  2 Daveon Collins               Vegas Lightn             21.62  
  3 Justin Burke                 Norfolk Real             21.76  
  4 Walter Mitchell              Norfolk Real             21.79  
  5 Adrian Crichlow              Central Park             21.99  
  6 Rawle Delisle                Central Park             22.16  
  7 Lyndon Walters               Central Park             22.37  
  8 Alexander Engel              Greater Bost             22.71  
 
Men 400m 
================================================================
 Meet Record: R 45.88  2003        Darnell Hall, Detroit PAL                   
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Ladale Jackson               Vegas Lightn             48.69Q 
  2 Brandon Brisco               Track West               49.20Q 
  3 Nicholas Thornton            Track Club L             49.90  
  4 Devon Burroughs              Shore Athlet             50.12  
  5 Damion Drummond              Central Park             50.48  
  6 Joel Coleman                 Norfolk Real             50.70  
Heat  2 Preliminaries
  1 Keith Anderson               U.S. Elite I             49.01Q 
  2 Alexander Engel              Greater Bost             49.10Q 
  3 Tehquin Warrick              Norfolk Real             49.68q 
  4 Steven Benedict              Shore Athlet             51.49  
  5 Jeffrey McCollister          Wnc Track Cl             55.05  
Heat  3 Preliminaries
  1 Troy Wilkerson               Norfolk Real             48.48Q 
  2 Deshawn Wilson               Norfolk Real             49.11Q 
  3 Christian Tirella            Greater Bost             49.46q 
  4 Kobie Fuller                 Greater Bost             50.18  
  5 Nicholas Suing               Team Nebrask             50.59  
  6 Byron Dailey                 Colonial Tra             53.03  
 
Men 400m 
================================================================
 Meet Record: R 45.88  2003        Darnell Hall, Detroit PAL                   
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1 Finals
  1 Ladale Jackson               Vegas Lightn             48.12  
  2 Troy Wilkerson               Norfolk Real             48.18  
  3 Keith Anderson               U.S. Elite I             48.25  
  4 Deshawn Wilson               Norfolk Real             48.71  
  5 Alexander Engel              Greater Bost             48.85  
  6 Brandon Brisco               Track West               49.33  
  7 Christian Tirella            Greater Bost             49.86  
  8 Tehquin Warrick              Norfolk Real             49.90  
 
Men 800m  Alley Start
================================================================
 Meet Record: R 1:47.41  2001        Jebreh Harris, Knoxville TC               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Joshua Seeherman             Strawberry C               SCR  
 -- Shawn Lucas                  Club Northwe               SCR  
 -- Jason Ostenson               Central Park               SCR  
 -- Austin Ramos                 Transports a               SCR  
Section  1  
  1 Damion Drummond              Central Park           1:55.30  
  2 Leslie Page                  Central Park           1:58.07  
  3 Bill Wells                   Central Park           1:58.42  
  4 Dutch Yerton                  Portland           1:58.70  
  5 Niko Conner                  Strawberry C           1:59.77  
  6 Rafer Weaver                 Track West             2:04.23  
  7 Eros Rice                    Track West             2:05.51  
  8 Mark Bunkley                 Vegas Lightn           2:07.23  
Section  2  
  1 Nicholas Thornton            Track Club L           1:53.84  
  2 Matthew Smith                Club Northwe           1:54.17  
  3 Marrico Greenhowe            Track West             1:54.49  
  4 Aaron Adkins                 Vegas Lightn           1:54.87  
  5 Jonevan Hornsby              Central Park           1:57.22  
  6 Michael Saalfeld             Team Nebrask           2:00.51  
  7 Evan Ringo                   Norfolk Real           2:00.71  
  8 Jon Collins                  Track West             2:00.82  
  9 Dennis Drisdom               Track West             2:07.36  
 
Men 1500m 
================================================================
 Meet Record: R 3:54.03  2007        Robert Duncan, Kansas City Smoke          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Christopher Spooner          Central Park           3:51.58R 
  2 Roosevelt Cook               Cal Coast Tr           3:51.82R 
  3 John Ricardi                 Club Northwe           3:53.25R 
  4 Jin Daikoku                  New Balance            3:54.48  
  5 Austin Ramos                 Transports a           3:55.08  
  6 Jim Sorensen                 Tamalpa n           3:55.59  
  7 Matthew Schneider            Team Nebrask           3:56.38  
  8 Aaron Yoder                  Kansas City            3:59.70  
  9 Mark Mandi                   Club Northwe           4:02.19  
 10 Shannon Stenger              Team Nebrask           4:03.91  
 11 John Pollina                 Central Park           4:04.59  
 12 Jason Ostenson               Central Park           4:08.87  
 13 Jonevan Hornsby              Central Park           4:22.01  
 -- Eros Rice                    Track West                 DNF  
 -- Matthew Smith                Club Northwe               DNS  
 
Men 5000m 
================================================================
 Meet Record: R 14:25.70  2003        Paul Kezes, Club Northwest               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Christopher Spooner          Central Park          14:37.97  
  2 John Ricardi                 Club Northwe          14:38.01  
  3 Luka Thor                    Team Nebrask          14:53.60  
  4 Mark Mandi                   Club Northwe          14:53.89  
  5 Roosevelt Cook               Cal Coast Tr          14:55.83  
  6 Lenin Zapata                 Transports a          14:56.13  
  7 Jonathan Charlesworth        West Valley           15:01.43  
  8 Sean McFarland               Strawberry C          15:04.43  
  9 Aaron Yoder                  Kansas City           15:07.38  
 10 Rikki Hacker                 Kansas City           15:09.55  
 11 Robert Olivera               Pacific Coas          15:15.03  
 12 Atilla Sabahoglu             Central Park          15:23.52  
 13 Jason Ostenson               Central Park          15:23.54  
 14 John Pollina                 Central Park          15:24.07  
 15 Aaron Davidson               Kansas City           15:28.41  
 16 Matthew Kane                 West Valley           15:30.29  
 17 Joseph Binder                Strawberry C          16:04.35  
 -- John Roberts                 Central Park               DNF  
 -- Matthew Pohren               Team Nebrask               DNF  
 -- Shane Land                   Eugene Marat               DNF  
 -- Bobby Reyes                  Boulder Expr               DNS  
 -- Austin Ramos                 Transports a               DNS  
 -- David Yu                     Strawberry C               DNS  
 -- Kevin Murphy                 Club Northwe               DNS  
 -- Jeffrey Peterson             Tamalpa n               DNS  
 
Men 10000m 
================================================================
 Meet Record: R 31:32.74  2009        Joseph Gray, Club Northwest              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bobby Reyes                  Boulder Expr          29:51.45R 
  2 Kevin Pool                   River City R          30:16.26R 
  3 Luka Thor                    Team Nebrask          30:28.51R 
  4 Robert Olivera               Pacific Coas          31:35.21  
  5 Aaron Davidson               Kansas City           31:35.63  
  6 Ahrlin Bauman                Bowerman Ath          31:36.59  
  7 David Yu                     Strawberry C          31:45.84  
  8 Samuel Robinson              Transports a          32:03.30  
  9 Todd Rose                    West Valley           32:03.51  
 10 John Roberts                 Central Park          32:29.04  
 11 Patrick Reaves               Strawberry C          32:52.08  
 12 Joseph Binder                Strawberry C          34:11.69  
 -- xIoannis Papadopoulos        Greater Bost         X32:24.24  
 -- Rikki Hacker                 Kansas City                DNF  
 -- Austin Ramos                 Transports a               DNS  
 -- Jason Ostenson               Central Park               DNS  
 -- Sean Sundwall                Club Northwe               DNS  
 -- Kristofer Kornegay           Club Northwe               DNS  
 
Men 110m Hurdles
================================================================
 Meet Record: R 13.38  2009        Jerome Miller, Southwest Sprinters TC       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Josh Freeman                 Club Northwe               SCR  
Section  1     Wind: 1.0 
  1 Hector Cotto                 Greater Bost             13.91  
  2 Jeffrey Lewis                Norfolk Real             15.12  
  3 Francis Shen                 Greater Bost             15.76  
  4 Jerome Robinson              Central Park             16.04  
  5 Michael Miller               ConnQuest                16.14  
 
Men 400m Hurdles
================================================================
 Meet Record: R 49.41  2007        Adrian Findlay, Executive Track Club        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Francis Shen                 Greater Bost             57.64  
  2 Jeffrey Lewis                Norfolk Real             57.88  
  3 David Cahill                 Greater Bost             57.95  
 -- Edmond Hawi                  Colonial Tra                DQ   Drag Trail H 7 & 8
 -- Dylan Dombrowski             ConnQuest                  DNS  
Section  2  
  1 Keith Anderson               U.S. Elite I             52.51  
  2 El Hadji Mbow                Central Park             52.62  
  3 Kevin Ott Wright             SC Striders              53.50  
  4 Devon Burroughs              Shore Athlet             53.72  
  5 Shomari Taylor               Central Park             55.13  
  6 Tirrell Day                  Beast Athlet             55.15  
  7 David Anderson               Salem Track              56.19  
  8 Getulio Echeandia            Southwest Sp             56.97  
 
Men 3000m Steeplechase
================================================================
 Meet Record: R 8:54.94  2004        Jack Kafel, Universal Sole                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Matthew Schneider            Team Nebrask           9:23.96  
  2 Matthew Pohren               Team Nebrask           9:44.53  
  3 Atilla Sabahoglu             Central Park          10:06.98  
  4 David Cahill                 Greater Bost          11:38.01  
  
  Men 5000m Race Walk
================================================================
 Meet Record: R 20:34.13  2005        Tim Seaman, New York AC                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Paul Wilson                  Team Nebrask          34:11.61  
 
 
Men 4x100m Relay
================================================================
 Meet Record: R 39.79  2006        Executive Track Club, Executive Track Club  
                       Garcia-Samuals, Campbell, Sarabo, DeRosier        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Norfolk Real Deal Track Club  'A'                     40.92  
     1) Kevin Nichols                   2) Jeffrey Lewis                  
     3) Thomas Speller                  4) Walter Mitchell                
  2 Vegas Lightning Track Club  'A'                       42.19  
     1) Kami Jones                      2) Aaron Harris                   
     3) Malcolm Mcmurray                4) Daveon Collins                 
  3 SC Striders  'A'                                      42.25  
     1) JaRod Tobler                    2) Leonidas Watson                
     3) Kuba Wasowski                   4) Kevin Ott Wright               
  4 Greater Boston Track Club  'A'                        42.84  
     1) Hector Cotto                    2) Alexander Engel                
     3) Francis Shen                    4) Christian Tirella              
  5 Shore Athletic Club  'A'                              43.54  
     1) Lucais MacKay                   2) Brandon Roulhac                
     3) Devon Burroughs                 4) Steven Benedict                
 -- Central Park Track Club (Cptc)  'A'                X1:23.16  
     1) Oronde Vassell                  2) Rawle Delisle                  
     3) Lyndon Walters                  4) Adrian Crichlow                
 -- Wnc Track Club  'A'                                     DNS  
     1) David Pickett                   2) Jeffrey McCollister            
     3) Terence Maxwell                 4) Jeremiah Kilgore               
 
Men 4x400m Relay
================================================================
 Meet Record: R 3:07.92  2005        New York Elite, New York Elite            
                         Brown N, Ross, Moser, Brown M                     
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- Club Northwest  'A'                                     SCR  
     1) Sean Sundwall                   2) Mark Mandi                     
     3) John Ricardi                    4) Matthew Smith                  
Section  1  
  1 Vegas Lightning Track Club  'A'                     3:18.57  
     1) Malcolm Mcmurray                2) Ladale Jackson                 
     3) Kami Jones                      4) Aaron Adkins                   
  2 Central Park Track Club (Cptc)  'A'                 3:21.40  
     1) Adrian Crichlow                 2) Oronde Vassell                 
     3) Shomari Taylor                  4) Damion Drummond                
  3 Greater Boston Track Club  'A'                      3:22.22  
     1) Christian Tirella               2) David Cahill                   
     3) Hector Cotto                    4) Alexander Engel                
 -- Norfolk Real Deal Track Club  'A'                        DQ   3rd leg interfer
     1) Deshawn Wilson                  2) Tehquin Warrick                
     3) Walter Mitchell                 4) Justin Burke                   
 -- Track West  'A'                                         DNS  
     1) Jon Collins                     2) Dennis Drisdom                 
     3) Rafer Weaver                    4) Marrico Greenhowe              
 -- Shore Athletic Club  'A'                                DNS  
     1) Thomas Cawley                   2) Richard Agnello                
     3) Keith Davis                     4) Adam Gardner                   
 
Men 4x800m Relay
================================================================
 Meet Record: R 7:35.42  2005        New York Elite, New York Elite            
                         Najjar, Drummond, Richards, Moser                 
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- Club Northwest  'A'                                     SCR  
     1) Sean Sundwall                   2) Mark Mandi                     
     3) John Ricardi                    4) Matthew Smith                  
Section  1  
  1 Central Park Track Club (Cptc)  'A'                 7:56.97  
     1) Leslie Page                     2) Damion Drummond                
     3) Jonevan Hornsby                 4) Christopher Spooner            
  2 Track West  'A'                                     8:03.50  
     1) Dennis Drisdom                  2) Rafer Weaver                   
     3) Jon Collins                     4) Marrico Greenhowe              
  3 Team Nebraska Brooks  'A'                           8:15.84  
     1) Michael Saalfeld                2) Paul Wilson                    
     3) Matthew Pohren                  4) Shannon Stenger                
 -- Strawberry Canyon Track Club  'A'                       DNS  
     1) Niko Conner                     2) Joshua Seeherman               
     3) Jeff Mann                       4) Sean McFarland                 
 
Men 1600 Sprint Medley
================================================================
 Meet Record: R 3:24.28  2005        New York Elite, New York Elite            
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- Club Northwest  'A'                                     SCR  
     1) Lex Bannister                   2) McKane Lee                     
     3) Matthew Smith                   4) John Ricardi                   
Section  1  
  1 Vegas Lightning Track Club  'A'                     3:28.64  
     1) Aaron Harris                    2) Daveon Collins                 
     3) Malcolm Mcmurray                4) Aaron Adkins                   
  2 Norfolk Real Deal Track Club  'A'                   3:34.97  
     1) Joel Coleman                    2) Tehquin Warrick                
     3) Troy Wilkerson                  4) Evan Ringo                     
  3 Central Park Track Club (Cptc)  'A'                 3:38.66  
     1) Rawle Delisle                   2) Lyndon Walters                 
     3) Damion Drummond                 4) Jonevan Hornsby                
  4 Greater Boston Track Club  'A'                      3:49.76  
     1) Alexander Engel                 2) Christian Tirella              
     3) Francis Shen                    4) David Cahill                   
 
Men Distance Medley
================================================================
 Meet Record: R 10:16.24  2005        New York Elite, New York Elite           
                          Drummond, Robinson, Richards, Mayne               
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Team Nebraska Brooks  'A'                          10:14.46R 
     1) Shannon Stenger                 2) Michael Saalfeld               
     3) Nicholas Suing                  4) Matthew Schneider              
  2 Central Park Track Club (Cptc)  'A'                10:15.31R 
     1) Leslie Page                     2) Bill Wells                     
     3) Jason Ostenson                  4) Christopher Spooner            
  3 Club Northwest  'A'                                10:23.73  
     1) Mark Mandi                      2) McKane Lee                     
     3) Matthew Smith                   4) John Ricardi                   
  4 West Valley Track Club Inc  'A'                    10:47.41  
     1) Jamey Gifford                   2) Steven Dewan                   
     3) Alexander Mason                 4) Todd Rose                      
 -- New Balance Excelsior  'A'                              DNS  
     1) Jin Daikoku                     2) Sina Aboutalebi                
     3) Carlin Lee                      4) Jason Lee                      
 
Men High Jump
==========================================================================
 Meet Record: R 2.21m  2007        Joe Kindred, Executive TC                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Randal Carter                Team Nebrask             2.08m    6-09.75  Won JO at 2.08
     1.87 1.92 1.97 2.02 2.07 2.12 2.17 
        P    P    P    O    O    P  XXX 
  2 Adebayo Adio                 Kansas City              2.07m    6-09.50 
     1.87 1.92 1.97 2.02 2.07 2.12 
        P    P    P    O    O  XXX 
  3 Kevin Nichols                Norfolk Real             2.02m    6-07.50 
     1.87 1.92 1.97 2.02 2.07 
        P    O   XO    O  XXX 
  3 Jah Bennett                  West Valley             J2.02m    6-07.50 
     1.87 1.92 1.97 2.02 2.07 
        P    O   XO   XO  XXX 
  5 Mark Allen                   Colonial Tra             1.92m    6-03.50 
     1.87 1.92 1.97 
      XXO    O  XXX 
  6 Michael Miller               ConnQuest               J1.87m    6-01.50 
     1.87 1.92 
       XO  XXX 
  6 Christian Tirella            Greater Bost             1.87m    6-01.50 
     1.87 1.92 
        O  XXX 
 -- Scott McCoy                  Club Northwe               DNS            
 
Men Pole Vault
==========================================================================
 Meet Record: R 5.40m  2006        J.Takahaski/G.Lanaro, Sheffield Elite/Cheeta
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McKane Lee                   Club Northwe             4.90m   16-00.75 
     4.60 4.75 4.90 5.20 
        O    O  XXO  XXX 
  2 Scott McCoy                  Club Northwe             4.75m   15-07.00 
     4.60 4.75 4.90 
       XO    O  XXX 
 
Men Long Jump
===============================================================================
 Meet Record: R 8.07m  2004        Sean Robbins, Ashland Elite                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Darris Shelton               Norfolk Real             7.72m   1.4  25-04.00 
     FOUL      7.52m(0.9) PASS      7.46m(-0.3) 7.72m(1.4) FOUL     
  2 Corey Vinston                Norfolk Real             7.62m   0.2  25-00.00 
     7.58m(1.1) 7.42m(1.7) PASS      7.62m(0.2) FOUL      7.25m(-0.5)
  3 JaRod Tobler                 SC Striders              7.43m   3.1  24-04.50 
     7.12m(1.3) 7.21m(0.8) 7.17m(1.5) FOUL      FOUL      7.43m(3.1)
  4 Leonidas Watson              SC Striders              7.25m   1.2  23-09.50 
     7.01m(0.1) FOUL      FOUL      7.12m(1.0) 7.25m(1.2) 7.08m(0.8)
  5 LeRon Williams               Team Nebrask             7.18m   0.2  23-06.75 
     7.18m(0.2) 5.81m(-0.4) FOUL      6.91m(1.4) FOUL      6.98m(-0.1)
  6 Oronde Vassell               Central Park             7.02m   2.2  23-00.50 
     6.94m(1.8) 7.02m(2.2) 5.99m(-0.7) 6.85m(-0.3) 6.74m(0.7) 6.93m(-1.0)
  7 Kevin Nichols                Norfolk Real             6.56m  +0.0  21-06.25 
     FOUL      FOUL      6.46m(1.3) FOUL      6.56m(+0.0) FOUL     
  8 Mark Allen                   Colonial Tra             6.54m   1.5  21-05.50 
     6.43m(-0.3) 6.28m(0.5) 6.54m(1.5) FOUL      FOUL      6.33m(0.7)
  9 Kuba Wasowski                SC Striders              6.41m   0.7  21-00.50 
     FOUL      6.41m(0.7) FOUL                 
 10 Jeffrey McCollister          Wnc Track Cl             6.30m   1.7  20-08.00 
     5.98m(0.3) 6.15m(0.1) 6.30m(1.7)            
 11 Leo Wells                    Vegas Lightn             6.10m  -1.3  20-00.25 
     5.97m(0.4) 5.10m(0.3) 6.10m(-1.3)            
 12 Michael Miller               ConnQuest                5.95m   0.6  19-06.25 
     5.89m(1.2) 5.95m(0.6) 5.95m(1.1)            
 -- Isaiah Charles               Vegas Lightn               DNS   NWI           
 -- Brandon Roulhac              Shore Athlet               DNS   NWI           
 -- McKane Lee                   Club Northwe               DNS   NWI           
 
Men Triple Jump
===============================================================================
 Meet Record: R 16.72m  2009        Samyr Laine, Greater Boston TC             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
 -- Corey Vinston                Norfolk Real               SCR   NWI           
Flight  1  
  1 Darris Shelton               Norfolk Real            15.05m   1.1  49-04.50 
     14.88m(2.4) PASS      PASS      FOUL      PASS      15.05m(1.1)
  2 Shomari Taylor               Central Park            13.79m  -0.7  45-03.00 
     12.20m(0.8) 12.79m(3.1) 13.33m(2.2) 13.11m(0.4) FOUL      13.79m(-0.7)
  3 Mark Allen                   Colonial Tra            13.31m  -0.4  43-08.00 
     13.31m(-0.4) 12.83m(-0.4) PASS      13.02m(0.5) 12.67m(1.2) 13.17m(-0.0)
  4 Jeffrey McCollister          Wnc Track Cl            12.44m   0.5  40-09.75 
     12.40m(0.3) 12.39m(0.6) 12.44m(0.5) 12.24m(0.5) 11.92m(-0.0) 11.92m(-0.0)
  5 Dylan Dombrowski             ConnQuest               12.38m   0.8  40-07.50 
     12.23m(-0.0) 12.03m(-0.4) FOUL      FOUL      12.38m(0.8) 12.33m(-0.0)
  6 Scott McCoy                  Club Northwe            11.53m   1.0  37-10.00 
     11.53m(1.0) 11.52m(0.5) PASS      PASS      PASS      PASS     
 -- Isaiah Charles               Vegas Lightn               DNS   NWI           
 -- Brandon Roulhac              Shore Athlet               DNS   NWI           
 
Men Shot Put
==========================================================================
 Meet Record: R 19.04m  2009        Rhuben Williams, Shore Athletic Club       
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 William Conwell              Club Northwe            17.60m   57-09.00 
      FOUL  15.50m  FOUL  16.83m  17.42m  17.60m
  2 Andrew Dubs                  ConnQuest               17.41m   57-01.50 
      FOUL  16.29m  FOUL  17.41m  17.14m  FOUL
  3 John Langhauser              Central Park            17.31m   56-09.50 
      15.97m  FOUL  16.70m  17.31m  16.69m  FOUL
  4 Andre Reid                   ConnQuest               17.27m   56-08.00 
      16.63m  17.27m  FOUL  FOUL  15.72m  FOUL
  5 Joanel Lopez                 Central Park            16.42m   53-10.50 
      15.58m  16.21m  15.87m  16.40m  16.29m  16.42m
  6 Lucais MacKay                Shore Athlet            15.33m   50-03.50 
      14.80m  FOUL  15.33m  FOUL  FOUL  14.99m
 
Men Discus Throw
==========================================================================
 Meet Record: R 62.16m  2001        Carl Brown, Athenian Athletics             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 William Conwell              Club Northwe            58.04m     190-05 
      55.98m  58.04m  56.97m  56.68m  FOUL  FOUL
  2 Reedus Thurmond              Club Northwe            54.48m     178-09 
      53.94m  54.12m  FOUL  FOUL  FOUL  54.48m
  3 Lucais MacKay                Shore Athlet            53.80m     176-06 
      52.76m  52.71m  53.80m  FOUL  FOUL  52.53m
  4 Andre Reid                   ConnQuest               50.59m     166-00 
      48.16m  50.59m  FOUL  47.92m  46.16m  FOUL
  5 Nicholas Welihozkiy          Golden West             50.58m     165-11 
      47.10m  50.26m  50.58m  50.48m  FOUL  48.99m
  6 Darius Sileikis              ConnQuest               48.64m     159-07 
      FOUL  37.13m  FOUL  FOUL  FOUL  48.64m
  7 John Langhauser              Central Park            39.25m     128-09 
      38.19m  38.19m  FOUL  FOUL  38.92m  39.25m
 -- Corey Pusey                  ConnQuest                  DNS            
 
Men Hammer Throw
==========================================================================
 Meet Record: R 69.88m  2004        Zack Riley, Indiana Invaders               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Nicholas Welihozkiy          Golden West             65.91m     216-03 
      64.63m  65.82m  65.91m  64.27m  65.57m  64.71m
  2 Lucais MacKay                Shore Athlet            64.17m     210-06 
      61.54m  60.47m  62.79m  60.49m  62.95m  64.17m
  3 Luke Woydziak                Golden West             61.25m     200-11 
      61.25m  61.02m  FOUL  60.58m  60.23m  FOUL
  4 Darius Sileikis              ConnQuest               53.14m     174-04 
      50.91m  51.97m  50.74m  53.14m  52.60m  52.67m
  5 Aaron Bozarth                Team Nebrask            52.10m     170-11 
      FOUL  FOUL  FOUL  26.79m  52.10m  FOUL
  6 William Conwell              Club Northwe            50.78m     166-07 
      FOUL  50.78m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Joanel Lopez                 Central Park            46.66m     153-01 
      44.13m  44.20m  46.66m  46.30m  46.36m  43.34m
 
Men Javelin Throw
==========================================================================
 Meet Record: R 76.31m  2003        Kirt Thompson, Indiania Invaders           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Michael Miller               ConnQuest               55.55m     182-03 
      51.06m  54.59m  51.91m  FOUL  55.55m  52.71m
  2 Andre Reid                   ConnQuest               53.96m     177-00 
      53.96m  FOUL  FOUL  52.65m  52.58m  52.21m
  3 Dylan Dombrowski             ConnQuest               53.83m     176-07 
      52.92m  FOUL  52.02m  51.47m  49.14m  53.83m
  4 William Conwell              Club Northwe            46.95m     154-00 
      35.42m  45.00m  FOUL  46.57m  46.05m  46.95m
  5 Lucais MacKay                Shore Athlet            45.82m     150-04 
      42.09m  45.82m  PASS  FOUL  PASS  FOUL
  6 Andrew Hogue                 Central Park            37.93m     124-05 
      37.93m  36.39m  36.11m  32.57m  36.10m  33.30m
  7 David Cahill                 Greater Bost            31.53m     103-05 
      24.37m  30.97m  FOUL  31.53m  FOUL  FOUL
 


Nike Hershey Garden of Life Visa BMW Chobani UCS Gatorade Rosetta Stone Phoenix KT St. Vincent Normatec