Join/Renew Now

Results - USATF Region 12 Junior Olympic Cross Country Championships

11/21/09 - Harry Myers Park, Rockwall, Texas

2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1  1610 Carter, Emerald     01 Northwest Flyers       8:13.00  
  2  1601 Arrington, Brooke   01 UNA - Gulf             8:15.00  
  3  1774 Hood, Annabeth      02 Cool Runnings TF       8:56.00  
  4  1672 Crawford, Kristina  02 Rockwall Mustang       9:02.00  
  5  1653 McCannon, Juliette  02 Highland Lakes,Marb    9:08.00  
  6  1691 Cronjaeger, Anja    01 UNA-Southwestern       9:23.00  
  7  1674 Samajli, Edona      01 Rockwall Mustang       9:35.00  
  8  1614 Garza, Rebecca      03 Northwest Flyers       9:44.00  
 
3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1730 Garriques, Lauren   00 UNA-South Texas,Aus   14:16.00  
  2  1670 Collins, Laih       01 Rockwall Mustang      14:52.00  
  3  1613 Garza, Amanda       00 Northwest Flyers      14:58.00  
  4  1752 Humble, Madison     99 Yoe Town Harrier,Ca   15:37.00  
  5  1609 Carter, Eden        99 Northwest Flyers      16:04.00  
  6  1668 Beilin, Amanda      00 Rockwall Mustang      19:58.00  
  7  1612 Garrison, Payton    99 Northwest Flyers      20:28.00  
 
3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1611 Chan, Micaela       97 NW Flyers "A"         11:30.00  
  2  1726 Boreman, Madison    98 UNA-South Texas,Rou   11:54.00  
  3  1692 Cronsier, Marisa    97 UNA-Southwestern      12:14.00  
  4  1671 Collins, Maiya      97 Rockwall Mustang      12:17.00  
  5  1689 Blizzard, Catherin  98 UNA-Southwestern      12:35.00  
  6  1650 Lewis, Sarah        97 Highland Lakes,Marb   12:46.00    1   
  7  1619 Ratliff, Codi       98 NW Flyers "A"         12:51.00  
  8  1696 Lambke, Alexandra   97 UNA-Southwestern      12:53.00  
  9  1621 Sanstrom, Kara      97 Northwest Flyers      13:21.00  
 10  1732 Martinez, Brittany  98 UNA-South Texas,McA   13:47.00  
 11  1604 Wicker, Maren       98 NW Flyers "A"         13:53.00  
 12  1775 Hood, Julianne      98 Cool Runnings TF      14:03.00  
 13  1602 Glaser, Pilar       98 UNA - Gulf            14:06.00  
 14  1769 Hope, Bailey        97 UNA-Southwestern      14:07.00  
 15  1729 Garcia, Brianna     98 UNA-South Texas,Mis   14:26.00  
 16  1654 McCannon, Sophie    98 Highland Lakes,Marb   14:32.00    2   
 17  1667 Beilin, Alisha      97 Rockwall Mustang      15:01.00  
 18  1656 Owens, Claudia      97 Highland Lakes,Marb   15:04.00    3   
 19  1695 Kholy, Jana         98 UNA-Southwestern      15:41.00  
 20  1652 McCannon, AnneClai  97 Highland Lakes,Marb   15:45.00    4   
 21  1645 Cruz, Brianna       97 Highland Lakes,Gran   15:51.00    5   
 22  1660 Walker, Kelsey      98 Highland Lakes,Marb   16:02.00    6   
 23  1757 Shuffield, Makenna  98 Yoe Town Harrier,Ca   17:42.00  
 
4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1641 Rathjen, Natalie    96 Dal Metro Stride      14:40.00  
  2  1640 Rathjen, Laura      96 Dal Metro Stride      17:56.00  
  3  1771 Gibbs, Joanna       96 Rockwall Mustang      18:01.00  
  4  1615 Guevara, Kristina   96 Northwest Flyers      18:10.00  
  5  1618 Ractliffe, Anna     96 Northwest Flyers      18:15.00  
  6  1683 Boeckman, Berry     95 Texas Express         18:18.00  
  7  1758 Watkins, Faith      96 Yoe Town Harrier,Ca   18:23.00  
  8  1649 Kuhlmann, Brandi    96 Highland Lakes,Marb   18:45.00    1   
  9  1753 Lanford, Brenna     96 Yoe Town Harrier,Ca   18:53.00  
 10  1694 Howell, Kristen     96 UNA-Southwestern      18:59.00  
 11  1639 Baber, Aspen        96 Cool Runnings TF      19:01.00  
 12  1776 Hood, Victoria      96 Cool Runnings TF      19:04.00  
 13  1647 Hough, Jenna        96 Highland Lakes,Marb   19:17.00    2   
 14  1624 Zaborowski, Rainee  96 Northwest Flyers      19:24.00  
 15  1651 Mathis, Blair       95 Highland Lakes        19:44.00    3   
 16  1751 Flemings, Sierra    96 Yoe Town Harrier,Ca   19:46.00  
 17  1661 Williams, Marissa   95 Highland Lakes,Spic   20:08.00    4   
 18  1655 Ormsby, Rachel      96 Highland Lakes,Spic   20:42.00    5   
 
5k Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1727 Burford, Katie      94 UNA-South Texas,Aus   20:25.00  
  2  1648 Kemper, Susie       94 Highland Lakes,Libe   20:31.00  
  3  1754 Pena, Alisha        93 Yoe Town Harrier,Ca   20:43.00  
  4  1750 Bustamante, Martha  93 Yoe Town Harrier,Ca   21:36.00  
  5  1603 Longoria, Lydia     94 UNA - Gulf            22:49.00  
  6  1658 Pittard, Whitney    93 Highland Lakes,Marb   22:50.00  
  7  1772 Hardenbrook, Kelli  93 Rockwall Mustang      22:51.00  
  8  1773 Elledge, Hallie     94 Rockwall Mustang      23:14.00  
  9  1755 Pevehouse, Madison  93 Yoe Town Harrier,Ca   23:23.00  
 10  1756 Ramos, Lucero       93 Yoe Town Harrier,Ca   23:52.00  
 11  1688 Bach, Michelle      94 UNA-Southwestern      24:06.00  
 12  1646 Holden, Sarah       94 Highland Lakes,Marb   24:17.00  
 13  1697 Mims, Ashley        93 UNA-Southwestern      24:55.00  
 14  1669 Brahimaj, Klleodor  94 Rockwall Mustang      25:22.00  
 15  1662 Williamson, Kirste  93 Highland Lakes,Burn   26:07.00  
 16  1690 Campbell, Hannah    94 UNA-Southwestern      26:16.00  
 
5k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1620 Rodriguez, Caitlin  92 Northwest Flyers      23:53.00  
 
2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1  1682 Williams, Gerald    01 Rockwall Mustang       8:47.00  
  2  1713 Johnson, Sam        01 UNA-Southwestern       9:01.00  
  3  1778 Collins, Samuel     01 UNA-Southwestern       9:29.00  
  4  1675 Brahimaj, Ramsey    02 Rockwall Mustang      11:04.00  
 
3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1628 Gloxner, Bradley    99 Northwest Flyers      12:03.00    1   
  2  1631 Knippers, Tommy     99 Northwest Flyers      12:34.00    2   
  3  1627 Frable, Grayson     99 Northwest Flyers      12:37.00    3   
  4  1636 Vennard, Aiden      99 Northwest Flyers      12:40.00    4   
  5  1700 Alexander-Macias,   01 UNA-Southwestern      12:59.00  
  6  1720 Spamer, Phillip     00 UNA-Southwestern      14:22.00  
  7  1718 Schmidt, Patrick    99 UNA-Southwestern      14:23.00  
  8  1626 Bracci, Nicholas    99 Northwest Flyers      14:37.00    5   
  9  1777 Collins, Benjamin   99 UNA-Southwestern      15:07.00  
 10  1681 Vaughan, Cullen     00 Rockwall Mustang      22:45.00  
 
3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1784 Whatley, Shea       97 UNA-Southwestern      11:30.00  
  2  1638 Martin, Tyler       97 Texas Storm           11:40.00  
  3  1666 Wolleat, Casey      97 Highland Lakes,Spic   12:12.00  
  4  1712 Hittinger, Casey    97 UNA-Southwestern      12:29.00  
  5  1716 Perkins, Ky         97 UNA-Southwestern      12:30.00  
  6  1637 Martin, Trent       98 Texas Storm           12:44.00  
  7  1719 Spamer, Michael     97 UNA-Southwestern      12:47.00  
  8  1605 Carbajal, Gabriel   98 UNA - Gulf            12:54.00  
  9  1606 Elizondo, Marcos    98 UNA - Gulf            13:20.00  
 10  1706 Brazell, Christian  97 UNA-Southwestern      14:55.00  
 11  1680 Samajli, Edmond     97 Rockwall Mustang      17:07.00  
 12  1679 Samajli, Donik      98 Rockwall Mustang      18:24.00  
 
4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1684 Brown, Matthew      95 Texas Express         14:35.00  
  2  1607 Messen, Timothy     96 UNA - Gulf            14:40.00  
  3  1739 Martinez, Aaron     95 UNA-South Texas,McA   15:34.00  
  4  1764 Pena, Jose          96 Yoe Town Harrier,Ca   15:36.00    1   
  5  1632 Medlin, Stephen     95 Northwest Flyers      15:38.00    2   
  6  1642 Hitzelberger, Jack  95 Dal Metro Stride      16:04.00  
  7  1779 Soto, Josh          95 UNA-Southwestern      16:08.00  
  8  1737 Garcia, Hiram Lee   96 UNA-South Texas,Mis   16:09.00  
  9  1634 Smith, Matthew      96 Northwest Flyers      16:12.00    3   
 10  1685 Rigler, Christophe  95 Texas Titans          16:20.00  
 11  1625 Berry, Joseph       95 Northwest Flyers      16:52.00    4   
 12  1781 Pott, Andrew        95 UNA-Southwestern      16:53.00  
 13  1633 Ratliff, Colton     95 Northwest Flyers      16:55.00    5   
 14  1629 Johnson, Jay        95 Northwest Flyers      16:59.00    6   
 15  1678 MacInnis, Mitchell  96 Rockwall Mustang      17:19.00  
 16  1765 Shuffield, Colton   95 Yoe Town Harrier,Ca   17:29.00    7   
 17  1714 Lovin, Bobby        96 UNA-Southwestern      17:30.00  
 18  1760 Humble, Matthew     96 Yoe Town Harrier,Ca   17:49.00    8   
 19  1766 Thompson, Connor    95 Yoe Town Harrier,Ca   17:53.00    9   
 20  1763 Lopez, Matthew      96 Yoe Town Harrier,Ca   18:14.00   10   
 21  1780 Person, Dylan       96 UNA-Southwestern      18:41.00  
 22  1782 Ramos, Armando      95 UNA-Southwestern      18:59.00  
 23  1703 Betts, Shelt'n      96 UNA-Southwestern      19:43.00  
 24  1701 Baber, James        96 UNA-Southwestern      23:12.00  
 
5k Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1748 Waldum, Adam        93 Vista Runners,Cedar   17:12.00    1   
  2  1743 Bellik, Daniel      94 Vista Runners,Leand   17:28.00    2   
  3  1745 Owens, Paul         93 Vista Runners,Cedar   17:31.00    3   
  4  1677 Gibbs, Joel         94 Rockwall Mustang      17:34.00  
  5  1744 Gunther, Oliver     94 Vista Runners,Cedar   17:41.00    4   
  6  1746 Silva, Aurelio      93 Vista Runners,Cedar   17:58.00    5   
  7  1761 Lanford, Norman     93 Yoe Town Harrier,Ca   18:27.00  
  8  1643 Brown, Edwin        93 Hallmark              19:40.00  
  9  1665 Sims, Cutter        94 Highland Lakes,Burn   19:45.00  
 10  1740 Martinez, Ryan      94 UNA-South Texas,McA   20:56.00  
 11  1702 Baber, Nathan       94 UNA-Southwestern      22:21.00  
 12  1704 Betts, Skyylr       93 UNA-Southwestern      22:24.00  
 13  1707 Craig, Benjamin     94 UNA-Southwestern      25:52.00  
 14  1724 Walker, Brandon     93 UNA-Southwestern      28:20.00  
 
5k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1749 Weise, Justin       91 Vista Runners,Cedar   16:47.00  
  2  1759 Canizales, Victor   92 Yoe Town Harrier,Ca   17:15.00  
  3  1664 Neighbor, Logan     92 Highland Lakes        17:53.00  
  4  1663 Manzano, Jesus      91 Highland Lakes,Gran   17:59.00  
  5  1747 Sloan, Shane        91 Vista Runners,Leand   18:54.00  
  6  1699 Aguirre, Gustavo    92 UNA-Southwestern      19:31.00  
  7  1686 Zaldivar, Carlos    92 Texas Titans          19:43.00  
  8  1635 Spearmon, Leonard   92 Northwest Flyers      19:53.00  
  9  1708 Craig, Brandon      92 UNA-Southwestern      22:42.00  
 10  1705 Brazell, Chandler   92 UNA-Southwestern      23:48.00  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec