Join/Renew Now

Results - Junior Women

Updated 2/8/09 at 12:25 a.m.
Place Num   Name                  Ag Hometown           Affiliation                       Time    
===== ===== ===================== == ================== =============================== ======= 
    1   452 Neely Spence          18 Shippensburg PA    unattached                        20:43 
    2   338 Ashley Brasovan       18 Wellington FL      unattached                        20:57 
    3   298 Alexandra Dunne       17 San Clemente CA    South Coast XC Elite              21:05 
    4   401 Allie McLaughlin      18 Colorado Springs C unattached                        21:10 
    5   467 Sara Vaughn           18 Tulsa OK           unattached                        21:32 
    6   705 Katja Goldring        18 Bh CA              UCLA                              21:37 
    7   259 Emily Pritt           18 North Canton OH    North Carolina State University   21:44 
    8   299 Molly Grabill         16 Poway CA           South Coast XC Elite              21:46 
    9   572 Rolonda Jumbo         15 Santa Fe NM        Wings of America                  21:48 
   10   415 Lacey Oeding          18 Jasper IN          University of New Mexico          21:50 
   11   119 Colin Ellis           17 Dallas TX          Dallas Metroplex Striders Track   21:51 
   12   301 Megan Morgan          17 Del Mar CA         South Coast XC Elite              21:53 
   13   122 Carly Kitts           15 Midlothian TX      Dallas Metroplex Striders Track   22:08 
   14   453 Katrina Spratford     18 Califon NJ         unattached                        22:13 
   15   155 Suejin Ahn            19 Durham NC          Duke University                   22:15 
   16   313 Heather Stephens      19 Ridgefield CT      Syracuse University               22:17 
   17   300 Catrina McAlister     15 Arcadia CA         South Coast XC Elite              22:21 
   18    65 Jacque Taylor         17 Petaluma CA        Buffalo Chips Running Club        22:23 
   19    62 Diana George          18 Livermore CA       Buffalo Chips Running Club        22:33 
   20   302 Danica Wyson          14 Laguna Niguel CA   South Coast XC Elite              22:35 
   21   123 Alyssa Nielson        15 Grapevine TX       Dallas Metroplex Striders Track   22:36 
   22   278 Morgan Roche          18 Clifton Park NY    Quinnipiac University             22:36 
   23   384 Kelsey Johnson        19 Iowa Park TX       unattached                        22:38 
   24   307 Natalie Busby         18 New Paltz NY       Syracuse University               22:38 
   25   459 Kauren Tarver         18 Tempe AZ           unattached                        22:40 
   26   339 Elizabeth Briasco     16 Forest Hills NY    unattached                        22:41 
   27    66 Sarah Tusting         18 Benicia CA         Buffalo Chips Running Club        22:51 
   28   112 Leila Norman          18 Marietta GA        Columbia University               22:56 
   29   277 Katherine Beam        19 South Windsor CT   Quinnipiac University             23:00 
   30   350 Adrienne Curtis       18 Louisville KY      unattached                        23:00 
   31   500 Allison Linnell       18 Seattle WA         University of Washington          23:04 
   32   710 Amber Zimmerman       16 Knoxville TN       Knoxville Track Club              23:05 
   33   333 Emma Berry            18 Morgantown WV      unattached                        23:07 
   34   426 Hallina Portner       18 Morgantown WV      unattached                        23:08 
   35   409 Aubrey Moskal         18 Morgantown WV      unattached                        23:10 
   36   396 Kate Lydy             18 Tempe AZ           unattached                        23:10 
   37   704 Taryn Pastoor         18 Murrieta CA        UCLA                              23:11 
   38   569 Julia Foster          15 Santa Fe NM        Wings of America                  23:11 
   39   115 Kaitlyn Barry         17 Flower Mound TX    Dallas Metroplex Striders Track   23:12 
   40   388 Ari Kasprowicz        17 Kingwood WV        unattached                        23:13 
   41   121 Kim Kirby             15 Coppell TX         Dallas Metroplex Striders Track   23:18 
   42   499 Kayla Evans           18 Seattle WA         University of Washington          23:21 
   43   297 Heather Balbier       17 Laguna Niguel CA   South Coast XC Elite              23:23 
   44    64 Nicole Mendoza        18 Folsom CA          Buffalo Chips Running Club        23:36 
   45    76 Kristin Mitchell      18 Glastonbury CT     Charlotte                         23:36 
   46   126 Melanie Wilcox        18 Dallas TX          Dallas Metroplex Striders Track   23:47 
   47   146 Sara Davis            17 Louisville KY      Derby City Athletic Club          24:09 
   48    60 Isabel Andrade        17 Tiburon CA         Buffalo Chips Running Club        24:11 
   49   116 Allison Bartels       16 N Richland Hlls TX Dallas Metroplex Striders Track   24:12 
   50   148 Allison Riedling      17 Louisville KY      Derby City Athletic Club          24:21 
   51   573 Shanice Lambert       16 Santa Fe NM        Wings of America                  24:31 
   52   147 Emme McAtee           18 Louisville KY      Derby City Athletic Club          24:35 
   53   575 Marlinda Pecos        16 Santa Fe NM        Wings of America                  24:40 
   54    75 Emily Harris          18 Glastonbury CT     Charlotte                         24:49 
   55   398 Meghan Malloy         14 Haddonfield NJ     unattached                        25:01 
   56   463 Aryon Trujillo        18 Derry NH           unattached                        25:20 
   57    63 Tiffany Heflin        15 Janesville CA      Buffalo Chips Running Club        25:21 
   58    61 Samantha Diaz         17 Shingle Springs CA Buffalo Chips Running Club        25:22 
   59   149 Amy Stamon            17 Louisville KY      Derby City Athletic Club          25:25 
   60   567 Myka Benally          15 Santa Fe NM        Wings of America                  26:08 
   61   570 Chantel Hunt          17 Santa Fe NM        Wings of America                  26:17 
   62   394 Katie Lazzeri         14 Fallston MD        unattached                        29:49   

Team Results

  1. South Coast XC Elite                    
            1    2    5    7   (9) (15) =    15
         Alexandra Dunne 17, Molly Grabill 16, Megan Morgan 17, Catrina
         McAlister 15, Danica Wyson 14, Heather Balbier 17
  2. Dallas Metroplex Striders Track Club    
            4    6   10   13  (14) (17) =    33
         Colin Ellis 17, Carly Kitts 15, Alyssa Nielson 15, Kaitlyn Barry 17,
         Kim Kirby 15, Melanie Wilcox 18
  3. Buffalo Chips Running Club              
            8   11   16   19  (24) (25) =    54
         Diana George 18, Sarah Tusting 18, Nicole Mendoza 18, Isabel Andrade
         17, Tiffany Heflin 15, Samantha Diaz 17

  4. Wings of America                        
            3   12   21   23  (27) (28) =    59
         Rolonda Jumbo 15, Julia Foster 15, Shanice Lambert 16, Marlinda Pecos
         16, Myka Benally 15, Chantel Hunt 17
  5. Derby City Athletic Club                
           18   20   22   26            =    86
         Sara Davis 17, Allison Riedling 17, Emme McAtee 18, Amy Stamon 17
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx