Join/Renew Now

Results - USATF Region 13 Junior Olympic Cross Country Championships

11/21/09 - Plantes Ferry Park - Spokane, WA

Bantam Girls 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 Copeland, Katherine       99 Issaquah Gliders      11:13.10  
  2 Cantine, Sophie           99 Issaquah Gliders      11:27.40  
  3 Thronson, Katherine       00 Spokane Merc,Spokan   12:10.40  
  4 Rodeheffer, Laura         99 Whidbey Running       12:16.80  
  5 Shields, Emily            99 Unity Running         12:27.50  
  6 McVay, Marley             99 Issaquah Gliders      12:28.20  
  7 Pease, Rylie              99 Spokane Merc          12:38.10  
  8 Schenck, Aliya            00 Cascade Striders      12:40.40  
  9 Swoboda, Bailey           00 North Idaho,Dalton    12:44.50  
 10 Brooks, Olivia            99 Central Oreg,Bend,    12:46.10  
 11 Hartmann, Delaney         99 Bac - A,Portland, O   12:46.80  
 12 Chelberg, Kaityn          99 Whidbey Running       12:47.40  
 13 Wilhite, Ariel            99 Issaquah Gliders      12:50.80  
 14 Conway, Caitlin           99 North Idaho,Post Fa   12:54.00  
 15 Barber, Payton            00 North Idaho,Hayden,   12:54.70  
 16 Jeter, Aspen              99 Central Oreg,Bend,    12:55.80  
 17 Cornett, Megan            99 Central Oreg,Bend,    12:58.40  
 18 Goodrich, Elisabeth       00 Salem Track,Salem,    12:59.50  
 19 Armstrong, Emily          00 Spokane Merc,Spokan   13:03.20  
 20 McGranahan, Vanessa       99 Salem Track,Keizer,   13:10.70  
 21 Fox, Eden                 99 Cascade Striders      13:14.70  
 22 Billingsley, Karen        99 Spokane Merc,Ephrat   13:19.40  
 23 Schreier, Oceane          99 Dry Side Fly,Pendle   13:19.70  
 24 Myers, Bethany            99 Spokane Merc,Spokan   13:29.40  
 25 Helvoigt, Dale            99 Emerald Vall,Eugene   13:33.10  
 26 Corff, Anna               99 Cascade Striders      13:34.40  
 27 Rieken, Bridget           00 North Idaho,Coeur d   13:34.80  
 28 Nowatzke, Natalie         99 Emerald Vall,Eugene   13:35.80  
 29 Laidler, Kristin          99 Cascade Striders      13:36.50  
 30 Wicker, Carolyn           99 Whidbey Running       13:39.80  
 31 Resch, Hana               99 Emerald Vall,Eugene   13:44.00  
 32 Whiteley, Jolene          99 Spokane Merc,Spokan   13:45.10  
 33 Fujita-Yuhas, Nora        99 Rain City Flyers      13:45.90  
 34 Teeter, Terra             99 Team Oregon,Boring,   13:46.90  
 35 Hutton, Sailor            00 South Oregon,Bandon   13:48.00  
 36 Meja, Callie              00 Issaquah Gliders      14:00.10  
 37 Pinkerton, Rebekah        99 North Idaho,Coeur D   14:10.60  
 38 Dickinson, Maya           99 Emerald Vall,Eugene   14:16.90  
 39 Brown, Jacqueline         01 Cascade Striders      14:26.40  
 40 Young, Mina               01 Rain City Flyers      14:33.90  
 41 Dunlap, Margaret          99 Spokane Merc,Spokan   14:42.40  
 42 Dixon, Emily              99 Salem Track,Salem,    14:47.10  
 43 LaPella, Anna             99 Cascade Striders      14:55.80  
 44 Batura, Josey             99 Issaquah Gliders      15:10.50  
 45 Maronde, Caitlin          99 Whidbey Running       15:12.90  
 46 Keating, Megan            00 Whidbey Running       15:18.30  
 47 Kramer, Marlena           01 Rain City Flyers      15:19.80  
 48 Bloomer, Delaney          00 Emerald Vall,Eugene   15:23.50  
 49 Sullivan, Emmie           02 Rain City Flyers      15:29.80  
 50 Sisco, Abbie              99 North Idaho,Post Fa   15:35.50  
 51 Mullin, Kaitlinn          99 Spokane Merc,Otis O   15:52.40  
 52 Caprino, Mackenzie        01 Salem Track,Salem,    16:12.80  
 53 Ceccanese, Isabelle       00 Emerald Vall,Eugene   16:24.30  
 54 Sisco, Chloe              02 North Idaho,Post Fa   16:48.80  
 55 Silver, Cailen            00 Spokane Mercury,Spo   16:53.70  
 56 Wicker, Catherine         02 Whidbey Running       16:57.90  
 
Midget Girls 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brinkman, Tanna           97 Oiselle               11:22.58  
  2 Kingma, Brooke            97 Rain City Flyers      11:25.73  
  3 Manns, Alexis             97 Cascade Striders      11:27.12  
  4 Bare, Meaghan             97 North Idaho,Coeur d   11:37.75  
  5 Lange, Abigail            97 Central Oreg          11:38.77  
  6 Carlson, Cyra             97 Spokane Merc,Spokan   11:42.55  
  7 Todd, Gracie              97 Bac - A,Eugene, OR    11:45.62  
  8 Anderson, Hannah          97 Central Oreg,Bend,    11:47.06  
  9 Matora, Katia             97 Cascade Striders      11:48.64  
 10 Clarke, Casey             98 Oiselle               11:53.43  
 11 Moore, Zani               97 Bac - A,Tigard, OR    11:53.74  
 12 Callahan, Emily           98 North Idaho,Coeur D   11:54.11  
 13 Griffiths, Nicole         98 Bac - A,Portland, O   11:54.85  
 14 Stemple, Lela             97 Rogue Valley,Medfor   11:55.17  
 15 Hickman, Reilli           98 North Idaho           11:55.99  
 16 Clem, Delaney             97 Dry Side Fly,Pendle   12:03.18  
 17 Aquino, Brittany          98 Spokane Merc,Spokan   12:03.79  
 18 Cornett, Jessica          97 Central Oreg,Bend,    12:04.64  
 19 Oviatt, Rebekah           98 Rain City Flyers      12:06.40  
 20 McWilliams, Patryce       97 Fed Way               12:10.59  
 21 Leapaldt, Madison         97 Central Oreg,Bend,    12:13.62  
 22 Best, Amelia              97 Oiselle               12:16.06  
 23 Tompkins, Nicole          97 Flan Clan             12:19.12  
 24 Maher, Anne               98 Oiselle               12:20.15  
 25 Vinecki, Winter           98 unattached,Salem, O   12:22.87  
 26 Gibson, Briahna           97 Oiselle               12:27.84  
 27 Rice, Sydda               98 Rain City Flyers      12:30.25  
 28 Waller, Makayla           98 Bac - A,Lebanon, OR   12:31.91  
 29 Thronson, Chelsea         98 Spokane Merc,Spokan   12:32.77  
 30 DeSaESilva, Pascale       97 Cascade Striders      12:35.48  
 31 Sullivan, Zanna           98 Rain City Flyers      12:42.63  
 32 Irwin, Blythe             97 Spokane Merc,Spokan   12:43.57  
 33 Lower, Emma               97 Oiselle               12:46.50  
 34 Purtzer, Hailey           98 Unity Running         12:47.60  
 35 Pardue, Maya              98 Spokane Merc,Spokan   12:48.14  
 36 Hatton, Tia               97 Central Oreg,Bend,    12:55.29  
 37 MacDonald, Anna           97 Bac - A,Beaverton,    12:55.96  
 38 Ferguson, Anne            97 Oiselle               12:56.52  
 39 TurningRobe, Stephanie    98 UNA                   12:57.62  
 40 Erikson, Ema              98 Dry Side Fly,The Da   12:58.59  
 41 Joseph, Elena             97 Cascade Striders      12:59.58  
 42 Osborn, Jennifer          98 Bac - B,Tigard, OR    13:01.49  
 43 Moehl, Olivia             97 Central Oreg,Bend,    13:04.37  
 44 Simons, Charla            97 Dry Side Fly,Pendle   13:04.76  
 45 Barnett, Emily            98 Troutdale Tr,Troutd   13:12.01  
 46 Kelm, Maddie              97 Dry Side Fly,Pendle   13:12.63  
 47 Jones-Toutant, Elinor     98 Rain City Flyers      13:13.34  
 48 Horn, Jonalynn            97 Whidbey Running       13:14.66  
 49 Donnel, Emily             98 Cascade Striders      13:16.31  
 50 Volk, Madeline            98 Southern Ore,Medfor   13:20.55  
 51 Gardner, Arielle          98 Bac - A,Portland, O   13:21.37  
 52 Watson, Amy               98 Rogue Valley,Appleg   13:23.06  
 53 Carey, Chyenne            98 Dry Side Fly,Pendle   13:23.37  
 54 Farkas, Paloma            98 Rain City Flyers      13:32.93  
 55 Sligh, Marissa            97 Whidbey Running       13:33.53  
 56 Morris, Haley             97 Bac - A,Lebanon, OR   13:35.53  
 57 Corrigan, Kaelah          97 Spokane Mercury,Spo   13:45.41  
 58 Lyle, Lexis               98 Spokane Mercury,New   13:46.46  
 59 Vaternick, Marissa        98 Bac - A,Tigard, OR    13:50.79  
 60 Ricks, Alexa              98 North Idaho,Rathdru   13:58.14  
 61 Jarvis, Anne              97 Central Oreg,Bend,    14:01.42  
 62 Phillips, Megan           98 Cascade Striders      14:06.84  
 63 Husband, Melynda          97 Spokane Merc,Otis O   14:08.29  
 64 Bateh, Zabrina            97 Fed Way               14:15.10  
 65 Richardson, Sarah         97 Cascade Striders      14:42.06  
 66 Sharp, Caroline           98 Oiselle               14:47.29  
 67 Roberts, Hayden           98 Spokane Merc,Mead,    15:17.33  
 68 Davis, Flora              98 Rain City Flyers      16:09.33  
 69 Orndorff, Clara           97 Rain City Flyers      16:38.76  
 70 Schwendiman, Kelsey       97 Spokane Merc,Cheney   17:56.15  

Youth Girls 4 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rice, Paige               96 Bac - A,Portland, O   15:11.15  
  2 Bolibol, Keagan           96 Oiselle               15:21.78  
  3 McDonald, Piper           96 Bac - A,Bend, OR      15:23.84  
  4 Western, Audrey           96 Oiselle               15:25.25  
  5 Sharp, Natalie            96 Oiselle               15:48.40  
  6 Paton, Kealani            95 Spokane Merc          15:57.31  
  7 Hielkema, Marissa         96 Rain City Flyers      16:05.62  
  8 Ambrose, Natalie          96 Central Oreg,Sister   16:18.19  
  9 Meyer, Olivia             95 Whidbey Running       16:20.60  
 10 Mosman, Natalie           95 Emerald Vall,Eugene   16:22.46  
 11 Hill, Anna                95 Cascade Striders      16:23.59  
 12 Pease, Kinsey             96 Spokane Merc          16:24.56  
 13 Asper, Leanne             95 North Idaho,Coeur D   16:25.38  
 14 Landreth, Samantha        96 Bac - A,Happy Valle   16:28.93  
 15 Hutter, Chloe             96 North Idaho,Coeur d   16:36.25  
 16 Pletcher, Elise           95 Issaquah Gliders      16:36.94  
 17 Hawkinson, Vivian         96 Bac - A,Salem, OR     16:37.56  
 18 LaChapelle, Kristen       96 unattached,Turner,    16:39.56  
 19 Brown, Cassidy            95 Fed Way               16:47.53  
 20 Chaffey, Isabella         96 Cascade Striders      16:49.21  
 21 Carr, Christine           96 Fed Way               16:53.03  
 22 Watson, Annie             96 Rogue Valley,Appleg   16:55.91  
 23 Maher, Kathryn            96 Oiselle               17:04.82  
 24 Pinkerton, Rachel         95 North Idaho,Coeur D   17:06.93  
 25 Kearns, Rory              96 Bac - A,Portland, O   17:08.53  
 26 Scharnhorst, Kari         95 UNA,Clarkston, WA     17:13.25  
 27 Cunningham, Caitlin       95 Rain City Flyers      17:18.06  
 28 Fristoe, Carly            96 Central Oreg,Bend,    17:20.28  
 29 Larson, Kari              96 Fed Way               17:21.00  
 30 Henningsen, Leah          95 Bac - A,West Linn,    17:25.19  
 31 McNeely, Morgan           95 unattached,Broadben   17:26.15  
 32 Tezcan, Dilara            95 North Idaho,Coeur D   17:30.15  
 33 Brown, Zoe                96 Rogue Valley,Jackon   17:30.78  
 34 McGinnis, Terra           95 Fed Way               17:32.63  
 35 Barnes, Joy               95 Rain City Flyers      17:36.06  
 36 Hallstrom, Paige          96 Fed Way               17:36.40  
 37 Herbes, Laura             96 Bac - A,Adams, OR     17:37.43  
 38 Rylands, Erin             95 Issaquah Gliders      17:37.97  
 39 Holstrom, Annika          96 Bac - B,Sherwood, O   17:39.59  
 40 Wicker, Christina         95 Whidbey Running       17:40.78  
 41 Tacke, Emily              95 Fed Way               17:44.41  
 42 Wineinger, Erin           95 North Idaho,Hayden    17:53.66  
 43 Vernon, Aitana            96 North Idaho,Coeur D   17:54.00  
 44 Tostenson, Gracie         96 Rogue Valley,Centra   17:56.75  
 45 Volken, Christina         95 Issaquah Gliders      18:00.78  
 46 Haley, Abigail            96 Oiselle               18:05.63  
 47 Pearson, Rebecca          96 Bac - B,Portland, O   18:10.19  
 48 Brenton, Mariah           95 Spokane Merc,Cheney   18:11.53  
 49 Nystrom, Jasmine          95 unattached,Myrtle P   18:16.46  
 50 Stanton, Savannah         96 Bac - B,Newberg, OR   18:22.15  
 51 Murphy, Erin              95 Issaquah Gliders      18:24.34  
 52 Overbay, Maiah            96 Spokane Merc,Spokan   18:32.50  
 53 Shaw, Rachel              95 Issaquah Gliders      18:32.96  
 54 Smith, Chantel            96 Bac - B,Hillsboro,    18:40.25  
 55 Wanta, Jackie             95 Dry Side Fly,La Gra   18:43.21  
 56 Pardue, Katrin            95 Spokane Merc,Spokan   18:50.68  
 57 Ryerson, Karolina         96 Bac - B,Beaverton,    19:00.09  
 58 Chittenden, Alexis        95 Fed Way               19:09.56  
 59 Matti, Zia                95 Bac - B,Sherwood, O   19:19.76  
 60 Kagey, Hannah             96 Whidbey Running       19:25.34  
 61 Garcia, Ariel             96 Spokane Merc,Spokan   19:27.06  
 62 Kjenstad, Karissa         96 Fed Way               19:29.44  
 63 Cook, Madeline            96 Spokane Merc,Spokan   19:55.65  
 64 Jewett, Samantha          95 Rain City Flyers      20:09.04  
 65 Utter, Keagan             96 Dry Side Fly,Pendle   21:11.37  
 66 Maronde, Megan            96 Whidbey Running       21:57.78  
 
Intermediate Girls 5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Atwood, Rachel            94 Fed Way               19:14.42  
  2 Royal, Adrianna           93 Fed Way               20:02.70  
  3 Duvenez, Allison          93 Fed Way               20:13.38  
  4 Anderson, Christina       94 UNA                   20:29.26  
  5 Luther, Savannah          94 Fed Way               20:33.98  
  6 Migotsky, Nicole          93 Issaquah Gliders      21:05.17  
  7 Ollar, Chelsea            93 West Linn             21:15.88  
  8 Hanson, Sarah             93 Spokane Merc,Spokan   21:16.73  
  9 Miranda, Maegen           94 unattached,Coquille   21:18.77  
 10 Hunter, Haley             93 Issaquah Gliders      21:37.42  
 11 Davies, Kaily             94 Issaquah Gliders      21:46.70  
 12 Ward, Rachel              94 North Idaho,Coeur d   21:50.08  
 13 Inouye, Melissa           94 Spokane Merc,Spokan   22:32.10  
 14 Larson, Kristen           93 Fed Way               22:47.41  
 15 Holmberg, Alene           93 Seattle Running       22:56.41  
 16 Poplawski, Alisa          94 Issaquah Gliders      23:30.66  
 17 Rundle, Josephine         93 Seattle Running       23:40.85  
 18 Ewing, Katelyn            93 North Idaho,Coeur D   23:56.23  
 19 Sullivan, Madison         94 Rain City Flyers      24:22.01  
 20 Rylands, Katie            93 Issaquah Gliders      25:29.35  
 21 Lyle, Lindsay             94 Spokane Merc,Newman   26:05.08  
 
Young Women 5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Meler, Holly              91 Flan Clan             19:31.76  
  2 Johnson, Sarah            92 Fed Way               19:50.79  
  3 Cole, Ariana              92 Club Tieton,Tieton,   20:31.23  
  4 Nichols, Ashley           92 Seattle Running       20:46.98  
  5 Turner, Kayley            91 Fed Way               21:02.89  
  6 McCabe, Megan             92 Fed Way               21:11.32  
  7 Johnson, Sydnie           91 unattached,Eugene,    21:40.23  
  8 Barlean, Mary Kathryn     92 unattached,Portland   22:06.52  
  9 Chinchar, Erin            92 Fed Way               22:28.48  
 10 Rasmussen, Micaela        91 Fed Way               22:42.63  
 11 Hallstrom, Heather        92 Fed Way               22:46.41  
 12 Heffernan, Agen           91 Rain City Flyers      23:16.01  
 13 Rivelli, Katie            92 unattached,Portland   23:32.70  
 
Bantam Boys 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Goldstone, Jesse          99 Fed Way               11:11.61  
  2 Shields, Jack             99 Unity Running         11:17.52  
  3 Ricks, Jackson            99 North Idaho,Rathdru   11:32.93  
  4 Blake, Zachary            99 Fed Way               11:39.89  
  5 Jeske, Justin             00 UNA,Spokane, WA       11:48.62  
  6 Rathbun, Parker           00 Rain City Flyers      11:50.58  
  7 Swaim, Spencer            99 Spokane Merc,Spokan   11:54.93  
  8 Bianchini, Christopher    99 Fed Way               11:57.33  
  9 Wild, Alan                99 Bac - A,Portland, O   11:58.99  
 10 English, Luke             00 North Idaho,Coeur D   12:01.76  
 11 Thompson, Cameron         00 Bac - A,Portland, O   12:04.08  
 12 Kittel, Evan              99 Spokane Merc,Spokan   12:04.48  
 13 Whitehead, Hunter         99 Bac - A,Newberg, OR   12:04.98  
 14 Hicken, Jackson           99 Bac - A,Sherwood, O   12:08.58  
 15 Steiner, Joshua           00 Spokane Merc,Yakima   12:12.12  
 16 Humble, Deklan            99 Bac - A,Sherwood, O   12:13.14  
 17 Sibony, Rafael            00 Seaside Cros,Seasid   12:14.42  
 18 Whalen, Alex              99 Rain City Flyers      12:16.08  
 19 Ceccanese, Wally          99 Emerald Vall,Eugene   12:17.48  
 20 Shults, Logan             99 Spokane Merc          12:19.33  
 21 Landreth, Connor          00 Bac - A,Happy valle   12:24.74  
 22 Klingler, Myles           00 Fed Way               12:29.12  
 23 Joseph, Ruben             00 Cascade Striders      12:39.58  
 24 Fitch, Harrison           01 Rain City Flyers      12:42.73  
 25 Paulino, Riley            01 Fed Way               12:44.96  
 26 Marvin, Isaac             00 Bac - A,Salem, OR     12:47.36  
 27 Ho, Brandon               99 Fed Way               12:48.08  
 28 Anderson, Quinten         99 Central Oreg,Bend,    12:49.61  
 29 Vasileff, Ryan            00 Whidbey Running       12:56.24  
 30 Donnel, Jared             00 Cascade Striders      13:12.26  
 31 Woodward, Duncan          00 Issaquah Gliders      13:23.95  
 32 Stone, Patrick            99 Issaquah Gliders      13:37.33  
 33 Ries, Colin               01 Unity Running         13:39.04  
 34 Dixon, Joshua             01 Salem Track,Salem,    13:44.71  
 35 Herndon, Coleman          00 Rain City Flyers      13:45.33  
 36 Johnson, William          00 Fed Way               13:45.83  
 37 Waller, Caleb             00 Bac - B,Lebanon, OR   13:46.46  
 38 Mellott, Atticas          99 Emerald Vall,Eugene   13:50.96  
 39 Waters, Reid              01 Spokane Merc,Ephrat   13:54.61  
 40 DaPonte, Rhys             01 Issaquah Gliders      13:58.11  
 41 Sparling, Jack            00 Unity Running         14:00.26  
 42 Grant, Trevor             00 Bac - B,Sherwood, O   14:03.17  
 43 Doshi, Ethan              00 Rain City Flyers      14:04.15  
 44 Gardner, Chase            99 Bac - A,Portland, O   14:05.89  
 45 Allison, Andrew           02 Bac - B,Sherwood, O   14:06.80  
 46 Smith, Nicholas           99 Spokane Merc,Ephrat   14:10.33  
 47 Curran, Zach              01 Cascade Striders      14:15.46  
 48 Jones-Toutant, Emmett     00 Rain City Flyers      14:15.96  
 49 Dixon, Chance             99 UNA,Spokane, WA       14:24.29  
 50 DeJarlais, Nicholas       99 Cascade Striders      14:45.42  
 51 Pinkerton, Josiah         02 North Idaho,Coeur D   14:50.11  
 52 Lange, Jack               00 Central Oreg,Bend,    15:27.11  
 53 Young, Elliott            99 Rain City Flyers      15:52.89  
 54 Tadjiki, Cyrus            00 Central Oreg,Bend,    16:09.52  
 55 Dailidenas, Avery         00 Cascade Striders      16:12.11  
 56 Goodrich, Caleb           01 Salem Track,Salem,    16:20.39  
 57 Cranford, Garrett         99 Unity Running         16:35.73  
 
Midget Boys 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Scott, Hayden             97 Bac - A,Weston, OR    10:37.13  
  2 Grant, Spencer            97 Bac - A,Sherwood, O   10:46.47  
  3 Powers, Dakota            97 Whidbey Running       10:47.28  
  4 Thompson, Daniel          98 Bac - A,Portland, O   10:49.25  
  5 Lomax, Sam                97 Bac - A,Portland, O   10:49.97  
  6 Ollar, Roman              98 unattached,West Lin   11:04.76  
  7 Barry, Alexander          97 Fed Way               11:05.66  
  8 Reischling, Andy          97 Fed Way               11:06.47  
  9 Lanser, Alexander         97 Fed Way               11:07.06  
 10 Vandine, Andrew           97 Spokane Merc,Spokan   11:07.66  
 11 Ollar, Grayson            98 unattached,West Lin   11:08.47  
 12 Harvey, Eric              98 Issaquah Gliders      11:12.31  
 13 Heffernan, Ryan           97 Rain City Flyers      11:13.35  
 14 Myrick, Brendan           98 Fed Way               11:18.91  
 15 Porter, Andrew            97 Dry Side Fly,Pendle   11:22.53  
 16 Diedrich, Josh            97 Bac - A,Lake Oswego   11:25.31  
 17 Whalen, Aaron             97 Spokane Merc,Ephrat   11:26.34  
 18 Rae, Truman               98 Bac - A,Portland, O   11:27.09  
 19 Frank, Jackson            98 Bac - A,Portland, O   11:28.09  
 20 Hilger, Maxwell           98 Unity Running         11:28.72  
 21 Templeton, Nick           98 Spokane Merc,Spokan   11:29.76  
 22 Jenkins, Jacob            98 Fed Way               11:33.66  
 23 Alger, Garison            98 Dry Side Fly,Pendle   11:34.78  
 24 Shults, Corbin            98 Spokane Merc,Millwo   11:36.04  
 25 Waters, Max               97 Spokane Merc,Ephrat   11:36.72  
 26 Pinkerton, Samuel         98 North Idaho,Coeur D   11:37.85  
 27 Woodruff, Alec            98 Fed Way               11:38.84  
 28 Wright, Dylan             98 North Idaho,Post Fa   11:42.94  
 29 Brim-Edwards, Jackson     98 Bac - B,Portland, O   11:47.54  
 30 Hillman, Jacob            97 Bac - B,Portland, O   11:48.59  
 31 Janke, Justin             98 UNA,Spokane, WA       12:00.16  
 32 Howard, David             98 Fed Way               12:04.00  
 33 Ostertag-Hill, Luca       98 Bac - B,Portland, O   12:14.47  
 34 Nessen, Ian               98 Spokane Merc,Spokan   12:16.94  
 35 Melnick, Gunnar           97 Whidbey Running       12:19.70  
 36 Franklin, Thomas          97 Team Oregon,Gresham   12:24.20  
 37 Glouner, Thomas           97 Cascade Striders      12:24.82  
 38 Evans, Max                97 North Idaho,Coeur d   12:25.57  
 39 Glouner, Brandon          97 Cascade Striders      12:26.44  
 40 Goleeke, Nicolas          98 Fed Way               12:29.16  
 41 Lindgren, Thomas          97 Snohomish Track       12:32.56  
 42 Conradt, Alex             98 Bac - B,Portland, O   12:40.50  
 43 Davies, Levi              97 Spokane Merc,Kennew   12:45.03  
 44 Burdsall, Colin           98 Central Oreg,Bend,    12:50.00  
 45 Hollingsworth, Tristan    97 Central Oreg,Bend,    12:50.34  
 46 Beauchamp, Luke           97 Cascade Striders      12:59.03  
 47 Guzman, Miguel            98 Whidbey Running       13:10.75  
 48 Woody, Kody               98 unattached,Myrtle P   13:12.75  
 49 Ford, Brett               98 Spokane Mercury,Spo   13:14.59  
 50 Grant, Connor             98 Bac - B,Sherwood, O   13:28.31  
 51 Symmes, Samuel            97 Issaquah Gliders      13:33.78  
 52 Aras, Rohan               97 Cascade Striders      13:40.81  
 53 Johnson, Zachary          97 Unity Running         13:53.53  
 54 Aras, Tay                 98 Cascade Striders      14:03.34  
 55 LaPella, Sam              97 Fed Way W             15:14.37  
 
Youth Boys 4 km 
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Butler, Mitchell          95 Bac - A,Florence, O   13:53.47  
  2 Goldstone, David          95 Fed Way               14:09.25  
  3 Rodeheffer, John          96 Whidbey Running       14:14.00  
  4 Campbell, Matthew         95 Bac - A,Florence, O   14:14.79  
  5 Marbas, Mackenzie         95 Bac - A,Florence, O   14:15.69  
  6 Roe, Aaron                96 Cascade Striders      14:20.23  
  7 Reed, Kyler               95 Rain City Flyers      14:26.85  
  8 Bergmann, Peter           95 Bac - B,Portland, O   14:28.91  
  9 Thompson, Kyle            96 Bac - A,Portland, O   14:29.94  
 10 Pearce, Jack              95 Rain City Flyers      14:35.38  
 11 Riordan, Ruben            95 Fed Way               14:39.10  
 12 Thornton, Dakota          96 Central Oreg,Bend,    14:46.57  
 13 Jasperson, James          95 Fed Way               14:48.00  
 14 DeGraff, Kyle             95 Unattached            14:48.69  
 15 Flindt, Spencer           95 Issaquah Gliders      14:49.22  
 16 Truax, Sam                96 Bac - B,Portland, O   14:49.75  
 17 Beck, Wolfgang            95 Rain City Flyers      14:50.22  
 18 Lawson, Samuel            95 Bac - A,Newberg, OR   14:57.39  
 19 Hernandez, Cody           95 unattached,Myrtle P   14:58.66  
 20 Sobotta, Kage             95 Lewis Clark,Clarkst   15:00.92  
 21 Barbe, Simon              95 Fed Way               15:05.57  
 22 Glackin-Coley, Shay       96 Fed Way               15:08.44  
 23 Campbell, Seth            96 Bac - A,Florence, O   15:09.16  
 24 Haines, Noah              96 Central Oreg,Bend,    15:11.63  
 25 Thompson, Matthew         95 Rain City Flyers      15:16.11  
 26 Kunzelman, Stewart        96 Fed Way               15:16.45  
 27 Purtzer, Quentin          95 Unity Running         15:20.88  
 28 Tooley, Jean Baptiste     96 Bac - B,Portland, O   15:21.67  
 29 Sussman, Mark             96 Bac - B,Portland, O   15:22.35  
 30 Motsiff, Timothy          96 Bac - B,Beaverton,    15:24.04  
 31 Sowers, Christopher       95 North Idaho,Cheney,   15:28.33  
 32 Bean, Cameron             95 Emerald Vall,Eugene   15:33.54  
 33 Doherty, Patrick          95 Bac - A,Beaverton,    15:38.82  
 34 Rae, Jason                96 Bac - B,Portland, O   15:41.50  
 35 Agritelley, Matt          96 Bac - A,Lake Oswego   15:42.22  
 36 Stemple, Randall          95 Rogue Valley,Medfor   15:42.82  
 37 Sims, Zachary             96 Bac - B,Tigard, OR    15:51.10  
 38 Hallmark, Thomson         95 unattached,Coquille   15:54.01  
 39 Miller, Stephen           96 Whidbey Running       15:56.85  
 40 Stewart, Mark             95 Issaquah Gliders      15:58.54  
 41 Moo, Keagan               95 Issaquah Gliders      16:01.22  
 42 Howe, Tom                 95 Issaquah Gliders      16:02.11  
 43 Corff, Alexander          96 Cascade Striders      16:05.47  
 44 Smith, Keagan             95 Snohomish Track       16:06.66  
 45 Anderson, Tanner          96 North Idaho,Spokane   16:06.94  
 46 Johnson, Mark             95 Dry Side Fly,The Da   16:09.10  
 47 Robb, Matthew             95 North Idaho,Dalton    16:10.16  
 48 Melrose, Marshall         95 Cascade Striders      16:10.82  
 49 Barnett, Jacob            96 Troutdale Tr,Troutd   16:12.25  
 50 Stanford, Nathanael       95 Whidbey Running       16:12.60  
 51 Hamada, Jordan            96 Bac - B,Beaverton,    16:16.10  
 52 Shields, Charlie          95 Unity Running         16:28.25  
 53 Schrader, Danny           96 Fed Way               16:32.70  
 54 Koney, Nicholas           95 Rain City Flyers      16:37.97  
 55 Barnes, Gavin             96 North Idaho,Ephrata   16:38.32  
 56 McCammon, Riley           96 Bac - C,Happy Valle   16:42.89  
 57 Conway, David             96 North Idaho,Post Fa   16:48.22  
 58 Phillips, Tyler           96 Cascade Striders      16:52.69  
 59 Kopsa, Benjamin           96 Bac - C,Dundee, OR    16:54.25  
 60 Trepte, Alec              95 Bac - C,Sherwood, O   16:57.41  
 61 Tidball, Eric             96 Issaquah Gliders      16:58.94  
 62 Hammock, Trevor           96 unattached,West Lin   16:59.38  
 63 Rains, Bradley            96 unattached,Myrtle P   17:05.38  
 64 Kearns, Gabe              96 Bac - C,Portland, O   17:08.57  
 65 Nagel, Kendrich           95 North Idaho,Coeur D   17:18.54  
 66 Cipoletti, Conrad         95 Cascade Striders      17:41.51  
 67 Flannigan, Owen           95 Unity Running         18:15.13  
 68 Reynolds, Joseph          96 Unity Running         18:21.72  
 
Intermediate Boys 5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnson, Hunter           94 Spokane Merc          16:07.08  
  2 Campbell, Aaron           93 Unattached            16:31.67  
  3 Duffy, Alex               93 Issaquah Gliders      16:37.55  
  4 Steele, Taylor            93 Sisters Stri,Bend,    16:41.98  
  5 Overbay, Collin           94 Spokane Merc,Spokan   16:46.68  
  6 Gibson, Patrick           94 Rain City Flyers      16:48.39  
  7 Peloquin, Casey           93 Rain City Flyers      16:54.01  
  8 Hoffman, Luke             93 Rain City Flyers      17:01.45  
  9 Gagliano, Joseph          93 Rain City Flyers      17:08.12  
 10 Symmes, Keegan            94 Issaquah Gliders      17:09.96  
 11 Tidball, Kevin            94 Issaquah Gliders      17:14.02  
 12 Dickson, Marcus           94 Fed Way               17:15.84  
 13 Holstrom, Andy            93 Bac - A,Sherwood, O   17:16.17  
 14 McCandless, Conor         94 Spokane Merc,Spokan   17:17.39  
 15 Thorne, Travis            94 Spokane Merc,Spokan   17:19.23  
 16 Gould, Kody               93 Fed Way               17:30.48  
 17 Grant, Thomas             94 Fed Way               17:32.50  
 18 White, Sean               93 Fed Way               17:32.96  
 19 Reay, Josh                94 unattached,Eugene,    17:33.46  
 20 Cummings, Kyle            94 North Idaho,Coeur d   17:34.48  
 21 Leniski, Ivan             94 Unattached            17:42.33  
 22 Parker, Zachary           94 Rain City Flyers      17:49.06  
 23 Meler, Heath              94 Unattached            17:59.23  
 24 McCranie, Cody            93 Fed Way               18:11.01  
 25 Jones, Nathan             93 Rain City Flyers      18:22.73  
 26 Drathman, Leif            94 Rain City Flyers      18:24.27  
 27 Brown, Dylan              93 Fed Way               18:29.86  
 28 Rogers, Jamon             94 Issaquah Gliders      18:31.40  
 29 Allen, Scott              94 Spokane Merc,Libert   18:41.27  
 30 Carpenter, Josh           93 unattached,Myrtle P   18:48.45  
 31 Minkler, Douglas          94 Spokane Mercury,Spo   18:50.98  
 32 Weiler, Brad              94 Spokane Merc,Spokan   19:01.93  
 33 Richards, Tucker          93 Spokane Merc,Spokan   19:20.14  
 34 McNaughton, Sean          94 Spokane Mercury,Spo   19:33.33  
 35 Schmick, Jared            94 Spokane Merc,Spokan   19:44.11  
 36 Horn, Troy                94 Fed Way               20:28.55  
 37 Stewart, Michael          93 Issaquah Gliders      21:32.67  
 38 Johnson, Lucas            94 Issaquah Gliders      25:58.02  
 
Young Men 5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sorensen, Simon           91 Issaquah Gliders      15:56.41  
  2 Campbell, Casey           92 Fed Way               16:11.19  
  3 Phillips, Jonathon        91 Fed Way               16:22.53  
  4 Alexander, Joshua         91 Fed Way               16:24.34  
  5 Schroll, Chris            91 Fed Way               16:32.13  
  6 Spencer, Rudy             91 Spokane Merc          16:37.16  
  7 Minor, Nathan             91 Rain City Flyers      16:45.53  
  8 Cross, Michael            91 Fed Way               16:46.28  
  9 Carlson, Zane             91 Spokane Merc,East W   16:56.20  
 10 Beckman, James            92 Fed Way W             17:01.19  
 11 Frerker, Mark             92 Issaquah Gliders      17:03.88  
 12 Scott, Dan                92 UNA                   17:05.31  
 13 Cowan, Skylar             92 Fed Way               17:07.01  
 14 Fechner, Keith            92 Spokane Merc,Spokan   17:14.16  
 15 Hendricks, Alex           92 North Idaho,Couer D   17:17.25  
 16 Wittman, Jacob            92 Fed Way               17:24.78  
 17 Sherwood, Josiah          92 Issaquah Gliders      17:26.31  
 18 Pinkerton, Daniel         91 North Idaho,Coeur D   17:26.69  
 19 Ressler, Benjamin         92 Issaquah Gliders      17:27.13  
 20 Phipps, Jacob             91 Rain City Flyers      17:32.72  
 21 Drapeau, Gregory          92 North Idaho,Hayden,   17:33.19  
 22 Cardenas, Michael         91 Fed Way W             17:40.22  
 23 Melrose, Christopher      92 Fed Way W             17:45.94  
 24 Thomas, Brandon           92 Issaquah Gliders      17:50.97  
 25 Westrope, Ian             91 Spokane Merc,Ephrat   17:59.59  
 26 Hamilton, Aaron           92 Rain City Flyers      18:01.34  
 27 Hawkins, Thomas           92 Spokane Merc,Spokan   18:07.97  
 28 Williams, Deshawn         92 Fed Way W             18:10.94  
 29 Weiser, John              92 Spokane Merc,Libert   18:18.66  
 30 Ward, Taylor              92 North Idaho,Coeur d   18:46.25  
 31 Pletcher, Martin          92 Issaquah Gliders      18:54.41  
 32 Murphy, Kyle              91 Issaquah Gliders      18:57.75  
 33 Heineman, Trevor          91 unattached,Myrtle P   19:11.51  
 34 Cowan, Hunter             91 Fed Way W             22:11.03    
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec