Join/Renew Now

Results - USATF Metropolitan Association Junior Olympic Cross Country Championships

10/25/09 - Van Cortlandt Park, Bronx, New York

1 Mile Run Sub-Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Davis, DeJanay               Nyc Novas              7:09.70  
  2 White, Nyia                  Nyc Novas              7:09.90  
  3 Tolbert, Giovanna            Zodiacs                7:22.60  
  4 Naimoli, Sage                Prospect Pk Yrc        7:34.00  
  5 Dawson, Tiffiny              Zodiacs                7:49.50  
  6 Williams, My'khiyah          Metropolis T           7:56.90  
  7 Mitchell, Karke              Young Exployers        8:08.50  
  8 Ayarz, Savai                 Metro Eagles           8:21.70  
  9 Thompkins, Queen Lasia       Zodiacs                8:22.70  
 10 Saunders, Keeaira            Nyc Novas              8:24.20  
 11 Pleasant, Aisha              Halls Expres           8:25.90  
 12 Moore, Amaya                 Jeuness TC             8:32.60  
 13 Collins, Marie               Prospect Pk Yrc        8:35.70  
 14 Faber-Rico, Bella            Prospect Pk Yrc        8:37.20  
 15 Marin, Anesia                Young Exployers        8:39.30  
 16 Pritchett, Shannon           Halls Expres           9:17.30  
 17 Spellman, Olayinka           Jabari RR              9:46.40  
 18 McDonald, Ashlyn             Unattached-NJ          9:58.00  
 19 Browb, Jordon                Metro Eagles          11:34.80  
 20 Ford, Jordyn                 Prospect Pk Yrc       12:44.10  
 21 Myke, Jovanne                Jabari RR             13:38.20  
 
3k Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 9-10
  1 Rivers, Lean                 Nyc Novas             12:08.50  
  2 Douglas, Jasmine             Jeuness TC            12:19.50  
  3 Means, Shalah                Jeuness TC            12:23.20  
  4 Aviles, Lauryn               New York Sta          12:32.50  
  5 Lundy, Nia                   Halls Expres          12:34.10  
  6 Mckinney, Alexis             Jeuness TC            12:44.40  
  7 Feurtado, Erika              Ruff Kutc TC          13:23.90  
  8 Rice, Sidney                 Prospect Pk Yrc       13:42.20  
  9 Acevedo, Nina                New York Sta          13:44.10  
 10 Guerrero, Lindsay            Unattached            13:48.40  
 11 Simeon, Kadreya              Eclipse T&F           14:16.70  
 12 Tejada, Jaida                Unattached            14:31.40  
 13 Last4956, First4956          Unattached            14:34.40  
 14 Duncan, Marley               Prospect Pk Yrc       14:45.30  
 15 Sellas, Emma                 Nyc Novas             14:48.60  
 16 Lyons, Janai                 Jeuness TC            14:59.70  
 17 Wandres, Olivia              Prospect Pk Yrc       15:05.00  
 18 Soravilla, Caitlin           New York Sta          15:06.80  
 19 Saunders, Tanya              Nyc Novas             15:10.80  
 20 Williams, Ariel              Halls Expres          15:30.40  
 21 Lawrence, Felicia            Nyc Novas             15:56.60  
 22 Mitchell, Danasia            Halls Expres          15:58.20  
 23 Barnswell, Jessica           Nyc Novas             16:01.10  
 24 Peterson, Kaia               Nyc Novas             16:13.40  
 25 Acheampong, Vanessa          Halls Expres          16:15.90  
 26 Evans, Mckenzie              Jeuness TC            16:34.10  
 27 Ramos, Amaris                Prospect Pk Yrc       17:02.30  
 28 Kendall, Josephine           Zodiacs               17:08.90  
 29 Pynn, Bridget                Prospect Pk Yrc       17:15.70  
 30 Ogunkoya, Abiola             Nyc Novas             17:25.80  
 31 Slater, Janelle              NY Lyons Mane TC      17:33.70  
 32 Sinclair, Jalilissa          Nyc Novas             17:45.60  
 33 Shakwi, Sanar                Eclipse T&F           18:18.40  
 34 Flynn, Sarah                 Prospect Pk Yrc       18:59.50  
 35 Andrews, Jazmine             Metro Eagles          19:55.30  
 36 Maxwell, Taylor              Jabari RR             21:45.40  
 37 Sumter, Kijara               Halls Expres          22:01.50  
 
3k Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 11-12
  1 Rivers, Danae                Nyc Novas             11:26.90  
  2 Pabano, Catherine            Unattached            11:30.30  
  3 Fisher, Ngozi                Halls Expres          12:31.00  
  4 Baptiste, Terri              Young Exployers       13:00.80  
  5 Nelson, Alexis               Jeuness TC            13:02.50  
  6 Strunkey, Ariel              Eclipse T&F           13:11.50  
  7 Wajid, Aaliyah               Zodiacs               13:16.60  
  8 Yarborough, Angelique        The Quiet Storm       13:18.40  
  9 Schatz, Claradia             Nyc Novas             13:25.60  
 10 Hasking, Amy                 Unattached            13:32.80  
 11 Rorie, Sarah                 Jeuness TC            13:42.90  
 12 Lai, Jessica                 Unattached            13:43.50  
 13 White, Jaluyah               Nyc Novas             13:53.10  
 14 Strunkey, Arianne            Eclipse T&F           14:02.20  
 15 Sterling, Mercedez           Nyc Novas             14:04.10  
 16 Tucu, Annaliese              Prospect Pk Yrc       14:07.70  
 17 Jordon, Nzinga               Jeuness TC            14:09.80  
 18 Cameron, Ja'Nai              Metro Eagles          14:32.90  
 19 Wong, Shanti                 The Quiet Storm       14:47.50  
 20 Lyons, Lauren                NY Lyons Mane TC      14:53.80  
 21 Wise, Kyya                   Jeuness TC            14:57.80  
 22 Michiel, Tara                Nyc Novas             15:14.10  
 23 Anderson, Tiffany            Metro Eagles          15:15.70  
 24 Hargil, Sofia                Prospect Pk Yrc       15:17.40  
 25 Dawson, Nicole               Unattached            15:23.30  
 26 Johnson, Jasmyne             Jeuness TC            15:43.70  
 27 Mele, Emeline                Unattached            15:53.80  
 28 Brooks, Karlin               NY Lyons Mane TC      15:56.40  
 29 Sterling, Goldina            Nyc Novas             16:05.30  
 30 Fimorosi, Andrea             Zodiacs               16:25.50  
 31 Deonarine, Adriana           Jeuness TC            16:26.70  
 32 Watkins, Mi-ah               Eclipse T&F           16:35.50  
 33 Rhyne, Jessica               Prospect Pk Yrc       17:48.40  
 34 Ali, Zoe                     Prospect Pk Yrc       17:51.90  
 35 Jay-Pachirat, Paker          Prospect Pk Yrc       18:34.60  
 36 Saunders, Jacqueline         Nyc Novas             18:51.30  
 37 Grant, Kayla                 Zodiacs               19:07.50  
 38 Kelly, Kimaya                Metro Eagles          19:10.10  
 39 Parker, Octavia              Nyc Novas             20:11.50  
 40 Myke, Melissa                Jabari RR             22:14.20  
 41 Garner, Kenya                Nyc Novas             23:11.20  
 42 Hill, Tianna                 Metro Eagles          29:15.50  
 43 Porterfield, Emani           Metro Eagles          30:42.10  
 
4k Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 13-14
  1 Kirkpatrick, Shaniqua        Ruff Kutc TC          17:24.30  
  2 Ethridge, Kharyn             Jeuness TC            17:48.90  
  3 Biggs, Brice                 NY Lyons Mane TC      17:58.50  
  4 Henig, Ariel                 UNIS                  18:00.70  
  5 Dinizulu, Abena              Jeuness TC            18:05.20  
  6 Velez, Taylor                Eclipse T&F           19:04.50  
  7 Bancroft, Sandreka           Ruff Kutc TC          19:39.50  
  8 Rodrigo, Jasmine             Unattached            19:42.20  
  9 Bockelmann, Pascale          Ruff Kutc TC          20:08.50  
 10 Jones, Yazmin                Jeuness TC            20:20.80  
 11 Biggs, Brittany              NY Lyons Mane TC      21:48.70  
 12 Lewis, Maggie                Metro Eagles          22:00.80  
 13 Wong, Carmin                 The Quiet Storm       22:12.20  
 14 Anderson, Rashel             Nyc Novas             23:14.20  
 15 Garner, Nile                 Nyc Novas             23:35.50  
 16 Scott, Aubrey                UNIS                  24:20.70  
 17 Dunn, Ethanity               Eclipse T&F           24:46.00  
 18 Alexander, Zhana             Nyc Novas             25:43.00  
 19 Charles, Destinee            Nyc Novas             26:04.00  
 20 Harris, Geavannie            Nyc Novas             26:45.30  
 21 Belgrave, Jennicia           Nyc Novas             26:58.00  
 22 Braon-Durjan, Kyla           Nyc Novas             27:25.40  
 23 Stewart, Shanta              Nyc Novas             28:30.60  
 24 Connell, Chetoya             Nyc Novas             36:45.60  
 
4k Run CC Intermediate Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 15-16
  1 Seignious, Beverly           Zodiacs               17:10.50  
  2 Butcher, Hanaa               Unattached            18:37.50  
  3 Glymph, Treasure             Eclipse T&F           26:08.00  
 
4k Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 17-18
  1 Smith, Amina                 Unattached            17:41.70  
  2 Hynds, Keyana                Unattached            18:32.80  
  3 Javois, Gise'le              Unattached            19:19.50  
 
1 Mile Run Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Ayarza, Manny                Metro Eagles           6:34.40  
  2 Perrineau, Quinten           Eclipse T&F            7:06.40  
  3 Johnson, Jerrel              Nyc Novas              7:21.30  
  4 Grant, Jonathan              Bcny Abbe Pa           7:25.60  
  5 Bartholomew, Tyler           Young Exployers        7:30.90  
  6 Mitchell, Kahari             Young Exployers        7:39.70  
  7 Butler, Samuel               Young Exployers        7:47.10  
  8 Chenault, Dakari             Metro Eagles           7:58.70  
  9 Pierre, Kameron              Awesome Powe           7:58.90  
 10 Mateo, Anthony               Bcny Abbe Pa           8:10.80  
 11 Butler, Simon                Young Exployers        8:12.40  
 12 Cardona, Steven              Bcny Abbe Pa           8:19.30  
 13 Jennings, Joshua             Metro Eagles           8:23.90  
 14 Robinson, Trevon             Metro Eagles           8:24.60  
 15 Cottingham, Brendan          Prospect Pk Yrc        8:24.90  
 16 Mitchell, Kylan              Young Exployers        8:45.50  
 17 Boutin, Bishop               Prospect Pk Yrc        9:01.90  
 18 Guerra, Carlitos             Prospect Pk Yrc        9:05.80  
 19 Guerra, Patricia             Prospect Pk Yrc        9:21.90  
 20 Spezio, Darin                Prospect Pk Yrc        9:28.50  
 21 Guerra, Joaquis              Prospect Pk Yrc       10:43.40  
 
3k Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 9-10
  1 Dougherty, Joe               Unattached            11:55.00  
  2 Brown, Tia                   Metropolis T          13:31.90  
  3 Gordon, Darius               Eclipse T&F           13:40.70  
  4 Harewood, Elijah             Zodiacs               13:40.90  
  5 Rice, Ethan                  Prospect Pk Yrc       13:58.70  
  6 Saunders, Taj                Bcny Abbe Pa          14:11.60  
  7 Zambrano, Orlando            Bcny Abbe Pa          14:13.50  
  8 Arenas, Jorge                Zodiacs               14:28.50  
  9 Spezio, Niko                 Prospect Pk Yrc       14:29.50  
 10 Hall, Allester               Halls Expres          14:49.80  
 11 McDonald, Shawn              Unattached-NJ         14:55.30  
 12 Naimoli, Adam                Prospect Pk Yrc       15:23.90  
 13 Gilhuley, Sean               Prospect Pk Yrc       15:45.30  
 14 Durjan, Donavan              Nyc Novas             17:51.70  
 15 Daniels, Justin              Bcny Abbe Pa          17:53.40  
 16 Clarke, Damani               Halls Expres          18:04.90  
 17 Myke, Basilio                Jabari RR             20:30.90  
 18 Judd, Joshua                 Prospect Pk Yrc       26:10.10  
 
3k Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 11-12
  1 Rice, John                   Prospect Pk Yrc       10:50.80  
  2 Arnold, Rodney               Nyc Novas             11:06.20  
  3 Freeman, Brandon             Prospect Pk Yrc       11:17.10  
  4 DaMico, Nathan               Nyc Novas             12:06.70  
  5 Jackson, Spencer             Eclipse T&F           12:11.90  
  6 Fraser, Hugh                 Unattached            12:14.90  
  7 Javois, Keshaun              Unattached            12:25.40  
  8 Brown, Tory                  Bcny Abbe Pa          12:37.60  
  9 Bidwell, Alexander           Unattached            12:39.20  
 10 Pierre, Kyle                 Awesome Powe          12:54.20  
 11 Palacios, Richard            Prospect Pk Yrc       12:56.80  
 12 McCabe, Rory                 Prospect Pk Yrc       13:03.40  
 13 Washington, Daikichi         Nyc Novas             13:07.50  
 14 Majbri, Amyn                 UNIS                  13:14.70  
 15 McGloin, Kevin               Prospect Pk Yrc       13:16.50  
 16 Last3453, First3453          Unattached            13:17.30  
 17 Wise, Darius                 Nyc Novas             13:27.70  
 18 Hardy, Tyrell                Prospect Pk Yrc       13:28.00  
 19 Gomez, Miguel                UNIS                  13:29.70  
 20 Jones, Keeshawn              Unattached            13:31.70  
 21 Spencer, Sheri               Zodiacs               13:37.30  
 22 Korven, Johan                UNIS                  13:45.90  
 23 Chamblee, Phillip            Metro Eagles          13:46.20  
 24 Powers, Bryan                Prospect Pk Yrc       14:03.40  
 25 Marshal, Chevon              Nyc Novas             14:16.90  
 26 Barnswell, Jermaine          Nyc Novas             14:17.10  
 27 Grant, Juston                Bcny Abbe Pa          14:52.80  
 28 Bulter, Solomon              Young Exployers       14:59.10  
 29 Goldrosen, Nick              Prospect Pk Yrc       15:30.20  
 30 Castillo, Marcos             Prospect Pk Yrc       15:31.60  
 31 Nicholson, Osiris            Eclipse T&F           15:42.60  
 32 Mairena, Christian           Zodiacs               15:47.90  
 33 Hogan, Brandon               Nyc Novas             15:52.20  
 34 Jennings, Jonathan           Metro Eagles          15:57.50  
 35 Faber-Rico, Jacob            Prospect Pk Yrc       16:10.70  
 36 Flynn, Sean                  Prospect Pk Yrc       16:21.10  
 37 Kakutani, Yuichiro           Unattached            17:27.80  
 38 Toribio, Javier              Prospect Pk Yrc       19:29.80  
 39 Peay, Sidney                 Metro Eagles          19:54.80  
 40 Fernandez, Luis              Bcny Abbe Pa          20:55.10  
 41 Milbouer, Phillip            Prospect Pk Yrc       22:34.00  
 
4k Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 13-14
  1 Mattis, Eon                  Unattached            14:52.40  
  2 Guzman, Alexader             Bcny Abbe Pa          16:37.40  
  3 Jones, Jeffrey               Unattached            16:46.50  
  4 Mason, Daniel                UNIS                  17:30.80  
  5 Hargil, Aviv                 Prospect Pk Yrc       17:52.00  
  6 Dachos- Dufresne, Fumiya     UNIS                  18:00.90  
  7 Wywn, Sanjay                 Nyc Novas             18:33.10  
  8 Last3461, First3461          Unattached            19:03.60  
  9 Wade, Jason                  Nyc Novas             19:08.90  
 10 Edwards, DeVaughn            Nyc Novas             19:24.10  
 11 Small, Ryan                  Unattached            19:26.40  
 12 Arselnad, Marshall           UNIS                  19:42.20  
 13 Phillip, Malik               Nyc Novas             19:54.40  
 14 Mukherji, Ethan              UNIS                  19:58.30  
 15 Lee-Aniceto, Daniel          UNIS                  20:57.90  
 16 McGuinness, Ulysses          UNIS                  21:28.00  
 17 Coley, Adrian                Halls Expres          21:44.80  
 18 Bullock, Theron              Nyc Novas             23:28.10  
 19 Lawrence, Camara             Halls Expres          23:35.90  
 20 Thompkins, Matthew           Zodiacs               26:15.10  
 
4k Run CC Intermediate Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 15-16
  1 Fisher, Kurk                 Halls Expres          15:45.20  
  2 McDowell, Ramario            Young Exployers       15:49.70  
  3 Gitlin, Ross                 Nyc Novas             16:45.30  
 
4k Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 17-18
  1 Coleman, Siwon               Musketeers T          14:45.80  
 
                Women - Bantam - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) New York City Novas         85        2) Prospect Park Youth Runni  84   
    3) Halls Express Youth II      70        4) Jeuness TC                 37   
 
                Women - Midget - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Metro Eagles TC             87        2) Prospect Park Youth Runni  74   
    3) New York City Novas         61        4) Jeuness TC                 54   
 
                Women - Youth - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) New York City Novas         28
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec