Join/Renew Now

Results - USATF Region 5 Junior Olympic Cross Country Championships

11/21/09 - Lexington, KY

                             
Bantam Girls  3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Rulison, Ashley           01 05-18-Una-Lake Erie   12:27.95                  
  2 Warren, Presley           00 05-41-Una- Kentucky   12:51.11                  
  3 King, Remmi               00 05-19-K-Town Strider  13:07.57    1             
  4 Laprad, Elizabeth         00 05-19-Una-Michigan    13:20.45                  
  5 Kulp, Mackenzie           99 05-41-Una- Kentucky   13:24.08                  
  6 Covey, Maddie             99 05-41-Una- Kentucky   13:40.77                  
  7 Clark, Camryn             99 05-19-Una-Michigan    13:53.50                  
  8 McNair, Bethany           00 05-19-K-Town Strider  13:55.76    2             
  9 Duffing, katelyn          01 05-19-K-Town Strider  14:09.21    3             
 10 Gill, Brianna             99 05-41-Una- Kentucky   14:38.44                  
 11 Rulison, Amber            99 05-18-Una-Lake Erie   14:46.60                  
 12 Durecki, Josephine        99 05-19-K-Town Strider  15:10.71    4             
 13 Newsome, Anastasia        01 05-41-Una- Kentucky   15:32.55                  
 14 Clark, Madison            99 05-41-Una- Kentucky   15:40.44                  
 15 Forseth, Lillian          01 05-41-Una- Kentucky   15:43.06                  
 16 Richards, Hannah          99 05-19-K-Town Strider  16:14.99    5             
 17 Forseth, Julia            00 05-41-Una- Kentucky   18:15.18                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 05-19-K-Town Striders        15    1    2    3    4    5                    
      Total Time:  1:12:38.24                                                    
         Average:    14:31.65                                                    
 
Bantam Boys 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gartner, Ryan             99 05-17-Una-Ohio        12:19.44        
  2 Boyle, Devin              00 05-41-Una- Kentucky   12:27.65        
  3 Johnson, Tanner           99 05-41-Una- Kentucky   12:59.12        
  4 Whistle, Brandon          99 05-41-Una- Kentucky   13:15.63        
  5 Mangus, Matthew           00 05-17-Miami Valley    13:44.11        
  6 Angle, Kaleb              01 05-51-Tri State       14:29.27        
  7 Anderson, Nicholas        99 05-17-Una-Ohio        14:33.08        
  8 Gartner, Braden           00 05-17-Una-Ohio        14:55.16        
  9 Jesick, Preston           00 05-17-Miami Valley    15:08.34        
 10 Newsome, Thor             04 05-41-Una- Kentucky   15:12.60        
 11 Hess, Ethan               01 05-51-Tri State       16:23.51        
 12 Satoru, Maruyama          99 05-41-Una- Kentucky   16:33.50        
 
Midget Girls 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Iacofano, Rachel          98 05-18-Una-Lake Erie   12:09.43        
  2 Dennis, Courtney          97 05-19-Una-Michigan    12:18.93        
  3 Johnston, Mhairi          97 05-17-Una-Ohio        12:25.12        
  4 Clark, Charlotte          97 05-19-Una-Michigan    12:27.50        
  5 Warren, Cheyenne          98 05-41-Una- Kentucky   12:28.54        
  6 Beaver, Heather           98 05-19-Una-Michigan    12:47.87        
  7 Dyer, Madison             98 05-41-Una- Kentucky   12:48.77        
  8 Zawacki, Lindsey          97 05-19-Una-Michigan    13:04.26        
  9 Martin, Mae               97 05-19-Una-Michigan    13:20.60        
 10 Charnesky, Grace          98 05-19-Una-Michigan    13:39.08        
 11 Tizedes, Maria            97 05-19-Una-Michigan    14:24.61        
 12 McIntyre, Masha           98 05-19-Una-Michigan    14:33.79        
 
Midget Boys 3 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Beebe, Michael            97 05-18-Una-Lake Erie   10:56.31        
  2 Jones, Keenan             97 05-19-Una-Michigan    11:42.44        
  3 Mcbride, Brady            98 05-17-Una-Ohio        11:58.77        
  4 Baxley, Kevin             97 05-17-Scioto TC       12:13.94        
  5 Weiford, RJ               98 05-51-Unat-Wv         12:29.92        
  6 Jenkins, Zachary          98 05-19-Una-Michigan    12:35.27        
  7 Norton, Dylan             98 05-41-Una- Kentucky   13:27.62        
  8 Mitchell, Nick            97 05-51-Tri State       13:49.36        
  9 Baker, Dylan              98 05-41-Una- Kentucky   17:48.01        
 
Youth Girls 4 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 O'Neil, Megan             96 05-19-Una-Michigan    15:07.14        
  2 Nichols, Ashley           95 05-19-Una-Michigan    15:54.57        
  3 Wilson, Rheanna           96 05-17-Una-Ohio        16:09.55        
  4 Warren, Taylor            96 05-41-Una- Kentucky   16:33.93        
  5 Twigg, Julia              96 05-19-Detroit Cheetah 16:45.41        
  6 Dyer, Macy                96 05-41-Una- Kentucky   17:12.44        
  7 Nolan, Sara               95 05-17-Miami Valley    17:21.07        
  8 McFarlane, Megan          96 05-19-Una-Michigan    17:30.67        
  9 Lax, Brianna              96 05-19-Una-Michigan    17:46.87        
 10 Rulison, Courtney         96 05-18-Una-Lake Erie   17:49.64        
 11 Cooper, Ann Louise        95 05-41-Beaumont        18:21.93        
 12 Kruger, Emma              96 05-19-Una-Michigan    19:01.53        
 13 Miles, Jessica            96 05-19-Una-Michigan    19:36.29        
 14 McDonald, Erin            96 05-19-Una-Michigan    20:09.57        
 15 Nichols, Olivia           96 05-19-Una-Michigan    20:49.37        
 16 Swartzentruber, Amber     96 05-41-Una- Kentucky   23:02.05        
 
Youth Boys 4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Johnston, Andrew          95 05-17-Una-Ohio        13:54.30                  
  2 Guardiola, Louis          95 05-17-Una-Ohio        13:56.14                  
  3 Duggan, Jareb             95 05-19-Una-Michigan    13:56.38                  
  4 Dickie, Alexander         95 05-19-Una-Michigan    13:58.38                  
  5 Ruggiero, Patrick         95 05-19-The Edge        14:01.94                  
  6 Mangus, Michael           96 05-17-Miami Valley    14:06.35    1             
  7 Mackay, James             96 05-17-Miami Valley    14:08.23    2             
  8 Johnson, Dustyn           95 05-41-Una- Kentucky   14:24.59                  
  9 Housel, Christopher       95 05-19-Una-Michigan    14:34.10                  
 10 Carlton, Nigel            95 05-17-Miami Valley    14:57.64    3             
 11 Brewer, Roy               95 05-17-Ww TC Youth     15:07.98                  
 12 Brafford, Matthew         95 05-51-Unat-Wv         15:09.10                  
 13 Anderson, Chatham         95 05-17-Una-Ohio        15:09.62                  
 14 Martin, Thomas            95 05-19-Una-Michigan    15:09.87                  
 15 Lewis, Fielding           96 05-17-Miami Valley    15:10.49    4             
 16 Pearson, Justin           95 05-19-The Edge        15:11.88                  
 17 Tizedes, James            95 05-19-Una-Michigan    15:23.46                  
 18 Matheke, Paul             96 05-17-Una-Ohio        15:25.87                  
 19 Gero, Edward              95 05-17-Ww TC Youth     15:29.09                  
 20 Dowis, Austin             96 05-17-Ww TC Youth     15:33.90                  
 21 Miller, Nathan            96 05-17-Miami Valley    15:38.81    5             
 22 Dorsten, Andrew           95 05-17-Miami Valley    15:45.41    6             
 23 Brant, Lukas              96 05-17-Knight Run      15:47.97                  
 24 Hopwood, Daniel           96 05-17-Una-Ohio        16:03.70                  
 25 Tennant, Owen             96 05-17-Ww TC Youth     16:18.27                  
 26 Prange, Justin            95 05-19-K-Town Striders 16:31.56                  
 27 Sleeper, Cameron          96 05-19-Una-Michigan    16:31.99                  
 28 Juan, Akila               96 05-51-Tri State       16:47.66                  
 29 Zenner, Dylan             96 05-19-K-Town Striders 16:54.39                  
 30 Davis, Austin             95 05-19-Detroit Ch      17:05.80                  
 31 Hudson, Brandon           96 05-17-Miami Valley    17:06.73    7             
 32 McComas, Chad             95 05-51-Tri State       17:58.16                  
 33 Pope, Michael             95 05-19-K-Town Striders 21:14.18                  
 34 Davis, Aaron              95 05-19-Detroit Cheetah 21:16.20                  
 35 Walker, Deshawn           95 05-19-Una-Michigan    27:30.02                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 05-17-Miami Valley           15    1    2    3    4    5    6    7          
      Total Time:  1:14:01.52                                                    
         Average:    14:48.31                                                    
 
Intermediate Girls 5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Sami              94 05-51-Cap Cit Strider 20:09.22        
  2 Swain, Christina          94 05-19-The Edge        21:16.89        
  3 Mahan, Alex               93 05-17-Miami Valley    22:00.97        
  4 Hoorn, Megan              93 05-19-The Edge        24:15.10        
  5 Merritt, Jordan           93 05-51-Tri State       25:52.41        
 
Intermediate Boys  5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Garver, Blake             93 05-19-Detroit Cheetah 16:46.67        
  2 Yard, Blake               93 05-19-The Edge        16:52.78        
  3 Tincher, Patrick          94 05-19-Una-Michigan    17:07.80        
  4 Higle-Ralbovsky, Jacob    94 05-19-Una-Michigan    17:08.47        
  5 Lerner, Jason             94 05-19-The Edge        17:13.37        
  6 Tizedes, Mark             93 05-19-Una-Michigan    17:19.13        
  7 Turner, Ben               94 05-41-Una- Kentucky   17:25.52        
  8 Reed, Forrest             94 05-51-Tri State       17:35.89        
  9 Dowis, Justin             93 05-17-Ww TC Youth     18:07.92        
 10 Ward, Dillon              93 05-19-Detroit Cheetah 18:17.91        
 11 Brodowicz, Michael        94 05-19-The Edge        18:20.80        
 12 Jones, Austin             93 05-19-Una-Michigan    18:32.60        
 13 Smith, Andrew             93 05-19-Una-Michigan    18:45.45        
 14 Hannah, Scott             94 05-17-Miami Valley    18:49.87        
 15 Martins, Asanti           93 05-19-Detroit Cheetah 19:05.02        
 16 Dalton, Mike              93 05-19-Detroit Cheetah 19:25.20        
 17 Ross, Jacob               93 05-19-The Edge        19:27.54        
 18 Brown, Warner             94 05-41-Una- Kentucky   20:04.68        
 19 Harris, Josh              94 05-51-Tri State       21:21.68        
 20 Dixon, Clay               93 05-41-Una- Kentucky   21:32.49        
 
 Young Women 5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mattern, Schuyler         92 05-19-Una-Michigan    20:01.66        
  2 Egbert, Marie             91 05-17-Miami Valley    20:08.03        
  3 Chin, Allison             92 05-17-Miami Valley    22:24.68        
 
Young Men 5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Wynsma, Benjamin          92 05-19-Project 8       16:05.82    1             
  2 Flietstra, Nicholas       91 05-19-Project 8       16:06.32    2             
  3 Dale, Mitchell            92 05-19-Project 8       16:18.55    3             
  4 Schulist, Christopher     91 05-19-Project 8       16:27.42    4             
  5 Kafer, Lyle               92 05-19-Project 8       16:29.12    5             
  6 Lievense, Ethan           91 05-19-Project 8       16:30.79    6             
  7 Peacock, Matthew          92 05-19-Project 8       16:31.21    7             
  8 Woods, Richard            92 05-19-Una-Michigan    17:09.91                  
  9 Billops, Alex             92 05-19-Detroit Cheetah 17:22.99                  
 10 Mack, Jamal               92 05-19-Detroit Cheetah 18:02.76                  
 11 Rondon, Lucas             92 05-19-The Edge        18:41.01                  
 12 Baird, Mike               92 05-41-Una- Kentucky   19:37.22                  
 13 Randall, John             92 05-17-Miami Valley    20:53.41                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 05-19-Project 8              15    1    2    3    4    5    6    7          
      Total Time:  1:21:27.23                                                    
         Average:    16:17.45      


Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec