Join/Renew Now

USARWGP Standings

Open Women's Results
Name Club Affiliation Points
Teresa Vaill Walk USA 60
Maria Michta Walk USA 57
Erin Taylor-Talcott Shore AC 42
Lauren Forgues Maine Racewalkers 29
Susan Randall World Class Racewalking 27
Solomiya Login Southeastern PA Racewalkers 27
Loretta Schuellein-McGovern World Class Racewalking 24
Debbie Topham Pegasus AC 22
Miranda Melville Univ of Wisconsin-Parkside 19
Rebecca Benjamin Pegasus AC 19
Joanne Dow Unattached 17
Erin Gray Track City AC 16
Rachael Phillips Unattached - Huntingdon College 15
Erin Bresnahan Walk USA 14
Stephanie Casey Unattached 13
Rebecca Garson World Class Racewalking 13
Darlene Backlund SoCal Track Club 10
Katie Burnett Unattached 10
Kathryn Grimes Racewalkers Northwest 9
Susan Armenta New Balance 9
Nana Bellerud Racewalkers Northwest 8
Susan Mora Fassett Pegasus AC 8
Dorit Attias Walk USA 8
Maria Paul Shore AC 7
Jamie Brooks Unattached 7
Karen Karavanic Racewalkers Northwest 7
Marianne Martino High Altitude Racewalk Team 6
Carolyn Kealty World Class Racewalking 6
Tina Peters Goshen College 5
Le'Erin Voss Parkside AC 5
Abby Dunn Maine Racewalkers 5
Annie Schide Unattached 4
Pansuluta Geer Shore AC 4
Vicki Pritchard World Class Racewalking 4
Erika Shaver Miami Valley TC 3
Maryanne Harvey World Class Racewalking 3
Lisa Vellucci Eastside Racewalkers 3
Nicole Court-Menendez Maine Racewalkers 3
Katie Malinowski Cornerstone Univ. 3
Jamie Kootz Unattached 2
Walda Tichy Pegasus AC 3
Kathleen Frable So Cal Track Club 2
Kaitlin Flanders Maine Racewalkers 2
Shannon Murphy Unattached 1

Open Men's Results
Name Club Affiliation Points
Dave McGovern World Class Racewalking 60
Dan Serianni World Class Racewalking 54
Tim Seaman New York AC 38
Patrick Stroupe Kansas City Smoke 37
Chris Schmid World Class Racewalking 32
Dave Talcott Shore AC 31
Ray Sharp Pegasus AC 22
Allen James Bond Lake AC 18
Michael Mannozzi Notre Dame Ohio 17
Benjamin Shorey Unattached 15
Matt DeWitt Parkside AC 15
John Soucheck Shore AC 15
Jose Moncada Southeastern PA AC 14
Leon Jasionowski Pegasus AC 14
Mark Green Pegasus AC 13
Alejandro Chavez South Texas Racewalkers 11
John Nunn U.S. Army 10
Stephen Quirke Unattached 10
David Swartz Pegasus AC 10
Jonathan Hallman Unattached 10
Trevor Barron New York AC 9
Jonathan Matthews Unattached 9
Ian Whatley World Class Racewalking 9
Josh Wisemann Cedarville Univ 8
Dan O'Brien Pegasus AC 8
William Vayo Unattached 8
Omar Nash Miami Valley TC 8
Richard Leuttchau II Shore AC 7
Tyler Sorrenson Pleasanton Heat 7
Evan Vincent Maine Racewalkers 7
Kyle Hively Unattached 7
Rod Craig Pegasus AC 7
Mike Tarantino Unattached 6
Michael Kazmierczak Walk USA 6
Andrew Smith Pegasus AC 5
Steve Pecinovsky World Class Racewalking 4
Marin Perez Park Racewalkers 4
Michael Wiggins Unattached 3
Bruce Logan Park Racewalkers 3
Bill Reed Pegasus AC 2
Bob Keating New England Walkers 2
Max Walker Indiana Walkers 1
Eduardo Sorrenti World Class Racewalking 1

Junior Women's Results
Name Affiliation Points
Abby Dunn Maine Racewalkers 43
Rachael Phillips Unattached - Huntingdon College 32
Nicolette Sorensen Unattached 28
Rachel Zoyhofski Unattached - RIT 26
Erika Shaver Miami Valley Track Club 20
Maite Moscoso Lake Brantley HS 17
Molly Josephs Walk USA 15
Nicole Court-Menendez Maine Racewalkers 14
Reini Brickson Miami Valley Track Club 14
Courtney Williams Maine Racewalkers 12
Annie Schide Unattached 9
Crosby Tillman Somers High School 8
Kaitlin Flanders Maine Racewalkers 7
Rachael Tylock Penfield, HS 5
Amy Cheung Walk USA 4
Jennifer Thuotte Maine Racewalkers 4
Cristine Kubus Penfield, HS 2
Hannah Kisley Raleigh Walkers 1

Junior Men's Results
Name Affiliation Points
Alejandro Chavez South Texas Walking Club 42
Jonathan Hallman Unattached 40
Tyler Sorensen Unattached 28
John Randall Miami Valley Track Club 27
Matthew Forgues Maine Racewalkers 23
Evan Vincent Maine Racewalkers 21
Trevor Barron NYAC 20
Mitchell Brickson Miami Valley Track Club 17
Joshua Haertel Unattached 17
Ian Rixon Unattached 9

Master Women's Results
Name Club Affiliation Points
Jolene Steigerwalt SoCal Track Club 35
Darlene Backlund SoCal Track Club 33
Louise Walters Sierra Racewalkers 30
Teresa Vaill Walk USA 30
Debbie Topham Pegasus AC 29
Rebecca Garson World Class Racewalking 25
Marianne Martino High Altitude Racewalk Team 22
Panseluta Geer Shore AC 19
Miriam Gordon SoCal Track Club 18
Shirley Dockstader Marin Race Walkers 18
Yoko Eichel SoCal Track Club 15
Maryann Harvey World Class Racewalking 13
Sandra Hults Florida Athletic Club 12
Maryanne Daniel Connecticut Racewalkers 12
Kathryn Grimes Racewalkers Northwest 10
Nana Bellerud Racewalkers Northwest 9
Ellie Kallal AzTech Racing 9
Dorit Attias Walk USA 9
Ruth Ketron 9
Karen Karavanic Racewalkers Northwest 8
Carolyn Kealty 8
Ann Harsh Florida Athletic 8
Maria Paul Shore AC 8
Kathy Frable Unattached 7
Rebecca Benjamin Pegasus AC 7
Mary Baglin Pacific Racewalkers 6
Susan Randall Unattached 6
Heather Mitchell 5
Joyce Prohaska 5
Walda Tichy 4
Joan McIntyre Easy Striders Walking Club 4
Jeanette Priest Unattached 4
Rita Sinkovek High Altitud 4
Paula Mendell Sierra Racewalkers 3
Claire Elkins World Class Racewalking 3
Vicki Pritchard World Class Racewalking 3
Cathy Mayfield Unattached 3
Carole Homer Unattached 2
Dawn Tenney Unattached 2
Maite Moscoso 2
Joyce Curtis 1
Susan Mora Fassett Pegasus AC 1

Master Men's Results
Name Club Affiliation Points
Christoph Schmid World Class Racewalking 77
Jack Starr Philadelphia Masters 58
Leon Jasionowski Pegasus AC 50
Andrew Smith Pegasus AC 47
Dave McGovern World Class Racewalking 31
Norman Frable Pegasus AC 24
Mark Green Pegasus AC 23
Robert Keating New England Racewalkers 21
Jack Bray Parkside Athletic Club 20
Ray Sharp Pegasus AC 18
Michael Wiggins Unattached 17
Dave Talcott Shore AC 17
Max Walker Indiana Walkers 17
James Beckett Marin Race Walkers 14
Bill Moremen Southern Cal Walkers 11
Jonathan Matthews Unattached 10
John Backlund SoCal Track Club 9
Bill Reed Pegasus AC 9
Tim Seaman NYAC 9
Richard Campbell SoCal Track Club 9
Allen James Bond Lake AC 8
Peter Bayer 6
Eduardo Sorenti World Class Racewalking 6
Ian Whatley World Class Racewalking 5
Rick Holt Unattached 4
Rod Craig Pegasus AC 4
Dan O'Brien Pegasus AC 3
David Swartz Pegasus AC 3
John Soucheck Shore AC 3
Charles Boyle Potomac Valley TC 2
Carl Acosta SoCal Track Club 2
Ronald Walters Sierra Racewalkers 2
Robert Nichols 2
John Frederick Freehold Running Club 2
Ron Salvio Freehold Running Club 1
Tom Knatt New England Walkers 1
John Magnussen Southern Cal Walkers 1
Bill Penner Pacific Pace 1
Russell McMahon 1
William Vayo Unattached 1

Men's Open Team Results
Club Points
Pegasus AC 62
World Class Racewalking 56
Shore AC 14
New England Walkers 12
Parkside AC 6

Women's Open Team Results
Club Points
Pegasus AC 28
World Class Racewalking 18
Maine Racewalkers 10
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx