Join/Renew Now

Complete Results
* denotes non-US Citizens

                                
 
W30 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 *Mayers, Natasha         W31 St Vincent               11.39   0.9 
  2 Bernert, Brandi          W31 Denver, CO               12.24   0.9 
  3 Moulds, Latisha          W32 Joppa, MD                12.34   0.9 
  4 Fields, Zhauntel         W31 Stockton, CA             13.36   0.9 
  5 Touya, Kimberly          W34 Patchogue, NY            13.68   0.9 
 -- Zmijewski, Christine     W32 Rancho Cordova, CA         DNS   0.9 
 
W35 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 11.07                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Birade, Dena             W38 Bellingham, WA           12.16   0.7 
  2 Dendy, Latrica           W37 New York, NY             12.71   0.7 
  3 Kovacs, Deborah          W39 Groton, MA               13.44   0.7 
  4 Jace, April              W36 Los Angeles, CA          13.66   0.7 
  5 *Edwards, Daneth         W38 Bronx, NY                13.71   0.7 
  6 Dierauer, Isabelle       W37 Jamestown, OH            13.84   0.7 
 -- Greenfield-Webster, Ruth W39 Yonkers, NY                DNS   0.7 
 -- Rosborough, Lisa         W37 Mansfield, TX              DNS   0.7 
 
W40 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 12.31                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lawrence, Donna          W42 Austin, TX               12.78   0.6 
  2 Murphy, Toccata          W40 Alexis, NC               12.94   0.6 
  3 Roux, Maryline           W43 Davidson, NC             13.85   0.6 
  4 Barney, Colleen          W43 Newport Beach, CA        13.86   0.6 
  5 Boyd, Sarah              W40 Austin, TX               13.94   0.6 
  6 Berryman, Tracey         W43 Silver Spring, MD        14.01   0.6 
  7 Clark, Bridgette         W43 Garland, TX              14.73   0.6 
 -- Lessard, Dottie          W43 Haverhill, MA              SCR       
 -- Cobb, Sharla             W42 Orlando, FL                SCR       
 -- *Barricarte, Silvia      W41 San Luis Obispo, CA        SCR       
 -- Daley, Lisa              W40 White Plains, NY           SCR       
 -- Dubose, Jamie            W43 Lyndhurst, OH              SCR       
 -- Crumpler, Melissa        W44 Rancho Santa Margar        SCR       
 
W45 100 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 12.10                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Henderson, Renee         W45 Merchantville, NJ        12.59Q -1.8  1 
  2 Palmer, Liz              W49 Folsom, CA               12.72Q  1.9  2 
  3 Upshaw-Margerum, Joy     W49 Los Altos Hills, CA      13.01Q  1.9  2 
  4 Shook, Kathleen          W49 Zionsville, IN           14.14Q -1.8  1 
  5 Rath, Terri              W46 Ashburn, VA              14.22q -1.8  1 
  6 Bednar-Stanley, Monica   W47 Ojai, CA                 14.35q  1.9  2 
  7 Kuhnly, Gail             W48 Federal Way, WA          14.50q  1.9  2 
  8 Ford, Alyson             W45 Los Angeles, CA          15.54q -1.8  1 
  9 Ponder, Lillie           W49 Los Angeles, CA          15.98  -1.8  1 
 10 Young, Leigh             W49 Tempe, AZ                16.25   1.9  2 
 
W45 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 12.10                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Henderson, Renee         W45 Merchantville, NJ        12.29  -0.3 
  2 Palmer, Liz              W49 Folsom, CA               12.90  -0.3 
  3 Shook, Kathleen          W49 Zionsville, IN           13.98  -0.3 
  4 Rath, Terri              W46 Ashburn, VA              14.04  -0.3 
  5 Bednar-Stanley, Monica   W47 Ojai, CA                 14.25  -0.3 
  6 Kuhnly, Gail             W48 Federal Way, WA          14.62  -0.3 
  7 Ford, Alyson             W45 Los Angeles, CA          15.44  -0.3 
 -- Upshaw-Margerum, Joy     W49 Los Altos Hills, CA        DNS  -0.3 
 
W50 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 12.50                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Scotti, Amanda           W52 Folsom, CA               13.85   1.4 
  2 De Witt, La Vonda        W51 Atlanta, GA              14.12   1.4 
  3 Mendenhall, Martha       W51 Tacoma, WA               14.27   1.4 
  4 *Lauridsen, Susanne      W52 Canada                   15.24   1.4 
  5 Byrne, Alisa             W52 Oxnard, CA               16.29   1.4 
  6 *Hayashi, Yuko           W52 Vallejo, CA              16.90   1.4 
  7 Hammond, Lulu            W50 Austin, TX               17.12   1.4 
 -- Loyd, Susan              W52 Edina, MN                  SCR       
 -- Johnson, Liz             W54 Charlotte, NC              SCR       
 -- Brown, Lenora            W52 Los Angeles, CA            SCR       
 -- Colonica, Debbie         W52 Incline Village, NV        SCR       
 
W55 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 13.30                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 *Del Grande, Karla       W57 Canada                   13.98   0.9 
  2 Woodward, Loretta        W56 Austell, GA              14.08   0.9 
  3 Hanscom, Rita            W56 San Diego, CA            14.37   0.9 
  4 Carter, Debbie           W58 Snellville, GA           15.01   0.9 
  5 Bowman, Jeanne           W57 Santa Ana, CA            15.07   0.9 
  6 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             15.31   0.9 
  7 Ruth, Carol              W55 Stanford, CA             15.43   0.9 
  8 Bauer, Blythe            W56 Evanston, IL             17.88   0.9 
 -- O'Brien, Sandra          W56 Shorewood, WI              SCR       
 -- Steenbergen, Cinday      W56 Unattached                 SCR       
 -- Cohn, Linda              W57 Northridge, CA             SCR       
 -- Grandison, Delores       W57 Townsend, DE               SCR       
 
W60 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 13.91                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Matthews, Brenda         W61 Anaheim, CA              14.61   1.6 
  2 Raschker, Phil           W63 Marietta, GA             14.62   1.6 
  3 *Trott, Rhona            W61 Hamilton, ON             15.75   1.6 
  4 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX              15.98   1.6 
  5 *Naylor, Avril           W63 Sacramento, CA           16.00   1.6 
  6 Tucker, Lorraine         W63 Fort Hood, TX            17.17   1.6 
  7 *Zimmermann, Pamela      W63 Benicia, CA              17.22   1.6 
  8 Hill, Susan              W61 New Smyrna Beach, F      18.81   1.6 
  9 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                18.99   1.6 
 -- Schaefer, Betty          W61 Redmond, OR                SCR       
 
W65 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 14.10                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Jager, Kathy             W67 Glendale, AZ             14.81   0.5 
  2 O'Connor, Nadine         W68 Del Mar, CA              14.87   0.5 
  3 Leighton, Barbara        W65 Malvern, PA              16.65   0.5 
  4 Robinson, Mary           W68 Gahanna, OH              16.70   0.5 
  5 Curtis, Sally            W66 Houston, TX              17.17   0.5 
  6 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                21.85   0.5 
 -- Mitchell, Marilyn        W67 New York, NY               DNS   0.5 
 
W70 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 15.57                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bergen, Kathy            W70 La Canada, CA            15.88   2.3 
  2 Jordan, Barbara          W74 South Burlington, V      17.26   2.3 
  3 *Lima, Alda              W74 Brazil                   19.46   2.3 
 -- Roman, Mary              W74 Norwalk, CT                DNF   2.3 
 -- Padia, Elsbeth           W72 Belmont, CA                DNS   2.3 
 
W75 100 Meter Dash
=====================================================================
    75 USATF: * 16.67                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Obera, Irene             W76 Fremont, CA              16.26*  1.3 
  2 Lary, Audrey             W76 Frederick, MD            18.71   1.3 
  3 Meiler, Florence         W76 Shelburne, VT            18.74   1.3 
  4 Chou, Fei-Mei            W75 Sunnyvale, CA            19.48   1.3 
  5 Kuehne, Magdalena        W79 Unattached               20.33   1.3 
  6 Leek, Edythe             W79 Sacramento, CA           23.11   1.3 
 
W80 100 Meter Dash
=====================================================================
    80 USATF: * 18.76                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 -- Valien, Johnnye          W84 Los Angeles, CA            DNS   1.3 
 
M30 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dussett, Antwon          M34 Peoria, IL               10.88   1.3 
  2 Gosa, Jason              M31 Wales, WI                10.98   1.3 
  3 Isaac, Jason             M34 Fresno, CA               11.41   1.3 
  4 Woods, Nathan            M34 Woodbridge, CA           11.62   1.3 
  5 Ho, Thachvu              M34 San Jose, CA             11.64   1.3 
  6 Montgomery, Jerome       M30 Woodbury, MN             11.71   1.3 
  7 Van Winkle, Adam         M30 Sacramento, CA           11.93   1.3 
  8 Surnip, Arnold           M34 Manteca, CA              12.31   1.3 
 -- Thompson, La Roi         M31 Yeadon, PA                 SCR       
 -- Bannister, Lex           M31 Ferndale, WA               SCR       
 -- *Ibarreta, Xavier        M34 Kent, WA                   SCR       
 
M35 100 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 10.3h                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 *Delisle, Rawle          M35 New York, NY             11.01Q  0.6  2 
  2 Pettes, Alfy             M35 Omaha, NE                11.09Q  0.1  1 
  3 Snaer, Demitrius         M35 Manteca, CA              11.11Q  0.1  1 
  4 Cornelius, Mahasse       M37 Ellenwood, GA            11.19Q  0.6  2 
  5 Sincere, Joseph          M35 Gretna, LA               11.25q  0.6  2 
  6 Sickerson, Nate          M37 Ankeny, IA               11.32q  0.1  1 
  7 Owens, Earl              M36 Winterville, NC          11.58q  0.1  1 
  8 Pittman, Lyndell         M38 Bronx, NY                11.59q  0.1  1 
  9 Dean, Nick               M38 Miramar, FL              11.75   0.1  1  11.741
 10 Martin, Shawn            M38 Elk Grove, CA            11.75   0.6  2  11.743
 11 Coffey, Cletus           M35 Seattle, WA              11.98   0.6  2 
 12 Gardner, Adam            M38 Maple Shade, NJ          12.27   0.6  2 
 13 Ash, David               M39 Spring Valley, NY        14.21   0.1  1 
 14 Spiller, Matthew         M39 Newman, CA               14.58   0.6  2 
 
M35 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 10.3h                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Snaer, Demitrius         M35 Manteca, CA              10.89   1.7 
  2 *Delisle, Rawle          M35 New York, NY             11.00   1.7 
  3 Pettes, Alfy             M35 Omaha, NE                11.12   1.7 
  4 Cornelius, Mahasse       M37 Ellenwood, GA            11.13   1.7 
  5 Sincere, Joseph          M35 Gretna, LA               11.29   1.7 
  6 Sickerson, Nate          M37 Ankeny, IA               11.36   1.7 
  7 Owens, Earl              M36 Winterville, NC          11.40   1.7 
  8 Pittman, Lyndell         M38 Bronx, NY                11.42   1.7 
 
M40 100 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 10.73                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Pendland, Reggie         M41 Dallas, TX               11.24Q -0.8  2 
  2 Nakanelua, Kelsey        M43 Kailua, HI               11.54Q -1.3  3 
  3 Thomas, Robert           M43 Grand Prairie, TX        11.57Q  0.3  1  11.564
  4 Peete, Tecumseh          M40 Lilburn, GA              11.57Q  0.3  1  11.567
  5 Potocnik, Ron            M41 Chicago, IL              11.76Q -1.3  3  11.753
  6 Jett, Rod                M43 Sacramento, CA           11.76Q -0.8  2  11.757
  7 Cranford, Walter         M43 Fairfield, CA            11.68q  0.3  1 
  8 Aurelien, Clinton        M44 Bronx, NY                11.73q  0.3  1 
  9 King, Larry              M41 Sacramento, CA           11.95  -1.3  3 
 10 Joseph, Diedrick         M41 Culver City, CA          11.96  -1.3  3 
 11 Torres, Juan             M44 San Jose, CA             12.14  -0.8  2 
 12 Warren, Mark             M42 Santa Rosa, CA           12.20  -1.3  3 
 13 Irvin, Frank             M43 Travis Afb, CA           12.25  -0.8  2 
 14 Martin, Jay              M44 Eugene, OR               12.30   0.3  1 
 15 Smith, James             M44 Chandler, AZ             12.34  -1.3  3 
 16 Banuelos, Fidel          M43 Lafayette, OR            12.60  -0.8  2 
 17 Schlader, Joel           M43 Alameda, CA              13.11   0.3  1 
 18 Stout, John              M44 Galt, CA                 13.19  -0.8  2 
 19 Hawke, Karl              M44 New York, NY             13.44  -0.8  2 
 
M40 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 10.73                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Pendland, Reggie         M41 Dallas, TX               11.17  -1.0 
  2 Jett, Rod                M43 Sacramento, CA           11.47  -1.0 
  3 Thomas, Robert           M43 Grand Prairie, TX        11.49  -1.0 
  4 Peete, Tecumseh          M40 Lilburn, GA              11.54  -1.0 
  5 Nakanelua, Kelsey        M43 Kailua, HI               11.58  -1.0 
  6 Potocnik, Ron            M41 Chicago, IL              11.68  -1.0 
  7 Aurelien, Clinton        M44 Bronx, NY                11.70  -1.0 
 -- Cranford, Walter         M43 Fairfield, CA              DNF  -1.0 
 
M45 100 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 10.72                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Hooker, Lonnie           M47 Upper Marlboro, MD       11.05Q  1.9  1 
  2 Thigpen, Aaron           M45 Brentwood, CA            11.42Q  2.2  2 
  3 Speed, Johnny            M46 Oxnard, CA               11.58Q  1.9  1 
  4 Sullivan, Michael        M49 Gilbert, AZ              11.63Q  2.2  2 
  5 Muhammad, Courtney       M47 Mesa, AZ                 11.78q  2.2  2 
  6 Shute, Marcus            M47 Conyers, GA              12.02q  2.2  2  12.015
  7 Biggers, Kevin           M48 Rancho Palos Verdes      12.02q  1.9  1  12.017
  8 Roberts, Jeremy          M47 Beltsville, MD           12.33q  2.2  2 
  9 Enakaya, Makini          M49 Elk Grove, CA            12.49   1.9  1 
 10 Blake, Aaron             M49 Tacoma, WA               13.12   1.9  1 
 11 Culpepper, Clifton       M47 Hazel Crest, IL          13.50   1.9  1 
 12 Crippen, Rand            M47 Mountain View, CA        16.27   2.2  2 
 
M45 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 10.72                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Thigpen, Aaron           M45 Brentwood, CA            11.03   0.9 
  2 Hooker, Lonnie           M47 Upper Marlboro, MD       11.15   0.9 
  3 Speed, Johnny            M46 Oxnard, CA               11.53   0.9 
  4 Muhammad, Courtney       M47 Mesa, AZ                 11.63   0.9 
  5 Sullivan, Michael        M49 Gilbert, AZ              11.82   0.9 
  6 Biggers, Kevin           M48 Rancho Palos Verdes      12.06   0.9 
  7 Shute, Marcus            M47 Conyers, GA              12.08   0.9 
  8 Roberts, Jeremy          M47 Beltsville, MD           12.53   0.9 
 
M50 100 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 10.95                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Tissenbaum, Allan        M50 Pittsburgh, PA           11.45Q  1.5  2 
  2 Eaton, Kenneth           M51 Atlanta, GA              11.51Q -1.8  1 
  3 Hankerson, Brian         M50 Hollywood, FL            11.93Q -1.8  1 
  4 Waller, Michael          M52 Federal Way, WA          12.06Q  1.5  2 
  5 Krulee, Marty            M53 Rocklin, CA              11.94q -1.8  1 
  6 Pasos, Mark              M50 San Jose, CA             12.23q -1.8  1 
  7 Smith, Joseph            M51 Elk Grove, CA            12.24q  1.5  2 
  8 Neumann, David           M50 East Greenwich, RI       12.28q  1.5  2 
  9 McConnell, Chris         M53 Andover, MA              12.39   1.5  2 
 10 Cummings, Steve          M54 Rancho Cucamonga, C      12.75  -1.8  1 
 11 Janusey, Michael         M52 Venetia, PA              12.95  -1.8  1 
 12 Hill, Philip             M53 Long Beach, CA           13.20   1.5  2 
 13 Hammond, David           M50 Austin, TX               13.36  -1.8  1 
 14 Bibby, Douglas           M50 Albany, CA               13.37  -1.8  1 
 15 Rosales, Benito          M51 Santa Rosa, CA           13.47  -1.8  1 
 16 Beck, Steven             M51 Granite Bay, CA          13.54   1.5  2 
 17 Iervolino, John          M50 Santa Rosa, CA           17.26   1.5  2 
 
M50 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 10.95                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tissenbaum, Allan        M50 Pittsburgh, PA           11.39   0.5 
  2 Waller, Michael          M52 Federal Way, WA          11.55   0.5 
  3 Krulee, Marty            M53 Rocklin, CA              11.68   0.5 
  4 Smith, Joseph            M51 Elk Grove, CA            12.21   0.5 
  5 Pasos, Mark              M50 San Jose, CA             12.31   0.5 
  6 Neumann, David           M50 East Greenwich, RI       12.41   0.5 
  7 Hankerson, Brian         M50 Hollywood, FL            13.84   0.5 
 -- Eaton, Kenneth           M51 Atlanta, GA                DNS   0.5 
 
M55 100 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 11.44                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Collins, Bill            M59 Houston, TX              11.87Q -1.4  2 
  2 Peyton, Oscar            M57 Accokeek, MD             11.88Q  0.6  1 
  3 *Dickson, Thomas         M57 Canada                   12.01Q -1.4  2 
  4 Jones, Thomas            M56 Glenndale, MD            12.35Q  0.6  1 
  5 Searles, Anthony         M56 Charlotte, NC            12.38q  0.6  1 
  6 Evans, Hubert            M56 Elk Grove, CA            12.72q -1.4  2 
  7 Crowl, Chip              M55 San Diego, CA            12.78q  0.6  1 
  8 Duhe, Reginald           M55 Millbrae, CA             12.84q -1.4  2  12.834
  9 Pizza, Greg              M56 Vista, CA                12.84   0.6  1  12.836
 10 Snodgrass, Ernie         M57 Creve Coeur, MO          12.99  -1.4  2 
 11 Kloch, Stephen           M58 Thousand Oaks, CA        13.19  -1.4  2 
 12 Washington, Hulan        M58 Elk Grove, CA            13.27   0.6  1 
 13 Swindlehurst, Gregg      M55 Charlotte, NC            13.39   0.6  1 
 14 Evans, Calvin            M55 Gardena, CA              13.50  -1.4  2 
 15 Stone, Kenneth           M56 La Mesa, CA              13.78  -1.4  2 
 16 Beutler, Billl           M57 Clarkston, WA            14.36   0.6  1 
 
M55 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 11.44                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Collins, Bill            M59 Houston, TX              11.57   0.8 
  2 Peyton, Oscar            M57 Accokeek, MD             11.69   0.8 
  3 *Dickson, Thomas         M57 Canada                   12.17   0.8 
  4 Searles, Anthony         M56 Charlotte, NC            12.32   0.8 
  5 Jones, Thomas            M56 Glenndale, MD            12.35   0.8 
  6 Evans, Hubert            M56 Elk Grove, CA            12.78   0.8 
  7 Duhe, Reginald           M55 Millbrae, CA             12.82   0.8 
  8 Crowl, Chip              M55 San Diego, CA            16.74   0.8 
 
M60 100 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 11.8h                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Allie, Charles           M62 Pittsburgh, PA           12.41Q  1.7  2 
  2 Peterson, Ralph          M60 Unattached               12.62Q  1.4  1 
  3 Whitley, Stan            M64 Alta Loma, CA            12.73Q  1.4  1 
  4 Imrie, Donn              M60 Sacramento, CA           13.53Q  1.7  2 
  5 Lettieri, Lawrence       M62 Menlo Park, CA           13.01q  1.4  1 
  6 Stucki, Ernie            M60 Diamond Bar, CA          13.04q  1.4  1 
  7 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,       13.50q  1.4  1 
  8 *Zimmermann, Robert      M63 Benicia, CA              13.57q  1.7  2 
  9 Turock, Art              M60 Kirkland, WA             13.62   1.4  1  13.611
 10 *Mintz, Bruce            M63 Canada                   13.62   1.7  2  13.618
 11 Montgomery, Paul         M64 Woodbury, MN             13.68   1.7  2 
 12 Yeck, Raymond            M62 Antioch, CA              13.86   1.7  2 
 13 Andrews, James           M61 Exeter, CA               14.54   1.7  2 
 14 Guillory, Paul           M60 Berkeley, CA             17.12   1.4  1 
 
M60 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 11.8h                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Allie, Charles           M62 Pittsburgh, PA           12.48   1.1 
  2 Peterson, Ralph          M60 Unattached               12.50   1.1 
  3 Whitley, Stan            M64 Alta Loma, CA            12.52   1.1 
  4 Lettieri, Lawrence       M62 Menlo Park, CA           12.82   1.1 
  5 Stucki, Ernie            M60 Diamond Bar, CA          13.10   1.1 
  6 Imrie, Donn              M60 Sacramento, CA           13.56   1.1 
  7 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,       13.60   1.1 
  8 *Zimmermann, Robert      M63 Benicia, CA              13.69   1.1 
 
M65 100 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 12.37                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Robbins, Stephen         M67 Cleveland Heights,       12.48Q  1.4  2 
  2 Brown, Ty                M65 Washington, DC           12.65Q -0.5  1 
  3 *Crombie, Peter          M65 Australia                12.67Q -0.5  1 
  4 Pierce, Roger            M65 Essex, MA                12.99Q  1.4  2 
  5 Neidig, Donald           M65 Las Cruces, NM           12.76q -0.5  1 
  6 Randolph, Henry          M67 Rancho Palos Verdes      13.70q  1.4  2 
  7 Tarumi, Hiroshi          M65 Redwood City, CA         13.77q -0.5  1 
  8 Russin, Lincoln          M65 Mountain Ranch, CA       13.92q -0.5  1 
  9 Johnston, Joe            M66 Apopka, FL               14.06   1.4  2 
 10 Morris  Jr, Rufus        M65 Stevenson Ranch, CA      14.11  -0.5  1 
 11 Bidlingmaier, Robert     M68 Walnut Creek, CA         14.23   1.4  2 
 12 Snyder, Gary             M66 Boston, MA               14.33   1.4  2 
 13 Powers, Herbert          M66 Katy, TX                 15.18   1.4  2 
 14 Burns, Michael           M67 Milan, MN                16.19  -0.5  1 
 
M65 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 12.37                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 *Crombie, Peter          M65 Australia                12.62   0.1 
  2 Robbins, Stephen         M67 Cleveland Heights,       12.63   0.1 
  3 Neidig, Donald           M65 Las Cruces, NM           12.72   0.1 
  4 Pierce, Roger            M65 Essex, MA                13.18   0.1 
  5 Russin, Lincoln          M65 Mountain Ranch, CA       13.97   0.1 
  6 Tarumi, Hiroshi          M65 Redwood City, CA         14.00   0.1 
  7 Randolph, Henry          M67 Rancho Palos Verdes      14.02   0.1 
 -- Brown, Ty                M65 Washington, DC             DNS   0.1 
 
M70 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 12.77                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Williams, Albert         M70 Bethesda, MD             13.24   0.4 
  2 Sims, Gary               M72 Paradise, CA             13.79   0.4 
  3 De Stefano, Michael      M71 Tucson, AZ               13.85   0.4 
  4 Bowles, Steven           M70 Springfield, IL          14.13   0.4 
  5 McKisson, Richard        M73 Arvada, CO               14.29   0.4 
  6 Sagedahl, Sherwood       M71 Fairmont, MN             14.32   0.4 
  7 *Chambers, Donald        M73 Australia                14.99   0.4 
 -- Lida, Robert             M73 Wichita, KS                SCR       
 -- Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS                SCR       
 -- Rizzo, Richard           M73 Riverhead, NY              SCR       
 -- *McIlwaine, Bill         M71 Canada                     SCR       
 
M75 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 13.72                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Richards, Dick           M76 Encinitas, CA            14.41   1.5 
  2 Kaspari, William         M75 Portola Valley, CA       15.57   1.5 
  3 Summerlin, Joe           M78 Spring, TX               15.64   1.5 
  4 Acord, Herbert           M76 Wimberley, TX            16.68   1.5 
  5 Jankovich, Bill          M76 Unattached               17.42   1.5 
 -- *Ford, Benson            M79 Berkeley, CA               DNF   1.5 
 -- Ward, Bob                M77 Dallas, TX                 SCR       
 -- Siegel, Dan              M75 Providence, RI             SCR       
 -- Tuck, Carl               M76 Newark, CA                 SCR       
 -- Graves, Raymond          M76 Omaha, NE                  SCR       
 -- Whilden, Robert          M75 Houston, TX                SCR       
 
M80 100 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 14.35                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cox, Edward              M82 Binghamton, NY           16.31   0.5 
  2 Escobosa, Alfonso        M82 Placentia, CA            17.67   0.5 
  3 Greco, Lawrence          M81 Hendersonville, NC       21.13   0.5 
 -- Cheek, Don               M80 Clovis, CA                 DNS   0.5 
 -- Regier, Vernon           M83 Colusa, CA                 DNS   0.5 
 -- Platts, William          M82 Boise, ID                  DNS   0.5 
 -- Waxham, George           M84 Folsom, CA                 DNS   0.5 
 -- Conway, Lee              M83 Oakland, CA                DNS   0.5 
 
M85 100 Meter Dash
=====================================================================
    85 USATF: * 16.22                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ballantine, William      M85 Carmichael, CA           20.40   0.6 
  2 Ross, Charles            M87 Conyers, GA              21.40   0.6 
  3 Patsalis, Tom            M88 Alhambra, CA             22.34   0.6 
 
M90 100 Meter Dash
=====================================================================
    90 USATF: * 17.83                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bulkley, Lucius          M93 Phoenix, OR              22.86   0.6 
 -- Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX                  DNS   0.6 
 -- Means, John              M90 Richmond Hts, OH           DNS   0.6 
 
M95 100 Meter Dash
=====================================================================
    95 USATF: * 38.66                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 McPhie, Leland           M96 San Diego, CA            37.16*  0.6 
 
W30 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bernert, Brandi          W31 Denver, CO               25.28  -0.7 
  2 Moulds, Latisha          W32 Joppa, MD                25.70  -0.7 
  3 Touya, Kimberly          W34 Patchogue, NY            28.47  -0.7 
 -- Zmijewski, Christine     W32 Rancho Cordova, CA         DNS  -0.7 
 
W35 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 22.47                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dendy, Latrica           W37 New York, NY             25.32  +0.0 
  2 Birade, Dena             W38 Bellingham, WA           25.46  +0.0 
  3 Kovacs, Deborah          W39 Groton, MA               28.58  +0.0 
  4 Jace, April              W36 Los Angeles, CA          28.79  +0.0 
  5 *Edwards, Daneth         W38 Bronx, NY                29.05  +0.0 
 -- Rosborough, Lisa         W37 Mansfield, TX              DNS  +0.0 
 -- Dierauer, Isabelle       W37 Jamestown, OH              DNS  +0.0 
 -- *Kristjansson, Siri      W36 Ladera Ranch, CA           DNS  +0.0 
 
W40 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 24.84                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Daley, Lisa              W40 White Plains, NY         26.03  -0.9 
  2 Roberts, Charmaine       W43 Beltsville, MD           26.32  -0.9 
  3 Lawrence, Donna          W42 Austin, TX               26.36  -0.9 
  4 Murphy, Toccata          W40 Alexis, NC               27.23  -0.9 
  5 Boyd, Sarah              W40 Austin, TX               28.70  -0.9 
  6 Roux, Maryline           W43 Davidson, NC             28.94  -0.9 
  7 Leslie, Paula            W41 Corvallis, OR            31.26  -0.9 
  8 Clark, Bridgette         W43 Garland, TX              31.99  -0.9 
 -- Cobb, Sharla             W42 Orlando, FL                SCR       
 -- Lessard, Dottie          W43 Haverhill, MA              SCR       
 -- Crumpler, Melissa        W44 Rancho Santa Margar        SCR       
 -- *Barricarte, Silvia      W41 San Luis Obispo, CA        SCR       
 -- Barney, Colleen          W43 Newport Beach, CA          SCR       
 -- Dubose, Jamie            W43 Lyndhurst, OH              SCR       
 
W45 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 25.33                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Henderson, Renee         W45 Merchantville, NJ        25.75  -1.7 
  2 Palmer, Liz              W49 Folsom, CA               27.41  -1.7 
  3 Shook, Kathleen          W49 Zionsville, IN           28.77  -1.7 
  4 Rath, Terri              W46 Ashburn, VA              29.31  -1.7 
  5 Bednar-Stanley, Monica   W47 Ojai, CA                 30.06  -1.7 
  6 Kuhnly, Gail             W48 Federal Way, WA          30.54  -1.7 
  7 Ford, Alyson             W45 Los Angeles, CA          32.29  -1.7 
  8 Richardson, Regina       W45 Clayton, NC              32.47  -1.7 
 -- Upshaw-Margerum, Joy     W49 Los Altos Hills, CA        SCR       
 -- Williams, Shemayne       W47 Teaneck, NJ                SCR       
 -- Black, Jai               W48 San Diego, CA              SCR       
 
W50 200 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 25.72                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Scotti, Amanda           W52 Folsom, CA               29.02Q  1.0  2 
  2 De Witt, La Vonda        W51 Atlanta, GA              29.45Q -0.5  1 
  3 Deutsch, Debra           W50 Los Altos, CA            30.20Q  1.0  2 
  4 Wolf, Tweety             W54 Watertown, MN            31.24Q -0.5  1 
  5 *Lauridsen, Susanne      W52 Canada                   31.81q  1.0  2 
  6 French, Marie            W52 Chatfield, MN            32.70q  1.0  2 
  7 Haubrich, Kathy          W50 Shakopee, MN             32.76q -0.5  1 
  8 Brown, Lenora            W52 Los Angeles, CA          32.79q  1.0  2 
  9 Kollars, Theresa         W50 Sacramento, CA           34.27  -0.5  1 
 10 St James, Valerie        W53 Sacramento, CA           34.79  -0.5  1 
 11 Jarjisian, Linda         W50 Cochranville, PA         34.80   1.0  2 
 12 Hammond, Lulu            W50 Austin, TX               35.35  -0.5  1 
 13 Colonica, Debbie         W52 Incline Village, NV      36.02  -0.5  1 
 14 *Hayashi, Yuko           W52 Vallejo, CA              36.93   1.0  2 
 
W50 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 25.72                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Scotti, Amanda           W52 Folsom, CA               29.29  -1.1 
  2 De Witt, La Vonda        W51 Atlanta, GA              29.73  -1.1 
  3 Deutsch, Debra           W50 Los Altos, CA            30.02  -1.1 
  4 Wolf, Tweety             W54 Watertown, MN            30.59  -1.1 
  5 Haubrich, Kathy          W50 Shakopee, MN             32.24  -1.1 
  6 *Lauridsen, Susanne      W52 Canada                   32.62  -1.1 
  7 French, Marie            W52 Chatfield, MN            32.73  -1.1 
  8 Brown, Lenora            W52 Los Angeles, CA          33.53  -1.1 
 
W55 200 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 27.78                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Woodward, Loretta        W56 Austell, GA              29.51Q -1.1  1 
  2 *Del Grande, Karla       W57 Canada                   29.57Q -0.5  2 
  3 Forde, Lorna             W58 New York, NY             30.85Q -1.1  1 
  4 Carter, Debbie           W58 Snellville, GA           31.07Q -0.5  2 
  5 Bowman, Jeanne           W57 Santa Ana, CA            31.82q -0.5  2 
  6 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             32.49q -1.1  1 
  7 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE             33.04q -1.1  1 
  8 Ruth, Carol              W55 Stanford, CA             33.47q -0.5  2 
  9 Bauer, Barbara           W57 Manteca, CA              35.73  -0.5  2 
 -- Hanscom, Rita            W56 San Diego, CA              DNS  -1.1  1 
 
W55 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 27.78                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 *Del Grande, Karla       W57 Canada                   29.17   0.2 
  2 Woodward, Loretta        W56 Austell, GA              29.63   0.2 
  3 Forde, Lorna             W58 New York, NY             30.16   0.2 
  4 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE             31.32   0.2 
  5 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             31.35   0.2 
  6 Carter, Debbie           W58 Snellville, GA           31.52   0.2 
  7 Bowman, Jeanne           W57 Santa Ana, CA            32.07   0.2 
  8 Ruth, Carol              W55 Stanford, CA             32.40   0.2 
 
W60 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 28.54                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Raschker, Phil           W63 Marietta, GA             30.55  -1.7 
  2 Matthews, Brenda         W61 Anaheim, CA              32.40  -1.7 
  3 *Naylor, Avril           W63 Sacramento, CA           34.45  -1.7 
  4 Hill, Susan              W61 New Smyrna Beach, F      40.40  -1.7 
 -- *Zimmermann, Pamela      W63 Benicia, CA                DNS  -1.7 
 -- Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                  DNS  -1.7 
 -- Schaefer, Betty          W61 Redmond, OR                DNS  -1.7 
 
W65 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 29.37                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 O'Connor, Nadine         W68 Del Mar, CA              31.98  -0.1 
  2 Jager, Kathy             W67 Glendale, AZ             32.08  -0.1 
  3 Robinson, Mary           W68 Gahanna, OH              35.77  -0.1 
  4 Leighton, Barbara        W65 Malvern, PA              36.15  -0.1 
  5 Curtis, Sally            W66 Houston, TX              38.55  -0.1 
  6 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                46.30  -0.1 
 -- Carter, Ann              W68 Aiken, SC                  DNS  -0.1 
 
W70 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 33.90                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bergen, Kathy            W70 La Canada, CA            32.35*  1.8 
  2 Daprano, Jeanne          W73 Fayetteville, GA         35.97   1.8 
  3 Jordan, Barbara          W74 South Burlington, V      37.16   1.8 
  4 *Lima, Alda              W74 Brazil                   41.51   1.8 
 -- Padia, Elsbeth           W72 Belmont, CA                DNS   1.8 
 -- Solwazi, Kemisole        W70 Fresno, CA                 DNS   1.8 
 -- Roman, Mary              W74 Norwalk, CT                DNS   1.8 
 
W75 200 Meter Dash
=====================================================================
    75 USATF: * 35.93                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Obera, Irene             W76 Fremont, CA              35.26* -1.3 
  2 Lary, Audrey             W76 Frederick, MD            38.54  -1.3 
  3 Meiler, Florence         W76 Shelburne, VT            41.01  -1.3 
  4 Chou, Fei-Mei            W75 Sunnyvale, CA            41.70  -1.3 
  5 Kuehne, Magdalena        W79 Unattached               44.68  -1.3 
  6 Leek, Edythe             W79 Sacramento, CA           54.39  -1.3 
 
W80 200 Meter Dash
=====================================================================
    80 USATF: * 41.11                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 -- Valien, Johnnye          W84 Los Angeles, CA            DNS  -1.3 
 
M30 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dussett, Antwon          M34 Peoria, IL               22.61Q -1.2  2 
  2 Woods, Nathan            M34 Woodbridge, CA           23.65Q -0.3  1 
  3 Gosa, Jason              M31 Wales, WI                23.14Q -1.2  2 
  4 Reid, Hugh               M31 Brooklyn, NY             24.06Q -0.3  1 
  5 Montgomery, Jerome       M30 Woodbury, MN             23.54q -1.2  2 
  6 Isaac, Jason             M34 Fresno, CA               23.66q -1.2  2 
  7 Van Winkle, Adam         M30 Sacramento, CA           23.93q -1.2  2 
  8 Ho, Thachvu              M34 San Jose, CA             24.45q -0.3  1 
  9 Lubbe, Wilhelm           M33 Philadelphia, PA         25.41  -0.3  1 
 10 *Ibarreta, Xavier        M34 Kent, WA                 25.94  -0.3  1 
 
M30 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dussett, Antwon          M34 Peoria, IL               21.99  -1.0 
  2 Gosa, Jason              M31 Wales, WI                22.68  -1.0 
  3 Montgomery, Jerome       M30 Woodbury, MN             23.57  -1.0 
  4 Reid, Hugh               M31 Brooklyn, NY             23.65  -1.0 
  5 Van Winkle, Adam         M30 Sacramento, CA           24.24  -1.0 
  6 Ho, Thachvu              M34 San Jose, CA             25.03  -1.0 
  7 Isaac, Jason             M34 Fresno, CA             1:07.74  -1.0 
 -- Woods, Nathan            M34 Woodbridge, CA             DNS  -1.0 
 
M35 200 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 20.8h                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 *Delisle, Rawle          M35 New York, NY             22.43Q  0.9  2 
  2 Snaer, Demitrius         M35 Manteca, CA              22.56Q  0.5  1 
  3 Pettes, Alfy             M35 Omaha, NE                22.88Q  0.5  1 
  4 Owens, Earl              M36 Winterville, NC          23.38Q  0.9  2 
  5 Spann, Terrance          M36 Panorama City, CA        23.27q  0.5  1 
  6 Sickerson, Nate          M37 Ankeny, IA               23.45q  0.9  2 
  7 DeSio, Blair             M39 Arlington, VA            23.46q  0.9  2 
  8 Pittman, Lyndell         M38 Bronx, NY                23.57q  0.5  1 
  9 Dean, Nick               M38 Miramar, FL              23.90   0.9  2 
 10 Dolezilek, Shawn         M39 Topeka, KS               24.43   0.5  1 
 11 Coffey, Cletus           M35 Seattle, WA              24.60   0.9  2 
 12 Gardner, Adam            M38 Maple Shade, NJ          25.34   0.9  2 
 13 Kian, Homan              M37 Bakersfield, CA          25.67   0.5  1 
 
M35 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 20.8h                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 *Delisle, Rawle          M35 New York, NY             22.24   1.4 
  2 Snaer, Demitrius         M35 Manteca, CA              22.39   1.4 
  3 Pettes, Alfy             M35 Omaha, NE                22.84   1.4 
  4 DeSio, Blair             M39 Arlington, VA            23.17   1.4 
  5 Pittman, Lyndell         M38 Bronx, NY                23.53   1.4 
  6 Owens, Earl              M36 Winterville, NC          23.92   1.4 
 -- Sickerson, Nate          M37 Ankeny, IA                 DNF   1.4 
 -- Spann, Terrance          M36 Panorama City, CA          DNS   1.4 
 
M40 200 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 21.86                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Prince, Eric             M41 Dallas, TX               22.84Q -0.8  3 
  2 Thomas, Robert           M43 Grand Prairie, TX        23.07Q -1.0  2 
  3 Pendland, Reggie         M41 Dallas, TX               23.21Q -1.1  1 
  4 Clark, Ron               M40 Garland, TX              23.47Q -1.1  1 
  5 Jett, Rod                M43 Sacramento, CA           23.51Q -1.0  2 
  6 Peete, Tecumseh          M40 Lilburn, GA              23.62Q -0.8  3 
  7 Mulazim, Khalid          M44 Cleveland, OH            23.59q -1.1  1 
  8 Potocnik, Ron            M41 Chicago, IL              23.72q -1.0  2 
  9 Henson, Arthur           M40 Charlotte, NC            23.79  -0.8  3 
 10 Nakanelua, Kelsey        M43 Kailua, HI               23.96  -1.0  2 
 11 Aurelien, Clinton        M44 Bronx, NY                24.05  -1.1  1 
 12 Joseph, Diedrick         M41 Culver City, CA          24.22  -1.0  2 
 13 Garratt, John            M43 Santa Monica, CA         24.76  -1.1  1 
 14 Beller, Byrke            M42 Eugene, OR               25.09  -1.0  2 
 15 Martin, Jay              M44 Eugene, OR               25.10  -0.8  3 
 16 Irvin, Frank             M43 Travis Afb, CA           25.18  -0.8  3 
 17 Smith, James             M44 Chandler, AZ             25.28  -1.1  1 
 18 Banuelos, Fidel          M43 Lafayette, OR            25.91  -1.0  2 
 19 Stout, John              M44 Galt, CA                 27.45  -0.8  3 
 
M40 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 21.86                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Thomas, Robert           M43 Grand Prairie, TX        23.03  -2.1 
  2 Prince, Eric             M41 Dallas, TX               23.08  -2.1 
  3 Pendland, Reggie         M41 Dallas, TX               23.10  -2.1  23.097
  4 Peete, Tecumseh          M40 Lilburn, GA              23.69  -2.1 
  5 Mulazim, Khalid          M44 Cleveland, OH            23.81  -2.1 
  6 Potocnik, Ron            M41 Chicago, IL              23.91  -2.1 
 -- Clark, Ron               M40 Garland, TX                 DQ  -2.1  23.093 -Lane violati
 -- Jett, Rod                M43 Sacramento, CA             DNS  -2.1 
 
M45 200 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 21.80                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dickinson, Wyndell       M46 Bronx, NY                23.26Q  2.7  2 
  2 *Francois, Andre         M46 Canada                   23.30Q  1.0  1 
  3 Thigpen, Aaron           M45 Brentwood, CA            23.52Q  2.7  2 
  4 Hooker, Lonnie           M47 Upper Marlboro, MD       23.72Q  1.0  1 
  5 Speed, Johnny            M46 Oxnard, CA               23.60q  2.7  2 
  6 Sullivan, Michael        M49 Gilbert, AZ              23.71q  2.7  2 
  7 Shute, Marcus            M47 Conyers, GA              23.80q  2.7  2 
  8 Muhammad, Courtney       M47 Mesa, AZ                 23.83q  1.0  1 
  9 Jones, David             M45 Bellaire, TX             24.06   1.0  1 
 10 *Lindsay, Howard         M46 New York, NY             24.33   1.0  1 
 11 Brown, Paul              M47 Lawrenceville, GA        24.53   1.0  1 
 12 Council, Jeffrey         M48 Lodi, CA                 27.11   2.7  2 
 13 Blake, Aaron             M49 Tacoma, WA               27.86   1.0  1 
 14 Culpepper, Clifton       M47 Hazel Crest, IL          28.78   2.7  2 
 15 Moody, Corey             M49 Las Vegas, NV            29.06   1.0  1 
 -- Lawson, James            M46 El Sobrante, CA            DNF   2.7  2 
 
M45 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 21.80                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 *Francois, Andre         M46 Canada                   22.82  -0.1 
  2 Hooker, Lonnie           M47 Upper Marlboro, MD       23.41  -0.1 
  3 Speed, Johnny            M46 Oxnard, CA               23.61  -0.1 
  4 Thigpen, Aaron           M45 Brentwood, CA            23.72  -0.1 
  5 Sullivan, Michael        M49 Gilbert, AZ              23.86  -0.1 
 -- Dickinson, Wyndell       M46 Bronx, NY                  DNF  -0.1 
 -- Shute, Marcus            M47 Conyers, GA                DNS  -0.1 
 -- Muhammad, Courtney       M47 Mesa, AZ                   DNS  -0.1 
 
M50 200 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 22.53                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Tissenbaum, Allan        M50 Pittsburgh, PA           23.76Q  2.4  3 
  2 Chinn, James             M51 Oceanside, CA            24.59Q +0.0  1 
  3 Waller, Michael          M52 Federal Way, WA          24.85Q -1.0  2 
  4 Byrne, Eugene            M52 Oxnard, CA               24.86Q +0.0  1 
  5 Pasos, Mark              M50 San Jose, CA             25.00Q  2.4  3 
  6 Smith, Joseph            M51 Elk Grove, CA            25.02Q -1.0  2 
  7 Krulee, Marty            M53 Rocklin, CA              24.97q +0.0  1 
  8 Neumann, David           M50 East Greenwich, RI       25.11q -1.0  2 
  9 Roberson, James          M50 Seattle, WA              25.31   2.4  3 
 10 Cummings, Steve          M54 Rancho Cucamonga, C      25.55   2.4  3 
 11 McConnell, Chris         M53 Andover, MA              25.61  -1.0  2 
 12 Hockersmith, David       M54 Scottsdale, AZ           25.68  +0.0  1 
 13 Muehlbacher, Edward      M51 Alta Loma, CA            25.92  -1.0  2 
 14 DiMassa, David           M50 Phoenix, AZ              25.94   2.4  3 
 15 Hill, Philip             M53 Long Beach, CA           26.22  +0.0  1 
 16 Beck, Steven             M51 Granite Bay, CA          27.77   2.4  3 
 17 Hammond, David           M50 Austin, TX               28.11  -1.0  2 
 18 Schwieterman, Joe        M51 Flossmoor, IL            28.26  +0.0  1 
 19 Evans, Michael           M54 Elk Grove, CA            28.40  -1.0  2 
 20 Sklar, Howard            M54 Shreveport, LA           29.03   2.4  3 
 -- Griffiths, Bob           M50 Riverside, CA              DNF  +0.0  1 
 
M50 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 22.53                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tissenbaum, Allan        M50 Pittsburgh, PA           23.63  -1.6 
  2 Waller, Michael          M52 Federal Way, WA          24.00  -1.6  23.995
  3 Byrne, Eugene            M52 Oxnard, CA               24.00  -1.6  23.997
  4 Chinn, James             M51 Oceanside, CA            24.50  -1.6 
  5 Pasos, Mark              M50 San Jose, CA             24.94  -1.6 
  6 Smith, Joseph            M51 Elk Grove, CA            27.13  -1.6 
 -- Krulee, Marty            M53 Rocklin, CA                DNS  -1.6 
 -- Neumann, David           M50 East Greenwich, RI         DNS  -1.6 
 
M55 200 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 23.36                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Peyton, Oscar            M57 Accokeek, MD             25.00Q -0.5  1 
  2 Collins, Bill            M59 Houston, TX              25.28Q -0.5  2 
  3 Riddle, Richard          M58 Arlington, TX            25.63Q -0.5  1 
  4 Torie, Phillip           M55 Seaside, CA              26.08Q -0.5  2 
  5 Jones, Thomas            M56 Glenndale, MD            26.11q -0.5  1 
  6 Washington, Hulan        M58 Elk Grove, CA            26.40q -0.5  2 
  7 Duhe, Reginald           M55 Millbrae, CA             26.56q -0.5  1 
  8 Pizza, Greg              M56 Vista, CA                26.75q -0.5  2 
  9 Wasson, Charles          M55 Orchard Lake, MI         26.79  -0.5  2 
 10 Snodgrass, Ernie         M57 Creve Coeur, MO          26.84  -0.5  1 
 11 Swindlehurst, Gregg      M55 Charlotte, NC            27.55  -0.5  1 
 12 Kloch, Stephen           M58 Thousand Oaks, CA        28.03  -0.5  2 
 13 Searles, Anthony         M56 Charlotte, NC            28.59  -0.5  2 
 14 Stone, Kenneth           M56 La Mesa, CA              28.75  -0.5  2 
 15 Beutler, Billl           M57 Clarkston, WA            30.29  -0.5  1 
 -- Cesari, Robert           M55                          DNS  -0.5  1 
 
M55 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 23.36                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Peyton, Oscar            M57 Accokeek, MD             23.91  -1.6 
  2 Jones, Thomas            M56 Glenndale, MD            25.08  -1.6 
  3 Torie, Phillip           M55 Seaside, CA              25.20  -1.6 
  4 Riddle, Richard          M58 Arlington, TX            25.45  -1.6 
  5 Pizza, Greg              M56 Vista, CA                26.40  -1.6 
  6 Washington, Hulan        M58 Elk Grove, CA            26.94  -1.6 
 -- Duhe, Reginald           M55 Millbrae, CA               DNS  -1.6 
 -- Collins, Bill            M59 Houston, TX                DNS  -1.6 
 
M60 200 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 24.37                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Allie, Charles           M62 Pittsburgh, PA           25.27Q -0.1  2 
  2 Blake, Carroll           M60 Boston, MA               26.47Q  1.8  1 
  3 Peterson, Ralph          M60 Unattached               26.34Q -0.1  2 
  4 Whitley, Stan            M64 Alta Loma, CA            26.95Q  1.8  1 
  5 Stucki, Ernie            M60 Diamond Bar, CA          27.57q -0.1  2 
  6 Lettieri, Lawrence       M62 Menlo Park, CA           27.64q  1.8  1 
  7 *Mintz, Bruce            M63 Canada                   28.31q  1.8  1 
  8 Montgomery, Paul         M64 Woodbury, MN             28.41q  1.8  1 
  9 Regan, Shawn             M60 Pembroke, NH             28.52   1.8  1  28.512
 10 *Zimmermann, Robert      M63 Benicia, CA              28.52  -0.1  2  28.515
 11 Turock, Art              M60 Kirkland, WA             28.57   1.8  1 
 12 Souppa, Ralph            M63 Swampscott, MA           29.25  -0.1  2 
 13 Cameron, James           M64 Sacramento, CA           33.21   1.8  1 
 14 Stauffer, David          M61 Red Lodge, MT            33.25  -0.1  2 
 -- *Jermacans, Viddy        M61 Australia                  DNS  -0.1  2 
 -- Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,         DNS  -0.1  2 
 
M60 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 24.37                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Allie, Charles           M62 Pittsburgh, PA           25.91  -1.4 
  2 Peterson, Ralph          M60 Unattached               26.12  -1.4 
  3 Whitley, Stan            M64 Alta Loma, CA            26.72  -1.4 
  4 Blake, Carroll           M60 Boston, MA               26.77  -1.4 
  5 Stucki, Ernie            M60 Diamond Bar, CA          27.86  -1.4 
  6 Lettieri, Lawrence       M62 Menlo Park, CA           28.02  -1.4 
  7 *Mintz, Bruce            M63 Canada                   28.95  -1.4 
  8 Montgomery, Paul         M64 Woodbury, MN             29.16  -1.4 
 
M65 200 Meter Dash
========================================================================
       USATF: * 25.20                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Neidig, Donald           M65 Las Cruces, NM           25.80Q  2.1  1 
  2 *Crombie, Peter          M65 Australia                26.68Q  0.7  2 
  3 Robbins, Stephen         M67 Cleveland Heights,       27.08Q  0.7  2 
  4 Pierce, Roger            M65 Essex, MA                27.76Q  2.1  1 
  5 Randolph, Henry          M67 Rancho Palos Verdes      29.01q  0.7  2 
  6 Tarumi, Hiroshi          M65 Redwood City, CA         29.14q  2.1  1 
  7 Duffy, Dennis            M67 Fresno, CA               30.97q  2.1  1 
  8 Snyder, Gary             M66 Boston, MA               31.16q  0.7  2 
  9 Shenk, John              M67 Sarasota, FL             31.60   2.1  1 
 10 *Lamothe, Grant          M66 Canada                   31.91   2.1  1 
 11 Brooks, Mel              M69 Crockett, CA             32.00   0.7  2 
 12 Powers, Herbert          M66 Katy, TX                 32.15   2.1  1 
 13 *Jones, Eric             M67 Solana Beach, CA         32.25   0.7  2 
 14 Lieberman, Hal           M67 Brooklyn, NY             32.49   0.7  2 
 -- Pruitt, Matthew          M65 El Cerrito, CA             DNF   2.1  1 
 -- Boyer, Donald            M66 Middletown, MD              DQ   0.7  2  Lane violation
 
M65 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 25.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 *Crombie, Peter          M65 Australia                25.67  -0.5 
  2 Robbins, Stephen         M67 Cleveland Heights,       25.68  -0.5 
  3 Neidig, Donald           M65 Las Cruces, NM           25.79  -0.5 
  4 Pierce, Roger            M65 Essex, MA                27.21  -0.5 
  5 Tarumi, Hiroshi          M65 Redwood City, CA         29.14  -0.5 
  6 Randolph, Henry          M67 Rancho Palos Verdes      29.25  -0.5 
  7 Snyder, Gary             M66 Boston, MA               30.73  -0.5 
  8 Duffy, Dennis            M67 Fresno, CA               37.63  -0.5 
 
M70 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 26.80                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Williams, Albert         M70 Bethesda, MD             27.99  -1.3 
  2 Sims, Gary               M72 Paradise, CA             29.03  -1.3 
  3 De Stefano, Michael      M71 Tucson, AZ               29.57  -1.3 
  4 Cozens, Robert           M74 Houston, TX              29.64  -1.3 
  5 Sagedahl, Sherwood       M71 Fairmont, MN             30.04  -1.3 
  6 Stewart, Mack            M72 Katy, TX                 31.28  -1.3 
  7 Norlander, David         M71 Los Altos, CA            36.95  -1.3 
 -- Carrington, Jesse        M74 Fontana, CA                SCR       
 -- Lida, Robert             M73 Wichita, KS                SCR       
 -- *McIlwaine, Bill         M71 Canada                     SCR       
 -- Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS                SCR       
 -- *Chambers, Donald        M73 Australia                  SCR       
 -- Rizzo, Richard           M73 Riverhead, NY              SCR       
 -- Bowles, Steven           M70 Springfield, IL            SCR       
 -- McAlpine, Robert         M71 Los Angeles, CA            SCR       
 
M75 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 28.14                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Richards, Dick           M76 Encinitas, CA            30.95  -0.3 
  2 Kaspari, William         M75 Portola Valley, CA       32.32  -0.3 
  3 Summerlin, Joe           M78 Spring, TX               34.29  -0.3 
  4 Jankovich, Bill          M76 Unattached               36.46  -0.3 
  5 Tuck, Carl               M76 Newark, CA               38.00  -0.3 
 -- *Ford, Benson            M79 Berkeley, CA               DNS  -0.3 
 -- Siegel, Dan              M75 Providence, RI             SCR       
 -- Acord, Herbert           M76 Wimberley, TX              SCR       
 -- Graves, Raymond          M76 Omaha, NE                  SCR       
 -- Whilden, Robert          M75 Houston, TX                SCR       
 
M80 200 Meter Dash
=====================================================================
       USATF: * 30.89                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cox, Edward              M82 Binghamton, NY           34.89  -0.8 
  2 Escobosa, Alfonso        M82 Placentia, CA            37.47  -0.8 
  3 Greco, Lawrence          M81 Hendersonville, NC       55.83  -0.8 
 -- Cheek, Don               M80 Clovis, CA                 DNS  -0.8 
 -- *Fee, Earl               M81 Canada                     DNS  -0.8 
 
M85 200 Meter Dash
=====================================================================
    85 USATF: * 34.41                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ballantine, William      M85 Carmichael, CA           44.77  -1.5 
  2 Ross, Charles            M87 Conyers, GA              48.78  -1.5 
  3 Patsalis, Tom            M88 Alhambra, CA             55.32  -1.5 
 
M90 200 Meter Dash
=====================================================================
    90 USATF: * 41.95                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bulkley, Lucius          M93 Phoenix, OR              50.73  -1.5 
 -- Means, John              M90 Richmond Hts, OH           DNS  -1.5 
 
W35 400 Meter Dash
================================================================
    35 USATF: * 55.35                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dendy, Latrica           W37 New York, NY             55.58  
  2 Walles, Maurelhena       W35 Brooklyn, NY             58.91  
  3 Jace, April              W36 Los Angeles, CA        1:06.41  
 -- Rosborough, Lisa         W37 Mansfield, TX              DNS  
 -- *Kristjansson, Siri      W36 Ladera Ranch, CA           DNS  
 
W40 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 56.98                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Daley, Lisa              W40 White Plains, NY         57.26  
  2 Roberts, Charmaine       W43 Beltsville, MD           57.34  
  3 Donaldson, Cathron       W42 Durham, NC               59.40  
  4 Boyd, Sarah              W40 Austin, TX             1:04.94  
  5 Delaney, Moira           W42 Glendale, CA           1:06.34  
  6 Roux, Maryline           W43 Davidson, NC           1:06.70  
 -- Leslie, Paula            W41 Corvallis, OR              DNS  
 -- Ryan, Lisa               W40 Sioux City, IA             SCR  
 -- Sakirkin, Sharon         W43 Amarillo, TX               SCR  
 -- *Coobe, Amanda           W42 Australia                  SCR  
 -- Pomeroy, Diane           W44 Pittsfield, MA             SCR  
 
W45 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 56.82                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shook, Kathleen          W49 Zionsville, IN         1:04.50  
  2 Smith, Sarah             W45 Redmond, WA            1:05.10  
  3 Kuhnly, Gail             W48 Federal Way, WA        1:07.62  
  4 Thornton, Sinead         W45 Carlsbad, CA           1:09.05  
  5 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA          1:13.01  
  6 Rigor, Diana             W48 Watsonville, CA        1:13.38  
  7 Ford, Alyson             W45 Los Angeles, CA        1:13.97  
 -- Van Horn, Teresa         W48 Glenbeulah, WI             SCR  
 -- Toro, Wanda              W47 Lompoc, CA                 SCR  
 -- Williams, Shemayne       W47 Teaneck, NJ                SCR  
 -- Black, Jai               W48 San Diego, CA              SCR  
 -- Rath, Terri              W46 Ashburn, VA                SCR  
 
W50 400 Meter Dash
===================================================================
       USATF: * 1:01.89                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bellaire, Cheryl         W51 St Davids, PA          1:08.60Q  2 
  2 Wolf, Tweety             W54 Watertown, MN          1:09.94Q  1 
  3 Fillebrown, Catherine    W50 Chino Valley, AZ       1:09.79Q  2 
  4 Gooch, Cherylyn          W53 Hazel Crest, IL        1:13.04Q  1 
  5 Haubrich, Kathy          W50 Shakopee, MN           1:09.96q  2 
  6 French, Marie            W52 Chatfield, MN          1:11.18q  2 
  7 *Lauridsen, Susanne      W52 Canada                 1:14.20q  1 
  8 Contreras, Patricia      W52 San Bernardino, CA     1:14.44q  1 
  9 Pratt, Carol             W50 Varna, IL              1:14.99   2 
 10 *Willis, Katherine       W51 Canada                 1:16.90   2 
 11 St James, Valerie        W53 Sacramento, CA         1:19.47   2 
 12 Brown, Lenora            W52 Los Angeles, CA        1:22.77   1 
 13 Allen, Lois              W53 Boise, ID              1:23.18   1 
 
W50 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 1:01.89                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Bellaire, Cheryl         W51 St Davids, PA          1:06.77  
  2 Wolf, Tweety             W54 Watertown, MN          1:07.43  
  3 Fillebrown, Catherine    W50 Chino Valley, AZ       1:09.77  
  4 Haubrich, Kathy          W50 Shakopee, MN           1:10.55  
  5 French, Marie            W52 Chatfield, MN          1:12.20  
  6 Contreras, Patricia      W52 San Bernardino, CA     1:13.99  
  7 *Lauridsen, Susanne      W52 Canada                 1:14.98  
  8 Gooch, Cherylyn          W53 Hazel Crest, IL        1:16.09  
 
W55 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 1:05.29                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Forde, Lorna             W58 New York, NY           1:08.86  
  2 Steinbach, Coreen        W59 Pompey, NY             1:10.50  
  3 Bowman, Jeanne           W57 Santa Ana, CA          1:12.53  
  4 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE           1:13.68  
  5 Ruth, Carol              W55 Stanford, CA           1:15.46  
  6 Bauer, Blythe            W56 Evanston, IL           1:30.92  
 
W60 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 1:06.69                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Raschker, Phil           W63 Marietta, GA           1:14.98  
  2 Rugenstein, Laurie       W62 Boulder, CO            1:15.91  
  3 Rollins, Nancy           W63 Evanston, IL           1:22.78  
  4 Hartzler, Mary           W61 Gahanna, OH            1:25.46  
  5 Hill, Susan              W61 New Smyrna Beach, F    1:40.12  
 -- Schaefer, Betty          W61 Redmond, OR                DNS  
 -- Matthews, Brenda         W61 Anaheim, CA                DNS  
 
W65 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 1:11.45                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Robinson, Mary           W68 Gahanna, OH            1:21.89  
  2 Leighton, Barbara        W65 Malvern, PA            1:27.22  
  3 Steigerwalt, Jolene      W66 San Diego, CA          1:38.38  
  4 Simpson, Jane            W69 Chico, CA              1:52.87  
 
W70 400 Meter Dash
================================================================
    70 USATF: * 1:17.92                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Daprano, Jeanne          W73 Fayetteville, GA       1:20.44  
  2 *Lima, Alda              W74 Brazil                 1:39.17  
 
W75 400 Meter Dash
================================================================
    75 USATF: * 1:27.41                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 MacLeod, Suzi            W76 Bend, OR               1:25.40* 
  2 Lary, Audrey             W76 Frederick, MD          1:28.74  
  3 Chou, Fei-Mei            W75 Sunnyvale, CA          1:49.09  
 
M30 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dussett, Antwon          M34 Peoria, IL               47.42  
  2 Reid, Hugh               M31 Brooklyn, NY             51.65  
  3 Chambers, Keith          M31 Laguna Hills, CA         52.02  
  4 Van Winkle, Adam         M30 Sacramento, CA           54.70  
  5 Basile, Vinnie           M34 Broomfield, CO           56.28  
  6 Williams, Tony           M31 Fresno, CA               57.38  
 -- Thompson, La Roi         M31 Yeadon, PA                 DNS  
 
M35 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 46.38                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Spann, Terrance          M36 Panorama City, CA        50.21  
  2 DeSio, Blair             M39 Arlington, VA            50.42  
  3 Snaer, Demitrius         M35 Manteca, CA              51.82  
  4 Coffey, Cletus           M35 Seattle, WA              53.87  
 -- Owens, Earl              M36 Winterville, NC             DQ   Lane violation
 -- Spiller, Matthew         M39 Newman, CA                 DNS  
 -- Ash, David               M39 Spring Valley, NY          SCR  
 -- Dolezilek, Shawn         M39 Topeka, KS                 SCR  
 -- Mangiapane, Stephen      M38 Sacramento, CA             SCR  
 -- *Delisle, Rawle          M35 New York, NY               SCR  
 -- Pettes, Alfy             M35 Omaha, NE                  SCR  
 -- Gardner, Adam            M38 Maple Shade, NJ            SCR  
 
M40 400 Meter Dash
===================================================================
       USATF: * 48.44                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Prince, Eric             M41 Dallas, TX               51.39Q  2 
  2 Thomas, Robert           M43 Grand Prairie, TX        52.47Q  1 
  3 Mulazim, Khalid          M44 Cleveland, OH            51.47Q  2 
  4 Davidson, Michael        M44 Palo Alto, CA            52.87Q  1 
  5 Potocnik, Ron            M41 Chicago, IL              53.17q  1 
  6 Beller, Byrke            M42 Eugene, OR               53.86q  1 
  7 Birade, Laurent          M43 Bellingham, WA           55.04q  2 
  8 Garratt, John            M43 Santa Monica, CA         55.40q  2 
  9 Miller, Gordon           M42 Goose Creek, SC          56.92   1 
 10 Kozlowski, Michael       M42 Folsom, CA               58.66   2 
 
M40 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 48.44                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Prince, Eric             M41 Dallas, TX               50.28  
  2 Thomas, Robert           M43 Grand Prairie, TX        50.55  
  3 Mulazim, Khalid          M44 Cleveland, OH            51.25  
  4 Potocnik, Ron            M41 Chicago, IL              52.43  
  5 Beller, Byrke            M42 Eugene, OR               53.66  
  6 Garratt, John            M43 Santa Monica, CA         54.76  
 -- Davidson, Michael        M44 Palo Alto, CA               DQ   Lane violation
 -- Birade, Laurent          M43 Bellingham, WA             DNS  
 
M45 400 Meter Dash
===================================================================
       USATF: * 50.20                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Shute, Marcus            M47 Conyers, GA              52.83Q  2 
  2 Jones, David             M45 Bellaire, TX             53.65Q  1 
  3 Sullivan, Michael        M49 Gilbert, AZ              53.06Q  2 
  4 Moody, Corey             M49 Las Vegas, NV            54.21Q  1 
  5 Lawson, James            M46 El Sobrante, CA          53.51q  2 
  6 Brown, Paul              M47 Lawrenceville, GA        54.03q  2 
  7 Barlow, Jeff             M47 Sacramento, CA           54.67q  1 
  8 Muhammad, Courtney       M47 Mesa, AZ                 54.68q  1 
  9 Parks, Terry             M46 Foster City, CA          55.11   2 
 10 Kalman, Donald           M46 Davis, CA                58.84   2 
 11 Council, Jeffrey         M48 Lodi, CA               1:01.12   1 
 -- Speed, Johnny            M46 Oxnard, CA                  DQ   1  Lane violation
 
M45 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 50.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Shute, Marcus            M47 Conyers, GA              52.04  
  2 Sullivan, Michael        M49 Gilbert, AZ              52.06  
  3 Jones, David             M45 Bellaire, TX             52.46  
  4 Moody, Corey             M49 Las Vegas, NV            52.89  
  5 Lawson, James            M46 El Sobrante, CA          52.97  
  6 Brown, Paul              M47 Lawrenceville, GA        53.61  
 -- Barlow, Jeff             M47 Sacramento, CA             DNF  
 -- Muhammad, Courtney       M47 Mesa, AZ                   DNS  
 
M50 400 Meter Dash
===================================================================
       USATF: * 51.39                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Joseph            M51 Elk Grove, CA            55.51Q  1 
  2 Chinn, James             M51 Oceanside, CA            55.63Q  2 
  3 Waller, Michael          M52 Federal Way, WA          56.35Q  3 
  4 Neumann, David           M50 East Greenwich, RI       56.23Q  1 
  5 Byrne, Eugene            M52 Oxnard, CA               56.60Q  3 
  6 Cummings, Steve          M54 Rancho Cucamonga, C      58.88Q  2 
  7 Hill, Philip             M53 Long Beach, CA           56.86q  1 
  8 Hockersmith, David       M54 Scottsdale, AZ           57.26q  3 
  9 DiMassa, David           M50 Phoenix, AZ              57.85   1 
 10 Scott, Jeff              M51 Mesa, AZ                 59.44   3 
 11 Davis, Jerry             M50 Reseda, CA               59.70   2 
 12 Weiser, Dan              M52 Washington, DC         1:01.10   1 
 13 Evans, Michael           M54 Elk Grove, CA          1:01.63   2 
 14 Lucas, David             M51 Santa Jose, CA         1:02.50   2 
 15 Sklar, Howard            M54 Shreveport, LA         1:03.90   1 
 16 Munn, Malcolm            M54 Maryland Hts, MO       1:07.71   2 
 -- Muehlbacher, Edward      M51 Alta Loma, CA               DQ   3  Lane violation
 
M50 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 51.39                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Waller, Michael          M52 Federal Way, WA          54.11  
  2 Chinn, James             M51 Oceanside, CA            54.62  
  3 Byrne, Eugene            M52 Oxnard, CA               54.77  
  4 Smith, Joseph            M51 Elk Grove, CA            55.30  
  5 Neumann, David           M50 East Greenwich, RI       55.44  
  6 Hill, Philip             M53 Long Beach, CA           57.12  
  7 Hockersmith, David       M54 Scottsdale, AZ           57.71  
  8 Cummings, Steve          M54 Rancho Cucamonga, C      58.26  
 
M55 400 Meter Dash
===================================================================
       USATF: * 52.24                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Collins, Bill            M59 Houston, TX              57.67Q  1 
  2 Riddle, Richard          M58 Arlington, TX            58.17Q  2 
  3 Wasson, Charles          M55 Orchard Lake, MI         58.42Q  1 
  4 Mason, Reginald          M55 Atlanta, GA              59.30Q  2 
  5 Jones, Thomas            M56 Glenndale, MD          1:00.14q  2 
  6 Washington, Hulan        M58 Elk Grove, CA          1:00.43q  1 
  7 Duhe, Reginald           M55 Millbrae, CA           1:00.75q  1 
  8 Easley, Ricky            M56 Greenville, TX         1:00.79q  2 
  9 Italo, Ed                M56 Ojai, CA               1:01.08   1 
 10 Stonkus, Arny            M55 Seattle, WA            1:01.45   1 
 11 Janson, David            M59 Cincinnati, OH         1:01.58   1 
 12 Kalb, David              M56 Davis, CA              1:05.71   2 
 -- Swindlehurst, Gregg      M55 Charlotte, NC              DNS   2 
 -- Harper, Turran           M58 Southfield, MI             DNS   2 
 
M55 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 52.24                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Collins, Bill            M59 Houston, TX              54.80  
  2 Jones, Thomas            M56 Glenndale, MD            56.28  
  3 Riddle, Richard          M58 Arlington, TX            56.93  
  4 Wasson, Charles          M55 Orchard Lake, MI         57.52  
  5 Mason, Reginald          M55 Atlanta, GA              58.87  
  6 Washington, Hulan        M58 Elk Grove, CA            58.96  
  7 Duhe, Reginald           M55 Millbrae, CA           1:00.96  
  8 Easley, Ricky            M56 Greenville, TX         1:01.08  
 
M60 400 Meter Dash
===================================================================
       USATF: * 54.29                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Allie, Charles           M62 Pittsburgh, PA           56.22Q  1 
  2 Blake, Carroll           M60 Boston, MA               58.82Q  2 
  3 Hardison, Steve          M60 Fresno, CA               59.69Q  2 
  4 Souppa, Ralph            M63 Swampscott, MA         1:01.65Q  1 
  5 Lewandowski, Alan        M60 Austin, TX             1:02.73q  2 
  6 *Mintz, Bruce            M63 Canada                 1:03.68q  2 
  7 Regan, Shawn             M60 Pembroke, NH           1:04.36q  1 
  8 Hall, Gary               M63 Fresno, CA             1:05.76q  2 
  9 Moon, Richard            M63 Charlottesville, VA    1:07.12   1 
 10 *Carter, Michael         M61 Canada                 1:07.12   1 
 11 Shirley, Graeme          M64 San Diego, CA          1:08.93   2 
 12 Barnett, Searcy          M63 Oakland, CA            1:11.39   1 
 13 Stauffer, David          M61 Red Lodge, MT          1:14.05   1 
 
M60 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 54.29                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Allie, Charles           M62 Pittsburgh, PA           55.37  
  2 Hardison, Steve          M60 Fresno, CA               57.24  
  3 Blake, Carroll           M60 Boston, MA               57.38  
  4 Souppa, Ralph            M63 Swampscott, MA         1:00.16  
  5 Regan, Shawn             M60 Pembroke, NH           1:02.21  
  6 Lewandowski, Alan        M60 Austin, TX             1:02.81  
  7 *Mintz, Bruce            M63 Canada                 1:03.83  
  8 Hall, Gary               M63 Fresno, CA             1:05.29  
 
M65 400 Meter Dash
===================================================================
       USATF: * 57.07                                                          
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Neidig, Donald           M65 Las Cruces, NM           58.65Q  2 
  2 Pierce, Roger            M65 Essex, MA              1:02.38Q  1 
  3 Pruitt, Matthew          M65 El Cerrito, CA         1:04.56Q  1 
  4 Strouse, Frank           M69 San Jose, CA           1:07.03Q  2 
  5 McDonald, Maurice        M69 Chapel Hill, NC        1:06.23q  1 
  6 Shenk, John              M67 Sarasota, FL           1:10.11q  1 
  7 Boyer, Donald            M66 Middletown, MD         1:10.15q  2 
  8 *Jones, Eric             M67 Solana Beach, CA       1:11.73q  2 
  9 Brooks, Mel              M69 Crockett, CA           1:12.32   1 
 10 Powers, Herbert          M66 Katy, TX               1:14.10   1 
 11 Kuhi, John               M66 Oakhurst, NJ           1:19.09   2 
 
M65 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 57.07                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Neidig, Donald           M65 Las Cruces, NM           58.01  
  2 Pruitt, Matthew          M65 El Cerrito, CA           58.60  
  3 Pierce, Roger            M65 Essex, MA              1:00.42  
  4 Strouse, Frank           M69 San Jose, CA           1:06.66  
  5 Boyer, Donald            M66 Middletown, MD         1:09.14  
  6 Shenk, John              M67 Sarasota, FL           1:11.17  
  7 *Jones, Eric             M67 Solana Beach, CA       1:11.96  
 -- McDonald, Maurice        M69 Chapel Hill, NC            DNF  
 
M70 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 1:01.00                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sagedahl, Sherwood       M71 Fairmont, MN           1:05.37  
  2 Sims, Gary               M72 Paradise, CA           1:05.40  
  3 Stewart, Mack            M72 Katy, TX               1:07.34  
  4 Weisser, Howard          M71 Lincoln, NE            1:07.79  
  5 Cozens, Robert           M74 Houston, TX            1:08.70  
  6 McCormack, Dan           M71 Austin, TX             1:11.76  
  7 Cohen, George            M70 Los Angeles, CA        1:13.68  
  8 McMillen, William        M70 San Jose, CA           1:20.23  
 -- Lida, Robert             M73 Wichita, KS                SCR  
 -- Williams, Albert         M70 Bethesda, MD               SCR  
 -- Bowles, Steven           M70 Springfield, IL            SCR  
 -- McAlpine, Robert         M71 Los Angeles, CA            SCR  
 -- De Stefano, Michael      M71 Tucson, AZ                 SCR  
 -- Carrington, Jesse        M74 Fontana, CA                SCR  
 
M75 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 1:07.82                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kaspari, William         M75 Portola Valley, CA     1:20.05  
  2 Wimberley, Charles       M76 Mandeville, LA         1:20.62  
  3 Tuck, Carl               M76 Newark, CA             1:28.61  
  4 Smith, Alan              M79 Indialantic, FL        1:36.60  
  5 Sweet, Arnold            M75 West Lafayette, IN     1:43.08  
  6 Leis, Donald             M78 Pasadena, CA           1:45.16  
  7 Napier, Ken              M78 Groveland, CA          2:01.77  
  8 Dunton, Ross             M78 Sevierville, TN        2:10.11  
 -- Graves, Raymond          M76 Omaha, NE                  SCR  
 -- Kane, Donald             M78 North Plains, OR           SCR  
 -- Acord, Herbert           M76 Wimberley, TX              SCR  
 
M80 400 Meter Dash
================================================================
       USATF: * 1:15.4h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 *Fee, Earl               M81 Canada                 1:13.19  
  2 Branham, Dennis          M80 Providence, RI         1:31.77  
  3 Escobosa, Alfonso        M82 Placentia, CA          1:39.01  
 -- Cheek, Don               M80 Clovis, CA                 DNS  
 -- Hirabayashi, Sam         M83 Mill Valley, CA            DNS  
 
M85 400 Meter Dash
================================================================
    85 USATF: * 1:24.18                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ballantine, William      M85 Carmichael, CA         1:51.39  
  2 Ross, Charles            M87 Conyers, GA            2:01.60  
 
M90 400 Meter Dash
================================================================
    90 USATF: * 1:39.39                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bulkley, Lucius          M93 Phoenix, OR            2:02.65  
 -- Means, John              M90 Richmond Hts, OH           DNS  
 
W30 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Howard, Allison          W30 San Francisco, CA      2:19.23  
  2 Mitchell, Laura          W33 Austin, TX             2:29.14  
  3 Ryan, Amy                W30 Davis, CA              2:45.28  
 
W35 800 Meter Run
================================================================
    35 USATF: * 1:57.84                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Walles, Maurelhena       W35 Brooklyn, NY           2:20.30  
  2 Yee, Elinor              W37 Folsom, CA             2:30.06  
  3 Key, Latashia            W37 Indianapolis, IN       2:30.92  
  4 Kent, Dawn               W36 Wilmington, DE         2:56.07  
 -- *Kristjansson, Siri      W36 Ladera Ranch, CA           DNS  
 
W40 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 2:07.57                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valle, Lisa              W44 Albuquerque, NM        2:17.87  
  2 Roberts, Charmaine       W43 Beltsville, MD         2:21.65  
  3 Olen, Christine          W42 Boise, ID              2:22.23  
  4 Pomeroy, Diane           W44 Pittsfield, MA         2:32.14  
  5 Lockett, Jan             W40 Chandler, AZ           2:34.02  
  6 *Coobe, Amanda           W42 Australia              3:10.60  
 -- Ryan, Lisa               W40 Sioux City, IA             DNS  
 -- Boyd, Sarah              W40 Austin, TX                 DNS  
 -- Hegarty, Jennifer        W44 Wakefield, MA              DNS  
 
W45 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 2:18.72                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steen, Karen             W46 Olympia, WA            2:26.98  
  2 Smith, Sarah             W45 Redmond, WA            2:29.59  
  3 Thornton, Sinead         W45 Carlsbad, CA           2:31.98  
  4 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA          2:51.39  
  5 Toro, Wanda              W47 Lompoc, CA             2:55.69  
  6 Ford, Vickie             W49 Los Angeles, CA        2:56.93  
  7 Bradford, Phyllis        W48 Los Angeles, CA        3:11.77  
 -- *Everton, Nicola         W45 Canada                     DNS  
 
W50 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 2:21.98                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ayala-Troncoso, Carmen   W51 Austin, TX             2:29.38  
  2 Bellaire, Cheryl         W51 St Davids, PA          2:36.30  
  3 Haubrich, Kathy          W50 Shakopee, MN           2:42.77  
  4 Contreras, Patricia      W52 San Bernardino, CA     2:47.59  
  5 French, Marie            W52 Chatfield, MN          2:48.23  
  6 Kollars, Theresa         W50 Sacramento, CA         2:48.59  
  7 *Willis, Katherine       W51 Canada                 2:50.65  
  8 Pratt, Carol             W50 Varna, IL              2:50.98  
  9 Lee, Debbie              W53 Trabuco Canyon, CA     2:59.74  
 10 Barry, Terrell           W53 Dixon, CA              3:18.11  
 -- Wolf, Tweety             W54 Watertown, MN              DNS  
 -- Ney, Mimi                W51 Solana Beach, CA           SCR  
 -- Westfall, Theresa        W51 Bellingham, WA             SCR  
 -- Henson, Franie           W51 Fair Oaks, CA              SCR  
 -- Glassman, Wendi          W54 Elizabeth, NJ              SCR  
 -- Cordes, Suzanne          W50 Alamo, CA                  SCR  
 -- *deBoer, Lynda           W50 Canada                     SCR  
 -- Allen, Lois              W53 Boise, ID                  SCR  
 -- Tabbutt, Sarah           W51 Mill Valley, CA            SCR  
 
W55 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 2:30.53                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W58 Northport, NY          2:40.23  
  2 Steinbach, Coreen        W59 Pompey, NY             2:43.94  
  3 Diver, Mary              W56 New York, NY           3:21.22  
 -- Collins, Yong            W55 Richmond, TX                DQ   Lane violation
 -- Moore, Debra             W57 Louisville, KY             DNS  
 -- Richards, Mary           W56 Atlanta, GA                DNS  
 -- Mullis Dubow, Trenice    W56 Tucker, GA                 DNS  
 -- Kunz, Karen              W55 Folsom, CA                 DNS  
 
W60 800 Meter Run
================================================================
    60 USATF: * 2:34.66                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harvey, Sabra            W61 Houston, TX            2:35.11  
  2 Groesz, Jeanette         W60 Redmond, OR            2:47.55  
  3 Rugenstein, Laurie       W62 Boulder, CO            2:56.89  
  4 Rollins, Nancy           W63 Evanston, IL           3:02.34  
  5 Hartzler, Mary           W61 Gahanna, OH            3:20.58  
  6 Rosado, Mary             W60 New York, NY           3:22.97  
  7 Webber, Lenore           W63 Newtonville, MA        3:35.42  
 
W65 800 Meter Run
================================================================
    65 USATF: * 2:44.43                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Baymiller, Rae           W66 Santa Fe, NM           2:57.98  
 -- Wills, Bev               W68 Austin, TX                 DNS  
 
W70 800 Meter Run
================================================================
    70 USATF: * 3:04.26                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Daprano, Jeanne          W73 Fayetteville, GA       3:09.35  
 -- Bost, Madeline           W70 Randolph, NJ               DNS  
 
W75 800 Meter Run
================================================================
    75 USATF: * 3:37.19                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 MacLeod, Suzi            W76 Bend, OR               3:25.73* 
 -- Harada, Mary             W75 West Newbury, MA           DNS  
 
M30 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Griffin, Napoleon        M30 Indianapolis, IN       2:01.39  
  2 Chambers, Keith          M31 Laguna Hills, CA       2:02.98  
  3 Seeherman, Joshua        M31 Berkeley, CA           2:04.09  
  4 Basile, Vinnie           M34 Broomfield, CO         2:13.89  
 -- Velazquez, Orlando       M33 Sacramento, CA             DNS  
 -- Chandler, Vance          M32 Roseville, CA              DNS  
 -- Stevens, Erik            M30 Denver, CO                 DNS  
 -- Reid, Hugh               M31 Brooklyn, NY               DNS  
 -- McAdams, Shane           M30 Roseville, CA              DNS  
 
M35 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 1:43.36                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 DeSio, Blair             M39 Arlington, VA          1:59.49  
  2 Colletti, Jon            M37 Chino Hills, CA        1:59.93  
  3 Lanier, Kyle             M37 Lincoln University,    2:02.49  
  4 Mangiapane, Stephen      M38 Sacramento, CA         2:03.87  
  5 Laws, Gary               M38 Arden, NC              2:04.36  
  6 Pynadath, Joseph         M37 Los Altos Hills, CA    2:04.61  
  7 Givens, Barry            M36 Irvine, CA             2:09.02  
 -- *Kumar, Rajiv            M37 Columbia, MD               DNS  
 -- Santi, Marcus            M38 Memphis, TN                DNS  
 -- Naylor, Jeffrey          M39 Elmira, NY                 DNS  
 
M40 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 1:50.34                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Heilpern, Jaime          M40 San Francisco, CA      2:03.16Q 
  2 Berra, Nicholas          M41 Enola, PA              2:03.18Q 
  3 Jones, Brent             M40 Fullerton, CA          2:03.59Q 
  4 Sepulveda, Rene          M44 Redondo Beach, CA      2:04.19Q 
  5 *Inclan, Carlos          M44 Portland, OR           2:04.03q 
  6 Bogdanowicz, Matt        M41 Livermore, CA          2:05.03q 
  7 Scholtz, Michael         M44 Hendersonville, NC     2:05.40q 
  8 *Ruud, John              M41 Kirkland, WA           2:05.46q 
  9 Goodall, Aaron           M40 Yorba Linda, CA        2:06.49  
 10 Thomas, Matthew          M40 Ashland, OR            2:07.07  
 11 *Fader, Sean             M41 Encinitas, CA          2:08.29  
 12 Bang, Scott              M42 Campbell, CA           2:10.16  
 13 Oliveira, Armando        M42 New York, NY           2:10.76  
 14 VanCleve, Robert         M43 Reno, NV               2:11.57  
 15 Miller, Gordon           M42 Goose Creek, SC        2:11.63  
 16 Bickham, Scott           M44 Corning, NY            2:13.53  
 
M40 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 1:50.34                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Berra, Nicholas          M41 Enola, PA              1:56.06  
  2 Heilpern, Jaime          M40 San Francisco, CA      1:58.56  
  3 Jones, Brent             M40 Fullerton, CA          1:58.95  
  4 *Inclan, Carlos          M44 Portland, OR           2:01.45  
  5 Sepulveda, Rene          M44 Redondo Beach, CA      2:01.59  
  6 Bogdanowicz, Matt        M41 Livermore, CA          2:01.99  
  7 *Ruud, John              M41 Kirkland, WA           2:03.62  
  8 Scholtz, Michael         M44 Hendersonville, NC     2:03.74  
 
M45 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 1:54.18                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Blackmore, Mike          M48 Eugene, OR             2:02.12  
  2 Forde, Kevin             M46 Philadelphia, PA       2:02.40  
  3 Mann, Jeff               M47 Reno, NV               2:02.51  
  4 Parks, Terry             M46 Foster City, CA        2:06.03  
  5 Watts, Jim               M48 Saugus, MA             2:06.38  
  6 Jones, David             M45 Bellaire, TX           2:07.23  
 -- Paulk, Kevin             M49 Portland, OR               DNS  
 -- Griffin, Kasey           M48 Beaverton, OR              DNS  
 -- Hulme, Mark              M49 Tustin, CA                 DNS  
 -- Magill, Peter            M49 South Pasadena, CA         DNS  
 
M50 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 1:58.65                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Knerr, Ray               M50 Ventura, CA            2:09.55Q 
  2 Sperandeo, Leonard       M50 Folsom, CA             2:10.57Q 
  3 Cannon, David            M54 Seattle, WA            2:10.49Q 
  4 Fragua, Paul             M53 Albuquerque, NM        2:10.89Q 
  5 Carver, Mark             M50 Nashville, TN          2:11.98q 
  6 *Herbrechtsmeier, Joerg  M54 Reno, NV               2:12.51q 
  7 Harbison, Sean           M50 Philadelphia, PA       2:13.58q 
  8 Shields, Charles         M51 Abington, PA           2:13.84q 
  9 Zager, Paul              M53 San  Francisco, CA     2:14.24  
 10 Scott, Jeff              M51 Mesa, AZ               2:14.45  
 11 Davis, Mike              M51 Talent, OR             2:19.72  
 12 Troncoso, Ricardo        M51 Austin, TX             2:20.24  
 13 Weiser, Dan              M52 Washington, DC         2:21.02  
 14 Kelly-Strong, Joshua     M51 Roseville, CA          2:23.82  
 
M50 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 1:58.65                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Knerr, Ray               M50 Ventura, CA            2:05.32  
  2 Fragua, Paul             M53 Albuquerque, NM        2:06.46  
  3 Sperandeo, Leonard       M50 Folsom, CA             2:07.59  
  4 Cannon, David            M54 Seattle, WA            2:08.07  
  5 Shields, Charles         M51 Abington, PA           2:11.53  
  6 Carver, Mark             M50 Nashville, TN          2:11.59  
  7 *Herbrechtsmeier, Joerg  M54 Reno, NV               2:11.66  
  8 Harbison, Sean           M50 Philadelphia, PA       2:15.77  
 
M55 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 2:06.53                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Gallegos, Steve          M55 Golden, CO             2:12.01Q 
  2 Scott, Robert            M55 Asheboro, NC           2:17.51Q 
  3 Plaster, Tony            M58 Neptune, NJ            2:15.83Q 
  4 Chantry, Stephen         M55 Williamsburg, VA       2:19.91Q 
  5 Van Ness, Hugh           M55 Kentfield, CA          2:19.43Q 
  6 Duncanson, Rob           M55 Trabuco Canyon, CA     2:20.28Q 
  7 *Munro, Ross             M57 Canada                 2:20.67q 
  8 Scott, Basil             M55 Kapaa, HI              2:21.29q 
  9 Stonkus, Arny            M55 Seattle, WA            2:22.60  
 10 Bordoni, Jim             M57 Los Altos, CA          2:22.67  
 11 Shapiro, Gary            M59 Irvine, CA             2:25.45  
 12 Tjogas, Paul             M57 Piedmont, CA           2:27.80  
 13 Berman, David            M58 Louisville, KY         2:29.26  
 14 Harper, Turran           M58 Southfield, MI         2:30.05  
 15 Brusher, William         M58 Oakland, CA            3:01.68  
 
M55 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 2:06.53                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Gallegos, Steve          M55 Golden, CO             2:09.43  
  2 Duncanson, Rob           M55 Trabuco Canyon, CA     2:11.83  
  3 Scott, Robert            M55 Asheboro, NC           2:14.65  
  4 Plaster, Tony            M58 Neptune, NJ            2:14.77  
  5 Van Ness, Hugh           M55 Kentfield, CA          2:17.58  
  6 *Munro, Ross             M57 Canada                 2:19.71  
  7 Scott, Basil             M55 Kapaa, HI              2:22.76  
 -- Chantry, Stephen         M55 Williamsburg, VA           DNS  
 
M60 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 2:12.71                                                        
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Hall, Gary               M63 Fresno, CA             2:25.88Q 
  2 Shaheed, Nolan           M61 Pasadena, CA           2:29.01Q 
  3 Loftus, James            M60 Fairbanks, AK          2:26.87Q 
  4 Murphy, Paul             M63 Boston, MA             2:29.33Q 
  5 Patton, Gary             M64 Rock Rapids, IA        2:27.94q 
  6 Stockard, Russell        M63 Oak Park, CA           2:27.99q 
  7 Taylor, Randy            M62 Little Rock, AR        2:32.99q 
  8 Haines, Patrick          M61 Las Cruces, NM         2:33.15q 
  9 Smith, Jay               M61 Chapel Hill, NC        2:36.12  
 10 Regan, Shawn             M60 Pembroke, NH           2:37.78  
 11 Viegas, Stephen          M61 Reading, MA            2:41.64  
 12 *Carter, Michael         M61 Canada                 2:44.59  
 13 Landrum, Ronald          M60 San Jose, CA           2:45.01  
 14 Stanton, Rollin          M61 Charlottesville, VA    2:46.66  
 15 Stauffer, David          M61 Red Lodge, MT          2:50.18  
 16 *Duncan, Matthew         M63 Albuquerque, NM        2:53.67  
 17 McCaskey, Patrick        M61 Lake Forest, IL        3:14.18  
 
M60 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 2:12.71                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Shaheed, Nolan           M61 Pasadena, CA           2:16.43  
  2 Loftus, James            M60 Fairbanks, AK          2:17.31  
  3 Patton, Gary             M64 Rock Rapids, IA        2:22.55  
  4 Hall, Gary               M63 Fresno, CA             2:24.30  
  5 Murphy, Paul             M63 Boston, MA             2:27.24  
  6 Taylor, Randy            M62 Little Rock, AR        2:29.30  
  7 Stockard, Russell        M63 Oak Park, CA           2:31.05  
 -- Haines, Patrick          M61 Las Cruces, NM             DNS  
 
M65 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 2:17.20                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Condon, Frank            M68 Chico, CA              2:18.16  
  2 Talib, Salih             M65 Bronx, NY              2:22.57  
  3 Lindsley, Frederick      M65 Grand Terrace, CA      2:28.02  
  4 McDonald, Maurice        M69 Chapel Hill, NC        2:36.27  
  5 Lieberman, Hal           M67 Brooklyn, NY           2:44.24  
  6 Chapman, Allan           M68 Cupertino, CA          2:47.09  
  7 Shenk, John              M67 Sarasota, FL           2:59.14  
  8 Powers, Herbert          M66 Katy, TX               3:03.09  
  9 Kuhi, John               M66 Oakhurst, NJ           3:04.97  
 10 Van Cleve, Robert        M67 Unattached             3:33.67  
 -- *Jones, Eric             M67 Solana Beach, CA           DNF  
 -- Barnum, Larry            M66 Reno, NV                   DNS  
 -- Picker, Robert           M66 Clayton, CA                SCR  
 -- *Adams, Barry            M68 Canada                     SCR  
 -- Lawson, Charles          M66 Lafayette, CA              SCR  
 -- Carter, Joe              M66 Snellville, GA             SCR  
 -- Martin, Fred             M66 El Dorado Hills, CA        SCR  
 -- Laing, Winston           M67 Atlanta, GA                SCR  
 -- Darlington, John         M65 Nevada City, CA            SCR  
 -- *Dargie, Barrie          M66 Canada                     SCR  
 -- Duffy, Dennis            M67 Fresno, CA                 SCR  
 -- Boyer, Donald            M66 Middletown, MD             SCR  
 -- Ares, Henry              M67 Hemet, CA                  SCR  
 
M70 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 2:26.14                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Howard, Sid              M71 New York, NY           2:35.79  
  2 Sagedahl, Sherwood       M71 Fairmont, MN           2:41.47  
  3 Weisser, Howard          M71 Lincoln, NE            2:45.53  
  4 McCormack, Dan           M71 Austin, TX             2:49.92  
  5 O'Rourke, Desmond        M71 Pullman, WA            2:50.76  
  6 Kleyman, Rick            M70 Plymouth, MN           2:51.82  
  7 Greene, Abner            M71 Palo Alto, CA          2:54.74  
  8 Cohen, George            M70 Los Angeles, CA        2:59.36  
  9 Ogden, Ken               M74 Salem, OR              3:14.54  
 -- McMillen, William        M70 San Jose, CA               DNS  
 -- Weddle, Thom             M71 Minneapolis, MN            DNS  
 
M75 800 Meter Run
================================================================
       USATF: * 2:40.00                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wimberley, Charles       M76 Mandeville, LA         3:25.23  
  2 Smith, Alan              M79 Indialantic, FL        3:43.24  
  3 Tuck, Carl               M76 Newark, CA             3:47.75  
  4 Faria, Irwin             M79 Carmichael, CA         3:50.50  
  5 Sweet, Arnold            M75 West Lafayette, IN     4:05.30  
  6 Napier, Ken              M78 Groveland, CA          5:04.46  
  7 Dunton, Ross             M78 Sevierville, TN        5:24.81  
 -- Cantu, Inocencio         M76 Richmond, TX               SCR  
 -- Kane, Donald             M78 North Plains, OR           SCR  
 
M80 800 Meter Run
================================================================
    80 USATF: * 2:53.5h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 *Fee, Earl               M81 Canada                 2:53.62  
  2 Branham, Dennis          M80 Providence, RI         3:16.71  
  3 Holmes, Bob              M81 San Diego, CA          3:57.01  
 
M85 800 Meter Run
================================================================
    85 USATF: * 3:28.15                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ross, Charles            M87 Conyers, GA            5:30.38  
 
M90 800 Meter Run
================================================================
    90 USATF: * 4:39.59                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bulkley, Lucius          M93 Phoenix, OR            5:51.82  
 
W30 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Howard, Allison          W30 San Francisco, CA      4:51.33  
  2 Mitchell, Laura          W33 Austin, TX             5:02.11  
  3 Ryan, Amy                W30 Davis, CA              5:43.99  
 -- *Lucess, Paulette        W31 Elk Grove, CA              DNS  
 
W35 1500 Meter Run
================================================================
    35 USATF: * 4:07.08                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Padilla, Grace           W39 Los Angeles, CA        4:36.42  
  2 McNeil, Heike            W36 Eugene, OR             4:59.44  
  3 Yee, Elinor              W37 Folsom, CA             5:11.27  
  4 Key, Latashia            W37 Indianapolis, IN       5:12.58  
 -- *Kristjansson, Siri      W36 Ladera Ranch, CA           DNS  
 -- Paaso, Kris              W39 Menlo Park, CA             DNS  
 -- Chandler, Stephanie      W38 Roseville, CA              DNS  
 
W40 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 4:32.73                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valle, Lisa              W44 Albuquerque, NM        4:44.80  
  2 Bergstrom, Rhonda        W44 Johnston, IA           4:47.29  
  3 Sperandeo, Midori        W43 Folsom, CA             4:47.64  
  4 Olen, Christine          W42 Boise, ID              4:48.73  
  5 Marty, Jaymee            W43 Sacramento, CA         4:54.83  
  6 Schneider, Kirsten       W41 Sacramento, CA         4:55.67  
  7 Pomeroy, Diane           W44 Pittsfield, MA         5:20.06  
  8 Lockett, Jan             W40 Chandler, AZ           5:21.40  
  9 Holmes, Michelle         W40 Felton, CA             5:43.74  
 10 Timmer, Stephanie        W43 Naperville, IL         6:09.81  
 -- *Papworth-Barnum, Carmel W44 Reno, NV                   DNS  
 -- Ryan, Lisa               W40 Sioux City, IA             DNS  
 -- Coordt, Mary             W41 Elk Grove, CA              DNS  
 -- *Coobe, Amanda           W42 Australia                  DNS  
 -- Hegarty, Jennifer        W44 Wakefield, MA              DNS  
 -- Whitten, Rae             W43 Folsom, CA                 DNS  
 
W45 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 4:43.21                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brennan-erler, Eileen    W49 San Rafael, CA         5:11.71  
  2 Schmitt, Laura           W46 Kentfield, CA          5:15.87  
  3 Thornton, Sinead         W45 Carlsbad, CA           5:16.59  
  4 Allred-Powless, Jeanette W48 Roseville, CA          5:29.63  
  5 Toro, Wanda              W47 Lompoc, CA             5:46.92  
  6 Ford, Vickie             W49 Los Angeles, CA        6:06.47  
  7 Bradford, Phyllis        W48 Los Angeles, CA        6:29.08  
  8 Jones, Mary              W46 Yucaipa, CA            7:20.61  
 -- *Everton, Nicola         W45 Canada                     DNS  
 -- Steen, Karen             W46 Olympia, WA                DNS  
 -- Ashby, Christina         W47 Bellingham, WA             DNS  
 
W50 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 4:52.55                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ayala-Troncoso, Carmen   W51 Austin, TX             4:55.11  
  2 Pratt, Wendy             W50 Davis, CA              5:08.18  
  3 Tabbutt, Sarah           W51 Mill Valley, CA        5:13.30  
  4 Wolf, Tweety             W54 Watertown, MN          5:33.54  
  5 Chaplin-Swann, Lesley    W52 McDonough, GA          5:34.68  
  6 Haubrich, Kathy          W50 Shakopee, MN           5:37.83  
  7 Lee, Debbie              W53 Trabuco Canyon, CA     5:38.02  
  8 Contreras, Patricia      W52 San Bernardino, CA     5:39.07  
  9 Kollars, Theresa         W50 Sacramento, CA         5:44.76  
 10 Pratt, Carol             W50 Varna, IL              5:55.87  
 11 *Willis, Katherine       W51 Canada                 5:59.06  
 12 Tefft, Jan               W52 Scottsdale, AZ         6:02.55  
 13 Allen, Lois              W53 Boise, ID              6:08.83  
 14 Barry, Terrell           W53 Dixon, CA              6:37.00  
 -- Bellaire, Cheryl         W51 St Davids, PA              DNF  
 -- French, Marie            W52 Chatfield, MN              DNS  
 -- Glassman, Wendi          W54 Elizabeth, NJ              DNS  
 -- *deBoer, Lynda           W50 Canada                     DNS  
 -- Cordes, Suzanne          W50 Alamo, CA                  DNS  
 
W55 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 5:10.7h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W58 Northport, NY          5:21.99  
  2 Bartley, Mo              W55 Cool, CA               5:38.94  
  3 Steinbach, Coreen        W59 Pompey, NY             5:43.09  
  4 Kunz, Karen              W55 Folsom, CA             5:54.44  
  5 Chan, Donna              W59 San Francisco, CA      6:05.05  
  6 Collins, Yong            W55 Richmond, TX           6:21.01  
  7 Mullis Dubow, Trenice    W56 Tucker, GA             6:23.01  
  8 Moore, Debra             W57 Louisville, KY         6:23.40  
  9 Diver, Mary              W56 New York, NY           6:28.89  
 -- Richards, Mary           W56 Atlanta, GA                DNS  
 -- Haberman, Amy            W55 Santa Cruz, CA             DNS  
 
W60 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 5:22.50                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harvey, Sabra            W61 Houston, TX            5:12.27* 
  2 Groesz, Jeanette         W60 Redmond, OR            5:38.91  
  3 Rugenstein, Laurie       W62 Boulder, CO            5:49.41  
  4 Rollins, Nancy           W63 Evanston, IL           5:55.75  
  5 Rosado, Mary             W60 New York, NY           6:52.72  
  6 Webber, Lenore           W63 Newtonville, MA        7:09.90  
 -- Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                  DNS  
 
W65 1500 Meter Run
================================================================
    65 USATF: * 5:45.4h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Baymiller, Rae           W66 Santa Fe, NM           5:59.91  
  2 Wills, Bev               W68 Austin, TX             7:03.18  
 -- Michelsohn, Marie-Louise W68 New York, NY               DNS  
 
W70 1500 Meter Run
================================================================
    70 USATF: * 6:22.77                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bost, Madeline           W70 Randolph, NJ           7:42.47  
 -- Baumann, Janet           W71 New York, NY               DNS  
 -- Daprano, Jeanne          W73 Fayetteville, GA           DNS  
 
W75 1500 Meter Run
================================================================
    75 USATF: * 7:42.30                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harada, Mary             W75 West Newbury, MA       7:31.56* 
 
W85 1500 Meter Run
================================================================
    85 USATF: * 10:55.01                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lachman, Helen           W85 Portland, OR          17:51.23  
 
M30 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McAdams, Shane           M30 Roseville, CA          4:19.23  
  2 Velazquez, Orlando       M33 Sacramento, CA         4:26.03  
  3 Griffin, Napoleon        M30 Indianapolis, IN       4:32.87  
  4 Chandler, Vance          M32 Roseville, CA          4:50.04  
 -- Stevens, Erik            M30 Denver, CO                 DNS  
 -- Chambers, Keith          M31 Laguna Hills, CA           DNS  
 
M35 1500 Meter Run
================================================================
    35 USATF: * 3:40.83                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Givens, Barry            M36 Irvine, CA             4:14.90  
  2 Kochanowicz, Ron         M39 Smithville, MO         4:15.05  
  3 Laws, Gary               M38 Arden, NC              4:19.90  
  4 Blondin, Christian       M37 Essex, MA              4:20.65  
  5 Lanier, Kyle             M37 Lincoln University,    4:30.63  
  6 Stanley, Craig           M35 Sacramento, CA         4:34.36  
  7 Dooley, Todd             M37 West Sacramento, CA    4:46.01  
  8 Medrano, Bryan           M37 Folsom, CA             4:52.97  
 -- Naylor, Jeffrey          M39 Elmira, NY                 DNS  
 
M40 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 3:44.06                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Berra, Nicholas          M41 Enola, PA              4:04.34  
  2 Heilpern, Jaime          M40 San Francisco, CA      4:06.88  
  3 Sepulveda, Rene          M44 Redondo Beach, CA      4:09.43  
  4 Newton, Chad             M40 Pisgah Forest, NC      4:12.89  
  5 Jones, Brent             M40 Fullerton, CA          4:18.63  
  6 Oliveira, Armando        M42 New York, NY           4:19.58  
  7 Wakefield, Tim           M44 Nampa, ID              4:22.78  
  8 VanCleve, Robert         M43 Reno, NV               4:24.09  
  9 *Fader, Sean             M41 Encinitas, CA          4:24.72  
 10 Pesch, Scott             M43 Eureka, CA             4:25.66  
 11 Bang, Scott              M42 Campbell, CA           4:26.78  
 12 Goodall, Aaron           M40 Yorba Linda, CA        4:28.36  
 13 Bickham, Scott           M44 Corning, NY            4:30.44  
 14 *Ruud, John              M41 Kirkland, WA           4:31.97  
 15 Scholtz, Michael         M44 Hendersonville, NC     4:37.08  
 16 Parmer, Chris            M40 Eureka, CA             4:38.02  
 17 Dix, Roger               M43 Sacramento, CA         4:43.46  
 18 Gottardi, Mike           M43 Fair Oaks, CA          4:45.72  
 -- Cushing-murray, Christia M42 Santa Ana, CA              DNF  
 -- Wittman, David           M41 Friendswood, TX            DNS  
 -- Greenslit, Craig         M40 Berthoud, CO               SCR  
 -- VanSciver, John          M42 Santa Paula, CA            SCR  
 -- Seale, Rocky             M42 Willis, TX                 SCR  
 -- Cerniglia, Joseph        M41 Wynnewood, PA              SCR  
 -- Sorensen, Jim            M43 San Leandro, CA            SCR  
 -- Ohlsson, Birger          M41 New York City, NY          SCR  
 -- Dunlap, Scott            M41 Woodside, CA               SCR  
 -- Dodge, Kelly             M40 Carson City, NV            SCR  
 
M45 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 3:56.39                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mann, Jeff               M47 Reno, NV               4:13.90  
  2 Forde, Kevin             M46 Philadelphia, PA       4:14.44  
  3 Magill, Peter            M49 South Pasadena, CA     4:15.15  
  4 DiConti, Andy            M47 San Gabriel, CA        4:18.13  
  5 Burdett, Francis         M45 Worcester, MA          4:18.37  
  6 Adkins, Jeffrey          M49 Granite Bay, CA        4:24.64  
  7 FitzPatrick, Thomas      M46 New York, NY           4:26.98  
  8 Morrissey, Richard       M49 Menlo Park, CA         4:32.49  
  9 Anderson, Randy          M46 Folsom, CA             4:48.04  
 10 McLaughlin, Terence      M49 Spotsylvania, VA       4:58.87  
 11 Peterson, Dave           M45 Eugene, OR             5:09.16  
 12 Jackson, David           M48 Santa Teresa, NM       5:09.71  
 -- Paulk, Kevin             M49 Portland, OR               DNS  
 -- Ostenberg, Kevin         M49 Newcastle, CA              DNS  
 -- O'Driscoll, Conor        M49 Rye, NY                    DNS  
 -- Sarno, Mark              M48 Encinitas, CA              DNS  
 -- Hulme, Mark              M49 Tustin, CA                 DNS  
 -- Blackmore, Mike          M48 Eugene, OR                 DNS  
 -- McDonnell, Bernie        M48 Phoenix, AZ                DNS  
 -- Hongo, Jeff              M45 Campbell, CA               DNS  
 
M50 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 4:05.8h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Knerr, Ray               M50 Ventura, CA            4:27.23  
  2 Sperandeo, Leonard       M50 Folsom, CA             4:28.40  
  3 Cannon, David            M54 Seattle, WA            4:28.95  
  4 Fragua, Paul             M53 Albuquerque, NM        4:31.76  
  5 Shields, Charles         M51 Abington, PA           4:33.48  
  6 Jackson, Dan             M51 Springfield, OR        4:34.11  
  7 Carver, Mark             M50 Nashville, TN          4:36.64  
  8 Nelson, Brian            M53 Bakersfield, CA        4:37.20  
  9 Brock, Philip            M50 Santa Clara, CA        4:37.92  
 10 Kollars, Steven          M51 Sacramento, CA         4:40.88  
 11 Porter, Alan             M53 Rienzi, MS             4:42.64  
 12 Harbison, Sean           M50 Philadelphia, PA       4:43.82  
 13 Zager, Paul              M53 San  Francisco, CA     4:43.93  
 14 Hogue, Danney            M53 Antelope, CA           4:50.66  
 15 Jackson, Michael         M50 Davis, CA              4:51.79  
 16 Pedrotti, J Kevin        M54 Fair Oaks, CA          4:52.99  
 17 Davis, Mike              M51 Talent, OR             4:53.39  
 18 Lucas, David             M51 Santa Jose, CA         5:17.45  
 19 Grundy, Mark             M53 Louisville, KY         6:48.41  
 -- Houar, Michael           M54 Forest Ranch, CA           DNS  
 -- Trimble, Thom            M51 Concord, CA                SCR  
 -- Murray, Daniel           M52 Page, AZ                   SCR  
 -- Bullwinkel, Clay         M53 Portola Valley, CA         SCR  
 -- Smith, Don               M53 Milwaukee, WI              SCR  
 -- Cook, David              M53 Oak Hills, CA              SCR  
 -- Allen, Mac               M52 Austin, TX                 SCR  
 -- Drumright, Elliott       M53 Evergreen, CO              SCR  
 -- Moffett, Michael         M50 Friant, CA                 SCR  
 -- Cleary, Mark             M51 Rancho Santa Margar        SCR  
 
M55 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 4:20.76                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- xWolf, George            M55 Mesa, AZ              X5:05.42  
  1 Gallegos, Steve          M55 Golden, CO             4:39.29  
  2 Duncanson, Rob           M55 Trabuco Canyon, CA     4:42.29  
  3 Pearson, Paul            M59 El Paso, TX            4:47.63  
  4 *Munro, Ross             M57 Canada                 4:47.99   4:47.981
  5 Scott, Robert            M55 Asheboro, NC           4:47.99   4:47.990
  6 Scott, Basil             M55 Kapaa, HI              4:51.81  
  7 Salazar, David           M59 Cedar Crest, NM        4:52.40  
  8 Van Ness, Hugh           M55 Kentfield, CA          4:53.51  
  9 Bordoni, Jim             M57 Los Altos, CA          4:56.02  
 10 Orange, Jerry            M57 Floyds Knobs, IN       4:56.97  
 11 Stonkus, Arny            M55 Seattle, WA            4:58.19  
 12 Berman, David            M58 Louisville, KY         4:58.67  
 13 Hoffsmith, Joel          M56 Palmyra, PA            4:58.96  
 14 Chin, Craighton          M55 Davis, CA              4:59.24  
 15 Labar, Douglas           M55 New York, NY           5:01.86  
 16 Tjogas, Paul             M57 Piedmont, CA           5:18.94  
 17 Buzbee, Patrick          M58 San Jose, CA           5:27.08  
 18 Shires, Paul             M57 Arroyo Grande, CA      6:01.20  
 19 Siddons, Alan            M58 Corona, CA             6:36.52  
 -- Krueger, Mark            M56 Yakima, WA                 DNS  
 -- Qualls, Robert           M58 Reno, NV                   DNS  
 -- Bernhard, Tom            M59 Castro Valley, CA          DNS  
 -- Harter, Reid             M59 Boise, ID                  DNS  
 -- Chantry, Stephen         M55 Williamsburg, VA           DNS  
 -- Plaster, Tony            M58 Neptune, NJ                DNS  
 -- Brusher, William         M58 Oakland, CA                DNS  
 -- Lassegard, Steve         M58 Laguna Hills, CA           DNS  
 
M60 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 4:32.09                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shaheed, Nolan           M61 Pasadena, CA           4:57.83  
  2 Patton, Gary             M64 Rock Rapids, IA        4:59.04  
  3 Roeske, John             M61 Loveland, CO           5:00.43  
  4 Hall, Gary               M63 Fresno, CA             5:02.90  
  5 Haines, Patrick          M61 Las Cruces, NM         5:04.18  
  6 Price, Roger             M61 Randolph, NJ           5:05.22  
  7 Stockard, Russell        M63 Oak Park, CA           5:09.33  
  8 Hays, Mark               M60 Fresno, CA             5:13.47  
  9 Pearsall, Bryan          M64 Westbury, NY           5:23.99  
 10 Regan, Shawn             M60 Pembroke, NH           5:26.22  
 11 Taylor, Randy            M62 Little Rock, AR        5:26.73  
 12 Smith, Jay               M61 Chapel Hill, NC        5:29.80  
 13 Shirley, Graeme          M64 San Diego, CA          5:40.88  
 14 *Duncan, Matthew         M63 Albuquerque, NM        6:16.31  
 -- Weiner, Robert           M63 Accokeek, MD               DNF  
 -- Vercollone, John         M61 Pembroke, MA               DNS  
 -- *Judson, Fred            M64 Canada                     DNS  
 -- Stauffer, David          M61 Red Lodge, MT              DNS  
 -- *Payne, Tim              M60 Canada                     DNS  
 -- Wigger, Tim              M62 Shawnee, KS                DNS  
 -- Hazilla, Michael         M64 Germantown, MD             DNS  
 
M65 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 4:56.31                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 *Dargie, Barrie          M66 Canada                 4:58.13  
  2 Condon, Frank            M68 Chico, CA              5:06.30  
  3 Lindsley, Frederick      M65 Grand Terrace, CA      5:10.72  
  4 Perry, Paul              M65 Orland Park, IL        5:15.73  
  5 Talib, Salih             M65 Bronx, NY              5:50.87  
  6 Wilcox, Joe              M67 Kailua Kona, HI        6:05.24  
  7 Chapman, Allan           M68 Cupertino, CA          6:18.13  
 -- McDonald, Maurice        M69 Chapel Hill, NC            DNF  
 -- Van Cleve, Robert        M67 Unattached                 DNS  
 -- Carter, Joe              M66 Snellville, GA             DNS  
 -- Martin, Fred             M66 El Dorado Hills, CA        DNS  
 -- Lewitz, Joel             M66 Kentfield, CA              DNS  
 -- Darlington, John         M65 Nevada City, CA            DNS  
 -- Moore, Rolly             M65 Kennewick, WA              DNS  
 
M70 1500 Meter Run
================================================================
       USATF: * 5:12.40                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 *Phillips, Herb          M70 Canada                 5:20.57  
  2 Howard, Sid              M71 New York, NY           5:34.38  
  3 Sagedahl, Sherwood       M71 Fairmont, MN           5:38.42  
  4 Weddle, Thom             M71 Minneapolis, MN        5:38.78  
  5 Kleyman, Rick            M70 Plymouth, MN           5:45.17  
  6 Shook, Al                M70 Nevada City, CA        6:00.26  
  7 McCormack, Dan           M71 Austin, TX             6:17.92  
  8 Cordero, Joe             M72 Islip Terrace, NY      6:28.20  
  9 LeVasseur, Jerry         M72 Brunswick, ME          6:52.77  
 10 Hollander, Bernie        M74 Novato, CA             6:57.55  
 -- O'Rourke, Desmond        M71 Pullman, WA                DNF  
 -- Hill, Richard            M73 Middletown, NJ             DNS  
 -- Moss, George             M74 El Cerrito, CA             DNS  
 -- Ogden, Ken               M74 Salem, OR                  DNS  
 
M75 1500 Meter Run
================================================================
    75 USATF: * 5:28.5h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Iffrig, Bill             M76 Everett, WA            6:22.52  
  2 Smartt, Jerry            M78 Warsaw, MO             7:19.92  
  3 Smith, Alan              M79 Indialantic, FL        7:57.12  
  4 Faria, Irwin             M79 Carmichael, CA         7:58.28  
 -- Tuck, Carl               M76 Newark, CA                 DNS  
 -- Wood, Glynn              M76 Monterey, CA               DNS  
 -- Mc Clenathen, Gordon     M76 Goleta, CA                 DNS  
 -- Cantu, Inocencio         M76 Richmond, TX               DNS  
 
M80 1500 Meter Run
================================================================
    80 USATF: * 6:04.28                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Branham, Dennis          M80 Providence, RI         6:51.49  
  2 Holmes, Bob              M81 San Diego, CA          8:58.02  
 
M85 1500 Meter Run
================================================================
    85 USATF: * 7:19.80                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ross, Charles            M87 Conyers, GA           10:35.35  
 
W30 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- *Lucess, Paulette        W31 Elk Grove, CA              DNS  
 
W35 5000 Meter Run
================================================================
    35 USATF: * 15:15.20                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Padilla, Grace           W39 Los Angeles, CA       17:29.19  
  2 McNeil, Heike            W36 Eugene, OR            18:47.62  
  3 Worthen, Stacey          W37 Sacramento, CA        19:15.58  
  4 Gigliotti, Sara          W36 San Francisco, CA     19:28.11  
  5 Key, Latashia            W37 Indianapolis, IN      20:02.21  
 -- Paaso, Kris              W39 Menlo Park, CA             DNS  
 
W40 5000 Meter Run
================================================================
    40 USATF: * 16:02.27                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sperandeo, Midori        W43 Folsom, CA            17:48.50  
  2 Marty, Jaymee            W43 Sacramento, CA        18:17.59  
  3 Schneider, Kirsten       W41 Sacramento, CA        18:28.19  
  4 Newton, Jenny            W40 Missoula, MT          18:53.62  
  5 *Papworth-Barnum, Carmel W44 Reno, NV              19:16.70  
  6 Whitten, Rae             W43 Folsom, CA            20:21.85  
  7 Timmer, Stephanie        W43 Naperville, IL        23:24.27  
 -- *Marquez, Monica         W43 Scottsdale, AZ             DNF  
 -- Hegarty, Jennifer        W44 Wakefield, MA              DNS  
 
W45 5000 Meter Run
================================================================
    45 USATF: * 16:01.73                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hitchings, Jenny         W47 Sacramento, CA        19:10.43  
  2 Schmitt, Laura           W46 Kentfield, CA         19:19.78  
  3 Love, Desiree            W47 Carmichael, CA        25:10.30  
 -- Ashby, Christina         W47 Bellingham, WA             DNS  
 
W50 5000 Meter Run
================================================================
       USATF: * 17:25.6h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steele, Karen            W52 Novato, CA            20:02.07  
  2 O'Malley, Suzanne        W50 Port Orange, FL       20:11.85  
  3 Kruell, Kelly            W50 Portland, OR          20:37.47  
  4 Lee, Debbie              W53 Trabuco Canyon, CA    20:50.76  
  5 Tefft, Jan               W52 Scottsdale, AZ        21:08.17  
  6 Chaplin-Swann, Lesley    W52 McDonough, GA         21:20.43  
  7 Westfall, Theresa        W51 Bellingham, WA        21:34.82  
  8 Kollars, Theresa         W50 Sacramento, CA        21:46.56  
  9 Pozzi, Angie             W51 Granite Bay, CA       22:45.06  
 10 Yarrell, Kathy           W51 Los Angeles, CA       24:47.87  
 11 Domingue-pettus, Celia   W53 Los Angeles, CA       24:48.95  
 12 Barry, Terrell           W53 Dixon, CA             24:59.83  
 13 Lein, Karen              W52 Newton Highlands, M   25:32.00  
 -- *deBoer, Lynda           W50 Canada                     DNS  
 -- Sokol, Leslie            W52 San Jose, CA               DNS  
 -- Dunn, Odette             W50 Gold River, CA             DNS  
 
W55 5000 Meter Run
================================================================
    55 USATF: * 18:43.65                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W58 Northport, NY         19:26.37  
  2 Kunz, Karen              W55 Folsom, CA            20:57.04  
  3 Chan, Donna              W59 San Francisco, CA     21:48.21  
  4 Miyashiro, Angela        W57 Volcano, HI           22:08.33  
  5 Collins, Yong            W55 Richmond, TX          22:35.77  
  6 Diver, Mary              W56 New York, NY          24:17.06  
  7 Cox, Tracey              W56 Los Angeles, CA       25:05.19  
 -- Steinbach, Coreen        W59 Pompey, NY                 DNS  
 
W60 5000 Meter Run
================================================================
    60 USATF: * 19:14.8h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harvey, Sabra            W61 Houston, TX           19:30.09  
  2 Groesz, Jeanette         W60 Redmond, OR           20:46.81  
  3 Rollins, Nancy           W63 Evanston, IL          21:24.37  
  4 Herman, Irene            W60 San Francisco, CA     24:14.26  
 -- Rugenstein, Laurie       W62 Boulder, CO                DNS  
 
W65 5000 Meter Run
================================================================
    65 USATF: * 20:27.08                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michelsohn, Marie-Louise W68 New York, NY          22:39.95  
  2 Bamber, Carma            W68 Honolulu, HI          26:39.88  
  3 Barnett, Rusty           W68 El Dorado Hills, CA   28:29.76  
 
W70 5000 Meter Run
================================================================
    70 USATF: * 23:28.76                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bost, Madeline           W70 Randolph, NJ          28:44.97  
 
W75 5000 Meter Run
================================================================
    75 USATF: * 27:10.76                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harada, Mary             W75 West Newbury, MA      26:55.11* 
 
M30 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McAdams, Shane           M30 Roseville, CA         17:05.34  
  2 Chandler, Vance          M32 Roseville, CA         19:03.93  
  3 Gobble, Kevin            M34 Jamestown, NC         20:14.16  
 
M35 5000 Meter Run
================================================================
    35 USATF: * 13:26.03                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lanier, Kareem           M37 Lincoln University,   16:26.18  
  2 Worthen, Chad            M36 Sacramento, CA        16:32.23  
  3 Dooley, Todd             M37 West Sacramento, CA   17:18.48  
  4 Stanley, Craig           M35 Sacramento, CA        17:50.33  
  5 Shubert, Michael         M39 Rancho Cordova, CA    18:11.82  
  6 Medrano, Bryan           M37 Folsom, CA            18:26.77  
 -- DeGusta, David           M39 Castro Valley, CA          DNS  
 
M40 5000 Meter Run
================================================================
    40 USATF: * 14:17.36                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cushing-murray, Christia M42 Santa Ana, CA         15:40.57  
  2 Whiteside, Everett       M40 Pensacola, FL         15:47.63  
  3 Greenslit, Craig         M40 Berthoud, CO          16:19.18  
  4 Arsenault, Robert        M44 Riverside, CA         16:28.65  
  5 Schmidt, Brian           M41 Sachse, TX            16:29.39  
  6 Fadling, Michael         M42 Roseville, CA         16:29.99  
  7 Moss, John               M41 Los Angeles, CA       16:33.29  
  8 Myers, Mason             M41 Carmichael, CA        16:41.02  
  9 Zarif, Farhad            M40 Olathe, KS            17:14.80  
 10 Righter, Dale            M43 Charleston, IL        18:30.29  
 -- Bickham, Scott           M44 Corning, NY                DNS  
 -- Dunlap, Scott            M41 Woodside, CA               DNS  
 -- Newton, Chad             M40 Pisgah Forest, NC          DNS  
 -- Sorensen, Jim            M43 San Leandro, CA            DNS  
 -- Sepulveda, Rene          M44 Redondo Beach, CA          DNS  
 -- Gottardi, Mike           M43 Fair Oaks, CA              DNS  
 -- Boudreau, Andrew         M40 Belmont, CA                DNS  
 
M45 5000 Meter Run
================================================================
       USATF: * 14:34.27                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Blackmore, Mike          M48 Eugene, OR            15:25.79  
  2 Magill, Peter            M49 South Pasadena, CA    15:27.43  
  3 Forde, Kevin             M46 Philadelphia, PA      15:36.83  
  4 Burdett, Francis         M45 Worcester, MA         16:07.03  
  5 Adkins, Jeffrey          M49 Granite Bay, CA       16:19.08  
  6 DiConti, Andy            M47 San Gabriel, CA       16:20.54  
  7 Mickle, Iain             M49 Sacramento, CA        16:21.37  
  8 Keenan, Tim              M48 Walnut Creek, CA      17:14.27  
  9 Newsham, Bill            M45 Brookline, NH         17:20.12  
 10 Anderson, Randy          M46 Folsom, CA            17:31.35  
 11 Nichols, John            M45 El Dorado Hills, CA   17:39.13  
 12 Poulos, Ted              M48 McLean, VA            17:43.00  
 13 Gallego, Oliver          M48 Arcadia, CA           17:56.51  
 14 McLaughlin, Terence      M49 Spotsylvania, VA      18:17.08  
 15 Peterson, Dave           M45 Eugene, OR            19:14.39  
 16 Young, James             M49 Davis, CA             19:25.23  
 17 Melchor, Antonio         M49 Chula Vista, CA       19:44.62  
 18 Kishi, Glenn             M48 San Jose, CA          22:18.16  
 -- Hongo, Jeff              M45 Campbell, CA               DNF  
 -- Young, Don               M46 Port Townsend, WA          DNS  
 -- Lombardi, Ron            M46 Brimfield, MA              DNS  
 -- Sarno, Mark              M48 Encinitas, CA              DNS  
 
M50 5000 Meter Run
================================================================
       USATF: * 15:41.67                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cannon, David            M54 Seattle, WA           16:08.79  
  2 Sheeran, Joe             M52 Ellensburg, WA        16:21.72  
  3 Weiner, Adam             M50 San Diego, CA         16:28.03  
  4 Moffett, Michael         M50 Friant, CA            16:45.03  
  5 Munoz, Rudy              M52 Fresno, CA            16:48.93  
  6 Davis, Brian             M54 Livermore, CA         17:20.03  
  7 Nelson, Brian            M53 Bakersfield, CA       17:24.49  
  8 Porter, Alan             M53 Rienzi, MS            17:33.26  
  9 Kinn, Kip                M51 Bucyrus, OH           17:34.12  
 10 Jackson, Dan             M51 Springfield, OR       17:41.00  
 11 Trimble, Thom            M51 Concord, CA           17:41.52  
 12 O'Connor, Thomas         M54 Pleasanton, CA        18:04.75  
 13 Cassella-Blackburn, Mich M52 Port Townsend, WA     18:13.54  
 14 Jackson, Michael         M50 Davis, CA             18:15.07  
 15 Bullwinkel, Clay         M53 Portola Valley, CA    18:15.18  
 16 Foglesong, David         M52 San Jose, CA          18:16.14  
 17 Pedrotti, J Kevin        M54 Fair Oaks, CA         18:19.06  
 18 Thoreson, Bryan          M50 Davis, CA             19:06.76  
 19 Cleary, Mark             M51 Rancho Santa Margar   19:39.84  
 20 Harris, Andy             M50 Sacramento, CA        20:51.67  
 21 Grundy, Mark             M53 Louisville, KY        24:17.15  
 22 Smith, Don               M53 Milwaukee, WI         25:26.02  
 -- Radford, Michael         M54 Everett, WA                DNS  
 -- Houar, Michael           M54 Forest Ranch, CA           DNS  
 -- Walker, Lynn             M53 Ben Lomand, CA             DNS  
 -- Conradt, Robert          M50 Portland, OR               DNS  
 -- Aldridge, Danny          M53 Sant Rosa, CA              DNS  
 -- Allen, Mac               M52 Austin, TX                 DNS  
 -- Kassebaum, Mark          M50 Inver Grove Heights        DNS  
 -- Harding, David           M50 Lake Oswego, OR            DNS  
 
M55 5000 Meter Run
================================================================
       USATF: * 16:27.10                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- xWolf, George            M55 Mesa, AZ             X18:52.55  
  1 Becker, Rick             M55 Selah, WA             16:14.55* 
  2 Gallegos, Steve          M55 Golden, CO            17:07.45  
  3 Chantry, Stephen         M55 Williamsburg, VA      17:19.77  
  4 Camp, Gary               M55 Fair Oaks, CA         18:41.19  
  5 Qualls, Robert           M58 Reno, NV              18:43.99  
  6 Schieffer, Joseph        M59 Oakland, CA           19:28.81  
  7 Buzbee, Patrick          M58 San Jose, CA          19:49.84  
  8 Tacker, Hal              M56 Colusa, CA            20:07.64  
  9 Vraspir, Alan            M59 Albuquerque, NM       20:13.96  
 10 Miyashiro, Stewart       M56 Volcano, HI           20:27.40  
 11 Buzbee, Michael          M58 Yuba City, CA         20:33.72  
 12 Shires, Paul             M57 Arroyo Grande, CA     22:59.25  
 13 Siddons, Alan            M58 Corona, CA            23:56.52  
 -- Bernhard, Tom            M59 Castro Valley, CA          DNS  
 -- Burkhart, David          M56 Brighton, MI               DNS  
 -- Howard, Jim              M55 Applegate, CA              DNS  
 -- Krueger, Mark            M56 Yakima, WA                 DNS  
 
M60 5000 Meter Run
================================================================
       USATF: * 17:19.00                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Winn, Doug               M60 Portland, OR          17:26.48  
  2 Shaheed, Nolan           M61 Pasadena, CA          17:47.20  
  3 Price, Roger             M61 Randolph, NJ          18:23.87  
  4 Yamagata, John           M60 Sacramento, CA        18:56.76  
  5 Patton, Gary             M64 Rock Rapids, IA       19:05.59  
  6 Dunbar, David            M60 La Jolla, CA          19:27.55  
  7 Hays, Mark               M60 Fresno, CA            19:38.81  
  8 Rodriguez, Arturo        M60 Santa Cruz, CA        19:59.53  
  9 Ackerman, Ron            M63 Grants Pass, OR       20:37.84  
 10 Adams, Roy               M60 Alpine, CA            21:47.62  
 11 Stanbridge, Allan        M63 Burlingame, CA        22:17.45  
 12 Warde, Kenny             M60 Pacific Grove, CA     22:33.65  
 -- Rodriguez, Alex          M61 Honolulu, HI               DNS  
 -- Hazilla, Michael         M64 Germantown, MD             DNS  
 -- Thompson, Rod            M61 Bend, OR                   DNS  
 -- Benedict, Sam            M63 Atlanta, GA                DNS  
 -- *Payne, Tim              M60 Canada                     DNS  
 -- Castro, Richard          M62 Boulder, CO                DNS  
 -- *Hamilton, Ken           M60 Canada                     DNS  
 -- Giambalvo, Bob           M61 Delhi, NY                  DNS  
 -- Bergmann, Seth           M60 Glassboro, NJ              DNS  
 
M65 5000 Meter Run
================================================================
    65 USATF: * 18:07.04                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lindsley, Frederick      M65 Grand Terrace, CA     19:29.86  
  2 Goldman, Len             M65 Oakland, CA           19:58.95  
  3 Brown, Douglas           M65 East Brunswick, NJ    21:04.98  
  4 Keating, Chuck           M69 Clearwater, FL        21:54.61  
  5 Wilcox, Joe              M67 Kailua Kona, HI       22:20.79  
  6 Lawson, Blaine           M68 Stony Brook, NY       24:46.23  
 -- Shaw, John               M68 Davison, MI                DNS  
 -- *Dargie, Barrie          M66 Canada                     DNS  
 -- Moore, Rolly             M65 Kennewick, WA              DNS  
 
M70 5000 Meter Run
================================================================
    70 USATF: * 18:43.61                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 *Phillips, Herb          M70 Canada                19:29.08  
  2 Weddle, Thom             M71 Minneapolis, MN       20:46.75  
  3 Shook, Al                M70 Nevada City, CA       22:00.69  
  4 Brennand, John           M74 Santa Barbara, CA     23:03.25  
  5 Hill, Richard            M73 Middletown, NJ        24:43.85  
  6 LeVasseur, Jerry         M72 Brunswick, ME         24:52.01  
  7 Ogden, Ken               M74 Salem, OR             25:32.05  
 -- Cordero, Joe             M72 Islip Terrace, NY          DNS  
 -- Cormier, Roland          M70 Jackson, NJ                DNS  
 
M75 5000 Meter Run
================================================================
    75 USATF: * 20:36.80                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Iffrig, Bill             M76 Everett, WA           22:51.00  
  2 Smartt, Jerry            M78 Warsaw, MO            27:31.34  
 -- Dodson, Bill             M75 Mountain View, CA          DNS  
 -- Cantu, Inocencio         M76 Richmond, TX               DNS  
 
M80 5000 Meter Run
================================================================
    80 USATF: * 21:57.88                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Branham, Dennis          M80 Providence, RI        24:40.80  
  2 Hirabayashi, Sam         M83 Mill Valley, CA       29:37.12  
 
M85 5000 Meter Run
================================================================
    85 USATF: * 25:47.54                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ross, Charles            M87 Conyers, GA           36:42.38  
 
W30 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- *Lucess, Paulette        W31 Elk Grove, CA              DNS  
 -- Bates, Emily             W34 Salt Lake City, CA         DNS  
 
W35 10000 Meter Run
================================================================
    35 USATF: * 31:28.92                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Palen, Rye               W35 Missoula, MT          39:33.71  
  2 Chandler, Stephanie      W38 Roseville, CA         43:25.09  
 
W40 10000 Meter Run
================================================================
    40 USATF: * 34:58.54                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Whitten, Rae             W43 Folsom, CA            42:33.01  
  2 Timmer, Stephanie        W43 Naperville, IL        49:34.91  
 -- *Barricarte, Silvia      W41 San Luis Obispo, CA        DNS  
 
W45 10000 Meter Run
================================================================
    45 USATF: * 34:44.78                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Porter, Laurie           W48 Brush Prairie, WA     39:59.61  
  2 Toro, Wanda              W47 Lompoc, CA            42:58.14  
  3 Fraser, Christine        W46 Folsom, CA            45:45.85  
  4 Love, Desiree            W47 Carmichael, CA        52:57.59  
 -- Schmitt, Laura           W46 Kentfield, CA              DNS  
 
W50 10000 Meter Run
================================================================
    50 USATF: * 37:12.23                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Siegler, Joannie         W53 Davis, CA             41:46.88  
  2 O'Malley, Suzanne        W50 Port Orange, FL       42:20.85  
  3 Harper, Joanna           W53 Portland, OR          43:00.49  
  4 Tefft, Jan               W52 Scottsdale, AZ        43:55.35  
  5 Lee, Debbie              W53 Trabuco Canyon, CA    44:31.48  
  6 Pozzi, Angie             W51 Granite Bay, CA       47:32.31  
  7 Yarrell, Kathy           W51 Los Angeles, CA       53:11.77  
  8 Domingue-pettus, Celia   W53 Los Angeles, CA       53:40.89  
 -- Steele, Karen            W52 Novato, CA                 DNS  
 -- Dunn, Odette             W50 Gold River, CA             DNS  
 -- Sokol, Leslie            W52 San Jose, CA               DNS  
 -- Barry, Terrell           W53 Dixon, CA                  DNS  
 
W55 10000 Meter Run
================================================================
    55 USATF: * 39:37.78                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W58 Northport, NY         40:07.59  
  2 Kunz, Karen              W55 Folsom, CA            43:11.04  
  3 Miyashiro, Angela        W57 Volcano, HI           46:01.42  
  4 Collins, Yong            W55 Richmond, TX          47:06.68  
  5 Moore, Debra             W57 Louisville, KY        47:35.39  
  6 Cox, Tracey              W56 Los Angeles, CA       53:12.28  
 
W60 10000 Meter Run
================================================================
    60 USATF: * 41:43.64                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rollins, Nancy           W63 Evanston, IL          44:09.27  
  2 Nesbihal-Cordero, Susan  W61 Islip Terrace, NY   1:14:05.78  
 
W65 10000 Meter Run
================================================================
    65 USATF: * 44:47.58                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bamber, Carma            W68 Honolulu, HI          55:51.39  
  2 Barnett, Rusty           W68 El Dorado Hills, CA   59:05.91  
 -- Rigney, Hansi            W68 Carmel, CA                 DNS  
 
W70 10000 Meter Run
================================================================
    70 USATF: * 48:11.29                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Baumann, Janet           W71 New York, NY        1:47:04.31  
 
M30 10000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McAdams, Shane           M30 Roseville, CA         37:33.32  
  2 Chandler, Vance          M32 Roseville, CA         39:16.58  
  3 Gobble, Kevin            M34 Jamestown, NC         43:30.74  
 
M35 10000 Meter Run
================================================================
    35 USATF: * 28:02.41                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lanier, Kareem           M37 Lincoln University,   35:12.39  
 -- DeGusta, David           M39 Castro Valley, CA          DNS  
 -- Worthen, Chad            M36 Sacramento, CA             DNS  
 
M40 10000 Meter Run
================================================================
    40 USATF: * 30:04.43                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Whiteside, Everett       M40 Pensacola, FL         33:05.33  
  2 Newton, Chad             M40 Pisgah Forest, NC     33:29.55  
  3 Barclay-Grundler, Curtis M40 Aberdeen, NC          34:27.62  
  4 Moss, John               M41 Los Angeles, CA       34:55.25  
  5 Arsenault, Robert        M44 Riverside, CA         35:22.44  
  6 Semien, Gerard           M41 Sulphur, LA           35:33.72  
  7 *Lopez, Miguel           M43 Mexico                36:40.20  
  8 Zarif, Farhad            M40 Olathe, KS            36:46.20  
  9 Righter, Dale            M43 Charleston, IL        38:39.61  
 10 Veneklasen, Ethan        M40 Danville, CA          40:11.36  
 -- Pesch, Scott             M43 Eureka, CA                 DNS  
 -- Godwin, Craig            M43 Eugene, OR                 DNS  
 -- Sheehy, Kevin            M40 Boise, ID                  DNS  
 -- Boudreau, Andrew         M40 Belmont, CA                DNS  
 -- Sorensen, Jim            M43 San Leandro, CA            DNS  
 
M45 10000 Meter Run
================================================================
    45 USATF: * 31:27.30                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Deminter, Tyrus          M47 Stevenson Ranch, CA   34:02.14  
  2 Adkins, Jeffrey          M49 Granite Bay, CA       34:08.33  
  3 Mickle, Iain             M49 Sacramento, CA        34:52.12  
  4 Poulos, Ted              M48 McLean, VA            36:54.57  
  5 Gallego, Oliver          M48 Arcadia, CA           36:57.06  
  6 Keenan, Tim              M48 Walnut Creek, CA      37:06.61  
  7 Young, Don               M46 Port Townsend, WA     37:43.46  
  8 Nichols, John            M45 El Dorado Hills, CA   37:48.28  
  9 McLaughlin, Terence      M49 Spotsylvania, VA      38:34.94  
 10 Rose, Carl               M47 San Francisco, CA     40:12.82  
 11 Rowden, Bob              M45 Folsom, CA            42:23.10  
 -- Young, James             M49 Davis, CA                  DNF  
 -- Lombardi, Ron            M46 Brimfield, MA              DNS  
 
M50 10000 Meter Run
================================================================
    50 USATF: * 32:10.40                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sheeran, Joe             M52 Ellensburg, WA        34:41.54  
  2 Weiner, Adam             M50 San Diego, CA         34:51.41  
  3 Moffett, Michael         M50 Friant, CA            35:04.92  
  4 Trimble, Thom            M51 Concord, CA           37:06.05  
  5 Kinn, Kip                M51 Bucyrus, OH           37:10.80  
  6 Teeters, Jeff            M51 Berkeley, CA          37:23.95  
  7 Cassella-Blackburn, Mich M52 Port Townsend, WA     38:10.11  
  8 Robertson, Scott         M50 Reno, NV              39:15.72  
  9 Christian, Jim           M50 Springfield, OR       39:41.43  
 10 Cleary, Mark             M51 Rancho Santa Margar   41:17.31  
 11 Nur, Jacob               M52 Elk Grove, CA         41:51.67  
 12 Smith, Pip               M54 Folsom, CA            44:54.49  
 13 Smith, Don               M53 Milwaukee, WI         53:02.65  
 -- Conradt, Robert          M50 Portland, OR               DNS  
 -- Aldridge, Danny          M53 Sant Rosa, CA              DNS  
 -- Munoz, Rudy              M52 Fresno, CA                 DNS  
 -- Radford, Michael         M54 Everett, WA                DNS  
 -- Walker, Lynn             M53 Ben Lomand, CA             DNS  
 -- Houar, Michael           M54 Forest Ranch, CA           DNS  
 -- Kassebaum, Mark          M50 Inver Grove Heights        DNS  
 -- Thoreson, Bryan          M50 Davis, CA                  DNS  
 
M55 10000 Meter Run
================================================================
    55 USATF: * 33:00.66                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Becker, Rick             M55 Selah, WA             35:02.69  
  2 Mansoor, John            M55 Folsom, CA            36:54.80  
  3 Qualls, Robert           M58 Reno, NV              38:56.29  
  4 Camp, Gary               M55 Fair Oaks, CA         39:28.75  
  5 Schieffer, Joseph        M59 Oakland, CA           40:28.54  
  6 Miyashiro, Stewart       M56 Volcano, HI           42:19.58  
  7 Tjonpiangi, Stephen      M55 Sacramento, CA        42:31.84  
  8 Buzbee, Michael          M58 Yuba City, CA         42:40.86  
  9 Brown, James             M55 Plumas Lake, CA       50:58.73  
 -- Burkhart, David          M56 Brighton, MI               DNS  
 -- xWolf, George            M55 Mesa, AZ                  XDNS  
 -- Howard, Jim              M55 Applegate, CA              DNS  
 
M60 10000 Meter Run
================================================================
    60 USATF: * 35:19.8h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Winn, Doug               M60 Portland, OR          35:29.09  
  2 Shaheed, Nolan           M61 Pasadena, CA          38:25.66  
  3 Taylor, David            M60 Corvallis, OR         38:26.06  
  4 Price, Roger             M61 Randolph, NJ          39:02.51  
  5 Yamagata, John           M60 Sacramento, CA        39:20.99  
  6 Mathies, D               M63 Nevada City, CA       45:07.47  
  7 Warde, Kenny             M60 Pacific Grove, CA     47:19.93  
 -- Rodriguez, Alex          M61 Honolulu, HI               DNS  
 -- Wysocki, Jan             M62 Pasadena, CA               DNS  
 -- Benedict, Sam            M63 Atlanta, GA                DNS  
 -- Patton, Gary             M64 Rock Rapids, IA            DNS  
 -- Hall, Gary               M63 Fresno, CA                 DNS  
 -- Hazilla, Michael         M64 Germantown, MD             DNS  
 -- *Hamilton, Ken           M60 Canada                     DNS  
 
M65 10000 Meter Run
================================================================
    65 USATF: * 38:38.0h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Keating, Chuck           M69 Clearwater, FL        45:29.20  
  2 Wilcox, Joe              M67 Kailua Kona, HI       47:42.49  
  3 Darlington, John         M65 Nevada City, CA       51:48.96  
 -- Condon, Frank            M68 Chico, CA                  DNS  
 
M70 10000 Meter Run
================================================================
    70 USATF: * 38:23.69                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 *Phillips, Herb          M70 Canada                40:02.31  
  2 Weddle, Thom             M71 Minneapolis, MN       43:36.79  
  3 MacKinlay, Rod           M70 Pebble Beach, CA      43:37.68  
  4 Brennand, John           M74 Santa Barbara, CA     48:13.70  
  5 Hill, Richard            M73 Middletown, NJ        51:56.16  
  6 LeVasseur, Jerry         M72 Brunswick, ME         52:57.08  
 -- Cormier, Roland          M70 Jackson, NJ                DNS  
 
M75 10000 Meter Run
================================================================
    75 USATF: * 43:39.4h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Iffrig, Bill             M76 Everett, WA           46:36.80  
  2 Smartt, Jerry            M78 Warsaw, MO          1:04:55.45  
 
M80 10000 Meter Run
================================================================
    80 USATF: * 44:29.26                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Hirabayashi, Sam         M83 Mill Valley, CA            DNS  
 
M85 10000 Meter Run
================================================================
    85 USATF: * 54:19.28                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ross, Charles            M87 Conyers, GA         1:25:19.84  
 
W40 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    40 USATF: * 11.47                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 LaVallee, Barbara        W40 Raymond, ME              14.68  -0.3 
 
W45 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    45 USATF: * 12.07                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Palmer, Liz              W49 Folsom, CA               12.62  -0.3 
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY      14.34  -0.3 
  3 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA            17.79  -0.3 
 -- Upshaw-Margerum, Joy     W49 Los Altos Hills, CA        DNS  -0.3 
 -- Amarasekara, Veronica    W49 Fontana, CA                DNS  -0.3 
 
W50 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    50 USATF: * 12.68                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 *Freeman, B J            W51 Canada                   13.68  -0.1 
  2 Maxwell, Karen           W51 El Cerrito, CA           14.08  -0.1 
  3 *Lauridsen, Susanne      W52 Canada                   15.35  -0.1 
 -- Johnson, Liz             W54 Charlotte, NC              DNS  -0.1 
 
W55 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
    55 USATF: * 13.19                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hanscom, Rita            W56 San Diego, CA            14.04  -0.1 
  2 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             15.83  -0.1 
 -- Grandison, Delores       W57 Townsend, DE               DNS  -0.1 
 -- Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA                DNS  -0.1 
 
W60 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
       USATF: * 13.26                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Raschker, Phil           W63 Marietta, GA             14.03  -1.6 
  2 *Trott, Rhona            W61 Hamilton, ON             14.41  -1.6 
  3 *Naylor, Avril           W63 Sacramento, CA           17.30  -1.6 
 -- McCormick, Carolyn       W63 Austin, TX                 DNS  -1.6 
 
W65 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
       USATF: * 14.31                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 O'Connor, Nadine         W68 Del Mar, CA              14.82  -1.8 
  2 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                31.01  -1.8 
 -- Carter, Ann              W68 Aiken, SC                  DNS  -1.8 
 
W70 80 Short Hurdles 27"
========================================================================
    70 USATF: * 17.32                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
 -- Jordan, Barbara          W74 South Burlington, V        SCR          
 
W75 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    75 USATF: * 18.63                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Meiler, Florence         W76 Shelburne, VT            19.76  -1.8 
 
M70 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
       USATF: * 12.99                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 McKisson, Richard        M73 Arvada, CO               13.78  -0.1 
  2 Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS              14.12  -0.1 
  3 *Chambers, Donald        M73 Australia                14.18  -0.1 
  4 Paulen, Robert           M73 Silver Spring, MD        14.34  -0.1 
  5 Niedermeyer, Fred        M70 Rancho Palos Verdes      15.01  -0.1 
  6 Henderson, Gary          M71 Citrus Heights, CA       16.23  -0.1 
  7 Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO         16.39  -0.1 
 -- Rizzo, Richard           M73 Riverhead, NY              DNS  -0.1 
 -- Bane, Gary               M72 Santa Barbara, CA          DNS  -0.1 
 
M75 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================
       USATF: * 13.62                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hewitt, Robert           M77 Gresham, OR              15.69   0.1 
  2 Spainhower, Doug         M75 Fruit Heights, UT        18.10   0.1 
  3 Jankovich, Bill          M76 Unattached               19.36   0.1 
 
M90 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX                21.74  -1.8 
 
W30 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Touya, Kimberly          W34 Patchogue, NY            18.55  -1.0 
 
W35 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
    35 USATF: * 13.77                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Guest, Rachel            W35 Surprise, AZ             15.50  -1.0 
  2 *Dias, Donita            W38 Brazil                   18.47  -1.0 
  3 Kent, Dawn               W36 Wilmington, DE           21.16  -1.0 
 
M50 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================
       USATF: * 13.57                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Grimes, Peter            M51 Sacramento, CA           14.11  -0.3 
  2 Eaton, Kenneth           M51 Atlanta, GA              15.29  -0.3 
  3 Williamson, Mark         M52 Durham, NC               15.47  -0.3 
  4 Roberson, James          M50 Seattle, WA              16.05  -0.3 
  5 Huarcaya, Luis           M51 Portland, OR             16.53  -0.3 
  6 Cummings, Steve          M54 Rancho Cucamonga, C      18.44  -0.3 
  7 Davison, Jeffery         M52 Laguna Hills, CA         18.80  -0.3 
  8 Heinze, Michael          M52 Manteca, CA              19.76  -0.3 
 -- McDaniels, Robert        M53 Vallejo, CA                DNS  -0.3 
 -- Schwieterman, Joe        M51 Flossmoor, IL              SCR       
 -- Ricci, Brien             M51 Houghton, MI               SCR       
 -- Brower, Jeff             M51 Austin, TX                 SCR       
 -- Stanley, Robert          M50 Naperville, IL             SCR       
 -- Kammer, Joseph           M53 Aptos, CA                  SCR       
 -- Duhon, Byron             M51 Elk Grove, CA              SCR       
 -- Jeremiah, Lloyd          M52 Washington, DC             SCR       
 
M55 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================
       USATF: * 14.49                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Wilson, Thaddeus         M59 Oxnard, CA               15.18   0.3 
  2 Keller, Donald           M55 Austin, TX               16.09   0.3 
  3 Snodgrass, Ernie         M57 Creve Coeur, MO          16.17   0.3 
  4 Crowl, Chip              M55 San Diego, CA            18.99   0.3 
  5 Hecker, Andrew           M55 Ventura, CA              19.53   0.3 
  6 Hahn, Robert             M58 Tyler, TX                19.93   0.3 
 -- Jacquet-Acea, Russell    M57 Seattle, WA                DNS   0.3 
 -- Larsen, Bob              M57 Fresno, CA                 SCR       
 -- Mcnamee, John            M57 Rancho Murieta, CA         SCR       
 -- Bolling, Ronald          M58 Richmond, CA               SCR       
 
M60 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
       USATF: * 14.62                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Binion, Ozzie            M62 Bowdon, GA               16.91  -0.5 
  2 Nolly, Lawrence          M61 Wilmington, DE           17.15  -0.5 
  3 Johnston, Frederick      M64 Pleasanton, CA           18.97  -0.5 
  4 Hill, Eric               M63 New Smyrna Beach, F      19.82  -0.5 
  5 Phillips, Bill           M60 Elk Grove, CA            21.15  -0.5 
  6 *Judson, Fred            M64 Canada                   21.21  -0.5 
 -- Johnston, Fred           M64 Unattached                 SCR       
 -- Creech, James            M63 Biggs, CA                  SCR       
 -- Schuster, Neal           M62 Shorewood, WI              SCR       
 -- Borden, John             M60 Philadelphia, PA           SCR       
 -- Parnell, Roger           M61 Susanville, CA             SCR       
 -- Baker, Robert            M64 Metairie, LA               SCR       
 
M65 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================
       USATF: * 15.81                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Brown, Ty                M65 Washington, DC           15.48* -0.4 
  2 Osterhoudt, Bob          M68 Sun City, AZ             18.98  -0.4 
  3 Burns, Michael           M67 Milan, MN                20.53  -0.4 
  4 LaVallee, William        M69 San Jose, CA             24.50  -0.4 
 -- Cawley, James            M67 Austin, TX                 DNS  -0.4 
 -- Hollister, James         M65 Turlock, CA                DNS  -0.4 
 
M30 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 LeDoux, Mark             M31 Dallas, TX               15.02  -0.5 
  2 Peterson, David          M33 Madison, AL              15.68  -0.5 
 -- Sims, Jason              M34 Fife, WA                   DNS  -0.5 
 
M35 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
    35 USATF: * 13.23                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Souza, Jeferson          M35 Miami, FL                15.93  -0.5 
  2 Murray, Ron              M37 Fresno, CA               16.61  -0.5 
 -- Spiller, Matthew         M39 Newman, CA                 DNS  -0.5 
 
M40 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
       USATF: * 13.73                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Pye, Derek               M42 Long Beach, CA           14.21  -0.5 
  2 Jett, Rod                M43 Sacramento, CA           14.29  -0.5 
  3 Drummond, Don            M41 Lawrenceville, GA        14.70  -0.5 
  4 Henson, Arthur           M40 Charlotte, NC            15.28  -0.5 
  5 Robinson, Jerome         M41 New York, NY             16.38  -0.5 
  6 Smith, James             M44 Chandler, AZ             17.78  -0.5 
  7 LaVallee, Daniel         M43 Raymond, ME              17.81  -0.5 
  8 Faulkner, Lee            M41 Marion, AR               18.02  -0.5 
 -- Holmes, Richard          M43 Claremont, CA              DNS  -0.5 
 -- Mc Elroy, Edward         M42 Norwalk, CA                SCR       
 -- Birade, Laurent          M43 Bellingham, WA             SCR       
 -- Watson, Johnny           M43 Bakersfield, CA            SCR       
 
M45 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================
       USATF: * 14.79                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 McCloud, Dexter          M49 Norcross, GA             15.55  -1.8 
  2 Andrade, Henry           M48 Corona, CA               15.70  -1.8 
  3 Bates, Christopher       M46 Portland, OR             15.82  -1.8 
  4 *Lindsay, Howard         M46 New York, NY             16.12  -1.8 
  5 Conley, Brian            M49 Livermore, CA            16.57  -1.8 
 -- McKinley, Derek          M49 Hudson, OH                 DNF  -1.8 
 -- Ashford, David           M47 Rancho Santa Magari        DNS  -1.8 
 
W75 200 Long Hurdles 27"
=====================================================================
    75 USATF: * 1:29.00                                                        
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Meiler, Florence         W76 Shelburne, VT            45.83* -1.5 
 
W50 300 Long Hurdles 30"
================================================================
    50 USATF: * 49.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Maxwell, Karen           W51 El Cerrito, CA           54.20  
  2 *Lauridsen, Susanne      W52 Canada                   57.73  
 -- Johnson, Liz             W54 Charlotte, NC              DNS  
 
W55 300 Long Hurdles 30"
================================================================
    55 USATF: * 49.14                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hanscom, Rita            W56 San Diego, CA            51.64  
  2 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             58.06  
 -- Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA                DNS  
 
W60 300 Long Hurdles 27"
================================================================
    60 USATF: * 52.17                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 *Trott, Rhona            W61 Hamilton, ON           1:03.31  
  2 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI              1:24.34  
 -- McCormick, Carolyn       W63 Austin, TX                 DNS  
 -- Raschker, Phil           W63 Marietta, GA               DNS  
 
M60 300 Long Hurdles 30"
================================================================
       USATF: * 43.49                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Binion, Ozzie            M62 Bowdon, GA               51.08  
  2 *Jermacans, Viddy        M61 Australia                54.56  
  3 *Judson, Fred            M64 Canada                   55.00  
  4 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,       55.83  
  5 Phillips, Bill           M60 Elk Grove, CA            57.58  
  6 Hill, Eric               M63 New Smyrna Beach, F    1:08.51  
 -- Schuster, Neal           M62 Shorewood, WI              DNS  
 -- *Mintz, Bruce            M63 Canada                     DNS  
 -- Baker, Robert            M64 Metairie, LA               SCR  
 
M65 300 Long Hurdles 30"
================================================================
       USATF: * 45.20                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Burns, Michael           M67 Milan, MN                57.79  
  2 Dillemuth, Fred          M68 Stockton, CA           1:01.01  
  3 *Lamothe, Grant          M66 Canada                 1:01.05  
 -- Boyer, Donald            M66 Middletown, MD             DNS  
 -- Hollister, James         M65 Turlock, CA                DNS  
 -- Duffy, Dennis            M67 Fresno, CA                 DNS  
 
M70 300 Long Hurdles 27"
===================================================================
    70 USATF: * 50.22                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Paulen, Robert           M73 Silver Spring, MD        54.39   2 
  2 *Chambers, Donald        M73 Australia                54.66   2 
  3 Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS              55.88   2 
  4 McKisson, Richard        M73 Arvada, CO               56.98   1 
  5 Niedermeyer, Fred        M70 Rancho Palos Verdes    1:06.85   2 
  6 Pliner, Terry            M72 Green Bay, WI          1:10.99   1 
 -- Carrington, Jesse        M74 Fontana, CA                SCR     
 -- Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO           SCR     
 -- Rizzo, Richard           M73 Riverhead, NY              SCR     
 -- McAlpine, Robert         M71 Los Angeles, CA            SCR     
 -- Bane, Gary               M72 Santa Barbara, CA          SCR     
 
M75 300 Long Hurdles 27"
================================================================
    75 USATF: * 53.15                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jankovich, Bill          M76 Unattached             1:05.19  
  2 Leis, Donald             M78 Pasadena, CA           1:28.89  
 
W35 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dendy, Latrica           W37 New York, NY           1:01.70  
 
W35 400 Long Hurdles 30"
===================================================================
    35 USATF: * 1:01.19                                                        
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 -- Dendy, Latrica           W37 New York, NY               SCR     
 
W40 400 Long Hurdles 30"
===================================================================
    40 USATF: * 1:05.03                                                        
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 -- Daley, Lisa              W40 White Plains, NY           SCR     
 
W45 400 Long Hurdles 30"
================================================================
    45 USATF: * 1:09.34                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steen, Karen             W46 Olympia, WA            1:08.91* 
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY    1:12.31  
  3 Shook, Kathleen          W49 Zionsville, IN         1:13.89  
  4 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA          1:25.26  
  5 Richardson, Regina       W45 Clayton, NC            1:30.74  
 -- Van Horn, Teresa         W48 Glenbeulah, WI             SCR  
 -- Ware, Caren              W48 Twin Peaks, CA             SCR  
 -- Hamilton, Katherine      W49 Moraga, CA                 SCR  
 
M30 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 LeDoux, Mark             M31 Dallas, TX               53.70  
  2 Pelosi, Anthony          M31 San Francisco, CA        59.57  
  3 Hamilton, Keith          M30 Conshohocken, PA       1:01.57  
  4 Reid, Hugh               M31 Brooklyn, NY           1:01.89  
  5 Sims, Jason              M34 Fife, WA               1:02.17  
 
M35 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    35 USATF: * 48.93                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Murray, Ron              M37 Fresno, CA             1:06.85  
  2 Ash, David               M39 Spring Valley, NY      1:17.35  
 -- Santi, Marcus            M38 Memphis, TN                DNS  
 
M40 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    40 USATF: * 52.76                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Birade, Laurent          M43 Bellingham, WA           58.56  
  2 Drummond, Don            M41 Lawrenceville, GA      1:00.20  
  3 Smith, James             M44 Chandler, AZ           1:04.20  
  4 Chasse, Craig            M40 Reston, VA             1:17.52  
 -- Grant, Chris             M41 Austin, TX                 DNS  
 -- Mc Elroy, Edward         M42 Norwalk, CA                DNS  
 -- Pye, Derek               M42 Long Beach, CA             SCR  
 -- Watson, Johnny           M43 Bakersfield, CA            SCR  
 
M45 400 Long Hurdles 36"
===================================================================
       USATF: * 55.72                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
 -- Devine, John             M45 Walnut Creek, CA           SCR     
 -- Seach, Andrew            M49 Lafayette, LA              SCR     
 -- McKinley, Derek          M49 Hudson, OH                 SCR     
 -- Andrade, Henry           M48 Corona, CA                 SCR     
 -- Sloan, Kerry             M47 Harker Heights, TX         SCR     
 -- Echeandia, Getulio       M46 New York, NY               SCR     
 
M45 400 Long Hurdles 36"
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Devine, John             M45 Walnut Creek, CA       1:02.99  
  2 Andrade, Henry           M48 Corona, CA             1:05.35  
 
M50 400 Long Hurdles 33"
================================================================
       USATF: * 58.1h                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gatling, Darnell         M50 Bronx, NY                56.88* 
  2 Grimes, Peter            M51 Sacramento, CA           57.89* 
  3 Roberson, James          M50 Seattle, WA            1:02.77  
  4 Cummings, Steve          M54 Rancho Cucamonga, C    1:08.06  
 -- Brower, Jeff             M51 Austin, TX                 DNS  
 -- Winkel, Stephen          M52 Germantown, TN             DNS  
 
M55 400 Long Hurdles 33"
================================================================
       USATF: * 59.67                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Swindlehurst, Gregg      M55 Charlotte, NC          1:07.26  
  2 Mcnamee, John            M57 Rancho Murieta, CA     1:07.63  
  3 Duncanson, Rob           M55 Trabuco Canyon, CA     1:08.17  
  4 Easley, Ricky            M56 Greenville, TX         1:08.20  
  5 Snodgrass, Ernie         M57 Creve Coeur, MO        1:10.47  
  6 Hecker, Andrew           M55 Ventura, CA            1:17.51  
  7 Shires, Paul             M57 Arroyo Grande, CA      1:23.24  
 -- Larsen, Bob              M57 Fresno, CA                 SCR  
 -- Labar, Douglas           M55 New York, NY               SCR  
 -- Haywood, George          M57 Washington, DC             SCR  
 
W35 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    35 USATF: * 6:30.83                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Fox, Virginia            W37 San Diego, CA              DNS  
 
W40 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    40 USATF: * 7:01.91                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Valle, Lisa              W44 Albuquerque, NM        6:51.92* 
  2 D'Alessandro, Lee        W41 San Francisco, CA      8:46.80  
 -- Ryan, Lisa               W40 Sioux City, IA             DNS  
 
W45 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    45 USATF: * 7:07.49                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Allred-Powless, Jeanette W48 Roseville, CA          8:27.00  
  2 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA          8:56.38  
  3 Love, Desiree            W47 Carmichael, CA        10:30.86  
 -- Ware, Caren              W48 Twin Peaks, CA             DNF  
 -- Steen, Karen             W46 Olympia, WA                DNS  
 
W50 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    50 USATF: * 8:31.15                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bellaire, Cheryl         W51 St Davids, PA          8:14.35* 
  2 Cordes, Suzanne          W50 Alamo, CA              9:14.81  
  3 Westman, Betsy           W50 Burlingame, CA         9:16.66  
  4 Sconyers, Jone           W50 Sacramento, CA        13:23.36  
 -- Johnson, Liz             W54 Charlotte, NC              DNS  
 -- Dunn, Odette             W50 Gold River, CA             DNS  
 
W55 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    55 USATF: * 8:23.20                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martin, Kathryn          W58 Northport, NY          8:13.10* 
  2 Kunz, Karen              W55 Folsom, CA             9:09.55  
  3 Diver, Mary              W56 New York, NY          10:22.74  
 -- Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA                DNS  
 
W60 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    60 USATF: * 8:47.67                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rosado, Mary             W60 New York, NY          10:57.05  
  2 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI             11:58.75  
  3 Nesbihal-Cordero, Susan  W61 Islip Terrace, NY     14:55.23  
 
W65 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    65 USATF: * 9:00.2h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Simpson, Jane            W69 Chico, CA             14:09.14  
 -- Michelsohn, Marie-Louise W68 New York, NY               DNS  
 
M60 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    60 USATF: * 7:37.20                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor, David            M60 Corvallis, OR          7:21.09* 
  2 Pate, Ronald             M63 Honolulu, HI           8:48.56  
  3 Utterback, Arnold        M64 Sacramento, CA         9:01.95  
  4 Viegas, Stephen          M61 Reading, MA            9:46.91  
  5 Weiner, Robert           M63 Accokeek, MD          10:02.01  
  6 Warde, Kenny             M60 Pacific Grove, CA     10:16.11  
 -- Wigger, Tim              M62 Shawnee, KS                DNS  
 -- Benedict, Sam            M63 Atlanta, GA                DNS  
 -- Phillips, Bill           M60 Elk Grove, CA              DNS  
 
M65 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    65 USATF: * 8:19.63                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 *Dargie, Barrie          M66 Canada                 7:26.87  
  2 Brown, Douglas           M65 East Brunswick, NJ     8:56.13  
  3 Cavaletto, Rollie        M66 Nipomo, CA             9:13.95  
  4 Kuhi, John               M66 Oakhurst, NJ           9:42.10  
  5 Shaw, John               M68 Davison, MI           13:09.87  
 -- Lewitz, Joel             M66 Kentfield, CA              DNS  
 
M70 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    70 USATF: * 8:39.25                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cormier, Roland          M70 Jackson, NJ            9:21.22  
  2 Kloke, Dallas            M70 Anacortes, WA          9:34.91  
  3 Cordero, Joe             M72 Islip Terrace, NY     10:12.58  
  4 Hill, Richard            M73 Middletown, NJ        10:33.75  
  5 LeVasseur, Jerry         M72 Brunswick, ME         10:56.99  
  6 Ogden, Ken               M74 Salem, OR             11:10.63  
  7 Underwood, Abe           M72 Gold River, CA        11:25.07  
 
M75 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    75 USATF: * 9:48.9h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Smartt, Jerry            M78 Warsaw, MO            11:38.53  
  2 Mc Clenathen, Gordon     M76 Goleta, CA            11:51.46  
 
M85 2000 Meter Steeplechase
================================================================
    85 USATF: * 14:28.93                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ross, Charles            M87 Conyers, GA           15:43.57  
 
M30 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Davis, Joshua            M33 Bend, OR              10:38.44  
  2 Chandler, Vance          M32 Roseville, CA         12:24.38  
 
M35 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    35 USATF: * 8:38.8h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Givens, Barry            M36 Irvine, CA            11:03.98  
 
M40 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    40 USATF: * 9:18.6h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ivanov, Ivan             M40 Lincoln, NE            9:32.06  
  2 Cox, Darren              M40 Laguna Hills, CA      10:43.19  
  3 Pesch, Scott             M43 Eureka, CA            10:52.21  
  4 *Lopez, Miguel           M43 Mexico                11:13.44  
  5 Gottardi, Mike           M43 Fair Oaks, CA         11:25.18  
  6 Miskimens, David         M44 Ellensburg, WA        11:30.63  
  7 Chasse, Craig            M40 Reston, VA            12:02.62  
 -- *Fader, Sean             M41 Encinitas, CA              DNS  
 
M45 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    45 USATF: * 9:39.0h                                                        
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rimkis, Robert           M49 West Chester, PA      11:14.24  
  2 Sherman, Richard         M47 Jefferson, OR         11:47.85  
  3 Poulos, Ted              M48 McLean, VA            11:49.63  
  4 Jackson, David           M48 Santa Teresa, NM      12:38.28  
  5 Whitten, Clark           M46 Folsom, CA            12:52.86  
  6 Doi, Douglas             M47 San Marcos, CA        14:27.41  
 -- Devine, John             M45 Walnut Creek, CA           DNS  
 -- Morrissey, Richard       M49 Menlo Park, CA             DNS  
 
M50 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    50 USATF: * 10:10.41                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kollars, Steven          M51 Sacramento, CA        11:08.04  
  2 Munoz, Rudy              M52 Fresno, CA            11:23.51  
  3 Cook, David              M53 Oak Hills, CA         12:14.89  
  4 Drumright, Elliott       M53 Evergreen, CO         12:56.66  
 -- Smith, Don               M53 Milwaukee, WI              DNS  
 -- Harding, David           M50 Lake Oswego, OR            DNS  
 
M55 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    55 USATF: * 10:59.2h                                                       
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Campbell, Dale           M56 Huntington Beach, C   11:18.07  
  2 Wilson, Greg             M58 Chula Vista, CA       11:21.90  
  3 Hill, Leonard            M57 Klamath Falls, OR     11:47.05  
  4 Labar, Douglas           M55 New York, NY          12:28.44  
  5 Brown, James             M55 Plumas Lake, CA       15:33.76  
 -- Plaster, Tony            M58 Neptune, NJ                DNS  
 -- Sturgeon, Randell        M58 Orangevale, CA             DNS  
 -- Qualls, Robert           M58 Reno, NV                   DNS  
 -- Camp, Gary               M55 Fair Oaks, CA              DNS  
 
W30-39 4x100 Meter Relay Club
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club                                              50.26   2 
     1) Bernert, Brandi 31              2) Moulds, Latisha 32             
     3) *Edwards, Daneth 38             4) Touya, Kimberly 34             
  2 Golden West Athletics Club/ No                      1:00.07   2 
     1) Chandler, Stephanie 38          2) Kehoe, Carla 46                
     3)                                 4) Yee, Elinor 37                 
  3 Tnt International Racing Club                       1:00.22   2 
     1) Grianison, Victoria 37          2) Kent, Dawn 36                  
     3) Grandison, Delores 57           4) Jarjisian, Linda 50            
 
W40-49 4x100 Meter Relay Club
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Athena Track Club                                     53.06   2 
     1) Rath, Terri 46                  2) Roberts, Charmaine 43          
     3) Shook, Kathleen 49              4) Roux, Maryline 43              
  2 Golden West Athletics Club/ No  'B'                   58.13   2 
     1) Palmer, Liz 49                  2) Scotti, Amanda 52              
     3) *Naylor, Avril 63               4) Maxwell, Karen 51              
  3 Non Club  'C'                                       1:01.14   2 
     1) Kuhnly, Gail 48                 2) Ford, Alyson 45                
     3) *Del Grande, Karla 57           4) Lawrence, Donna 42             
 
W50-59 4x100 Meter Relay Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Atlanta Track Club                                    56.98  
     1) Carter, Debbie 58               2) Woodward, Loretta 56           
     3) Chaplin-Swann, Lesley 52        4) De Witt, La Vonda 51           
  2 SC Striders                                           57.88  
     1) Bergen, Kathy 70                2) Matthews, Brenda 61            
     3) Bowman, Jeanne 57               4) Hanscom, Rita 56               
     5) Tucker, Lorraine 63             6)                                
  3 So Cal Track Club                                   1:05.65  
     1) Haubrich, Kathy 50              2) Tefft, Jan 52                  
     3) Lee, Debbie 53                  4) Wolf, Tweety 54                
  4 Non Club  'B'                                       1:08.22  
     1) Bauer, Barbara 57               2) Trotto, Mary 63                
     3) Hill, Susan 61                  4) Ruth, Carol 55                 
     5) Hartzler, Mary 61               6) Diver, Mary 56                 
  5 Golden West Athletics Club/ No  'C'                 1:12.06  
     1) Barry, Terrell 53               2) Ceccarrlle, Tish 51            
     3) Kollars, Theresa 50             4) St James, Valerie 53           
     5) Bowers, Tina 54                 6) Jager, Kathy 67                
 
W60-69 4x100 Meter Relay Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club                                   1:25.73  
     1) Backlund, Darlene 64            2) Frable, Kathleen 64            
     3) Eichel, Yoko 63                 4) Steigerwalt, Jolene 66         
 
M30-39 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                         43.03  
     1) Reid, Hugh 31                   2) Gosa, Jason 31                 
     3) Sickerson, Nate 37              4) Pettes, Alfy 35                
     5) Dussett, Antwon 34              6)                                
  2 Non Club  'F'                                         44.83  
     1) Owens, Earl 36                  2) Aurelien, Clinton 44           
     3) *Lindsay, Howard 46             4) Pittman, Lyndell 38            
 
M30-39 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Southwest Sprinters TC  'B'                           51.13   2 
     1) LeDoux, Mark 31                 2) Clark, Ron 40                  
     3) Thomas, Robert 43               4) Pendland, Reggie 41            
  2 So Cal Track Club  'D'                                51.91   2 
     1) Chambers, Keith 31              2) Pettes, Alfy 35                
     3) Colletti, Jon 37                4) Spann, Terrance 36             
     5) Jensen, Scott 38                6)                                
 -- Golden West Athletics Club/ No  'D'                     DNF   2 
     1) Williams, Tony 31               2) Van Winkle, Adam 30            
     3) Woods, Nathan 34                4) Snaer, Demitrius 35            
     5) Chandler, Vance 32              6)                                
 -- Tnt International Racing Club                            DQ   2  inelligible runner
     1) Bowman, Martin 33               2) Lubbe, Wilhelm 33              
     3) Hamilton, Keith 30              4) Ash, David 39                  
 
M40-49 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'E'                                         43.56  
     1) Thigpen, Aaron 45               2) Hooker, Lonnie 47              
     3) Speed, Johnny 46                4) Muhammad, Courtney 47          
     5) Sullivan, Michael 49            6)                                
  2 Non Club  'C'                                         49.71  
     1) Johnson, Keith 42               2) Sloan, Kerry 47                
     3) McKenzie, John 45               4) Joseph, Diedrick 41            
 
M40-49 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Southwest Sprinters TC                                54.25   2 
     1) Prince, Eric 41                 2) Potocnik, Ron 41               
     3) Jones, David 45                 4) Drummond, Don 41               
     5) Wensel, Marek 41                6)                                
  2 So Cal Track Club                                     58.43   2 
     1) Pye, Derek 42                   2) Cramer, Bruce 49               
     3) Bentz, Kirk 55                  4) Dickinson, Wyndell 46          
     5) Davison, Jeffery 52             6)                                
 
M50-59 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 So Cal Track Club  'B'                                45.45   1 
     1) DiMassa, David 50               2) Hockersmith, David 54          
     3) Kloch, Stephen 58               4) Crowl, Chip 55                 
     5) Scott, Jeff 51                  6)                                
  2 Golden West Athletics Club/ No                        46.17   1 
     1) Beck, Steven 51                 2) Mcnamee, John 57               
     3) Washington, Hulan 58            4) Salazar, David 59              
  3 Houston Elite                                         47.10   1 
     1) Krulee, Marty 53                2) Tissenbaum, Allan 50           
     3) Allie, Charles 62               4) Collins, Bill 59               
     5) Riddle, Richard 58              6) Pizza, Greg 56                 
  4 SC Striders                                           55.02   2 
     1) Whitley, Stan 64                2) Richardson, Robert 57          
     3) Stucki, Ernie 60                4) Cummings, Steve 54             
  5 Golden West Athletics Club/ No  'B'                   58.65   1 
     1) Kalb, David 56                  2) Sturgeon, Randell 58           
     3) Nur, Jacob 52                   4) Mosher, Franklyn 61            
 
M60-69 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- Non Club                                                 DQ  
     1) Hill, Eric 63                   2) Johnston, Joe 66               
     3) *Mintz, Bruce 63                4) Jacobson, Vance 62             
 
M60-69 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Mass Velocity Track Club                              45.15  
     1) Blake, Carroll 60               2) Souppa, Ralph 63               
     3) Pierce, Roger 65                4) Oleski, John 60                
  2 So Cal Track Club  'C'                                50.26  
     1) *Jones, Eric 67                 2) Flowers, Carl 63               
     3) Mimm, Gregory 62                4) Randolph, Henry 67             
     5) Tomaschke, John 60              6) Pliner, Terry 72               
 -- Golden West Athletics Club/ No  'C'                      DQ   early zone 3
     1) Imrie, Donn 60                  2) Dillemuth, Fred 68             
     3) Brooks, Mel 69                  4) Strouse, Frank 69              
     5) Yeck, Raymond 62                6)                                
 
M70-79 4x100 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'D'                                       1:11.27  
     1) Summerlin, Joe 78               2) Stewart, Mack 72               
     3) Cozens, Robert 74               4) Sims, Gary 72                  
 
W30-39 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                       3:52.85  
     1) Walles, Maurelhena 35           2) Daley, Lisa 40                 
     3) Roberts, Charmaine 43           4) Dendy, Latrica 37              
     5) Forde, Lorna 58                 6)                                
  2 Golden West Athletics Club/ No                      4:51.75  
     1) Allred-Powless, Jeanette 48     2) Chandler, Stephanie 38         
     3) Bowers, Tina 54                 4) Yee, Elinor 37                 
     5) Kunz, Karen 55                  6)                                
  3 Tnt International Racing Club                       5:20.79  
     1) Kent, Dawn 36                   2) Grianison, Victoria 37         
     3) Jarjisian, Linda 50             4) Grandison, Delores 57          
 
W40-49 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Golden West Athletics Club/ No  'B'                 4:52.37  
     1) Kollars, Theresa 50             2) Zakerski, Debbie 48            
     3) Kehoe, Carla 46                 4) Maxwell, Karen 51              
     5) Fraser, Christine 46            6)                                
  2 Non Club                                            5:00.59  
     1) Kuhnly, Gail 48                 2) Ford, Alyson 45                
     3) Olen, Christine 42              4) Allen, Lois 53                 
     5) Rollins, Nancy 63               6)                                
 -- Athena Track Club                                       DNS  
     1) Shook, Kathleen 49              2) Rath, Terri 46                 
     3) Roux, Maryline 43               4) Roberts, Charmaine 43          
 
W50-59 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club                                   5:01.86  
     1) Haubrich, Kathy 50              2) Tefft, Jan 52                  
     3) Lee, Debbie 53                  4) Wolf, Tweety 54                
  2 Golden West Athletics Club/ No  'C'                 5:43.97  
     1) St James, Valerie 53            2) Ceccarrlle, Tish 51            
     3) Pozzi, Angie 51                 4) Barry, Terrell 53              
     5) Sconyers, Jone 50               6)                                
 
W60-69 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
 60-69 USATF: * 4:56.74                                                        
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'B'                              6:59.09  
     1) Backlund, Darlene 64            2) Frable, Kathleen 64            
     3) Eichel, Yoko 63                 4) Steigerwalt, Jolene 66         
 
M30-39 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'E'                                       3:26.27  
     1) Griffin, Napoleon 30            2) *Delisle, Rawle 35             
     3) Reid, Hugh 31                   4) Dussett, Antwon 34             
  2 Non Club  'D'                                       3:43.14  
     1) Beller, Byrke 42                2) Martin, Jay 44                 
     3) Johnson, Keith 42               4) DeSio, Blair 39                
     5) Coffey, Cletus 35               6)                                
 
M30-39 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 So Cal Track Club                                   3:36.94   2 
     1) Colletti, Jon 37                2) Chambers, Keith 31             
     3) Pettes, Alfy 35                 4) Spann, Terrance 36             
     5) Givens, Barry 36                6)                                
  2 Golden West Athletics Club/ No  'B'                 3:44.84   2 
     1) Van Winkle, Adam 30             2) Woods, Nathan 34               
     3) Williams, Tony 31               4) Snaer, Demitrius 35            
 
M40-49 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Southwest Sprinters TC                              3:25.84   2 
     1) Mulazim, Khalid 44              2) Thomas, Robert 43              
     3) Shute, Marcus 47                4) Prince, Eric 41                
  2 Potomac Valley Track Club                           4:06.69   2 
     1) Weiser, Dan 52                  2) McLaughlin, Terence 49         
     3) Chasse, Craig 40                4) McBarnette, Bruce 52           
     5) Weiner, Robert 63               6) McKenzie, John 45              
  3 Golden West Athletics Club/ No  'C'                 4:17.71   2 
     1) Whitten, Clark 46               2) Kalb, David 56                 
     3) Kollars, Steven 51              4) Barlow, Jeff 47                
 -- Southwest Sprinters TC  'B'                             DNS   2 
     1) Wensel, Marek 41                2) Potocnik, Ron 41               
     3) Drummond, Don 41                4) Jones, David 45                
     5) Grant, Chris 41                 6)                                
 
M50-59 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club                                            4:19.66  
     1) Scott, Basil 55                 2) Scott, Robert 55               
     3) Drumright, Elliott 53           4)                                
 
M50-59 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 So Cal Track Club  'B'                              4:02.22   2 
     1) DiMassa, David 50               2) Hockersmith, David 54          
     3) Easley, Ricky 56                4) Scott, Jeff 51                 
     5) Kloch, Stephen 58               6)                                
  2 Golden West Athletics Club/ No  'D'                 4:15.18   1 
     1) Salazar, David 59               2) Kelly-Strong, Joshua 51        
     3) Washington, Hulan 58            4) Mcnamee, John 57               
     5) Vogel, Barry 54                 6)                                
 -- Houston Elite                                           DNS   1 
     1) Collins, Bill 59                2) Pizza, Greg 56                 
     3) Allie, Charles 62               4) Riddle, Richard 58             
     5) Tissenbaum, Allan 50            6)                                
 
M60-69 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'C'                              4:27.25  
     1) Lindsley, Frederick 65          2) Talib, Salih 65                
     3) Randolph, Henry 67              4) Shaheed, Nolan 61              
     5) Pliner, Terry 72                6)                                
  2 Golden West Athletics Club/ No  'F'                 4:35.65  
     1) Hardison, Steve 60              2) Condon, Frank 68               
     3) Strouse, Frank 69               4) Pruitt, Matthew 65             
     5) Patton, Gary 64                 6) Dillemuth, Fred 68             
  3 Golden West Athletics Club/ No  'E'                 4:39.44  
     1) Barnett, Searcy 63              2) Hall, Gary 63                  
     3) Darlington, John 65             4) Duffy, Dennis 67               
     5) Brooks, Mel 69                  6) Mosher, Franklyn 61            
  4 SC Striders                                         4:49.55  
     1) Morris  Jr, Rufus 65            2) Siddons, Alan 58               
     3) Muth, Rick 61                   4) Cohen, George 70               
 
M70-79 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 West Valley Joggers & Striders                      7:21.66  
     1) Napier, Ken 78                  2) Tuck, Carl 76                  
     3) Norlander, David 71             4) Moss, George 74                
 
M70-79 4x400 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'C'                                       4:59.98  
     1) Kaspari, William 75             2) Cozens, Robert 74              
     3) Sims, Gary 72                   4) Stewart, Mack 72               
  2 Non Club  'B'                                       6:39.44  
     1) LeVasseur, Jerry 72             2) Cordero, Joe 72                
     3) Hill, Richard 73                4) Smartt, Jerry 78               
     5) Branham, Dennis 80              6)                                
 
W30-39 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Golden West Athletics Club/ No  'C'                10:47.70  
     1) Whitten, Rae 43                 2) Chandler, Stephanie 38         
     3) Allred-Powless, Jeanette 48     4) Yee, Elinor 37                 
     5) Ceccarrlle, Tish 51             6)                                
 
W40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Golden West Athletics Club/ No                     11:54.62  
     1) Zakerski, Debbie 48             2) Love, Desiree 47               
     3) Fraser, Christine 46            4) Kehoe, Carla 46                
     5) Barry, Terrell 53               6)                                
 
W50-59 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club                                  11:39.44  
     1) Tefft, Jan 52                   2) Lee, Debbie 53                 
     3) Contreras, Patricia 52          4) Haubrich, Kathy 50             
  2 Golden West Athletics Club/ No  'B'                12:04.05  
     1) Kunz, Karen 55                  2) Bowers, Tina 54                
     3) Pozzi, Angie 51                 4) Kollars, Theresa 50            
     5) Sconyers, Jone 50               6)                                
 
M30-39 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'B'                              8:40.09  
     1) Colletti, Jon 37                2) Chambers, Keith 31             
     3) Givens, Barry 36                4) Sepulveda, Rene 44             
  2 Golden West Athletics Club/ No  'E'                 9:09.19  
     1) Adkins, Jeffrey 49              2) Chandler, Vance 32             
     3) Gottardi, Mike 43               4) McAdams, Shane 30              
 
M40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 So Cal Track Club  'C'                              9:37.21  
     1) Cox, Darren 40                  2) Scott, Jeff 51                 
     3) Goodall, Aaron 40               4) Jackson, David 48              
     5) Cook, David 53                  6)                                
  2 Golden West Athletics Club/ No  'B'                11:37.24  
     1) Tjonpiangi, Stephen 55          2) Hooper, Lance 40               
     3) Ruffino, Tim 47                 4) Harvel, Curt 52                
 -- Compex Racing                                           DNS  
     1) Magill, Peter 49                2) Arsenault, Robert 44           
     3) Cushing-murray, Christian 42    4) Moss, John 41                  
 
M40-49 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'D'                                       8:57.87  
     1) Forde, Kevin 46                 2) Burdett, Francis 45            
     3) Berra, Nicholas 41              4) FitzPatrick, Thomas 46         
  2 Non Club  'C'                                      10:44.43  
     1)                                 2) Drumright, Elliott 53          
     3) Labar, Douglas 55               4) Sloan, Kerry 47                
 
M50-59 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'E'                                      11:00.45  
     1) Tjogas, Paul 57                 2) Buzbee, Patrick 58             
     3) Buzbee, Michael 58              4) Tacker, Hal 56                 
 -- Non Club                                                DNS  
     1) Harbison, Sean 50               2) Shields, Charles 51            
     3) Hoffsmith, Joel 56              4) Carver, Mark 50                
     5) Scott, Basil 55                 6) Scott, Robert 55               
 
M50-59 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Greater Philadelphia TC                             9:19.82  
     1) Harbison, Sean 50               2) Shields, Charles 51            
     3) Hoffsmith, Joel 56              4) Carver, Mark 50                
  2 So Cal Track Club  'D'                              9:52.12  
     1) Pearson, Paul 59                2) Nelson, Brian 53               
     3) Cleary, Mark 51                 4) Lucas, David 51                
     5) Fragua, Paul 53                 6)                                
  3 Golden West Athletics Club/ No  'C'                 9:56.70  
     1) Kollars, Steven 51              2) Qualls, Robert 58              
     3) Kelly-Strong, Joshua 51         4) Salazar, David 59              
  4 Golden West Athletics Club/ No  'D'                11:18.07  
     1) Nur, Jacob 52                   2) Smith, Pip 54                  
     3) Vogel, Barry 54                 4) Sturgeon, Randell 58           
 
M60-69 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Golden West Athletics Club/ No                     10:08.39  
     1) Patton, Gary 64                 2) Darlington, John 65            
     3) Hall, Gary 63                   4) Condon, Frank 68               
     5) Barnett, Searcy 63              6) Duffy, Dennis 67               
  2 So Cal Track Club                                  10:21.73  
     1) Lindsley, Frederick 65          2) Talib, Salih 65                
     3) *Jones, Eric 67                 4) Shaheed, Nolan 61              
 
M70-79 4x800 Meter Relay Non Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'B'                                      15:08.93  
     1) LeVasseur, Jerry 72             2) Cordero, Joe 72                
     3) Hill, Richard 73                4) Smartt, Jerry 78               
     5) Branham, Dennis 80              6)                                
 
X40-49 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Non Club  'C'                                         58.10  
 
X50-59 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- Non Club  'B'                                           DNS  
 
X70-79 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- Non Club                                                DNS  
 
M40-49 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club  'B'                                       1:06.40   3 
  2 Non Club                                            1:08.08   3 
 
M50-59 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Non Club                                            1:01.53   2 
  2 Non Club  'B'                                       1:10.73   2 
 
M60-69 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- Non Club  'B'                                            DQ   pushed hurdle
 -- Non Club                                                DNS  
 
W35 High Jump
==========================================================================
    35 USATF: * 1.86m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wood, Alison             W36 Aumsville, OR            1.65m    5-05.00 
  2 Albright, Lori           W37 Valencia, CA             1.63m    5-04.25 
  3 Guest, Rachel            W35 Surprise, AZ             1.50m    4-11.00 
  4 Weaver, Tara             W39 McKinleyville, CA        1.40m    4-07.00 
  5 *Croskell, Helen         W37 Houston, TX              1.15m    3-09.25 
 -- *Nakatake, Kimiko        W39 New York, NY               DNS            
 
W40 High Jump
==========================================================================
    40 USATF: * 1.76m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Nieder, Stacey           W41 Anchorage, AK            1.60m    5-03.00 
  2 Martin, Leslie           W41 Riverside, CA            1.30m    4-03.25 
  3 Sakirkin, Sharon         W43 Amarillo, TX             1.24m    4-00.75 
 
W45 High Jump
==========================================================================
    45 USATF: * 1.61m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Porter, Patricia         W47 Albuquerque, NM          1.46m    4-09.50 
  2 Hilbert, Leslie          W45 Fort Collins, CO         1.43m    4-08.25 
  3 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY      1.40m    4-07.00 
  4 Freetly, Kim             W47 Ventura, CA              1.35m    4-05.00 
 -- Hamilton, Katherine      W49 Moraga, CA                  NH            
 
W50 High Jump
==========================================================================
    50 USATF: * 1.55m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mendenhall, Martha       W51 Tacoma, WA               1.45m    4-09.00 
  2 *Freeman, B J            W51 Canada                   1.36m    4-05.50 
  3 Vaughn, Karen            W52 Santa Ana, CA            1.15m    3-09.25 
  4 Jarjisian, Linda         W50 Cochranville, PA         1.10m    3-07.25  1-0
  5 Sconyers, Jone           W50 Sacramento, CA           1.10m    3-07.25  3-3
 
W55 High Jump
==========================================================================
    55 USATF: * 1.47m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             1.34m    4-04.75  1-0
  2 Hanscom, Rita            W56 San Diego, CA            1.34m    4-04.75  3-4
  3 *Amerongen, Loretta      W56 Canada                   1.25m    4-01.25 
  4 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE             1.20m    3-11.25 
  5 Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA              0.90m    2-11.50 
 
W60 High Jump
==========================================================================
    60 USATF: * 1.44m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 *Steekelenburg, Annelies W62 Malibu, CA               1.36m    4-05.50 
  2 Raschker, Phil           W63 Marietta, GA             1.24m    4-00.75 
  3 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX              1.16m    3-09.50 
  4 Hill, Susan              W61 New Smyrna Beach, F      1.06m    3-05.75 
  5 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                0.98m    3-02.50 
  6 Raham, Sharon            W64 Wellington, CO           0.94m    3-01.00 
  7 Potsklan, Cherie         W63 Hillsboro, OR            0.86m    2-09.75 
 
W65 High Jump
==========================================================================
    65 USATF: * 1.33m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 O'Connor, Nadine         W68 Del Mar, CA              1.26m    4-01.50 
  2 Douglass, Linda          W65 Rosenberg, TX            1.20m    3-11.25 
  3 *Radcliffe, Marg         W67 Canada                   1.04m    3-05.00 
  4 Carter, Ann              W68 Aiken, SC                1.02m    3-04.00 
  5 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                0.88m    2-10.50 
 
W70 High Jump
==========================================================================
    70 USATF: * 1.22m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bergen, Kathy            W70 La Canada, CA            1.30m*   4-03.25 
  2 *Anderson, Sandy         W70 Canada                   1.12m    3-08.00 
  3 Roman, Mary              W74 Norwalk, CT              0.96m    3-01.75 
 -- Sisley, Becky            W71 Eugene, OR                 DNS            
 
W75 High Jump
==========================================================================
    75 USATF: * 1.15m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Donley, Christel         W75 Colorado Springs, C      1.08m    3-06.50 
  2 Meiler, Florence         W76 Shelburne, VT            1.02m    3-04.00 
  3 Chou, Fei-Mei            W75 Sunnyvale, CA            0.92m    3-00.25 
 -- Leek, Edythe             W79 Sacramento, CA              NH            
 
W80 High Jump
==========================================================================
    80 USATF: * 1.01m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Valien, Johnnye          W84 Los Angeles, CA          0.82m    2-08.25 
 
M30 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Porter, John             M32 Wrightsville, PA         1.66m    5-05.25 
 -- Gobble, Kevin            M34 Jamestown, NC               NH            
 
M35 High Jump
==========================================================================
    35 USATF: * 2.15m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Fisher, Eren             M36 Hughson, CA              1.74m    5-08.50  1-0
  2 Willis, Jeremy           M38 Raleigh, NC              1.74m    5-08.50  1-1
  3 Ugarov, Andrew           M37 South Miami, FL          1.71m    5-07.25 
  4 Souza, Jeferson          M35 Miami, FL                1.63m    5-04.25  1-0
  5 Pettes, Alfy             M35 Omaha, NE                1.63m    5-04.25  2-1
 -- Holloman, Chris          M36 Reno, NV                   DNS            
 
M40 High Jump
==========================================================================
    40 USATF: * 2.11m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Henson, Arthur           M40 Charlotte, NC            1.87m    6-01.50 
  2 Ashley, Brian            M41 Orlando, FL              1.84m    6-00.50 
  3 Babcock, Christopher     M41 Gilbert, AZ              1.81m    5-11.25 
  4 Smith, Jason             M41 Salinas, CA              1.78m    5-10.00 
  5 Page, Jere               M43 Delta, CO                1.73m    5-08.00 
  6 Kozlowski, Michael       M42 Folsom, CA               1.68m    5-06.00 
  7 Hawke, Karl              M44 New York, NY             1.63m    5-04.25 
  8 Faulkner, Lee            M41 Marion, AR               1.48m    4-10.25 
 -- Phillips, Michael        M43 Gig Harbor, WA             DNS            
 -- Boles, Jim               M42 Evanton, WY                DNS            
 -- Palacios, Antonio        M44 Bloomington, IN            DNS            
 
M45 High Jump
==========================================================================
    45 USATF: * 2.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Johnson, Steven          M46 Mount Horeb, WI          1.78m    5-10.00  1-1
  2 Boyce, Andrew            M45 West Dundee, IL          1.78m    5-10.00  1-2
  3 Lee, Ronald              M46 Rancho Santa Mar.,       1.78m    5-10.00  2-1
  4 Bates, Christopher       M46 Portland, OR             1.72m    5-07.75 
  5 Crippen, Rand            M47 Mountain View, CA        1.58m    5-02.25 
 
M50 High Jump
==========================================================================
       USATF: * 1.93m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McBarnette, Bruce        M52 Sterling, VA             1.89m    6-02.25 
  2 Banks, Willie            M54 Carlsbad, CA             1.86m    6-01.25 
  3 Foley, Thomas            M51 Chesterfield, MO         1.80m    5-10.75 
  4 Hlavin, Peter            M52 Trabuco Canyon, CA       1.77m    5-09.75 
  5 Bryant, Kevin            M51 Denton, TX               1.72m    5-07.75 
  6 Hankerson, Brian         M50 Hollywood, FL            1.67m    5-05.75  1-0
  7 Berezovskiy, Victor      M50 Ventura, CA              1.67m    5-05.75  3-2
  8 Bibby, Douglas           M50 Albany, CA               1.47m    4-09.75 
 -- Putnam, Randal           M54 Elk Grove, CA               NH            
 -- Williamson, Mark         M52 Durham, NC                 DNS            
 
M55 High Jump
==========================================================================
       USATF: * 1.79m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Barrineau, James         M55 Burke, VA                1.72m    5-07.75 
  2 Holmes, Darrel           M57 Bozeman, MT              1.69m    5-06.50 
  3 Osland, Doug             M55 Roseville, CA            1.63m    5-04.25 
  4 Stafford, Steve          M55 Tulare, CA               1.58m    5-02.25  1-1
  5 Bentz, Kirk              M55 San Pedro, CA            1.58m    5-02.25  3-5
  6 Holmes, Dennis           M57 Redding, CA              1.48m    4-10.25 
  7 Keller, Donald           M55 Austin, TX               1.43m    4-08.25 
 -- Stone, Kenneth           M56 La Mesa, CA                 NH            
 -- Watson, Donald           M55 Danville, CA               DNS            
 -- Watson, Richard          M57 Yuma, AZ                   DNS            
 -- Nelson, Keith            M55 Lancaster, CA              DNS            
 
M60 High Jump
==========================================================================
    60 USATF: * 1.72m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sauers, James            M62 Dacula, GA               1.68m    5-06.00 
  2 Rader, Charlie           M62 Corona, CA               1.58m    5-02.25 
  3 Baskauskas, Edward       M60 Martinez, CA             1.55m    5-01.00 
  4 Montieth, David          M64 Ridgefield, CT           1.49m    4-10.50 
  5 Frable, Norman           M64 Ivins, UT                1.35m    4-05.00  1-0
  6 Wuest, Gary              M64 Sacramento, CA           1.35m    4-05.00  1-1
  7 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,       1.30m    4-03.25 
 -- Manor, James             M62 Modesto, CA                DNS            
 -- *Judson, Fred            M64 Canada                     DNS            
 -- Koestoer Bisson, Phil    M61 Costa Mesa, CA             DNS            
 
M65 High Jump
==========================================================================
    65 USATF: * 1.66m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dobroth, John            M69 Camarillo, CA            1.55m    5-01.00 
  2 Goodreau, James          M65 North Hollywood, CA      1.46m    4-09.50  1-1
  3 Johnston, Joe            M66 Apopka, FL               1.46m    4-09.50  2-2
  4 Rheams, Larry            M67 Eureka, MO               1.40m    4-07.00 
  5 Burns, John              M69 Lafayette, CA            1.35m    4-05.00  1-0
  6 Edwards, Jay             M67 Salem, OR                1.35m    4-05.00  2-1
  7 Rogosheske, Philip       M65 St. Cloud, MN            1.35m    4-05.00  3-3
  8 Squires, Jack            M65 Napa, CA                 1.30m    4-03.25 
 -- Condon, Frank            M68 Chico, CA                  DNS            
 -- Cawley, James            M67 Austin, TX                 DNS            
 -- Robbins, Stephen         M67 Cleveland Heights,         DNS            
 -- Moore, Rolly             M65 Kennewick, WA              DNS            
 
M70 High Jump
==========================================================================
    70 USATF: * 1.52m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Perry, Dave              M71 Banning, CA              1.40m    4-07.00 
  2 Kline, Barry             M70 Washington, PA           1.38m    4-06.25 
  3 Bergen, Bert             M72 La Canada, CA            1.36m    4-05.50 
  4 Isett, Don               M71 Dallas, TX               1.32m    4-04.00  1-0
  4 Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS              1.32m    4-04.00  1-0
  6 Henderson, Gary          M71 Citrus Heights, CA       1.28m    4-02.25  1-0
  7 Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO         1.28m    4-02.25  3-3
 -- Bane, Gary               M72 Santa Barbara, CA          DNS            
 
M75 High Jump
==========================================================================
    75 USATF: * 1.40m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Langenfeld, Tom          M75 Edina, MN                1.41m*   4-07.50 
  2 Spainhower, Doug         M75 Fruit Heights, UT        1.30m    4-03.25 
  3 Fitzhugh, Raymond        M75 Irvine, CA               1.18m    3-10.50 
  4 Leis, Donald             M78 Pasadena, CA             1.04m    3-05.00 
 
M80 High Jump
==========================================================================
    80 USATF: * 1.24m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Donley, Jerry            M80 Colorado Springs, C      1.10m    3-07.25 
  2 Holmes, Bob              M81 San Diego, CA            0.88m    2-10.50 
 
M85 High Jump
==========================================================================
    85 USATF: * 1.16m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ross, Charles            M87 Conyers, GA              0.76m    2-06.00 
 -- Warren, Richard          M86 Los Osos, CA               DNS            
 
M90 High Jump
==========================================================================
    90 USATF: * 1.11m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX                1.06m    3-05.75 
 
M95 High Jump
==========================================================================
    95 USATF: * 0.98m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McPhie, Leland           M96 San Diego, CA            0.76m    2-06.00 
 
W30 Pole Vault
==========================================================================
    30 USATF: * 0.83m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mintz, Rachel            W30 Canada                   3.20m*  10-06.00 
 
W35 Pole Vault
==========================================================================
    35 USATF: * 4.55m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 *Croskell, Helen         W37 Houston, TX              2.30m    7-06.50 
 
W40 Pole Vault
==========================================================================
    40 USATF: * 3.42m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Regan, Alison            W44 Los Angeles, CA          2.80m    9-02.25 
 
W45 Pole Vault
==========================================================================
    45 USATF: * 3.38m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rieger, Karen            W46 Indianapolis, IN         2.50m    8-02.50 
  2 Worthge, Maria           W46 San Mateo, CA            2.10m    6-10.75 
  3 Kehoe, Carla             W46 Granite Bay, CA          1.80m    5-10.75 
 
W50 Pole Vault
==========================================================================
    50 USATF: * 3.25m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Babits, Brenda           W50 Fort Wayne, IN           2.40m    7-10.50  1-0
  2 Deutsch, Debra           W50 Los Altos, CA            2.40m    7-10.50  2-2
  3 Jarjisian, Linda         W50 Cochranville, PA         1.70m    5-07.00 
 -- Westman, Betsy           W50 Burlingame, CA             DNS            
 
W55 Pole Vault
==========================================================================
    55 USATF: * 3.05m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             2.90m    9-06.25 
  2 Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA              1.20m    3-11.25 
 -- Hanscom, Rita            W56 San Diego, CA               NH            
 
W60 Pole Vault
==========================================================================
    60 USATF: * 3.12m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Raschker, Phil           W63 Marietta, GA             2.50m    8-02.50 
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX              2.10m    6-10.75 
  3 Johnston, Janet          W63 Apopka, FL               1.60m    5-03.00 
  4 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                1.20m    3-11.25 
 
W65 Pole Vault
==========================================================================
    65 USATF: * 3.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jager, Kathy             W67 Glendale, AZ             2.30m    7-06.50 
 -- Simpson, Jane            W69 Chico, CA                  DNS            
 
W70 Pole Vault
==========================================================================
    70 USATF: * 2.36m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sisley, Becky            W71 Eugene, OR               2.10m    6-10.75 
  2 *Anderson, Sandy         W70 Canada                   1.50m    4-11.00 
 
W75 Pole Vault
==========================================================================
    75 USATF: * 1.90m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Meiler, Florence         W76 Shelburne, VT            1.92m*   6-03.50 
 
W80 Pole Vault
==========================================================================
    80 USATF: * 1.40m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Valien, Johnnye          W84 Los Angeles, CA          1.10m    3-07.25 
 
M30 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lindenberg, David        M31 Stockton, CA             4.35m   14-03.25 
 
M35 Pole Vault
==========================================================================
    35 USATF: * 5.86m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Friedenbach, Paul        M39 Scotts Valley, CA        4.65m   15-03.00 
 -- Holloman, Chris          M36 Reno, NV                   DNS            
 
M40 Pole Vault
==========================================================================
    40 USATF: * 5.70m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Besmer, John             M43 San Jose, CA             4.35m   14-03.25 
  2 Gobble, Darrell          M41 Littleton, CO            4.25m   13-11.25 
  3 Johnson, Eric            M40 Fremont, CA              3.85m   12-07.50 
  4 Bagatelos, John          M42 Livermore, CA            3.65m   11-11.75 
  5 Faulkner, Lee            M41 Marion, AR               3.35m   10-11.75 
 -- Boles, Jim               M42 Evanton, WY                DNS            
 
M45 Pole Vault
==========================================================================
    45 USATF: * 5.10m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Besmer, Daniel           M46 Rocklin, CA              4.45m   14-07.25 
  2 Babits, Paul             M49 Fort Wayne, IN           4.35m   14-03.25 
  3 Bartos, Jonathan         M46 Waynesville, OH          4.25m   13-11.25 
  4 Boyce, Andrew            M45 West Dundee, IL          3.85m   12-07.50 
  5 Roth, Curt               M48 Granite Bay, CA          3.75m   12-03.50  1-1
  5 Worthge, Walt            M49 San Mateo, CA            3.75m   12-03.50  1-1
  7 Clarke, Chris            M48 Petaluma, CA             3.65m   11-11.75 
  8 Foss, Daniel             M49 Templeton, CA            3.50m   11-05.75 
  9 Harper, Richart          M45 Davis, CA                3.35m   10-11.75 
 -- Broderick, David         M49 Pleasant View, UT           NH            
 -- Negley, Eric             M49 Suwanee, GA                DNS            
 -- Hansen, Randy            M48 Ames, NE                   DNS            
 
M50 Pole Vault
==========================================================================
       USATF: * 4.75m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hunter, Gary             M54 Ft Wayne, IN             4.25m   13-11.25 
  2 Olsen, Robert            M54 Fairfield, CA            4.15m   13-07.25 
  3 Baucom, Louis            M53 Vancouver, WA            3.65m   11-11.75  1-5
  4 Berezovskiy, Victor      M50 Ventura, CA              3.65m   11-11.75  3-5
  5 Russ, Jim                M53 Charlotte, NC            3.25m   10-08.00 
  6 Janusey, Michael         M52 Venetia, PA              2.95m    9-08.00 
  7 Hankerson, Brian         M50 Hollywood, FL            2.80m    9-02.25 
 -- McFarling, Bradford      M51 College Station, TX         NH            
 -- Bibby, Douglas           M50 Albany, CA                  NH            
 -- SooHoo, Wilson           M53 Roseville, CA              DNS            
 
M55 Pole Vault
==========================================================================
       USATF: * 4.13m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brown, Charles           M55 Carlsbad, CA             4.20m*  13-09.25 
  2 Bentz, Kirk              M55 San Pedro, CA            3.95m   12-11.50 
  3 Hogan, Michael           M56 San Diego, CA            3.85m   12-07.50 
  4 Haynie, Ralph            M55 Maricopa, AZ             3.75m   12-03.50  1-0
  5 Mead, Murray             M56 Hermosa Beach, CA        3.75m   12-03.50  1-1
  6 Eaton, William           M59 Sedona, AZ               3.35m   10-11.75 
  7 Hoff, Sid                M58 Medford, OR              3.20m   10-06.00 
  8 Keller, Donald           M55 Austin, TX               3.05m   10-00.00 
  9 Hochderffer, Mike        M57 Davis, CA                2.90m    9-06.25 
 -- Winters, John            M55 Bothell, WA                DNS            
 -- Studebaker, Doug         M57 Burlingame, CA             DNS            
 -- Christensen, Scott       M57 Highland, UT               DNS            
 -- Osland, Doug             M55 Roseville, CA              DNS            
 -- Cody, Carl               M58 Sandy, UT                  DNS            
 
M60 Pole Vault
==========================================================================
    60 USATF: * 4.02m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Altendorf, John          M64 Corvallis, OR            4.04m*  13-03.00 
  2 Hardison, Steve          M60 Fresno, CA               3.70m   12-01.50 
  3 Kilpelainen, Matti       M64 Canton, MI               3.50m   11-05.75  1-1
  4 Phillips, Dennis         M64 Philomath, OR            3.50m   11-05.75  2-2
  5 Bonnett, Larry           M61 Bertram, TX              3.10m   10-02.00 
  6 Andrews, James           M61 Exeter, CA               3.00m    9-10.00 
  7 Wuest, Gary              M64 Sacramento, CA           2.60m    8-06.25 
 -- Whitson, John            M60 Albuquerque, NM             NH            
 -- Creech, James            M63 Biggs, CA                  DNS            
 -- Baker, Robert            M64 Metairie, LA               DNS            
 -- Koestoer Bisson, Phil    M61 Costa Mesa, CA             DNS            
 -- Banhagel, Robert         M64 Buckeye Lake, OH           DNS            
 
M65 Pole Vault
==========================================================================
    65 USATF: * 3.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Johnston, Joe            M66 Apopka, FL               3.20m   10-06.00 
  2 Hotaling, Bruce          M66 Rohnert Park, CA         3.00m    9-10.00 
  3 Booth, Howard            M66 Gregory, MI              2.60m    8-06.25 
 -- Stempel, Dennis          M66 West Sacramento, CA         NH            
 -- Warr, Steven             M69 Hockley, TX                 NH            
 -- Ribbel, Arthur           M68 Novato, CA                  NH            
 -- Werne, Roger             M66 San Ramon, CA              DNS            
 
M70 Pole Vault
==========================================================================
    70 USATF: * 3.20m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Isett, Don               M71 Dallas, TX               3.05m   10-00.00 
  2 Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO         3.00m    9-10.00 
  3 Cannon, Terry            M72 Eugene, OR               2.70m    8-10.25 
  4 Coward, Billy            M70 Gainesville, VA          1.80m    5-10.75 
 -- Bane, Gary               M72 Santa Barbara, CA          DNS            
 
M75 Pole Vault
==========================================================================
    75 USATF: * 3.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hewitt, Robert           M77 Gresham, OR              2.60m    8-06.25 
  2 Fitzhugh, Raymond        M75 Irvine, CA               2.30m    7-06.50  2-2
  3 Jankovich, Bill          M76 Unattached               2.30m    7-06.50  2-4
 -- Morris, Allen            M76 Canby, OR                  DNS            
 -- Cesteros, Jose           M77 Leon, IA                   DNS            
 
M80 Pole Vault
==========================================================================
    80 USATF: * 2.75m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Donley, Jerry            M80 Colorado Springs, C      2.20m    7-02.50 
  2 Holmes, Bob              M81 San Diego, CA            1.70m    5-07.00 
 
M85 Pole Vault
==========================================================================
    85 USATF: * 2.24m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ross, Charles            M87 Conyers, GA              1.00m    3-03.25 
 
W30 Long Jump runway 1
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Moulds, Latisha          W32 Joppa, MD                5.17m   2.8  16-11.50 
 
W35 Long Jump runway 1
===============================================================================
    35 USATF: * 6.50m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Guest, Rachel            W35 Surprise, AZ             5.37m  +0.0  17-07.50 
  2 *Dias, Donita            W38 Brazil                   4.60m  -0.1  15-01.25 
  3 Weaver, Tara             W39 McKinleyville, CA        4.55m   1.6  14-11.25 
  4 Kent, Dawn               W36 Wilmington, DE           4.52m   1.8  14-10.00 
  5 Dierauer, Isabelle       W37 Jamestown, OH            4.11m  -0.6  13-06.00 
  6 *Croskell, Helen         W37 Houston, TX              3.35m   0.3  11-00.00 
 -- Kovacs, Deborah          W39 Groton, MA                 DNS   NWI           
 
W40 Long Jump runway 2
===============================================================================
    40 USATF: * 5.68m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Berryman, Tracey         W43 Silver Spring, MD        4.77m  -0.7  15-07.75 
  2 Leslie, Paula            W41 Corvallis, OR            4.25m   1.0  13-11.50 
  3 Sakirkin, Sharon         W43 Amarillo, TX             3.91m   0.8  12-10.00 
  4 Carty, Linda             W44 Miami, FL                3.24m   2.0  10-07.75 
 -- Lawrence, Donna          W42 Austin, TX                 DNS   NWI           
 -- Cobb, Sharla             W42 Orlando, FL                DNS   NWI           
 
W45 Long Jump runway 2
===============================================================================
    45 USATF: * 5.37m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Upshaw-Margerum, Joy     W49 Los Altos Hills, CA      4.96m  +0.0  16-03.25 
  2 Amarasekara, Veronica    W49 Fontana, CA              4.67m  -0.1  15-04.00 
  3 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY      4.18m  +0.0  13-08.75 
  4 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA            3.54m  -0.2  11-07.50 
  5 Hamilton, Katherine      W49 Moraga, CA               2.90m  -0.9   9-06.25 
 -- Freetly, Kim             W47 Ventura, CA                DNS   NWI           
 -- Lanier, Gina             W45 Lincoln University,        DNS   NWI           
 
W50 Long Jump runway 1
===============================================================================
       USATF: * 5.40m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 *Freeman, B J            W51 Canada                   4.53m   2.5  14-10.50 
  2 *Lauridsen, Susanne      W52 Canada                   4.05m   0.5  13-03.50 
  3 St James, Valerie        W53 Sacramento, CA           3.41m   1.1  11-02.25 
  4 Byrne, Alisa             W52 Oxnard, CA               3.33m   1.7  10-11.25 
  5 Bowers, Tina             W54 Rancho Murieta, CA       3.29m   1.9  10-09.50 
  6 Tefft, Jan               W52 Scottsdale, AZ           3.14m   1.3  10-03.75 
  7 Sconyers, Jone           W50 Sacramento, CA           2.38m   2.6   7-09.75 
 -- Johnson, Liz             W54 Charlotte, NC              DNS   NWI           
 
W55 Long Jump runway 2
===============================================================================
       USATF: * 4.90m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hanscom, Rita            W56 San Diego, CA            4.53m   1.2  14-10.50 
  2 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             4.39m   0.7  14-05.00 
  3 *Amerongen, Loretta      W56 Canada                   4.05m   0.5  13-03.50 
  4 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE             3.89m   0.3  12-09.25 
  5 Kirkpatrick, Yvonne      W55 Kuna, ID                 2.79m   1.9   9-02.00 
  6 Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA              1.62m  +0.0   5-03.75 
 -- Cohn, Linda              W57 Northridge, CA             DNS   NWI           
 
W60 Long Jump runway 2
===============================================================================
    60 USATF: * 4.73m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Raschker, Phil           W63 Marietta, GA             4.23m   1.0  13-10.50 
  2 Matthews, Brenda         W61 Anaheim, CA              3.75m   NWI  12-03.75 
  3 *Naylor, Avril           W63 Sacramento, CA           3.26m   0.5  10-08.50 
  4 Tucker, Lorraine         W63 Fort Hood, TX            3.24m   1.3  10-07.75 
  5 Raham, Sharon            W64 Wellington, CO           2.83m   1.4   9-03.50 
  6 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX              2.80m   NWI   9-02.25 
 -- Nesbihal-Cordero, Susan  W61 Islip Terrace, NY          DNS   NWI           
 
W65 Long Jump runway 2
===============================================================================
    65 USATF: * 4.26m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 O'Connor, Nadine         W68 Del Mar, CA              3.94m   3.1  12-11.25 
  2 Jager, Kathy             W67 Glendale, AZ             3.56m   1.1  11-08.25 
  3 Carter, Ann              W68 Aiken, SC                2.65m   0.2   8-08.50 
  4 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                1.93m   0.9   6-04.00 
 
W70 Long Jump runway 1
===============================================================================
    70 USATF: * 3.84m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jordan, Barbara          W74 South Burlington, V      2.76m  +0.0   9-00.75 
 -- Padia, Elsbeth           W72 Belmont, CA                DNS   NWI           
 
W75 Long Jump runway 1
===============================================================================
    75 USATF: * 3.33m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lary, Audrey             W76 Frederick, MD            3.30m   1.2  10-10.00 
  2 Meiler, Florence         W76 Shelburne, VT            3.14m   2.1  10-03.75 
  3 Donley, Christel         W75 Colorado Springs, C      3.01m   0.2   9-10.50 
  4 Kuehne, Magdalena        W79 Unattached               2.45m   1.1   8-00.50 
  5 Chou, Fei-Mei            W75 Sunnyvale, CA            2.33m  +0.0   7-07.75 
  6 Leek, Edythe             W79 Sacramento, CA           1.38m   1.1   4-06.50 
 
W80 Long Jump runway 1
===============================================================================
    80 USATF: * 2.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Valien, Johnnye          W84 Los Angeles, CA          1.58m   1.2   5-02.25 
 
M30 Long Jump runway 1
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Stephens, Cameron        M32 Turlock, CA              6.27m  -1.2  20-07.00 
  2 Porter, John             M32 Wrightsville, PA         6.05m   2.1  19-10.25 
  3 Williams, Tony           M31 Fresno, CA               5.54m   0.4  18-02.25 
  4 Lanier, Kim              M34 Lincoln Univ, PA         4.51m  -1.4  14-09.75 
 
M35 Long Jump runway 1
===============================================================================
    35 USATF: * 8.50m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Pettes, Alfy             M35 Omaha, NE                6.56m  -2.3  21-06.25 
  2 Thomas, Bart             M39 Amarillo, TX             6.53m   0.5  21-05.25 
  3 Dolezilek, Shawn         M39 Topeka, KS               6.06m  +0.0  19-10.75 
  4 Jensen, Scott            M38 Fullerton, CA            5.60m  +0.0  18-04.50 
  5 Martin, Shawn            M38 Elk Grove, CA            5.45m  -0.5  17-10.75  2nd...5.41
  6 Fisher, Eren             M36 Hughson, CA              5.45m  -1.0  17-10.75  2nd...5.35
  7 Ash, David               M39 Spring Valley, NY        4.69m   2.0  15-04.75 
 
M40 Long Jump runway 1
===============================================================================
       USATF: * 7.68m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Wise, John               M43 Orlando, FL              6.30m   0.5  20-08.00 
  2 Henson, Arthur           M40 Charlotte, NC            6.26m  -0.3  20-06.50 
  3 *Sakirkin, Oleg          M44 Amarillo, TX             6.14m  +0.0  20-01.75 
  4 *Foster, Scott           M40 Canada                   5.90m  -1.5  19-04.25 
  5 Barinque, Mark           M43 Lubbock, TX              5.53m  +0.0  18-01.75 
  6 Page, Jere               M43 Delta, CO                5.38m  -0.8  17-08.00 
  7 Schlader, Joel           M43 Alameda, CA              4.79m  +0.0  15-08.75 
 -- Phillips, Michael        M43 Gig Harbor, WA             DNS   NWI           
 -- Robinson, Jerome         M41 New York, NY               DNS   NWI           
 -- Scannell, Kevin          M40 Chesterfield, MO           DNS   NWI           
 -- Hawke, Karl              M44 New York, NY               DNS   NWI           
 -- Watson, Johnny           M43 Bakersfield, CA            DNS   NWI           
 -- Palacios, Antonio        M44 Bloomington, IN            DNS   NWI           
 -- Boles, Jim               M42 Evanton, WY                DNS   NWI           
 
M45 Long Jump runway 1
===============================================================================
       USATF: * 6.98m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Bates, Christopher       M46 Portland, OR             6.18m   NWI  20-03.50 
  2 Pruett, Rick             M47 Vallejo, CA              6.03m   NWI  19-09.50 
  3 Sampson, Aaron           M48 Murray, UT               5.95m   NWI  19-06.25 
  4 Holland, Doug            M46 Union City, CA           5.90m   NWI  19-04.25 
  5 Biggers, Kevin           M48 Rancho Palos Verdes      5.71m   NWI  18-09.00 
  6 Toll, Mike               M46 Keizer, OR               5.63m   NWI  18-05.75 
  7 Cramer, Bruce            M49 Santa Clarita, CA        5.03m   NWI  16-06.00 
  8 McKenzie, John           M45 Silver Spring, MD        4.96m   NWI  16-03.25 
  9 Morrow, Art              M46 Palm Desert, CA          3.55m   NWI  11-07.75 
 -- Wedan, Richard           M45 Klamath Falls, OR          DNS   NWI           
 -- Piterman, Dmitry         M46 Oakland, CA                DNS   NWI           
 -- Thigpen, Aaron           M45 Brentwood, CA              DNS   NWI           
 -- Crippen, Rand            M47 Mountain View, CA          DNS   NWI           
 -- Boyce, Andrew            M45 West Dundee, IL            DNS   NWI           
 -- Enakaya, Makini          M49 Elk Grove, CA              DNS   NWI           
 -- Eggman, Allen            M49 San Francisco, CA          DNS   NWI           
 
M50 Long Jump runway 1
===============================================================================
       USATF: * 6.42m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hankerson, Brian         M50 Hollywood, FL            5.68m   1.0  18-07.75 
  2 Banks, Willie            M54 Carlsbad, CA             5.67m   2.1  18-07.25 
  3 Smith, Joe               M54 Salt Lake City, UT       5.45m   0.3  17-10.75 
  4 Chen, Peter              M52 Palo Alto, CA            4.78m  +0.0  15-08.25 
  5 McDaniels, Robert        M53 Vallejo, CA              4.29m  +0.0  14-01.00 
  6 Putnam, Randal           M54 Elk Grove, CA            3.88m  +0.0  12-08.75 
  7 Bibby, Douglas           M50 Albany, CA               3.86m   0.3  12-08.00 
  8 Chase, Steve             M54 Gilroy, CA               3.50m   1.3  11-05.75 
 -- Munn, Malcolm            M54 Maryland Hts, MO           DNS   NWI           
 -- Turner, Gregory          M52 Richmond, CA               DNS   NWI           
 -- Battle, Marcus           M51 Silver Spring, MD          DNS   NWI           
 -- Armbrister, Michael      M52 Hollywood, FL              DNS   NWI           
 
M55 Long Jump runway 1
===============================================================================
       USATF: * 6.12m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Bentz, Kirk              M55 San Pedro, CA            5.30m   1.2  17-04.75  2nd...5.24
  2 Kuechle, John            M58 Culver City, CA          5.30m   0.8  17-04.75  2nd...5.13
  3 Watson, Donald           M55 Danville, CA             5.18m   0.9  17-00.00 
  4 Wilson, Thaddeus         M59 Oxnard, CA               5.14m   1.6  16-10.50 
  5 Osland, Doug             M55 Roseville, CA            4.89m   1.1  16-00.50 
  6 Crowl, Chip              M55 San Diego, CA            4.70m   0.7  15-05.00 
  7 Hecker, Andrew           M55 Ventura, CA              4.67m   1.0  15-04.00 
  8 Censullo, Richard        M57 Whittier, CA             4.40m   0.9  14-05.25 
  9 Stafford, Steve          M55 Tulare, CA               4.12m  +0.0  13-06.25  2nd...4.08
 10 Shires, Paul             M57 Arroyo Grande, CA        4.12m   1.1  13-06.25  2nd...3.92
 -- Tipping, Mike            M57 Irvine, CA                FOUL                 
 -- McNeill, George          M56 Coral Springs, FL          DNS   NWI           
 
M60 Long Jump runway 1
===============================================================================
       USATF: * 6.07m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Mimm, Gregory            M62 Mission Viejo, CA        4.95m   0.3  16-03.00 
  2 Flowers, Carl            M63 Irvine, CA               4.62m   0.3  15-02.00 
  3 Nolly, Lawrence          M61 Wilmington, DE           4.59m   0.4  15-00.75 
  4 Crockett, Roger          M62 Glasgow, VA              4.58m   2.4  15-00.50 
  5 Manor, James             M62 Modesto, CA              4.42m   1.4  14-06.00 
  6 Oleski, John             M60 Belmont, MA              4.35m  +0.0  14-03.25 
  7 *Jermacans, Viddy        M61 Australia                4.24m   0.6  13-11.00 
  8 *Mintz, Bruce            M63 Canada                   4.23m  +0.0  13-10.50 
  9 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,       3.97m   2.6  13-00.25 
 10 *Judson, Fred            M64 Canada                   3.79m  +0.0  12-05.25 
 11 Koestoer Bisson, Phil    M61 Costa Mesa, CA           3.63m  -1.6  11-11.00 
 12 Hill, Eric               M63 New Smyrna Beach, F      3.55m   1.4  11-07.75 
 -- Parnell, Roger           M61 Susanville, CA             DNS   NWI           
 -- Schuster, Neal           M62 Shorewood, WI              DNS   NWI           
 -- Baker, Robert            M64 Metairie, LA               DNS   NWI           
 -- Crittenden, Jimmy        M60 Issaquah, WA               DNS   NWI           
 
M65 Long Jump runway 2
===============================================================================
       USATF: * 5.35m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Brown, Ty                M65 Washington, DC           5.24m   2.6  17-02.25 
  2 Morris  Jr, Rufus        M65 Stevenson Ranch, CA      4.94m   0.3  16-02.50 
  3 Bidlingmaier, Robert     M68 Walnut Creek, CA         4.47m  -0.1  14-08.00 
  4 Tarumi, Hiroshi          M65 Redwood City, CA         4.33m  -0.5  14-02.50 
  5 Struna, Frank            M69 St. Ignatius, MT         4.29m  -0.4  14-01.00 
  6 *Lamothe, Grant          M66 Canada                   3.69m  -0.6  12-01.25 
  7 Powers, Herbert          M66 Katy, TX                 3.58m  -0.8  11-09.00 
 -- Cawley, James            M67 Austin, TX                 DNS   NWI           
 -- Hollister, James         M65 Turlock, CA                DNS   NWI           
 -- Booth, Howard            M66 Gregory, MI                DNS   NWI           
 -- Moore, Rolly             M65 Kennewick, WA              DNS   NWI           
 
M70 Long Jump runway 2
===============================================================================
       USATF: * 5.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Horn, Darrell            M70 Santa Rosa, CA           4.39m   0.2  14-05.00 
  2 Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS              4.32m   0.5  14-02.25 
  3 Vergin, Roger            M72 Poulsbo, WA              4.11m   2.5  13-06.00 
  4 Walker, Kermit           M74 Charleston, OR           3.99m   1.1  13-01.25 
  5 Isett, Don               M71 Dallas, TX               3.96m   1.3  13-00.00 
  6 *Chambers, Donald        M73 Australia                3.89m   2.2  12-09.25 
  7 Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO         3.51m  -1.7  11-06.25 
 -- Paulen, Robert           M73 Silver Spring, MD          DNS   NWI           
 -- Bane, Gary               M72 Santa Barbara, CA          DNS   NWI           
 
M75 Long Jump runway 2
===============================================================================
       USATF: * 4.57m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hewitt, Robert           M77 Gresham, OR              4.18m  -0.5  13-08.75 
  2 Spainhower, Doug         M75 Fruit Heights, UT        4.04m   0.6  13-03.25 
  3 Fitzhugh, Raymond        M75 Irvine, CA               3.56m  +0.0  11-08.25 
  4 Leis, Donald             M78 Pasadena, CA             2.80m  +0.0   9-02.25 
 -- Richards, Dick           M76 Encinitas, CA              DNS   NWI           
 -- Graves, Raymond          M76 Omaha, NE                  DNS   NWI           
 
M80 Long Jump runway 1
===============================================================================
    80 USATF: * 4.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Platts, William          M82 Boise, ID                3.49m  -1.9  11-05.50 
  2 Donley, Jerry            M80 Colorado Springs, C      2.74m   1.1   9-00.00 
  3 Waxham, George           M84 Folsom, CA               1.90m  -2.1   6-03.00 
 
M85 Long Jump runway 1
===============================================================================
    85 USATF: * 3.46m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Patsalis, Tom            M88 Alhambra, CA             2.59m  +0.0   8-06.00 
  2 Ross, Charles            M87 Conyers, GA              1.57m  +0.0   5-02.00 
 -- Warren, Richard          M86 Los Osos, CA               DNS   NWI           
 
M90 Long Jump runway 1
===============================================================================
    90 USATF: * 3.26m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX                3.01m   0.4   9-10.50 
 
M95 Long Jump runway 1
===============================================================================
    95 USATF: * 1.94m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 McPhie, Leland           M96 San Diego, CA            1.03m   0.2   3-04.50 
 
W30 Triple Jump runway 1
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Touya, Kimberly          W34 Patchogue, NY           10.23m   1.4  33-06.75 
 
W35 Triple Jump runway 1
===============================================================================
    35 USATF: * 11.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hurd, Tiombe             W36 Upper Marlboro, MD      12.41m*  1.9  40-08.75 
  2 Greenfield-Webster, Ruth W39 Yonkers, NY             10.62m   1.8  34-10.25 
  3 *Dias, Donita            W38 Brazil                   9.92m   1.2  32-06.50 
  4 Kent, Dawn               W36 Wilmington, DE           9.41m   1.0  30-10.50 
 -- *Croskell, Helen         W37 Houston, TX                DNS   NWI           
 
W40 Triple Jump runway 1
===============================================================================
    40 USATF: * 11.36m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lawrence, Donna          W42 Austin, TX              10.72m   2.3  35-02.00 
  2 Berryman, Tracey         W43 Silver Spring, MD        9.83m   1.7  32-03.00 
  3 Sakirkin, Sharon         W43 Amarillo, TX             8.20m   2.2  26-11.00 
 
W45 Triple Jump runway 1
===============================================================================
    45 USATF: * 10.80m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Richardson, Regina       W45 Clayton, NC             10.58m   1.1  34-08.50 
  2 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA            6.71m   0.9  22-00.25 
 -- Amarasekara, Veronica    W49 Fontana, CA                DNS   NWI           
 
W50 Triple Jump runway 1
===============================================================================
    50 USATF: * 10.49m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 *Lauridsen, Susanne      W52 Canada                   8.38m   1.4  27-06.00 
  2 St James, Valerie        W53 Sacramento, CA           6.71m   3.5  22-00.25 
  3 Tefft, Jan               W52 Scottsdale, AZ           5.76m   2.0  18-10.75 
 -- Warmerdam, Cathleen      W54 Reedley, CA                DNS   NWI           
 -- Johnson, Liz             W54 Charlotte, NC              DNS   NWI           
 
W55 Triple Jump runway 1
===============================================================================
    55 USATF: * 9.66m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 *Amerongen, Loretta      W56 Canada                   8.48m   2.2  27-10.00 
  2 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             8.34m   3.1  27-04.50 
  3 Bauer, Barbara           W57 Manteca, CA              7.97m   3.2  26-01.75 
  4 Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA              4.89m   1.6  16-00.50 
 -- Lowery, Linda            W58 Decatur, GA                DNS   NWI           
 -- Cohn, Linda              W57 Northridge, CA             DNS   NWI           
 
W60 Triple Jump runway 1
===============================================================================
       USATF: * 9.63m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Raschker, Phil           W63 Marietta, GA             9.36m   1.8  30-08.50 
  2 *Steekelenburg, Annelies W62 Malibu, CA               7.80m   1.4  25-07.25 
  3 *Naylor, Avril           W63 Sacramento, CA           6.70m   2.0  21-11.75 
  4 Raham, Sharon            W64 Wellington, CO           6.21m  -1.4  20-04.50 
  5 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                5.33m  +0.0  17-06.00 
 -- Nesbihal-Cordero, Susan  W61 Islip Terrace, NY          DNS   NWI           
 -- Matthews, Brenda         W61 Anaheim, CA                DNS   NWI           
 
W65 Triple Jump runway 1
===============================================================================
    65 USATF: * 8.53m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Carter, Ann              W68 Aiken, SC                5.96m   2.2  19-06.75 
  2 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                4.94m   0.4  16-02.50 
 
W70 Triple Jump runway 1
===============================================================================
    70 USATF: * 8.23m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jordan, Barbara          W74 South Burlington, V      6.29m   2.4  20-07.75 
 
W75 Triple Jump runway 1
===============================================================================
    75 USATF: * 7.43m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lary, Audrey             W76 Frederick, MD            7.29m   0.4  23-11.00 
  2 Donley, Christel         W75 Colorado Springs, C      6.51m   1.2  21-04.25 
  3 Meiler, Florence         W76 Shelburne, VT            6.17m   0.7  20-03.00 
  4 Kuehne, Magdalena        W79 Unattached               5.98m   0.7  19-07.50 
  5 Chou, Fei-Mei            W75 Sunnyvale, CA            4.51m  -0.1  14-09.75 
  6 Leek, Edythe             W79 Sacramento, CA           4.11m   1.7  13-06.00 
 
W80 Triple Jump runway 1
===============================================================================
    80 USATF: * 5.12m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Valien, Johnnye          W84 Los Angeles, CA          4.02m   0.8  13-02.25 
 
M30 Triple Jump runway 2
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Stephens, Cameron        M32 Turlock, CA             12.56m   0.7  41-02.50 
  2 Porter, John             M32 Wrightsville, PA        11.70m   2.2  38-04.75 
 
M35 Triple Jump runway 2
===============================================================================
    35 USATF: * 16.95m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jensen, Scott            M38 Fullerton, CA           11.67m   2.3  38-03.50 
  2 Dolezilek, Shawn         M39 Topeka, KS              11.38m   2.3  37-04.00 
  3 Fisher, Eren             M36 Hughson, CA             10.87m   1.9  35-08.00 
  4 *Hundal, Jasbir          M37 Canada                  10.48m   1.2  34-04.75 
 
M40 Triple Jump runway 2
===============================================================================
       USATF: * 16.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 *Sakirkin, Oleg          M44 Amarillo, TX            12.36m  +0.0  40-06.75 
  2 Joseph, Diedrick         M41 Culver City, CA         12.17m   2.3  39-11.25 
  3 Hawke, Karl              M44 New York, NY            12.05m   0.6  39-06.50 
  4 *Foster, Scott           M40 Canada                  11.13m   0.9  36-06.25 
  5 Barinque, Mark           M43 Lubbock, TX             10.82m   1.6  35-06.00 
 -- Palacios, Antonio        M44 Bloomington, IN            DNS   NWI           
 -- Scannell, Kevin          M40 Chesterfield, MO           DNS   NWI           
 -- Ashley, Brian            M41 Orlando, FL                DNS   NWI           
 -- Watson, Johnny           M43 Bakersfield, CA            DNS   NWI           
 
M45 Triple Jump runway 2
===============================================================================
       USATF: * 14.64m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Piterman, Dmitry         M46 Oakland, CA             13.27m   1.8  43-06.50 
  2 *Maguire, Hugh           M46 Canada                  12.70m   0.9  41-08.00 
  3 Davenport, LaVell        M48 Los Angeles, CA         12.61m   2.5  41-04.50 
  4 Johnson, Steven          M46 Mount Horeb, WI         12.13m   1.2  39-09.75 
  5 Cramer, Bruce            M49 Santa Clarita, CA       11.32m   2.1  37-01.75 
  6 Frazier, Kenneth         M47 Pine Bluff, AR          11.28m   0.4  37-00.25 
  7 Holland, Doug            M46 Union City, CA          11.18m   1.5  36-08.25 
  8 Morrow, Art              M46 Palm Desert, CA          7.97m   1.2  26-01.75 
 -- Whitten, Clark           M46 Folsom, CA                 DNS   NWI           
 -- Crippen, Rand            M47 Mountain View, CA          DNS   NWI           
 -- Enakaya, Makini          M49 Elk Grove, CA              DNS   NWI           
 
M50 Triple Jump runway 2
===============================================================================
       USATF: * 14.00m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Smith, Joe               M54 Salt Lake City, UT      11.88m  +0.0  38-11.75 
  2 Yeoman, Michael          M53 Eugene, OR              11.64m   1.3  38-02.25 
  3 Battle, Marcus           M51 Silver Spring, MD       11.57m   2.1  37-11.50 
  4 Lariza, Mike             M54 Troutdale, OR           11.35m  +0.0  37-03.00 
  5 Hankerson, Brian         M50 Hollywood, FL           11.31m   2.3  37-01.25 
 -- Banks, Willie            M54 Carlsbad, CA              FOUL                 
 -- Heinze, Michael          M52 Manteca, CA               FOUL                 
 -- McBarnette, Bruce        M52 Sterling, VA               DNS   NWI           
 
M55 Triple Jump runway 2
===============================================================================
       USATF: * 12.62m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Watson, Donald           M55 Danville, CA            11.04m   1.4  36-02.75 
  2 Bentz, Kirk              M55 San Pedro, CA           10.87m   1.6  35-08.00 
  3 Richardson, Robert       M57 Carson, CA              10.64m  +0.0  34-11.00 
  4 Keller, Donald           M55 Austin, TX               9.63m   1.3  31-07.25 
  5 Hecker, Andrew           M55 Ventura, CA              9.29m   0.8  30-05.75 
  6 Tipping, Mike            M57 Irvine, CA               8.80m   NWI  28-10.50 
  7 Shires, Paul             M57 Arroyo Grande, CA        8.72m   0.9  28-07.50 
 -- McNeill, George          M56 Coral Springs, FL          DNS   NWI           
 -- Sturgeon, Randell        M58 Orangevale, CA             DNS   NWI           
 
M60 Triple Jump runway 2
===============================================================================
       USATF: * 11.96m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Rodenbeck, Larry         M61 West Plains, MO         10.90m  -0.6  35-09.25 
  2 Mimm, Gregory            M62 Mission Viejo, CA       10.37m  +0.0  34-00.25 
  3 Tomaschke, John          M60 San Diego, CA            9.97m  -1.4  32-08.50 
  4 Crockett, Roger          M62 Glasgow, VA              9.61m  -0.2  31-06.50 
  5 Flowers, Carl            M63 Irvine, CA               9.55m  +0.0  31-04.00 
  6 Oleski, John             M60 Belmont, MA              8.78m   0.1  28-09.75 
  7 Mosher, Franklyn         M61 Fair Oaks, CA            8.77m  -0.6  28-09.25 
  8 Manor, James             M62 Modesto, CA              8.67m  -0.1  28-05.50 
  9 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,       8.02m   0.5  26-03.75 
 -- Cameron, Dennis          M61 Reno, NV                   DNS   NWI           
 -- Crittenden, Jimmy        M60 Issaquah, WA               DNS   NWI           
 
M65 Triple Jump runway 2
===============================================================================
       USATF: * 10.84m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Morris  Jr, Rufus        M65 Stevenson Ranch, CA     10.18m  -1.3  33-04.75 
  2 Brown, Ty                M65 Washington, DC           9.83m   0.2  32-03.00 
  3 Struna, Frank            M69 St. Ignatius, MT         9.55m  -0.6  31-04.00 
  4 Monroe, Terry            M66 Reno, NV                 9.45m  -0.7  31-00.00 
  5 *Lamothe, Grant          M66 Canada                   7.89m  -0.4  25-10.75 
  6 Cartwright, Monty        M66 Colorado Springs, C      7.45m  -1.3  24-05.50 
 -- Dillemuth, Fred          M68 Stockton, CA               DNS   NWI           
 -- Rheams, Larry            M67 Eureka, MO                 DNS   NWI           
 -- Cawley, James            M67 Austin, TX                 DNS   NWI           
 -- Burns, Michael           M67 Milan, MN                  DNS   NWI           
 -- Hollister, James         M65 Turlock, CA                DNS   NWI           
 -- Moore, Rolly             M65 Kennewick, WA              DNS   NWI           
 
M70 Triple Jump runway 2
===============================================================================
       USATF: * 10.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Walker, Kermit           M74 Charleston, OR           8.56m  +0.0  28-01.00 
  2 Paulen, Robert           M73 Silver Spring, MD        8.48m   1.6  27-10.00 
  3 Vergin, Roger            M72 Poulsbo, WA              8.43m   0.5  27-08.00 
  4 *Chambers, Donald        M73 Australia                8.31m   1.6  27-03.25 
  5 La Barge, Peter          M71 Dallas, TX               7.62m   0.6  25-00.00 
  6 Pliner, Terry            M72 Green Bay, WI            7.06m   1.0  23-02.00 
  7 LeVasseur, Jerry         M72 Brunswick, ME            7.03m   1.2  23-00.75 
 
M75 Triple Jump runway 2
===============================================================================
    75 USATF: * 9.30m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hewitt, Robert           M77 Gresham, OR              8.94m   0.5  29-04.00 
  2 Spainhower, Doug         M75 Fruit Heights, UT        7.98m   0.2  26-02.25 
  3 Fitzhugh, Raymond        M75 Irvine, CA               6.96m   0.2  22-10.00 
  4 Leis, Donald             M78 Pasadena, CA             6.44m   0.4  21-01.50 
 -- Langenfeld, Tom          M75 Edina, MN                  DNS   NWI           
 
M80 Triple Jump runway 2
===============================================================================
    80 USATF: * 8.27m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Waxham, George           M84 Folsom, CA               3.42m   0.9  11-02.75 
 
M85 Triple Jump runway 2
===============================================================================
    85 USATF: * 7.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Patsalis, Tom            M88 Alhambra, CA             6.06m  +0.0  19-10.75 
  2 Ross, Charles            M87 Conyers, GA              4.24m  +0.0  13-11.00 
 
M90 Triple Jump runway 2
===============================================================================
    90 USATF: * 6.44m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX                5.91m  +0.0  19-04.75 
 
M95 Triple Jump runway 2
===============================================================================
    95 USATF: * 4.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 McPhie, Leland           M96 San Diego, CA            2.59m  +0.0   8-06.00 
 
W30 Shot Put 4K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Beatty, Tyrenda          W34 Hayward, CA             10.30m   33-09.50 
 
W35 Shot Put 4K
==========================================================================
    35 USATF: * 16.30m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rector, Tiffany          W39 San Bernardino, CA       8.48m   27-10.00 
  2 Kent, Dawn               W36 Wilmington, DE           6.88m   22-07.00 
  3 Dierauer, Isabelle       W37 Jamestown, OH            6.42m   21-00.75 
 
W40 Shot Put 4K
==========================================================================
    40 USATF: * 15.09m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Baldwin, Gerri           W44 San Jose, CA             9.26m   30-04.75 
  2 Mosley, Patricia         W43 West Chester, PA         8.41m   27-07.25 
  3 Butts, Linda             W41 Lancaster, PA            8.30m   27-02.75 
  4 Latham, Cindy            W40 West Haven, CT           5.56m   18-03.00 
 
W45 Shot Put 4K
==========================================================================
       USATF: * 13.55m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Young, Leigh             W49 Tempe, AZ                9.22m   30-03.00 
  2 Smith, Cindy             W46 Paris, KY                8.70m   28-06.50 
  3 Palmer, Liz              W49 Folsom, CA               7.92m   26-00.00 
  4 Lanier, Gina             W45 Lincoln University,      7.71m   25-03.50 
  5 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA            7.27m   23-10.25 
  6 Hulcy, Paula             W47 Joshua, TX               6.65m   21-10.00 
 -- Dulmage, Maria           W46 Alameda, CA                DNS            
 -- Amarasekara, Veronica    W49 Fontana, CA                DNS            
 -- Kehoe, Carla             W46 Granite Bay, CA            DNS            
 
W50 Shot Put 3K
==========================================================================
       USATF: * 14.65m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lewis, Oneithea          W50 Oakland Gardens, NY     13.63m   44-08.75 
  2 Kendall, Monica          W54 Milwaukie, OR           12.89m   42-03.50 
  3 Finsrud, Carol           W53 Lockhart, TX            11.70m   38-04.75 
  4 Dunton, Linn             W53 Pine Valley, CA         11.19m   36-08.50 
  5 Holloway, Denise         W53 Cupertino, CA           10.47m   34-04.25 
  6 Barrett, Donna           W54 Cheltenham, MD          10.08m   33-01.00 
  7 Welding, Ruth            W54 Elk Grove Village,       9.68m   31-09.25 
  8 Vaughn, Karen            W52 Santa Ana, CA            9.30m   30-06.25 
  9 Hallen, Susan            W53 Elk Grove Village,       8.73m   28-07.75 
 10 Sconyers, Jone           W50 Sacramento, CA           7.55m   24-09.25 
 11 Byrne, Alisa             W52 Oxnard, CA               7.46m   24-05.75 
 12 *Murfitt, Anne           W50 Canada                   6.82m   22-04.50 
 
W55 Shot Put 3K
==========================================================================
       USATF: * 12.32m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stratton, Joan           W58 Zephyr Cove, NV          9.55m   31-04.00 
  2 Kirkpatrick, Yvonne      W55 Kuna, ID                 9.13m   29-11.50 
  3 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE             8.57m   28-01.50 
  4 Rowe, Linda              W58 Bloomfield, IA           8.22m   26-11.75 
  5 Green, Martha            W59 Des Moines, IA           7.05m   23-01.75 
  6 O'Brien, Sandra          W56 Shorewood, WI            5.29m   17-04.25 
  7 Stone, Christine         W55 La Mesa, CA              5.08m   16-08.00 
 -- Cohn, Linda              W57 Northridge, CA             DNS            
 -- Dean, Birgit             W58 Monrovia, CA               DNS            
 
W60 Shot Put 3K
==========================================================================
       USATF: * 11.78m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hartzler, Mary           W61 Gahanna, OH              9.69m   31-09.50 
  2 Matthews, Brenda         W61 Anaheim, CA              9.09m   29-10.00 
  3 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX              7.98m   26-02.25 
  4 Anderson, Jan            W63 Woodland, CA             7.27m   23-10.25 
  5 *Naylor, Avril           W63 Sacramento, CA           6.82m   22-04.50 
  6 Raham, Sharon            W64 Wellington, CO           6.81m   22-04.25 
  7 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                6.60m   21-08.00 
 -- Jelliffe, Norene         W61 San Rafael, CA             DNS            
 
W65 Shot Put 3K
==========================================================================
       USATF: * 9.82m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 O'Connor, Nadine         W68 Del Mar, CA              7.86m   25-09.50 
  2 Jager, Kathy             W67 Glendale, AZ             7.74m   25-04.75 
  3 Robinson, Mary           W68 Gahanna, OH              7.15m   23-05.50 
  4 Cutler, Georgia          W67 Eugene, OR               6.97m   22-10.50 
  5 Huff-Pawlik, Karen       W67 Jackson, MS              6.81m   22-04.25 
  6 Curtis, Sally            W66 Houston, TX              6.42m   21-00.75 
  7 Katz, Roslyn             W68 Flushing, NY             6.15m   20-02.25 
  8 Perry, Hattie            W67 Banning, CA              6.04m   19-09.75 
  9 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                4.37m   14-04.00 
 
W70 Shot Put 3K
==========================================================================
       USATF: * 8.47m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sherrard, Cherrie        W71 Vallejo, CA              8.14m   26-08.50 
  2 Roman, Mary              W74 Norwalk, CT              7.87m   25-10.00 
  3 Ligon, Lucille           W71 Vallejo, CA              7.20m   23-07.50 
  4 Young, Carol             W70 Marietta, GA             6.96m   22-10.00 
  4 *Anderson, Sandy         W70 Canada                   6.96m   22-10.00 
  6 Schultz, Tomasa          W73 Santa Margarita, CA      5.05m   16-07.00 
 -- Padia, Elsbeth           W72 Belmont, CA                DNS            
 
W75 Shot Put 2K
==========================================================================
    75 USATF: * 7.51m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Donley, Christel         W75 Colorado Springs, C      8.21m*  26-11.25 
  2 Kuehne, Magdalena        W79 Unattached               6.46m   21-02.50 
  3 Leek, Edythe             W79 Sacramento, CA           5.28m   17-04.00 
 
W80 Shot Put 2K
==========================================================================
    80 USATF: * 6.86m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Valien, Johnnye          W84 Los Angeles, CA          6.13m   20-01.50 
 
M30 Shot Put 7.26K
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rainis, Mike             M31 San Clemente, CA        15.05m   49-04.50 
  2 Fitzgerald, John         M33 Edmond, OK              13.69m   44-11.00 
  3 Apisa, Andrew            M32 Lincoln University,     13.26m   43-06.00 
  4 Porter, John             M32 Wrightsville, PA         8.92m   29-03.25 
 -- Chandler, Vance          M32 Roseville, CA              DNS            
 -- Gobble, Kevin            M34 Jamestown, NC              DNS            
 -- Lanier, Kim              M34 Lincoln Univ, PA           DNS            
 
M35 Shot Put 7.26K
==========================================================================
    35 USATF: * 22.19m              Brian Oldfield                             
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Barcot, Vinko            M38 Houston, TX             14.50m   47-07.00 
  2 Fua, Tim                 M39 Natomas, CA             13.52m   44-04.25 
  3 Hampton, Arvil           M38 Bakersfield, CA         12.21m   40-00.75 
  4 Willis, Jeremy           M38 Raleigh, NC             11.03m   36-02.25 
  5 Snaer, Demitrius         M35 Manteca, CA              9.42m   30-11.00 
 -- Souza, Jeferson          M35 Miami, FL                  DNS            
 
M40 Shot Put 7.26K
==========================================================================
       USATF: * 21.41m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Harrison, Richard        M40 Nashua, NH              16.80m   55-01.50 
  2 Boren, Aaron             M44 Roseville, CA           13.76m   45-01.75 
  3 Toland, Patrick          M44 Shrewsbury, NJ          12.75m   41-10.00 
  4 Bender, John             M43 Shafter, CA             12.73m   41-09.25 
  5 Curry, Mike              M43 Elk Grove, CA           12.31m   40-04.75 
  6 Bickel, David            M44 Scottsdale, AZ          11.83m   38-09.75 
  7 Ryer, John               M42 Scottsdale, AZ          10.14m   33-03.25 
 
M45 Shot Put 7.26K
==========================================================================
       USATF: * 16.83m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 De Soto, Dennis          M47 River Pines, CA         15.35m   50-04.50 
  2 Cook, Bruce              M48 Omaha, NE               13.44m   44-01.25 
  3 Bott, Jeffrey            M46 Scottsbluff, NE         13.29m   43-07.25 
  4 Edwards, Timothy         M46 Scottsdale, AZ          12.88m   42-03.25 
  5 Ostrom, Michael          M45 Walnut Creek, CA        11.29m   37-00.50 
  6 Walker, Patrick          M48 Parker, CO              10.43m   34-02.75 
  7 Krich, Matthew           M45 Colorado Springs, C     10.01m   32-10.25 
  8 Garvey, John             M48 Moraga, CA               9.32m   30-07.00 
 -- Vickney, Robert          M48 Rocklin, CA                DNS            
 -- Sanders, Mark            M47 Clovis, CA                 DNS            
 
M50 Shot Put 6K
==========================================================================
       USATF: * 17.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Suelflohn, Robert        M51 Redwood City, CA        16.69m   54-09.25 
  2 Ossmann, Paul            M53 Alpharetta, GA          16.02m   52-06.75 
  3 Bailey, Donald           M51 Traverse City, MI       15.14m   49-08.25 
  4 Riewerts, Ed             M51 Mansfield, TX           14.60m   47-11.00 
  5 Arello, Robert           M51 Bradenton, FL           14.35m   47-01.00 
  6 Wilson, Randy            M52 Martinez, CA            14.15m   46-05.25 
  7 Munski, Larry            M50 Benicia, CA             11.89m   39-00.25 
  8 Herbert, David           M53 Sacramento, CA          11.50m   37-08.75 
  9 Bibby, Douglas           M50 Albany, CA              10.00m   32-09.75 
 -- Thomas, Curt             M50 Phoenix, AZ                DNS            
 -- *Chambul, Luby           M51 Franklin, TN               DNS            
 -- Bozzini, Mark            M51 Napa, CA                   DNS            
 -- Neubauer, Lance          M51 Shoreline, WA              DNS            
 -- Diaz, Dennis             M52 Las Cruces, NM             DNS            
 
M55 Shot Put 6K
==========================================================================
       USATF: * 16.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stines, Greg             M55 Escondido, CA           14.08m   46-02.50 
  2 O'Donnell, Robert        M56 Ridley Park, PA         12.38m   40-07.50 
  3 Banton, Steven           M57 Bend, OR                12.18m   39-11.50 
  4 *Pearson, William        M58 Canada                  11.66m   38-03.25 
  5 Kirschenman, Ken         M58 Sacramento, CA          11.42m   37-05.75 
  6 Schmidt, Gary            M57 Santa Rosa, CA          11.40m   37-05.00 
  7 Barrineau, James         M55 Burke, VA               10.42m   34-02.25 
  8 Reichard, T.  Carl       M57 Noank, CT               10.38m   34-00.75 
 -- Cantwell, David          M57 Glendale, AZ               DNS            
 
M60 Shot Put 5K
==========================================================================
       USATF: * 16.46m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Filipski, Steve          M60 Plano, TX               14.86m   48-09.00 
  2 Muller, Tim              M60 Scottsdale, AZ          14.59m   47-10.50 
  3 Jessee, Fred             M60 El Dorado, CA           13.37m   43-10.50 
  4 Victorino, Bill          M61 Salinas, CA             13.36m   43-10.00 
  5 Hearn, Edward            M61 Wilmington, NC          13.01m   42-08.25 
  6 Harvey, William          M64 Glenbrook, NV           12.95m   42-06.00 
  7 Mathies, Dennis          M61 Houston, TX             12.10m   39-08.50 
  8 Deeter, Bill             M63 Unattached              11.92m   39-01.25 
  9 Fahey, Thomas            M62 Chico, CA               11.80m   38-08.75 
 10 Conboy, Roger            M60 Royse City, TX          11.62m   38-01.50 
 11 Murphy, George           M60 Sulphur, LA             11.46m   37-07.25 
 12 Menicucci, David         M63 Redwood City, CA        10.64m   34-11.00 
 13 Kelmenson, Gary          M60 Capitola, CA             9.32m   30-07.00 
 -- Wuest, Gary              M64 Sacramento, CA             DNS            
 -- Whitson, John            M60 Albuquerque, NM            DNS            
 -- Hedendal, Bruce          M62 Boca Raton, FL             DNS            
 
M65 Shot Put 5K
==========================================================================
       USATF: * 15.12m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sasser, Glenn            M67 Wrightsville Beach,     14.64m   48-00.50 
  2 Oster, Raymond           M66 Carson City, NV         12.61m   41-04.50 
  3 Rheams, Larry            M67 Eureka, MO              11.58m   38-00.00 
  4 Burns, John              M69 Lafayette, CA           10.03m   32-11.00 
  5 Duffy, Dennis            M67 Fresno, CA               7.08m   23-02.75 
  6 Lewis, Roy               M67 El Dorado Hills, CA      6.86m   22-06.25 
 
M70 Shot Put 4K
==========================================================================
    70 USATF: * 15.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 *Chambers, Donald        M73 Australia               10.18m   33-04.75 
  2 Pliner, Terry            M72 Green Bay, WI            7.52m   24-08.25 
 -- Humphreys, Robert        M74 Camarillo, CA              DNS            
 -- Vaughn, Gerald           M74 Charlotte, NC              DNS            
 
M75 Shot Put 4K
==========================================================================
    75 USATF: * 13.01m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Koch, James              M75 Santa Fe, NM            10.98m   36-00.25 
  2 Rosen, Leonard           M76 Salem, NH               10.68m   35-00.50 
  3 Sabin, Wayne             M77 Milwaukie, OR           10.09m   33-01.25 
  4 Smith, Ernie             M77 Arcadia, CA              9.33m   30-07.50 
  5 Tronstad, Ken            M75 Napa, CA                 9.14m   30-00.00 
  6 Devlin, Michael          M78 Port Angeles, WA         8.59m   28-02.25 
  7 Zak, Stan                M76 Portland, OR             7.62m   25-00.00 
 -- Ward, Bob                M77 Dallas, TX                 DNS            
 -- Jordan, Robert           M76 Elk Grove, CA              DNS            
 
M80 Shot Put 3K
==========================================================================
    80 USATF: * 13.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Orlich, Michael          M84 Reno, NV                 9.97m   32-08.50 
  2 Allison, Tom             M80 Eugene, OR               9.83m   32-03.00 
  3 Donley, Jerry            M80 Colorado Springs, C      8.62m   28-03.50 
 -- Adams, Fred              M84 Austin, TX                 DNS            
 -- Alaways, Del             M80 Chico, CA                  DNS            
 
M85 Shot Put 3K
==========================================================================
    85 USATF: * 10.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mulkern, Richard         M85 Sheffield, IA            8.55m   28-00.75 
  2 Pistorino, Charles       M87 McLean, VA               7.48m   24-06.50 
  3 Ross, Charles            M87 Conyers, GA              5.26m   17-03.25 
 
M90 Shot Put 3K
==========================================================================
    90 USATF: * 9.58m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lampert, Seymour         M90 Irvine, CA               6.18m   20-03.50 
 -- Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX                  DNS            
 
M95 Shot Put 3K
==========================================================================
    95 USATF: * 6.87m                                                          
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McPhie, Leland           M96 San Diego, CA            5.10m   16-08.75 
 
W30 Discus Throw ring 1
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Beatty, Tyrenda          W34 Hayward, CA             35.42m     116-02 
 
W35 Discus Throw ring 1
==========================================================================
    35 USATF: * 54.52m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dierauer, Isabelle       W37 Jamestown, OH           22.00m      72-02 
  2 Rector, Tiffany          W39 San Bernardino, CA      20.07m      65-10 
 
W40 Discus Throw ring 1
==========================================================================
    40 USATF: * 52.44m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Baldwin, Gerri           W44 San Jose, CA            33.94m     111-04 
  2 Mosley, Patricia         W43 West Chester, PA        27.03m      88-08 
  3 Butts, Linda             W41 Lancaster, PA           22.95m      75-03 
  4 Nelson, Trinidad         W40 San Bernardino, CA      15.66m      51-04 
  5 Latham, Cindy            W40 West Haven, CT          15.36m      50-05 
 
W45 Discus Throw ring 2
==========================================================================
       USATF: * 50.85m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Smith, Cindy             W46 Paris, KY               31.18m     102-03 
  2 Dulmage, Maria           W46 Alameda, CA             26.48m      86-10 
  3 Young, Leigh             W49 Tempe, AZ               24.92m      81-09 
  4 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY     20.92m      68-08 
  5 Lanier, Gina             W45 Lincoln University,     19.10m      62-08 
  6 Kehoe, Carla             W46 Granite Bay, CA         17.48m      57-04 
 -- Shook, Kathleen          W49 Zionsville, IN             DNS            
 -- Dixon, Carol             W46 Sarasota, FL               DNS            
 
W50 Discus Throw ring 2
==========================================================================
       USATF: * 45.67m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Finsrud, Carol           W53 Lockhart, TX            42.71m     140-01 
  2 Grover, Gale             W50 Mendon, UT              39.59m     129-11 
  3 Lewis, Oneithea          W50 Oakland Gardens, NY     37.94m     124-06 
  4 Dunton, Linn             W53 Pine Valley, CA         29.49m      96-09 
  5 Welding, Ruth            W54 Elk Grove Village,      29.13m      95-07 
  6 Ruff, Susan              W54 Rock Springs, WY        24.58m      80-08 
  7 Barrett, Donna           W54 Cheltenham, MD          23.02m      75-06 
  8 Sconyers, Jone           W50 Sacramento, CA          21.96m      72-00 
  9 Hallen, Susan            W53 Elk Grove Village,      19.35m      63-06 
 10 Byrne, Alisa             W52 Oxnard, CA              17.69m      58-00 
 11 *Murfitt, Anne           W50 Canada                  15.82m      51-11 
 
W55 Discus Throw ring 2
==========================================================================
       USATF: * 37.60m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rowe, Linda              W58 Bloomfield, IA          26.00m      85-04 
  2 Stratton, Joan           W58 Zephyr Cove, NV         25.69m      84-03 
  3 Kirkpatrick, Yvonne      W55 Kuna, ID                24.46m      80-03 
  4 Green, Martha            W59 Des Moines, IA          18.14m      59-06 
  5 O'Brien, Sandra          W56 Shorewood, WI           11.81m      38-09 
 -- Stone, Christine         W55 La Mesa, CA                DNS            
 -- Cohn, Linda              W57 Northridge, CA             DNS            
 -- Dean, Birgit             W58 Monrovia, CA               DNS            
 
W60 Discus Throw ring 2
==========================================================================
    60 USATF: * 32.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hartzler, Mary           W61 Gahanna, OH             25.41m      83-04 
  2 *Steekelenburg, Annelies W62 Malibu, CA              22.71m      74-06 
  3 Tucker, Lorraine         W63 Fort Hood, TX           21.17m      69-05 
  4 Raham, Sharon            W64 Wellington, CO          19.89m      65-03 
 
W65 Discus Throw ring 2
==========================================================================
    65 USATF: * 32.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 O'Connor, Nadine         W68 Del Mar, CA             20.91m      68-07 
  2 Jager, Kathy             W67 Glendale, AZ            19.66m      64-06 
  3 Cutler, Georgia          W67 Eugene, OR              19.24m      63-01 
  4 Katz, Roslyn             W68 Flushing, NY            17.41m      57-01 
  5 Huff-Pawlik, Karen       W67 Jackson, MS             16.14m      52-11 
  6 Curtis, Sally            W66 Houston, TX             15.63m      51-03 
 -- Simpson, Jane            W69 Chico, CA                  DNS            
 
W70 Discus Throw ring 1
==========================================================================
       USATF: * 27.75m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bergen, Kathy            W70 La Canada, CA           19.00m      62-04 
  2 Young, Carol             W70 Marietta, GA            18.88m      61-11 
  3 Sherrard, Cherrie        W71 Vallejo, CA             18.22m      59-09 
  4 *Anderson, Sandy         W70 Canada                  16.69m      54-09 
  5 Ligon, Lucille           W71 Vallejo, CA             15.30m      50-02 
  6 Roman, Mary              W74 Norwalk, CT             11.12m      36-06 
 -- Padia, Elsbeth           W72 Belmont, CA                DNS            
 -- Schultz, Tomasa          W73 Santa Margarita, CA        DNS            
 
W75 Discus Throw ring 1
==========================================================================
    75 USATF: * 19.35m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Meiler, Florence         W76 Shelburne, VT           18.42m      60-05 
  2 Donley, Christel         W75 Colorado Springs, C     17.23m      56-06 
  3 Kuehne, Magdalena        W79 Unattached              13.53m      44-05 
 
W80 Discus Throw ring 1
==========================================================================
    80 USATF: * 17.32m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brandt, Barbara          W80 Mesa, AZ                16.03m      52-07 
  2 Valien, Johnnye          W84 Los Angeles, CA         10.90m      35-09 
 
M30 Discus Throw ring 2
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Fitzgerald, John         M33 Edmond, OK              46.12m     151-04 
  2 Coakley, Lee             M33 Kankakee, IL            43.03m     141-02 
  3 Apisa, Andrew            M32 Lincoln University,     34.54m     113-04 
  4 Woods, Nathan            M34 Woodbridge, CA          31.19m     102-04 
 
M35 Discus Throw ring 2
==========================================================================
    35 USATF: * 71.24m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Barcot, Vinko            M38 Houston, TX             42.39m     139-01 
  2 Wood, Jef                M39 Aumsville, OR           40.58m     133-02 
  3 Hampton, Arvil           M38 Bakersfield, CA         37.46m     122-11 
  4 Souza, Jeferson          M35 Miami, FL               35.39m     116-01 
  5 Nelson, Troy             M39 San Bernardino, CA      32.26m     105-10 
  6 Spiller, Matthew         M39 Newman, CA              24.74m      81-02 
 -- Willis, Jeremy           M38 Raleigh, NC                DNS            
 
M40 Discus Throw ring 2
==========================================================================
       USATF: * 69.48m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Muse, Steven             M44 Pocatello, ID           50.01m     164-01 
  2 Wirtz, John              M41 Avon Lake, OH           48.83m     160-02 
  3 Boren, Aaron             M44 Roseville, CA           44.19m     145-00 
  4 Bickel, David            M44 Scottsdale, AZ          40.39m     132-06 
  5 Bajwa, Harminder         M43 Tracy, CA               37.96m     124-06 
  6 Ryer, John               M42 Scottsdale, AZ          37.72m     123-09 
  7 Bender, John             M43 Shafter, CA             35.95m     117-11 
  8 Curry, Mike              M43 Elk Grove, CA           30.43m      99-10 
  9 Hawke, Karl              M44 New York, NY            21.18m      69-06 
 -- Toland, Patrick          M44 Shrewsbury, NJ             DNS            
 
M45 Discus Throw ring 2
==========================================================================
       USATF: * 66.12m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Perndergrass, Horace     M48 Unattached              41.30m     135-06 
  2 Wright, Shawn            M48 Scottsdale, AZ          41.12m     134-11 
  3 Edwards, Timothy         M46 Scottsdale, AZ          40.89m     134-02 
  4 Sanders, Mark            M47 Clovis, CA              40.72m     133-07 
  5 De Soto, Dennis          M47 River Pines, CA         39.96m     131-01 
  6 Cook, Bruce              M48 Omaha, NE               38.80m     127-03 
  7 Retzer, Greg             M46 Huntington Beach, C     32.87m     107-10 
  8 Krich, Matthew           M45 Colorado Springs, C     32.26m     105-10 
  9 Garvey, John             M48 Moraga, CA              27.71m      90-11 
 10 Dierauer, Peter          M46 Jamestown, OH           24.56m      80-07 
 -- Ostrom, Michael          M45 Walnut Creek, CA          FOUL            
 -- Vickney, Robert          M48 Rocklin, CA                DNS            
 
M50 Discus Throw ring 2
==========================================================================
       USATF: * 62.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Scott, Carlos            M50 Spring, TX              57.91m     190-00 
  2 Riewerts, Ed             M51 Mansfield, TX           52.63m     172-08 
  3 Bailey, Donald           M51 Traverse City, MI       49.09m     161-01 
  4 John, Daniel             M52 Burlingame, CA          47.17m     154-09 
  5 Wilson, Randy            M52 Martinez, CA            43.72m     143-05 
  6 Kohaut, Harry            M53 Mt. Aukum, CA           40.21m     131-11 
  7 Munski, Larry            M50 Benicia, CA             38.83m     127-05 
  8 Curiel, Jose             M52 Corning, CA             38.46m     126-02 
  9 Brown, Jeff              M54 Costa Mesa, CA          37.65m     123-06 
 10 Herbert, David           M53 Sacramento, CA          36.62m     120-02 
 11 Dixon, Gary              M52 Sarasota, FL            35.85m     117-07 
 12 Janusey, Michael         M52 Venetia, PA             35.72m     117-02 
 13 VanAken, Peter           M54 Poughkeepsie, NY        31.39m     103-00 
 14 Bibby, Douglas           M50 Albany, CA              23.73m      77-10 
 15 Chase, Steve             M54 Gilroy, CA              23.61m      77-05 
 16 Arce, Andrew             M52 Union City, CA          17.61m      57-09 
 -- Diaz, Dennis             M52 Las Cruces, NM             DNS            
 -- Neubauer, Lance          M51 Shoreline, WA              DNS            
 -- Bozzini, Mark            M51 Napa, CA                   DNS            
 
M55 Discus Throw ring 2
==========================================================================
       USATF: * 54.44m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Fruguglietti, Ralph      M55 Shafter, CA             51.53m     169-01 
  2 Regan, Steve             M55 San Jose, CA            46.70m     153-02 
  3 Stines, Greg             M55 Escondido, CA           46.20m     151-07 
  4 Kirschenman, Ken         M58 Sacramento, CA          40.29m     132-02 
  5 Schmidt, Gary            M57 Santa Rosa, CA          37.95m     124-06 
  6 Banton, Steven           M57 Bend, OR                36.97m     121-03 
  7 *Pearson, William        M58 Canada                  36.83m     120-10 
  8 Watson, Richard          M57 Yuma, AZ                34.31m     112-07 
  9 Barrineau, James         M55 Burke, VA               32.33m     106-01 
 10 Edmonston, John          M57 San Marino, CA          29.30m      96-01 
 -- Brewer, Dean             M56 Laguna Hills, CA           DNS            
 -- Cantwell, David          M57 Glendale, AZ               DNS            
 
M60 Discus Throw
==========================================================================
       USATF: * 59.52m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Muller, Tim              M60 Scottsdale, AZ          51.40m     168-08 
  2 Fahey, Thomas            M62 Chico, CA               50.36m     165-03 
  3 Whitson, John            M60 Albuquerque, NM         44.88m     147-03 
  4 Victorino, Bill          M61 Salinas, CA             44.50m     146-00 
  5 Prnjak, Gerald           M61 Rio Vista, CA           43.92m     144-01 
  6 Jessee, Fred             M60 El Dorado, CA           43.11m     141-05 
  7 Fahey, Patrick           M60 Morgan Hill, CA         41.97m     137-08 
  8 Hedendal, Bruce          M62 Boca Raton, FL          41.36m     135-08 
  9 Harvey, William          M64 Glenbrook, NV           39.72m     130-04 
 10 John, Gary               M61 San Mateo, CA           38.80m     127-03 
 11 Kelmenson, Gary          M60 Capitola, CA            36.47m     119-08 
 12 Konen, Hank              M63 Reno, NV                34.08m     111-10 
 13 Masters, Reed            M63 Odessa, TX              31.88m     104-07 
 14 Weinstock, William       M63 Sierra Madre, CA        31.59m     103-08 
 15 Chandler, Dennis         M62 Danby, VT               31.05m     101-10 
 16 *Judson, Fred            M64 Canada                  30.58m     100-04 
 17 Gallen, John             M62 Sacramento, CA          21.44m      70-04 
 -- Waltermann, Stefan       M60 Hickory, NC                DNS            
 -- Conboy, Roger            M60 Royse City, TX             DNS            
 -- Deeter, Bill             M63 Unattached                 DNS            
 -- Edwards, Tim             M62 Commerce City, CO          DNS            
 
M65 Discus Throw ring 2
==========================================================================
       USATF: * 53.92m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pratt, Larry             M69 Newark, DE              45.37m     148-10 
  2 Busch, Roger             M69 Greenwich, CT           43.75m     143-06 
  3 Osterhoudt, Bob          M68 Sun City, AZ            36.72m     120-06 
  4 Rheams, Larry            M67 Eureka, MO              36.66m     120-03 
  5 Burns, John              M69 Lafayette, CA           35.82m     117-06 
  6 McCormick, Cornelius     M66 Bend, OR                34.95m     114-08 
  7 Magnuson, Harold-Buzz    M65 Post Falls, ID          31.80m     104-04 
 -- Stepp, Richard           M65 Arcata, CA                 DNS            
 -- Huhn, Jerry              M69 Salem, OR                  DNS            
 -- Oster, Raymond           M66 Carson City, NV            DNS            
 
M70 Discus Throw
==========================================================================
    70 USATF: * 50.27m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 La Barge, Peter          M71 Dallas, TX              38.67m     126-10 
  2 Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS             35.29m     115-09 
  3 Rosen, Alan              M74 Sherman Oaks, CA        32.81m     107-08 
 -- Bane, Gary               M72 Santa Barbara, CA          DNS            
 -- Humphreys, Robert        M74 Camarillo, CA              DNS            
 
M75 Discus Throw
==========================================================================
    75 USATF: * 42.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Houg, Rudolph            M75 Stuart, FL              36.00m     118-01 
  2 Rosen, Leonard           M76 Salem, NH               32.58m     106-11 
  3 Sabin, Wayne             M77 Milwaukie, OR           31.20m     102-04 
  4 Tronstad, Ken            M75 Napa, CA                29.48m      96-09 
  5 Devlin, Michael          M78 Port Angeles, WA        23.52m      77-02 
 -- Ward, Bob                M77 Dallas, TX                 DNS            
 -- Zak, Stan                M76 Portland, OR               DNS            
 -- Jordan, Robert           M76 Elk Grove, CA              DNS            
 
M80 Discus Throw ring 1
==========================================================================
    80 USATF: * 37.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Platts, William          M82 Boise, ID               26.44m      86-09 
  2 Held, Franklin           M82 Del Mar, CA             25.69m      84-03 
  3 Orlich, Michael          M84 Reno, NV                24.48m      80-04 
  4 Allison, Tom             M80 Eugene, OR              22.71m      74-06 
  5 Wojcik, Gerald           M80 Eugene, OR              19.13m      62-09 
 -- Adams, Fred              M84 Austin, TX                 DNS            
 -- Alaways, Del             M80 Chico, CA                  DNS            
 
M85 Discus Throw ring 1
==========================================================================
    85 USATF: * 30.81m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mulkern, Richard         M85 Sheffield, IA           24.90m      81-08 
  2 Carter, Bill             M87 Marlow, OK              18.95m      62-02 
  3 Pistorino, Charles       M87 McLean, VA              18.52m      60-09 
  4 Ross, Charles            M87 Conyers, GA              9.61m      31-06 
 
M90 Discus Throw ring 1
==========================================================================
    90 USATF: * 27.93m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lampert, Seymour         M90 Irvine, CA              12.15m      39-10 
 
M95 Discus Throw ring 1
==========================================================================
    95 USATF: * 15.95m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McPhie, Leland           M96 San Diego, CA           10.03m      32-11 
 
W30 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Beatty, Tyrenda          W34 Hayward, CA             41.41m     135-10 
 
W35 Hammer Throw
==========================================================================
    35 USATF: * 48.04m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rector, Tiffany          W39 San Bernardino, CA      24.61m      80-09 
  2 Weaver, Tara             W39 McKinleyville, CA       20.00m      65-07 
 
W40 Hammer Throw
==========================================================================
    40 USATF: * 57.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Latham, Cindy            W40 West Haven, CT          29.71m      97-06 
  2 Baldwin, Gerri           W44 San Jose, CA            27.20m      89-03 
  3 Butts, Linda             W41 Lancaster, PA           23.31m      76-06 
  4 Winter, Wendy            W40 Sunnyvale, CA           21.05m      69-01 
 
W45 Hammer Throw
==========================================================================
    45 USATF: * 56.21m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kehoe, Carla             W46 Granite Bay, CA         20.14m      66-01 
  2 Lanier, Gina             W45 Lincoln University,     17.89m      58-08 
  3 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA           14.90m      48-11 
 
W50 Hammer Throw
==========================================================================
    50 USATF: * 48.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lewis, Oneithea          W50 Oakland Gardens, NY     55.46m*    181-11 
  2 Finsrud, Carol           W53 Lockhart, TX            40.73m     133-07 
  3 Hallen, Susan            W53 Elk Grove Village,      34.05m     111-08 
  4 Welding, Ruth            W54 Elk Grove Village,      32.95m     108-01 
  5 Dunton, Linn             W53 Pine Valley, CA         26.24m      86-01 
  6 Ruff, Susan              W54 Rock Springs, WY        24.28m      79-08 
  7 *Murfitt, Anne           W50 Canada                  23.30m      76-05 
  8 Barrett, Donna           W54 Cheltenham, MD          23.25m      76-03 
  9 Sconyers, Jone           W50 Sacramento, CA          21.71m      71-03 
 
W55 Hammer Throw
==========================================================================
    55 USATF: * 49.46m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stratton, Joan           W58 Zephyr Cove, NV         33.77m     110-09 
  2 Rowe, Linda              W58 Bloomfield, IA          24.05m      78-11 
  3 Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA             20.77m      68-02 
  4 Green, Martha            W59 Des Moines, IA          20.37m      66-10 
  5 O'Brien, Sandra          W56 Shorewood, WI           16.21m      53-02 
 -- Dean, Birgit             W58 Monrovia, CA               DNS            
 
W60 Hammer Throw 3kg
==========================================================================
    60 USATF: * 43.54m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hartzler, Mary           W61 Gahanna, OH             36.21m     118-09 
  2 *Trott, Rhona            W61 Hamilton, ON            28.37m      93-01 
  3 Raham, Sharon            W64 Wellington, CO          24.35m      79-11 
 
W65 Hammer Throw 3kg
==========================================================================
    65 USATF: * 35.93m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cutler, Georgia          W67 Eugene, OR              27.91m      91-07 
  2 Katz, Roslyn             W68 Flushing, NY            22.98m      75-05 
  3 Hess-Wojcik, Suzy        W68 Eugene, OR              21.81m      71-07 
  4 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                6.45m      21-02 
 
W70 Hammer Throw 3kg
==========================================================================
    70 USATF: * 25.29m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 *Anderson, Sandy         W70 Canada                  20.34m      66-09 
  2 Roman, Mary              W74 Norwalk, CT             19.72m      64-08 
  3 Young, Carol             W70 Marietta, GA            18.22m      59-09 
  4 Schultz, Tomasa          W73 Santa Margarita, CA     16.02m      52-07 
 
W75 Hammer Throw 2 kg
==========================================================================
    75 USATF: * 20.66m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Meiler, Florence         W76 Shelburne, VT           21.25m*     69-09 
  2 Leek, Edythe             W79 Sacramento, CA           6.85m      22-06 
 
W80 Hammer Throw 2 kg
==========================================================================
    80 USATF: * 15.66m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Valien, Johnnye          W84 Los Angeles, CA            DNS            
 
M30 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Whittington, Zechariah   M30 Richmond, CA            63.97m     209-10 
  2 Fitzgerald, John         M33 Edmond, OK              40.98m     134-05 
  2 Apisa, Andrew            M32 Lincoln University,     40.98m     134-05 
  4 Coakley, Lee             M33 Kankakee, IL            37.73m     123-09 
 
M35 Hammer Throw
==========================================================================
    35 USATF: * 70.84m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Moren, Thad              M36 Turlock, CA             30.70m     100-09 
  2 Hampton, Arvil           M38 Bakersfield, CA         30.45m      99-11 
 -- Fua, Tim                 M39 Natomas, CA                DNS            
 -- Barcot, Vinko            M38 Houston, TX                DNS            
 
M40 Hammer Throw
==========================================================================
    40 USATF: * 74.34m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bickel, David            M44 Scottsdale, AZ          48.91m     160-05 
  2 Ryer, John               M42 Scottsdale, AZ          47.81m     156-10 
  3 Curry, Mike              M43 Elk Grove, CA           37.38m     122-08 
 
M45 Hammer Throw
==========================================================================
    45 USATF: * 64.70m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ostrom, Michael          M45 Walnut Creek, CA        50.08m     164-04 
  2 Retzer, Greg             M46 Huntington Beach, C     43.16m     141-07 
  3 Noyes, Edward            M48 Los Altos, CA           40.10m     131-07 
  4 Krich, Matthew           M45 Colorado Springs, C     29.42m      96-06 
 -- Perndergrass, Horace     M48 Unattached                 DNS            
 
M50 Hammer Throw
==========================================================================
       USATF: * 71.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jansson, Ken             M52 Wichita, KS             54.38m     178-05 
  2 Arello, Robert           M51 Bradenton, FL           52.60m     172-07 
  3 Venning, Michael         M52 Cupertino, CA           48.54m     159-03 
  4 Wilson, Randy            M52 Martinez, CA            46.01m     150-11 
  5 Riewerts, Ed             M51 Mansfield, TX           46.00m     150-11 
  6 Robinson, Mark           M54 Exeter, CA              35.18m     115-05 
  7 *Chambul, Luby           M51 Franklin, TN            35.06m     115-00 
  8 Munski, Larry            M50 Benicia, CA             33.51m     109-11 
 -- VanAken, Peter           M54 Poughkeepsie, NY          FOUL            
 -- Thomas, Curt             M50 Phoenix, AZ                DNS            
 -- Neubauer, Lance          M51 Shoreline, WA              DNS            
 -- Dwight, Donald           M53 Turlock, CA                DNS            
 
M55 Hammer Throw
==========================================================================
       USATF: * 60.88m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Edmonston, John          M57 San Marino, CA          44.22m     145-01 
  2 Cedrone, Bob             M55 Stoughton, MA           44.09m     144-08 
  3 Meyer, Thomas            M58 San Diego, CA           40.89m     134-02 
  4 Reichard, T.  Carl       M57 Noank, CT               40.55m     133-00 
  5 Watson, Richard          M57 Yuma, AZ                37.11m     121-09 
  6 Schmidt, Gary            M57 Santa Rosa, CA          35.43m     116-03 
  7 *Pearson, William        M58 Canada                  31.68m     103-11 
 
M60 Hammer Throw ring 2
==========================================================================
       USATF: * 61.76m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Konen, Hank              M63 Reno, NV                47.41m     155-06 
  2 Cameron, Dennis          M61 Reno, NV                41.45m     136-00 
  3 Conboy, Roger            M60 Royse City, TX          41.29m     135-05 
  4 John, Gary               M61 San Mateo, CA           41.17m     135-01 
  5 Kelmenson, Gary          M60 Capitola, CA            38.34m     125-09 
  6 Masters, Reed            M63 Odessa, TX              36.56m     119-11 
  7 Fahey, Thomas            M62 Chico, CA               35.05m     115-00 
  8 Schuster, Neal           M62 Shorewood, WI           30.79m     101-00 
 -- Taylor, Todd             M63 Molalla, OR                DNS            
 -- Whitson, John            M60 Albuquerque, NM            DNS            
 -- Hedendal, Bruce          M62 Boca Raton, FL             DNS            
 -- Edwards, Tim             M62 Commerce City, CO          DNS            
 -- Deeter, Bill             M63 Unattached                 DNS            
 
M65 Hammer Throw
==========================================================================
       USATF: * 55.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Osterhoudt, Bob          M68 Sun City, AZ            40.00m     131-03 
  2 Rheams, Larry            M67 Eureka, MO              35.47m     116-04 
  3 Burns, John              M69 Lafayette, CA           27.12m      89-00 
  4 Stepp, Richard           M65 Arcata, CA              21.13m      69-04 
 -- Cahners, Robert          M68 Naples, FL                 DNS            
 -- Mathews, George          M66 Hayden Lake, ID            DNS            
 
M70 Hammer Throw
==========================================================================
    70 USATF: * 53.12m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 La Barge, Peter          M71 Dallas, TX              40.76m     133-09 
  2 *Dalton, J.T.S.          M71 India                   28.38m      93-01 
  3 *Chambers, Donald        M73 Australia               28.10m      92-02 
 -- Humphreys, Robert        M74 Camarillo, CA              DNS            
 -- Burke, Edward            M70 Los Gatos, CA              DNS            
 
M75 Hammer Throw
==========================================================================
    75 USATF: * 51.51m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tronstad, Ken            M75 Napa, CA                26.67m      87-06 
  2 Sabin, Wayne             M77 Milwaukie, OR           25.40m      83-04 
  3 Devlin, Michael          M78 Port Angeles, WA        24.64m      80-10 
 -- Ward, Bob                M77 Dallas, TX                 DNS            
 
M80 Hammer Throw
==========================================================================
    80 USATF: * 42.38m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wojcik, Gerald           M80 Eugene, OR              30.88m     101-04 
  2 Allison, Tom             M80 Eugene, OR              25.49m      83-07 
  3 Adams, Fred              M84 Austin, TX              15.51m      50-11 
 
M85 Hammer Throw
==========================================================================
    85 USATF: * 32.20m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mulkern, Richard         M85 Sheffield, IA           26.50m      86-11 
  2 Ross, Charles            M87 Conyers, GA              9.62m      31-07 
 
M90 Hammer Throw
==========================================================================
    90 USATF: * 18.05m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lampert, Seymour         M90 Irvine, CA              16.90m      55-05 
 
W30 Javelin Throw 600G
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Costa, Melissa           W32 Soulsbyville, CA           DNS            
 
W35 Javelin Throw 600G
==========================================================================
    35 USATF: * 40.10m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Weaver, Tara             W39 McKinleyville, CA       29.35m      96-03 
  2 Rector, Tiffany          W39 San Bernardino, CA      19.13m      62-09 
 
W40 Javelin Throw 600G
==========================================================================
    40 USATF: * 42.05m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Glasmann, Niki           W44 Park City, UT           37.66m     123-07 
  2 Mosley, Patricia         W43 West Chester, PA        14.49m      47-06 
  3 Butts, Linda             W41 Lancaster, PA           14.12m      46-04 
  4 Nelson, Trinidad         W40 San Bernardino, CA      13.35m      43-09 
 
W45 Javelin Throw 600G
==========================================================================
    45 USATF: * 41.57m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Smith, Cindy             W46 Paris, KY               33.67m     110-05 
  2 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY     32.07m     105-02 
  3 Young, Leigh             W49 Tempe, AZ               23.46m      77-00 
  4 Hulcy, Paula             W47 Joshua, TX              20.41m      66-11 
  5 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA           17.20m      56-05 
  6 Kehoe, Carla             W46 Granite Bay, CA         15.12m      49-07 
 -- Amarasekara, Veronica    W49 Fontana, CA                DNS            
 -- Lanier, Gina             W45 Lincoln University,        DNS            
 
W50 Javelin Throw 500G
==========================================================================
       USATF: * 43.72m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kendall, Monica          W54 Milwaukie, OR           39.60m     129-11 
  2 Dunton, Linn             W53 Pine Valley, CA         34.20m     112-02 
  3 *Dabrowski, Barb         W53 Canada                  32.32m     106-00 
  4 Ruff, Susan              W54 Rock Springs, WY        27.05m      88-09 
  5 Finsrud, Carol           W53 Lockhart, TX            25.91m      85-00 
  6 McCormick, Allison       W52 Bend, OR                25.47m      83-07 
  7 Vaughn, Karen            W52 Santa Ana, CA           20.45m      67-01 
  8 Sconyers, Jone           W50 Sacramento, CA          18.22m      59-09 
  9 *Freeman, B J            W51 Canada                  18.16m      59-07 
 10 *Murfitt, Anne           W50 Canada                  18.11m      59-05 
 11 Hallen, Susan            W53 Elk Grove Village,      16.65m      54-07 
 -- Warmerdam, Cathleen      W54 Reedley, CA                DNS            
 -- Welding, Ruth            W54 Elk Grove Village,         DNS            
 
W55 Javelin Throw 500G
==========================================================================
       USATF: * 40.23m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cohn, Linda              W57 Northridge, CA          34.08m     111-10 
  2 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA            26.16m      85-10 
  3 Rowe, Linda              W58 Bloomfield, IA          25.34m      83-02 
  4 Stratton, Joan           W58 Zephyr Cove, NV         21.04m      69-00 
  5 Kirkpatrick, Yvonne      W55 Kuna, ID                16.22m      53-02 
  6 O'Brien, Sandra          W56 Shorewood, WI           13.10m      43-00 
 -- Green, Martha            W59 Des Moines, IA             DNS            
 
W60 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    60 USATF: * 32.45m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hartzler, Mary           W61 Gahanna, OH             26.45m      86-09 
  2 Raham, Sharon            W64 Wellington, CO          25.32m      83-01 
  3 Anderson, Jan            W63 Woodland, CA            25.10m      82-04 
  4 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX             23.63m      77-06 
  5 Tucker, Lorraine         W63 Fort Hood, TX           19.94m      65-05 
  6 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI               18.65m      61-02 
  7 Nesbihal-Cordero, Susan  W61 Islip Terrace, NY       14.62m      47-11 
 
W65 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    65 USATF: * 31.48m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 *Radcliffe, Marg         W67 Canada                  25.97m      85-02 
  2 Cutler, Georgia          W67 Eugene, OR              20.25m      66-05 
  3 Robinson, Mary           W68 Gahanna, OH             18.50m      60-08 
  4 Douglass, Linda          W65 Rosenberg, TX           17.15m      56-03 
  5 Huff-Pawlik, Karen       W67 Jackson, MS             16.85m      55-03 
  6 Katz, Roslyn             W68 Flushing, NY            15.77m      51-09 
  7 Simpson, Jane            W69 Chico, CA               10.12m      33-02 
 
W70 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    70 USATF: * 28.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sisley, Becky            W71 Eugene, OR              25.82m      84-08 
  2 Young, Carol             W70 Marietta, GA            21.77m      71-05 
  3 Bergen, Kathy            W70 La Canada, CA           21.38m      70-02 
  4 *Anderson, Sandy         W70 Canada                  17.32m      56-10 
  5 Schultz, Tomasa          W73 Santa Margarita, CA     10.68m      35-00 
 -- Padia, Elsbeth           W72 Belmont, CA                DNS            
 
W75 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    75 USATF: * 20.91m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Donley, Christel         W75 Colorado Springs, C     17.49m      57-04 
  2 Meiler, Florence         W76 Shelburne, VT           12.88m      42-03 
  3 Leek, Edythe             W79 Sacramento, CA           9.37m      30-09 
 
W80 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    80 USATF: * 17.89m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brandt, Barbara          W80 Mesa, AZ                18.18m*     59-08 
  2 Valien, Johnnye          W84 Los Angeles, CA         14.50m      47-07 
 
M30 Javelin Throw 800G
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Coakley, Lee             M33 Kankakee, IL            44.92m     147-04 
  2 Apisa, Andrew            M32 Lincoln University,     43.66m     143-03 
 -- Ho, Thachvu              M34 San Jose, CA               DNS            
 
M35 Javelin Throw 800G
==========================================================================
    35 USATF: * 72.16m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Thomas, Bart             M39 Amarillo, TX            58.93m     193-04 
  2 Stanners, Jeff           M35 Redlands, CA            40.25m     132-01 
  3 Nelson, Troy             M39 San Bernardino, CA      37.56m     123-03 
  4 Snaer, Demitrius         M35 Manteca, CA             34.92m     114-07 
 -- Holloman, Chris          M36 Reno, NV                   DNS            
 
M40 Javelin Throw 800G
==========================================================================
    40 USATF: * 76.91m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dalke, Thomas            M43 Austin, TX              49.97m     163-11 
  2 Carpenter, Michael       M42 Los Angeles, CA         45.72m     150-00 
  3 Bagatelos, John          M42 Livermore, CA           44.01m     144-05 
  4 Bickel, David            M44 Scottsdale, AZ          37.57m     123-03 
  5 Curry, Mike              M43 Elk Grove, CA           31.58m     103-07 
  6 Hooper, Lance            M40 Gold River, CA          28.78m      94-05 
 -- Hall, Kenneth            M44 Portsmouth, RI             DNS            
 -- Wensel, Marek            M41 Cedar Rapids, IA           DNS            
 
M45 Javelin Throw 800G
==========================================================================
    45 USATF: * 71.75m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dietz, Troy              M48 Kansas City, MO         52.56m     172-05 
  2 Krich, Matthew           M45 Colorado Springs, C     52.23m     171-04 
  3 Ostrom, Michael          M45 Walnut Creek, CA        48.69m     159-09 
  4 Sanders, Mark            M47 Clovis, CA              40.58m     133-02 
  5 Walker, Patrick          M48 Parker, CO              38.27m     125-07 
 -- Seach, Andrew            M49 Lafayette, LA              DNS            
 -- Perndergrass, Horace     M48 Unattached                 DNS            
 
M50 Javelin Throw 700G
==========================================================================
       USATF: * 70.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Robertson, Warren        M51 Doylestown, PA          52.90m     173-07 
  2 Janusey, Michael         M52 Venetia, PA             52.36m     171-09 
  3 Hansen, John             M52 Monterey, CA            50.84m     166-09 
  4 Opilo, Matthew           M54 Palmyra, PA             50.83m     166-09 
  5 Lorenzen, Gene           M54 Dixon, CA               50.76m     166-06 
  6 Sinclair, Tom            M53 Redmond, WA             50.45m     165-06 
  7 Love, Richard            M50 Encinitas, CA           45.44m     149-01 
  8 Russ, Jim                M53 Charlotte, NC           44.19m     145-00 
  9 Marchand, Edouard        M50 Antioch, CA             41.02m     134-07 
 10 Dixon, Gary              M52 Sarasota, FL            37.76m     123-11 
 11 Mendoza, Charlie         M52 Vallejo, CA             33.02m     108-04 
 12 Chase, Steve             M54 Gilroy, CA              23.80m      78-01 
 13 Bibby, Douglas           M50 Albany, CA              23.14m      75-11 
 14 Arce, Andrew             M52 Union City, CA          21.91m      71-10 
 -- Radford, Michael         M54 Everett, WA                DNS            
 -- Bozzini, Mark            M51 Napa, CA                   DNS            
 -- Kammer, Joseph           M53 Aptos, CA                  DNS            
 -- Wilson, Randy            M52 Martinez, CA               DNS            
 -- Hadden, Roy              M51 Waitsfield, VT             DNS            
 -- Bryant, Kevin            M51 Denton, TX                 DNS            
 
M55 Javelin Throw 700G
==========================================================================
       USATF: * 65.35m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brown, Michael           M56 Jacksonville, FL        64.28m     210-11 
  2 Hamel, David             M57 Yorba Linda, CA         46.76m     153-05 
  3 *Gudzowsky, Terry        M56 Canada                  45.17m     148-02 
  4 Holmes, Darrel           M57 Bozeman, MT             44.97m     147-06 
  5 Easley, Ricky            M56 Greenville, TX          43.80m     143-08 
  6 Banton, Steven           M57 Bend, OR                41.69m     136-09 
  7 Tipping, Mike            M57 Irvine, CA              39.34m     129-01 
  8 Hart, Steven             M56 Rexburg, ID             38.51m     126-04 
  9 Duncanson, Rob           M55 Trabuco Canyon, CA      38.15m     125-02 
 10 Watson, Richard          M57 Yuma, AZ                34.03m     111-08 
 11 Swindlehurst, Gregg      M55 Charlotte, NC           33.70m     110-07 
 -- Warmerdam, Barry         M57 Reedley, CA                DNS            
 -- Brewer, Dean             M56 Laguna Hills, CA           DNS            
 
M60 Javelin Throw 600G
==========================================================================
       USATF: * 58.25m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Powers, Bob              M61 Santa Cruz, CA          53.49m     175-06 
  2 Gagne, Buzz              M62 Penacook, NH            52.89m     173-06 
  3 Hearn, Edward            M61 Wilmington, NC          50.30m     165-00 
  4 Whitson, John            M60 Albuquerque, NM         46.11m     151-03 
  5 Jessee, Fred             M60 El Dorado, CA           45.67m     149-10 
  6 Mathies, Dennis          M61 Houston, TX             39.08m     128-02 
  7 Waltermann, Stefan       M60 Hickory, NC             36.41m     119-05 
  8 Wuest, Gary              M64 Sacramento, CA          36.31m     119-01 
  9 Schuster, Neal           M62 Shorewood, WI           33.49m     109-10 
 10 Weinstock, William       M63 Sierra Madre, CA        32.93m     108-00 
 11 *Judson, Fred            M64 Canada                  30.78m     101-00 
 12 Chandler, Dennis         M62 Danby, VT               30.34m      99-06 
 13 Gallen, John             M62 Sacramento, CA          20.90m      68-07 
 -- Conboy, Roger            M60 Royse City, TX             DNS            
 -- Baker, Robert            M64 Metairie, LA               DNS            
 -- Greenberg, Joseph        M60 Austin, TX                 DNS            
 -- DeBenedetto, Jan         M60 Towaco, NJ                 DNS            
 
M65 Javelin Throw 600G
==========================================================================
       USATF: * 57.67m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Appel, H. Douglas        M68 Eugene, OR              39.97m     131-02 
  2 Burns, John              M69 Lafayette, CA           38.29m     125-07 
  3 *Lamothe, Grant          M66 Canada                  32.13m     105-05 
  4 Stempel, Dennis          M66 West Sacramento, CA     29.49m      96-09 
  5 Dillemuth, Fred          M68 Stockton, CA            28.40m      93-02 
 -- Shaw, John               M68 Davison, MI                DNS            
 -- *Adams, Barry            M68 Canada                     DNS            
 -- Huhn, Jerry              M69 Salem, OR                  DNS            
 
M70 Javelin Throw 500G
==========================================================================
    70 USATF: * 45.22m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 La Barge, Peter          M71 Dallas, TX              44.46m     145-10 
  2 Wordell, Steve           M70 Montecito, CA           39.88m     130-10 
  3 Sagedahl, Sherwood       M71 Fairmont, MN            38.42m     126-00 
  4 Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO        31.50m     103-04 
  5 Backstrand, James        M72 Portland, OR            27.12m      89-00 
 -- Bane, Gary               M72 Santa Barbara, CA          DNS            
 
M75 Javelin Throw 500G
==========================================================================
    75 USATF: * 40.70m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jankovich, Bill          M76 Unattached              31.01m     101-09 
  2 Tronstad, Ken            M75 Napa, CA                22.57m      74-00 
  3 Devlin, Michael          M78 Port Angeles, WA        22.37m      73-05 
  4 Sabin, Wayne             M77 Milwaukie, OR           19.24m      63-01 
  5 Smith, Ernie             M77 Arcadia, CA             18.12m      59-05 
 -- Ward, Bob                M77 Dallas, TX                 DNS            
 -- Fehlen, Phil             M75 Oceanside, CA              DNS            
 
M80 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    80 USATF: * 39.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Platts, William          M82 Boise, ID               38.40m     126-00 
  2 Alaways, Del             M80 Chico, CA               31.43m     103-01 
  3 Allison, Tom             M80 Eugene, OR              22.51m      73-10 
  4 Wojcik, Gerald           M80 Eugene, OR              20.30m      66-07 
 -- Daprano, William         M83 Fayetteville, GA           DNS            
 
M85 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    85 USATF: * 26.16m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pistorino, Charles       M87 McLean, VA              18.72m      61-05 
  2 Mulkern, Richard         M85 Sheffield, IA           18.27m      59-11 
  3 Ross, Charles            M87 Conyers, GA             10.03m      32-11 
 
M90 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    90 USATF: * 22.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lampert, Seymour         M90 Irvine, CA               6.42m      21-01 
 
M95 Javelin Throw 400G
==========================================================================
    95 USATF: * 20.80m                                                         
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McPhie, Leland           M96 San Diego, CA            7.63m      25-00 
 
M35 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Dolezilek, Shawn         M39 Topeka, KS               24.34  -0.5    698
  2 Souza, Jeferson          M35 Miami, FL                24.81  -0.5    657
  3 Aka-Bashorun, Wale       M39 Mill Valley, CA          25.21  -0.5    623
  4 Spiller, Matthew         M39 Newman, CA               27.90  -0.5    415
  5 Gardner, Trent           M37 Bend, OR                 32.13  -0.5    167
 
Outdoor Pentathlon: #3 M40 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Wensel, Marek            M41 Cedar Rapids, IA         24.08  -1.0  2    788
  2 Joseph, Diedrick         M41 Culver City, CA          24.15  -1.0  2    782
  3 *Moore, Curtis           M42 Oakland, CA              24.17  -2.2  1    781
  4 Causse, Jean             M42 Colorado Springs, C      25.35  -2.2  1    677
  5 Nash, Chris              M42 Yuma, AZ                 25.48  -2.2  1    666
  6 Faulkner, Lee            M41 Marion, AR               25.77  -2.2  1    642
  7 Sarsony, Chris           M43 Apex, NC                 26.54  -2.2  1    580
  8 Johnson, Keith           M42 Spanaway, WA             26.99  -1.0  2    545
  9 Pollard, Anthony (Tony)  M44 San Diego, CA            27.86  -2.2  1    480
 10 Woods, David             M40 San Diego, CA            29.43  -1.0  2    372
 11 Zunino, Gregory          M44 Reno, NV                 29.79  -1.0  2    349
 -- Boles, Jim               M42 Evanton, WY                DNF  -1.0  2 
 
Outdoor Pentathlon: #3 M45 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Patterson, George        M49 Granite Bay, CA          26.38  -1.5    660
  2 McCrimmon, James         M49 Colorado Springs, C      26.54  -1.5    648
  3 Scott, Timothy           M46 Bend, OR                 26.96  -1.5    614
  4 Barry, Michael           M46 Danville, CA             27.07  -1.5    606
  5 McKenzie, John           M45 Silver Spring, MD        27.93  -1.5    540
  6 Kaczenski, Louis         M45 Eugene, OR               28.03  -1.5    533
  7 Whitten, Clark           M46 Folsom, CA               28.42  -1.5    505
  8 Gallero, Steve           M45 Pontiac, MI              30.37  -1.5    373
 -- Sloan, Kerry             M47 Harker Heights, TX          DQ  -1.5  Lane violation
 
Outdoor Pentathlon: #3 M50 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Canfield, Greg           M54 San Ramon, CA            25.89   0.5  1    772
  2 Janusey, Michael         M52 Venetia, PA              26.92  -1.2  2    688
  3 Winkel, Stephen          M52 Germantown, TN           27.59  -1.2  2    636
  4 Ricci, Brien             M51 Houghton, MI             27.68  -1.2  2    629
  5 Russ, Jim                M53 Charlotte, NC            27.85   0.5  1    615
  6 Carver, Mark             M50 Nashville, TN            28.08  -1.2  2    598
  7 Kohls, David             M54 Lafayette, CA            28.61  -1.2  2    559
  8 Adams, John              M54 Blue Springs, MO         28.87  -1.2  2    540
  9 Demetrio, Theodore       M54 Olympia, WA              29.86   0.5  1    472
 10 Harris, Edward           M51 Sacramento, CA           30.15   0.5  1    452
 11 Bozzini, Mark            M51 Napa, CA                 31.52   0.5  1    366
 12 Dixon, Gary              M52 Sarasota, FL             32.82  -1.2  2    291
 13 Hodson, Greg             M53 Covelo, CA               33.95   0.5  1    232
 14 Dwight, Donald           M53 Turlock, CA              35.01  -1.2  2    183
 
Outdoor Pentathlon: #3 M55 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Duncanson, Rob           M55 Trabuco Canyon, CA       26.22   0.2    820
  2 Swindlehurst, Gregg      M55 Charlotte, NC            26.95   0.2    760
  3 McClellan, Sam           M57 San Rafael, CA           28.02   0.2    676
  4 Jacquet-Acea, Russell    M57 Seattle, WA              28.87   0.2    612
  5 Tipping, Mike            M57 Irvine, CA               30.36   0.2    508
  6 Sturgeon, Randell        M58 Orangevale, CA           31.11   0.2    458
  7 Watson, Richard          M57 Yuma, AZ                 51.00   0.2 
 
M60 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,       28.29  -0.3  2    731
  2 *Jermacans, Viddy        M61 Australia                28.90  -0.3  2    686
  3 Rodenbeck, Larry         M61 West Plains, MO          29.56  -0.3  2    638
  4 Waltermann, Stefan       M60 Hickory, NC              29.63  -0.3  2    632
  5 *Judson, Fred            M64 Canada                   31.94  -0.1  1    476
  6 Reiter, William          M64 Weldon Spring, MO        32.04  -0.1  1    470
  7 Wuest, Gary              M64 Sacramento, CA           32.81  -0.1  1    423
  8 Schuster, Neal           M62 Shorewood, WI            34.30  -0.3  2    338
 -- Baker, Robert            M64 Metairie, LA               DNF  -0.1  1 
 
M65 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tarumi, Hiroshi          M65 Redwood City, CA         29.89  -0.1    698
  2 *Lamothe, Grant          M66 Canada                   31.68  -0.1    575
 
M70 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Chambers, Donald        M73 Australia                31.12  -1.2    712
  2 Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS              31.48  -1.2    688
  3 Vergin, Roger            M72 Poulsbo, WA              31.94  -1.2    657
  4 Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO         33.55  -1.2    553
  5 Pliner, Terry            M72 Green Bay, WI            41.24  -1.2    172
 
M75 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jankovich, Bill          M76 Unattached               35.99  -1.2    527
 
M80 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Platts, William          M82 Boise, ID                34.17  -1.2    796
 
M85 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Carter, Bill             M87 Marlow, OK               47.67  -1.2    321
 
M90 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX                42.69  -1.2    849
 
W35 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Guest, Rachel            W35 Surprise, AZ           2:47.98     494
 
W45 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY    2:40.54     738
  2 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA          2:59.18     534
  3 Ware, Caren              W48 Twin Peaks, CA         3:12.04     411
 
W50 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Jolicoeur, Jovette      W50 Canada                 2:56.14     651
  2 Westman, Betsy           W50 Burlingame, CA         3:14.99     465
 
W55 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE           3:26.93     447
  2 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA           3:34.11     388
  3 Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA            5:02.71  
 
W60 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Trott, Rhona            W61 Hamilton, ON           3:27.14     544
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX            3:50.88     354
  3 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI              3:58.95     298
 
W65 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Simpson, Jane            W69 Chico, CA              4:24.81     243
 
M30 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Pelosi, Anthony          M31 San Francisco, CA          DNS  
 
M35 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Souza, Jeferson          M35 Miami, FL              5:12.94     502
  2 Gardner, Trent           M37 Bend, OR               5:35.04     389
  3 Aka-Bashorun, Wale       M39 Mill Valley, CA        6:05.00     257
  4 Dolezilek, Shawn         M39 Topeka, KS             6:08.71     242
  5 Spiller, Matthew         M39 Newman, CA             6:43.79     124
 -- Santi, Marcus            M38 Memphis, TN                DNS  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M40 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wensel, Marek            M41 Cedar Rapids, IA       4:51.33     697
  2 Causse, Jean             M42 Colorado Springs, C    4:51.50     696
  3 Johnson, Keith           M42 Spanaway, WA           5:03.22     627
  4 Sarsony, Chris           M43 Apex, NC               5:05.82     612
  5 *Moore, Curtis           M42 Oakland, CA            5:21.72     524
  6 Faulkner, Lee            M41 Marion, AR             5:34.21     460
  7 Joseph, Diedrick         M41 Culver City, CA        5:56.98     352
  8 Zunino, Gregory          M44 Reno, NV               6:31.40     215
  9 Nash, Chris              M42 Yuma, AZ               6:38.51     191
 10 Pollard, Anthony (Tony)  M44 San Diego, CA          8:01.58      11
 11 Woods, David             M40 San Diego, CA          8:12.21       3
 -- Boles, Jim               M42 Evanton, WY                DNF  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M45 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 McKenzie, John           M45 Silver Spring, MD      4:52.55     765
  2 Scott, Timothy           M46 Bend, OR               4:55.15     749
  3 McCrimmon, James         M49 Colorado Springs, C    5:05.09     690
  4 Sloan, Kerry             M47 Harker Heights, TX     5:08.49     671
  5 Whitten, Clark           M46 Folsom, CA             5:22.90     591
  6 Barry, Michael           M46 Danville, CA           5:24.61     582
  7 Patterson, George        M49 Granite Bay, CA        5:38.97     507
  8 Kaczenski, Louis         M45 Eugene, OR             5:48.96     458
 -- Parker, Raymond          M48 New Hope, PA               DNS  
 -- Gallero, Steve           M45 Pontiac, MI                DNS  
 -- Cawley, Rick             M48 Kyle, TX                   DNS  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M50 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carver, Mark             M50 Nashville, TN          4:58.02     810
  2 Winkel, Stephen          M52 Germantown, TN         5:17.46     698
  3 Russ, Jim                M53 Charlotte, NC          5:36.72     595
  4 Canfield, Greg           M54 San Ramon, CA          5:46.17     547
  5 Harris, Edward           M51 Sacramento, CA         5:49.26     532
  6 Janusey, Michael         M52 Venetia, PA            5:53.10     513
  7 Ricci, Brien             M51 Houghton, MI           6:31.75     342
  8 Hodson, Greg             M53 Covelo, CA             6:52.31     264
  9 Dwight, Donald           M53 Turlock, CA            6:59.33     240
 10 Dixon, Gary              M52 Sarasota, FL           7:17.09     183
 -- Kohls, David             M54 Lafayette, CA              DNF  
 -- Adams, John              M54 Blue Springs, MO           DNS  
 -- Bozzini, Mark            M51 Napa, CA                   DNS  
 -- Demetrio, Theodore       M54 Olympia, WA                DNS  
 
Outdoor Pentathlon: #5 M55 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Duncanson, Rob           M55 Trabuco Canyon, CA     4:54.81     911
  2 Swindlehurst, Gregg      M55 Charlotte, NC          5:36.69     676
  3 Sturgeon, Randell        M58 Orangevale, CA         5:46.07     628
  4 McClellan, Sam           M57 San Rafael, CA         5:50.59     605
  5 Tipping, Mike            M57 Irvine, CA             5:51.52     600
  6 Jacquet-Acea, Russell    M57 Seattle, WA            6:26.24     440
  7 Watson, Richard          M57 Yuma, AZ               8:41.44      43
 -- *Maeda, Katsuro          M56 Japan                      DNS  
 
M60 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Reiter, William          M64 Weldon Spring, MO      5:56.47     661
  2 *Judson, Fred            M64 Canada                 6:05.67     617
  3 Waltermann, Stefan       M60 Hickory, NC            6:10.85     592
  4 Rodenbeck, Larry         M61 West Plains, MO        6:14.24     576
  5 *Jermacans, Viddy        M61 Australia              6:28.36     513
  6 Schuster, Neal           M62 Shorewood, WI          7:10.40     344
  7 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,     8:01.46     181
 -- Wuest, Gary              M64 Sacramento, CA             DNF  
 -- Baker, Robert            M64 Metairie, LA               DNS  
 
M65 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tarumi, Hiroshi          M65 Redwood City, CA       7:09.11     434
  2 *Lamothe, Grant          M66 Canada                 8:37.32     157
 -- Hollister, James         M65 Turlock, CA                DNS  
 -- *Adams, Barry            M68 Canada                     DNS  
 
M70 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vergin, Roger            M72 Poulsbo, WA            7:36.56     434
  2 Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS            7:36.93     432
  3 Pliner, Terry            M72 Green Bay, WI          8:04.28     338
  4 *Chambers, Donald        M73 Australia              9:34.23     106
 -- Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO           DNF  
 
M75 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jankovich, Bill          M76 Unattached             7:53.68     501
 -- Hepner, John             M78 Eugene, OR                 DNS  
 
M80 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Platts, William          M82 Boise, ID                  DNF  
 -- Daprano, William         M83 Fayetteville, GA           DNS  
 
M85 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carter, Bill             M87 Marlow, OK            12:19.65     193
 
M90 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX                  DNF  
 
W35 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Guest, Rachel            W35 Surprise, AZ             16.06   0.3  4    735 100mH
 
W45 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY      14.07   0.3  4    795
  2 Ware, Caren              W48 Twin Peaks, CA           16.03   0.3  4    541
  3 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA            17.62   0.3  4    368
 
W50 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 *Jolicoeur, Jovette      W50 Canada                   17.25   0.5  3    398
  2 Westman, Betsy           W50 Burlingame, CA           18.31   0.5  3    296
  3 *Murfitt, Anne           W50 Canada                   21.00   0.5  3    100
 -- Johnson, Liz             W54 Charlotte, NC              DNS   0.5  3 
 
W55 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             15.42   0.3  2    778
  2 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE             20.50   0.3  2    254
 -- Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA                 DQ   0.3  2  pushed over hurdle
 
W60 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Trott, Rhona            W61 Hamilton, ON             14.68  -0.5    899
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX              17.86  -0.5    517
  3 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                23.46  -0.5     87
 
W65 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Carter, Ann              W68 Aiken, SC                23.18  -0.5    233
  2 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                28.71  -0.5      6
 
W35 High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Guest, Rachel            W35 Surprise, AZ             1.57m    5-01.75    795
 
W45 High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY      1.45m    4-09.00    830
  2 Ware, Caren              W48 Twin Peaks, CA           1.30m    4-03.25    621
  3 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA            1.12m    3-08.00    409
 
W50 High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Westman, Betsy           W50 Burlingame, CA           1.30m    4-03.25    724
  2 *Jolicoeur, Jovette      W50 Canada                   1.12m    3-08.00    481
  2 *Murfitt, Anne           W50 Canada                   1.12m    3-08.00    481
 -- Johnson, Liz             W54 Charlotte, NC              DNS            
 
W55 High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             1.39m    4-06.75    978
  2 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE             1.27m    4-02.00    783
  3 Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA              0.91m    2-11.75    293
 
W60 High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX              1.15m    3-09.25    712
  2 *Trott, Rhona            W61 Hamilton, ON             1.12m    3-08.00    666
  3 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                1.00m    3-03.25    481
 
W65 High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                0.94m    3-01.00    491
 -- Carter, Ann              W68 Aiken, SC                   NH            
 
W35 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Guest, Rachel            W35 Surprise, AZ             5.35m   1.1  17-06.75    732
 
W45 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY      4.18m   1.4  13-08.75    538
  2 Ware, Caren              W48 Twin Peaks, CA           4.15m   1.7  13-07.50    527
  3 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA            3.60m  +0.0  11-09.75    362
 
W50 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 *Jolicoeur, Jovette      W50 Canada                   4.12m   1.2  13-06.25    603
 -- Westman, Betsy           W50 Burlingame, CA            FOUL                 
 -- *Murfitt, Anne           W50 Canada                     DNS   NWI           
 -- Johnson, Liz             W54 Charlotte, NC              DNS   NWI           
 
W55 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             4.12m   1.2  13-06.25    706
  2 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE             3.62m   0.3  11-10.50    519
  3 Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA              2.51m  +0.0   8-03.00    172
 
W60 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX              3.63m   2.1  11-11.00    620
  2 *Trott, Rhona            W61 Hamilton, ON             3.59m   0.4  11-09.50    603
  3 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                2.36m   1.2   7-09.00    178
 
W65 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                2.09m   2.0   6-10.25    151
 -- Carter, Ann              W68 Aiken, SC                  DNS   NWI           
 
M30 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
 -- Pelosi, Anthony          M31 San Francisco, CA          DNS   NWI           
 
M35 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Dolezilek, Shawn         M39 Topeka, KS               6.12m   1.6  20-01.00    655
  2 Souza, Jeferson          M35 Miami, FL                6.05m   0.2  19-10.25    639
  3 Aka-Bashorun, Wale       M39 Mill Valley, CA          6.03m   1.4  19-09.50    635
  4 Gardner, Trent           M37 Bend, OR                 4.38m   3.8  14-04.50    292
  5 Spiller, Matthew         M39 Newman, CA               3.76m   0.2  12-04.00    185
 -- Santi, Marcus            M38 Memphis, TN                DNS   NWI           
 
Outdoor Pentathlon: #1 M40 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 *Moore, Curtis           M42 Oakland, CA              5.84m   1.6  19-02.00    666
  2 Wensel, Marek            M41 Cedar Rapids, IA         5.54m   0.6  18-02.25    593
  3 Causse, Jean             M42 Colorado Springs, C      5.45m   1.0  17-10.75    571
  3 Pollard, Anthony (Tony)  M44 San Diego, CA            5.45m  +0.0  17-10.75    571
  5 Joseph, Diedrick         M41 Culver City, CA          5.23m   0.2  17-02.00    523
  5 Nash, Chris              M42 Yuma, AZ                 5.23m   1.5  17-02.00    523
  7 Faulkner, Lee            M41 Marion, AR               4.92m   1.8  16-01.75    453
  8 Sarsony, Chris           M43 Apex, NC                 4.88m   1.5  16-00.25    443
  9 Boles, Jim               M42 Evanton, WY              4.59m  +0.0  15-00.75    382
 10 Johnson, Keith           M42 Spanaway, WA             4.55m  +0.0  14-11.25    373
 11 Zunino, Gregory          M44 Reno, NV                 4.17m   1.1  13-08.25    297
 12 Woods, David             M40 San Diego, CA            3.91m   1.9  12-10.00    249
 
Outdoor Pentathlon: #1 M45 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 McKenzie, John           M45 Silver Spring, MD        5.24m   0.4  17-02.25    597
  2 McCrimmon, James         M49 Colorado Springs, C      5.23m  -1.1  17-02.00    595
  3 Patterson, George        M49 Granite Bay, CA          5.08m  +0.0  16-08.00    556
  4 Sloan, Kerry             M47 Harker Heights, TX       4.91m  -1.6  16-01.50    516
  5 Scott, Timothy           M46 Bend, OR                 4.90m   1.7  16-01.00    512
  6 Kaczenski, Louis         M45 Eugene, OR               4.68m   0.4  15-04.25    461
  7 Barry, Michael           M46 Danville, CA             4.64m   0.6  15-02.75    451
  8 Whitten, Clark           M46 Folsom, CA               4.58m   0.2  15-00.50    439
  9 Gallero, Steve           M45 Pontiac, MI              3.77m  -2.0  12-04.50    264
 -- Cawley, Rick             M48 Kyle, TX                   DNS   NWI           
 -- Parker, Raymond          M48 New Hope, PA               DNS   NWI           
 
Outdoor Pentathlon: #1 M50 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Janusey, Michael         M52 Venetia, PA              5.38m   1.7  17-08.00    720
  2 Canfield, Greg           M54 San Ramon, CA            5.28m   0.4  17-04.00    693
  3 Russ, Jim                M53 Charlotte, NC            4.93m   0.7  16-02.25    597
  3 Winkel, Stephen          M52 Germantown, TN           4.93m   0.2  16-02.25    597
  5 Ricci, Brien             M51 Houghton, MI             4.91m   1.7  16-01.50    593
  6 Kohls, David             M54 Lafayette, CA            4.53m   0.4  14-10.50    494
  6 Carver, Mark             M50 Nashville, TN            4.53m  +0.0  14-10.50    494
  8 Adams, John              M54 Blue Springs, MO         4.10m   1.3  13-05.50    388
  9 Demetrio, Theodore       M54 Olympia, WA              4.07m   1.7  13-04.25    382
 10 Dixon, Gary              M52 Sarasota, FL             4.05m   1.1  13-03.50    377
 11 Harris, Edward           M51 Sacramento, CA           4.03m   1.4  13-02.75    373
 11 Dwight, Donald           M53 Turlock, CA              4.03m   0.6  13-02.75    373
 13 Bozzini, Mark            M51 Napa, CA                 3.75m   0.3  12-03.75    308
 14 Hodson, Greg             M53 Covelo, CA               3.36m  +0.0  11-00.25    225
 
Outdoor Pentathlon: #1 M55 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 McClellan, Sam           M57 San Rafael, CA           4.96m   0.3  16-03.25    697
  2 Duncanson, Rob           M55 Trabuco Canyon, CA       4.56m   1.1  14-11.50    582
  3 Swindlehurst, Gregg      M55 Charlotte, NC            4.54m   2.0  14-10.75    576
  4 Jacquet-Acea, Russell    M57 Seattle, WA              4.21m   0.9  13-09.75    485
  5 Sturgeon, Randell        M58 Orangevale, CA           3.77m   0.3  12-04.50    371
  6 Tipping, Mike            M57 Irvine, CA               3.74m  +0.0  12-03.25    363
  7 Watson, Richard          M57 Yuma, AZ                 2.94m  -0.4   9-07.75    182
 -- *Maeda, Katsuro          M56 Japan                      DNS   NWI           
 
M60 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Rodenbeck, Larry         M61 West Plains, MO          4.56m   0.8  14-11.50    677
  2 *Jermacans, Viddy        M61 Australia                4.37m   1.1  14-04.00    619
  3 Baker, Robert            M64 Metairie, LA             4.36m   0.6  14-03.75    615
  3 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,       4.36m  +0.0  14-03.75    615
  5 *Judson, Fred            M64 Canada                   4.25m   1.9  13-11.50    582
  6 Waltermann, Stefan       M60 Hickory, NC              4.16m  +0.0  13-07.75    554
  7 Reiter, William          M64 Weldon Spring, MO        3.78m   1.2  12-05.00    445
  8 Schuster, Neal           M62 Shorewood, WI            3.49m   1.7  11-05.50    365
  9 Wuest, Gary              M64 Sacramento, CA           3.47m   1.4  11-04.75    360
 
M65 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Tarumi, Hiroshi          M65 Redwood City, CA         4.50m   0.9  14-09.25    774
  2 *Lamothe, Grant          M66 Canada                   3.82m   2.0  12-06.50    544
 -- *Adams, Barry            M68 Canada                     DNS   NWI           
 -- Hollister, James         M65 Turlock, CA                DNS   NWI           
 
M70 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS              4.35m   1.0  14-03.25    852
  2 *Chambers, Donald        M73 Australia                3.83m   1.4  12-06.75    655
  3 Vergin, Roger            M72 Poulsbo, WA              3.79m  +0.0  12-05.25    639
  4 Pliner, Terry            M72 Green Bay, WI            3.00m   0.8   9-10.25    371
 -- Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO          FOUL                 
 
M75 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Jankovich, Bill          M76 Unattached               2.97m   0.7   9-09.00    451
 -- Hepner, John             M78 Eugene, OR                 DNS   NWI           
 
M80 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Platts, William          M82 Boise, ID                3.42m   0.6  11-02.75    764
 -- Daprano, William         M83 Fayetteville, GA           DNS   NWI           
 
M85 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Carter, Bill             M87 Marlow, OK               2.39m   1.4   7-10.25    439
 
M90 Long Jump Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX                2.84m   1.3   9-04.00    838
 
W35 Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Guest, Rachel            W35 Surprise, AZ             8.75m   28-08.50    469
 
W45 Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY      8.98m   29-05.50    577
  2 Ware, Caren              W48 Twin Peaks, CA           7.62m   25-00.00    471
  3 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA            6.87m   22-06.50    412
 
W50 Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 *Jolicoeur, Jovette      W50 Canada                   8.81m   28-11.00    602
  2 Westman, Betsy           W50 Burlingame, CA           7.42m   24-04.25    487
  3 *Murfitt, Anne           W50 Canada                   7.33m   24-00.75    480
 -- Johnson, Liz             W54 Charlotte, NC              DNS            
 
W55 Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA             9.07m   29-09.25    690
  2 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE             8.51m   27-11.00    639
  3 Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA              5.65m   18-06.50    383
 
W60 Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX              7.76m   25-05.50    638
  2 *Trott, Rhona            W61 Hamilton, ON             7.45m   24-05.50    607
  3 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                6.83m   22-05.00    546
 
W65 Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                4.54m   14-10.75    369
 -- Carter, Ann              W68 Aiken, SC                  DNS            
 
M30 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 -- Pelosi, Anthony          M31 San Francisco, CA          DNS            
 
M35 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Souza, Jeferson          M35 Miami, FL               37.44m     122-10    623
  2 Aka-Bashorun, Wale       M39 Mill Valley, CA         32.76m     107-06    528
  3 Gardner, Trent           M37 Bend, OR                28.98m      95-01    452
  4 Dolezilek, Shawn         M39 Topeka, KS              24.22m      79-05    359
 -- Spiller, Matthew         M39 Newman, CA                FOUL            
 -- Santi, Marcus            M38 Memphis, TN                DNS            
 
Outdoor Pentathlon: #4 M40 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nash, Chris              M42 Yuma, AZ                35.84m     117-07    654
  2 Wensel, Marek            M41 Cedar Rapids, IA        35.07m     115-01    637
  3 Sarsony, Chris           M43 Apex, NC                32.90m     107-11    588
  4 Pollard, Anthony (Tony)  M44 San Diego, CA           30.37m      99-08    533
  5 Faulkner, Lee            M41 Marion, AR              30.19m      99-00    529
  6 Boles, Jim               M42 Evanton, WY             27.61m      90-07    472
  7 Joseph, Diedrick         M41 Culver City, CA         26.57m      87-02    450
  8 Zunino, Gregory          M44 Reno, NV                26.39m      86-07    446
  9 *Moore, Curtis           M42 Oakland, CA             24.34m      79-10    402
 10 Woods, David             M40 San Diego, CA           23.45m      76-11    383
 11 Causse, Jean             M42 Colorado Springs, C     20.84m      68-04    328
 12 Johnson, Keith           M42 Spanaway, WA            17.74m      58-02    263
 
Outdoor Pentathlon: #4 M45 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Scott, Timothy           M46 Bend, OR                31.14m     102-02    614
  2 McCrimmon, James         M49 Colorado Springs, C     29.19m      95-09    567
  3 Barry, Michael           M46 Danville, CA            29.12m      95-06    565
  4 Kaczenski, Louis         M45 Eugene, OR              28.28m      92-09    545
  5 Patterson, George        M49 Granite Bay, CA         27.15m      89-01    518
  6 Gallero, Steve           M45 Pontiac, MI             24.52m      80-05    455
  7 Sloan, Kerry             M47 Harker Heights, TX      23.99m      78-08    443
  8 Whitten, Clark           M46 Folsom, CA              22.19m      72-10    401
  9 McKenzie, John           M45 Silver Spring, MD       19.70m      64-07    343
 -- Parker, Raymond          M48 New Hope, PA               DNS            
 -- Cawley, Rick             M48 Kyle, TX                   DNS            
 
Outdoor Pentathlon: #4 M50 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Janusey, Michael         M52 Venetia, PA             39.45m     129-05    671
  2 Russ, Jim                M53 Charlotte, NC           39.44m     129-05    670
  3 Kohls, David             M54 Lafayette, CA           36.96m     121-03    619
  4 Winkel, Stephen          M52 Germantown, TN          35.36m     116-00    586
  5 Canfield, Greg           M54 San Ramon, CA           35.23m     115-07    584
  6 Dixon, Gary              M52 Sarasota, FL            34.44m     113-00    567
  7 Bozzini, Mark            M51 Napa, CA                28.80m      94-06    453
  8 Dwight, Donald           M53 Turlock, CA             25.79m      84-07    393
  9 Ricci, Brien             M51 Houghton, MI            25.44m      83-05    386
 10 Carver, Mark             M50 Nashville, TN           24.45m      80-02    367
 11 Harris, Edward           M51 Sacramento, CA          22.24m      72-11    323
 12 Demetrio, Theodore       M54 Olympia, WA             22.06m      72-04    320
 13 Hodson, Greg             M53 Covelo, CA              18.45m      60-06    251
 -- Adams, John              M54 Blue Springs, MO           DNS            
 
Outdoor Pentathlon: #4 M55 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Watson, Richard          M57 Yuma, AZ                30.41m      99-09    539
  2 Duncanson, Rob           M55 Trabuco Canyon, CA      29.37m      96-04    516
  3 McClellan, Sam           M57 San Rafael, CA          28.74m      94-03    502
  4 Tipping, Mike            M57 Irvine, CA              28.17m      92-05    489
  5 Swindlehurst, Gregg      M55 Charlotte, NC           28.14m      92-04    489
  6 Sturgeon, Randell        M58 Orangevale, CA          21.04m      69-00    336
  7 Jacquet-Acea, Russell    M57 Seattle, WA             20.50m      67-03    324
 -- *Maeda, Katsuro          M56 Japan                      DNS            
 
M60 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Baker, Robert            M64 Metairie, LA            34.70m     113-10    601
  2 Wuest, Gary              M64 Sacramento, CA          31.00m     101-08    523
  3 Rodenbeck, Larry         M61 West Plains, MO         29.82m      97-10    498
  4 *Jermacans, Viddy        M61 Australia               28.95m      95-00    479
  5 *Judson, Fred            M64 Canada                  27.93m      91-08    458
  6 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,      26.95m      88-05    438
  7 Schuster, Neal           M62 Shorewood, WI           24.96m      81-11    396
  8 Reiter, William          M64 Weldon Spring, MO       24.95m      81-10    396
  9 Waltermann, Stefan       M60 Hickory, NC             23.81m      78-01    373
 
M65 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tarumi, Hiroshi          M65 Redwood City, CA        28.35m      93-00    524
  2 *Lamothe, Grant          M66 Canada                  26.41m      86-08    479
 -- Hollister, James         M65 Turlock, CA                DNS            
 -- *Adams, Barry            M68 Canada                     DNS            
 
M70 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS             33.31m     109-03    717
  2 Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO        28.72m      94-03    598
  3 Pliner, Terry            M72 Green Bay, WI           23.58m      77-04    467
  4 Vergin, Roger            M72 Poulsbo, WA             22.57m      74-00    442
  5 *Chambers, Donald        M73 Australia               20.07m      65-10    380
 
M75 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jankovich, Bill          M76 Unattached              24.95m      81-10    579
 -- Hepner, John             M78 Eugene, OR                 DNS            
 
M80 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Platts, William          M82 Boise, ID               25.38m      83-03    700
 -- Daprano, William         M83 Fayetteville, GA           DNS            
 
M85 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Carter, Bill             M87 Marlow, OK              17.88m      58-08    561
 
M90 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX               13.48m      44-03    522
 
M30 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
 -- Pelosi, Anthony          M31 San Francisco, CA          DNS            
 
M35 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Aka-Bashorun, Wale       M39 Mill Valley, CA         49.99m     164-00    598
  2 Souza, Jeferson          M35 Miami, FL               46.59m     152-10    547
  3 Gardner, Trent           M37 Bend, OR                37.87m     124-03    418
  4 Dolezilek, Shawn         M39 Topeka, KS              37.49m     123-00    413
  5 Spiller, Matthew         M39 Newman, CA              25.33m      83-01    238
 -- Santi, Marcus            M38 Memphis, TN                DNS            
 
Outdoor Pentathlon: #2 M40 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Pollard, Anthony (Tony)  M44 San Diego, CA           43.40m     142-05    546
  2 Nash, Chris              M42 Yuma, AZ                42.51m     139-06    532
  3 Wensel, Marek            M41 Cedar Rapids, IA        42.48m     139-04    532
  4 Zunino, Gregory          M44 Reno, NV                42.45m     139-03    531
  5 Sarsony, Chris           M43 Apex, NC                39.47m     129-06    484
  6 *Moore, Curtis           M42 Oakland, CA             38.95m     127-09    476
  7 Boles, Jim               M42 Evanton, WY             37.95m     124-06    460
  8 Causse, Jean             M42 Colorado Springs, C     37.36m     122-07    451
  9 Johnson, Keith           M42 Spanaway, WA            32.43m     106-05    373
 10 Faulkner, Lee            M41 Marion, AR              30.87m     101-03    349
 11 Woods, David             M40 San Diego, CA           24.81m      81-05    256
 -- Joseph, Diedrick         M41 Culver City, CA           FOUL            
 
Outdoor Pentathlon: #2 M45 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Barry, Michael           M46 Danville, CA            44.60m     146-04    622
  2 Kaczenski, Louis         M45 Eugene, OR              40.41m     132-07    549
  3 Patterson, George        M49 Granite Bay, CA         38.60m     126-08    518
  4 Gallero, Steve           M45 Pontiac, MI             37.45m     122-10    498
  5 Scott, Timothy           M46 Bend, OR                36.50m     119-09    482
  6 McKenzie, John           M45 Silver Spring, MD       30.09m      98-09    374
  7 Whitten, Clark           M46 Folsom, CA              30.04m      98-07    373
  8 McCrimmon, James         M49 Colorado Springs, C     27.35m      89-09    328
 -- Sloan, Kerry             M47 Harker Heights, TX        FOUL            
 -- Parker, Raymond          M48 New Hope, PA               DNS            
 -- Cawley, Rick             M48 Kyle, TX                   DNS            
 
Outdoor Pentathlon: #2 M50 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Janusey, Michael         M52 Venetia, PA             55.44m     181-11    860
  2 Russ, Jim                M53 Charlotte, NC           44.52m     146-01    658
  3 Canfield, Greg           M54 San Ramon, CA           43.75m     143-06    644
  4 Dixon, Gary              M52 Sarasota, FL            40.92m     134-03    592
  5 Winkel, Stephen          M52 Germantown, TN          39.32m     129-00    563
  6 Kohls, David             M54 Lafayette, CA           37.29m     122-04    526
  7 Bozzini, Mark            M51 Napa, CA                35.55m     116-08    495
  8 Carver, Mark             M50 Nashville, TN           34.37m     112-09    474
  9 Adams, John              M54 Blue Springs, MO        29.90m      98-01    395
 10 Ricci, Brien             M51 Houghton, MI            29.59m      97-01    389
 11 Dwight, Donald           M53 Turlock, CA             28.67m      94-01    373
 12 Demetrio, Theodore       M54 Olympia, WA             27.39m      89-10    350
 13 Hodson, Greg             M53 Covelo, CA              25.02m      82-01    309
 14 Harris, Edward           M51 Sacramento, CA          24.62m      80-09    302
 
Outdoor Pentathlon: #2 M55 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Duncanson, Rob           M55 Trabuco Canyon, CA      41.49m     136-01    671
  2 Tipping, Mike            M57 Irvine, CA              40.36m     132-05    648
  3 Swindlehurst, Gregg      M55 Charlotte, NC           38.10m     125-00    603
  4 Watson, Richard          M57 Yuma, AZ                33.93m     111-04    521
  5 Jacquet-Acea, Russell    M57 Seattle, WA             31.81m     104-04    479
  6 Sturgeon, Randell        M58 Orangevale, CA          26.30m      86-03    373
  7 McClellan, Sam           M57 San Rafael, CA          23.68m      77-08    323
 -- *Maeda, Katsuro          M56 Japan                      DNS            
 
M60 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Baker, Robert            M64 Metairie, LA            40.32m     132-03    693
  2 Rodenbeck, Larry         M61 West Plains, MO         39.19m     128-07    669
  3 Wuest, Gary              M64 Sacramento, CA          35.43m     116-03    590
  4 Waltermann, Stefan       M60 Hickory, NC             34.20m     112-02    564
  5 *Judson, Fred            M64 Canada                  33.77m     110-09    555
  6 Schuster, Neal           M62 Shorewood, WI           33.76m     110-09    555
  7 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,      30.10m      98-09    479
  8 *Jermacans, Viddy        M61 Australia               24.70m      81-00    369
  9 Reiter, William          M64 Weldon Spring, MO       22.68m      74-05    328
 
M65 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 *Lamothe, Grant          M66 Canada                  32.20m     105-08    593
  2 Tarumi, Hiroshi          M65 Redwood City, CA        26.09m      85-07    453
 -- *Adams, Barry            M68 Canada                     DNS            
 -- Hollister, James         M65 Turlock, CA                DNS            
 
M70 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO        34.23m     112-04    700
  2 Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS             32.83m     107-08    665
  3 *Chambers, Donald        M73 Australia               21.91m      71-10    396
  4 Pliner, Terry            M72 Green Bay, WI           20.02m      65-08    351
  5 Vergin, Roger            M72 Poulsbo, WA             19.92m      65-04    348
 
M75 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jankovich, Bill          M76 Unattached              24.24m      79-06    528
 -- Hepner, John             M78 Eugene, OR                 DNS            
 
M80 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Platts, William          M82 Boise, ID               37.92m     124-05   1034
 -- Daprano, William         M83 Fayetteville, GA           DNS            
 
M85 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Carter, Bill             M87 Marlow, OK              11.01m      36-01    255
 
M90 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX               13.20m      43-04    420
 
W35 Outdoor Pentathlon
================================================================
    35 USATF: *  3585                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Guest, Rachel            W35 Surprise, AZ              3225  
 
W45 Outdoor Pentathlon
================================================================
    45 USATF: *  4150                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl    W48 Massapequa Park, NY       3478  
  2 Ware, Caren              W48 Twin Peaks, CA            2571  
  3 Zakerski, Debbie         W48 Elk Grove, CA             2085  
 
W50 Outdoor Pentathlon
================================================================
    50 USATF: *  3876                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 *Jolicoeur, Jovette      W50 Canada                    2735  
  2 Westman, Betsy           W50 Burlingame, CA            1972  
 
W55 Outdoor Pentathlon
================================================================
    55 USATF: *  4511                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Glynn, Kay               W57 Hastings, IA              3540  
  2 Grandison, Delores       W57 Townsend, DE              2642  
  3 Woods, Lydia             W56 Atlanta, GA                848  
 
W60 Outdoor Pentathlon
================================================================
    60 USATF: *  4635                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 *Trott, Rhona            W61 Hamilton, ON              3319  
  2 Vander Cruyssen, Dorothy W64 Tomball, TX               2841  
  3 Trotto, Mary             W63 Kihei, HI                 1590  
 
W65 Outdoor Pentathlon
================================================================
    65 USATF: *  4497                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Simpson, Jane            W69 Chico, CA                 1260  
 
M35 Outdoor Pentathlon
================================================================
    35 USATF: *  3579                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Souza, Jeferson          M35 Miami, FL                 2968  
  2 Aka-Bashorun, Wale       M39 Mill Valley, CA           2641  
  3 Dolezilek, Shawn         M39 Topeka, KS                2367  
  4 Gardner, Trent           M37 Bend, OR                  1718  
  5 Spiller, Matthew         M39 Newman, CA                 962  
 
M40 Outdoor Pentathlon
================================================================
       USATF: *  3462                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wensel, Marek            M41 Cedar Rapids, IA          3247  
  2 *Moore, Curtis           M42 Oakland, CA               2849  
  3 Causse, Jean             M42 Colorado Springs, C       2723  
  4 Sarsony, Chris           M43 Apex, NC                  2707  
  5 Nash, Chris              M42 Yuma, AZ                  2566  
  6 Faulkner, Lee            M41 Marion, AR                2433  
  7 Johnson, Keith           M42 Spanaway, WA              2181  
  8 Pollard, Anthony (Tony)  M44 San Diego, CA             2141  
  9 Joseph, Diedrick         M41 Culver City, CA           2107  
 10 Zunino, Gregory          M44 Reno, NV                  1838  
 11 Boles, Jim               M42 Evanton, WY               1314  
 12 Woods, David             M40 San Diego, CA             1263  
 
M45 Outdoor Pentathlon
================================================================
       USATF: *  3724                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Scott, Timothy           M46 Bend, OR                  2971  
  2 McCrimmon, James         M49 Colorado Springs, C       2828  
  3 Barry, Michael           M46 Danville, CA              2826  
  4 Patterson, George        M49 Granite Bay, CA           2759  
  5 McKenzie, John           M45 Silver Spring, MD         2619  
  6 Kaczenski, Louis         M45 Eugene, OR                2546  
  7 Whitten, Clark           M46 Folsom, CA                2309  
  8 Sloan, Kerry             M47 Harker Heights, TX        1630  
 
M50 Outdoor Pentathlon
================================================================
       USATF: *  3599                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Janusey, Michael         M52 Venetia, PA               3452  
  2 Canfield, Greg           M54 San Ramon, CA             3240  
  3 Russ, Jim                M53 Charlotte, NC             3135  
  4 Winkel, Stephen          M52 Germantown, TN            3080  
  5 Carver, Mark             M50 Nashville, TN             2743  
  6 Ricci, Brien             M51 Houghton, MI              2339  
  7 Kohls, David             M54 Lafayette, CA             2198  
  8 Dixon, Gary              M52 Sarasota, FL              2010  
  9 Harris, Edward           M51 Sacramento, CA            1982  
 10 Dwight, Donald           M53 Turlock, CA               1562  
 11 Hodson, Greg             M53 Covelo, CA                1281  
 
M55 Outdoor Pentathlon
================================================================
       USATF: *  3687                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Duncanson, Rob           M55 Trabuco Canyon, CA        3500  
  2 Swindlehurst, Gregg      M55 Charlotte, NC             3104  
  3 McClellan, Sam           M57 San Rafael, CA            2803  
  4 Tipping, Mike            M57 Irvine, CA                2608  
  5 Jacquet-Acea, Russell    M57 Seattle, WA               2340  
  6 Sturgeon, Randell        M58 Orangevale, CA            2166  
  7 Watson, Richard          M57 Yuma, AZ                  1285  
 
M60 Outdoor Pentathlon
================================================================
    60 USATF: *  3795                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rodenbeck, Larry         M61 West Plains, MO           3058  
  2 Waltermann, Stefan       M60 Hickory, NC               2715  
  3 *Judson, Fred            M64 Canada                    2688  
  4 *Jermacans, Viddy        M61 Australia                 2666  
  5 Jacobson, Vance          M62 Bainbridge Island,        2444  
  6 Reiter, William          M64 Weldon Spring, MO         2300  
  7 Schuster, Neal           M62 Shorewood, WI             1998  
  8 Wuest, Gary              M64 Sacramento, CA            1896  
 
M65 Outdoor Pentathlon
================================================================
    65 USATF: *  3944                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tarumi, Hiroshi          M65 Redwood City, CA          2883  
  2 *Lamothe, Grant          M66 Canada                    2348  
 
M70 Outdoor Pentathlon
================================================================
    70 USATF: *  3660                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pawlik, Emil             M71 Jackson, MS               3354  
  2 Vergin, Roger            M72 Poulsbo, WA               2520  
  3 *Chambers, Donald        M73 Australia                 2249  
  4 Fulton, Robert           M70 Fort Collins, CO          1851  
  5 Pliner, Terry            M72 Green Bay, WI             1699  
 
M75 Outdoor Pentathlon
================================================================
    75 USATF: *  3510                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jankovich, Bill          M76 Unattached                2586  
 
M80 Outdoor Pentathlon
================================================================
    80 USATF: *  3471                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Platts, William          M82 Boise, ID                 3294  
 
M85 Outdoor Pentathlon
================================================================
    85 USATF: *  2647                                                          
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carter, Bill             M87 Marlow, OK                1769  
 
M90 Outdoor Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Maxwell, Ralph           M90 Alamo, TX                 2629  
 
W35 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Albright, Lori           W37 Valencia, CA               SCR  
 
W40 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stevenson, Tamara        W40 Salt Lake City, UT    28:39.55  
 
W45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Grimes, Kathryn          W46 Sherwood, OR          27:11.25  
  2 Fassett, Susan           W47 Fenton, MI            29:54.59  
  3 Garson, Rebecca          W46 Afton, VA             31:38.30  
  4 Armstrong, Ginger        W47 Canterbury, CT        33:22.98  
  5 Karavanic, Karen         W47 Portland, OR          33:56.45  
 
W50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Daniel, Maryanne         W51 Clinton, CT           26:27.00  
  2 Pritchard, Vicki         W51 Cave Creek, AZ        28:57.48  
  3 Sokol, Leslie            W52 San Jose, CA          29:44.66  
  4 *Bellerud, Nana          W51 Japan                 30:15.46  
 -- Alexander, Carol         W50 Fullerton, CA              DNS  
 
W55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Topham, Debbie           W57 Mayville, MI          29:07.37  
  2 Stoyanowski, Karen       W55 Loomis, CA            31:06.90  
  3 DeNoon, Sandra           W55 Clermont, FL          33:06.58  
  4 Woodburn, Melissa        W57 San Rafael, CA        36:49.30  
 -- Macdonald, Audrey        W56 Old Greenwich, CT          DNF  
 -- Burke, Rita              W55 Old Greenwich, CT          DNS  
 -- Mears, Susan             W55 Reno, NV                   DNS  
 
W60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martino, Marianne        W60 Littleton, CO         29:30.71  
  2 Eichel, Yoko             W63 Woodland Hills, CA    29:45.31  
  3 Mendell, Paula           W60 Sacramento, CA        30:51.58  
  4 Geer, Panseluta          W63 Hazlet, NJ            30:56.80  
  5 Harsh, Ann               W60 Ft. Lauderdale, FL    31:01.88  
  6 Backlund, Darlene        W64 Redmond, OR           34:13.40  
  7 Frable, Kathleen         W64 Ivins, UT             35:02.87  
  8 Porth, Susan             W62 Ross, CA              36:06.00  
  9 Boyd, Marion             W64 San Rafael, CA        37:50.32  
 10 Armbruster, Trent        W61 Wilmington, NC        39:07.42  
 -- Johnson, Gayle           W61 Columbia, MO               DNF  
 -- *Aritonang, Margaretha   W63 Indonesia                  DNF  
 
W65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steigerwalt, Jolene      W66 San Diego, CA         34:10.87  
  2 Garnero, Marjorie        W69 Pacific Grove, CA     34:45.40  
  3 Hults, Sandra            W68 Leesburg, FL          35:04.69  
 
W70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Walters, Louise          W70 Nipomo, CA            30:42.96  
  2 Sinkovec, Rita           W70 Evergreen, CO         34:13.97  
 
W75 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dockstader, Shirley      W77 Mill Valley, CA       35:08.78  
  2 Moremen, Grace           W79 Claremont, CA         45:11.84  
 
W80 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Elkins, Claire           W80 Surprise, AZ          45:19.70  
 
W85 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Gordon, Miriam           W85 Hollywood, FL              DNF   Rule 163.7
 
M40 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Manas, Scott             M44 Miami, FL             41:34.77  
 
M45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Blanchard, Michael       M49 Castle Rock, CO       29:00.91  
  2 Young, Don               M46 Port Townsend, WA     31:25.22  
  3 Morrow, Art              M46 Palm Desert, CA       32:27.66  
 
M50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Green, Mark              M54 Reno, NV              25:20.25  
  2 *Kenney, James           M54 Canada                26:26.70  
  3 Medina, Alberto          M50 Cedar Creek, TX       27:18.88  
  4 Aunan, Tommy             M51 Bellevue, WA          28:11.18  
  5 Berendt, Joseph          M54 Citrus Heights, CA    29:39.53  
  6 Kale, Barton             M54 Des Moines, WA        32:54.70  
  7 Smith, Don               M53 Milwaukee, WI         33:39.75  
 -- Radford, Michael         M54 Everett, WA                DNS  
 
M55 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Reed, Bill               M57 Kalamazoo, MI         28:58.32  
  2 Magnussen, John          M57 Winnetka, CA          30:49.93  
  3 Klein, Arthur            M57 Santa Cruz, CA        31:50.47  
  4 *Harmse, Albert          M55 Canada                34:02.07  
  5 Klein, Hank              M57 Los Angeles, CA       37:10.58  
 -- Gwyn, Dave               M58 Houston, TX                DNF  
 -- Kalb, David              M56 Davis, CA                  DNS  
 
M60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Smith, Andrew            M60 Whittier, NC          26:16.01  
  2 Wiggins, Michael         M61 Hawarden, IA          26:34.26  
  3 Frable, Norman           M64 Ivins, UT             28:26.16  
  4 Campbell, Richard        M64 Orange, CA            28:47.23  
  5 Torabian, Shoja          M61 Belevedere, CA        30:22.42  
  6 Murphy, Garland          M62 San Francisco, CA     36:39.96  
  7 Stewart, Walter          M64 San Rafael, CA        36:42.63  
 -- Daubert, David           M64 Watertown, MN               DQ  
 -- Yanes, Juan              M60 Miami Beach, FL            DNS  
 
M65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rogosheske, Philip       M65 St. Cloud, MN         31:08.98  
  2 Armstrong, Peter         M65 Albuquerque, NM       31:36.41  
  3 Sanders, Marshall        M69 Flushing, MI          32:10.39  
  4 Dubow, Joel              M67 Tucker, GA            32:17.78  
 -- Sorrenti, Edoardo        M67 Greenwood Lake, NY         DNF  
 
M70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Beckett, James           M71 Vacaville, CA         30:26.14  
  2 Backlund, John           M70 Redmond, OR           32:51.89  
 -- Walters, Ronald          M72 Nipoma, CA                  DQ  
 
M75 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bray, Jack               M77 Pardeeville, WI       31:57.05  
  2 Petruzzi, Dick           M77 Carmichael, CA        36:14.93  
  3 Elkins, Cliff            M79 Surprise, AZ          41:01.94  
 -- Acosta, Carlos           M76 North Hollywood, CA         DQ  
 
M80 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Starr, John              M81 Wallingford, PA       34:39.99  
  2 Moremen, William         M82 Claremont, CA         35:22.59  
  3 Hansen, Richard          M84 Oakland, CA           42:22.92  
 -- Siitonen, Harry          M84 Berkeley, CA               DNF  
 
W45 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Garson, Rebecca          W46 Afton, VA                   DQ  
 -- Fassett, Susan           W47 Fenton, MI                  DQ  
 
W65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Hults, Sandra            W68 Leesburg, FL                DQ  
 
M55 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Gwyn, Dave               M58 Houston, TX                 DQ  
 -- Magnussen, John          M57 Winnetka, CA                DQ  
 
M60 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Daubert, David           M64 Watertown, MN               DQ  
 
M65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Dubow, Joel              M67 Tucker, GA                  DQ  
 
M70 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Walters, Ronald          M72 Nipoma, CA                  DQ  
 -- Beckett, James           M71 Vacaville, CA               DQ  
 
M40 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Manas, Scott             M44 Miami, FL           1:24:31.75  
  2 Chasse, Craig            M40 Reston, VA          1:31:58.13  
 
W40 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stevenson, Tamara        W40 Salt Lake City, UT  1:00:01.62  
  2 Storrs, Helen            W44 Sacramento, CA      1:19:10.35  
 
M45 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Blanchard, Michael       M49 Castle Rock, CO       59:30.29  
  2 Young, Don               M46 Port Townsend, WA   1:04:53.04  
  3 Morrow, Art              M46 Palm Desert, CA     1:06:31.09  
 
W45 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Grimes, Kathryn          W46 Sherwood, OR          58:11.87  
  2 Fassett, Susan           W47 Fenton, MI          1:02:18.61  
  3 Garson, Rebecca          W46 Afton, VA           1:06:14.02  
  4 Armstrong, Ginger        W47 Canterbury, CT      1:08:09.53  
  5 Karavanic, Karen         W47 Portland, OR        1:09:44.93  
 
M50 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Green, Mark              M54 Reno, NV              51:29.63  
  2 *Kenney, James           M54 Canada                52:27.09  
  3 Aunan, Tommy             M51 Bellevue, WA          55:48.22  
  4 Medina, Alberto          M50 Cedar Creek, TX       57:55.80  
  5 Berendt, Joseph          M54 Citrus Heights, CA  1:01:19.46  
 -- Smith, Don               M53 Milwaukee, WI              DNS  
 
W50 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pritchard, Vicki         W51 Cave Creek, AZ      1:01:12.37  
  2 Sokol, Leslie            W52 San Jose, CA        1:02:22.14  
  3 *Bellerud, Nana          W51 Japan               1:06:01.92  
 -- Alexander, Carol         W50 Fullerton, CA              DNS  
 
M55 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Reed, Bill               M57 Kalamazoo, MI         58:01.31  
  2 Klein, Arthur            M57 Santa Cruz, CA      1:05:49.02  
  3 *Harmse, Albert          M55 Canada              1:09:01.25  
  4 Klein, Hank              M57 Los Angeles, CA     1:11:30.43  
 -- Magnussen, John          M57 Winnetka, CA                DQ  
 -- Gwyn, Dave               M58 Houston, TX                 DQ  
 
W55 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Topham, Debbie           W57 Mayville, MI        1:00:53.45  
  2 Stoyanowski, Karen       W55 Loomis, CA          1:05:03.78  
  3 DeNoon, Sandra           W55 Clermont, FL        1:08:34.53  
 
M60 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wiggins, Michael         M61 Hawarden, IA          54:04.59  
  2 Smith, Andrew            M60 Whittier, NC          54:12.68  
  3 Campbell, Richard        M64 Orange, CA            58:09.84  
  4 Frable, Norman           M64 Ivins, UT             58:44.93  
  5 Penner, Bill             M63 Carson City, NV     1:00:37.25  
  6 Murphy, Garland          M62 San Francisco, CA   1:16:00.14  
 -- Daubert, David           M64 Watertown, MN               DQ  
 -- Torabian, Shoja          M61 Belevedere, CA             DNS  
 -- Yanes, Juan              M60 Miami Beach, FL            DNS  
 -- Barnett, Searcy          M63 Oakland, CA                SCR  
 
W60 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martino, Marianne        W60 Littleton, CO         59:47.18  
  2 Eichel, Yoko             W63 Woodland Hills, CA  1:00:19.56  
  3 Mendell, Paula           W60 Sacramento, CA      1:03:40.35  
  4 Harsh, Ann               W60 Ft. Lauderdale, FL  1:03:48.15  
  5 Geer, Panseluta          W63 Hazlet, NJ          1:04:23.34  
  6 Backlund, Darlene        W64 Redmond, OR         1:11:06.91  
  7 Frable, Kathleen         W64 Ivins, UT           1:14:34.04  
  8 Porth, Susan             W62 Ross, CA            1:15:56.37  
 -- Baglin, Mary             W63 Reno, NV                    DQ  
 -- Johnson, Gayle           W61 Columbia, MO                DQ  
 
M65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rogosheske, Philip       M65 St. Cloud, MN       1:03:02.51  
  2 Sorrenti, Edoardo        M67 Greenwood Lake, NY  1:04:42.23  
  3 Armstrong, Peter         M65 Albuquerque, NM     1:05:41.05  
  4 Sanders, Marshall        M69 Flushing, MI        1:07:06.75  
 -- Dubow, Joel              M67 Tucker, GA                 DNS  
 
W65 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steigerwalt, Jolene      W66 San Diego, CA       1:08:35.30  
  2 Hults, Sandra            W68 Leesburg, FL        1:10:53.96  
  3 Garnero, Marjorie        W69 Pacific Grove, CA   1:12:11.30  
 -- Rigney, Hansi            W68 Carmel, CA                 DNS  
 
M70 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Backlund, John           M70 Redmond, OR         1:07:51.29  
 -- Beckett, James           M71 Vacaville, CA               DQ  
 -- Walters, Ronald          M72 Nipoma, CA                  DQ  
 
W70 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Walters, Louise          W70 Nipomo, CA          1:03:43.36  
 -- Sinkovec, Rita           W70 Evergreen, CO               DQ  
 
M75 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bray, Jack               M77 Pardeeville, WI     1:05:34.41  
  2 Acosta, Carlos           M76 North Hollywood, CA 1:11:07.56  
  3 Elkins, Cliff            M79 Surprise, AZ        1:25:45.91  
 
W75 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dockstader, Shirley      W77 Mill Valley, CA     1:12:34.01  
  2 Moremen, Grace           W79 Claremont, CA       1:31:56.40  
 
M80 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Starr, John              M81 Wallingford, PA     1:11:07.04  
  2 Moremen, William         M82 Claremont, CA       1:12:28.60  
 -- Siitonen, Harry          M84 Berkeley, CA               DNS  
 
W80 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Elkins, Claire           W80 Surprise, AZ        1:34:20.33  
 
W85 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gordon, Miriam           W85 Hollywood, FL       1:28:22.33   
 
 
Team Scores                              
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 So Cal Track Club                  A147            752  
                2 Golden West Athletics Club/ No     A61             726.5
                3 SC Striders                        A136            287  
                4 Atlanta Track Club                 A13             244  
                5 Tnt International Racing Club      A170            200  
                6 Potomac Valley Track Club          A119            173  
                7 Mass Velocity Track Club           A86             149  
                8 Houston Elite                      A71             127  
                9 Southwest Sprinters TC             A152            124  
               10 Club Northwest                     A34              99  
               10 Florida Athletic Club              A51              99  
               12 Pegasus A.C.                       A115             90  
               13 Oregon Track Club Masters          A109             88  
               14 Colorado Masters Track & Field     A37              86  
               15 Greater Philadelphia TC            A64              77  
               16 Bohemia Track Club                 A17              76  
               17 Waterloo Track & Field Club        A186             69  
               18 Central Park Track Club (Cptc)     A29              66  
               19 Carolinas Track & Field Club       A27              61  
               20 Shore Athletic Club                A140             60  
               21 Athena Track Club                  A12              58  
               22 Impala Racing Team                 A75              54  
               23 Dallas Masters Track & Field C     A41              49  
               24 Sierra Racewalkers                 A142             46  
               25 High Altitude Racewalk Team (H     A70              45  
               26 World Class Racewalking            A190             44  
               27 Northport Running Club             A107             40  
               28 Philadelphia Masters               A117             38  
               29 Nike Fleet Feet Racing Sacrame     A103             37  
               30 West Valley Track Club Inc         A188             34  
               31 Twilight Throwers                  A176             32  
               31 Southern Oregon Runners R.C.       A151             32  
               33 Marin Race Walkers                 A84              31  
               34 Southern Cal Walkers               A150             30  
               34 Compex Racing                      A38              30  
               36 West Valley Joggers & Striders     A187             29  
               36 Tamalpa Runners Inc.               A162             29  
               38 Maryland Masters Track Club        A85              28  
               38 Ronald McDonald House of Provi     A129             28  
               38 Golden Valley Harriers             A60              28  
               38 Rogue Running                      A128             28  
               38 Christ Life Track Club             A31              28  
               38 Pacific Coast Track Club           A111             28  
               44 Snohomish Track Club               A146             24  
               44 Castro Valley Track Club           A28              24  
               44 Km3d Athletic Club                 A78              24  
               44 Midwest Masters T&F Club           A89              24  
               48 Asics Aggie Running Club           A11              23  
               48 Glenarden Track Club               A57              23  
               50 2nd Wind Track Club                A2               22  
               50 San Diego Track Club               A132             22  
               50 Strawberry Canyon Track Club       A156             22  
               50 Elite Health Track Club            A46              22  
               54 Team Olympians                     A163             21  
               55 Santa Cruz Track Club              A135             20  
               55 Racewalkers Northwest              A121             20  
               57 Ric Rojas Running                  A126             19  
               58 Throw 1 Deep                       A169             18.5
               59 Raritan Valley Road Runners        A124             18  
               59 U.S. Air Force                     A178             18  
               59 Over The Hill TC                   A110             18  
               62 Buffalo Chips Running Club         A25              17  
               62 New Balance Excelsior              A99              17  
               62 Liberty Athletic Club              A79              17  
               65 Twin Cities Race Walkers           A177             16  
               65 Parkside Athletic Club             A114             16  
               65 Club West & Club West Youth Tr     A35              16  
               65 Syracuse Chargers Track Club,      A160             16  
               65 Nike Team Run LA                   A104             16  
               65 Wasatch Walkers                    A185             16  
               65 Bowerman Athletic Club             A22              16  
               65 Morris County Striders             A94              16  
               73 Christian Team Ministries          A32              15  
               73 Run-N-Fun                          A131             15  
               73 Miami Valley Track Club            A88              15  
               76 Reno Tahoe Athletics               A125             14  
               76 CT Racewalkers                     A39              14  
               76 Heartland Masters Track Club       A69              14  
               76 Tri-Valley Athletics               A175             14  
               80 Prairie Striders                   A120             12  
               80 Musketeers Track Club              A96              12  
               80 Millrose AA                        A90              12  
               80 Andrade's Athletics Track Club     A7               12  
               80 Super Star Sports Club             A157             12  
               80 Transports Saucony Women's Tea     A174             12  
               80 Atoms Track Club                   A14              12  
               87 Mountain West Track Club           A95              11  
               88 New Mexico Racewalkers, Inc        A102             10  
               88 Golden Stars                       A59              10  
               88 Monterey Peninsula Walk Walk W     A93              10  
               91 Team Runners High                  A165              8  
               91 Raising The Bar Vault Club         A123              8  
               91 Canada                             CAN               8  
               91 Long & Strong Throwers             A80               8  
               91 Pacific Racewalkers Org.           A112              8  
               91 Mercury Track Club of Utah         A87               8  
               91 Sisters Striders                   A144              8  
               91 Vault High Athletics               A183              8  
               99 Humboldt Track Club                A74               7  
               99 Rainier Beach Track Club           A122              7  
               99 Boise River Running Club           A18               7  
              102 Cheetah Int. T.C.                  A30               6  
              102 Fort Collins Track Club            A53               6  
              102 Santa Barbara Athletic Assn.       A134              6  
              102 Big River Running Company          A16               6  
              102 Kansas City Smoke                  A77               6  
              102 Above The Bar Track Club, Inc      A4                6  
              102 East Coast Hurricanes              A44               6  
              102 Acalanes Vault Club                A5                6  
              110 River City Rebels                  A127              5  
              110 Team Zoom                          A166              5  
              110 Greater Springfield Harriers,      A65               5  
              110 Arizona Flames Track Club          A9                5  
              114 New England 65 Plus Runners Cl     A101              4  
              114 Monterey Bay Wednesday Night L     A92               4  
              114 Team Red Lizard                    A164              4  
              114 Greater Boston Track Club          A63               4  
              114 Colonial Road Runners              A36               4  
              114 Usa High Jump Club                 A182              4  
              114 Sprint Force America               A154              4  
              114 Boulder Road Runners               A21               4  
              114 Star-Vault                         A155              4  
              123 Carolina Godiva Track Club         A26               3  
              123 Minnesota Distance Running Ass     A91               3  
              123 Self Esteem Through Athletics      A139              3  
              126 No Limit Sports                    A105              2  
              126 U.S. Navy                          A180              2  
              126 MacCanDo Tenderloin Youth Trac     A82               2  
              126 Synergy Track Club                 A159              2  
              126 Luke's Locker, Inc                 A81               2  
              131 Club Arkansas                      A33               1  
              131 Eugene Running Club                A48               1  
              131 Hard Core Runners Club             A67               1  
              131 Track Club L.A.                    A171              1  
              131 Jamul Toads                        A76               1  
              131 Sweat                              A158              1  
              131 Evanston Running Club              A49               1  
              131 Sedona Track Club                  A138              1  
              131 Manasota Track Club                A83               1                                             
 
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec