Join/Renew Now

Results

Updated 10/29/10

Women's Team Results  - PDF
Men's Team Results - PDF
Age-Graded Results - PDF

Women's Age-Group Results

Women 40-44 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
  1 Vasilyeva, Lyudmila       41 Club NW D,Redmond,             18:14.80  
  2 Tervo, Jos                41 Bowerman F,Portland            19:54.00       
  3 Pappalardo, Susan         44 Eastside Runners,Ki            20:00.10       
  4 Scholte, Karen            44 Bowerman F,Portland            20:19.70       
  5 O'Donnell, Lynne          43 Bowerman F,Beaverto            20:22.50       
  6 Cruzan, Amber             42 Seattle Runn,Chehal            20:24.10  
  7 Lindbo, Angela            40 Team Red Lizard,Por            20:28.30  
  8 Nugent, Heather           44 Seattle Runn,Renton            21:50.50  
  9 Brennan, Jennifer         43 Bowerman F,Eugene,             22:03.10       
 10 Curtis, Tami              40 Eastside Runners,Is            22:47.30       
 11 Rozler, Jennifer          40 Eastside Runners,Se            24:21.90       
 
Women 45-49 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
  1 O'Neil, Deanna            45 Bowerman F,Canby, O            19:10.10  
  2 MacTavish, Katherine      47 unattached,Corvalli            19:33.00  
  3 Steen, Karen              46 Club NW D,Olympia,             19:34.80       
  4 Miller, Sheryl            47 Houston Elit,Coralv            19:41.20  
  5 Porter, Laurie            49 Club NW D,Brush Pra            20:04.50       
  6 Tylor, Lisa               47 Eastside Runners,Pu            20:11.60  
  7 Ashby, Christina          47 Club NW D,Bellingha            20:25.40       
  8 Howard, Janet             49 unattached,Clackama            20:26.80  
  9 Hanna, Mary               49 Seattle Runn,Maple             20:40.10  
 10 Redding, Becky            46 Bowerman F,Beaverto            21:04.20  
 11 Sexton, Shannon           46 Team Red Lizard,Por            22:04.00  
 12 Jacobson, Julie           46 Team Red Lizard,Por            22:24.60  
 13 Rogers, Sharon            49 Oregon Track,Noti,             23:00.60  
 14 Toro, Wanda               48 unattached,Lompoc,             23:09.60  
 
Women 50-54 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
  1 Ayala-Troncoso, Carmen    51 Rogue Runnin,Austin            18:37.90       
  2 McCullough, Liz           52 Bowerman G,Portland            19:45.70       
  3 Teppo, Jennifer           52 Team Red Lizard,Van            19:56.50  
  4 Tabbutt, Sarah            51 Impala Racin,Mill V            20:09.10  
  5 Joyce, Regina             53 Club NW E,Lynnwood,            20:16.70       
  6 O'Brien, Audrey           50 Bowerman G,Portland            20:52.90       
  7 Brim Snodgrass, Elizabet  50 Bowerman G,West Lin            20:55.80       
  8 Kruell, Kelly             51 Club NW E,Portland,            21:02.40       
  9 Hall, Gail                50 Club NW E,Bothell,             21:10.00       
 10 Westfall, Theresa         52 Club NW E,Bellingha            21:34.80       
 11 Sellers, Madeleine        52 unattached,Stevenso            22:00.20  
 12 Seth, Betsy               52 unattached,Dallas,             22:00.90  
 13 Kindley, Claire           50 Seattle Runn,Renton            22:08.90  
 14 Dougherty, Deeann         52 Bowerman G,Portland            22:09.70       
 15 McVee, Amy                52 Club NW D,Seattle,             26:44.60  
 16 Schieffer, Shelly         52 Rogue Runnin,Austin            27:24.70      
 17 Mastrangelo, Francine     54 Rogue Runnin,Austin            28:47.80      
 
 
Women 55-59 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
  1 Martin, Kathryn           59 Northport Ru,Northp            20:55.00  
  2 Ray, Suzanne              58 Team Red Lizard,Jac            21:38.90  
  3 Prather, Sherri           56 Club NW E,Oak Harbo            27:08.20  
  4 Hall, Patricia            57 unattached,Gladston            29:27.70  
 
Women 60-64 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
Results - Women 60-64
  1 Groesz, Jeanette          61 Team Red Lizard,Red            22:49.40  
  2 Spannaus, Barbara         62 unattached,Excelsio            32:11.60 

Men's Age-Group Results


Men 40-44 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
  1 Kern, Charlie             41 unattached,Elmhurst            15:49.60  
  2 Sheehy, Kevin             41 Greater Bois,Boise,            16:12.30  
  3 Kimple, Bret              41 Bowerman A,Portland            16:21.70       
  4 Rozendaal, Alan           40 Bowerman A,Portland            16:46.20       
  5 Dickson, Craig            43 Guerilla Run,Olympi            16:49.00  
  6 Messiter, Sean            44 Club NW A,Bellingha            16:58.50       
  7 McCulloch, David          40 Club NW A,Seattle,             17:00.10       
  8 Gill, John                43 Bowerman B,Hillsbor            17:03.80       
  9 Julian, Robert            42 Bowerman A,Medford,            17:07.20       
 10 Hartmann, Eric            42 Bowerman B,Portland            17:08.80       
 11 Schmittel, Scott          43 Team Red Lizard,Por            17:47.40       
 12 Miller, Anthony           42 Bowerman B,Portland            17:56.90       
 13 Mount, Andrew             41 Bowerman Ath,Portla            17:59.10  
 14 Merrifield, Lawrence      42 Bowerman B,Portland            18:08.90      
 15 Metcalf, Tate             42 unattached,Sisters,            18:14.80  
 16 Farley, Matthew           42 Bowerman C,Portland            18:17.50      
 17 Rapaport, Fredrik         44 Team Red Lizard,Por            18:50.30      
 18 Johnson, Paul             43 Bowerman C,Portland            18:56.00      
 19 Wittrock, Michael         43 Club NW A,Seattle,             18:57.90      
 20 Berteau-pavy, Christophe  44 Team Red Lizard,Por            19:08.40      
 21 Hawthorne, Jason          40 unattached,Albany,             19:13.50  
 22 van der Wart, Frank       44 unattached,Portland            19:16.00  
 23 Neiberg, Leonard          42 Team Red Lizard,Por            19:19.90      
 24 Brown, Miles              41 Bowerman C,West Lin            19:23.70      
 25 Banuelos, Fidel           43 Team Red Lizard,Laf            23:19.80      
 
Men 45-49 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
  1 Newton, Alan              47 unattached                     15:51.30  
  2 Young, Tony               48 Club Northwe,Redmon            16:24.00  
  3 Blackmore, Mike           48 Bowerman A,Eugene,             16:28.40       
  4 Frank, David              48 Bowerman A,Portland            16:31.50       
  5 Franek, Dan               45 Bowerman A,Portland            16:54.50       
  6 Gonzalez, Daniel          48 Bowerman A,Lake Osw            17:01.60       
  7 Bischoff, David           48 Genesee Vall,Fairpo            17:14.10  
  8 Terris, David             46 Bowerman B,Milwauki            17:17.30  
  9 O'Hearn, John             48 Club NW A,Redmond,             17:20.00       
 10 Dudman, Joseph            46 Team Red Lizard,Por            17:24.40  
 11 Abdalla, Paul             49 Club NW A,Duvall, W            17:44.70       
 12 Wagner, Patrick           48 Oregon Track,Eugene            17:59.90  
 13 Miskimens, David          45 Hard Core Ru,Ellens            18:12.70  
 14 Clifford, John            48 Bowerman C,Sherwood            18:28.80  
 15 Brown, Ian                48 Club NW A,Ellensbur            18:53.00       
 16 Quint, Peter              46 Oregon Track,Eugene            18:59.40  
 17 LeVangie, Michael         45 Nike Fleet F,Elk Gr            19:09.40  
 18 Schieffer, Mitch          48 Rogue Runnin,Austin            19:12.40  
 19 Tooley, Bryan             46 Bowerman C,Portland            19:36.10  
 20 Mungeam, Frank            49 Team Red Lizard,Lak            19:48.30  
 21 Class, Darrin             45 Clark County,Ridgef            22:02.70  
 
Men 50-54 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
Results - Men 50-54
  1 Sheeran, Joe              52 Club NW B,Ellensbur            16:37.60       
  2 Cannon, David             54 Club NW B,Seattle,             17:09.60       
  3 Coats, Chuck              51 Bowerman D,Sherwood            17:18.40       
  4 Bisignano, Joe            50 Club NW B,Seattle,             17:39.90       
  5 Paulk, Kevin              50 Bowerman D,Portland            17:50.90       
  6 Prentice, Ray             51 Club NW B,Normandy             18:13.60       
  7 Tidd, Steve               50 Club NW A,Wenatchee            18:16.40  
  8 Vodacek, Anthony          51 Genesee Valley H,Ro            18:17.00  
  9 Motteler, Frederick       54 Club NW B,Woodinvil            18:18.90       
 10 Vidales, Eugenio          50 Bowerman D,Vancouve            18:24.60       
 11 Conradt, Robert           50 Bowerman D,Portland            18:45.00 
 12 Kessler, Robert           55 Team Runners,Highla            18:52.10        
 13 Otani, Russell            51 Eastside Run,Lynnwo            19:27.70  
 14 Pearson, David            54 Bowerman D,Portland            19:34.30      
 15 Cava, Anthony             50 Fairhaven Ru,Bellin            19:41.40  
 16 Punches, Richard          51 Bowerman D,Portland            19:56.50  
 17 Abrams, Scott             54 Central Oreg,Bend,             20:22.20  
 18 Harding, David            50 Bowerman D,Lake Osw            20:27.00  
 19 Skinner, James            52 Clark County,La Cen            21:06.10  
 20 Stirniman, John           53 Clark County,Vancou            21:16.00  
 21 Troncoso, Ricardo         51 Rogue Runnin,Austin            22:41.50  
 22 Russell, Richard          51 Eastside Run,Kirkla            22:45.70  
 23 McIntosh, James           52 Emde Sports,Spokane            24:13.90  
 
Men 55-59 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
  1 Becker, Rick              55 Club NW B,Selah, WA            16:56.60       
  2 Rybinski, Mark            55 Genesee Valley H,Ma            18:07.30       
  3 Robinson, James           56 Genesee Valley H,Ro            18:31.40       
  4 Prather, Bob              55 Club NW B,Oak Harbo            19:01.00       
  5 Dodge, Brian              57 Genesee Valley H,Fu            19:38.80       
  6 Wilkins, Bruce            57 Genesee Valley H,Fa            20:50.10       
  7 Stonkus, Arny             55 Club NW B,Seattle,             20:55.80       
  8 Stickney, Kenneth         57 Clark County,Vancou            21:30.10  
  9 Satterfield, Jim          59 Portland Mas,Gresha            21:37.60  
 10 Nelson, Gregory           57 Clark County,La Cen            23:21.50  
 
Men 60-64 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
  1 Winn, Doug                60 Bowerman E,Portland            17:55.40       
  2 Taylor, David             60 Bowerman E,Corvalli            19:14.10       
  3 Andersen, Craig           63 Eastside Runners,Ol            19:22.00       
  4 Kessler, Francis          60 Bowerman E,Keizer,             20:11.80       
  5 Waters, William           60 Eastside Runners,Bo            20:14.60       
  6 Abraham, Lawrence         60 Club NW C,Steilacoo            20:28.50       
  7 Cotner, Tom               60 Club NW C,Seattle,             20:41.80       
  8 May, Jim                  64 Genesee Valley H,Wi            20:44.00       
  9 Mann, Frazer              62 Eastside Runners,Cl            20:54.10       
 10 Longmuir, David           63 Eastside Runners,Wo            20:55.10      
 11 Beck, Alan                64 Bowerman E,Warrento            21:09.80      
 12 Welch, Philip             61 Club NW C,Seattle,             21:10.40      
 13 Gingello, Tony            63 Genesee Valley H,Ro            21:14.90      
 14 Osborne, Jake             63 Three Rivers,Pendle            21:21.80  
 15 Ward, Dana                60 Three Rivers,Pasco,            21:42.50  
 16 Lamme, Thomas             63 Genesee Valley H,Pe            21:45.20      
 17 Harris, David             60 Club NW C,Edmonds,             21:46.70      
 18 Crouse, Charles           64 Eastside Runners,Wo            21:48.30      
 19 Yeates, Keith             63 Genesee Valley H,Pi            22:51.50      
 20 Brionez, Armando          60 unattached,Bellingh            22:56.90  
 21 Corroone, Richard         62 Eastside Runners,Wo            23:03.30      
 22 Yamamoto, Osamu           60 Eastside Runners,Sa            23:35.80      
 23 McGill, James             62 Eastside Runners,Se            23:42.20      
 24 Dwyer, Patrick            64 Eastside Runners,Se            25:08.80      
 25 Norman, Jeffrey           61 Eastside Runners,Be            26:40.40      
 
Men 65-69 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
  1 Talib, Salih              65 So Cal Track,Bronx,            20:57.10  
  2 Murray, John              65 Boise River,Boise,             21:07.40  
  3 Lieberman, Hal            67 Central Park,Brookl            23:59.10  
  4 Pratte, Robert            66 unattached,Albuquer            24:48.60  
  5 Peterson, James           65 Three Rivers,Richla            29:00.60  
 
Men 70-74 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
  1 Weddle, Thom              72 Run-N-Fun,Minneapol            22:37.60  
  2 Misner, William           70 unattached,Spokane,            24:12.80  
  3 Leutzinger, Richard       71 Oregon Track,Eugene            25:31.90  
  4 Cohen, George             70 SC Striders,Los Ang            26:16.20 DQ - Rule 144 
  5 Daly, Denis               72 unattached,Vancouve            26:22.50  
  6 Ogden, Ken                74 unattached,Salem, O            28:24.60  
 
Men 75-79 
================================================================================
    Name                     Age Team                           Finals  
================================================================================
   4 Grevstad, Ben             75 Snohomish Tr,Shorel            25:32.90  
 
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec