Join/Renew Now

Results

Men

Name Age Club Hometown Time
Jose Moncada 21, Southeast, Pa. AC Philadelphia, PA 3:32:40
Dave McGovern 45, World Class RW Locust Valley, NY 3:37:26 (first overall Masters 1st 45-49)
Ray Sharp 50 Pegasus AC Atlantic Mine, MI 3:39:56 (1st 50-54)
Dave Talcott 50 Shore AC Johnson City, NY 3:48:25 (2nd 50-54)
Chris Schmid 63 World Class RW Wooster, OH 3:53:14, U.S. 60-64 record (1st 60-64).
John Soucheck 45 Shore AC Little Silver, NJ 3:55:37 (2nd 45-49)
Matt DeWitt 30 Parkside AC Racine, WI 3:59:09
Leon Jasionowski 65 Pegasus AC East China, MI 4:17:15 (betters listed U.S. 65-69 record)
Bob Keating 63 New England Walkers Nashua, NH 4:25:31 (2nd 60-64)
Rod Craig 52 Pegasus AC Bad Axe, Michigan 4:26:00 (3rd 50-54)
Bill Vayo 46 NY Walkers Club White Plains, NY 4:41:28 (3rd 45-49)
Tom Quattrocchi 59 Shore AC Spotswood, NJ 4:45:27 (1st 55-59.)
Bruce Logan 45 Park Walkers New York, NY 4:48:11 (4th 45-49.)
Eduardo Sorrenti 67 World Class RW Greeenwood Lake, NY 4:53:32 (2nd 65-69)
John Backlund 70 SoCal Track Club Redmond, OR 4:57:21 (1st 70-74.)
Bill Lipford 58 Tidewater Striders Hampton, Va. 4:58:25 (2nd 55-59)
Dr. Tom Belford 61 Pegasus AC Grand Blanc, MI 4:59:07 (3rd 60-64.)
Steve Shapiro 56 Tidewater Striders Hampton, Va. 5:05:54 (3rd 55-59).
Peter Bayer 72 Florida AC Jupiter, FL 5:23:59 (2nd 70-74.)
Hartley Dewey 62 Tidewater Striders Virginia Beach, VA 5:25:10 (4th 60-64.)
Jack Starr 82 Phila.Masters Wallingford, PA 5:28:26 (1st 80-84) set U.S. 80-84 30K record
Eliot Collins 58 Shore AC Raritan, NJ 6:01:27 (4th 55-59.)
Robert Newhouser 55 NY Walkers Club New York, NY 6:10:53 (5th 55-59.)

Women

Name Age Club Hometown Time
Solomiya Login 30 Southeastern PA AC Philadelphia, PA 3:47:52
Erin Taylor-Talcott 32 Shore AC Johnson City, NY 3:58:46
Dorit Attias 48 WalkUSA Lakewood, NJ 5:03:04 (1st Masters overall and 1st 45-49)
Maria Paul 45 Shore AC Long Branch, NJ 5:06:25 (2nd 45-49)
Darlene Backlund 65 SoCalTC Redmond, OR 5:09:46, 1st 65-69 (U.S. 65-69 record)
Rebecca Garson 46 World Class RW Afton, VA 5:25:10 (3rd 45-49)

Men's Team Scores

Team Time
Pegasus AC (Sharp, Jasionowski, Craig)   12:23:11.
World Class Racewalkers (McGovern, Schmid, Sorrenti) 12:24:12.
Shore AC (Talcott, Soucheck, Quattrocchi) 12:29:29.
Tidewater Striders (Lipford, Shapiro, Dewey) 15:29:29.

No women’s team champion

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec