Join/Renew Now

Results - USATF South Carolina Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/14/09 - Milliken Research Center

Event 1  3k Run CC Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Hall, Carly               00 55 Mt Plesant A,Mt             12:19.19    1   
  2 Pizzo, Emma               00 55 Charleston Sw,Ch            13:18.11  
  3 Crosby, Anna Grace        99 55 Summerville A,Su            13:27.95    2   
  4 Lawrence, Emma            99 55 Charleston Sw,Ch            13:35.76  
  5 Inman, Caroline           00 55 Mt Plesant A,MtP            13:54.35    3   
  6 Boylston, Madeleine       00 55 Mt Plesant A,Mt             14:08.29    4   
  7 Goolsby, Mia-Mariah       00 Greenville Jets,Gre            14:19.76  
  8 Ellenburg, Amanda         99 55 Summerville A,Su            14:21.72    5   
  9 Walmet, Rachel            00 55 Mt Plesant A,Mt             14:45.68    6   
 10 Bozarth, Brooke           00 55 Summerville A,Su            14:55.15    7   
 11 Newman, Faith             99 55 Florence,Florenc            15:10.80  
 12 Mann, Aisha               00 55 Summerville A,N             15:12.14    8   
 13 Wyman, Olivia             00 55 Mt Pleasant B,Mt            15:20.59    9   
 14 Pauldine, Madison         99 55 Mt Pleasant B,Mt            15:52.69   10   
 15 Courville, Grace          99 55 Mt Plesant A,Mt             15:56.40   11   
 16 Lee, Olivia               00 55 Mt Pleasant B,Mt            16:17.34   12   
 17 McFadden, Mary            99 55 Mt Pleasant B,Mt            16:29.47   13   
 18 Lamont, Kendall           00 55 Mt Plesant A,Mt             16:29.71   14   
 19 Huss, Sydney              99 55 Mt Pleasant B,Mt            16:36.88   15   
 20 Abercrombie, Hanah        99 55 Summerville A,Su            17:06.72   16   
 21 Bailey, Ann               99 55 Summerville A,Su            18:56.12   17   
 
Event 2  3k Run CC Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Spencer, Noah             00 55 Mt Plesant A,Mt             11:21.10    1   
  2 Ellenburt, Jackson        99 55 Summerville,Summ            11:48.55  
  3 Haigler, John             00 55 Mt Plesant A,Isl            11:55.05    2   
  4 Spychalski, Patrick       00 55 Mt Plesant A,Mt             12:08.12    3   
  5 Jessup, Michael           99 55 Mt Plesant A,Mt             12:35.77    4   
  6 White, Noah               00 55 SC Unattached,Gr            13:16.07  
  7 Scruggs III, Frederick    99 55 Summerville,Summ            13:23.21  
  8 Hamburger, John           00 55 Mt Plesant A,Mt             14:01.95    5   
  9 Lima, Brian               99 55 Summerville,Summ            14:24.15  
 10 Wagers, Dylan             00 55 Mt Plesant A,Mt             14:50.37    6   
 11 McKeel, Brian Alex        00 55 SC Unattached,Ai            15:20.59  
 12 Gawryluk, Ryan            99 55 Mt Pleasant B,Mt            16:51.98  
 13 Fournier, Will            00 55 Mt Pleasant B,Mt            17:19.15  
 14 Meis, Colin               99 55 Mt Pleasant B,Mt            17:59.30  
 
Event 3  3k Run CC Midget Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Morris, Logan             98 55 SC Unattached,In            11:36.99  
  2 Howell, Carly             97 55 SC Unattached,Gr            12:16.12  
  3 Shuler, Emily             97 55 Summerville A,Su            12:16.72    1   
  4 Grant, Amy                98 55 Mt Plesant A,Mt             12:26.32    2   
  5 Roach, Kaleigh            97 55 SC Unattached,Sp            12:35.74  
  6 Blalock, Elizabeth        97 55 Mt Plesant A,Mt             12:40.93    3   
  7 Bozarth, Abigail          97 55 Summerville A,Su            12:48.26    4   
  8 Milton, Gabrielle         97 55 Mt Plesant A,Mt             12:58.25    5   
  9 Phetkhamyath, Teylor      97 55 SC Unattached,Be            13:02.92  
 10 Fairey, Kristin           98 55 Mt Plesant A,Mt             13:06.59    6   
 11 Davis, Hariotte           97 55 Florence,Florenc            13:19.90  
 12 Fairey, Caitlyn           97 55 Mt Plesant A,Mt             13:36.98    7   
 13 Mason, Emily              97 55 Mt Plesant A,Mt             13:41.55    8   
 14 Gluhosky, Anna Marie      98 55 Summerville A,Su            13:43.16    9   
 15 Satzger, Chloe            98 55 Mt Plesant A,Mt             13:58.79   10   
 16 Heyward, Kelsey           97 Greenville Jets,Gre            14:14.00  
 17 Windsor, Rachel           97 55 Summerville A,Su            14:21.26   11   
 18 Gaines, Madison           97 55 Summerville A,Su            14:25.87   12   
 19 Johnson, Adrian           98 55 Mt Pleasant B,Mt            14:46.40   13   
 20 Stribling, Eileen         98 55 Mt Pleasant B,Mt            15:16.29   14   
 21 Smith, MacKenna           98 55 Mt Pleasant B,Mt            15:28.51   15   
 22 Davenport, Frances        97 55 Summerville A,Su            15:29.64   16   
 23 Vance, Tee-Asiah          97 Greenville Jets,Tay            15:41.17  
 24 Courville, Sarah          98 55 Mt Pleasant B,Mt            16:11.65   17   
 25 Swift, Taylor             98 55 Mt Pleasant B,Mt            16:57.33   18   
 
Event 4  3k Run CC Midget Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Spencer, Jacob            97 55 Mt Plesant A,Mt             11:06.50    1   
  2 Spencer, Logan            97 55 Mt Plesant A,Mt             11:08.96    2   
  3 Gillette, Stephen         98 55 Summerville,Char            11:24.93  
  4 Haigler, Matthew          97 55 Mt Plesant A,Isl            11:28.55    3   
  5 Perera, Andrew            98 55 Mt Plesant A,Mt             11:32.65    4   
  6 Bridgham, Will            97 55 Mt Plesant A,Isl            11:45.12    5   
  7 Clarke, Mitchell          98 55 Mt Plesant A,Mt             12:14.88    6   
  8 Desciak, Jared            97 55 Mt Pleasant B,Mt            12:20.74  
  9 Haigler, Boyce            97 55 Mt Plesant A,Isl            12:21.64    7   
 10 L'Amoreaux, Nicholas      97 55 Summerville,N Ch            12:33.59  
 11 Marshall, Jackson         97 55 SC Unattached,Fo            12:35.55  
 12 Lamont, Jackson           98 55 Mt Plesant A,Mt             12:50.44    8   
 13 Milton, William           98 55 Mt Pleasant B,Mt            13:04.65  
 14 High, Cash                98 55 SC Unattached,Ch            13:05.06  
 15 Dibona, Nicholas          98 55 Mt Pleasant C,Mt            13:44.29  
 16 Stadmueller, Nicholas     98 55 Mt Pleasant B,Mt            13:47.42  
 17 Shake, Steven             97 55 Florence,Florenc            13:51.35  
 18 Mullinax, Edward          97 55 Mt Pleasant C,Mt            13:57.54  
 19 Allen, Sam                98 55 Florence,Florenc            14:00.72  
 20 Jones, William            97 55 Florence,Florenc            14:36.30  
 21 Hazel, Jack               98 55 Summerville,Summ            14:42.56  
 22 Ruddick, Logan            98 55 Summerville,Summ            15:09.17  
 23 Johnson, Thomas           98 55 Mt Pleasant C,Is            15:25.79  
 24 Gonzales, Lucan           97 55 Mt Pleasant C,Mt            15:55.08  
 25 McKeel, David             98 55 SC Unattached,Ai            16:31.27  
 
Event 5  4k Run CC Youth Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Stansell, Sara            96 55 Charleston Sw,Ch            16:54.65  
  2 Bottone, Brooke           95 55 Mt Plesant A,Mt             17:19.44    1   
  3 Cummings, Olivia          95 55 SC Unattached               17:29.74  
  4 Dibona, Elizabeth         96 55 Mt Plesant A,Mt             17:40.18    2   
  5 Lamontagne, Emily         96 55 Mt Plesant A,Mt             17:40.56    3   
  6 Willis, Erin              95 55 Mt Plesant A,Mt             17:51.20    4   
  7 Aune, Madeline            96 55 SC Unattached,Be            17:57.00  
  8 Grimsley, Logan           95 55 Florence,Florenc            18:02.39  
  9 Lussier, Michelle         95 55 Summerville A,Su            18:30.12  
 10 Pitts, Emily              96 55 Mt Plesant A,Mt             19:02.72    5   
 11 Meis, Caroline            96 55 Mt Plesant A,Mt             19:10.24    6   
 12 Hohmann, Brianna          95 55 SC Unattached               19:38.34  
 13 Grant, Kristina           95 55 Mt Plesant A,Mt             19:54.56    7   
 14 Mitchell, Rachel          96 55 Summerville A,Su            20:29.27  
 15 Lands, Breanna            96 55 Summerville A,Go            20:30.04  
 16 Mason, Caroline           95 55 Mt Plesant A,Mt             22:06.31    8   
 
Event 6  4k Run CC Youth Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Gordon, Nathaniel         95 55 SC Unattached               14:09.06  
  2 George, Logan             95 55 SC Unattached               14:26.35  
  3 Gawryluk, Andrew          96 55 Mt Plesant A,Mt             14:36.83    1   
  4 Morrow, Martin            96 55 SC Unattached,Mo            14:42.93  
  5 Boerma, Richard Benjamin  95 55 SC Unattached               15:17.94  
  6 Pcheny, Kyle              96 55 SC Unattached,Ta            15:21.45  
  7 Lamont, William           96 55 Mt Plesant A,Mt             15:23.30    2   
  8 Baldy, John-Michael       96 55 Palmetto T&F,N.             15:26.27  
  9 Mulkey, Jacob             96 55 SC Unattached,Sp            15:42.10  
 10 Blanchard, Dylan          95 55 Mt Plesant A,Sul            15:44.04    3   
 11 McDermett, Josh           95 55 Mt Plesant A,Mt             15:47.79    4   
 12 Johnson, Simon            96 55 Mt Plesant A,Mt             15:56.98    5   
 13 Pratt, Clayton            96 55 SC Unattached,Fo            16:24.38  
 14 Geidean, Brahm            95 55 SC Unattached,Be            16:26.79  
 15 Truman, Andy              96 55 Florence,Florenc            16:28.75  
 16 Kirwan, James             96 55 Mt Plesant A,Mt             16:43.25    6   
 17 Purvis, Alan              95 55 Mt Plesant A,Mt             16:52.42    7   
 18 Kennedy, William Ned      95 55 SC Unattached               16:57.38  
 19 Emery, Liam               95 55 Mt Plesant A,Mt             17:00.40    8   
 20 Desciak, Keegan           95 55 Mt Pleasant B,Mt            17:05.56    9   
 21 Wike, Drew                95 55 Florence,Florenc            17:05.84  
 22 Hanger, Grant             95 55 Mt Pleasant B,Mt            17:14.33   10   
 23 Hayes, Matthew            96 55 SC Unattached,Co            17:17.47  
 24 Zeller, Jackson           95 55 SC Unattached               17:24.76  
 25 Lima, Justin              95 55 SC Unattached,Su            17:27.71  
 26 Courville, Ethan          96 55 Mt Pleasant B,Mt            18:25.61   11   
 27 Sheets, Connor            96 55 Mt Pleasant B,Mt            18:31.95   12   
 28 Hall, John                96 55 Mt Pleasant B,Mt            18:49.54   13   
 29 McBeath, Jacob            95 55 Mt Pleasant B,Mt            19:10.83   14   
 30 Turske, Brandon           96 55 Summerville,Lads            19:34.35  
 31 Pio, Michael              95 55 Mt Pleasant B,Mt            20:37.69   15   
 32 Hepburn, Jimmy            96 55 Mt Pleasant B,Mt            21:50.48   16   
 
Event 7  5k Run CC Intermediate Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Jackson, Tameka           93 55 SC Unattached,Se            20:12.25  
  2 Mathias, Amanda           93 55 SC Unattached               24:24.28  
  3 McDermett, Hannah         93 55 Mt Pleasant,Mt P            25:48.44  
 
Event 8  5k Run CC Intermediate Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Everhart Jr., James       93 55 SC Unattached,Ai            18:38.38  
  2 Still, William            93 55 SC Unattached               18:58.94  
  3 Butt, David               93 55 SC Unattached,Be            19:19.79  
  4 Sawn, Darrin              93 55 SC Unattached               19:38.30  
  5 Christmas, Matthew        94 55 SC Unattached               19:54.15  
  6 Wood, Brandon             94 55 Mt Plesant A,Mt             20:22.76  
  7 Fournier, Scotty          94 55 Mt Plesant A,Mt             20:34.37  
  8 Born, Matthew             94 55 SC Unattached               20:46.73  
  9 Grant, David              94 55 Mt Plesant A,Mt             21:06.93  
 10 Green, Brandon            93 55 SC Unattached,Ch            21:27.10  
 11 Ashmore, Ethan            94 55 SC Unattached               21:42.39  
 12 Lyerly, Jacob             93 55 Florence,Florenc            23:17.59  
 13 Wilks, Avery              93 55 SC Unattached               26:02.31  
 
Event 9  5k Run CC Young Women
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Zapp, Ashley              92 55 SC Unattached               24:41.03  
 
Event 10  5k Run CC Young Men
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Landeene, Stephen         92 55 Palmetto T&F,Aik            17:56.06  
  2 Landeene, Paul            92 55 Palmetto T&F,Aik            17:59.55  
  3 Rennix Jr., Mark          92 55 SC Unattached,Be            18:02.39  
  4 Lybrand, Brandon          91 55 SC Unattached               18:36.15  
  5 Goodnough, Jake           92 55 SC Unattached               18:53.03  
  6 Mason, Taylor             92 55 SC Unattached               19:14.82  
  7 Wentzel, Andrew           91 55 SC Unattached,Cl            19:22.20  
  8 Ogden, John               92 55 Summerville,Summ            19:45.88  
  9 Pasternak, Steven         92 55 SC Unattached               20:08.65  
 10 Nonton, Luke              91 55 SC Unattached               21:14.73  
 11 Harper, Andrew            92 55 Palmetto T&F,Aik            22:52.63  
 
Event 11  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women
  1 Kuisel, Katherine         01 55 Mt Plesant A,Mt              8:41.52    1   
  2 Hamilton, Elizabeth       01 55 Summerville A,Su             9:22.53    2   
  3 Lawrence, Anne            02 55 Charleston Sw,Ch             9:53.14  
  4 Tackett, Micah            01 55 Summerville A,Su            10:03.70    3   
  5 Ray, Summer               01 55 Mt Plesant A,Mt             10:46.90    4   
  6 Milton, Dahnielle         01 55 Mt Plesant A,Mt             10:48.54    5   
  7 Berda, Chloe              02 55 Mt Plesant A,Mt             10:55.49    6   
  8 Stribling, Kate           02 55 Mt Plesant A,Mt             11:09.56    7   
  9 Parham, Margaret          01 55 Florence,Florenc            11:15.76  
 10 Parham, Mary Tindall      03 55 Florence,Florenc            11:23.83  
 11 Goolsby, Whitni           03 Greenville Jets,Gre            11:35.68  
 12 Abercrombie, Audrey       02 55 Summerville A,Su            13:17.17    8   
 13 Gaines, Meghann           01 55 Summerville A,Su            14:52.24    9   
 
Event 12  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men
  1 Fayssoux, Benjamin        01 55 Mt Plesant A,Mt              8:09.37    1   
  2 Mathis, Zachary           01 55 Summerville,Summ             8:42.71  
  3 Courville, Trent          01 55 Mt Plesant A,Mt              8:53.37    2   
  4 Pauldine, John            01 55 Mt Plesant A,Mt              9:01.15    3   
  5 Goolsby, William          03 Greenville Jets,Gre             9:51.30  
  6 Olsen, Nicholas           01 55 Florence,Florenc            11:26.81  
  7 Hill, Trent               01 55 Mt Plesant A,Mt             12:19.39    4  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec